موضوع بحث

دغدغه این روزهای ما (مامانای خرداد 91)

149645 بازدید | 613 پست
بسم الله الرحمن الرحیم


مامانای اردیبهشت وخرداد 91 بفرمایین اینجا پرسش و پاسخ داشته باشیم . لطفا همه همکاری کنن
1395/09/09
|
00:06
هر سوالی که مطرح شد ب ه همراه پاسخهاش من شماره صفحه هاشونو میزارم تو این قسمت صفحه اول تا هر کس سوال مشابه داره راحت جوابشو پیدا کنه


اینجا هم برای نی نی های خرداد و اردیبهشتیمونه که آلرژی دارن
http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=332741&PageNumber=1


====================

با اجازه همگی من تاپیک رو مرتب و دسته بندی کردم ...


موضوع ................ صفحه
بازی ...................(1)
ایمنی کودک...........(1)
دندان ................. (1)
خانه داری .............(1)
یبوست................ (1)
تعویض پوشک ........(1)
تغذیه6 و 7 ماهگی...(1)
خواب ................. (1)
شیر و شیر دهی.... (1)
مشکلات رفتاری .... (1)
آلرژی..................(1)
عفونت ادراری .......(1)
مکملها...............(1)
تب....................(1)
وزن گیری............(1)
بیماریها...............(2)
والدین................(2)
اسهال...............(2)
پیشرفت و تکامل...(2)
حمام کردن .........(2)
آشپزی.............(2)
تغذیه 8 ماهگی....(2)
مدفوع.............(2 )
خواب 8 ماهگی...(2)
جشن دندونی ...(2)
شعر .............(2)
دور سر ...........(2)
بیماریهای چشم ..(2)
بازگشت به شیردهی(3)
شیرینی پزی.....(3)
کیک پزی.........(3)
نظم در خانه.....(3)
کتاب های مفید..(3)
کودک و سفر.....(3)
اضطراب جدایی..(3)
تغذیه 9 ماهگی..(4)
پیشرفت و تکامل 9 ماهگی(4)
خطرات و آسیب ها(4)
رفتارهای کودک....(4)
**********************************************************************************
از این به بعد هر مطلبی مینویسید به مطالب مرتب شده اضافه میشه

فقط یه لطفی بکنید برای سهولت مرتب سازی مطالب جواب هر سوال رو توی یه پست جداگانه بدید. چون تفکیکشون خیلی وقت گیر بود ..خودتون موضوعی پاسخ بدید و توی یه پست در مورد چند تا موضوع نظر ندید هر پست یه موضوع باشه فقط ..

در مورد گفت و گوهای معمولی هم لطفا تو کلوپ صحبت کنید تا اینجا بمونه برای پرسش و پاسخ ..

ممنونتون میشم
**********************************************************************************

ازتون خواهش میکنم اینجا مقاله نزارید باعث شلوغی تاپیک میشه
من خودم به شخصه اصلا حوصله نمیکنم و اذیت میشم ..
لطفا فقط ادرس مقاله رو بزارید به همراه موضوع تا هرکس خواست مراجعه کنه و بخونه .. تا اینجا هم شلوغ نشه و مامانا راحت جواب سوالشونو پیدا کنن ..
ممنونم از همراهیتون
بازی

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

زهره جون:

برای بازی هم الان بازیهای زیادی تو کتابا و سایتای مختلف هست که کمک میکنه به بچه ها . بستگی به سن بچه داره و اینکه تو چه مهارتهایی ضعیف باشه ... مثلا بچه هایی که هنوز بدنشون سفت نشده: بچه رو بغل کنید و به حالت ایستاده تو بغلتون نگهش دارین و سعی کنید به چپ و راست بچرخونیدش از سمت پهلو .. اینجوری اگه هنوز بدن و گردنش سفت نشده باعث میشه که سفت بشه و ماهیچه هاش قوی بشن ...

***************************************

شهرزاد مامان آروین :
د ر مورد بازیهای مناسب این سن بچه ها :
دالی بازی.
در آوردن صدای حیوانات و معرفی اونا.
مکهب های رنگی بریزیم جلوش برای افزایش مهارت های دستی.
خوندن شعر و رقصیدن و دست زدن.
پسر من عاشق اینه که ایستاده بگیرمش و مثل فنر بالا پایین بپره.
من گاهی به پشت دراز میکشم پاهام رو میارم توی شکمم و آروین رو میذارم روی ساق پام و محکم میگیرمش و پاهام رو بالا و پایین میآرم. آروین هم کیف میکنه.
شوت کردن توپ رو هم خیلی دوست داره.
گاهی با یه جعبه ساده هم که تپ تپ بزنه روش کلی سرگرم میشه.
و همیشه هم براش حرف میزنیم و چیزی تعریف میکنیم. مثلا باباش میبرش پشت پنجره و آسمون و خورشید و ابر و درخت و خونه و در و .... براش تعریف میکنه و بهش نشون میده. آروین هم خیلی خوب گوش میده.

**************************
مامان لیلیا: نم با لیلیا این بازی هارو انجام میدم:

اول بگم که دالی بازی تو این رده سنی بازی مهمیه که میتونه کمک زیادی به رشد ذهن و بالا بردن هوش بچه بشه

میتونید یه حوله بندازید رو سرتون وهمزمان با برداشتن حوله از صورتتان و نشان دادن صورتتان به او بگید دابی موشه که هر چی بیشتر بازی کنید باهاش بازی با مزه تر میشه. میتونید این بار حوله رو بندازید رو سر نی نی گوگولو تا ببینید اون چه می کنه. یادتون باشه هر بار که حوله رو بر می دارید بگید دالی موشه.
با دهنتون صداهای مختلف در بیارید و بهتره که دستشو بذارید روی دهنتون و
وزوز زنبور
فرفرکردن
هوا را از لپ خارج کردن
سوت زدن
سرفه کردن تظاهر به عطسه کردن
انجام بدید.
به همین سادگی
به همین شیرینی

تشویقش کنید تا چیزی رو به شما بده و بعد بهش برش گردونید ......... برای مهارت دستای کوچولوشون.

اونو بغل کنید و براش اواز بخونید و در اوازتان از کلمه هوا استفاده کنید وتا به این کلمه رسیدید او را به هوا بلند کنید سپس پایین بیاورید و او را بوسید.
کتاب هم خیلی براش می خونم بیشتر کتاب شعر
با دهنم براش اهنگ میزنم و بیت بیت شعر کتاباشو میخونم
خیلی دوست دارهروزی 30 دقیقه یا بیشتر هم براش موسیقی کودکانه میذارم با صدای بلند
رقص هم که دیگه نگو عاشقشه

***********************************

مامان فندوقچه: نم با پسرم دالی بازی میکنم.براش مرتب شعر میخونم.خیلی باهاش صحبت میکنم.هر چقدر تعداد کلماتی که میشنوه بیشتر باشه تو رشد مغزش تاثیر داره.صدای حیوانات مختلف رو براش درمیارم که خیلی دوست داره.باهاش توپ باری میکنم
پسر من عاشق دالی بازیه و جدیدا یاد گرفته یه چیزی رو که دم دستش باشه بگیره جلوی صورتش و بعدش میزنه کنار و تا من میگم دالی غش میکنه از خنده.
توپ بازی هم که بازی مورد علاقه بچه هاست.من توپهای کوچیک رو میدمش دست آروین و ازش میخوام که بهم برگردونه.تو سر توپ بزرگش هم با دستم ضربه میزنم که میخوره زمین و بالا میاد.اروین هم به تقلید از من دستاشو محکم میکوبه رو سر توپه تا تکون بخوره.
هر روز کتاب میخونیم،تکونش میدیم تا صدا بده بعش پاره میکنیم و در نهایت هم مثل بقیه چیاز میخوریمش.
راستی از اونجایی که آهنگ تو رشد ذهنی بچه ها خیلی موثره من اکثر ا حرفامو به صورت شعر در میارم و برا میخونم.بعلاوه آهنگهای دیگه هم براش میخونم و حتما در طول روز براش موسیقی میذارم.اونم قشنگ باهاش میرقصه.عاشق رقصیدنه پسرم.
یکی دیگه از سرگرمیهاش درآوردن و گذاشتن اسباب بازیهاش داخل یه سبد کوچولوئه که از سر و صدای اینکار خوشش میاد.
تو روروئک هم خوب بازی میکنه.همه جا میره و مخصوصا تو آشپزخونه همه جا سرک میکشه.عاشق اینه که ماشین لباسشویی کار کنه و جلوی اون وایسه و تماشاش کنه یا اینکه کشوها رو بکشه بیرون یا رومیزی رو بکشه.
از اونجایی که تنها بازی کردن برای رشد خلاقیت بچه ها لازمه تو طول روز 1،2 بار میذارمش تو اتاق خودش رو تختش.یاد گرفته که با تکون دادن خودش گهوارشو تکون میده و بازی میکنه.اسباب بازی هم میدم دستش که باهاش کلی ورمیره.
از این اسباب بازیهای آموزشی هم داره که کلیدهاشو میزنه و صدای حیوانات پخش میشه و ذوق میکنه.
اگر حوصله داشته باشه دمر میشه و کمی سینه خیز میره و با هر چیزی که رو زمینه بازی میکنه.اما بعضی وقتا فقط دوست داره بغلش کنی و باهاش حرف بزنی و بخندی و حتما در طول روز چندین بار براش اینکارو میکنم.
.
.
اگر از 1 ماهگی بازی با کودک خود را شروع کنید کودک در 6،7 ماهگی قادر خواهد بود سینه خیز برود.در 8 تا 9 ماهگی میتواند از پله ها بالا برود و 2 ماه بعد میتواند بایستد و راه برود.چنین کودکی اشتهای خوبی خواهد داشت،خوب وزن میگیرد،کمتر گریه میکند و خواب او منظم خواهد بود.چنین کودکانی زودتر صحبت خواهند کرد .
برای بازی کردن با کودک واکنش او را در نظر بگیرید.اگر واکنش او رضایت بخش بود بازی را ادامه دهید در غیر اینصورت بازی را متوقف کنید.
.
.
بازیهای مناسب کودک در سنین 7 تا 9 ماهگی:
سینه خیز رفتن:سینه خیز رفتن به رشد عضلات گردن و کمر کودک کمک میکند و برای ایجاد تناسب اندام ضرورت دارد.
سینه خیز رفتن به روی شکم پدر و مادر
سینه خیز رفتن به کمک پارچه
تمرین برای آموختن نشستن
تمرین برای آموختن ایستادن
تمرین برای یاد گرفتن حرکات ظریف با دست
درآوردن و انداختن اشیا داخل جعبه
کف زدن با دست
آموختن کلمه و معنی بله و خیر

***************************
Vivol,mahtisa: منم با ماه نی نی ام دالی بازی میکنم . یه پتوی لطیف و نازک داره اون رو میکشم روی صورتش و باز میکنم و تا پیدا میشه میگم دالییییییییی! مدتیه که خودش یاد گرفته و پتوشو خودش میبره روی صورتش و قایم میشه من میگم ماه تیسا کجاست ماه تیسا رفته؟ بعد یهو خودش پتو رو با هیجان از روی صورتش باز میکنه و من میگم دالییییییییییی و اون خنده ماه و عسلش رو تقدیم من میکنه و باز تکرار و تکرار... سرعتشم تو این کار گاهی خیلی زیاده تا من بگم دالی اون دوباره رفته زیر پتو قایم شده و من عقب میمونم هههههههههههه

هر وقت میخوام باهاش بازی کنم یا بخوابونمش براش شعر میخونم خیلی وقتا شعرهایی که اتفاقی همون موقع توسط خودم سروده میشه و خودم هم تعجب میکنم که چطور خود به خود اینهمه بیت رو پشت هم چیدم.

صدای حیوانات رو هم با آواهای مختلف و با حرکات در میارم ماه تیسا خیلی دوست داره مثلا" میگم هاپو چی؟ میگه هاپ هاپ هاپ هاپ و با صدای هاپو از دور کم کم صورتمو به صورتش نزدیک میکنم و خیلی هیجان زده میشه

من برای ماه تیسا حلقه های رنگی با اندازه های بزرگ تا کوچیک که دور یک میله ایستاده قرار میگیرن خریدم. شاید زود باشه ولی سعی میکنم باهاش اسم رنگها مفهوم کوچیک و بزرگ و انداختن حلقه ها با دستش دور اون میله ایستاده رو تمرین کنم. حلقه ها رو یکی یکی با گفتن اسم رنگاشون و اینکه کدوم بزرگتره و اول این بعدا" اون یکی (برای یاد گرفتن مفهوم نوبت و ترتیب) از بزرگ تا کوچیک میندازم دور میله بعد میریزم زمین و این بار نوبت ماه تیساست. یکی یکی حلقه ها رو میدم دستش رنگش رو میگم و میگم ماه تیسا بندازش اینجا و اشاره به میله میکنم اونم دستشو نزدیک میله میکنه و البته بیشتر وقتها دلش میخواد حلقه رو نگه داره یا به جای انداختن دور میله بکوبتش به میله منم اجازه میدم لذت ببره بعد هر وقت بندازه دور میله کلی تشویقش میکنم.

با باباشم بیشتر موشک بازی میکنه باباش میخوابه روی زمین و ماه تیسا رو رو به خودش میبره بالا. ماه تیسا شکل موشک صاف میشه باباش نزدیک صورتش میکنه و میگه قام قام قام قام و ماه تیسا قهقهه میزنه دوباره میبره بالا و چپ و راست و دایره ای تو هوا شکل موشک حرکتش میده اونم غش میکنه از خنده ....

ماه تیسا عاشق آینه و نگاه کردن به خودش و جلو عقب کردنش روبروی آینه و ... ما هم چند بار جلوی آینه در روز باهاش بازی میکنیم.

****************************

فهیمه( مامان فرناز ناز): منم شعر و کتاب می خونم و گاهی نازنازم با من همراهی می کنه و صدا درمیاره بعدم حمله ور میشه سمت کتاب و تلاش می کنه ورقاشو پاره کنه...
دالی بازی هم خیلی دوست داره ... با هم ورزش می کنیم و می رقصیم جدیدا تا می گم نینای نینای یا بشکن می زنم دست راستشو میاره بالا از مچ می چرخونه ....
تو پ بازی هم خیلیییییی دوست داره و تا باباش میاد زیر بغلشو می گیره اونم تند تند ثدم بر میداره تا به توپ شوت بزنه ، گاهی هم من و شوشو روبروی هم می شینیم و توپ رو به سمت هم غل می دیم جوجو هم کللللللی ذوق می کنه این بازی واسه هماهنگی چشم و دست و پا خیلی موثره.....
یه بازی پیدا و پنهانم می کنیم یه چیزی که دوست داره می زارم جلوش تا می خواد بگیره یه پارچه میندازم روش می گم "نیست!" اونم سعی می کنه پارچه رو بزنه کنار ... وقتی دید می گم " پیدا شد اینجاست" یا یه سطل می زارم مکعب های رنگی می ریزم جلوش و با همدیگه می ریزیم تو سطل ضمن انجام این کار میشمورم و رنگاشم بهش می گم ....
می برم جلوی آینه صورتشو نشون می دم و صورت خودمو توضیح می دم الان یاد گرفته دماغمو می گیره بوق می زنم یا می گم دستو بده بخورم...دستشو میاره بالا می بره سمت دهنم.
یه اسباب بازی صدا دار یا دسته کلید می گیرم پشتم و تکونش می دم اونم دنبالش می گرده منم هی می گم " کجاست .... پشتت نیست؟.... این طرف .... اون طرف .... این زیر .... اون بالا .... " بعد کمکش می کنم پیداش کنه تا می بینتش غش غش می خنده .....
با یه عروسک یا با دستم به سمت صورتش می برم و می گم " اومد ... اومد ... اومــــد....فرناز بخورههههههه" اونم سعی می کنه بگیره منم هر دفه یه جاشو غلعلکش می دم و اسمشو می گم مثلا می گم "شکمشو بخوره"

یه سری اسباب بازی داره برای آموزش عمل و عکس العمل خوبه مثل لاکی جون که خیلی دوسش داره و موقع غذا خوردن کمک مفیدی هست ... یه لاک پشته می زنه روش صداهای مختلف می ده ، رو یه پاش می زنه اعداد لاتین رو می گه ... یه پای دیگه صدای بچه در میاره ... یه پاش خروف لاتین می گه ... یه پاشم را می ره که این حرکت لاکپشته خیلی خوبه واسه خزیدن میره هی دنبالش ...
یه حالت گیتارم داره که روش عکس حیوانات داره هر کدوم رو می زنه صدای اون حیوون میاد که از صدای سگ و اردک و گربه خیلی خوشش میاد... یه سری عروسک انگشتی حیواناتم گرفتم باهاشون صدا درمیارم

گاهی هم قاشق می دم دستش یه بشثابم می زارم جلوش اونم ضربه می زنه و ذوق می کنهبازی الاکلنگم که شهزادجون گفت انجام می دم (گذاشتن جوجو رو ساق پا)


***************************
مامان حسنا جون : منم با حسنا بازی زیاد میکنم. از جمله شعر خونی که خیلی دوست داره و زل میزنع به من تا شعرم تموم شه
با هر بیت هم یه حرکت از خودم در میارم که ثابته

**************************************

مامان سلما: من از دو ماهگی برا سلما کتاب می خونم. به خاطر همین خیلی عادت داره. یعنی بعضی وقتا که گریه اش با هیچی آروم نمی شه با کتاب آروم میشه. کتاب ها رو هم با احساس و تغییر صدا و شکلک می خونم.
مامانای خوب بیایید ما نسلی رو تربیت کنیم که با کتاب دمخور باشن. بیایید کتاب رو به جزیی از زندگی بچه هامون تبدیل کنیم. متاسفانه نسل ما اصلا کتاب نمی خونن. من خودم خوره کتابم و می خوام سلما هم اینجوری باشه.
الان خودش کتاب میده دستم که براش بخونم

**********************************

رکسانا(مامان آرنیکا) :
بازی های آرنیکا:
هروز حداقل 3 تا کتاب واسش می خونم
بازی با اسباب بازی هاش روزی حدود دو ساعت مخصوصا وقتی من تلوزیون می بینم اون با اسباب بازیهاش سرگرمه
بازی با مامانی و باباییش یعالمهههه
دالی موشه و پنهان کردن وسایل و آینه بازی هم داریم همیشه
کمد بازی هم دوست داره....عاشق اینه بره توی کمدهای خونه بشینه و جیغ بکشه و روزی حدود نیم ساعت در کمد و کابینت و زیر میز به سر می بره...کلا لونه دوست داره

اسباب بازی های آرنیکا عبارتست از : انواع جغجغه...طبل اسباب بازی...مکعب های رنگی... استوانه هوش...انواع اندازه های توپ ...عروسک کوچولو... و شیشه های نوشابه و آب کوچولو که توشون حبوبات و کاغذ رنگی ریختم
هربار هم یک سریشو در اختیارش قرار می دم تا واسش جذابیت داشته باشه
**** مکعب های هوشش رو هم با تقلید از تقویت شنوایی هر رنگی رو با اندازه های خاص از یک نوع حبوبات یا برنج پر کردم و تکون دادن و مقایسه تفاوت صداها واسش جالبه و هربار دونه دونه رو برمیداره و تکون میده

ضمنا ازونجایی که خونه پدر و مادرم زندگی می کنیم آزادی کامل داره از طرف مامانی و باباییش به هرچیزی از وسایل آشپزخونه گرفته تا کتاب و وسایل کار باباییش دست بزنه و هربار سر یک کمد یا کشو یا یه قسمت خونه مشغول اکتشافه

آپلود عکس کوچولوهای فارسی
ایمنی کودک


آپلود عکس کوچولوهای فارسی

خانم آبی: پسر وروجکم رو چطور مواظبت کنم ؟

زهره جون:
منظورتون رو از سوال اول متوجه نشدم یعنی خیلی کلی پرسیدین .

اگه منظورت ایمنی محیطش هست چون بچه ها الان راه افتادن یه سری مسائل رو باید یادمون باشه ..
رومیزی ها خیلی خطرناکن چون بچه رو خیلی کنجکاو میکنن و بچه میکشتشون و هر چی رو میز باشه میریزه روی سرش .. پس باید رومیزی ها جمع بشه قسمت های آویزش ... یا اگه مهمونی میریم حواسمون به بچه باشه که سمت رو میزی نره
الان بچه ها هنوز توی نشستن مهارت ندارن و هر چقدرم حرفه ای باشن بازم تا چند ماه دیگه هنوز کنترل کاملی رو نشستنشون ندارن و ممکنه از پش سر سقوط کنن پس همیشه سعی کنیم نزدیک به پله ها و میزها و وسایل لبه دار نباشن و پشتشون رو با بالش حمایت کنیم ..
بچه ها الان به تسبیح خیلی علاقه دارن و من خیلی میبینم که دستشون میدن ولی اگه این تسبیح نخش پوسیده باشه خیلی خطرناکه ..
غذاها و نوشیدنیهای داغ هم خیلی خطرناکن بچه ها خیلی سریع خودشونو میرسونن بهشون و دست میزنن پس همیشه مواظب باشین مخصوصا اگر بچه با شما هم سفره میشه
الان بچه ها هر چیزی رو ببینن تو دهنشون میزارن پس باید مواظب خرده ریزای کف خونه باشیم و دائم جارو کنیم که چیزی رو دهنش نزاره ...
برای غذا خوردن هم چیزای مثل نون و بیسکوییت و موز و سیب خیلی راحت کنده میشن و میچسبن به حلق بچه . پس سعی کنید اینجور چیزا رو تیکه های کوچولو کنیم و خودمون دهنش بزاریم نه اینکه یه تیکه بزرگ بدیم دستش .. اسباب بازیهایی هم که قطعات ریز دارن برای بچه ها تو این سن مناسب نیستن .. همچنین عروسکای پولیشی چون بچه تو دهنش میکنه اصلا براشون خویب نیست و حساسیت زا هستند
گلدونها و وسایل دکوری بزرگ و سنگین هم خیلی خطرناکن اگه بچه بکشتشون یا هلشون بده میفتن روش ..


دندان

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

زهره جون:
راههایی که من بلدم یکی پیازه .. پیاز خیلی روی تسکین درد دندون اثر میزاره .. یه تیکه پیاز رو بکشین رو لثه اش تا دردش کمتر بشه ..
یه راه دیگه استفاده از ژل مخصوص دندون هست که تو داروخونه ها دارن و اسمشو خانم دکترمون میاد میگه من اسمشو نمیدونم ...
و یه راه دیگه که دکتر بچه های من میگفت استفاده از شربت هیدروکسی زین .. که با مشورت پزشک کودکتون میتونید بهش بدید ..
*********************

مامان آروین:
سم ژل دندون kin baby هست. برای آروم کردن درد دندون در اوردن بچه ها. همچنن میتونین یه ذره شربت دیفن هیدرامین به لثه هاش بمالین.
اگر هویچ به بچه میدین یه دونه هویچ سرد که از یخچال در آوردین رو پوست بکنین و بدین دستش تا به لثه هاش بکشه.

**********************
مامان فندوقچه:
برای تسکین درد لثه های بچه ها میگن مالیدن یه کم آبلیموی تازه هم مفیده.

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

مامان سلما :
سلما هم مثل همه نی نی ها هرچی میاد دستش میذاره دهنش، آیا این کار به این معنیه که لثه هاش اذیته؟ بذارید یه جور دیگه بپرسم، شما که میگید لثه نی نی تون خیلی اذیته، چه علائمی دیدید که این حرفو میزنید؟ صرف اینکه هرچیزی رو به دهن ببرن یعنی درد دارن و ما باید برای تسکین درد کاری بکنیم ؟
خیلی بد پرسیدم ! ببخشید !
***********************-
مرضیه جون دهن گذاشتن وسایل به خاطر درد دندون نیست ..
درد دندون بچه رو بی قرار میکنه اگه انگشت بکشی به لثه اش محکم گاز میگیره و البته همزمان گریه میکنه ..
نمیتونه خوب بخوابه مخصوصا شبها دائم بیدار میشه و بی قراری میکنه . مبینای من سعی میکرد با شیر خوردن خودشو اروم کنه برای همین تا صبح یه پشت شیر میخورد همین که از دهنش درمیاوردم میزد زیر گریه .
بعضی بچه ها هم لثه اشون سفید یا متورم میشه .
بزاق دهان زیاد میشه .
بچه غذا نمیخوره و بی اشتها میشه (مبینا برای هر ددندون تا یک هفته هیچی به جز شیر نمیخورد و تو همون هفته یه دندون جدید درمیومد .)
ولی اگه سلما خانم حالش خوبه و فقط وسایل رو تو دهنش میزاره مشکلی نییست . میگن بچه اینجوری میخواد محیط اطرافشو بشناسه
***********************-
مامان سلما:
زهره جون سلما تقریبا همینجوره که گفتی : شبها بیقراره، همش میخواد سینه دهنش باشه و غذا هم نمیخوره. تا حالا هیچ دندونی درنیاورده.
امیدوارم همه این مسایل با دندون درآوردن حل بشه.
************************

مامان_فرزین :
شماژل بی حس کننده برای لثه گرفتین خوبه یانه ضررنداره بچه من خیلی گریه میکنه
***********************************-
زهره جون :
مامان آروین دکتر داروساز هستن و ژل رو برای لثه پیشنهاد دادنخانه داری

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

مامان آروین:
همه مون میدونیم که با اومدن این فسقلی های شیطون و قلقلی حسابی گرفتار شدیم و خیلی از امورات خونه و زندگی از دستمون خارج شده. گاهی کلافه میشیم از اینکه هر چی میدویم باز هم نظم نمیگیره خونه! بیاین به هم راهکار بدیم برای همیشه مرتب بودن زندگی که منجر میشه به آرامش بیشتر خودمون. من فکر میکنم این خودش باعث میشه رابطمون با همسرمحترم هم بهتر بشه .

خب خود من شروع میکنم!


من مدتیه شبها قبل از خواب همه کارهای آشپزخونه رو تموم میکنم. یعنی همه ظرفهای کثیف رو میشورم و جمع میکنم. و کابینتا رو دستمال میکشم. برای صبحانه آروین مقدماتش رو آماده میکنم. و برای ناهار فردا تصمیم گیری میکنم و مقدماتشو آماده میکنم. طوری که صبح که بیدار میشم از نظمش ارامش بگیرم.
قبلا ظرفا رو جمع میکردم یه دفعه ای میشستم الان اصلا نمیذارم چیزی کثیف بمونه یا مستقیم میره تو ماشین ظرفشویی یا همون جا سریع میشورم. و بلافاصله سینک رو خشک میکنم هر وقت میبینم سینک تمیز و خالیه کیف میکنم! هههههههههههه
سعی میکنم بعد از هر بار آشپزی گاز رو تمیز کنم خیلی راحت تر و بهتره. (البته همیشه فرصت نمیشه)
جمعه ها که همسرم خونه است و میتونه آروین رو نگه داره مقدار زیادی پیاز داغ درست میکنم. و تا آخر هفته راحتم برای غذا پختن.
هفته ای یک بار 4 ساعت کارگرم میاد خونه رو یه دستی میکشه. دسشویی و حمام و جارو ی کلی خونه. و این باعث شده خیلی خونه ام نظمش بیشتر بشه و همیشه تمیز باشه. قبلا اگر کسی یه دفعه میومد خونه ام باید از خجالت میرفتم تو زمین.ولی الان سعی میکنم جوری مرتب باشه که انگار قراره مهمون بیاد. هر چند زیاد کسی نمیاد خونه مون اما برای خودمون خیلی خوبه.

دیگه اینکه تازگیها کمی بیشتر جلوی آینه به خودم نگاه میکنم! و سعی میکنم ظاهرم مرتب باشه. چون خیلی توی روحیه خودم تاثیرمیذاره.

*********************************
Vivol ,Mah tisa :
شهرزاد جونم من که واقعا" خونمون اکثر موقعها بازار شامه نمی دونم چرا تمیز نمی مونه خودمم خیلی آرامشم بهم میریزه خونه رو اینطور میبینم.

من ساعت کاریم زیاده و حدود 4 عصر میرم خونه. باید برای روز بعد دخملی حریره بادام و سوپ درست کنم و واسه پرستارش ناهار شام خودمون رو هم اکثرا" شوشو زحمت میکشه. در کنار اینا خوب شیر دادن غذا دادن بازی کردن با نی نی که کل روز منو ندیده لازمه. تا اون نیم ساعت یک ساعتی میخوابه باید برم آشپزخونه و آشپزی کنم واقعا" به کار خونه فقط آخر هفته ها زوری میرسم. تو شهر ما یه موسسه خیریه است که تحت نظارت بهداشت غذا و سبزی و پیاز سرخ کرده و .... داره که هم تمیز هم سالم و اصولی آماده میکنه. من پیاز سرخ کرده و سبزیهای خام رو از اونا آماده میخرم (میدونم برای کدبانوها این معنی نداره ولی باز کمکم میکنه). شب هم جسد متحرکم میره روی تخت تا نی نی باقالی رو بخوابونه و فردا صبح زود باید بیدار شم بند و بساط رو برای پرستار نی نی آماده کنم. شاید من بی تجربه ام ولی واقعا" نمی دونم تو این وقت کم چیکار دیگه میتونم بکنم.

****************************
فهیمه( مامان فرناز ناز):
در مورد کارای خونه من چون سرکارم می رم خیلیییییییی وقتم کمتره .... از سرکار می یام با یه عالمه خستگی اول باید یکم به جوجو برسم و باهاش بازی کنم تا بخوابه ... بعد برم سراع نظافت و شام و .... منم سعی می کنم همه کارامو با تمام خستگی شب انجام بدم حتی شیشه شیرم که می خوام صبح بدوشم می جوشونم و دم دست می زارم ... حتی گاهی صبجونه هم حاضر می ذارم و لباسامم اتو می کنم و دم دست می زارم ، وسایل غذای نازنازمم ـ فرنی برای صبحانه و سوپ برای ناهار - آماده می زارم تا صبح معطل نشم. در کل هم سعی می کنم کاری برای بعدا نمونه و تا جایی که می تونم همون لحظه انجام می دم.
چون یکم وسواس دارم و شسشتو واسم وقت گیره چندین دست لباس + 2 تا تشک تعویض گرفتم و 3 تا بالش و تشک درست کردم تا اگه وقتم کم بود اسیر نشم و شب که شوشو اومد زخمتشو بکشه
واسه نظافت کلی هم(جارو برقی ـ شستن دستشویی و حمام و گردگیری و ...) روزهای تعطیل از شوشو کمک می گیرم.
البته با همه اینا در کل 5 یا 6 ساعت بیشتر نمی خوابم اونم هر 1 ساعت بیدار می شم و شیر می دم

*********************************
زهره جون:
شهرزاد جون بهترین روش برای تمیز نگه داشتن خونه همونیه که گفتی .
هر وسیله ای بعد از استفاده باید حتما همون موقع بره سرجاش و هر کثیفی و لکه ای هم همون موقع تمیز بشه . و شب هم همه کارا تمام بشه و چیزی برای صبح فردا نمونه ... البته اگه یه فسقلی 3 سال و نیمه بزاره !
************************
فهیمه مامان فرناز ناز:
من سرکار می رم ولی مرتب قطره آهن می دم (با رعایت فاصله بین شیردهی) ویتامین آد می دم تازه 2 نوبت هم زادیتن واسه آلرژیش می دم .
سوپش رو هم هر روز تازه درست می کنم چون همینجوری هم گوشت فریز شده ارزش غذاییش پایین تر هست دیگه بپزی دوباره فریز کنی هیچی (البته فقط 1 هفته فریز می کنم) .
صبح که واسه نماز پا میشم سوپشو م می زارم فرنی هم که نیم ساعته آماده میشه....
کلی هم با جوجو بازی های مختلف می کنم و کتاب می خونم....
کارهای خونه هم هست هر شبم شام می درستم ....
از شوشو هم خیلی کمک می گیرم ولی گاهی اونم تا دیروقت سرکار هست و وقتی هم میاد اینقدر خسته هست دلم نیماد کاری ازش بخوام.
می دونم خیلییییییییییی سخته ولی مادر یعنی ازخود گذشتگی و حالا که پذیرفتیم مادر باشیم باید شرایط رو هم بپذیریم. منم گاهی 4 یا 5 ساعت بیشتر نمی خوابم و هر 1 یا 2 ساعتم شیر می دم ولی خوب لذتهایی که مادر بودن داره خیلییییییییییییی بیشتر از سختیهاش هست.
********************-

مامان سلما
-سلام دوستای خوبم
می خوام چند تا از راهکارهایی که بعد از ازدواج برای جلوگیری از اسراف انجام میدم رو باهاتون درمیون بذارم، امیدورام شما هم تجربه ها تون رو که باعث راحت ترشدن کار خونه میشه، با بقیه درمیون بذارید. مثل ایده کشوهای زهره. من اجرا کردم و کیف می کنم!

- وقتی برنج سفید از مهمونی اضافه میاد، ازش دو تا استفاده می کنم. یا با ماست و تخم مرغ و زعفرون ته چین درست میکنم که یه تنوعی باشه یا باهاش شفته درست میکنم. شفته یه غذای اراکیه. گوشت چرخ کرده و برنج و پیاز داغ و تخم مرغ و سبزی معطر رو ورز میدم و بعد کوفته های کوچولو درست میکنم و توی آب و رب میپزم. طعمش بی نظیره.

-اگر مرغ از مهمونی بمونه، با کمی لوبیا سبز و سیب زمینی و هویج، یه خوراک خوشمزه میپزم که از مرغ تنها بهتره

- گوجه هایی که تو یخچال مونده و داره خراب میشه رو میریزم تو میکسر و بعد میذارم چند تا قل بزنه تا آبش کمتر بشه و بعد هم فریز میکنم . برای املت فوری و گوجه بادمجان و هر چیزی که رب داره معرکه است. یه رب خونگی دم دستی.

- همیشه هم ته قوری چایی رو میریزم پای گلدون. هم برای گلدونام مفیده هم تفاله چایی های سمج تو سبد ظرفشویی نمیچسبن!

- موقع آب پز کردن سیب زمینی برای کتلت، الویه یا کوکو ، سیب زمینی رو درسته و با پوست آب پزنمی کنم چون خیلی طول میکشه. من سیب زمینی رو پوست میگیرم و نگینی خرد می کنم و با آب خیلی کم می پزم. آبش باید کم باشه که آخر کار آبشو دور نریزیم. اینجوری حداکثر 10 دقیقه ای کلی سیب زمینی می پزم.
یبوست

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

چون الینا 3-4 روزی درگیر یبوست بود راهکارهای دوستان رو برای درمان یبوست اینجا میزارم ...

اول از همه باید غذای بچه رو چربتر کرد با روغن زیتون .. دادن یک قاشق مربا خوری روغن زیتون خیلی موثره در ابتدای امر.

دادن یک قاشق مربا خوری روغن زیتون +کمی خاکشیر

دادن غذاهای ملین
وقتی که بچه زور میزنه پوشکشو باز کنید و پاهاشو توی شکمش جمع کنید

سرپا گرفتن بچه توی وان آب گرم

دادن آب فراوون به بچه (که اثر این رو من خیلی خوب دیدم)

یک گوش پاک کن رو با روغن زیتون چرب کنید و آروم داخل مقعد ش بزارید تا روده تحریک بشه برای فعالیت .

شربت انجیر 2.5 سی سی یکبار در روز که میتونید از داروخانه ها تهیه کنید و باید با آب و مایعات فراوون همراه باشه .

استفاده از شیاف گلیسیرین

و چیزی که باعث شد مشکل دختر من برطرف بشه سوپ آلو بود ... یه سوپ که شامل گوشت مرغ + 4 عدد آلو + کدو + کمی برنج بود رو براش درست کردم و دو ساعت بعد از خوردن اون سوپ شکمش بعد 4 روز کار کرد و بچم راحت شد


آپلود عکس کوچولوهای فارسی

********************-
فرشته مهربون:
دوستای خوبم نی نی من چند روزه شکمش خیلی خیلی سفت کار می کنه و خیلی اذیت میشه موقع دفع - توی سوپش روغن زیتون هم می ریزم ولی فایده ای نداره - آلو خورشتی میشه تو سوپ بچه 7 ماهه ریخت؟
***********************-
زهره جون:
سلام فرشته مهربون ... آلو اشکالی نداره یه سوپ آلو براش درست کن انشاالله که خوب میشه .. اگه چند روزه سریعتر یه اقدامی بکن هر چی طول بکشه بدتر میشه و دردناکتر
**********************-
مامان سلما:
فرشته جون. من از دکتر سلما همین سوالو پرسیدم. گفت هم آلو میشه داد هم انجیر خشک رو خیس کن و آبشو بده. دروغ چرا من هیچوقت چنین چیزایی به بچه نمیدم. اگه سلما یه روزی یبوست بشه بهش آب و شیر فراوون میدم احتمالا
***********************-
زهره جون:
مرضیه جون انشاالله سلما خانم و هیچ بچه دیگه ای تو دنیا هیچ وقت به هیچ بیماری مبتلا نشن ولی وقتی آدم بچشو میبینه که داره زجر میکشه و نمیتونه کاری براش بکنه دربدر دنبال یه راه نجات براش میگرده .و فقط میخواد آرامش رو به بچش برگردونه . من به الینا خیلی زیاد آب دادم و تونست کمی به اندازه یه تیله پی پی کنه ولی خوب نشد و تنها چیزی که براش جواب داد سوپ آلو بود .. اگر به فرض آلو ذره ای هم ضرر داشته باشه که نداره من فکر میکنم وقتی تنها راه درمانه باید این کارو کرد مثل وقتی مریض میشیم همه داروها ضرر و عوارض خاص خودشون رو دارن ولی ضرر اون بیماری ما خیلی بیشتر از داروه درسته ؟

***********************
مامان_فرزین
مامانا ببخشید پی پی های پسر من خیلی سفته گاهی تا دوسه روز شکمش کار نمیکنه دکترش گفت قطره اهنش وعوض

کن خارجی بگیر خوب میشه این کارو کردم خوب هم بود اما ازوقتی غذا میخوره دوباره شکمش سفت شده دهنش هم یه

کم انگار بومیده باید چه کار کنم

یه سوال دیگه من پسرم بعضی از شبها نصف شب بیدار میشه خیلی گریه میکنه همش جیغ میزنه هر کارش میکنم اروم نمیشه نمیدونم گوشش دردمیکنه یاشکمش یا مشکل دیگه ای داره نی نی های شماهم نصف شب بیدار میشن گریه کنن
****************-
مامان سجاد
در مورد یبوست بچتون هم من 2 تا راهکار دارم که در مورد سجاد خوب جواب داده تا حالا...
اولا اینکه در طول روز آب بهش زیاد بده(من توی شیشه شیر سجاد آب میریزم و در طول روز چندین بار شیشه رو میدم دستش و اونم یکی در میک میزنه(حدودا نصفه شیشه تا شب میخوره))

ثانیا اینکه توی غذاها و سوپ هاش به جای کره روغن زیتون بریز........روغن زیتون ملین تره


در ضمن من قطره آهن رو هر روز بهش نمیدم......به عقیده خودم هر هر 2-3 روز یه بار کافیه.......بالاخره غذاهایه سالمی که بهش میدم هم آهن داره دیگه
سلام خانما. خدا قوت
زهره جون این دو تا لینکی که میذارم دو تا سایتی هست که من عضوم و خودشون جدیدترین مقالاتشون رو برام می فرستن. اولی انجمن بارداری آمریکا و دومی سایت خواب بچه ها. اولی که در اعتبارش شکی نیست و یه سایت مرجعه. دومی هم توسط نیکول جانسون اداره میشه که مشاور ارشد خواب کودکانه. به غیر از این دوتا اگه سوالی داشته باشم سرچ می کنم و مطالبی که میاد رو میخونم. معمولا هم اسم نویسنده مقاله رو سرچ می کنم تا ببینم کیه و چه کارست و آیا میشه بهش اعتماد کرد یا نه.
یه کار دیگه هم که برا سوالام می کنم، پرسیدن سوالم تو yahoo answer هست که مامانای سراسر دنیا میان و از تجربه هاشون می گن. در مورد خواب سلما تو یاهو انسر کلی آدم خارجکی جوابم رو دادن اما شما مامانای مهربون هموطن اصلا جواب نداید. بگذریم ...
یه سوال : شما با مواد فریزری که برا نی نی ها غذا نمی پزید ؟ یعنی هی باید بچه رو بزنیم به بغل و بریم سبزیجات تازه بخریم؟
http://www.babysleepsite.com/
http://www.americanpregnancy.org/
تعویض پوشک

آپلود عکس کوچولوهای فارسی
Vivol ,Mah tisa :

میشه بگید شما (مخصوصا" اونایی که نی نی دختر دارند چون حساستر هستند) چطور؟ چند ساعت یکبار؟ پوشک نی نی هاتونو عوض میکنید؟ از چه کرمهایی هر دفعه زمان تعویض استفاده میکنید؟ آیا هر بار نی نی رو میشورید و با کهنه خشک میکنید؟

********************************

مامان سام خوشکله:
سلام ویول جون. من سه ساعت یه بار سام رو عوض میکنم. و هر دفعه هم نمیشورمش فقط وقتی پی پی میکنه میشورمش یا وقتی پاش سوخته باشه میشورم و بعد کرم میزنم. کرمی هم که استفاده میکنم کرم روغن ماهی هست. اما کرم هم همیشه نمیزنم فقط به باسنش همیشه میزنم و جلوش دو دفعه یا سه دفعه که عوضش میکنم. البته من یه موقعی هم ویتامین آ میزنم. چون خیلی چربه.
امیدوارم راهنماییم بهت کمک کنه.

****************************
مامان لیلیا:
من هم وقتی پی پی میکنه میشورمش و با گوش پاک کن اگر ترشحات داشته باشه نازشو پاک می کنم و زیاد کرم نمی زنم مگر هفته ای 1 یا 2 بار با کرم سوختگی (کالاندولا) خیلی هم خوبه و می دونم که مارک ماستلا زیاد با کیفیت نیست و چینیه. بهتر ه استفاده نکنیم..... هر بار هم که بشورمش کامل خشکش میکنم چون رطوبت باعث قارچ پوستی میشه.

***************************
مامان سلما:
من هربار دخترم رو می شورم. در طول روز هم حداقل 5 ساعت بدون پوشکه. البته پدرم در میاد اما برا بچه بهتره. هر شب هم حمومش می کنم. اما در هفته فقط یه بار صابون و شامپو می زنم چون پوستش ارثی خشکه ( دکتر پوستش گفت حالت اگزما داره و اگه مواظب نباشم بدجور می سوزه)
هر بار هم چرب می کنم با کالاندولا، کبد ماهی و بیشتر از همه روغن بادوم.
خدا رو شکر با اینکه پوستش خشک و حساسه تا حالا اصلا نه قرمز شده و نه سوخته.
نی نی های شما اگه پوست نرمالی دارن خیلی لازم نیست حساس باشید.

****************************
مامان آروین :
ماشالله خیلی با حوصله ای که 5 ساعت باز میذاری دخترت رو. و هر شب حمومش میکنی. افرین
ویول برای سوختگی هم کرم کالاندولا خوبه. اگر قرمزیش زیاده کرمی هست به اسم egoderm خیلی خوب جواب میده برای سوختگی. عالیییییییه. اگر بتونی اونو بگیری بزنی بعد از یکی دوبار استفاده اثرشو میبینی ولی برای پیشگیری از سوختگی همون کالاندولا. یا کرم سوختگی پای کودکان آردن یا ناتل. اینا خوبن.

***************************
فهیمه( مامان فرناز ناز):
نازنازمم تند تند عوض می کنم تا هم پاش نسوزه و هم یه وقت نم نزنه کارمو بیشتر کنه
روزی 2 یا 3 بارم می شورمش و کاملا خشکش می کنم و یکم باز می زارم تا هوا بخوره
با اینکه پوستش خیلی حساسه ولی خداروشششششششکر از وقتی رژیم گرفتم و مرتب عوضش می کنم دیگه اصلا پوستش نمی سوزه (بجز موارد خاص مثل سرماخوردگی و اسهال) منم هیچی نمی زنم ولی قبلا کالاندولا می زدم یا هیدروکسی زین خیلی خوب بود
چون دخملی اوایل یکم چسبندگی داشت و کلا دخملیا ممکنه ادرار نازشون رو بسوزنه و چسبندگی ایجاد بشه گاهی شبا داخل نازشو با جنیتکس چرب می کنم.

******************************
زهره جون:
من الینا رو هر دفعه میشورم دخترا خیلی حساسن و زود عفونت ادرار میگیرن ولی هر دفعه کرم نمیزنم اگه احساس کنم پوستش کمی داره ملتهب میشه پماد ایپانتن میزنم براش و اگرم بسوزه کالاندولا . ولی حتی بعد از جیش هم میشورمش ... و حتما کاملا خشکش میکنم
*************************
مامان سجاد:
راستی مامانا.......من یه تجربه خوب دیگه هم دارم...........اونم اینکه وقتی میخاین پوشک نی نی رو عوض کنین...وقتی بردین شستینش و خواستین پوشک جدید ببندین...حتما قبلش با سشوار ()درجه کم)خشکش کنین

خیلی روی نسوختن پاش تاثیر داره
تغذیه 6و7 ماهگی

آپلود عکس کوچولوهای فارسی
رکسانا(مامان آرنیکا):
طرز تهیه عصاره گوشت

من تو شیشه در فلزی گوشت ماهیچه با استخون رو میندازم...درشو کیپ می بندم و میزارمش تو یک قابلمه آب جوش.حدود سه ساعت تا چهار ساعت عصاره گوشت در میاد ...خیلی مهمه درش کیپ باشه و آب توش نره
**********************
زهره جون :
من این کارو برای عصاره گوشت انجام دادم ولی شیشه ترکید . ظاهرا آب نباید از همون اول جوش باشه باید شیشه و آب هم دما باشن و با شعله کم به جوش بیاد ...و راه دیگه ای که پری جون گفتن اینه که یه وسیله چوبی مثل زیر قابلمه ای رو کف ظرف قرار بدیم تا شیشه با قابلمه در تماس نباشه و در قابلمه رو هم میزارن . به هر حال مواظب ترکیدن شیشه هم باشید
**************************-
مامان سام خوشکله:
شما توی سوپتون چه چیزهایی میریزید؟ با توجه به اینکه نی نیا تو هفت ماه هستند و همه سوپ مرغ و برنجو دادن.

********************************
مامان لیلیا:
من در هفته هم از ماهیچه و هم از فیله مرغ استفاده می کنم تا تنوع غذایی رعایت بشه . بهتره از ران مرغ استفاده نکنید چون به ران مرغ امپول می زنن قبل از کشتنش .
جو پرک + گوشت مرغ یا ماهیچه + هویج + سیب زمینی + کدو سبز+کره+جعفری یا گشنیز

برنج + چند تا از مواد بالا یا همشون

دکتر هم گفته اگر می خوای خوب وزن بگیره می تونی 2 تا 3 قاشق در روز ماست شیرین پر چرب بدی


و گاهی هم که سوپش یا فرنی نمی خوره با کمک خرما بهش میدم

زرده هم شروع کردم با پوره سیب یا گلابی میدم دوست داره

***********************
Vivol ,Mah tisa :

در مورد سوپ که یکی از مامانا پرسیده بود من اینها رو میریزم:
ماهیچه گوسفند+سیب زمینی+هویج+برنج+گاهی چند تا دونه ماکارونی یا کمی رشته فرنگی+ گشنیز (گاهی تنها گاهی همراه جعفری)+ کره (چون نی نی من کم وزنه)

لوبیا سبز هم گاهی به همین ترکیب اضافه میکنم. گاهی سینه مرغ استفاده میکنم گاهی هم کمی سینه کمی ماهیچه.

کرفس میریختم چون دوستام گفتن لاغر میکنه مدتیه نمیریزم و دلم میخواد کدو حلوایی بریزم اما چون ملینه و نی نی من چند وقتیه کمی شل شکمش کار میکنه فعلا" نریختم.

چند روزیه که سیب زمینی رو با پوست و همینطور هویج بدون پوست میزارم توی بخار پز آخر از همه بعد از خاموش کردن سوپش بهش اضافه میکنم و البته آخر با گوشت کوب برقی میکس میکنم. شنیدم در مورد سیب زمینی بهتره گوشت کوب برقی نباشه ولی یکبار اومدم با دستی له کنم کلی کثافت کاری شد و خوب له نشد و مجبور شدم صاف کنم کلی از مواد مفید هم بره و .... به خاطر همین دیگه همیشه میکس میکنم

****************************
مامان امیر علی
من سوپ رو با ماهیچه و سیب زمینی و هویج و برنج و عدس درست می کنم و میکس می کنم
چند روزی هم هست بیسکویین مادر رو با آب مخلوط می کنم و می دم به عنوان عصرانه

****************************
مامان سلما: مامانای خوب می دونم خودتون بهتر از من می دونید اما محض یادآوری میگم که نی نی ها نباید تا یکسالگی شکر بخورن. فکر نمی کنید بیسکویت مادر یه کم زوده ؟
اگه از الان ذائقه شون شیرین بشه بعدا همش می خوان هله هوله بخورن. من این مطلب رو توی سری کتابهای جانسون خوندم. باز اگه فکر می کنید اشتباه می کنم حتما بهم بگید

*******************************
فرشته مهربون:
مامان سلما جون درست میگی که بچه ها نباید شیرینی بخورن ولی توی کارت بهداشت نی نی ها بیسکویت ساده رو نوشته که میتونید بدید

یه سوال دیگه: آیا کره یبوست زاست؟

**************************************

مامان سلما:
فرشته مهربون، من تصمیم گرفتم نی نی رو با متدهای جدید بزرگ کنم. نمی دونم چی میشه اما باور کن از حرفای قدیمی هیچ خیری ندیدم. مطمئن باش دکترهای ایرانی یه دونه مقاله جدید هم در مورد بچه داری نمی خونن. به خدا من تا حالا چند بار سر این چیزا با دکتر سلما جر و بحث کردم. فکر می کنن همون چیزای صد سال پیش هنوز هم درسته. ناراحت نشی که اینجوری حرف میزنم. از دست دکترا دلم خوووونه. منم نمی گم که همه چی رو می دونم اما هر روز هر روز میرم جدیدترین مقالات رو می خونم. شاید اشتباه می کنم اما بذار ببینیم چی میشه ! ایشالله نی نی تو هم همیشه تپل مپل و سلامت باشه مامان مهربون.

************************************

مامان آروین:
مامان سلما درست میگه شکر و نمک رو تا یک سالگی بهتره ندیم. اگر بچه ای بد غذاست و فرنی اش رو نمیخوره کمی با شکر مخلوط کنیم. ولی پسر من همین طوری میخوره فرنی رو و من اصلا شکرتا به حال بهش ندادم.
غذاهای صنعتی و کارخونه ای هم مثل سرلاک و بیسکوییت خیلی خیلی بهتره ندیم و ر مواقع اضطرار بدیم. چون اصلا بهشون اعتمادی نیست. چه بهتر که همه چیز طبیعی و توی خونه و از مواد اولیه سالم تهیه بشه. توی بیسکوییت های کارخونه ای اصلا معلوم نیست چی هست و چه بلایی سر روده های بچه های ما میاره.
فرشته مهربون کره ملین هست و یبوست زا نیستش!
یه چیز دیگه کرفس فوق العاده خاصیت داره. و اصلا کالری نداره برای همین میگن لاغر کننده است در صورتی که خیلی مصرف بشه. اما یه پر توی سوپ بچه ریختن هم خوش طعمش میکنه هم سرشار از ویتامینه. پیشنهاد میدم گاهی بدین به بچه هاتون. و مطمئنباشین لاغرشون نمیکنه.
دعا کنین پسرمن و بقیه بچه های حساسیتی هم بتونن به زودی خیلی از غذا ها رو بخورن. ( مثل بادام . تخم مرغ) و انشالله یه روزی ماست و خامه و شیرررررررررگاو. انشالله.
در مورد تغذیه بچه ها پیشنهاد میدم این سایت رو مطالع کنین. خیلی راهنمایی میکنه

http://www.professorsoltanzadeh.com/new/food/maintxt.htm#aa

************************************
mamane Arshida :
به عنوان غذا سوپ. پوره سیب زمینی و بعضی وقتا زرده تخم مرغ میدم. و فرنی میدادم که دکترش گفت به جای فرنی سرلاک برنج بدم.

**********************************
یاسی(مامی ارغوان ) :
سلام من به دختر آب هویج زقیق شده با آب جوشیده دادم از دیروز بعد هم آب سیب می خوام بدم شامش هم چند روزه به جای فرنی بهش پوره سیب زمینی میدم که اون رو هم با آب جوشیده نرمش میکنم
این طور که من فهمیدم برای ماه هفتم صبحها میشه بهشون زرده تخم مرغ داد و همراه غذاشون ماست و به سوپشون هم میشه عدس و ماش اضافه کرد
آب میوه و پوره میوه هم میوه هم میتونن بخورن به جز مرکبات
اگر درسته مامانای با تجربه بهم بگین
بعد هم لطفا بگین نون و پنیر رو چه طوری باید داد به بچه ها آحه تو کارت رشدشون نوشته میتونن تو ابن ماه نون و پنیز بخورن بهتره حه نونی بهشون بدیم ؟


********************************
فهیمه( مامان فرناز ناز):
به نظر من این کارت رشد نمی تونه مرجع خوبی باشه چون اولا بچه ها با هم فرق می کنن بعدم این کارت مال سالها پیشه و اصلاح نشده !

لااقل ما که 4 کلاس درس خوندیم و به اینترنت و مطالب جدید دسترسی داریم بهتر یکم مطالعه کنیم و از علم روز استفاده کنیم تجربه بزرگترا گاها بسیــــار مفیده و من هم استفاده های زیادی کردم ولی یه جاهایی هم باید به پیشرفت علم اعتماد کنیم

یاسی جون در مورد حبوبات چون سنگینه بهتره از جوانش شروع کنی مثلا جوانه ماش یا جوانه عدس
من فعلا صبح فرنی می دم آرد برنج + آب + شیر خشک آپتامیل (بدون پروتئین گاوی)

ناهار متفاوت می دم تا طعم های مختلف رو بچشه و همه رو یه جا قاطی نمی کنم و بهش اسمشم می گم در مورد موادش هم توصیح می دم تا گنجینه کلماتش هم اضافه بشه مثلا

هویچ پلو : برنج + هویچ + مرغ + سیب زمینی

سوپ: گوشت بره + رشته فرنگی + هویچ یا سیب زمینی + جعفری یا گشنیز یا کرفس یا کدو

گوشت پلو : گوشت بره + برنج + به

آش آلو: گوشت + رشته فرنگی + سیب زمینی + هویچ + آلو

عصرونه هم گاهی آب سیب می دم

هر کدوم هم که تمایل نداشت چند قطره لیموی تازه می ریزم اونم با لذت می خوره چون طعم ترش رو خیلی دوست داره!

در کل وقت زیاد می ذارم برای عذا خوردنش اصلا اصرار نمی کنم تو زمان خاصی باشه یه ذره می دم اگه تمایل نداشت به زور نمی دم دوباره 10 دقیقه بعد امتحان می کنم .
سعی می کنم موقع عذا خوردن با یه چیزی سرگرمش کنم تا خسته نشه و غذا خوردن واسش تفریح و بازی باشه حتی یه آینه می زارم جلوش می گم" ببین نی نی دهنش بازه می خواد به به بخوره "....
بسم الله را بلند می گم و آخرشم می گم "الحمدلله بگو خدارو شکر من سیر شدم به اونایی هم که گرسنه هستن هم عذا بده " .... شاید الان نفهمه ولی هر چی تکرار بشه مؤثرتره

**********************************
مامان آروین:
. فهیمه جون منم همیشه بعد از غذا دادن ب آروین الهی شکر رو بلند میگم. تا از الان یاد بگیره.
راستی پیشنهاد اینه خیلی خوب بود از این به بعد امتحان میکنم برای غذا خوردنش. تازگیا آروین وقتی قاشق رو میبرم سمت دهنش میخواد با دست بگیره و تا نگیره آروم نمیشه منم میدم دستش و یه قاشق دیگ برمیدارم اما بازم میخواد خودش بکنه تو دهنش و حسابی کثیف کاری میکنه و نمیتونم راحت سوپش رو دهنش کنم. البته میذارم تا میخواد کثیف کنه! گاهی سوپ رو میریزه رو میز صندلی غذاش و با دستش شلپ و شلوپ میزنه روش !!! و اون دستشو به همه جا میزنه. ههههههههههههههههه

*************************************
یاسی جان بهتره نون رو از 8 ماهگی بدیم به کوچولوها. و فکر میکنم نون و پنیر هم هنوز خیلی زوده برای بچه های ما که دندون ندارن و غذای اونقدر جامد رو نمیتونن بخورن. میشه به جاش به سوپشون تنوع داد.

****************************************

زهره جون:
الینا معمولا غذاشو خوب میخوره ولی خب بعضی اوقات هم سرگرمی به نام مبینا میتونه خیلی کمک کننده باشه من تا زمانی که با دیدن قاشق دهنشو باز کنه بهش غذا میدم ولی به محض اینکه دهنشو قفل کنه تمامش میکنم و اگر یه وعده اشو کامل نخورده باشه یه کم باهاش بازی میکنم و چند دقیقه بعد دوباره امتحان میکنم ... به هیچ وجه نباید به زور به بچه غذا داد چون به کل زده میشه از غذا ... تنوع مزه ها و مواد هم باید توی غذا رعایت بشه ..
من معمولا غذاهای الینا رو با غذاهای خودمون هماهنگ میکنم مثلا اگه قرمه سبزی داریم برای نهار برای الینا سوپ کرفس میزارم یا به جای کرفس جعفری و گشنیز میزارم یعنی سبزی + گوشت گوسفند +سیب زمینی +کمی آبلیمو
و همینجوری سعی میکنم غذای خودمون هر چی باشه موادشو که برای الینا مجاز باشه براش استفاده میکنم تا با مزه غذاها هم آشنا بشه و بعد از یکسالگی راحت با سفره خودمون کنار بیاد از طرفی هم از غذای تکراری زده نمیشه . بعضی روزا هم یه سوپ همه چی در هم براش میزارم ..

*************************
فرشته مهربون:
ممنون مامان آروین -
لپهای پسر منم قرمز شده - یعنی بخاطر حریره بادام اینطوری شده؟
راستی من صبحانه حریره بادام - ناهار سوپ - عصرونه فرنی و برای شام سوپ میدم شما چی میدید؟
فهیمه جون ایده های خوبی از شما گرفتم ممنون
من فرنی رو با شیر جوشیده درست می کنم باید با آب قاطی کنم ؟-

*********************
زهره جون:
فرشته جون اگه آلرژی نداره بچتون با شیر وگرنه که باید با آب درست کنید ...

**********************
مامان سلما:
نون و سایر گندمیان هم تا یکسالگی بهتره به نی نی ندید.چون یه مساله ای هست به اسم " عدم تحمل مواد غذایی" که در مورد گندمیان هم خیلی شایعه و اگه یه ماده غذایی رو زود شروع کنید و این مساله پیش بیاید، بچه دیگه نمی تونه هیچ وقت اون ماده رو بخوره. ( دور از جون همه نی نی های دنیا)
این مورد بیماری محسوب نمیشه فقط بستگی به زمان شروع یه ماده غذایی داره.
بعضی وقتا که چیزایی از این قبیل رو به بزرگترای فامیل میگم میگن : " برو بابا ما این چیزا را رعایت نکردیم هیچی هم نشد"
به نظرتون لازمه بهشون بگم که نسل ما همه یا مشکلات گوارشی داریم، یا چاقیم یا حساسیت داریم یا پوستمون افتضاحه یا هزار تا مشکل ریز و درشت دیگه !!!!!!!!!

**************************************

فهیمه( مامان فرناز ناز):
من سبزیجات 3 روز یه بار تو راه برگشت خونه می خرم گوشت رو هم نهایت 1 هفته تو فریزر می زارم . با قصابی محلمون صحبت کردم هر 2 یا 3 روز 200 گرم گوشت تازه می گیرم بقیشو خودمون می خوریم.
فرشته مهربون با این همه غذایی که به نی نی می دی شیر خودتم می خوره؟؟؟!!
چون تا یکسالگی اولویت با شیر مادر هست من عصر و شب شیر خودمو می دم.

*******************************
hamraz (مامان ایلیا)
چه کدویی برای بچه ها استفاده کنیم؟و چقدر؟
کدو سبز (کدو خورشتی ) و کدو حلوایی

****************************
فرشته مهربون:
فهیمه جون چون پسرم یک کم کندی رشد داشت مرکز بهداشت گفت باید وعده های غذاییش رو زیاد کنی که خداروشکر کمبود وزنش جبران شد
راستی جوابمو ندادید آیا بادام حساسیت زاست یا قرمزی صورت پسرم بخاطر چیز دیگه ای هست؟

*******************************
Vivol ,Mah tisa
من گشنیز و جعفری خشک استفاده میکنم. لوبیا سبز و کرفس و هویج تازه نه فریزری گوشت رو هم کمی بیشتر از فهیمه جون تو فریزر نگه میدارم.
فرشته مهربون بادوم با همه فوایدش در مورد بعضی از بچه ها حساسیت زاست. منم دارم برای سوختن ماه تیسا حذف کردن بادوم رو چند روزی امتحان میکنم. می خوای شما هم چند روزی امتحان کن ببین مشکل نی نی حل میشه یا نه

یه سوال هم از شما دارم (فرشته مهربون) نینیتون شیر خشک میخوره؟ برای رفع کندی رشد تو این 4 دفعه هر بار چند قاشق چایخوری (اندازه قاشق نی نی ها) بهش سوپ یا فرنی دادید؟ و علاوه بر این چهار وعده در 24 ساعت چند سی سی شیر میخوره؟

*******************************
فرشته مهربون:
مامان ماه تیسا نی نی من شیر خودمو می خوره
الان از مرکز بهداشت میام برای 7 ماهگی پسرمو برده بودم برای قد و وزن - خیلی ناراحتم چون وزنش تغییر نکرده بود با اینکه روزی 3 یا 4 وعده غذا میخوره - به من گفتند از حالا به بعد 5 وعده غذا بده - تو روخدا بهم بگید چه چیزایی بهش بدم یا تو سوپش چی بریزم که وزنش رو ببره بالا- بهم کمک کنید

*******************************
مامان حسنا جون:
فرشته جون بادوم رو وزن گیری خیلی تاثیر داره توی ماست پر چرب بزن و بهش بده

از طرفی تو سوپش حتما اب قلم بریز
قلم رو جداگانه بجوشون و بسته های کوچیک کن و هربار سوپ میپزی تو بریز

بعد از اینکه سوپ رو از حرارت برداشتی 2 پیمونه شیرخشک بهش بزن و بده نینی بخوره

بهش موز له شده بده که با شیر خشک رقیق شده باشه

*************************
مامان سلما:
فرشته مهربون من توی کتاب تغذیه جانسون ( فارسیه پس احتمالا تایید شده است ) خوندم که بادوم به نسبت سایر تنقلات کمترین میزان حساسیت زایی رو داره. به هرحال بد نیست یه چند روزی قطعش کنی.
با اجازه تون یه مطلب مفید در مورد حساسیت بگم البته شما خودتون استادید :
توی همین کتاب نوشته بود بهتره هیچ وقت بیشتر از یک ماده غذایی جدید رو به غذای نی نی اضافه نکنید تا اگر علائمی مثل حساسیت نشون داد بدونید از چی بوده.
اگر هم نی نی به یه ماده حساسیت نشون داد، 2-3 روز قطعش کنید اما دوباره بدید. اگر باز هم حساسیت نشون داد حدود دو هفته قطع کنید اما باز هم بدید .... در اکثر موارد بعد از این مدت حساسیت برطرف میشه ... اما اگه باز هم ادامه پیدا کرد با دکتر مشورت کنید

-**************************
فرشته مهربون:
ممنون مامان حسنا جون و مامان سلما جون از راهنماییهاتون
امتحان میکنم این موارد رو - ولی موز رو مگه میشه الان داد؟
آب میوه چی میدید به نی نی ؟

**************************
مامان سلما
فرشته خانم مهربون موز و سیب و گلابی رو میشه شروع کرد. اصلا موز تا یکسالگی به عنوان شیرین کننده غذای نی نی هاست. موز له شده به جای شکر. فقط حواست باشه زیاد ندی. چون هم سیب هم موز یبوست میاره.
من که آب میوه نمی دم هنوز. چون غذای کمکی در این سن بیشتر از خاصیتش به خاطر اینه که نی نی ها با مواد جامد آشنا بشن و یاد بگیرن با زبونشون کار کنن. آب میوه فعلا لازم نیست.
***************************
مامان لیلیا:
بهترین گزینه برای ظرفی که می خوایم توش غذا بپزیم واسه نی نی چیه؟
روحی الومینیوم مسی لعابی

2. شما شام هم به تی نی می دید؟

3. در هر وعده چند تا قاشق به نی نی غذا می دید؟
****************************
فهیمه( مامان فرناز ناز):
در مورد ظرف غذا بهتره از تفلون و مخصوصاااااا روحی استفاده نشه چون روحی از الومینیوم هست و خیلی مضره
من از ظرق مسی استفاده می کنم علاوه بر اینکه خطری نداره مفید هم هست

من قبلا هم گفتم لیلا جون من شام به جوجو نمی دم چون اولویت با شیر مادر تا یکسالگی اگه عذا بخوره دیگه شیر کم می خوره
مقدارشم هر چقدر میل داشته باشه می دم
***************************
رکسانا(مامان آرنیکا) :
بچه ها من به آرنیکا روزی چهار وعده غذا میدم...هربار حدود شش تا ده قاشق کوچیک می خوره
صبحانه .... فرنی با آرد برنج یا نشاسته به اضافه نصف تخم مرغ
ناهار ....سوپ & عصاره گوشت & آبمیوه
عصرونه....سوپ & عصاره
شام ....سوپ سبک & عصاره & آبمیوه
.قبل غذا حتما با شیر خودم سیرش می کنم
. بعد از غذا حدود دو قاشق آب میدم البته با فاصله
. روزی حدود چهل تا پنجاه سی سی عصاره گوشت می خوره
. سوپش یا رون مرغ هست یا ماهیچه بره ....و سایر مواد تشکیل دهنده عبارت است از : هویج . برنج. کدو سبز. کدو حلوایی . کرفس. ماش . عدس. جو پرک . ماکارونی . رشته سوپی و سبزیجات مثل جعفری و شیوید
برای تنوع هربار مواد کم و زیاد میشه
. جوانه ماش و گندم و عدس رو خشک کردم و تبدیل به پودر کردم و توی تموم غذاهاش میریزم
اینم از خوراک آرنیکا خانوم ما ولی غذای اصلی شیر خودمه
با این برنامه غذایی دختر من وزن اضافه نکرده در دو هفته ...گریههههه
*********************-
زهره جون:
رکسانا جون من فکر میکنم شما خیلی داری به آرنیکا غذا میدی !!! من معمولا روزی سه وعده به الینا سوپ میدم که وعده شام بعضی اوقات پیش میاد که حذف میشه یا وعده نهار ولی اکثرا سه وعده بهش میدم نه بیشتر .. میان وعده و آب میوه و بیسکوییت و سرلاک و ... هم بهش نمیدم به همون دلیلی که دوستان گفتن ..
زیر یکسال واقعا وزن گیری بچه با شیره بعد از یکسالگی برعکس میشه .. البته غذا هم تاثیر داره ولی بچه هایی که خوب وزن نمیگیرن رو اگه بیشتر بهشون شیر بدیم میبینیم که خیلی بهتر وزن میگیرن ... غذا زیر یکسال باید تو حجم کم ولی مقوی باشه ... اگه رفتی دکتر و مشخص شد که عفونت ادراری نداره انشاالله سعی کن بیشتر رو شیرش متمرکز بشی ببین وزنش بهتر میشه یا نه
***********************************-

رکسانا(مامان آرنیکا) :
زهره جون شیر خودمم خیلی میدم ولی یجورایی انگار سیری ناپذیر شده....که همین زیاد خوردنش باعث شد در ده روز چهارصد گرم اضافه کنه وقتی دارو خورد ...
ولی مشکل من دیگه کندی رشد نیست. کاملا استپ میشه..یعنی روی یک وزن ثابت میمونه و هیچ فرقی نمی کنه
الان دقیقا قبل و بعد غذا شیرمو می خوره...شبا هر دو ساعت بیداره
اوایل فکر می کردم شیرم کمه ولی هربار میدوشم حدود صد سی سی حداقل شیر میدوشم

ولی به نظر خودمم باید یه چکاپ جدی تر بشه ....راستی من قسمت چربی آخر شیرمم می دوشم که همون روزی صد و بیست سی سی میشه حداقل و به خوردش میدم
دعا کنین کاریش نباشه بچم
راستی اون برنامه غذایی زیر نظر دکترشه
آخه من بدون مجوز دکترش آب هم بهش نمیدم
****************************-
مامان لیلیا:
منم لیلیا با شیر خودم بهتر وزن می گیره تا با غذا .بهتره که با شیر خودمون زیر 1 سال سیر بشن تا غذا.
به قول قدیمی ها بچه که به نون بابا بیفته لاغر میشه.
************************-
مامان سجاد:
چیزی که در خوندن مطالب این تایپیکها نظر منو به خودش جلب کرد و برام جالب بود این بود که به نظرم اومد که بعضی مادرها انگار خیلی به بچه هاشون غذا میدن
من خودم به شخصه خیلی زیاد به سجاد غذا نمیدم.......یعنی هم دفعاتش خیلی زیاد نیست(حدود 2 بار در روز)
و هم حجمش زیاد نیست.......و بیشتر تاکیدم بر شیر خودمه.........غاهای دیگه رو بیشتر از باب آشنا شدن معدش و عادت کردن به غذاها بهش میدم......
تازگی هام کشف کردم که برای اینکه شب ها سجاد بهتر بخوابه......کمی غذا قبل خواب بهش میدم
وزن و قدش هم خوبه..(آخرین باری که وزن کردیم حدود 2 هفته پیش بود)
وزنش الان احتمالا حدود 9 کیلو و قدش حدود 72
2 تا دندون کوشمولو هم در آورده........
*****************************-
رکسانا(مامان آرنیکا) :
بچه ها چرا به نظرتون غذا دادن من زیاد اومده ؟ آرنیکا از چهار ماهگیش داره غذا می خوره و یک دوماهی از بچه های شما از نظر آشنایی با خوراکی ها جلوتره ....ولی طبق کتاب سلطان زاده هم غذایی که من میدم طبیعیست
هر وعده نهایت شش تا قاشق کوچولو اونم نه سرپر سوپ میدم ....این زیاده ؟
یعنی یچیزی کمتر از نصف استکان میشه ....عصاره هم که مثل آب می مونه
درکل تعداد وعده هاش واس این زیاده چون رفلاکس داره و اصلا نمی‌تونم شیکمش رو پر کنم و باید کم بدم تو هر وعده
شاید موادی که میریزم به نظرتون زیاده ...اره ؟

ولی اولویت اول تغذیش شیر خودمه
******************************-
مامان قندک:
سانیار متولد 29 خرداد
نی نی منم غذا زیاد نمیخوره و بیشتر شیر میخوره
من کارمندم ولی شیرم رو میدوشم براش میذارم

وزن پسرم خوبه ماشاله الان که تو خونه خودم وزنش میکنم 10.300 تا 10.400 نشون میده

من تقریبا همه چیز به نی نی میدم! زیاد سوپ و حریره و فرنی و سرلاک رو دوست نداره برای همینه که من بقیه غذا ها رو هم درموردش امتحان میکنم! نون رو از هر چیزی بیشتر دوست داره و البته میوه رو هم
*********************
yasaman:
پسر من شیر خوب میخوره اما عاشق غذاست .یعنی وقتی بشقابش رو میبینه داره از خوشحالی بال در میاره.چون رفلاکس هم داره از 4 ماه و نیمگی غذا رو براش شروع کردیم.الان هم برای صبحانه حدود 4 قاشق غذاخوری حریره بادوم میخوره و برای ناهار ...عصرانه و شام هم هر کدوم بسته به میل خودش تفریبا 3 تا 4 قاشق غذاخوری سوپ میخوره.
آها یک سوال مهم داشتم.چون از چه میوه یا آب میوه ای برای بچه هاتون شروع کردین؟
**********************
مامان سلما:
اسمن عزیز برای شروع آب میوه اصلا عجله نکن بخصوص که از وزن آقا پسری هم راضی نیستی. چون همونطور که دوستان گفتن قند موجود در آب میوه سیری کاذب میاره و ممکنه شیر و غذا کمتر بخوره. در این سن آبمیوه اصلا مهم نیست.
من سیب و هویج میدادم دست سلما که لثه هاشو تسکین بده اما چون دیگه میتونه با دندون خردشون کنه، میترسم بپره گلوش و دیگه نمیدم.
موز هم برای شیرین کردن غذاها خوبه.
*********************
رکسانا(مامان آرنیکا) :
یاسمن جون من آب سیب میدم دو قاشق کوچولو....بعد ناهارش بعضی وقتا...صبح ها هم با امپرازول آب سیب میدم
بچه ها چرا به نظرتون غذا دادن من زیاد اومده ؟ آرنیکا از چهار ماهگیش داره غذا می خوره و یک دوماهی از بچه های شما از نظر آشنایی با خوراکی ها جلوتره ....ولی طبق کتاب سلطان زاده هم غذایی که من میدم طبیعیست
هر وعده نهایت شش تا قاشق کوچولو اونم نه سرپر سوپ میدم ....این زیاده ؟
یعنی یچیزی کمتر از نصف استکان میشه ....عصاره هم که مثل آب می مونه
درکل تعداد وعده هاش واس این زیاده چون رفلاکس داره و اصلا نمی‌تونم شیکمش رو پر کنم و باید کم بدم تو هر وعده
شاید موادی که میریزم به نظرتون زیاده ...اره ؟

ولی اولویت اول تغذیش شیر خودمه

**********************
فرشته مهربون:
از وقتی بهش غذای کمکی میدم شیر خودمو خیلی کم می خوره بیشتر شبا شیرمو می خوره انقدر گریه می کنه تا براش یه غذایی ببرم وزنش هم بالا نرفته درصورتیکه خودم دوست دارم شیرمو بیشتر بخوره بنظرتون چکار کنم؟
************************-
hamraz (مامان ایلیا) :
سلام به همه

دوستای خوبم پسر من سوپ نمیخوره چیکارکنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟هرکاری هم فکرکنید کردما توش آب لیموی تازه ریختم. ظرفشو عوض کردم. حتی شیر خشکشو یه مقدار توش ریختم. جعفری ریختم. گرسنه گرسنه که بود بهش دادم. ویدیوی مورد علاقه شو با گوشی براش گذاشتم که بخوره. بازی کردم. تشویقش کردم.وعده هاشو تغییر دادم یعنی گاهی صبح دادم گاهی عصر گاهی شب...........دیگه یادم نمیاد چیکارا کردم.و واقعا دیگه نمیدونم چیکارکنم.سوپ ماهیچه رو یکی 2قاشق میخورد البته اونم زیاد نمیخورد و معلوم بود دوست نداره اما ازدیروز که سوپ مرغ گذاشتم حتی یه قاشق هم نمیخوره.فرنیشو تا حدی میخوره.نه خیلی زیاد ولی خیلی بیشتر از سوپ.در کل تو همه روز شاید سر جمع 7،8قاشق غذا بخوره.به گفته پرفسور سلطانزاده هم که گفته بود صبرکنید بعد یه مدت میگیره تا امروز صبر کردم اما فایده نداره.امروز یه عالمه آب لیمو ترش ریختم تو سوپش بلکه ترش تر بشه و بخوره اما باز نخورد.چیکارکنم؟یه راه اساسی بدید.
الآن دوباره رفتم سوپشو بهش بدم آخه یه جا خوندم زهره جون نوشته بود وقتی الیناجون نمیخورخ ده دیقه بعد امتحان میکنه و میخوره.قاشق رو که دید دهنشو بازکرد اما تا بردم جلو قاشق رو دهنشو سفت کرد و روشو برگردوند.از صبح هم هیچی نخورده.خیلی داغون میشم من اینطوری.کمکم کنید
*********************-
رکسانا(مامان آرنیکا) :
همراز با عصاره گوشت امتحان کن ببین می خوره ...طعم غالب عصاره باشه
************************-
hamraz (مامان ایلیا) :
رکسانا تا دیروز بهش عصاره ماهیچه میدادم همراه سوپش.یعنی میریختم تو سوپش.اونم زیاد نمیخورد
*****************-
مامان لیلیا:
همراز منم همین مشکل رو با لیلیا داشتم . اول که فرنی می دادم می خورد تا به سوپ رسید 2 بار خورد اما بعد از اون تا قاشق رو می دید روشو بر می گردونو به دکترش که سماعی اسمش هست گفتم . گفت تا 1 هفته هیچی به جز شیر خودت نده .منم هین کاررو کردم بعد به سوپش 1 الو زدم تا خوش طعم تر شه . الان قاشق رو قورت می ده انگار دیگه تو دنیا هیچ غمی نیست وقتی غذا می خوره . به فرنی شم موز یا خرما میزنم بدون شکر 10 تا قاشق می خوره. ماست و خرما هم بهش میدم
چون سوپ بوی گوشت میده اولش یه ذره مقاومت میکنن اما بعدش دیگه دست ماست حقه هاشو یاد بگی ریم .
***************-
hamraz (مامان ایلیا) :

دوستای گلم دیگه راهکاری ندارید؟توروخدا راهنماییم کنید خیلی ذهنم مشغولشه.دغدغه این روزهای منم شده این موضوع و سرماخوردگی پسرم.حالا یه چندروزی میخوام به توصیه لیلا جون هم عمل کنم و چیزی ندم فردا ازدکترش هم میپرسم
******************-
زهره جون :
همراز جون ماست رو امتحان کردی؟؟؟ بعضی بچه ها ماست رو با غذا خیلی دوست دارن و به بهانه ماست میشه یک در میون غذا داد ... البته ایلیا جونم الان مریضه و بچه ها تو مریضی خیلی تغییر میکنن . فقط شیر میخورن و زیاد حوصله ندارن و مثل خودمون بی اشتهان .. سعی کن غذاهای مقوی در حجم کم بدی .. یعنی حجم کم با بیشترین کالری . امیدوارم زودتر حالش خوب شه

****************
یاسی(مامان ارغوان ):
ببخشید اگر میشه درباره تغذیه تو ماه هفتم هم صحتب کنید من الان روزی 3 باز به دخترم غذا میدم صبح بهش حریره بادوم میدم ناهار هم سوپ به سوپ دختر م جوانه عدس و ماش اضافه کردم یه روز درمیون هم بعد از ظهرها بهش خیلی کم زرده تخم مرغ که با آب ج.شیده رقیق شده میدم آب سیب و هویج و لیموشیرین هم هر روز عصر یکیش رو بهش میدم
شبها هم یک شب درمیون شام بهش فرنی و پوره سیب زمینی میدم که سیب زمینی رو با شیر خودم میریزم تو مخلوط کن تا آماده بشه خیلی خوش مزه میشه
قطره آهن هم 1 سی سی دکبر گفته بود بدم حالا که 7 ماهش شده مفدار قطره آهن بیشتر میشه؟؟؟
دیگه چه چیزهایی مجازه که به بچه ها بدیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

******************-
مامان عسلی:
سلام به نی نی ها از کی می تونیم حلیم بدیم ؟

******************
زهره جون :
مامان عسلی جون پروفسور سلطانزاده معتقدن که از هفته دوم ماه هشتم به بعد میشه حلیم داد


*********************-
مهربان بانو (مامان هلیا)
دوستان کمی هم از غذای کمکی بگید چیا می دید و کی؟
من دخترم شیرخشکیه از این هفته براش زرده تخم مرغ رو شروع کرد عاشق سوپ گوشته..
هنوز بهش پوره ندادم..
********************-
زهره جون:
. پوره میتونی بدی .. بعد از فرنی و حریره میشه پوره داد

*******************
مامان سجاد:
راستی من الان اومدم یه تجربه جدیدم رو بگم و برم: امروز زرده تخمم مرغ سجاد رو حل کردم توی سوپش....خیلی مزه سوپش بهتر شد.....یه نفس همشو خورد
*****************

بتی(مامان کیان ):
نحوه شروع وادامه غذای کمکی :
غذاهای کمکی در پایان 6 ماهگی ( 180 روزگی ) شروع می شود ، همزمان با شروع غذای کمکی تغذیه با شیر مادر باید همچنان مکرر وبر حسب میل وتقاضای شیر خوار ادامه داشته وحتی دفعات تغذیه با شیر مادر افزایش می یابد .
- نحوه تغذیه تکمیلی کودک در هفته اول ماه هفتم :

شروع غذای کمکی با فرنی آرد برنج است که روز اول از یک قاشق مربا خوری یک بار در روز ( ظهر) شروع شده وکم کم به مقدار ودفعات آن اضافه می شود بطوری که روز دوم به دو قاشق مربا خوری ( یک قاشق ظهر ویک قاشق عصر ) ، روز سوم به سه قاشق مربا خوری ( ظهر وعصر وشب هر بار یک قاشق ) ، روز چهارم به 4 قاشق مربا خوری ( صبح ، ظهر، عصر وشب هر بار یک قاشق ) ، روز پنجم به 8 قاشق مربا خوری ( صبح ، ظهر ، عصر وشب هر بار 2 قاشق ) وروز ششم وهفتم به 12 قاشق مربا خوری ( صبح ، ظهر ، عصر وشب هر بار سه قاشق ) می رسد .
- غذای کمکی در هفته دوم ماه هفتم :
درین هفته می توان حریره بادام را رژیم غذایی کودک اضافه نمود . شروع آن نیز مانند فرنی از یک قاشق مربا خوری یک بار در روز است تا روز ششم وهفتم به 12 قاشق مربا خوری در روز برسد . فراموش نشود که در این هفته بتدریج که مقدار ودفعات تغذیه با حریره بادام افزایش می یابد مقدار ودفعات تغذیه با فرنی کم می شود بنابراین در هر وعده ویا در تمام دفعات می توان حریره بادام را جایگزین فرنی نمود .
- نحوه تغذیه تکمیلی کودک دردو هفته آخر ماه هفتم :

ضمن ادامه تغذیه با شیر مادر قبل هر وعده غذای کمکی ، در این دو هفته شیرخوار با غذای جدیدی آشنا شده وسوپ به رژیم غذایی او اضافه می شود . بدین ترتیب که روز اول ، صبح وعصر وشب هر بار از سه قاشق مربا خوری فرنی یاحریره بادام استفاده می کند و ظهر علاوه برفرنی وحریره بادام ، یک قاشق مربا خوری سوپ هم می خورد . به این ترتیب ، هر روز یک قاشق مربا خوری به سوپ ظهر وشب اضافه ولی از فرنی یاحریره بادام کم می شود تا بر حسب اشتهای کودک مقدار سوپ به 3 تا 6 قاشق مربا خوری در هر وعده برسد .
چند نکته مهم در تهیه سوپ برای کودک :

1- هر سه روز یک بار یک نوع سبزی به سوپ اضافه کنید مانند جعفری ، گشنیز ، لوبیا سبز ،کدوسبز،کرفس ،هویج، گوجه فرنگی ، سیب زمینی ، کدو حلوایی .
2- به سوپ کودک نباید نمک ، شکر یا چاشنی اضافه کرد .
3-بهتر است کدو ، کرفس ، لوبیاسبز را اول پخته وبعد به سوپ کودک اضافه نمود .
4-سبزیها باید در آخرین لحظات پخت سوپ اضافه شود .در ظرف نیز باید بسته باشد تا ویتامین های آن از بین نرود .
5- استفاده از اسفناج تا یک سالگی مجاز نبوده ونباید به سوپ شیر خوار اضافه شود .
6- سیب زمینی راهم می توانید به سوپ کودک اضافه کنید .برای اینکار ، ابتدا سیب زمینی را بشویید وبا پوست آنرا بپزید .سپس پوست آنرا جدا کرده وسیب زمینی پخته شده را به سوپ کودک اضافه کنید دقت کنید اگر بعد از پوست کندن سیب زمینی ، بخش از آن سبز رنگ بود باید آنرا جدا کرده ودور بریزید .
7-همراه با سوپ می توانید به کودک ماست بدهید . بهتر است ماست با سوپ مخلوط نشود تا کودک با طعم ماست آشنا شود .ولی اگر کودک مخلوط ماست با سوپ را دوست دارد این کار بلامانع است .
8- برای تنوع بخشیدن به سوپ کودک ، می توانید هر بار یک ماده غذایی جدید مثل جو بلغور گندم ویا رشته فرنگی را که قبلا" پخته ونرم شده است به اندازه یک قاشق مربا خوری به سوپ اضافه کنید .
- نحوه تغذیه تکمیلی در دو هفته اول ماه هشتم :
در این دو هفته ضمن دادن سوپ ، فرنی یا حریر بادام ، زرده تخم مرغ هم به رژیم غذایی شیرخوار اضافه می شود .بنا براین در این سن به کودک باید 5 وعده غذا داده شود . بدین ترتیب که صبح زرده تخم مرغ ، ساعت 10 صبح ( بین صبحانه وناهار ) 3 قاشق مربا خوری فرنی یا حریره بادام ،ظهر 3 تا 6 قاشق مربا خوری سوپ ، عصر مجددا" 3 قاشق مربا خوری فرنی یا حریره ودر شب دوباره 3 تا 6 قاشق مربا خوری سوپ به کودک داده شود . در این زمان می توانید کم کم از سبزیهای نشاسته ای مثل سیب زمینی ، کدو حلوایی ونخود فرنگی (نخود سبز) به فاصله هر 3 روز به سوپ اضافه کنید . ضمنا" غلظت سوپ باید مانند حلیم با شد.
زرده تخم مرغ را از چه زمان وچگونه به کودک داد ؟

زرده تخم مرغ ار 8 ماهگی به رژیم غذایی کودک اضافه می شود.برای دادن زرده تخم مرغ به کودک ، ابتدا باید تخم مرغ را به مدت 20 دقیقه در آب بجوشانید تا کاملا" سفت شود . سپس زرده سفت شده را از سفیده آن جدا نموده و روز اول به اندازه یک نخود از زرده تخم مرغ را در کمی آب جوشیده یا شیر مادر نرم وحل کرده ، سپس به شیر خوار بدهید .

هر روز صبح همراه با فرنی به تدریج بر مقدار زرده تخم مرغ اضافه کنید تا ظرف 10 روز به یک زرده کامل برسد . از آن به بعد یا هر روز نصف زرده تخم مرغ را همراه با 3 قاشق مرباخوری فرنی یا حریره به کودک بدهید ویا یک روز یک زرده کامل تخم مرغ وروز بعد 5 تا 6 قاشق مرباخوری فرنی یا حریره بادام به کودک بدهید و این کار را به صورت یک روز در میان تکرار کنید .
اگر کودک صبح ها زرده تخم مرغ پخته شده را نمی خورد، آن را با کمی کره وآب مرغ مخلوط ونرم کنید و به او بدهید ویا به سوپ او اضافه کنید . زرده تخم مرغ را می توانید رنده کرده یا با پشت قاشق له کنید وداخل سوپ ویا پوره ( هر نوع پوره ای که درست می کنید ) بریزید .
- نحوه تغذیه کودک در دو هفته دوم ماه هشتم :
برای تنوع بخشیدن به غذای کودک باید هر چند روز یک بار مواد تشکیل دهنده سوپ را تغییر داد. هر سه روز یک بار می توان جو ، بلغور گندم ، رشته فرنگی را که قبلا" پخته ونرم شده است به اندازه یک قاشق مرباخوری به سوپ اضافه کرد . بعد از اضافه کردن جو ، گندم و... بهتر است به اندازه یک قاشق مرباخوری کره یا روغن مایع به سوپ اضافه نمود . افزودن کره یا روغن مایع به غذای شیر خوار به ویژه شیرخوارانی که رشد کافی ندارد به رشد آنان کمک می کند .
از چه زمانی می توانید به کودک خود پوره سبزیها را بدهید ؟
از اواسط ماه هشتم می توانید به کودک پوره سبزیجات هم بدهید . از سبزیهای نشاسته ای ( مثل سیب زمینی وکدو حلوایی ) ویا سایر سبژیها ( مانند هویج ) می توان پوره تهیه کرد وبه جای یک وعده فرنی صبح یا عصر به کودک پوره سبزی داد . برای تهیه پوره سیب زمینی ، ابتدا آنرا شسته وبا پوست بپزید وبعد از پخته شدن پوست آنرا جدا کرده وهمراه با یک قاشق مرباخوری کره یا روغن مایع نرم کرده وکم کم به آن شیر پاستوریزه جوشیده شده اضافه کنید تا به نرمی وغلظت دلخواه برسد .
- نحوه تغذیه تکمیلی در دو هفته اول ماه نهم :
از 9 ماهگی می توان حبوبات را نیز به سوپ کودک اضافه کرد . معمولا" از عدس وماش که هضم آسانتری دارند شروع کنید . در صورت امکان می توان از جوانه عدس یاماش در تهیه سوپ استفاده کرد . در مورد سایر حبوبات مثل لوبیا چیتی ، لوبیا قرمز و... بهتر است قبلا" آنها را خیس کرده وپوستشان را جدا نموده وبعد از پختن به سوپ کودک اضافه کرد .
- نحوه تغذیه در دو هفته دوم ماه نهم :

در این سن با استفاده از میوه های فصل آب میوه تازه تهیه کنید وبه کودک بدهید . ابتدا از یک قاشق مرباخوری در روز همراه با یک قاشق مرباخوری آب جوشیده وسرد شده شروع کنید تا کم کم به 6 قاشق مرباخوری آب میوه خالص برسد . آب میوه را می توان بعد از فرنی یا حریره ساعت 10 صبح داد.
- نحوه تغذیه تکمیلی در دو هفته اول ماه دهم :

از ماه دهم می توان به جای آب میوه ، خود میوه را به کودک داد . برای اینکار باید از یک قاشق مرباخوری میوه های فصل ( هلو، سیب ، موز ، گلابی ، . . . ) شروع نمود ومقدار آنرا به سه قاشق مرباخوری رساند . میوه مورد نظر باید کاملا" رسیده وشسته باشد وبعد از جدا کردن پوست وهسته آن ، میوه را با پشت قاشق کاملا" نرم کرده وسپس به کودک بدهید . مقدار میوه را به تدریج زیاد کرده و به 5 تا 6 قاشق مرباخوری در روز برسانید . در این زمان کم کم بر حسب اشتهای کودک به مقدار سوپ او به میزان حداکثر 10=6 قاشق مرباخوری در ظهر وشب بیافزایید . همچنین کودک را با غذاهایی که می تواند به دهان ببرد مانند نان ، بیسکوئیت ساده ، ماکارونی پخته ، تکه های سیب زمینی پخته ، کوفته قلقلی و. . . آشنا کنید .
-نحوه تغذیه تکمیلی در دو هفته دوم ماه دهم :
در این زمان علاوه بر تنوع بخشیدن بر سوپ کودک می توان از کته نرم که در آبگوشت یا آب مرغ پخته می شود همراه با خود گوشت استفاده کرد . همچنین از گوشت ماهی که تیغ های آن کاملا" گرفته شده باشد وهمراه با کته نرم وسبزی پخته شده باشد می توان به کودک داد .
- نحوه تغذیه تکمیلی در ماه یازدهم ودوازدهم:
تنوع غذای کودک را رعایت کنید با توجه به اشتهای کودک بر مقدار غذای هر وعده او اضافه نمایید همچنان برای کودک غذای جداگانه تهیه کنید واز دادن غذای سفره خانواده به کودک بدلیل علت داشتن نمک و چاشنی اجتناب نمایید .
-یک نکته مهم در تغذیه کودک زیر یکسال :
از پایان 6 ماهگی وهمزمان با شروع غذای کمکی تا پایان 12 ماهگی غذای اصلی شیرخوار هنوز شیر مادر است لذا به تغذیه با شیر مادر به طور مکرر وبر حسب تقاضا وتمایل شیرخوار در تمام مدت شب وروز به ویژه قبل هر وعده غذای کمکی باید توجه شود . معده کوچک کودک را با غذاها پر نکنید . چه این امر سبب می شود که کودک برای مدت طولانی تر سیر بماند ودر نتیجه کمتر پستان مادر را بمکد . در نتیجه هم شیر کمتر به او می رسد وهم حجم کلی شیری که مادر تولید می کتد کاهش خوهد یافت .
-چه مواد غذایی را به کودک زیر یکسال نباید داد ؟
بطور کلی تا یکسالگی عسل غیر پاستوریزه ، پنیر ، سفیده تخم مرغ ، شکلات ، بادام زمینی ، میگو ، فلفل وادویه جات ، ترشی ها ، نمک ، نوشابه های گاز دار ، آب میوه های صنعتی ، از میوه ها ، خربزه ، کیوی ، انواع توت ( توت سفید ، توت فرنگی ، تمشک ) ، آلبالو، گیلاس ، از حبوبات ، نخود ولپه واز گروه سبزیها اسفناج وکلم توصیه نمی شود . توجه داشته باشید استفاده از شیر گاو در تهیه فرنی بلامانع است . زیرا با جوشانیدن شیر مقدار مواد حساسیت زای آن کمتر می شود .
در تغذیه کودکان زیر یکسال همواره به این نکات توجه کنید :
دادن آب میوه به مقدار زیاد ویا شیرینی قبل از غذا ، سبب کم شدن اشتها می شود ورشد کودک را به خطر می اندازد . بنابراین آب میوه ویا میوه رسیده ونرم را که با پشت قاشق له کرده اید دوبار در روز بعد از غذای وسط روز وبا حجم کم به کودک بدهید ، ویتامین های مورد نیاز کودک به ویژه ویتامین ث از راه شیر مادر تامین می شود .
از چه زمانی باید به کودک از غذای خانواده داد ؟
بعد از یکسالگی باید بطور تدریجی کودک را با انواع غذاهایی که افراد خانواده مصرف می کنند آشنا کرد . از این زمان باید کودک از چهار گروه غذایی اصلی یعنی گروه نان وغلات ، گروه شیر ولبنیات ، گروه گوشت وتخم مرغ وحبوبات و گروه میوه ها وسبزیها استفاده کند . بطور کلی از سال دوم زندگی ذائقه کودک با غذای خانواده شکل می گیرد بنابراین بهتر است از تهیه غذاهای شور وپر ادویه خودداری کنید و سعی کنید از سرخ کردن غذا بویژه با حرارت زیاد وبه مدت طولانی پرهیز کنید . مصرف غذای خانواده برای کودک باید تدریجی باشد بطوری که بعد از گذشت مدت زمانی نیاز به تهیه غذای مخصوص وجداگانه برای کودک نباشد .
در سال دوم زندگی روزانه چند بار باید به کودک غذا داد ؟
گنجایش معده کودک در مقایسه با افراد بزرگسال کمتر و با مقدار خیلی کمی غذا سیر می شود . از طرف دیگر کودک در حال رشد است ومعمولا"دائما" در حال فعالیت ومشغول بازی است پس نیاز او به انرژی ومواد غذایی زیاد است . در سال دوم زندگی هنوز شیر مادر منبع عمده تامین انرژی وسایر مواد مغذی کودک است . نباید انتظار داشته باشید که کودکان مانند بزرگسالان فقط صبحانه ، ناهار وشام بخورند بلکه باید بخصوص بعد از سال اول زندگی حتی تا 5 سالگی حداقل روزانه 5 وعده غذا بخورند .
مصرف نمک را در غذای کودک محدود کنید :

به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی ، عروقی توصیه می شود که در تمام دوران زندگی به ویژه دوران کودکی ونوجوانی از مقادیر بسیار کم نمک آن هم هنگام طبخ غذا استفاده شود واز افزودن نمک به غذا در سر میز یا سفره جدا " خودداری گردد . برای کودکان زیر یکسال که خوب رشد می کنند بهتر است به غذایشان نمک اضافه نکنید ولی برای کودکانی که دچار ایست یا افت وزنی هستند وغذای کاملا" بی نمک خود را نمی خورند هنگام تهیه وطبخ غذا از مقدار بسیار کمی نمک یددار استفاده نمایید .
3-برنامه غذایی کودکان بالاتر از یکسال
کودکان 1 تا 5 سال دوران رشد را سپری می کنند و بنابراین نیاز به انرژی وپروتئین وسایر مواد مغذی با افزایش سن کودک بیشتر می شود . برای تامین کلیه مواد مغذی مورد نیاز کودکان ، برنامه غذایی آنها باید شامل تر کیبی از غذاهای مختلف در گروههای اصلی غذایی باشد .
گروههای اصلی غذایی عبارتند از گروه نان وغلات که انرژی ومقدار پروتئین مورد نیاز کودک را تامین می کند . گروه شیر ولبنیات که کلسیم ، فسفر وپروتئین را تامین می کند وبرای رشد اسکلت واستحکام استخوانهاو دندانها لازمند . گروه گوشت ، حبوبات وتخم مرغ که پروتئین و سایرمواد مغذی مورد نیاز کودک را تامین می کند وبرای رشد او لازمند وگروه سبزیها ومیوه ها که ویتامین ها واملاح مورد نیاز کودک را تامین می کنند .
در تغذیه کودکان 5-1 سال چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟
در تغذیه کودک از ظرف وقاشق تمیز ( قاشق مرباخوری برای کوچکترها وقاشق غذاخوری برای کودکان بزرگتر ) استفاده کنید .
- قبل از غذا دادن به کودک دستها وصورت کودک را بشوئید .
-آب ومایعات را با فنجان یا لیوان تمیز به کودک بدهید .
-در غذا دادن به کودک صبور باشید وآرام آرام به کودک غذا بدهید .
- در صورتیکه کودک تمایلی برای غذا خوردن ندارد هرگز اورا مجبور به غذا خوردن نکنید وسعی کنید با تغییر مزه ونحوه طبخ آنرا مجددا" به کودک بدهید و در صورتیکه بازهم علاقه ای به خوردن آن غذا نشان نداد ، چند روزی از دادن آن غذا صرف نظر کرده ومجددا" به برنامه غذایی کودک اضافه کنید .
-هنگام غذا دادن به کودک با او به آرامش ومحبت صحبت کنید تا زمان غذا خوردن برا یکودک خوشایند باشد و خاطره خوشی از غذا خوردن در ذهن کودک ایجاد شود .
-مقدار غذای هر وعده کودک را با افزایش سن کودک بیشتر کنید .
-بمقدار غذایی که کودک می خورد توجه کنید ، برای هر کودک یک بشقاب جداگانه در نظر بگیرید .
-با افزایش سن کودک برای غذاخوردن به کودک استفلال بدهید وفقط مقدار ونحوه غذا خوردن کودک را نظارت واورا به خوردن ترغیب کنید .
-برای غذاخوردن کودک به او جایزه ندهید بلکه برای ترغیب او به غذا خوردن از طعم غذا تعریف کنید .
- به کودک اجازه دهید غذاخوردن را خودش تجربه کند حتی اگر مقداری غذاهم هنگام خوردن ریخته شود و یا دست ولباسهای خود را کثیف کند .
-از دادن تنقلات بی ارزش قبل از غذا وبین وعده ها به کودک خودداری کنید .

آیا می دانید مصرف زیاد هله هوله چه مضراتی برای کودک بدنبال دارد ؟

اگر کودک بخصوص در 2 سال اول زندگی که بدن او به سرعت در رشد است به خوردن هله هوله هایی که معمولا" ارزش غذایی زیادی ندارند عادت کند ، از مواد مغذی غذاهای مختلف که برا ی رشد به آن نیاز دارد محروم می شود .
هله هوله هایی مثل پفک ونوشابه فقط معده کودک را پر می کنند و موجب احساس سیری می شوند ودر نتیجه کودک دیگر اشتهایی برایخوردن غذاهای اصلی ومغذی ندارد . بنابراین سعی کنید کودک را به خوردن این هله هوله ها عادت ندهید واز تنقلات مغذی وسنتی مثل نخودچی وکشمش ، برگه میوه ها میوه های فصل برای کودکان 2تا 5 سال خود استفاده کنید .
نکاتی که در تغذیه کودکان 5-3 سال باید رعایت نمود .
نکته مهم در تغذیه کودکان 5-3 سال دادن حداقل 5 وعده غذا شامل سه وعده کامل صبحانه ، ناهار وشام و2 میان وعده در ساعات 10 صبح و5 بعداز ظهر ونهایتا" یک لیوان شیر قبل از خواب است . غذاهایی مثل شیر وبیسکوئیت ، نان وخرما، نان وپنیر ، کیک ، کلوچه ها ، میوه یا آب میوه ویا انواع شربت های خانگی ، انواع خشکبار مثل بادام ، گردو ، پسته ، کشمش ، برگه ، توت خشک بعنوان میان وعده برای کودکان بسیار مناسب هستند .


چند پیشنهاد برای خوردن تخم مرغ

چنانچه کودک زیر ? سال دارید و به تخم مرغ هم علاقه مند است حتما خبر و توصیه زیر را بخوانید.
اگر توصیه انجمن قلب امریکا در مورد مصرف تخم مرغ برای بزرگسالان حداکثر ? تا ? عدد در هفته است در عین حال توصیه رسمی برای خوردن تخم مرغ در کودکان وجود ندارد اما بهتر است چندان از رژیم بالغین دور نباشد.
گفته می شود هر عدد تخم مرغ به طور متوسط ??? میلی گرم کلسترول دارد و توصیه متخصصان تغذیه نیز مبنی بر مصرف همین اندازه است یعنی به عبارتی هر روز یک تخم مرغ نه بیشتر و گاه که کوکو یا کیک در منزل پخته می شود باید این تعداد را از حد ? تا ? عدد خوردن تخم مرغ هفتگی کم کرد.

مسوولان بهداشتی جامعه معتقدند مشکل کوتاه قدی کودکان بیشتر ناشی از کمبود روی است و یکی از راه های درمان گنجاندن تخم مرغ در برنامه غذایی بچه هاست. روی در رشد، بلوغ جنسی، سلامت و شادابی پوست و مو تاثیر قابل توجهی دارد
به اعتقاد وی تخم مرغ در شمار نخستین موادی است که باید در رژیم کودک لحاظ شود و دلیل این امر را غنی بودن تخم مرغ از پروتیین، چربی، روی، آهن، فسفر، سلنیوم، پتاسیم و انواع دیگر ویتامین ها می داند.
خواب

آپلود عکس کوچولوهای فارسی


مامان سلما :
دختر من سلما، 13 خرداد 91 به دنیا اومده. خیلی دختر خوبیه. اما در مورد خوابش یه کم مشکل داریم. می تونم اینجا سوالمو بپرسم ؟
البته خیلی در این مورد مطالعه کردم و عضو سایت baby sleep site هم هستم که خیلی عالیه و به همه پیشنهاد می کنم یه سری بهش بزنید. اما دوست دارم از تجربیات شما هم استفاده کنم.
سلما هرشب حدود 8-8:30 می خوابه تا 10 . از 10 به بعد هر یکی دو ساعت بیدار میشه و فقط با سینه گرفتن می خوابه. می دونم گرسنه نیست. متاسفانه عادت داره با سینه بخوابه. این باعث میشه شیر زیادی بخوره و آروغ و دل درد و باقی ماجرا ...
بعضی وقتا نزدیکای صبح از خستگی زیاد خودمو راحت می کنم و میارمش تو تخت خودمون و سینه مو میزارم دهنش تا بتونم بخوابم. می دونم این کار اشتباهه و در واقع از چاله به چاه افتادنه. چون اگه عادت کنه پیشم بخوابه دیگه رسما بدبخت شدم ! شاید به نظرتون دارم اغراق می کنم اما باور کنید خیلی سخته .طولانی ترین خواب شب من شده یک ساعت . در طول روز هم نمی تونم بخوابم .
از اون سایتی که گفتم یه مقاله در این مورد گرفتم که می گفت تقصیر خودمو که به سینه عادت داره ... می گفت بچه باید یاد بگیره خودش بخوابه. هر وقت هم سعی می کنم بدون سینه گرفتن بخوابونمش انقدر گریه می کنه و خودشو میلرزونه که جیگرم کباب می شه و تسلیم میشم.
به من بگویید چه کنم ؟

*****************************
فرشته مهربون:
منم مشکل خواب دارم با پسرم شبا هر 2 ساعت یکبار بیدار میشه شیر میخواد نمیدونم ایا واقعا گرسنه اش میشه یا عادته

*****************************
مامان لیلیا:
مامان سلما منم مثل شما بودم اما پستونک به دادم رسید با اینکه مخالف بودم اما وقتی دیدم ارامشش تو خواب بیشتر میشه بهش دادم
امتحان کن

*****************************
مامان آروین:
پسر من هم هر دو ساعت و گاهی اول خوابش هر نیم ساعت بیدار میشه و شیر میخوره.
من جای خواب آروین رو جدا کردم. توی اتاق خودش میخوابه از 6 ماهگی.

****************************

فرشته مهربون:
شیر خودمو میدم به نی نی پیش خودمم میخوابونمش شما جای خواب نی نی رو از خودتون جدا کردید یا زوده؟

***************************
مامان سلما:
من از اول سلما رو جدا می خوابوندم. یعنی یه تخت سبک داره که میذاریم تو اتاق خودمون. مواظب باش، چند وقت دیگه که بزرگ میشه دیگه نمیره تو جای خودش. چی بهتر از بغل گرم و نرم مامان ؟!

***************************
فهیمه( مامان فرناز ناز):
در مورد خواب هم جوجوی منم شبا هر 1 ساعت بیدار میشه من تو تخت خودمون می خوابوندم ولی الان تو اتاق خودش رو زمین می خوابونم خودم هم کنارش می خوابم گاهی می رم تو اتاق خودمون تا حداقل به اتاقش عادت کنه تا کم کم بتونه تنها بخوابه... در مورد شیر خوردن تا یکسالگی نباید نگران باشیم و اصرار داشته باشیم تو خواب بی خیال سینه مادر بشن اگه خیلی سخته میشه پستونک استفاده کرد ولی ترک پستونک به مراتب سخت تر خواهد بود!

************************

Vivol ,Mah tisa
مرضیه جون امیدوارم ما هم بتونیم اینجا از نتیجه مقاله هایی که می خونی استفاده کنیم. حقیقتش بی خوابی بچه ها دلایل متفاوتی داره و از یه بچه تا بچه دیگه فرق داره و به قول دکتر دخترم بیماری نیست عادت رفتاری بچه است و البته با امتحان راه حلهای مختلف میشه درستش کرد. دختر من به دنیا که اومده بود حدود 20 روز 99 درصد شبانه روز رو خواب بود بعد کم کم برنامه خوابش تغییر کرد و تا حدود2.5 ماهگی 24 ساعت بیدار بود 24 ساعت بعدش خواب باورتون میشه ببینید من چی میکشیدم!!! بعد خوابش تنظیم شد دکترش شربت هیدروکسی زین رو پیشنهاد داد که 3 تا 5 شب متوالی راس یک ساعت مشخص مقداری که تجویز کرده بود بدم معمولا" یک ساعت و در مورد دختر من 1.5 ساعت طول میکشید تا بخوابه بعد خوابش تنظیم میشد رو حول و حوش همون ساعت. من شدیدا" مخالف دارو و خواب آور و مسکن و ... هستم و حداقل مقدار ممکن رو تو 7 ماه گذشته به نی نیم دادم ولی گاهی لازمه. بالاخره خواب دخترم تنظیم شد و یهو توی چهار ماهگیش یه دو هفته ای راس ساعت 2 شب بیدار میشد تا 5 تا 6 بیدار بود دوباره میخوابید که خیلی عذاب آور بود و جهنمی! دوباره دکترش هیدروکسی زین رو خواستش تکرار کنم منم کردم ولی به نظرم خوابش دوباره خود به خود تنظیم شد.
شما هم مرضیه جون بهتره با دکتر دخترتون هماهنگ باشید و مطمئن باشید با توصیه های اون این دوران هم میگذره. شاید توصیه مناسبی نباشه ولی همینطور که یکی دیگه از دوستامون گفته بودن دختر من هم از دو ماهگی پستونک (فقط خواب به خواب نه وقتهایی که بیداره) میمکه و از وقتی استفاده کرده هم خودش هم من کلی آرامش پیدا کردیم صلاح دونستی البته به صورت محدود استفاده کن من شبها هم که گاهی تو خواب گریه میکنه و وقت زیادی از شیر خوردنش نمیگذره پستونکش رو میذارم دهنش اونم آروم میشه دوباره میخوابه.
درسته پستونک چیز خوبی نیست ولی به نظر من باید مزایا و معایب هر کاری رو هر نفر خودش با شرایط خودش سبک و سنگین کنه و انتخاب کنه! شاید ضرر یه مامان خسته و عصبی و خوابالو و در حال تحلیل رفتن از نظر روحی و بدنی برای یه بچه خیلی بیشتر از پستونک باشه یا حتی تکرر شیر خوردن خود بچه تو طول شب
ضمنا" نی نی ها متوجه همه چی میشن و میدونن شما کنارشون هستید یا نه. ولی مفهوم ترس از تنهایی یا تاریکی رو دیر میفهمن به خاطر همینه که میگن بهتره تا 6 ماهگی اتاقاشون رو جدا کرد


******************************
مامان سلما:
در مورد پستونک : یافته های جدید همگی مفید بودن پستونک رو تایید می کنن. چند ماه پیش چند تا مقاله در این مورد خوندم اما متاسفانه لینکشون رو ندارم. می گفت پستونک اگر بیشتر از 2 سال طول نکشه اصلا ضرر نداره. بیشتر از 2 سال هم اثرات مخرب روانی داره و هم برای شکل گیری لثه ها مضره.
اما تا 2 سال هم باعث آرامش بچه میشه، هم بهش احساس امنیت میده ( مکیدن به نی نی ها احساس امنیت میده) هم برای به خواب رفتن خیلی مناسبه و از همه مهمتر برای نی نی های دل دردی خوبه چون نفخشون رو میگیره.
من خیلی سعی کردم به سلما پستونک بدم اما نمیگیره. در مورد صحت این مطالب هم مطمئن ام چون همونطور که گفتم تا ته و توی یه مطلب رو درنیارم باور نمی کنم.
*********************-
زهره جون:
دیشب الینا منو دیوانه کرد .. کاملا منو با پستونک اشتباه گرفته بود .. از ساعت 11.30 تا یه ربع به 2 سینه من تو دهنش بود داشتم میمردم دیگه از درد پهلو . بدنم خشک شده بود همینکه از دهنش در میاوردم میزد زیر گریه یعنی اصلا خوابش عمیق نمیشد منم که اصلا دوست ندارم بچه رو بد عادت کنم سینمو از دهنش دراوردم و گذاشتم گریه کنه به ذهنم رسید تکونش بدم ولی اروم نشد منم گذاشتم تو کریر و تکونش دادم یه کم مقاومت کرد ولی اروم اروم خوابش برد و بعدش از خودم دورش کردم به یه فاصله 1 متری از خودم خوابوندمش که بو ی من هوسش نندازه و خدا رو شکر تا صبح خوابید(البته یکبار بیدار شد شیر خورد و سریع خوابید . حالا دیگه راه حلشو پیدا کردم. تکون دادن کریر خیلی راحت تر از شیر دادنه !!! زودتر هم جواب میده .
الینا پسوتنک رو تو خواب نمیگیره میندازه بیرون پس راه حل پستونک برای من جواب نداد
**************************-
فرشته مهربون:
هره جون نکنه نی نی تون در طول روز زیاد خوابیده بوده که شب خوابش نمیومده و عمیق نمی شده
چون یه بار نی نی منم اینطوری شده بود هر چی شیر می خورد خوابش نمی برد میذاشتمش زمین بیدار می شد فهمیدم که روز زیاد خوابیده بوده
*************************-
مامان سلما:
فرشته جون baby sleep site میگه هرچقدر خواب روزانه نی نی ها بهتر و عمیق تر باشه خواب شبشون هم بهتره و احتمال بیدار شدنشون کمتره.

برگرفته از baby sleep site
برای خواب نی نی های هفت ماهه چنین برنامه ای پیشنهاد شده که در واقع برنامه ایده آله، لزومی نداره که همه دقیقا اینجوری باشن:
7 صبح : بیدار شدن و شیر خوردن
8:15 صبحانه
9: خواب ( حداقل یک ساعت)
10 : شیر خوردن
12:30: شیر خوردن
1: خواب ( حداقل یک ساعت)
3: شیر خوردن
4:خواب اختیاری ( نیم ساعت تا 45 دقیقه)
4:30 یا 5 : شام
6:15 : آغاز کردن روتین خواب
7: شیر خوردن و خواب
بعلاوه یک یا دو بار شیر خوردن نیمه شب
http://www.babysleepsite.com/schedules/7-month-old-baby-schedule/

منظور از روتین خواب برنامه ایه که به کودک میفهمونه الان موقع خوابه. روتینی که من برای سلما اجرا میکنم و عالی جواب میده اینه:
حمام
ماساژ با روغن
خواندن دو کتاب کوتاه
شیر خوردن در حین گوش کردن به موسیقی کلاسیک
من به این صورت تونستم ساعت خواب سلما رو از 10:30 و حتی دیرتر به 8 برسونم و کم کم ساعت 7:30 میخوابونمش.
البته متاسفانه سلما فقط با سینه میخوابه به خاطر همین مجبورم قسمت آخر روتین رو شیر دادن بذارم ( که میدونم کار اشتباهیه)
درستش اینه که بعد از اجرای روتین نی نی رو توی تختش بذارید و ببوسیدش و اتاق رو ترک کنید تا خودش بخوابه. اگه نی نی شما این جوری میخوابه شما واقعا خوشبختید
من امروز کلی مقاله جدید برای خواب گرفتم که هنوز نخوندم. بعدا قسمت های مهم رو براتون مینویسم. فقط یه نکته جالب:
برای بچه هایی که مثل سلمای من نیمه شب دائما بیدار میشن و تا سینه رو نگیرن نمیخوابن باید از وسیله جایگزین استفاده کرد. به این وسیله میگن lovie مثلا یک پتو یا عروسک پشمالو که نی نی با بغل کردن اون خودشو آروم کنه. چند روز موقع خوابوندن نی نی این وسیله رو در دیدرس نی نی بذارید. بعد کم کم اونو توی بغلش بذارید. می تونید چند قطره از شیرتون رو روش بچکونید یا اونو به بدنتون بمالید چون حس بویایی نی نی ها خیلی قویه.
یه نگاه سرسری انداختم که فقط همینو گفتم بعدا کاملش رو میگم. البته اگه به درد کسی میخوره
روش tough love برای اینکه بچه ها خودشون بخوابن بزودی در این محل نصب خواهد شد!

*******************************-
مامان سجاد:
سلام....یه سوال داشتم......پسر من که الان 7 ماه و نیمشه....در طول روز مقدار خوابش معمولا کمه

مثلا از صبح تا شب هر 2-3 ساعت یه بار باید بخوابه..اما هر بار حدودا 45 دقیقه یا فوقش یه ساعت میخوابه

به نظ ر شما طبیعیه؟؟؟
البته معولا خواب شبش پیوسته و خوبه.حدودا ساعت 12 که بخوابه.....فردا ساعت 9-10 بیدار میشه(البته تا صبح چندین بار شیر میخوره ها).......


آخه جایی خوندم که خواب بچه کمتر از یه ساعت نباید باش
*******************************-
یاسی(مامی ارغوان )

مامان سجاد دختره منم دقیقا همین طوریه که شما میگی تازه خوابش نیم ساغته نه 45 دقیقه
*****************************-
مامان لیلیا:
دخملی منم شب خوب می خوابه و روز هر 3 ساعت باید خوابه هر بار هم تو روز یا 45 دیقه یا 1 ساعت می خوابه . ایرادی نداره زیر 1 باشه و طبیعیه البته دخترم با پستونک که بخواه خوبش بیشتر میشه
******************************-
مامان سلما:
مامان سجاد عاشق روحیه مثبتت ام. عزیزم نی نی تو این سن باید شب ها 11-12 ساعت بخوابه. منظور ازخواب پیوسته هم اینه که حداکثر دو بار برای شیر بیدار بشه. معلومه واقعا مامان مهربون و صبوری هستی که سجاد جون شبا دیر میخوابه و چندین بار هم تا صبح بیدار میشه اما تو راضی هستی. خدا برا هم حفظتون کنه
من همش دارم غر میزنم که چرا سلما شبا بیدار میشه !!!!!
********************************-


رکسانا(مامان آرنیکا)
آرنیکا ده صبح بیدار میشه ...دوازده تا یک ...سه تا شش .....هشت تا نه ....و ساعت یازده می خوابه تا
روز بعد

قبلا شب زیاد بیدار می شد الان نهایت دوبار ....و کلا با شیر می خوابه یا روی پا
صبح ها هم از حدود ساعت شش یک بند شیر می خوره تا دیگه رضایت بده چشماشو باز کنه

************************
pari9858 :
پسر من از همون نوزادیش خیلی واسه خوابیدن اذیت می کرد. اون اوایل که همش کولیک داشت فقط تو پتو می کردیم تابش میدادیم تا بخوابه دیگه واسش ننو درست کردم.حالا بعد اینهمه پروژه خیلی میخوابید 20 دقیقه بود.الان هم که باید یکم بغلش کنم راه ببرمش یکم آروم شه بعد شیر بدمش تا بخوابه. تازه وقتی هم که می خوابه همش باید حواسم بهش باشه تکون می خوره سریع سینه رو بدم دهنش وگرنه ببینه من نیستم سریع غلت میزنه و بعد خواب زده می شه و گریه می کنه. با اینهمه تفاسیر خیلی بخوابه نیم ساعته. ولی از اول شبا خوب می خوابید الان1 یا 2 بار واسه شیر بیدار میشه.چیکارش کنم راحت بخوابه؟؟؟؟
*********************************-
زهره جون:
پری جون وقتی پسر میخوابه و میخوای از پیشش بری یه لباسی که تنت بوده و بوی تو رو میده بزار پیشش و بعد برو .. ببین اینجوری ارومتر نمیخوابه ؟
********************************-
یاسی(مامی ارغوان )
زهره جون درباره خواب من مامانی رو میشناسم که به بچش هر شب دیفن هیدرامین میده و بچش تا صبح میخوابه البته به قوله خودش دیکه خوابش بچش تنظیم شده و بهش نمیده !!!!!!!!!!!!!
اکر کسی دلش میاد اینکارو کنه اینم یه روش برای تا صبح خوابیدن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
********************************-
زهره جون:
واقعا این جور مادرا جواب خدا رو چی میدن ؟؟ بچه آدم مریض بشه سختیشو خودش میبینه ... من که الینا هم بیدار نشه خودم عادت کردم بیدار میشم هی ساعت رو چک میکنم ...
واقعا مسئولیت پذیری هم چیز خوبیه ... تنظیم کردن خواب بچه خیلی راحته ... هر کاری راه خودشو داره که متاسفانه بعضیا اسونترین راه برای خودشون رو انتخاب میکنن حاضر نیستن کمی به خودشون سختی بدن ...
*********************************-
رکسانا(مامان آرنیکا) :
زهره من رفته بودم یک مراسم ختم ...آرنیکا همش بیدار بود و شیطونی می کرد...یک بچه ای همسن آرنیکا همش خواب بود
مامانش گفت من واس اینکه راحت باشم و بچم بخوابه تو مراسم بهش دیفن هیدرامین دادم...گفتم چه اصراری که بیای؟؟؟!!!!!!!
دیفن هیدرامین با دوز نامناسب دچار ایست قلبی میکنه بچرو

بهم گفت توهم بده راحت شو...گفتم من بچمو آوردم فقط واس اینکه وارد اجتماع شه و آدم ببینه
(اینم بگم که مراسم یک پیرزن بود و از گریه و زاری خبری نبود و داخل یک روستا خوش آب و هوا بود و بیشتر واس من و دخترم تفریح بود تا یه مراسم ختم )
ولی بدیش این بود که بچش تو سوم و هفتم و چهلم هم خواب خواب بود
*****************************-
مهربان بانو (مامان هلیا) :
واییی رکسانا باور نمی کنم واسه یه ختم به بچه اش دیفن هیدرامین داده؟؟؟؟؟؟
**********************************-
مامان فندوقچه :خدا رو شکر خواب شب پسرم جدیدا خیلی خوب شده.قبلا به خاطر الرژی اش شبا خیلی بیقرار و بدخواب بود و من رسما خواب نداشتم.تا میخواست بخوابم بیدار میشد و گریه میکرد و حتما باید میرفت زیر سینه.اما الان معمولا 9-10 شب میخوابه تا 8-9 صبح و 2 بار برای شیر بیدار میشه.اما خواب روزش خوب نیست.صبحها نیم الی 1 ساعت میخوابه.بعد از ظهر یا حدود 2 ساعت میخوابه و دیگه بیداره تا شب یا اینکه 2 بار با خیلی کوتاه میخوابه.نمیدونم برای تنظیم خواب روزانه اش چیکار کنم.
پسر من هم شدیدا معتاد به سینه است و پستونک نمیخوره.اما جدیدا نزدیک ساعت خوابش کلی باهاش بای میکنم و خسته اش میکنم.اگر احساس کنم که سیر شده و داره با سینه بازی میکنه یا میذارمش رو پام و براش موسیقی میذارم یا میذارمش تو تختش و تکونش میدم تا خوابش ببره.نصف شب هم اگر بلافاصله بعد از سیر خوردنش بیدار بشه بغلش نمیکنم و فقط تختشو تکون میدم.
آروین الان تو اتاق ما میخوابه اما تو تخت پارک.به نظرم وقتی رو تخت خودمون باشه همه اش دوست داره زیر سینه باشه اما وقتی ازم دوره راحت تر میخوابه.
شیر و شیردهی

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

مامان حسنا جون:
سلام به همگی من متاسفانه ناخواسته باردار شدم و الان هفته 8 هستم. شیرم یکدفعه خیلی کم شد طوری که حسنا که همیشه به زور شیر میخورد مدام اویزونم بود و با حرص ساعتها سینه مو میک میزد !!! و بعدش هم میزد زیر گریه.
و چون اصلا شیشه از بچگی نمیگرفت مجبور شدم کلن شیرم رو ازش بگیرم تا مجبور شه شیر خشک بخوره

چندتا شیرخشک رو هم امتحان کردم که اوایل تا مزه شو متوجه میشد اوغ میزد و ...ببلاک رو بهتر گرفت ولی از وقتی بهش دادم شکمش شل شده از طرفی دندون هم داره در میاره و من نمیدوونم بخاطره شیره یا دندون

درکل اصلا خوب شیرخشک نمیخوره و همه میگن لاغر شده اگه کسی راهکاری داره لطفا راهنمایی کنه. ممنون


****************************
مامان سلما:
مامان حسنا جون مبارکه ... به سلامتی ایشالله ... میدونم حتما برات خیلی سخته اما میگن دو تا بچه با هم بزرگ بشن بعدا راحت تری. قدمش پربرکت باشه براتون .
عزیزم حسابی به خودت برس و حسنا جون رو از شیر نگیر. تا سه ماهه سوم، شیردهی نه برا حسنا مشکلی داره نه برای نی نی تو دلت . فقط به شرطی که خیلی به خودت برسی .

*****************************

مامان آروین:
مامان حسنا (اسمتو نمیدونم) به سلامتی باشه انشالله قدم کوچولوت. میدونم خیلی سخته اما در بزرگسالیشون برای جفتشون بهتره. من و برادرم هم 13 ماه با هم فاصله داریم و مامانم تا وقتی من 11 ماهه بودم بهم شیر داده. اگر هنوزشیر داری و میتونی خودتو تقویت کنی شیر بده ولی اگر نمیتونی شیر خشک آپتامیل جزو شیرهای خوشمزه است میتونی امتحانش کنی.اگر شیر خشک رو سخت میخوره چند روز اول یه کم شیرینش کن و بعد کم کم مقدار شکرشو کم کن تا به طعمش عادت کنه.
****************************-
مامان سجاد اینکه میگن شب اگه بچه گریه کرد شیر خواست کم کم عادتش بدین که خودش بخوابه...........یعنی نباید بدیم دیگه!!! خوب بچه گشنه می مونه که!!!
یعنی این همه شیر رو از روی عادت میخوره؟؟ًً!!

شما خودتون این کار رو کردین؟؟
اگه بخوایم این کارو بکنیم(شبها شیر ندیم) واقعا چطور میشه این مسئله رو عملی کرد!!!(آخه راه حل هایی که توی اینترنت خوندم به نظرم عملی نمیاد)
********************-
زهره جون:
من فکر نمیکنم بچه ای باشه که شب تا صبح رو یکسره بخوابه !! حالا اگه کسی هست بیاد و توضیح بده راهکارشو ...
من شبا شیر میدم و حداقل تا صبح دو بار بیدار میشه .
****************************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
مامان سجاد اثبات شده که کسایی که بچشون رو طبق اصول و کتاب بزرگ می کنن...بچه هاشون دچار دلبستگی نا ایمن میشن
نویسنده های این مطالب یا بچه ندارن یا مرد هستن ... ضمنا نظریه پردازان روانشناسی همیشه نظریات همو زیر سوال می برن
یکی میگه تا یک سالگی بچه پیشتون باشه یکی میگه تا سه سالگی یکی میگه از شش ماهگی جداش کنین
به نظر من بهترین کار اینه که به غریزه مادریمون اعتماد کنیم و فقط از مقالات و کتاب ها کمک بخوایم نه اینکه مو به مو اجرا کنیم
من هروقت آرنیکا شیر بخواد در خدمتشم. ولی بعضی وقتا شبا بیدار میشه شیر می خوره ولی بازم بیدار می مونه کاریش ندارم تا خوابش بره دوباره...البته اگه نق بزنه بغلش می کنم ولی اصولا نق نق نمی کنه
راستی چون وزن گیری بچه ها در شب بیشتره شیر دادن باعث میشه بهتر رشد کنن مخصوصا از نظر قدی
***************************-
مهربان بانو (مامان هلیا) :
واسه شیر شب دختر من که بیدار میشه یعنی من از خدامه چون تو روز درست شیر نمی خوره همون ترجیه می دم شب شیر بخوره ...
این حرف جدیدا در اومده مگه ما چه جوری بزرگ شدیم؟..
****************************
مامان_فرزین :
من بچم دیگه سینه خودمونمیگیره تاالان هم بیشترموقع هامیدوختم بهش میدادم شیرم خیلی کم بودالان شیرخشک نان میدمش به نظرشما مامانابهترین شیرخشک چیه؟
***********************-
زهره جون
مامان فرزین جون دکتر ما که از نان راضی بود و آپتامیل .smaهم خوبه ... البته مامانای شیرخشکی باید بگن و بهترین شیر خشک هم اونیه که به بچت بسازه و بچه هم دوسش داشته باشه دیگه
***********************
مامان سلما
اگر نی نی شما هم موقع شیر خوردن سینه را گاز میگیرد
- قاطع و محکم به او بگویید نه . البته داد نزنید
- به هیچ وجه نخندید تا او برای انجام دوباره این کار تشویق نشود.
- سینه را از او بگیرید تا هم یاد بگیرد که در زندگی محدودیت هایی خواهد داشت و هم با مفهوم نتیجه یک کار بد آشنا شود
برگرفته از سایت womens health عضو دپارتمان انسان و سلامت آمریکا

*************************-
Vivol ,Mah tisa
سلام دوستای گلم

دخمل من شیر خشک میخوره قبلا" توی خواب نسبتا" خوب شیر میخورد و من شب تا صبح که بیدار بشه حدود 270 سی سی براش (توی سه مرحله ) شیر درست میکردم و میدادم. الان 4-5 شبه که از وقتی خوابش میبره اعتصاب شیر میکنه و جالبه که توی خواب شیشه شیر رو از خودش دور میکنه و حداکثر تا صبح 90-100 سی سی شیر میخوره نمی دونم دلیلش چیه اندازه شام و شیر روزش هم مثل همیشه بهش میدم یعنی سیرتر از قبل نیست. اگه تو روز خوب شیر میخورد نگران نبودم ولی چون تو بیداری حداکثر 500-600 سی سی میشه بهش شیر داد میترسم وزن گیریش کم بشه. کسی تجربه ای داشته؟ فکر نکنم دندون جدید در راه باشه. نگرانم . یه ماهی بود شکر خدا رشدش خوب شده بود میترسم دوباره تاخیر بیفته اگه نظری دارید ممنون میشم راهنمایی کنید که دلیل این اعتصاب شیر شبانه چی میتونه باشه؟!
**********************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
ویوول جون بچه ها تو این سن ترجیح میدن شب رو کامل بخوابن و معدشون غذارو بیشتر نگه میداره ....اگه میل نداره بزور بهش نده و خوابشو بهم نزن
********************-
مامان_فرزین
سلام ویوول چه اسم سختی داری راستش منم زیادتجربه ای ندارم منم به پسرم شیرخشک میدم اماشیرخودم هم میدم دفعات شیر خشک بیشتره به نظر من نگران نباش شاید سیره چن شبی کمتر بهش بده شاید بهتر شد من شباهر دوساعتی سه درجه براش درست میکنم میخوره بیشتر باشه نمیخوره شاید سرپسونکش گشاد شده نمیتونه بخوره ولی خوب بچه ها این چیزا رو دارن گاهی خوب میخورن گاهی نه زیادنگران نباش
*****************-
Vivol ,Mah tisa
مرسی دوستای خوبم از نظراتتون (مامان فرزین جون اسم من ویداست سختت بود اینطور صدام کن راحتتره) منم هر 2.5 ساعت براش سه تا درست میکردم تا تهش میخورد یهو اینطوری شده و البته فقط هم شب تا صبح. دیشب شام هم نداده بودم بهش ولی باز دوست نداشت شیر بخوره!!
توکل به خدا ان شاا... که دوره ایه و رفع بشه بره چون شیر شب توی رشد موثره (هر چند معایب هم داره)
*****************-
Vivol ,Mah tisa
بچه ها شکر خدا مشکل شیر نخوردن شبانه دخملم همونطور که خود به خود و ناگهانی شروع شده بود خود به خود هم درست شد و الان باز شکر خدا شبا شیرشو میخوره .گفتم بیام اینجا بگم اگه خدای نکرده برای نی نی های شما هم ناگهانی این اتفاق افتاد کمی صبر کنید و زیاد نگران نباشید تا ان شاا... خودش درست بشه.
مشکلات رفتاری


آپلود عکس کوچولوهای فارسی

مامان حسنا جون:
در کل 2 هفته است (از وقتی اولین دندونش بیرون زد) حسنا خیلی جیغ میکشه. هم برای اعتراض هم برای درخواسته چیزی. حتا صدای معمولی اغون هم که در میاورد الان با جیغه. خیلی نگرانشم. کسی میتونه کمک کنه

اخه اصلا ما با صدای بلند حرف نمیزنیم. حسنا طوری بود که اگر یه صدای بلند میشنید میزد زیر گریه نمیدونم چرا اینطوری شده؟///

***********************
مامان آروین:
مامان حسنا جون نگران نباش. بچه ها توی این سن همه احساساتشون رو با جی نشون میدن. چه خوشحالی چه ناراحتی و عصبانیت رو. کاملا طبیعیه. سعی کن حساس نشی به این مساله و حساسیت نشون ندی که لج نکنه تو این مورد.
آلرژی

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

Vivol ,Mah tisa
من یه مدتیه که هر دفعه دخترم رو میشورم و خشک میکنم و هم به مقعد هم به جی جی هر بار کالاندولا میزنم. میترسم با این کارم بیشتر باعث خدای نکرده عفونت بشم. دختر من تا 4 ماهگی اصلا" نسوخته بود الان دو ماهی هست که قرمزیهایی شبیه جوش زده راههای مختلف رو امتحان کردم هی خوب میشه دوباره زود همونطور جی جیش قرمز جوش جوشی میشه و دور مقعدش هم قرمز میشه. اومدم پوشکش رو عوض کردم ولی فرقی نکرد و دیگه کم کم به این نتیجه دارم میرسم که به یه غذایی داره حساسیت میده. اما تنش هیچی نداره فقط منطقه پوشکه اولین چیزی هم که بهش دادم و تقریبا" از همون زمانا این مشکل شروع شد حریره بادوم بود ممکنه حساسیت به بادوم باعث این مسئله بشه؟ من هر روز یه وعده واسه صبح نی نی حریره بادوم که توش شیر خشک و آرد برنج داره میدم. به نظرتون ممکنه حساسیت به بادوم این شکلی خودش رو نشون بده یا این توهم منه؟

***********************
مامان سلما:
mah tisa جون ممکنه قرمزی پاش به خاطر دندون درآوردن باشه. چون ادرار و مدفوع تو این سن کمی اسیدی میشه. به نظرم بهتره بعد از هر جیش بشوریش و اگرم میتونی بین هر بار پوشک کردن باز بذارش که این قرمزی ها خدای نکرده قارچی نشه.

**********************
مامان آروین:
ویول من فکرمیکنم اون جوشهای دخترت از حساسیته. به نظرمن یه مدت کلا بهش بادام نده. بادام خیلی حساسیت زاست. امتحان کن و بادام بهش نده. صبحانه فرنی بده یا پوره بده. ببین چی میشه.

*********************
فهیمه( مامان فرناز ناز):
در مورد مه تیسا جونم منم احتمال می دم مال بادوم باشه چون من یه بار به نازنازم دادم به شددت پوستش سوخت دیگه بی خیالش شدم

********************
فرشته مهربون:
پهای پسر منم قرمز شده - یعنی بخاطر حریره بادام اینطوری شده؟

*******************
Vivol ,Mah tisa
فرشته مهربون بادوم با همه فوایدش در مورد بعضی از بچه ها حساسیت زاست. منم دارم برای سوختن ماه تیسا حذف کردن بادوم رو چند روزی امتحان میکنم. می خوای شما هم چند روزی امتحان کن ببین مشکل نی نی حل میشه یا نه

******************
مامان سلما:
فرشته مهربون من توی کتاب تغذیه جانسون ( فارسیه پس احتمالا تایید شده است ) خوندم که بادوم به نسبت سایر تنقلات کمترین میزان حساسیت زایی رو داره. به هرحال بد نیست یه چند روزی قطعش کنی.
با اجازه تون یه مطلب مفید در مورد حساسیت بگم البته شما خودتون استادید :
توی همین کتاب نوشته بود بهتره هیچ وقت بیشتر از یک ماده غذایی جدید رو به غذای نی نی اضافه نکنید تا اگر علائمی مثل حساسیت نشون داد بدونید از چی بوده.
اگر هم نی نی به یه ماده حساسیت نشون داد، 2-3 روز قطعش کنید اما دوباره بدید. اگر باز هم حساسیت نشون داد حدود دو هفته قطع کنید اما باز هم بدید .... در اکثر موارد بعد از این مدت حساسیت برطرف میشه ... اما اگه باز هم ادامه پیدا کرد با دکتر مشورت کنی
******************-

مامان سلما:
سلما هم خشکی شدید پوست و اگزمای ارثی داره و من هم هفته ای فقط یک یا دوبار شامپو و صابون استفاده میکنم و بقیه اوقات فقط با آب بازی میکنیم و البته هر روز و هر شب کل بدنش رو با روغن (مخصوصا روغن بادوم شیرین) ماساژ میدم
***************************-
مامان لیلیا:
پی پی بلغمی نشونه چیه؟
باید در موردش نگران بود؟
*****************************-
فهیمه (مامان فرناز ناز) :
لیلا جون پی پی بلغمی اگه همراه با علائمی مثل قرمزی مقعد، خارش صورت، زبر شدن پوست ،جوش های پوستی ،خس خس سینه و گرفتگی بینی (در صورتی که سرما نخورده باشه) و .... همراه باشه می تونه نشانه حساسیت به مواد عذایی باشه!
******************************-
مامان لیلیا:
مرسی فهیمه جان. از وقتی کمکی می دم اینطوریه. وای . البته ابریزش نداره اما لپاش سرخ شدن و کمی زبر. حالا باید بفهمم به چی حساسیت داره
*******************************-
Vivol ,Mah tisa :
مامانای گل میشه یکی خوب توضیح بده پی پی بلغمی یعنی چه شکلی؟
*********************************-
مامان لیلیا:
vivlol پی پی بلغمی یعنی سفیدی تو پی پی که مثل سفیده تخم مرغ می مونه. که نشونه چساسیت به مواد غذایی از جمله شیر گاو هستش البته اگر با رگه های خونی ابریزش بینی و قرمزی مقعد باشه باید با دکترش در جریان بذاری.لیلیا هم بلغمی شده پی پی ش اما علایم دیگه نداره و امروز ه ببرمش دکتر بهش می گم و جوابشو می ذارم
*******************************-
رکسانا(مامان آرنیکا) :
مامان لیلیا بلغم نباید سفید باشه
اگه تو سفید میبینی حتما حتما زودی نی نی رو ببر دکتر
بلغم جنسش شبیه سفیده است ولی رنگ خود پی پی هست...اصولا سبز
**********************-
مامان لیلیا:
وای راست می گی رکسانا اما به من گفتن سفیده. ترسیدم
******************-
رکسانا(مامان آرنیکا) :
نه عزیزم.....پی پی سفید خیلی خطرناکه ....نشونه مشکل کبدی هست

بلغم خیلی شناختنش سخته ....یعنی اگه یکم پی پی شل و چسبناک بود زود نگین بلغمه
حساسیت اینقدر واضح و اذیت کننده است که مادر کاملا متوجه اوضاع بد میشه ...یعنی فقط بلغم نیست...واس همینم با اینکه دکترا میگن طبیعیه مامانای کلوپ حساسیت اینقدر وسواس گرفتن
دلدرد
گاز معده زیاد
اگزما
پی پی اسهالی
دفع خون
بلغم همراه با درد
قرمزی شدید معقد
اصولا وزنگیری کم
اینا علائم هستش
****************-
مامان لیلیا:
نه رکسانا لیلیا این علایم رو به غیر از قرمزی مقعد که همیشگی نیست داره.من منظورم رنگ بلغم بود که رو به کرم میره
*****************-
زهره جون:
با عرض معذرت این تصویر جناب پی پی بلغمی میباشد . از یابنده تقاضا میشود با ما تماس بگیرد و خانواده ای را از نگرانی برهاند ..

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

یعنی حالم به هم خورد تا سرچش کردم و ریسایزش کردم و آپلود !!! فقط به خاطر دوستای گلم و رفع شبهات !!!!!!!!!

این قسمت لزج و براق بلغم هستش
*******************
مامان لیلیا:
ووییییییییییییییی زهره جووننننن
اما خیلی کمکمون کردی مرسی از اشتباه درم اوردی من یه چیز دیگه فکر می کردم

***************
Vivol ,Mah tisa :
دیروز دخملی رو بردم دکتر برای سوختگیش گفت احتمالا" از دندون در آوردنه. گفتم آخه 2.5 ماهه هی میره میاد تازه داره دندون در میاره گفت همینطور میشه از قبل شروع میشه و تا وقتی دندون کامل در بیاد ادامه پیدا میکنه نگران نباش از غذا و اینا نیست
***********************
مامان سلما
اگه اشتباه نکنم چند تا از نی نی های اینجا حساسیت دارن. میشه لطفا علایم حساسیت رو بگید؟ سلما بیشتر وقتا دماغ و چشمش رو میخارونه. آیا این به تنهایی نشونه حساسیته ؟
********************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
مامان سلما دختر من حساسیت داره
علائم الانش خارش صورت و کشیدن گوش و تعرق زیاده
ولی قبلا اوضاعش افتضاح تر بود
دفع خون و بلغم...یا اسهال بود یا یبوست...دونه های قرمز و خشکی شدید پوست . آبریزش دهن
خیلی از علائم رو تو تاپیک آلرژی بچه های خرداد گفتیم
**********************
hamraz (مامان ایلیا)
متاسفانه ایلیا هم آلرزی داره.من تو تایپیک آلرژی هم سوالامو نوشتم اما کسی نبود جواب بده بیزحمت اگه میدونید بگید.مرسی

میگم اگه چیزی بخوره که بهش آلرژی داشته باشه چقدر بعدش معلوم میشه؟اولین مدفوع بعد؟دیشب دوباره به ایلیا کدو دادم خودمم فقط پرتقال و سیب خوردم و البته چون خیلی سرم گیج میرفت یه کم کمپوت گلابی.صبح مدفوعش عادی بود انگار اما الآن بلغمی بود.
امروز هم ایلیا همش گرمه و همشم خوابش میاد و همش هم غر میزنه
آهان راستی مولتی ویتامین بیبی جویس هم دیشب واسه اولین بار خورده و شربت سیتریزین.
و امروز هم همون مولتی رو خورده.دیشب و امروز قطره آ.د هم خورده.قبلا مولتی معمولی میخورد.امروز که لب به غذا نزد.فقط یه قاشق سوپ که توش مرغ و هویج و سیب زمینی و کره گوسفندی بود.
خودمم خورش مرغ خوردم.صبح هم 2تا دونه شیرینی خشک خوردم که فکرمیکنم توش شیر نبوده نمیدونم درست.

حالا بیزحمت نظرتون رو بگید.کدوم اینا خوب نبوده؟و اینکه چقدر بعد خوردن یه چیز حساسیت بهش معلوم میشه؟

راستی یه سوال دیگه ایلیا امروز همش گرمه بدنش اما درجه که میذارم تب نداره یا اگه داره کم تب داره ولی تنش داغه.به نظرتون چرا؟ربطی به آلرژی داره آیا؟درجه هم از این جیوه ای معمولیاست.مثلا الآن سرش داغه ولی رو درجه 36.8 نشون میده.2تا درجه رو هم امتحان کردم.
*****************-

فارسانی
سلام
میشه درمورد آلرژی به غدا بیشتر بگید
آیا تخم مرغ یا کره آلژی میاره .بدن سانای خیلی عرق می‌کنه و بدنش هم دونه های ریز قرمز زده و گوشش رو هم البته موقعی که خوابش میاد می‌کشه .
اگه ممکنه منو راهنمایی کنید.
****************************-
yasaman
فارسانی عزیز بد نیست یک سر به اینجا بزنی

http://www.ninisite.com/clubs/detail.asp?clubID=18464


عفونت ادراری

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

رکسانا(مامان آرنیکا):
سوال اول من...آرنیکا دوماه کندی رشد داشت....فهمیدم عفونت ادراری داره...آنتی بیوتیک خورد ده روز و تو این ده روز چهارصد گرم اضافه کرد....عفونتش هم خوب شد.....باز دوباره وزنش دقیقا رو وزنی که داروش تموم شد مونده
کسی تجربه ای داره ؟ دوشنبه میبرمش دکتر ولی استرس گرفتم نکنه مشکل عفونت ادراریش جدی باشه
*******************-
زهره جون :
رکسانا جو ن یکی از دلایل عفونت ادراری رفلاکس ادرار هست که باعث عفونتهای مکرر میشه حتما یه چکاپ کلی انجام بده که مطمئن بشی دلیل عفونت ادراریش چیه . عفونت ادراری یه دلیلی داره که حتما باید مشخص و رفع بشه وگرنه بعد از قطع دارو دوباره تکرار میشه .. حتما برو پیش دکترش و خیالتو راحت کن ..
رکسانا جون نمیشه زودتر ببریش دکتر ؟؟؟ یه دکتر برو تا براش آز بنویسه جوابشو دوشنبه ببر به دکتر خودش نشون بده
********************-
رکسانا(مامان آرنیکا):
اوپسسسس..رفتم سرچ کردم. تموم علائم عفونت ادراری رو داره
خواب ناآروم شبونه
وزن نگرفتن
اسهال

وای خدا استرس گرفتم.....من تا دوشنبه چکار کنم ؟
حس می کنم یچی داره گلومو فشار میده و حس خفگی دارم
زهره جون فکر کنم باید اینبار سونوگرافی بده ...تو فکرم از یه دکتر مجاری ادرار و کلیه کودکان وقت بگیرم
مشکل من از لاغریش گذشته ...قد و دور سرش هم استپ شده
همش نق میزنه . بداخلاقه. خوابش میاد ولی خواباش سبک و کوتاهه

*********************-
رکسانا:
دخملی رو بردم فوق تخصص کلیه و مجاری ادرار ...آزمایش های قبلیشم بردم
خوشبختانه وزنش نه و صد وپنجاه بود...که دکتر گفت اضافه وزن هم داره
قدش 75 ...معاینه کرد و اونجاشو کامل باز کرد و گفت خیلیییییی قرمز و ملتهبه ولی چون سفیکسیم خورده دیگه درمان خوراکی خوب نیس...یک پماد واژینال داد که باید تا یک سانت به اونجاش بزنم ..و ده روز دیگه ببرمش
اسم پمادش استرومارین
سونوگرافی هم داد که فردا میرم
گفتم همش شیر می خوره و گشنست و غذاهم اینجوری میدم ...گفت با عفونتی که داره آفرین به مراقبتت که وزن کم نکرده

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

مکملها

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

مامان لیلیا:
قطره اهن باید بعد از غذا داده شود یا با فاصله ؟

من بعد از غذا با اب لیمو شیرین میدم تا جذبش بالاتر بره
**************************-
مامان عسلی:
سوالم اینه که به نی نی هاتون چه ویتامینهایی می دید من تا الان آد می دادم و آهن و زینک ولی بردمش پیش پروفسور سلطان زاده بی بی جویس و آهن فقط گفت بده و بقیه رو قطع کرد ضمنا گفت برای دل دردش دیگه نباید هربال میکسچر بدم چون بیش فعالی می آره به جاش بهش دایمتین داد. ممنون می شم جوابم رو بدید
*************************-
فهیمه (مامان فرناز ناز) :
قطره آهن بهتره بین 2 وعده شیر خوردن باشه یعنی حداقل نیم ساعت قبل و بعدش شیر نخوره تا جذبش خوب باشه

ویتامین هم من فعلا فروکیدز می دم + آد چون آلرژی داره گفتن مولتی ندم.
***********************-
مامان لیلیا:
دایمتیکون عالیه من هم از اون استفاده می کنم
مولتی هم الحاوی میدم
***********************-
فرشته مهربون:
قطره آهن خارجی چه مارکی بهتره بگیرم؟
********************-
زهره جون:
من هم آهن میدم + آد .. البته دکتر مولتی داد که الینا اصلا دوسش نداره و تا جایی که من شنیدم ویتامین آد ارجحیت داره به مولتی ویتامین .. البته دوستان بهتر میدونن ..
برای قطره آهن هم قطره میم خیلی خوبه البته اگه الان گیر بیاد چون مدتیه کمیاب شده
برای نفخ هم دایمیتیکون خیلی خوبه
*****************-
مامان سلما:
من به سلما قطره آیرویت میدم که ادعا میکنه همه بچه ها طعمش رو دوست دارن، اما سلما اینم نمی خوره! در کل دکترا میگن قطره ایرانی ارجحیت داره.
سلما مولتی ویتامین هم نخورد و آد میخوره.

**************
بتی مامان کیان :
چند پیشنهاد برای خوردن قطره آهن
? کودکتان با قطره آهن مشکل دارد؟
فقر آهن هنوز هم در کشور ما شایع است و به همین علت باید آهن اضافی را به صورت قطره های خوراکی به کودک داد، تا نیاز وی به آهن برطرف شود. نوزاد تا حدود ? ماهگی از ذخیره های آهن بدن خود استفاده می کند اما بعد از این نیاز دارد تا آهن را به طور اضافی دریافت کند، به ویژه کودکانی که شیر مادر می خورند در معرض خطر فقر آهن هستند چون به اعتقاد متخصصان تغذیه شیر مادر آهن کافی برای کودک تامین نمی کند اما بیشتر شیر خشک ها با آهن غنی شده اند و در حد برطرف کردن نیاز آهن کودک هستند.
? مشکل کجاست؟
بزرگ ترین مشکل والدین در استفاده از قطره آهن، بروز تغییر رنگ های دندان در کودکان است. دندان های کودکان یک ساله به هنگام خوردن قطره آهن، سیاه یا قهوه ای می شوند و همین موضوع سبب می شود بسیاری از والدین مصرف قطره را قطع کنند.
? پنج توصیه مهم:

اول ) این که قطره آهن را به کمک قطره چکان تا حد امکان در انتهای دهان کودک بریزید تا کمترین تماس را با دندان های او داشته باشد.
دوم) برای کودکان بزرگ تر می توان قطره آهن را با آب سیب مخلوط کرد و به کودک آموزش داد تا آن را با کمک نی بنوشد. در این صورت دندان ها تماس کمتری با آهن خواهند داشت.
سوم) بعد از خوردن قطره آهن، دندان های کودک را بلافاصله با آب یا مسواک های انگشتی کوچک تمیز کنید.
چهارم) گفته می شود ویتامین C باعث جذب بیشتر آهن می شود و لبنیات و چای جذب آهن را کاهش می دهد.بنابراین سعی کنید خوردن این دو همزمان نباشد.
پنجم) بهتر است از شیر دادن به کودک بلافاصله پس از خوردن قطره آهن پرهیز شود.
متخصصان توصیه می کنند مصرف قطره آهن تا حدود دو سالگی ادامه یابد و پس از آن هم در برنامه غذایی کودکان غذاهای حاوی آهن را بگنجانیم تا نیاز آنها به این عنصر ضروری تامین شود


با مصرف مواد غذایی همچون سبزی های تیره مانند اسفناج، حبوباتی نظیر لوبیا و عدس، تخم مرغ، زردآلود و انجیر خشک و گوشت قرمز و ماهی می توان تا حد زیادی از خطر فقر آهن در کودکان و بزرگسالان، پیشگیری کرد

تب

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

رکسانا(مامان آرنیکا)
بچه ها دماسنج دیجیتالی رو باید به اضافه شش دهم کنیم ؟
دمای 37 یعنی تب داره ؟
آخه بدنش داغه پاهاش یخ ....لپاش هم قرمز شده
******************-
hamraz (مامان ایلیا)
دمای زیربغل باید36.5 باشه اما 37 هم تب حساب نمیشه.باید دمای زیربغل رو به اضافه 6دهم کرد.
37 بخاطر گرمای محیط یا گرم بودن لباس یا فعالیت زیاد بچه است.محیط رو خنک تر کنید یا لباسشو نازکترکنید احتمالا کمتر میشه.البته هردو رو یهو باهم انجام ندید که سرمابخوره ها.یه ربع بعد مجدد چک کنید.هربار شک به تب داشتید هر یه ربع چک کنید.اگه کمتر شده بود که هیچ اما اگه بیشتر شد خدانکرده سریعا بهش قطره استامینوفن بدید و سریع به دکتر مراجعه کنید.تب رو حتما جدی بگیرید و سرخود به پای دندون درآوردن و...نذارید.نهایتا میرید دکتر و میگه چیزی نیست.اما جدی بگیرید.ولی بازم میگم که 37 تب حساب نمیشه و معمولا با کارایی که گفتم بهتر میشه.
هیچ درجه ای هم مطمئن تر ازهمین جیوه ای معمولیا نیست.البته اولش باید تکونش بدید تا جیوه ش بیاد زیر 35 و بعد حداقل 3دقیقه زیر بغل نگه دارید.من معمولا 5دقیقه نگه میدارم.هربار باید همینکارهارو انجام بدید.

برای پاشویه هیچوقت دستمال روی پیشونی نذارید چون خدانکرده باعث سینوزیت میشه.با آب ولرم پاشویه کنید چون آب سرد شوک وارد میکنه.توی یه محیط با دمای مناسب یعنی بین 21 تا 26 درجه بچه رو لخت کنید.21 بیشتر برای بچه های بزرگتره.بعد با دستمال نمدار توی آب ولرم زیر بغل کشاله ران زیر گردن و روی شکم رو پاشویه کنید.یعنی دستمال رو بزنید تو آب ولرم و آبشو بگیرید و بذارید روی این قسمتها

بعضی وقتا همراه با تب لرز هم هست.توی مرحله لرز حتما بچه رو بپوشونید حتی اگه هنوز تب داره و بذارید مرحله لرز بگذره و مجددا لختش کنید و پاشویه کنید.زود به زود هم دماش رو چک کنید.حداکثر هر یه ربع

داروهایی رو که توش استامینوفن دارن همزمان ندید چون خطرناکه و مسمومیت میاره.استامینوفن رو هم نهایت میتونید هر4ساعت بدید.حتی اگه تبش شدیده نمیتونید هر3ساعتش کنید.یا 4ساعت یا 6ساعت یا 8ساعت.قطره و شیاف رو همزمان ندید.به همون دلیلی که گفتم.واسه بچه هایی که اسهال دارن شیاف نذارید چون اسهال رو بیشتر میکنه

اگه تب خیلی شدیده میتونید با نظر دکتر هر6ساعت پروفن بدید و اگه بازهم قطع نشد میتونید از استامینوفن هم استفاده کنید.مثلا هر6ساعت پروفن و هر 4ساعت استامینوفن.البته با نظر دکتر.

برای تب حتما حتما مراجعه به پزشک ضروریه.تب رو جدی بگیرید.تشنج برخلاف تصور توی اولین ساعات بروز تب پیش میاد.تا رسیدن به دکتر هم حتما از قطره یا شیاف استامینوفن برای کم شدن تب استفاده کنید.لزومی نداره که موقع ویزیت دکتر حتما تب داشته باشه و دکتر با تب ببیندش.بهش بگید تبش چقدر بوده کافیه
*********************

فهیمه (مامان فرناز ناز) :
استفاده از شیاف استامینوفن که همه می دون و برای پاشویه از دم کرده گل ختمی و آب ولرم استفاده کردم البته فقط دستمال رو مرطوب کردم و روی دست و پا که داغ بود گذاشتم خیلییییی موثر بود . ان شاللله هیج نی نی تب نکنه
*******************-
مامان لیلیا:
دستگاه بخور دایم روشن باشه یا باید در فواصل منظم خاموش شه؟
******************-

فهیمه (مامان فرناز ناز) :

نیم ساعت استفاده متناوب بخور سرد کافیه نباید دائم روشن باشه

نکته مهم!
تمیز نگه داشتن دستگاه بخور هم مهمه. هر قدر رطوبت بیشتر و طولانی تر باشه، زمینه برای رشد باکتری ها و قارچ ها بیشتر فراهم میشه.
*****************-
مامان عسلی:
یه تجربه برای پایین آوردن تب اینکه پاشویه نباید از پا باشه چون حرارت رو از پا به سر می بره که منجر به تشنج می شه پس بهتره پاشویه از کشاله ران و زیر بغل انجام بشه .
دستگاه بخور سرد باید تو خونه روشن باشه نه گرم
******************
مامان لیلیا:
ب در کودکان 0 تا 12 ماه

در صورت وقوع تشنج ناشی از تب چکار باید کرد؟

بالا رفتن ناگهانی تب (مثلاً از 38.9 به 40.5 درجه سانتی گراد) ممکن است سبب تشنج شود. در بیشتر موارد، "تشنج ناشی از تب" بی خطر است ولی این از اهمیت موضوع کم نمی کند و باید به آن توجه کافی کرد. در صورتیکه کودک به چنین تشنجی دچار شد (تنفس کودک سنگین می شود، آب دهانش راه می افتد، سیاهی چشم هایش بالا می رود، و یا دست و پایش بشدت تکان می خورد)، بلافاصله او را به پشت یا به پهلو و دور از اجسام سخت و تیز بخوابانید. سر کودک را به آرامی به یک طرف برگردانید تا استفراغ یا بزاق براحتی از دهانش خارج شود. مطمئن شوید چیزی در دهانش نیست و تا زمانی هم که در حال تشنج است چیزی در دهانش نگذارید. سعی کنید مدت زمان طول کشیدن تشنج را بخاطر بسپارید. این نوع تشنج ها معمولاً بین ده ثانیه تا سه یا چهار دقیقه طول می کشند.

وقتی تشنج تمام شد سعی کنید درجه حرارت بدن کودک را پایین بیاورید تا مانع بروز تشنج های بعدی شوید. اگر کودک هوشیار است می توانید به او استامینوفن کودکان یا -در صورتیکه بزرگتر از 6 ماه است- ایبوپروفن کودکان بدهید. لباس های کودک را در آورید و او را با آب ولرم پاشویه کنید. اگر کودک هوشیار است و میتواند چیزی بخورد به او شیر سینه یا شیر خشک بدهید.

حتی اگر تشنج خفیف باشد یا فقط چند ثانیه طول کشیده باشد با پزشک خود تماس بگیرید و در صورت لزوم کودک را نزد او ببرید. اگر در زمان تشنج رنگ کودک به آبی متمایل شد، بیشتر از چند دقیقه تکان های شدید داشت، بعد از تشنج در نفس کشیدن مشکل داشت، و یا یک ساعت بعد از تشنج هنوز هم بی حال و خواب آلوده بود به اورژانس مراجعه کنید.
***************************
yasaman :
بچه ها من یک تجربه ای رو پریشب داشتم که البته اگر اشتباه نکرده باشم اینطور بوده.همونطور که بهتون گفتم پسر من با اینکه داره آنتی بیوتیک میخوره پریشب دوباره 1 درجه تب داشت.اما دیروز با همفکری مامانم فهمیدیم که تب شب قبلش به خاطر کم آبی بوده.میدونین چند روزی هست که به خاطر دندونش درست شیر نمیخوره(منظورم از سینه هست) و فقط اگر توی شیشه باشه میخوره.
آنتی بیوتیک هم که میخورد و خوب طبیعتا آب بدن کم میشد و این بود که از رنگ ادرارش و اینکه با خوردن مقدار بیشتری آب دمای بدنش دوباره متعادل شد ما به این نتیجه رسیدیم که از کم آبی بوده.
وزن گیری:

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

بتی(مامان کیان) :

نحوه محاسبه وزن و قد متناسب با سن متوسط شیرخواران و کودکان طبیعی

وزن کیلوگرم پوند
هنگام تولد 25/3 7
12ـ3 ماهگی 9 + سن به ماه
2 11 + سن به ماه
6ـ1 سالگی 8 + 2 X سن به سال 17 + 5 X سن به سال
12ـ7 سالگی 5ـ7 X سن به سال
2 5 + 7 X سن به سال
قد سانتی متر اینچ
هنگام تولد 50 20
در یک سالگی 75 30
12ـ2 سالگی 77 + 6 X سن به سال 30 + 5/2 X سن به سال


حد متوسط افزایش‌ وزن‌ دردوران‌ شیرخوارگی‌:
صفر تا ? ماهگی‌ ?? گرم‌ در روز (???گرم‌ در هفته‌)
? تا ? ماهگی‌ ?? گرم‌ در روز (???گرم‌ در هفته‌)
? تا ? ماهگی‌ ?? گرم‌ در روز (???گرم‌ در هفته‌)
?? تا?? ماهگی‌ ?? گرم‌ در روز (??گرم‌ در هفته‌)
در شش‌ ماه‌ اول‌ تولد افزایش‌ وزن‌ زیاداست‌ و سپس‌ کاهش‌ می‌یابد بعد از سن‌?? ماهگی‌ به‌ صورت‌ طبیعی‌ اشتهای‌کودک‌ کم‌ می‌شود و در نتیجه‌ سرعت‌افزایش‌ وزن‌ او کم‌ خواهد شد

*********************

مامان سلما:
سلما الان که هفت ماهشه، 10 کیلو و 200 گرمه و اصلا هم غذای کمکی نمیخوره. رکسانا جون همونطور که زهره گفت تا یکسالگی شیر برای وزن گیری مهم تر از غذاست. که البته شما میگی شیرتو خوب میخوره، غذا هم که هزار ماشالله میخوره، پس احتمالا یه مشکل کوچولو باید باشه. نی نی همینه دیگه !!!!
راستی مامانا من همونطور که قبلا گفتم سلما رو از حدود 40 روزگی هر شب حموم میکنم و بعد با روغن ماساژ میدم، این یکی از دلایل خوب وزن گرفتنشه. چون حموم کردن و ماساژ گردش خون رو تقویت میکنه و در افزایش وزن خیلی موثره.
جالبه که این مطلب هم مورد تایید محققین خارجیه هم ابوعلی سینا گفته !
***********************-
رکسانا(مامان آرنیکا):
مامان سلما حموم خیلی عالیه ولی هم من هم آرنیکا خشکی پوست داریم و هفته ای دوبار بیشتر نباید بریم
آرنیکا الان هشتو نهصده ...یک ماه حدودا رو هشت و نیم مونده بود...بعد سفیکسیم خورد و در عرض ده رو چهارصد گرم اضافه کرد ... این یعنی مشکل تغذیه نیست ...دقیقا روزی که سفیکسیم قطع شد هشت و نهصد و شصت بود و روی همین وزن موند یعنی دو هفته است حدودا مونده ...من خیلی نگرانم
شبا مثل نوزادی هر دوساعت دارم شیر میدم....روزا همش زیر سینمه ....حتی اضافه شیرمم می دوشمو می خوره ...ولی انگار نه انگار ....عصاره جوانه ماش و گندم و عدس هرچی هم بگی تقویتی میدم بهش ولی هیچی به هیچی
*********************-
مامان سلما:
رکسانا جون الهی که بری دکتر و دکتر بگه "خانم این بچه که از منم سالمتره" !
سلما هم خشکی شدید پوست و اگزمای ارثی داره و من هم هفته ای فقط یک یا دوبار شامپو و صابون استفاده میکنم و بقیه اوقات فقط با آب بازی میکنیم و البته هر روز و هر شب کل بدنش رو با روغن (مخصوصا روغن بادوم شیرین) ماساژ میدم
********************-
مامان لیلیا:
منم لیلیا با شیر خودم بهتر وزن می گیره تا با غذا .بهتره که با شیر خودمون زیر 1 سال سیر بشن تا غذا.
به قول قدیمی ها بچه که به نون بابا بیفته لاغر میشه.
*****************-
yasaman :
بچه ها با دیدین وزن بچه های شما راستش افسردگی کرفتم....چون پسر من الان حدود 7500 وزنش هست و قدش 72... متولد 8 خرداد هم هستش.اما باید بگم که از 6 ماهگی به اینور فقط 500 گرم اضافه کرده چون 2 بار خروسک گرفته و الان هم 3 روزه که یک ویروس خیلی بد رو داداشش از مدرسه برامون هدیه آورده گرفته.2 شب تب بالا داشته و الان هم سرفه و گرفتگی بینی شدید و ناله های زیاد.

پسر من شیر خوب میخوره اما عاشق غذاست .یعنی وقتی بشقابش رو میبینه داره از خوشحالی بال در میاره.چون رفلاکس هم داره از 4 ماه و نیمگی غذا رو براش شروع کردیم.الان هم برای صبحانه حدود 4 قاشق غذاخوری حریره بادوم میخوره و برای ناهار ...عصرانه و شام هم هر کدوم بسته به میل خودش تفریبا 3 تا 4 قاشق غذاخوری سوپ میخوره.
************************-
مامان سلما: یاسمن جون وقتی پسرکت هم خوب شیر میخوره هم غذا دوست داره، نگران نباش. همونطور که گفتی مریض بوده که وزن اضافه نکرده. پس کم کم وزنش میره بالا. اصلا همه نی نی ها که تپل نیستن.
***************

مامان_فرزین
مامان سانیارماشه الله پسرنازی داری زنده باشه توهفت ماه وزن وقدودورسرش چندبوده منم دوست دارم پسرم توپل بشه ولی خیلی بدارومه غذا نمیخوره چی خوبه
***************-
مامان قندک
مرسی مامان فرزین جون پسرم 7 ماه و سه روزشه دیروز مرکز بهداشت بردیمش وزنش 10.600 بود ماشاله و قدش 72 سانت! البته من میگم قدش بیشتره اونا همش کم میگیرن نمیدونم چرا!

من سر کار بودم مامان شوشو نی نی منو برده مرکز بهداشت !خانومه گفته نی نی کمی تپلتر از نرماله!

من کارمندم شیرم رو میدوشم میذارمش براش از 7 صبح تا 4 عصر سرکارم
نی نی غذا زیاد نمیخوره! یعنی غذاهای مفید مثل سوپ و فرنی و .. رو خوب نمیخوره ! سیب و نون و کره و موز رو خوب میخوره ماشاله
*************************
مامان 65
پسر من 2760 تولدش با 49 سانت قد

7 ماهگی 7200 با 69 سانت قد

ارسال نظر شما