موضوع بحث

از کجا بفهمیم که آب دور بچه کم شده ؟

13143 بازدید | 11 پست
من خیلی نگرانم چون تا شنبه بعد دکتر نمی رم و میترسم آب دور بچم کم شده باشه .علت کم شدن آب بچه چی هست و از کجا معلوم میشه (هفته 35 هستم)
1395/06/11
|
21:41
تکونهای جنین کم میشه چون فضا تنگ میشه با سونو میشه فهمید.علل مختلفی داره از وجود سوراخ در کیسه اب گرفته تا ناهنجاری ژنتیکی در جنین مثل عدم تشکیل شدن کلیه مشکلات قلبی عروقی و.... .
نشاطی که در نتیجه غم دیگران حاصل شود گناه است.....زرتشت.
وااا بی خوی که آب بچه کم نمیشه . با یک معاینه معمولی هم می شه فهمید .
من هر وقت می رم دکتر . دکترم بعداز این که صدای قلبش رو با گوشی می شنوه می گه آبش هم خوبه و اندازه است فکر نکنم احتیاج به سونوگرافی باشه برای این کار .
Actim PROM Test (IGFBP-1)
جدیدترین تست به منظور تشخیص پارگی زودرس کیسه آب در زنان باردار

پارگی زودرس کیسه آب Premature Rupture of Fetal Membrane (PROM) یکی از عوارض خطرناک بارداری است که منشاء یک سوم زایمانهای زودرس نیز می باشد. زایمان زودرس خطر مرگ و میر نوزاد را افزایش می دهد. علاوه بر این عارضه PROM خطر عفونت را هم در جنین و هم در مادر افزایش می دهد. اگرچه تشخیص دقیق این عارضه خیلی حیاتی است ولی روشهای قدیمی بسیار ناکارآمد بوده و اغلب نتایج اشتباهی بدست می دهند. روشهای سنتی بسیار نسبت به آلوده بودن نمونه به ترشحاتی نظیر خون و مایع منی و موکوس سرویکال حساس هستند که منجر به نتایج کاذب می شود.
در آزمایش Actim PROM با تجسس Insuline Like Growth Factor Binding Protein 1 (IGFBP-1) وجود مایع آمنیون را در ترشحات واژن شناسایی می کنیم. از آنجایی که غلظت IGFBP-1 در مایع آمنیون بشدت بالاست، یافتن این ماده در نمونه ترشح واژن، نشانگر پارگی زودرس کیسه آب می باشد.
تحقیقات نشان می دهد که غلظت IGFBP-1 در مایع آمنیون در اوایل حاملگی بشدت افزایش یافته و تا آخر حاملگی بالا می ماند لذا این تست از همان اوایل حاملگی قابل استفاده است.
این آزمایش در چندین مطالعه مستقل در نقاط مختلف دنیا مورد ارزیابی قرار گرفته و در همه آنها اثبات شده که این تست برای تشخیص پارگی زودرس کیسه آب بسیار حساس و اختصاصی است و همیشه می توان به نتایج آن اعتماد کرد.

متدهای سنتی نظیر اندازه گیری pH و بررسی میکروسکوپی ترشحات واژن به هیچ وجه نه از نطر حساسیت و نه از نظر اختصاصی بودن قابل مقایسه با Actim PROM نیستند.غلظت IGFBP-1 در مایع آمنیون 100 تا 1000 برابر بیشتر از سرم مادر است بنابراین وجود آن در ترشحات واژن شاخص واضحی برای پارگی کیسه آب می باشد.
حداقل میزان قابل سنجش این تست به حدی پایین است که حتی پارگی های بسیار ظریف را نیز شناسایی می کند.
غلظت IGFBP-1 در مایع منی، ادرار و خون آنچنان ناچیز است که آلوده بودن ترشح واژن با این مایعات تاثیری بر روی تست Actim PROM نمی گذارد.

نمونه گیری:
یک سواپ پنبه ای استریل را بمدت 10 تا 15 ثانیه در داخل
ترشحات گردن رحم و یا فورنیکس پشتی واژن قرار داده تا ترشحات
را به خود جذب کند.

سواپ را در داخل محلول خاصی که از آزمایشگاه تهیه می کنید و
یا داخل یک لوله استریل حاوی یک میلی لیتر سرم فیزیولوژی استریل
قرار داده و به مدت 10 ثانیه بخوبی داخل محلول تکان دهید و در انتها با
فشردن پنبه سواپ به جداره داخلی لوله آزمایش ترشحات را از داخل پنبه
به مایع منقل کرده و سواپ را دور بیاندازید. درب لوله را به خوبی بسته و
نمونه را در اسرع وقت به آزمایشگاه منتقل کنید.
ارسال نظر شما