2733
2739
عنوان

راهنمایی در مورد شغل عکاسی و ایجاد آتلیه

| مشاهده متن کامل بحث + 71906 بازدید | 159 پست
سلام ماه پیشونی جون ، من هنوز برای تاسیس آتلیه کاره خاصی نکردم ، هنوز خیلی چیزارو بلد نیستم ، خیلی به تجربیاتت احتیاج دارم ، از اینکه با حوصله تو این تاپیک یا جاهای دیگه به سئوالاتم جواب میدی خیلی ممنونم ، ایشاالله هرچی از خدا میخوای بهت بده ، الهی آمین .
راستش بعضی وقتا یه سئوالایی برام پیش میاد که مزاحمت میشم ، الانم یه سئوال داشتم ، برای عکاسی تو باغ ، باید یه باغ پیدا کنیم و قراردادببندیم که همیشه برای عکاسی و فیلمبرداری عروس بریم اونجا ؟ راستی تو پاییزو زمستون که بارون یا برف میاد چه جوری میرن باغ عکس می گیرن ؟ ببخشید همش مزاحمت میشمو سئوال میپرسما !!!. اگه چیزای هست که باید بدونم بهم بگو ، ببخشید یه کم پررو هستم .
بازم ممنوننننننننننننننننننننننننننننننم .

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

2731
سلام ماه پیشونی عزیز ، لطف می کنی شمارتو بهم بدی (آدرس ایمیلم mah_nameh@yahoo.com) ، چه روز و چه ساعتی زنگ بزنم که مزاحمت نباشم ؟ مرسییییییییییییییییییییییییییییییییییییی ، اگه نتونستی شماره بدی یا وقت نداشتی که جواب بدی ، همینجا مختصرو مفید بگی متوجه میشم ، آخه یه چیزایی یاد گرفتم ، فقط همین 2 تا سئوال برام مهمه (تقریبا دیگه سئوال خاصی ندارم) ، آخه بقیشو از اینتزنت و خیلیارو هم خودت توی همین تاپیک یا جاهای دیگه بهم یاد دادی ، راستش اینجا برام بنویسی راحت ترم آخه یه کم خجالت میکشم برای این سئوالابه کسی زنگ بزنمو مزاحم بشم ،ولی خوب هرطور که راحتی ، بازم ممنون .
سلام ماه پیشونی عزیز ، خیلی دوست داشتنی هستی ، شاید خودت ندونی چه لطف بزرگی در حقم کردی ، به نظر خودت کسی حاضر میشد این همه اطلاعات مفید و در اختیار یه غریبه بذاره ؟ ماشاالله هم خوش صحبتی هم صدات خیلی نازه ، من که زبونم در مقابل اون همه لطف و محبت و خوش زبونیت بند اومده بود (ماشاالله روابط عمومیت خیلی خوبه ، معلومه دختر اجتماعی هستی برعکس من) ،ببخشید 1 ساعت وقتتو گرفتم دیگه حالا حالاها مزاحمت نمی شم ،قول می دم . خیلی ممنوننننننننننننننننننننننننننننننننننننن . ایشاالله زودتر نی نی دارشی ، بیام برات پیغام تبریک بنویسم ، منم 2 ماهه اقدام کردم ، دیگه هرچی خدا بخواد ،بازم ممنونم .

سلام قشنگم. خوبی عزیزم؟
شما چقدر منو شرمنده میکنی!
مگه من چی کار کردم. هر وقت که دلت خواست تماس بگیر خانومی . منم مثل خواهرت بدون. تا جایی که بدونم برات توضیح میدم.
ممنون . امیدوارم شما هم زودی مامان بشی.
شما هم خیلی دوست داشتنی بودی و من هیچ مشکلی توی روابط اجتماعیت حس نکردم. داری شکسته نفسی میکنی.
اون روز خیلی خوشحال شدم صدای قشنگت رو شنیدم .
موفق باشی.
دل تنها عضویست که با نگـــــــــــــــاه لمس میشود....!
سلام به همه... ازم خواسته بودید در مورد وضعیت فعلی کارم بگم...

راستش قراره با یکی از دوستای خوبم که توی کلاسای عکاسی باهاش آشنا شدم شریک بشم و آتلیه بزنم ... حدود یکماه پیش رفتیم دنبال جا (آپارتمان اداری) بود خیلی جای خوبی بود هم محلش مناسب بود هم خود ساختش واسه ما خوب بود... فقط یکم اجاره اش بالا بود بعد دیدیم تا میایم جا بیافتیم می خوریم به محرم و صفر و این دو ماه هم که قطعاً کاسبی تعطیله توی این شغل واسه همین تصمیم گرفتیم از اوایل ماه صفر شروع به گشتن دوباره بکنیم

کلاسامونم رو به اتمامه الآن توی پرتره هستیم وای که چه دنیایی داره عکاسی ... هر چی بیشتر توی ریزه کاریاش وارد می شیم بیشتر لذت می بریم...

امیدوارم همگی موفق باشید واسه ما هم دعا کنید...

یه چند تا نمونه کارامم اینجا هست
www.preenses.blogsky.com
آتلیه تخصصی کودک دریچه اصفهان www.darichestudio.com و عکسهای جدید در @photodariche
سلام ماه پیشونی جوون خانومی من پست شما رو تو صفحات قبل خوندم خیلی ترسیدم یعنی همه ی این اتفاقا میافته؟
آخه همسر من داره تو ماه آینده یه آتلیه باز میکنه اون تحصیل کرده رشته گرافیکه من عمران الان داره دنبال جاش میگرده ما اصلا مذهبی نیستیم ولی اهل نماز و روزه هستیم من خودم مرددم که باهاش تو آتلیه کار کنم یا نه. نظر شما چیه؟با این اوصاف که شما گفتید من کاملا دو دل شدم
چند تا سوال دیگه هم داشتم شرایطش از این قراره اگه کمکمون کنی ممنون میشم
برای شروع کار فقط میخاد پرتره و مدلینگ رو داشته باشه (به نظرت واسه شروع کم نیست؟بهتر نیست که فیلمبرداری مجالس رو هم شروع کنه؟) ولی نمیدونه که کجای تهران اجاره کنه که مشتری این دو تا زیاد باشه شما کجا رو پیشنهاد میکنی خانومی؟
البته کار فیلمبرداری رو خودش انجام نمیده میخاد قرار داد ببنده
و اینکه میگید درامدش اشکال داره من نمیدونستم فکر میکردم اگه عکس خانومی رو که نمیشناسیش ببینی یا اگه خانومی خودش راضی باشه اشکال نداره یعنی هیچ راهی نداره که بشه ایراداتشو برطرف کنیم؟فک میکنم با این حساب من باید خودم تمام کارای میکس و عکاسی از خانوم ها رو انجام بدم
یه چیز دیگه هم هست من خودم اصلا آدم حساسی نیستم که خانوم ها بیان و همسرم ازشون عکس بگیره چون کلا تو مسائله حجاب و این جور چیزا مقید نیستیم (کلا تو دین مایه چیزایی رو قبول داریم یه چیزایی رو هم قبول نداریم=)).)
ولی یه مسئاله ای هست همسر من رو زیبایی و تنوع در ظاهر حساسه و همش دوست داره من تیپ و مدل ظاهرمو عوض کنم این پست شما یه چراغ تو ذهنم روشن کرد که اگه هر روز یه خانوم رو ببینه و هر روز یه چیز از من بخواد چی؟؟؟فکر کنم واسم خیلی آزار دهنده بشه=))
وای خیلی سوال کردم ببخشید
سلام صبا جون. ممنون که منو قابل دونستی و بهم اعتماد کردی تا تجربه هام رو در اختیارت بگذارم.
اول از همه به عنوان یک همکار ( باز خرید شده) براتون نهایت موفقیت رو آرزو میکنم.
ثانیا ببین عزیزم این کار جوریه که وقتی توش سرمایه گذاری میکنی و واردش میشی خیلی سخت میشه تغییرش داد و یا اینکه ازش دل برید پس خیلی خوب فکرهات رو بکن بعد انتخاب کن. من سعی میکنم خیلی از جوانب رو برات روشن کنم تا خودت سبک سنگین کنی.
جواب سوال اول:
صبای گلم کار آتلیه جوریه که هر نوع انسانی بهش مراجعه میکنه.
برات مثال میزنم تا بهتر متوجه بشی:
من پارسال یکی از مشتریهام یک آقایی بودند که کاندید انتخابات شده بود و برای تبلیغاتش نیاز به عکس داشت.
یک مشتری خانم هم داشتم که داشت میرفت هلند و میخواست حدود 20 تا عکس فشن با مایو 2 تکه بگیره و ببره اونجا تا بتونه مدل یکی از ژورنالها بشه.
میبینی چقدر بین دنیای این دو نفر فاصله است؟
وهمسر شما باید بتونه هم از اون آقای بسیار مذهبی عکس بگیره و هم از اون خانم بسیار راحت .....
شما وقتی آتلیه میزنی نمی تونی بگی ورود خانم های زیادی راحت و یا (خیلی خیلی ببخشید) خراب ممنوع.
پارسال یکی از بازیکنان تیم پرسپولیس اومده بود آتلیه تا ازش چند تا عکس بیاندازیم . اون روز همسر من یک کم حالش خوب نبود و من از اون آقا عکس انداختم و چون خیلی سخت حالت میگرفت مجبور بودم خودم سر و صورتش رو حرکت بدم تا زاویه دلخواه رو پیدا کنم. میدونی بعد از اتمام کار چی شد؟ اون آقا در حضور همسرم به من پیشنهاد دوستی داد!!!!!!!!!خیلی خنده داره نه؟ و یا برعکس این هم اتفاق می افته؛
گاهی اوقات خانمی رو میبینی که جلوی خودت داره همچین برای شوهرت دلبری میکنه که میخوای خفه اش کنی.
حالا هر چقدر هم شوهرت خوب و آقا و سربه زیر باشه .............
و یا اینکه نمیتونی وقتی که همسرت میخواد عکس خانمی رو روتوش کنه بگی ببخشید عزیزم قسمت سینه اش رو من روتوش میکنم بقیه اش رو تو روتوش کن.
پس شما چه با همسرت باشی و چه نباشی خیلی فرق نمیکنه.
شاید مواجه شدن با این مسائل از یک جنبه مربوط به شرع باشه ولی از طرف دیگه مربوط به عرف هم میشه. پس نمیشه گفت چون شما خیلی مقید به مسائل مذهبی نیستی این کار برات مشکلی ایجاد نمی کنه!و یا اینکه توی زندگی جنسی و زناشوئیت هیچ خللی وارد نمیکنه.
اگر فکر میکنی اینقدر ظرفیت داری که وقتی میبینی یک خانم خوشگل تر و خوش هیکل تر و لوند تر از خودت جلوی شوهرت ایستاده و داره ژست میگیره و شوهرت ازش عکس میاندازه Start کار رو بزن. ولی اگر نه ......
متوجه منظورم میشی گلم؟
اینها فقط بخش بسیار بسیار کوچکی از کار بود که برات گفتم......

سوال دوم:
در مورد پرتره و مدلینگ باید بهت بگم برای شروع کار خیلی کمه. البته اگر این موضوع محدود میشه به یکی دو ماه ایرادی نداره ولی اگر مثلا تا 1 سال یا 6 ماه نمی خواد کار مجلس قبول کنه بسیار ضرر میدید و دیرتر دستتون راه میافته. حداقل اولش چند تا مجلس نامزدی و یا جشن تولد رو قبول کنید ( چون راحت تره).
ولی این رو هم بگم کار آتلیه برای خودش دنیایی داره. نمیشه توی این کار پله های ترقی رو یکی یکی بالا رفت بلکه باید از پله بدوی تا موفق بشی. مدام باید از کسانی که صاحب نظر هستند تجربه کسب کنی و نظر خواهی کنی. و همیشه باید به روز باشی تا به موفقیت برسی.
در مورد مکان هم باید بگم این ارتباط مستقیمی داره با هزینه شما.
بهترین جا برای آتلیه شریعتی - میرداماد - میدان محسنی و ..... است. ولی باید ببینی میتونی دکوراتوری بیاری که مثلا 40 میلیون هزینه میخواد؟
آیا میتونی توقعات مشتری های اون منطقه رو برآورده کنی جوری که از 1 مجلس 3 تا مجلس دیگه هم برات پیش بیاد؟
( راستی اگر در مورد دکور و دیزاین سوال داشتی من تا حدی میتونم بهت ایده بدم)
سوال سوم:
در مورد درآمد باید بهت بگم عزیزم که متاسفانه نامحرم شناختن و نشناختن نداره قشنگم.
من خودم بارها شاهد خیلی از مسائلی که نمی تونم اینجا مطرح کنم بین همکارهام بودم و از نزدیک دیدم که با فیلم و عکس مردم چه حس ها و تصوراتی که پیدا نمی کنند.و چه شوخیهایی که نمی کنند و ...............
عزیزم زیبایی و یا نوع ژست یک خانم و یا حتی آقا از نظر تحریک کردن خیلی عکس و فیلمش با واقعیت برای کسی که مشکل داشته باشه فرقی نمی کنه.( عجب جمله ای شد! خودت یک جوری فعل و فاعلش رو جفت و جور کن .....)
اگر هم شما بخوای تمام مسئولیتها رو به خاطر گناهش و مشکلاتش به عهده بگیری مطمئن باش تنهایی نمی تونی از عهده اش بر بیای . مگر اینکه چند تا همکار خانم متعهد و ماهر استخدام کنی.
جواب سوال چهارم:
فکر کنم توی توضیحات بالا خودت دستت اومد که جواب این سوال چی میتونه باشه.

ببخشید صبا جان اگر اینقدر واضح و صریح مطالبم رو مطرح کردم. البته خیلی حرف برای گفتن دارم ( برای همشون هم مثالهای مختلف دارم که برات بزنم تا خوب متوجه بشی) .
بازهم اگر سوالی داری بگو من تا جایی که بدونم جواب میدم گلم.یا اگر خواستی باهام تماس بگیر
امیدوارم هر راهی رو انتخاب میکنی بهترین باشه.
دل تنها عضویست که با نگـــــــــــــــاه لمس میشود....!