2752
2734
عنوان

خوشگل‌ترین آیه‌ای از قرآن که شنیدی چی بوده با چه مضمونی⁉️🤍

| مشاهده متن کامل بحث + 9218 بازدید | 547 پست
هیچکس نمیداند که برایش چه قرة العین‌هایی پنهان کرده ایم. آیه‌ی۱۷ سوره‌ی سجده (قرة العين ...

امام صادق‏ فرمود: «ثواب هر کار نیکى در قرآن بیان شده است، مگر «نماز شب»؛ که جز خداوند کسى پاداش آن را نمى‏ داند. سپس این آیه 👆را تلاوت فرمود»

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، 

خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، 

خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید

⁉️ آیا خداوند، از دختران تنفر دارد؟!

⛔️ شبهه: الله در سوره طور آیه ۳۹ می گوید : آیا دختران از آن خدا و پسران از آن شماست؟ چرا الله از داشتن دختر ناراحت است؟ چرا مرد را برتر دانسته؟ و در ۲۷ نجم می گوید: همانا کسانی که به آخرت ایمان ندارند فرشتگان را به اسم زن نامگذاری می کند. حالا اگه به اسامی مرد می گذاشتند الله خوشحال می شد؟

✅ پاسخ: این جهل مرکب است؛ جهلی از این جهت که معنای درست آیه را ندانسته، و جهلی دیگر برای آن‌که گمان می‌کند عقیده‌ی مسلمانان و قرآن کریم را درست فهمیده و به خیال خود آن را نقد می‌کند!

اولاً. خداوند متعال در آیات بسیاری داشتن مطلق فرزند را از خود نفی کرده و مسلمانان نیز خداوند را از داشتن فرزند تنزیه می‌کنند، برای مثال آمده است: {وَقَالُوا اتَّخَذَ اللَّهُ وَلَدًا سُبْحَانَهُ بَلْ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ كُلٌّ لَهُ قَانِتُونَ} [البقرة: 116]

یعنی: «و گفتند: خداوند فرزندى براى خود اختيار كرده است. او منزه است، بلكه هر چه در آسمانها و زمين است، از آن اوست، همه فرمان‌پذير اويند.»

و فرموده است: {وَمَا يَنْبَغِي لِلرَّحْمَنِ أَنْ يَتَّخِذَ وَلَدًا} [مریم: 92]

یعنی: «[خدای] رحمان را نسزد كه فرزندى اختيار كند.»

و فرموده است: {وَقَالُوا اتَّخَذَ الرَّحْمَنُ وَلَدًا سُبْحَانَهُ بَلْ عِبَادٌ مُكْرَمُونَ} [الأنبیاء: 26]

یعنی: «و گفتند [خداى‌] رحمان فرزندى اختيار كرده! منزه است او. بلكه [فرشتگان‌] بندگانى ارجمندند.»

در این آیات مطلق داشتن فرزند نفی شده و این نفی مختص هیچ‌کدام از دو جنس «مذکر» و «مؤنث» نيست، پس آن‌که شبهه‌پرداز نوشته است: «حالا اگه به اسامی مرد می گذاشتند الله خوشحال می شد؟»، نشان از بی‌خردی او دارد.

ثانیاً. دانستیم که خداوند داشتن هر فرزندی را نفی کرده، چه از جنس مذکر و چه از جنس مؤنث باشند، اما معنای دو آیه‌ای که معترض ذکر کرده چیست؟

از مسلمات است که داشتن دختر نزد غالب قوم عرب نامطلوب و ناپسند بوده است، و این مطلب در خود قرآن کریم آمده است و نشان می‌دهد که مدعیان نقد قرآن، قرآن نخوانده‌اند و برای همین است که معانی آیات را درنمی‌یابند و از روی نادانی و بی‌خردی طرح اشکال می‌کنند.

خداوند فرموده است: {وَيَجْعَلُونَ لِلَّهِ الْبَنَاتِ سُبْحَانَهُ وَلَهُمْ مَا يَشْتَهُونَ - وَإِذَا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِالْأُنْثَى ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَهُوَ كَظِيمٌ{ [النحل: 57]

یعنی: «و برای خداوندی که از هرگونه آلایش و نیازی پاک است، دخترانی قائل می‌شدند و برای خود آنچه دوست می‌داشتند قرار می‌دادند (که پسران هستند)، و هنگامی که به یکی از آنان مژده‌ی تولد دختر داده می‌شد صورتش سیاه می‌گردید و مملو از خشم و غضب و غم و اندوه می‌شد.»

پس این الزام مشرکین به اعتقادات باطل و فاسدشان است، و سلف صالح این امت نیز همین معنا را از آیات فهمیده بودند، چنان‌که از قتاده (رحمة الله علیه) منقول است:

«کار مشرکین این‌گونه بود [و فرزند دختر را ناپسند می‌داشتند] و خداوند به پلیدی اعتقادشان به ایشان خبر داد؛ فرد مؤمن می‌خواهد به آنچه که خداوند قسمتش گردانده راضی باشد و قضای الهی از قضای خودِ فرد بهتر است و او خود خیر را نمی‌شناسد، چه بسیار دخترانی که برای خانواده‌ی‌شان از پسر بهتر باشند!» [1]

در صحیح مسلم نیز آمده است که پیامبر اسلام (صلی الله علیه وسلم) فرمودند: «من عال جاريتين حتى تبلغا جاء يوم القيامة أنا وهو كهاتين، وضم أصابعه.» [2]

یعنی: هرکس سرپرستی دو دختر را به تا زمان بلوغ‌شان بر عهده گیرد [و در تربیت و رشدشان بکوشد]، در روز قیامت در حالی می‌آید که من و او مانند این دو خواهیم بود: و انگشتان خود را با هم جمع نمود.

در نتیجه استدلال معترض ناشی از فهم غیر صحیح آیات و نیز عدم احاطه به قرآن کریم است، اگر غرض‌ورزی و تعصب را نیز به میان نیاوریم! در نهایت می‌گوئیم که در هیچ‌جایی از قرآن، فردی به دلیل اصل جنسیت‌اش ذم نشده، بلکه خداوند معیار را تقوا قرار داده و آن را از هر دو جنس می‌پذیرد، همان‌گونه که آسیه (علیها السلام) را به دلیل ایمانش مدح کرده است و در سنت نبوی نیز شواهد بسیاری برای این وجود دارند که ذکرشان موجب خروج این نوشتار از اختصار خواهد شد، و همین‌که یک سوره به نام «النساء» در قرآن کریم موجود است، برای نقض ادعاهای فاسد معاندین کفایت می‌کند، والحمد لله.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

تهیه‌شده در: «رد شبهات ملحدین»

پی‌نوشت‌ها:

[1] تفسير الطبري، محمد بن جرير الطبري (310 ه‍ـ)، مؤسسة الرسالة، ج 17، ص 227 - اثر حسن است.

[2] صحيح مسلم، مسلم بن الحجاج النيسابوري (261 ه‍ـ)، دار إحياء التراث العربي، ج 4، ص 2027

2731
انشاالله عزیزم🙏🤍خدا یه کوچولوی ناز و سالم به شما عنایت کنه

ان شاءالله🌿❤.

ممنون عزیزم 🙂.

ان شاءالله شما هم هر چیزی میخواهید خدا بهتون بده❤🌿

"قوی ترین دارو همین قرص بودن دلمون به خداست🙂💙"  آگاه باشید که تنها با یاد خدا دلها آرام میگیرند"خدا  جونم شکرت خیلی دوستت دارم،🥰🌿💙.خدایا به من هم فرزندی سالم و صالح عطا کن الهی آمین😊🌸."در خواست دوستی از طرف آقایون پذیرفته نمیشه🙏"
یادت نره گل قشنگ🌺من بی صبرانه منتظرم🤍

از جایی که دیشب خوندین 

تا به اینجا چندتا آیه ی دیگه گذاشتم..

خوشحالم که اشتیاق شما رو می‌بینم خانووم🤍.

تاپیک آخر رو هم یه نگاه بندازید..

از جایی که دیشب خوندین  تا به اینجا چندتا آیه ی دیگه گذاشتم.. خوشحالم که اشتیاق شما رو می‌بین ...

حتما عزیزم🤍عالی عالی خدا حفظتون کنه، خدا مراد دل تون رو بده انشاالله، خیلی دنبال کردم این تاپیک رو و مدام ادامه میدم و برخی رو بر میگردم مرور می کنم، یه تصمیم هم گرفتم روی کاغذ رنگی بنویسم بچسبونم رو یخچال هر چند وقت یکبار یک تعدادی بزارم و دوباره جدید چند تای دیگه..🌹

خدا تو قرآن گفته لقد خلقنا الانسان فی کبد همانا ما انسان را در رنج آفریدیم این کبد به دو معناست . ...

جداً؟ من مفهوم استحکام رو هرگز برداشت نکردم و در خصوص این آیه مطالعاتی داشتم اما فقط مفهوم رنج رو برداشت کردم، اگه ممکنه برای مفهوم استقامت منبعی اگر هست بفرمایید من مطالعه کنم.

2706