2737
2739
عنوان

تجربه ی عمل کیست مویی به روش باز

158 بازدید | 5 پست

سلام به شما.از همین اول ازتون عذرخواهی میکنم به خاطر طولانی بودن توضیحات و متن.از اول ماجرا تا آخرش نوشتم براتون تا شاید بتونید تشخیص بدید زودتر و پیگیری کنید و اگر هم کارتون به عمل کشید چه کار کنید و چجوریه

من در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ توسط دکتر کاظم نیا عمل شدم به روش باز

از روز های اول اولش بخوام براتون بگم اینجوری بود که اول خط باسنم میخارید و منم هی میخاروندم.تا یک هفته بعدش خون های کمی روی لباس زیرم میدیدم و گفتم حتما خاروندم زخم شده

بعد از یک هفته قطع شد چند روز و دوباره ادامه پیدا کرد.حالا این قضیه هم دقیقا مصادف شده بود با ایامی که صورت و بدنم خیلی جوش میزد و منم فکر میکردم جوش زده اونجا و پیگیری نکردم تا اینکه یواش یواش خونریزیش یک مقدار بیشتر شد.این رو هم بگم من تا قبل از اینکه عمل کنم ذره ای درد هم نداشتم برعکس خیلی از افراد و فقط خونریزی داشتم

خونریزیم هم اینجوری بود که مثلا سه چهار روز پشت هم لباس زیرم خونی میشد بعدش کلا قطع میشد تا سه چهار روز بعدش که دوباره شروع میشد.منم همش فکر میکردم جوش میزنم میترکن خونی میشه لباسم

خلاصه همینجوری چند ماه گذشت و گذشت تا اینکه یکبار که رفته بودم دستشویی یکی دو قطره خون چکید روی کاسه توالت.اونجا بود که دیگه خطرو حس کردم

همش احتمال میدادم بواسیر داشته باشم.خیلی تحقیق میکردم و بعد از چند هفته فهمیدم بواسیر یک سری علائم داره و اصلا یک سری چیزا باعث به وجود اومدنش میشه که من اصلا اونا رو نداشتم

خلاصه کوتاهی کردم.البته وسط سال تحصیلی هم بودم و حتی اگه پیگیری میکردم هم نمیتونستم عمل کنم

همینجوری گذشت و خونریزیش یه ذره یه ذره بیشتر میشد تا اسفند

هفته ی دوم اسفند بود که یکدفعه صبح از خواب بیدار شدم دیدم تشکم خونیه کامل.بعدش که خودمو تمیز کردم به مادرم گفتم نگاه کردن گفتن انگار یه چیزی مثل زگیله

تا شبش رسید.رفتم دستشویی و همین نشستم یکدفعه کلی خون ازم چکید و دقیقا اونجا بود که دیگه واقعا زوم شدم روش که ببینم دقیقا از کجا داره خون میاد

خلاصه جاش رو پیدا کردم دقیق و تا چند روز بعدش هم زیرنظر گرفتمش ببینم خون میاد یا نه که متاسفانه هر سری خون زیادی از دست میدادم و اونجا بود که دیگه گفتم نمیشه.حتما باید برم دکتر

فرداش صبح زود بیدار شدم رفتم پیش متخصص پوست و مو و ایشون متاسفانه اشتباه تشخیص دادن و گفتن احتمالا اسکین تگه و باید برداشته یا فریز بشه

منم سر همین احتمالا گفتنشون اومدم خونه از یک دکتر معروف و متبحری که خیلی معروف بود توی محله ی ما نوبت گرفتم و رفتم پیش ایشون.متاسفانه ایشون هم اشتباه تشخیص دادن و گفتن باید بری بیمارستان برات فریزش کنن😂😂

فرداش که چهارشنبه میشد(۲۳ اسفند)رفتم بیمارستان پیش متخصص پوست و مو و ایشون بلافاصله بعد از اینکه دیدن گفتن اصلا کی گفته این باید فریز بشه.منم گفتم دو تا دکتر رفتم گفتن فریز بشه که ایشون گفتن این حتما باید عمل بشه و عملش هم بسیار سخت و نقاهت طولانی داره

اینجا بود که واقعا ترسیدم از بس جو دادن و قضیه رو ترسناک کردن

از مطب ایشون اومدم بیرون رفتم پیش جراح عمومی.ایشون هم تایید کردن کیست موییه و باید جراحی بشه ولی گفتن اورژانسی نیست و هر موقع وقتم خالی بود میتونم برم برای عمل و کمی برام توضیح دادن راجع بهش و آروم شدم.جراحی که منو دیدن توی اورژانس بیمارستان کار میکردن و باقی جراحا نبودن اون روز و گفتش برو شنبه بیا بذار جراحای دیگه هم ببیننت و نظر دقیق بدن

گذشت تا شنبه ۲۶ اسفند.منم با خیال اینکه میرم وقت عمل میدن بهم برمیگردم خونه رفته بودم بیمارستان😁😁(تازه قبل از اینکه برم بیمارستان یه موز هم خورده بودم و عملا ناشتا نبودم که البته قبول کردن با کراهت که عملم کنن)

وقتی که رفتم دکتر کاظم زاده بودن فقط و ایشون هم وقتی معاینه کردن تایید کردن کیست موییه ولی گفتن تبدیل به آبسه شده و قطعا به روش باز عمل میشم.گفتن چون ترشح چرکی داره یعنی آبسه شده چون دیر مراجعه کردم(تقریبا یک سال دیر پیگیری کردم و اگه سریعتر پیگیری میکردم شرایط به نفعم بود)

رسید به مرحله ی نوبت گرفتن عمل که من انتطار داشتم بگن فردا یا پس فردا که یکدفعه گفتن من امروز آخرین روزمه و عملت نکنم میره تا یازدهم فروردین

منم سر دوراهی قرار گرفتم و تصمیم بر این شد همون روز عمل کنم که توی عید نقاهتم رو بگذرونم

بعدش رفتم پذیرش و کارای بستری رو انجام دادم و لباس اینا دادن و رفتیم توی اتاقم

دقیقا ساعت ۱۰:۴۰ بود که بستری شدم تا ساعت ۳ بعد از ظهر شد

ازم آزمایش گرفتن و آنژیوکت وصل کردن واسم و برام تیغ آوردن گفتن مو های اون قسمت رو کلا شیو کن که با کمک مادرم اینکارو انجام دادم(شما سعی کتید قبل از اینکه برید بیمارستان داخل خونه انجام بدید که دیگه توی بیمارستان مجبور نباشید شیو کنید)

ساعت ۴ شد با ویلچر اومدن دنبالم که بریم اتاق عمل

ادامه در کامنت بعد

خب باقیش 

اولین دلخوشی زندگیم💕مادرم💕پلان اول ؛ دیشب همه چیز به ‹ مو › رسید پلان دوم ؛ صبح معجزه شد و ‹ مو › پاره نشد ± دو ساعت بعد از معجزه ، مامانِ بی‌خبر از اتفاقات اخیر ، برای احوال پرسی زنگ زد و گفت : ‹ دیشب کلی دعات کردم💛'💎 ›دومین دلخوشی زندگیم💕 پدر و برادر جانم 💕 با قلب مهربونشون  و خوبی های بی منت 🌈🦋‌‌ سومین دلخوشی زندگیم اومدن مردی تو زندگیم که منو با تمام بچگیام بزرگ کرد 🌱و کنارش بدون هیچ ترسی خود واقعیمم🙃 .آدم امن زندگی من🫂❤️ می‌گفت هرچقدر دل‌چرکین باشم ازت ولی دوست‌داشتنت هنوزم به دریا وصله.💙 در دل و جان خانه کردی عاقبت ...❤️🌈 خدایا شکرت بابت همه چی 💛💛 

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

رسیدیم دم ورودی اتاق عمل که فشار خونم رو گرفتن و سوار تخت شدم و رفتم وارد خود اتاق شدم

بخوام راجع به فضاش بگم تاریک و یه مقدار ترسناکه.من سعی میکردم از همون اولش برای اینکه استرسم کم بشه با پرستارایی که توی اتاق بودن صحبت کنم و حتی مجبور به آهنگ خوندن هم شدم.آهنگی از استاد شماعی زاده میخوندم برای اینکه استرسم کم بشه و پرستارا دست میزدن😂😂

پنج دقیقه که گذشت متخصص بیهوشی اومد و گفتن بلند شو بشین.بعدش سه تا آمپول بیحسی وارد ستون فقراتم کرد و یواش یواش از شکم به پایینم شروع شد به داغ شدن و ۱۰ ثانیه بعدش دیگه حس نداشتم و اصلا نمیتونستم پاهام رو تکون بدم

اینو هم بگم اصلا درد نداره آمپولش و اون آنژیوکت توی دستتون بیشتر درد میکنه تا آمپولی که میزنن برای بیحسی.پس از این بابت خیالتون راحت باشه

بعدش از روی تخت بهتون میگن برید روی تخت عمل(این قسمت سخته.مخصوصا اگه وزنتون زیاد باشه باید بگید بهتون کمک کنن چون اصلا نمیتونید پاهاتون رو تکون بدید و فقط باید به کمک دستتاتون خودتون رو بکشید روی اون تخت عمل)

بعدشم دکتر اومد و عمل شروع شد.اینم بگم در حین عمل یکی دو تا آرامبخش هم میزنن بهتون که زیاد نفهمید چی به چیه

تا حاضر شدم و دکترا اومدن و عمل شدم حدودا ۳۵ دقیقه طول کشید.خود عملم به تنهایی ۲۵ دقیقه بود(حین عمل اندازه ی نوک سوزن هم دردی احساس نمی کنید.خیالتون تخت)

بعدش منو بردن ریکاوری و ۴۰ دقیقه توی ریکاوری بودم تا پروندم رو تکمیل کردن و فرستادنم اتاقم توی بخش

از همون اتاق عمل که میاید روی کمر هستید و اصلا دردی هم ندارید

بهتون سرم میزنن به محض اینکه اومدید

به من که اجازه ی غذا خوردن ندادن و گفتن اگه خواستی چیزی بخوری هم فقط آب و آب میوه میتونی بخوری که تازه اینا رو هم گفتن یه ذره بخور بعد صبر کن اگه حالت تهوع نگرفتی دوباره یه ذره دیگه بخور

من شبش یه ذره آب میوه خوردم و بعدش حالت تهوع خفیفی گرفتم که سریع برطرف شد.در رابطه با بیحسی هم یکی دو ساعت بعد عمل از شکم یواش یواش بیحسیش برطرف میشد و میرفت سمت پایین به طوری که آخر شب که داشتم میخوابیدم راحت تا ساق پام رو میتونستم تکون بدم و حس داشتم ولی انگشتای پام حس نداشتن

گذشت تا فردا صبح.بیدار که شدم حالت تهوع نداشتم.حس بدنم هم کامل برگشته بود و مثل قبل شده بودم

پرستارم اومد و یه سرم بهم زد و گفتش سرمت تموم شد باید بلند شی بری دستشویی و دفع ادرار انجام بدی

سرمم تموم شد رفتم دستشویی ولی متاسفانه اصلا نتونستم دفع کنم و به پرستارم گفتم که گفتن عیبی نداره.هنوز کنترل عضلاتت برنگشته.باید تا میتونی آب میوه و آب بخوری که مثانه پر بشه فشار بیاد بهش که بتونی راحت تر دفعت رو انجام بدی

خلاصه بهم یه سرم دیگه هم زد و گفت مایعات بخور تا سرمت تموم بشه که خداروشکر تموم شد رفتم دستشویی و تونستم دستشویی کنم

2728

ببینید موقعی که میرید برای دفع انتظار نداشته باشید مثل قبلتون راحت دفع انجام بدید.یک مقدار بیشتر طول میکشه و به صورت تیکه تیکه هم دفع انجام میشه و پیوسته نیست

اگه هم از شانستون نتونید دفع انجام بدید علاوه بر اینکه از سوند استفاده میکنن شب رو هم نگهتون میدارن تا فرداش ببینن بدون سوند میتونید دفع انجام بدید یا نه

به هر حال گذشت تا صبحش.دکترم اومد و وضعیتم رو دید و اجازه ی ترخیصم رو داد

سه تا هم کپسول نوشته بود برام که در ادامه اگه تونستم لیست کامل دارو هایی که از ابتدای درمان تا امروز تجویز کردن رو مینویسم

در رابطه با ابعادش هم فقط عمق گودی رو میدونم که حدودا ۵.۵ سانت بود

برگشتم خونه گفتن تا فردا پانسمان ها رو در نیار

فرداش موقع درآوردن پانسمان یک مقدار اطراف زخمم(جایی که با تیغ جراحی برش داده بودن)میسوخت ولی جوری نبود نتونید تحمل کنید.کلا دردای بعد عملش قابل تحملن برای افراد بالای ۱۷ ۱۸ سال(اگه درد غیرقابل تحملی داشتید آب ولرم بریزید توی لگن و ده دقیقه بشینید داخل آب تا کامل خیس بخوره و راحت در بیاد)

دکترم گفته بود روزی دو بار باید توش رو با سرم شستشو بشورید و خشک کنید و دو تا گاز رو تا کنید بذارید توش و روش رو چسب بزنید(دو روز اول ترشحش ترکیب خون و مایع زرد رنگه ولی بعدش خونش خیلی کم میشه و بیشترش همون مایع زرده.از هفته ی دوم هم خونش خیلی خیلی کم میشه و شما فقط مایع زرد میبینید روی گاز استریل)

ما اینکارو تا یازدهم فروردین انجام میدادیم تا اینکه رفتیم پیششون و مراحل رو عوض کردن

گفتن باید شامپو بچه بریزیم روی گاز استریل و بافتای مرده ای که داخل گودی تشکیل میشن رو بسابیم تا از بین برن کلا.بافتا مثل پوست سفیدن که شما باید اونا رو بسابید تا کنده بشن.بعدشم باید برید حموم و توی گودی رو آب بگیرید تا کفا بریزن بیرون و تمیز بشه داخلش

حتما هم باید شخص دیگه ای انجام بده براتون چون خودتون کلا دسترسی ندارید.ترجیحا شخصی رو انتخاب کنید که دلشو داشته باشه خوب تمیز کنه چون بالاخره بدنتون بازه و کامل گوشت بدنتون مشخصه و اینکه زیاد هم دلش براتون نسوزه که بخواد یواش بکشه چون به نفع خودتونه این موضوع و باعث میشه گودی زودتر گوشت بیاره

من تا ۲۵ فروردین ترشحم تغییر نکرده بود و همون مقداری ترشح داشتم که هفته ی اول و دوم عملم داشتم که یکدفعه از ۲۶ فروردین به طرز معجزه آسایی ترشحم از ۱۰۰ رسید به ۲۰ و خیلی خیلی کم شد به طوری که حتی ذره ای لباس زیرم رو کثیف نمیکنه در صورتی که قبلا میکرد و حتی به شلوارمم میرسید و کثیف میکرد

در رابطه با نشستن هم دکترم یازدهم که رفته بودم پیشش گفت میتونی بشینی ولی یه وری باید باشه و روی بالش دوناتی.خوابیدن هم میتونید روی شکم یا پهلو بخوابید.روی کمر سعی کنید نخوابید یا کمتر بخوابید

امشب(۲۸ فروردین ۱۴۰۳) که دارم اینو مینویسم عمق زخمم از یک بند انگشت هم کمتر شده و اطرافش هم جمع شده به مقدار زیادی ولی چون دکترم نبود هنوز نرفتم پیشش تا مراحل رو عوض کنه و همچنان روزی دو بار پانسمان عوض میکنم و داخل گودی رو با شامپو بچه میشورم

اگه خدا بخواد پنجشنبه میرم پیشش ببینم چی میگه و این تاپیک رو آپدیت میکنم

چند تا توصیه تا امروز

۱)به نظرم برای تعویض پانسمان و شستشو اگه روی تخت بخوابید هم خودتون راحتید و هم زخمتون بازه و شخصی که براتون تمیزکاری می کنه هم راحت تر و مسلط تره.برای اینکه تختتون هم خیس نشه از سفره یکبار مصرف یا کاور فرش میتونید استفاده کنید.پیشنهادم کاور فرشه که ضخیمه و زود پاره نمیشه

۲)حتما حتما مو های اطراف گودی رو شیو کنید با ژیلت چون اگه موهای اون قسمت رشد کنن و برگردن به سمت داخل و شما اهمیت ندید دوباره کیستتون عود میکنه بعد چند ماه و باید مصیبت بکشید یکبار دیگه

۳)این نظر منه و درست یا غلط بودنش رو نمیدونم ولی فکر میکنم کیست مویی ارثی هم باشه.پس اگه توی فامیل کسی رو دارید که مبتلا شده رعایت کنید که یه وقت درگیر این بیماری نشید.حالا رعایتش چیه

- مو های خط باسنتون رو شیو شده نگه دارید همیشه یا حتی اگه مشکل مالی ندارید برید لیزر کنید کلا

- زیاد نشینید مخصوصا جاهای سفت مثل سطح زمین و...

امروز همونطور که توی پیام قبلی اشاره کردم وقت ویزیت داشتم و رفتم پیش دکترم

دیدن و گفتن ۶۰ درصد گودی پر شده و احتمال زیاد تا دو هفته ی دیگه تا ۹۵ درصدش پر میشه

هیچ دارویی هم دیگه ندادن.روزی یک بار هم گفتن با شامپو بچه بشورم داخلش رو و پانسمان کنم و اگه هم میزان ترشحش جوری بود که گاز کامل کثیف شد و رسید به چسبا میتونم یکبار دیگه هم عوض کنم در طول روز

در واقع به این صورت شد که روزی یکبار ولی اگه ترشحش زیاد بود و کثیف شد میتونم یکبار دیگه هم عوض کنم

سعی میکنم تا بهبودی کامل هر چند روز یکبار اینجا گزارش وضعیت بدم تا عزیزانی که درگیر این بیماری شدن استفاده کنن