موضوع بحث
موضوع بحث: همه چیز درباره آمینوسنتز+سوالات مربوطه
دوستان من توی هفته 16 بارداری به همسرم آمینو پیشنهاد شد و با توجه به عدم شناخت نسبت به این آزمایش و نبود اطلاعات کافی و ترس و استرس فراوان به این شدم که به تمام پدر و مادرهایی که امینو بهشون پیشنهاد میشه کمک کنیم که از ناراحتی بیرون بیان
کسایی که این آزمایش رو دادن می دونن که چه شبها و روزهای سختی سپری میشه تا بهت جواب میدن
امیدوارم که نی نی همه سالم باشه
1391/02/27
|
15:32
آزمایشهای تهاجمی آمینوسنتز

آمینوسنتز به خارج کردن نمونه‌ای از مایع آمنیوتیک از راه شکم، توسط سرنگ اطلاق می‌شود. مایع آمنیوتیک، حاوی سلولهایی از منشا جنینی است که می‌توان آن را برای آزمایشهای تشخیصی کشت داد. پیش از آمینوسنتز، از سونوگرافی برای تأیید قابلیت حیات جنین، سن بارداری، تعداد جنینها و طبیعی بودن ساختمانها و ... استفاده می‌شود. آمینوسنتز به صورت سرپایی و عموما در هفته‌های 16 - 15 پس از اولین روز آخرین دوره قاعدگی، انجام می‌شود. علاوه بر تجزیه و تحلیل کروموزومهای جنین، می‌توان غلظت AFP در مایع آمینوتیک را جهت شناسایی بعضی بیماریها، ارزیابی کرد.

AFP، نوعی گلیکوپروتئین جنینی است که عمدتا در کبد تولید می‌شود و به داخل جریان خون جنین منتقل می‌شود و توسط کلیه‌ها از راه ادرار به مایع آمنیوتیک دفع می‌گردد. AFP از طریق جفت، پرده‌های آمینوتیک و گردش خون مادری - جنین، وارد جریان خون مادر می‌شود. بنابراین می‌توان آن را در مایع آمینوتیک یا سرم مادر سنجید. هر دو سنجش در تشخیص پیش از تولد بسیار مفید هستند. اگر غلظت این گلیکوپروتئین زیاد باشد، نشان دهنده بعضی اختلالات در جنین می‌باشد. در آزمایش آمینوسنتز، احتمال پاره شدن پرده آمینوتیک و سقط جنین وجود دارد.
1391/02/27
|
15:33
کوردوسنتز

کوردوسنتز، روشی است که برای بدست آوردن مستقیم نمونه خون جنینی از بند ناف با هدایت سونوگرافی بکار می‌رود. نمونه خون جنینی صرفا به چند روز کشت نیاز دارد تا سلولهای مناسب برای تجزیه و تحلیل کروموزومی یا مطالعات خونی فراهم شوند. کوردوسنتز برای پیگیری سونوگرافی که وجود اختلال جنینی را نشان داده است. در مواردی بکار می‌رود کشت سلولهای مایع آمینوتیک ناموفق بوده یا وقتی تشخیص DNA برای اختلالی که با آزمایشهای بیوشیمیایی سلولهای پلاسما یا خون جنین قابل شناسایی است، امکان پذیر نیست. کوردوسنتز در هفته‌های 21 - 19 بارداری انجام می‌شود و میزان سقط جنین در این روش 3 - 2 درصد است.
1391/02/27
|
کاربردهای اصلی تشخیص پیش از تولد با آزمایشهای تهاجمی

• سن بالای مادر: در سن 35 سالگی، خطر وجود اختلال کروموزومی در جنین، برابر خطر سقط مرتبط با آمینوسنتز است.
• فرزند قبلی دچار نوعی اختلال کروموزومی جدید باشد که والدین این اختلال ندارند و احتمال این اختلال در فرزندان بعدی، بیشتر است.
• وجود اختلال ساختمانی کروموزمی در یکی از والدین.
• سابقه خانوادگی یک اختلال ژنتیکی که با تجربه و تحلیل بیوشیمیایی یا DNA ممکن است تشخیص داده یا رد شود. اکثر اختلالات این گروه ناشی از نقایص تک ژنی بوده و خطر عود آنها 50 - 25 درصد است.
• سابقه خانوادگی نوعی اختلال وابسته به جنس که هیچ آزمایش تشخیص اختصاصی پیش از تولد برای آن وجود ندارد.
• خطر نقص لوله عصبی، در این موارد انجام آزمایش آمینوسنتز، الزامی است.
1391/02/27
|
روش هاى سریع تشخیص ژنتیکی قبل از تولد

بررسى کروموزومى بر روى نمونه هاى آمنیوسنتز یا پرزهاى جفتى (CVS)روش معمول بررسى براى تشخیص قبل از تولد سندرم داون ، تریزومى ١٨ یا تریزومى ١٣ و سایر ناهنجارى هاى کروموزومى مى باشد٠ آماده شدن جواب آزمایش بین دو تا سه هفته به طول مى انجامد و در این مدت خانواده در اضطراب آماده شدن جواب آزمایش هستند. به همین دلیل مراجعه به مراکز معتبر و مشاورین متخصص می تواند خانواده را در کاهش این اضطراب یاری دهد. با این وجود در مواردى خانواده ترجیح می دهند پاسخ آزمایش آنان سریعتر آماده شود و در مواردى نیز به دلیل مراجعه دیر هنگام خانواده فرصت صبر سه هفته اى به دلیل ملاحظات قانونى، شرعى یا اخلاقى وجود ندارد.
به همین منظور تکنیک های جدید سیتوژنتیک ملکولی تا حد زیادی می توانند در جهت رفع این مشکلموثر باشند. تکنیک های MLPA و QFPCR از جمله این تکنیک ها هستند. به کمک این تکنیک ها این فرصت وجود دارد تا در مدت یک روز وضعیت جنین از نظر ناهنجاری هاى شایع کروموزومى بررسى شود.
تشخیص سریع ناهنجاری های قبل از تولد توسط تکنیک MLPA و QFPCR در بعد وسیع برای اولین بار در کشور با سرمایه موسسه نسل امید و در پروژه های تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با طراحى مدیریت و سرپرستی علمی و اجرایی دکتر سعید رضا غفارى راه اندازی شدند. در حال حاضر این روش ها به منظورهای تشخیصی قبل از تولد و بعد از مشاوره و بررسی سوابق فامیلی و مشاور دقیق ژنتیکی توسط دکتر غفارى یا همکاران ایشان از ابتدا در کلینیک ژن ، یا موسسه نسل امید قابل بوده است.
این روش ها مطمئنا کمک زیادى به خانواده ها و پزشکان در جهت حصول سریع نتیجه می کنند. با این وجود ملاحظات مختلفی پیرامون استفاده از این تکنیک ها وجود دارد و لذا در برخی موارد استفاده از آنها به جای کاریوتیپ توصیه نمی شود. به همین دلیل همیشه می بایست قبل از استفاده از این روش یک متخصص ژنتیک آشنا به جوانب مختلف تکنیک خانواده و پزشک را در این زمینه راهنمایی کند
1391/02/27
|
15:40
خیلی از کسایی که من توی مرکز دیدم برای آمینو اومده بودن نتیجه غربال گریشون 1 به 98 یا پایین تر هم بود
پس اگه نتیجه های پایین تر هم داشتید فورا خودتون رو نبازید که دیگه همه چیز تمومه
نه اصلا اینجوری نیست بهتره به خدا توکل کنید ایشالا که نی نی مشکلی نداره
1391/02/27
|
16:19
این رو هم به یاد داشته باشید که استرس برای یه خانوم باردار بسیار مضره
نقش آقایون و روحیه دادن به همسرشون میتونه خیلی مفید باشه
1391/02/27
|
16:20
سلام.من الان هفته 13 هستم و به من گفتند هفته 18 ازمایش امینوسنتز را انجام بدم.به علت توکسوپلاسما که در ازمایش بعد بارداری ام IGM=1.5 بوده. بسیار نگران هستم چون دکتر گفت این ازمایش 100 درصد نیست و ممکن است با وجود منفی بودن جواب فرزند سالم متولد نشود.
نگرانی من از این است که واقعا نمیشود به جواب ان اطمینان داشت؟
1391/02/27
|
16:28
خانوم زهرا جواب آمینو 99 درصد صحیحه
بعد اگه هفته 18 انجام بدین و خدای نکرده مشکلی باشه که دیگه مجوز سقط قانونی نمیدن!
بهتره با پزشک های دیگه هم مشورت کنید
1391/02/27
|
21:55
خانوم مامی اول آز خون غربال گری انجام میشه و احتمالش در نظر میگیرن
اگه کسی توی محدوده پرخطر بود برای تشخیص قطعی به آمینو فرستاده میشه
1391/02/27
|
21:56
سلام اقا مهران ایمیلتونو دریافت کردم جواب هم دادم. خودم تاپیک رو پیدا کردم الان جزو فیوریتهام میذارمش هر کمکی بتونم انجام میدم. خداروشکر که بچتون سالمه خیلیییییییی خوشحال شدم :))

راستی جنسیت نینیتون چی بود به سلامتی؟
1391/02/28
|
00:12
پسرم، همه زندگی من!
دختره مهبا خانوم
ممنون از لطفتون و دلداریتون
ایشالا که برای همه خوب باشه
1391/02/28
|
00:49
اینم نحوه نمونه گیری در آمینو

آپلودسنتر آپ98
1391/02/28
|
00:56
توصیه پزشکان بعد از آمینو اینه که
تا چند ساعت استراحت داشته باشین
چیز سنگین بلند نکنید
چندتا لیوان آب بخورید
1391/02/28
|
00:58
لطفا تست های غربال گری رو جدی بگیرید:

فوق العاده مهم - حتما بخونید ( سندروم داون )

http://ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=97425
1391/02/28
|
01:04
به سلامتی ایشالا
1391/02/28
|
01:49
پسرم، همه زندگی من!
دوستان نی نی سایتی هیچ مشکلی نداره خیلی راحت هست ترس نداشته باشین
به مدت 5 دقیقه طول میکشه برای سلامتی نینی هاتون خیلی خوبه
منم ازبس دیگران ودکترم گفته بود احتمال داره نینی سالم نباشه تا جوابمو بهم بدم مردم وزنده شدم
خدا راشکر همه چیزش عالی بود حالا یه پسر هفت خیلی ناز وخوشگل دارمممممممممم
توکلتون به خدا باشهههههههههههههه
1391/02/28
|
09:53
بهترین جاهایی که آز غربالگری و سونو ان تی و آمینوسنتز انجام میدن کجان؟
1391/02/28
|
10:07
«بسم الله الرحمن الرحیم» «إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ الکوثر»
ممنون خانوم حنانه
خدا نگهش داره براتون
1391/02/28
|
12:32
خانوم مصی شما کدوم شهرید؟
1391/02/28
|
12:32
ارسال پاسخ و نظر شما