2733
2734
عنوان

آش دندونی چیه؟؟؟؟؟؟؟؟

2322 بازدید | 11 پست
سلام دوستای گلم
دخترم امروز دندون در آورده؟
می دونم باید آش دندونی درست کنم اما...
من نمیدونم آش دندونی را چطوری درست کنم؟
باید مهمون خونمون دعوت کنم ؟
رسم آش دندونی چیه ؟
لطفا کمکم کنید
من 2هفته پیش پسرم دندون دراورده هنوز درست نکردم باید حتما درست کنیم؟
وقتی پایین ترینم خداامید من است،وقتی تاریک ترینم خداروشنایی من است، وقتی ضعیف ترینم خدا نیروی من است، وقتی غمگین ترینم خدا آرام جان من است

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

آش دندونی یه رسم قدیمی که می گن اگه این آش پخته بشه دندونها راحت تر بیرون می یان. رسمه که مهمونی می گیرن مثل جشن سیسمونی . مواد آش هم انواع حبوبات که باید کاملاً پخته شه و مقداری هم گوشت داره می گن حبوباتش باید زیر دندون بیاد ولی من برای دخترم مثل حلیم درست کردم یعنی تمام حبوباتش له شده بود.
2728
جشن سیسمونی * جشن نامگذاری - دندونی و و............... هزار تا چشن دیگه برای شاد بودن مردم بوده.

و البته زمانی که همه چیز ارزون بوده. مردم کارشون کمتر بود و بیشتر به هم می رسیدن.

من که چون خودم خیلی خیلی این آش رو دوست دارم بهانه کردم و درست کردم. تنهایی .. بعدش هم به دو تا از همسایه هامون هم داده و بقیه اش رو خودمون خوردیم.
اینستا taranomemehrian گروه داوطلب خیرین ترنم مهر
نرگس جان و شهره جان مبارکه مرواریدهای نی نی هاتون
نرگس جان ما آش دندونی را اینجوری درست میکنیم:
همه حبوبات (نخود و لوبیا، لوبیا چیتی، لوبیا قرمز) را از شب قبل خیس کن. با آب زیاد بذار بپزه. بعد یک ساعت بلغور را هم به همان میزان یعنی اگه همه حبوبات روی هم شده یک کاسه ، یک کاسه بلغور بریز . بعد از اینکه شستی بریز روش با پیاز داغ فراوان. و گوشت. مرتب هم هم بزن. تا کاملا جا بیافته . خیلی خوشمزه است
اینهم طرز پختش

مواد لازم :

گندم پوست کنده 1 لیوان
نخود 1 لیوان
لوبیا سفید 1 لیوان
عدس 1 لیوان
ماش 1 لیوان
پیاز داغ 2 قاشق غذاخوری
آب گوشت به مقدار لازم
نمک به مقدار لازم

طرز تهیه:
تمام حبوبات را چند ساعتی خیس می کنیم تا کمی نرم شوند و نفخ آنها گرفته شود.

سپس تمام حبوبات را به همراه گندم در قابلمه ریخته و می گذاریم بپزد.

پس از اینکه حبوبات کمی نرم شد، آب گوشت را اضافه کرده و می گذاریم تا حبوبات بپزد و خوب لعاب بیاندازد.

باید مرتب هم بزنیم تا آش ته نگیرد و گندم کاملا نرم شود و لعاب بیاندازد.

وقتی آش خوب لعاب دار شد، یک قاشق پیاز داغ و نمک را اضافه می کنیم. باید نیم ساعت دیگر آش بپزد.

در آخر آش را در ظرف می ریزیم و با بقیه پیاز داغ روی آن را تزئین کرده و سرو می کنیم.
اینستا taranomemehrian گروه داوطلب خیرین ترنم مهر
2738
میتونی گوشت رو جدا بپزی بعد کاملا له کنی بریزی توش که خوب کش بیاد. فقط یادت باشه پیاز داغ زیاد می خواهد.
مهمونی مجبور نیستی بگیری. ولی خوبه به چند نفر تقسیم کنی. اینها همه بهانه برای برقراری ارتباط به هر شکلی است.
ممنون آوا جان حالا که خوشمزه هست منم برم تدارکشو ببینم ...ممنون دوستان
وقتی پایین ترینم خداامید من است،وقتی تاریک ترینم خداروشنایی من است، وقتی ضعیف ترینم خدا نیروی من است، وقتی غمگین ترینم خدا آرام جان من است