2737
2734
به نام خداوند بخشنده و مهربان

به امید خدا و همفکری تمامی شما عزیزان ما می توانیم فرزندانمان را درست تربیت کنیم.
امیدوارم بتونیم جواب همه سوال های تربیتی مون رو و خیلی نکات خوب تربیتی ( البته در همه موارد) رو تو این تاپیک پیدا کنیم.

بیشتر هدف من از ایجاد تاپیک ( چون سایت و مقاله در مورد تربیت به اندازه کافی موجود هست ) این بود که چون بچه های ما هم سن هستن خوب موارد تربیتی اشون هم تو یه رنج زمانی هست. اینطوری میتونیم بیشتر به هم دیگه کمک کنیم.

دوستون دارم .

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

خب مثل اینکه کسی دغدغه تربیتی نداره. که خودم سرشارم ازش

یکی از سوال های من اینه که از کی باید نه رو شروع کنیم برای بچه ها. من واقعا موندم.

پسر خودم یه مدت کارش این بود قسمت لاستیکی شیشه اش رو فشار میداد و خوشش می اومد که اب ازش میزنه بیرون. یه مدت کاری بهش نداشتم. بعد دیدم تو مهمونی ها خیلی ضایع اس و یه دفعه هم کلی دوغ ریخته بود رو تختمون. خلاصه از فرداش به محض اینکه این کارشو میدیم ازش می گرفتم. اونم جیغ و داد و گریه و سر کوبیدن روی زمین. منم تسلیم میشدم و بهش میدادم. بعد ش میرفت این کارو دور از چشم من میکرد . و من میگرفتم و همان جریان گریه. ولی این دفعه میذاشتم کمی گریه کنه. و بعد حدود 1 دقیقه هواسشو پرت می کردم. اونم فهمید با گریه به جایی نمیرسه 1 -2 هفته درگیر بودم . ولی الان این کا رو نمیکنه و میدونه ازش میگیرم. و خوشبختانه این مسئله حل شد.
ولی من جوابمو نگرفتم که از کی نه رو شروع کنم. ازادی بچه در چه حده؟
2728
سعیده نه گفتن را از 9 ماهگی می شه شروع کرد ولی کلا هرچی کمتر نه گفته شه بهتره نه این که دائما یعنی اگه همیشه و الکی و هی و هی و هی نگیم نه اونجا که بگیم و واقعی باشه اثر داره
حد ازادی بچه رو مادر و پدر تعیین می کنن ولی چیزی که مهمه این محدود کردن نباید مانع از بروز خلاقیت و تجربه کردن چیزهای مختلف بشه ولی اونچه که نه هست همیشه باید نه باشه یعنی همین کار همیشه باید نه باشه حتی اگر گریه کرد حتی اگه خودشو لوس کرد حتی اگه با مادربزرگش بود و ...
و یه نکته دیگه هیج وقت نه خالی نگو همیشه نه وگرنه مثلا در مورد همین مثال امین مامان شیشه رو برنگردان وگرنه ازت می گیرم و بعد بگیر و باقی کارهایی که کردی خوب خیلی خوب بوده
آپلود دائمی هر گونه فایل در http://up.sabzdownload.com/
به نظر من بچه ها هر کاری رو یک مدت انجام میدن بعد بیخیال میشن
اما مهم اون مدت هست که من به عنوان یک مادر که دوست دارم بچم همیشه مودبانه رفتار کنه کوتاه باشه
حالا سوال منم اینه که چطوری یک کار اشتباه رو از سر بچه بندازیم؟
شاید هم همون سوال سعیده باشه اما به نظر من توی این سن بچه ها نه گفتن فایده نداره بلکه باید اون کار رو یکجوری که خودم هم نمیدونم از ذهنشون دور کرد !
پرت کردن حواس بچه ها به هر نحوی .مثلا با شعر یا دست زدن ویا بغل کردن خیلی موثر تر ازنه گفتنه(البته توی سن بچه های ما)

اگه میخوای چیزی رو ازش بگیری حتما باید یه چیز دیگه بدی دستش واین جایگزینی خیلی موثره

منم دوست دارم بچم عاقلانه ومودبانه رفتار کنه سمیه ولی واقعا این توقع خیلیییییییییییییییییییییییی زیادی از بچه توی این سنه به نظر من یه کم دیدتو هم عوض کن تا راحتتر باشی
2740
ممنون سعیده جون از تاپیک فوق العادت

مرضیه جون راهنمایی شما هم خیلی خوب بود حتما استفاده میکنم

حالا منم یه سوال دارم:دخمل من بچه های دیگه رو میزنه.من واقعا از این موضوع ناراحتم.پسر خالش با این که ازش یه کم بزرگتره دائم چنگش میندازه.یعنی اول که میبینتش یه دل سیر بوسش میکنه ولی یه کم که میگذره شروع میکنه
میشه لطفا منو راهنمایی کنین که چکار کنم

البته مشکلات من زیاده ولی این برای شروع بود دوباره مزاحم میشم
حالا من یه سوال بکنم
ما با خواب محمدمهدی از اول مشکل داشتیم هی برنامه های خودمونو مرتب کردیم خوابش درست شه تا یه سالگی بد نبود ولی الان هر چقدر هم خوابش بیاد 3-4 ساعت طول میکشه بخوابه و اخرش هم باید خیلی جدی من یا پدرش بگیم محمدمهدی خواب (چهره جدی بنده رو تصور کنید) و اون با یه نگاه کمی غصه دار 2 دقیقه بعد!!! خوابش ببره
جدا خسته شدیم یعنی تو روز تقریبا 7-8 ساعت ما برای خوابش وقت می ذاریم
ببین لیلا باید ببینی زدن رو به خاطر دفاع انجام می ده یا می خواد دستشو و ضربه شو و ... رو تست کنه این دو موضوعه محمدمهید یه وقتایی کسی رو یم زنه ولی دقیقا برای تست هست و اصلا نمی دونه زدن ابزار دفاعی هست حتی گاهی که بچه های دیگه اونو می زنن می خنده فکر کن طرف با حرص می زنه به بازوش ایشون هر هر می خنده فکر می کنه بازیه چون نفهمیده و نمی خوام بفهمه فعلا که زدن ابزار دفاعی هم هست و می تونه شروع یه دعوا باشه
وقتی کسی رو می زنه من باز از روش قبل استفاده می کنم اصلا نمی گم نه ماان و ... می گم بزن به بالشت و به اون بچه می گم ببخشد خاله جون کوچولوه دیگه یا می خدسات نازت کنه و ... سریع غائله رو می خوابونم
چنگ هم همین طور
محمدمهدی الان فقط پتو رو گاز می گیره عاشق گاز گرفتن پتوی گلبافه ولی 99 درصد یقین دارم جای دیگری رو گاز نمی گیره محل گاز گرفتن بدون اشکال رو فهمیده
مرضیه تو هم باید محل چنگ زدن و زدن بدون اشکال رو پیدا کنه
دوستان عزیز خواهش می کنم. امیدوارم بتونیم همه مطالب خوبی رو از این تاپیک یاد بگیریم

لیلا من واقعا نظری در مورد ضربه زدن بچه ها ندارم. امیدوارم زود تر از سرش بیفته

مرضیه شاید زیاد می خوابه. من اصلا به امین اصرار به خواب نمیکنم. وقتی هم بیرون باشه تا حد امکان خودشو بیدار نگه میداره و نمیخوابه. همون طور تو قرار ها حتما دیدی. گریه و بی قراری می کنه. ولی نمیخوابه. منم کاری نمیتونم براش بکنم.
ولی تو خونه خودش که خوابش میاد میخوابه. هر چی هم خسته تر باشن زود تر خوابشون میبره. برنامه خاصی هم نداره. یعنی دیگه عادت کرده. فقط یک خواب ظهر داره. بعضی وقتها 1 ساعته. بعضی وقتها 3.5 ساعت.
مهم کیفیت خوابه نه کمیتش.
اینها فقط نظرات مادرانه من بود. نه کارشناسی هههههههه
من به مرضیه عزیزم کتاب کلیدهای مشکلات خوای کودکان از انتشارات صابرین رو پیشنهاد میدم

ولی در حد اطلاعات خودم بگم که:

بچه ها توی این سن باید 12ساعت استراحت شب و1-1/5ساعت استراحت روز داشته باشن که جمعا میشه 13/5ساعت وکاملا میشه بچه رو عادت داد .

حالا ممکنه یکی شب کمتر بخوابه ولی ظهر بیشتر به صورت کلی این حداقل خواب بچه توی این سنه شایدم بعضیها بیشتر بخوابن که فکر نمیکنم بد باشه چون رفع نیاز بدنشونه .وهمشون بینهایت فعالن توی این سن.

به نظر من 2هفته ای طول بکشه ولی سعی کن توی ساعات مورد نظرت که خودت بهتر میتونی تنظیمش کنی بیدارش کنی وبخوابونیش حتی به زور.منظورم اینه که روی پات بذاری یا بغلش کنی یا شیر بدی تا بخوابه که هر بچه ای به یه نحوی تسلیم میشه.

یه پیشنهاد:

من هیچ وقت سعی نکردم خواب محمد رهام رو ببرم قبل از ساعت 11شب چون همیشه مقدور نیست اون ساعت بره توی تخت وآماده خواب شه بالاخره مهمون میاد وآأم مهمونی میره و.............

ولی در زمینه تغییر ساعت خواب موفق بودم چون پسر من ساعت 4صبح میخوابید ومن کم کم ساعتشو آوردم عقب تا الان که میزون شدهو11/30تا 12دیگه باید حتما بخوابه.واز این بابت خیلی خوشحالم.

وبرای این کار ماهها پاهام خورد شد تا جوجه رو به زور وباتکون دادن پاهام میخوابوندم ولی ارزششو داشت.

یاد اون شبها وروزایی میافتم که برای اینکه توی اون ساعتها نخوابه چه بزن وبرقصی راه می انداختم خنده ام میگیره.مجبور بودم کلی سرو صدا کنم وجاشم برام مهم نبود توی ماشین یا مهمونی .خلاصه عذابها کشیدم.هییییییییییییی ولی الان خوشحالم وشاکر خدا

درمورد سوال لیلا جونم کاملا با مرضیه هم عقیده ام.
سمانه ممنونمن
من اون کتاب رو خوندم
زیر یه سوال جواب می داد ولی الان نه
مثلا الان همه چراغا خونه باید روشن باشه چرا چون تا خاموش کنیم محمدمهدی می فهمه که وقت خوابه می زنه به گریه قبلا قشنگ مراسم داشتیم من براش شیر می ریختم می گفتم برو از باباجان خداحافظی کن می رفت و می اومد شیرو از من می گرفت و می رفتیم تو اتاق
الان حاضر نیست اون شیشه اخر شب رو هم بگیره!!!

همه کسانی که در خانه حاضرند باید خودشونو به خواب بزنن یعنی من و همسری قشنگ 2 ساعت باید خومونو به خواب بزنیم تا پسرک مطمئن شه دیگه خبری نیست و خوابیم و بعد بخوابه بگذریم از این که یه دفعه یه ساعت بعد از خواب رفتنش در اتاق باز میشه و میاد بیرون البته ما بعدش دوباره می خوابونیمش ولی این ماجرا رو ما هرشب داریم

سمانه جون در ضمن محمدمهدی شب هر ساعتی بخوابه 10 11 12 صبح 9 بیدار پس بهترین حالت اینه که 10 یا 11 بخوابه و ظهر هم با همه این مشکلات ممکنه 1 ساعت تا 1 ساعت و نیم بخوابه یعنی خوابش کلا کمه
البته من از بدو تولد با خوابش مشکل داشم مثلا حتی وقتی 2 ماهه بود بیرون از خونه نمی خوابی محال بود مادرشوهرم اینا خوابیدنشو اصلا ندیدن با این که ما هر هفته می ریم اونجا
خلاصه در مورد خوابش دل پر دردی دارم
در مورد خواب:
به نظر من تنظیم خواب بچه دو تا نکته داره:
1: شرایط خواب فراهم بشه.
همه چراغها خاموش بشه. تلفن ها کشیده بشه. تلوزیون در کار نباشه. کسی در رفت و آمد نباشه که حواس بچه پرت بشه.(مثلا در مورد آروین یه پشه میتونه از جا بلندش کنه که خوابش بپره)
نمیشه تو خونه یکی تلوزیون ببینه صداش بیاد یا صدای شیر آب بیاد یا هی یکی بیاد یکی بره بعد توقع داشته باشیم بچه بخوابه. اونم بچه های ما که تو سن بازیگوشی هستن.
من با همسرم یه اتمام حجت کردم(از بس که کاراش با صداست!) موقع خواب آروین نیم ساعت سکوت و تاریکی مطلق لازمه همین.
ما موقع خواب آروین چه روز چه شب هود گاز روشن می کنیم چون صدای بلند و یکنواختی داره اگه یه موقع صدای دزد گیر یا بوغ یا کوبیدن درب ورودی توسط همسایه های محترم بیاد دیگه شنیده نمیشه.

2: ساعت
دکتر باستان زاده تو اولین ویزیت آروین (تازه به دنیا اومده بود ) گفت هورمون رشد در بچه ها از 8 شب تا 4 صبح ترشح میشه. منم که به وزن آروین گیرررررر. همون تو گوشم موند و چون میدونستم شش ماهگی آروین باید برم سر کار و مجبورم صبح زود ببرمش خونه مامانم سعی کردم سر شب بخوابونمش تا صبح زود خودش بیدار شه. اون موقع که زمستون بود راس ساعت 8 می رفتیم تو اتاقش تا بخوابونمش. ممکن بود این 8 بشه 8.30 ولی هیچوقت 9 نشد.
اگه مهمونی بودیم یا بیرون یا هرچی باید واسه خواب آروین می اومدیم خونه .
خیلی سخت بود خیلی خیلی خیلی. گاهی می خواستم موهامو بکنم از بس شیر می خورد و نمی خوابید. ولی جواب داد. دیگه نهایت تا 9 شب طول میکشید تا بخوابه. از اونطرف هم بین 7 تا 7.15 بیدار میشد.
حتی الان که دیگه صبحها نمی برمش بازم بین 7 تا 7.15 بیدار میشه. اما خواب شبش از 8 به 9 منتقل شده چون ساعت 8 هوا هنوز روشنه و بچه هم هرچی بزرگتر میشه ساعت خوابش کم میشه.
در سکوت و تاریکی مطلق نیم ساعت طول میکشه تا بخوابه.

الان هم ما چون هر دو کارمندیم و بسیار خوابکی روزای کاری وسط هفته همون 9 هممون با هم می خوابیم. اما شبهای تعطیل یا وقتی میریم پارک ممکنه تازه 9 بیایم خونه و تا بخوابه بشه 10 .
وقتی هم بخوابه دیگه خوابیده فقط برای شیر بیدار میشه اما دیگه راه نمی افته. اونوقت میشه تلوزیونو بازم روشن کرد(بی صدا) یا تخمه و بستنی خورد یا ...!!!!!
خلاصه زندگی شیرین میشه! بدیش اینه که حتی جمعه ها هم 7.15 بیداره!

در انتها(عجب پستی شد!) : چند شب فقط نیم ساعت سکوت و تاریکی مطلق رو امتحان کنید. مطمئن باشید می خوابه.
من همینم که میبینی!
2706