2737
2734
عنوان

آشنایی با کرج و دوستان کرجی

36987 بازدید | 1407 پست
سلام

این تاپیک برای آشنایی با شهرمون و دوستانمون خواهد بود

من چند تا از جاهای دیدنی - تفریحی و مراکز خرید براتون میذارم امیدوارم که مفید باشه و دوستان دیگه هم از جاهای که رفتید و دوست داشتید لطفا بنویسید

مرسی

.....................................................................................................................................

البرز نام سی و یکمین استان کشور ایران است .

مرکزیت این استان شهر کرج است.

کرج علاوه بر مرکز این استان ، چهارمین شهر پرجمعیت ایران و یک کلانشهر است.

....................................................................................................................................

پیشینه تاریخی

آثار باقیمانده در عهد باستان و دوران حکومت هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان در منطقه کرج گواه این اهمیت است که این ناحیه در روزگاران گذشته از تمدن پیشرفته‌ای برخوردار بوده و همچنین پس از ظهور و رواج اسلام وجود مقابر، امامزاده‌ها و اماکن متبرکه متعدد در این ناحیه نشان دیگری از اهمیت و آبادی آن می‌باشد

کرج مدتی جزء مازندران و زمانی بخشی از ری بوده‌است و گاهی از روستاهای طالقان یا شهرستانک محسوب می‌شده‌است. تا پیش از حمله مغول رفت و آمد کاروان‌ها بیشتر از راهی بوده که از طریق سگزآباد و شهریار به ری می‌رفته‌است. از این دوره به بعد راه قزوین – کرج – ری اهمیت بیشتری یافت ولی اهمیت کرج در دوره صفوی به دلیل قرار گرفتن بر سر راه قزوین به تهران و تبریز بیشتر شده و کاروانسراها، پلها و قلعه‌های ایجاد شده در حاشیه این جاده به آن هویت بخشیده‌است.

مقدسی در سده چهارم هجری قمری از کرج به عنوان یکی از روستاهای ری نام برده‌است. در آغاز سده هفتم هجری قمری یاقوت حموی نیز کرج را تابع ری دانسته‌است.
حمدالله مستوفی در سده هشتم هجری قمری در کتاب مشهور خود (نزهة القلوب) کن و کرج را از ولایات تابع طالقان برشمرده و در ذکر رودخانه‌های عراق عجم از کوهرود نام می‌برد که ویژگی‌های آن به طور دقیق قابل تطبیق بر روی رودخانه کرج است.

در سده‌های میانه اسلام و پس از آن به ویژه در عهد آخرین پادشاهان صفوی که تهران مقر حکومتی دربار می‌شود، مسیر قزوین – کرج – تهران مورد توجه قرار می‌گیرد و به احتمال فراوان کاروانسرای صفوی کرج قابل انتساب به همین دوره‌است.

دوره قاجاریه به ویژه عصر فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه کرج به علت همجواری با پایتخت و قرار گرفتن بر سر راه ارتباطی سلطانیه و تبریز مورد توجه سلیمان میرزا قرار گرفت و کاخ سلیمانیه را در انجا ساخت.[۶]در همین دوران سپاهیان زیادی از منطقه عبور کرده و یادداشتهایی از خود بر جای نهاده‌اند.[۵] در این دوره کرج به عنوان قسمتی از راه اصلی تهران-قزوین شناخته می‌شد. در بیشتر سفرنامه‌های غربی و فارسی به گستردگی از این مکان یاد نشده‌است.

در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی با احداث جاده آسفالته تهران – کرج به سواحل دریای خزر (چالوس) و همچنین احداث جاده‌های غرب کشور (قزوین – همدان – تبریز – زنجان و…)، شهر کرج به یک گلوگاه مهم ارتباطی تبدیل گردید. در دوران پهلوی احداث کارخانجات و تاسیسات صنعتی فراوان حد فاصل تهران – کرج – قزوین و اطراف آن باعث شکوفایی و گسترش روز افزون شهر گردید. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بر سرعت گسترش این کلانشهر هر روزه افزوده می‌گردید تا امروزه که چهره یک شهر به نام و مشهور با کلیه پیشرفت‌های صنعتی، آموزشی، علمی، بهداشتی، تفریحی و… را به خود گرفته، به حدی که چهره چند دهه گذشته آن با چهره کرج امروز غیر قابل مقایسه می‌باشد.

...................................................................................................................................

فاصله مرکز استان البرز (کرج) تا تهران:

این مرکز استان در بیست کیلومتری شمال غربی شهر تهران واقع شده که فاصله ی دو مرکز استان بسیار کم و در بین مراکز استان کشور بسیار نادر است.

شاید اگر فاصله ی حریم شهری و شهرک های پیرامون غرب تهران تا شرق کرج محاسبه شود ، فاصله ی دو شهر از هم به ده کیلومتر هم نرسد.

....................................................................................................................................

زبان مردم استان البرز:

زبان اصلی مردم استان البرز فارسی است .

شهرهای تشکیل دهنده ی استان البرز:

شهرستان کرج به مرکزیت شهر کرج شامل بخش‌ های مرکزی، آسارا .
شهرستان ساوجبلاغ به مرکزیت شهر هشتگرد شامل بخش‌ های مرکزی، چندار، چهارباغ .
شهرستان نظرآباد به مرکزیت شهر نظرآباد شامل بخش ‌های مرکزی و تنکمان .

و به تازگی دو شهرستان جدید با نام های “شهرستان طالقان” به مرکزیت شهر طالقان و “شهرستان اشتهارد” به مرکزیت شهر اشتهارد تاسیس شده .

پیش از این طالقان جزئی از شهرستان ساوجبلاغ و اشتهارد جزئی از شهرستان کرج محسوب می شده .

همچنین علاوه بر دو شهرستان ذکر شده دولت دهم در آخرین روزهای خود تصمیم به ایجاد شهرستان جدیدی در پیکره ی شهری کرج گرفت که نیاز به بحث کارشناسانه و تجدید نظر دارد ، این تصمیم ممکن است مشکلاتی برای مدیریت شهری کرج مخصوصاً مناطق ۱۰ و ۳ شهرداری کرج ایجاد کند ، شهردار کرج نیز چندی پیش به این موضوعات اشاره کرد :

ردیف نام شهرستان مرکز شهرستان
۱ شهرستان کرج شهرکرج – همچنین مرکز استان البرز
۲ شهرستان ساوجبلاغ شهر قدیم هشتگرد
۳ شهرستان نظرآباد شهر نظرآباد
۴ شهرستان طالقان شهر طالقان
۵ شهرستان اشتهارد شهر اشتهارد

+
۶ شهرستان فردیس شهر کرج (فردیس) منطقه ۳ شهرداری کرج

.....................................................................................................................................

محدوده استان البرز:

استان البرز از شمال با استان مازندران

از غرب به استان قزوین

از شرق و جنوب شرقی به استان تهران منتهی می شود.

همچنین از جنوب غربی به استان مرکزی پیوسته است.
صبح خیلی دوست دارم بخاطر بوسه همسرم صدای مادرم و خنده دخترم خدایا شکرت
جاذبه‌های گردشگری

از پارکهای شروع میکنم خانوادگی هستند و فضای خوبی برای بازی بچه هم دارند

ترتیب خاصی ندارن با توجه به حضور ذهنه

1- پارک ارم که تو مسیر اتوبان تهران و کرج

2- پارک هامون .......مساحت 2.8 هکتار واقع در مهرشهر، بلوار ارم جنب شهرداری منطقه 12................. عالی

3- پارک ایران زمین و همچنین وبه‌روی بوستان ایران زمین با مساحت 5 هکتار واقع در عظیمیه، ضلع شمالی میدان استقلال ...................... عالی

4- پارک چمران و یا .باغ گلها با مساحت 8 هکتار واقع در بلوار شهید چمران، پارک شهید چمران............................ نمیدونم

5- پارک جهان نما مساحت 111 هکتار واقع در اتوبان تهران – کرج....... که تا به حال نرفتم و نمیدونم چه جور جایی هست

6-پارک خانواده با مساحت 8 هکتار واقع در جهانشهر، بلوار مولانا، یا بلوار بهارستان - بسیار سر سبز و زیبا ..................عالی

7- پارک تنیس و باغ فاتح با ساحت 15 هکتار واقع در میدان سپاه، بلوار جمهوری

پارک تنیس - بسیار زیبا و دارای زمین تنیس و........................عالی

8- پارک بانوان جهانشهر.....................عالی اما گویا جدیدن نمیذارن بساط پهن کنیم و دلی از عزا در بیاریم

9- پارک شهید بهشتی با مساحت 2.8 هکتار واقع در رجایی شهر، بلوار سه باندی رجایی شهر..........................خوب

10 - پارک نبوت ....................کرج - بلوار ملاصدرا - میدان نبوت - پارک نبوت.........خوب

11- پارک گل نرگس........................ خوب اما فکر کنم جای معتادین باشه اینجوری شنیدم معتاد و جوانای نا سالم زیادن

12- پارک گلها ............................. نمیدونم

13-باغ سیب مهرشهر کرج، و کاخ شمس یا مروارید .................... عالی

14- پارک جهان با مساحت 9 هکتار واقع درچهار راه طالقانی بلوار شهید بهشتی، جنب تالار شهیدان نژادفلاح
خیلی وقته نرفتم اما بزرگ و زیباست .

15- پارک استاد شهریار در میدان آزادگان به سمت میدان طالقانی وسیله بازی ندارد اما زیباست

16- شهربازی بزرگ ستاره درخشان: خیابان ملاصدرا – نبش استقلال و مطهری-

17- شهر بازی بازینو ملارد .....بزرگترین شهربازی طبقاتی و مدرن کشور به نام "بازینو"‌در ملارد کرج واقع شده است.

این شهربازی در هشت طبقه و برای تمام گروههای سنی روزانه ظرفیت پذیرش چهار هزار نفر را دارا است.

آدرس:‌ کرج - ملارد - جاده ملارد - روبروی شهرداری ملارد

18- پارک شرافت : کرج - خیابان طالقانی - تقاطع بهار و خیابان طالقانی - کوچیکه ولی بالاخره پارکه دیگه !!

19- پارک هفتم : کرج - گوهردشت - خیابان هفتم

20-پارک بازی انتهای خیابان شهرداری گوهردشت

21- پارک باغ ایرانی با مساحت 3 هکتار واقع در رجایی شهر خیابان شهرداری21-

22- پارک امیرکبیر: پارک امیرکبیر واقع در ابتدای مسیر جاده کرج - چالوس به وسعت پنج هزار متر مربع در سال ١٣٧٠ به بهره برداری - رسیده است

23-پارک مادر با مساحت 3 هکتار واقع در عظیمیه، میدان بعثت، انتهای بلوار سرو جنوبی

24-پارک تاجیکستان با مساحت یک هکتار واقع در بلوار بلال، روبه‌روی شهرداری کرج

25- پارک تندرستی با مساحت 13.2 هکتار واقع در فردیس، 44 متری امام خمینی(ره) روبه‌روی پمپ بنزین

26- پارک شهرک دریا با مساحت 1.6 هکتار واقع در مهرشهر، بلوار امامزاده طاهر، خیابان ساحل یک

27- شهر بازی آموت چها راه طالقانی

27 اگه پارک خوبی میشناسید لطفا معرفی کنید ...

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

2731
سلام صبحتنون بخیر نازلی جون یه سئوال دارم اگه ممکنه جواب بدین ما 50 میلیون پول کجای کرج میشه خونه خرید البته خونه وام دار اگه گیر بیاد با رهنی که بعد از خرید داده میشه کلا با این شرایط کجای کرج خونه گیر میاد اگه اطلاعی دارید ممنون میشم

پارک ارم در پنج کیلومتری اتوبان تهران - کرج با وسعتی بالغ بر ۷۰ هکتار بزرگترین پارک ایران است.

این مجموعه در اوایل دهه ۱۳۵۰ خورشیدی به وسیله رحیم علی خرم تاسیس شد و پس از انقلاب ایران این پارک مصادره و به تملک بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی درآمد.

..................................................................................................................................................................

معرفی محصولات و خدمات

1- دو شهر بازی با بیش از 120 دستگاه تفریحی

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

...................................................................................................................................................................

2- بزرگترین باغ وحش پایتخت با بیش از 85 گونه جانوری

نرخ بلیط باغ وحش :4000 تومان

ساعات کار باغ وحش شنبه تا چهارشنبه 9:30 الی 19

پنجشنبه و جمعه : 9 الی 19:30

..................................................................................................................................................................

3- استخر

آپلود عکس

4- دریاچه قایقرانی

دریاچه ای به مساحت 9 هکتار با قابلیت ماهیگیری، قایقرانی و ...

آپلود عکس

.................................................................................................................................................................

من نرفتم چون از بازیهاش میترسم

دوستان اگه خوبه بیاد منو قانع کنید که برم
2738
پارک هامون در زمینی به مساحت 2.8 هکتار به همت شهرداری منطقه 12 در حاشیه بلوار ارم مهرشهر روبروی کاخ مروارید با هدف ایجاد فضای مناسب و مفرح بمنظور بهره مندی شهروندان از اوقات فراغت با استفاده از امکانات و تجهیزات از جمله آب نما،سیستم صوتی،جاده تندرستی،مسیر پیاده روی ، زمین فوتبال ، اسکیت ،سایت شطرنج ،سایت ویژه بازی کودکان ،باغ ایرانی ، آلاچیق و دستگاه های ورزشی و شهرکتاب احداث و در سال 1389 مورد بهره برداری قرار گرفت .

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آبنمای موزیکال که در پارک هامون به اجرا در آمده است ۱۱ افکت اصلی‌ و ۲۵۶ افکت فرعی دارد . شایان ذکر است که در آبنمای موزیکال، حرکات ریتمیک آب و نور به‌ صورت هماهنگ با نوای موسیقی، تصاویر ۳ بعدی متنوعی به وجود می‌آورند .

آپلود عکس
پارک ایران زمین

آپلود عکس

آپلود عکس

پارک ایران زمین در منطقه عظیمیه کرج با مساحت ‌٧/٣ هکتار است که قسمت شمالی طرح دو آبشار زیبا طرا حی و اجرا شده است که در یکی از آن‌ها آب به صورت طبیعی و دیگری به صورت پرده‌ای جاری می‌شود.
در ضلع جنوب غربی این پارک، سه قطعه زمین ورزشی با سطوح ارتفاعی متفاوت ساخته شده است که در مجموع ‌٧٥٠ مترمربع است بخش‌های دیگر این پارک شامل جاده تندرستی مشتمل بر ‌١٨ نوع دستگاه وسایل ورزشی، معابر پیاده‌رو‌ها به مساحت شش هزار و ‌٢٠٠ مترمربع، جدول‌کشی به مساحت دوهزار و ‌٥١٨ متر مربع طول، دیوارکشی به مساحت دو هزار و ‌٨٠٠ متر طول است.

این اطلاعات مربوط به فاز یک و الان کاملتر و زیباتر شده

فقط سربالایی که داره من از پا در میاره مخصوصا وقتی کفش پاشنه بلند پام باشه

آپلود عکس

آپلود عکس

کرج - عظیمیه - ظلع شمال غربی میدان استقلال

من این پارک دوست دارم

میدان اسبی

کمی آنطرف تر از پارک ایران زمین، شاهد میدان استقلال هستیم که به میدان اسبی شهرت دارد. در نگاه اول مجسمه های اسبهایی را می بینید که همگی به سمت شمال شهر حرکت می کنند

آپلود عکس

آپلود عکس
سلام من اصالتا" کرجی هستم ولی اصفهان زندگی مبکنم 45 متری درختی بودیم
رَبَّنا هَب لَنا مِن أزواجِنا ذُرِّیَّتِنا قُرَّهَ أعیُنٍ وَاجعَلنا لِلمُتَّقینَ إماماً پروردگارا ! به ما از همسران و فرزندانمان ، همان را عنایت فرما که چشم روشنی ما باشند ، و ما را پیشوای پرهیزکاران قرار ده... آمین
من خیلی از پارک چمران خاطره دارم یادش بخیییییییر
رَبَّنا هَب لَنا مِن أزواجِنا ذُرِّیَّتِنا قُرَّهَ أعیُنٍ وَاجعَلنا لِلمُتَّقینَ إماماً پروردگارا ! به ما از همسران و فرزندانمان ، همان را عنایت فرما که چشم روشنی ما باشند ، و ما را پیشوای پرهیزکاران قرار ده... آمین
2706