2410
2553
این مطالب به همت خانم منصوره.م نوشته و دسته بندی شده است ... من با کمک همین مطالب زایمان طبیعی و خوبی داشتم ... امید وارم این تاپیک ادامه راه ایشون باشه .
چه کسانی نمیتوانند زایمان طبیعی داشته باشند؟ ملاحظات خاص پزشکی ممکن است مانع زایمان طبیعی شود. به همین دلیل در دنیا از هر 5 زایمان، یکی به روش سزارین انجام میشود. مهم ترین این ملاحظات اینها هستند: - موقعیت غیرسفالیک جنین (یعنی جنینی که سرش پایین نباشد و عرضی یا بریچ باشد) - جفت سر راهی - مشکل در مایع آمنیوتیک (خیلی زیاد یا خیلی کم بودن) - مشکلات حاد سلامتی مادر (فشار یا قند یا مسمومیت بارداری کنترل نشده، عفونت های مجاری ادراری و تناسلی کنترل نشده و... - سابقه جراحی شکمی - دوقلویی یا بیشتر - عدم تناسب سری-لگنی (بزرگ تر بودن ابعاد قطر سر جنین در هفته های آخر، از ابعاد حفره لگنی مادر که مانع رد شدن سر جنین میشود) - و موارد دیگری که به تشخیص پزشک مشخص میشوند. در مورد چرخیدن جنین بریچ در هفته های آخر این لینک رو ببینید. یه سری راهکار بامزه داره. البته انگلیسیه. http://www.spinningbabies.com/ چطور یک دکتر خوب برای زایمان طبیعی انتخاب کنم؟ 1- دکتر خوب، نباید پولکی باشد! دکترهای پولکی و راحت طلب، یک سزارین کم دردسر و کوتاه را (هرچند به ضرر مادر باشد) به یک زایمان طولانی که حق الزحمه کمتری هم دارد، ترجیح میدهند. 2-فهرست دکترهایی را که طرفدار زایمان طبیعی هستند در همین سایت میتوانید پیدا کنید. 3- نقش کادر بیمارستانی خیلی مهم تر از پزشک متخصص است. نقش اصلی را در زایمان طبیعی اول خودتان و بعد ماماها و پرستارها دارند. آنها هستند که تمام مدت زایمان بالای سر شما می ایستند و کمک تان میکنند. پزشک متخصص اغلب فقط برای مرحله آخر و خروج کودک می آید. اما پیش از آن شما نیاز به راهنمایی ماماها برای تنفس صحیح، فشار آوردن درست و استفاده خوب از انرژی تان هستید. از همه مهم تر این که جو حاکم بر بلوک زایمان، باید انرژی دهنده و مثبت باشد، وگرنه در شرایط درد شدید، انرژی منفی و بی اعصابی کادر بیمارستان میتواند شما را از ادامه زایمان ناامید کند. پس به دنبال بیمارستان طرفدار زایمان طبیعی باشید که از دکتر هم مهم تر است! برای انتخاب یک دکتر خوب این تاپیکها میتونن کمکتون کنن. http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=198362 دایره المعارف دکتر، بیمارستان، هزینه http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=33650 کمک به ترویج زیرمیزی نگرفتن دکترها برای این که زایمان طبیعی راحتی داشته باشم، چه ورزشهایی مناسب است؟ به این مطلب مراجعه کنید که در ماهنامه شهرزاد منتشر شده بود و اینجا بازنشر شده. مطلب رو خودم نوشته بودم! http://www.aftabir.com/articles/view/health_therapy/medical_advise/c13_1331585464p1.php/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%88%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85 این هم یه مطلب دیگه که کیفیت عکسهاش خوب نیست، اما مطلب کاملیه. http://www2.irib.ir/health/html/Pregnancy-821006.htm این هم یه سایت خوب که ورزشهای خوبی رو معرفی کرده. http://babyfit.sparkpeople.com/pregnancy-exercise.asp?ex=stretching برای آموزش تکنیکهای تنفس در زایمان هم این مقاله رو ببینید که باز هم خودم قبلا ترجمه اش کردم: http://www.shahrzadpress.com/index.aspx?siteid=1&pageid=125&newsview=20390 همچنین این نکات تغذیه ای برای هفته های قبل و بعد از زایمان و روز زایمان رو هم دوست عزیزم مهرآفرین زحمت کشیده و از کلاسهای بارداری و زایمان نقل کرده. امیدوارم به دردتون بخوره: *** توی کلاسها چیزهایی که درباره اصول تغذیه درست توی ماه آخر گفته بودن شامل این بود که حتما باید حداقل روزانه یکبار دفع داشته باشیم. چون اگر مدفوع بمونه هم زایمان رو سخت میکنه- از نظر بهداشتی- و هم اینکه زمینه یبوست برای بعد از زایمان هم فراهم میشه. برای همین بهمون میگفتن که چه چیزهایی رو چه موقع بخوریم که شکم نرم کار بکنه مثلا:خوردن شربت خاکشیر ولرم ناشتا. یا نوشیدن دو لیوان آب معمولی ناشتا. خوردن انجیر خشک و آلویی که توی آب خیسونده شده. خوردن اجباری سالاد کاهو با هر وعده غذا و هر چیز ملین دیگه یه سری چیزها هم مربوط به روز زایمان بود. مامای من میگفت بر خلاف باور عمومی، خوردن غذاهایی مثل کباب و جگر و این چیزا برای روز زایمان توصیه نمیشه. چون دیر هضم میشه و وقتی به مرحله دفع میرسه که بخیه ها خیلی تازه هست و از نظر روانی ممکنه مادرو اذیت بکنه. البته باعث سفت شدن مدفوع هم میشه و کمی دفع رو سخت میکنه. مامای من میگفت بهترین وعده غذایی قبل از رفتن به بیمارستان یه سوپ مرغ ساده و غلیظه که هم زود جذب میشه و هم ملین هست و هم انرژی زیادی داره برای بعد از زایمان هم بهمون گفتن که همراهمون هم خرما داشته باشیم - برای جبران انرژی از دست رفته- هم کمپوت گلابی-برای دفع راحت- هم مقداری نمک. که اگر احیانا افت ناگهانی فشار پیدا کردم یه کمی نمک روی زبونمون بذاریم و غش نکنیم:) دیگه اینکه بعد از زایمان هم همچنان به خوردن ملین ها ادامه بدیم. منتها چون احتمال نفخ نوزاد زیاده، در فواصل زمانی اندک کمی هم عرق نعناع بخوریم که نفخ رو از بین ببره. همین طور ده روز اول برای همین قضیه نفخ، حبوبات نخوریم. یعد از ده روز هم حبوبات رو در شرایطی بخوریم که چندین بار آبشو عوض کردیم و نفخشو از بین بردیم و دیگه اینکه موادی مثل سیر و پیاز خام و کلم و چندتا چیز دیگه رو نخوریم. چون روی طعم شیر اثر میذاره و ممکنه بچه دیگه شیر نخوره. کاکائو و قهوه و چای غلیظ هم نخوریم. چون کافئین بچه رو بیقرار و بیخواب میکنه برای کنترل یبوست در قبل و بعد از بارداری، میتونید صبح ها یک قاشق عسل رو توی یک لیوان آب ولرم حل کنید و ناشتا بخورید از هفته 38 به بعد هم شبها یک لیوان گل گاوزبون رقیق بخورید وقتی هم دردها شروع میشه، خوردن یک لیوان دم نوش تخم شوید مفیده از قبل هم شربت زعفران و گلاب -ترجیحا با عسل شیرین شود- درست کنید و توی بطری نگه دارید و همراه خودتون توی ساک قرار بدید و به بیمارستان ببرید و ما بین دردها ازش بخورید که زودتر زایمان کنید منتها نکته ای که وجود داره- به گفته مامای من- ممکنه این خوردنی ها توی بدن بعضی ها اثر معکوس بذاره و بدنشون رو نسبت به شروع روند زایمان و پیشرفت اون مقاوم بکنه. البته احتمالش خیلی خیلی کمه. ولی دیده شده که برای بعضی ها باعث متوقف شدن روند زایمان شده یا اینکه روند زایمان رو خیلی کند کرده. اما در اکثر قریب به اتفاق خانم ها این خوراکی ها باعث تسریع و تسهیل زایمان میشه. به نظرم بهتره قبلش با پزشکشون مشورت کنید برای بعد از زایمان هم بهتره تا یک هفته هر روز کاچی که با روغن حیوانی درست شده بخورید. هم انرژی زیادی داره و هم برای دفع راحت خیلی مفیده همین طور برای افزایش شیرتون و کیفتیش هم از بلال غافل نشید کگل چطور انجام میشود؟ این مقاله در نینی سایت کگل را توضیح داده است. http://www.ninisite.com/content/index.asp?contentID=83 چند نکته هم خودم اضافه کنم! - اوایل ممکن است انجام دادن این نرمش کاملا ناامید کننده باشد! احتمالا کل شکم تان را منقبض میکنید تا بتوانید عضلات را شناسایی کنید و بعید است بیشتر از دو سه ثانیه توان سفت نگه داشتن ناحیه کف لگن را داشته باشید. اما به مرور هم عضلات را با تفکیک بیشتری شناسایی میکنید و هم میتوانید مدت بیشتری (تا 10 ثانیه) آنها را نگه دارید. - وقتی توانستید به این مرحله برسید، تمرینهای آسانسوری را انجام بدهید. عضلات ناحیه واژن را در 5 مرحله سفت کنید. از پایین تمرکز کنید، سفت کنید و بالاتر بیایید تا تمام واژن سفت شود. بعد از بالا شل کنید و در 5 مرحله به پایین برسانید تا تمام واژن شل شود. - این ورزش را در تمام دوران بارداری و پس از آن انجام بدهید. این ورزش مهم ترین روش پیشگیری از عوارض بارداری است که ممکن است تا سالها همراه شما باشد. افتادگی ها، بی اختیاری ادرار و بقیه چیزها. این ورزش را جدی بگیرید! آیا افتادگی رحم، افتادگی مثانه، هموروئید، بی اختیاری ادرار و... از عوارض زایمان طبیعی است؟ نه. همه این موارد، عوارض "بارداری" هستند و نه عوارض "زایمان". هرچند هریک از این موارد به صورت حاد ممکن است شما را از لیست کسانی که میتوانند طبیعی زایمان کنند، خارج کند، اما هیچ کدام از این موارد "به خاطر زایمان طبیعی" به وجود نمی آیند. فشاری که طی چند ماه به صورت مداوم به عضلات کف لگن وارد میشود، این عضلات را به شدت ضعیف میکند. همین موضوع باعث میشود با برداشته شدن این فشار، این عضلات به شدت شل شده و عوارضی مثل بی اختیاری ادرار (شل شدن مثانه و اسفنکتر آن) هموروئید (شل شدن عضلات مقعد)، یا افتادگی ها ایجاد شوند. بارداری های پی در پی (با فاصله کمتر از 3 سال و به تعداد بیشتر از 3 فرزند)، ورزش نکردن (بخصوص کگل) و نداشتن تحرک بعد از زایمان این عوارض را تشدید میکند. به همین دلیل است که زنان قدیم خیلی دچار این عوارض میشدند. برای کاهش این عوارض، نرمشهای بارداری و به خصوص کگل را جدی بگیرید. پس از زایمان (چه سزارین و چه طبیعی) به بدن تان استراحت بدهید و اجازه بدهید دیگران کارهای سنگین را انجام بدهند. با خوردن ملین ها و آب زیاد، مانع یبوست شوید تا دچار هموروئید نشوید. زایمان با آمپول فشار چه فرقی با زایمان عادی دارد؟ آمپول فشار، شامل هورمون اکسی توسین و یه سری هورمون دیگه است که به صورت طبیعی وقتی فرایند زایمان شروع میشه، ترشح میشن و باعث شروع انقباضات رحم و در نتیجه شروع فرایند زایمان میشن. وقتی کسی از تاریخ زایمانش گذشته باشه و این فرایند شروع نشده باشه، با استفاده از تزریق این هورمون، زایمان رو شروع میکنن. این هورمون هیچ خطری نداره، هیچ عوارضی نداره و درد ناشی از زایمان با آمپول فشار هم هیچ فرقی با درد معمولی زایمان نداره. ممکنه این روش موجب طولانی شدن فرایند زایمان بشه. مثلا اگر سر بچه تو لگن نیومده باشه. طبیعتا در این شرایط زمان طولانی تری لازمه تا سر بچه پایین بیاد. یا مثلا اگر دهانه رحم هنوز سفت باشه. اما آمپول فشار وقتی استفاده میشه که از 40 هفته گذشته و صبر کردن بیشتر هم ریسکه. یا باید سزارین رو انتخاب کرد، یا همین القای درد با آمپول فشار رو، که طبیعتا این روش از اون یکی بهتره! ضمن این که دیگه توی هفته 40 سر بچه باید پایین اومده باشه، و اگر نیومده باشه، یعنی یه مشکلی وجود داره (مثلا لگن مادر تنگه) که دکتر در چنین وضعیتی اصلا زایمان طبیعی رو پیشنهاد نمیکنه چون در هر حال سر بچه رد نمیشه. تاریخ زایمان چطوری تعیین میشود؟ از کجا بدانم دقیقا کی زایمان خواهم کرد؟ نمیتوانید بدانید!! تاریخ تقویمی زایمان که دکتر بر اساس آخرین پریود تعیین میکند، فقط یک تاریخ تخمینی است که ممکن است اصلا با تاریخ واقعی لقاح مطابقت نداشته باشد. تاریخ لقاح را نمیشود تشخیص داد (مگر این که از روشهای آزمایشگاهی استفاده شده باشد) اما سونوی سه ماهه اول بارداری، سن جنین را به طور دقیق تشخیص میدهد و دقیق ترین زمان را برای زایمان مشخص میکند. با این همه خود زایمان ممکن است بین هفته 38 تا 42 رخ بدهد. بنابراین باز هم یک ماه تخمین وجود دارد! به همه ی این دلایل شما نمیتوانید تاریخ دقیق زایمان را تعیین کنید و باید منتظر آمدن نوزادتان بمانید. آیا واقعا بعد از زایمان طبیعی واژن گشاد نمی شه؟! این سوال رکورد تکرار در تاپیک را دارد!! که نشان میدهد مهم ترین دغدغه و ترس زنان از زایمان طبیعی است. جواب این سوال یک "نه" بزرگ است!! تجربه اغلب مادران نشان داده که این اتفاق نمی افتد. همون طور که شکم هیچ کس اون اندازه این نمی مونه (اندازه یه توپ بسکتبال گنده!) واژن هم اون قدری نمی مونه. تازه شکم چند ماه گنده بوده و واژن فقط چند دقیقه. ضمن این که واژن بافت پرچین و چروکی داره که بهش این امکان رو میده که تا جای امکان گشاد بشه و بعد دوباره بسته بشه. البته شش هفته طول میکشه تا بافت دوباره سفت بشه. همون طور که در مورد شکم شش ماه طول میکشه که به اندازه قبلش برگرده. توی این مدت هم هرچقدر ورزش کنی، بهتره. نرمشهای شکم برای شکم و نرمشهای کگل برای واژن خیلی مفیده. اصولا واژن در خلقت برای همین کار طراحی شده. مدت زمان لازم برای برگشتن واژن به حالت عادی، به تعداد زایمانها، سختی زایمان، اندازه سر بچه و تمرینات مادر بستگی داره. اما به هر حال مدتی بعد شما یادتون نمیاد که زایمان هم کرده بودین! هروقت این سوال براتون پیش اومد و نگران شدید که نکنه بعد از زایمان به خاطر تغییر استحکام و فرم واژن نتونین روابط جنسی خوبی داشته باشین، از خودتون بپرسین: پس چرا تو امریکا و اروپا، حتی همه سوپراستارها و بازیگرها، زایمان طبیعی رو انتخاب میکنن؟! یعنی برای اونها روابط جنسی شون اهمیت نداره و فقط برای ما مهمه؟!! نگران نباشین! :) بخیه های زایمان طبیعی چطوریه؟ بعد از زایمان چه مراقبتهایی لازم داره؟ بخیه های زایمان طبیعی، چند تا بخیه سطحی یه و اصلا قابل مقایسه با بخیه های جراحی های سنگین (مثل سزارین) نیست. بافت واژن یه بافت پرچین و چروکه که اصولا جای هیچ چیزی روش نمی مونه، ازجمله بخیه ها! روی سطح پوست پرینه (ناحیه بین مهبل و مقعد) هم چیزی حدود یک بند انگشت بخیه میخوره که جذبی یه و ظرف چند روز (بسته به پوست افراد) جذب میشه و ردی ازش نمی مونه. اپیزیوتمی (برش پرینه) برای این صورت میگیره که احیانا پارگی رخ نده، چون پارگی بدون برش، خیلی سخت تر جوش میخوره تا برش صاف. اگر بخواین کمتر بخیه بخورین، ماساژ پرینه کمک میکنه. کافیه در طول دوران بارداری، ناحیه پرینه رو با کمی روغن زیتون چرب کنین و ماساژ بدین تا بافتش نرم بشه. در زایمان فیزیولوژیک ماما و پزشک منتظر می مونن تا بافت خودش کش بیاد و دیگه برش نخوره. بخیه های ناحیه پرینه چندان دردناک نیست. بخیه های سزارین که در چند لایه زده (از رحم تا روی پوست) زده میشه و عرض زیادی داره و بسیار دردناکه، به طوری که برای آروم کردن دردش نیاز به دوز بالایی از مسکن هست که در چند روز اول باید استفاده بشه. متاسفانه این مسکن ها وارد خون مادر و درنتیجه شیرش میشه و در چند روز اول به بچه منتقل میشه که آثار سوئی داره. بخیه های زایمان طبیعی سطحی یه و درد چندانی نداره و در نهایت با استفاده از مسکنهای ساده (مثل ایبوپروفن) آروم میشه. بعد از زایمان کافیه تا چند روز روی بخیه ها نشینین. به جز این دیگه دردی نداره و اصلا حس نمیشه و هیچ محدودیت حرکتی ای هم ایجاد نمیکنه. یعنی به راحتی از همون دقایق بعد از زایمان میتونین راه برین، بخوابین، بلند شین و هر کار دیگه ای! - برای این که روی بخیه ها فشار نیاد، بهتره زیاد نایستین و به جای نشستن روی بخیه ها، یه تیوپ از داروخانه بگیرین که روی اون بشینین تا مستقیم روی بخیه ها فشار نیاد. - بعد از هر بار اجابت مزاج، ناحیه بخیه رو با سشوار گرم خشک کنین و با بتادین ضد عفونی کنید تا مشکلی پیش نیاد. - از نوار بهداشتی هایی که لایه جاذب و مواد شیمیایی دارن استفاده نکنین تا یه وقت حساسیت ندین. پوشک بچه از همه چیز بهتره! - روزهای اول که خونریزی زیاده، تند و تند نوار بهداشتی عوض کنید. هر بار که میرین دستشویی حتما عوض کنید تا ناحیه تا حد امکان خشک و تمیز بمونه. - هر وقت امکانش براتون بود، بخوابین، روی بخیه رو باز بذارین و پاهاتونو از زانو خم کنید و یه ملافه بندازین روی پاتون، تا بخیه ها هوا بخوره و خشک بمونه. با این کارها احتمالا ظرف دو سه روز بخیه ها از حالت تورم و التهاب درمیان و بعد هم دیگه حس نمیشن. اگر هر نشانه ای از بوی بد، ترشح چرکی یا تورم و قرمزی شدید توی بخیه ها دیدید، به سرعت برین دکتر. نزدیک موعد زایمانم است و فرایند زایمان شروع نشده. چه کار کنم که شروع بشه؟! از هفته 38 میتوانید منتظر زایمان باشید. اما اگر تا 40 هفته رسیدید و زایمان شروع نشد، اول باید با دکتر مشورت کنید. ممکن است اصلا سر بچه پایین نیامده باشد، لگن شما مناسب زایمان طبیعی نباشد، وضعیت جنین مناسب صبر کردن بیش از این نباشد، دهانه رحم بدون تغییر و سفت مانده باشد یا مشکلات دیگری که باید ریشه یابی شوند. اگر هیچ کدام از این مشکلات را نداشته باشید، میتوانید روشهای معمول شروع فرایند زایمان را امتحان کنید. هیچ کدام از این روشها، قطعی و مطئن نیستند، اما ضرری هم ندارند! روشهای تحریک فیزیکی، شامل: - زیاد پیاده روی کنید. - با شعاع زیاد قر بدهید یا روی توپ یوگا بنشینید و باسن تان را بچرخانید. روشهای تحریک غذایی شامل: - روغن کرچک بخورید. میتوانید یک کپسولش را بخورید یا چند قلپ از خودش را. - گل گاو زبان بخورید. - خطر: شربت زعفران که گاهی توصیه میشود، اصلا مناسب نیست. نخورید. موجب تغییر در نبض خودتان و کودک میشود. روشهای تحریک هورمونی: - نز دی کی با همسر را امتحان کنید. این کار هم موجب تحریک دهانه رحم میشود و هم از نظر هورمونی بدن را تحریک میکند. در نهایت تنها روش مطمئن برای شروع فرایند زایمان در زمان مناسب، القای درد با استفاده از آمپول فشار است. آیا میتونم زایمان طبیعی داشته باشم؟ من... -جراحی چشم با لیزر داشته ام. باید از پزشکی که چشم تان را جراحی کرده بپرسید یا با داشتن مدارک پزشکی مربوط به جراحی چشم از یک متخصص چشم نظر بخواهید. اگر در جراحی تان قرنیه نازک شده باشد، ممکن است ریسک پارگی قرنیه بر اثر فشار زایمان طبیعی وجود داشته باشد. - سابقه سزارین یا جراحی های سنگین شکمی دیگر داشته ام. در حال حاضر در فرنگ(!) با گذشت چند سال از سزارین اجازه زایمان طبیعی داده میشود. اما در ایران تقریبا هیچ پزشکی خطر پارگی رحم و کنترل دقیق فشار رحم در طول بارداری را نمیپذیرد و دستور سزارین مجدد میدهد. - مبتلا به هموروئید هستم. در صورتی که هموروئید حاد نباشد (دچار خونریزی شدید نباشید) احتمالا مشکلی نخواهید داشت. هرچند ممکن است پس از زایمان هموروئید شدیدتر شود و نیاز به درمان پیشرفته تری داشته باشد (که به نوع زایمان هم ربطی ندارد). اگر هموروئیدتان دردناک و دارای خون ریزی است، با پزشک مشورت کنید. امیدوارم به سوالات تکراری و معمول جواب داده باشم و این طوری هم صفحات تاپیک جدید رو پیشاپیش کم کرده باشم و هم زحمت خودم رو! این تاپیک هم مجموعه ای از خاطرات زایمان مامانهاست که زایمانهای طبیعی هم توی اون هست. خوندنشون حتما مفیده. http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=5870 با آرزوی زایمان راحت و سلامت برای همه مامانهای چشم به راه.

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش

ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

2720
ماه عزیز ؛ نترس ... بدن به شکل اولش برمیگرده === اون بالا نوشته اونایی دوقلو دارن نمیتونن طبیعی بزاین ...... هم تختی من دوقلو داشت ، طبیعی زایید خواهر همکارم هم طبیعی دوقلوهاشو دنیا آورد
زشتی بندگانش را میداند ، اما می پوشاند ؛ آگاه است ، اما پنهان میکند ؛ نافرمانی میشود ، اما با بزرگواری می بخشد .
2714
سلامAlicia جون ممنون بابت این تاپیک من هفته٢٩+٣ هستم تو سونو دکتر گفت که وضعیت جنین بریچ هست اینم شنیدم که بچه تا موقع زایمان جابجا میشه ولی من میترسم تا اونموقع سرش پایین نیاد چکار کنم به نظرت؟
خداجون خیلی دوست دارم
عزیزم الان زوده که بخوایی تصمیم بگیری اگر تا هفته ٣٧ نچرخید پزشکت میتونه با ماساژ کمکت کنه http://spinningbabies.com اینم یه سایته که روش ها رو توضیح داده .. به امید خدا میچرخه تا موقع زایمان نگران نباش
سلام من 39 هفته 4روزمه، دوبار تا حالا معاینه شدم ولی دکترم گفت سر بچه تو لگن نبومده ،سرشم 97 توپولی هم هست بعد دکترم گفت اگه تا آخر هفته چهل نیومد تو لگن باید سز بشی من طبیعی میخوام یعنی با آمپول فشار نمیتونم زایمان کنم؟
مرسی نگار جون واقعاً جاش خالیه امیدوارم اینجوری راهش پیش بره مامان نرگس از همین الان که جوابت رو میخونی شروع کن به پیاده روی بصورت باز باز ( پنگوئنی) و قر دادن من هم مثل شما بودم پیاده روی گشاد گشاد و قر نجاتم داد ... حتماً رو تو هم جواب میده تاکید میکنم پاهات جفت نباشه موقع پیاده روی
2706