مــادر کـافــي باشــيم - صفحه 242

موضوع: مــادر کـافــي باشــيم + اظهار نظر

صفحه 242 از 390 اول قبلی  237   238   239   240   241   242   243   244   245   246   247  بعدی آخر صفحه
رعنا ش پست ها : 1146عضویت:1389/2/5
1391/12/8 - 10:54 صبح
من معتقدم که هیچ چیزی کاملا صد درصد و قطعی نیست و همیشه استثنا وجود داره

در مورد تراشیدن موها هم همینطور......شاید برا بعضیها نتیجش خوب باشه.ولی میدونی که باورهای غلط هم زیاده...

مثلا یکی از رسوم فرهنگ ما در قدیم این بوده که بچه که تازه متولد میشد به ابروها و مژه هاش سورمه میکشیدن و میگفتن

اینطوری چشم و ابرو مشکی میشه........در صورتیکه مثلا مامان من واسه داداش کوچیکم این کارو نکرده و از قضا داداشم

از همه ما چشم و ابروش مشکی تره :)............

رعنا ش پست ها : 1146عضویت:1389/2/5
1391/12/8 - 11:09 صبح

بچه ها را از آفتاب نجات دهیدعینک آفتابی، یک انتخاب کاملا ضروری

عینک آفتابی برای کودکان نه تنها یک وسیله صرفا تزئینی نیست بلکه یک انتخاب کاملا ضروری است. حتی به مراتب ضروری تر از بزرگترها. چشم کودکان در مقایسه با بزرگترها خیلیب یشتر در معرض آسیبهای ناشی از اشعه ماورا بنفش قرار دارد. چشم بزرگسالان تنها 10 درصد از اشعه ماورا بنفش خورشید را به خود راه میدهد، در حالی که 75 درصد از این اشعه به چشم کودکان وارد میشود.از طرف دیگر کودکان معمولا نسبت بزرگترها زمان بیشتری را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارند و به همین دلیل مراقبت و حفاظت از چشمهای آنها دربرابر اشعه UV بسیار ضروری است.

چشم کودکان به مراتب حساستر از بزرگترهاست

چشم کودکان در مقابل نور آفتاب بسیار حساستر از بزرگترهاست.از آنجا که قرنیه و عدسی چشم کودکان بسیار شفاف است،اشعه UV ، بدون برگشت به داخل چشم آنها وارد میشود. در حالی که درا فراد بزرگسال به دلیل تیره شدن قرنیه و عدسی،ناخودآگاه بخش زیادی از این اشعه را منعکس میکند. بنابراین برای درامان ماندن از خطرات بازگشت این اشعه به داخل چشم کودکان توصیه ما به همه پدر و مادرها این است که با استفاده از عینکهای آفتابی و حتی سایه بانهایی که به منظور جلوگیری از آفتاب طراحی شده اجازه ندهد اشعه UV به چشم کودکان آنها آسیب وارد کند.البته بهترین راه برای جلوگیری از این عارضه استفاده از عینکهای آفتابی مورد تا یید است. این عین کها اجازه نمیدهند نور خورشید مستقیم به چشم کودک شما وارد شود. معمولا بین ساعت 10 صبح تا 2بعدازظهر، قرار گرفتن دربرابر اشعه خورشیدبیشترین آسیب را به چشم وارد میکند.بنابراین یادتان باشد هم خودتان و هم کودکانتان درا ین فاصله زمانی حتما از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید، چون درا ین فاصله از روز حتی اگر در سایه هم باشید باز هم چشم شما در معرض خطر اشعه UV قرار دارد.

خشکی چشم، خطری که کودکان را تهدید میکند

تاکید برای مراقبت از چشمها در برابر اشعه UV از این روست که قرار گرفتن در برابر این نور باعث خشکی چشم، کاهش حس قرنیه و حتی آب مروارید و بیماری ناخنک چشم میشود. بنابراین مراقبت از چشمان کودکان برای جلوگیری از بروز این بیمار یها در آینده بسیار ضروری است. این مراقبت در فصول بهار و تابستان اهمیت بیشتری پیدا میکند، چون معمولا در این فصول از آنجا که پرتو خورشید با زاویه کمتری میتابد شدت اشعه UV دو برابر روزهای معمول است. بنابراین در ساعات اولیه روز و معمولا بعدازظهر باید بیشتر از همیشه مراقب چشمها به خصوص چش مهای حساس کودکان بود.

توصیه میشود در انتخاب عینک آفتابی برای کودکان از متخصصان چشم مشاوره بگیرید، چون استفاده از عینکهای نامناسب همانقدر آثار سو به دنبال دارد که قرار گرفتن در برابر پرتوهای خورشید. عینکهای غیر استاندارد مردمک چشم را بیش از اندازه باز میکنند بنابراین مقدار بیشتری از اشعه UV را به چشم کودک شما وارد میکنند. پس احتیاط در خرید عینک برای کودکان بسیار ضروری است.

رعنا ش پست ها : 1146عضویت:1389/2/5
1391/12/8 - 11:09 صبح
چطور برای بچه ها عینک بخریم؟!

پدر و مادرها باید در خرید عینک برای کودکان به این نکته توجه کنند که تنها فرق عینکهای آفتابی کودکان با بزرگسالان در رنگ و طرح و ابعاد آنها نیست. به خصوص اینکه استفاده از عینکهای آفتابی غیر استاندارد که توانایی محافظت از چشم در برابر اشعه فرا بنفش را ندارند، به مراتب آسیب بیشتری به چشم وارد میکنند. حساسیت چشم کودکان ایجاب میکند که دقت بیشتری در انتخاب عینکهای آفتابی آنها به خرج بدهیم. بچه ها نیازهای خاص خودشان را دارند. بنابراین باید برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در قدرت بینایی آنها، عینک آفتابی را انتخاب کنیم که مطمئن باشیم در آن از عدسی تصحیح کننده مناسب با قدرت انعکاس بالای اشعه UV استفاده شده است. توصیه من به همه پدر و مادرها این ا ست که برای خرید عینک مناسب به مراکز مجاز که از وزارت بهداشت مجوز دارند، مراجعه کنند. ضمن اینکه بعد از اطمینان از مناسب بودن شیشه عینک در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند سبک و راحت بودن قاب عینک هم در یک انتخاب بدون نقص به آنها کمک میکند. ضمن اینکه باید دقت کنید لنز عینک کودک شما حتما ضد ضربه باشد تا هنگام بازی و دویدن در اثر ضربه های احتمالی، آسیبی به چشم او وارد نکند. معمولا لنزهای پلیکربنات انتخاب خوبی هستندچون هم قوی و بادوام اند هم ضد ضربه.

نگران جذب ویتامین D نباشید

یکی از نگرانی های پدر و مادرها ممانعت ضدآفتاب در برابر جذب ویتامین D نور خورشید در پوست کودکان است. در حقیقت این نگرانی از آنجا ناشی میشود که بر اساس پیش فرض های ذهنی این افراد، استفاده از کرم ضد آفتاب در کودکان ساخت ویتامین D در آنها را متوقف می کند، چون اجازه نمی دهد نور خورشید مستقیما با پوست بچه ها در تماس باشد. اما این یک باور کاملا مردود است چون میزانی از اشعه ماورا بنفش که باعث ساخت ویتامین D در پوست می شود، آنچنان محدود است که دفع آن از سطح پوست نمی تواند هیچ خللی در فرآیند جذب ویتامین D ایجاد کند. بنابراین بدون هیچ نگرانی از ویتامین D مورد نیاز کودک باید سطح پوست او را با ضد آفتاب های مناسب بپوشانید تا از عوارضی مثل سوختگیها، تیره شدن رنگ پوست، پیری زودرس پوست و حتی سرطان های پوستی در بزرگسالی جلوگیری کنید.

ضد آفتاب برای کودکان ضروری است

استفاده از ضد آفتاب برای کودکان از 6 ماهگی به بعد کاملا ضروری است. این تاکید هم از این روست که بیشترین تماس و تاثیر اشعه ماورا بنفش خورشید مربوط به 18 سال اول زندگی است. یعنی آثار و حتی عوارض قرار گرفتن در برابر تابش اشعه UV در این دوران 70 تا 80 درصد بیشتر از دوره های دیگر سنی است. به طوری که خیلی از عوارض پوستی که در بزرگسالی دیده می شود، ریشه در مراقبت های پوستی نادرست در برابر اشعه خورشید در دوران کودکی و نوجوانی دارد. به طور کلی، استفاده از ضد آفتاب به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی بسیار ضروری تر از دوران میانسالی است.

از حساسیت زا نبودن کرم مطمئن شوید

یادتان باشد برای انتخاب ضد آفتاب بچه ها حتما سراغ محصولات مخصوص کودکان بروید، چون این محصولات جدا از فیزیکی بودن معمولا ملایم تر و مناسبتر هستند.

در ضمن دقت کنید که روی این ضد

آفتاب ها برچسب های بدون مواد تحریک کننده ( no -irritating ) بدون عطر و مواد خوشبو کننده(fragrance free) یا ضد حساسیت (hypoallergenic) قید شده باشد. اما با وجود در نظر گرفتن این موارد قبل از استفاده از ضد آفتاب روی پوست کودک حتما مقدار کمی از کرم را روی قسمت کوچکی از پوست دست کودک امتحان کنید تا مطمئن شوید نسبت به آن کرم حساسیت ندارد. بعد از این مرحله، نیم ساعت قبل از خروج از منزل قسمت هایی از پوست کودک مثل صورت، دست و پاهای او را که در معرض آفتاب قرار میگیرند به خوبی با کرم بپوشانید.

از ضد آفتابهای فیزیکی استفاده کنید

حساس بودن پوست کودکان ایجاب میکند در انتخاب ضد آفتاب مناسب آنها دقت بیشتری به خرج دهید. ضد آفتاب مناسب بچه ها ضد آفتابهای فیزیکی است. این ضد آفتاب ها نور خورشید را منعکس میکنند و همین باعث می شود تماس آنها با پوست هیچ واکنشی به دنبال نداشته باشد.

این در حالی است که ضد آفتاب های شیمیایی نور خورشید را جذب میکنند و همین ریسک واکنش پذیری آنها با پوست حساس کودکان را بالا می برد. کرم های فیزیکی چربی بسیار زیادی دارند و انواع قدیمی آنها مثل اکسیددوزنگ به دلیل رنگ سفیدی که دارند روی پوست کاملا به چشم میآیند، اما ضد آفتابهای فیزیکی جدید این مشکلات را ندارند و تحمل آنها بسیار راحت است. به طوری که حتی به بزرگترها هم توصیه می شود برای پیشگیری از حساسیتهای احتمالی پوستی از این ضد آفتاب ها استفاده کنند. جدا از تاکید بر فیزیکی بودن ضد آفتاب های مخصوص کودکان باید به این نکته هم دقت کنید که ضد آفتاب انتخابی شما باید ترکیباتی داشته باشد که ساختمان های سلولی نارس را محکم کند. ضمن این که نسبت به شستوشو مقاوم باشد تا حتی زمانی که بچه ها به دلیل فعالیت زیاد پوست خود را با آب می شویند کرم اثر خود را از دست ندهد.

از 3 سالگی عینک آفتابی بزنید

معمولا بچه ها از 2 سالگی به خاطر آمادگی که از نظر توانایی های جسمی پیدا می کنند بیشتر از گذشته در فضاهای باز و خارج از منزل حضور پیدا می کنند. بنابراین از همین سن استفاده از عینک آفتابی برای آنها ضروری است، اما از آنجا که معمولا این بچه ها به دلیل کنجکاوی زیاد تحمل نگهداشتن عینک روی چشم را ندارند، بهتر است برای حفاظت از چشم آنها از کلاه های لبه دار یا سایه بان های آفتابگیر استفاده کنید. اما از 3 سالگی باید کودکان را برای استفاده از عینکهای آفتابی استاندارد آموزش بدهید به طوری که یاد بگیرند بدون روی چشم داشتن عینکهای آفتابی از منزل خارج نشوند.برگرفته از سایت شهرزاد

آوا پست ها : 6406عضویت:1388/1/9
1391/12/8 - 11:20 صبح
ممنون رعنا جون
ليلي پست ها : 11062عضویت:1390/10/8
1391/12/8 - 12:42 عصر
طبق گفته رعنا جان دخترک 8 ماهه منم ضد آفتاب نیاز داره اما من از هرجا پرسیدم گفتن زیر یکسال ضد آفتاب نداریم کسی تجربه داره؟
ساحل تابستان؟؟؟ وای فکرشم وحشتناکه سره بدون مو البته وسوسه پرپشت شدنش هم آدمو راحت نمی زاره کاش اول زمستون تراشیده بودم براش
ليلي پست ها : 11062عضویت:1390/10/8
1391/12/8 - 12:44 عصر
رعنا جان خصوصی تو یا وبلاگتو چک کن لطفا
sahel پست ها : 2811عضویت:1387/10/16
1391/12/8 - 2:38 عصر
مامان رز بهترین فصل تابستانه. چون خنکه و سرد نیست هوا. اذیت نمیشه. من مثل رعنا فکر نمیکنم....به نظرم تراشیدن مو خوبه ضرر نداره :)))

کاری به سنت ندارم از جهت تجربه میگم :)

آوا جان مطالب رعنا عالی بود. من برای هیوا یک عینک خیلی خوب خریدم با شیشه نیمه مشکی ضد خش که اگر از نیمه هم تابشه نمیشکنه. خیلی هم خوشرنگه. گرون خریدم از مال خودم گرونتر :))) اما خیلی عالیه روی صورتش جا نمیندازه و خیلی هم سبکه. بخصوص که هیوا اصلا بدون عینک نمیتونه تابستون و زمستون عینک استفاده میکنه.

برای زیر یک سال ضد آفتاب هست مامان رز جان. مارک جانسون من خریدم برای هیوا هنوز هم داره. حتما چیکو هم داره.

بچه ها موضوع هفته دیگه رو هم دربارش فکر کنید. ممنون
شیرازwww.madaranemrooz.ir تلفن مشاوره : 09304302927 تهران و ديگر شهرستانها: www.manomaman.com تلفن مشاوره : 77532051 - 021.برگزاری کارگاه های کودکان دانای فردا در شیراز
**مامان متينا پست ها : 72عضویت:1391/9/11
1391/12/8 - 3:19 عصر
دوستایی که مثل من از تراشیدن موهای دختراتون بد تون میاد همونطور که دوستمون آوا هم گفتن مکمل های روی (زینک سولفات ) رو امتحان کنید سه تا از متخصصین اطفال که به مناسبتهای مختلف بهشون مراجعه کردم شربت روی رو تجویز کردن و در مورد دختر من که تا یک ونیم سالگی تقریبا کچل بوده واقعا موثر بوده .

خداروشکر دخترم دخترم موهاش حجم متوسطی داره و رشد طولی خوبی هم داره . یه شیشه که تموم شد چن ماه بعد دوباره دوره بعدی و به همین شکل .ادامه بدین ... معمولا بعد از سه دوره جواب خوبی میده ضمن اینکه اشتهاآور هم هست و در رشد قدی هم موثره . لطفا قبل از مصرف از با پزشک یا داروساز مشورت کنید که مشکلی نباشه .
**مامان متينا پست ها : 72عضویت:1391/9/11
1391/12/8 - 3:33 عصر
پیشنهادمن برای هفته اینده :
با توجه به اینکه روزهای آخر سال هست , یه نگاهی به رفتار خودمون و کودکمون در این سال بندازیم و برنامه های خوبی که برای خودمون و فرزندمون داشتیم که منجر به رشد اخلاقی و معنوی و تربیتی مون شده رو مرور کنیم و تجربیاتمون رو با هم به اشتراک بزاریم .به عبارت دیگه در این هفته فقط به مثبت های خودمون و فرزندمون فکر کنیم . خلاصه اش میشه :

* گامهای مثبت من و کودکم * در یک سال گذشته .
مامان نيك پست ها : 553عضویت:1391/10/20
1391/12/8 - 3:56 عصر
ما همچنان در این فکریم که وقتی روی مو تراشیده میشه اصلاًبه پیازمو کاری نداره که بخواد باعث تغییر رنگ یا حجم بشه پس چطوری این اتفاق میافته ؟؟؟؟
ولی فکر کنم تغییر رنگ برا همه بچه ها اتفاق بافته من خودم موهلم طلایی بوده الان خرمایی خیلی تیره است ،تازه پسری هم که تازه ٧ ماهشه وقتی به دنیا اومد مشکی مشکی بود الان ریشه هاش داره خرمایی میزنه بیرون مامانم میگه دو باره مشکی میشه :))
مامان نيك پست ها : 553عضویت:1391/10/20
1391/12/8 - 5:48 عصر
موضوع مامان متینا خیلی خوبه ساحل جون
AZADEH پست ها : 1282عضویت:1390/9/5
1391/12/8 - 7:18 عصر
سلام دوست من

حتما به عروسکهای خوشگل و با مزه و خارجی ما سر بزنید
http://arosak2013.mihanblog.com/

بهترین و ارزانترین لباسها را در اینجا ببینید
http://lebas-shik.mihanblog.com/

بهترین کفشها را با نازلترین قیمت در اینجا بیابید
http://kafsh-shik.mihanblog.com/

ظروف بسیار شیک با قیمتهای باورنکردنی
http://zarf-shik.mihanblog.com/
فروش لباس و گلسر و زیور آلات و...... BANOYEMAN.COM
AZADEH پست ها : 1282عضویت:1390/9/5
1391/12/8 - 7:24 عصر
سلام دوست من

حتما به عروسکهای خوشگل و با مزه و خارجی ما سر بزنید
http://arosak2013.mihanblog.com/

بهترین و ارزانترین لباسها را در اینجا ببینید
http://lebas-shik.mihanblog.com/

بهترین کفشها را با نازلترین قیمت در اینجا بیابید
http://kafsh-shik.mihanblog.com/

ظروف بسیار شیک با قیمتهای باورنکردنی
http://zarf-shik.mihanblog.com/
فروش لباس و گلسر و زیور آلات و...... BANOYEMAN.COM
آوا پست ها : 6406عضویت:1388/1/9
1391/12/8 - 7:39 عصر
ممنون ساحل جون
رعنا ش پست ها : 1146عضویت:1389/2/5
1391/12/8 - 9:21 عصر
امیدوارم مفید بوده باشه آوا جان.........

مامان رز عزیز چک کردم هیچ خصوصی از شما نداشتم........دوباره بفرست عزیز.............


مامان متینا موضوعتون خیلی جالبه و من همیشه قبل از بچه دار شدن روزهای آخر سال به این موضوع که تو سال گذشته چه

کارها و رفتارهای خوب یا بدی رو داشتم فکر میکردم ........


الان موضوع پیشنهادی شما که بچهمون رو هم در بر میگیره عالیههههه
Masi(مصي) پست ها : 495عضویت:1388/1/31
1391/12/9 - 9:22 صبح
شانه کردن موها

ابتدا قبل از حمام کردن و خیس شدن موها، آنها را با دقت شانه کنید، زیرا موهای خیس بسیار حساس و آسیب‌پذیرند. شانه کردن موها در حالت خشک امکان آسیب رسیدن به آنها را بسیار کاهش می‌دهد، زیرا در این حالت موهای گره خورده بسیار راحت‌تر از هم باز می‌شوند، در حالی‌که شانه زدن موها در حالت خیس آسیب فراوانی به آنها وارد می‌کند. گرمای زیاد نیز برای موها مضر است، با وجود اینکه آب داغ همانند سشوار یا نور مستقیم خورشید به موها آسیب نمی‌زند، اما ضررهای خاص خود را دارد. برای پیشگیری از هرگونه آسیب جدی موهایتان را با آب گرم و تا حدی ولرم بشویید.


مراقب باش به کسی که "می خزد" حرف هایی را نزنی که موقع "پرواز" فهمیده ای.
Masi(مصي) پست ها : 495عضویت:1388/1/31
1391/12/9 - 9:24 صبح
از آن جا که به مراقبت و زیبایی مو اهمیت زیادی داده می شود در این مطلب به چند نکته برای داشتن موهای زیبا ، سالم و براق اشاره خواهیم کرد.با توجه به این که مو یک بافت مرده به حساب می آید، برای نظافت و نگهداری از آن وقت، انرژی و پول زیادی صرف می شود. به گزارش سایت �MSN� مو علاوه بر زیبایی بخشیدن ارزش بیولوژیکی دیگری نیز دارد. مو سر را گرم نگه می دارد و به تنظیم دمای بدن نیز کمک می کند. مو مانند ناخن بخشی از پوست را تشکیل می دهد و بیشتر از پروتئین تشکیل شده است


یک آواکادوی رسیده و له شده را با یک عدد تخم مرغ مخلوط کنید و به موهای خیس بمالید. این میوه غنی از ویتامین، اسید چرب طبیعی و ماده معدنی است که درخشش مو را برمی گرداند. بگذارید این مخلوط حداقل ۲۰ دقیقه روی موها بماند و سپس چند بار بشویید. برای موهای آسیب دیده، هفته ای یک بار و برای موهای سالم ماهی یک بار این کار را تکرار کنید.


برای تقویت پروتئین مو، یک عدد تخم مرغ را با کمی شامپو مخلوط کنید و برای ۵ دقیقه ماساژ دهید و سپس خوب بشویید.به موهای خود روغن های گیاهی بمالید. روغن زیتون، بادام شیرین و جوجوبا، برای موها بسیار مفید است. برای موهای ضخیم روغن نارگیل مناسب است.

مراقب باش به کسی که "می خزد" حرف هایی را نزنی که موقع "پرواز" فهمیده ای.
هستي پست ها : 39عضویت:1389/7/30
1391/12/9 - 9:28 صبح
گام های مثبت من و کودکم
راستش من یه پسر یک ساله دارم که خیلی محکم و پرانرژیه. اصلا ازین بچه هایی که ساکت یجا بشینه و بازی کنه نیست، و مدام سر و صدا و جنبش حرکتی و صوتیه! چون خودم و همسرم آدمای آروم و آرامش پسندی هستیم، اوایل پذیرش اینهمه انرژی گذاری برام سخت بود. پذیرش غر شنیدن که دیگه بدتر.

اما به مرور اتفات خوبی در درونم افتاد:
احساس کردم از یه زمانی به بعد ظرفیت وجودیم افزایش پیدا کرد و قوی تر از گذشته شدم،
یاد گرفتم که چطوری با شکایت نکردن و با آغوش باز مادری کردن، باعث عدم هدر رفت انرژی و زحماتم بشم،
فهمیدم وقتی که برای پسرم می گذارم، و بازی می کنیم و می خندونمش و می خندم، از شادترین لحظات عمرمه که ممکنه دیگه تکرارنشه.
اینها همه به معنای این بودن که من کمی از خودمحوری تو زندگی فاصله گرفتم و زمینه رشد رو تو خودم هموارتر می بینم! هرچند هنوز گام های اصل کاری پیش رو هستند!
.
خلاصه اینکه تو این یک سال لااقل من به عنوان مادر، گام های مثبتی رو تو زندگیم برداشتم.
Masi(مصي) پست ها : 495عضویت:1388/1/31
1391/12/9 - 9:36 صبح
هستی جان این موضوع مربوط به هفته آینده است عزیزم
این هفته پوست و مو
مراقب باش به کسی که "می خزد" حرف هایی را نزنی که موقع "پرواز" فهمیده ای.
Masi(مصي) پست ها : 495عضویت:1388/1/31
1391/12/9 - 9:49 صبح

مراقبت از پوست و موی نوزادان

داستان مراقبت از پوست و موی نوزادان و کودکان نوپا،داستان خیلی عجیب و غریبی نیست.کافی است این راهنمای ایده آل را بخوانید تا خیالتان راحت شود.
متاسفانه بسیاری ازنوزادان دچارخشکی و حساسیت پوستی می شوند اما خوشبختانه راه حل های بسیاری برای رفع این مشکل وجوددارد.اگرتابه حال تفاوت بین پماد کرم و لوسیونهای نوزاد رانمی دانستید جواب واضح است.میزان رطوبت موجود دراین محصولات آنها رامتمایز می کند پمادها و کرم ها سنگین و چرب هستند و مانع از دست رفتن رطوبت موجود درپوست می شوند.پمادهایی مانند وازلین و کرم ها تقریباً رطوبت کمتری دارند.لوسیون ها کاملاً برعکس کرم و پماد هستند و به راحتی روی سطح پوست می نشینندو جذب پوست می شوند. درمقایسه باسایرمحصولات، لوسیون ها درصد بالایی رطوبت دارند. ازآنجایی که لوسیون ها میزان زیادی آب دارند و درصد پایینی روغن، سریع تبخیرمی شوند .به گفته یکی ازمتخصصان پوست بهتراست برای مرطوب نگه داشتن سطح پوست نوزاد ، از کرم و پماد استفاده کنید و لوسیون رابرای مرحله آخر قراردهید ، چرا که ماندگاری و دوام پماد و کرم، چندبرابر لوسیون است. اما اگر می خواهید پوست کودکتان رامرطوب نگه دارید می توانید از لوسیون استفاده کنید. برای نوزادها چندان تفاوت نمی کند پوستی چرب داشته باشند اما کودکان گاهی وقت ها بخاطرچرب شدن بیش از حد پوست اذیت می شوند به همین خاطر از لوسیون استفاده می شود.

پودرهای بچه راکناربگذارید

امروزه بسیاری ازمتخصصان براین باورند که استفاده ازپودر برای رفع حساسیت و سوختگی پوست نوزادان می تواند خطرات احتمالی رابه دنبال داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد از آنجایی که این محصول به صورت پودراست می تواند به راحتی از راه مجاری تنفسی و با نفس کشیدن عمیق و عمل دم وارد بدن نوزاد شود. بسیاری ازناراحتی های تنفسی که گریبان گیر کودکان می شود به خاطر همین پودرهاست شاید هم دیگر استفاده ازاین محصول قدیمی شده و محصولات جدید با همان کارایی جایگزین شده اند .چرا این محصولات جدید با کارایی بهتر و درصد خطرکمتر راکناربگذاریم و سراغ آن پودرها برویم.

چه صابون هایی؟

پوست نوزاد و کودک بسیارحساس است و به همین خاطر هنگام انتخاب صابون برای پوست حساس نوزادتان باید دقت و توجه لازم راداشته باشید و سراغ صابون و شامپوهای ملایم و بادرصد پایین موادشیمیایی بروید .
توجه داشته باشید تا زمانی که نوزادتان بزرگ نشده است، بهتراست از مصرف محصولات زیر خودداری کنید:
صابون لوسیون و شامپوهای عطری
صابون و لوسیونهای آنتی باکتریال
صابونهای حاوی موادشیمیایی قوی
با تمام این وجود استفاده از همه نوع صابونی برای کودک بیشتر از2-3 سال (کودک نوپا)مشکلی ندارد به بیان راحت تر شما می توانید صابون خانواده رابرای شست وشوی پوست کودک استفاده کنید.

مراقبت ازپوست نوزاد و کودک نوپا: ضد آفتاب

پوست نوزادان به قدری حساس است که دربرابر نورآفتاب به سرعت واکنش نشان می دهد و می سوزد.البته اکثرمتخصصان پوست توصیه می کنند نوزادان زیر6 ماه هیچ گونه ضدآفتابی استفاده نکنند؛چراکه ممکن است ترکیبات موجود درآن قوی باشد و باعث ایجاد حساسیت و آلرژی شود.تنها می توانید کمی ازضدآفتاب حاویSPF15 راروی لپ و دست های نوزاد بمالید.هنگامی که نوزاد درمعرض نورآفتاب قرارمی گیرد بهتر است نکات زیر را رعایت کنید :
*روی سرنوزاد کلاه سبکی قراردهید تا پوست صورت به خاطر نورآفتاب اذیت نشود .
*لباسهای نوزاد را تاحدامکان سبک و روشن انتخاب کنید.
*نوزاد رادرسایه قراردهید و به خاطرداشته باشید نورآفتاب، درمحیطی که برف یا شن باشد،انعکاس بیشتری پیدا می کند. *برای نوزاد کمتراز6 ماه و کودک نوپا،بهتراست ازضدآفتاب حاویSPF15 استفاده شود تا پوست رادربرابراشعه UVB,UVA محافظت کند.
*حتی درروزهای ابری هم،ازضد آفتاب برای حفاظت پوست نوزاد استفاده کنید.مهم نیست فرزندتان چه سنی دارد.

کوچولو مامان هوای پوستت رو داره

اگر با التهاب و خشکی بیش از حد پوست نوزاد مواجه شوید،قطعاً به یک کرم یا پماد قوی برای چرب کردن آن منطقه نیازپیداخواهیدکرد.نوزادها درمقایسه با کودکان نوپا،پوست حساس تری دارند؛به همین خاطر بیشتردچارالتهاب پوستی می شوند.اکثراین التهاب پوستی درنواحی کشاله ران و باسن نوزاد دیده می شود.خوشبختانه راه حل های ساده ای برای رفع این مشکل وجوددارد:
*زود به زود جای نوزاد راعوض کنید.
*تا حدامکان اجازه دهید پایین تنه نوزاد درمعرض هوای آزاد قرارگیرد تادچارسوختگی نشود.
*پمپرس نوزاد رابیش ازحد تنگ یا شل نبندید.
*بعد از هربارکه جای نوزاد راعوض می کنید به پوست او پماد یا کرم بمالید.
*ازپاک کردن و تمیز کردن نوزاد با دستمالهای عطری بپرهیزید؛چراکه باعث ایجاد حساسیت، التهاب و قرمزی می شود.

کوچولو وقت حمامه

بسیاری ازافراد نمی دانند احتیاجی نیست نوزادها هرروزحمام بروند.آنها نمی توانند بدوند.بازی کنند یا ... به همین خاطرکمتر کثیف می شوند.هنگامی که آنها رابه حمام می برید.کافی است مناطق کثیف رابا صابون بشویید و با آب گرم آب کشی کنید. فراموش نکنید تا 40 روزگی اصلاً از صابون و لیف برای بچه ها استفاده نکنید و تنها با همان شامپو بچه بدن نوزاد را بشویید و اگر اصرار به لیف زدن دارید می توانید ازلیف های حوله ای یا اسفنج های نرم تنها برای لمس بدن نوزاد استفاده کنید آن هم درمناطق چین های بدن.

مراقبت از موهای نوزاد

برخی ازافراد براین باورند که اگرموهای نوزادشان رابا تیغ بزنند فرزندشان موهای پرپشتی خواهد داشت این کاربسیار خطرناک است مسئله این است که همه ما با یک تعداد فولیکول یاپیازموی مشخص به دنیا می آییم که نمی توان این تعداد راتغییردادوقتی نوزاد به دنیا می آید قسمت هایی ازسرش تنها پوست است و جمجمه هنوزشکل نگرفته و تیغ زدن به سر که با مغزتنها یک پوست فاصله دارد بسیار خطرناک است و اگر زخمی ایجاد شود به سادگی درمعرض عفونت قرارمی گیرد.وقتی نوزاد به دنیا می آید بیشتر موهای بدنش به صورت پرزهای جنینی است که همه درعرض چند ماه می ریزد وموهای اصلی درمی آیند و تایک سالگی همه موهایش اصلی می شوند.دراثر تیغ زدن بدن رشد موها برای مدتی متوقف می شود و بعداً به صورت یکنواخت مجدداً رشد می کندو این طوربه نظر می آید که موهای نوزاد پرپشت شده است که قطعاً باورغلطی است.

نکته:
رعایت نکات زیر درهمه گروه سنی ضروری است بین ساعات 10 صبح تا 4 بعدازظهر درمعرض نورآفتاب قرارنگیرد.
تقریباً 20 دقیقه قبل از این که درمعرض نورآفتاب قراربگیرد. ضدآفتاب رابه پوستش بمالید هر2 ساعت یک بار ضدآفتاب تان راتکرارکنید.حتی اگر ضد آفتاب راروی پوست مالیده اید، استفاده ازکلاه رافراموش نکنید.
مراقب باش به کسی که "می خزد" حرف هایی را نزنی که موقع "پرواز" فهمیده ای.
صفحه 242 از 390 اول قبلی  237   238   239   240   241   242   243   244   245   246   247  بعدی آخر صفحه
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: