2703
2553
عنوان

مــادر کـافــی باشــیم

| مشاهده متن کامل بحث + 775024 بازدید | 7348 پست
منصوره باهات موافقم

روش دکتر فریر یه کمی ظالمانه به نظر میاد

به نظرم تو شیوه ی تربیت اروپایی بهتر جواب می ده

حداقل از مامانای مهربونی مث ما که برنمیاد :))))
خــدایا؛دخترم حسـود نیست، دروغـگو نیست، ناســـپاس نیست، نامهـــــربون نیست، بداخـــــلاق نیست، غیبــــت نمی کنه، تهـــمت نمی زنه، دلــــی رو نمی شـــکنه ...**خودت کمــــــکـــــــــم کن اینا رو یادش نـــــــــــــــــدم** ...
سلام مامانای مهربون،

درمورد بحث روش دکتر فریر، خیلی ها نظر مخالف نوشتن ولی من یکی از موافقینشم.

نمی دونم کسی بوده که توی این جمع این روش رو با تمام پیش فرضاش اجرا کرده باشه . منظورم از پیش فرضاش یکی اینه که توی روز توجه کافی به فرزندش داشته باشه و برای شروع خواب هم یه برنامه رو برای فرزندش جا انداخته باشه و در نهایت وقتی اقدام به جدا کردن کرده، شرایط خودش و فرزندش رو در نظر گرفته باشه و با اون شرایط زمان هایی رو که بیرون از اتاق منتظر میشه رو تنظیم کرده باشه.

توی این روش اصلا نمی گه که انقدر صبر کنید که فرزندتون از گریه به بی حالی برسه یا اعصاب خودتون خورد بشه.

من برای دختر خودم از یک سالگی شروع کردم و قبلش تمام شرایط این روش رو آماده کرده بودم .البته از قبل ترش وقتی خواب میرفت تنهایی میخوابید و در طول شب اگه بیدار میشد منو صدا میزد و منم گوش به زنگ می خوابیدم و خیلی سریع می رفتم سراغش.
در حین اجرای این روش هم موقع خروج از اتاق هم اصلا به دخترم نمیگفتم که وقت خوابه و باید تنها بخوابی. بلکه توی روزهای اول خیلی مهم بود که بهش حس امنیت بدم.

اولا اینکه وقتی حسابی خوابش میومد می بردمش توی تختش که معطل حس خواب نشیم. این یکی از پیش فرضای مهم این روشه که حتما فرزندتون باید حسابی خواب آلود باشه، ولی هنوز به خواب نرفته باشه.

ثانیا موقعی که میخواستم از اتاق بیرون برم یک بهانه واقعی برای این خروج میاوردم. مثلا اینکه مامان بره مسواک بزنه و برگرده.یکم توی تختت بمون تا من بیام. اگرم خوابت برد،منم میرم تو تخت خودم میخوابم. هر وقت بیدار شدی و چیزی لازم داشتی منو صدا کن بیام پیشت. اینطوری هم از اتاق خارج می شدم و هم فرزندم حس امنیتشو از دست نمیداد.

ثالثا حتما به حرفی که زده بودم عمل میکردم و بعد از اینکه کارمو بیرون از اتاق تموم می کردم میرفتم پیشش اگه خواب بود که خوشحال میومدم بیرون و صبح کلی تشویقش میکردم و نشون می دادم که چقدر خوشحالم از اینکه دیشب قبل از اومدن من تنهایی خودشو خوابونده! با لحن کودکانه با فرزندتون صحبت کنید و تشویق یادتون نره. اگر هم وقتی که برمیگشتم می دیدم هنوز بیداره میبوسیدمش و یه بهانه واقعی دیگه برای بیرون رفتن پیدا می کردم. اوایل کار این رفت و برگشتنها خیلی کوتاه بود ولی به مرور زیادتر شد. در نهایت الآن که فرزند من سه ساله هستش برنامه شروع خواب رو اجرا می کنیم و دخترم به راحتی به خواب میره. نیمه های شب هم اگه تشنه باشه یا نیاز به استفاده از دستشویی داشته باشه بیدار میشه و خیلی آروم منو صدا میزنه و کمی صبر میکنه . اگه چندبار صدا بزنه و من نشنوم کمی بلند تر انقدر منو صدا میکنه که بیدار شم و برم پیشش. از گریه و زاری هم خبری نیست و از ترس شبانه هم همین طور.

ایده ها موقعی که مطرح میشن خام و ناپخته ان. در مرحله اجراست که با ابتکار باتوجه به شرایطمون روشهای متفاوتی برای اجراشون باید در نظر گرفت. همه مادرا این قدرت خلاقیت رو دارن فقط کافیه به حس مادرانه خودشون اعتماد کنن و تا جایی که میتونن پیامدها رو در نظر بگیرن و بعد تصمیم بگیرن که از چه روشی و با چه فرآیندی میخوان استفاده کنن.

من یه زن و یک مادر شرقیم که روشهای غربی رو خیلی توی زندگیم استفاده میکنم. مهمترین اثرش این بوده که دارم از زندگیم لذت می برم و همسرم همیشه وقتی میخواد ازم تعریف کنه میگه تو خیلی خاصی و هیچ کس نمیتونه جای تو رو بگیره. چه لذتی بالا تر از اینکه همسرت و فرزندت به داشتنت افتخار کنن. ما با غرب فقط توی مسائل س.ک.س آزاد اختلاف نظر داریم. بهتر نیست که از موارد خوبشون به جای قضاوت، استفاده ببریم؟

البته اینم بگم که من مهربونی شرقی ها رو با هیچ چیزی توی دنیا عوض نمیکنم و به فرزندم هم خیلی محبت میکنم. یکی از این محبت ها هم اینه که عادتای خوب رو درش نهادینه میکنم تا وقتی که بزرگ میشه مثل خودم برای ساختن اندکی از اون ها کلی به زحمت نیفته.

ببخشید حرفام زیاد شد.
شاد و پیروز باشید.
مسئولیت همه اتفاق های زندگیم برعهده خودمه :)

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

سلام مامانای اهل مطالعه.
از همتئن متشکرم بویژه آسمانه جان که مطالب مفیدشون همیشه راهنمای خوبیه واسه مامانا.
تا بحث خواب بسته نشده من3تا سوال بپرسم.
1.دخترم (2سال و سه ماهه)که هنوز توی اتاق ما ولی دور از ما میخوابه دیشب ساعت 4 بیدار شد .سرحال سرحال.من و بابا شم بیدار کرد بردمون توی هال و ما رو به بازی اجباری دعوت کرد .اصلا خواب توی چشماش نبود .حتی چراغو روشن کرد وبیدار باش داد.چراغو خاموش کردیم و رفتیم توی اتاق خواب بخوابیم اما اومد بلندمون کرد تا بریم باهاش بازی کنیم.بهش گفتیم ما خوابمون میاد اگه میخوای خودت بشین بازی کن اما قبول نمیکرد خلاصه تا صبح ما بیدار بودیم.حالا سوال من اینه که در چنین مواقعی آیا باید به خواسته شون احترام گذاشت و بنا به میل اونها رفتار کرد ؟که در این صورت خواب خودمون بهم میریزه.دختر من شبها چند با ربیدار میشه اما تا حالا اینجوری بیدار نشده بود.با اینکه روز هم نخوابیده بود و هلاک خواب بود.

2.برای کم کردن و قطع کردن شیر شباه بچه ها باید چطور عمل کرد؟البته دختر من که دیگه شیر نمیخوره اما برام یه علامت سوال بزرگه.چون اگه نمیخواستم بهش شیر بدم گرررررررررررررررررررریه ای میکرد که خواب بهمون حرام میشد.حالا آیا باید با الهام از روش دکتر فریر با کم توجهی عادتشون بدیم (که این یه کم مشکله)؟ممنون میشم کمک کنید.

3.دختر من حتما در طی روز به خواب نیمروزی نیاز داره.اما 2-3 ماهیه حسابی خودشو مشغول بازی میکنه و از خوابیدن طفره میره تا حدی که میتونه خودشو بیدار نگه میداره تا حوالی غروب یا بد اخلاق میشه یا مثلا 7شب میخوابه.البته حالت ایده آل دخترم اینه که صبح 7 پاشه . بعد حدود 2 بخوابه که ت ا قبل از غروب بیدار شده باشه و شبم خوب بخوابه.
اماغروب که میخوابه هنوز شام نخورده .تا زمان خوابمون که 9:30-10 است بیدار میشه و خواب شبانه اش به تعویق میافته.
با توجه به ایکه میگن بچه رو از 3 به بعد نذارین بخوابه من چه کنم؟
آبی جون، در مورد سؤال اول باتوجه به این که سن فرزندتون کمتر از سه ساله. بی محلی توی این سن یعنی فاجعه. مشاور پرنیا به ما یه پیشنهاد جالب داد که برات میگم شاید به کارت بیاد. ایشون میگفت از حقه صبح تعطیل استفاده کنید. اون حقه هم اینه که اگه فکر میکنید فرزندتون ممکنه خیلی زودتر از زمان خواب شما بیدار بشه یه چیزو که خیلی براش جذابه بعد از اینکه خوابش برد کنارش بگذارید. البته گفت مواظب باشید که چیزی نباشه که بتونه بهش تو نبود شما آسیب برسونه. طوری اونو قرار بدید که موقع بیدار شدن توجهش بهش جلب بشه و باهاش مشغول بشه. برای پرنیا که تو اتاق خودش میخوابید و به محض بیدار شدن مارو نمی دید خیلی خوب جواب داد گاهی حتا زمانی طولانی سرگرم میشد.نمیدونم که تو اتاق خودتونم جواب میده یا نه. ولی بد نیست امتحانش کنید.
2720
در مورد سؤال دومتون هم. من توی کتابای مختلف خیلی دنبال یه روش کار آمد بودم و به دوتا نکته برخوردم. یکی اینکه حتما برای هر آرامشی که از فرزندتون انتظار دارید، توی روز از توجه سیرابشون کنید. در مورد خواب بدون وقفه هم این خیلی مهمه که فرزندتون از توجه شما توی روز سیراب بشه و شب ها این اطمینان رو داشته باشه که هر وقت به شما احتیاج داره هستید ولی چون شبه ممکنه با تاخیر باشه. تاکید میکنم با تاخیر جواب میدیم نه اینکه مدت طولانی بدون جواب بمونه. زمان این تاخیر هم بستگی به سن کودک و عادات قبلیش داره که ممکنه از چند ثانیه حتی مجبور بشید شروع کنید و کم کم به زمان دلخواهتون برسید.این از نکته اول. نکته بعدی هم برای قطع شیر شبانه اینه که فرزندتون باید قبل از خواب حسابی سیر باشه و خوردنی مورد علاقه هم برای زمان بیداری نیمه شبش داشته باشید. در مورد دختر من ماست خیلی خوب جواب میداد. البته یکی دو روز اول چون درخواست شیر داشت و سینه منو میخواست قشقرق به پا میکرد و من و پدرش با همکاری هم تونستیم این حالت رو برطرف کنیم. پدرش میرفت پیشش و بهش ماست رو پیشنهاد میکرد. اگه خیلی مقاومت می کرد من میرفتم و نشون میدادم که خواب بودم و خستم و فقط کمی میتونه شیر بخوره. ولی به هر حال توجهشو داره. بعد هم این رفتن های من کمتر و کمتر شد و چون ماست رو خیلی دوست داشت در عرض چند روز شیر شب رو کنار گذاشت. بعد از یه مدتی هم که دید ماست اون لذت سینه منو بهش نمیده کلا بیدار شدن توی شب رو کنار گذاشت.
درمورد سؤال سومتون هم همونطور که من گفت مهد خیلی منظم ترشون میکنه. ولی چون دختر شما برای مهد رفتن هنوز کوچکه بد نیست یکی دو روز با حسابی مشغول کردنش قبل از شام هم نذارید بخوابه. البته برای این کار لازمه که اوایلش شام رو زود تر بخورید.و بعد از شام خونه رو تا حدودی تاریک کنید و اجازه بدید خوابش برای شب سنگین بشه. تو همون حدود سن دختر شما، پرنیا هم همینطوری شده بود و با این روش شبا حدود ساعت 7:30 بعد از شام میخوابید. البته از اون طرف صبح ها زود بیدار میشد و گاهی عصرها قشقرق به پا میکرد. باید باهاشون کنار بیایم. چون ریتم خوابشون در حال تغییره. ما فقط میتونیم کمی بهشون کمک کنیم تا ریتم جدید دستشون بیاد و دوباره خودشونو با شرایط مناسبی برای خواب تطبیق بدن.

امیدوارم کمکی کرده باشم.

در ضمن امضاتون خیلی قشنگه. من از خوندنش کلی آرامش گرفتم. ممنونم.
سلام به همه دوستان اگه میشه تو بحثاتون یه بحث هم در مورد 2 فرزندی بزارید و اینکه چطوری با بچه های به قول معروف شیر به شیر باید رفتار کرد که به هیچکدوم آسیب عاطفی نرسه ؟؟؟ مرسی از طرف یه خواننده خاموش
شوالیه و پرنسس مامان , دوستون دارم
2714
مامان پرنیای عزیز،
از اینکه راهنماییم کردین متشکرم.سعی میکنم نکاتی رو که توی راهکارهاتون بود به کار ببندم.در مورد خواب شب منم همینکارو میکنم.ما زود شام میخوریم اما گاهی خود دخترم دیر تر میل به شام داره.منم اگه زود بخوابه حوالی ساعت 1 بیدار میشه و غذا میخواد منم بهش غذا میدم و دوباره میخوابونمش.ولی منم سعی کردم بعد از قصه و لالایی بذارم خودش بخوابه.چون بقول دوستان روشی که ما بکار میگیریم باید همه جه و هیمشه کارایی داشته باشه.
خواهش میکنم عزیزم خودم هم از این شعر خیلی آرامش و انگیزه میگیرم.خوشحالم که تاثیرگذار بوده.
سلام از مطالبتون مممنونم.....

منم دخترم دقیقا یه سالشه.....

شبها یکبار بطور معمول برای شیر شب بیدار میشه...

چشماش بسته است و فقط گریه میکنه....اگه همون لحظه بخوام بهش آب بدم پرت میکنه و فقط گریه برای شیر!

بنظرتون زوده که شیر شبش رو قطع کنم؟اخه خیلی مقاومت میکنه....من هم اصراری ندارم که از شیر شب بگیرمش....

فقط اگه تو رشدش اثر بدی داره بگید تا من هم یه فکری بکنم...ممنون.....

لطفا هرکدوم از شما مامانهای خوب تونستید جوابم رو بدید....منتظرم.مرسی....
شکرت خداجون
سلام دوستان، با اجازه
دخترم 15 ماهشه و دیگه 1ماهه که تنها تو اتاقش میخوابه وهرروز ساعت 8 بیدارمیشه...اوایل به محض بیدار شدنش سریع می رفتم تو اتاقش تا احساس امنیت کنه...رفته رفته کمترش کردم..الان خودش از خواب بیدار می شه میاد بالای سر ماو باهامون بازی می کنه...اصلا روی رفتارش هیچ تاثیری نداشته.....
به نظر من هر چه زودتر اتاق خواب بچه ها رو از خودمون جدا کنیم بهتر نتیجه می گیریم.....البته شبها با میمی می خوابه و 1 یکبار هم برای شیر بیدار می شه...می رم تو اتاقش توخواب بهش شیر می دم و بر میگردم....
خوابش هم منظمه از 2 ماهگی ساعت8میخوابیدتا 6 صبح که الان از 9 رسیده به8 ... برای همین اصلا اذیت نشدم...

فقط نمی دونم چطوری شیر شبانه اش رو قطع کنم چون می دونین که برای دندوناش ضرر داره...درضمن فقط شیر خودم رو میخوره...لطفا اگه کسی نظری داره راهنماییم کنه
امام علی(ع) در نامه ای خطاب به مالک اشتر: ای مالک!شباهنگام کسی را در حال گناه دیدی صبح به آن چشم نگاهش نکن، شاید سحرگاه توبه کرده باشد و تو ندانی!
موضوع بعد چیه.........نظر من همون لجبازیه....لطفا زودتر اعلام کنین موضوع بعد چیه
اینها همه اسمش زندگی است...دلتنگی ها....دلخوشی ها.....ثانیه ها....دقیقه ها....حتی اگر تعدادشان به دوبرابر رقمی که برایت نوشتم برسد!!!!!
بیتا محمدمهدی منم شبا شیر می خورد تازه شیر شیشه نه شیر مادر
دکترشم هی می گفت قطع کنید ولی من ددیم اذیت میشه چون دقیقا فقط شیر می خواست نه اب نه چیز دیگه ای این که ابم توش قاطی کنم امتحان کردم ولی نمی خورد منم بیخیالش شدم
از وقت هم بیخیال شدم خیلییییییی کمتر شیر می خورد نهایتا یه بار اونم 90 سی سی حدودا البته خودم کم براش می ریزم
آپلود دائمی هر گونه فایل در http://up.sabzdownload.com/
با اجازه ی ساحل جان مدیر تاپیک , منم این هفته بازی !
با مونته موافقم از فردا شروع کنیم
اگه آدم گذاشت اهلیش کنند , بفهمی نفهمی خودش رو به این دردسر انداخته که کارش به گریه کردن بکشه.
2706