كلي مطلب درباره بارداري و زايمان و نگهداشتن ني ني و ..... - صفحه 1
نی نی سایت > تبادل نظر > دوران بارداري > زايمان و تولد نوزاد > كلي مطلب درباره بارداري و زايمان و نگهداشتن ني ني و .....

موضوع: كلي مطلب درباره بارداري و زايمان و نگهداشتن ني ني و ..... + اظهار نظر

الي ( مامان الين ) پست ها : 712عضویت:1387/8/25
1387/9/4 - 3:18 عصر
حتما بخونيد
بهداشت روان دوره بارداري: در هفته هاي اول بارداري، مطمئن نبودن از اينكه باردار هستيد و گاهي نامناسب بودن زمان بارداري و تغييرات جسمي و هورموني ممكن است شما را نگران كند. ممكن است تغييرات خلق و خو، بي ثباتي احساسات و هيجانات گذرا مانند عصبانيت، خواب آلودگي يا خستگي شديد احساس كنيد. گاهي بدون علت گريه كنيد و تحريك پذير شويد. اين تغييرات نگران كننده نيست و با حمايت همسر و خانواده بهبود مي يابد.
با بزرگ شدن رحم و پيشرفت بارداري به توانايي خود در محافظت از جنين بسيار علاقمند مي شويد. در ماه هفتم، ممكن است احساس كنيد كه آسيب پذير شده ايد و ممكن است به بچه آسيب برسد يا از بين برود. به همين دليل از حضور در محيطهاي شلوغ خودداري مي كنيد. در هفته هاي آخر بارداري به همسر و خانواده احساس وابستگي بيشتري پيدا مي كنيد و به محبت و توجه همسر خود بيشتر نياز داريد. در اين زمان نگراني براي به موقع رسيدن به بيمارستان وجود دارد. به خاطر بسپاريد كه همه اين نگراني ها با برنامه ريزي درست براي زايمان و حمايت همسر و خانواده برطرف مي شود.

شكايت هاي شايع بارداري: در بارداري، در بدن تغييراتي به منظور سازگاري با بارداري اتفاق مي افتد كه گاهي موجب ناراحتي مي شود. بدانيد اين ناراحتي ها بتدريج برطرف مي شود.


?- تغييرات پوستي: تركهايي كه بر روي پوست شكم، پستانها و رانها ايجاد مي شود، معمولاٌ ارثي بوده و ممكن است كمتر شود ولي هرگز از بين نمي رود. گاهي نيز لكه هاي قهوه اي رنگ بر روي پوست صورت و گردن ظاهر مي شود كه به آن «ماسك حاملگي» مي گويند. براي اين تغييرات، درمان خاصي وجود ندارد ولي استفاده از كرمهاي ضد آفتاب براي لكه هاي صورت و كرمهاي چرب كننده براي تركهاي پوست مي تواند كمك كننده باشد.
?- تنگي نفس: به علت بزرگ شدن رحم و تأثير هورمونها، ممكن است احساس تنگي نفس كنيد و تند تند نفس بكشيد. گذاشتن چند بالش در زير سر و شانه ها و قرار گرفتن به حالت نيمه نشسته، پرهيز از پرخوري، فاصله دادن بين زمان خوردن و خوابيدن و صاف نگه داشتن عضلات پشت بدن در هنگام نشستن به بهبود تنگي نفس كمك مي كند. در صورت تنفس دردناك، خس خس سينه، سرفه هاي خلط دار و يا عدم بهبود تنگي نفس حتماً با پزشك خود مشورت كنيد.
?- تكرر ادرار: به علت تغييرات هورموني و بزرگ شدن رحم و فشار آن بر روي مثانه، دفعات ادرار كردن بيشتر مي شود. كم كردن مصرف مايعات قبل از خواب شبانه به بهبود اين وضعيت كمك مي كند. به منظور تخليه كامل مثانه در هنگام ادرار كردن، خم شدن به طرف جلو توصيه مي شود. اگر علاوه بر تكرر ادرار، سوزش و درد در هنگام ادرار كردن پيدا كرديد، حتماً با پزشك يا ماما مشورت كنيد.
?- ناراحتيهاي گوارشي: به علت تغييرات هورموني و بزرگ شدن تدريجي رحم، ناراحتي گوارشي ايجاد مي شود. براي كاهش اين ناراحتيها به توصيه هاي زير توجه كنيد:
الف- اگر سوزش سر دل داريد: غذا را در وعده هاي بيشتر و با حجم كمتر مصرف كنيد. از خوردن غذاهاي نفاخ، سرخ كرده، چرب، پرادويه و بودار اجتناب كنيد. از خالي يا خيلي پر نگه داشتن معده اجتناب كنيد. از خم شدن يا خوابيدن به پشت خودداري كنيد.
ب- اگر نفخ شكم داريد: از مصرف زياد مواد غذايي نفاخ و سرخ كردني پرهيز كنيد.
پ- اگر يبوست داريد: نان سبوس دار (سنگك)، مايعات فراوان، سبزي و ميوه، روغن زيتون و آب آلو مصرف كنيد.
ت- اگر بواسير داريد: با استفاده از پمادهاي موضعي، كمپرس گرم، مصرف سبزي و ميوه براي رفع يبوست، مي توانيد درد و التهاب را تسكين دهيد.
ث- اگر تهوع و استفراغ صبحگاهي داريد: خوردن تكه اي نان برشته و بيسكويت قبل از برخاستن از رختخواب، مصرف غذا در وعده هاي بيشتر و با حجم كمتر در هر وعده، پرهيز از غذاهاي پر چرب و سرخ كرده، مصرف زنجبيل به اشكال مختلف توصيه مي شود. اين حالت معمولاً تا هفته ?? بارداري ادامه دارد.
?- كمردرد و پشت درد: بهتر است از خم شدن يا خوابيدن به پشت، پوشيدن كفش پاشنه بلند، خم كردن كمر هنگام برداشتن اجسام پرهيز كنيد. استفاده از تشك سفت و محكم، صاف نگه داشتن عضلات پشت و گذاشتن بالش در گودي كمر در هنگام نشستن براي تسكين درد مؤثر است.
?- خستگي: حالت خستگي و تمايل به خواب زياد اهميت خاصي ندارد و معمولاً تا هفته ?? بارداري خو د به خود برطرف مي شود.
?- افزايش ترشحات مهبل يا واژن: ترشحات بي رنگ و بي بو از مهبل، طبيعي است. رعايت نكردن نكات بهداشتي مي تواند باعث تغيير رنگ و بوي ترشحات و بروز علائمي مانند خارش، سوزش و درد هنگام ادرار كردن شود كه نياز به درمان دارد. تعويض روزانه لباس زير، شستشوي مرتب ناحيه تناسلي با آب و خشك كردن آن توصيه مي شود.
?- ورم: بطور معمول در بارداري قوزك پا ورم مي كند. اين حالت با استراحت و نگه داشتن پاها كمي بالاتر از سطح بدن برطرف مي شود. اگر ورم در صورت و دستها يا تمام بدن ظاهر شد، با پزشك يا ماما مشورت كنيد.
- واريس: اين مشكل معمولاً ارثي است و در اواخر بارداري ظاهر مي شود. براي كاهش درد و ناراحتي آن، از ايستادن طولاني مدت بپرهيزيد. پوشيدن جورابهاي مخصوص واريس و نگه داشتن پاها كمي بالاتر از بدن در هنگام استراحت توصيه مي شود.
- گرفتگي پاها: مصرف شير و لبنيات، ماساژ دادن و گرم كردن عضله «گرفته» مي تواند به بهبود اين وضعيت كمك كند.
?- ويار: اين حالت تمايل به خوردن خوراكي هاي غير عادي مانند برفك يخچال، نشاسته و مواد غير غذايي مانند گچ و خاك و احساس ناراحتي از بعضي بوها مانند بوي صابون، گل و يا بوي افراد است كه بتدريج كاهش مي يابد. تمايل به خوردن گچ و خاك مي تواند نشانه كمبود آهن بدن باشد. بهتر است در اين صورت با پزشك يا ماما مشورت كنيد.


علائم خطر بارداري: با مشاهده هر يك از علائم خطر فوراً با پزشك يا ماماي خود تماس بگيريد و يا به بيمارستان مراجعه كنيد. علائم خطر شامل:
?- خونريزي يا لكه بيني
?- كاهش يا نداشتن حركت جنين
?- آبريزش يا خيس شدن ناگهاني
?- درد و ورم يك طرفه ساق و ران
?- درد شكم و پهلوها و يا درد سر دل
?- سوزش يا درد هنگام ادرار كردن
?- استفراغ شديد و مداوم يا خوني
?- تب و لرز
?- تنگي نفس و تپش قلب
??- ورم دستها و صورت يا تمام بدن
??- سردرد و تاري ديد
??- عفونت، آبسه و درد شديد دندان
??- افزايش وزن ناگهاني به ميزان يك كيلوگرم يا بيشتر در هفته
برنامه ريزي براي زايمان: لازم است در مورد كارهايي كه بايد قبل و بعد از زايمان انجام دهيد، از پيش آماده باشيد. اين نكات را به خاطر بسپاريد:
?- از اواخر هفته ?? بارداري وسايل مورد نياز خود و نوزاد را براي مراجعه به بيمارستان آماده كنيد؛
الف- وسايل مورد نياز خودتان: لباس گشاد و راحت، دستمال كاغذي، نوار بهداشتي، لباس زير، صابون، شامپو، مسواك و خمير دندان، برس سر، لوازم آرايشي، دمپايي، شماره تلفنهاي ضروري، مدارك پزشكي مربوط به حاملگي فعلي
ب- وسايل مورد نياز نوزاد: لباس مناسب فصل مانند كلاه، جوراب، زير پوش، شلوار، لباس رو، پتوي نوزاد، پوشك، ساك حمل نوزاد
?- با مشورت پزشك، ماما و يا حتي دوستان و بستگان خود، پزشك متخصص اطفال دلخواه خود را انتخاب كنيد؛
?- با مشورت پزشك يا ماماي خود، محل زايمان را تعيين كنيد؛
?- به فاصله محل زايمان تا منزل و تأمين وسيله نقليه مورد نياز توجه كنيد؛
?- تاريخ احتمالي زايمان را به «همراه» خود بگوييد.

مراقبت پس از زايمان: پس از زايمان نيز بايد توسط ماما يا پزشك مراقبت شويد. مراقبتهايي كه براي شما انجام مي شود، شامل:
?- گرفتن شرح حال در مورد وضعيت زايمان، وجود عارضه يا علائم خطر؛
?- معاينه اعضاي مختلف بدن و دهان و دندان؛
?- ارايه آموزشها و توصيه هاي لازم در مورد بهداشت فردي و روان، تغذيه، مصرف داروها، سيگار و دخانيات، علائم خطر و شكايت هاي شايع، مراقبت از نوزاد، شيردهي و تنظيم خانواده.
اگر عارضه يا علامت خطر داشته باشيد، مراقبت ويژه مي شويد.


زمان انجام مراقبت پس از زايمان: دوره نقاهت پس از زايمان معمولاً تا ? هفته است. مراقبتهاي معمول پس از زايمان ? بار انجام مي شود كه بار اول در ? روز اول ، بار دوم در روزهاي ?? تا ?? و بار سوم در روزهاي ?? تا ?? پس از زايمان است. چنانچه عارضه يا علامت خطر داشته باشيد، تعداد مراقبتها بنا به نظر پزشك يا ماما افزايش مي يابد.

تغييرات بدن و بهداشت فردي دوره پس از زايمان: معمولاً پس از زايمان، تغييرات بدن در زمان بارداري بتدريج به حالت قبل از بارداري بر مي گردد.


?- پس درد: اگر پس از زايمان دردهايي مانند درد قاعدگي داريد با گرم نگه داشتن، شل كردن عضلات و تنفس عميق مي توانيد درد ها را كاهش دهيد. مصرف مسكن بايد با نظر پزشك باشد.
- درد محل بخيه ها: استفاده از كيسه يخ بر روي محل بخيه ها در چند ساعت اول پس از زايمان، حمام آب گرم در ?? ساعت اول پس از زايمان، قرار گرفتن به پهلو، استفاده از بالش هنگام نشستن به كاهش درد و بهبود سريع آن كمك مي كند.
?- ترشحات رحم: در چند روز اول بعد از زايمان، ترشحات رحم زياد و خوني است. بعد از ? يا ? روز ترشحات خون آلود كمتر و پس از?? روز كم رنگ تر مي شود. معمولاً خروج ترشحات رحم ? تا ? هفته طول مي كشد. ناحيه تناسلي را از جلو به عقب بشوييد و هميشه خشك نگه داريد. تا زمان كاهش ترشحات، نوار بهداشتي را مرتب عوض كنيد. استحمام روزانه و ترجيحاً ايستاده مفيد است.
- برگشت قاعدگي: معمولاٌ شروع مجدد تخمك گذاري، با شروع قاعدگي مشخص مي شود. گاهي ممكن است تا يك سال قاعده نشويد، اما بدانيد كه امكان تخمك گذاري و بارداري وجود دارد. اگر به طور مرتب به فرزند خود شير دهيد، معمولاً ? هفته و اگر به نوزاد خود شير ندهيد،? هفته پس از زايمان، احتمال بارداري مجدد وجود دارد.
?- عملكرد مثانه: بطور مرتب مثانه را تخليه كنيد تا احتمال عفونت كاهش پيدا كند.
- عملكرد روده ها: عدم دفع مدفوع تا ? روز اول پس از زايمان طبيعي است. مصرف مايعات و مواد غذايي فيبردار، تحرك زود هنگام توصيه مي شود. در صورت نبود احساس دفع، از زور زدن پرهيز كنيد.
?- مراقبت از ديواره شكم: عضلات ديواره شكم تا ? هفته ، نرم و شل باقي مي ماند. با انجام تمرين هاي كششي مي توانيد به جمع شدن سريع تر و بهتر عضلات شكم كمك كنيد. استفاده از شكم بند به تنهايي مؤثر نيست.
?- مراقبت از پستان: اگر به نوزاد خود شير مي دهيد پستانها را تميز نگاه داريد. از مصرف صابون، مواد ضد عفوني كننده و يا شستشوي مكرر پستانها خوداري كنيد. مشكلاتي كه به طور معمول ممكن است در شيردهي اتفاق افتد شامل:
الف- احتقان پستان: در اين حالت پستانها حساس، متورم، گرم و سفت مي شود. ممكن است درجاتي از تب و سر درد نيز وجود داشته باشند. تخليه مكررپستان هر ? ساعت يكبار و ماساژ ملايم پستانها، گذاشتن كيسه آب گرم روي پستانها قبل از شيردهي و گذاشتن كيسه يخ پيچيده در حوله روي پستانها پس از شيردهي و يا قرار دادن برگ كلم پيچ شسته شده روي پستانها مي تواند در كاهش درد و التهاب موثر باشد. براي پيشگيري از احتقان پستان، بهتر است بنا به تقاضاي نوزاد و حتي شبها از هر دو پستان به نوزاد خود شير دهيد.
ب- ترك نوك پستان: ترك خوردن و زخم شدن نوك پستان اغلب به دليل شيوه نادرست شير دادن به نوزاد است. نحوه صحيح شيردهي، گذاشتن كيسه يخ ? تا ? دقيقه قبل از مكيدن نوزاد، پاك كردن نوك پستان از بزاق نوزاد با پارچه تميز نخي، ماليدن يك قطره از شير بر روي نوك پستان و خشك نگه داشتن پستان در هواي آزاد، براي كاهش درد مؤثر است.
?- كاهش وزن: بلافاصله پس از زايمان وزن بدن حدود ? تا ? كيلو گرم كاهش مي يابد. معمولا ً ? ماه بعد از زايمان به حدود وزن قبل از بارداري خود بر مي گرديد. اگر به نوزاد خود شير مي دهيد، امكان برگشت به وزن قبلي بيشتر است. فعاليت بدني و نحوه تغذيه در زمان و ميزان كاهش وزن پس از زايمان، موثر است.
- تغذيه: اگر به نوزاد شير مي دهيد، بايد انرژي بيشتري با مصرف مواد غذايي مناسب دريافت كنيد. غذا يا نوشيدني خاصي توصيه نمي شود. ميزان مصرف مواد غذايي در اين دوران معادل زمان بارداري است و لازم است از تمام گروه هاي غذايي در رژيم غذايي باشد. مصرف قرص آهن و مولتي ويتامين را تا ? ماه پس از زايمان ادامه دهيد.
?- اندوه پس از زايمان: در چند روز اول بعد از زايمان، ممكن است در ساعاتي از روز اندوهگين شويد. اين حالات تا روز دهم بهبود مي يابد. اگر تغييراتي مانند گريه كردن خود به خود، بي علاقگي نسبت به هر فعاليت، بي خوابي يا پرخوابي، تغييرات وزن، خستگي و كاهش انرژي پيدا كرديد با پزشك مشورت كنيد.
?- فعاليت و استراحت: خستگي پس از زايمان بسيار شايع است. فراهم كردن محيط آرام و راحت و نيز كم كردن ديد و بازديدها در اين روزها ضروري است. بتدريج مي توانيد فعاليتهاي معمول روزانه خود را افزايش دهد.
?- مقاربت: به علت خطر عفونت و خونريزي، تا ? هفته و اگر بخيه داريد، تا ترميم كامل محل بخيه ها كه معمولاً ? تا ? هفته طول مي كشد، از مقاربت اجتناب كنيد. پس از اين مدت مي توانيد در صورت تمايل و راحتي خود نزديكي كنيد. خستگي ناشي از نگهداري نوزاد ممكن است ميل جنسي را كاهش دهد كه اين حالت موقتي است و بتدريج بهبود مي يابد. تغييرات هورموني باعث خشكي مهبل يا واژن مي شود. در اين صورت مي توانيد از كرم نرم كننده استفاده كنيد.

علائم خطر پس از زايمان: با مشاهده هر يك از علائم خطر فوراً با پزشك يا ماماي خود تماس بگيريد و يا به بيمارستان مراجعه كنيد. علائم خطر شامل:
?- خونريزي بيش از حد قاعدگي در هفته اول پس از زايمان
?- درد و سوزش و ترشح از محل بخيه ها
?- درد شكم و پهلوها
?- افسردگي شديد
?- سوزش يا درد هنگام ادرار كردن
?- خروج ترشحات چركي و بدبو از مهبل
?- درد و تورم و سفتي پستانها
?- تب و لرز
?- درد و ورم يك طرفه ساق و ران
??- عفونت ، آبسه و درد شديد دندان

شيردهي: نوزاد خود را بلافاصله بعد از تولد شير دهيد. شما مي توانيد شيردهي موفق داشته باشيد و نبايد اشكالات جزيي موجب نگراني شود. تشويش و نگراني مي تواند جاري شدن شير را مختل كند.مصرف داروها در شيردهي: بهتر است در مورد مصرف داروها بسيار دقت كنيد. تقريباً هر دارويي كه مصرف مي كنيد كم و بيش وارد شير مي شود. توجه داشته باشيد در صورت نياز به مصرف دارو حتماً با پزشك خود مشورت كنيد. دود سيگار نيز مي تواند موجب كاهش ترشح شير و بي قراري شيرخوار شود.

مشاوره تنظيم خانواده: مشاوره تنظيم خانواده باعث مي شود كه شما و همسرتان آگاهانه و با در نظر گرفتن وضعيت فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و شرايط جسمي و رواني خود، يك روش مناسب را انتخاب كنيد. آيودي يا دستگاه داخل رحمي، كاندوم و آمپولهاي تزريقي در دوران شيردهي قابل استفاده است. در صورتي كه نوزاد را تا ? ماهگي فقط با شير خودتان تغذيه كنيد، مي توانيد در اين مدت از قرصهاي پيشگيري از بارداري مخصوص شيردهي استفاده كنيد

آشنايي با خصوصيات دردهاي زايماني
اين آشنايي باعث پيشگيري از معاينه هاي مكرر و غير لازم مي شود.
شناختن علايم زايمان واقعي از ماه درد باعث رفع ترس و نگراني در خانم باردار و خانواده او مي گردد
و اين همه وضع حمل آسان، راحت و در آرامش را براي همه ما به ارمغان مي آورد.
خوب است بدانيم دهانه رحم در حالت طبيعي بسته است در روزهاي آخر بارداري فقط نيم سانت باز مي شود اما در هنگام تولد نوزاد اين باز شدن به اندازه 10 سانتي متر يعني به پهناي 5 انگشت مي رسد.
سفت شدن رحم كه آن را انقباض رحم مي ناميم در شل شدن و گشاد شدن دهانه رحم موثر است. با پيشرفت زايمان دردها شديدرت و پشت سرهم اتفاق مي افتد مثلاً در زائويي كه در ابتدا هر يك ربع نيم ساعت درد داشته كه چند ثانيه بيشتر طول نمي كشيده حالا فاصله بين دو درد فقط 2-3 دقيقه است.
وقتي دهانه رحم كاملاً باز شد، سر نوزاد آماده خارج شدن از بدن مادر است در اين مرحله مادر سعي مي كند كه با انقباض شكم خود به پائين فشار بياورد و محتوي شكم را خارج كند.اين مرحله در مادران چند زا به طور متوسط 20 دقيقه و در مادران نخست زا كمتر از 1 ساعت طول مي كشد.
سرانجام با تولد نوزاد و خارج شدن كامل جفت و جمع شدن رحم زايمان به پايان مي رسد.

در اينجا با علايم زايمان واقعي آشنا مي شويم تا بتوانيم آنرا از ماه درد و نيز دردهاي كاذب و غير موثر زايمان تشخيص بدهيم.

درد در زايمان واقعي
درد بطور منظم تكرار مي شود
فاصله زماني بين دو درد بتدريج كم مي شود
هر درد نسبت به درد قبلي شديدتر است
در زمان درد رحم كاملاً سفت و برجسته مي شود
درد از كمر شروع شده و به شكم منتشر مي شود
بيمار ممكن است ترشح خوني و يا آبريزش داشته باشد
دهانه رحم بتدريج باز مي شود
وقتي دهانه رحم كاملاً باز شد، سر نوزاد آماده خارج شدن از بدن مادر است در اين مرحله مادر سعي مي كند كه با انقباض شكم خود به پائين فشار بياورد و محتوي شكم را خارج كند.اين مرحله در مادران چند زا به طور متوسط 20 دقيقه و در مادران نخست زا كمتر از 1 ساعت طول مي كشد.
تجويز داروهاي مسكن درد را بر طرف نمي كند
دانستن اين تفاوتها به مادر كمك مي كند تا به موقع براي بستري شدن به زايشگاه مراجعه كند.
بستري شدن زودتر از موقع لازم باعث خستگي و آشفتگي مادر مي شود زيرا مشاهده مي كند ساير ماردان زايمان نموده اند و او زايمان نكرده است. از طرف ديگر دير مراجعه كردن به زايشگاه هم خطرهايي براي مادر و نوزاد دارد.

درد ماه درد و دردهاي كاذب زايمان
درد نامنظم است و در نقاط مختلف شكم پراكنده است.
دردها با فاصله زياد از هم است.
شدت دردها زياد نمي شود
سفت شدن رحم وجود ندارد يا ضعيف است و با درد رابطه اي ندارد
درد معمولاً در جلو و پائين شكم احساس مي شود
ترشح خوني و يا آبريزش وجود ندارد
تغييري در باز شدن دهانه رحم ديده نمي شود
درد با داروهاي مسكن كاهش مي يابد
نقش پدر در دوران بارداري و تولد
بسياري از پدران از اينكه نمي دانند چه بايد طي دوران بارداري انجام دهند نگران مي شوند. در اين دوران تمامي توجه متوجه خانم باردار است. او كسي است كه نوزاد را حمل مي كند. او كسي است كه دكتر معاينه اش مي كند. اوست كه كلي كتاب مخصوص وي نوشته شده است . او كسي است كه بايد براي زايمان درد بكشد و وقتي بچه بدنيا بيايد، روي شكم اوست كه نوزاد را مي گذارند. بنا برا ين سئوال اين است : نقش شما در اين ميان چيست؟ شما مي توانيد درتمام راه به عنوان يك همراه و پشتيبان براي همسرتان باشيد. به هر حال كارهايي هستند كه به ويژه بايد توسط شما طي 5/9 ماه حاملگي انجام شود و اين ها تنها راهي هستند كه باعث مي شود در تمامي امور كلي شريك مساوي شويد.
.
1- مطالعه كنيد.
به محض اينكه ديافتيد كه همسرتان حامله هست پدر منتظر بايد به سرعت هر چه بيشتر در باره آنچه كه پيش روي است آموزش ببيند . اين به معناي مطالعه هر بخش اين وب سايت است ! رتق و فتق امور پيچيده بارداري براي سه ماهه دوم و سوم بسيار دير است. بخش رشد هفته به هفته جنين رامطالعه كنيد تا بدانيد در هر هفته چه مي گذرد و شما چه مي توانيد انجام دهيد. از منابع اينترنت ، متخصصان پزشكي و كتاب ها نيز مي توانيد كمك بگيريد. هر چقدر بيشتر از بارداري هم اكنون بدانيد ،ماه ها بعدي برايتان آسان تر خواهد شد.
.
2- حمايت ،حمايت حمايت
سه ماهه اول مرحله كليدي است ، اگر هر گونه مشكل و پيچيدگي درحاملگي وجود داشته باشد، به احتمال زياد در اين مرحله است كه خود را نشان خواهد داد. گاهي سه ماهه اول بعلت ويار حاملگي و حالت تهوع بدتر از همه مي باشد. بخاطر داشته باشيد بدن همسر شما دستخوش تغييرات بسيار مي شود تا بتواند كودك درونش را رشد دهد. اين زمان، زماني است كه شما كارهاي اضافي را حول وحوش منزل آغاز كنيد و دركارهاي منزل كمك كنيد، همچنين مي توانيد با همديگر شروع به ورزش نمائيد. آشپزي نيز فكر خوبي است. فقط مواظب باشيد غذايي درست نكنيد كه حال اورا بد كند.
سه ماهه دوم معمولا" مرحله ماه عسل گفته مي شود چرا كه بسياري از مشكلات سه ماهه اول در اين مرحله از بين خواهند رفت و سختي هاي سه ماهه سوم هنوز شروع نشده است. خستگي و بي حوصلگي همسرتان رو به بهبود است. ترتيب دادن يك مسافرت در اين مرحله فكر بسيار خوبي است، اكثر خانمها در اين مرحله مشكلي براي پرواز ندارند و اين مي تواند اخرين سفر رومانتيك دو نفره شما براي مدتها باشد.
سه ماهه سوم شروع مجدد سختيها براي همسرتان مي باشد. در اين مرحله، ممكن است همسر شما به تورم قوزك پا، خستگي، يبوست و هموروئيد مبتلا شود. همچنين ممكن است به علت چاق و كم شدن قدرت حركتي احساس ناراحتي كند. حتي كارهاي عادي مانند راه رفتن ، ايستادن و نشستن براي او مشكل مي شود. پس صبور باشيد و تا جاييكه مي توانيد براي او باشيد. همچنين اين زماني است كه غريزه مادر براي اماده شدن براي فرزندش آغاز مي شود، كه قدرتمند ترين انگيزش براي زن باردار است كه شروع به تميز كاري و آماده سازي خانه براي ورود نوزاد مي كند. به همسر خود نشان دهيد كه شما هم هيجان زده ايد و هر گونه كمك براي پرستاري از او را پيشنهاد كنيد. فراموش نكنيد كه كلاس هاي مخصوص والدين را از دست ندهيد و نقش همسر حمايتگر را بازي كنيد .
.
3- در دوران بارداري نقشي فعال ايفا كنيد.
خب شما كاملا" مطالعه نموده ايد و مطابق آنچه كه ذكر شد از همسر خود حمايت مي كنيد. اما يك كار ديگر هم براي شما وجود دارد، شما بايد در بسياري از معاينات پزشكي نيز شركت نمائيد. پزشك همسرتان متخصصي است كه مي داند چطور بارداري او پيشرفت مي كند و مي تواند به سئوالاتي كه مي خواهيد بدانيد پاسخ دهد. فكرخوبي است كه دكتر همسرخود را بشناسيد چرا كه او كسي است كه مسئول زايمان او خواهد بود، اين اشنايي اوليه مراحل بعدي را آسان ترمي سازد. همچنين اگر سئوال هايي هست كه همسرتان از پرسيدن انها ابا دارد، شمامي توانيد انها را با پزشك مطرح كنيد.
مطالعات نشان مي دهد كه نوزادان درون رحم مي توانند اصوات بيرون را از چهارده هفتگي بشنوند. نوزاد شما با صداي همسر شما آشنا خواهد شد چرا كه او را حمل ميكند. شما نيز مي توانيد حداقل 5 دقيقه در روز با شكم وي حرف بزنيد، يا حتي براي فرزندتان كتاب بخوانيد. اين كمك خواهد كرد كه قبل از اينكه او به دنياي واقعي وارد شود رابطه اي نزديك را با او برقرار كنيد. همچنين متوجه خواهيد شد وقتي با او حرف مي زنيد بيشتر لگد مي زند. اين واقعا" يك تجربه شگفت انگيز است كه بايد از اين زمان براي لذت بردن استفاده كنيد. به نام گذاري براي كودكتان علاقه بخرج دهيد. اين بخشي از بارداري است كه پدرها و مادرها را در موقعيت برابري قرار مي دهد. اگر جنسيت نوزاد خود را بدانيد ،نام گذاري كمي آسان تر مي شود.
..
4- روز زايمان
شما بايد در باره نقش خود در دوران تولد كودك تصميمات بزرگي بگيريد. روزهايي كه فقط نقش پدر رساندن مادر به بيمارستان بود تمام شده است. ممكن است بتوانيد در اتاق زايمان حضور يابيد و نقش فعالي را در فرآيند زايمان ايفا كنيد. اگر بتوانيد در اتاق عمل بمانيد بايدتصميم بگيرد كه مي خواهيد نقش فعال يا غير فعال داشته باشيد . بصورت غير فعال تنها در اطاق حضور داريد درحاليكه دكتر و همسر تان تمام كار زايمان را انجام مي دهند. اما ‌اگر مي خواهيد نقشي فعال داشته باشند مي توانيد به همسرتان كمك كنيد تا آرام باشد واو را به تنفس صحيح در هر مرحله از زايمان تشويق كنيد. همچنين مي توانيد به او اميد دهيد كه چيزي به زمان تولد فرزندتان نمانده است و او بسيار خوب دارد پيش مي رود. بسياري از پدراني كه چنين نقشي را پذيرفته اند، نقش فعال را پيشنهاد مي كند زيرا كه اين تجربه اي استثنايي و فراموش نشدني است.
در صورتي كه امكان حضور در اطاق زايمان وجود نداشت فراموش نكنيد با خود كمي غذاي سبك ، آب و مواد خوراكي و كتاب يا مجله اي براي خواندن داشته باشيد.
.
5- بهبود پس از زايمان
سفر حقيقي پس از تولد كودك آغاز مي شود. در اين بازي از ابتدا شركت كنيد چرا كه شما مي خواهيد رابطه منحصر به فرد خود را با كودك گسترش دهيد. و همه اين ها براي آينده ارتباط شما با كودك مهم است.
در ارتباط با همسرتان بايد دقت بسيار به خرج دهيد. به او نشان دهيد كه در همه كارهاي اين تازه وارد عزيز، با او شريك و سهيم هستيد. سعي كنيد كه علايم افسردگي پس از زايمان را بشناسيد تا در صورت مشاهده انها بتوانيد سريع اقدام كنيد. چه بسا خانمهايي كه به افسردگي پس از زايمان دچار مي شوند زيرا كه همسرانشان پس از تولد نوزاد انها را حمايت نكرده و در كارها خود را سهيم نمي كنند.
.
6- براي پدرشدن آماده باشيد
تا زماني كه سه ماهه سوم پايان مي يابد شما نيز از يك فرد منتظر به پدري تمام وقت تبديل خواهيد شد. در طول دوران رابطه بين پدر و پسر /دختر ، حاملگي تنها يك بخش كوچك است . نقش واقعي شما در حاملگي اين است كه خود را براي بازيگر عمده اي بودن د ر خانواده آماده كنيد. همچنين بايد تمرين كنيد كه بتوانيد رهبري خوب باشيد تا بتوانيد كودك خود را راهنمايي كنيد. در عين حال ،شما بايد درباره نوعي پدري كه مي خواهيد باشيد ، نوع ارزش هاي مورد نظرتان ،نوع چيزهايي كه مي خواهيد به كودك آموزش بدهيد تصميم بگيريد. زماني را براي تامل بر روي اين قضيه هم به تنهايي و هم با همسر خود، بگذرانيد. همچنين بايد زماني را براي فكر كردن در باره اينكه چگونه كودك زندگي شما و ارتباطتان با همسرتان را تغيير خواهد داد، بگذرانيد.زماني كه فرزند شما بدنيا ببايد ، شما افرادي متفاوت با نگرشي متفاوتي به زندگي خوهيد بود هر چه نباشد در انتهاي اين فرآيند، دو نفر تبديل به سه نفر خواهند شد.
10 توصيه براي پدري بهتر بودن
1- فعال تر باشيد.
در انجام كارهاي كودك بدون منتظر ماندن در خواست همسرتان خود پيش قدم شويد، در غير اين صورت هرگز قادر نخواهند بود مسئوليت هاي پرورش كودك را انطور كه واقعا" مي خواهيد و كودكتان استحقاق آن را دارد، بپذيرند . بجاي بازگرداندن بچه گريان يا بچه اي كه جايش راكثيف كرده باشد به آغوش مادر، سعي كنيد خود دست بكار شده و در حل و فصل مساله كودك بپردازيد. حتي اگر آنرا بدون نقص هم انجام نداديد اشكال ندارد به هر حل براي هر كار تازه اي تمرين لازم است.
2- تا جاييكه مي توانيد تمرين كنيد .
تصور نكنيد ك همسرتان به معجزه چيز بيشتري از شما مي داند. آنچه او در باره پرورش كودك مي داند، با انجام و تمرين درست مثل هر كار ديگر ، ياد گرفته است . و كارنيكو كردن از پركردن است .
اگر مطمئن نيستيد يا احساس مي كنيد كاملا" براي وظايف پدرانه آماده نيستيد از كمك خواستن نترسيد. از پدران ديگر بپرسيد يا با مطالعه روشهاي تيوري وظايف پدري را ياد گفته و انرا روي فرزندتان اجرا كنيد. يادگيري فعال بودن و پدري در گير و دار امور فقط به مدتي كه بچه تازه بدنيا آمده ، محدود نمي شود و اگر سريعا در اين زمان نتوانستيد مهارت هاي پدر شدن را ياد بگيريد يا روابط احساسي خود را با فرزندانتان بهبود بخشيد، نا اميد نشويد براي تمرين كردن وقت زياد داريد.
3- زماني كه با كودكانتان هستيد به طور ويژه اي احساس غرور كنيد.
مردان و زنان طرق مختلفي براي تعامل با فرزندان خود دارند. مردان بر فعاليت هاي جسمي و انرژي بالا تأكيد مي كنند. زنان بيشتر در گير فعاليت هاي اجتماعي و احساسي مي شوند. ولي به هيچكس اجازه ندهيد به شما بگويد كه كشتي امن، پرش روي تخت يا چيزهايي از اين قبيل به قدر بازي هاي دخترانه اي كه همسر شما انجام مي دهد (يا از شما مي خواهد انجام دهيد) مهم نيستند.
تحقيقات نشان مي دهد كه فعاليت جسمي وفيزيكي پدربه تنظيم احساسات و كودك رشد كمك مي كند. كودكاني كه ارتباط فيزيكي مناسبي با پدر خود دارند، در كنترل احساسات و هيجانات خود بهتر عمل كرده و در امور مدرسه نيز موفق ترند. از همه مهم تر احتمال گرايش آنها به مواد مخدر، الكل يا بزهكاري، كمتر از كودكاني است كه با پدران خود فاصله دارند.
4- به فرزندان خود از لحاظ احساسي نيز نزديك باشيد.
بدون شك تعامل فيزيكي بخش مهمي از رابطه پدر – كودك است ولي از لحاظ احساسي در دسترس بودن و درگير شدن نيز مهم و حياتي هستند.
همچنانكه جان گوتمن نويسنده " قلب والدين " مي گويد: " مردان بايد به خود اجازه دهند كه از احساسات خود آگاه باشند تا بتوانند به كودكانشان عشق بورزند. آن ها بايد هر گام ضروري را براي اينكه براي فرزندان خود همواره در دسترس باشند بردارند."
مي توانيد به راهنماي ما نيز درباره چگونه رابط? عاطفي نزديك با نوزادتان برقرار كنيد؟
مراجعه كنيد.
5- براي همسر خود يك شريك باشيد، نه فقط يك كمك كننده
پدران سنتي كه فقط نقش نان آور خانواده و گاهي هم كمك كننده را بازي مي كردند ديگر قديمي و تاريخ مصرف گذشته اند و اين روزها ديگر كاربردي ندارند . اگر شما مي خواهيد تعهد خود را به خانواده اتان نشان دهيد بايد يك شريك تمام اعيار براي همسر خود باشيد. درمسئوليت خانه داري و وظايف نگهداري از كودك به شكلي فعال سهيم بوده و خود را در تمامي كارهاي روزمره دخيل كنيد.
6- در امور روزمره فرزندانتان دخيل باشيد.
سعي كنيد در هر تصميم گيري كه به نحوي بر كودكتان اثر مي گذارد شركت كنيد. اگر بخواهيد همه مسووليتهاي فرزندانتان را به همسرتان بسپاريد، از امور جزيي كه در واقع معناي كنوني زندگي فرزندانتان است دور مي شويد .
اگردرروتين روزمره كودك مانند غذا خوردن، حمام كردن ، خاباندن و غيره كودك كمك كنيد بهتر ميتوانيد فرزندانتان را بشناسيد. بدين ترتيب به پدري موظف، شايسته و حساس كه البته سزاوارش هستيد تبديل مي شويد.
7- براي همسر خود احترام قائل شويد.
شرط اول پدر (يا مادر) متعهد و همراه، احترام به نظر همسر در ارتباط با تربيت كودكان است. وقتي كه شما و همسرتان در امور مربوط به فرزندان همسو باشيد ناخودآگاه جوي آرام بر خانه حكمفرما مي شود كه مناسب ترين محيط براي رشد كودك است. حتي اگر در برخي امور با روشهاي همسرتان موافق نيستيد با احترام در مورد موضوع بحث كرده و روشهاي پيشنهادي خود را مطرح كنيد. به هر حال شما هر دو تازهكار هستيد وبايد در مورد بسياري مسايل جديد تصميم گيري كنيد.
8- از اهميت گفتگو با همسرتان غافل نشويد.
اگر درمورد نقش خود در نگهداري از كودك و يا مساله اي ديگر راضي نيستيد، همسرتان را از آن آگاه كنيد . ممكن است در ابتدا او براي تقسيم نگهداري از نوزاد با شما تمايلي نشان ندهد. شما آنرا به خود نگيريد، او هنوز از تواناييهاي شما خبر ندارد! به او فرصت دهيد تا بداند كه شما صادقانه قصد كمك داريد و به عنوان يك پدر متعهد اماه يادگرفتن بچه داري هستيد. در مورد خواسته هاي خود با او صحبت كنيد تا بداند مي تواند روي شراكت شما حساب كند.
9- حقوق قانوني خانواده خود را بشناسيد.
پس از اضافه شدن يك فرد به خانواده حقوق قانوني شما نيز تغيير مي كند. اطمينان حاصل كنيد كه از حقوق خانواده خود مطلع هستيد. ممكن است شما يا همسرتان مشمول اضافه حقوق باشيد. همچنين درباره مرخصي پس از زايمان همسرتان بدانيد كه طبق بيمه نا مه اش چقدر مرخصي مي تواند داشته باشد. .همچنين خانمهاي شيرده بايد زمان استراحت بيشتر براي شيردهي يا دوشيدن شير داشته باشند. امروزه بسياري از سازمانها براي پدران هم مرخصي پس از زايمان(با حقوق يا بدون حقوق) در نظر مي گيرند. بپرسيد در محل كار شما چگونه است؟
10- همچنان پس از جدايي و طلاق با فرزندانتان در ارتباط بمانيد.
با اينكه اين مساله اي نيست كه شما بخواهيد اكنون به آن فكر كنيد ، امابه هر حال واقعيت زندگي است. امروزه تنها درصد معدودياز پدران پس از طلاق، حضانت اختصاصي يا مشترك كودك را مي گيرند. بسياري از آنها كه حضانت را بعهده نمي گيرند به آرامي از زندگي كودكشان محو مي شوند.
ولي حتي پس از طلاق راه هايي بسيار وجود دارد كه پدران مي توانند نقش فعالي را بازي كنند. مهم ترين آنها ايناست كه همچنان با كودك خود در تما باشيد. اين تماسها ميتواند به طور حضوري، توسط تلفن ، اي ميل يا نامه باشد.سعي كنيد از زماني را كه با كودكان خود مي گذرانيد حداكثر استفاده را كرده و آنرا پر معنا كنيد.
از كودكتان براي مباحث و جدال هاي قديمي استفاده نكنيد و از طريق او پيغام پسغام به همسر سابقتان نفرستيد. والدين بايد بخاطر بچه ها با يكديگر همكاري كنند و از يكديگر حمايت نمايند.
راهنما براي پدران تازه

زندگي شما براي هميشه تغيير كرده است.
تقريبا" تمامي پدران تازه استعدادهاي شگفت آوري را در اولين روزهاي پدر شدن كشف مي كنند. به محض اينكه براي اولين بار نوزاد را بغل مي كند، زندگي شما به شكل جديدي از عشق، اميد، نگراني و مسووليت پرمي شود.
اگر داريد به تازگي پدر مي شويد، اجازه ندهيد اين نگراني ها به شما مسلط شوند. زماني را براي خود در نظر بگيريد تا خود را براي اولين روزها با نوزاد تازه آماده كنيد و انتظار نداشته باشيد همه چيز از اول كامل باشد. وقتي اين لحظات نا مطمئن اوليه را پشت سر گذاشتيد، براي وظيفه اصلي و طولاني خود آماده خواهيد بود. در زير برخي از مسائل كه هر پدر در اولين روزها با آن روبرو مي شود ذكر شده است.
.
تغذيه
چطور بفهميد نوزاد گرسنه است؟ او خود به شما مي گويد ! نوزادان به اندازه كافي صبور نيستند كه در سكوت گرسنه بمانند. به گريه آنها هر سه تا چهار ساعت گوش دهيد. بعضي از نوزادان نياز دارند هريك تا دو ساعت شير بخورند.اگر همسرتان شير مي دهد كه بهترين راه هم است، شما هم مي توانيد دخيل باشيد. سعي كنيد وقتي همسرتان بچه را شير مي دهد كنارش باشيد. خانم هاي شيرده به مايعات زياد نياز دارند، مي توانيد براي همسرتان يك ليوان آب بياوريد و در هنگام شيردهي نوزادتان را ناز كنيد.
شير مادر براي نوزادان بهترين است . ولي اگر به هر دليل شما به او شير خشك مي دهيد در اين كار نوبت بگذاريد و از چنين تجربه اي لذت ببريد. براي انتخاب نوع شير خشك پزشك اطفال مي تواند شما را راهنمايي كنند.
.
تعويض
بخاطر داشته باشيد تا وقتي نوزاد غذاي جامد را شروع نكند، مدفوع او هيچ شبيه بزرگسالان نيست. اولين مدفوع نوزادان چسبيده و بسيار تيره است. كه البته پس از يك روز يا بيشتر تغيير مي كند و شبيه پوره يا سوپ كدو با بوي شبيه خميرما يه مي شود. با ينكه پوشك كثيف نوزاد قشنگ نيست ولي سمي هم نيست و شمانيز مي توانيد او را عوض كنيد. اطمينان حاصل كنيد در زان تعويض، دستمال مرطوب كافي و لباس اضافي كنار بگذاريد .ممكن است شكم او روزي چندين بار كار كند.
احتياط : هيچ گاه نوزاد را روي ميز تعويض تنها نگذاريد.مي توانيد او را روي ملافه اي كف اتاق تعويض كنيد . درحاليكه چند ماهي طول مي كشد تا او بتواند غلت بزند، اما ديده شده كه نوزادان چند روزه نيز مي توانند بيفتند.
.
خواب
نوزاد بيشتر روز را در خواب بسر مي برد، او وقتي خسته باشد مي خوابد و وقتي گرسنه باشد معمولا" هر سه تا چهار ساعت بيدار مي شود، .البته اين برنامه ممكن است خواب شما را مختل كند. بخصوص اگر او در اتاق خودش بخوابد و مجبور شويد درطول شب چندين بار برويد و بياييد. بسياري از والدين – مخصوصا" پدرها- وقتي بچه در اتاقشان بخوابد بيشتر مي خوابند. مي توانيد او را در گهواره اي يا تخت كوچكي كنار خود بخوابانيد.
برخي از والدين نوزاد را در تخت خود مي خوابانند. ولي برخي از پزشكان و محققان معتقدند كه هم بستري نوزاد با والدين خطر بروز سندرم مرگ ناگهاني نوزاد را افزايش مي دهد. اجازه ندهيد او روي شكمش بخوابد ( يك قانون خوب صرف نظر از اينكه او كجا مي خوابد) او را روي تشك يا پتو نرم بگذاريد، مطمئن شويد كه بين تشك و ديوار فاصله اي نباشد. اجازه ندهيد بچه هاي كوچك تر با او در يك تخت بخوابند . از كشيدن سيگار خودداري كنيد. (سندرم مرگ ناگهاني كودك با سيگار كشيدن افزايش مي يابد.) .
.
گريه
نوزادان از گريه كردن لذت نمي برند و كوشش نمي كنند پدر مادرشان را بيازارند. آنها براي برقراري ارتباط و اينكه نا ديده گرفته نشوند گريه مي كنند. اگر شكم او سير باشد و جايش خشك ولي هنوز خوشحال نيست اورا بلند كنيد و دوراتاق راه ببريد. اگر روز قشنگي است، او را به بيرون ببريد و طبيعت را به او نشان دهيد. وقتي او را بغل مي كنيد، در حاليكه دستتان پشتش حا‍يل شده باشد و سرش را گرفته باشيد, برايش آواز بخوانيد يا به آرامي صحبت كنيد. برخي از والدين با ماساژ يا به آرامي تكان دادن، نوزاد را آرام مي كنند. البته بخاطر داشته باشيد غير ممكن است كه مدام كودك را بغل كرد. بنابراين او را از ابتدا به بغلي شدن عادت ندهيد.
.
كمك به مادر
زايمان امري واقعا" مشكل است. سعي كنيد تا جاييكه مي توانيد در كارهاي خانه به همسرتان كمك كنيد. البته لازم نيست وسواس به خرج دهيد، مثلا" شروع به تميز كردن يخچال نكنيد . فقط كارهايي را انجام دهيد كه خانه را قابل زندگي و همسرتان را راحت نمايد.
اگر او افسرده و زود رنج شده يا نگران است ، سعي كنيد از حال او اطمينان پيدا كنيد. تفاوت بين گرفتگي خلق و افسردگي پس از زايمان را بدانيد. اگر افسردگي او شديد شد او را براي ويزيت دكتر تشويق كنيد.
اكنون شما دو وظيفه اصلي دارد: همسرتان را مطمين كنيد كه هنوز عاشق او هستيد و ديگر اينكه با تمام وجود به فرزندتان مهر مي ورزيد.
..
نياز به دكتر
فكر پدران و مادران تازه مدام مشغول اين است كه آيا نوزادشان خوب است؟ پيشاني بچه خيلي داغ نيست؟ و ... .با اينكه بايد بسيار مواظب نوزادتان باشيد، ولي توصيه مي شود كه نترسيد و مدام نگرا ن نباشيد تا بتوانيد از فرزندتان لذت ببريد. ولي اگر سئوال يا نگراني داريد، به راحتي از دكتر بپرسيد. اگر كودك تب بالاي 37.5 درجه، بيش از يك بار اسهال دارد، روي پوستش لكه هايي دارد كه با گذاشتن ليوان بر روي آن كمرنگ نمي شود، به نظر ناخوش مي رسد و يا بطور مدام و بدون هيچ دليل مشخصي گريه مي كند،در اينصورت قورا" بايد با دكتر تماس بگيريد.
.
شما نيز به توجه و مراقبت نياز دارد.
شما از اينكه پدر شده ايد بسيار خرسنديد. پس از اين هم? برنامه ريزي، صرف وقت و رويا پردازي شما صرف فرزندتان مي شود. ولي ممكن است گاهي احساس يأس وخستگي كنيد .اين مي تواند به دو دليل باشد اول اينكه به علت محروميت از خواب، كمبود خواب مي تواند اثرات زيادي را هم بر فكر و هم بر جسم شما بگذلرد.دليل دوم مي تواند اين باشد كه گرفتگي خلق( baby blues ) پس از زايمان فقط مختص مادران نيست. با اينكه كمتر در اين باره سخن به ميان مي آيد ولي پدران نيز مي توانند دچار عواقب پس از زايمان شده و گرفتگي خلق و حتي افسردگي پيدا كنند. از دلايل اين تغيير روحيه مي تواند ترس از آينده و يا احساس تنها ماندن باشد. اگر همسر شما از روحي? خوبي برخوردار است و دچار مشكلات روحي نشده است، سعي كنيد ترس و يا ناراحتي خود را با او در ميان بگداريد. بدين ترتيب با كمك هم راهي براي برطرف كردن آن پيدا خواهيد كرد. اما اگر فكر مي كنيد كه روحي? همسرتان نيز دچار اغشاش شده است ، تمام سعي خود را بكنيد كه در مقابل او سرحال و قوي باشيد و در عوض با يك دوست خوب، مشاور و يا يك روانپزشك صحبت كنيد. در درون ريحتن اين احساسات به نفع هيچ كس نيست. اگر الان براي بهتر شدن روحيه اتان كاري نكنيد ممكن است بر روي رابطه اتان با همسر و فرزندتان اثري دراز مدت بگذارد.
شما با صبر يك قديس نياز، تحمل يك قهرمان، اخلاقي متعادل و خوش خلق مي توانيد از پس اين دوران بربياييد و به بهترين پدر و همسر دنيا تبديل شويد.
.
اين ماه چه بايد بكنيد.
معناي كلم? نرمال در خان? شما تغيير كرده است. ممكن است كلي انتظار كشيده باشيد كه بارداري به پايان برسد تا به زندگي نرمال خود برگرديد. آن دوره را فراموش كنيد- آن روزها به تاريخ پيوستند و هم اكنون زماني براي كاركردن بر روتين هاي جديد زندگي است. اكنون حتي براي كارهاي ساده از قبيل خريد كردن، حمام رفتن، شستشوي لباسها و حتي غذا خوردن به برنامه ريزي نياز داريد و بايد آنها را طوري رديف كنيد كه هماهنگ با نيازهاي فرزندتان باشد.
با اين تغييرات متعجب نشده و با اين جريان همراه شويد. راهي را در پيش بگيريد كه براي شما و خانواده اتان بهترين باشد. پدرشدن به زمان و تمرين بسيار نياز دارد. به بيدار شدن از خواب عادت كنيد. براي سرزدن به نوزاد در نيمه شب نوبت بگذاريد (اگر او در اطاق شما باشد راه كمتري بايد طي كنيد) حتي اگر همسرتان خودش به نوزاد شير مي دهد و به شما نياز ندارد براي وعده شير نصف شب آنجا باشيد شما مي توانيد تعويض پوشك را انجام دهيد .
بعلاوه آن بغل كردن هاي نيمه شبي اولين زمان هاي ارتباط براي همه شماست، آن ها را از دست ندهيد، حتي اگر در طول روز خسته شده باشيد- اجازه دهيد همسرتان وقتي شما از نوزاد مراقبت مي كنيد بخوابد. مطمئنا" هر دوي شما به خواب نياز داريد ولي همسرتان از لحاظ جسمي هم بعلت تولد كودك و زايمان كه در حال بهبودي است هم اگر بچه شير مي دهد، براي درست كردن شير انرژي زيادي صرف مي كند، پس او خسته تر است.
.
مراقب روحيه و خلق خود و همسرتان باشيد
گرفتگي خلق تنها براي مدت كوتاهي مي باشد و بعلت بهم ريختن هورمونها كاملا طبيعي مي باشد. اما افسردگي پس از زايمان يك شرايط پزشكي ويژه است كه نياز به درمان دارد. اگر مادر تازه همچنان چندين هفته پس از تولد هنوز مشكل دارد يا گريه، كج خلقي و بد خوابي (البته بغير از آنهايي كه بخاطر بچه است) را تجربه مي كند، او را تشويق كنيد تا در اين باره با پزشك صحبت كند. حتي اگر بگويد نه او ممكن است علائم افسردگي را تشخيص ندهد. با او در ويزيت بعدي همراه شويد و ببينيد كه چه مي گذرد. بعد مطمئن شويد درماني را كه براي بهبود او لازم است را در پيش مي گيرد.
هورمون هاي خود شما مدام در حال تغييرند و اين با داشتن كودك تازه ، استرس 9 ماه گذشته و احساس مسئوليت جديد طبيعي است. ممكن است احساس تنهايي كنيد از سويي ديگر ممكن است فكر كنيد از همه چيزي كه از تان انتظار مي رود خسته شده ايد. بالاتر از همه شما هنوز بسيار هيجان زده ايد. با خوب خوردن و استراحت هر زمان كه بتوانيد سطح انرژي خود را بالا نگه داريد. اگر هيجان پدر شدن شما را به هوس جشن گرفتن مي اندازد، در خانه جشن بگيريد تا همسرتان يز تنها نماند. اگر همكاران خود را براي نشان دادن نوزاد دعوت مي كنيد مطمئن شويد كه مدت طولاني نمي مانند و پذيرايي و تميز كاري بعد از آن هم به عهده شماست.
.
باهمسر خود مهربان باشيد.
بيشتر از قبل كارهاي خانه را به عهده بگيريد (اگر مي توانيد براي اين كارپولي بپردازيد و كمك بگيريد حتما" اين كار را بكنيد و اجازه دهيد كه هر دوي شما انرژي و توجه خود را به نوزاد تازه و يكديگر متمركز كنيد.) وقتي همسرتان نوزاد را شير مي دهد برايش شير و آب بياوريد. شانه هاي او را مالش دهيد. و هر از گاهي بدون هيچ دليلي او را بغل كنيد.
.
يك پدر 50- 50 باشيد.
براي بزرگ كردن كودك به دو نفر نياز است، مادر و پدر.نگهداري از كودك را بطور مساوي قسمت كنيد (از حمام كردن و تعويض پوشاك تا تكان دادن و آواز خواندن) نگران نباشيد كه در اين كار تجربه اي نداريد.هيچكس با دانستن اينكه چگونه كودك را قنداق كند يا آروغش را بگيرد به دنيا نيامده است، پدر و مادر هر دو با هم مي آموزند- يك شب بي خوابي، يك بار كثيف كردن همهجا در هگام عوض كردن كودك و ساير خرابكاري هاي احتمالي تا اينكه رشته كار دستتان بيايد.
.
به خود اطمينان داشته باشيد.
مطالبي در باره نگهداري از كودك بخوانيد. و نگران نباشيد كه شما متفاوت از همسرتان عمل مي كنيد . همه اين طور هستند و نوزاد شما اين تفاوت ها را دوست خواهد داشت. او هم به محبتهاي زنانه مادر و هم به عشق مردانه پدر كه كاملامتاوتند نياز دارد. به غريزه خود اطمينان كرده و از ابراز احساسات به اين موجود كوچولو كه پاره اي از تن شماست خجالت نكشيد. قويترين و خشنترين مردها نيز مي توانند در مقابل نوزادشان نرم و ضعيف باشند.
برقراري تعادل بين كار و خانواده
با دنيا آ مدن نوزادتان، شما از يك زوج به يك خانواده تبديل شده ايد. ولي برنامه ها و تعهدات كاري مي توانند نقش شما را درخانواده كمي كمرنگ نمايند. اين روزها، پدران بيشتر و بيشتر در جستجوي راههايي براي قبول مسئوليت و لذت بردن از پدر شدن هستند. شما ممكن است اين را تشخيص ندهيد، ولي يك تغيير جزئي در برنامه كاريتان مي تواند باعث ايجاد زمان زيادي براي گذراندن با كودكتان شود. مسئوليت كار در جهان امروز با مسئوليت خانه داري مخلوط شده اند كه بار سنگيني براي بدوش والدين مي گذارد. پيدا كردن توازن درست بسيار مشكل است ولي به تلاشش مي ارزد.
بسياري از پدران با انتخاب شيوه هاي جايگزين براي برنامه هاي كاري سعي مي كنند زمان بيشتري با خانواده خود گذرانده و يا مقدار زمان كه كودك در مهد مي گذراند را كاهش دهند. برخي از مردان در شيفت هاي زود يا دير وقت كار مي كنند. يا نيمه وقت كار مي كنند. در اين جا چندين روش خلاقانه براي ايجاد زمان بيشتر با خانواده ذكر مي شود:
هفته كاري فشرده
مي توانيد ساعت هاي بيشتري را در طول روز كار كنيد و در عوض روزهاي كمتري در هفته سر كاربرويد . بعنوان مثال مي توانيد در هر روز به جاي 8 ساعت 9 ساعت كار كنيد ولي در عوض هر دو هفته يكبار، يك روز تعطيلي داشته باشيد.
شروع ساعت كار متفاوت
اگر همسر شما نيز كار مي كند، با اين برنامه مي توانيد زماني كه كودك دور از خانه است را كمتر كنيد. شما و همسرتان مي توانيد كار را در ساعت هاي متفاوتي شروع مي كنند براي مثال : يكي مي تواند ساعت 6 كارش را آغاز كند و ديگري ساعت 9 . كودك توسط كسي كه ديرترمي رود به مهد كودك برده مي شود و كسي كه زودتر بر مي گردد اورا مي آورد.
كار كردن نيمه وقت
اگر پدري كمتر از 40 ساعت در هفته كار كند ،ممكن است خانواده دچار بحران مالي شوند، ولي برخي از خانواده ها با ساده زيستي از پس آن بر مي آيند. بسياري از كارها مي تواند نيمه وقت باشد. به اين ترتيب به كاركنان روزهاي تعطيلي بيشتري بدهيد. برخي از مشاغل 24 ساعت در هفته (2 شيفت 12 ساعته) 36 ساعت در هفته (3 شيفت 12 ساعته) هستند . درحاليكه 12 ساعت بسيار طولاني است ولي به چهار يا 5 روز تعطيلي در هفته فكر كنيد.
كار از خانه
اگر كار شما به گونه است كه مي توانيد كارهايتان را از طريق كامپيوتر و اتصال كامپيوتر خانه به شركت از طريق مودم انجام دهيد، اين فرصتي بسيار خوب است . هر چند كهاين باعث مي شود محل كار وخانه قاطي شوند. در واقع بسياري از كساني كه به اين شكل كار مي كنند در مي يابند كه به يك پرستار بچه در خانه نياز دارند. با اينحال براي اين روش مزايايي وجود دارد. در دسترس بودن براي صرف ناهار با كودكان، صرفه جويي در زمان و پول ، استرس كمتر در مقايسه با كار در دفتر .
اگر هيچيك از اينها گزينه نباشند.
شايد برنامه كاري شما بسيار پيچيده باشد يا شركت شما غير قابل انعطاف باشد و به شما مرخصي ندهد حتي اگر هيچيك از اين گزينه ها كار نكنند،شما همچنان مي توانيد راه هايي براي ايجاد زمان براي خانواده تان بيابيد. چند پيشنهاد:
بجاي استفاده ازتعطيلات آخر هفته براي خريد كردن و يا با ماشين اين ور و آن ور رفتن ،با هم به پياده روي برويد. به زمين بازي (سرباز يا سر پوشيده) يا به پارك برويد. براي شام به رستوران يا براي دسر به كافي شاپ برويد. همه اينها مي تواند باعث با هم بودن خانواده شود. پيك نيك نبايد تنها در پارك باشد، مي توانيد درحيات خلوت خوديا حتي در اتاق پذيرايي (در صورتيكه تلويزيون خاموش باشد) پيك نيك كنيد . يك چيزي مورد علاقه براي سرگرمي خانواده ايجاد كنيد مثل دوچرخه سواري ،اسكي يا كلكسيون تمبر. هر آخر هفته وقتي را براي فعاليت ويژه خانواده اختصاص دهيد كه در آن همه شركت نمايند.
در عين اينكه كيفيت زمان مهم است، مقدار زمان نيز براي تربيت خانواده مهم است .چالش خانواده يافتن بهترين تركيب ممكن بين كيفيت و كميت است و ايجاد گزينه اي كه به نفع مادر ،پدر و كودكان باشد.
بنظر مي رسد كه اين آغاز يك تغيير در نگرش آقايان است ،چنانكه مردان بيشتري درك مي كنند كه كار آنها همه چيز نيست ، و خانواده نيز مهم هست

مشكلات فيزيكي

.
بدن شما در طول دوران بارداري متوجه تغييرات شگرفي مي شود. با به دنيا آمدن فرزندتان، بدن شما خود شروع به التيام دادن اين تغييرات فيزيكي مي كند تا بتواند به وضعيت قبل از بارداري بازگردد. رحم شما كه در دوران بارداري در حدود 500 برابر بزرگتر شده و حدود 4.5 ليتر مايعات را در خود نگه داشته است، اكنون شروع به جمع و كوچك شدن مي كند. حدود شش هفته زمان لازم است تا رحم به حدود اندازه و وزن قبل از بارداري بازگردد. رحم بايد از حدود وزن فعليش كه 1 كيلوگرم است به وزن 50 گرم پيش از بارداري برسد. اين جمع شدن رحم ممكن است همراه با انقباضاتي مشابه با درد زايمان باشد. اين دل درد و دل پيچه پس از زايمان كاملاً طبيعي است. بسته به اينكه شما زايمان طبيعي و يا عمل سزارين داشته ايد، مشكلات فيزيكي متفاوتي را تجربه خواهيد كرد.
.
مشكلات مشترك بين زايمان طبيعي و عمل سزارين
.
مشكلات مختص زايمان طبيعي
.
مشكلات مختص سزارين
________________________________________
مشكلات مشترك بين زايمان طبيعي و عمل سزارين :
.
- خونريزي: پس از زايمان ديواره هاي رحم شروع به بازسازي مي كنند. در نتيجه يك لايه از آن جدا شده و به صورت خونريزي از واژن خارج مي شود. اين خونريزي مي تواند تا چندين هفته ادامه داشته باشد. در چند روز اول خونريزي زياد و كاملاً قرمز رنگ است، سپس از شدت آن كم شده و به رنگ قهوه اي-زرد و سپس سفيد تغيير كرده تا كاملاً متوقف شود. اگر در هر مرحله حس كرديد كه خونريزي شديدتر شده و يا اينكه لخته هاي خون بزرگ دفع مي كنيد، حتماً با پزشك يا ماماي خود مشورت نماييد.
.
- سينه هاي سفت شده: از آنجاييكه پس از زايمان سينه هاي شما پر از شير مي شوند، ممكن است احساس درد و سوزش داشته باشيد. براي كم كردن اين درد بهتر است سينه هايتان را تحريك كرده تا جريان شير برقرار شود. بهترين روش براي تحريك سينه ها اين است كه نوزادتان را تشويق به گرفتن سينه كنيد. هر چه دفعات و زماني كه او از سين? شما شير مي خورد بيشتر باشد، زودتر سينه هاي شما به حالت عادي باز مي گردند. اگر پس از هر وعد? شيردهي سينه هايتان همچنان سفت باقي ماند، توصيه مي شود كه با پمپ سينه هايتان را دوشيده و سپس كمپرس آب سرد بر روي آن قرار دهيد.
اگر به هر دليلي نتوانستيد و يا نخواستيد كه خود به نوزادتان شير دهيد و سينه هايتان به طور ناراحت كننده اي سفت شدند، از يك سوتين محكم و سفت استفاده كنيد. همچنين گذاشتن كيس? يخ بر روي سينه ها به سريع تر خشك شدن شير و كم كردن درد سينه ها كمك مي كند. از ماليدن سر سينه ها و يا ريختن آب گرم بر روي آنها خودداري كنيد زيرا كه هر دوي اين روشها باعث تحريك سينه ها و بيشتر شدن شير مي شوند.
.
- تغييرات در ادرار و مدفوع: ممكن است براي مدتي پس از زايمان به علت فشاري كه بر ناحي? لگن و اعضاي داخلي آن (مثانه، واژن و مقعد) آمده است، كنترل ادرار خود را نداشته باشيد. حدود 35 تا 40 درصد خانم ها دچار اين عارضه مي شوند. اينجاست كه اهميت تمرين براي تقويت عضلات كف لگي مشخص مي شود. با انجام اين تمرينها و قوي كردن عضلات ناحي? لگن مي توانيد احتمال بروز عدم كنترل ادرار را كم كنيد. البته اين عارضه در خانم هايي كه زايمان طبيعي داشته اند بيشتر رخ مي دهد. دنبال كردن يك رژيم مناسب براي براي انجام اين تمرين ها در اين گروه از اهميت بيشتري برخوردار است. همچنين سعي كنيد زود به زود به دستشويي رفته و مثانه اتان را خالي كنيد تا اتفاق ناخواسته اي پيش نيايد. اين عارضه مي تواند بر روز اعتماد به نفس مادران تازه تاثير نامطلوب بگذارد تا جاييكه آنها از بيرون رفتن از خانه تنها بدين علت سر باز مي زنند. اگر شما دچار اين مشكل هستيد اول اينكه به ياد داشته باشيد كه تنها شما تنها نيستيد، حتي اگر خانم ها در اين باره با هم صحبت نكنند، اين مشكلي است كه گريبان گير بسياري ازمادران تازه است. دوم اينكه به سادگي با تقويت عضلات كف لگن و استفاده از پدهاي مخصوص اين كار مي توانيد اين دوران را سپري كنيد، تا اينكه اين عدم اختيار به طور كامل برطرف شود.
اثر ديگر زايمان بر روي حركت روده ها مي باشد. زايمان حركت روده ها و در نتيجه حركت غذا داخل روده ها را كند مي كند. بنابراين شما ممكن است دچارنفخ و يبوست شويد.
از ساير عوارض زايمان كه البته مي تواند از دوران بارداري ايجاد شود، بواسير است. سعي كنيد با خوردن غذاهاي ملين، ميوه و مقدار فراوان آب از آوردن فشار بر مقعدتان خودداري كنيد. در صورتي كه بواسير شما با تغيير تغذيه و ماساژ دادن در آب گرم برطرف نشد، پزشك شما مي تواند كرم مخصوص اين كار را براي شما تجويز نمايد.
.
- درد و انبقباضاتشكمي : اين دردها كه به پس زايمان معروف است د رواقع به برگشتن رحم به اندازه اولش و همچنين تخليه بافتهاي مرده و خون اضافي درون رحم كمك مي كند. اين دردها مشابه درد پريود است كه براي چند روز ادامه دارد.
.
- كمر درد: حدود 40 درصد خانمها در دوران باراري دچار كمر درد مي شوند. اين مي تواند بخاطراضافه وزن وهمچنين تغيير مركز ثقل بدن باشد. اين نوع كمردرد مي تواند تاچندين ماه پس از زايمان نيز ادامه يابد. اين درد معمولا در قسمت پايين كمر وجود دارد. نوع ديگر كمر درد كه مادران پس از بچه دار شدن ممكن است دچارش شوند، بخاطر مراقبت مداوم از نوزاد است. اين درد معمولا در قسمت بالاي كمر، شانه ها و حتي دستها وجود دارد.
.
مشكلات مختص زايمان طبيعي :
- پارگي وازن يا episiotomy : در هنگام زايمان طبيعي ممكن است در اثر فشار سر جنين به ناحيه وا زن و پرينيوم، پارگي ايجاد شود. گاهي نيز پزشك معالج شما براي راحت تر كردن خروج سر جنين در اطراف وازن يك شكاف ايجاد مي كند كه به episiotomy معروف است. در هر دوحالت شما به بخيه نياز داريد. اين زخم هم مانند هر زخم ديگر براي خوب شدن به زمان و مراقبت نياز دارد. در صورت داشتن پارگي موارد زير را براي ببود سريع رعايت كنيد:
• كمپرس يخ يا آب سرد بر روي زخمتان قرار دهيد.
• محل زخم را تميز و خشك نگه داريد.
• از توالت ايراني بجاي توالت فرنگي استفاده كنيد و در هنگام ادراركردن روي ناحيه اب بريزيد تا از سوزش آن كم شود.
• در هنگام مدفوع كردن يك پد روي زخم گذاشته و به سمت بالا فشار بياوريد.
• تمرين هاي تقويت عضلات كف لگن را انجام دهيد.
• مراقب علايم چرك كردن باشيد. اين علايم عبارتند از: داغي موضعي، ورم، درد شديد يا افزايش دردو ترشحات از زخم.
.
مشكلات مختص سزارين :
.
- نقاحت پس از عمل: سزارين يك عمل جراحي اساسي است كه به طبع دوره نقاحت طولاني به هراه دارد. بر اثر داوهاي بيهوشي ممكن است تاچند روز سرگيجه داشته باشيد.همچنين خوب شدن محل زخم و بخيه مي تواند چندين هفته طول بكشد. در اين مدت سوزش و درد در ناحيه زخم طبيعي است. محل زخم را خشك و تميز نگه داريد. پس ازسزارين ماهها (معمولاحدود6 ماه) طول مي كشد تا بدن شما به صورت عادي اوليه اش بازگردد. بعضي از خانمها تا يكسال پس از سزارين در محل بخيه احساس بي حسي مي كنند.
.
- عفونت در محل زخم: عفونت مي تواند پيامد هر نوع عمل جراحي باشد، سزارين نيز ازاين امر مستثني نيست. البته از آنجاييكه بلافاصله پس از عمل آنتيبيوتيك به شما تزريق مي شود، احتمال بروز عفونت بخاطر باز شدن شكم در محيط اطاق عمل كم است. اما به هرحال عفونت مي تواند در محل زخم و جاي بخيه پديد آيد كه اين خود پروسه خوب شدن را كندتر مي كند.
.
- ايجاد چسبندگي پس از سزارين: در مرحله بهبودي بدن شما پس از سزارين، لايه هاي زخم كه بهم جوش مي خورند ممكن است باعث چسبيده شدن اعضاي داخلي شكم شوند. تمام اعضايداخلي شك درو يك غشاء بيرنگ بنام پريتونيم Peritoneum قرار دارند. در عمل سزارين اين لايه يا غشاء بريده مي شود. در نتيجه پريتونيم متورم مي گردد. پس از عمل اين تورم بافتهاي زخم را درست مي كنند. اگر جريان خون به اين لايه بخوبي برقرار باشد، لايه هاي زخم به خوبي جوش خورده و به حالت قبل بر ميگردد. اما معمولا پس از سزارين جريان خون به شكم كاسته مي شود و اين باعث مي شودكه بافت هاي زخم در هنگام جوش خوردن ساير اعضاي داخلي شكم را نيز بهم چسبانده و چسبندگي ايجاد نمايد. عوارض ايجاد چسبندگي عبارتند از:
• درد شديد در ناحيه شكم ولگن. اين درد بخصوص زماني كه شما فعاليت شديد مي كنيد بيشتر خود را نشان مي دهد.
• انسداد روده. كه باعث عدم توانايي بدن براي دفع مدفوع مي شود و توام با حالت تهوع، استفراغ و درد مي باشد.
• در موارد بسيار كم باعث ناباروري مي شود. اگر چسبندگي بين تخمدانها و يا لوله فالوپيان صورت گيرد، مي تواند منجر به ناباروري زن گردد.
.
براي برطرف كردن چسبنگي يك عمل جراحي ديگر لازم است. كه البته هيچ تضميني وجودندارد كه چسبندگي پس از اينعمل دوباره صورت نگيرد.


تنظيم برنام? زايمان

با اينكه تقريباّ غير ممكن است كه از پيشاپيش بتوانيد پيش بيني كنيد چه نوع زايماني خواهيد داشت، ولي توصيه مي شود پيش از زايمان جوانب مختلف آن را در نظر گرفته و بر طبق خواسته هايتان برنامه ريزي كنيد. ابتدا با پزشك يا ماماي خود مشورت كنيد تا بتوانيد بين زايمان طبيعي و سزارين يكي را انتخاب كنيد. در صورتي كه حاملگي شما دچار پيچيدگي خاص نباشد، زايمان طبيعي بهترين و بي خطرترين راه براي دنيا آوردن نوزاد مي باشد.
در صورت انتخاب زايمان از طريق عمل سزارين، معمولاّ نظر شما تاّ ثير چنداني در انجام پروسس ندارد. ممكن است شما بتوانيد نوع بيهوشي كه نخاعي يا بيهوشي عمومي باشد را انتخاب كنيد ولي باقي مراحل كمابيش به نظر كامل جراح و متخصص بيهوشي بستگي دارد.
اما در صورت انتخاب زايمان طبيعي اگر همه چيز به طور عادي پيش رود، مي توانيد از پيش نحو? زايمانتان را برنامه ريزي نماييد. پيشنهاد مي كنيم كه از پيش يك ليست از خواسته هايتان را تهيه كرده و يك نسخه را به پزشك يا مامايتان داده و يك نسخه را با خود در روز وضع حمل به بيمارستان يا زايشگاه ببريد و به تيمي كه در هنگام وضع حملتان با شما كار مي كنند، بدهيد.
به عنوان مثال مي توانيد به موضوعات ليست شده در پايين فكر كنيد و به كمك نظرخواهي از همسرتان برنام? زايمان خود را بنويسيد. ممكن است برخي از موارد ذيل براي شما مهم نباشد و يا مواردي كه براي مهم هستند در اين ليست نيامده باشند. اين تنها به عنوان يك راهنما مي باشد.
• براي تسكين درد از چه نوع مسكني مي خواهيد استفاده كنيد؟ مثلاّ مي توانيد از داروهاي مسكن، اپيدورال و يا از روشهاي درماني تكميلي از قبيل هميوپاتي و يا ماساژ استفاده كنيد.
• ترجيح مي دهيد پيش از زايمان در حركت باشيد يا در تخت دراز بكشيد؟
• آيا براي زايمان وضعيت خاصي را در نظر داريد؟
• آيا ترجيح مي دهيد تا حد امكان از مداخلات پزشكي از قبيل: پاره كردن جفت به طور مصنوعي، دنيا آوردن با فورسپس، پاره كردن دهان? واژن و ... جلوگيري شود مگر آنكه از نظر پزشكي كاملاّ ضروري باشد.
• آيا چيز خاصي است كه شما به خصوص نسبت به آن نگران هستيد و يا ترس داريد؟
• آيا تصميم خاصي مد نظرتان است كه بلافاصله پس از دنيا آمدن نوزادتان انجام شود؟ به عنوان مثال مي توانيد توصيه كنيد كه نوزادتان پس از دنيا آمدن بر روي سينه تان گذاشته شود.
• چه تصميمي براي شير دادن به نوزاد داريد؟
• آيا مايليد براي سرعت بخشيدن به مرحل? سوم زايمان به شما داروي سينتومترين (Syntometrine) تزريق شود؟

با در نظر گرفتن موارد بالا و نكات ديگري كه براي شما در هنگام زايمانتان مهم است مي توانيد برنام? زايمانتان را بنويسيد. سعي كنيد كه خواسته هاي خود را به طور شفاف و واضح توضيح دهيد تا تيم پزشكي كه با شما خواهند بود به راحتي بتوانند آنها زا برداشت كنند. البته در نظر داشته باشيد كه زايمان يك امر غير قابل پيش بيني است و ممكن است طوري كه شما برنامه ريزي كرده ايد،پيش نرود، خود را براي اينكه بخواهيد برنامه اتان را تغيير دهيد آماده سازيد.

تهي? ساك بيمارستان:

بهتر است كه حداقل يك ماه پيش از موعد زايمانتان يك ساك را مخصوص بردن به بيمارستان آماده نگه داريد تا اگر فرزندتان تصميم گرفت زودتر به جمع خانواده بپيوند، وسايلتان را مهيا داشته باشيد.
وسايلي كه نياز داريد در اين ساك ببنديد شامل وسايل مورد نياز در هنگام زايمان و وسايل مورد نياز پس از زايمان مي باشد.
وسايل مورد نياز در هنگام زايمان به خصوص زايمان طبيعي:
• اگر از پيش برنام? زايمانتان را نوشته ايد، آن را همراه خود داشته باشيد تا به پزشك يا مامايي كه براي زايمانتان حضور دارد بدهيد.
• اگر مايليد براي تسكين درد از ماشين TENS استفاده كنيد، بايد آن را از پيش تهيه كرده و با خود داشته باشيد.
• روغن براي ماساژ پشت، پاها و شانه هايتان. مي توانيد از روغن هاي مخصوص ماساژ و يا روغن زيتون بدون بو استفاده كنيد. بسياري از خانمها ماساژ را در هنگام زايمان آرامش بخش مي دانند. روش ديگري كه مي توانيد استفاده كنيد اين است كه دو عدد توپ تنيس را داخل جوراب حوله اي قرار داده و با چرخاندن آن در قسمت پايين كمر از تنش ايجاد شده در كمرتان جلوگيري نماييد.
• يك عدد اسفنج يا دستمال پارچه اي تميز كه با خيساندن آن در آب سرد، مي توانيد صورت ولب هايتان را در هنگام زايمان خنك كنيد.
• يك دست پيراهن گشاد و راحت در صورتي كه تمايل نداشته باشيد لباس بيمارستان را بپوشيد. اگر خواستيد از لباس هاي خود استفاده كنيد، حتماّ جنس نخي و خنك انتخاب كرده و سعي كنيد از لباسهاي قديميتان باشد. زيرا كه به علت لكه شدن با خون به احتمال زياد ديگر قابل استفاده نخواهد بود.
• يك جفت دمپايي سبك و راحت.
• چند دست لباس زير كه مي توانيد از لباس زيرهاي قديمي اتان و يا مدل يك بار مصرف استفاده كنيد.
• يك جفت جوراب كلفت. بسياري از خانمها در انتهاي مرحل? اول زايمان احساس سرما ، به خصوص در پاهايشان مي كنند. ممكن است بخواهيد يك شال هم براي انداختن روي شانه هايتان همراه داشته باشيد.
• بورس سر و اگر موهايتان بلند است كش يا گل سر، زيرا بسياري از خانمها در هنگام زايمان تحمل موهايشان را در اطرافشان ندارند.
• اگر چيز خاصي داريد كه به شما آرامش مي دهد و دوست داريد همراه خود داشته باشيد. تمركز به شيئ مورد علاقه تان مي تواند فكرتان را از درد زايمان منحرف كند.
• دوربين براي ثبت دقايق اولي? دنيا آمدن نوزاد عزيزتان.

وسايل مورد نياز پس از زايمان:

• پول خورد يا كارت تلفن براي دادن خبر خوش به بستگان و فاميل. ممكن است كه بيمارستان اجاز? استفاده از تلفن همراه را به شما ندهد.
• لباس و لباس خان? راحتي. ممكن است بخواهيد يك ربدوشامبر براي هنگامي كه اقوام به ديدنتان مي آيند، داشته باشيد.
• لباس زير، ترجيحاّ يك بار مصرف زيرا به علت خونريزي پس از زايمان آنها راحت تر مي باشند.
• نوار بهداشتي.
• پوشك براي نوزادتان.
• نوشيدني به مقدار زياد. بسياري از خانمها در هنگام شيردهي احساس تشنگي شديد مي كنند. سعي كنيد آب ميو? تازه به مقدار زياد بنوشيد. از نوشيدن نوشابه هاي گازدار خودداري كنيد زيرا كه داراي كافيين بالا مي باشند.
• غذاهاي ملين. يبوست پس از زايمان يك امر شايع مي باشد.
• اگر تصميم داريد خودتان به نوزادتان شير دهيد حداقل دو دست سوتين شيردهي و پدهاي جذب كنند? شير، زيرا ممكن است شير پس دهيد.
• در صورتي كه قرار است بيش از يك روز در بيمارستان بمانيد، كتاب يا مجله اي براي خواندن. اگر مي خواهيد خود به نوزادتان شير دهيد يك كتاب براي كمك به شيردهي موفق مي تواند بسيار مفيد باشد.
• و از همه مهم تر لباس براي نوزاد عزيزتان هنگامي كه انشاءالله به سلامتي او را به خانه مي بريد و همچنين صندلي ماشين برا ي حفاظت و ايمني او
بدن شما در هنگام زايمان:
فرآيند تولد نوزاد، هفته ها پيش از اينكه شما انقباضات و درد زايمان را متوجه شويد شروع مي شود. بدن شما از خيلي جهات خود را شروع به آماده كردن براي زايمان مي كند. شما ممكن است متوجه برخي از اين تغييرات بشويد و برخي ديگر از اين تغييرات ممكن است نامحسوس باشد. اگر متوجه اين تغييرات بشويد مي دانيد كه زايمانتان نزديك است، هر چند كه لغت نرديك در اينجا مي تواند چند روز و يا چند هفته باشد.
اولين اين تغييرات، افزايش حجم خون در بدن مي باشد. يكي از علايم افزايش گردش خون مي تواند ورم ملايم در بدن شما باشد. از آنجاييكه بدن شما مي داند كه در هنگام زايمان مقداري خون از دست خواهد داد، شروع به توليد بيشتر خون مي كند. براي ايجاد فضاي بيشتر به منظور جا دادن اين افزايش حجم خون، بدن شما ورم مي كند.
اتفاق ديگري كه براي بدنتان مي افتد، احساس انقباضات غير منظم كه به Braxton Hicks معروف مي باشند، است. اين انقباضات براي آماده ساختن عضلات رحم بسيار مهم مي باشد. عضلات هر چه بيشتر به كار گرفته شوند قوي تر مي شوند، اين انقباضات نامنظم در واقع ورزشي براي عضلات رحم شما مي باشد.
با اينكه برخي از خانم ها Braxton Hicks را همراه با درد تجربه مي كنند براي بيشتر خانم ها اين انقباضات بدون درد مي باشد.
بعضي از خانمها ممكن است ترشحات زرد رنگ غليظي از سينه هايشان داشته باشند. اين در واقع همان آغوز است كه اولين غذاي نوزاد شما محسوب مي شود. در بسياري از خانمها آغوز پيش از تولد نوزاد شروع به ترشح مي كند كه نشانه اي از نزديك شدن زمان زايمان مي باشد.

مراحل مختلف زايمان طبيعي:
زايمان براي خانمهايي كه براي بار اول مادر مي شوند مانند يك معماي پيچيده مي ماند. با اينكه از بسياري جهات واقعاّ زايمان يك معما است ولي از طرف ديگر در بسياري از جهات خانمها تجربيات يكساني از زايمان دارند.
چيزي كه براي هم? خانم ها يكسان است مراحل زايمان مي باشد. مراحل زايمان را مي توان به سه مرحله تقسيم كرد:
مرحل? اول:
كه طولاني ترين مرحل? زايمان است و خود به سه فاز زير تقسيم مي شود:
• فاز اولي? درد زايمان early labour))
• فاز زايمان فعال (active labour)
• فاز يا مرحل? انتقالي
مرحل? دوم:
زور زدن و تولد نوزاد
مرحل? سوم:
بيرون دادن جفت


مرحل? اول:

فاز اولي? درد زايمان:
با شروع مرحل? زايمان ممكن است با خود فكر كنيد آيا واقعاّ زايمان من دارد شروع مي شود؟ درد زايمان به صورت انقباضات مي باشد. در اين فاز انقباضات ملايم هستند و فاصل? آنها از يكديگر 20 دقيقه و يا بيشتر مي باشند. به تدريج اين فاصل? زماني كمتر شده و به 5 دقيقه مي رسد و زمان هر انقباض نيز بيشتر مي شود. نكت? مهم د راين مرحله اين است كه آرامش خود را از دست ندهيد و سعي كنيد امور روزمر? خود را به طور عادي سر كنيد و اگر در نيمه شب انقباضات شروع شدند سعي كنيد دوباره به خواب برويد. به غير از شرايط خاص، د راين مرحله لازم نيست به بيمارستان برويد. ولي اگر در هفت? 37 يا كمتر بارداري خود هستيد و اين انقباضات را به طور مكرر احساس مي كنيد حتماّ با پزشك يا ماماي خود تماس بگيريد زيرا ممكن است كه شما زايمان زودرس يا پيش از موعد داشته باشيد. در اين مرحله ممكن است متوجه افزايش ترشحات رحميتان شويد. اين ترشحات ممكن است همراه با خون باشد كه به آن شو (shaw) مي گويند. با ديدن خون هراس نكنيد اين كاملاّ عادي است. البته اين مقدار خون نبايد زياد باشد در اين صورت بايد با پزشك يا بيمارستان تماس بگيريد. همچنين اگر كيس? آبتان قبل از اينكه انقباضات و درد زايمان زياد شود، پاره شد نيز حتماّ با پزشك يا مامايتان تماس بگيريد.
فاز اولي? درد زايمان وقتي تمام مي شود كه دهان? رحم شما درحدود 4 سانتي متر باز شده باشد.
مدت زمان فاز اولي? درد زايمان چقدر است؟
مدت زمان فاز اولي? درد زايمان از هر خانم با خانم ديگر متفاوت مي باشد. اينكه اين مرحله چقدر طول بكشد به نوع دهان? رحم شما، تعداد و قدرت انقباضات بستگي دارد. هر چه رحم شما آمادگي بهتري داشته باشد و انقباضات بيشتر و قوي تر ي داشته باشيد اين زمان كوتاه تر مي شود. معمولاّ براي خانم هايي كه زايمان اولشان است اين زمان تا حدود 8 ساعت طول مي كشد. ولي در زايمان هاي بعدي اين زمان به مراتب كوتاه تر مي شود.
چند توصيه براي آسان كردن اين مرحله:
با شروع شدن انقباضات خونسردي خود را از دست ندهيد. با شمارش و يا زمان گرفتن انقباضات خود را درگير نكنيد زيرا كه اين زمان مي تواند بسيار طولاني باشد. در عوض مي توانيد هر از چند گاه مدت زماني كه هر انقباض طول مي كشد را زمان بگيريد تا حدوداّ بدانيد چقدر تا نزديك شدن زايمان باقي مانده است. بدن شما و انقباضاتي كه حس مي كنيد خود به طرز غير قابل توصيفي، شما را آگاه مي كنند كه زمان به بيمارستان رفتن كي است.
در اين هنگام بسيار مهم است كه شما كاملاّ استراحت كنيد زيرا كه روز ( و يا شب) پر از ماجرايي را در پيش داريد. سعي كنيد تا جايي كه مي توانيد آب و يا نوشيدني هاي سالم ديگر ميل كنيد و حتماّ حتماّ مرتب به دستشويي برويد حتي اگر نياز آن را حس نمي كنيد. مثان? پر منقبض شدن را برا ي رحمتان مشكل تر مي كند و همجنين مثان? خالي فضاي بيشتري را براي جنين فراهم مي كند تا جنين راحت تر بتواند پايين بيايد.

فاز دوم زايمان فعال:
اين مرحله در واقع زمان شروع زايمان است . زمان انقباضات به هم نزديك تر مي شوند . در اين مرحله دهان? رحم سريع تر باز مي شود و از حدود 4 به 10 سانتي متر مي رسد. در اين مرحله فاصل? بين انقباضات به 5-4 دقيقه مي رسند و هر انقباض در حدود 1 دقيقه طول مي كشد. به ياد داشته باشيد اين 5-4 دقيقه فرصت بسيار خوبي برا ي شماست كه استراحت كرده و خود را ريلكس كنيد. سعي كنيد در اين فاصله نوشيدني بنوشيد و يا به دستشويي برويد.
معمولاّ براي اغلب خانم ها اين فاز، زماني است كه به بيكارستان مي روند. ولي اگر شما قصد نداريد از تجهيزات پزشكي براي تسكين درد استفاده كنيد ممكن است بخواهيد پس از گذراندن اين مرحله به بيمارستان مراجعه كنيد. در انتهاي اين مرحله ممكن است فاصل? انقباصات به 2 تا 3 دقيقه برسد هر چند برخي از خانم ها هيچ گاه انقباضات را با فاصل? كمتر از 5 دقيقه تجربه نمي كنند.
در انتهاي اين مرحله ممكن است فرزند شما شروع به پايين آمدن بكند، هر چند براي برخي ممكن است جنين پيش از اين مرحله و يا در مرحل? بعد شروع به پايين آمدن بكند.

مدت زمان فاز زايمان فعال چقدر است؟
نوع و مدت زمان زايمان مي تواند براي هر خانم بسيار متفاوت باشد. ولي به طور متوسط اگر كه اين اولين زايمان شما باشد، براي باز شدن دهان? رحم از 4 به 10 سانتي متر حدود 6 ساعت به طول مي انجامد. البته اين در صورتي است كه شما از اپيدورال يا اوكسيتاسين (Oxytocin) استفاده نكرده باشيد. در صورت استفاده ا زاوكسيتاسين اين مرحله سريع تر و در صورت استفاده از اپيدورال اين مرحله معمولاّ كندتر مي شود.
اگر اين زايمان اول شما نباشد به احتمال بسيار زياد اين مرحله سريع تر خواهد بود.

چند توصيه براي آسان تر كردن اين مرحله:
تمرين درست نفس كشيدن، روشهاي تمدد اعصاب، د رحركت بودن و دريافت ماساژ مي توانند بسيار كمك كننده در اين مرحله باشند.
مي توانيد در بين انقباضات و دردهاي زايمان در اطراف اطاق راه برويد و در هنگام انقباصات به كسي يا چيزي تكيه دهيد. اگر احساس خستگي مي كنيد، بر روي تختتان به پهلوي چپ دراز بكشيد و يا در صورت دسترسي، بر روي صندلي ننويي (Rocking Chair) بنشينيد.
بسياري از خانمها گرفتن دوش آب گرم در اين مرحله را بسيار ارامش بخش مي دانند. اين البته به ترجيح شما بستگي دارد. اگر مي خواهيد از تجهيزات پزشكي، از قبيل گاز خنده، اپيدورال و يا داروهاي مسكن تزريقي براي تسكين درد استفاده كنيد در اين مرحله بايد پزشك يا ماماي خود را از تصميمتان آگاه سازيد.

فاز انتقالي:
فاز آخر مرحل? اول زايمان زماني است كه دهان? رحم به طور كامل كه در حدود 10 سانتي متر است، باز مي شود. دليل اينكه اين فاز، فاز انتقالي خوانده مي شود اين است كه مرحل? اول را به مرحل? دوم مي پيوندد.
اين فاز سخت ترين مرحل? زايمان است و اما خبر خوب اين است كه كوتاه ترين مرحله نيز مي باشد. در اين مرحله انقباضات شما هر كدام حدود 5/1 دقيقه طول مي كشد و فاصل? آنها از هم مي تواند چيزي بين 2 تا 3 دقيقه باشد. بعضي از خانم ها در اين مرحله ممكن است شروع به لرزيدن و يا حتي استفراغ كنند. اين امر كاملاّ طبيعي است پس اگر براي شما پيش آمد دست پاچه نشويد.
زمانيكه فاز انتقالي به پايان مي رسد و دهان? رحم شما به طور كامل باز مي شود، فرزند شما ممكن است در حدود لگنتان پايين آمده باشد. به اين خاطر ممكن است فشاري بر مقعدتان احساس كنيد و احساس كنيد كه نياز به مدفوع كردن داريد. بعضي از خانمها در اين لحظه تمايل شديدي به زور زدن پيدا مي كنند، پزشك يا ماماي شما مي تواند به شما راهنمايي دهد كه چه زماني هل بدهيد. د راين زمان شما شروع به خونريزي نيز مي كنيد.
در بعضي از خانمها جنين خيلي زودتر از اينكه مادر دهان? رحمش كاملاّ باز شود، پايين مي آيد و در نتيجه مادر پيش از آنكه زمانش باشد، احساس مي كند كه نياز به زور زدن دارد. در حاليكه در برخي از خانمها جنين ممكن است خيلي ديرتر پايين آمده و مادر اصلاّ فشار مقعدي احساس نمي كند. هر خانم و هر زايمان منحصر به خود است و با زايمان ديگر متفاوت مي باشد.
اگر شما از اپيدورال استفاده مي كنيد، بستگي به مقدار دارويي كه دريافت مي كنيد، فشارهاي متفاوتي را احساس خواهيد كرد.

مدت زمان فاز انتقالي چقدر است؟
اين مرحله سريع ترين مرحل? زايمان است ولي زمان آن برا ي خانمها مي تواند از چندين دقيقه تا چند ساعت فرق كند. اگر كه شما قبلاّ زايمان طبيعي داشته ايد اين زمان برا ي شما احتمال زياد كم تر خواهد بود.

چند توصيه براي آسان تر كردن اين مرحله:
اگر شما براي زايمانتان از اپيدورال استفاده نكنيد در اين مرحله ممكن است اعتماد به نفس خود را براي توانايي انجام اين كار از دست بدهيد ولي خبر خوب اين است كه اين مرحله زود مي گذرد و شما تا اين جا بدون كمك تجهيزات پزشكي پيش آمده ايد. سعي كنيد تمركز خود را در هر زمان تنها بر روي انفباضي كه حس مي كنيد بگذاريد. در اين مرحله است كه اطرافيان شما در اطاق زايمان مي توانند بسيار كمك كننده باشند. اگر در اطاق زايمان با خود همراه داريد و يا كادر بيمارستان مي توانند به شما كمك كنند تا در وضعيتي كه برايتان راحت تر است قرار گيريد، با دستمال خنك شده در آب صورتتان را بشورند و يا در بين انقباضات به شما يك جرعه آب بدهد.

مرحل? دوم:

زور زدن و تولد نوزاد:
اين مرحله معمولا براي بيشتر خانمها بهتر مي باشد. زيرا كه در مرحل? اول زايمان، شما كنترل زيادي بر روند زايمان نداشته و بدن شما بيشتر كار را انجام مي دهد. در اين مرحله شما مي توانيد خود به پيشرفت زايمانتان كمك كنيد. اين مرحله بهترين مرحل? زايمان است زيرا كه در پايان اين مرحله نوزاد نازنينتان را براي اولين بار خواهيد ديد.
در ابتداي اين مرحله انقباضات شما فاصله اشان از هم بيشتر شده و به شما فرصت مي دهد كه كمي استراحت كنيد. بسياري از خانمها انقباضات در اين مرحله را بسيار قابل تحمل تر از فاز زايمان فعال مي دانند، در حالي كه بعضي از خانمها ايد? زور زدن را دوست ندارند.
اگر جنين خيلي پايين در قسمت لگن شما قرار داشته باشد، ممكن است كه يك تمايل غير عادي براي زور زدن در ابتداي اين مرحله و يا حتي زودتر داشته باشيد. ولي اگر فرزندتان در كانال تولد به انداز? كافي پايين نيامده باشد، ممكن است اين ميل را نداشته باشيد. همينطور كه رحم شما منقبض مي شود به جنين فشار مي آورد و او را به سمت كانال تولد هل مي دهد. بنابراين اگر همه چيز انشاء الله خوب پيش رود، شما مي توانيد صبر كنيد تا بدنتان اين كار را انجام دهد و شما فقط هنگامي زور بزنيد كه تمايل شديد به اين را پيدا مي كنيد. اين تأمل مي تواند كمك كند تا در انتهاي زايمان كمتر خسته و آشفته شويد. البته اگر از اپيدورال استقاده كنيد از آنجاييكه از كمر به پايين احساس بي حسي مي كنيد ممكن است كه كاملا متوجه آنچه كه در بدنتان مي گذرد نشويد. در اين حال حتما بايد پزشك يا ماماتان شما را براي اينكه كي زور بزنيد راهنمايي كنند.
پايين آمدن جنين ممكن است سريع اتفاق نيفتد و آهسته صورت گيرد، به خصوص اگر زايمان طبيعي اولتان باشد. با هر انقباض نيروي وارد آمده بر جنين از طرف رحم و همچنين از طرف عضلات شكم شما او را پايين و پايين تر به سمت كانال تولد هل مي دهد. وقتي كه انقباضات تمام مي شود و رحم شما به حالت عادي برمي گردد، جنين كمي عقب رانده مي شود. اين روند مانند دو قدم به جلو و يك قدم به عقب مي ماند. در اينجا است كه انتخاب وضعيت قرار گرفتن مناسب كه براي شما جواب مي دهد بسيار مهم است. سعي كنيد چندين حالت و وضعيت را امتحان كنيد تا موقعيتي را پيدا كنيد كه در آن راحت تر هستيد و به پايين آمدن جنين هم بهتر كمك كند. پس از مدتي Perineum (بافت ميان مقعد و واژن) با هر زور زدن شروع به بالا آمدن مي كند و هر آن ممكن است سر فرزندتان نمايان شود. اين لحظه، لحظ? بسيار هيجان انگيزي است زيرا كه مي دانيد هر چه زودتر مي توانيد فرزند دلبندتان را ببينيد. ممكن است بخواهيد با گرفتن يك آيينه اولين آثار به دنيا آمدن فرزندتان را ببينيد. دراين هنگام تمايل به زور زدن بسيار شديدتر مي شود. با هر انقباض قسمت بيشتري از سر نوزاد پيدا مي شود. فشاري كه سر نوزاد بر Perineum (بافت ميان مقعد و واژن) مي آورد بسيار شديد است و با كش آمدن پوست آن احساس سوزش شديدي مي كنيد. در اين مرحله است كه بعضي از خانم ها ممكن است دچار پارگي شوند و يا اگر پزشك يا ماماي شما حس كند كه پوستتان به انداز? كافي كش نمي آيد با يك قيچي مخصوص در حالي كه با اسپري بي حسي اطراف واژن را بي حس ميكند، در اطراف Perineum (بافت ميان مقعد و واژن) برش ايجاد كنند تا سر نوزاد راحت تر بيرون آيد.
براي جلوگيري از پارگي پزشك يا ماما از شما مي خواهند تا آرام تر زور بزنيد يا براي چند لحظه از زور زدن خودداري كنيد. در اين وهله تمايل شما به زور زدن آنقدر زياد است كه ممكن است از شما خواسته شود براي جلوگيري از زور زدن در بين انقباضات شروع به بيرون راندن نفس خود و يا تند نفس كشيدن كنيد.
سر فرزندتان به تدريج شروع به بيرون آمدن مي كند. به تدريج پيشاني، چشمها، دماغ و دهانش و بالاخره چانه اش بيرون مي آيد. در اين هنگام مي توانيد در حالتي قرار گيريد كه دنيا آمدن فرزندتان را مشاهده كنيد. پس از بيرون آمدن كامل سر و صورت نوزاد پزشك يا ماماي شما اطراف دهان و بيني او را با ساكشن يا گاز استريل تميز مي كند و با لمس كردن اطراف گردن او اطمينان حاصل مي كند تا بند نافش دور گردن او نپيچيده باشد. البته اگر كه بند ناف دور گردن نوزاد پيچيده باشد جاي نگراني نيست، پزشك يا ماما آن را از دور گردن باز مي كند و يا با گير? مخصوص بسته و مي برند. در اين هنگام سر نوزاد در حالتي قرار مي گيرد تا به بيرون آمدن راحت تر شانه ها كمك كند. با انقباض بعدي و زور زدن شما شانه ها و سپس بدن او بيرون مي آيد. شنيدن اولين صداي گري? نوزادتان پس از تولد، فراموش نشدني ترين خاطر? زندگيتان خواهد بود. اگر همه چيز به طور طبيعي پيش رود نوزاد را پس از بيرون آمدن به روي شكم شما قرار مي دهند تا بتوانيد او را لمس كرده و ببينيد. هنگامي كه نوزاد در هواي اتاق قرار گرفت بايد گرم نگه داشته شود. ماما يا پرستار شما او را با يك حوله تميز كرده و داخل يك پتو مي پيچانند. با بستن گيره هاي مخصوص د ردوقسمت بند ناف، بين اين دو گيره را مي برند. در اين زمان شما ممكن است انواع احساسات مختلف از قبيل رضايت مندي، هراس، غرور، ناباوري، هيجان و از همه مهم تر آرامش خيال از اينكه فرزند تان به دنيا آمده و زايمان را پشت سر گذاشته ايد را داشته باشيد.
با اينكه مطميناَ بسيار خسته هستيد ولي انگار انرژي مضاعفي پيدا كرده ايد و به غير از گذراندن زمان با نوزادتان نمي توانيد به چيز ديگري فكر كنيد.

مدت زمان مرحل? دوم ( زور زدن و تولد) چقدر است؟
كل مدت زمان رحل? دوم مي تواند از چندين دقيقه تا چند ساعت در خانمهاي مختلف تغيير كند. به طور متوسط براي خانمهايي كه از اپيدورال استفاده نمي كنند اين مرحله براي زايمان اول حدود يك ساعت و براي زايمان هاي بعدي حدود 20 دقيقه به طول مي انجامد. اگر شما از اپيدورال استفاده كنيد عموماَ اين زمان بيشتر طول مي كشد.

مرحل? سوم:
بيرون دادن جفت:
پس از چند دقيقه از به دنيا آمدن نوزادتان ، رحم شما دوباره شروع به منقبض شدن مي كند. معمولا چند انقباض اول جفت را از ديوار? رحم شما جدا مي كند. هنگامي كه پرشك يا ماماي شما آثار جدا شدن جفت از رحم را ببيند از شما مي خواهد كه براي خروج جفت يك زور كوچك بزنيد. معمولا جفت با يك زور بيرون آمده و توام با درد نمي باشد.

مدت زمان مرحل? سوم چقدر است؟
مرحل? سوم زايمان معمولا چيزي بين 10-5 دقيقه طول مي كشد. البته در بعضي از خانم ها مي تواند تا نيم ساعت و حتي بيشتر نيز طول داشته باشد.

آيا مرحل? ديگري نيز وجود دارد؟

پس از اينكه شما جفت را بيرون داديد، رحمتان بايد منقبض و سفت شود طوريكه شما مي توانيد آن را از روي شكمتان در حدود ناف احساس كنيد. پزشك يا ماماي شما و پس از پرستار بخش به طور مرتب رحم شما را چك مي كند تا اطمينان حاصل كند كه همانطور سفت باقي مانده است. در صورتي كه رحم شما سفت نباشد، آنرا ماساژ مي دهد. سفت ماندن رحم از اين جهت حايز اهميت است كه كمك مي كند رگهاي خوني كه در محل اتصال جفت به رحم در دوران بارداري ايجاد شده اند، از ديوار? رحم جدا شده و بيرون بيايند. اگر رحم شما درست منقبض نشود اين رگها شروع به خونريزي داخلي مي كنند.
اگر شما تصميم داريد خودتان به نوزادتان شير دهيد، از همين الان بهتر است شروع كنيد. هر چند كه بسياري از نوزادان بلافاله پس از تولد تمايلي به شير خوردن ندارند ولي براي عادت دادن او به سينه مفيد است كه دهانش را نزديك به شينه تان قرار دهيد. بيشتر نوزادان بالاخره پس از چند ساعت شروع به گرفتن و مكيدن سين? مادر مي كنند. اين كه از همان ابتدا شروع به شير دادن به نوزادتان كنيد هم براي شما و هم براي او بسيار رضايت بخش است. علاوه بر آن بر اثر ترشح شير در بدنتان هورمون آكسي توسين (Oxytocin) كه همان هورموني است كه باعث انقباضات در هنگام زايمان مي شود، توليد مي شود كه به جمع شدن و ماندن رحم كمك مي كند. اگر كه شما نخواهيد به نوزادتان شير دهيد يا رحم شما به حالت اولش برنگردد در اين صورت نياز است كه آكسي توسين (Oxytocin) به شما به صورت آمپول تزريق شود. در اين مرحله شما ممكن است انقباضات خفيفي داشته باشيد البته به علت اينكه الان هم? فكر و ذكر شما فقط فرزند عزيزتان است مكن است اين انقباضات را حس نكنيد. برا يخانمهايي كه زايمان اولشان است اين انقباضات تا چندين ساعت پس از بيرون دادن جفت ه طول مي انجامد. ولي براي خانمهايي كه پيشتر زايمان داشته اند اين انقباضات مي تواند تا چندين روز به طول انجامد. اگر اين انقباضات براي شما ناراخت كننده هستند مي توانيد درخواست مسكن كنيد. حتي ممكن است در اين مرحله احساس لرز و سرماي شديد داشته باشيد كه طبيعي است.
براي اطمينان از اينكه در ناحي? واژن پارگي رخ نداده است، پرستار يا ماما شما را معاينه مي كند. در صورت وجود پارگي يا برش در ناحي? رحم (Episiotomy) شما به بخيه نياز خواهيد داشت. در صورت استفاده ز اپيدورال، متخصص بيهوشي در اين مرحله كاتتر شما را از پشتتان بيرون مي آورد. اين كار بسيار سريع و بي درد انجام مي شود.
اكنون شما و همسرتان مي توانيد از معجز? تولد فرزندتان در كمال آسايش لذت ببريد و تمام درد زايمان را با به آغوش كشيدن او فراموش كنيد.


موقعيت هاي مختلف براي زايمان:

تغيير موعيت دادن و حركت كردن در هنگام زانمان فوايد بسيار دارد. برخي از اين فوايد همان لحظه براي مادر مشخص است، از قبيل اينكه احساس راحت تري به مادر دست مي دهد و ميزن درد را كمتر مي كند، حواس مادر را از درد كم مي كند و همچنين حس كنترل بيشتري به مادر مي دهد به خصوص اينكه با هم? اتفاقاتي كه براي شما مي افتد ممكن است دستپاچه شويد و يا فكر كنيد همه چيز از كنترل شما خارج است. با حركت كردن و يا تغيير موقعيت مي توانيد به اين احساسات غلبه كنيد.
علاوه بر هم? اين فوايد براي ملدر، براي جنين و پيشرفت زايمان نيز موقعيت مناسب و در حركت بودن مهم مي باشد. تغيير وضعيت دادن مي تواند شكل و انداز? دهان? رحم ولگن را تغيير داده و كمك كند تا سر نوزاد به سوي موقعيت مطلوب خود در مرحل? اول زايمان حركت كند.
حركات نوساني از قبيل راه رفتن، از پله بالا رفتن . تاب دادن بدن به جلو و عقب، بسيار به چرخش و پايين آمدن جنين در مرحل? دوم زايمان كمك مي كند. حركت داشتن و در حالت قابم و راست قرار گرفتن به فركانس، طول مدت و كيفيت انقباضات كمك مي كند. همچنين اثر مثبت ديگر در حالت راست قرار داشتن اين است كه جاذبه به حركت جنين به سمت پايين كمك مي كند. تغيير موقعيت دادن به رساندن اكسيژن به جنين نير كمك مي كند. در صورتي كه با خوابيدن بر روي پشتتان ممكن است فشار خونتان پايين بيايد و در نتيجه اكسيژن كمتري به جنين برسد.
تغيير وضعيت مي تواند زمان زايمان را نيز كوتاه تر كندف تحقيقات نشان مي دهد مدت زمان باز شدن رهان? رحم از 3 سانتي متر به 10 سانتي متر در خانمهايي كه از موقعيت خوابيده به پشت به حالت نشسته، و از حالت نشسته به حالت ايستاده تغيير وضعيت مي دهند %50 كمتر از خانمهايي است كه فقط به پشت دراز مي كشند.

حالتهاي پيشنهاد شده براي مرحل? اول زايمان:
• استراحت كردن:
براي استراحت كردن مي توانيد موقعيت هاي زير را امتحان كنيد:


در حالي كه بين زانوهايتان براي راحتي بيشتر متكا قرار مي دهيد، به پهلو دراز بكشيد.


حالت نيمه نشسته، نيمه خوابيده روي تخت يا كاناپه و يا د رحالتي كه به همسرتان تكيه مي دهيد.


حالت نشسته در حالي كه يك پايتان بالا باشد. حالت هاي نامتقارن كمك مي كند تا شكل دهان? رحم تغيير كرده و از يك سمت بزرگتر شود. اين امر كمك مي كند تا جنين هنگام دنيا آمدن بهترين موقعيت را پيدا كند.
• حركات نوساني:
حركات نوساني و تاب مانند در مرحل? اول زايمان بسيار مفيد مي باشند. اين حركات به منظم شدن تنفس شما كمك مي كند و باعث مي شود شما كنترل بهتري بر بدن خود داشته باشيد.


بر روي راكينگ چير تاب خوردن


بر توپ مخصوص حركت كردن


به چلو و عقب تاب خوردن


به طرفين تاب خوردن
• فعال بودن:
فعاليتهايي از قبيل راه رفتن، از پله بالا و پايين رفتن و حركات كششي همه در مرحل? اول زايمان بسيار كمك مي كنند. اين فعاليتها به چرخيدن و پايين آمدن جنين كمك مي كند. البته در ابتداي زايمان خود را با راه رفتن زياد خسته نكنيد. راه رفتن در مرحل? انتقالي از مرحل? اول به مرحل? دوم كه فرزندتان تا اندازهاي پايين آمده كه به دهان? رحم فشار مي آورد بسيار مؤثر است.


خيز زدن


بالا و پايين رفتن از پله


حركات كششي
• موقيت مناسب براي خانمهاي با كمر درد: حالت هاي پيشنهادي در صورت كمر درد، انقلاضات نامنظم و يا طولاني شدن مرحل? اول در زير خلاصه شده است:
- خم شدن به جلو:
بسياري از خانمها به خصوص آنهايي كه از درد كمر رنج مي برند ترجيح مي دهند تا در هنگام انقباضات به سمت جلو خم شوند و اين كار آنها را آرام تر مي كند.


با پاهايتان در طرفين صندلي به پشتي آن تكيه دهيد


در حال ايستاده به يك ميز تكيه دهيدبه پشتي تخت بيمارستان تكيه دهيدد

- حالت زانو زدن:


حالت چهار دست و پا


زانو زدن به صندلي


تكيه به توپ زايمان


حالت سجدهه

حالتهاي پيشنهاد شده براي مرحل? دوم زايمان:
وضعيت هاي ايده آل براي مرحل? دوم زايمان آنهايي هستند كه به باز كردن دهان? رحم تا حد امكان كمك كنند، يك مسير مناسب را براي پايين آمدن جنين و عبور از كانال تولد (Birth Canal) فراهم كند، از نيروي جاذب? زمين براي پايين آمدن جنين كمك بگيرد و همچنين به مادر احساس راحتي و كنترل بيشتري دهد.
در ابتدا سعي كنيد يك حالت را براي چندين انقباض امتحان كنيد. اگر اين حالت براي شما راحت بود، در همان حالت باقي بمانيد. در غير اين صورت در بين انقباضات تغيير وضعيت دهيد. ممكن است ماما يا پزشك شما درست پيش ازدنيا آمدن فرزندتان از شما بخواهد در وضعيت خاصي قرار گيريد.

حالت هاي استاندارد
اين حالت ها، آن هايي هستند كه بيشتر پزشكان زنان عادت دارند كودك را به اين روش به دنيا آورند. به احتمال زياد اگر شما فيلم آموزشي در مورد زايمان ديده باشيد نيز در اين حالت بوده است.


- حالت نيمه نشسته در حاليكه به تكيه گاه نرمي تكيه مي دهيد و زانوهايتان را در دستانتان مي گيريد. در هنگام انقباضات مي توانيد زانوهايتان را به سمت شانه هايتان هل دهيد. اين حالت متعارف ترين حالت در بيمارستان ها مي باشد. از فوايد آن اين است كه كمي از جاذب? زمين براي پايين آمدن جنين كمك مي گيريد همچنين شما احساس كنترل كافي بر بدنتان داريد. از طرف ديگر پزشك يا ماماي شما دسترسي و ديد مناسب به كانال تولد دارد.


- به پهلو دراز كشيدن. در اين حالت در حاليكه پشتتان قوس دارد يكي از پاهايتان مي تواند توسط همراهتان گرفته شود. در اين حالت با اينكه جاذب? كمكي نمي كند ولي اگر مرحل? دوم زايمانتان سريع باشد، اين حالت مي تواند براي مادر بسيار راحت باشد.
• حالت زانو زدن:
اگر شما به غير از مسكن از وسيل? ديگري براي تسكين درد استفاده نكرده باشيد، اين موقعيت ها مي- تواند بسيار كمك كنند. در صورت استفاده از اپيدورال قرار گرفتن در اين موقعيت خود مي تواند كار مشكلي باشد. زيرا كه شما بايد از كسي كمك بگيريد تا كاتتر، سرم و كابل هاي مانيتور را از جلوي دست و پاي شما دور نگه دارد. اگر از اپيدورال استفاده مي كنيد پيش از قرار گرفتن در حالت زانو زدن ، از پزشك يا ماماي خود بپرسيد. زيرا شما براي برقراري تعادلتان ممكن است نياز به كمك داشته باشيد.


زانو زدن در حاليكه دستانتان را بر روي تخت تكيه دهيد و پاهايتان را به راحتي از هم ديگر فاصله داشته باشد. اين حالت كمك مي كند تا از پارگي ناخواسته هنگام زايمان جلوگيري شود. همچنين براي شما مي تواند راحت باشد.


حالت چهار دست و پا در حاليكه پشتتان را به سمت بيرون قوس مي دهيد. اين حالت اگر كه كمر درد داريد، فرزندتان بزرگتر از حد معمول است و يا اگر جنين به سمت پشت باشد بسيار مناسب است. بسياري از مادران اين وضعيت را بسيار راحت مي دانند.

حالتهاي ايستاده يا چمباده زدن:
اين وضعيت ها در صورتي كه شما از اپيدورال استفاده مي كنيد، مناسب نمي باشد. زيرا كه معمولا در اين صورت نمي توانيد از تخت بلند شويد.


حالت نشسته، اين وضعيت مانند نشستن بر روي توالت فرنگي است و بريا اين منظور مي توانيد از فريم يك صندلي كه نشيمن گاهش برداشته شده و يا چهار پايه هاي مخصوص زايمان استفاده كنيد.ابته براي برقراري تعادلتان حتما به كمك همراهتان نياز داريد. اين موقعيت كمك مي كند تا دهان? رحم بهتر باز شده و از جاذب? زمين به بهترين نحو استفاده مي شود.

ورزش‌هاي دوران بارداري و پس از زايمان

در گذشته مادران از هر نوع ورزش و تحركي منع مي‌كردند و حركات نرمشي و پياده‌روي را باعث سقط يا زايمان زودرس مي‌دانستند اما امروزه با تشكيل كلاس‌هاي آمادگي براي زايمان و آموزش تمرينات تنفسي و آماده‌سازي بدن براي زايمان، بيش از پيش اهميت ورزش مشخص شده است.گذشته از مسئله آمادگي براي زايمان، اعتقاد بعضي از مردم بر اين است كه بارداري تناسب اندام را به‌هم مي‌زند. اما بايد گفت بارداري لزوماً اندام را خراب نمي‌كند. افزايش وزن، تغيير وزن بدن، كاهش نسبي تونوس شكم و بزرگي سينه‌ها موقتي است و مادر عاقل كسي است كه اين تغييرات را به‌عنوان يك پديده موقتي پذيرفته و با ورزش و نرمش‌هاي مناسب دوران بارداري و پس از زايمان در رفع آن بكوشد.در دوران بارداري مركز ثقل بدن تغيير مي‌كند و به جلوي ستون‌فقرات متمايل مي‌شود. به اين علت مادر باردار تمايل دارد كه شانه‌هاي خود را به عقب بكشد و در نتيجه حالت فرورفتگي بيش از اندازه‌اي در ستون فقرات او به‌وجود مي‌آيد كه موجب دردهائي در كمر خواهد شد. كم‌تحركي، تأثير هورمون‌هاي مترشحه جفت و تغيير در نحوه خوابيدن و برخاستن كمردرد را تشديد مي‌كند. قرارگيري صحيح بدن، جلوگيري از افزايش وزن، نرمش‌هاي مداوم روزانه و استفاده از سينه‌بند مناسب از عواملي است كه به برقراري و تناسب اندام كمك مي‌كند.
چرا نرمش در دوران بارداري ضرورت دارد؟
براي تأمين اكسيژن اضافي مورد نياز جنين ضربان قلب و تعداد تنفس مادر افزايش مي‌يابد. نيم‌ساعت پياده‌روي در محيطي آرام و هواي تميز سبب مي‌شود كه اين ميزان اكسيژن اضافي راحت‌تر جذب شود. به‌دليل تأثير هورمون‌هاي جفت، كم‌تحركي و فشار رحم حامله بر روي دستگاه گوارش، يبوست نيز يكي ديگر از مشكلات بارداري است كه با نرمش، پياده‌روي و تغذيه مناسب مي‌توان از آن پيشگيري نمود.
نرمش در دوران بارداري چه فايده‌اي براي مادر باردار دارد؟
شايد بتوان در يك جمله گفت كه هدف از تمرين‌هاي بدني در دوران بارداري حفظ حالت و وضع عضلات بدن و زيبائي اندام مادر است تا بتواند از نظر جسمي و روحي براي زايمان آماده شود.
نرمش‌هاي صحيح سه امتياز بارز به همراه دارند:
نخست آن‌كه نرمش باعث مي‌شود كه دوران بارداري روند بهتري داشته باشد. گردش خون و اكسيژن‌گيري را تسريع مي‌نمايد و بدن را در وضعيتي قرار مي‌دهد كه قادر باشد جنين را با خستگي كمتري حمل كند. از نظر سلامت اعصاب نيز اثرات ورزش غيرقابل انكار است.دليل ديگر آن‌كه نرمش با نيرومند كردن ماهيچه‌هائي كه در موقع زايمان نقش عمده‌اي برعهده خواهند داشت و نرم كردن مفصل‌هاي باسن بدن را براي زايمان سريع‌تر و راحت‌تر آماده مي‌سازد. مادري‌كه در دوران بارداري به‌طور مرتب نرمش مي‌كند به داروي مسكن كمتري به هنگام تولد نوزادش نياز دارد.و بالاخره نرمش به قسمت‌هاي مختلف بدن اجازه مي‌دهد كه پس از زايمان زودتر شكل طبيعي و عادي خود را بازيابند، شكم دوباره تو برود، بدن لاغر شود، سينه‌ها از شكل نيفتد و غيره...و همان‌طور كه قبلاً گفتيم نرمش و تحرك سبب فعال شدن بهتر دستگاه تنفس و گوارش و رفع مشكل يبوست و تسريع گردش خون در تمام قسمت‌هاي بدن به‌خصوص در ناحيه پاها خواهد شد. حفظ و ترجيحاً بهبود تناسب به‌عنوان يك هدف در دوران حاملگي در نظر گرفته مي‌شود.
چه ورزشي براي مادر باردار مناسب است؟
پياده‌روي، شنا و نرمش‌هاي مخصوص دوران بارداري از ورزش‌هاي مفيد در اين دوران هستند.پياده‌روي روزي ده دقيقه تا نيم‌ساعت بر روي چمن يا زمين خاكي (سطوح نرم) با يك كفش مناسب و لباس راحت باعث تقويت عضلات شكم شده و سبب احساس راحتي و نشاط مي‌شود در صورت احساس ناراحتي يا درد بايد اين ورزش را قطع و از ساير ورزش‌ها سود جست.
شنا:
براي يك خانم باردار بعد از پياده‌روي، شنا بهترين ورزش محسوب مي‌شود. خانم ورزشكاري كه به‌دليل بارداري مجبور است ورزش را كنار بگذارد مي‌تواند شنا كند و با اين‌كار هم فعاليت بدني خود را حفظ مي‌كند و هم ورزش مفيد و فرح‌بخشي انجام مي‌دهد. شنا موجب آرامش جسم و روح مي‌شود و در كم‌كردن اضافه وزن نيز مؤثر است. از طرف ديگر شنا يكي از بهترين تمرينات ماهيچه‌اي و تنفسي است. با توجه به اين دلايل شنا براي مادر آينده بسيار مفيد است. استفاده از استخر به‌جزء در فصل تابستان كه معمولاً تعداد مراجعان زياد است. در ساير فصول بي‌ضرر است و خطري براي مادر باردار ندارد منتهي بايد از شيرجه زدن و مسابقه خودداري شود.
نرمش‌هاي مخصوص دوران بارداري:
اين نرمش‌ها به سادگي در منزل قابل انجام است و مي‌توان روزانه ?? تا ?? دقيقه از وقت را به نرمش‌ها اختصاص داد. تمريناتي كه در مدت بارداري به خانم‌ها توصيه مي‌گردد به سه دسته تقسيم مي‌شود:
تمرينات تنفسي، تمرينات ماهيچه‌اي و تمرينات آرام‌بخش
با دانستن چگونگي روند يك زايمان و آنچه شما بايد در طول مدت وضع حمل انجام دهيد، بهتر مي‌توانيد به فوايد اين نرمش‌ها پي‌ببريد. اين نرمش‌ها با وجود سادگي براي زن باردار كافي است و هدف اين است كه با انجام چند حركت ساده، بارداري و زايمان راحت‌تر شود.
راهنمائي‌هاي لازم جهت ورزش كردن:
?ـ اگر بارداري شما دچار مشكلاتي است پيش از شروع به نرمش يا ورزش با پزشك يا ماما مشورت كنيد.
?ـ قبل از نرمش پنج تا ده دقيقه خود را گرم كنيد.
?ـ چند دقيقه ورزش روزانه (حداقل سه‌بار در هفته) بهتر از يك‌ساعت ورزش هفتگي يا نامنظم است.
?ـ بهتر است بعد از هر پانزده دقيقه فعاليت پنج دقيقه استراحت كنيد.
?ـ از انجام ورزش‌هاي سنگين در هواي مرطوب، گرم و يا هنگامي‌كه تب داريد خودداري كنيد.
?ـ از حداكثر توان خود استفاده نكنيد و از تا شدن يا باز شدن شديد مفاصل پرهيز نمائيد.
?ـ به منظور پرهيز از سرگيجه به آرامي از جاي خود بلند شويد و از ماه چهارم حاملگي به بعد، تمرينات در وضعيت خوابيده به پشت را انجام ندهيد.
?ـ اگر علائم غيرمعمول در شما ظاهر شد، ورزش را متوقف نمائيد و با مشاور ورزشي خود مشورت كنيد.
?ـ براي جلوگيري از كاهش آب بدن قبل، حين و پس از ورزش مايعات فراوان بنوشيد.
??ـ در هنگام شنا از شركت در مسابقه و شيرجه رفتن خودداري نمائيد. از وان گرم و سونا به‌خصوص در سه ماهه ابتداي بارداري پرهيز كنيد.
??ـ از ورزش‌هاي سخت، پرانرژي و قدرتي در دوران بارداري خودداري كنيد. به‌خصوص اگر آن فعاليت‌ها را قبلاً تجربه نكرده باشيد.
??ـ تمرين را بايد به محض احساس خستگي، درد، گرفتگي عضلات، ضربان قلب نامنظم و يا ضربان قلب بالاتر از ???بار در دقيقه قطع كنيد.بايد يادآوري كرد كه اگر در نرمش بدني زياده‌روي نشود، اين‌گونه ورزش‌ها خطري به‌همراه ندارند.
برنامه ورزشي براي بالا بردن توان حركتي

ماه چهارم بارداري، هفته اول:
روزي ده‌دقيقه راه رفتن، ?? دقيقه نرمش آرام. هفته دوم: روزي ?? دقيقه راه رفتن ?? دقيقه تمرين نرمش آرام. هفته سوم: دقيقاً مانند هفته اول. هفته چهارم: روزي ?? دقيقه راه رفتن ?? دقيقه تمرين نرمش
ماه پنجم بارداري: هفته اول:
روزي ?? دقيقه راه رفتن، روزي ?? دقيقه نرمش. هفته دوم: روزي ?? دقيقه راه رفتن، ?? دقيقه تمرين نرمش آرام. هفته سوم: روزي ?? دقيقه راه رفتن، ?? دقيقه نرمش آرام. هفته چهارم: روزي ?? دقيقه راه رفتن، روزي ?? دقيقه نرمش
ماه ششم بارداري: هفته اول:
روزي ?? دقيقه راه رفتن، ?? دقيقه نرمش آرام. هفته دوم: روزي ?? دقيقه راه رفتن، ?? دقيقه تمرين نرمش ملايم. هفته سوم: روزي ?? دقيقه راه رفتن، ?? دقيقه نرمش ملايم. هفته چهارم: روزي ?? دقيقه راه رفتن، ?? دقيقه نرمش ملايمدانستنيهاي بارداري از ابتدا تا زايمان
خلاصه : يك خانم باردار بايد تا ?? هفته هر ماه يكبار از ?? تا ?? هفته هر ماه دو بار (هر دو هفته يكبار) و از ?? تا ?? هفته هر ماه چهار بار (هفته اى يكبار) به پزشكتان مراجعه و چك شويد .
متن كل خبر : بين ? تا ??% از حاملگي ها ممكن است با عوارض همراه شوند لذا هر زن بايد قبل از باردارى مورد ارزيابى دقيق قرار گيرد البته بيشتر بارداريها بدون برنامه قبلى هستند و لذا به محض تشخيص باردارى بايد ويزيت اوليه انجام شود وآزمايشات روتين جهت زن باردار درخواست شود

يك خانم باردار بايد تا ?? هفته هر ماه يكبار از ?? تا ?? هفته هر ماه دو بار (هر دو هفته يكبار) و از ?? تا ?? هفته هر ماه چهار بار (هفته اى يكبار) به پزشكتان مراجعه و چك شويد .

اگر از باردارى جلو گيرى نميكنيد با مشاهده هر كدام از اين علايم بايدبه حاملگى شك كنيد

?- عقب افتادن عادت ماهانه :

(در صورتى كه پريود شما منظم است با عقب افتادن پريودتان بمدت چند روز احتمال باردارى مطرح ميشود) استرس- كاهش يا افزايش وزن - بيماريهاى مزمن - تغيرات محيطى و ورزشهاى سخت نيزاز جمله مواردى هستند كه ميتوانند الگوى پريود را تغيير دهند.

?-تهوع واستفراغ :

در ??% از حاملگيها رخ ميدهد ودر صبح بيشترين شدت را دارد .

?-تغيير شكل سينه ها

?-احساس حركت جنين در شكم ( بعد از ?? هفتگى مشاهده ميشود )

?-احساس خستگى و تكرر ادرار

?- بزرگى شكم

با مشاهده هر كدام از اين علايم بهتر است يك آزمايش حاملگى انجام دهيد .

ازمايش هاى ادرارى حدود يك هفته بعد از عقب افتادن عادت ، باردارى را نشان ميدهند در حاليكه أزمايش خون ميتواند يك هفته قبل از عقب افتادن عادت باردارى را نشان دهد .

در هر ويزيت باردارى موارد زير چك ميشوند :

افزايش وزن - فشار خون - اندازه رحم و زنده بودن جنين (كه توسط فيتوسكوپ ويا سونيكيد انجام ميشود )

ميزان افزايش وزن باردارى حدود ??-?? كيلو است كه در زنان چاق كمتر بايد باشد (?-? كيلو)

در صورت مشاهده هر كدام از اين علايم سريعا پزشك خود را مطلع كنيد :

?-آبريزش از واژن

?-لكه بينى يا خونريزى

?-ورم دست وصورت يا ورم شديد پاها

?-سردرد شديد و تارى ديد

?- درد قسمت فوقانى وسمت راست شكم (منطقه اپى گاستر)

?- تب يا لرز

?- استفراغ شديد

?- سوزش ادرار

?- كم شدن حركات جنين

تغذيه در دوران بارداري:

رژيم غذايي زن بارداربايد متنوع وپر كالري باشد . بهتر است غذا به دفعات بيشتر وحجم كمتر مصرف شود .مقدار افزايش كالري مصرفي ??? كيلو كالري بيش از حالت غير باردار است به اين ترتيب نياز به كالري كه در يك زن غير باردار ???? كيلو كالري است در بارداري به ???? كيلو كالري افزايش مي يابد .

نياز روزانه آهن در طي بارداري ?? ميلي گرم در روز است و از ماه چهارم بارداري كه زمان خونسازي جنين است بايدمصرف آن شروع شود.اگر بگويم آهن مهمترين نياز زن باردار است اغراق نكرده ام . جنين مثل يك انگل !!! و پارازيت ،آهن را فعالانه از خون مادر جذب ميكند و حتي زماني كه مادر كم خوني شديد دارد جنين كم خون نمي شود و اين زن باردار است كه در صورت عدم مصرف آهن اگزوژن (يعني قرص فروس سولفات يا كپسول هماتينيك )دچار افت همو گلوبين وهماتوكريت خون ميشود )تاكيد ميكنم كه هيچ غذا يا رژيم غذايي آهن مورد نياز بارداري را تامين نميكند وحتما بايد آهن اگزوژن مصرف شود .

شما خانم باردار در صورتي كه :

?-اندام درشتي داريد

?-دوقلو باردار هستيد

?-كم خوني داريد

?-تا اواخر حاملگي قرص آهن مصرف نكرده ايد يا نامنظم مصرف كرده ايد ،بايد دو برابر مقدار معمول آهن دريافت كنيد .

براي تامين كلسيم بدن در طي حاملگي بايد روزي نيم الي يك ليتر (يعني دو الي چهار ليوان)شير يا معادل آن ماست مصرف كنيد .

در رژيم غذايي شما بايد پروتئينها ي حيواني(تخم مرغ ، گوشت قرمز وسفيد) ويتامينهاو كربوهيدرات بمقدار كافي وجود داشته باشد و بهتر است در مصرف حبوبات بعلت ايجاد مشكلات گوارشي زياده روي نكنيد .

بهداشت در دوران بارداري:

?- شما خانم باردار بايد لباس گشاد وراحت بپوشيد واز كفش پاشنه بلند هم نبايد استفاده كنيد.

?-هفته اي دو الي سه بار حمام برويد وسعي كنيد كمتر در حمام بنشينيد .در سه ماهه آخر بارداري بعلت احتمال سقوط نبايد از وان استفاده كنيد .

?-اگر شغل اداري وكم تحركي داريد ميتوانيدتا انتهاي بارداري كاركنيد ولي شغلهاي با تحرك فيزيكي زياد بايد محدود شوندوحتما بايد چند بار در روز مدتي استراحت كنيد .

?-مسافرت كوتاه مدت اشكالي ندارد ولي بهتر است از مسافرتهاي طولاني خصوصا در اواخر حاملگي پرهيز كنيد.وهر يكي دو ساعت يكبار قدم بزنيد.

?-در ماه آخر بارداري(چهار هفته آخر )نزديكي نكنيد .

?-ورزشهاي سبك يا متوسط را ميتوانيد انجام دهيد ولي ورزشهاي سنگين وشديد ممنوع است .

?-در طي حاملگي در صورت وجود ترشح زياد واژينال ميتوانيد از دوش واژينال استفاده كنيد ولي اينكار را نبايد با سرنگ انجام دهيد چون خطر آمبولي هوا ومرگ وجود دارد.

?-خانمهاي محترم سيگاري !!!!لطفا در طي حاملگي به جنين خود رحم نموده وحتي الامكان سيگار نكشيد !!چون سيگار با كم كردن جريان خون جفت باعث تولد نوزاد كم وزن وناهنجار ميشود .

?-اگر شما سابقه واكسيناسيون كزاز نداريد بايد دو دوز واكسن توام بزرگسالان (ديفتري-كزاز)را به فاصله يكماه بزنيد ويكسال بعد هم ياد آور دريافت كنيد .

مشكلات شايع در دوران بارداري :

?-تهوع واستفراغ :

معمولا در سه ماهه اول بارداري مشاهده ميشود ودر هنگام صبح بيشترين شدت را دارد . زياد بودن هورمون بارداري(hcg) وفشارهاي روحي ورواني جزو مهمترين دلايل شدت آن هستند .حاملگي چند قلو ومول حاملگي هم ميتوانند ويار حاملگي را شدت بخشند .

راهكارهايي براي كاهش تهوع واستفراغ:

?-هنگام صبح وقبل از برخاستن از بستر مقداركمي بيسكويت يا نان خشك بخوريد

?-سعي كنيد بيشتر در معرض هواي آزاد قرار بگيريد ودر صورت امكان هر روز مدتي در هواي آزاد قدم بزنيد .

?-به خانه اقوام وافراد مورد علاقه خود برويد واز صحبت ورفت وآمد با افراد واقوامي كه با آنها مشكل داريد پرهيز كنيد (حتي الامكان تا اتمام سه ماهه اول).

?- غذا خوردن در خارج از منزل ومسافرتهاي كوتاه ومفرح كمك كننده هستند .

?-استفاده از آمپول B? مفيد است همچنين در موارد شديداستفاده محدود از قرص وآمپول متوكلوپراميدبعنوان خط آخر درمان باعث بهبودي ميشود

بر اساس تجربيات اينجانب ، مسايل روحي ورواني بشترين تاثير را در تهوع واستفراغ حاملگي ايفا ميكنند و زن بطور ناخود آگاه با اين تصور كه با حاملگي زيبايي و جذابيت خود را براي همسرش از دست ميدهد يا ترس از بچه داري يا در زناني كه چند دختر ياپسر دارند ترس از اينكه نكند جنس بچه تكراري باشد و همچنين در حاملگي هاي ناخواسته ، ناآگاهانه با حاملگي خود بصورت تهوع واستفراغ مقابله ومخالفت ميكند پس در اين شرايط مهمترين وظيفه بعهده مرد است تا با مطمئن كردن همسر خود نسبت به جذابيت وزيبايي اش وهمچنين فراهم كردن يك محيط آرام ودور از تنش همسر خود را حمايت كند

?-كمردرد:

علت آن تغيير شكل بدن وبزرگ شدن شكم ودر نتيجه، افزايش لوردوز كمر ميباشد.شل شدن ليگامانهاي لگني واسپاسم عضلاني از علل ديگر ميباشند .

براي كم كردن درد ميتوان از اين روشها استفاده نمود :

?-استراحت

?-گرم كردن موضع

?-مصرف مسكن ها

?-شكم بند طبي

?-واريس:در طي حاملگي تشديد ميشود وبا افزايش وزن بدتر ميشود .

درمان در حاملگي:

?-استراحت منظم وزياد در طي روز ?-بالا نگهداشتن پاها چندين بار در روز?-استفاده از جورابهاي مخصوص واريس

در مواردي كه نياز به جراحي واريسها باشد اين عمل بايد تا بعداز زايمان به تعويق انداخته شود .

?-هموروئيد(بواسير):

با حاملگي تشديد ميشود .

درمان هموروئيد در طي حاملگي:

?-استفاده از داروهاي بيحس كننده موضعي

?- نشستن در تشت آب نيمگرم روزي ?-?بار بمدت ??دقيقه

?- استفاده از ملين هاي گياهي(مثل سنالين-سي لاكس و سنامد)

?- عدم مصرف غذاهاي كافئين دار مثل چاي-نوشابه-قهوه

?- عمل جراحي(هموروئيدكتومي) كه بهتر است در طي حاملگي انجام نشود چون اكثرهموروئيدها بعد از زايمان برطرف ميشوند.

?-لكوره(افزايش ترشحات واژن):

اكثرا بعلت تغييرات هورموني در حاملگي است اگر ترشحات شما عفوني باشند يعني واجد شرايطي باشند كه در مبحث عفونتهاي شايع زنان توضيح داده ام بايد به پزشك مراجعه كنيد در غير اينصورت دوش واژينال سركه رقيق ميتواند باعث تخفيف علايم شود.

سوزش سر دل (HEART BURN) :

يكي از شايعترين شكايات در حاملگي است با بزرگ شدن رحم معده تحت فشار قرار گرفته ومقداري از محتويات معده همراه با اسيد به داخل مري پس زده ميشود وباعث HEART BURN ميشود .

راهكار هايي براي تخفيف سوزش سر دل:

?-افزايش تعداد وعده هاي غذايي همراه با كاهش مقدار غذاي مصرفي در هر وعده

?-پرهيز از خم شدن ويا صاف دراز كشيدن

? -قرار دادن دو عدد بالش زير سر هنگام دراز كشيدن

?-مصرف آنتي اسيد هاي خوراكي مثل هيدروكسيد آلومينيوم يا منيزيم.

چه آزمايشهايي بايد در طي حاملگي انجام دهيم؟

در اولين ويزيت بايد آزمايش شمارش كامل گلبولي(CBC و diff) گروه خوني و Rh و VDRL و تيتر آنتي بادي ضد سرخجه ، قند خون ناشتا (FBS) ،پاپ اسمير ، HBS Ag و UA&UC (آناليز وكشت ادرار) درخواست شود. اين آزمايشات بهتر است يكبار ديگر بين??-?? هفتگي تكرار شوند .

سونوگرافي بايد دو بار انجام شود:بار اول بين ?-?? هفته بارداري وبار دوم بين??- ?? هفتگي.

زايمان طبيعي در اين مبحث ميخواهم بطور خلاصه شما را با زايمان طبيعي ،روشها ،مزايا وعوارض آن آشنا كنم

زايمان طبيعي چيست؟

زايمان طبيعي به خروج كامل جنين وجفت از راه واژن گفته ميشود.اكثر بيماران من خصوصا خانمهايي كه اولين حاملگي خود را ميگذرانند ميپرسند :

چه زماني بايد براي زايمان به بيمارستان مراجعه كنيم؟

زماني بايد براي بستري شدن مراجعه كنيد كه درد هاي حقيقي زايماني شروع شده باشند .حالا حتما ميپرسيد مگر درد غير حقيقي هم داريم؟ بله در طول حاملگي درد هاي كاذبي هم وجود دارند. در واقع بعد ازاتمام هفت ماهگي گاها انقباضات رحمي نامنطمي ديده ميشود كه ممكنست آنهارا با درد زايمان اشتباه بگيريم.پس چطور ميتوان فهميد كه درد حقيقي يا كاذب است؟

تفاوتهاي ميان دردهاي حقيقي وكاذب:

?- بر خلاف درد هاي زايماني ،دردهاي كاذب در فواصل نامنطم ايجاد ميشوند .

?-وقتي درد كاذب باشد فاصله بين درد ها وشدت آنها با گذشت زمان تغييري نميكند (بر خلاف دردهاي حقيقي كه فاصله دردها كمتر وشدت آنها بيشتر ميشود).

?-دردهاي كاذب با مسكن ها بر طرف ميشوند در حاليكه زايمان طبيعي را نمي توان با مسكن متوقف نمود.

شما خانم باردار اگر انقباضات درد ناك رحمى را همراه با يكى يا هر دوى اين علايم داشته باشيد حتما طى ساعات آينده زايمان خواهيد كرد

?- نمايش خونى يا bloody show شامل ترشحاتى است كه اندكى خون آلود بوده و در حد چند قطره ميباشد كه بعلت باز شدن دهانه رحم ايجاد ميشود

?- باره شدن كيسه آب

البته ممكن است كيسه آب بعلت عفونت يا دلايل ديگر زودتر از موعد پاره شود يا بعضا در هنگام زايمان پاره شود

در اكثر موارد سر جنين جلوى دهانه خروجى رحم قرار ميگيرد ولى با شيوع بسيار كمتر ممكن است پا يا باسن جنين (پوزيشن بريچ) يا شانه وگاها ابرو يا چانه جنين جلوى دهانه خروجى رحم قرار گيرند كه دربيشتراين مواردسزارين انجام ميشود مگر بعضى موارد خاص كه در اين حالت پزشك تصميم ميگيرد كه زايمان طبيعى يا سزارين انجام شود

?- مراحل زايمان چند ساعت طول ميكشد ؟

در زنانى كه اولين زايمان خود را تجربه ميكنند بين??-?ساعت ودر زنان چند زا ?-? ساعت

?- اپى زيوتومى جيست؟ چگونه در چه مواقعى و چرا انجام ميشود؟

اپى زيوتومى به برشى كه روى پرينه(حد فاصل بين دهانه واژن ومقعد) در هنگام زايمان براى تسهيل خروج جنين ايجاد ميشود گفته ميشود در بعضى از مواقع بصورت عمودى ودر ايران اكثرا (بعلت كوتاه بودن پرينه در خانمهاى ايرانى وجهت بيشگيرى از پارگى اسفنكتر مقعد ) بشكل اريب داده ميشود با انجام اين عمل وترميم آن بعد از خروج جنين وجفت از پارگى هاى غير قابل اجتناب واژن در طى زايمان وآسيب به مثانه وركتوم بيشگيرى ميشود

دراين موارد از اپى زيوتومى استفاده ميشود:

?- زنانى كه اولين يا دومين زايمان خود را تجربه ميكنند

?- زنانى كه زايمان زودتر از موعد دارند

?- اگر جنين بشكل بريچ در رحم قرار گرفته باشد (يعنى پا يا باسن جنين بجاى سر جلوى دهانه رحم قرار گرفته باشد )

?- در مواردى كه از فورسپس براى زايمان استفاده ميشود

?- در مواقعى كه جنين بيش از حد بزرگ باشد
شما بايد در طي زايمان فعال يعني در حين خروج نوزاد در موقع انقباض يعني وقتي رحمتان سفت ودردناك ميشود نفس خود را حبس كرده به شكم خود فشار ورده واصطلاحا زور بدهيد و وقتي انقباض تمام ميشود نفسهاى عميق بكشيد (هر انقباض بين ?? ثانيه الي ? دقيقه طول ميكشد )
برگرفته شده از : پزشكان بدون
نوزادان گريه مي كنند و هيچ راهي براي خلاصي از گريه آنها وجود ندارد. از آنجا كه نوزاد نمي تواند حرف بزند، گريه او ممكن است براي والدينش نگران كننده باشد و از خود بپرسند "از كجا بفهميم مشكلش چيست؟" فهميدن علت گريه نوزاد ممكن است در آغاز دشوار باشد ولي بايد توجه داشت كه قسمت بزرگي از بچه بزرگ كردن آزمون و خطاست و والدين خيلي زود ياد خواهند گرفت كه چگونه نياز هاي كودك خود را پيش بيني كنند. دلايل زير شايع ترين دلايل گريه نوزاد هستند و نوزاد با گريه خود در واقع مي خواهد مشكلش را به شما بفهماند:
چرا كودكتان گريه مي كند
من گرسنه ام
وقتي ياد بگيريد كه نشانه هاي گرسنه بودن كودك خود (مثل نق نق كردن، سر و صدا راه انداختن و دنبال پستان مادر گشتن هنگامي كه او را در آغوش مي گيريد) را بشناسيد مشكلاتتان در سير كردن او قبل از اينكه گريه كند كمتر مي شود. وقتي كودكتان گريه مي كند اول مطمئن شويد كه گرسنه نيست. شير دادن ممكن است سبب قطع گريه كودك نشود ولي اگر مي خواهد همچنان شير بخورد بگذاريد به خوردن ادامه دهد . بعضي اوقات شيرخواران حتي بعد از اينكه شروع به شير خوردن مي كنند به گريه كردن ادامه مي دهند اما شما به شير دادن ادامه دهيد چون هنگاميكه معده اش پر شود از گريه كردن دست بر مي دارد.
پوشكم را عوض كنيد
بعضي كودكان به مجرد اينكه به تعويض پوشك نياز داشته باشند سر و صدايشان در مي آيد اما بعضي ديگر اينطور نيستند. در هر صورت اين هم يكي از دلايل گريه كردن كودك است و خوشبختانه هم فهميدن آن راحت است و هم حل كردن آن.
سردم است؛ گرمم است
كودكان شير خوار دوست دارند لباس زياد و گرم داشته باشند. (بعنوان قاعده هر چند تا كه خودتان لباس پوشيده ايد و از نظر دما احساس راحتي مي كنيد بايد يك لايه بيشتر به كودك شيرخوارتان بپوشانيد.) بنابراين گريه كودك ممكن است به اين علت باشد كه سردش شده است (مثلاً موقعيكه كودك لخت است و شما در حال عوض كردن او هستيد). بهتر است ياد بگيريد كه چطور كودكتان را سريعتر و قبل از اينكه سردش شود عوض كنيد. توجه كنيد كه كودك را زيادي نپوشانيد چون احتمال گريه كردن كودك وقتي كه گرمش است در مقايسه با وقتي كه سردش است كمتر است (اگر هم گريه كند خفيف تر است).
مرا در آغوش بگيريد
كودكان شير خوار آغوش و نوازش زيادي نياز دارند. آنها دوست دارند صورت والدين خود را ببينند، صدايشان را بشنوند، به صداي قلبشان گوش كنند، و حتي مي توانند بوي منحصر بفردشان (بخصوص شير مادر را) تشخيص دهند. بعد از شير خوردن، آروغ زدن و عوض شدن دوست دارند كه شما آنها را در آغوش بگيريد. ممكن است شما فكر كنيد كه با اين كار داريد كودكتان را "لوس" با مي آوريد ولي نگران نباشيد؛ اين مسئله در چند ماه اول زندگي اصلاً مطرح نيست. البته كودكان از نظر اينكه چقدر بخواهند كه شما آنها را در آغوش بگيريد با هم فرق دارند. بعضي از كودكان توجه زيادي را مي طلبند و در مقابل بعضي ديگر مي توانند مدت زيادي آرام بنشينند. اگر كودكتان توجه شما را مي خواهد او را در آغوش بگيريد و يا در كنار خود بگذاريد.
ديگه بسه!
هر چند كودكان شير خوار به توجه زيادي نياز دارند ولي ممكن است دچار "تحريك بيش از حد" نيز بشوند. گاهي كودك بعد از گذراندن يك روز تعطيل در ميان افراد خانواده و بستگان و يا در انتهاي هر روز ظاهراً بدون دليل و بيش از حد طبيعي گريه مي كند. فيلتر كردن تمامي تحريك هاي محيطي (شامل نور، صدا، بغل به بغل شدن) معمولاً براي نوزادان آسان نيست و اين مي تواند سبب خستگي آنها بدليل فعاليت زياد شود. در اين شرايط نوزاد با گريه كردن خود در واقع مي گويد "ديگه بسه!". اين مسئله معمولاً وقتي رخ مي دهد كه كودك خسته است. سعي كنيد كودكتان را به جايي آرام و ساكت ببريد و بعد ببنيد مي توانيد او را بخوابانيد يا نه.
حالم خوب نيست
اگر تازه به كودك خود شير داده ايد و مي دانيد كه راحت هم هست (گاهي كودك ممكن است بخاطر يك مسئله خيلي كوچك و پيش پا افتاده نظير گير كردن يك تار مو دور انگشت پايش و يا تماس مارك لباس با پوستش احساس ناراحتي كند) ولي كودك همچنان گريه مي كند درجه حرارتش را اندازه بگيريد تا مطمئن شويد مريض نيست. گريه ناشي از بيماري معمولاً با گريه ناشي از گرسنگي فرق مي كند و شما خيلي زود اين را مي فهميد.
هيچكدام از موارد بالا
بعضي اوقات دست آخر هم نمي فهميد چرا كودكتان گريه مي كند. بعضي اوقات كودكان گريه مي كنند و بسادگي نمي شود آرامشان كرد. اين گريه كردن ممكن است از چند دقيقه گريه شديد تا كوليك كامل طول بكشد. كوليك عبارتست از گريه غير قابل تسكين بمدت 3 ساعت در روز و حداقل 3 روز در هفته. حتي اگر كودك سه ساعت هم گريه نكند باز هم تحمل اين وضعيت براي والدين سخت است. در صورتيكه علت گريه كودك دلايل بالا نبود راه هاي زير را امتحان كنيد.
علت گريه كودكم را نمي دانم. چكار بايد بكنم؟
كودك را بپوشانيد و در آغوش بگيريد
نوزادان دوست دارند همان احساس گرما و امنيت درون رحم را تجربه كنند. پس كودكتان را قنداق كنيد و سرش را روي شانه تان بگذاريد. توجه داشته باشيد كه قنداق كردن و در آغوش گرفتن ممكن است براي بعضي كودكان ايجاد محدوديت فيزيكي كند. ممكن است اين كودكان به پستانك يا تكان تكان دادن بهتر جواب دهند.
استفاده از ريتم
نوزاد عادت به شنيدن صداي قلب مادر دارد و يكي از دلايلي هم كه دوست دارد در آغوش و نزديك مادر باشد همين است. ولي به جاي آن مي توانيد براي كودكتان موزيك ملايم بگذاريد و يا برايش لالايي بخوانيد و يا فقط او را كنار يك صداي يكنواخت مثل صداي هواكش قرار دهيد.
تكان تكان دادن
گاهي تنها تكان تكان دادن كودك و راه رفتن مي تواند او را آرام كند. بعضي اوقات هم مي توانيد او را در گهواره و يا Rocking chair بگذاريد و تكان دهيد. گردش با اتومبيل هم مي تواند در اين مواقع كمك كننده باشد.
ماليدن شكم
مالدين پشت يا شكم نوزاد يكي از آرام بخش ترين كارهايي است كه مي توانيد بكنيد بويژه اگر گريه كودك ناشي از گاز روده ها باشد كه در بعضي كودكان كوليكي ديده مي شود.
مكيدن
حتي موقعي كه كودك گرسنه نيست، مكيدن به آرام شدن ضربان قلب كودك، شل شدن معده، و كاهش دست و پا زدن او كمك مي كند. در اين مواقع پستانك بسيار كمك كننده است.
مواظب خودتان هم باشيد
هيچ كودكي تا حالا از گريه كردن نمرده است! ولي گريه كودك مي تواند استرس زيادي به پدر و مادر جديد وارد كند. شما در اين مدت بسيار بي خوابي كشيده ايد و ممكن است ندانيد چكار كنيد. مادران به اندازه كافي به دليل تغييرات هورموني دچار هيجانات هستند. پدران هم ممكن است ندانند كه چه نقشي مي توانند در مراقبت از كودكشان ايفا كنند و اينكه تمام توجه همسرشان به كودك نورسيده است خود استرسي براي آنهاست. حالا كودكي را هم كه در حال گريه كردن است به اين دو نفر اضافه كنيد تا ببينيد كه چگونه بسياري از والدين سرشار از احساس بي كفايتي مي شوند. اگر مطمئنيد كه نياز هاي كودكتان را پاسخ گفته ايد و سعي كرده ايد كه آرامش كنيد ولي همچنان گريه مي كند زمان آن است كه كمي هم به خودتان برسيد تا از پا نيفتيد:
• كودكتان را روي تخت بگذاريد و بگذاريد مدتي گريه كند (نترسيد هيچ اتفاقي نمي افتد!)
• از دوستان و بستگانتان راهنمايي بگيريد (حضور مادر بزرگ ها در اين مواقع واقعاً نعمتي است!)
• كمي استراحت كنيد و بگذاريد فرد ديگري از كودك مراقبت كند.
• نفس عميق بكشيد.
• با خودتان تكرار كنيد: "كودك من مشكلي ندارد و گريه صدمه اي به او نمي زند. مشكلش فقط اين است كه نمي تواند بگويد چه مي خواهد."
خوشبختانه كودكان (و والدينشان) بسيار انعطاف پذيرند و حتي بدترين شرايط را نيز بالاخره از سر مي گذرانند. معمولاً از 8 تا 12 ماهگي به بعد كودك بهتر مي تواند خودش را آرام كند و بسياري از اين گريه ها ديگر اتفاق نمي افتدوظيفه بند ناف چيست؟
جنين در داخل رحم مواد غذايي و اكسيژن لازم را طريق جفت كه به ديواره داخلي رحم مادر متصل است دريافت مي كند. جفت از طريق بند ناف به شكم جنين متصل مي شود. پس از تولد، بند ناف با گيره اي بسته شده و از نزديك بدن نوزاد قطع مي شود و به اين ترتيب تكه اي از آن متصل به ناف كودك باقي مي ماند كه به مرور مي افتد.
افتادن بند ناف چقدر طول مي كشد؟
بند ناف معمولاً ظرف 10 تا 21 روز خشك شده و مي افتد و جاي آن بصورت زخمي باقي مي ماند كه ظرف چند روز خوب مي شود.
آيا بند نافي كه هنوز نيفتاده است نياز به مراقبت خاصي دارد؟
مهمترين مسئله در نگهداري بند ناف قبل از افتادن آن، جلوگيري از عفونت است.
بند ناف را بايد خشك و تميز نگه داشت. در هنگام تعويض پوشك لبه بالاي آن بايد زير بند ناف تا كرد تا بند ناف در معرض هوا قرار داشته باشد و با ادرار تماس پيدا نكند. زمانيكه بند ناف مي افتد ممكن است پوشك كمي خوني شود كه طبيعي است. از حمام كردن نوزاد در وان تا قبل از افتادن بند ناف بايد خودداري كرد.
در هواي گرم به نوزاد بايد فقط پوشك و يك تي شرت گشاد پوشاند تا جريان هوا زير لباسش برقرار بوده و بند ناف سريعتر خشك شود. از پوشاندن لباس هاي زير دكمه دار تا زمانيكه بند ناف بيفتد بايد خودداري كرد. هيچگاه سعي نكنيد بند ناف را با دست بكنيد حتي اگر خيلي شل شده باشد و تنها اتصال آن رشته اي نازك باشد.
گاهي بعد از افتادن بند ناف توده گوشتي كوچكي باقي مي ماند كه ممكن است خودش از بين برود و يا نياز به درمان داشته باشد. اين توده ها كه "گرانولوم نافي" خوانده مي شوند مشكلي جدي نبوده و در داخل آنها عصب وجود ندارد بنابراين در صورتيكه نياز به درمان داشته باشند درمان آنها دردناك نخواهد بود.
در اتاق زايمان، متخصص زنان يا ماما براي جلوگيري از عفونت، بند ناف را پس از قطع كردن با مواد ضد عفوني كننده تميز مي كند. سال ها توصيه بر اين بود كه براي تميز كردن بند ناف در روزهاي بعد در خانه، از پنبه يا گاز آغشته به الكل يك يا دو بار در روز استفاده شود. بسياري از متخصصين كودكان هنوز هم به اين روش اعتقاد دارند ولي امروزه بعضي ديگر معتقدند كه بهتر است بند ناف را رها كرد تا خودش خشك شود و بيفتد. دليل اين اعتقاد جديد نتايج مطالعه اي كه در سال 1998 در كاناداد انجام شد. در اين مطالعه چنين نتيجه گيري شد كه ترميم بند ناف هايي كه به حال خود رها مي شوند 8 روز طول مي كشد در صورتيكه اين زمان براي بند ناف هايي كه با الكل تميز شده بودند 10 روز بود. (در هيچيك از 1800 نوزادي كه اين مطالعه بر روي آنها انجام شده بود عفونت ديده نشد.)
يكي از دلايلي كه بعضي متخصصين كودكان هنوز هم روش تميز كردن با الكل را توصيه مي كنند اين است كه بند ناف هايي كه با الكل تميز نمي شوند گاهي ترشحات و بوي بد دارند. از سوي ديگر بسياري از اين متخصصين معتقدند كه اختلاف دو روز در زمان ترميم، اختلاف چندان قابل توجهي نيست.
علائم عفونت بند ناف
در صورتيكه هر يك از علائم زير را مشاهده كرديد به پزشك مراجعه كنيد:
• تب يا بد حال بودن نوزاد
• تورم يا قرمزي ناف يا اطراف آن
• وجود چرك
ايجاد عادات صحيح خواب در نوزاد
تاريخ نگارش: 24/4/1385
دفعات مشاهده: 7870
نسخه قابل چاپ


براي ديگران بفرستيد


نظرات كاربران


ارزيابي كاربران


________________________________________
الگوهاي معمول خواب نوزاد كدامند؟
در چند هفته اول نوزادان در حدود 17 تا 18 ساعت در روز مي خوابند؛ اين عادت در حدود ماه سوم به 15 ساعت در روز مي رسد. ولي حداقل در دو ماه اول تقريباً هيچگاه در يك نوبت بيش از سه تا چهار ساعت، خواه در طول روز يا شب، نمي خوابند. اين بـدان معناسـت كه شما نيز بيـش از اين نمي توانيد بي وقفه بخوابيد. در طول شب، شما بايد بيدار شده به نوزاد شير بدهيد و پوشك او را عوض كنيد و در طول روز با او بازي هم خواهيد كرد. در حالي كه بسياري از نوزادان در حدود 8 هفتگي تمام شب را ميخوابند بعضي ديگر تا 5 يا 6 ماهگي به اين مرحله نمي رسند. از همان ابتدا، شما با آموزش دادن به نوزادتان مي توانيد عادات خوب خواب را در نوزادتان به وجود آوريد.
چگونه مي توانيد خواب نوزاد خود را تنظيم كنيد؟
علائم خستگي نوزاد را فرا گيريد
براي شش تا هشت هفته اول نوزاد قادر نخواهد بود كه بيش از 2 ساعت بي وقفه بيدار بماند. اگر سعي كنيد بيش از اين مدت او را بيدار نگه داريد، او بيش از حد خسته خواهد شد و ممكن است در بخواب رفتن مشكل پيدا كند. استفاد ه از قنداق كه روشي قديمي براي پيچيدن نوزاد است ممكن است در طول ماه اول احساس امنيت و آرامش در او ايجاد كند و راحت تر بخوابد.
به علائم خواب آلوده بودن نوزاد توجه كنيد. آيا او چشمانش را مي مالد، گوشش را مي كشد و يا دور چشمانش حلقه سياه به وجود مي آيد؟ اگر متوجه اين علائم و يا ساير علائم خواب آلودگي شديد فوراً او را در رختخواب بگذاريد. شما به زودي در مورد ريتم و الگوي خواب نوزاد خود حس ششم پيدا خواهيد كرد و به طور غريزي خواهيد فهميد كه چه موقع براي خواب آماده است.
اختلاف روز و شب را به نوزاد آموزش دهيد.
بعضي از نوزادان درست زمانيكه شما مي خواهيد به رختخواب برويد كاملاً بيدار مي مانند. براي ماه هاي اول شما قادر نخواهيد بود زياد اين حالت را از بين ببريد. ولي وقتي نوزاد به 2 هفتگي برسد مي توانيد اختلاف روز و شب را به او آموزش دهيد.
وقتي نوزاد در طول روز بيدار و هشيار است تا آنجا كه ممكن است با او بازي كنيد. خانه و اتاق او را روشن و پرنور نگه داريد و صداهاي معمولي خانه نظير زنگ تلفن و تلويزيون را كم نكنيد. اگر مايل است در طول مدت شير خوردن بخوابد او را بيدار كنيد. هنگام شير دادن در طول شب با او بازي نكنيد. نور و صدا را كم كنيد و با او زياد صحبت نكنيد. خيلي سريع او بايد دريابد كه شب هنگام بايد بخوابد.
به او اين فرصت را بدهيد كه خودش بخواب رود.
وقتي نوزاد به 6 تا 8 هفتگي مي رسد به او فرصت بدهيد كه خودش بخواب برود. چگونه؟ جودي مندل، مدير مركز طب خواب در دانشكده پزشكي MCP-Hahnmann در فيلادلفيا و نوسينده «خوابيدن در طول شب: چگونه نوزادان، كودكان نوپا و والدين آنها مي توانند در طول شب خواب بهتري داشته باشند» پيشنهاد مي كند كه وقتي نوزاد خواب آلوده است ولي هنوز بيدار است او را روي تخت قرار دهيد. وي توصيه مي كند كه كودكان را حتي در اين سن خيلي پايين تكان ندهيد و آنها را هنگام خوابيدن در آغوش نگيريد. مندل مي گويد «والدين فكر ميكنند كه اعمال آنها در اين سن تاثيري در كودك ندارد. كودكان عادات خواب خود را فرا مي گيرند. اگر در هشت هفته اول پس از تولد هنگام خواب او را تكان دهيد، چطور ممكن است در آينده انتظار ديگري داشته باشيد؟»
چگونه ايمني نوزاد را هنگام خواب برقرار سازيد؟
بهترين راه براي حفظ نوزاد از سندرم مرگ ناگهاني وساير خطراتي كه هنگام خواب وي را تـهديـد مي كند فراگيري قواعد خواب ايمن است. از مرتب بودن گهواره يا تختخواب و يا هرجاي ديگري كه نوزاد را هنگام خواب قرار مي دهيد اطمينان حاصل كنيد.
ايجاد ايمني در محل خواب
در محل خواب نوزاد بالش يا كوسن قرار ندهيد زيرا با وجوديكه ممكن است راحت به نظر برسد محيط خواب ايمني براي نوزاد نخواهد بود. نوزاد براي خواب نياز به سطحي صاف و در عين حال سفت دارد. حيوانات و اسباب بازي ها را نيز از محيط خواب نوزاد دور سازيد.
دقت كنيد كه نرده هاي تخت نوزاد بيش از 5 تا 6 سانتيمتر از هم فاصله نداشته باشد تا مطمئن باشيد كه سر نوزاد نمي تواند از آن عبور كند. همچنين مطئن شويد كه تشك براي تخت نوزاد اندازه است؛ نبايد بتوان بيش از دو انگشت بين تشك و ديواره تخت نوزاد وارد كرد.
نوزاد را به پشت بخوابانيد
خوابادن نوزاد به پشت احتمال بروز سندرم مرگ ناگهاني را كاهش مي دهد. كارشناسان معتقدند كه از سال 1994 كه سطح آگاهي جامعه در مورد خواباندن نوزاد به پشت افزايش يافته است، حدوداً جان 2000 نوزاد نجات داده شده است

لوازم ضروري نوزاد براي شش هفته اول
تاريخ نگارش: 12/6/1385
دفعات مشاهده: 7046
نسخه قابل چاپ


براي ديگران بفرستيد


نظرات كاربران


ارزيابي كاربران


________________________________________
در چند هفته اول كه نوزاد را به خانه مي آوريد چه چيزي لازم داريد؟ ما آنچه را كه كارشناسان تعيين كرده اند، مطالعه كرديم و آن را با والدين در ميان گذاشتيم و به اين نتيجه رسيديم كه در مورد وسائل ضروري، مردم نظرات مختلفي دارند. با در نظر گرفتن آنكه هزاران سال است كه انسانها بدون بطري پلاستيكي يا شلوار لاستيكي كودك خود را بزرگ كرده اند به اين نتيجه مي رسيم كه "ضروريات" مفهومي گُنگ دارد.
با اين حال كودك شما چيزهاي خاصي لازم دارد: جائي براي خوابيدن، صندلي مخصوص اتومبيل، پوشاك و اقلام كليدي براي غذا خوردن، ساك مخصوص نوزاد و وسائل ايمني. بيائيد با دقت بيشتري لوازم ضروري نوزاد را مرور كنيم:
پوشاك
بطور كلي، پوشاك نوزاد بايد نرم و راحت باشد و هيچگونه دگمه يا درز آزار دهنده نداشته باشد. شما بايد لباس هاي نوزاد را چندين بار در روز عوض كنيد بنابراين لباسي را انتخاب كنيد كه دكمه هاي آن براحتي باز شود و تعويض پوشك آسان صورت گيرد. كودك خيلي سريع رشد مي كند و اندازه هاي او تغيير مي كند بنابراين لباسها را كمي بزرگتر بخريد؛ حداقل به اندازه اي كه تا دو ماه بعد نيز قابل استفاده باشند. يكي دو لباس هم درست به انداز? خودش براي وقت هايي كه مي خواهيد زيبا جلوه كند تهيه كنيد. عليرغم آنكه در ادامه تعداد لباسها قيد شده است ولي باز هم تعداد مورد نياز بستگي خواهد داشت به سليقه شما و زمان بندي براي شستشوي لباسها.
لباسهاي يك تكه (4 تا 7 عدد): لباسهاي يك تكه (اغلب "سرهمي" خوانده مي شوند) لباس پوشاندن را فوق العاده آسان مي كند. لباسهايي انتخاب كنيد كه از الياف نرم بافته شده باشد و از ناحي? سر باز بوده، در ناحي? مچ پا و ساق ها آزاد باشد. درزهاي لباس نيز، بايد پاك دوزي شده باشد (تا زبر و خراش دهنده نباشد). از لباس هايي كه زيپ دارد بپرهيزيد (زيپ ممكن است پوست ظريف نوزاد را نيشگون بگيرد).
پيژاما يا لباس خواب هاي يك تكه (4 تا 7 عدد): لباس خواب هايي كه در انتها با يك نخ جمع مي شوند بسيار مناسبند زيرا هنگام تعويض پوشك در نيمه شب شما مجبور نخواهيد بود كه دگمه يا قزن لباس را بگشائيد. لباس خواب نوزاد بايد حتما گرم باشد زيرا خواب نوزاد راحت تر خواهد بود.
بلوزهاي پنبه اي (4 تا 7 عدد): بلوزهاي نرم انتخاب كنيد كه ترجيحاً با دكمه دور گردن قابل اندازه شدن باشد يا زيرپوشهاي "يقه فرشته" كه سر براحتي از آن عبور مي¬كند. زير پيراهني براي چسبيدن به بدن نوزاد خوب است و از پوست او نيز در مقابل درزهاي بلوز و يا دگمه هاي آن جلوگيري مي كند. از زيـر پوش هـاي "زير دكمه دار" استفاده كنيد كه زير پوشك بسته مي شوند و در نتيجه جمع نشده بالا نمي روند.
پلوور يا ژاكت (1 عدد): اكثر نوزادان به لباسـهايي كه از سرشـان پاييـن كشيـده مي شود علاقه اي ندارند بنابراين ژاكتي به نوزاد بپوشانيد كه از جلو تا پايين دگمه داشته باشد.
لباس پشمي يا پالتو (1 عدد): اگر نوزادتان در زمستان بدنيا آمده است به شما توصيه مي كنيم كه وقتي او را از خانه بيرون مي بريد يك سرهمي پشمي به او بپوشانيد. پالتو كمي گرانتر است اما چندان مورد نياز نيست زيرا احتمال بازي در برف براي كودك شما وجود ندارد. بهرحال بالاپوشهاي زمستاني را حتما كمي بزرگتر بخريد.
جوراب و پوتين پارچه اي (4 تا 7 عدد): اكثر فروشگاهها كفش نوزاد مي فروشند ولي شما نيازي به آن نخواهيد داشت زيرا نوزاد راه نمي رود. بنابراين پاي كودك را با كمك جوراب و پوتين پارچه اي گرم كنيد.
كلاه لبه دار يا بدون لبه (1 عدد): براي نوزادي كه در تابستان متولد شده است بايد كلاهي با لب? پهن تهيه كنيد ولي براي نوزادي كه در زمستان به دنيا مي آيد يك كلاه نرم و گرم لازم داريد كه گوشهاي او را بپوشاند.
پوشك
در هفته هاي اول پس از تولد نوزاد، اكثر وقت شما بعد از شيردهي، به تعويض پوشك مي گذرد بنابراين بايد آماده باشيد. در حدود 80% از والدين پوشكهاي يكبار مصرف را انتـخاب مي كنند. سايرين از پوشك پارچه اي استفاده مي كنند.
پيش از تولد نوزاد تـصـميم بگيريد كه از چه نوع پوشكي قصد داريد استفاده كنيد. بخاطر داشته باشيد كه در چند هفت? اول به روزي 10 تا 12 پوشك نياز ما توصيه مي كنيم كه حداقل سه بسته از قبل تهيه كنيد. اگر تـصـميم داريد از كهنه (پوشك پارچه اي) استفاده كنيد به 6 تا 10 بسته نياز خواهيد داشت. (بسته 12 تايي) براي استفاده از كهنه بايد سنجاق قفلي مخصوص و شورت لاستيكي نيز تهيه كنيد. بهتر است از پوشش هاي مخصوص كه از Velcro تهيه شده است استفاده كنيد درغير اينصورت با استفاده از سنجاق قفلي يا كليپس به درد سر مي افتيد.
ساك مخصوص حمل نوزاد
ساكهاي مخصوصي وجود دارند كه براي حمل نوزاد از بيمارستان تا منزل استفاده مي شود. از انواع مسطح اين ساكها مي توان تا حدود سه ماهگي بعنوان محل خواب نوزاد استفاده كرد. اما انواع صندلي مانند اين ساكها كه به "كارير" معروف است براي زمانهاي كوتاه قابل استفاده است چون اگر انحناي آن استاندارد نباشد به ستون فقرات نوزاد فشار وارد مي كند.
انواع ديگري مثل "كوله پشتي" (كه به پشت بسته مي شود) يا "آغوش" (كه در جلو بسته مي شوند) نيز وجود دارند. نوزادان عاشق درآغوش بودن هستند، گرماي بدن شما و ضربان قلب شما بيش از هر چيز ديگر به او آرامش مي دهد. بااستفاده از كوله پشتي دستهاي شما نيز آزاد خواهد بود تا به ساير كارها برسيد.
براي نوزاد به يك كالسكه تاشو نيز نياز خواهيد داشت زيرا تا سن سه ماهگي كه عضلات گردنش تقويت نشده است نبايد او را زياد به حالت عمودي نگه داشت. اگر مي خواهيد يك كالسكه جديد بخريد دقت كنيد كه داراي چرخ هاي پهن و بندهاي قابل تنظيم باشد.
لوازم هنگام غذا خوردن
پيشبند (4عدد): از كثيف شدن لباس و تعويض مكرر آن جلوگيري مي كند، بخصوص كه نوزادان ممكن است پس از هر باز شير خوردن مقداري از آنرا برگردانند.
بطري، سر شيشه و پستانك: حتي اگر قصد داريد كه نوزاد را از سينه شير بدهيد داشتن چند عدد بطري و سر پستانك در خانه بد نيست. اگر مي خواهيد نوزاد را با شير خشك تغذيه كنيد، تقريبا هر روز به 10 بطري كه هر يك 120 سي سي گنجايش داشته باشد نياز خواهيد داشت. بنابراين تعدادي كه خريداري مي كنيد بستگي به سرعت شستشوي آنها دارد.
لوازم خواب و تخت نوزاد
مي توانيد درابتدا بدون تهيه تخت نوزاد شروع كنيد. نوزاد شما مي تواند در يك سبد مخصوص كه رختخواب درون آن قرار داده ايد بخوابد. ولي در صورتيكه تصميم نداريد او را در تخت خود بخوابانيد بالاخره به يك تخت نوزاد احتياج خواهيد داشت. يك تشك سفت، چندين ملافه و پتو نيز لازم خواهد شد.
پتو (2 عدد): تعداد پتوي مورد نياز بسته به اينكه تولد نوزاد در زمستان يا تابستان باشد ممكن است متفاوت باشد. اما داشتن 2 پتو حتي در تابستان باعث مي شود كه اگر يكي را شستيد بتوانيد از ديگري استفاده كنيد.
پتوهاي چند منظوره نيز وجود دارند. وجود زيپ يا دكمه باعث مي شود كه بتوان اين پتوها را به دور نوزاد پيچيد و او را از خانه بيرون برد يا گرم كرد. از بعضي از آنها هم مي توان بجاي حوله يا پيشبند يا هر كار ديگر كه بتوانيد فكرش را بكنيد، استفاده كرد.
براي مادران
شما نيز به چند قلم جنس نيازداريد.
سينه بند مخصوص شيردهي (2 عدد): از آنجائيكه بارداري موجب تغيير اندازه و شكل سينه مي شود هنگام خريد از فروشنده در مورد تعويض آن در صورتي كه اندازه نبود سوال كنيد. معمولا اگر خريدتان را در اواخر ماه هشتم انجام دهيد مشكلي با سايز آن پس از زايمان نخواهيد داشت. براي آسايش بيشتر جنس 100% نخي بخريد كه فنر نداشته باشد. بعضي از سينه بندهاي مخصوص شيردهي از بند باز مي شوند و بعضي از وسط دو سينه. بهتر است از هر كدام يكي بخريد يا آنها را پرو كنيد كه ببينيد باز و بسته كردن كداميك با فقط يك دست، براي شما راحت تر خواهد بود.
پد مخصوص شيردهي (يكبار مصرف يا قابل شستشو): قراردادن پد در داخل سينه بند، بلوز شما را همواره خشك نگه مي دارد. اين پدها نيز مانند پوشك ها هم انواع يكبار مصرف دارند و هم انواع قابل شستشو. پشت انواع يكبار مصرف يك لايه نازك پلاستيكي وجود دارد كه از نفوذ خيسي به لباس جلوگيري مي كند. انواع قابل شستشو را طوري انتخاب كنيد كه پشتشان چسب داشته باشد. پدهاي پارچه اي معمولا از جنس كركي (فلانل) ساخته مي شوند و بايد آنها را مكررا شست.
نوار بهداشتي يا پوشك بزرگ: پس از زايمان تا چند روز ترشحات خوني زيادي داريد و بايد از نوارهاي بهداشتي بزرگ و/يا پوشك استفاده كنيد. وقتي ترشحات پس از زايمان كم شود (معمولا در عرض 2 يا 3 هفته) گذاشتن دستمال يا پوشش داخلي شورت كفايت مي كند.

پوسته ريزي پوست سر
پوسته ريزي پوست سر اگر چه منظره زيبايي ندارد اختلالي شايع و بي خطر است. ممكن است كودك شما مختصري پوسته خشك شبيه شوره سر داشته باشد و يا ممكن است در مواردي اين پوسته ريزي شديد بوده و پوسته ها كاملا ضخيم، چرب و زرد رنگ باشند و يا حالت كبره داشته باشند. اين اختلال ممكن است بين دو هفتگي تا سه ماهگي ديده شود و معمولا بعد از چندين ماه خود بخود بر طرف مي گردد و به نظر مي رسد كه بعداز 6 تا 7 ماهگي ديده نمي شود. علت ايجاد اين پوسته ها آنست كه غدد سباسه موجود در پوست سر بيش از حد چربي ترشح مي كنند و اين چربي ها تبديل به پوسته هايي خشك مي شوند و مي ريزند. بسياري از كارشناسان معتقدند كه ترشح بيش از حد هورمون ها در مادر و رسيدن آن به جنين هنگام تولد موجب فعال شدن بيش از حد غدد سباسه مي شود. وقتي پس از چند ماه سطح هورمون ها در بدن كودك پايين مي آيد، اين اختلال نيز از بين مي رود.
براي برداشتن پوسته ها بهترين راه آنست كه دوبار در هفته روغن هاي مخصوص كودك يا روغن هاي گياهي مانند روغن زيتون را روي سر كودك بماليد و 15 دقيقه صبر كنيد سپس موهاي او را شانه كنيد تا پوسته ها بريزند. سپس سر او را با يك شامپو ملايم مخصوص بچه بشوييد. بعضي از پزشكان توصيه مي كنند كه شامپو را به مدت 20 دقيقه روي سر كودك نگهداريد (و يا تا وقتي كه بچه مي تواند تحمل كند) و سپس سر او را با يك پارچه يا حوله نرم ماساژ دهيد. اين اختلال رفته رفته بطور خودبخود از بين مي رود ولي اگر اين حالت تا چندين ماه ادامه يافت و يا شدت پيدا كرد و به ساير قسمت هاي بدن انتشار يافت، با يك متخصص اطفال مشورت كنيد. ممكن است پزشك يك شامپوي دارويي تجويز كند.
كوتاه كردن ناخن ها
ناخن هاي كودك نرم تر و تا شونده تر از ناخن هاي شماست ولي اشتباه نكنيد؛ كودكان ناخن هاي تيزي دارند. اگر ناخن هاي كودك را به موقع نگيريد ممكن است هنگام دست و پا زدن صورت شما يا خودش را زخمي كند. شايد لازم باشد اين كار را در اولين روزهاي بازگشت به خانه انجام دهيد. ناخن هاي دست نوزاد خيلي بسرعت رشد مي كنند و ممكن است لازم باشد چند بار در هفته ناخن هاي او را كوتاه كنيد. سرعت رشد ناخن هاي پا از ناخن هاي دست كمتر است.
آسان ترين راه كوتاه كردن ناخن هاي دست كودك با استفاده از قيچي مخصوص كودكان است. نوك اين قيچي هاي ناخنگير گرد است و تيز نبودن آن كمك مي كند تا در صورت تكان خوردن به كودك آسيب نرسد. مي توانيد از ناخن گير مخصوص كودك نيز استفاده كنيد، در اينصورت بايد خيلي دقت كنيد كه پوست يا حتي گوشت نوك انگشت كودك بطور اتفاقي در آن گير نكند. بهتر است همراه يك نفر ديگر نسبت به انجام اين كار اقدام كنيد. يكي از شما دو نفر كودك را نگه مي دارد و يا مانع حركت زياد او مي شود و نفر ديگر ناخن ها را كوتاه مي كند. يك روش ديگر اين است كه هنگام شير خوردن و يا موقعي كه كودك در خواب است نسبت به چيدن ناخن هايش اقدام كنيد زيرا آرامتر است. هنگام چيدن ناخن، نوك انگشت كودك را از لبه ناخن دور كنيد تا در ناخن گير يا قيچي گير نكند و در عين حال دست او را محكم نگه داريد.
محل قطع شدن بند ناف
بند ناف نوزاد بعد از تولد از نزديكي بدن بسته شده و بطور بدون دردي بريده مي شود. محل بريدگي بايد تا آنجا كه ممكن است تميز و خشك نگه داشته شود. معمولا مدت يك هفته تا 10 روز طول مي كشد تا بند ناف خشك شود و بيفتد. ترميم محل افتادن بند ناف ممكن است چند روز بطول انجامد. موقع افتادن بند ناف ممكن است پوشك كمي خوني شود، اين امر طبيعي است. پوشك را زير بند ناف ببنديد تا جريان هوا براي خشك كردن آن كافي باشد و ادرار با آن تماس نداشته باشد. مادام كه بند ناف نيفتاده است از حمام وان استفاده نكنيد. درهواي گرم بهتر آنست كه تنها يك پوشك و يك تي شرت آزاد به نوزاد بپوشانيد تا هوا جريان كافي داشته باشد و خشك شدن بند ناف تسريع شود. تا وقتيكه بند ناف نيفتاده است از پوشاندن زير پوشهاي سرهمي بپرهيزيد.
براي مراقبت درمنزل دست اندركاران امور بهداشتي همواره توصيه مي كنند كه قاعده بند ناف را با يك سواب پنبه اي (مانند گوش پاك كن) يا يك تكه گاز آغشته به الكل روزي يك يا دو بار تميز كنيد. بسياري از پزشكان به اين روش عقيده دارند ولي بعضي نيز امروزه معتقدند كه بهتر است بدون هيچ اقدامي صبر كنيم تا بند ناف بخودي خود خشك شود. اگر شما نمي دانيد كه چه كنيد بهتر است با پزشك كودك خود صحبت كنيد. (اين سوال خوبي است كه مي توانيد آن را در ويزيت اول بپرسيد). علائم عفونت اگر چه نادرند عبارتند از تورم يا قرمزي، جمع شدن چرك در قاعده بند ناف و تب. بنابراين اگر ناف كودك قرمز و ملتهب شد يا شروع به آب دادن كرد با پزشك وي تماس بگيريد.
شستشوي ناحيه تناسلي در دختران
ناحيه تناسلي دختران را مي توان تنها با يك دستمال مرطوب در هنگام تعويض پوشك و يا استحمام تميز كرد و در اين حال بايد مراقب بود كه دستمال از جلو به عقب كشيده شود نه از عقب به جلو تا ميكروب هاي ناحيه مقعد وارد واژن نشوند. ممكن است ناحيه تناسلي قرمز و متورم شود و يا ترشحات بيرنگ، سفيد و يا كمي خوني ديده شود كه تمام اين حالات در هفته هاي اول طبيعي است و در نتيجه هورمون هاي مادر هنگام بارداري بوجود مي آيد. اگر اين علائم بعداز شش هفته اول پس از تولد از بين نرود بايد با پزشك متخصص اطفال مشورت كنيد.
شستشوي ناحيه تناسلي در پسران ختنه شده
تنها كاري كه بايد در مورد موضعي كه به تازگي ختنه شده است انجام دهيد آنست كه پوست ناحيه را با آب و صابون بشوئيد درست مانند ساير قسمت هاي پوست بدن. بهتر است از سائيدن و ايجاد كف در ناحيه آلت تناسلي پسران خواه ختنه شده و خواه بدون ختنه بپرهيزيد زيرا پوست اين ناحيه را خشك مي كند و باعث تحريك آن مي شود. در چند روز اول پس از عمل ختنه، آلت تناسلي ممكن است كاملا قرمز باشد و ترشحي زرد رنگ داشته باشد. اين در واقع علامت خوبي است و نشان مي دهد كه سير بهبود طبيعي است. عليرغم آنكه محل ختنه كمتر احتمال دارد كه عفونت كند علائم عفونت عبارتند از قرمزي پايدار، تورم سر آلت و زخم هايي كه با ترشحات زرد رنگ و خشك بسته شده است. در صورت مشاهده هر يك از اين علائم فورا به پزشك اطلاع دهيد.
شستشوي ناحيه تناسلي در پسران ختنه نشده
هنگام تميز كردن يا شستن آلت تناسلي كه ختنه نشده باشد سعي كنيد پره پوس يا پوست حشفه را نكشيد. چندين ماه يا حتي سال طول مي كشد تا پره پوس از آلت تناسلي جدا شود. پس از جدا شدن پره پوس و هنگاميكه كاملا بتوان آن را كشيد (اگر نخواهيد كودك را ختنه كنيد بهتر است زمان آنرا از پزشك كودكتان بپرسيد) بايد گاهي آن را بكشيد و انتهاي آلت را كه زير آن قرارگرفته است به آرامي ولي با سرعت از ماده مومي شكل سفيد رنگي كه بطور طبيعي در اين محل تشكيل مي شود تميز كنيد.وسائل غير ضروري و اضافي براي نوزاد
تاريخ نگارش: 29/6/1385
دفعات مشاهده: 4029
نسخه قابل چاپ


براي ديگران بفرستيد


نظرات كاربران


ارزيابي كاربران


________________________________________
تهيه اين وسائل كمك مي كند تا شش هفته اول تولد نوزاد آسانتر، راحت تر و در عين حال با تفريح بيشتري بگذرد. بنابراين مي توان گفت از لوازم ضروري نوزاد محسوب نمي شود (به ليست لوازم ضروري نوزاد مراجعه كنيد) بلكه لوازم اضافي هستند كه به سهولتِ كار كمك مي كنند.
وسائل مخصوص تعويض پوشك
ميز مخصوص تعويض پوشك: وجود يك ميز يا تشكچه مخصوص براي تعويض پوشك بسيار خوب است. ولي ميز مخصوص اينكار كه داراي لوازم جانبي از قبيل ريل هاي ايمني و فضاي مخصوص قرار دادن پوشك و لباس نوزاد است عالي خواهد بود.
سطل در دار مخصوص دور انداختن پوشك: اين قبيل سطلها روشي مناسب براي نگهداري پوشك هاي كثيف است تا زماني كه شما زباله را به بيرون از خانه ببريد. برخلاف سطل هاي استانداردِ نگهداري پوشك هاي مصرف شده، اين سيستم اجازه پخش شدن بوي پوشك را نمي دهد.
وسائل آرامش دهنده
تاب يا گهواره مخصوص نوزاد: بعضي از والدين از گهواره مخصـوص نوزاد كه با باتري كار مي كنند با نام "هديه اي از جانب خداوند" نام مي برند. حركت آرامش دهند? جلو به عقـب اين گهواره ها مي تواند نوزاد بد خلق را آرام سازد و به شما اجازه دهد در آن زمان به كارهاي ديگري بپردازيد.
صندلي هاي مخصوص نوزاد: اين صندلي ها داراي يك زاوي? 45 درجه است و شما بايد نوزاد را به صندلي ببنديد، به اين ترتيب او مي تواند دنيا را ببيند. هر وقت آن را تكان بدهيد كودك را با يك حركت نوساني تكان مي دهد و او را آرام مي سازد.
وسائل مخصوص خواب
جعب? موزيك: كودك در هر سني باشد موسيقي باعث آرامش و نشاط او مي شود. هر گاه كودك را در رختخواب قرار مي دهيد يكي از اين وسائل پخش موسيقي را بكار اندازيد به اين ترتيب به عادات خواب او كمك خواهيد كرد.
جعب? توليد صوت: صداي امواج آب دريا و يا باران هنگام گريه به كودك آرامش مي بخشد و او را به دنيـاي رويا مي برد. اين وسائل الكتـرونيـكي به افراد بزرگســـال نيز كمك مي كنند تا از خواب نپرند.
آويز: يكي از انواع آويزها را در بالاي تخت نوازد بيـاويزيد و ساعتها براي او سرگرمي ايجاد كنيد. نوازد مي تواند تصاوير داراي كنتراست را ببيند و با تماشاي آنها كه از بالاي تختش آويزان هستند آرامش يابد و شگفت زده شود. بعضي از انواع اين آويزها داراي پانل هايي هستند كه رنگشان مرتب عوض مي شود و مخصوص ماههاي بعد از نوزادي است.
مانيتورهاي مخصوص نوزاد: مانيتورهاي مخصوص نوزاد به شما كمك مي كند هنگامي كه در اتاق او نيستيد او را زير نظر داشته باشيد. اين وسيله بخصـوص براي افرادي كه در خانـه هاي بزرگ زندگي مي كنند كه اتاق هاي خواب در طبقات ديگري قرار دارند بسيار سودمند است.
چراغ شب: چراغ هاي شب بسيار ارزان قيمت و در عين حال با ارزش اند زيرا به شما كمك مي كنند بتوانيد در طول شب نوزاد را شير دهيد و پوشك او را تعويض كنيد بدون آنكه چراغ سقف را روشن كنيد و نوزادتان را از خواب بيدار سازيد.
وسائل حمام
حوله هاي مخملي كلاه دار: مادران با تجربه اعلام ميدارند كه پيچيدن كودك در چنين حوله اي بهترين راه گرم نگه داشتن و خشك كردن نوزاد بعد از حمام است.
براي مادران
شير دوش (بر قي با دستي): اگر شما همواره نزد كودكتـان نيسـتيد شيـر دوش به شـما كمـك مي كند بتوانيد شيرتان را ذخيره كنيد تا در ساعاتي كه در منزل نيستيد نوزاد بتواند با شير شما تغذيه شود. اين وسيله بخصوص براي مادران شاغل مفيد است. هر مادري كه بخواهد بدون نگراني براي تغذي? نوزاد خود بيش از 2 تا 3 ساعت از خانه دور باشد از خريد يك شير دوش راضي خواهد بود. به راهنماي استفاده از شير دوش مراجعه كنيد تا بتوانيد در مورد خريد آن تصميم گيري كنيد


پيشگيري پس از زايمان
معمولا" يك معاينه 4 تا 6 هفته پس از زايمان توصيه مي شود. كه در اين زمان مي توانيد روشهاي پيشگيري را نيز با پزشكتان در ميان بگذاريد.
.
كنترل ولادت:
در اولين نزديكي خود پس از زايمان، چه نوزاد خود را شير بدهيد و چه نه،حتما" از يك روش جلوگيري استفاده كنيد.
.
پس از تولد كودك، اولين پريود ماهانه زن ممكن است كمي طولاني تر و سنگين تر از حد معمول باشد. اگر زني با شير خود كودكش را تغذيه مي كند، به احتمال زياد 4 تا 6 هفته پس از تولد و يا ديرتر پريود خواهد شد. اوولاسيون (تخمك گذاري) و حاملگي مي تواند قبل از اين زمان رخ دهد. معمولا" شير دهي تخمك گذاري را به تأخير مي اندازد هر چند كه قابل پيش بيني نيست. بنا بر اين احتمال حاملگي حتي در زمان شيردهي وجود دارد ،بنظر مي رسد اثر پيشگرانه شير دهي بستگي به قدرت مكش نوزاد و طول زمان بين دفعات شير دهي دارد. اضافه كردن مكمل هاي غذايي جامد شانس تخمك گذاري را افزايش مي دهد.
.
در باره مزايا يا معايب قرص در دوران شير دهي با پزشك خود مشورت كنيد. قرص هاي تركيبي (استروژن – پروژستين) نبايد در اولين هفته ها پس از زايمان مصرف شوند چراكه خطر لخته شدن خون در اين زمان زياد است. مطالعات اخير نشان مي دهد كه قرص هاي ضد حاملگي تركيبي، حتي قرص هايي با دوز پايين ممكن است كيفيت و حجم شير سينه را كاهش دهد. بنظر مي رسد اگر قرص ها تا زمانيكه شير دهي كاملا" تثبيت نشده است مصرف نشود، چنين اثري كمتر ديده مي شود . يك انتخاب بهتر براي زنان شيرده قرص هايي است كه فقط حاوي پروژستين هستند . اگر چه مقادير كم هورمون ها در قرص هاي ضد حاملگي در شير موجود است، مطالعات نشان مي دهد كه براي نوزاد ضرري ندارد.
.
در صورت عدم تمايل به مصرف قرص، مي توانيد از ديافراگم يا كپسول سرويكال در معاينه شش هفتگي خود استفاده كنيد. البته اگر شما يكي از اين روش ها را قبل از حاملگي استفاده كرده باشيد، اكنونممكناست اينها درست جا نيفتند. ديافراگم و كپسول نبايد تا زماني كه خونريزي پس از زايمان متوقف شده است، به كار گرفته شوند، اين مسئله بعلت سندرم شوك سمي (toxic shock) است.
.
البته كه از كاندوم هم مي توانيد استفاده كنيد. وقتي خشكي واژن وجود دارد از كاندوم لوبربكيت دار يا كرم هاي لوبريكنت و|نرم كننده استفاده كنيد تا نزديكي راحت تر شود.
..
اگر شير دهي داريد و هنوز پريودتان باز نگشته است ، از روش هايي غير ازروشهاي طبيعي استفاده كنيد.چون تغييرات ماهانه قابل پيش بيني در مخاط رحمي يا حرارت بدن وجود نخواهد داشت. زنان غيرشيرده لازم است صبر كنند تا پريودشان دوباره بر قرار شود و علائم باروري باز گردد.
.
I.U.D يك روش جلوگيري با اطمينان بالا است و مي تواند روش انتخابي پس از تولد براي برخي از خانم ها باشد. مي توان آن را در معاينه پس از تولد كار گذاشت.
.
پاپ اسمير
پاپ اسمير نمونه برداري سلول هاي دهانه رحم است كه زير ميكروسكوپ براي تغييرات سلول پيش از سرطاني آزمايش مي شود. اين تستي است كه در جلوگيري از سرطان دهانه رحم بسيار مهم است. پاپ اسمير قبل و بعد از تولد و بعد از آن بنا بر توصيه پزشك ، پيشنهاد مي شود.
.
معاينه پستان توسط خود
درهنگام شيردهي نيز به معاينه سينه هاي خود بصورت ماهانه را ادامه دهيد. سينه هاي شيرده متفاوت اند .پيدا كردن غده در مادران شير ده سخت تر است . مهم است كه با احساس سينه تان آشنا شويد.
اغلب غده ها پس از شير دهي سايزشان كاهش خواهد يافت . غده اي كه از بين نرود لازم است توسط يك دكتر معاينه شود.
شيردهي بلا فاصله قبل از معاينه پزشكي يا ماموگرام احساس كردن غده را آسان تر مي كند و باعث مي شود مامو گرام آسان تر خوانده شود
زماني فقط مختص "من"
شما بعنوان يك خانم باردار، در زمان بارداري مراقبت بسيار از جسم و روحتان مي كنيد. اما زماني كه بيشتر از هر موقع به مراقبت نياز داريد، يعني پس از زايمان، خود را فراموش مي كنيد. با دنيا آمدن فرزندتان زندگي شما براي هميشه تغيير مي كند. و گاهي عادت كردن به اين تغييرات مي تواند چند ماهي بطول انجامد. معمولا مادران تازه در اين دوران كه خود را با شرايط جديد وفق مي دهند، كاملا خود را فراموش مي كنند. توصيه اكيد ما به همه مادران (نه تنها مادران تازه) اين است كه هيچگاه زماني فقط مختص "من" را فراموش نكنيد. زندگي شلوغ امروزه و همه تبليغاتي كه براي مادر بدون نقص بودن مي شود، مي تواند فشار زيادي به شما مادر عزيز بياورد. اگر شما وقتي را مختص خود در روز قرار ندهيد از شادابيتان كم مي شود. حتي شده 20 دقيقه در روز را بدون بچه و در صورت تمايل بدون شوهر فقط براي خودتان بگذرانيد. به اين ترتيب انرزي بيشتري بدست آورده و خوشحال تر مي شويد. تحقيقات ثابت كرده است :
مامان خوشحال= خانواده خوشحال= بچه هاي خوشحال
براي زمان مختص "من" لازم نيست كار خارق العاده اي انجام دهيد. حتي نشستن توي بالكن و نوشيدن يك فنجان چاي داغ، يك حمام آب گرم، يك پياده روي كوتاه در صورتي كه فكر خود را از هرگونه مسووليت ونگراني خالي كنيد، مي تواند طراوت بخش باشد.
توصيه هاي زير را دنبال كنيد تا در برنامه شلوغ و گيج كننده روزانه اتان خود را بدست فراموشي ندهيد:
- پيشنهاد كمك از طرف اقوام و دوستانتان بخصوص در هفته هاي اول را با آغوش باز بپذيريد. حتي اگر براي يك مدت كوتاه آنها از كودك مراقبت كنند تا شما بتوانيد يك چرت بزنيد.
- با هسرتان به توافق برسيد كه اگر او مدت زماني را خارج از منزل براي خودش مي گذراند، در عوض زماني را نيز از كودك مراقبت كند تا شما نيز بتوانيد به كارهاي مورد علاقه اتان ازقبيل خريد كردن و يا ديدار دوستان بپردازيد.
- احساس گناه نكنيد. اگر فرزندتان را با فرد قابل اطميناني تنها گذاشتيد تا زماني فقط مختص "من" داشته باشيد، سعي كنيد از آن فرصت به بهترين نحوي براي شارز كردن باطريهايتان استفاده كنيد. بسياري از مادران حتي در اين لحظات هم عذاب وجدان مي گيرند كه آيا كار درستي كردند كه فرزندشان راگذاشتند. پاسخ اينست كه بله . وقتيكه شما زماني را مختص خود مي گذرانيد پس از آن انرزي بيشتري براي مراقبت از نوزاد و يا بازي با كودك خواهيد داشت.
- زماني كه كودك نوپايتان به تنهايي مشغول بازيست، بجاي عجله كردن براي اتمام كارهاي خانه، كمي بنشينيد و ريلكس كنيد.
- شاد بودن را فراموش نكنيد.
.
يك تمرين ساده براي شادتر بودن:
تحقيقات نشان مي دهد كه بسياري از مادراني كه از نوزاد وكودك خردسال مراقبت مي كنند بدليل مسووليت هاي سنگين و اينكه وقت بسيار كمي براي خود دارند، كمتر از هر زمان ديگر در زندگي خوشحال هستند. با انجام كارهاي زير مي توانيد زندگي را بر خود شيرين تر كنيد:
- هر روز نعمتهاي زندگي خود را بشماريد.
- حداقل يك بار در روز خنده اي از ته دل كنيد.
- يك كار خوب براي كسي (غير از فرزند و شوهرتان) انجام دهيد.
- يك كار لذت بخش براي خودتان انجام دهيد.
- تماشا كردن تلويزيون را به نصف برسانيد.
- به شخص غريبه در خابان سلام كنيد.
- از گياهي كه خود كاشته ايد مراقبت كنيد.
- ورزش و يا حداقل نرمش كنيد.
- به يك دوست خوب زنگ بزنيد.
- حداقل يك ساعت مكالمه خوب با كساني كه دوستشان داريد داشته باشيد.
باانجام كارهاي بالا پس از يك هفته ملاحظه مي كنيد كه احساس خوشحالي بيشتري داريد.
.
استفاده بهينه از زماني فقط مختص "من":
چگونگي استفاده از زماني فقط مختص "من" در اينكه شما را مادري شادتر بسازد مهم مي باشد. اينكه شما اين زمان را جلوي تلويزيون بگذرانيد، استراحت حساب مي شود ولي واقعا به شما انرزي مثبت نداده و شما را خوشحال تر نمي كند. بهتر است اين زمان را با آگاهي و برنامه ريزي بيشتري سپري كنيد. اين بدان معني نيست كه شما برنامه مورد علاقه اتان را نبينيد. ولي وقتي كه جلوي تلويزيون نشسته و در اميد يك برنامه خوب هي كانال را عوض مي كنيد بهتر است كه تلويزيون را خاموش كرده و كاري سازنده تر انجام دهيد.
استفاده بهينه از زماني فقط مختص "من" زماني صورت مي گيرد كه برنامه انتخابي شما بتواند در انرزي و خوشحالي شما اثرمطلوب داشته باشد.
به طور كلي فعاليتي كه انتخاب مي كنيد بايد يك يا چند مورد از موارد زير را در برگيرد:
- پرورشي..........................- آرامش دهنده
- كمك به تمدد اعصاب..........- معنوي
- كمك به انديشه................- تفريحي
- لذت بخش.......................- فرح بخش
- سر حال كننده...................- ارضاء كننده

همچنين اين فعاليت بايد روز به روز و هفته به هفته طوري توازن داشته باشد كه هم به نيازهاي جسمي وهم روحي شما پاسخ دهد. به خودتان گوش كنيد و ببينيد كه به چه نياز داريد. پيش از اينكه مادر شويد بطور غريزي مي دانستيد كه به چه چيزاحتياج داريد. اما الان همه غرايض شما معطوف به فرزندتان و نيازهاي اوست. بنابراين لازم است كه اگاهانه كمي از انرزي خود را به سوي خودتان منحرف كنيد.
از خودتان بپرسيد:
بيشترين نياز شما امروز چيست؟ آيا دوست داريد از خانه بيرون برويد واوقات خوشي را با دوستانتان بگذرانيد؟ يا اينكه ترجيح مي دهيد زماني آرام بخش براي خود در خانه داشته باشيد؟
ولي از آنجا كه شما احتمالا مدتي است خود را فراموش كرده ايد و يادتان رفته كه جگونه زماني خوش داشته باشيد، ما چند پيشنهاد برايتان داريم:

.
1- به يك دوست خوب زنگ بزنيد.
نه كسي كه به طور مرتب مي بينيد، بلكه به دوستي كه مدتي از او بيخبر هستيد زنگ بزنيد. مثلا دوستان دبيرستاني، همكاران قديمي و يا حتي دوستان زمان بچگي. پيش از اينكه تلفن را برداريد به چهار چيز فكر كنيد كه تمايل داريد از او بپرسيد. همچنين سعي كنيد خبرهاي جالب ازخودتان به او بدهيد.
اين تلفن ممكن است به يك ديدار خوشايند و تازه شدن خاطرات خوش نيز منجر شود.
..
2- ورزش كنيد.
عامل اصلي خوشحال تر شدن شما فعال ماندن و ورزش كردن است. و منظور ما از فعال بودن جارو كردن منزل در حاليكه فرزندتان بغلتان است، نمي باشد! پزوهشگران معتقدند كه در هنگام ورزش هورمونهاي خوشحالي و اندورفين (Endorphins) ترشح مي شود.براي اينكه ورزش كاملا بر روحيه اتان اثر بگذارد بايد سه بار در هفته وهر بار به مدت 20 دقيقه ورزش كنيد.
مي دانيم با همه مسووليتي كه داريد بعد از بچه داري وخانه داري و احتمالا كار بيرون ، آنقدر خسته مي شويد كه فكر مي كنيد تواني براي ورزش كردن نداريد. اما ورزش مي تواند تاثيرات بسيار مثبت بر فكر، جسم و حتي احساسات شما بگذارد. پس از اينكه يك دوره ورزش را شروع كرديد ديگر خودتان نمي توانيد آنرا ول كنيد و فراموش نكنيد:
مامان خوشحال= خانواده خوشحال= بچه هاي خوشحال
.
3- يك گياه بكاريد.
باغباني به شما اين فرصت را مي دهد كه به طبيعت نزديك شويد و حس كنيد قسمتي از يك دنياي بزرگتر هستيد. حتي اگر در منزل حياط نداريد همچنان مي توانيد داخل خانه درون يكگلدان يا جعبه گل، بكاريد.به يك گل فروشي يا بازار گل سر بزنيد و بپرسيد چه نوع گياهي براي رشد در خانه و يا فصلي كه در آن هستيد مناسب است. فقط دقت كنيد كه گياهي كه مي كاريد سمي نباشد و باعث ايجاد حساسيت در كودكتان نشود. اگر بالكن داريد حتي مي توايد گوجه، كاهو و سبزي خوردن در جعبه هاي كوچك بكاريد. خوردن سالاد با مواد خانگي خيلي مزه مي دهد.
.
4- موسيقي را فراموش نكنيد.
به آهنگهايي كه در نوجوانيتان گوش مي كرديد فكر كنيد و سعي كنيد نوارهايي كه شما را به ياد روزهاي خوش بدون مسووليت مي اندازد را پيدا كنيد. به آنها گوش كنيد و با آهنگهاي خاطره دار برقصيد.
باوجود ipod و ساير دستگاههاي پخش ديجيتال، مي توانيد تعداد بسيار اهنگهاي مورد علاقه اتان را ضبط كرده و هر زمان كه خواستيد( بدون نگراني براي بيدار كردن فرزندتان) به آنها گوش كنيد. فراموش نكنيد كه رقص يك ورزش بسيار خوب است.
شـــــــــيوا پست ها : 56521عضویت:1389/5/4
1390/7/17 - 1:09 صبح
!
آيلار - مامان پارسا 15تير پست ها : 1141عضویت:1390/9/18
1390/11/28 - 12:30 عصر
تازه ديدم! مرسي!
Elam پست ها : 485عضویت:1391/2/12
1391/6/9 - 2:35 صبح
خیلى جالب بود ممنون
رويا پست ها : 9873عضویت:1389/3/10
1391/9/5 - 2:52 عصر
برای حاجتم یه صلوات میفرستی خیلی ممنونم التماس دعا
فرانک مامان فرزام پست ها : 15945عضویت:1391/2/16
1392/1/16 - 1:12 صبح
عشق از دور قشنگه.... فرزاممممممم... http://photo.ninisite.com/Showphoto.aspx?vid=2016060603315136620
faride پست ها : 3153عضویت:1394/3/6
1395/5/25 - 7:15 صبح
اینقدر زحمت کشیدی کاش اعداد درست میکردی
برای من که همش علامت سواله
منم مامان شدم خداروشکر       مبارک باشه :)
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: