2726
چند سالیه حوالی 25 بهمن ماه (14 فوریه) که می شه، هیاهو و هیجان رو تو خیابون ها می بینیم. مغازه ها از اجناس کادویی لوکس و فانتزی غلغله می شوند. همه جا اسم valentine به گوش می خوره. حالا ببینیم که این valentine از کجا اومده: " در قرن سوم میلادی که مطابق می شود با اوایل امپراتوری ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده به نام کلودیوس دوم. کلودیوس عقاید عجیبی داشته. از جمله این که سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشه(!). از این رو ازدواج را برای سربازان امپراتوری روم غدقن می کنه. کلودیوس به قدری بی رحم و فرمانش به قدری قاطع بود که هیچ کس جرأت کمک به ازدواج سربازان رو نداشت. اما کشیشی به نام والنتیوس (والنتاین) مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد. کلودیوس دوم از این جریان خبردار می شه و دستور می ده که والنتاین را به زندان بندازند و سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق، با قلبی عاشق اعدام می شه. بنابراین او را به عنوان فدایی راه عشق می دونند و از آن زمان نهاد و سمبلی می شه برای عشق!" اما کمتر کسیه که بدونه در ایران باستان ، نه مثل رومی ها از سه قرن بعد از میلاد، که از بیست قرن قبل از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده! جالبه که بدونید این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادفه با 29 بهمن، یعنی فقط 4 روز بعد از والنتاین فرنگی! این روز "سپندارمذگان" یا "اسفندارمذگان" نام داشته. فلسفه ی بزرگداشت این روز به عنوان "روز عشق" به این صورت بوده که در ایران باستان هرماه را سی روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هر کدوم از روزهای ماه هم یک نام داشتند. مثلا روز اول، "روز اهورامزدا"، روز دوم ، "روز بهمن" (سلامت، اندیشه) که اولین صفت خداونده. روز سوم، "اردیبهشت" یعنی راستی و پاکی که باز از صفات خداوند است. روز چهارم "شهریور" یعنی شاهی و فرمانروایی آرمانی، که خاص خداوند است و روز پنجم، "سپندارمذ" بوده. سپندارمذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشقه؛ چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزه. زشت و زیبا رو به یک چشم نگاه می کنه و همه را چون مادری در دامان پر مهر خودش امان می ده. به همین دلیل در ایران باستان، اسپندارمذگان را به عنوان نماد عشق می پنداشتند. در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می شده. که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می شد، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلا شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت که در ماه مهر، "مهرگان" لقب می گرفت. همین طور روز پنجم هر ماه سپندارمذ یا اسفندارمذ نام داشت، جشنی با همین عنوان می گرفتند. سپندارمذگان جشن زمین و گرامیداشت عشق است که هردو در کنار هم معنا پیدا می کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند. مردان هم زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می کردند. ملت ایران از جمله ملت هاییه که زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته. به مناسبت های گوناگون جشن می گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می گذرانده اند. این جشن ها نشان دهنده ی فرهنگ، نحوه ی زندگی، خلق و خوی، فلسفه ی حیات و کلا جهان بینی ایرانیان باستان است. از آنجایی که ما با فرهنگ باستانی خود کمتر آشناییم، شکوه و زیبایی این فرهنگ با ما بیگانه شده. شاید هنوز دیر نشده باشد که روز عشق را از 25 بهمن ((valentine به 29 بهمن (سپندارمذگان ایران باستان) منتقل کنیم.
 👈 من مادر یک کودک اتیسم هستم توجه کنید از این بعد در تاپیک های متفرقه ام به سوالات در مورد اختلال اتیسم هست پاسخ نمیدهم لطفا در تاپیک هایی که موضوع شون و عنوان شون اتیسم هست سوال خودتان بپرسید ممنونم که رعایت میکنید منم یک انسانم گاهی دوست دارم از دنیای اتیسم دور باشم و تاپیک های غیر اتیسم بزنم 😊
عطر من میخوام عطر بخرم
 👈 من مادر یک کودک اتیسم هستم توجه کنید از این بعد در تاپیک های متفرقه ام به سوالات در مورد اختلال اتیسم هست پاسخ نمیدهم لطفا در تاپیک هایی که موضوع شون و عنوان شون اتیسم هست سوال خودتان بپرسید ممنونم که رعایت میکنید منم یک انسانم گاهی دوست دارم از دنیای اتیسم دور باشم و تاپیک های غیر اتیسم بزنم 😊

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

2728
منم فعلا عطر میخوام بخرم

مامان صحرا بنظرم این ارادو که معرفی کردی خیلی گرون میده .

مثلا باکس سه تایهای چوبی همه جا از بر حسب کیفیت 17 تومن تا 25 تومن هست . ولی اینجا نوشته 35 تومن ...
این یه روزه بین المللیه .چرا همه جای دنیا جشن بگیرن و ما تافته جدا بافته باشیم...جهانی بیاندیشید!!!!!!!!!! مامان صحرا جون کادوی اصلی این روز .شکلات .عروسک و گل هست اگه دوست داشتی می تونی ادکلن،گیره کراوات، دکمه سردست و کیف چرم و ... هم بخری
29 بهمن رو جشن بگیرید.. چون روز عشق ایرانی ها هستش.. ولنتاین مال غربی هاست.. اسپندار مذگان برای ما ایرانیهاست ..
خدایا بارها دقیقا همان جایی دستم را گرفتی که میتوانستی مچم را بگیری.
اسپندار مذگان روزی بود که زنان به مردان و مردان به زنان هدیه میدادند به علت دوست داشتن و عشق ورزیدن
خدایا بارها دقیقا همان جایی دستم را گرفتی که میتوانستی مچم را بگیری.
به نظر من وقتی ایرانیشو داریم چرا فرنگیشا بگیریم مثل اینکه بگیم کریسمس را به جای عید نوروز جشن بگیریم ما این همه تمدن داریم ترا خداتی ایرانیشو داریم حفظش کنین احه والنتاین چه ربطی به ما داره وق
بیچاره پرسید چی کار کنم و چه کادویی بخرم.حالا کل تارخو به نخ بکشیم و بگیم این بده و اون خوب که ربطی نداره دوست جونا.اگه کسی ایده جالب واسه یه کادویه با مزه داره بزاره....(ببخشید .خواستم مسیر تاپیکش عوض نشه)
مامان صحرا دوران دانشگاه یکی از دوستامون هدیه جالبی گرفت اونم اینکه پسره واسش یه مرغ مینا گرفته بوده و چند ماه تربیتش کرده بود که بگه مهسا دوست دارم.و کلی جمله های عشقولانه .و روز ولن بهش داده بود.حالا مهسا مونده بود این پرنده رو کجا ببره اگه میبرد خونه که ظرف یه ساعت پرنده با صدای مردونه همه چیو لو میداد.خلاصه اون روزها کلی بابت این قضیه خندیدیم و خوش گذروندیم.اگه شوهرت پرنده دوست داره براش مرغ عشق بخر خیلی نازن و اسمشون هم به مناسبت میاد.من خودم چون به بوی پرنده الرژی دارم دوست ندارم تو خونه پرنده بیاد.ولی دوست دارم شوهرم کادو بهم یک سگ کوچولو بده.(مطمئنا نمیده.)ولی حتما امسال هم کادوهامون تو مایه های عطر و لباسه
جر و بحث کردن با بعضیا مثل اینه که بخوای رو چرتکه، ویندوز 8 نصب کنی![smiley]s/sm_16.gif[/smiley]
در هر صورت ندیده گرفتن این روز ( چه ولن باشه چه اسفندار ) خیلی بی ذوقیه .

ساران خانم

روز عشق چیز خاص یا غیر قابل هضمی نیست که بخواییم براش دوره آموزشی داشته باشیم ....

یه روز عشقه که اونایی که همدیگر رو دوست دارن با یه کادو یا یه شام و یه لبخند از هم تشکر میکنن ...

کجای کارش ایراد داره ؟؟!!

شایدم اینم مثله تمام چیزای قشنگ محکوم بفناست ؟

بهاره جون

روز عشق چه ربطی به در قابلمه داشت ؟!! منظورم اینه که چه ربطی به نوروز و کریسمس داره ؟

از قدیم تو ایران باستان این روز بوده و من و همسرم خیلی وقته که 29 بهمن رو جشن میگریم .خیلی هم شب قشنگ و روماتیکی داریم ...

با این اوصاف چند تا روز جهانیبه دوستداران !! پیشنهاد میدم ...

روز جهانی ایراد گیران

روز جهانی بد اندیشان

روز جهانی کج اندیشان

روز جهانی زشت پسندان

روز جهانی حمایت از عقده های ناشکفته
و .....
2706