2737
2734
سلام
من در یکی از تاپیک ها متوجه شدم که خیلی از دوستان عزیز، هنوز معنی دقیق استخاره رو نمی دونن و اون رو با تفأل به قرآن اشتباه گرفتن
به عنوان مثال؛ گفتن از قضیه ای ناراحت بودن، رفتن استخاره گرفتن دیدن بد اومده! در حالیکه اصلا معنی استخاره این نیست

(برای همینم، خیلی ها استخاره رو درست نمی دونن و فکر می کنن یه کار خرافیه. در صورتی که اینطور نیست و استخاره از طرف دین کاملا یک امر تأیید شده است.)

استخاره یعنی طلب خیر و نیکی؛ مواقعی استخاره می گیریم که در مورد انجام کاری شک داریم. مثلا میخوایم بریم جایی و به دلایلی مطمئن نیستیم که رفتن به اونجا درسته یا نه. تمام جنبه هاش رو هم در نظر گرفتیم، ولی باز هم شک داریم. اونوقت استخاره می گیریم تا دلمون آروم بشه؛ که البته شرایط خودشو داره

ولی بعضی مواقع، ما مثلا از جریانی که در زندگیمون پیش اومده خیلی ناراحت شدیم. میخوایم ببینیم عاقبتش چی میشه، یا اینکه کاری انجام دادیم و نمیدونیم درست بوده یا نه. اونوقت به قرآن تفال می زنیم تا نظر قرآن رو هم بدونیم. (مثل وقتی که به دیوان حافظ تفال می زنیم) که البته همه تفال زدن به قرآن رو کار درستی نمی دونن.

درباره تفأل به قرآن مجید، احادیثی وارد شده است که مؤمنین را نسبت به این کار نهی نموده اند (تفأل با استخاره فرق دارد). اصل و اساس این عمل غلط و نشانه ضعف قوه عاقله و رشد است.

در مورد دیوان حافظ و یا مثنوی و بعضی کتاب‏های دیگر، دلیلی در مورد صحت تفأل به آنها در دست نیست. البته دیوان حافظ و یا مثنوی، به دلیل آن که دارای مفاهیم بسیار متنوع و قابل تفسیرهای گوناگون است، در بسیاری از موارد با منویات فرد نوعی انطباق حاصل می‏کند.

آنچه که در این بین توجه به آن لازم است، پرهیز از معتقد شدن به نتیجه تفأل است؛ چرا که نوعا اعتقاد به مضامین آنها، زمینه را برای بروز همان معتقدات، ایجاد می‏کند.

پیش گویی از گذشته و آینده انسان کار هر کسی نیست . بلی ، معصومین (ع) و انسان های کامل براساس الهامات و اشراقات ربانی می توانند در این مورد اشاراتی داشته باشند. افراد عادی نمی توانند ادعا کنند که قادرند از روی قرآن گذشته و آینده انسان را ترسیم کنند. برداشت و الهام گیری از آیات قرآن کریم نیازمند یک سری آگاهی ها و دانش های تخصصی است و اضافه بر آن قرآن کتاب هدایت است هدی للمتقین نه کتاب فال گیری.
استخاره در لغت به معنای طلب خیرنمودن از خداوند است؛ یعنی، آن که آدمی در هر کاری از خداوند طلب خیر کند (دعا). معنای دیگر استخاره، نوعی قرعه زدن برای رفع تحیر است که البته همراه با دعا و خواست از خداوند است. این کار ممکن است به وسیله تسبیح و یاقرآن انجام گیرد.

استخاره در موردی است که انسان دچار تردید شده باشد. قبل از استخاره باید همه مقدمات و شرائط لازم را بر هر کاری فراهم ساخت از قبیل مطالعه و فکر، مشورت با اهل فن و افراد مجرب، اگر اقدامات فکری و فیزیکی دیگری از قبیل بررسی و تحقیق لازم باشد باید به انجام رسانید بعد از همه اینها چنانچه باز دچار تردید است نوبت به استخاره می‏رسد. ولی اگر موضوعی را عقل مورد تأکید قرار داده و قرائن و شواهد همه به خوبی و صحت آن کار گواهی می‏دهند در چنین مواردی نباید به استخاره دست زد.

اما شرایط:متحیر و مردد بودن در کار؛ یعنی، آن که اگر آدمی با تعقل و مشورت به ترجیح یکی از دو طرف رسید، دیگر جایی برای استخاره باقی نمی‏ماند؛ ولی اگر با وجود اندیشه و مشورت به نتیجه‏ای نرسید، در این صورت می‏تواند استخاره کند.

در مورد عمل به استخاره، عمل به مقتضای استخاره واجب نیست، ولی بهتر است با آن مخالفت نشود.
رجوع به قرآن در مواردی جهت تفأل یا راه‏یابی استخاره درست است. لیکن این نباید به صورت یک عادت و روش دائمی و جایگزین فکر اندیشه تحقیق و مشورت گردد. از سوی دیگر برداشت و الهام گیری از آیات قرآن در بسیاری از موارد کار آسانی نیست و نیازمند یکسری آگاهی‏ها و دانش‏های تخصصی و علوم دینی مانند تفسیر ادبیات و ... می‏باشد.

در استخاره با قرآن باید به تفسیر و معانی آیات تسلّط داشته باشید و به خوب و بدی که بالای صفحات قرآن نوشته شده اعتمادی نیست.
ستاره جان ممنون از مطالبتان. من در مورد فرزند دوم دو دل بودم یعنی نمیتونستم تصمیم بگیرم که یکی دیگه بیارم یا نه. یه بار پارسال استخاره کردم بد اومد و دیگه ول کردم.یه بارم امسال استخاره کردم دو ماه پیش بازم بد اومد .اون موقع بازم دو دل بودم. ولی الان دیگه دو دل نیستم و میخوام یکی دیگه بیارم . ولی می ترسم . شما نظرتون چیه ؟
اینم بگم که این ماه با وجود ترسم اقدام کردم ولی نشد. یعنی شما میگین چون قسمت نیست من باردار نشدم؟

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

2728
سرکتاب بازکردن چیه؟سرچه کتابی رو باز میکنن؟چه جوری این کارو میکنن؟
نیما یوشیج در جشن یک سالگی فرزندش نوشت:پسرم!یک بهار،یک تابستان،یک پاییز و یک زمستان را دیدی!از این پس همه چیز جهان تکراریست جز مهربانی...
ببخشید، نبودم جواب بدم

رها جان، فکر نمی کنم باردارشدن از مواردی باشه که استخاره لازم داشته باشه. اگر شرایطش رو داری و مشکلی نیست لازم نیست استخاره بگیری عزیزم. ضمن اینکه در موارد مهمی مثل ازدواج یا بارداری، استخاره در آخرین مرحله قرار داره. اگر همه جوانب رو در نظر گرفتید نیازی به استخاره نیست

اینکه بعد از اقدام بچه دار نشدی هم، تا اونجایی که عقل من میرسه، ربطی به بد اومدن استخاره نداره. بالاخره بارداری بعد از یه مدت جلوگیری کردن، ممکنه به تاخیر بیفته.

یه چیزی رو بگم و اون اینکه من خیلی در این موارد اطلاعات خاصی ندارم. مثلا سرکتاب بازکردن رو نمی دونم منشا و ریشه درستی داره یا نه. اطلاعات من در همین حدی بود که اول تاپیک گفتم. انگیزه اصلیم هم برای ایجاد این تاپیک، اعتقادی بود که به استخاره دارم و از صحتش مطمئنم. برای همینم وقتی دیدم خیلی ها از استخاره تصور درستی ندارن گفتم یه توضیحی داده باشم

اگر در خصوص سرکتاب باز کردن مطلب موثقی دیدم حتما در اختیارتون میذارم
نقل قول:

تمامی مراجع معظم تقلید در پاسخ به این سؤال که در چه مواردی باید استخاره کرد؛ فرموده‌اند:

استخاره مخصوص به موارد تحیر و تردید است که راهی برای تعیین مورد صلاح نیست وگرنه در مواردی که از طریق عقلائی برای تشخیص مصلحت وجود دارد، مورد استخاره نیست.(مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید، ج4،ص163)
2738
حجت الاسلام محققی درباره باز کردن سرکتاب می گوید:

بازکردن سرکتاب و یا دعایی کردن افراد و دعاگرفتن برای حل مشکل و مسئله خاص، در صورتی که منحصر به آیات قرآن و برقراری ارتباط بیشتر با خداوند و استفاده از ذکرهایی که به منظور تقویت رابطه قلبی با خداوند باشد، مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر افراد را ملزم به انجام اموری کنند که به زحمت بیفتند و مجبور به هزینه کردن به بهانه های مختلف و یا انجام امور غیرعادی شوند امری حرام و بدور از شان انسان خواهد بود.
پارمیدا جون
هرکسی می تونه خودش استخاره کنه، ولی معمولا افرادی که تذهیب نفس داشتن، یعنی از گناهان دوری می کنن و مواظب اعمالشون هستن، مثل علما و بزرگان دین، استخاره شون معتبر تر هست. مخصوصا در مواردی که بخوایم در مورد مساله مهمی استخاره کنیم.

ولی در کل، هرکسی می تونه استخاره کنه

اما....
استخاره به 2 روش انجام میشه
استخاره با تسبیح== روش های مختلفی داره که من الان درست بلد نیستم. ولی می تونم از کسی بپرسم و بهتون بگم

استخاره با قرآن== 1- استخاره با قرآن های مخصوص این کار؛ به این صورت که دفترچه هایی دارن که برای هر صفحه، یک توضیح 2-3 خطی داره
2- استخاره با قرآن بدون استفاده از دفترچه و با توجه به آیه اول اون صفحه ای که باز میشه. این نوع استخاره، نیاز به این داره که شخصی که استخاره می گیره تا حدودی با معانی قرآن آشنا باشه و با نظر شخصی خودش، منظور آیه رو برداشت نکنه.
البته خوب یا بد بودن استخاره، به صورت کلی و بدون توضیح، از بعضی آیات به راحتی فهمیده میشه

مثلا آیات عذاب: بد
آیات بشارت و توصیف بهشت و نعمت ها و ...: خوب

ولی خب همیشه به این راحتی نیست

برای کسایی که می خوان خودشون استخاره بگیرن، استخاره با تسبیح بهتره
2706