كودكان كم وزن 6 تا12 ماهه...؟؟ - صفحه 1

موضوع: كودكان كم وزن 6 تا12 ماهه...؟؟ + اظهار نظر

مامان هانيه پست ها : 102عضویت:1389/10/26
1389/11/3 - 12:43 عصر
در شيرخواران 6 تا 12 ماهه كه دچار افت يا ايست وزني هستند چه بايد كرد


آب جوشيده خنك شده به كودك بدهيد و دادن قطره آهن را به ميزان 15 قطره فراموش نكنيد.


ضمن توجه و مراجعه به الگوي تغذيه مناسب سن كودك جزوه تغذيه تكميلي كه در صفحه 24 اين جزوه به آن اشاره شده است ، توصيه هاي زير را به كار ببريد.


انرژي غذاي كمكي كودك را با اضافه كردن آرد يا روغن مايع يا جوانه غلات بيشتر كنيد و حداقل هر روز علاوه بر شير مادر، 5 وعده غذاي كمكي به او بدهيد.


به هر وعده غذاي كودك صبحانه، نهار، شام كمي روغن مايع يا كره آب شده حدود يك تا 2 قاشق مربا خوري اضافه نماييد. ( قاشق هاي مربا خوري معمولي كه در منازل بكار مي رود حدود 5/2 تا 3 سي سي و قاشقهاي مرباخوري شربت هاي آنتي بيوتيك 5 سي سي است. در صورت استفاده از قاشق مرباخوري موجود در منزل 2 قاشق و اگر از قاشق شربت آنتي بيوتيك استفاده مي شود يك قاشق مربا خوري كافي است.)


از جوانه ماش يا جوانه گندم يا پودر اين جوانه ها در سوپ كودك بريزيد زيرا علاوه بر اينكه سرشار از ويتامينهاي ب و ث
هستند به هضم غذا هم كمك مي كنند.


كمي آرد، شير و كره را مخلوط كرده و به هم بزنيد و گرم كنيد ( مثل سس سفيد) و به سوپ كودك بيفزاييد هم طعم و رنگ جديد به سوپ مي دهد و هم انرژي آنرا افزايش مي دهد.


پودر جوانه گندم ، جو پرك، بلغور گندم را له كنيد و با شكر ،‌ شير و كمي روغن يا كره بپزيد و در حجم كم و در دفعات بيشتر به كودك بدهيد.در حدود 11 ماهگي مي توانيد كمي خامه پاستوريزه به سوپ كودك اضافه كنيد. اگر كودك صبح ها زرده تخم مرغ پخته شده را نمي خورد آنرا با كمي كره و آب مرغ مخلوط و نرم كنيد و به او بدهيد و يا به سوپ او اضافه كنيد. زرده تخم مرغ را مي توانيد رنده كرده و يا با پشت قاشق له كنيد و داخل سوپ و يا پوره ( هر نوع پوره اي كه درست مي كنيد) بريزيد.


به تكه هاي كوچك سيب زميني كه پخته شده و پوست آنرا جدا كرده ايد كمي كره بزنيد و اجازه بدهيد كه كودك خودش آنرا برداشته و بخورد.


سعي كنيد براي تهيه سوپ يا كته از گوشت با استخوان استفاده كنيد ، مثل ران مرغ و يا ماهيچه گوسفند تا املاح و چربي بيشتري به بدن كودك برسد.


مي توانيد چند قلم گوسفند يا يك قلم گوساله را جداگانه بپزيد، چربي روي آنرا بگيريد و عصاره آنرا براي مدت كوتاه ( در يخچال )‌و براي زمان طولاني تر ( در فريزر) نگهداري كنيد و به هر وعده غذاي كودك دو قاشق غذاخوري از اين
عصاره را اضافه نماييد.


اگر وزن كودك كم است اضافه كردن حبوبات را به غذاي او به تعويق بياندازيد ( بعد از 10 ماهگي) چون حبوبات حجم زيادي دارند بنابراين بعد از 10 ماهگي، حبوبات را خيس كنيد، پوست بكنيد و از انواع آن آرد درست كنيد و هر بار يك قاشق چايخوري آرد حبوبات را با كره به سوپ كودك اضافه كنيد.


اضافه كردن آب غليظ شده ران مرغ يا تكه هايي از ران مرغ پخته شده كه له شده است، همچنين جوانه گندم، آرد يا پودر بادام خام، كنجد، مغز تخمه آفتابگردان به غذاي كودك سبب رشد بهتر او مي شود.


براي بهتر كردن طعم غذاي كودك از آب ليمو ترش تازه، آب نارنج تازه، آب هويج ، سبزيهاي خوشبوي ساييده شده استفاده كنيد.


كته اي كه براي كودك درست مي كنيد به جاي پختن برنج در آب، آنرا در آب مرغ يا آب گوشت بپزيد.


يك يا دو خرما را پوست بكنيد، هسته آنرا در آوريد و خرما را در كمي آب حل كرده و به عنوان دسر به كودك بدهيد . كمي آرد را در روغن تفت دهيد آنقدر كه كمي زردرنگ شود و حالت خامي خود را از دست بدهد كمي شكر حل شده و چند قطره گلاب به آن اضافه كنيد ( مثل حلوا) و آنرا به عنوان دسر براي كودك استفاده كنيد.


از مخلوط شير و نشاسته و شكر و چند قطره گلاب، مسقطي ( سفت تر از فرني) درست كنيد و به عنوان غذاهاي ميان وعده و يا دسر به كودك بدهيد.


ادن آب ميوه به مقدار زياد و يا شيريني قبل از غذا، سبب كم شدن اشتهاي كودك مي شود و رشد او را به خطر مي اندازد . بنابراين يا آب ميوه و يا خود ميوه رسيده و نرم را كه با پشت قاشق له كرده ايد، دو بار در روز بعد از غذاي وسط روز و با حجم كم به كودك بدهيد، ويتامين هاي مورد نياز كودك به ويژه ويتامين C از راه شير مادر تامين مي شوند.


به منظور پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي قلبي ، عروقي توصيه مي شود كه در تمام دوران زندگي به ويژه دوران كودكي و نوجواني از مقادير بسيار كم نمك آن هم هنگام طبخ غذا استفاده شود و از افزودن نمك به غذا در سر ميز يا سفره جداً خودداري گردد. براي كودكان زير يكسال كه خوب رشد مي كنند بهتر است به غذايشان نمك اضافه نكنيد ولي براي كودكاني كه دچار ايست يا افت وزني هستند و غذاي كاملاً بي نمك خود را نمي خورند هنگام تهيه و طبخ غذا از مقدار بسيار كمي نمك يددار استفاده نماييد.


اگر رشد كودك زير يكسال با افزايش دفعات تغذيه با شيرمادر و پر انرژي كردن غذاي كمكي بهتر نشد، شايد لازم باشد شير مصنوعي را هم بلافاصله بعد از بعضي از وعده هاي شير مادر به او بدهيد ( با فنجان يا استكان) چون هنوز غذاي اصلي كودك زير يكسال ، شير است.مامان هانيه پست ها : 102عضویت:1389/10/26
1389/11/3 - 10:52 عصر
اگه شما در اين مورد مطلب داريد خوشحال ميشم استفاده كنم....
آرشيدا طلا پست ها : 1561عضویت:1388/4/22
1389/11/4 - 1:04 صبح
مامان هانيه عالي بود...مرسي
حنانه پست ها : 5296عضویت:1389/11/3
1389/11/4 - 3:08 عصر
ممنون مامان هانيه...
مامان حلما پست ها : 3158عضویت:1389/11/12
1392/1/17 - 11:28 صبح
ممنون خیلی خوب بود
مشکلات انسانهاي بزرگ را متعالي و انسانهاي کوچک را متلاشي مي کنند _ دکتر شريعتي
نينا (22W) پست ها : 1256عضویت:1390/3/9
1392/1/17 - 4:40 عصر
دخترم ؛ دنیام دیدم تو نگاهت/بی نظیره صورت مثل ماهت
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: