2733
2739
من یک مطلب توى اینترنت خوندم که چون دیدم مفیده به صورت خلاصه ترجمه اش کردم
لینکهاى مورد استفاده رو اخر مطلب نوشتم :

Optimal Foetal positionطبق این نظریه جنین به دو صورت میتواند در رحم قرار بگیرد.
1- OA(occiput anterior صورت جنین به سمت کمر ( مقعد) مادر باشد و کمر جنین به سمت شکم مادر .این وضعیت بهترین وضعیت براى شروع زایمان است .در این حالت قسمت کوچکتر سر اول وارد کانال زایمان میشود و هنگام خارج شدن جنین چانه جنین به سینه او مچسبد.این زایمانها معمولا کوتاهتر و راحت تر هستند.
2- OP (occiput posterior) دراین حالت صورت جنین به سمت شکم( قسمت عانه) شماست . مادرانی که وضعت جنینشان به این صورت است معمولا زایمان طولانی تر و دردناک تری را تجربه میکنند چون جنین باید در طول زایمان بچرخد تا در وضعیت درست قرار بگیرد. سر بچه هایی که به این صورت قرار گرفته اند معمولا قبل از شروع زایمان وارد حفره لگنی نمیشود، زایمان دیر تر شروع میشود و ممکن است زایمان تاخیری باشد و مادر ممکن است انقباضات کاذب دردناک تر و طولانی تری را تجربه کند و هنگام انقباضات فشار زیادی روی مثانه حس کند .( چون جنین سعى دارد سر خود را بچرخاند)
دانستن اینکه سر بچه به چه صورتیست کمک میکند که اگر سر بچه درست وارد لگن شده کارى کنیم که به همان صورت بماند و بیشتر و وارد لگن شود و اگر نادرست وارد شده آن را اصلاح کنیم و از عمیق تر وارد شدن آن به لگن جلوکیرى کنیم.
برای اینکه سر جنین درست وارد حفره لگنی شود در 6 هفته اخر بارداری اول و 3 هفته اخر بارداریهای بعدی بایدمراقب وضعیت بدن باشیم
چون پشت و کمر بچه سنگین تر هست همیشه بر اثر نیروى جاذبه به سمت پاین ترین قسمت بدن مادر حرکت میکند .بنابراین اگرمثلا روی صندلی طولانی مدت به سمت جلو خم شویم کمر بچه به سمت جلو می چرخد و جنین در وضعیت درست قرار میگیرد اگر هنگام نشستن لم دهیم به سمت عقب میچرخد و در وضعیت غیر مناسب قرار میگیرد.
1- بهیچوجه در وضعیتی قرار نگیریم که هنام نشستن لگن پاینتر از زانوها قرا بگیرد . مثلا موقع نشستن روی مبل لم ندهید

2- هنگام نشستن به صورت صاف بنشینید و به عقب لم ندهید. در صورت نشستن در حالت 4 زانو کف پاها را روبروی هم قرار دهید و زانوها را به بدمن نزدیک کرده و کمر را راست بگیرید ( به حالت نشستن یوگا)
3- پشتی صندلی ماشین را حتما به صورت عمودی در اوردید و چون معمولا عقب صندلی ماشین گودتر است یک بالش کوچک زیر باسنتان بگذارید تا لگن پاینتر از زانوها قرار نگیرد
4- بهیچوجه هنگام نشستن پاهایتان را روی هم نیندازید
5- در هفته های اخر بهترین وضعیت نشستن ، نشستن بر عکس روی یک صندلی غذا خوری و تکیه دادن برعکس به پشت صندلیست.مثلا هنگام تلوزیون نگاه کردن یا نشستن هاى طولانى
6- شنای پروانه ،استفاده از توپ یوگا و انجام دادن حرکت گربه در یوگا به درست وارد شدن سربه لگن خیلی کمک میکند
٧-بهیچوجه در هنگام خواب یا نشستن پاها را بالاتر از سطح بدن قرار ندهید

اگر از طریق سونو یا معاینه متوجه شدید که سر بچه به سمت شکم است بهترین کار این است که مانع از وارد شدن عمیق تر سر به لگن شوید تا اول سر در موقعیت درست قرار بگیرد . بعد از آن سعى کنید حرکاتی داشته باشید که سر عمیق تر وراد لگن شود
در این صورت چمباتمه نزنید ( باعث عمیق تر وارد شدن سر به لگن میشود)
وضعیت سجده و قر دادن در حالت 4 دست و پا به ازاد شدن سر از لگن کمک میکند
4 دست و پا رفتن ازاد شدن سر از لگن کمک میکند
( در همه این وضعیتها باعث میشویم قسمت سنگین تر بچه که ستون فقرات و کمر است به سمت زمین بچرخد و جنین در وضعیت درست قرار بگیرد)
معمولا بچه هایی که چفتشان قدامیست چون بچه بیشتر تمایل دارد به سمت جفت قرار بگیرد امکان برعکس وارد شدن سر به لگن هست .
در ٨٧ درصد مواقع جنین در حین زایمان میچرخد و در موراد خاصی ممکن است با همان وضعیت op متولد شود منتها با یک زایمان طولانى تر و در بعضى مواقع اگر بچه درشت باشد ممکن است کار به سزارین بکشد.

لینکهاى مورد استفاده :
http://www.homebirth.org.uk/ofp.htm

http://www.babycentre.co.uk/a544493/getting-your-baby-into-position-for-birth
فرشته قشنگ زندگیمون "آوینا" 15 دى زندکى ما رو زیباتر کرد. خدایا مراقبش باش
من همه نشستنام اشتباه بود. سر بچه هم خوب نرفته بود تو لگن. خیلی زو.ر زدم تا تازه درست شد و رفتم اتاق زایمان.
نبودنِ تو فقط نبودن تو نیست، نبودنِ خیلی چیزهاست...کلاه روی سرمان نمی ایستد! شعر نمیچسبد...پول در جیب مان دوام نمی آورد! نمک از نان رفته!!! خنکی از آب.......ما بی تو فقیر شده ایم مادر💔

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

2728
پس چییییییییی؟ این دفعه راحت تر میزاممممممم
نبودنِ تو فقط نبودن تو نیست، نبودنِ خیلی چیزهاست...کلاه روی سرمان نمی ایستد! شعر نمیچسبد...پول در جیب مان دوام نمی آورد! نمک از نان رفته!!! خنکی از آب.......ما بی تو فقیر شده ایم مادر💔
2738
کاش من این مطلب رو زودتر دیده بودم !!! من 19 اسفند زایمان کردم و دقیقا همین حالت برام پیش اومد و وضعیت جنینم OP بود و با اینکه درد آخر و کلی بردم اما پسرم درشت بود و مجبور به سزارین شدم خیلی حالم گرفته شد کلی واسه طبیعی کلاس رفته بودم کلی درد بردم اما در نهایت نشد!!!
پسر زیبای من ، بهترین هدیه خدا به من .... خدایاااا سپااااااس....