2733
2734
عنوان

پاسخ به سئوالات شما در مورد آزمایشهای دابل مارکر و تریپل و کواد مارکر

| مشاهده متن کامل بحث + 166653 بازدید | 388 پست
سلام خانم باران
این نگرانی شما موردی نداره احتمال چنین اتفاقی تقریبا نزدیک به صفره
کدوم مرکز انجام دادین؟
به هر حال هزینه انجام تست رد ابوت حدود 700 هزار تومنه و باید نمونه خون پدر و نیز نمونه جنین رو داشته باشیم
و برای نمونه جنین هم باید آمنیوسنتز بشین که فقط نمونه گیری آمنیوسنتز حدود 170 هزار تومن هزینه می بره
از من می پرسین می گم اصلا این فکر رو از ذهنتون بیرون کنین
با سلام و خسته نباشید من از شما سوالی راجع به گالاکتوزمی پرسیده بودم که عینا کپی کردم و سوالم این بود...

من بچه ی اولم که به دنیا اومد زردی داشت و با اینکه خیلی بالا نبود و نیازی به بستری نداشت بیلیروبین 12 ولی زردیش موندگار شدو بعد از کلی دوا دکتر بستری شدو عمل شد توی عمل از کبد بیوبسی کردند و گفتند احتمالا هپاتیت سی یا ویروس هرپس .......خلاصه بعد از مرخص شدن بردیمش پیش دکترای دیگه یه دکتر گفت گالاکتوزمی و شیرش رو عوض کرد اما متاسفانه جواب ندادو در چهارونیم ماهگی فوت شد.......البته توی یک ماه و نیم عمل شدودر جواب بیوبسی گفتند نود درصد کبد ازکار افتاده و سیروز کبد شده...

الان باردار هستم و تمام ازمایشات لازم رو انجام دادم حتی جنین رو با ای وی اف و پی جی دی انتقال دادند و از نظر کروموزومی برررسی شده اما برای گالاکتوزمی میخواستم ببینم چیکار باید بکنم .شنیدم بعد ازمتولد شدن باید ازمایش بدم که اگه خدای نکرده مبتلا بود همون اول شیرش عوض بشه ایا شما این ازمایش رو انجام میدین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟/میدونین چندمین روز تولد باید انجام بشه ؟؟؟؟؟؟/جوابش چند روزه حاضر میشه ؟؟؟؟؟؟؟ایا هنوزم باید نمونه خارج فرستاده بشه یا دستگاهش در ایران هم واردشده؟؟؟؟؟؟؟ببخشید زیاد سوال میکنم خیلی نگرانمممممم
و این هم جواب شماااااااااااااا.......

سرکار خانم آتنا
انشالله که در این بارداری مشکل نداشته باشین
تستهای غربالگری نوزادان جهت بیماریهای متابولیک که حدود سی بیماری منجمله گالاکتوزمی را بررسی می کند هنوز باید به خارج ارسال شود ما به مرکز سنتوژن اطریش می فرستیم بهتر است در همان هفته اول تست انجام شود چون جواب آزمایش حدود 20 تا 30 روز طول می کشد تا آماده گردد
اطلاعاتی در مورد تستهای غربالگری متابولیک نوزادان روی وب سایت ما هست لطفا مطالعه بفرمایید.

ولی بعد از پرس و جو متوجه شدم که تعدادی از ازمایشگاه ها تو تهران این ازمایشات رو انجام میدن و سه روزه هم جواب میدن و نیازی به فرستادن به خارج از کشور نیست .با خوندن جواب شما واقعا استرس و نگرانیم بیشتر شد چون بعد از یکماه تا جواب ازمایش بیاد و خدای نکرده نوزاد مبتلا باشه دیگه کار از کار میگذره و شیر مادر اثر بدش رو روی کبد و مغز میزاره ......من منظورم از سوال این نبود که ازمایشگاه شما این ازمایش رو انجام میده یا نه کلا میخواستم بدونم که توی ایران انجام میشه یا نه و از شما کمک خواستم که راهنماییم کنید کاش اگه در ازمایشگاه خودتون تجهیزات انجام این ازمایش رو نداشتید ازمایشگاه دیگه ای رو به من معرفی میکردید........

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

با سلام
من 26 سالمه و هفته 13 بارداری رو میکذرونم
سونو NT دادم که همه چیز خوب بود وآزمایش غربال گری رو در آزمایشگاه نیلو انجام دادم که اصلا سر در نمیارم از نوشته هاش اکه ممکنه کمکم کنید نمیدونم چه چیزهایی رو باید بنویسم ولی تا اونجا که بشه می نویسم:
CRL of 69.0 mm on 13/11/11
توی قسمتclinical results :
PAPP-A 4763.00 mlU/L MOM: 1.29
free B-hCG 17.6 IU/L MOM 0.62
NT 1.9mm mom : 1.64

RISK ASSESSMENT (AT TERM)
DOWN SANDROM 1:11300
AGE ALONE 1:1280
EQUIVALENT AGE RISK <15.0
TRISOMY 18 1:99000
زیرش هم نوشته:
down syndrome screen negative
the risk of down syndrome is LESS than the screening cut-off detection rate is about 84%

trisomy 18 screen negative
the risk of trisomy 18 is less than the screening cut-off
خواهش میکنم زودتر جوابمو بدید خیلی نگرانم
با تشکر
سلام سرکار خانم آریانا
با توجه به نتایجی که نوشته اید به ضریب اطمینان حدود 85 تا 90 درصد برای سندروم داون ریسک ابتلا جنین شما منفی است و برای تریزومی 18 هم با ضریب اطمینان 80% منفی است
برای کامل تر شدن کار به همه توصیه می کنیم هم غربالگری سه ماهه اول و هم غربالگری سه ماهه دوم را بین هفته 15 تا 17 بارداری انجام بدهند
جای نگرانی نیست و اظطراب را از خودتان دور کنین
شاد و سلامت باشین
2731
سلام سرکار خانم مینا
همانطور که مرقوم فرموده اید با توجه به تست کوادی که انجام دادین با ضریب اطمینان 80 تا 90 درصد برای بیماریهای مختلف نقص لوله عصبی و سندروم داون و تریزومی 18 و SLOS جنین شما از ریسک بسیار کمی برخوردار است که جای نگرانی ندارد در مورد سونوگرافی جدیدتان همانطور که متخصص زنانتان گفته این احتمال هست که ممکن است گذرا باشد و سونوگرافی های بعدی توصیه می شود ولی بهتره با یک سونوگرافیست مشورت کنید
سلام
با تشکر از زحماتتون در جواب دادن به سوالات دوستان
یه سوال دارم که اگه راهنماییم کنین ممنونتون میشم
من پیش دو تا دکتر می رم. یکی شون بهم گفته برای سونوی ان تی و ان بی و آزمایشات غربالگری لازم نیست هفته 11 بری. چون همون هفته 16 کفایت می کنه. به این دلیل که هر چی که تو هفته 11 معلوم میشه تو هفته 16 هم معلوم میشه به اضافه یه سری فاکتور های اضافه. بعلاوه با در صد صحت بیشتر.
اما یه دکتر دیگه بهم گفت لازمه که هفته 11 برم چون ممکنه هفته 16 دیر باشه.
نظرتون در این باره چیه. من خودم ترجیح می دم اگه مشکلی پیش نمیاد فقط یه بار همون هفته 16 برم.
ممکنه مشکلی پیش بیاد؟
ممنون از راهنمایی هاتون
2738
سلام
ببخشید که اینقدر زحمت می دم.
کسی که تو هفته 11 سونوی ان تی و آزمایش غربالگری رو داده و ریسکش پایین بوده، برای اینکه از عدم وجوداختلالات نوار عصبی مطمئن بشه باید تو هفته 16 کل سونو و آزمایش رو دوباره تکرار کنه؟
ممنون
سرکرا خانم مهر آیین
با سلام و پوزش از تاخیر در جواب
بهترین پروتوکل غربالگری اینه که در هفته 11 تا 13 تست دابل مارکر رو انجام بدین به همراه سونوگرافی NT و در هفته 15 تا 16 هم یک تست کواد انجام بدین که دیگه نیازی به سونوگرافی جدید هم نیست در چنین شرایطی اگه هر دو آزمایش رو در یک آزمایشگاه انجام داده باشین آزمایشگاه باید بجای جواب کواد یک جواب تحت عنوان سکوئنشیال بهتون بده که هم پارامترهای سه ماهه اول رو داره هم سه ماهه دوم به این ترتیب دقت تست تا حدود 92 تا 95% افزایش پیدا می کنه و موارد مثبت کاذبش هم کم میشه
اگر بخواهید در سه ماهه دوم فقط جهت نقص لوله عصبی بررسی بشیه پروتوکلی هست به نام NTD Screen که فقط آلفا فتوپروتئین رو بررسی می کنیم به همراه یک سونوی جدید
سرکار خانم زیبا
در سونوی NT علاوه بر اندازه گیری ابعاد مختلف جنین قطر چین پشت گردن جنین هم اندازه گیری میشه که معمولا در سنئروم داون این میزان افزایش داره اما در کواد مارکر بین هفته 14 تا 22 و ترجیحا در هفته 15 تا 16 یک نمونه خون ازتون گرفته میشه که چهار پارامتر را در خونتان اندازه می گیریم برای اطلاعات بیشتر هم میتونید به وب سایت ما مراجعه کنید هم می تونید پستهای قبلی این تاپیک را مطالعه بفرمایید
با سلام و عرض تشکر فراوان از اطلاع رسانی خوب شما
من هفته 12 بارداری هستم و دیروز دکترم پیشنهاد داد که تست های غربالگری سلامت جنین رو (توی این چند هفته) که در موردش توضیح دادید انجام بدم اما من به دلیل داشتن خون ریزی در ماه 2 تا الان 2 بار سونو داشتم و یکی از این تست ها هم که با سونو انجام می شه. الان نگرانی من اینه که 3 بار سونو در طول 3 ماه اول بارداری برای جنین ضرری نداشته باشه!
می خواستم از آزمایشگاه نیلو خواهش کنم برام توضیح بدن که آیا 3 بار سونو در مدت 3 ماه و احتمالا سونوهای بعدی که در 3 ماه های دو و سه خواهم داشت به جنین من آسیبی نمیرسونه. خواهش می کنم اگر ضریب خطر پایینی هم می تونه وجود داشته باشه برام توضیح بدید

خیلی از لطفتون ممنونم
با سلام و عرض تشکر فراوان از اطلاع رسانی خوب شما
من هفته 12 بارداری هستم و دیروز دکترم پیشنهاد داد که تست های غربالگری سلامت جنین رو (توی این چند هفته) که در موردش توضیح دادید انجام بدم اما من به دلیل داشتن خون ریزی در ماه 2 تا الان 2 بار سونو داشتم و یکی از این تست ها هم که با سونو انجام می شه. الان نگرانی من اینه که 3 بار سونو در طول 3 ماه اول بارداری برای جنین ضرری نداشته باشه!
می خواستم از شما خواهش کنم برام توضیح بدن که آیا 3 بار سونو در مدت 3 ماه و احتمالا سونوهای بعدی که در 3 ماه های دو و سه خواهم داشت به جنین من آسیبی نمیرسونه. خواهش می کنم اگر ضریب خطر پایینی هم می تونه وجود داشته باشه برام توضیح بدید

خیلی از لطفتون ممنونم
سلام یه مامان جدید
نگران نباشید سونو های عادی هیچ خطری ندارند چون چیزی جز امواج صوتی نیستند که همیشه دور و بر ما هست ولی بدلیل ناتوانی گوش ما در درک امواج با طول موج بالا توان شنیدنش را نداریم
اما سونوگرافی سه یا چهار بعدی بدلیل حرارت بالایی که ایجاد می کنه اولا در سن زیر 25 هفته توصیه نمی شود ضمنا تکرارش هم فقط در شرایط خیلی خاص انجام می گیرد.
2706