كمك كمك فوري . مراحل طلاق - صفحه 1
نی نی سایت > تبادل نظر > متفرقه > عمومي > كمك كمك فوري . مراحل طلاق

موضوع: كمك كمك فوري . مراحل طلاق + اظهار نظر

رزگل پست ها : 974عضویت:1387/12/12
1389/10/7 - 8:32 صبح
سلام خانومهاي عزيز. كسي ميداند براي گرفتن طلاق اول بايد چه كار كرد فوري فوري كمكم كنيد براي يكي از دوستام ميخوام
پپر پست ها : 2903عضویت:1389/9/7
1389/10/7 - 8:43 صبح
سلام فكر مي كنم اگر مي خواد توافقي جدا بشن بايد بره محضر و نامه بگيره و اگر كه نه. بايد بره دادگاه دادخواست بده
رزگل پست ها : 974عضویت:1387/12/12
1389/10/7 - 9:02 صبح
سلام مامانهاي مهربان كسي اطلاع ديگري ندارد
مامي طه پست ها : 3018عضویت:1388/6/18
1389/10/7 - 9:05 صبح
باسلام
مراحل طلاق توافقي

براي گرفتن طلاق توافقي زن و شوهر بايد به همراه شناسنامه و عقد‌نامه به دادگاه بروند و فرم درخواست را پر و همه موارد و مسائل مانند حضانت فرزند، ملاقات او و امورمالي مانند مهريه، جهيزيه، نفقه و غيره را مشخص كنند و پس از تقديم دادخواست طبق روال معمول، دادگاه به آنها تكليف مي‌كند هريك از زوجين داوري از ميان بستگانشان معرفي كنند كه بايد با زوجين مذاكره و سعي در مصالحه كنند. اگر داوران به نتيجه نرسيدند گزارش خود را به دادگاه مي‌دهند و دادگاه نيز براساس توافق زوجين گواهي عدم امكان سازش صادر مي‌كند و آنها مي‌توانند با ارائه گواهي به دفترخانه طلاق، صيغه طلاق را جاري و ثبت كنند.

گواهي عدم امكان سازش به مدت 3 ماه اعتبار دارد، يعني اگر زوجين ظرف 3 ماه آن را اجرا نكردند ديگر اعتباري ندارد. گفتني است شوراهاي حل اختلاف درخصوص اختلافات خانوادگي با توجه به تقاضاي طرفين مي‌توانند براي اصلاح ذات‌البين دخالت كنند، در حالي‌كه در طلاق توافقي افراد معمولا پيش از درخواست طلاق صحبت كرده و به توافق رسيده‌اند و اگر باز هم علاقه داشته باشند كه جلساتي براي سازش و مذاكره بگذارند بالطبع به شوراي حل اختلاف كه فرصت دوباره‌اي براي سازش فراهم مي‌كنند ارجاع مي‌شوند.

ايجاد مشكل

معمولا پس از صدور حكم طلاق توافقي، شوهر هيچ اجباري براي آمدن به محضر ندارد و چون اين طلاق با توافق طرفين صورت مي‌گيرد به لحاظ قانوني رفتن به محضر هم بايد با توافق طرفين باشد و نمي‌شود توافق طرفين را با الزام همراه كرد، بنابراين براي حل اين مشكل شايد بهترين راهكار اين باشد كه طرفين الزام رفتن به محضر را هم جزيي از تعهدات خود در دادخواست ذكركنند تا در نهايت در حكم دادگاه منعكس شود. در اين صورت مي‌شود الزام شوهر را به آنچه خود تعهد داده است از دادگاه درخواست كرد.


در نوع دوم كه يك طرف رضايت به طلاق نمي دهد و خانم شايد مهر بخواهند و آقا نمي دهد و در كشمكش هستند آن وقت است كه بايد كمربند رستم ببندي تا توان داري در ساختمان دادگاه خانواده بري بيايي بعد اگه خدا بخواد قسط بندي ميشه بعد از دو سه سال بالاخره مي توني طلاق بگيري و اونوقط مي گي باي باي

نكته : اگه بچه داشته باشي مطمئنا فرزند به پدر ميرسه در صورت ناتواني پدر به مادر ميرسد يا موافقت پدر كه اجازه بده بچه پيش مادر باشه در غير اينصورت تا هفت سالگي پيش مادر و بعدش پيش پدر
مامي طه پست ها : 3018عضویت:1388/6/18
1389/10/7 - 9:05 صبح
اميدوارم كامل باشه
مامي طه پست ها : 3018عضویت:1388/6/18
1389/10/7 - 9:07 صبح
شرح تقاضا:

رياست محترم دادگاه عمومي...

سلام عليكم

احتراما، با تقديم اين دادخواست به استحضار عالي مي‌رساند نظر به اين كه اينجانبان... و... (زن و شوهر)‌ از هر جهت براي جدايي به توافق رسيده‌ايم، لذا با عنايت به ماده واحده مصوب مجمع تشخيص مصلحت نظام هر زمان كه دادگاه محترم مقرر بدارد، داوران خود را معرفي نموده و تقاضاي صدور گواهي عدم امكان سازش (طلاق توافقي)‌ را داريم.

با تشكر و تجديد احترام

نام و نام‌خانوادگي (زوج)‌

نام‌ و نام‌خانوادگي (زوجه)‌

امضاء

مامي طه پست ها : 3018عضویت:1388/6/18
1389/10/7 - 9:08 صبح
اين هم متن نامه جهت درخواست طلاق توافقي
مامي طه پست ها : 3018عضویت:1388/6/18
1389/10/7 - 9:10 صبح
حالا اگه طلاق بخواهد از طرف زن باشد
مامي طه پست ها : 3018عضویت:1388/6/18
1389/10/7 - 9:11 صبح
ف- مواردي كه قانون به زن حق تقاضاي طلاق داده است:
اول: خودداري شوهر از دادن نفقه:
مطابق ماده 1129 قانون مدني در صورت خودداري شوهر از دادن نفقه و عدم امكان اجراي حكم دادگاه و الزام وي به دادن نفقه، زن مي تواند براي طلاق به دادگاه رجوع كند و دادگاه شوهر را اجبار به طلاق مي كند. همچنين است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.
سوال: آيا منظور فقط نفقه آينده است؟ يا نفقه گذشته را نيز شامل مي شود؟ به نظر مي رسد كه فقط خودداري يا عجز شوهر از نفقه آينده است كه موجب طلاق است والا نفقه گذشته به صورت دين برگردن شوهر است و از موجبات طلاق نيست. البته در اين مورد بين علماي حقوق و دادگاه ها اختلاف نظر است. زني كه به دليل خودداري شوهر از دادن نفقه درخواست طلاق دارد، نمي تواند به طور مستقيم از دادگاه درخواست طلاق كند و استنكاف شوهر را مقدمه و جهت خواسته خود سازد. بايد در مرحله نخست براي مطالبه نفقه دادخواست بدهد. حكم ماده 1129 تنها پس از صدور حكم به انفاق و عدم امكان اجراي آن است. به غير از ضمانت اجراي مدني نفقه كه در ماده 1129 ذكر شده است، ضمانت اجراي كيفري نفقه نيز در قانون مجازات اسلامي تعيين شده است. ماده 642 آن قانون اشاره دارد: هر كس با داشتن استطاعت مالي نفقه زن خود را در صورت تمكين ندهد و يا از تاديه نفقه ساير اشخاص واجب النفقه امتناع كند دادگاه وي را از سه ماه و يك روز تا پنج ماه حبس محكوم مي كند.

• دوم- عسر و حرج زن
در صورتي كه دوام زندگي زناشويي موجب عسر و حرج زن شود، زن مي تواند از اين بابت درخواست طلاق داشته باشد و در صورت اثبات آن دادگاه زوج را اجبار به طلاق مي كند. و در صورتي كه اجبار شوهر ممكن نباشد زن به اذن دادگاه طلاق داده مي شود.(طبق ماده 1130 قانون مدني) در ماده 1130 قانون مدني قانونگذار با تمسك به قاعده نفي عسر و حرج، قاعده اوليه را كه طبق نظر مشهور فقها، طلاق را مطلقا به دست مرد مي داند، به كناري نهاده و نظريه مذكور را جايگزين آن كرده است. اينكه چه اموري از مصاديق عسر و حرج است كاملا بستگي به نظر دادگاه دارد. از آنجايي كه رويه قضايي در اين خصوص از شفافيت لازم برخوردار نبوده، و همين امر موجبات اطاله دادرسي و سرگرداني زنان در راهروهاي دادگستري را فراهم كرده بود بنابر اين مجمع تشخيص مصلحت نظام با الحاق تبصره اي به ماده 1130 قانون مدني به احصاي مصاديق عسر و حرج پرداخت و مواردي از قبيل:
1- ترك زندگي خانوادگي توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالي و يا 9 ماه متناوب در مدت يك سال بدون عذر موجه
2- اعتياد زوج به يكي از انواع موادمخدر و يا ابتلاي وي به مشروبات الكلي كه به اساس زندگي خانوادگي خلل وارد آورد
3- محكوميت قطعي زوج به حبس پنج سال يا بيشتر
4- ضرب و شتم يا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج كه عرفا با توجه به وضعيت زوجه قابل تحمل نباشد
5- ابتلاي زوج به بيماري هاي صعب العلاج رواني يا مسري و يا هر عارضه صعب العلاج ديگري كه زندگي خانوادگي را مختل كند را عسر و حرج دانست كه قبلا تشخيص آن به عهده قاضي گذاشته شده بود .
در انتهاي اين اصلاحيه آمده است كه موارد مندرج در اين ماده مانع از آن نيست كه دادگاه در ساير موارد نيز عسر و حرج را احراز كرده و حكم طلاق را صادر كند. پس از اثبات عسر و حرج كه دلايل آن در همه موارد يكسان نبوده و حسب مورد متفاوت است طبق تشريفات و حالت هاي ديگر موجبات طلاق (كه شامل طلاق به درخواست شوهر و طلاق توافقي مي شود) دادگاه به زوجين اعلام مي كند كه داوراني از بين بستگان يا آشنايان مورد اعتماد خويش تعيين و معرفي كنند. پس از طي تشريفات معمول و به نتيجه نرسيدن داوران دادگاه براساس مستندات پرونده حكم طلاق را صادر و نسبت به حضانت اطفال نيز تعيين تكليف خواهد كرد و ساير حقوق مالي زن نيز تاديه خواهد شد. (از قبيل مهريه، نفقه و جهيزيه) و اگر مردي نتواند يا نخواهد حقوق مالي زن را بپردازد، زني كه متقاضي طلاق بوده ، مي تواند تقاضاي اجراي صيغه طلاق و ثبت آن را كند و حقوق مالي وي به عنوان بدهي بر عهده شوهر باقي مي ماند و وي حق دارد بعدا نسبت به وصول آن اقدام اجراييه صادر كند.

• سوم. غيبت طولاني و بي خبري از شوهر
به موجب ماده 1029 قانون مدني، هرگاه شخصي چهار سال تمام بي خبر از شوهر باشد، زن وي مي تواند تقاضاي طلاق كند در اين صورت با رعايت ماده 1023 حاكم وي را طلاق مي دهد. ماده 1023 قانون مدني ناظر به تشريفات صدور حكم موت فرضي است.
مفاد اين ماده بعدها هم در ماده 1119 قانون مدني و هم جزو شروط ضمن عقد ازدواج گنجانيده شد.
• ب- مواردي كه آن به صورت شرط ضمن عقد ازدواج يا عقد لازم ديگر وكالت بلاعزل براي اجراي صيغه طلاق گرفته باشد:
شروط ضمن عقد خود سابقه اي طولاني دارد، كه به سال ها پيش بر مي گردد. تا مدت ها در قانون مدني ايران زن تنها در يك مورد حق درخواست طلاق داشت آن هم به استناد ماده 1129 قانون مدني و در صورت استنكاف يا عجز شوهر از دادن نفقه بود. با اصلاحاتي كه به مرور زمان و بنا به اقتضائات و تحولات زمانه در قوانين و مقررات صورت پذيرفته است؛ راه هايي براي برقراري تعادل ميان حقوق زن و شوهر و جبران محروميت هاي قانوني و تاريخي زنان در نظر گرفته شده كه يكي از آن موارد تصويب ماده 1119 قانون مدني است كه طبق آن، "طرفين مي توانند هر شرطي كه مخالف با مقتضاي عقد مزبور نباشد در ضمن عقد ازدواج يا عقد لازم ديگر كنند. مثل اينكه شرط شود هرگاه شوهر زن ديگر بگيرد يا در مدت معيني غايب شود يا ترك انفاق كند يا عليه حيات زن سوء قصد كند يا سوء رفتاري كند كه زندگي آنها با يكديگر غيرقابل تحمل شود زن وكيل و وكيل در توكيل باشد كه پس از اثبات تحقق شرط در محكمه نهايي خود را مطلقه سازد." آنچه در ماده ذكر شده جنبه تمثيلي دارد و زوجين مي توانند شروط ديگري كه با اصول اوليه ازدواج مغايرتي نداشته باشند نيز براي حق طلاق زن تعيين كنند، از جمله اعتياد يا محكوم شدن به حبس بيش از مدت معين، گرفتن حق طلاق، حق تعيين محل زندگي و يا مسكن، حق حضانت فرزندان، حق مسافرت به خارج از كشور بدون كسب اجازه مجدد از شوهر، حق بردن فرزندان به خارج از كشور و ده ها شرط ديگر. بنابراين از سال 1360 به بعد در سند ازدواج شروطي به عنوان شروط ضمن عقد گنجانيده شد و سردفتر مكلف است قبل از اجراي صيغه عقد آنها را براي زوجين قرائت و مفهوم آنها را به زوجين برساند تا در مقابل هر شرطي كه مورد قبول آنهاست، متفقا امضا كنند.
شروط ضمن عقد به دو قسمت الف و ب تقسيم شده است.
قسمت ب خود 12 ماده را در بر مي گيرد.
مفهوم قسمت الف آن است، كه مرد بعد از طلاق بايد نصف دارايي خود كه بعد از زندگي مشترك به دست آورده است را به نام زن كند مشروط بر اينكه:
1- طلاق به درخواست مرد باشد.
2- تقاضاي طلاق ناشي از تخلف زن از وظايف همسري يا سوء اخلاق و رفتار وي نباشد.
*در قسمت ب زن در صورت تحقق يكي از شرايط زير از ناحيه مرد كه 12 مورد است، از ناحيه مرد وكيل است خودش شخصا يا با انتخاب فرد ديگري به عنوان وكيل به دادگاه مراجعه و پس از اثبات ادعا درخواست طلاق كند:
1- خودداري شوهر از دادن نفقه(خرجي) زن و انجام ساير حقوق واجب زن به مدت شش ماه.
2- بدرفتاري غير قابل تحمل مرد با زن و فرزندان.
3- بيماري خطرناك غيرقابل درمان مرد در حدي كه سلامت زن را به خطر اندازد.
4- ديوانه بودن مرد در زماني كه امكان فسخ نباشد.
5- اشتغال مرد به كاري كه به حيثيت و آبروي زن و مصالح خانوادگي وي لطمه مي زند.
6- محكوميت به حبس در حال اجرا از پنج سال به بالا (درزندان به سر بردن مرد).
7- اعتيادي كه به اساس زندگي خانوادگي لطمه بزند. مانند اعتيادي كه منجر به بيكاري مرد، فروش اثاثيه منزل و وارد كردن ضرر به سلامت جسماني و روحي زن و فرزند شود.
8- ترك بدون علت زندگي خانواده يا غيبت يكسره شش ماهه بدون دليل موجه.
9- اجراي هر نوع مجازاتي براي مرد كه آبرو موقعيت زن را به خطر اندازد.
10- بچه دار نشدن مرد پس از پنج سال.
11- غيبت طولاني شوهر (ظرف شش ماه پس از مراجعه زن به دادگاه پيدا نشود).
12- ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر.
همان گونه كه در ذيل ماده 1119 قانون مدني ذكر شد علاوه بر موارد فوق زن در صورت موافقت همسر مي تواند، موارد ديگري را نيز جزو شروط ضمن عقد پيش بيني كند.

سوال: آيا صرف عمل نكردن مرد به هر يك از اين شرايط مي تواند، دليلي براي زن محسوب شوند، تا بر مبناي آن درخواست طلاق كند؟ آيا در اين صورت زن به راحتي مي تواند طلاق بگيرد؟ و يا اينكه كليه مراحل قانوني طلاق را بايد مانند ساير موارد عادي طي كند؟ با تحقق يكي از شرايط دوازده گانه و اثبات آن در دادگاه زن مي تواند با استفاده از وكالت ضمن عقد با مراجعه به دادگاه خانواده و طي تشريفات قانوني از جمله تعيين داوران و قطعيت آن نسبت به اجراي طلاق اقدام كند./02
با همكاري معاونت آموزش قوه قضاييه
مامي طه پست ها : 3018عضویت:1388/6/18
1389/10/7 - 9:13 صبح
حالا اگه طلاق بخواهد از طرف مرد باشد
مامي طه پست ها : 3018عضویت:1388/6/18
1389/10/7 - 9:13 صبح
با اينكه طلاق به اراده شوهر يا نماينده قانوني او واقع مي شود، گاه خود او مايل به طلاق دادن زن است، گاه هر دو با هم و گاه زن از دادگاه مي خواهد تا شوهر را به دادن طلاق اجبار كند. قانون در هر دو مورد به تناسب درخواست كننده طلاق اذن يا حكم دادگاه را ضرروي دانسته است.
هر چند كه در ماده1133 قانون مدني مصوب 1313 آمده، كه مرد مي تواند هر وقت كه بخواهد زن خود را طلاق دهد، اما در عمل و با تصويب مقرراتي كه منافع نسبي زن را نيز تامين مي كند، مراجعه زن و مرد به دادگاه براي درخواست طلاق اجباري شده است.
به اعتبار اين قوانين در واقع مرد نمي تواند، بدون مراجعه به دادگاه زن خود را طلاق بدهد. بنابراين اگر شوهر فقط متقاضي طلاق باشد و زن با اين درخواست موافق نباشد، شوهر بايد به دادگاه خانواده مراجعه و با تقديم دادخواست تقاضاي خود را بيان دارد. تا پيش از اصلاحيه ماده 1133 قانون مدني در مورخه 4/9/1381 لحن آن ماده بدين ترتيب بود كه مرد مي تواند هر وقت كه بخواهد زن خود را طلاق دهد. (كه عملا هم هيچ مردي نمي توانست بدون رعايت تشريفات مذكور در قانون از اين حق خود استفاده كند). بعد از اصلاحيه متن ماده بدين شرح تغيير كرد: مرد مي تواند با رعايت شرايط مقرر در اين قانون ( قانون مدني) و با مراجعه به دادگاه تقاضاي طلاق همسرش را بنمايد.
تبصره: زن نيز مي تواند با وجود شرايط مقرر در مواد 1119، 1129 و 1130 قانون مدني از دادگاه تقاضاي طلاق نمايد. در اين اصلاحيه سعي شده است، آنچه كه در عمل و به صورت رويه در دادگاه هاي خانواده پياده مي شده است، تصويب شود.
تشريفات مربوط به موردي كه شوهر در خواست طلاق داده، تقريبا مشابه حالت هايي است كه زن اين درخواست را دارد يا زوجين هر دو در اين مورد به توافق رسيده اند، مانند تعيين داوران و سعي آن ها در سازش و رفع اختلاف و در صورت عدم موفقيت صدور حكم گواهي عدم امكان سازش توسط دادگاه و ... اجراي صيغه طلاق و ثبت آن در دفتر اسناد رسمي موكول به تاديه حقوق شعري و قانوني زوجه ( اعم از مهريه، نفقه و ...) به صورت نقد است، مگر اينكه زن تمام يا قسمتي از مهريه خود را به شوهر ببخشد و يا موافقت كند كه به اقساط به وي پرداخت شود.
طلاق به درخواست مرد در دو مورد ممكن است، اتفاق بيافتد:
الف: شوهر بدون عذر موجه خواهان طلاق زنش باشد.
ب: شوهر به علت موجهي متقاضي طلاق باشد، فرضا زن به علت ارتكاب جرم به 5 سال حبس محكوم شده است، و در زندان به سر مي برد و يا در مواردي كه زن به تكاليف قانوني خود عمل نمي كند. در موردي كه شوهر عذر موجهي براي طلاق داشته باشد بايد فقط مهريه و جهيزيه زن را بدهد، تا طلاق ثبت شود، اما در حالتي كه شوهر عذر موجهي براي طلاق ندارد، در اين حالت به موجب قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب 1371 مجمع تشخيص مصلحت نظام به درخواست زن، دادگاه اقدام به محاسبه و پرداخت اجرت المثل كارهاي انجام گرفته توسط زن در خانه شوهر و نيز نحله متعلقه به وي مي كند.
در اين گونه موارد اجراي صيغه طلاق و ثبت آن علاوه بر پرداخت مهريه و استرداد جهيزيه، موكول به پرداخت ارقام فوق الذكر ( اجرت المثل و نحله ) است. لازم به ذكر است كه پرداخت اجرت المثل خدمات و نحله، زماني امكان پذير است كه زن كاملا بي تقصير بوده و تقاضاي طلاق ناشي از تخلف زن از وظايف همسري يا سوء اخلاق يا رفقتار وي نباشد. در موقع صدور حكم، دادگاه بايد در مورد حضانت فرزندان و ميزان نفقه آنان نيز تعيين تكليف كند.
در مورد نحله بايد گفت: نحله هديه اي است كه به موجب راي دادگاه و به اعتبار مدت زندگي مشترك و نوع كارهايي كه زن در منزل شوهر براي اداره امور خانه انجام داده و با توجه به ميزان استطاعت مرد، جهت پرداخت به زوجه معين مي شود. اما اجرت المثل مابه ازاي زحماتي است كه زن با قصد عدم تبرع در منزل شوهر انجام داده است كه اين مبلغ هم توسط دادگاه تعيين مي شود. دادگاه نيز براي تعيين اجرت المثل نظر كارشناس را تحصيل مي نمايد./06
مامان ماني پست ها : 4885عضویت:1388/10/28
1389/10/7 - 9:13 صبح
اول مي ريد دفترخانه ازدواج و طلاق مي گيد كه ميخواهيد توافقي جدا بشيد اون شما رو معرفي مي كنه به دادگاه و بقيه مراحل به صورت روتين انجام مي شه . خودشون ديگه مي گن چي كار بايد بكنيد.
رزگل پست ها : 974عضویت:1387/12/12
1389/10/7 - 9:42 صبح
مرسي مامان طه و مامان ماني و پريا جان
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: