2703
2716
عنوان

کودک دوزبانه دانا

84037 بازدید | 1566 پست
درباره خودم :

کارشناس مترجمی زبان از دانشگاه آزاد اسلامی

کارشناس ارشد مترجمی زبان اسلامی

نویسنده و شاعر از سال 1370 تا کنون

چاپ و انتشار دو مجموعه شعر

مدیر و مترجم انشتارت افق پرواز

مترجم کلیه متون تخصصی از سال 1376 تا کنون .

مترجم کتابهای کودک از سال 1387 تا کنون .

فعالیت در صفحات مجازی بعنوان مشاور زبان انگلیسی کودک

اتمام دوره تدریس زبان تخصصی کودک به روش نوین در کشور انگلستان در سال 2006 و گذراندن دوره کار آموزی در مدرسه مونتسوری شهر پورث مورث

اخذ مدرک مونتسوری بعنوان مربی در سال 1390

مربی گری در مهد

مدرس زبان کودکان از سال 1387 تا کنون.

نوشتن دو کتاب نثر و آماده سازی برای چاپ

چاپ و انتشار نخستین مجموعه اموزش از راه دور به روش مونتسوری و نوین دتحت عنوان play & learn English .

وبلاگ شخصی

http://www.sos.ninweblog.com

وبسایت خرید محصول و آشنایی بیشتر : www.madaranemrooz.ir
همیشه دوست دارید بدانید چگونه کودکی دو زبانه داشته باشید. خوب در این میان بسیاری از مادران به دنبال راهی بی دردسر هستند که یکی ، درگیر تبلیغات بسیار زیاد انواع بسته های آموزشی و آموزشهای زودهنگام نشوند و دوم راهی نوین و ساده برای کودکانشان در پی گیرند که دوران زیبای کودکی را تخریب ننماید. به راستی هیچ چیزی در دنیا به اندازه کودکی کردن و هیچ چیزی به قدر بازی برای کودکان لذت بخش نیست.

"کودکان از بازی می آموزند " ماریا مونتسوری .

پس چگونه در میان اینهمه ابزار و وسایل مکرر دوام آوریم و راهی صحیح را انتخاب کنیم. و چطور بدون تخریب کودکی به کودکانمان که بسیار دوست دارد بیشتر بداند لذت صحبت به زبان دیگری را بچشانیم.

سالها تدریس و آموزشهای متفاوت من در ایران و خارج از ایران و خواندن روشهای نوین بخصوص مونستوری در انگستان به من آموخت بهترین راه برای ابداع یک راه بی دردسر " تلفیقی است از کل روشها " هیچ ابزاری بطور کامل و قطعی درست نیست. هیچ روشی نیست که بتواند بطور قطع به شما اطمینان دهد بهترین راه را انتخاب کرده اید. شما بعنوان یک مادر به روش نگاه می کنید نه یک مربی. سعی کردم نگاه خود را بعنوان مادر به کودکم معطوف دارم. کلیه روشها و آموزشهای من قبل از نگارش بر روی عزیزترین عضو زندگیم آزمایش شده است. نویسنده ای که خود یک مادر است بطور قطع میتواند معتمد تر باشد. به مدت 4 سال روی این روش کار کردم. تلفیق این روشها با هم همانند درست کردن مجسمه ای زیبا بود و به لطف خدا و با کمک دوستانی خوب موفق به اینکار شدم. کتابهای روانشناسی رشد تربیت کودک انواع خلق و خو در هر سن قبل از تالیف کتاب خوانده و در حین نگارش تمامی حرکات کودکم در هر سن در نظر گرفته شد. ما در روش مونتسوری به ازادی انتخاب کودک معتقدیم. به احترام به اینکه کودک خود انتخاب میکند. آزمایش میکند. نگاه میکند. چیزی برای او ترجمه نمیشود. در کار او دخالت نمی شود. مربی فقط یک راهنما است. کنار می ایستد. هوش شنوایی کودک یکی از مهمترین ابزار یادگیری اوست. من در روش خود از هوش شنوایی بسیار استفاده برده ام. یک سال فقط بر روی این قسمت کار میکنیم. ابزار ما بسیار ساده است. دو کتاب. یکی اموزش مادران عزیز بطور قدم به قدم با ذکر هر قسمت از کار و کتاب دوم متن کلیه آهنگهای موجود در سی دی های simply kids , happy birthday,preschool songs, Flute songs . مجموعه نخست در بازار موجود بوده و همگان با آن آشنایی دارند . همچنین مجموعه baby can read بعنوان پرورش کلامی و دیداری معرفی شده است. چند سی دی صوتی دیگر برای اولین بار معرفی می گردد. و همه توسط اینجانب از انگلستان آورده شده است. نظم و ریتم موجود در آهنگها برای کودکان بسیار تازه و بکر می باشد. کلیه آهنگها همراه با بازی مخصوص به خود است. روش تدریس آهنگها به کودک در واقع آشنایی گسترده و ملموس وی با دنیای کلمات و ریتم می باشد. وی که یک سال را به گوش نمودن آهنگها صرف کرده است کنون ذهنی آماده و پویا برای به خاطر سپردن شعرها دارد. با توجه بیش از اندازه به کلمات. با بازی کلمات را آموزش میدهیم. با بازی و فلش کارت. و البته انواع سی دی های دیداری و انیمیشن که در کتاب معرفی شده است بطور کامل . فلش کارتها بصورت رنگی چاپ شده و در بسته همراه می باشد. تمامی سی دی ها قابل پخش در دی وی دی پلیر خانگی و دستگاه صوتی ماشین می بادش. کیفیت ها با بهترین نوع کار شده است. نوع سی دی ها همه بسیار مورد دقت قرار گرفته است. علاوه بر این یک دی وی دی خاص برای آشنای مرحله دوم کودک با کلمات و شکل دیداری کلیه آهنگهای انگلیسی می باشد. که کودک با دیدن آن بسیار زود آن شعر را خواهد آموخت. انیمیشنهای بریتیش کانسیل هم در این دی وی دی موجود می باشد. ما از سن 2 سال و نیمگی به پخش این دی وی دی می پردازیم.
در نمایشگاه مادر و کودک غرفه من و مامان به عرضه رونمایی و صحبت درباره این محصول خواهیم پرداخت. برای خرید میتوانید در روزهای 20 تا 24 شهریور به این نمایشگاه مراجعه نمایید. اطلاعات بیشتر در همانجا داده خواهد شد. همچنین دو سایت دیگر نیز برای خرید محصول و آشنایی و گرفتن اطلاعات تلفنی در اختیار شما قرار دارد .

برای دوستان در تهران و دیگر شهرستانها : www.manomaman.com
تلفن مشاوره : 77532051 - 021

دوستان عزیز در شیراز و دیگر شهرستانها : www.madaranemrooz.ir
تلفن مشاوره : 09304302927
دفتر فروش و مشاوره حضوری : شیراز. بعد از سراه انوری . روبروی ایستگاه قصرالدشت . چاپ پرواز. دفتر فروش و مشاوره . روزهای شنبه ، یک شنبه ، دوشنبه و چهار شنبه از 9 صبح تا 1 بعد از ظهر .
همچنین برای سهولت خرید ساکنین محترم در شیراز ، بسته ها بصورت رایگان با پیک به محل ارسال خواهد شد .

زمانی که کودک خود را به مهد یا مدرسه دوزبانه میفرستیم ، کلاس زبان را برایش انتخاب میکنیم یا برای او مربی خصوصی استخدام میکنیم ، تنها و تنها یک هدف در سر داریم :

" بتواند خوب انگلیسی حرف بزند " .

این امر بسیار مهمی است. اینکه کودک در سنین پایین بتواند از بیشترین امکانات ذهن خود که در هیچ برحه ای از زندگیش برنخواهد گشت استفاده کرده و از دیگران پیشی بگیرد. همگان به دنبال بهترین راه ها و متد های جدید برای دوزبانه نمودن کودکان خود هستند.

اما تابحال فکر کرده اید چطور میتوانید خود اقدام به آموزش عزیان خود بکنید؟ چطور میشود یک کودک در دامان مادر خود که شاید تسلط آنچنانی به زبان نیز نداشته باشد آموزش ببیند؟ از آن دسته از مادرانی هستید که به شدت مخالف کلاس رفتن کودکان زیر 3 ساله هستید و ترجیح میدهید کودکان دلبندتان در کنار خود آداب زندگی را بیاموزند تا آموزش ببینند؟ فکر میکنید آموزش زیر 6 سال نباید وجود داشته باشد و کودک باید بازی کند ؟

مجموعه هدفمند play & learn English به تمام اهداف شما اهمیت میدهد. در این روش و این مجموعه جدید آموزشی نکته به نکته مادران حساس از هر نوع نهفته شده و با انباشته شدن تجربه ای چند ساله همراه با بروز ترین نوع روش آموزش " آموزش غیر مستقیم " فقط با بازی و شعرخوانی نقاشی و کاردستی کودک را در دامان خود دو زبانه کنید.

نیازی به هیچ مربی و مهد و مدرسه دوزبانه نخواهید داشت تا 6 سالگی. زمانی که جگر گوشه شما با اعجاز سخنوری انگلیسی خود ، همگان را به شگفتی وا میدارد. و کوهی از افتخار بر شانه هایتان مینشیند که شما شمای مادر بودید که بدون هیچ کلاس و هیچ وسیله خاصی امکان دیدی تازه ، نگاهی نو و افتخاری جاودانی را به کودکتان بخشیدید .

کودک شما بر مبنای این روش که به نام روش
newborn شناخته می شود درست همانند زبان مادری انگلیسی را فرا میگیرد. وی در طول پنجمین سال زندگی خود قادر به شناخت حروف صدادار انگلیسی بدون آموزش ، جمع و مفرد بودن کلمات با استفاده از s جمع بدون آموزش ، استفاده از کلیه صفات و قیود بدون هیچ آموزش ، و شناخت و تشخیص کلیه متون و مکالمات تخصصی از قبیل " مستندها ، مکالمات آمریکایی در فیلمهای بزرگسالان ، انواع لهجه های اسکاتلندی ایرلندی جنوب و شمال آمریکا ، تمامی انیمیشنها و کارتونهای دنیا ، اخبار و خبرهای بی بی سی و سی ان ان و هر آنچه بشنود و بداند انگلیسی زبان است ، خواهد بود . و این کار را بدون هیچ اجبار ، فشار درسی خشن یا حتی هیچ کتابی انجام خواهد داد .

من به جرات ادعای چنین آموزشی را دارم و تا بحال آن را بر روی چندین دانش آموز و همچنین دختر خودم انجام داده و نتایج آن شگفت انگیز بوده است.

فقط با کار کردن و شنیدن هر جمله ای رد بزرگسالی خاطره دانستن زودهنگام زبان دوم را در یاد کودک خود ثبت کنید.

بی نیاز از هر مربی و کتاب.

موفق باشید.

سحر استادآقا

........................................................................................................................................

دوستان عزیز آموزش بسته های play & learn مبتنی بر نوین ترین آموزش غیر مستقیم کودکان می باشد . از هم اکنون می توانید با توجه به اطلاعات داده شده در بالا و همچنین مراجعه به سایتهای " من و مامان " و " مادران امروز " که آدرس آن در اختیار شما قرار دارد اقدام به خرید آن بفرمایید. همچنین از طریق تماس با شماره های داده شده در تهران و شیراز می توانید مستقیما با نمایندگان فروش محصول یا شخصا با موبایل خود من تماس حاصل نموده و بطور کامل با این محصول آشنا شوید. محصول شامل یک بسته 120 عددی فلش کارت تمام رنگی بسیار با کیفیت ، یک مجموعه 7 عددی سی دی و دی وی دی تصویری که همگی با بهترین نوع دی وی دی توسط سات من و مامان تکثیر شده اند ، دو کتاب راهنما یکی شامل آموزش قدم به قدم و دیگری متن کامل تمامی اشعار موجود در سی دی ها و تمامی بازیها و فعالیتهای همراه با آن می باشد .

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش

ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

تـوضیحاتی پیرامون مجموعه جدید آموزش زبان بصورت غیر مستقیم

Play & learn English
همینطور که پیش از این نیز اشاره کردیم کلیه روشهای موجود در این بسته مبتنی بر علم روز و بدون هیچ آموزش مستقیم و یا حتی کتاب می باشد. مادر کاملا راهنما بوده و کودک خود دروس را پیش می برد. روش مونته سوری در این مجموعه بخوبی لحاظ شده که برای آشنایی با مونته سوری توصیه میکنم حتما مقالات مربوط به آن را مطالعه نمایید. این مقالات در وبسایت قابل دسترس می باشد . مجموعه سی دی همراه با بسته می باشد که یکی از بهترین عناوین موجود در دنیا را شامل می گردد و برای تک تک عناوین بازی مخصوصی طراحی و نوشته شده است. هر سی دی شامل اشعاری است که با تمرکز روی متن آن که در کتاب دوم درون بسته قرار دارد ، با استفاده از جملات کوتاه به گسترش مهارت کلامی کودکان نیز می پردازید . مهارت کلامی زیر 3 سال فقط از روی بالا بردن دایره کلامی متمرکز شده است و در مجموعه های بعد ، کودک با استفاده از گرامر نهفته در جملات که بدون هیچ آموزش و تنها از طریق دیدن دی وی دی های موجود و ویدیوهای خاص ، شروع به مکالمه به زبان دوم می نمایند. توجه کنید هرچقدر زمان گوش دادن و دیدن کودک بیشتر باشد البته متناسب با سن او ، و هرچقدر مطالعه انواع فلش کارتهای موجود در بسته و کتابهای توصیه شده توسط شما وسیعتر گردد ، پیشرفت کودک شما بعنوان یک گوینده دو زبانه سریعتر خواهد بود. در اینجا لازم است متذکر شوم یک مادر اشنا به زبان انگلیسی و حتی مادری که خود علاقمند به استفاده از کتابهای انگلیسی بوده و آهنگهای خوش ساخت و خوش سبک اروپایی را گوش میکند ، کودکی پیشرفته تر خواهد داشت. قصد من ترویج فرهنگ گوش دادن به موسیقی اورپایی نیست. هدف بررسی رشد کودکان در محیط های متفاوت است. چون این کودک بطور ناخودآگاه در معرض کلمات و تعداد ساعات گوش دادن بیشتری خواهد وبد و میتواند تک تک کلمات را به خوبی تشخیص دهد . و این در حقیقت نوع دیگری از محیط مصنوعی را هم برای شما هم برای کودکتان فراهم می آورد .
در روش فوق ما به کودک آموزش نمی دهیم. با او بازی می کنیم. او را در محیط طبیعی آموزش قرار میدهیم. روی تک تک سلولهای مغز او فقط و فقط با بازی و بسیار غیر مستقیم کار می کنیم. ما حتی معنای جملات و کلمات و اشعار انگلیسی را تنها با بیان ساده به کودک عنوان نمی کنیم بلکه از انواع روشها برای کودکان زیر 3 سال از جمله " بازیهای حرکتی " ، " بازیهای انگشتی " ، " بازیهای نمایشی " ، " نقاشیهای هنری ( چاپ سیب زمینی ، کار روی انواع مقوا و کاغذ ) ، " کاردستی " ( کلاژ ، اوریگامی ، بازی خلاقانه مانند عروسک بازی استفاده از ابزار ساده و ملموس مانند دکمه برای شناخت رنگها پارچه قوطی خالی چوب بستنی برگ گل و دیگر موارد ) استفاده می نماییم.
تمام لحظاتی که حتی به آمزوش اشکال هندسی می گذرد تنها با لمس کردن اجسام و ابزار واقعی و همراه با مادر می باشد.مفهوم هر کلمه و هر دسته از اجسام ، رنگها ، حیوانات و دیگر موارد بطور کاملا واقعی است.
در پایان کل مجموعه ها شما کودکی خواهید داشت که از نظر روابط اجتماعی بسای بالا و توانا به گویش نیتیو را دارا خواهد بود. اشتیاق درونی و ذاتی به یادگیری هر بان دیگرا را در بر خواهد داشت.از راه بسیار دور متوجه کوچکترین کلمات زبان دوم خواهد بود چون شنیدار بسیار حساس و قوی خواهد داشت. کودک شما تنها قادر به درک و دیدن مستقل کارتونها نخواهد بود بلکه هر برنامه زبان اصلی دیگر نیز برای او کاملا قابل درک می باشد.دست در دست هم و با کمک هم کودکانی خواهیم داشت با دانش و بینش بالا .
موفق و پیروز باشید.

دوستان عزیز مقیم شیراز :

برای خرید حضوری و اطلاع از چگونگی کار با این متد روش و دیدن حضوری کتابها و فلش کارت و کل بسته ، می توانید از روزهای شنبه تا دو شنبه و همینطور روز چهارشنبه هر هفته از صبح ساعت 9 تا 2 ظهر به آدرس دفتر افروش و مشاوره حضوری من واقع در چاپخانه پرواز مراجعه نمایید. در این صورت می توانید با هم ملاقات کرده و براحتی با محصول و محتویات ان از نزدیک آشنا شوید.

علاوه بر این برای مشاوره حضوری درباره کلیه روشهای موجود در بسته و راهنمایی های پس از خرید نیز ، من در روزهای قید شده در مکان مذکور ، حضور خواهم داشت . و با تکمیل فرم مشاوره در وبسایت مادران امروز امکان دسترسی سریع به خواسته شما و تماس تلفنی از جانب خود من وجود خواهد داشت.

منتظر شما خواهم بود .

آدرس : شیراز. خیابان لطفعلی خان زند . بالاتر از سراه انوری . بعد از بانک ملت . نرسیده به چهارراه مشیر. سمت چپ . چاپ پرواز

. دفتر چاپ پرواز ( که در ابتدای راهروی ورودی می باشد)
2720
مجموعه " play & learn English " یکی از جدیدترین روشهای آموزش زبان دوم به کودکان با استفاده

از روش " NEWBORN " می باشد. در این روش کودک با استفاده از تقویت مهارت شنیداری و گوش

کردن مداوم به شعرها و آهنگهای صوتی به زبان انگلیسی قادر به شناخت اصوات و سپس کلمات زبان

دوم می گردد. و این زبان را همانند زبان مادری خود می آموزد . در این روش سعی شده بیشتر روی
ارتقا سطح دانش کلماتی و شنیداری کودکان کار شود تا در مراحل بعد کودک قادر به تکلم با حداکثر
توانایی شنیدن و درک مطلب باشد .
پس از طی این مرحله و اتمام آموزش کودک به طور صد در صد قادر به درک کلیه متون و لهجه های انگلیسی و آمریکایی می باشد. چه کلمات آن قبلا در ذهنش سپرده شده باشد یا خیر. زیرا مهارت او در خوب شنیدن بسیار ارتقا یافته است . همانطور که میدانید مهمترین امر در یادگیری یک زبان خارجی بخصوص در زمانی که می خواهید در محیط از آن استفاده نموده و شروع به مکالمه نمایید ، شنیدن آن است. " مهارت شنیداری " که در بسیاری از کودکان و بزرگسالان ما بسیار پایین می باشد. این مخهارت تنها و تنها با بیشتر و بیشتر شنیدن و دیدن تکمیل خواهد شد. و مهمترین سنی که در ان انسان بخوبی و همانند زبان مادری خود قادر به تشخیص اصوات و کلمات زبان دوم است سن 1 تا 4 سالگی است. ما از همین امر مهم در آموزش چطور شنیدن به کودکانمان استفاده می کنیم. در صورت هر سوال و نظر میتوانید بصورت مستقیم آن را برای من

بنویسید یا با شماره های داده شده تماس حاصل نمایید.

موفق باشید.

محتویات بسته : مجموعه سی دی های صوتی شامل :
happy birthday

preschool songs

Jingle bells

baby pant sun

Flute collection

متن تمام اشعار و سی دی های صوتی که همگی برای نخستین بار در اختیار شما قرار می گیرد در کتاب دوم در دسترس شما قرار دارد. کلیه سی دی های موجود برای نخستین بار از کشور انگلستان آورده شده و سایت محترم من و مامان با بهترین کیفیت به تولید و تکثیر آن پرداخته است.

دی وی دی ها :

دی وی دی آموزشی سرگرمی و بسیار پر هیجان wow . شامل بهترین اشعار انگلیسی همراه با بازی و فعالیت و نمایش توسط کودکان .
در بخش بعدی همین دی وی دی قسمتهای مختلفی از بهترین اشعار انگلیسی کودکانه همچون " bath , Twinkle twinkle , It is raining Spider teddy bear و بسیاری انیمیشنهای زیبا و رنگارنگ دیگر تهیه شده است که تنها برای مشتاق کردن کودکان به بهتر دیدن و شنیدن و به خاطر سپردن کلمات موجود در کار است .

دی وی دی British council :
این دی وی دی بصورت جداگانه در پک پلاستیکی در مجموعه گزارده شده تا عزیزان متوجه باشند به دلیل کاربرد خاص این مورد دی وی دی باید روی کامپیوتر اقدام به پخش آن نمایند. کلیه اشعار کودکانه بصورت فیلمبرداری و کار شده در سفارت انگلستان همراه با فعالیت و بازی برای هر شعر در نظر گرفته شده است. که کودک در 3 سالگی میتواند با دیدن هر کدام به انجام فعالیتهای موجود و مربوط که در راستای آموزش آنها در نظر گرفته شده است ، بنماید .

کتاب ها :

کتاب اول شامل نحوه تدریس و آموزش کودک دلبندتان قدم به قدم با استفاده از نام بردن هر قسمت هر دی وی دی و همچنین بکار گرفتن سی دی کامل simply kids ( که به دلیل در اختیار داشتن اکثر خانواده ها بصورت جداگانه تهیه می گردد ) و همچنین نحوه استفاده و آشنایی با " مهارت دیداری " با استفاده از مجموعه سی دی های your baby can read که آنهم به دلخواه تهیه میگردد می باشد. کلیه قسمتها با دلیل و با نکات روانشناسی در اختیار عزیزان قرار دارد.

کتاب دوم : تمامی متن آهنگهای سی دی های صوتی و مجموعه simply kids همراه با سن و بازی و فعالیت مربوط به هر شعر در این کتاب گنجانده شده است. لزوم استفاده از بازی ، انواع بازیها و کاربرد رواشناسی آن در کودک نیز در همین بخش معرفی شده است .

فلش کارت :

یکی از مهمترین ابزار آموزش در هر سن استفاده از فلش کار می باشد. فلش کارت با دارا بودن تصویر بدون کلمه کودک را قادر می سازد بطور همزمان با تصویر ارتباط برقرار کرده و بواسطه کیفیت خوب و رنگهای زنده آن براحتی نام آن را به ذهن بسپارد. 120 عدد فلش کارت در بسته همراه می باشد و روش کار با آن بطور کامل در کتاب اول توضیح داده شده است .

همینطور که میبینید کلیه موادر و ابزاری که یک مادر مربی مدار یک مادر توانا که نیازی به دانش بالای زبان دوم نیز ندارد در این بسته فراهم شده تا مادران ایرانی نیز بتواند همانند دیگر کشورها از این تکنیک جدید و نوین استفاده نموده و بدون صرف هزینه و وقت برای کلاسهای مختلف براحتی کودک خود را دو زبانه سازند .
دوستان لزوم ارتباط با کودک بر هیچ کسی پوشیده نسیت. البته بسیارند عزیزانی که بواسطه شاغل بودن یا شخصیت خاص خود علاقه و تمایلی به وقت گزاردن برای کودک را ندارند. اما بسیار هم هستند مادران کارمندی حتی که روزانه ساعتی را برای تقویت حس دوستی و رابطه تنگاتنگ با فرزندشان در نظر میگیرند. هرچقدر که خسته باشند و پرکار. فقط با صرف روزانه 1 ساعت وقت میتوانید به دو مهم دست یابید :

نخست کودک خود را با دنیایی جدید ، واژگانی نوین اصواتی تازه و زبانی دیگر آشنا سازید .

و دوم بهترین زمان را در کنار او با شادی سپری کنید. و در همین حین او را آموزش دهید.

روش کار فقط با بازی است و شعر خواندن. هر کودکی عاشق بازی و شادی در کنار مادرش هست. و آنچه در زیر 4 سال در ذهن کودک برای سپردن کلمات به ذهن ، یادگیری و به خاطر سپردن اشعار و تقویت حس شنوایی صورت می پذیرد در هیچ سنی باز نمیگردد.

با هم و در کنار هم انگلیسی بیاموزید .

سن آموزش 1 تا 2 سال .

در این سن آشنایی اولیه با صداها و آواها و اصوات انگلیسی صورت می پذیرد. هانطور که بطور کامل در کتاب توضیح داده ام برای سن 1 سال و حتی زیر این سن فقط مجموعه سی دی simply kids را معرفی و توصیه میکنم. بدین صورت که بدون هیپ برنامه ای از سی دی اول شروع کرده هر روز 5 یا 6 آهنگ را برای کودک پخش کنید. در این ضمن او در حال تشخیص و سپردن به ذهن کلمات و اوصات می باشد. از سن 1 سالگی تا 6 ماه بعد میتوانید اگر کودک شما کلمات تک کلمه ای را به زبان فارسی ادا میکند با سی دی های بیبی انیشتین و بیبی جنیوس و همچنین چند فلش کارت بسیار محدود از حیوانات و اعضای صورت با او همراه شوید. این کار را در کتاب ننوشته ام چون اکثر کودکان عزیز زیر سن 2 سال هنوز بخوبی سخن نمی گویند. و البته شخص من با دیدین هر نوع برنامه ای زیر سن 2 سالگی کاملا مخالفم.

تا سن 1 سال و نیمگی فقط همین مورد را توصیه میکنم. از سن 1 سال و نیمگی تا 2 سال طبق برنماه شعرهای سی دی simply kids را پخش کنید. برنامه :

اشعار ساده را طبق لیست قبلی برایتان کپی کرده ام

ba ba black sheep 2 -

12345 1 .

it is raining 7

15 - sea saw margery daw

disc 2

1 . sailor went to sea

2 . row row your boat

4 . wheels on the bus

5 . one finger one thumb

6 .pat a cake

8 .ring ring roses

11 .i am the little teapot

12 . hokey cokey

13 round the garden

15 . this little piggy

17 . head shoulder

20 . two little dickie bird

18 .tommy thumb

22 .if you are happy

23 . alphabet song

disk 4

5 . twinkle star

8 . i can sing the rainbow

دوستان این لیست اشعار ساده موجود در simply kids هست . میتونید با همین ترتیب یا با سلیقه خودتون بطور درهم انتخاب کنید و کار کنید. اما اینها مربوط به سن زیر 3 سال هستن و بسیار ساده . من با شماره موجود در کتاب دوم نوشتم و دیسک مربوط به هر کدام رو هم نوشتم.

اشعار طبق شماره موجود در کتاب دوم نوشته شده اند. هر هفته یک آهنگ را طبق سلیقه خود از این لیست انتخاب کرده و سه یا چهار بار در روز برای کودک تکرار کنید. هنگامی که آهنگ را پخش میکنید ممکن است کودک گوش نکند. به بازی مشغول باشد. شما میتوانید مطمئن باشید ذهن آگاه وی در حال کنکاش در کلمات است و شما بعدا متوجه خواهید شد چطور بدون دانستن کلمه ای اصوات را تکرار میکند. این کار را تا دو سالگی تکرار کنید .

چه کارهای دیگری را در سن 1 سال و نیمگی تا 2 سالگی می تواندی انجام دهید :

می توانید سی دی های مخصوص این سن را برای کودک به نمایش بگذارید. میتوانید بهمراه گذاشتن اشعار بازیهای مربوط به هر کدام را انجام دهید. در کتاب دوم سن بعضی از آهنگها 2 سالگی نیز می باشد. میتوانید از انها استفاده کنید. همجنین از فلش کارتها می توانید استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید تا سن 2 سالگی کودک باید بیشتر اشعار سیمپلی کیدز را بسیار زیاد گوش کرده باشد. اگر نسبت به این کار تمایلی نداره احتمالا به دو دلیلی است :

اول توجه بیش از حد شما به تصاویر دیداری همچون انواع سی دی ها و برنامه های تی وی . که اصولا این کار را خدشه ای در روند یادگیری دانشته و شخصا اعتقادی به دیدن تی وی زیر 2 سالگی ندارم.

دوم این تکرار اشعار باید با بازی و نقاشی با شما همراه شود. شما در کنار او نشسته و همراه آن آهنگ با او بازی و نقاشی کنید. حتما و حتما از حرمات دست و بدن استفاده کنید. هنگام خواندن اشعار با او همراه شوید اگر میتوانید شعر را بخوانید اگر نه با حرکات کودکانه شنیدن را برایش لذت بخش کنید.

برای انجام روند تکرار کافی است وقتی شعر مورد نظر تمام شد دوباره آن را ریپیت کنید.

بسیاری از دوستان این سوال را مد نظر داردند که وقتی شعر جدیدی می گذارند آیا لازم است شعر قبلی نیز تکرار شود ؟

بلی حتما این کار را انجام دهید. اما شعر قبلی روزی یک بار تکرار شود کافی است . در این سن لازم نیست شما روی معنی شعر و حفظ کردن آن متمرکز شوید. فقط طبق برنامه اشعار را گوش کند و شما همراهش باشید.

سن 2 سالگی :

در این سن مجموعه baby can read را آماده و شروع میکنید. برنامه طبق آنچه در کتاب آمده است. یک روز در میان دی وی دی را طبق برنامه گذاشته و حتما کنار او بنشینید. زمانی که برنامه در حال پخش موسیقی است شما نیز با او حرکت کرده و جست و خیز نمایید. کودک در این بسیار کم طاقت است. اگر از دیدن تی وی سر باز زد هیچ موردی ندارد. بگذارید برنامه پخش شود و شما به تکرار آن طبق برنامه برای مدت معین شده ادامه دهید. روندی که مجموعه بیبی کن رید انجام میدهد آشنایی با کلمات بصورت دیدار یو ملموس است. وقتی برای نخستین بار دی وی دی را به نمایش می گذارید یک دفتر انتخاب کرده و کلمات درون دی وی دی را یادداشت نمایید. سپس در همان روز عصر یا فردای آن همان کلمات را با استفاده از نقاشی ، کاردستی و فلش کارت کار کنید.

دقت کنید در این سن استفاده دقیق و ردست زا فلش کارت الزامی است. از فلش کارتهای مجموعه استفاده کنید. اگر صبح دی وی دی را برای او به نمایش می گذارید عصر آن روز و اگر نمیتوانید فردای آن روز کلمات را با فلش کارت برای او تکرار کنید. اگر کلمات در فلش کار موجود نبود می توانید با نقاشی و با اشاره به چیزهایی که در اطرافش هست این کار را انجام دهید.

روند کامل دیدن دی وی دی بیبی کن رید 5 ماه طول میکشد. شما در این زمان و همزمان با دیدن بیبی کن رید شروع به پخش دی وی د play & learn کنید. دی وی دی که قبلا کامل توضیح دادم حاوی دوب خش است. یکی مجموعه تصویری wow و دیگری ویدیو ها. شما بخش دوم را انتخاب کنید. یعنی ویدیوها. روزی که کودک برنامه دیدین بیبی کن رید را ندارد ( زیرا یک روز در میان به دیدن این مجموعه می نشیند ) شما این ویدیوها را برای او بگذارید تا ببیند. علاوه بر این عصر همان روز یا هر زمانی که فرصت کردید سیمپلی کیدز را فراموش نکنید. در این سن حتما کودک شما به یک شعر خاص علاقمند شده است همان را برای او بگذارید و با بازیهای مخصوص که در کتاب دوم آمده می توانید هم اکنون به یاددادن معنی و کل شعر بپردازیرد.

در اینز مان کودک شما 3 ساله است. تمرکز خود را بر روی بالا بردن دایره لغتی از طریق دیدن کارتونهایی که پیشنهاد شده و بخش اول دی وی دی play & elarn بکیند. این دی وی دی به نام WOW همراه با بازی برای هر شعر انگلیسی است. در کنار این از کارتونها استفاده کنید . از فلش کارتها همیشه استفاده کنید. یاد دادن اشعار بسیار کار آسانی است. در ماشین اوقات بسیار خوشی با پخش نمونه ای کپی شده از سیمپلی کیدز برای استفاده در ماشین برای خود و کودکاتان فراهم آورید. علاوه بر این از دیگر سی دی های صوتی مجموعه نیز در این سن جتما استفاده کنید.

این برنامه 1 تا 3 سال بود با تمام ابزاری که در اختیارتان قرار دارد.

راهکارهای اضافی :

استفاده از کارتون peppa pig

استفاده از مجموعه mommy and me

استفاده از کارتون littlre princess

و دیگر انیمیشنهایی که در وبلاگ خود نیز توصیه کرده ام.

وسعت دادن بار لغت در کودکان :

برای هر جسم مورد نظر یک برچسب رنگی تهیه کنید . روی آن را با انگلیسی نوشته یا شکل آن را نقاشی کنید. هر روز سه مورد را نقاشی کرده و به اطراف بچسبانید. اگر روی شی باشد بسیار بهتر است. مثلا روی پرده اتاق نام انگلیسی پرده را بچسبانید.

روی جوراب او نام انگلیسی را بچسانید.

استفاده از کاردستی و نقاشی یکی از راه های غیر مستقیم برای وسعت دادن بار کلمات در کودک است. ضمن انجام نقاشی میتوانید هم آهنگ گوش کنید هم مثلا یک جنگل را نقاشی کنید. حیوانات را نقاشی کنید با نام. یا کاردستی درست کنید.

می توانید هنگام آموزش شعر ba ba black sheep یک گوسفند با پنبه و مقوا درست کنید. این کار آموزش را برای کودک به بازی تبدیل میکند.

در تمامی روزها فقط آرام و آهسته پیش روید و بازی را فراموش نکنید.

دی وی دی دیگری نیز در مجموعه موجود می باشد که در کاور جداگانه ای قرار گرفته است. روزهای جمعه را به دیدن این کار اختصاص دهید. این مجموعه فقط روی کامپیوتر قابل اجرا می باشد. بنا به میل خود از این کار نیز استفاده کنید.

موفق باشید.

برنامه کودکان بالای 3 سال :

کودکان بالای سن سال در موقعیت ذهنی بالا تری قرار دارند. به همان مقدار " ظرفیت ارتقا مهارت شنیداری " در آنها کاهش می یابد و آن حساسیت در برابر شنیدن زبان دوم که در کودکان 1 تا 2 سال بالا است در این سن کمتر می شود. دقیقا بهمین خاطر است که بنده به این میزان روی کار کردن طولانی مدت روی مهارت شنیداری در سنین پایین تاکید میکنم.
پس ما کلا روند 1 تا 2 سال و نیمگی رو در این روش نخواهیم داشت. و از زمانی شروع میکنیم که قرار هست حفظ کردن اشعار رو کار کنیم.

بیبی کن رید رو لازم نداریم.

هر هفته یک شعر رو انتخاب میکنید از لیست آهنگهای ساده در simply kids :

شعار ساده را طبق لیست قبلی برایتان کپی کرده ام

ba ba black sheep 2 -

12345 1 .

it is raining 7

15 - sea saw margery daw

disc 2

1 . sailor went to sea

2 . row row your boat

4 . wheels on the bus

5 . one finger one thumb

6 .pat a cake

8 .ring ring roses

11 .i am the little teapot

12 . hokey cokey

13 round the garden

15 . this little piggy

17 . head shoulder

20 . two little dickie bird

18 .tommy thumb

22 .if you are happy

23 . alphabet song

disk 4

5 . twinkle star

8 . i can sing the rainbow

و هر شعر رو هر هفته و هر روز تکرار میکنید. هر روز سه یا چهار یا حتی بیشتر. بار اول فقط شعر را پخش میکنید. بار بعد با حرمکات دست و بدن با حالتی شاد و کودکانه و با استفاده از بازیهایی که در کتاب دوم طبق همین شماره آورده شده است به بازی با کودک خود می پردازید. سعی کنید هر روز یک بار با او بازی کنید. تکرار باعث به ذهن سپردن شعر در کودک می شود. توجه کنید در هفته فقط دو تا سه بار با بازی به او بپردازید. دفعات بد فقط همراهش شعر را بخوانید یا با حرکت دست و بدن تشویقش کنید همین. و لطفا دقت کنید شما می توانید از زمانهای خاص برای خواندن اشعار استافده کنید. در حمام در خیابان در هنگام خواب در هنام بازی زمان خوردن ناهار اشعار را بگذارید پخش شود.

یک روز در میان عصر دی وی دی تصویری play & learn را برای او به نمایش بگذارید. شما کودکی 4 ساله دارید که لجباز و بازیگوش است. از مجموعه wow موجود در دی وی دی برای به تحرک وا داشتن او استفاده کنید. اگر دوست داشت بگذارید کل دی وی دی را ببیند. اگر فقط قسمت اول را دید همان روز عصر یا فردای آن روز بخش بعدی که ویدیوهاست را برای او پخش کنید. توجه کنید هر روز میتوانید این کار را برای او تکرار کنید. اما اگر شاغل هستید و فقط عصرها وقت دارید یک روز در میان این دی وی دی را به نمایش درآورید .
فلش کارت ها را حتما استفاده کنید. همراه با گوش کردن به موسیقی اشعار سیمپلی کیدز میتوانید این کار را انجام دهید. فلش کارتها را روزهایی که کودک دی وی دی play & learn را نمیبیند بیشتر استفاده کنید. از بازیهای مختلف برای تشویق او استفاده کنید. هر روز تا 3 عنوان جدید را می توانید در این سن آموزش دهید.

بازیها : در کتاب اول انواع بازیها استفاده شده و نوشته شده است.

برای آموزش کلمات بجز فلش کارت از نقاشی و کاردستی استفاده کنید. چه زمانی؟ دقیقا بعد از گوش کردن به اشعار سیمپلی کیدز. دفتری بیاورید و کلمات تازه را اگر انگلیسی خوبی دارید با شناخت خود و اگر این کار برایتان دشوار است با مراجعه به کتاب دوم و متن همان شعر کلمات مورد علاقه را با نقاشی و کاردستی به او آموزش دهید. علاوه بر این هر زمانی که کودک کاری برای انجام دادن نداشت می توانید از انواع کاردستیهای موجود در کتاب اول برای آموزش غیر مستقیم او استفاده کنید. هر گز از او نام کلمات را به فارسی نپرسید تصویر را نشان دهید یا از روی تصویر بپرسید. تنها زمانی که مشغول دیدن دی وی دی یا کارتون است می توانید به ارامی و نوازش او بپرسید عزیزم میدانی چه گفت؟

سی دی هایی که در پک موجود می باشد صوتی نیز است.

از عنوان :flute collection در هنگام ناهار استفاده کنید. اگر خانه دار هستید صبح ها این سی دی را برای او بگذارید. میتوانید بعد از تکرار آهنگ سیمپلی کیدز این سی دی را برای او بگذارید.

سی دی های دیگر را پس از آموزش لیست اشعار ساده به همین ترتیب پخش کنید. یعنی هر روز یک سی دی را اما هیچ اموزشی قرار نیست بدهید و اصراری برای خواندن و حفظ اشعار هم نیست.

کودکان در این سن باید کارتون ببینند. کارتون peppa pigs , cailou, dora , barney , little princess, charli and lola , club

house پیشنهاد من هستند. روزهایی که دی وی دی تصویری را نمیبیند حتما این کارتون ها را برایش پخش کنید.

کتاب دیکشنری تصویری آکسفورد را برای این سن پیشنهاد میکنم. حتما آن را تهیه کنید.

به کودکان فشار نیاورید. این برنامه کاملا ازاد بوده و هیچ فشار آموزشی به فرزندانتان وارد نمی کند.

سعی کنید کارتونها برای او تکرار شوند.

در صورت هرگونه سوال با من تماس بگیرید.

توجه کنید زمانی که کودک به دیدن دی وی دی یا کارتون مشغول است از انجام هرگونه بازی ذهنی و نقاشی و کاردستی پرهیز کنید.
با سلام و آرزوی بهترین ها برای تمامی والدین و کودکان عزیز :

پس از استقبال و همراهی شما عزیزان در رشد و پرورش کودک دو زبانه توسط جدیدترین روش روز دنیا play & Learn بر آن شدیم تا دست به کاری جدید بزنیم.

همانطور که همیشه گفته ام هدف از تدوین و تالیف این مجموعه کمک به والدین و نسل جدید برای داشتن اینده ای روش و انسانهایی آگاه تر به علم روز می باشد. مشخص است و بر

کسی پوشیده نیست داشتن توانایی تکلم و فهم زبان انگلیسی به مصداق باز نمودن دری رو به دنیایی جدید است. و روزهای کودکی بهترین زمان برای بازگشایی دربهای ذهن بکر کودکان

می باشد رو به دنیایی سراسر تازگی و روشنایی.

با دانستن یک زبان دوم در دوران کودکی او می تواند به تنهایی و بدون نیاز به شما قادر به دیدن و تماشای هر گونه برنامه و انیمیشن انگلیسی بوده و این امر به رشد اعتماد به نفس و

استقلال فردی و اجتماعی او بسیار کمک میکند.

به اطلاع دوستان عزیز ، خوانندگان و بازدیدکنندگان سایت ، والدین گرامی می رسانم به دلیل اینکه کودکان زیر 3 سال با مجموعه play & learn آموزش دیده اند ، برای سنین بالای 3 سال

می توانند کودکان خود را در کلاسهای خصوصی و نیمه خصوصی من ثبت نام نمایند.

برای شرکت در کلاس های فوق یا انجام هر مشاوره تلفنی لطفا حتما فرم درون سایت را پر کرده و در قسمت نظرات برای من ارسال کنید . از پذیرفتن افرادی که فرم فوق را تکمیل

ننموده باشند در کلاس ها معذورم. نمونه فرم در زیر خواهد آمده است . از این طریق شما من را از سن کودک مطلع خواهید کرد و همچنین ارائه رزومه مختصری از خود و همسرتان و

نیز کودک دلبندتان مطلع می سازید .

هم چنین می توانید پس از تهیه محصول play &l earn سن 1 تا 3 سال بصورت تلفنی مشاوره بگیرید و مشکلات خود را برطرف سازید .

بدین ترتیب زمانی که مکالمه بین ما برقرار می شود من در باره شما اطلاعات مختصری خواهم داشت و بهتر قادر به رفع مشکلات شما خواهم بود.

همچنین برای هرگونه مشاوره محصولات درون سایت یا محصولات کودک و زبان انگلیسی نیز حتما فرم را پر نمایید .

کلاس ها : دوستان عزیز مقیم شیراز ابتدای دی ماه کلاس های من بصورت هفتگی ، دو بار در هفته برگزار خواهد شد. روز و مکان مشخص آن از همین طریق به اطلاع شما خواهد

رسید. دوستانی که مایل به گزاردن کودک 3 سال به بالای خویش در کلاس حضوری هستند و خواستار آن هستند که بنده شخصا ایشان را تحت آموزش داشته

باشم و مادر یا پدر فقط نقش همراه را در منزل داشته باشند. این عزیزان در کلاس ها ثبت نام کرده و هفته ای دو بار به من افتخار آموزش عزیزان خویش را میدهند .

دوم : خانواده های عزیزی که امکان مراجعه حضوری در دفتر من را ندارند، می توانند در کلاس من شرکت کرده و پس از تهیه محصول play & learn مشکلات خود را در میان گذاشته و

مشاوره رایگان بگیرند .

صمیمانه علاقمند به آموزش کودکان سرزمینم هستم. چرا که اینها همه نسل جدیدی هستند که باید دست در دست هم قله های پرورش ، بینش و دانش را بپیمایند .

اضافه میکنم قبل از تشکیل کلاس میتوانید بصورت حضوری برای رفع مشکلات خود مانند قبل به دفتر من به آدرس زیر مراجعه نمایید.

با تشکر و سپاس فراوان .

آدرس دفتر من در شیراز : خیابان لطفعلی خان زند/ از چهار راه پارامونت به طرف چهار راه مشیر/ بعد از سراه انوری / چاپ پرواز .

تلفن تماس : 07112308657

تلفن همراه : 09304302927

روزهای شنبه تا دوشنبه از 9 صبح تا 2 بعد از ظهر و روز چهارشنبه از 9 صبح تا 1 بعد از ظهر .

لطفا این فرم را کپی کرده و در قسمت نظر دهی عینا تکمیل کنید .

فرم اطلاعات فردی :

نام:

نام خوانوادگی:

شماره موبایل:

ایمیل:

تعداد فرزندان: دختر پسر هردو

سن کودک:

آیا مادر شاغل است؟ بله خیر

میزان تسلط مادر به زبان انگلیسی : خیلی ضعیف ضعیف متوسط خوب عالی native

میزان تسلط پرد به زبان انگلیسی : خیلی ضعیف ضعیف متوسط خوب عالی native

آیا تا به حال از کتاب یا سی دی انگلیسی استفاده شده است؟ در چه سنی ؟ لطفا نام ببرید .

آیا پدر نیز در این راه شما را همراهی می کند ؟

لطفا یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید :

قصد مشاوره در مورد زبان انگلیسی را دارم ......... .

محصول play & learn را تهیه کرده و مایل به مشاوره در این زمینه می باشم ............. .

قصد مشاوره در مورد دیگر محصولات کودک را را دارم .......... .

مایل به شرکت در کلاس های عمومی یا خصوصی شما می باشم ........... .

با تشکر از همراهی شما و با امید داشتن کودکانی دانا و آگاه

.............................................................................................................

دوستان عزیز این امکان در سایت من و مامان نیز وجود دارد.

http://www.manomaman.com/topic-category/2/چگونه-کودک-دوزبانه-بپروریم؟/

موفق باشید. به امید اینکه در کنار هم تحولی شگرف در روند دو زبانگی کودکان ایجاد کنیم.
هزینه مجموعه در سایت من و مامان : 60 هزار تومان

در وبسایت شخصی : 55 هزار تومان

دوستان عزیز چون در کل زندگی من نوع تربیت من و نوشتن کتاب حاضر مونتسوری بسیار دخیل هست و بوده و خواهد بود این مقاله را لطفا بخوانید :

روش های نوین آموزش و پرورش کودکان

مونتسوری، آموزگار بزرگ کودکان

( کودکان می آموزند که از خود، از دیگران و از محیط زیست مراقبت کنند.

نظم از درون آزادی زاده می شود.

اجازه دهید که کودکان بنا بر طبیعت واقعی خویش، آزادانه رشد کنند.)

از اٿکار ماریا مونتسوری

ماریا مونتسوری در چیراویل در ایالت آنکونا در ایتالیا در سال ۱٨٧۰به دنیا آمد.

در سال ۱٨٩٦در دانشگاه رم دکتر شد. او نخستین پزشک زن در ایتایا بود. او همه زندگی خویش را در راه پیشرفت کودکان نهاد. نخستین مرکز کودکان را در جهان در ششم ژانویه ۱٩۰٧ در یکی از فقیرترین محلات رم بنیاد نهاد.

پنجاه نفر از کودکان ٣ تا٦ سال در این مرکز ثبت نام کردند. با پدر و مادرهایی بی سواد،فقیر. آن ها گریه می کردند. ترسیده بودند و هیچ نمی دانستند.

پس از شش ماه، هزاران انسان از تمام قاره های زمین به دیدار این مرکز شگفتی آفرین شتافتند.

او اساس کار را بر اعتماد، احترام به کودکان و تجربه مستقیم از زندگی نهاد.

در سال ۱٩۰٩او نخستین دوره کارآموزی آموزگاران را برای آموزش سیستم خویش برقرار کرد.

او عاشق زمین، آسمان و کودکان بود.

وی نماینده مردم ایتالیا در دو کنفرانس جهانی زنان شد: ۱٨٩٦در برلین. ۱٩۰۰در لندن.

در سال ۱٩۱٥در نیویورک مرکز خود را ایجاد کرد. او به وسیله ادیسو ن و الکساندر گراهام بل به آمریکا دعوت شده بود. گراهام بل در نامه ای به او نوشت:

ما افتخار می کنیم که سیستم آموزش و پرورش شما در آمریکا به راه افتاده است.

در سال ۱٩۱٧دولت اسپانیا از او دعوت کرد تا سیستم و انستیتوی تخقیقات خود را در آنجا ایجاد کند.

در سال ۱٩۱٩به آموزش آموزگاران در لندن پرداخت.

در سال ۱٩۲٩ جامعه بین المللی مونتسوری در آمستردام بنیاد نهاده شد.

در سال ۱٩٣٤ به سبب مخالفت با فاشیسم موسولینی، مجبور شد که از ایتالیا برود. او به بارسلونا گریخت و از آن جا به کمک یک انگلیسی موفق به فرار شد.

در سال ۱٩٣٨در هلند و در سال ۱٩٣٩در هند مراکز جدیدی ایجاد کرد.

در ۱٩٤٧ مرکز مونتسوری انگلیس را ایجاد نمود.

وی سه بار در سال های ۱٩٤٩ و ٥۰ و ٥۱نامزد جایزه صلح نوبل شد.

وی در سال ۱٩٥۲ در هلند درگذشت.

امروزه هزاران مهد کودک و مدرسه در جهان به نام مونتسوری وجود دارد. هزاران آموزگار در طی دوره هایی با سیستم او آشنا می شوند.

او می گفت: آموزش باید از پیش از تولد تا شش سالگی، بر مبنای حرکت، عمل، تماس مستقیم با طبیعت باشد.

وی دوره های آموزشی برای آموزگارانی که با کودکان زیر چهار سال کار می کنند ایجاد کرد و معتقد بود که این دوران مهم ترین دوره برای آموزش و فراگیری است.

ساختار آموزشی مونتسوری به سه گروه تقسیم می شود:

کودکان از یک تا سه ساله.

کودکان از سه تا شش ساله.

کودکان از شش تا دوازده ساله

دوره یک تا سه ساله:

در یک آموزشگاه مونتسوری، کودکان در سن های گوناگون با هم در یک گروه کار می کنند و آموزش می بینند. آن ها از یکدیگر می آموزند، به یکدیگر کمک می کنند. تنبیه و تشویقی وجود ندارد. کودکان می اموزند که از خود، از دیگران و از محیط زیستشان مراقبت کنند.

پایه آموزش بر مشاهده، آزادی شخصی و پیوند با محیط زیست نهاده شده است.

کودکان آزادند که تا هروقت خواستند بازی کنند. پس از بازی، اسباب بازی و میز و صندلی را به جای خود بازگردانند و یا این که بازی نکنند.

در این روش، آموزش پیش از تولد و حداکثر همزمان با آن آغاز می شود.

آموزش در تمام زمینه ها، بر این مبنا که کودک راهش را به سوی آزادی و استقلال تا به آخر بپیماید.. به گمان وی، نظم یعنی مراقبت اجتماعی و ارزش های آن. یعنی کنترل خود، حس مسئولیت و همکاری با جمع.

آموزش در زمینه های گوناگون از تولد تا سه سالگی:

* موسیقی. موسیقی و سخن گفتن قبل از تولد آغاز می شود. باید کودک به موسیقی گوش کند. وسایل بازی به صورت و وسایل موسیقی باشد. کودک حتا در شکم مادر باید موسیقی گوش کند. یک ضرب المثل زیمبابوه ای می گوید: کسی که راه می رود ، می تواند برقصد. کسی که سخن می گوید، می تواند آواز بخواند. در طول روز برای کودکتان برقصید. آواز بخوانید.

* کشف. کودک در همین سن شروع به کشف جهان می کند. با رنگ ها و شکل ها به یاری او بشتابید. اسباب بازی ها باید در این زمینه به او کمک کند.

* زبان. در سه سال اول بسیار مهم است. کودک را در گفتگوها شرکت دهید. با او حرف بزنید. لالایی بخوانید.

* هنر. باید کمک کنید تا هنر در زندگی کودک جاری باشد. دست های او را ورزش و پرورش دهید. به او دستی بدهید که بتواند به آن اعتماد کند. چشمی که ببیند. روحی که احساس کند.

کشیدن با گچ. بریدن کاغذ و چسبانیدن آن به دید هنری او کمک می کند. به دیوار اتاقش نقاشی و تصاویر هنری بیاویزید.

* گیاه و جانور. فضایی از عشق به گیاه و جانور بیافرینید. با او به جنگل و به کنار دریا بروید. به صدای پرندگان و موج گوش کنید. بگذارید هر روز ساعتی را در طبیعت بگذراند. وقتی که راه افتاد با او به چیدن میوه و گل بروید. برایش مدل حیوانات برای اسباب بازی بخرید. بگذارید با گل و خاک و سنگ بازی کند.

* ریاضی و علوم. یک آموزگار کافی نیست که کودکان را دوست داشته باشد و درکشان کند. او نخست باید هستی را دوست داشته باشد و درک کند.

بازی با سنگ و خاک را با کودکان آغاز کنید. نترسید. دریا، ابرها، ستاره ها را با کودک تماشا کنید. در این باره با او حرف بزنید. مانند کودکان.

نحست خودتان باور کنید که در بهشت زندگی می کنید. خانه شما توپی است که گرد حورشید می گردد.

با او بشمارید. وزن کنید. با قدم زدن اندازه بگیرید. با انگشتان بشمارید. ستاره ها را، درخت ها را بشمارید.

* محیط زیست. کودکان را در تمیز کردن خانه، شستن ظرف ها، گرد گیری، تهیه غذا شریک کنید. از یک تا چهار سالگی، کودکان را به این کارها عادت دهید.

کار خانوادگی در هر سنی پایه آموزش است.

- بگذارید که لباس هایش را درآورد. بپوشد. نگه داری کند.

- باغبانی کند. تمیز کند.

- غذا بیاورد. ببرد. تشکر کند. خواهش می کنم را یاد بگیرد. خودتان باید بگویید و بکنید تا او نیز فرا گیرد.

گاندی می گوید: شادی از کار برمی خیزد.

* تمرکز. تمرکز بر هر کاری را به او بیاموزید. تمرکز بر روی ساختن یک حانه با شن. تمیز کردن یک هویج. نقاشی کردن.

به هنگام کار وسایل واقعی در اختیارش بگذارید.

همه وسایل باید جای مشخصی داشته و همه خانواده از آن اطلاع داشته باشند.

کودکان تنها در تجربه رشد می کنند. در کار.

* آموزش با آموزش ، نه با تصحیح کردن. کودکان را تصحیح نکنیم، مگر در مواردی که حطرناک است. همیشه به او حق انتخاب بدهیم:( می خواهی بروی بخوابی یا این که اول یک قصه گوش کنی!)

* اسباب بازی. اسباب بازی های چوبی بهتر هستند، زیرا به واقعیت نزدیک ترند. اسباب بازی نه تنها در اتاق کودک بلکه باید در محیط زندگی باشد. هنگام درست کردن یک اسباب بازی غوری به او کمک نکنید. به او اعتماد داشته باشید. وقتی دارد کاری انجام می دهد، به کار او احترام بگذارید.

سن ٣ تا ٦ سالگی

همان روش ها را ادامه دهید. آموزش باید آزادانه، در طبیعت و زنده و همراه با بازی و شادی باشد.

در زمینه جغرافیا یک کره جغرافی در این سن کمک بزرگی است. آگاهی کودک را پیرامون زمین، ستارگان، دریاچه و دریاها با این وسیله بالا ببریم. نام دریاها و اقیانوس ها را یاد دهیم. ویدیو های مناسب در این زمینه زیاد هستند. تماشای غروب آفتاب. رفتن لب دریا و جمع کردن گوش ماهی و بازی با شن هم چنان زمینه فراگیری علوم هستند.

*

هنگام شب با تماشای ستارگان، به او ستاره شناسی و جهت یابی یاد دهیم.

*

با اب بازی. درست کردن حباب با صابون، بازی با آهن ربا، باتری و لامپ های کوچک، شمع و چراغ قوه و ایجاد سایه ها ، دانش فیزیک او را گسترش دهیم.

در تمام این آموزش ها باید مانند یک کودک به آموزش نگاه کرد. بادکنک ها و ساختن بادبادک و پرواز دادن آن می تواند بسیار کمک کند.

فرورفتن چیزها در آب یا ماندن آن ها روی آب را با بازی و آزمایش یاد دهیم. بازی های بسیار ساده در یک روز زمستانی در خانه و با یک تشت آب.

*

وقت ان است که یک طبقه از یک قفسه را در خانه برای طبیعت در اختیار او بگذارید. یک سنگ زیبا از کنار دریا، یک گوش ماهی، لانه ی اٿتاده یک پرنده، فسیل، برگ، گلی خشکیده می تواند اولین موزه کوچک طبیعت را برای او ایجاد کند.

*

در حیاط یا بالکن ظرفی برای غذای پرندگان بگذارید.

با او به پارک بروید و به پرندگان و ماهی ها غذا بدهید.

*

در زمینه تاریخ پیدایش زمین و قصه های گذشته با او حرف بزنید.

داستان ادم های معروف را تعریف کنید.

با نقشه، کره، پرچم ها در باره کشورها به او بیاموزید. در باره لباس ها، رقص ها، موسیقی کشورهای مختلف با عکس و فیلم به او بیاموزید.

*

یک موزه کوچک هنر برایش ایجاد کنید. یک طبقه از یک قفسه کافی است.

رنگ، کاغذ، قلم باید همواره در اختیارش باشد.

*

دست ها باید به کمک فکر بشتابند تا اندازه ها را فرا بگیرد.

اندازه ها، وزن ها، را با کمک دست و وسایل خانه به او یاد بدهیم.

به تلفن جواب بدهد.

عدد های ساده و جمع وتفریق های ساده را به هنگام خرید و بازی یاد بدهیم.

سن ٦ تا ۱۲

دوران فراگیری همکاری و آرامش و صلح. پس باید زبان دیگری فرا گیرد. اگر کودکی دوزبانه است، حال باید زبان سوم را یاد بگیرد.

مرحله ی عبور از مواد و موجودات قابل لمس به دنیای خیال و مجردات.

دوره حرکت به سوی اخلاق و زیرکی.

صلح، همکاری، آرامش از درون ما و خانه ی ما آغاز می شود.

شش سالگی، تولدی دوباره است.

برنامه کار او باید بر دیوار اتاقش باشد.

دوره استفاده از نقشه، نمودار، آزمایش و تجربه های شخصی است.

*

بیوگرافی. نوشتن بیوگرافی را از پدر و مادر، دوستان وفامیل باید آغاز کرد. اطلاعاتی چون: تولد. ازدواج. تحصیلات. کار. اخلاق. روابط فامیلی.

باید به او آموخت که هر لحظه از زندگی، در تمام کاینات، تازه و منحصربفرد است. لحظه ای که هرگز قبل ار آن نبوده و هرگز دوباره نخواهد بود.

ما نباید تنها به آن ها بگوییم که پایتخت فرانسه پاریس است و دو به اضافه دو چهار می شود، بلکه باید به او بگوییم که:

تو می دانی که کی هستی؟ یک معجزه! یک معجزه یگانه! در یک میلیون سال گذشته کودکی چون تو نبوده است و نخواهد بود. نگاه کن! به دستانت. به پاهایت. به انگشتانت. تو می توانی شکسپیر یا میکل آنژ یا بتهوون باشی. تو ظرفیت همه چیز را داری. بله! تو یک معجزه ای!

*

وقت است که انسان و تاریخ را بهتر بشناسد.

- از شش تا هشت سالگی. دوران قبل از تاریخ. انسان و گیاه و جانور چگونه پیدا شد.

- هشت تا ده سالگی. تمدن ها. پیدایش شهر ها و کشورها.

- ده تا دوازده سالگی. تاریخ انسان. در این هنگام رفتن به موزه ها و استفاده از فیلم ها برای یاد دهی این موارد بسیار مفید هستند:

- غذا. لباس. جنگ. دفاع. وسایل روشنایی. ارتباطی. هنرها

- کار. بازی. دانش.

- عشق. خودشناسی.

*

وقت آن است که تخیلات او به عمل درآید.

ساختن کاردستی، نقاشی، نوشتن داستان، شعر بنیادهای جامعه گرایانه را در او برپا می دارد.

حال باید قفسه ای برای کارهای خودش داشته باشد. کارهایی که در یک سفر به یک مزرعه یا انجام یک مصاحبه یا یک پژوهش ساده تهیه کرده است. آلبومی از عکس ها و نقاشی ها یش.

فراموش نکنیم که آموزش باید آزادانه و با آزمایش و همراه بازی و شادی باشد. کودک باید درس هایش را زندگی کند.

حالا نه تنها با دستانش کار می کند. با چشمانش می بیند و با احساساتش، حس می کند؛ بلکه با تخیلات و آرزوهایش بال می گیرد و پرواز می کند.

حالا با خواندن کتاب ، می تواند همبال دیگران پرواز کند.

حالا می تواند به دو یا سه زبان سخن بگوید و فکر کند.

حالا می تواند شنا کند. موسیقی بنوازد. نقاشی کند یا ...

دنیای او، اینک رنگین کمانی از نور، رنگ، موسیقی و رقص است.
2714
تعریف و تفاوت میان روش مستقیم و غیر مستقیم در پرورش کودک دوزبانه

همانطور که میدانیم نیاز و لزوم یادگیری زبان دوم در همان عنفوان تولد به قدری در میان مادران افزایش یافته که اکثر مادراها و والدین ترجیح می دهند آموزش زبان دوم را بسیار زودتر از ثبت نام در یک کلاس ساده زبان انگلیسی آغاز نمایند.
در این راه مشکلاتی نیز وجود دارد. معمولا والدین بخوبی از روشهای بروز و جدید آشنا نیستند یا اگر هستند این روشها هنوز بصورت تدوین شده و بومی سازی شده در کشور ما وارد نشده است و این عزیزان مجبور می شوند به روشهای خودساخته و مطابق با سلایق خود روی بیاورند.
در بسیاری از موارد مادر بقدری آشنایی با زبان انگلیسی دارد و کار با کودک را میداند که شروع به صحبت به انگلیسی با او می نماید. و در واقع تفکر وی اینچنین است که تعداد واژگان و اصواتی که از زبان او می شنود او را نسبت به زبان دوم حساس و آشنا خواهد کرد. و در این نیز شکی نیست.
اما مساله مهم نوع روشی است که بهتر است هر والد بخوبی با آن آشنا باشد. همیشه می دانیم صرف کامل استفاده از یک روش محض جوابگوی کاملی برای یادگیری و امر آموزش نیست. بداین معنا که نمیتوان تنها با چند چوب کبریت و چند جمع و تفریق ساده به کودک ریاضی آموخت.
نمی توان با نشان دادن خورشید و روش بیرون آمدن و غروب کردن او از آسمان کودک را با دنیای آسمان آشنا کرد.
زمانی که کودک نخستین گامهایش را بر میدارد ، پیش از این لحظه ، وی راه ها و آموزشهای زیادی را پست سر گذاشته است. آموزشهایی که همه با راهنمایی شما کمک شما و کاملا طبیعی و غیر مستقیم بوده است.
آموزش هر دنیای جدید به کودک ، درست مطابق با راه رفتن ، حرف زدن و حتی غذا خوردن است. مهمترین چیز در وجود یک مادر مربی ، وجود اطلاعات زیاد ، تحقیقات گوناگون ، به چالش کشیدن انواع روشها ، بروز بودن وی و استفاده از چندین راه و روش با هم و خلاقیت بسیار اوست .
شاید یک والد نا مطلع به زبان دوم ، راه هایی را در آمزوش کودک خود در پیش گیرد که حتی به ذهن تحصیلکرده ترین مادر نیز نرسد.
پس تمام آگاهی و اطلاع در میزان تحصیلات نیست بلکه خلاقیت و تجربه و امکانات طبیعی در آموزش زبان دوم نقشی بسزا خواهند داشت.
پس از این مقدمه کوتاه ، بررسی دو روش که مهمترین نقش را در آموزش کودکان ما در راستای دوزبانگی دارند معرفی کرده و به تفاوتهای آن می پردازیم.
روش مستقیم چیست ؟
حتما به کرات شنیده اید در سایتهای مختلف و صحبتهای حضوری و غیر حضوری که آموزش به کودکان در هر زمینه ای بهتر است با روش مستقیم نباشد. این روش مستقیم چیست ؟
" آموزش مستقیم، یعنی آموزش با هدفی خاص و محدود که در آن کودک باید مفهومی معین را یاد بگیرد و آن را با مفاهیم قبلی ذهن خود مربوط کند و از آن در مسائلی که برایش پیش می آید بهره بگیرد.
مثلاً آموزگار حرف �ن� را به کودک می آموزد؛ او باید آن را یاد بگیرد و کلماتی را که در آنها حرف �ن� بکاررفته است بخواند و بنویسد ودر همه جا آن را باز شناسد، یا از راه مشاهده های گوناگون دریابد که گیاه از دانه می روید؛ بتواند دانه را باز بشناسد، آن را بکارد و اهمیت دانه را از نظر زندگی گیاهی دریابد.
در آموزش مستقیم از کودک می خواهند که از راه های مختلف دانسته های خود را بازگو کند؛ در واقع بدین گونه از او به طور مستقیم امتحان می کنند و با نمره دادن میزان دانسته های او را می سنجند. در آموزش مستقیم کودک مقید و محدود است. باید بنشیند، مشاهده کند، گوش بدهد، یاد بگیرد، تمرین کند و در چهارچوب معین فعالیت داشته باشد " .
" آموزش مستقیم برای کودک سم است. در بسیاری از موارد نه تنها کودکان از طریق آموزش مستقیم چیزی یاد نمی‌گیرند، بلکه در برابر آموزش، جبهه‌گیری می‌کنند و در بهترین حالت فقط از ترس پدر و مادر به آموزش‌ها عمل می‌کنند " .
" آموزش مستقیم یعنی بچه را مجبور کنیم به یادگیری چیزی و یا به طور مستقیم از او بخواهیم در فلان کلاس شرکت کند و ....
این نوع آموزش تا سن ۷ سالگی برای بچه مضر است و ما آموزش مستقیم را برای بچه از بدو تولد تا ۷ سالگی ممنوع می دانیم. لذا والدین باید توجه داشته باشند که حتی در آموزه های دینی نیز نباید در سنین زیر هفت سال از آموزش مستقیم استفاده نمایند. البته این حرف من بدین معنی نیست که ما نباید به بچه ی خود قرآن یاد دهیم و او را با قرآن آشنا نماییم ، بلکه منظور من این است که به طور مستقیم نباشد. اما راه کار من برای یاد دادن و آشنا کردن کودکمان با آموزه های دینی این است که ، مسائل دینی مثل آشنایی با قرآن را به صورت غیر مستقیم به فرزندتان یاد دهید ، بدین صورت که یک سی دی یا نوار یا فیلم زیبا در زمینه ی قرآن یا مسائل دینی دیگر که آموزش آن مد نظرتان است ، تهیه نمایید و آن را در منزل و یا در اتاق کودکتان روشن نمایید و بدون اینکه از کودکتان بخواهید که بدان توجه کند ، از اتاقش خارج شوید. این کار باعث می شود که کودکتان به طور غیر مستقیم قرآن گوش دهد و حتی در مواردی بعضی از آیات را حفظ نماید "

آموزش غیر مستقیم چیست ؟

درآموزش غیر مستقیم هدف، وسعت پیدا می کند ومفاهیم، متعدد و گوناگون می شوند. هر کودکی، هر چقدر که بخواهد و بتواند، کشف می کند و یاد می گیرد. محدوده ای برای او تعیین نمی شود. کودک در فعالیت ها، بیشر آزادی دارد. آموزش برایش جنبه بازی و سرگرمی پیدا می کند. می تواند خود برنامه اش را تنظیم کند و پرسش های گوناگون در زمینه آنچه فهمیده و کشف کرده است مطرح کند. ارزشیابی از دانسته های او نیز غیر مستقیم انجام می شود.

آنچه در گفت و گو، یا فعالیت های انفرادی و گروهی از او دیده می شود کافی است. امتحان و نمره ای در کار نیست. آموزش پیش از دبستان را در بیشتر کشورهای جهان، نوعی آموزش غیر مستقیم می دانند. حتی در بسیاری از کشورها کوشش دارند آموزش دبستانی را هم به طور کامل، یا دست کم قسمتی از آن، را غیر مستقیم کنند .
به طور کلی، آموزش غیر مستقیم با روحیه جستجو گر و کنجکاو و فعال کردن، سازگارتر است و کودک را به شوق و ذوق بیشتری برای اکتشاف یادگیری بر می انگیزد؛ با رشد بدنی او نیز مناسب تر است، زیرا از نشستن بیش از اندازه او جلوگیری می کند و او را به حرکت و فعالیت وا می دارد. با یاد گرفتن به معنای واقعی نیز هماهنگی بیشتر دارد، چه تنها توانایی درک و علاقه مندی کودک سبب می شود که میزان یادگیری او گسترش یابد. لحظه ای را تصور کنید که گربه ای را برای مشاهده به کودکستان آورده اید؛ بی درنگ کودکان به دور گربه جمع می شوند. دست و پا و بدن او را لمس می کنند گربه چه می خورد؟ کجا می خوابد؟
چگونه از درخت بالا و پایین می رود؟ چرا می تواند از فاصله های زیاد به بالا بپرد؟ چرا همیشه با پا به زمین می افتد؟ چرا شب چشم هایش می درخشد؟ سبیل هایش برای چیست؟ از چه خوشش می آید؟ چرا وقتی که به پشتش دست می کشیم، خر خر می کند؟ چرا خودش را می لیسد؟ چرا زبانش زبر است؟ چگونه و در چه مواقعی بچه هایش را از جایشان بیرون می آورد؟ چگونه از خود و بچه هایش دفاع می کند؟ دشمنش کیست؟ چگونه بچه می زاید؟ بچه هایش چه شکلی هستند؟ چه می خورند؟ چطور موش شکار می کند؟ و ده ها سوال دیگر .
در آموزش غیر مستقیم، به همه این سوالات می توان جواب داد. برای این گونه آموزش می توان برنامه ی مشاهده و فعالیت تنظیم کرد و بچه ها را به تفکر و مشاهده دقیق تر واداشت .

بدین ترتیب، به سادگی می توان دید که چگونه آموزش غیر مستقیم با روحیه جستجوگر و کنجکاو و فعال کودک سازگارتر است، او را به شوق و ذوق بیشتری برای اکتشاف و یادگیری بر می انگیزد؛ با رشد بدنی او نیز مناسب تر است، زیرا از نشستن بیش از اندازه ی او جلوگیری می کند و او را به حرکت و فعالیت وا می دارد.
در آموزش غیر مستقیم مشاهده یک حیوان، فرصتی برای یادگیری وسیع تر، غنی تر و همه جانبه ایجاد می کند و از همان ابتدا ارتباط کودک را به طور کامل با محیط اطرافش برقرار می کند. همان گربه سبب می شود که کودک به حیوانات علاقه مند شود و به مشاهده و کشف چگونگی زندگی آنها بپردازد، و طرز رفتار با حیوانات را بیاموزد .
جز در موارد معین، آن هم مثلاً در یادگیری یک ترانه، یا تمرین بعضی از آداب معاشرت، یا بعضی از عادت های بهداشتی، نباید از فنون آموزشی مستقیم در کودکستان بهره جست. حتی اینها را نیز تا حد امکان باید به شکل آموزش غیر مستقیم ، یعنی به صورت بازی و فعالیت اجتماعی، به کودکان عرضه کرد تا با اشتیاق بدان روی بیاورند .
دفتر سرمشق، آموزش خواندن و نوشتن و حساب کردن، نمره و تکلیف شب، تشویق و تنبیه، جریمه، گرفتن دست بچه و کمک کردن به او برای نوشتن، یا پرسیدن آموخته ها به صورت سوال و جواب در کلاس های کودکستان از اشتباهات بزرگ است که نتیجه ای منفی دارد و کودک را از یادگیری واقعی باز می دارد و حتی کودکان فعال و جستجوگر را افسرده و خسته می کند. ممکن است عده ای از خانواده ها، که خود کمتر تجربه ای از آموزش غیر مستقیم دارند، روش آموزش مستقیم را بپسندند، اما مربی باید از آن به طور کامل بپرهیزد و تا جایی که امکان دارد امتیازهای آموزش غیر مستقیم را به خانواده ها یادآور شود
سلام دوستان. به تازگی با بسته جدیید آشنا شدم به نام " آواورزی با سبیلک " . این بسته را تهیه کردم برای پیشرفت خواندن برای هیوا. بماند که خصوصیات بسیار جالبی دارد و بسیار جدید و علمی . زمانی که کتاب راهنمای آن را مطالعه کردم متوجه شدم چقدر تشابه بین سخنهای نویسنده کتاب که یکی از بهترین نظریه پردازان و فعالان ادبیات کودک است ، وجود دارد و سخنهای خودم. با اینکه صحبتهای من در باب آموختن زبان دوم برای کودکان بیشتر بر پایه تجربه شخصی بوده و هنوز فرصت آن به من داده نشده تا اینب سته را وارد آمزو شو پرورش بکنم. زیرا متاسفانه کشور ما هنوز در نیافته و شاید قبول نمیکند که نسل جدید باید با زبان انگلیسی که زبانی بین المللی و بسیار مهم در رده آمزوش زبانهای خارجی است پیش از سن دبستان آشنا شوند. و سن زیر 6 سال در واقع در کشور ما هنوز اهمیت چندانی در زمینه های مختلف بخصوص زبان دوم ندارد. این شاید به دلیل طیف وسیع مادرانی باشد که هنوز به تجربه و ظرفیت و توانایی بالای خود برای اموزش آگاهی و باور ندارند و شاید به دلیل ممانعت از پیشرفت زبانی کودکان ما در سنین آغازین تولد باشد. به همین دلیل هنوز فرصت آن داده نشده که بتوانم روش جدید زبان انگلیسی کودکان را معرفی کنم. اما من دست نمیکشم و عقب نشینی نمی کنم. در حال گرفتن وقت ملاقات از سران آموزش و پرورش استان و همچنین سازمان استعدادهای درخشان هستم. امیدوارم با اینهمه مشغله بتوانم بهتر مدیران را علاقمند و مجاب به این نوع آموزش کنم. آموزش زبان دوم برای سنین آغازین تولد که 1 تا 6 سالگی است باید همراه با بازی و نشاط و تفریح باشد. باید مرتب آهنگ نواخته شود و کلمات مورد نظر با تصویرهای زیبا و رنگارنگ در دیدار کودک قرار داشته باشد. محیط باید بطور مصنوعی کاملا در راستای زبان انگلیسی قرار بگیرد. روش می بایست نوین و همسو با پیشرفتهای جهاین باشد. برای هر نوع خرید محصولات انگلیسی برای ودکان این سن باید بسیار دقت و وسواس بخرج داد. زیرا چشم و گوش کودک مهمترین ارگان ارتباط او با دنیای بیرون و دنیای جدید زبان خارجی است.
کودکان از راه گوش کردن تخستین ارتباطات خود را برقرار میکنند. نخستین صداها را از رحم مادر و نخستین صدای آشنا صدای مادر است. بهمین منظور این مادر است که الگو و مربی کودک خود در تمام مراحل زندگی است و ما از این صدای زیبا و ارام برای روش نوین آموزش غیر مستقیم زبان انگلیسی به کودکان استفاده میکنیم. ما با صدای مادر کلمات و آهنگهای شاد و زیبا را در دسترس کودک قرار می دهیم. با او صحبت میکنیم و کلمات ساده را با اصول خاص و برنامه هفته به هفته پیش می بریم. مادر در این راه تنها نیست. ما همیشه همراه او هستیم و به او کمک میکنیم. اما نیاز کودک به داشتت مادر در کنار خود چیزی است که گاهی دوستان از یاد می برند و متوجه نیستند که به جای گزاردن کودک در کلاسهای مختلف پیش از دبستان و تلف کردن وقت و هزینه بهترین راه آموزش در خانه توسط خود آنهاست. دنیای خانه را میتوان به بهترین و ساده ترین ابزارها برای آموزش زبان انگلیسی مبدل کرد . با کمی وقت میتوان بهترین آهنگها ، سی دی های تصویری و فلش کارتها و دیگر ابزار ساده را فراهم کرد و با بازی و نقاشی و شادی دنیای خشن زبان مدرسه را به محیطی زیبا و شاد مبدل کرد .
داشتن کودکی که مسلط به زبان دوم باشد و در کنار این زبان ، زبان مادری خود را به بهترین وجه در تمام بخشها چه گفتار ساختار واک ها واجها و دیگر بخش های زبانشناختی میداند آروزی هر مادری است. تنها با صرف کمی وقت میتوان در این راه پا نهاد و نسلی را پرروش داد که ذاتا و از درون دو زبانه باشد. ما ادعا نمیکنیم ثابت میکنیم. کودک باید از عمق وجود خود عاشق آموختن زبان باشد و همیشه حتی در روزهای سخت زندگی از یادگیری و آموختن زبان ، که میدانیم همیشه دنیایی ناشناخته را بهمراه دارد و در حال پیشرفت است ، از یادگیری این زبان و زبانهای دیگر لذت ببرد.
برای هیچ کاری نمی باست عجله کرد. باید با قدمهای مطمئن اما آرام جلو رفت و در هر قدم خصوصیات زبانشناختی زبان کودک را در نظر گرفت .

پس از مطالعه بروشور بسته آواورزی من به تمام این خصوصیات که در بسته های play & learn همانند آن اما به زبان انگلیسی آورده شده بیشتر پی بردم و خوشحالم برای نخستین بار بسته ای را دراختیار مادران قرار میدهم که شاید دارای کمبودهایی باشد اما با تلاش و کوشش مداوم می توانیم کودکانی پربار را در دامان خود تربیت کنیم.
همانطور که دیدید ، آموزش مستقیم در هیچ روش تربیتی و آموزشی حتی در تربیت رفتارهای کودک نیز توصیه نشده است. در بحث آموزش زبان کودکان روش مستقیم را میتوان خلاصه کرده به موارد ذیل :
استفاده زا انواع کتابهای آموزشی حتی نوع رنگ آمیزی که در بازار به وفور یافت می شود.
استفاده از کلاسهای زبان کودکان که در شهر و روستا به تعداد زیاد مشغول به کار هستند.
استفاده از هر کتاب و فلش کارت اگر بصورت درسی و پرسش و پاسخ آموزش داده شود. ( قبلا در این باره مقاله ای را در دسترس شما قرار داده ایم ) .
نشاندن کودک و یاد دادن کلمات و جملات بصورت رودرو به او .

در آموزش زبان به کوکان از هیچ روش مستقیم استفاده نمی کنیم و فقط طبق روشهای موجود در روش غیر مستقیم با او به همراهی می پردازیم.

در زمینه مورد بحث ما " آموزش زبان دوم " استفاده از روش غیر مستقیم نقشی بسیار حیاتی و مهم دارد .
در زبان اموزی به کودکان از چه روشهای غیر مستقیم می بایست استفاده نمود ؟
گفتیم بکار بردن هر وسیله ای بطور رو در رو به منزله آموزش مستقیم است. حتی فلش کارت و کتاب. حتی صحبت کردن. پس در اینباره چه باید کرد ؟ چگونه میتوان با بی خطرترین و بروزترین روش ها کودک خود را با زبان دوم آشنا کرد.
* استفاده بسیار زود حتی در دوران بارداری و پس از تولد از آهنگها و اشعار انگلیسی . این اشعار می بایست مطابق با روحیه کودک در هر سن ، نوع اصوات با کیفیت برای حساس نمودن گوش کودک و تقویت نخستین حس وی که همان حس شنیداری است ، باشد. اشعار و الگوهای شعر در ادبیات کودم بسیار مهم است. و مادر یا پدر باید پیش از تهیه هر مجموعه موسیقی انگلیسی به نوع و کیفیت اشعار ، متن اشعار ، صدای خواننده آن مجموعه و معنی متن آن بسیار توجه کند.
* استفاده از مجموعه های دیداری برای برقراری نخستین ارتباط بین کلمه و تصویر ( نمودار تصویری ) ، برای کودک تا از این طریق بتواند مفهوم آنچه را می شنود و در حال شنیدن است از روی تصویر تشخیص دهد . در این زمینه نیز قوانین و حساسیتهای بسیاری از سوی کارشناسان رسانه کودک و روانشناسن کودک بیان شده که به چند مورد می پردازیم و چندین مورد را در مقالات قبلی مورد بررسی قرار داده ایم .
: برنامه های آموزشی و کارتونها از نخستین نمودارهای تصویری موجود برای آشنایی کودک با تصویر و کلمات و جملات هستند. برای انتخاب این مجموعه ها والد می باسیت به کیفیت تصویری ، تم و موضوع هر برنامه و کارتون ، اهداف موجود در آن ، کیفیت تصویری و کاراکترهای کودکانه هر برنامه ، سال ساخت و کارگردان و خدمات پس از فروش حتما توجه بسیاری کنند. زمان دیدن هر برنامه به نسبت سن کودک می بایست مورد نظر گرفته شود . قبلا رد این مورد مقاله طولانی نوشته و ارائه داده ایم. زمان دیدن هر کارتون و مجموعه به نسبت سن کودک طبق مطالعات روانشناسی و کارشناسان رسانه کودک به شرح زیر است :
"
کودکان را برای زمانی که در مقابل تلویزیون صرف می کنند، نمیتوان سرزنش کرد. همچنین آنها تقصیری ندارند که از طریق تلویزیون، اطلاعات دگرگون شده را دریافت می کنند.
انگیزه کودکان از نشستن در پای تلویزیون با انگیزه بزرگترها فرق دارد. بزرگترها غالباً برای سرگرمی به تماشای تلویزیون می پردازند، ولی کودکان ضمن اینکه طالب سرگرمی هستند، غالباً برای فهمیدن دنیای اطراف به تلویزیون می نگرند.
معمولاً کودکان از دو سالگی تماشای فیلم های کارتونی را شروع و تقریباً در شش سالگی به تماشای تلویزیون عادت می کنند. یعنی قبل از اینکه به مدرسه بروند، با تلویزیون دوست می شوند.
محدودیت های مشخصی را در مورد زمان تماشای تلویزیون، با توجه به سن کودک پیشنهاد کنید. حتی یک ساعت تماشای تلویزیون در روز برای کودکانی که هنوز به مدرسه نرفته اند، زیاد است. حداکثر زمان تماشا برای کودکان بزرگتر باید یک تا دو ساعت در روز باشد.
با بچه هایی که در رده دبستانی یا در رده های بالاتر قرار دارند، می توان در مورد برنامه ای هفتگی جهت تماشای تلویزیون و داشتن یک قاعده منطقی مذاکره نمود. تلویزیون باید برای تماشای برنامه های از قبل انتخاب شده، روشن شود نه به عنوان یک وضعیت دائمی. والدین باید این نکته را توجه داشته باشند که تکالیف کودکان باید در اولویت بوده و با تماشای تلویزیون همراه نباشد.
سال اول، حیاتیترین زمان برای تحولات و رشد مغز می باشد. تلویزیون می تواند زمان مفید کودک برای بودن با والدین و بازی را از آنها بگیرد.
احتمالاً نخستین دلیل علاقه کودکان به تلویزیون، لذت خاصی است که از سرگرم شدن بدون احساس مسئولیت، به آنها دست می دهد.
توصیه آنها به والدین این است که مدت تماشای تلویزیون و نشستن پای کامپیوتر در کودکان را به یک ساعت در روز محدود کنند و در مقابل آنها را به پیادهروی، ورزش و تحرک تشویق کنند.
نه تنها کودکان سه ساله بلکه کودکان بزرگتر هم اگر در معرض تماشای زیاد تلویزیون قرار گیرند ممکن است دچار مشکل شوند. عده‌ای از والدین تصور می‌کنند اگر کودکشان مشغول تماشای تلویزیون شود بسیار باهوش شده و همین آرامش نسبی به او کمک می‌کند تا وضعیت روانی مطلوبی برای زندگی آینده‌اش پیدا کند اما متخصصان روانشناسی و جامعه‌شناسی نظرات دیگری در این‌باره دارند.

یکی از مشکلات الگوی تربیتی والدین این است که ساعت خاصی را برای تماشای کودک در نظر نمی‌گیرند. زمان‌بندی مناسب برای تماشای تلویزیون از سوی کودکان با نظارت والدین به مدت یک یا دو ساعت در روز کافی است. اما متأسفانه امروزه کودکان ساعت‌ها به تماشای تلویزیون و پلی‌استیشن و انواع فیلم‌های سه بعدی می‌نشینند و توجهی به انجام تکالیف و کارهای دیگر مانند ورزش و کتابخوانی ندارند.
در نتیجه خستگی ناشی از تماشای کارتون‌ها و برنامه‌های غیرضروری رایانه‌ای روی فرآیند یادگیری و ذهنی کودک اثر منفی گذاشته و او را حتی از انجام کارهای ضروری و فعالیت ذهنی بازمی‌دارد.
بنابراین والدین کودک می‌بایست بر مدت زمان تماشای فیلم‌های کارتونی نظارت مستقیم داشته باشند. مواقعی که کودک بیش از اندازه به تماشای تلویزیون علاقه نشان می‌دهد، او را از دیدن طولانی‌مدت کارتون‌ها منع کرده و یا فرصت تماشای آن را محدودتر کنند.

زیرا کودک می‌بایست فرصت بیشتری را برای مطالعه و انجام کارهای دیگر اختصاص دهد. در این صورت ممکن است تماشای طولانی‌مدت کارتون ذهن او را کلیشه‌ای کرده و او با افت تحصیلی روبه‌رو شود. از این رو بهتر است هفته‌ای 4-3 ساعت برای دیدن فیلم‌های کارتونی به کودک وقت داده شود و نه بیشتر. کودک می‌بایست حتی‌المقدور روزی یک ساعت با نظارت پدر و مادر به تماشای کارتون‌ها بنشیند. البته تماشای صرف کارتون مهم نیست. والدین در پایان فیلم باید از او بخواهند تا راجع به آنچه دیده و شنیده صحبت کند. اگر کودک اصرار به تماشای کارتون بیش از زمان معین شده دارد باید به او آموخت که درخواستش را به تأخیر بیندازد. زیرا به تأخیر انداختن درخواست در فرایند رشد او اثر می‌گذارد و تجربه کافی را برای پاسخ به نیازهای او برای رشد روانی و اجتماعی کودک در اختیارش می‌گذارد "
*استفاده از کتاب و قصه گویی . کتاب را باید بطوری استفاده کرد که حنبه سرگرمی و تفریح داشته باشد و آموزش به کودک در خلال تصاویر و متن کتاب و نه بصورت پرسش و پاسخ انجام شود . زمان خواندن کتاب بهتر است بعد از ظهر و شب پیش از خواب باشد که کودک آرام ترین زمان روز را سپری می کند. او را در آغوش بگیرید و نوازش کنید و کتاب را به مرور برای او بخوانید. تکرار خواندن یک کتاب در طول یک هفته یکی از موثرترین روشهای آموزشی غیر مستقیم برای یادگیری همزمان کلمات و جملات به کودک است. برای کودکان زیر 4 سال که نخستین گامهای خود را در عرصه دوزبانگی بر میدارند ، بهتر است یک بار معنی کل جمله یا کلمه گفته شود و بارهای بعد خود او متوجه معنا خواهد شد بخصوص اگر کتاب بصورت مداوم خوانده شود . لحن گفتار شما در هنگام خواندن کتاب برای کودک لذت بخش است پس همراه قبل از خواندن کتاب ، خود به تنهایی کتاب را مطالعه کنید تلفظ واژه ها ار چک کنید و معنا را بدانید تا در هنگام پرسش کودک سردرگم نشوید. روی تصاویر کتاب دست بگذارید . برای کودکان زیر 4 سال حتما از کتابهایی استفاده کنید که دارای تصاویر بزرگ تمام رنگی باشد ؛ جنس کتاب از جنس مقوا یا کاغذ گلاسه و لیز باشد چون کودکان از لمس این نوع کتابها لذت می برند ؛ در هر صفحه یک یا دوجمله کوتاه نوشته شده باشد چون کودکان زیر 4 سال از شنیدن داستانهای طولانی حتی به فارسی نیز خسته می شوند . برای سنین بالا می توانید از روشهای بهتری استفاده کنید که در مقالات بعدی بدان پرداخته خواهد شد.

*بازی و یادگیری. یکی از مهمترین و غیر مستقیم ترین روشهای آموزش به کودک بخصوص در عرصه زبان دوم بازی است. انواع بازیهایی که برای کودک در نظر گرفته می شود بستگی به انتخاب مادر ، میزان خلاقیت او ، تحقیقات بی شمار وی و استفاده از مراجع و مجموعه های آموزشی بازی مدار است . در زیر توضیحی درباره لزوم بازی در کودکان می پردازیم :

https://www.facebook.com/groups/128240577269776/
صفحه "مادران امروز " مجازی تبادل اطلاعات مادر و کودک
2706