2733
2739
نه عزیزم به نظر من بهداشتی نیست چه کاری است با بچه بیشتر صحبت کن و حرف بزن زبانش باز میشه عزیزم
 👈 من مادر یک کودک اتیسم هستم توجه کنید از این بعد در تاپیک های متفرقه ام به سوالات در مورد اختلال اتیسم هست پاسخ نمیدهم لطفا در تاپیک هایی که موضوع شون و عنوان شون اتیسم هست سوال خودتان بپرسید ممنونم که رعایت میکنید منم یک انسانم گاهی دوست دارم از دنیای اتیسم دور باشم و تاپیک های غیر اتیسم بزنم 😊

بچه ها باورتون میشه!!!

دیروز جاریمو بعد مدت ها دیدم انقدر لاغر شده بود از خواهر شوهرم پرسیدم چطور انقدر لاغر شده، بهم گفت از اپلیکیشن زیره رژیم گرفته، من که از کافه بازار دانلود کردم و شروع کردم لینکشو میزارم شمام شروع کنید تا الان که راضی بودم.

2731
ولی از لحاظ پزشکی تاثیری در صحبت کردن نداره

میگن باید خام بدی به بچه

میگن برای بچه کتاب بخون حرف بزن به حرف میاد تا 3 سالگی هم وقت دارن بچه ها
 👈 من مادر یک کودک اتیسم هستم توجه کنید از این بعد در تاپیک های متفرقه ام به سوالات در مورد اختلال اتیسم هست پاسخ نمیدهم لطفا در تاپیک هایی که موضوع شون و عنوان شون اتیسم هست سوال خودتان بپرسید ممنونم که رعایت میکنید منم یک انسانم گاهی دوست دارم از دنیای اتیسم دور باشم و تاپیک های غیر اتیسم بزنم 😊
پسرها هم دیرتر به حرف میان
2738
دختر ها سر و زبون دار تر هستن
جالبه من خامش رو نشنیدم اصلا هیچ تخم رو نباید خام داد
درهرصورت پسر من 2سال نیم داشت کم کم حرف زدنش شروع شد و به جمله رسید البته بعد اون هم یه دوره مهد رفت خیلییییییییی موثر بود
کلا هم میگن تا 3سال حرف نزنند خیلی مهم نیست پسر من الان 3سالشه دیگه کامل حرف میزنه درحالیکه پارسال ابان و اذر هم هنور جمله نمیگفت
پرسشی از دکتر رامین مظفری متخصص کودکان چگونه فرزندمان را به حرف بیاوریم؟

پسر ۱۷ ماهه ام را نزد پزشک بردم و با ناامیدی و ناراحتی گفتم حتی مامان و بابا هم نمی گوید. دکتر از زمان به حرف آمدن خودم و شوهرم پرسید و یادآور شد که در برخی خانواده ها بچه ها دیر به حرف می آیند و خلاصه اینکه هنوز دیر نشده و جای نگرانی نیست و مراقب باشم به سفارش بزرگ تر ها تخم کبوتر به فرزندم ندهم که بی فایده است…

اگر شما هم مثل من نگران دیر به حرف آمدن فرزندتان هستید، گفت وگوی ما را با دکتر رامین مظفری، متخصص اطفال و عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران بخوانید تا در مورد این موضوع اطلاعاتی کسب کنید.

▪ آقای دکتر! کودکان از چه سنی حرف زدن را آغاز می کنند؟

تکلم، گفتار، زبان و صحبت، عالی ترین بخش تکامل کودک هستند. این مهارت را کودکان از ۶ تا ۸ ماهگی برای اولین بار به دست می آورند. البته قبل از آن تن گریه و صدای شیرخوار مفهوم خاصی دارد و مادر به تدریج متوجه می شود هر بار مفهوم گریه نوزاد چیست و دلیل آن از گرسنگی است یا درد یا نیاز به تعویض پوشک و… از ۶ ماهگی به بعد، شیرخوار بیان کلمه هایی مانند �دا�، �قا�، �با�، که یک سیلابی اند، آغاز می کند. در ۸ ماهگی کلمه هایی که بیان می کند دوسیلابی می شوند مثل �دادا�، �قاقا�، �بابا� و…حتی ممکن است در این سن شیرخوار کلمه هایی را که مادر و پدر به کار می برند، به صورت نامفهوم تکرار کند. در یک سالگی، انتظار می رود کودک ۳ کلمه مانند بابا، دد، قاقا که هر یک مفهومی خاص دارند بگوید. از یک سالگی به بعد، کلمات مامان و بابا را به صورت اختصاصی برای پدر و مادر استفاده و تا ۱۵ ماهگی ۶ کلمه ادا می کند و در

۱۸ ماهگی دامنه لغات او افزایش می یابد و به ۳۰ کلمه می رسد. جمله های ۲ کلمه ای مانند �بابا کو� و �این چیه� را از ۲ سالگی به بعد می تواند بگوید و به تدریج که دامنه وسعت کلماتش بیشتر می شود، صحبت کردن هم روان تر خواهد شد و می تواند از ۵/۲ تا ۳ سالگی جمله های ۳ کلمه ای بسازد.

▪ این روند عمومیت دارد و در تمام کودکان صدق می کند؟

این روند در بیشتر کودکان دیده می شود اما به هر حال قانون کلی نیست و در مورد همه صدق نمی کند. در برخی خانواده ها کودک با تاخیر به حرف می افتد. معمولا کودکانی که در خانواده های پرجمعیت زندگی می کنند و برادر و خواهر دارند، زودتر شروع به حرف زدن می کنند اما کودکان تک فرزند که در خانواده های کم جمعیت زندگی می کنند، دیرتر به حرف می آیند.

▪ این تاخیر تا چه زمانی و در چه شرایطی طبیعی است؟

تاخیر در حرف زدن تا ۳ سالگی طبیعی است و به گفتاردرمانی نیازی ندارد اما اگر بعد از این سن کودک به حرف نیامد یا دچار مشکلاتی در گفتار و ادای کلمات یا جمله سازی یا تکرار برخی کلمات و لکنت زبان بود، باید حتما به متخصص اطفال، روان پزشک یا روان شناس و گفتاردرمانگر مراجعه کرد.

▪ اگر تاخیر در تکلم طبیعی نباشد، نشانه چه مشکلی است؟

شایع ترین دلیل تاخیر گفتاری، سابقه خانوادگی است اما برخی اختلال ها به خصوص اختلال های شناختی مانند اوتیسم می توانند خود را با تاخیر در حرف زدن بروز دهند.

▪ از کجا بفهمیم تاخیر در به حرف افتادن فرزندمان طبیعی است یا نه؟

صحبت با کودک و صحبت خواستن از او و طرح سوال هایی مانند �توپت کو؟�، �این چیه؟� یا نشان دادن تصویر و درخواست از کودک برای بیان نام حیوان یا حتی تکرار صدای آن در به حرف آمدنش موثر است. کودکی که قدرت شناخت دارد و متوجه سوال های مادر و پدر می شود و تلاش می کند به آن پاسخ دهد، دچار مشکل نیست اما کودکی که قدرت شناخت ندارد و اصلا متوجه سوال نمی شود، ممکن است دچار اختلال های روانی باشد و دیر صحبت کردن او نشانه مشکل است.

▪ لطفا مهارت هایی را عنوان کنید که در سریع تر به حرف آمدن کودک موثر باشد.

نشان دادن تصویر و گوش دادن به آهنگ و شعر به کودک کمک می کند ادای کلمات را آغاز و سریع تر صحبت کند. والدین می توانند با فرزندشان صحبت کنند و از او بخواهند به آنها جواب دهد.

▪ می گویند مصرف تخم کبوتر و بلدرچین برای زبان باز کردن یا برای درمان لکنت خوب است.

نه، اینها هیچ تاثیری ندارند و اگر والدین آگاهی و اطلاعات خود را بالا ببرند و بدانند مکانیسم صحبت کردن چگونه است و این روند تکاملی جز با تکرار و تمرین به دست نمی آید، از خوددرمانی های این چنینی پرهیز می کنند. برای لکنت زبان هم که اختلالی چند بعدی است فقط گفتار درمانی توصیه می شود. البته اگر کودک اضطراب دارد یا والدین مشکلات رفتاری دارند بهتر است از روان پزشک کودک هم کمک بگیرند.
ممنون نیکی جان راستی نیکی شما دختر بودی عزیزم خخخخخخخخخخخخخ

قصه تخم کفتر و بچه هایی که حرف نمیزنند

فرزندتان،جزوبچه‌های دیرسخن‌گوست یا دچار اختلال گفتاری شده؟

آیا می‌دانید �آلبرت انیشتین� هم تا سه سالگی حرف نمی‌زد و سرانجام، وقتی به حرف آمد، تا 9 سالگی، نمی‌توانست کلمات را خیلی خوب ادا کند؟!

�نمی‌دونم چرا حرف نمی‌زنه. فقط توی همین یه کار، تاخیر داشته؛ منظورم اینه که به‌موقع، یاد گرفت بشینه یا راه بره، ولی هنوز، جز چندتا کلمه ساده، چیزی نمی‌تونه بگه. جمله‌سازی رو که دیگه حرفش رو نزنید. خیلی نگرانشم؛ نکنه یه مشکل جدی داشته باشه؟� این‌ها، جملات آشنایی است که ممکن است از والدین اطراف‌تان شنیده باشید یا خودتان، به‌عنوان پدر یا مادر، با این مشکل، دست به گریبان باشید.

حرف زدن، از کی؟
صحبت کردن و استفاده از زبان برای برقراری ارتباط با دیگران، یکی از مهم‌ترین بخش‌های تکامل کودکان است و معمولا، از یک سالگی، با گفتن کلمات ساده‌ای مثل ماما یا بابا آغاز می‌شود و در دو سالگی، با ساختن جملات دو یا سه کلمه‌ای، به رشد خود ادامه می‌دهد. در سه سالگی، وسعت کلماتی که می‌دانند، بیش‌تر می‌شود و جملات طولانی‌تری می‌سازند؛ اما همه بچه‌ها، چنین مسیری را در این فاصله زمانی، طی نمی‌کنند. شاید فرزند شما، سه ساله شده باشد، اما شما هم‌چنان، در حسرت شنیدن یک جمله ساده، مثل �آب بده� از زبان او، مانده باشید. آیا این تاخیر در زبان باز کردن، نگران‌کننده است؟

نگران باشیم یا نه؟

متخصصان و کارشناسان بر این باورند که تاخیر در حرف زدن، تا سه سالگی، طبیعی است و نیازی به بردن کودک به جلسات گفتاردرمانی نیست، اما اگر این روند، تا بعد از سه سالگی ادامه پیدا کند یا فرزند شما، مشکلاتی در ادای کلمات و لکنت زبان داشته باشد، باید به گفتاردرمان یا پزشک یا حتی در بعضی موارد، به روان‌شناس مراجعه کنید.

کنش‌پریشی زبانی یعنی چه؟

کنش، به توانمندی‌های حرکتی ما برای انجام دادن و کامل کردن یک عملکرد گفته می‌شود. مثلا وقتی می‌خواهیم یک لیوان آب بخوریم- یک کنش حرکتی- باید حرکاتی را با ترتیب صحیح انجام دهیم تا بتوانیم لیوان را برداریم، به سمت دهان‌مان ببریم، روی لب‌هایمان بگذاریم، آب را بنوشیم و قورت بدهیم. کنش‌پریشی زبانی، یک اختلال سیستم عصبی است که بر توانایی ترتیب دادن و گفتن صداها، هجاها و واژگان، اثر می‌گذارد. صحبت کردن، جامع‌ترین کنش حرکتی- طرح‌ریزی است که ما انجام می‌دهیم.

به کارکرد دستگاه‌های تولید گفتار- مثل لب‌ها، زبان و فک- موقع بیان کلمه �قوری� فکر کنید. لب‌های شما، برای تولید صدای �قو�، به هم نزدیک می‌شوند و در پایان، لب‌ها، برای تولید صدای �ری�، به عقب می‌روند. در این فرآیند، فک، ثابت می‌ماند و لب‌ها و زبان هستند که مستقلانه، حرکت می‌کنند.

کودکان، با ساده کردن زبان بزرگسالان، صحبت کردن را یاد می‌گیرند و کلماتی چون �ماما� و �دَدَ� را به کار می‌برند؛ اما کودکانی که اختلال کنش‌پریشی گفتار کودکی دارند، برای تولید کلمات ساده‌ای چون �مامان� و �آب�، خیلی تقلا می‌کنند و معمولا، در این سطح از رشد، باقی می‌مانند.

دیرسخن‌گویی یا اختلال کنش‌پریشی

تفاوت‌های آشکاری بین کودکان دیرسخن‌گو و آن‌هایی که اختلال کنش‌پریشی زبانی دارند، وجود دارد. در بچه‌هایی که اختلال کنش‌پریشی دارند:

* زبان دریافتی- یا ادراک کودک- متناسب با سن او رشد می‌کند، اما رشد زبان بیانی، بسیار با تاخیر پیش می‌رود.

* زمانی که از کودک خواسته می‌شود کلمه‌ای را بیان کند، او، آشکارا، برای بیان کلمات، تقلا می‌کند.

* کودک، به‌طور طبیعی، از اشاره کردن و حرکات بدن و چهره، برای برقراری ارتباط با اطرافیان استفاده می‌کند.

* صداهای خیلی محدودی تولید می‌کند؛ معمولا، اصواتی مثل �آه� یا �اَه� و هم‌خوان‌های ساده هم‌چون �پ� و �ه�.

* در سن دو سالگی، واژگان بسیار محدودی را به کار می‌برد؛ معمولا، کودکان دو ساله، از 200 تا 300 کلمه استفاده می‌کنند و این واژگان را در جملات کوتاه، با هم ترکیب می‌کنند.

* بعضی از کلمات را هنگام بازی، به‌طور صحیح بیان می‌کند، اما هنگامی که از او خواسته می‌شود، نمی‌تواند آن را بیان کند.

مهارت گفتاری فرزندتان را بسنجید

1- آیا شنوایی فرزندتان، پیش از این، توسط متخصص، ارزیابی و سنجش شده است؟

2- فرزند شما، در دوران نوزادی، غان و غون می‌کرد؟

3- آیا فرزندتان، هنگام بازی، صداهای محیط را تقلید می‌کند؟

4- آیا کودک شما، شعرهای آشنا را تا حدی، به‌آسانی می‌خواند؟

5- آیا کودک‌تان قادر است کلماتی را که در مکالمات، به گوشش رسیده، به‌آسانی تقلید کند یا واژه‌ها را براساس دستوری که دریافت می‌کند، به کار می‌برد؟ مثلا وقتی از او می‌خواهید بگوید �آب‌میوه�، می‌تواند این کلمه را به کار ببرد؟

6- آیا احساس می‌کنید فرزندتان، بیش‌تر از آن‌چه به زبان می‌آورد، درک می‌کند؟

7- آیا در ظاهر، فرزندتان، برای بیان کلمات، تقلا می‌کند؟ انگار مطمئن نیست چگونه صداها را تولید کند؟

8- آیا گاهی اوقات، می‌شنوید که کودک‌تان، کلمه خاصی را به زبان می‌آورد، اما وقتی می‌خواهید همان کلمه را تکرار کند، نمی‌تواند؟

9- آیا کودک، صداهای هم‌خوان کم و محدودی دارد که دایم، از آن‌ها استفاده می‌کند؟

10- آیا در ظاهر، فرزندتان، ترکیب هم‌خوانی را برای کلمات بسیاری، به کار می‌برد- مثلا �با� برای بابا، بای‌بای، بغل- یا یک هجای خاص را تکرار می‌کند- مانند �شی‌شی� برای شیر یا شیشه شیر و �دد� برای رفتن به پارک؟

11- آیا کودک‌تان، در مکالمه و ارتباط با شما، از ایما و اشاره استفاده می‌کند؟

نتیجه: اگر پاسخ‌تان، به پنج سوال اول، �بله� و به بقیه سوال‌ها، �نه� است، می‌توانید مطمئن باشید که شنوایی فرزندتان، در محدوده طبیعی قرار دارد. بنابراین احتمال بسیار زیادی وجود دارد که کودک، فقط، دیرسخن‌گو باشد؛ اما اگر پاسخ شما، به پنج سوال اول، �نه� و به بقیه سوال‌ها، �بله� باشد و بدانید که شنوایی کودک‌تان، در محدوده طبیعی است، باید برای مشخص شدن وجود اختلال کنش‌پریشی زبانی، به متخصص مراجعه کنید.
2706