اطلاعات پزشكي ..... - صفحه 25 - قطره رشد مژه به بازار آمد ........................
نی نی سایت > تبادل نظر > متفرقه > عمومي > اطلاعات پزشكي .....

موضوع: اطلاعات پزشكي ..... + اظهار نظر

صفحه 25 از 56 اول قبلی  20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30  بعدی آخر صفحه
روفينا پست ها : 8144عضویت:1389/7/13
1389/10/10 - 7:14 عصر
تاثير ظروف بر سلامت انسان(ظروف سفالي):Mypictures.ir
به هر حال ظروف سفالي را مي‌توان قديمي‌ترين ظروف غذاخوري ناميد ولي اين قدمت باعث فراموشي آنها نشده است و هنوز هم به 2 شكل سنتي سفال و سراميك استفاده مي‌شوند......

سفالي كه لعاب مي‌خورد و مجدداً پخته مي‌شود به سراميك تبديل مي‌شود و امروزه اين ظروف سراميكي هستند كه به‌عنوان ظروف غذاخوري استفاده مي‌شوند و ظروف سفالي بيشتر جنبه تزئيني دارند، چون سفال اگر لعاب نداشته باشد چربي و رطوبت را پس مي‌دهد. براي تهيه اين ظروف معمولاً از خاك كائولن به‌عنوان ماده اوليه به همراه مقداري كاه و شن به‌عنوان چسب استفاده مي‌شود.

اما كارشناسان هشدار مي‌دهند در استفاده از ظروف سفالي و سراميك بايد از استفاده از ظروف آبي‌رنگ به‌عنوان ظروف غذاخوري پرهيز كرد چون اين ظروف داراي تركيبات سربي هستند و احتمال بروز مسموميت غذايي را ‌افزايش مي‌دهند. از محاسن اين ظروف مي‌توان به سبك بودن آنها نسبت به چيني‌ها و همچنين قيمت كمترشان نسبت به ظروف چيني و كريستال اشاره كرد.
روفينا پست ها : 8144عضویت:1389/7/13
1389/10/10 - 7:22 عصر
تاثير ظروف بر سلامت انسان(ظروف رويي يا روحي)

Mypictures.irاحتمالا وقتي از كسي مي‌شنويد قابلمه روحي فكر مي‌كنيد اصل و نسب اين قابلمه از روي است و طرف به اشتباه آن را روحي تلفظ مي‌كند. اما در اين مورد، شما هم اشتباه مي‌كنيد. اين ظروف به‌طور عمده از جنس آلومينوم هستند و براي سلامت انسان هم ضرر دارند......نگهداري مواد غذايي ترش اسيدي يا شور در ظروف آلومينومي يا طبخ غذا در اين ظروف موجب خروج آلومينوم از ظرف و ورود آن به غذا مي‌شود. يبوست، اختلالات گوارشي، پوكي استخوان و آلزايمر از مهم‌ترين عوارض ناشي از مصرف آلومينوم است.نتايج يك تحقيق داخلي روي ظروف آلومينومي نشان مي‌دهد كه در اثر پخت غذا در اين ظروف، يون‌هايي آزاد و به غذا اضافه مي‌شوند كه موجب بروز بيماري‌هايي مانند آلزايمر، راشيتيسم و عوارضي همچون غش، كم‌خوني مفرط و اختلال در هنگام راه‌رفتن مي‌شود. بر پايه نتايج اين تحقيق، هرچه مدت زمان پخت در اين ظروف بيشتر شود ميزان يون‌هاي آزاد شده نيز افزايش مي‌يابد. همچنين استفاده از اسيدهاي خوراكي مثل سركه، آبليمو و آبغوره در غذا موجب افزايش آزاد شدن يون‌ها مي‌شود.البته اين خطرات فقط مخصوص ظرف آلومينومي نيست. ‌كارشناسان همچنين معتقدند در طبخ غذا از ظروف مسي هم نبايد استفاده كرد. نرم بودن فلز مس و ورود آن به غذا باعث مي‌شود كه در طولاني‌مدت فرد دچار مسموميت شده و مس اضافي روي احشاء و اندام داخلي بدن اثرات سوئي بگذارد.بعضي از كارشناسان عقيده دارند ظروف استيل بهترين نوع ظروف براي پخت غذا هستند و درصورت استفاده از ظروف مسي، بايد اين ظروف قلع‌اندود باشند. البته جذب آهن فلزي از طريق سامانه گوارش پايين است. اما همان اندازه آهني كه از اين طريق وارد غذا ‌مي‌شود و جذب مي‌شود، نكته مثبتي در استفاده از اين ظروف به شمار مي‌آيد.
روفينا پست ها : 8144عضویت:1389/7/13
1389/10/10 - 7:26 عصر
تاثير ظروف بر سلامت انسان(ظروف چيني)Mypictures.ir


چيني‌ها بدون حرف و حديث.........ظروف چيني يكي از سالم‌ترين ظروف غذاخوري هستند كه از نظر ايجاد مشكل براي سلامتي هيچ حرف و سخني پشت سرشان شنيده نمي‌شود. اين ظروف همان طور كه از اسمشان پيداست اولين بار حدود 3تا4 هزار سال پيش در چين توليد شده‌اند. سابقه توليد صنعتي چيني در ايران هم به حدود 3 تا 4 سال پيش از انقلاب باز مي‌گردد.توجه به اين مواد اوليه ساخت آن ها مشخص مي‌كند كه چيني‌ها يك نسبت خانوادگي هم با سراميك‌ها دارند.تفاوت عمده اين دو جنس به درجه حرارت پخت آنها مربوط مي‌شود. حداكثر درجه حرارت پخت سراميك‌ها 1100 درجه است كه البته درجه حرارت داخل اين ظروف از اين مقدار كمتر است.همين مسئله باعث مي‌شود كه در داخل ظروف سراميك خلل و فرج باقي بماند و اين ظروف از چيني‌ها سبك‌تر شوند و جذب آب داشته باشند و البته به همين دليل دوام آنها هم از چيني‌ها كمتر است. در مقابل، چيني‌ها در 1400 درجه پخت مي‌شوند و به همين دليل درجه ‌حرارت داخل و بيرون آنها يكسان شده و سنگين‌تر و با دوام‌تر هستند.چيني‌ها بر خلاف جنس‌هايي مانند بلور در تماس با غذاي داغ زود داغ نمي‌شوند و همچنين با سرد و گرم شدن به راحتي نمي‌شكنند. همچنين اين ظروف هيچ‌گونه مواد سمي و مضري ندارند....در تمام دنيا در مراسم تشريفاتي از ظروف چيني استفاده مي‌شود، اما چيني‌ها انواع گوناگوني دارند. مثلاً چيني‌هاي ضخيم و بسيار مقاوم معمولاً در هتل‌ها استفاده مي‌شوند و چيني كاغذي‌ كه نوعي چيني بسيار نازك و براق و استخواني بسيار گران قيمت است، در انگلستان و كره مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ما ايراني‌ها هم معمولا از چيني پورسلن استفاده مي‌كنيم كه ضخامت متوسطي دارد و از جلاي خوبي برخوردار است.در شستشوي ظروف چيني بهتر است از سفيدكننده‌ها و اجسام خشن مانند سيم ظرف‌شويي استفاده نشود تا جلاي لعاب از بين نرود....
مرمري پست ها : 3245عضویت:1389/9/9
1389/10/12 - 11:36 صبح
علائم بيماري ايدز چگونه ظاهر مي شود؟

با كاهش قدرت سيستم دفاعي به مرور زمان بدن آماده ابتلا به عفونتها و سرطانهايي مي شود كه به طور معمول در مردم عادي ديده نمي شوند ، اين بيماريها بصورت بيماريهاي ريوي ، اسهالهاي شديد و مزمن ، تبهاي طولاني ، كاهش وزن ، اختلالات شخصيتي ، بيماريهاي مغزي وپوستي خود را نشان مي دهند كه درنهايت منجر به مرگ فرد مبتلا خواهد شد.
? علائم اصلي ايدز:
? كاهش وزن بيشتر از 10 درصد
? اسهال مزمن بيشتر از يك ماه
? تبهاي متناوب يا ثابت بيش از يك ماه
? علائم فرعي:
? سرفه پايدار به مدت بيش از يك ماه
? عفونت پوستي منتشر همراه با خارش
? تبخالهاي عود كننده
? برفك دهاني
? عفونت تبخالي مزمن پيشرونده و منتشر
? بزرگ شدن عمومي غدد لنفي آلودگي به ويروس ايدز دليل ابتلا به بيماري ايدز نيست ولي سرانجام تقريباً بطوراجتناب ناپذيري به بيماري ايدز منتهي مي شود.
يكي از اولين راه هاي شناخت يك بيماري، شناخت علائم و مراحل مختلف سير بيماري است. با اين شناسايي مي توان از گسترش و توسعه بيماري در مراحل اوليه جلوگيري نمود. علائم آلودگي بيماري ايدز بسيار پيچيده است و داراي مراحل چندي است كه الزاماًهمه آنها در افراد آلوده مشاهده نمي شود.
اين مراحل عبارتند از:
? مرحله اول عفونت حاد:
در اغلب موارد در صورتي كه تعداد كافي ويروس ايدز وارد بدن فردي شود ، بعد از چند هفته علائمي نظير تب ، گلودرد،بزرگي غدد لنفاوي، درد مفاصل و عضلات ، سر درد، ضعف و بي حالي، بي اشتهايي ، تهوع و استفراغ، كاهش وزن، اسهال و گاهي دانه هاي جلدي و يا تظاهرات عصبي ظاهر ميگردد. اين علائم اختصاصي نبوده و شباهت كاملي با نشانه هاي بسياري از بيماريهاي ديگر دارد. چون خود بخود ظرف يك تا دو هفته بهبودي حاصل ميگردد ، كمتر اتفاق مي افتد كه بيماري دراين دوره تشخيص داده شود. بعلاوه از هنگام ورود ويروس ايدز تا مثبت شدن نتيجه آزمايشگاهي كه نشانگر آلودگي فرد است حدود2 تا 12هفته و گاهي تا16 ماه طول مي كشد. در اين فاصله زماني ، فرد، آلوده بوده و ممكن است سايرين را آلوده كند.
? مرحله دوم بدون علامت:
پس از بهبودي خود بخودي مرحله حاد، بيمار وارد مرحله بدون علامت مي شود كه بر حسب نوع ويروس آلوده كننده از10تا 17 سال طول مي كشد. در اين مدت شخص آلوده هيچگونه علامتي از بيماري را بروز نمي دهد و به ظاهر كاملاً سالم است ولي براي ديگران آلوده كننده مي باشد. اين مرحله نزد كودكان كوتاهتر است و در اين مرحله شخص ديگران را مبتلا مي كند. در اين دوره آزمايش خون مثبت است. كنترل انتشار ويروس در اين مرحله مشكل مي باشد.
? مرحله سوم بزرگي منتشر و پايدار غدد لنفاوي:
دراين مرحله غدد لنفاوي به صورت بزرگ شده و به شكل قرينه و بدون درد در بيش از دو نقطه بدن بجز ناحيه كشاله ران ظاهر مي شود حداقل 3ماه باقي مي مانند.
? مرحله چهارم مرحله قبل از ايدز و حالات وابسته به ايدز:
قبل از بروز علائم نهايي ايدز در بيمار ، عوارضي ظاهر مي شود كه به آن علائم مربوط به ايدز مي گويند و عبارتند از
? كاهش وزن بيشتر از10درصد وزن سابق
? اسهال به مدت بيشتر از يك ماه
? تب به مدت بيشتر از يك ماه
? عرق شبانه
? خستگي، بي حالي و ضعف
اين علائم را مقدمه استقرار كامل ايدز كه پايان طيف بيماري مي باشد ، به حساب مي آورند. در برخي موارد، بي قراري، بي اشتهايي، دل درد، سردرد وجود دارد و تغييرات عصبي منجر به از دست دادن حافظه و آسيب اعصاب محيطي مي شود. اين علائم معمولاً متناوب است ولي كاهش وزن در اكثر بيماران وجود دارد و پيشرونده هم مي باشد. بسياري از بيماران در اين مرحله دچار ضايعات پوستي، مخاطي و ضايعات دائم و يا عود كننده دهني و يا ناحيه تناسلي به علت ويروسهاي مختلف مي شوند.
? مرحله پنجم ايدز:
ايدز به مرحله نهايي آلودگي ايدز گفته ميشود. در اين مرحله به علت كاهش شديد قدرت دفاعي بدن، شخص، مستعد ابتلا به بسياري عفونتهاي و سرطانها مي شود كه علائم بسيار متنوعي دارند و درنهايت بيمار را از پاي در مي آورند.

مرمري پست ها : 3245عضویت:1389/9/9
1389/10/12 - 11:41 صبح


چرا سكسكه مي كنيم؟


سكسكه خود به خود ناراحت كننده نيست ولي ممكن است نخستين علامت يك بيماري مهم باشد كه بايد فوري آن را شناخت و درمان كرد.
چراسكسكه مي كنيم؟
سكسكه علل مختلف دارد، يك معده خيلي پر به علت فشار شديد روي اعصاب، ممكن است موجب ايجاد سكسكه شود و اين حال مخصوص كودكان شيرخوار است ومادران اغلب ديده اند كه اگر كودك را زياده از حد شير دهند، به علت پرشدن معده، به سكسكه مبتلا مي شود.
دستگاههاي ديگر اطراف معده مثل جگر سياه و طحال نيز ممكن است به علت بيماري سبب تحريك عصب مخصوص و پيدايش سكسكه شوند و حتي ناراحتي ها و بيماري هاي مختلف داخل قفسه سينه نيز گاهي ممكن است باتحريك اعصاب آن ناحيه سكسكه ايجاد كنند.
سكسكه، علل مغزي نيز مي تواند داشته باشد و بعضي اوقات اولين علامت يك ضايعه مغزي ممكن است پيدايش سكسكه باشد، بنابراين سكسكه با اين كه به صورت ظاهر بسيار ساده و بي اهميت است، اگر به علت وجود بيماري هاي مختلف باشد، تشخيص و درمان مخصوص خواهد داشت.
ـ درمان سكسكه
سكسكه اي را كه د ركودكان از پرخوري ايجاد مي شود، مي توان بافشار جزيي روي شكم برطرف ساخت و براي ايجاد اين فشار و آرام كردن سكسكه كافي است يا كودك را چند لحظه روي شكم بخوابانيم و يا كيسه آب گرم را روي شكم او قرار دهيم. معمولاً سكسكه اگر ساده و فقط به علت پرخوري باشد، با اين روش، درمان مي شود.
در كودكان بزرگتر كه قدرت خوردن و آشاميدن دارند با تحريك مخاط دهان يا چشم مي توان از ادامه سكسكه جلوگيري كرد و براي اين كار قدري نان يا غذاي ديگر در دهان آنان مي گذاريم و آنها را وادار به جويدن و بلعيدن مي كنيم و يا با انگشت، فشار مختصر روي پلك هاي چشم آنها وارد مي كنيم تا از آن راه سبب تحريك مخاط چشم و عصب مشترك آن شود و سكسكه را آرام كند.
سكسكه اگر به علت وجود اختلالات در دستگاههاي مختلف بدن باشد، بايد توسط پزشك، تشخيص داده و درمان شود و در اين حال هر نوع سكسكه بر حسب اين كه چه علتي داشته باشد، درمان مخصوص خواهد داشت.

باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/10/12 - 1:40 عصر
مومك براي پوست خطر دارد؟...................


--------------------------------------------------------------------------------

حوالي عيد، خيلي از خانم‌ها براي مومك انداختن، از آرايشگاه‌ها وقت مي‌گيرند ولي آيا موم انداختن هيچ خطري براي پوست ندارد؟ ............بهترين روش براي موم انداختن چيست؟

موم انداختن به اين صورت انجام مي‌شود كه يك لايه نازك از موم گرم روي پوست ماليده شده و سپس يك پارچه، كاغذ يا زرورق روي آن قرار مي‌گيرد و بعد از مالش در جهت خلاف رويش موها از سطح پوست برداشته مي‌شود. به اين روش استريپ ‌واكس گفته مي‌شود و در مقابلش هارد واكس وجود دارد كه در اين روش از لايه ضخيم‌تري از موم استفاده مي‌شود (نه از پارچه) و براي افرادي كه پوست حساسي دارند مناسب‌تر است.

بهتر است موهاي كدام بخش‌هاي بدن را موم بيندازيم؟

مناطق شايعي هست كه موم انداختن براي آنها انجام مي‌شود: اندام فوقاني، زيربغل، كشاله‌ران، اندام تحتاني، تنه‌ و ناحيه تناسلي.توصيه مي‌شود موم انداختن در مناطق زيربغل، كشاله‌ران و ناحيه تناسلي به دليل اينكه موهاي ضخيم و پرپشتي دارند به دليل عوارض احتمالي بعدي و تحريك غدد لنفاوي منطقه‌اي، استفاده نشود. در داخل گوش، داخل بيني، مژه، پلك، ناحيه تناسلي آقايان و نوك پستان نيز نبايد از موم استفاده شود. جديدا انواع خاصي از موم به بازار آمده كه مي‌توان از آن دسته به موم جلبك دريايي اشاره نمودكه اگر چه پايه دريايي دارد ولي به هر حال عوارضي مشابه با روش مرسوم موم انداختن و احتمال انتقال عوامل بيماري‌زاي جلبكي دارد.

و چه عوارضي دارد؟

درد، سوختگي با موم داغ، حساسيت تماسي با موم يا پارچه، انتقال عوامل بيماري‌زا، فوليكوليت و سودوفوليكوليت، خون‌ريزي و كبودي، كهير، پارگي پوست، برآمدگي‌هاي قرمز در سطح پوست، فرو رفتن موها به داخل پوست و تغييررنگ قهوه‌اي در محل رويش موها.

و چطور عوارضش را كم كنيم؟

قبل از انجام كار به جهت رويش موها توجه كنيد تا احتمال فرو رفتن موبه داخل پوست و التهاب و چركي شدن (فوليكوليت) به حداقل برسد. گاهي به دنبال اين فوليكوليت‌ها فرد موهاي فرورفته را دستكاري كرده و سعي در بيرون آوردن آنها مي‌كند كه همين امر به التهاب بيشتر منجر شده و درنهايت قهوه‌اي شدن محل كه ممكن است براي مدت‌هاي طولاني باقي بماند، ايجاد مي‌شود. حتما حرارت موم قبل از تماس با بدن بايد كنترل شود. احتمال حساسيت به پارچه، كاغذ و خود موم ممكن است وجود داشته باشد كه به‌صورت قرمزي، خارش، تورم و حتي ايجاد تاول مي‌تواند بروز كند.

استفاده از موم و كاردك و وسايل مشترك در آرايشگاه ضرري ندارد؟

چرا؛ مكررا ديده شده است كه زگيل خصوصا در ناحيه تناسلي به دليل استفاده از كاردك، موم يا ظرف مشترك انتقال پيدا مي‌كند. ويروسي نيز وجود دارد كه مي‌تواند در اثر وسايل مشترك منتقل گردد. انتقال قارچ‌هاي سطحي پوست، عفونت‌هاي باكتريال و هپاتيت‌هاي ويروسي و ايدز نيز امكان‌پذير است. پس حتما بايد توجه شود كه از ظرف‌هاي يك‌بار مصرف، موم جدا و كاردك و پارچه مجزا براي هر فرد استفاده شود. بهتر است در مناطقي كه موهاي ضخيم و پوست حساس دارند (ناحيه تناسلي و زيربغل)به جاي پارچه يا زرورق و كاغذ از پدهاي مخصوص استفاده شود. پارچه‌هاي مصرفي بهتر است از انواع هيپوآلرژيك باشند و جنس خشن نداشته باشند.

و چه كساني نبايد از مومك استفاده كنند؟

كساني كه تحت درمان با داروهاي لايه‌برداري مثل ترتينوئين و ايزوترتينوئين هستند به دليل اينكه پوست‌شان راحت‌تر دچار پارگي و شكنندگي مي‌شود، بهتر است از موم انداختن استفاده نكنند و مخصوصا از موم انداختن در مناطق مبتلا به زگيل، مولوسكوم، عفونت‌هاي قارچي و باكتريال، خال يا پوست تحريك شده، شكاف‌دار و آفتاب سوخته اجتناب نمايند.


موم؛ انواع و اقسام


موم گرم


استفاده از موم گرم شايع‌ترين روش مورد استفاده است. اين موم بلافاصله بعد از استعمال در سطح پوست با پارچه برداشته مي‌شود و از رزين، موم پارافين، شربت گلوكز و عسل ساخته مي‌شود. اين روش سريع بوده و براي مناطق وسيعي در يك مرتبه استفاده مي‌شود و روش مناسبي براي انواع موهاي ظريف و خشن است و مي‌تواند موهايي با ريشه‌هاي محكم و عميق را برداشت نمايد. رويش مجدد موها به صورت ظريف‌تر رخ مي‌دهد. از مضرات اين روش مي‌توان به باقي ماندن موم در سطح بدن، حساسيت پوستي بيشتر و فرو رفتن مو به داخل پوست اشاره نمود.


موم داغ


اين روش، قديمي‌تر است و امروزه كمتر استفاده مي‌شود. در اين روش موم در سطح پوست سرد مي‌شود و سپس برداشته مي‌شود. اين روش بهتر از روش قبلي سبب به دام انداختن موها مي‌شود و براي مناطق كوچك با موهاي ضخيم مناسب‌تر است.

موم سرد


در اين روش، موم به طور آماده روي صفحات پارچه‌اي يا كاغذي قرار مي‌گيرد. برخي از پزشكان، موم انداختن را در افراد ديابتيك، مبتلايان به وريدهاي واريسي يا آنهايي كه گردش خون محيطي ضعيفي دارند، توصيه نمي‌كنند؛ زيرا در اين افراد احتمال عفونت بيشتر است......................

باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/10/13 - 3:21 عصر
قطره رشد مژه به بازار آمد ........................


--------------------------------------------------------------------------------

خيلي از خانم‌ها دوست دارند مژه‌هايشان بلند و باريك و سياه باشد و شايد به همين دليل است كه خيلي‌ها از طرفداران پر و پا قرص ريمل‌هايي هستند كه مژه‌ها را تا حدامكان بلندتر و خوش‌فرم‌تر مي‌كنند ولي در اين ميان كساني كه مژه‌هاي كم‌پشتي دارند و يا مژه‌هايشان كوتاه و كم‌ است بايد چه كنند؟ تا پيش از اين، اين افراد سراغ ريمل‌هايي مي‌رفتند كه خرده‌مژه داشته و يا از مژه مصنوعي، براي حل اين مشكل زيبايي خود استفاده مي‌كردند ولي بايد به اين دسته از بانوان خبر خوبي بدهيم كه نخستين داروي جديد تقويت رشد مژه مجوز ساخت و توليد گرفته و به بازار فروش راه يافته است...


سازمان غذا و داروي آمريكا به تازگي رسما تاييديه نخستين داروي رشد مژه چشم را منتشر كرد. لاتيس نام دارويي است كه براي نخستين بار در جهان براي افزايش طول مژه‌ها و زيباتر كردن آنها توليد شده است. اين دارو كه از سوي شركت آلرگان كاليفرنيا تهيه و روانه بازار شده است، با كسب تاييديه اداره غذا و داروي آمريكا از سه ماه اول سال 2009 وارد بازار خواهد شد. گروه محققاني كه در توليد و ارايه اين دارو نقش داشته‌اند، اعلام كرده‌اند: داروي لاتيس طوري طراحي شده است كه مي‌تواند پس از استفاده مداوم براي حداقل 8 هفته مژه‌ها را بلندتر و حتي ضخيم‌تر كند. تركيب موثر در اين داروي جديد بيماتروپروست است كه مي‌تواند با اثر روي قاعده مژه‌ها آنها را بلندتر و ضخيم‌تر كند. به گفته محققان دوز مصرف اين دارو، يك نوبت در روز است. اين محققان مي‌گويند نتايج كامل درمان پس از16 هفته قابل رويت است. به بازار راه يافتن اين داروي جديد مي‌تواند خبر خوبي براي افرادي باشد كه به بيماري هايپوتريكوز مبتلا هستند. در اين بيماري، افراد به ميزان كافي و طبيعي مژه ندارند. هنوز جزييات دقيق در رابطه با تركيبات اصلي و فرعي اين دارو و نحوه عملكرد آن منتشر نشده است و همچنين چون اين دارو يك داروي جديد است، هنوز مشخص نيست در بلندمدت چه عوارضي جانبي احتمالي در پي خواهد داشت زيرا اين عوارض احتمالي معمولا پس از سال‌ها استفاده مشخص مي‌شوند. اين داروي افزايش رشد مژه در ماه آينده در بازارهاي آمريكا در دسترس خريداران خواهد بود.

8 فرمان مژه‌اي


تا اين داروي جديد رشد مژه به بازار ايران برسد، بايد با همان ريمل و فرمژه قديمي‌تان بسازيد. براي اينكه مژه‌هايي زيباتر و بلندتر داشته باشيد، رعايت يك سري از نكات خاص به شما كمك مي‌كند كه زيباتر به نظر برسيد و مژه‌هايي پرپشت‌تر داشته باشيد:


1) مژه‌هايتان را برس بزنيد: براي اينكه مژه‌هايتان بلندتر و پرتر به نظر برسند، يك برس مخصوص مژه را از بازار بخريد. برس زدن ملايم مژه‌ها باعث مي‌شود كه مژه‌هاي شما بلندتر و جذاب‌تر به نظر برسند.


2) برس ريملتان را با آب و صابون بشوييد: بد نيست هر چند وقت يك بار برس ريمل‌تان را با آب و صابون خوب بشوييد و آب بكشيد. گاهي برخي از ميكروب‌ها در اين محيط مرطوب و تاريك رشد مي‌كنند كه مي‌توانند براي شما دردسر ايجاد كنند.


3) توي ماشين ريمل نزنيد: هرگز در داخل اتومبيل و وسايل در حال حركت از ريمل استفاده نكنيد چون امكان دارد برس ريمل وارد چشمانتان بشود.


4) بعد از 4 تا 5 ماه ريمل را دور بيندازيد: در صورتي كه ريمل شما خشك شده است، در آن را محكم ببنديد و داخل آب داغ بيندازيد. مي‌توانيد يك قطره روغن بادام شيرين داخل تيوپ آن نيز بچكانيد اما توصيه مي‌كنيم وقتي چهار و يا پنج ماه از استفاده از ريمل گذشت و يا خشك شد، آن را دور بيندازيد.


5) ريمل‌تان را قرض ندهيد: ريمل از جمله وسايلي است كه به راحتي به باكتري و انگل آلوده مي‌شود. پس اجازه ندهيد غير از شما كسي از ريمل‌تان استفاده كند. اگر براي آرايش هم به آرايشگاه مي‌رويد، ريمل مخصوص‌تان را به آرايشگاه ببريد.


6) كندن مژه، ممنوع: هرگز مژه‌هايتان را نكنيد و يا آنهارا كوتاه نكنيد چون رشد مژه‌ها نسبت به ساير موهاي بدن بسيار كمتر است.


7) فرمژه مناسب بخريد: براي اينكه مژه‌هايتان در اثر استفاده از فرمژه آسيب‌ نبينند، فرمژه مناسب بخريد. فرمژه‌هاي خوب به جاي اينكه فلزي باشند، پلاستيكي هستند. در ضمن بهتر است بلافاصله پس از خروج از حمام از فرمژه استفاده كنيد چون وقتي مژه‌ها مرطوب هستند، بهتر شكل مي‌گيرند. شما حتي مي‌توانيد از انگشتانتان براي فردادن به مژه‌‌هايتان استفاده كنيد. براي اين كار ابتدا دست‌هايتان را بشوييد و سپس به طور دقيق پس از آنكه ريمل زديد، انگشت را روي ريشه مژه‌هايتان از پايين قرار دهيد و به سمت بالا فشار دهيد تا زماني كه خشك شود.


8) مژه مصنوعي را فقط يك بار استفاده كنيد: مژه مصنوعي را تا حدامكان دوبار استفاده نكنيد اما در صورتي كه تمايل داريد اين كار را انجام دهيد، توصيه ما اين است كه مژه را برداشته لاي دستمال كاغذي آغشته به الكل بگذاريد و آن را به طور كامل تميز كنيد سپس با باد خشك كرده و در جاي تميز قرار دهيد....................
باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/10/18 - 12:44 عصر
مراقبت‌هاي پس از زايمان ......................


--------------------------------------------------------------------------------

6 ساعت اول پس از زايمان، مهم‌ترين و خطرناك‌ترين زمان براي مادر است. در مراقبت‌هاي پس از زايمان كنترل ميزان خو‌ن‌ريزي و علايم حياتي مادر (فشار خون، دماي بدن، نبض و تنفس) اهميت زيادي دارد. مراقبت‌هاي معمول پس از زايمان، طي 3 ملاقات انجام مي‌شود كه ملاقات اول در روزهاي اول تا سوم، ملاقات دوم در روزهاي 10 تا 15 و ملاقات سوم در روزهاي 42 تا 60 پس از زايمان انجام مي‌شود. مراقبت‌هاي نوزاد نيز در 3 نوبت شامل مراقبت بدو تولد، مراقبت روزهاي 3 تا 5 و مراقبت روز 30 انجام مي‌شود. براي مادري كه در بيمارستان زايمان مي‌كند، مراقبت پس از زايمان در بيمارستان را مي‌توان مراقبت بار اول پس از زايمان محسوب كرد. .................

مراقبت‌هاي ضروري پس از زايمان چه مراقبت‌هايي است؟مراقبت‌هاي ضروري و اوليه براي مادر شامل مراقبت‌هاي نوك پستان، رابطه زناشويي بعد از زايمان، تغذيه، يبوست، دردهاي پس از زايمان، ورزش براي برگشت عضلات به حالت اوليه و تنظيم خانواده است. رژيم غذايي مادران شيرده بعد از زايمان در مقيسه با غذاي زنان باردار نياز به كالري و پروتئين بيشتري دارد. زيرا بايد پروتئين، كلسيم و ساير موادي كه مادر در اثر شيردهي از دست مي‌دهد تامين شود. براي جلوگيري از كم‌خوني و كمبود ويتامين‌ها مصرف روزانه يك قرص آهن و يك قرص مولتي ويتامين تا سه ماه پس از زايمان براي مادر تجويز مي‌شود.بهتر است در زمان شيردهي از مصرف غذاهاي نفاخ و حساسيت‌زا مانند گوجه فرنگي، پياز، كلم، شكلات و ادويه‌ خودداري شود.وضعيت شير دادن چگونه بايد باشد؟تغذيه نوزاد با شير مادر بسيار اهميت دارد. زيرا شير مادر علاوه بر مزاياي زيادي كه دارد احتياجات تغذيه‌اي نوزاد را در 4 تا 6 ماه اول زندگي برطرف مي‌كند.مادرشيرده بايد نوك پستان‌ها را كاملاً تميز نگه دارد و بدون استفاده از مواد شيميايي و آرايشي و فقط با چند قطره از شير خود، آن را چرب كند.آيا مشكلات گوارشي هم وجود دارند؟اغلب خانم‌ها در روزهاي اول بعد از زايمان معمولاً دچار يبوست مي‌شوند كه به محض شروع فعاليت روزانه اين حالت از بين مي‌رود. رژيم غذايي مناسب و مصرف مواد غذايي داراي فيبر مانند سبزيجات و ميوه به رفع يبوست كمك مي‌كند.چرا بعد از زايمان درد وجود دارد؟به علت انقباض رحم براي خروج لخته‌هاي خون باقي مانده، گاهي در روزهاي اول پس از زايمان، دردهايي شبيه درد قاعدگي وجود دارد كه به پس‌درد موسوم است. اين درد با شيردهي بيشتر مي‌شود كه علت آن وجود هورموني است كه در شير دهي ترشح شده و باعث انقباض رحم مي‌شود. اگر درد شديد و مداوم شده همراه با تب يا خو‌ن‌ريزي باشد، بايد فورا به پزشك مراجعه شود.مادران مي‌توانند ورزش كنند؟براي برگشت سريع‌تر ماهيچه‌هاي شكم و ساير قسمت‌ها به حالت اوليه، انجام حركات ويژه ورزشي با نظر پزشك ورزشي در زناني كه زايمان طبيعي كرده‌اند، توصيه مي‌شود.براي تنظيم خانواده چه بايد كرد؟زمان شروع استفاده از روش انتخاب شده براي مادران شيرده و غير شيرده متفاوت است. به اين ترتيب كه بايد مادراني كه فقط با شير خود نوزادشان را تغذيه مي‌كنند، 40 روز پس از زايمان (چون تا 40 روز احتمال حاملگي كمتر است) و مادراني كه اصلاً شير خود را به نوزاد نمي‌دهند يا از شير كمكي استفاده مي‌كنند، 20 روز پس از زايمان، استفاده از روش پيشگيري را آغاز كنند.چه علايمي نشان‌دهنده خطر در دوران پس از زايمان است؟تب و لرز، خو‌ن‌ريزي بيش از ميزان قاعدگي درهر زمان ويا ادامه خو‌ن‌ريزي بيشتر از حد لكه بيني بعداز 10 روز، درد و ورم ناحيه بخيه‌ها، هر گونه درد، قرمزي و تورم پستان‌ها، لمس توده يا درد و تورم و خروج ترشحات چركي ازمحل بخيه‌ها، خروج ترشحات چركي و بدبو از مجراي زايمان، درد زيردل يا درد ساق پا، بي‌اختياري دفع ادرار و مدفوع، درد يا سوزش هنگام ادرار كردن و تكرر ادرار، افسردگي شديد، سرگيجه و رنگ پريدگي.دربارة محل بخيه‌ها هم توضيح مي‌دهيد؟در هر ملاقات، محل بخيه‌ها (برش اپيزيوتومي ‌يا سزارين) بررسي مي‌شود. ناحيه برش معمولا بدون درد، التهاب و كشش است. محل برش اپيزيوتومي‌ معمولاً پس از سه هفته ترميم مي‌شود و نخ بخيه محل برش سزارين پس از 7 تا 10 روز نياز به كشيدن دارد.


علايم هشدار .......


برخي مادران ممكن است در روزهاي 3 تا 6 و حداكثر تا روز 14 پس از زايمان دچار افسردگي خفيف و گذرا (اندوه پس از زايمان) شوند كه علايم آن به صورت گريه و بي‌قراري، اختلال در خواب و اشتها و احساس غمگيني تظاهر مي‌كند. دوره پس از زايمان، دوره پرخطري از نظر عود بيماري رواني قبلي و يا بروز بيماري رواني جديد است. بنابراين چنانچه فاكتورهاي خطر بيماري رواني مانند سابقه بيماري در مادر وجود دارد و در حال حاضر با علايم اندوه پس از زايمان مراجعه كرده است، بايد تحت نظر گرفته شود. چنانچه اين حالت طولاني و مداوم شود، مشورت با پزشك لازم است. دراين موقع، مادران بايد احساسات خود را با همسرشان درميان بگذارند.


اگر علايم طولاني و شديدتر شود مانند تمايل به خودكشي و آزار به نوزاد، روانپريشي پس از زايمان مطرح است. در مراحل اوليه، به صورت بي‌خوابي، بي‌قراري و تغييرات سريع خلق و خو خود را نشان مي‌دهد. بنابراين اگر سابقه در مادر و يا خانواده او و يا ساير عوامل خطر وجود دارد، ويزيت روان پزشكي الزامي‌است و مادر بايد ارجاع شود..................
ياس كبود پست ها : 3300عضویت:1389/4/19
1389/10/18 - 12:53 عصر
سوال از متخصص زنان و زايمان


اگرچه بيشتر خانم ها تصور مي‌كنند درباره قاعدگي اطلاعات كافي دارند، ولي مواردي هست كه خيلي از آنان درباره‌اش بي‌اطلاع‌اند و هميشه ممكن است در اين خصوص، اتفاقاتي بيفتد كه تا كنون با آن مواجه نشده باشند.اين مطلب، شما را با رايج‌ ترين پرسش‌هايي كه خانم ها درباره قاعدگي از پزشك متخصص زنان و زايمان مي‌پرسند، آشنا مي‌كند.1- چرا قاعدگي، خلق و خوي آدم را عوض مي كند؟

اصولا سندروم پيش از قاعدگي (PMS) به اين دليل رخ مي‌دهد كه بدن به تغييرات هورموني، حساس مي‌شود. 10 روز قبل از شروع قاعدگي، سطح هورمون‌هايي مثل پروژسترون و استروژن به سرعت تغيير مي‌كنند و اين تغيير سبب بروز علايمي مثل نفخ، تغييرات خلق و خو، سردرد، حساسيت پستان‌ها و خستگي مي‌شود.

نزديك به 90 درصد از خانم ها قبل از قاعدگي‌شان اين نشانه‌ها را تجربه مي‌كنند. حتي 20 درصد از آنها دچار علائم شديدتري مي‌شوند كه بر فعاليت‌هاي طبيعي‌ زندگي‌شان و حتي بر روابط فردي آنها تاثير مي‌گذارد.

اما چه بايد كرد؟ اول اينكه مطمئن شويد كه از نظر جسمي مشكلي نداريد. بعد سعي كنيد ورزش كنيد، مخصوصا وقتي احساس مي‌كنيد خلق شما تنگ شده است. مايعات فراواني بنوشيد، حتي هر دو ساعت يك بار. اگر با اين كارها بهتر نشديد از پزشك خود كمك بگيريد. مكمل‌هاي كلسيم و ويتامين‌ها نيز در كاهش نشانه‌هاي پيش از قاعدگي موثرند. گاهي مصرف قرص‌هاي ضد بارداري با نظر پزشك و در موارد شديد، مصرف داروهاي ضدافسردگي سبب بهبود اين نشانه‌ها مي‌شود.2- چرا گاهي اوقات قاعدگي‌ نامنظم مي‌شود؟

عادت ماهيانه خانم ها هر 28 روز يك بار تكرار مي‌شود، اما گاهي پيش مي‌آيد كه شما دو ماه يك بار پريود مي شويد و گاهي هر 26 روز ، 35 يا 42 روز يك ‌بار. قاعدگي طبيعي بايد به فاصله 25 تا 35 روز رخ ‌دهد؛ يعني از شروع اولين خون‌ريزي تا خون‌ريزي بعدي بايد 25 تا 35 روز طول بكشد. بسياري از خانم ها كه قاعدگي شان در يك روز در هر ماه اتفاق نمي‌افتد (مثلا تاريخ بيست و پنجم هر ماه)، فكر مي‌كنند قاعدگي‌شان طبيعي نيست. ولي اين افراد نبايد نگران شوند؛ زيرا لازم نيست قاعدگي دقيقا در همان روز ايجاد شود. تغيير دو سه روزه در قاعدگي، مشكل خاصي نيست. اما اگر فاصله بين دو پريود، به كمتر از 25 روز يا بيشتر از 35 روز برسد، بايد با پزشك مشورت كرد.

عادت ماهيانه به ويژه در دوران نوجواني و سال اول بلوغ منظم نيست، چون سيستم هورموني بدن هنوز كار خود را به خوبي آغاز نكرده است. اين امر ممكن است دو سال يا حتي بيشتر هم ادامه يابد. حدود 45 تا 50 سالگي نيز كه اكثر خانم ها به سن يائسگي نزديك مي‌شوند، دستگاه هورموني تقريبا خسته و عادات ماهيانه نامنظم مي‌شوند. اين حالت تا زمان يائسگي ادامه خواهد داشت!

حتي اگر از موضوع سن هم بگذريم، باز هم نامنظم بودن عادت ماهيانه امر بسيار مهمي نيست. اما اگر عادات ماهيانه شما مدت‌ طولاني نامنظم بود، توصيه مي‌كنيم به متخصص زنان مراجعه كنيد.

استرس، اضطراب و اتفاقات نگران‌كننده با تغيير روند تخمك‌گذاري و ايجاد اختلالاتي در ترشح پروژسترون مي توانند سبب قاعدگي نامنظم شوند. مشكلات تيروييد، هيپوتالاموس يا هيپوفيز كه در توليد هورمون‌هاي زنانه دخيل‌اند، هم مي‌توانند سبب نامنظمي عادات شوند. حتي ممكن است تخمدان‌ها دچار مشكلي باشند و با وجود فرماني كه از مغز دريافت مي‌كنند، هورمون كافي توليد نكنند! جالب است بدانيد افزايش ترشح هورمون مردانه هم سبب نامنظمي دوره‌ها مي‌شود. عفونت، تومور، فيبروم يا آندومتريوز هم مي‌توانند از علل احتمالي باشند.

از دلايل ديگر بي‌نظمي يا قطع قاعدگي، اضافه وزن ، كاهش وزن ، اختلالات تغذيه‌اي و انجام ورزش‌هاي سنگين است.3- چرا گاهي اوقات بين دو قاعدگي، ترشحات سفيد رنگ ديده مي‌شود؟

نگران نباشيد؛ اين ترشحات طبيعي هستند. اين ترشحات در برخي روزها كمتر و گاهي بيشترند. غددي كه داخل واژن قرار گرفته‌اند اين ترشحات را توليد مي‌كنند كه نقش اصلي آن جلوگيري از ورود ميكروب به داخل رحم است. در ميان دو دوره و در زمان تخمك‌گذاري ميزان ترشحات افزايش مي‌يابد و وجود آن كمك مي‌كند تا در اين زمان اسپرم ها راحت‌تر از دهانه رحم بالا بروند و به تخمك برسند.

در حالت طبيعي اين ترشحات، بي‌رنگ و بي‌بو هستند، اما اگر ترشحات زرد رنگ يا سوزناك يا بد بو بودند، مي‌توانند نشانه بروز عفونت يا قارچ باشند. در اين صورت براي جلوگيري از پيشرفت عفونت بايد به پزشك متخصص زنان مراجعه كرد.4- آيا استفاده طولاني‌ مدت از تامپون، شوك توكسيك مي‌آورد؟

سندروم شوك توكسيك به دليل عفونت باكتريايي ايجاد مي‌شود و با حملات ناگهاني تب و لرز، اسهال، تهوع، درد عضلاني و بثورات پوستي مشخص مي‌شود. اگر تامپون‌ها به مدت طولاني بمانند، زمينه را براي ايجاد عفونت‌هاي باكتريايي آماده مي‌كنند. بهترين وضعيت آن است كه تامپون‌ها هر 8 ساعت يك بار تعويض شوند.

ياس كبود پست ها : 3300عضویت:1389/4/19
1389/10/18 - 12:55 عصر
سوال شايع درباره پروتز سينه


اين روزها برخي خانم‌ ها به دلايل زيبايي يا درماني (مثلا پس از برداشتن سينه‌ هاي‌ شان متعاقب ابتلا به سرطان پستان)، دوست دارند از پروتزهاي سينه استفاده كنند ولي نگراني‌ اي كه در ذهن‌ شان هست، اين است كه آيا اين پروتزها ممكن است در آينده اختلالي در روند شير دادن به نوزادشان ايجاد كند يا نه؟ آيا مي ‌توان مطمئن بود كه مواد موجود در اين پروتزها به درون شير مادر نشت نمي ‌كند و موجب مسموميت نوزاد نمي ‌شود؟ اگر اين سوال ‌ها، سوال‌ هاي شما هم هست، با ما همراه شويد.

آيا مي ‌توان به نوزاد شير داد؟

اولين پرسش اين است كه پس از گذاشتن پروتز كه مسلما حجمي خواهد داشت مي‌ توان پس از زايمان به نوزاد شير داد؟ پاسخ اين سوال درست به روش جراحي پلاستيك شما بستگي دارد و اين كه اين پروتز در كدام قسمت و چگونه كار گذاشته شده است.

بهترين روش اين است كه در هنگام جراحي كار گذاشتن پروتز، بخش قهوه‌اي سينه آسيب نبيند و در خط برش جراحي قرار گرفته باشد و پروتز با برشي در زير سينه‌ ها در محل خودش قرار داده شود، معمولا بانواني كه پروتز سينه در زير ديواره عضلاني قفسه سينه ‌شان قرار داده شده است مشكل چنداني براي شير دادن به نوزادشان در آينده نخواهند داشت.

از طرف ديگر هر چه فشار پروتز روي غدد شيرساز سينه كمتر باشد، شانس بيشتري براي توليد شير وجود خواهد داشت. فشار بر هر غده ي بدن مي‌ تواند موجب اختلال در عملكرد آن غده شود. در مورد غدد شيري نيز در هنگام جراحي پروتز بايد دقت شود كه فشار زيادي بر اين غدد وارد نيايد.

آيا ممكن است مواد ايمپلنت به درون شير مادر نشت كند؟

اين دومين سوال رايج زناني است كه از اين ايمپلنت ‌ها استفاده مي ‌كنند. پاسخ اين سوال منفي است.

در حال حاضر، دو نوع پروتز سينه در بازار وجود دارد:

پروتزهاي آب نمكي و پروتزهاي سيليكوني. تاكنون هيچ گزارشي مبني بر نشت اين مواد از درون پروتز به سمت خارج بدن منتشر نشده است. لايه‌ هاي پوشش داخلي و خارجي اين پروتز مانع از اين خواهد شد كه مواد دروني آن به خارج نشت پيدا كند و نبايد بابت آلودگي شير با اين محصولات نگران بود.

آيا اين پروتزها سرطان ‌زا نيستند؟

پاسخ به اين سوال هم منفي است. هنوز هيچ مدركي كه نشان دهد پروتزهاي سينه باعث ايجاد سرطان در انسان مي‌ شوند، وجود ندارد. برعكس مطالعات جديد نشان داده ‌اند كه زناني كه پروتز سينه گذاشته ‌اند نسبت به كل جمعيت كمتر دچار سرطان پستان شده‌ اند. شايد يك دليل آن باشد كه اين بانوان منظم‌ تر براي معاينات و ماموگرافي مراجعه كرده ‌اند.

ولي بايد اين نكته را نيز مدنظر داشته باشيد كه پروتزهاي سينه مي‌ توانند تشخيص سرطان پستان را با تاخير رو به‌ رو كنند؛ پروتزهاي سيليكوني و آب نمكي هر دو موادي حاجب هستند و اشعه و پرتوها را از خودشان عبور نمي ‌دهند و به اين ترتيب مانع ديده شدن بافت اصلي سينه طي ماموگرافي مي ‌شوند.

نكته اصلي اين است كه اگر شما اين جراحي را انجام دهيد اين مطلب را طي معاينات راديوگرافي سينه ي خود به پزشك گوشزد كنيد تا با دقت و وسواس بيشتري كار خودش را انجام دهد.

آيا پس از جراحي پروتز سينه، بارداري امكان ‌پذير است؟

اگر شما پس از عمل جراحي گذاشتن پروتز سينه، باردار شويد، بافت سينه ي شما بزرگ شده و پوست نيز به دنبال آن كشيده مي‌ شود.

همچنين هنگام بارداري و همراه با آن اگر شير دادن را متوقف كنيد، بافت سينه ي شما كوچك و جمع مي ‌شود. پيش‌ بيني اين كه چه ميزان اين تغييرات رخ مي‌ دهد غير ممكن است ولي حجم پروتز سينه در طي اين عمليات به همان اندازه باقي خواهد ماند.

البته برخي از بانوان از شل ‌شدگي پوست اطراف پروتز طي بارداري و شير دادن و توقف شير دادن شاكي هستند كه در اين صورت گاهي عمل ‌هاي جراحي اصلاحي لازم است توسط جراح پلاستيك انجام شود.

منبع: ABCnews

ياس كبود پست ها : 3300عضویت:1389/4/19
1389/10/18 - 12:59 عصر
ناگفته ‌هاي پروتز سينه

بعد از عمل جراحي منتظر چه اتفاقي باشيم؟
* درد بعد از عمل جراحي بزرگ كردن سينه تا حدي وجود دارد؛ ولي در هر فرد با فرد ديگري متفاوت است و البته بستگي به محل قرارگيري پروتز نيز دارد، مكان قرار دادن پروتز سينه در پشت ماهيچه سينه ‌اي همراه با درد بيشتري است، چون بايد مقداري از ماهيچه بريده شود تا فضايي براي گذاشتن پروتز سينه باز شود.

معمولا در 5 روز اول بعد از عمل، نياز به مُسكن براي كم كردن درد از سوي پزشك تجويز مي‌ شود.

* بعد از عمل، سينه‌ ها تا حدودي ورم كرده و اين حالت معمولا 2 تا 3 هفته بعد از بين مي‌ رود. گاهي ممكن است ورم دو سينه با هم متفاوت باشد. اين حالت كاملا عادي است و به مرور زمان برطرف مي ‌شود.

* بعد از عمل، مساله ‌اي كه برخي افراد را دچار نگراني مي‌ كند، ‌اين است كه اظهار مي ‌‌كنند سينه خيلي در بالا قرار گرفته كه اين حالت نيز عادي است. در طي 2 ماه بعد از عمل پروتز در اثر جاذبه زمين جاي خود را پيدا كرده و به پايين آمده و حالت طبيعي پيدا مي ‌‌كند و حتي ممكن است كه يك طرف سريع‌ تر از طرف ديگر پايين بيايد كه اين مشكل نيز به مرور زمان برطرف مي ‌شود.

* تغيير احساس در نوك سينه و خود سينه نيز موقتي است. بعضي بيماران كاملا حس سينه ‌‌شان را از دست مي ‌دهند. برخي فقط كمي كاهش در حس سينه دارند و بعضي افزايش حس دارند. در اكثر موارد بزودي اين مشكل برطرف مي‌ شود.

دوره كامل بهبودي و درمان گاهي تا 18 ماه طول مي ‌كشد.

بعد از عمل بايد چه نوع عوارضي را انتظار داشته باشيم؟
به طور كلي اين عمل نيز مانند تمام اعمال جراحي ديگر مي تواند عوارضي به دنبال داشته باشد. به دنبال اين جراحي، 2 دسته از عوارض مي ‌توانند براي بيمار ايجاد شوند.

1- عوارضي كه مي ‌توانند در تمام اعمال جراحي ايجاد شود. مثل عفونت محل زخم، عوارض بيهوشي و خونريزي و... كه جزو شاخص ‌ترين مثال‌ ها در اين خصوص مي باشد. اگر چه اين عوارض در عمل جراحي پروتز سينه بسيار نادر مي‌ باشد؛ ولي به‌ هر حال احتمال ناچيزي از وقوع وجود دارد.

2- عوارض اختصاصي در اين عمل، ايجاد عفونت پروتز است. اين عارضه به ويژه با درمان‌ هاي پيشگيرانه آنتي‌ بيوتيكي بسيار نادر است و احتمال ايجاد آن، بسيار كم مي‌ باشد. عارضه ديگر ايجاد كپسول دور پروتز است. گاهي سيستم دفاعي بدن فرد در دراز مدت، پروتز را به عنوان يك جسم خارجي در نظر گرفته و به آن حمله مي ‌كند. در اين حالت كپسولي دور پروتز ايجاد مي‌ شود و التهاب آن باعث كشش و كوچك شدن فضا و سفتي و تغيير شكل سينه مي ‌شود. اگرچه اين حالت نيز قابل درمان به وسيله داروها يا جراحي ديگر است ولي اين عارضه از مواردي است كه آزار دهنده مي ‌باشد. پيش ‌بيني اين ‌كه اين حالت در كدام بيمار ايجاد مي ‌شود بسيار مشكل است. (وجود كپسول به خودي خود يك موضوع طبيعي است اما منقبض‌ شدن آن باعث بروز اين عارضه و بد شكلي سينه مي ‌شود) امروزه با به كارگيري پروتز‌‌هاي جديد اين عارضه كمتر ديده شده است.

آيا شيردهي و حاملگي براي زناني كه پروتز سينه دارند امكان ‌پذير است؟
بايد اين مساله را بدانيد كه پروتز سينه هيچ مانعي را براي شيردهي ايجاد نمي‌ كند و فرد قادر به توليد شير كافي خواهد بود.

حاملگي براي فردي كه پروتز سينه دارد هيچ مانعي ندارد و مانند تمام افراد عادي بافت‌ هاي سينه در طي بارداري بزرگ شده و پوست نيز كشيده مي ‌شود و بعد از حاملگي و پايان شيردهي بافت سينه كوچك و جمع خواهد شد. پيش ‌بيني اين‌ كه چه ميزان، اين تغييرات رخ خواهد داد غيرممكن است ولي حجم پروتز سينه طي بارداري و شيردهي به همان اندازه باقي خواهد ماند.

مواردي كه بايد بعد از عمل به آن ها توجه كنيم
بعد از عمل به آرامي مي ‌توانيد راه برويد و كارهاي بسيار سبك را انجام دهيد ولي بايد توجه داشته باشيد كه تا 10 روز اول از انجام هرگونه كارهاي كشيدني يا بلند كردني پرهيز كنيد. بعد از اين مدت حتي مي ‌توانيد به سر كار خود برگرديد، تمرينات سبك دست و پاها را بعد از 3 هفته شروع كنيد و تمرينات بازوها و شانه‌ ها و شنا كردن را مي ‌توانيد بعد از 6 هفته شروع كنيد. رانندگي كردن بعد از يك هفته مجاز است و فعاليت جنسي بعد از 4 هفته مانعي ندارد.

محل زخم بايد بانداژ مناسبي داشته باشد و لازم است كه به مدت 2 هفته مكان عمل را خشك نگه داريد.

بعد از يك هفته پانسمان برداشته خواهد شد و زخم بررسي و بازبيني شده و كمي تميز مي‌ شود. خوشبختانه جاي زخم‌ ها كوچك بوده و حدود 4 سانتي ‌متر است. در ابتدا جاي زخم‌ ها قرمز، ملتهب، برجسته و حتي داراي خارش مي ‌باشد كه به مرور زمان كم رنگ شده و صاف مي‌ شود. اين فرآيند يك حالت عادي در التيام زخم است و حدود 2 سال طول مي ‌كشد. براي تسريع و تسهيل فرآيند ترميم مي‌ توان از ليزر و ماساژ روزانه كمك گرفت.

افراد مناسب براي اين جراحي چه كساني هستند؟
افراد مناسب براي اين جراحي كساني هستند كه سينه‌ هاي كوچكي دارند و مي ‌خواهند سينه بزرگ ‌تري داشته باشند يا اين ‌كه در سينه‌ هاي شان عدم تقارن و اختلاف سايز و اختلاف شكل وجود دارد و همچنين كساني كه بر اثر شيردهي و يا لاغر شدن سينه‌ هاي شان كوچك و شل شده است.

موارد منع اين عمل براي كساني است كه بيماري داخلي جدي دارند يا كساني كه تصورات و انتظارات غيرعادي و غيرواقعي از اين جراحي دارند و همچنين كساني كه سابقه سرطان پستان در افراد فاميل درجه يك و 2 آن ها قويا شديد است، به علت تداخل احتمالي پروتز در تصاوير ماموگرافي بهتر است اين عمل را انجام ندهند.

محدوده سني وجود ندارد و زماني كه بلوغ سينه كامل شده باشد يعني 18 سالگي به بعد، اين عمل قابل انجام است. همچنين در سنين بالا و در سنين بعد از يائسگي مشكلي ايجاد نمي ‌كند.

آيا پروتزهاي سيليكوني خطرناك هستند؟
پوسته خارجي تمام پروتزها از ماده‌ اي به نام سيليكون ساخته شده است ولي ماده پُركننده پروتزهاي مختلف با هم متفاوت است كه اين مواد مي ‌تواند از آب نمك، ژل سيليكون خالص كه خود به دو دسته ژل ساده يا ژل منسجم تقسيم مي ‌شود، ژل شكر و نمك(هيدروژلي)‌ و روغن سويا(تري لوسنت)‌ كه اخيرا كشف شده و تا بررسي‌ هاي بيشتر مورد استفاده قرار نمي ‌گيرد، تشكيل شده باشد.

رايج ‌ترين پروتز مورد استفاده در حال حاضر ژل سيليكوني است چرا كه به خاطر نرمي ذاتي ژل سيليكون كه با طبيعت سينه سازگار است مورد استقبال بيشتري قرار گرفته است. از آن جايي كه سيليكون در مايعات بدن و همچنين به ميزان زيادي در محيط اطراف ما وجود دارد سازگاري پروتزهاي سيليكوني يا بدن انسان نسبت به ساير مواد بالاتر است و هيچ مدرك علمي و قاطعي وجود ندارد كه نشان دهد مواد سيليكوني موجود در پروتزهاي سينه خطر بيماري‌ هاي بافت ‌هاي همبندي يا سرطان سينه را افزايش مي ‌دهد.

باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/10/18 - 3:01 عصر
مشكلات‌ باروري‌ در زنان‌ ............

مشكلات‌ باروري‌ در زنان‌ عبارت‌ است‌ از ناتواني‌ در باردار شدن‌ پس‌ از گذشت‌ يك‌ سال‌ از ازدواج‌ بدون‌ اينكه‌ از روش‌ جلوگيري‌ از حاملگي‌ استفاده‌ شده‌ باشد. ناباروري‌ اصولاً در 10% از زوجين‌ وجود دارد.

ـ علايم‌ شايع‌:

ناتواني‌ در باردار شدن‌

ـ علل‌ بيماري:

?. ناهنجاري‌هاي‌ ساختماني‌ دستگاه‌ توليد مثل‌
?. استرس‌ عاطفي‌
?. دوره‌هاي‌ مكرر افزايش‌ وزن‌ / كاهش‌ وزن‌
?. اختلال‌ هورموني‌، به‌خصوص‌ مشكلات‌ تيروييد
?. التهاب‌ مجراي‌ تناسلي‌ (مهبل‌)
?. مشكلات‌ گردن‌ رحم‌، مثل‌ عفونت‌، پارگي‌ ناشي‌ از زايمان‌ قبلي‌ يا تنگ‌ شدن‌ دهانه‌ گردن‌ رحم‌ به‌ هر علت‌
?. فقدان‌ عادت‌ ماهانه‌ به‌علت‌ تمرينات‌ ورزشي‌ سخت‌ يا اختلالات‌ تغذيه‌اي‌ (پرخوري‌ يا بي‌اشتهايي‌ رواني‌)
?. تغييرات‌ شيميايي‌ در مخاط‌ گردن‌ رحم‌
?. كيست‌هاي‌ تخمدان‌
??. آندومتريوز
??. تومورها
??. استفاده‌ از بعضي‌ از داروها، مثل‌ قرص‌هاي‌ ضدحاملگي‌، بسياري‌ از خانم‌ها تا ماه‌ها پس‌ از قطع‌ اين‌ نوع‌ قرص‌ها نمي‌توانند باردار شوند.
??. اختلالاتي‌ كه‌ احتمالاً به‌ ناباروري‌ ارتباطي‌ ندارند عبارتند از: خم‌شدگي‌ رحم‌؛ تومورهاي‌ فيبروييد كوچك‌ در رحم‌؛ يا ناتواني‌ در رسيدن‌ به‌ اوج‌ لذت‌ جنسي‌.

ـ عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر:

?. استرس‌
?. اختلافات‌ زناشويي‌ و نزديكي‌ به‌ دفعات‌ كم‌
?. مواد مورد سوءاستفاده‌، مثل‌ هرويين‌

ـ پيشگيري‌:

براي‌ درمان‌ هرگونه‌ اختلال‌ قابل‌ درماني‌ كه‌ باعث‌ ناباروري‌ مي‌شود به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنيد. از علل‌ قابل‌ پيشگيري‌ ناباروري‌ اجتناب‌ ورزيد.

ـ عواقب‌ موردانتظار:
بسياري‌ از مشكلات‌ باروري‌ خفيف‌ و برگشت‌پذير هستند. بنابراين‌ نسبت‌ به‌ رفع‌ مشكلتان‌ ديد خوبي‌ داشته‌ باشيد. تحقيقاتي‌ كه‌ در اين‌ زمينه‌ در حال‌ انجام‌ هستند منجر به‌ ابداع‌ راه‌هاي‌ جديدي‌ براي‌ برطرف‌ كردن‌ مشكل‌ زوجين‌ نابارور شده‌اند يا خواهند شد.
ـ عوارض‌ احتمالي‌:
پريشاني‌ رواني‌، از جمله‌ احساس‌ گناه‌ و بي‌كفايتي‌، يا از دست‌ دادن‌ عزت‌ نفس‌.

ـ درمان‌:

?. اقدامات‌ تشخيصي‌ مثل‌ آزمايش‌ خون‌؛ آزمون‌ روبين‌ كه‌ طي‌ آن‌ گاز به‌ داخل‌ رحم‌ وارد مي‌شود تا مشخص‌ شود كه‌ در لوله‌هاي‌ رحمي‌ انسداد وجود دارد يا خير؛ كولدوسكوپي‌ كه‌ طي‌ آن‌ وسيله‌اي‌ باريك‌ از عمقي‌ترين‌ قسمت‌ مجراي‌ تناسلي‌ در زير گردن‌ رحم‌ جهت‌ ديدن‌ احشاي‌ لگني‌ به‌ درون‌ حفره‌ لگني‌ وارد مي‌شود؛ و بررسي‌هاي‌ مربوط‌ به‌ مخاط‌ گردن‌ رحم‌
?. روش‌هاي‌ تشخيصي‌ جراحي‌ مثل‌ لاپاروسكوپي‌
?. روان‌درماني‌ يا مشاوره‌ براي‌ رفع‌ مشكلات‌ زناشويي‌
?. جراحي‌ براي‌ تصحيح‌ ناهنجاري‌هاي‌ ساختماني‌ دستگاه‌ توليد مثل‌
?. براي‌ آشنا شدن‌ با زمان‌ تخمك‌گذاري‌، درجه‌ حرارت‌ روزانه‌ خود را ثبت‌ كنيد (به‌هنگام‌ تخمك‌گذاري‌ درجه‌ حرارت‌ مقداري‌ بالا مي‌رود).
?. نزديكي‌ بهتر است‌ درست‌ پيش‌ از تخمك‌گذاري‌ انجام‌ شود.
?. از مواد لغزنده‌كننده‌ استفاده‌ نكنيد زيرا ممكن‌ است‌ باعث‌ اختلال‌ در حركت‌ اسپرم‌ شوند.
?. پس‌ از انزال‌، نزديكي‌ بايد سريعتر خاتمه‌ يابد. در غير اين‌ صورت‌، تعداد اسپرم‌هايي‌ كه‌ مي‌توانند به‌سمت‌ تخمك‌ حركت‌ كنند كاهش‌ مي‌يابد.
?. پس‌ از انزال‌ بهتر است‌ قسمت‌ پايين‌ بدن‌ بالاتر قرار گيرد تا اسپرم‌ها بتوانند راحت‌تر به‌سمت‌ تخمك‌ حركت‌ كنند.
??. بهتر است‌ قبل‌ از نزديكي‌ خستگي‌ جسمي‌ نداشته‌ باشيد.
??. نسبت‌ به‌ رفع‌ مشكلتان‌ ديد مثبت‌ داشته‌ باشيد. نگراني‌ و استرس‌، خود به‌ ناباروروي‌ كمك‌ مي‌كنند.
??. لقاح‌ داخل‌ آزمايشگاهي‌؛ تخمك‌هاي‌ زن‌ در آزمايشگاه‌ توسط‌ اسپرم‌ لقاح‌ مي‌يابند و تخم‌هاي‌ حاصله‌ در رحم‌ كاشته‌ مي‌شوند.
??. توجه‌ داشته‌ باشيد كه‌ داروهاي‌ مورد استفاده‌ براي‌ باروري‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ زايمان‌ چندقلو شوند.

ـ داروها:

هورمون‌درماني‌ در صورت‌ اختلالات‌ هورموني‌، داروهاي‌ محرك‌ تخمدان‌ مثل‌ كلوميفن‌، منوتروپين‌ها، يا اوروفولي‌تروپين‌.

ـ فعاليت‌:
كار و ورزش‌ در حد متوسط‌ انجام‌ دهيد. ورزش‌ بيش‌ از حد ممكن‌ است‌ در ناباروري‌ تأثير داشته‌ باشد.

ـ رژيم‌ غذائي‌:
يك‌ رژيم‌ غذايي‌ طبيعي‌ و متعادل‌ داشته‌ باشيد.

ـ در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمائيد:
?. اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان علايم‌ ناباروري‌ را داريد و خواهان‌ كمك‌ هستيد.
?. اگر علي‌رغم‌ توصيه‌ها و درمان‌هاي‌ انجام‌شده‌، بارداري‌ در عرض‌ 6 ماه‌ رخ‌ ندهد.
?. اگر دچار علايم‌ جديد و غيرقابل توجيه شده ايد‌. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ به‌همراه‌ داشته‌ باشند..................


باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/10/20 - 9:26 صبح
تك‌فرزندي خوب است يا بد؟ ..................


--------------------------------------------------------------------------------

تك‌فرزندي خوب است يا بد؟ همه مي‌گويند يك بچه ديگر هم داشته باشيد. نمي‌دانم چه‌ كنم. مي‌گويند اين فرزند شما چون تنهاست مشكل دارد. بعضي‌ها هم مي‌گويند شما والدين خودخواهي هستيد كه فقط به فكر رفاه خودتان هستيد. بچه اولتان دارد بزرگ مي‌شود، نگذاريد فاصله سني دومي با اولي زياد شود... اين‌ها حرف‌هاي پدر و مادر يك فرزند تنهاست؛ يا به عبارتي تك فرزند. امروزه مي‌گويند تك فرزندي عوارضي دارد و البته امتيازاتي...


درباره تك فرزندي دو باور وجود دارد. باور نخست اينكه چند فرزندي بسيار دشوارتر از تك فرزندي است. حال آنكه تك فرزندي مشكل‌تر است چون والدين فقط يك فرصت تكرار نشدني براي تربيت فرزند خود دارند و باور دوم اينكه تك فرزندي بسيار ساده تر از چندفرزندي است. به دليل كمتر بودن هزينه‌ها، نبود اختلاف بين خواهر و برادرها و... حال آن كه تك فرزندي مشكلات رواني خاص خود را پديد مي‌آورد. به هر حال تك فرزندي شمشيري دو لبه است كه نقاط ضعف و قوت گوناگون دارد.

جامعه تك‌فرزندها


بسياري از تك فرزندها نمي‌توانند نااميدي‌ها و فشارهاي رواني را تحمل كنند. چنانچه توهيني به آنها شود، بي‌آنكه قصد و غرضي در كار باشد، اين توهين را رفتاري عمدي و به پشتوانه نيتي خاص تفسير مي‌كنند. چنانچه از مساله‌اي رنجيده خاطر شوند، اين حالت را تا مدت‌هاي مديد در درون خود زنده نگاه مي‌دارند. آنها فقط به برقراري روابطي علاقه‌مندند كه دربرگيرنده منافع آنان باشد و احساسات‌شان را نيز جريحه‌دار نكند. آنها ممكن است ناراحتي‌هاي خود را براي ديگران بيان نكنند و فردي درون گرا شوند. در ضمن، در هنگام طلاق و جدايي والدين، تك فرزندان، بيشتر تحت تاثير مشكلات رواني قرار مي‌گيرند. كودك تك‌فرزند در خانواده‌اي رشد مي‌كند كه افراد بالغ در آن حضور دارند و كودك ديگري نيست كه بتواند با او ارتباط برقرار كند. هر دوي اين عوامل، نقشي مهم در پرورش كودكان تك فرزند دارند. كودك تك فرزند به طور كامل مورد توجه و علاقه والدين است. اين عامل سبب مي‌شود كودك احساس كند شخصي مهم است. مزاياي بزرگ شدن در خانواده‌هاي تك فرزند چنان است كه كودك مي‌گويد من دوست دارم تنها فرزند خانواده باشم. هيچ رقيبي نداشته باشم و كسي حسادت مرا تحريك نكند. نياز نباشد با كسي دعوا كنم تا بتوانم وسيله‌اي را كه دوست دارم، تصاحب كنم. كودكاني كه در خانواده تك فرزند زندگي مي‌كنند، احساس امنيت و اعتماد به نفس زيادي دارند.


عامل ديگري كه در زندگي كودك مؤثر است، حضور در خانواده‌اي است كه فقط شامل افراد بالغ است. اين كودكان پيش از زمان معمول، سخن گفتن را آغاز مي‌كنند و روحيه اجتماعي نيرومندتري دارند. آنان از والدين خود تقليد و همچون بزرگسالان رفتار مي‌كنند، به گونه‌اي كه تحسين و تعجب ديگران را برمي‌انگيزند. كودكان خانواده‌هاي تك فرزند معمولا بلوغ زودرس دارند. بلوغ اجتماعي اين كودكان نيز ممكن است به حال آنان مفيد باشد. آنها زودتر از ديگر كودكان با مسايلي مواجه مي‌شوند كه برخورد با آنها در سنين بالاتر ناگزير است. مسايل و ديدگاه‌هاي خود را به راحتي بيان مي‌كنند و قادرند به والدين خود كمك كنند. آنها زودتر از ديگر كودكان به فعاليت اقتصادي مشغول مي‌شوند و از كار كردن خجالت نمي‌كشند. اين كودكان با آمادگي و تجربه زياد به سن بلوغ پا مي‌گذارند.

معايب تك‌فرزند بودن


يكي از معايب تك فرزند بودن، تأثير آن بر مراحل رشد كودك است. اين كودكان كسي را ندارند تا با او رقابت يا بازي و دعوا كنند. آنها دوست و همدمي در منزل ندارند بنابراين برخي از احساسات را تجربه نمي‌كنند و فرصتي براي كنترل و مديريت آنها نخواهند داشت. اگر والدين، مراقبتي افراطي از تك فرزند خود به عمل آورند و او را به فردي ضعيف و كم تحمل تبديل كنند، فرزندشان از ديگران نيز انتظار خواهد داشت با او چنين رفتاري داشته باشند كه اين موضوع ناتواني او را شدت خواهد بخشيد.اگر والدين اجازه ندهند فرزندشان با احساسات سخت و ناراحت كننده رو به رو شود يا امكان آشكار كردن اين نوع احساسات را براي او فراهم نكنند، تحمل وي را برابر اين نوع احساسات ضعيف خواهند كرد.


تمايل والدين به حمايت از تنها فرزندشان، مانع از آن مي‌شود كه فرزندشان عواقب اشتباهات خود را بيازمايد و مسووليت عمل خود را بپذيرد. آنها هيچ گاه در مقام انتقاد از فرزندشان بر نمي‌آيند، با او مخالفت نمي‌كنند و همواره تسليم خواسته‌هاي او مي‌شوند تا از اين طريق مانع ناراحت شدن او شوند. اين والدين مي‌گويند فرزندمان هم مثل ما دوست ندارد ناراحت شود بنابراين با هم معامله مي‌كنيم تا هيچ يك از ما آزار نبيند. حمايت بيش از حد اين والدين، فرزند را با روحيه حساس و ضعيف تربيت مي‌كند. هرچه حمايت آنها از تنها فرزندشان بيشتر شود، قدرت و تحمل وي در رويارويي با مشكلات كاهش مي‌يابد و از اين رو بسيار شكننده و آسيب‌پذير مي‌شود. در چنين روابط حساس و پر اضطرابي است كه تك فرزند از آزمودن احساساتي كه در روابط بين خواهر و برادر شكل مي‌گيرد، محروم مي‌ماند. در خانواده‌هاي تك فرزند، والدين و فرزندان هر دو احساس مي‌كنند نياز شديدي به يكديگر دارند. پس ناگزير به مراعات يكديگر هستند.


متاسفانه ‌ساختار اجتماعي و فرهنگي خانواده‌ها در عصر حاضر به گونه‌اي است كه آمادگي لازم در كودكان براي ‌برقراري ارتباط با محيط هايي خارج از منزل به وجود نمي‌آيد و كودكان با اكثر محيط‌هاي اجتماعي بيگانه و ناآشنا ‌بوده و در برقراري ارتباط جديد احساس ضعف مي‌كنند. اين مساله مي‌تواند مشكلاتي مانند استرس و نگراني در كودك، امتناع از رفتن به مدرسه و يا فرار ‌از مدرسه و نيز مجبور كردن والدين براي ماندن در كنار او و در محيط مدرسه را در پي داشته باشد.

تك‌فرزندي، مزايا و معايب


مزايا


هزينه كمتر براي خانواده، كنترل راحت تر تك فرزند، صميميت عميق والدين با تك فرزند، آرامش خانه (فرزند ديگري نيست تا با ناسازگاري آنان آرامش خانه از بين برود)، احساس امنيت و اعتماد به نفس بيشتر با تك فرزند به جهت رسيدگي بيشتر به او.

معايب


وابستگي شديد والدين به تك فرزند (اين وابستگي سبب اضطراب تك فرزند مي‌شود وهميشه نگران است كه اگر صدمه‌اي به او برسد، والدين دچار لطمة روحي شديد خواهند شد)، حساسيت فراون والدين دربارة‌ رفتار وگفتار تك فرزند كه او را به رفتار و گفتاري نامطلوب مي‌كشد و لوس مي‌شود، مراقبت بيش از حد والدين كه استقلال تك فرزند را به خطر مي‌اندازد، وابستگي شديد تك فرزند به والدين كه مانع دوست يابي او در ارتباط با همسالان مي‌شود، تأثير منفي بر رشد تك فرزند به جهت نبودن رقابت بازي يا درگيري با برادر يا خواهر، تسليم‌پذيري والدين و عدم مخالفت با تك فرزند كه سبب شكنندگي و آسيب پذيري در آينده مي‌شود و نمي‌تواند نااميدي‌ها و فشارهاي روحي را تحمل كند، برخورد بزرگانه با كودك (اين كار سبب مي‌شود جلوي بچگي كردن او گرفته شود)، ارتباط كمتر با همسالان، به جهت نبودن برادر و خواهري در منزل از ايجاد ارتباط با همسالان خجالت مي‌كشد.............

باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/10/20 - 2:20 عصر
رابطه آدامس و بهبود سزارين .....................................
جويدن آدامس‌هاي بدون قند ممكن است راهي ساده براي مادران پس از سزارين باشد‌ تا حركات روده‌‌شان را بازيابند.

به گزارش خبرگزاري رويترز در يك بررسي بوسيله پژوهشگران مصري بر روي گروهي از زنان كه تحت عمل سزارين قرار گرفته بودند، نشان داده شد كه جويدن آدامس پس از اين عمل به اين زنان كمك مي‌‌كند تا حركات طبيعي روده را بازيابند و زمان بستري آنها در بيمارستان كاهش يابد.

عمل سزارين مانند هر عمل جراحي شكمي ديگري باعث مي‌شود كه كاركرد روده دچار وقفه شود و فرد به تجمع گاز و يبوست دچار شود.

به گفته اين پژوهشگران، اثر مفيد جويدن آدامس ممكن است به اين علت باشد كه باعث ايجاد واكنش‌هايي در دستگاه عصبي و آزادسازي هورمون‌هاي گوارشي مي‌شود كه فعاليت روده را تحريك مي‌كند.

به گفته پژوهشگران مصري كاهش زمان بستري‌شدن در بيمارستان، امتياز مهمي به خصوص در كشورهاي در حال توسعه محسوب مي‌شود كه منابع بهداشتي محدودي دارند.

اين بررسي بر روي 200 زن كه با بيهوشي عمومي تحت عمل سزارين قرار گرفته بودند، انجام شد.

نيمي از اين زنان به طور اتفاقي پس از به هوش آمدن آدامس مي‌جويدند و نيمي ديگر تنها مراقبت‌هاي معمول را دريافت مي‌كردند،‌ از جمله واداشتن بيمار به بيرون رفتن از بستر و راه رفتن تا روده‌ها زودتر به كار بيفتند.

زناني كه در گروه آدامس قرار داشتند،‌ يك تكه آدامس را براي 15 دقيقه هر دو ساعت مي‌جويدند.

در نهايت پژوهشگران دريافتند زناني كه آدامس مي‌جويدند، سريع‌تر فعاليت روده خود را به دست ‌آوردند. به طور ميانگين اين زنان 21 ساعت بعد از عمل، حركات روده‌شان را بازيافتند،‌ در حالي كه در گروه كنترل (نجويدن آدامس) اين زمان 30 ساعت بود.

زناني كه آدامس مي‌جويدند،‌ همچنين بيمارستان را زودتر ترك كردند كه در حدود 41 ساعت زودتر در مقايسه با 50 ساعت در گروه كنترل بود.

البته با توجه به اينكه اين بيماران همگي با بيهوشي عمومي سزارين شده بودند،‌ اين سوال باقي مي‌ماند كه در مواردي كه از بي حسي نخاعي براي سزارين استفاده مي‌شود،‌ نيز آيا آدامس جويدن اين اثرات مفيد را ايجاد مي‌كند يا نه............................

باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/10/20 - 2:21 عصر
ميوه‌اي كه چهره‌ شما را زيباتر مي‌كند ..........................

خوردن ميوه‌هاي سرشار از رنگدانه‌ها مانند هويج مي‌تواند تاثير زيادي در زيباتر شدن چهره شما داشته باشد....

تحقيقات انجام شده در دانشگاه بريستول كه با هدف تعيين رابطه بين رنگ صورت و جذابيت انجام شده است نشان مي‌دهد افرادي كه پوست صورت آن‌ها به رنگ زرد متمايل است جذاب‌تر و در عين حال سالم‌تر به نظر مي‌رسند.

در همين حال محققان متوجه شدند رنگ‌دانه‌هاي زرد به نام كاروتنوئيد كه در ميوه‌ها و سبزيجات خاصي مانند هويج وجود دارند نقش كليدي در توليد اين رنگ زرد در پوست صورت بازي مي‌كنند.

براي بررسي اثر اين ميوه روي پوست صورت، محققان از 40 داوطلب خواستند چهره 51 نفر را از نظر شادابي، سلامت و جذابيت رده‌بندي كنند. نتايج اين تحقيقات قرار است به زودي در نشريه رفتار انسان و تكامل به چاپ برسد.

يان استفن يكي از دانشمنداني كه در انجام اين پژوهش شركت داشته است در اين باره گفت: شايد با انتشار اين گونه خبرها بتوانيم مردم را به خوردن ميوه و سبزي بيش‌تر تشويق كنيم. خصوصا اين كه دو ماه بعد از شروع مصرف ميوه اثرات آن به طور وضوح خود را نشان خواهند داد.

او در ادامه گفت: شايد با گفتن اين مطلب كه اگر شما ميوه و سبزي نخوريد ممكن است تا 40 سال بعد دچار حمله قلبي شويد چندان مردم را به خوردن اين غذاهاي سالم تشويق نكند. اما در عوض اگر به آن‌ها بگوييد ظرف مدت چند ماه پس از خوردن ميوه و سبزي اثرات آن باعث زيباتر شدن چهره شما شود تعداد بيش‌تري به خوردن اين مواد غذايي علاقه نشان دهند.

مطالعات قبلي هم نشان داده بود خوردن ميوه و سبزي باعث تغذيه پوست، مو و ناخن‌ها مي‌شود. اين مواد غذايي شامل ويتامين A هستند كه نقش مهمي در جايگزيني سلول‌هاي پوستي دارند.

مصرف مركبات، كيوي و برخي ميوه‌هاي ديگر به بدن در ساخت كلاژن كمك مي‌كند. كلاژن يك پروتئين است كه نقش بسيار مهمي در بافت پوست بدن باز مي‌كند و مي‌تواند به حذف چين و چروك‌ها، جاي زخم‌ها و مانند آن‌ها كمك كند.....................باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/10/22 - 11:55 صبح
دانستني‌هاي ديابت در دوران بارداري .................


--------------------------------------------------------------------------------

ديابت بارداري به حالتي گفته مي‌شود كه در آن بدن نسبت به گلوكز عدم تحمل پيدا مي‌كند و اين حالت هميشه اولين بار در زمان بارداري خود را نشان مي‌دهد. در افراد مبتلا به ديابت بارداري احتمال ابتلا به ديابت نوع دو بيشتر از بقيه خانم‌هاست. اين خانم‌ها معمولا نوزاد بزرگ‌تري دارند و اغلب گفته مي‌شود وزن بالاي جنين هنگام تولد احتمال ديابت بارداري كشف نشده را مطرح مي‌كند................


يكي از مهم‌ترين آزمايش‌هايي كه اوايل بارداري از خانم‌هاي باردار صورت مي‌گيرد آزمايش قندخون است. چرا قند خون در اين دوران اين‌قدر مهم است؟

به نكته بسيار مهمي اشاره كرديد. كليد حاملگي سالم براي خانم‌هاي مبتلا به ديابت، كنترل دقيق قندخون است. كنترل قندخون بايد پيش از دوران بارداري و در طول دوران بارداري انجام شود. كنترل دقيق قندخون به معني نگهداري غلظت خون نزديك حد طبيعي است. براي رسيدن به اين كنترل لازم است تعادل درستي ميان مصرف مواد غذايي، ورزش و تزريق انسولين برقرار شود. از اين رو لازم است قندخون به طور مرتب بررسي شود. با كنترل قندخون و مراقبت‌هاي مناسب پزشكي، احتمال حاملگي بدون مشكل و تولد نوزاد سالم‌ همانند يك مادر غيرديابتي خواهد بود.

اگر قند خون زنان باردار در دوران بارداري كنترل نشود چه اتفاقي مي‌افتد؟

قندخون و كتون‌ها كه در خون مادر با غلظت بيش از حد طبيعي وجود دارند، از جفت مي‌گذرند و وارد بدن جنين مي‌شوند و احتمال تولد نوزاد با نقايص مادرزادي را افزايش مي‌دهند. بنابراين كنترل درست قندخون بيش از دوران بارداري بسيار مهم است. در طول شش هفته اول بارداري ارگان‌هاي جنين شكل مي‌گيرند. قندخون بالا در طول اين هفته ‌ها بر رشد اندام‌هاي جنين اثر مي‌گذارد و مي‌تواند سبب ايجاد نقايص مادرزادي ‌شود. به دليل افزايش ميزان قندخون جنيني، لوزالمعده جنين انسولين بيشتري مي‌سازد ولي بعد از تولد براي نوزاد توقف ترشح انسولين مشكل است بنابراين ممكن است سطح قندخون پايين بيفتد. بنابراين توصيه مي‌شود نخست پزشك معالج زنان مبتلا به ديابت و بعد از آن متخصصان زنان، متخصصان داخلي، متخصصان غدد و تغذيه برنامه غذايي صحيح را براي رسيدن به كنترل مطلوب قندخون طراحي نمايند.

درباره فرداي زايمان اين بيماران هم بگوييد...

افراد مبتلا به ديابت نوع يك يا همان ديابت وابسته به انسولين در دوران بارداري، نياز بدنشان به انسولين زياد مي‌شود. اين افزايش نياز به ويژه در سه ماه آخر بارداري ديده مي‌شود كه به علت وجود هورمون جفت است. هورمون جفت به رشد جنين كمك مي‌كند اما در همان زمان جلوي فعاليت انسولين بدن مادر را مي‌گيرد در نتيجه نياز به انسولين افزايش مي‌يابد.

اگر پزشكان براي خانم‌هاي باردار تشخيص ديابت نوع دو گذاشتند چه كار كنيم؟

اگر زنان باردار به ديابت نوع 2 مبتلا هستند، برنامه درماني عوض مي‌شود. اگر براي كنترل ديابت قرص‌هاي خوراكي پايين آورنده قندخون مصرف مي‌كنيد، اين قرص‌ها را به علت احتمال مطرح شده براي ايجاد نقايص جنيني نبايد در دوران بارداري استفاده كنيد. پزشك شما قبل از باردار شدن ممكن است درمان با انسولين را براي كنترل قندخون شروع كند.

چه پيشنهادي براي تغذيه دوران بارداري براي مبتلايان به ديابت داريد؟

اصولا افراد مبتلا به ديابت، برنامه‌غذايي مرتبي دارند. در طول حاملگي براي پيشگيري از افزايش يا كاهش زياد غلظت قندخون لازم است با متخصص تغذيه و پزشك معالج خود مشورت و با اين كار به كنترل قندخون خود كمك كنيد. اگر وزن شما در شروع حاملگي بيش از حد معمول بود نبايد سعي كنيد وزن خود را كم كنيد. پزشك و متخصص تغذيه درباره شيوه افزايش وزن در طول دوران بارداري شما را راهنمايي خواهند كرد. اگر در شروع حاملگي وزن مطلوب داشته باشيد، انتظار مي‌رود تا پايان بارداري 7 تا 11 كيلوگرم اضافه وزن پيدا كنيد. خانم‌هاي لاغر لازم است افزايش وزن بيشتري در طول بارداري داشته باشند.

تحرك فيزيكي و نرمش در كنترل ديابت مادران باردار چه‌قدر موثر است؟

تحرك بدني يا ورزش به ويژه در ديابتي‌هاي نوع 2 يكي از اصول اساسي درمان است. همان‌طور كه مي‌دانيد، ورزش همراه با برنامه غذايي صحيح در كنترل قندخون نقش اساسي دارد. درباره ورزش كردن در دوران بارداري نيز سوالاتي برايتان مطرح مي‌شود كه دراين‌باره بايد با متخصصان آموزش ديابت مشورت كنيد. ورزش در دوران بارداري به وضعيت سلامت شما كمك مي‌كند.

آيا همه مادران ديابتي و بادار مي‌توانند ورزش كنند؟

پرفشاري خون، مشكلات چشمي، كليوي يا قلبي، آسيب‌هاي عروقي ديگر و آسيب اعصاب از مواردي هستند كه لازم است درباره خطرهاي ورزش در دوران بارداري با پزشك خود مشورت كنيد. به‌طور كلي در دوران بارداري نبايد ورزش‌هاي كششي اندام يا به اصطلاح ورزش‌هاي كششي سنگين انجام دهيد. بهترين ورزش‌ها براي دوران بارداري، پياده‌روي و شنا است.

از بين سزارين و زايمان طبيعي چه روشي را براي مادران ديابتي و باردار توصيه مي‌كنيد؟

نزديك زمان زايمان، پزشك جنين را از نظر ميزان رشد و وضعيت سلامت بررسي مي‌كند و سپس درباره شيوه زايمان تصميم مي‌گيرد. ممكن است به طور طبيعي زايمان انجام شود يا بنا به نظر پزشك، زايمان به شيوه سزارين انجام شود. شيوه زايمان اثري بر نوزاد ندارد. پزشك تلاش مي‌كند در طول زايمان و تولد نوزاد، قندخون شما را كنترل كند. در شروع زايمان نياز به انسولين كم مي‌شود، به گونه‌اي كه گاهي اوقات در طول زايمان يا حتي 24 ساعت پس از تولد نوزاد نيز به تزريق انسولين احتياج نيست.

وپس از تولد نوزاد، چه؟

پس از تولد نوزاد بدن زائو به علت فعاليت زياد در دوران بارداري، به استراحت نياز دارد. برخي مادران در طول چند هفته اول پس از تولد، ميزان قندخون‌شان بهتر مي‌شود و بعضي ديگر قندخون‌شان به سرعت بالا مي‌رود. بنابراين وضعيت كنترل قندخون در اين مدت قابل پيش‌بيني نيست. تغذيه نوزاد با شيرمادر براي مادران ديابتي بسيار مناسب است اما ممكن است غلظت قندخون قابل پيش‌بيني نباشد. همچنين ممكن است تغيير در الگوي خواب و غذا سبب افت قندخون شما ‌شود. از اين‌رو همانند دوران پيش از بارداري در كنترل قندخون جانب احتياط را رها نكنيد.

حرف آخر؟

در دوران شيردهي يا پيش از آن، يك ميان‌وعده حاوي پروتئين و كربوهيدرات (ساندويچ، نان و گوشت) مصرف كنيد. همچنين به مقدار كافي مايعات بنوشيد. برنامه‌ريزي كنيد كه در حين شيردهي آب يا چاي بدون شيريني مصرف كنيد و اگر در دوران شيردهي دچار كاهش قندخون شديد، شيردهي را متوقف سازيد و براي برطرف كردن حالت افت قندخون، ماده‌اي غذايي مصرف كنيد...........................

باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/10/22 - 12:08 عصر
چند كالري براي چه كاري؟ ...................................


--------------------------------------------------------------------------------

اگر مي‌خواهيد وزنتان تحت كنترل باشد، از مطالب جدول ذيل استفاده كنيد. ابتدا كالري مصرف شده را در فعاليت روزانه‌ خود محاسبه مي‌كنيد، سپس كالري موجود در مواد خوراكي خود را تنظيم كنيد...


اگر مي‌خواهيد از وزن خود بكاهيد بايد كالري موجود در غذاي‌تان كمتر از كالري مصرفي باشد و اگرمي‌خواهيد بر وزن خود بيفزاييد بايد بر عكس قبل عمل نماييد......................


كالري مصرفي .................................. نوع فعاليت


70 كالري ........................................ يك ساعت خوابيدن


80 كالري ........................................ يك ساعت دراز كشيدن


100 كالري ........................................يك ساعت نشستن


110 كالري ........................................يك ساعت انجام كار دستي


120 كالري ........................................يك ساعت ايستادن


120 كالري ........................................يك ساعت رانندگي


135 كالري ........................................يك ساعت ظرف‌شويي


135 كالري ........................................يك ساعت خياطي


480 كالري ........................................يك ساعت قدم زدن (تند)


470 كالري ........................................يك ساعت تنيس يك نفره


500 كالري ........................................يك ساعت باغباني سخت


550 كالري ........................................يك ساعت هندبال


550 كالري ........................................يك ساعت فوتبال


550 كالري ....................................... يك ساعت شنا با سرعت متوسط


600 كالري ........................................يك ساعت دوچرخه‌سواري سريع


650 كالري ........................................يك ساعت يوگا


700 كالري ....................................... يك ساعت كوهنوردي


700 كالري ........................................يك ساعت شناي سريع


700 كالري ........................................يك ساعت دويدن سريع


1100 كالري ......................................يك ساعت كوهنوردي سريع


1100 كالري ......................................يك ساعت وزنه برداري


300 كالري .......................................يك ساعت قدم زدن


300 كالري ...................................... يك ساعت كارهاي سخت خانگي


350 كالري .......................................يك ساعت تميز كردن اتاق


350 كالري .......................................يك ساعت تنيس دو نفره


350 كالري .......................................يك ساعت بدمينتون


350 كالري ........................................يك ساعت تنيس روي ميز


350 كالري ........................................يك ساعت واليبال


380 كالري ........................................يك ساعت شستشوي ماشين


500 كالري ....................................... يك ساعت بالا رفتن از پله


400 كالري ....................................... يك ساعت شنا با سرعت آهسته


400 كالري ........................................يك ساعت دوچرخه‌سواري با سرعت متوسط


150 كالري ........................................يك ساعت لباس‌شويي با دست


160كالري ........................................يك ساعت آشپزي


170 كالري ........................................يك ساعت نرمش


170 كالري ........................................يك ساعت روفتن با جارو دستي


180 كالري ........................................يك ساعت راه رفتن كند


190 كالري ........................................يك ساعت گردگيري


195 كالري ........................................يك ساعت پاك كردن پنجره


200 كالري ....................................... يك ساعت اتوكشي


200 كالري ....................................... يك ساعت همبازي شدن با بچه‌ها


200 كالري .......................................يك ساعت دوچرخه‌سواري آهسته


250 كالري .......................................يك ساعت روفتن رختخواب


240 كالري ...................................... يك ساعت باغباني آهسته
باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/10/22 - 1:51 عصر
آنچه زنان درباره‌اش كمتر حرف‌ مي‌زنند .....................


--------------------------------------------------------------------------------

خيلي از زنان، صحبت كردن درباره مسايل بهداشتي خود را خوب نمي‌دانند و از اظهار مشكلات بهداشتي‌شان و چاره‌جويي براي رفع آن پرهيز مي‌كنند. برخي مادران نيز به علت نداشتن اطلاع كافي، به دختران خود توصيه‌هاي نادرستي درخصوص بهداشت فردي مي‌كنند؛ مثلا شستن ناحيه تناسلي با صابون‌هاي معمولي و اين قبيل توصيه‌هاي اشتباه . اما اين قبيل اشتباهات در برخي موارد بسيار زيانبار است و تبعات سنگيني به دنبال دارد...


پوست در خارجي‌ترين بخش خود لايه‌اي به نام لايه شاخي دارد كه لايه‌هاي زيرين را در مقابل عوامل محيطي محافظت مي‌نمايد. به دليل وجود نداشتن اين لايه در بافت مخاطي واژن اين ناحيه در مقابل موجوداتي مثل باكتري‌هاي بيماري‌زا و قارچ‌ها بسيار آسيب‌پذير است. در واژن نرمال انواع گوناگوني از باكتري‌هاي هوازي و بي‌هوازي يافت مي‌شود ولي نسبت اين موجودات در تعادل صحيحي هستند.


در واژن سالم، لاكتوباسيل‌ها كه جزو باكتري‌هاي مفيدند، گونه غالب‌اند. لاكتوباسيل‌ها گليكوژن توليد شده توسط سلول‌هاي مخاط واژن را به گلوكز و سپس با متابوليسم گلوكز، آن را به اسيد لاكتيك تبديل مي‌كنند. لاكتوباسيل‌ها علاوه بر واژن در بافت مخاطي دهان و روده نيز يافت مي‌شوند. بيش از 125 گونه لاكتوباسيل شناخته شده كه تنها چند نوع آن در واژن است. برخي از انواع لاكتوباسيل‌ها توليد لاكتيك اسيد مي‌كنند كه با اسيدي كردن محيط نقش دفاعي قابل توجهي را ايفا مي‌كنند. بعضي ديگر از آنها علاوه بر لاكتيك اسيد ماده ضدعفوني‌كننده طبيعي ديگري به نام پراكسيد هيدروژن توليد مي‌كنند كه سبب تقويت مضاعف دفاع واژن مي‌شود. توليد اسيدلاكتيك سبب اسيدي بودن اين محيط مي‌شود كه چون لاكتوباسيل‌ها در محيط اسيدي قادر به ادامه زندگي هستند و از طرفي باكتري‌‌هاي بيماري‌زا نيز در اين محيط قادر به رشد و تكثير نمي‌باشند سبب تعادل ميان باكتري‌هاي مفيد و بيماري‌زا و نهايتا سلامت واژن مي‌شود بنابراين سلامت واژن به تعادل PH آن وابسته است.PH واژن در دوره زندگي زنان از خردسالي تا يائسگي تغيير مي‌كند و اين مربوط به تغييرات هورموني است. PH نرمال واژن در طول بلوغ تا بزرگسالي است (سنين باروري) 8/3 تا 2/4 مي‌باشد، در حالي كه PH ترشحات واژينال عفوني شده بيش از 7/4 است. با به هم خوردن تعادل pH در اين ناحيه، باكتري‌هاي گاردنلاي واژن توليد پروتئيني مي‌كنند و باكتري‌هاي بي‌هوازي با آنزيمي كه دارند با از بين رفتن لاكتوباسيل‌هاي مفيد، سبب ايجاد بوي ناخوشايندي شبيه ماهي مي‌‌شوند كه به عنوان يكي از علايم آغازين عفونت تلقي مي‌شود. يكي از مهم‌ترين عوامل بر هم زننده محيط اسيدي اين ناحيه، كف ناشي از شوينده‌هاي نامناسب است كه حين شستشوي فردي به خاطر آناتومي خاص اين ناحيه وارد واژن مي‌شود. استفاده مكرر از اين شوينده‌ها به خاطر قليايي بودن آنها PH اين ناحيه را بالا برده و موجب فراهم شدن محيط مساعد جهت رشد و تكثير باكتري‌هاي گاردنلايي و از بين رفتن باكتري‌هاي مفيد توليد كننده اسيد لاكتيك و درنهايت افزايش احتمال ابتلا به عفونت واژن مي‌شود.


از عوامل مهم ديگري كه تعادل اسيد را متاثر مي‌كند، ترشحات جنسي مردانه است. از آنجايي كه ترشحات جنسي مردانه داراي PH خنثي يعني حدود 7 است، هنگام ورود به واژن،PH محيط را بالا مي‌برد و زمينه را جهت ابتلا به عفونت فراهم مي‌كند. همين مساله هنگام قاعدگي نيز صادق است زيرا PH خون خنثي و حتي كمي قليايي است و به همين دليل حين قاعدگي بوي شبيه ماهي بيشتر حس مي‌شود. استفاده از آنتي‌بيوتيك سبب از بين رفتن باكتري‌هاي خوب علاوه بر باكتري‌هاي بد مي‌شود كه خود احتمال بروز عفونت را بيشتر مي‌كند. شستشوي داخل واژن نه تنها سبب از بين رفتن باكتري‌هاي بيماري‌زا نمي‌شود بلكه سبب انتقال اين باكتري‌ها به مناطق داخلي‌تر واژن مي‌شود. استفاده از صابون‌هاي ضدعفوني كننده نيز سبب از بين رفتن باكتري‌هاي مفيد مي‌شود. عدم استفاده از وان و جايگزين نمودن آن با دوش گرفتن مي‌تواند در اين راستا به حفظ سلامت كمك كند.


و در نهايت بانوان همواره بايد دو نكته مهم را در راستاي حفظ سلامت و بهداشت فردي خود به خاطر بسپارند:


1) شوينده‌هاي داراي PH اسيدي نقش مهمي در حفظ PH اسيدي واژينال دارد.


2) حضور اسيد لاكتيك در شوينده‌ مناسب به دفاع عليه باكتري‌هاي مضر كمك مي‌كند.


نشانه‌هاي عفونت واژن


در معاينات باليني، تشخيص سه نشانه از چهار نشانه‌ زير تاييدي بر ابتلا به عفونت است:


1) تغيير ترشحات از حالت نرمال:


الف) ترشحات رقيق مانند شير به رنگ سفيد يا خاكستري با بوي زننده احتمال ابتلا به عفونت باكتريايي واژن را نشان مي‌دهد.


ب) ترشحات غليظ و كف مانند زرد مايل به سبز با بوي بد احتمال ابتلا به تريكومونازيس را نشان مي‌دهد.


ج) ترشحات سفت و سفيد پنيري و بدون بو نشانه بروز عفونت قارچي است.


2) مشاهده سلول‌هاي گلوله‌اي كه در واقع سلول‌هاي مخاطي احاطه شده توسط باكتري‌ها پوشانده شده‌ هستند در زير ميكروسكوپ


3) PH بالاتر 5/4 مايعات واژن


4) ايجاد بوي ماهي با افزودن قليا .........................

باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/10/25 - 9:36 صبح
چقدر به فرزندمان محبت كنيم؟ .................


--------------------------------------------------------------------------------

استمرار نسل و پرورش افراد صالح يكي از اهداف مهم ازدواج است كه در آموزه‌هاي ديني نيز بر آن تاكيد شده است؛ به طوري كه در احاديث نقل شده از پيامبر گرامي اسلام (ص) در خصوص تشويق افراد به ازدواج نيز مي‌بينيم كه بر توليد نسل هم تاكيد ‌شده است. ضمن اين كه اين نياز رواني به فرزندخواهي نيز غيرقابل انكار است........


اگر موافقيد باب گفتگو را از خصوصيات و فضاي رواني دوران بارداري باز كنيم.بله، دوران بارداري، دوران مهمي (هم براي والدين و هم براي كودك) است. براي والدين كه بايد يك زندگي با احتياط و بدون نگراني بگذرانند و مراقبت‌هاي دشواري را برعهده گيرند و براي كودك از اين نظر كه بخش مهم و اساسي حيات آينده‌اش، از نظر سلامت جسمي و رواني و شكل‌گيري شخصيت‌اش در اين دوران صورت مي‌گيرد. هماهنگي با نوزاد از دوران بارداري آغاز مي‌شود و حالت عاطفي‌ شما، تاثيرات شديدي خصوصا در ماه‌هاي آخر بارداري، بر پرورش عاطفي كودك مي‌گذارد بنابراين بايد هيجانات مناسب داشته باشيد چون در غير اين صورت نظم عصبي جنين برهم خورده و بر اثر ترشح غيرطبيعي غدد، در مسير رشد او اختلال ايجاد مي‌شود.والدين براي ايجاد پيوند با فرزندي كه هنوز به دنيا نيامده و براي ايجاد تاثير خوشايند و آرامش‌بخش بر او بايد چه نكاتي را پيشاپيش رعايت كنند؟والدين نبايد فشار عصبي داشته باشند و بايد از نگراني‌ها و كشمكش‌هاي رواني و دايمي بپرهيزند زيرا كودكشان در حالات عاطفي آنها سهيم است. پيشنهاد مي‌كنم والدين با كودكشان در رحم مادر صحبت كنند و براي او قرآن و دعا، شعر و آواز بخوانند و برايش خاطره‌هاي خوش ايجاد نمايند. بررسي‌ها نشان داده است كودكان، بعدها نسبت به اين صداهاي آشنا كه در دوران جنيني شنيده‌اند عكس‌العمل نشان مي‌دهند و آنها را آسان‌تر ياد مي‌گيرند.


همچنين پيشنهاد مي‌كنم در برابر مناظر شاداب قرار بگيريد و رنگ يا دكوراسيون اتاقي كه در آن زندگي مي‌كنيد فرح‌بخش و شادي‌آفرين باشد حتي مادران مي‌توانند عكس كودكان زيبا را مقابل ديدگان خود قرار دهند. از لحاظ رواني نيز توصيه مي‌شود مادران لباس‌هايي بپوشند كه رنگ‌هاي شاد و مدل‌هاي راحت داشته باشد و سعي نمايند استراحت كافي داشته باشند.يكي از مهم‌ترين مسايلي كه والدين با آن روبه‌رو هستند دختر يا پسر بودن فرزندشان است. به نظر شما چه طور با اين قضيه بايد كنار آمد؟متاسفانه به نظر مي‌رسد كه هنوز هم در برخي خانواده‌ها شوق و علاقه به داشتن فرزندي از جنس خاص (بعضي‌ها پسر و بعضي‌ها دختر)بيشتر است. البته در اسلام اصل بر كرامت انسان است و در اين كرامت دختر و پسر مساوي هستند و تحقير و اهانت هر كدام نارواست. نقل است هرگاه امام سجاد (ع) را به نوزادي مژده مي‌دادند، ايشان اصلا نمي‌پرسيدند كه پسر است يا دختر؟ و تنها مي‌پرسيدند كه سالم است يا نه؟ و پس از شنيدن جواب، شكرگزاري مي‌كردند.


دقت داشته باشيد كه وظيفه پدران و مادران، تربيت، رشد و سازندگي فرزندان است. نظام تربيتي والدين بايد به گونه‌اي باشد كه دختر به دختر بودنش و پسر به پسر بودن راضي باشد. دختر آرزوي آن را نداشته باشد كه اي كاش پسر بودم و پسر هم آرزوي آن را نكند كه اي كاش دختر بودم. اينكه دختر و پسر هر دو انسانند و در امر تربيت حق مساوي دارند امري پذيرفته است اما به دلايل مختلف، از جمله تفاوت در جسم، روان و وظيفه‌شان، تربيت دختر و پسر به يك طريق نيست. اينكه دختران را مانند پسران تربيت كنيد، بيش يا كم شدني است ولي در آن صورت شخصيت او را حذف كرده‌ايد. همچنين اگر پسران و دختران با حداقل تمايز جنسي پرورش يابند و حالت ميانه را بگيرند باز نتيجه خوبي نمي‌‌گيريد زيرا كه آنها دو جنس مختلف‌اند پس دو گونه تربيت بايد اعمال گردد.با تولد اولين فرزند و پديد آمدن موقعيت جديد، مسووليت‌هاي والدين چه قدر تغيير مي‌كند؟در اين حالت شما به عنوان والدين فرزندتان بايد به تدريج بين مسووليت‌هاي زن و شوهري و والديني سازگاري ايجاد كنيد. بايد در روابط و مسايل بين يكديگر، حضور فرد ديگري را در نظر بگيريد. اگر بدانيد كه چه بايد بكنيد و برنامه مشخصي در ارتباط با همسر و فرزند خود داشته باشيد، بهترين مادر براي فرزند خود و در عين حال بهترين همسر براي شوهرتان خواهيد بود.اغلب والدين تمايل دارند كه فرزندانشان از خودشان موفق‌تر باشند و دلشان مي‌خواهد كه خودشان نيز بهترين والدين باشند. براي اين قبيل افراد كه چنين آرزوهايي دارند، چه توصيه‌اي داريد؟رشد و تربيت صحيح بر مبناي اصول خاص، مستلزم شناخت نيازها و دانستن آداب معتبر و صحيح با اهداف خاص تربيتي است. امكانات كافي، صرف وقت مفيد و هوشياري نسبت به انجام تكاليف مادري و پدري نيز در رسيدن به آن اهداف شرط كافي مي‌باشد. در نهايت تربيت موفق نياز به تمرين، ممارست و كسب مهارت دارد كه نتيجه آن رشد و شكوفايي فرزندي صالح، سالم و با نشاط است. همچنين مطالعه كتب آموزشي و تربيتي در اين زمينه شما را ياري مي‌كند تا به اين مسووليت خطير به نيكويي جامه عمل بپوشانيد.چه قدر بايد به كودكانمان محبت كنيم تا آنها از لحاظ رواني به اندازه كافي امنيت خاطر داشته باشند؟به نكته مهمي اشاره كرديد. يكي از نيازهاي اساسي رواني افراد، برخورداري از محبت ديگران است. كودك از نخستين لحظه تولد مي‌خواهد خود را به مادر بچسباند و هدف از جنب و جوش‌هايش همين است. مادر است كه اولين تماس ميان كودك و ديگران را برقرار مي‌كند و در او ميل به ارتباط با اشخاص ديگر را به وجود مي‌آورد. او وقتي در نقش مادري خود مهارت خواهد يافت كه به كودك علاقه‌مند باشد و او را از مهر و محبت و سلامتي برخوردار كند. دقت كنيد كودك شما اگر از محبت پدر و مادر به طور متعادل بهره ببرد رواني شاد و با نشاط خواهد داشت و در باطن خود احساس محروميت نمي‌كند و گرفتار ناكامي و مشكلات رواني نمي‌گردد.و اگر كودك در نخستين سال‌هاي زندگي خود از محبت محروم بماند، از نظر رواني چه اتفاقاتي برايش خواهد افتاد؟در اين حالت، هسته اصلي و اساسي عصبيت و بيماري‌هاي رواني در وي تكوين مي‌يابد كه بعدها در بزرگسالي، منشا بسياري از درگيري‌هاي عاطفي و اضطراب عميق در او خواهد شد. نقل شده است روزي مردي نزد پيامبر (ص) آمد و گفت: من فرزندي دارم كه تاكنون او را نبوسيده‌ام! همين كه او از نزد رسول خدا دور شد آن حضرت فرمودند: اين مرد از نظر من از دوزخيان است؟البته اين روزها شاهديم كه خيلي از والدين به طور افراطي به كودكانشان محبت مي‌كنند؛ اين مشكل‌آفرين نيست؟البته محبت افراطي هم مشكل‌آفرين است. توقع بي‌جا، زودرنجي، سلطه طلبي، كم‌رويي، عدم رشد صحيح تربيتي و اخلاقي حاصل افراط در محبت است. امام محمدباقر (ع) مي‌فرمايند: بدترين پدران كساني هستند كه در نيكي و محبت به فرزندان، از حد تجاوز كنند و به زياده‌روي و افراط بگرايند. همان‌طور كه بيان شد فرزندان حتي وقتي رشد مي‌كنند و بزرگ مي‌شوند نياز دارند به آنان اطمينان خاطر بدهيد كه صرف نظر از آنچه دارند يا ندارند و آنچه هستند يا نيستند، دوستشان داريد. آنها نياز دارند كه درك كنند علاقه و محبت شما هميشگي است و از ميان نمي‌رود.اگر بخواهيم شخصيت كودكانمان را درست پرورش دهيم، چه نكاتي را بايد رعايت كنيم؟يكي از بهترين راه‌ها، هم‌بازي شدن با كودكان است. هم‌بازي شدن با كودك روانش را سرشار از مسرت و شادي مي‌سازد و اعتماد به نفس و احساس خودارزشمندي را در وي تقويت مي‌كند. توجه داشته باشيد همه آنچه به پندار ما فراتر از قوه درك كودك است در صورتي كه به شيوه و زبان كودك بيان شود، از عهده درك آن برخواهد آمد. در نظر داشته باشيد هفت سال اول زندگي كودك دوره شناخت از جهان است و كودكان ياد مي‌گيرند كه چگونه با پديده‌هاي اطراف خود برخورد كنند و در پي آن حس بينايي و لامسه آنها بهتر به كار گرفته مي‌شود. ذهنشان قدرت ابتكار و روانشان اعتماد به نفس مي‌يابد. هم‌بازي شدن با كودك علاوه بر اينكه او را غرق در لذت و شادي مي‌كند، بسياري از اصول اخلاقي را نيز به‌طور مستقيم و غيرمستقيم مي‌آموزد بنابراين والدين بايد خود را تا سر حد طفوليت پيايين آورده، هم سطح كودك شوند تا بتوانند شخصيت فرزند خويش را به روش صحيح پرورش داده و مطلب را از طريق بازي به آنها آموزش دهند.....................
باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/10/26 - 12:52 عصر
چرا درجه حرارت بدن انسان 5/37 است؟ ..................


--------------------------------------------------------------------------------

تا مدت زمان بسياري تصور مي‌شد ـ هنوز هم خيلي‌ها گمان مي‌كنند ـ كه حيوانات خونسرد و خونگرم وجود دارد. مار و ديگر خزندگان جزو گروه اول و پرندگان و پستانداران جزو گروه دوم محسوب مي‌شدند. انسان‌ها نيز به گروه دوم تعلق داشتند اما اين موضوع كاملا اشتباه است زيرا درجه حرارت برخي از موجوداتي كه جزو گروه خونسردان دسته‌بندي مي‌شوند گاهي بسيار بالاتر از موجوداتي است كه خونگرم خوانده مي‌شوند...


تمامي موجودات زنده حتي درختان نيز براي تنظيم‌ دماي بدنشان در شرايط متفاوت جوي، از راه‌هاي متفاوتي استفاده مي‌كنند. استفاده از نور خورشيد براي گرم شدن و سايه و آب براي خنك شدن از جمله اين روش‌ها است. دماي بدن مارها، مارمولك‌ها و... مي‌تواند بين 20+ درجه و 20- درجه سانتي‌گراد متغير باشد بدون آنكه تهديدي جدي براي بدنشان به حساب بيايد.

سيستم تنظيم درجه حرارت اين موجودات به انرژي، غذا و اكسيژن كمي نياز دارد ولي به همان اندازه نيز ميزان حركت اين موجودات در شرايط نامناسب جوي كند و كم است.


در عوض پستانداران و پرندگان دستگاه تنظيم درجه داخلي دارند كه به آنان كمك مي‌كند در تمامي شرايط دماي بدنشان را ثابت نگه دارند.


بالا رفتن بيش از حد درجه حرارت و پايين آمدن زياد آن نيز مي‌تواند جان اين موجودات را به خطر بيندازد. اين دستگاه تنظيم كننده نياز به انرژي زيادي دارد و در عوض به موجود كمك مي‌كند در اكثر شرايط جوي فعال باقي بماند.


ماهي‌ها نيز جزو دسته خزندگان دسته‌بندي مي‌شوند. با اين حال شرايط آنها كمي تفاوت دارد. در حقيقت دماي بدن آن تنها چند درجه (بين يك تا دو درجه) سانتي‌گراد مي‌تواند تغيير كند زيرا معمولا دما در آب ثابت است.


آنها تقريبا شرايطي بين پستانداران و پرندگان و خزندگان دارند ولي ماهي‌هاي ديگري مثل تن، شمشيرماهي و كوسه‌ماهي قادرند درجه حرارت بدن خود را تا 15 درجه سانتي‌گراد نيز افزايش دهند و با درجه آبي كه در آن شنا مي‌كنند، منطبق شوند.


در ميان پستانداران و پرندگان نيز حيواناتي وجود دارند كه مي‌توانند درجه حرارت بدنشان را تغيير دهند. پرندگان مگس‌خوار و گنجشك جزو اين گروه‌اند و مي‌توانند درجه حرارت بدن خود را در زمستان و شب‌ها كاهش دهند. بعضي از پستانداران نيز در شرايط سردجوي به خواب مي‌روند زيرا قادر به تغيير دماي بدن خود جز در حد چند درجه نيستند.


دستگاه تنظيم درجه حرارت بدن انسان اين قابليت‌ها را ندارد و گذشتن از يك حد خاص براي او خطرناك است. گرماي بدن انسان از طريق متابوليسم مواد غذايي و فعاليت‌ ماهيچه‌ها و ارگان‌هاي سوزاننده اكسيژن تامين مي‌شود. وظيفه تنظيم دما برعهده مغز و به طور دقيق‌تر برعهده هيپوتالاموس است. در شرايطي كه به دليل فعاليت زياد درجه حرارت بدن بالا برود، هيپوتالاموس دستور افزايش تنفس را مي‌دهد و در صورت كاهش دما بدن شروع به لرزيدن مي‌كند و سوخت و ساز سلولي افزايش مي‌يابد تا بدن گرم شود. درجه حرارت مرجع هيپوتالاموس 5/37 درجه سانتي‌گراد است كه به آن سازش بيوشيميايي مي‌گويند.


در اين درجه حرارت عكس‌العمل‌هاي بيوشيميايي بدن با سرعت لازم توليد مي‌شوند تا شرايط حياتي براي سلول‌هاي بدن را تهيه كنند. تمامي پستانداران دماي بدني مشابه انسان را ندارند مثلا دماي بدن گربه‌ها و سگ‌ها بين 5/38 و 39 درجه سانتي‌گراد است. درجه حرارت بدن پرندگان بين 40 تا 41 و 42 و حتي 44 درجه است زيرا آنها براي پر زدن تلاش زيادي مي‌كنند. به هر حال اگر دماي بدن يك انسان با 32 درجه سانتي‌گراد تغيير مواجه شود، مرگ او حتمي است................
صفحه 25 از 56 اول قبلی  20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30  بعدی آخر صفحه
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: