اطلاعات پزشكي ..... - صفحه 7 - ابعاد روان شناختي دوران بارداري ..................
نی نی سایت > تبادل نظر > متفرقه > عمومي > اطلاعات پزشكي .....

موضوع: اطلاعات پزشكي ..... + اظهار نظر

صفحه 7 از 56 اول قبلی  2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12  بعدی آخر صفحه
مطي پست ها : 591عضویت:1387/9/21
1389/7/27 - 10:03 صبح
10 علت اصلي خستگي و راه حل مبارزه با آناگر شما بيش از دوهفته احساس خستگي و كمبود انرژي داريد حتما به يك روان پزشك مراجعه كنيد.

شايد شما هم از آن دسته افرادي باشيد كه هميشه احساس خستگي ميكنيد.انرِژي لازم را براي انجام كارهايتان نداريد و مدام خميازه ميكشيد .در مقاله زير بعضي موارديكه منجر به بروز خستگي ميشود را بررسي ميكنيم

1- كمبود خواب
زمانيكه برنامه خواب شما به هم ميريزد و يا خوابتان كمتر از حد معمول است دچار خستگي و خواب آلودگي ميشويد به طوريكه اين مشكل ميتواند صدمات جدي به سلامت شما وارد سازد.
براي رفع اين مشكل خواب را در اوليت قرار دهيد .برنامه خوابتان را منظم سازيد و در صورت بروز مجدد اين مشكل با پزشك مشورت كنيد.

2 - آپنه خواب

ممكن است فكر كنيد كه به اندازه كافي خوابيده ايد اما ممكن است دچار آپنه خواب شده ايد. آپنه خواب به طور خلاصه توقف تنفس در طول شب است كه بدون اينكه شما متوجه شويد منجر به بيدار شدنتان ميشود.
از دست دادن وزن , ترك سيگار به شما كمك ميكند تا خواب راحت تري داشته باشيد.


3 - خوردن بيش از حد و خوردن اشتباه

خوردن بيش از حد منجر به خستگي ميشود .همچنين خوردن مواد غذايي اشتباهي هم همين مشكل را ايجاد ميكند. با در نظر داشتن يك رژيم غذايي مناسب قند خون خود را متعادل نگه داريد.
افراديكه هميشه صبحانه ميخورند و در هر وعده غذايي مواد پروتئين دار را فراموش نميكنند و انرژي از دست رفته خود را با خوردن ميان وعده هاي مناسب باز ميابند هرگز با خستگي كلنجار نميروند.


4 - كم خوني

كم خوني يكي از علل اصلي خستگي در زنان است.قاعدگي و از دست دادن مقداري خون باعث كمبود اهن در زنان شده و سلولهاي قرمز كه براي حمل اكسيژن به بافتها و ارگانها به آهن نياز دارند در معرض خطر قرار ميگيرند.
براي رفع كم خوني ناشي از كمبود آهن با نظر پزشك مصرف مكملهاي آهن و خوردن غذاهايي غني از اهن نظير گوشت , جگر , حلزون صدف دار ,حبوبات و غلات غني شده توصيه ميشود.


5 - افسردگي

خستگي و سردرد ميتواند عامل اختلالات عاطفي بويژه افسردگي باشد.
اگر شما بيش از دوهفته احساس خستگي و كمبود انرژي داريد حتما به يك روان پزشك مراجعه كنيد.


6 - كم كاري تيروئيد

تيروئيد غده كوچكي در گردن شماست كه سوخت و ساز بدن را كنترل ميكند و براي تبديل سوخت به انرژي ميباشد.
اگر شما به كم كاري تيروئيد مبتلا باشيد سوخت و ساز بدنتان بيش از حد آرام ميشود با انجام يك آزمايش خون هورمونهاي تيروئيد شما اگر پائين باشدبه راحتي تشخيص داده ميشود و با مصرف دارو و هورمونهاي مصنوعي شما سرعت لازم در تبديل سوخت و انرژي را كسب ميكنيد.


7- كافئين زياد از حد

اگرچه كافئين در دوز پائين و متوسط هوشياري و تمركز را بهبود ميبخشد اما مصرف بيش از حد آن منجر به افزايش فشار خون شده و در واقع يكي از علل خستگي در بعضي افراد ميشود.
اگر شما از اين دسته افراد هستيد به تدريج مصرف قهوه , چاي , شكلات را كاهش دهيد .


8 - عفونت ادراري پنهان

هميشه عفونت ادرار با علائمي نظير سوزش و درد همراه نيست.گاهي خستگي ميتواند علامتي براي عفونت ادراري باشد.
تست ادرار و مصرف آنتي بيوتيك براي درمان با تائيد پزشك معمولا طي يك هفته خستگي را ناپديد ميكند.


9 - ديابت

در افراد مبتلا به ديابت به طور غير طبيعي قند از جريان خون باقي ميماند و اين منجر به بروز خستگي ميشود. اگر شما مداوم احساس خستگي ميكنيد حتما از پزشك بخواهيد برايتان آزمايش ديابت تجويز كند.
براي درمان ديابت با تغييرات در شيوه زندگي و استفاده از دارو و رژيم غذايي مناسب و انجام ورزشهاي منظم اقدام كنيد.


10 - كم آبي

خستگي شما ميتواند نشانه اي از كم آبي بدنتان باشد.بدن براي خوب كار كردن نياز به مصرف مقدار كافي آب دارد كه در صورت فراموشي چنين مشكلاتي را به بار مي آورد.
حداقل دو فنجان طي يك ساعت از بروز اين مشكل جلوگيري ميكند


باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/7/27 - 10:13 صبح
تغذيه زنان باردار ............................................بدون شك يكي از بزرگترين آرزوهاي تمامي‌زنان، داشتن نوزادي سالم و تندرست است. به اين جهت تمامي‌مادران سعي بر آن دارند تا عوامل مؤثر بر بهبود روند بارداري و نتيجه آن را مورد بررسي قرار دهند و تا جاي ممكن از عوامل زيان‌آور دوري جويند. تغييرات زيادي در اثر بارداري در بدن مادر به وجود مي‌آيد و عوامل زيادي در تعيين روند صحيح بارداري و نتيجه بارداري موثر هستند. يكي از مهم‌ترين و اصلي‌ترين نكات، تغذيه مادر باردار مي‌باشد. زيرا رشد و نمو كامل جنين رابطه تنگاتنگي با تغذيه مادر داشته، تامين نيازهاي او با دريافت مواد مغذي مادر عجين شده، تنها راه برآوردن نيازهاي انرژي و ساختاري او به واسطه جفت است. به علاوه تغييرات فيزيولوژيك خاص اين دوران را نيز بايد مد نظر داشت چرا كه متابوليسم موادغذايي و حتي نياز به آنها در اين مدت تغيير مي يابد. بنابراين توجه به اين تغييرات وتنظيم يك برنامه غذايي متناسب با آن در اين دوران ضروري به نظر مي رسد.
بحث هاي زيادي رژيم هاي غذايي زنان باردار منجر به تناقض و ابهامات بسيار شده و رژيم هاي غذايي مختلفي نيز ارائه شده است. از آنجا كه به علت مسايل انساني نمي توان مطالعات فقر غذايي در زن باردار را به صورت تجربي بررسي كرد،طرح مطالعات معني دار تغذيه در بارداري انسان بسيار مشكل است و در مواردي كه به علت مسايل اجتماعي و اقتصادي كمبود موادغذايي بروز مي كند، اثرات آن غير قابل سنجش است.
تغييرات وزن در دوران بارداري بسيار متغيير بوده و در محدوده اي از كاهش وزن تا افزايش 23 كيلو گرمي و ياحتي بيشتر قرار گرفته است. در دو سوي اين محدوده، شيوع عوارض باليني افزايش مي يابد اما در بين اين حد، طبيعي محسوب مي شود. هيچ تغيير وزني در طول بارداري را نمي توان به عنوان الگوي طبيعي تعيين كرد و ديگران را نسبت به آن سنجيد زيرا اگر الگوهاي تغيير وزن بسيار متنوع هستند. به طور معمول زنان باردار در طول حاملگي حدود 10 تا 12 كيلوگرم اضافه وزن دارند. افزايش وزن بدن در طول حاملگي به صورت يكنواخت نيست. در 3 ماهه اول افزايش وزن آهسته و حدود يك تا دو كيلوگرم در هفته مي‌باشد. البته هر گونه تغيير وزن ناگهاني بايد گزارش داده شود. سوالي كه براي بسياري از خانم‌ها مطرح مي‌باشد اين است كه افزايش وزن دوران بارداري به چه صورت كاهش مي‌يابد؟

قسمت اعظم كاهش وزن مادر در زمان زايمان (حدود 5/5 كيلوگرم) و در دو هفته اول بعد از زايمان (حدود 4 كيلوگرم) است. 5/2 كيلوگرم باقي مانده از هفته دوم تا ماه 6 بعد از زايمان كاهش مي‌يابد. البته زناني كه قبلا زايمان داشته‌اند، ميزان بيشتري از افزايش وزن زمان حاملگي خود را حفظ خواهند كرد.

رشد جنين از اولين مراحل تكامل بستگي به مواد غذايي دارد كه از مادر كسب مي‌شود. غذاي مصرفي توسط مادر ابتدا به اشكال ذخيره‌اي درآمده و سپس به طور مدام و منظم نيازهاي انرژي، ترميم بافتي و رشد را برطرف مي‌كند. رژيم غذايي تنظيم شده يكي از مهمترين عواملي است كه سلامت آينده مادر و بچه را تضمين مي‌كند و با وزن كردن متوالي بايد مطمئن شد كه مادر اضافه وزن مطلوب را دارد يا نه.

هر خانم باردار احتياجات غذايي خود را بايد از همه گروه‌هاي مواد غذايي (لينك به گروههاي غذايي) فراهم كند.در اينجا به طور خلاصه درباره هر گروه صحبت مي‌كنيم.

1 ـ نان:

خانم‌هاي باردار تقريبا بيشترين نياز خود را از اين گروه فراهم مي‌كنند. البته اين نكته قابل توجه است كه بين نياز و رفع احتياج تفاوت قايل شويم. هر خانم در طول حاملگي، روزانه به 300 كيلوكالري انرژي بيشتر نياز دارد. اگر انرژي به ميزان كافي نباشد، پروتئين بجاي آن كه جهت نقش حياتي خود در رشد و تكامل ذخيره شود، به عنوان منبع انرژي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. غذاهاي اين گروه داراي مقادير بالاي كربوهيدرات هستند كه منبع اوليه انرژي مي‌باشند.

حبوبات يك منبع خوب براي پروتئين هستند كه به عنوان سازنده بافت‌هاي بدن براي مادر و بچه مي‌باشد. در طي 6 ماهه آخر حدود يك كيلوگرم پروتئين توسط مادر ذخيره مي‌شود. البته قسمت عمده پروتئين از منابع حيواني مثل گوشت و مرغ مي‌باشد. بسياري ازحبوبات غني از آهن و ويتامين ب هستند. نياز به آهن در جريان حاملگي زياد مي‌شود و از آنجايي كه نياز به آهن درطي 4 ماهه اول بارداري كم است، دراين مدت تجويز آهن اضافي ضرورتي ندارد ولي بعد از اين بايد علاوه بر رعايت رژيم غذايي، قرص آهن نيز مصرف شود.

2 ـ سبزيجات:

سبزيجات مي‌توانند مقدار زيادي از ويتامين‌ها از جمله آ و ث و مواد معدني و فيبر را فراهم كنند. يكي از مشكلات خانم‌هاي باردار در دوران بارداري يبوست است كه با مصرف سبزي‌ها اين مشكل برطرف مي‌شود. نياز به ويتامين ث در حاملگي 70 درصد بيشتر از زمان غيرحاملگي است كه يك رژيم معمولي خوب به راحتي اين مقدار را در اختيار مادر قرار مي‌دهد. كلم، حبوبات، سيب زميني، اسفناج، دانه‌هاي سبز و گوجه‌فرنگي غني از ويتامين ث هستند و به جذب آهن موجود در غذاها كمك مي‌كنند. بدن ما ذخيره ويتامين ث ندارد و با مصرف درست مواد غذايي احتياج به اين ويتامين براحتي فراهم مي‌شود. سبزيجات سبز تيره و زرد تيره مانند هويج يا زردك، سيب زميني، فلفل سبز و كلم بروكلي سرشار از ويتامين آهستند كه براي رشد و سلامت بدن مادر و جنين لازم است.

3 ـ ميوه‌ها:

ميوه‌هايي مثل پرتقال، گريپ فروت، نارنگي، ليمو و انگور منشا بسيار خوبي براي ويتامين ث هستند. هر خانم باردار مي‌تواند در روز چندين بار از اين گروه استفاده كرده و نياز خود را به ويتامين‌هايي مثل آ و ث برآورده كند. بطورمثال آب ميوه يا ميوه تازه را با صبحانه يا بين غذا، ميوه تازه يا خشك يا سالاد ميوه را به همراه ناهار و كمپوت ميوه را براي دسر و شام مصرف كند.

4 ـ گوشت:

پروتئين كه يك ماده اصلي براي مادر و نوزادش مي‌باشد به طور مشخص در اين گروه وجود دارد. ويتاميني كه تنها در اين گروه وجود دارد ويتامين ب 12 است. در مادراني كه گياهخوار هستند، ذخاير ويتامين ب 12 نوزادان آنها پايين است. اين گروه جزو گروه‌هاي اصلي غذايي براي مادران باردار به حساب مي‌آيد كه بايد در وعده‌هاي غذايي آنها گنجانده شود.

5 ـ شير و ماست:

محصولات لبني ميزان زيادي از احتياجات غذايي را برآورده مي‌كنند، بخصوص كلسيم و پروتئين كه در اين مواد مي‌باشد. در طول حاملگي حدود 30 گرم كلسيم در مادر تجمع مي‌يابد كه اكثر آن در اواخر حاملگي در جنين ذخيره مي‌شود.

كلسيم ماده اصلي در تشكيل استخوان و دندان است. اگر جذب كلسيم مادر كافي نباشد، جنين از كلسيم استخوان‌هاي مادر استفاده مي‌كند كه اين باعث مي‌شود مادر در آينده دچار استئوپروز يا پوكي استخوان (لينك به اين مطلب) شود.

هر خانم باردار بايد سعي كند در روز حداقل يك ليوان شير (لينك به شير) مصرف كند. اگر مادري از مزه شير راضي نيست، بايد آن را با اضافه كردن موادي مانند كاكائو و امثال آن براي خود قابل قبول سازد يا با اضافه كردن آن در سوپ يا پنير رنده شده يا سالاد و يا هر طريقي ديگر آن را مصرف كند. البته اين شامل آن دسته از افراد كه مشكل گوارش داشته قادر به تحمل شير نيستند نمي‌باشد كه در اين صورت به جاي آن مي‌توانند معادل آن يك فنجان ماست يا پنير استفاده كنند و يا از روش درمان اين مشكل (لينك به اين مطلب در مطلب مربوط به شير) بهره ببرند.

اگر چه بستني به علت شير موجود در آن كلسيم دارد، ولي براي تامين كلسيم لازم يك خانم باردار بايد يك فنجان و نيم از اين مواد مصرف شود. زيرا در بستني علاوه بر شير مقدار زيادي شكر و هوا هست كه اين باعث كاهش ميزان شير و كلسيم لازم مي‌شود. البته منابع غيرلبني كلسيم مانند ماهي ساردين و ماهي آزاد نيز مي‌باشند.

بايد توجه داشت كه چربي‌ها و روغن و شكر با احتياط مصرف شوند...................

باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/7/27 - 10:34 صبح
چاقي امروزه به عنوان يكي از بزرگترين معضلات سلامتي گريبانگير تعداد زيادي از ابناي بشر گشته است............

چاقي مي‌تواند زمينه ساز ابتلا به بعضي از بيماري‌ها نظير افزايش قند، چربي‌ها، كلسترول خون و افزايش قشار خون و دردهاي مفصلي شود.

روي ديگر اين سكه لاغري مفرط است كه مي‌تواند از عوارض سوتغذيه مزمن و يا بيماري‌هاي گوارشي يا اختلال در كار بعضي از غذذ درون ريز و ... باشد.

-حتماً روزانه پنج وعده ميوه و سبزي مصرف كنيد.

-انواع مختلف ميوه به صورت تازه، منجمد، خشك و كمپوت را مصرف نماييد.

-از سبزيجات برگ سبز، آب ميوه و سبزي و حبوبات پخته استفاده نماييد.

غذاهاي مناسب و بهداشتي انتخاب كنيد

غذاهايي كه از نظر باكتري، ويروس، انگل و مواد شيميايي مطمئن باشد براي حفظ سلامتي مفيد است. در اين ميان كشاورز، توليدكنندگان، فروشندگان، توزيع كنندگان و... در حفظ سلامتي غذا نقش دارند. خود ما نيز بايد در نگهداري و آماده سازي غذا از نظر بهداشتي مراقب باشيم.

وزن را در حد مطلوب كنترل نماييد

شيوه زندگي انتخاب كنيد كه تركيبي از عادات غذايي صحيح و فعاليت بدني منظم داشته باشد. وزن مطلوب كليد زندگي طولاني توأم با سلامتي مي باشد.

براي بزرگسالان و كودكان روش هاي مختلفي براي ارزيابي وزن مناسب وجود دارد.

اگر شما نگران اضافه وزن كودك خود هستيد مي توانيد از راهنماهاي موجود و نيز خدمات كلينيك هاي چاقي بهره بگيريد.

كودكان را به داشتن وزن مطلوب تشويق نماييد

كودكان نياز به غذاي كافي براي رشد دارند ولي كالري اضافي و فقدان تحرك بدني مي تواند آنها را به سوي اضافه وزن سوق دهد. در قرن اخير افزايش كودكان چاق قابل توجه بوده است. كودكان را به استفاده از سبزيجات، ميوه ها، لبنيات كم چربي، حبوبات، گوشت كم چربي، مرغ و ماهي و مغزها تشويق نماييد و خودتان نيز با مصرف اين مواد الگوي مناسبي براي فرزندتان باشيد. بگذاريد خود بچه ها تصميم بگيرند كه چه ميزان از اين غذاها را مصرف نمايند. اگر فرزندتان غذايي چرب يا شيرين را مي پسندد يك تكه كوچك از آن را به او بدهيد.

زمان استفاده از بازي هاي كامپيوتري و ويدئويي و تماشاي تلويزيون را محدود نماييد و كودكان را به داشتن فعاليت هاي فيزيكي تشويق نماييد.

به فرزندتان كمك نماييد تا عادات غذايي صحيح داشته باشد. تغييرات را به آرامي اعمال نماييد به عنوان مثال، شير كم چربي را با شير چرب، يك شكلات را جايگزين و دو شكلات نماييد.

از آنجا كه كودكان درحال رشد هستند كاهش وزن بايد تحت نظر مراقبان بهداشتي باشد.

تماشاي تلويزيون از سه طريق موجب افزايش وزن مي شود.

1- جايگزين فعاليت بدني

2- افزايش دريافت كالري از طريق مصرف تنقلات هنگام تماشاي تلويزيون

3- كاهش متابوليسم پايه

هر روز فعاليت بدني داشته باشيد

داشتن فعاليت بدني و نگه داشتن وزن ايده آل هر دو براي حفظ سلامت لازم است. افراد مي توانند سلامت خود را با ورزش ارتقاء دهند و نيز تفريحي سالم داشته باشند.

30 دقيقه فعاليت بدني روزانه مي تواند به سلامت بيشتر شما كمك كند.

اينكه چه نوع ورزشي انتخاب نماييد چندان تفاوتي ندارد، شما مي توانيد ورزش را يكبار در روز يا دو بار در روز با زمان كمتر انجام دهيد.

فعاليت بدني به طور منظم در برنامه خود داشته باشيد

ورزش‌هايي انتخاب نماييد كه بتوان به طور منظم تكرار نمود و انجام آن لذت بخش باشد. سعي نماييد بجاي آسانسور از پله ها براي بالا و پايين رفتن استفاده نماييد....................
باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/7/27 - 10:41 صبح
برخي نكات بهداشتي جهت مراقبت از چشم ها ......................................................

- همواره از مواد غذايي متناسب و حاوي ويتامين هاي مختلف به ويژه ويتامين A استفاده نماييد.

منابع غذايي حاوي ويتامين A :

- ويتامين A در منابع گياهي به صورت پيش ويتامين (انواع كاروتن ها به ويژه بتاكاروتن) و در منابع حيواني به شكل رتينول فعال يافت مي شود.

- بهترين منابع حيواني ويتامين A جگر، قلوه، زرده تخم مرغ، شير پرچربي، كره، روغن كبد ماهي و ماهي هاي كوچك با جگر (كيلكا) مي باشد.

- بهترين منابع گياهي ويتامين A سبزي هاي با برگ سبز تيره مانند: اسفناج، كاهو، سبزي هاي زرد مثل هويج و كدو حلوايي، ميوه هاي زرد و نارنجي مثل: زردآلو، قيسي، خرمالو، نارنگي و طالبي، موز، خربزه وانواع مركبات مي باشد.

- خواب و استراحت كافي داشته باشيد.

- چشم ها را از تاثير اشعه ماوراء بنفش با استفاده از عينك‌هاي مرغوب محافظت نمائيد.

- از چشم خود در نور كافي استفاده كنيد. نور كم يا خيره كننده باعث مي شود كه چشم با دشواري بيشتري كار كرده و در نتيجه فشار بيشتري به آن وارد شود. در اين حالت چشم زودتر و بيشتر خسته مي شود.

نور خوب نوري است كه داراي روشنايي كافي بوده، خيره كننده نباشد و بطور يكسان پخش شده باشد.

- هنگام مطالعه از نور كافي استفاده كنيد. كساني كه در رختخواب به حالت نيمه نشسته و يا خوابيده در حاليكه كتاب را مقابل چشم گرفته اند مطالعه مي كنند، مي بايست نور لازم جهت مطالعه را طوري تنظيم نمايند كه نور از بالاي تخت ويا از چراغ كنار تخت كه كمي عقب تر از آن قرار گرفته است به كتاب بتابد. هيچگاه نور نبايد بطور مستقيم و از روبرو به چشم بتابد.

- پس از مطالعه مداوم براي مدت بيش از يك ساعت و نيم براي مدتي چشمان خودرا بسته و يا به ديوار سفيد و اشياء دور نگاه كنيد و يا چشمان خودرا براي مدت كوتاهي به فعاليت ديگري مشغول نمائيد، تا خستگي آن رفع گردد. اين توصيه براي رانندگان اتومبيل نيز صادق است. لذا پس از يك ساعت و نيم رانندگي مي بايست اتومبيل را نگهداشته و براي مدت كوتاهي به چشم ها استراحت داد.

- از آنجائيكه چشم‌ها به آساني آلوده مي گردند مي بايست اطراف چشم و پلك ها رابه دفعات شسته و با حوله نرم خشك نمود. همچنين اگر هر گونه جسم خارجي وارد چشم يا داخل پلك گردد مي بايست با گوشه يك دستمال تميز و با احتياط فراوان آنرا بيرون آورد. در اين حالت از ماليدن چشم خودداري نمائيد.

- چشم طبيعي و سالم احتياج به درمان ندارد لذا از بكار بردن هر گونه دارو و يا محلول‌هاي شستشوي چشم بدون دستور پزشك خودداري نمائيد.


علائم هشدار دهنده بيماريهاي چشم:

در صورت وجود هر يك از حالات زير بلافاصله به چشم پزشك مراجعه نمائيد:

- نزديك كردن اشياء به چشم جهت ديدن آنها و يا تنگ كردن چشم براي ديدن اشياء نزديك

- تمايل غير طبيعي سر به يك سمت براي ديدن اشيايي كه در روبرو قرار دارند

- مالش غير طبيعي و مداوم چشم ها

- هرگونه اشتباه در تشخيص رنگ‌ها

- قرينه نبودن مردمك هاي چشم

- بيزاري و گريز از نور

- سردردهاي غير طبيعي

- هر گونه احساس تورم در چشم

- هر گونه علامت مبني بر وجود لوچي ( استرابيسم ) چشم

- هر گونه علامت مبني بر اينكه فرد در برخي از ساعات روز بهتر از بقيه اوقات روز مي بيند.

- هر گونه احساس مبني بر دوتايي و يا در هم ديدن اشياء

- هرگونه ورم ملتحمه و يا ريزش غير عادي اشك از چشم ها

- هر گونه ناتواني و يا سستي عضلات چشم

- هر گونه عوارض ديگر كه موجب اختلال در ديد طبيعي گردد.

توجهات خاص به چشم ها در دوران هاي مختلف زندگي

در طول دوران زندگي دو دوره وجود دارد كه مي بايستي در آنها به چشم توجه خاص نمود.

دوران تحصيلي:

اطفال و جوانان داراي عضلات قوي در چشم بوده و عمل تطابق را به آساني انجام مي دهند و چشم آنها كمتر خسته مي شود. از آنجائيكه موفقيت در دروس بستگي زيادي به قدرت مطالعه دانش آموز داشته و لازمه قدرت در مطالعه، داشتن بينايي خوب است، لذا اقدام بموقع جهت رفع عيوب چشم در اين دوره زندگي بسيار حائز اهميت است.

دوران ميانسالي:

با افزايش سن بينايي شخص ضعيف مي شود. به علت اسكلروز اسفنكتر مردمك و كاهش اندازه آن، پاسخ مردمك به تغيير شدت نور كاهش مي يابد. عدسي به مرور زمان كدر شده و ميدان بينايي كاهش مي يابد ودر نتيجه ديد محيطي فرد دچار مشكل مي گردد. به علت از بين رفتن تدريجي خاصيت الاستيك عدسي و تبديل آن به توده اي تقريبا جامد، فرآيند تطابق نيز كند مي شود. زماني كه عدسي قدرت تطابق خود را بطور كامل از دست بدهد شخص دچار پير چشمي شده و در اين حالت به عينك مخصوص نياز خواهد داشت.

به خاطر داشته باشيد چنانچه پس از چهل سالگي:

- فشار خون شما بالاتر از حد طبيعي است، مبتلا به تصلب شرايين هستيد ، مبتلا به مرض قند ( ديابت ) هستيد ، در خانواده شما كسي مبتلا به بيماري گلوكوم " آب سياه " و يا آب مرواريد"كاتاراكت" است حتما" بطور منظم به چشم پزشك مراجعه كنيد.


چشم شما و تلويزيون

تلويزيون يكي از منابع مهم ايجاد خستگي در چشم است. لذا اين نكته كه چگونه از تلويزيون استفاده كنيم تا در عين حال دچار خستگي چشم نيز نشويم بسيار مهم است.

رعايت نكات ذيل را به خاطر داشته باشيد:

1- چنانچه تصوير تلويزيون نقصي دارد از آن استفاده نكنيد.

2- سعي كنيد تلويزيون را حداقل در فاصله 5/3 متري از چشمان خود قرار دهيد.

3- هرچه صفحه تلويزيون بزرگتر باشد تصوير راحت تر ديده شده و مي توان در فاصله دورتري از تلويزيون نشست.

4 - حتي المقدور صفحه تلويزيون را از روبرو ببينيد.

5- اگر به عللي از عينك استفاده مي كنيد ( غير از موارد پير چشمي ) هنگام تماشاي تلويزيون نيز عينك بگذاريد.

6- هرگز به مدت طولاني به تماشاي تلويزيون ننشسته و حداكثر پس از دو ساعت براي چند لحظه چشمان خود را بسته و به آنها استراحت دهيد.

7- بهتر است محل قرار دادن تلويزيون در مكاني با روشنايي نيمه تاريك باشد.

در پايان اگر علي رغم رعايت موارد پيش گفت هنگام تماشاي تلويزيون دچار ناراحتي مي شويد به پزشك مراجعه كنيد.........................
ياس كبود پست ها : 3300عضویت:1389/4/19
1389/7/27 - 11:02 صبح
با سلام و عرض تبريك به مناسبت اين ميلاد فرخنده
چون موضوعات اين هفته معرفي نشدن با اجازتون يك مطلب متفرقه ميذارم. به اميد اينكه مفيد واقع بشه
ياس كبود پست ها : 3300عضویت:1389/4/19
1389/7/27 - 11:03 صبح

عسل چربي هاي اطراف قلب را آب مي كند
تابان: عسل يك واژه عربي است كه در فارسي آن را انگبين مي‌گويند و عبارت است از شهد گل‌ها كه زنبور عسل توسط خرطوم كوچك خود آن را مكيده و از راه دهان به كيسه بسيار كوچك خود موسوم به كيسه عسلي وارد مي‌كند. وقتي ميزان شهد جمع‌آوري شده به حدود "40" ميلي‌گرم رسيد، گل‌ها را رها كرده و به سمت كندو پرواز مي‌كند. جالب اينكه براي تهيه يك كيلو عسل، زنبور بايد شهد "20" ميليون گل را جمع و به كندو حمل كند. جالب‌تر اين است كه زنبور عسل خاصيت ثابت گلي دارد، يعني تا وقتي كه مشغول جمع آوري شهد يك گل است، روي ساير گل‌ها نمي‌نشيند.
خواص و مواد موجود در عسل:
عسل از قديمي ترين و نخستين شيرين كننده هايي است كه انسان استفاده كرده است و شامل قندهايي چونگلوكز، فروكتوز، مواد معدني همچون منيزيم، پتاسيم، كلسيم، كلريدسديم، گوگرد، آهن و فسفاتاست. در ضمن اينكه ويتامين هايي همچونB1،B2،B6،B3،B5وCنيز براساس كيفيت و نوع عسل به نسبت هاي متفاوت در آن ديده مي شود.
علاوه بر موارد ذكر شده در حد كميمس، يد و روينيز در عسل وجود دارد. به همين جهت در حال حاضر زنبورهاي عسل يكي از بخش هاي اساسي و اصلي اقتصاد كشاورزي سالم به حساب مي آيند. از ويژگي هاي مهم عسلخاصيت ميكروب كشيآن است. عسل يكضدعفوني كننده طبيعياست. تحقيقات انجام شده در سال هاي اخير نشان مي دهد كهگذاشتن آن بر روي زخم ها مانع عفونتمي شود. از آنجايي كه عسل حاويمواد آنتي باكتريايياست مي تواند بخوبي باعث بهبود زخم ها شود.
زنبور عسل پيش از رسيدن به كندو در بين راه مقداري از آب شهد را جذب مي‌كند و چون شهد گل‌ها حاوي "50" تا "80" درصد آب است،‌ با اين عمل ميزان رطوبت عسل را به حدود 17 تا حداكثر25 درصد مي‌رساند، يعني حدودا از هر سه گرم شهدي كه زنبور عسل به كندو مي‌آورد، يك گرم عسل به دست مي‌آيد. البته عسل مناطق شمالي كشور به علت بالا بودن رطوبت هوا از آب بيشتري برخوردار است و لذا آبكي مي‌باشد، ولي عسل مناطق كوهستاني از آب كمتري برخوردار مي‌باشد.
زنبور عسل نوعي ازآنزيم دياستاز به نام انورتازرا نيز به شهد اضافه مي‌كند كه اين آنزيم به همراه مواد قندي و نشاسته‌اي كه چهار پنجم وزن عسل را تشكيل مي‌دهند، عامل اصلي متبلور شدن يا شكرك ‌زدن عسل به شمار مي‌روند. لذا اين باور كه عسل غيرطبيعي شكرك مي‌زند صحيح نيست، بلكه دليل متبلور شدن و رسوب دادن عسل طبيعي وجود دياستاز و همچنينكربوهيدرات هامي‌باشد. دياستاز، ‌ذرات خيلي ريز عسل را به خود جذب كرده و باعث ته‌نشين شدن آن مي‌شود. مقدار گلوكز عسل هر چه بيشتر باشد، زودتر متبلور و ته‌نشين مي‌شود. اين خاصيت فقط در عسل‌هاي طبيعي و غيرتقلبي ديده مي‌شود، زيرا تنها عسل‌هاي طبيعي حاوي دياستاز هستند. مدت زمان شكرك زدن يا متبلور شدن عسل بسته به نوع گل متفاوت است و حتي در مورد عسل اقاقيا به چهار سال هم مي‌رسد. در كشورهاي اروپايي عسل سفت شده و متبلور شده را بيشتر مي‌پسندند.
تشخيص عسل طبيعي و غيرطبيعي از طريق مزه كردن غيرممكن است. براي مصرف كننده يك راه بيشتر وجود ندارد و آن هم استفاده از ابزارهايي است كه بدن در اختيارش گذاشته است. با چشمانش شكل ظاهري عسل را ارزيابي مي‌كند، با بيني‌اش آن را بو مي‌كند و با زبانش آن را مزه مي‌كند.
اگر مجموعه خصوصيات باب طبعش بود واگر عسل عطر و طعم گل‌ها را داشت، آن عسل واقعي استو ارزش آن را دارد كه بهايش را در حد معقول بپردازد. لازم به ذكر است مزه، عطر، طعم، رنگ و بوي عسل فقط مربوط به گل هر منطقه مي‌باشد و به نژاد زنبور عسل بستگي ندارد. نوع نژاد فقط در پركاري و كم‌كاري تاثير دارد.
همان طور كه قبلا اشاره شدچهار پنجم وزن عسل را كربوهيدرات‌ها تشكيل مي‌دهندوبقيه آن عبارت است از: پروتئين، املاح معدني، عناصر معطر، آنزيم‌ها، ويتامين‌ها، گرده گل و آب.
هر 100 گرم عسل 330 كيلوكالري انرژي توليد مي‌كند. لذاعسل، غذايي مقوي و انرژي‌زاست و به كمك دياستازهايش چربي‌هاي اطراف قلب را آب مي‌كند. به همين دليل مصرف آن به سالخوردگان و بيماران قلبي توصيه مي‌شود.
چگونه عسل در درمان زخم ها مؤثر است؟
زماني كه عسل با رطوبت بدن تماس پيدا مي كند. آنزيم گلوكز اكسيداز كه توسط زنبورها در عسل ايجاد شده است به آرامي آزاد مي شود و پراكسيد ئيدروژن ضد عفوني كننده به ميزان زيادي آزاد مي شود و مي تواند در حدي كه به خود بافت آسيب نرساند، باكتريها را نابود كند. در ادامه با جذب مايعات و مواد مقوي به منطقه آسيب ديده باعث رشد سلولي و جلوگيري از خشك شدن زخم مي شود.
فعاليت استميك عسل باعث حضور يك لايه از مايع بين بافتها و بانداژ مي شود و باعث مي شود در هنگام نياز بدون درد جابه جا شود و سلولهاي جديد پاره نشود. به همين جهت در برخي بيمارستانهاي دنيا براي درمان زخم بستراز تركيبات آن استفاده مي شود.
ويژگي هاي منحصر به فرد:
1_ به راحتي هضم مي شود: مولكول هاي قند موجود در آن مي توانند به راحتي به ساير قندها تبديل شوند، به همين جهت حتي حساس ترين معده ها نيز مي تواند آن را به سادگي هضم كند.
2_ منبع بسيار خوبي از آنتي اكسيدان است: نقش بزرگي در جلوگيري از سرطان و همچنين بيماريهاي قلبي دارد.
3_ سطح كالري آن پايين است: در مقايسه با ساير مواد قندي??%كمتر كالري دارد، هرچند انرژي آن بسيار بالاست، اما به وزن بدن شخص اضافه نمي كند.
4_ به سرعت در خون پخش مي شود: وقتي با ميزان مناسبي آب مخلوط شود. پس از?دقيقه در جريان خون پخش مي شود و با آزادسازي ملكول قند به عملكرد بهتر مغزكه اصلي ترين مصرف كننده قند در بدن است، كمك مي كند و مانع بروز خستگي مي شود.
5_ در سلامت و ساخت عوامل خوني مؤثر است: بخش مهمي از انرژي مورد نياز براي اين مورد تأمين مي كند، به علاوه باعث تميز شدن خون مي شود.
دارچين و عسل را با هم بخوريد :
مخلوط عسل و دارچين درمان كننده بسياري از بيماري ها در زمان قديم و حال مي باشد.
امروزه دانشمندان بر اين عقيده هستند كه عسل با وجودي كه شيرين است، اما اگر در مقدار معين مصرف شود حتي براي بيماران ديابتي هم مضر نمي باشد.
مجله معروفي در كانادا به نامWeekly Worldتعداد 95 نوع بيماري كه توسط عسل و دارچين درمان شده اند را نام برده است.
در اين مقاله با عسل و دارچين، درمان كننده بسياري از بيماري ها آشنا مي شويم.
ورم مفاصل
- يك قسمت عسل را در 2 قسمت آب گرم حل كرده و به آن 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين بيافزاييد. خمير حاصله را روي محل درد به آرامي بماليد. درد بعد از 15 دقيقه از بين خواهد رفت.
- همچنين بيماران دچار ورم مفاصل مي توانند، 1 فنجان آب داغ را با 2 قاشق عسل و 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و بنوشند. اين عمل را هر روز بايد انجام دهند تا بيماري شان معالجه شود.
- مطالعات انجام شده روي اين بيماران نشان داده است كه، اگر اين بيماران قبل از صبحانه مخلوط 1 قاشق غذاخوري عسل با 4/1 قاشق چاي خوري پودر دارچين را ميل كنند، درد آنها بعد از 1 ماه از بين خواهد رفت. بيماران مورد مطالعه نمي توانستد راه بروند اما بعد از استفاده از اين روش، توانستند به راحتي شروع به راه رفتن بدون درد كنند.
جلوگيري از ريزش مو
- قبل از حمام كردن، 1 قاشق غذاخوري عسل به همراه با 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و روي سر خود بماليد و 5-15 دقيقه صبر كنيد و سپس موهاي خود را بشوئيد.
عفونت مثانه
- 2 قاشق غذاخوري عسل به همراه با 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين را در 1 ليوان آب گرم حل كرده و آن را بنوشيد. اين روش باعث مي شود كه ميكروب هاي مثانه را از بين برود.
درد دندان
- 5 قاشق چايخوري عسل به همراه با 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و خمير حاصله را روي دندان خراب بماليد. اين عمل را 3 بار در روز انجام دهيد تا دندان خراب و دردناك درمان شود.
كلسترول
- 2 قاشق غذاخوري عسل به همراه با 3 قاشق چاي خوري پودر دارچين را در مقداري برابر 2 ليوان چاي حل كرده و آن را بنوشيد. بدين وسيله بعد از 2 ساعت كلسترول خون به اندازه 10درصد پايين مي آيد.
- تحقيقات اخير نشان داده است كه مصرف عسل خالص در درمان بيماران مبتلا به كلسترول بسيار مفيد است.
سرماخوردگي
- به مدت 3 روز از مخلوط 1 قاشق غذاخوري عسل گرم با 4/1 قاشق چايخوري پودر دارچين استفاده كنيد. اين روش براي درمان سرفه مزمن، سرماخوردگي و سينوزيت به كار مي رود.
- عسل محتوي مواد مفيد طبيعي است و به اين ترتيب از آنفلوآنزا و سرماخوردگي جلوگيري مي كند.
ناباروري , باردار شدن
- زنان مي توانند از پودر دارچين براي باردار شدن استفاده كنند.
- زنان نابارور مقداري پودر دارچين را با 2/1قاشق چاي خوري عسل مخلوط كرده و آن را به طور مرتب در روز روي لثه يا دهان خود قرار دهند. اين كار باعث مي شود كه مخلوط حاصل از طريق بزاق وارد بدن شود.
- در مريلند (شهري در آمريكا) براي مدت 14 سال هيچ نوزادي متولد نمي شد. تا اينكه زنان و مردان شروع به خوردن عسل و دارچين كردند و بعد از مدت كوتاهي زنان باردار شدند.
- مردان 2 قاشق غذاخوري عسل را قبل از خواب ميل كنند تا اين مشكل برطرف شود.
معده درد
- مخلوط عسل و پودر دارچين ، درمان كننده درد معده، زخم معده و نفخ مي باشد.
بيماري قلبي
- خمير عسل و پودر دارچين را تهيه كنيد و آن را بر روي نان به جاي مربا قرار دهيد. اين روش را به طور مرتب به عنوان صبحانه ميل كنيد.
- اين روش باعث پايين آوردن كلسترول، كاهش ضربان قلب، به راحتي نفس كشيدن، بهتر شدن جريان خون و جلوگيري از بيماري قلبي مي شود.
بهبود سيستم ايمني
- استفاده روزانه از عسل و دارچين باعث حفاظت بدن از باكتري و ويروس مي شود.
- عسل، محتوي مقدار زيادي ويتامين و آهن مي باشد و بدن را مقاوم مي كند.
- استفاده روزانه از عسل، باعث عملكرد بهتر گلبول هاي سفيد خون مي شود و درنتيجه بهتر با ويروس ها و باكتري هاي وارد شده به بدن مي جنگد.
سوء هاضمه

- قبل از هر وعده غذا، پودر دارچين را روي 2 قاشق غذاخوري عسل بريزيد. اين كار باعث مي شود كه اسيد معده ترشح شود و غذاي وارده به معده را هضم كند و از سوء هاضمه جلوگيري كند.
آنفلوآنزا
افزايش طول عمر
- نوشيدن چاي با عسل و پودر دارچين از بين برنده پيري زودرس مي شود.
- 4 قاشق غذاخوري عسل و 1 قاشق پودر دارچين را در 3 فنجان آب حل كرده و بجوشانيد و مانند چاي ميل كنيد. 4-3 بار در روز به مقدار 4/1 فنجان بنوشيد تا پوستي لطيف و نرم داشته باشيد.
تاول
- 3 قاشق غذاخوري عسل با 1 قاشق غذاخوري پودر دارچين مخلوط كرده و قبل از خواب، روي تاول بگذاريد و صبح مخلوط ماليده شده بر روي تاول را با آب گرم بشوييد. اگر اين كار را به مدت 2 هفته هر روز انجام دهيد، تاول را از ريشه از بين خواهيد برد.
عفونت پوستي
- تمام عفونت هاي پوستي و اگزما با استفاده از عسل و پودر دارچين درمان مي شوند.
كاهش وزن
- 1 فنجان آب،عسل و پودر دارچين را هر روز و قبل از صبحانه با معده خالي بنوشيد.
- اگر مخلوط گفته شده را هر روز بنوشيد، از تجمع چربي در بدن جلوگيري كرده و باعث كاهش وزن مي گردد.
سرطان
- عسل و دارچين، درمان كننده سرطان هاي معده و استخوان شناخته شده است.
- براي 1 ماه و 3 بار در روز، 1 قاشق غذاخوري عسل با 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين را براي جلوگيري از سرطان مصرف كنيد.
گرسنگي
- مطالعات اخير نشان دهنده اين است كه شكر عسل نه تنها مضر نيست، بلكه بسيار مفيد مي باشد.
- مقدار مساوي از عسل و دارچين جلوي گرسنگي را مي گيرد.
- 2/1 قاشق غذاخوري عسل در 1 ليوان آب و مقدار كمي پودر دارچين، باعث مي شود كه سرزنده تر و داراي انرژي بيشتر باشيد.
تنفس بد
- صبح ها 1 قاشق چاي خوري عسل و دارچين را با آب گرم مخلوط كرده و بنوشيد.

ياس كبود پست ها : 3300عضویت:1389/4/19
1389/7/27 - 11:13 صبح
خطرات مرگبار مصرف خودسرانه داروهاي گياهي

خبرگزاري فارس: مدير گروه طب سنتي دانشگاه علوم پزشكي ايران گفت: مصرف خودسرانه هر دارويي حتي داروهاي سنتي و گياهي بدون مجوز پزشك زيان‌بار است و مي‌تواند باعث مرگ شود.سيد اشرف الدين گوشه‌گير در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس توانا، اظهار داشت: عطاري‌ها آموزش‌هاي لازم و كافي را درباره گياهان سنتي آموخته‌اند؛ اما اطلاعات و تجربه افرادي كه در گذشته در اين زمينه فعاليت كرده‌اند، بيشتر و بهتر است.

وي تصريح كرد: هر دارويي حتي گياهان سنتي بايد به اندازه و با مجوز پزشك مصرف شوند؛ در غير اين صورت مي‌توانند مشكلات بيشتري را براي مصرف كننده ايجاد كنند؛ به طور مثال استفاده زياد از گياه مفيدي چون گل گاو‌زبان موجب يرقان مي‌شود.

رئيس گروه طب سنتي دانشگاه علوم پزشكي ايران خاطر‌نشان كرد: مواد گياهي كه بايد به صورت استاندارد در داروخانه‌ها در اختيار مردم قرار گيرد، كافي نيست؛ به همين دليل مردم از گياهان سنتي و دارويي كمتر استفاده مي‌كنند.

وي درباره مصرف گياهان دارويي در دوران بارداري نيز گفت: داروهاي گياهي و شيميايي اگر زير نظر پزشك مصرف شود، حتي در دوران بارداري هم مشكلي را ايجاد نخواهد كرد.


ياس كبود پست ها : 3300عضویت:1389/4/19
1389/7/27 - 11:15 صبح
در زمان حاملگي استفاده از داروها يا دم كرده هاي گياهي اشكال دارد يا خير؟


بهتره در اين مدت هيچ ماده گياهي استفاده نشه.. براي اينكه درسته كه خواصي از اونها ديده شده كه شكي در اونها نيست..
اما وقتي دوز توصيه شده مصرفي اون مشخص نيست.. و اينكه مشخص نيست چه عوارضي آشكار و پنهاني رو ايجاد ميكنند..
بنابراين به حساب اينكه هر ماده طبيعي بي ضرر هست.. جنينتان را در معرض مواد ناشخص .. با تركيب و مقدار مجهول قرار ندهيد.. درعلم داروسازي هميشه در كنار مشخصات داروئي هر دارو.. به اينكه اين دارو براي زن باردار چقدر ضرر داره.. اشاره شده و پزشك هنگام تجويز هر داروئي .. حتما به اون مشخصه توجه ميكنه...

با توجه به اينكه كشور ما داراي سابقه غني طب سنتي است، اما مطالعات باليني در اين خصوص انجام نشده و مطالعاتمان مستند نيست. دكتر شاهين آخوندزاده عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران واحد علوم پزشكي تهران گفت: ما طب سنتي قوي داريم اما چون مستند نيست متاسفانه مطالب آن در كتابهاي درسي چاپ نمي‌شود و بالطبع دانشجويان نيز هنگام تحصيل چيزي در خصوص آنها نمي‌خوانند بطوريكه در هيچ كدام از كتابهاي دانشجويان پزشكي مطلبي در خصوص داروهاي گياهي چاپ نشده است. وي افزود: بايد در دانشگاهها سعي شود مشخصات داروهاي گياهي به دانشجويان آموزش داده شود تا پزشكاني كه در شهرستانها و مناطق كوهستاني خدمت مي‌كنند حداقل بدانند كه داروهايي كه تجويز مي‌كنند با گياهان دارويي كه مردم آنجا استفاده مي‌كنند تداخل دارويي نداشته باشد. دكترآخوندزاده با بيان اينكه يك ماده گياهي يا شيميايي براي اينكه تبديل به دارو شود بايد سه فاز تحقيقاتي را بگذراند، افزود: اين فرآيند در دنيا حدود 15 سال طول مي‌كشد تا برچسب دارو به آن ماده بخورد و پس از آن ديگر فرقي نمي‌كند كه سورس اوليه آن دارو چه چيز باشد بلكه به عنوان دارو شناخته شده و بايد حتماً توسط پزشك تجويز شود و در داروخانه فروخته شود. وي در پايان گفت: متاسفانه در ايران وقتي در مورد گياهان دارويي صحبت مي‌كنيم مردم فكر مي‌كنند كه عوارضي ندارد و حداقل اينكه آنها را نمي‌كشد و اين درحاليست كه مصرف نادرست و اشتباه بعضي از گياهان واقعاً اثرات كشنده در پي دارد.
__________________
ياس كبود پست ها : 3300عضویت:1389/4/19
1389/7/27 - 11:16 صبح
با عرض معذرت از دوستان گرامي . اگر ممكنه دوستاني كه پست ميذارن اعداد رو تصحيح كنن و از حالت علامت سوال خارج كنن. چون مطالب پزشكي هستن ذكر اعداد و ارقام فكر ميكنم مهم باشه
باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/7/27 - 11:26 صبح
ممنون از شما خانم ياس كبود ......

كاملا درست ميفرماييد ....اعداد و ارقام خيلي مهم ان .....

ضمناً موضوع اين هفته رو قبلاً اعلام كردم در مورد پوست و مو هستش ...... مطلب مربوط به بارداري و كودكان هم كه موضوع هميشگي هستش ......

اما از اونجا كه دوستان پست هاي خيلي خيلي كمي گذاشتند من فكر ميكنم اگر محدوديتي قائل نباشيم بهتره ..... و دوستان دستشون براي ارسال پست باز تره ....
باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/7/27 - 11:30 صبح
مطلب مربوط به عسل و خواص درماني آن خيلي عالي بود جا داره چندين بار بخونمش ...... ممنون از شما ....
*مامان محمدامين* پست ها : 3150عضویت:1388/7/22
1389/7/27 - 11:40 صبح
خيلي ممنون از مطالب بسيار مفيد وايجاد اين تاپيك
http://www.taranomemehr.blogfa.com **وبلاگ ترنم مهر** ادرس کلوپ بنياد نيکوکاري http://old.ninisite.com/clubs/detail.asp?clubID=19528 اللهم صل علی محمد وال محمدو عجل فرجهم
باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/7/27 - 11:43 صبح
مرسي از توجه اتون تسنيم خانم ..... ممنون ميشم بتونيم از مطالب خوب شما هم استفاده كنيم ....
باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/7/27 - 11:47 صبح
كم خوني و بارداري ....................................................

كم خوني فقر آهن شايع ترين علت كم خوني زنان باردار است كه در 15 تا 25 درصد حاملگي ها رخ مي دهد.اثرات كم خوني فقر آهن بر جنين ناچيز است چرا كه آهن به صورت فعال از جفت انتقال مي يابد. بنابراين سطح آهن و فريتين جنين سه بار بيشتر از سطح آن در مادر مي شود. به سه دليل جذب مناسب آهن مهم است اول اينكه آهن براي ايجاد هموگلوبين در مادر و جنين مورد نياز است و با توجه به اينكه حجم خون مادر حدود 25 تا 40 درصد طي حاملگي افزايش مي يابد، نياز به آهن، مادر را در معرض كم خوني قرار مي دهد.

دومين مورد اين است كه در سه ماهه آخر بارداري نوزاد قسمتي از ذخاير آهن مادر را جذب مي كند و سوم اينكه افزايش حجم خون و ذخاير آهن كمك مي كند كه بدن از دست دادن خون را طي دوره زايمان جبران كند. بنابر اظهارات دكتر رباب بهداني متخصص زنان و زايمان و نازايي و عضو هيات علمي دانشگاه تهران ميزان كل آهن مورد نياز دوران حاملگي يك ميلي گرم است كه از اين مقدار 500 ميلي گرم براي افزايش حجم گلبو ل هاي قرمز مادر مصرف و 300 ميلي گرم به جنين و جفت منتقل مي شود. ضمن اينكه 200 ميلي گرم براي جبران خون از دست رفته در هنگام وضع حمل مورد استفاده قرار مي گيرد.

ميزان مورد نياز آهن در دوران حاملگي به طور متوسط 53ميلي گرم در روز است. ميزان آهن تكميلي توصيه شده براي زنان حامله غيركم خون 300 ميلي گرم قرص فروس سولفات در روز است كه 60 ميلي گرم حالت عنصري دارد. زنان حامله با كم خوني فقر آهن بايد روزانه دو تا سه بار فروس سولفات به ميزان 300ميلي گرم مصرف كنند. كه البته در رابطه با زناني كه عدم تحمل به قرص هاي معمولي دارند قرص هاي روكش دار يا محلول سوسپانسيون به كار مي رود. سه هفته پس از شروع درمان مي توان منتظر شروع نتايج بود، كه البته بيمار با كم خوني شديد ممكن است به درمان تزريقي به شكل آهن دكستران داخل عضلاني يا داخل رگي نياز داشته باشد. از آنجا كه 20 تا 30 درصد بيماران حساسيت به صورت شوك حساسيتي آنافيلماكسي به آهن دكستران دارند، تمام بيماران بايد يك ساعت قبل از آغاز درمان ميزان كمي از اين آهن را به صورت آزمايشي دريافت كنند.

? علائم
خانم حامله با كم خوني ممكن است علامت مشخصي نداشته باشد به جز اينكه تعداد گلبول قرمز خون وي كاهش يافته است اما به طور كلي شايع ترين علائم كم خوني را دكتر بهداني متخصص زنان و زايمان موارد زير ذكر مي كند:

لب، پوست و ناخن رنگ پريده، پلك هاي فرورفته، خستگي، سرگيجه، ضربان بالاي قلب، تنگي نفس كه اين علائم مي توانند شبيه علائم بيماري هاي ديگر باشند.

? افراد در معرض خطر .................

به گفته هاي اين عضو هيات علمي دانشگاه تهران خانم هايي با استفراغ هاي مكرر، دو يا چند حاملگي نزديك به هم مادراني با بيش از يك فرزند و يا خانم هايي كه خونريزي زياد طي دوره هاي قاعدگي پيش از حاملگي داشته اند طي حاملگي در معرض خطر بالاي كم خوني فقر آهن قرار دارند.

? عوارض كم خوني فقر آهن
كم خوني فقر آهن در مادر با افزايش بروز كم خوني كودك طي سال اول زندگي همراه است. همچنين كم خوني فقر آهن به ويژه در سه ماهه اول و دوم بارداري با افزايش زايمان زودرس و زايمان نوزادي با وزن كم همراه است. دكتر بهداني افزود: رابطه بين كم خوني و وزن تولد مورد بررسي قرار گرفته است. در چند مطالعه، هموگلوبين بالا معمولا نشانگر كمبود افزايش در حجم پلاسما است كه خطر وزن كم نوزاد هنگام تولد را افزايش مي دهد. همچنين در چندين مطالعه رابطه كم خوني فقر آهن مادر با زايمان زودرس مشخص شده است و نشان داده شده است آنمي در هفته 13 تا 24 حاملگي خطر احتمالي زايمان زودرس و وزن كم نوزاد هنگام تولد را 181 تا 751بار افزايش مي دهد. در تعدادي از مطالعات رابطه اي بين كم خوني مادري و نمره سلامتي نمره آپگار پايين نوزادي نشان داده شده است. مشخص شده نوزاد مادري كه آهن كمكي دريافت نكرده حدود 50 درصد شانس بالاتر مرگ و مير را در سال اول زندگي دارد.

?? توصيه ها


اگر آهن كمكي با غذاي حاوي ويتامين ث مصرف شود بهترين جذب را دارد ولي اگر با آنتي اسيد يا غذاهاي حاوي كلسيم مصرف شد جذب آهن مختل مي شود. آهن كمكي گاهي سبب تورم معده، يبوست و تهوع مي شود. اگر اين موارد سبب مشكل براي مادري شد وي به ياد داشته باشد كه مي تواند بيشتر آهن مورد نياز خود را از غذاهاي غني از آهن مثل جگر، گوشت قرمز، زرده تخم مرغ، حبوبات و مغزهاي گياهي خشك شده دريافت كند...............
ياس كبود پست ها : 3300عضویت:1389/4/19
1389/7/27 - 11:57 صبح
خوشحالم كه خوشتون اومده.............من متوجه معرفي موضوع اين هفته نبودم
باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/7/27 - 12:08 عصر
در هر صورت شما و ساير دوستان هر مطلب جالب و مفيدي داشتيد بزارين ...... حالا از هر موضوعي كه بود فرقي نميكنه .....
باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/7/27 - 12:40 عصر
مراحلي كه يك زوج ناباروز براي پيگيري ناباروري خود طي مي كنند چيست ؟

تشكيل پرونده و تعيين وقت براي ويزيت اوليه زوجين با توجه به اينكه در 40% موارد مردان و در بقيه موارد هر دو زوج مسئول ناباروري مي باشند. لذا حضور هر دو زوج در مركز براي بررسي هاي اوليه ضروري مي باشد.ويزيت زن توسط متخصص زنان و زايمان:
در اين ويزيت پزشك يعد از گرفتن شرح حال ، تاريخچه بيماري و معاينه ، آزمايشات لازم همچون آزمايشات هورموني ? هورمونهاي , LH FSH پروژسترون ، استراديول ، پرولاكتين و HSG را درخواست ميكند. متخصص زنان پس از مشاهده نتايج ، روش درماني مناسب جهت زوجين پيشنهاد مي نمايد.ويزيت مرد توسط متخصص آندرولوژي:
در اين ويزيت از بيمار شرح حال و تاريخچه بيماري گرفته و پس از معاينه ، آزمايشات لازم از جمله آزمايش مايع انزال درخواست مي گردد. پزشك پس از مشاهده نتيجه آزمايشات، روش درماني مناسب جهت زوجين پيشنهاد مي نمايد.آزمايش مايع انزال :

بررسي مايع انزال (مني) و تست Cap يك آزمايش ميكروسكپي و ماكروسكپي بسيار مهم جهت ارزيابي قدرت باروري يك مرد مي باشد.

براي تهيه نمونه (مني ) بايد موارد زير رعايت گردد.

?) نمونه بايستي به فاصله سه روز بعد از نزديكي با همسر و نه بيشتر از هفت روز نزديكي تهيه گردد.

?) نمونه بايد در محيط آرام و بدون استرس تهيه گردد.

?) طريقه تهيه نمونه بايد كاملا تميز باشد.

?) در هنگام انتقال نمونه ظرف جمع آوري نمونه سربسته نگهداري شود.

?) نمونه سريعا به داخل انكوباتورc ْ 37 انتقال يابد.

- در مواردي كه انسداد مجاري انزالي تشخيص داده شود متخصص اورولوژي با استفاده از عمل جراحي ساده نمونه (اسپرم) را از مجاري انزال (اپيد يد يم) يا بيضه تهيه مي نمايد.

- د رصورت نياز تست آنتي اسپرم آنتي بادي (بررسي آنتي بادي عليه اسپرم) و تست پراكسيداز (بررسي عفونت دستگاه تناسلي مردانه) انجام مي گيرد.


آزمايشات لازم براي زوج مونث:

آزمايشات هورموني:

آزمايشات هورموني در سه مرحله انجام مي شود:

?) در اولين ويزيت وضعيت هورمونهاي LH , FSH پروژسترون ، استراديول ، پرولاكتين TSH و بيمار در روز بيست و يكم سيكل قاعده گي بررسي مي گردد.

?) در هنگام شروع سيكل درماني وضعيت هورمونهاي LH , FSH پروستروژن و استراديو ل ، روز سوم سيكل قاعده گي ، بررسي مي گردد.

?) در طي شروع سيكل درماني وضعيت هورمونهاي LH و استراديول براي پيگيري نحوه پاسخ تخمدان به داروهاي محرك تخمك گذاري بررسي مي گردد.اسكن اولتراسوند:

قبل ازشروع سيكل درماني و درطي سيكل درماني از آن براي بررسي رحم و تخمدانها استفاده مي گردد.

لاپاراسكوپي:

وسيله ايست كه داراي يك تلسكوپ بوده كه پزشك آنرا از طريق سوراخ كوچكي در شكم وارد بدن كرده و وضعيت ارگانهاي لگني زنان را بويسليه آن بررسي ميكند. دربعضي موارد پزشك براي تشخيص انسداد لوله رحم ، اندومتريوز و چسبندگي هاي لگني از آن استفاده ميكند.


هيستروسكوپي:

وسيله ايست كه داراي يك تلسكوپ بوده كه پزشك آنرا از طريق دهانه رحم وارد رحم كرده و وضعيت رحم را بويسليه آن بررسي مي كند . پزشك در بعضي موارد براي تشخيص فيبروئيد ، پوليپ و اختلا لات مادرزادي رحم از آن استفاده مي كند.هيستروسالپنگو گرافي:( HSG)
در اين روش پزشك پس از وارد كردن ماده حاجب رنگي بداخل حفره رحمي با فشار آهسته عبور ماده حاجب را از حفره رحمي ، لوله رحمي بوسيله گرفتن عكس راديولوژي بررسي مي كند.PCT (تست پس ازنزديكي):

اين تست آسانترين روش براي بررسي عملكرد اسپرم مي باشد و در نزديك و حوالي تخمك گذاري همسر انجام مي شود . در اين بررسي نمونه كوچكي ا زترشحات دهانه رحم چند ساعت پس از نزديكي با شوهر زير ميكروسكوپ بررسي مي گردد. وجود 5 تا 10 اسپرم متحرك در ميدان بينايي ميكروسكوپي نشانه طبيعي بودن تست مي باشد.

بيوپسي آندومتر:

يك روش بسيار آسان بوده كه نياز به بيهوشي ندارد . پزشك در بعضي مواقع براي بررسي وقوع طبيعي تخم گذاري و عملكرد هورمونهاي جنسي بر روي بافت پوششي داخل رحم (آندومتر) تكيه كوچكي از آندومتر را برداشته و زير ميكروسكوپ بررسي مي كند...............آزمايشات سرومي:

به طور روتين قبل ازشروع در مانهاي كمكي باروري براي عفونتهاي ويروسي و ميكروبي بيمار آزمايشات HBS Ag ,HIV (هپاتيت) و ( RPR VDRL) درخواست ميگردد.

مشاوره ART:

پس از تشخيص علل نازايي ، روشهاي درماني مختلف براي بيمار پيشنهاد و معايب و فوايد آنها به بيمار شرح داده و به سولات زوجين توسط متخصصين مختلف پاسخ داده مي شود ............
باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/7/27 - 1:16 عصر
چگونه از بروز عفونت هاي مجاري ادراري و مهبلي پيشگيري كنيم ....................................در مهبل باكتريهاي غير بيماري زاي طبيعي وجود دارنـد كـه وجـودشـان از بـروز عفونتهاي باكتريايي و قارچي ممانعت بعمل مي آورد. ترشحات طبيعي مهبل شفاف و يا سفيد،رقيق و يا غليظ بوده اما بي بو و ايجاد سوزش و خارش نميكند . با رعايت برخي نكات بهداشتي مي توانيد به ميزان زيادي از بروز عفونت هاي مجاري ادراري و مهبـلي جـلوگـيري بعمل آوريد . تــرشحات طبيعي مهبل براي سلامت مهبل ضروري مي باشد.

عفونتهاي باكتريايي، قارچي، انگلي و عفونتهاي ادراري معمولا در زنان شايع است بطور مختصر با با علايم اين بيماريها آشنا شويد:
?) عفونت قارچي(كلاميديا): ترشحات سفيد و پنيري شكل مهبل-تورم و درد در نواحي تناسلي-خارش شديد-مقاربت دردناك.
?) عفونت باكتريايي:ترشحات سفيد، خاكستري و زرد-بوي نامطبوع ماهي-خارش و سوزش-التهاب و تورم خفيف مهبل.
?) عفونت انگلي(تريكومونا): خارش، سوزش و تورم شديد مهبل-ترشحات كف آلود خاكستري، زرد و يا سبز-بوي نامطبوع ماهي-درد حين ادرار و يا مقاربت جنسي.
?) عفونت مجاري ادرار: احساس سوزش حين ادرار-وجود خون در ادرار-ادرار با بوي تند و تيره رنگ-اضطرار فراوان براي ادرار كردن حتي زماني كه مثانه نيمه پر باشد-قطره قطره آمدن ادرار-تكرار ادرار.

* نكات بهداشتي ويژه دختران و زنان:

?) پس از ادرار كردن و اجابت مزاج هميشه از سمت جلو بطرف عقب خود را بشوييد. اين كار از رانده شدن باكتريهاي نواحي مقعد به مهبل جلوگيري ميكند.
?) در طي روز لباسهاي زير با جنس الياف نخي بتن كنيد. از پوشيدن لباسهاي بدون تهويه مانند لباسهاي نايلوني و ساخته شده ازساير الياف مصنوعي خودداري كنيد. تا آنجا كه ممكن است شبها بدون لباس زير بخوابيد تا مهبل با جريان هوا در تماس باشد.

?) از پوشيدن لباسهاي تنگ مانند شلوار جين، جوراب شلواري و مايو به مدت طولاني اجتناب كنيد. لباسهاي گشاد و راحت بتن كنيد.
?) براي شستشوي لباسهاي زير خود از شوينده هاي غير معطر و ملايم استفاده كنيد.
?) از وان آب داغ و جكوزي استفاده نكنيد.
?) كاندومها و ديافراگمهاي از جنس لاتكس و ژلهاي اسپرم كش در برخي از زنان ايجاد تحريك ميكنند كه بايد از ساير روشهاي جلوگيري از باردار استفاده گردد.
?) حين مقاربت جنسي از لغزنده كننده هاي (لوبريكيشن) پايه آب (محلول در آب) و غير معطر استفاده كنيد. از وازلين و لوبريكيشنهاي حاوي سيليكون استفاده نكنيد.

لباسهاي زير خود را حداقل هر دو روز در ميان عوض كنيد.
?) حتما قبل و پس از آميزش جنسي ادرار كنيد.
??) از پودر تالك در اطراف مهبل استفاده نكنيد زيرا كه پودر تالك رطوبت را در خود نگه ميدارد.
??) در صورتي كه از تامپون در دوران قاعدگي استفاده ميكنيد حداكثر آن را هر3 تا 4 ساعت يكبار عوض كنيد. پيش از گذاشتن تامپون دستهاي خود را كاملا بشوييد. در طي خواب شبانه هيچگاه از تامپون استفاده نكنيد و جاي آن از پد هاي بهداشتي استفاده كنيد.
??) نوار بهداشتي (پد) را ميبايست هر4 تا 6ساعت يكبار (حداكثر 8 ساعت) عوض كرد. پيش از گذاشتن پد نيز دستهاي خود را با آب و صابون بشوييد.
??) از تامپون، نوارهاي بهداشتي و دستمال توالت معطر استفاده نكنيد.
??) هميشه مهبل و اطراف آن را خشك و تميز نگه داريد. رطوبت رشد ميكروبها و قارچها را سرعت ميبخشد.
??) بطور منظم سطح خارجي مهبل را با آب ولرم شستشو دهيد. براي شستن مهبل نيازي به استفاده از صابون نميباشد.
??) حين استحمام از صابون و شامپوهاي غير معطر و ملايم استقاده كنيد. از وان كف صابون نيز استفاده نكنيد.
??) هيچگاه لباسهاي خيس و مرطوب را بتن نكنيد. چنانچه لباسهايتان خيس شد فورا آن را عوض كنيد.
??) هنگام شامپو كردن و آب كشيدن موها حين استحمام سر خود را بسمت جلو خم كنيد تا شامپو با مهبل و ناحيه تناسلي تماس نيابد.
??) پس از استحمام با يك حوله نرم ناحيه تناسلي را به ملايمت خشك كنيد. براي اين كار ميتوانيد از سشوار (با درجه باد سرد ) نيز استفاده كنيد.
??) هيچگاه ادرار خود را نگه نداريد.

??) از دوش مهبل استفاده نكنيد. چراكه اين عمل ترشحات و باكتريهاي طبيعي و محافظ مهبل را ميشويد.
??) پس از استحمام ادرار كنيد.
??) از روابط جنسي پر خطر اجتناب كنيد.
??) در طي روز آب فراوان بنوشيد. استرس و وزن خود را نيز كاهش دهيد.
??) مصرف روزانه ماست از بروز عفونتهاي قارچي مهبل جلوگيري ميكند.
??) مصرف بي رويه و سر خود آنتي بيوتيكها ميكروبهاي مفيد و طبيعي مهبل را از ميان برده و زمينه ابتلا به عفونتهاي قارچي را افزايش ميدهد.

??) خانمهاي كه در دوران حاملگي، شير دهي ويائسگي ميباشند و همچنين خانمهايي كه از قرصهاي ضد بارداري استفاده ميكنند از آنجايي كه سطوح هورمونهاي بدن آنها دستخوش تغيير ميشود ميبايست بيشتر بهداشت فردي خود را رعايت كنند .

* پاسخ به پرسش هاي شما در رابطه با عفونت هاي ادراري در زنان :

عفونت چه بخش هايي از مجاري ادراري را بيشتر درگير مي كند؟

- عفونت هاي ادراري را به دو گروه عفونت هاي سطحي و عفونت هاي عمقي تقسيم مي كنند. عفونت هاي سطحي پوشش سطحي داخل سيستم ادراري يا مخاط را درگير مي كند و بيش از نود درصد عفونت هاي اين دستگاه را شامل مي شود. درحالي كه عفونت هاي عمقي درگيري بافت هاي عمقي كليه ها، پروستات و بيضه را باعث مي شوند. در عفونت هاي عمقي، بيماران معمولاً تب شديد و حال عمومي بدي دارند.

- آيا شيوع عفونت هاي ادراري در زنان و مردان يكسان است؟
خير. در سنين زير سه ماهگي، عفونت هاي ادراري در پسرها بيشتر از دختران است، و پس از آن، شيوع عفونت در زنان سي تا پنجاه برابر مردان است. علت آن كوتاه و مستقيم بودن مجراي ادرار در زنان است كه در نتيجة آن، ميكروب ها به سادگي با عبور از مجرا به مثانه مي رسند و عفونت سطحي ايجاد مي كنند.

- بي توجهي به عفونت هاي ادراري چه پيامدهايي به دنبال دارد؟
جواب: اهميت عفونت هاي ادراري در آن است كه اگر دير تشخيص داده شوند يا بد درمان شوند، عوارضي در بيمار ايجاد مي كنند كه در بعضي مواقع منجر به از كار افتادن كليه ها مي شوند، به طوري كه تعداد زيادي از بيماران همودياليزي ثانويه در نتيجة عفونت به اين روز افتاده اند. البته عفونت هاي ادراري سطحي و بدون تب آسيب جدي به كليه ها نمي رسانند، ولي عفونت هاي عمقي مخصوصاً به همراه بيماري هاي زمينه اي ديگر مانند سنگ، انسداد مادرزادي در مسير ادراري، مثانه عصبي، و برگشت ادرار از مثانه به كليه ها قادر به تخريب كليه ها و نارسايي كامل آنها هستند.

- به طور كلي ميكروارگانيسم ها چگونه وارد دستگاه ادراري مي شوند؟
جواب: در نود درصد مواردِ عفونت هاي ادراري، ميكروب ها از راه مستقيم و عبور از مجراي خروجي ادرار به مثانه مي رسند و عامل آن ميكروب هاي روده اي هستند كه در ناحية اطراف مجرا وجود دارند و ندرتاً ممكن است از مثانه به كليه برسند و ايجاد عفونت عمقي كليه (پيلونفريت) بكنند. در موارد ديگر، ميكروارگانيسم ها از يك كانون عفوني به خون وارد مي شوند، سپس به كليه ها، پروستات يا بيضه ها مي رسند و ايجاد عفونت مي كنند. در موارد بسيار نادري، عفونت از طريق سيستم لنفاتيك منتقل مي شود.

- عفونت هاي ادراري با چه علائمي همراه است؟
جواب: اصولاً علائم شامل دو دسته هستند: علائم ناشي از تحريك و التهاب سيستم ادراري كه بر حسب محل عفونت متفاوت است، و علائم عمومي عفونت در بدن كه شامل بي اشتهايي، تهوع، استفراغ و غيره است. در ضمن، علائم در كودكان و بزرگسالان متفاوت است؛ ولي علائم مشتركي در عفونت هاي ادراري وجود دارد كه بايد همة افراد به آن آگاه باشند، اين علائم عبارت اند از:
?? سوزش ادرار و تكرر ادرار كه به علت تحريك مثانه در اثر عفونت و التهاب ايجاد مي شود، همچنين تحمل كم مثانه كه در كودكان و گاهي بزرگسالان ممكن است منجر به بي اختياري ادراري شود.
?? تغيير رنگ ادرار به صورت كدر يا خوني شدن ادرار كه معمولاً بيماران را به وحشت مي اندازد؛ درصورتي كه عفونت سطحي و سادة مثانه نيز ممكن است در اثر التهاب مخاطي باعث پاره شدن مويرگ خوني شود و ادرار كاملاً قرمز و خوني بشود كه با درمان عفونت بلافاصله بهبود مي يابد.
?? تب و لرز و تهوع و استفراغ كه در عفونت هاي ادراري افراد زير يك سال و همچنين عفونت هاي عمقي كليه ها، پروستات و بيضه ها در افراد بزرگسال شايع است.
?? كاهش و توقف رشد در كودكان. مادران در صورت وجود چنين علامتي بايد براي بررسي عفونت ادراري به پزشك مراجعه كنند.
?? درد پهلوها كه در عفونت هاي عمقي كليه ها بسيار شديد و همراه با تب و لرز و تهوع و استفراغ است.
?? اشكال در ادرار كردن و احتباس ادراري كه در عفونت هاي مثانه و پروستات و مجرا ممكن است ديده شود.

- با توجه به علائمي كه به آنها اشاره كرديد، اگر فردي دچار درد پهلو و ناحية كمر شد، حتماً دچار بيماري كليوي شده است؟
جواب: سؤال خوبي مطرح كرديد، چون بيماران زيادي با درد پهلو، كه در اثر سرما تشديد مي شود، به ما مراجعه مي كنند و نگران كليه هاي خود هستند. در جامعه اين طور جاافتاده كه درد پهلو مساوي با درد كليه هاست، درحالي كه همين جا به عرض خوانندگان مي رسانم كه درد كليوي به هر علتي، مثلاً عفونت، سنگ و تومور ايجاد شود، يك درد نسبتاً دائمي است و با تغيير حالت بدن، مثلاً نشستن، بلند شدن، راه رفتن، سرپا ايستادن و كاركردن، شدت آن عوض نمي شود و معمولاً چنين دردهايي كمتر منشأ اسپاسم عضلاني هستند. اكثر مردم به دليل نداشتن اطلاعات كافي پزشكي فكر مي كنند در هواي سرد دچار سرماخوردگي و عفونت مي شوند؛ درحالي كه25درصد خون قلب وارد كليه ها مي شود و كليه ها هميشه گرم هستند و سرماي محيط اطراف هيچ تأثيري روي كليه ها كه در عمق عضلات پهلو قرار دارند نمي گذارد.

- با توجه به اختلافات آناتوميك بدن زنان و مردان، در دو جنس علائم عفونت هاي ادراري چه تفاوت هايي با يكديگر دارند؟

جواب: در زنان، دستگاه تناسلي رحم و تخمدان هاست كه سيستمي مستقل و كاملاً مجزا از سيستم ادراري است، درصورتي كه در مردان، سيستم ادراري ـ تناسلي يك مجموعة كاملاً مرتبط با هم است؛ به همين دليل، علائم عفونت ادراري در زنان و مردان با هم تفاوت دارد. البته سوزش ادرار، تكرر ادرار، تحمل كم مثانه و ادرار خوني در هر دو جنس مشترك ديده مي شود؛ درحالي كه عفونت مجراي ادرار در مردان همراه با خروج ترشح چركي از مجراست به علاوه ميكروب از طريق مجرا ممكن است به پروستات و از آنجا به بيضه ها برسد و در اين نواحي عفونت حاد ايجاد بكند.
از طرف ديگر، به علت كوتاه بودن طول مجراي زنان، امكان رسيدن ميكروب از خارج به مثانه بسيار زياد و به همين دليل عفونت هاي ادراري در زنان 30 تا 50 برابر شايع تر از مردان است.

- واژه هايي مانند سيستيت و پيلونفريت در بحث عفونت هاي ادراري چه معنايي دارند؟
جواب: اگر عفونت در ناحية كليه باشد به آن (پيلونفريت) گفته مي شود كه از نوع حاد يا مزمن است.
اگر عفونت فقط در مثانه باشد به آن (سيستيت) مي گويند كه آن هم از نوع حاد يا مزمن است.
اگر عفونت در مجراي خروجي ادرار باشد به آن (اورتريت) مي گويند و معمولاً در مردان ديده مي شود.
به طوركلي برحسب محل عفونت، نوع آنتي بيوتيك تجويزي و دورة درماني متفاوت است.

- چه عواملي افراد را مستعد ابتلا به عفونت هاي ادراري مي كند؟
جواب: به طوركلي در هر فردي كه به هر علتي ـ شيمي درماني، بيماري قند، ايدز،… ـ سيستم ايمني بدنش تضعيف شده باشد، عامل مساعد كننده اي براي رشد ميكروب ها و ايجاد عفونت وجود دارد. از عوامل مؤثر ديگر در ايجاد عفونت ادراري عادات بد بهداشتي در زنان است، مثل وقتي كه به دستشويي مي روند و آب را با فشار به خود مي گيرند و يا براي خشك كردن دستمال كاغذي را با فشار به بدن خود مي كشند و باعث انتقال ميكروب هاي اين نواحي به داخل مجراي ادرار مي شوند. از طرفي ديگر، هرگاه در دستگاه ادراري توقف و ركود در مسير جريان ادرار به وجود بيايد شيوع عفونت بالا مي رود؛ مثلاً تنگي مادرزادي محل اتصال كليه به حالب، تنگي محل حالب به مثانه، برگشت ادرار مثانه به كليه ها، وجود (ديورتيكول) در هر نقطه اي از سيستم ادراري، مثانه عصبي، تنگي مجرا و بودن جسم خارجي مثل سوند در سيستم ادراري. در اين موارد معمولاً پس از قطع آنتي بيوتيك بلافاصله عفونت عود مي كند.
يك گروه از سنگ ها به نام سنگ هاي عفوني هستند كه در داخل آنها ميكروب لانه مي كند و آنتي بيوتيك قادر به از بين بردن آنها نيست و بلافاصله با قطع درمان، عفونت عود مي كند. عامل ديگر فيستول ادراري است.
فيستول ادراري عبارت است از ارتباط سيستم ادراري با يك سيستم ديگر، مثلاً لولة گوارش با رحم و واژن در خانم ها. اين مجراي فيستول محل عبور ميكروب به داخل سيستم ادراري است كه منجر به عفونت دائمي مي شود. تنها راه درمان، برداشتن مجراي فيستول از طريق جراحي است.

- افتادگي مثانه در زنان عفونت ادراري ايجاد مي كند؟
جواب: در نوع خفيف آن تأثير چنداني ندارد، ولي در نوع شديد كه باعث تخليه نشدن كامل مثانه مي شود، باقي ماندن ادرار شيوع عفونت را در زنان افزايش مي دهد.

- عفونت ادراري موجب سقط جنين و يا آسيب به جنين در زنان باردار مي شود؟
جواب: درصورتي كه عفونت ادراري فعاليت كليه ها را كم كند و اورة خون را بالا ببرد ممكن است منجر به سقط جنين شود؛ ولي به طوركلي عفونت كليه (پيلونفريت) در دوران بارداري باعث كاهش وزن جنين مي شود و طبعاً نوزادي كه وزنش در موقع تولد از وزن استاندارد كمتر است در معرض خطر ابتلا به بيماري هاي مختلف قرار مي گيرد. به همين خاطر ما، در زنان باردارِ دچار عفونت ادراري، پس از درمان كامل عفونت، پيشگيري از عفونت را به صورت مصرف دوز پايين آنتي بيوتيك، تا آخر زمان حاملگي ادامه مي دهيم. درحالي كه در عفونت هاي سطحي ادراري خانم هاي غيرباردار درمان كوتاه مدت سه تا پنج روزه و حتي تجويز يك دوز واحد كافي است. درحالي كه بعضي همكاران غيرمتخصص براي چنين عفونت هاي ساده اي تعداد زيادي آنتي بيوتيك تزريقي براي بيمار تجويز مي كنند كه مي تواند براي كليه سم بوده و باعث تخريب و كاهش كار كليه بشود.

- در درمان عفونت هاي ادراري، به چه نكاتي بايد توجه كرد؟
جواب: در مورد درمان، هدف از بين بردن ميكروب درون سيستم ادراري است كه بايد با آنتي بيوتيك مناسب و دورة درمان كافي صورت پذيرد ولي براي ريشه كن كردن و جلوگيري از عود عفونت در صورت وجود بيماري زمينه اي يا ناهنجاري هاي مادرزادي سيستم ادراري كه باعث افزايش شيوع و عود عفونت مي شود، بايد پس از تشخيص اين عوامل با درمان طبي يا جراحي اقدام به حذف و درمان بيماري هاي مساعدكننده و زمينه ساز عفونت كرد. طول درمان برحسب سن، جنس و محل عفونت در افراد متفاوت است.
در كودك سه ماهه، چون در يك سوم موارد، عفونت ادراري همراه با عفونت خوني است بايد درمان كامل عفونت خوني، كه شامل درمان تزريقي و بستري كردن نوزاد است، صورت بگيرد.
در كودك سه ماهه تا سه ساله معمولاً عفونت خوني همراه عفونت ادراري نادر است و دورة درمان 10 تا 14 روزه براي كنترل عفونت كافي است.
در كودك 3 تا 12 سال، اگر عفونت، سطحي و بدون تب باشد، درمان 3 تا 5روزه كافي است و اگر عفونت عمقي و همراه تب و لرز باشد بايد درمان دو هفته اي انجام شود.
در مورد زنان هم برحسب باردار بودن يا نبودن، درمان متفاوت است كه قبلاً شرح آن داده شد.

- براي جلوگيري از آسيب هاي ناشي از عفونت هاي دستگاه ادراري چه توصيه اي داريد؟

جواب: كليه از اعضاي حياتي بدن انسان است. كساني كه كليه هاي خود را از دست مي دهند و تحت درمان دياليز قرار مي گيرند در زندگي با مشكلات زيادي مواجه مي شوند كه نه تنها خود آنها بلكه خانواده و اطرافيان را نيز درگير مي كند. همان طور كه اشاره شد عفونت ادراري در صورت عدم تشخيص به موقع و درمان كامل، قادر به تخريب كليه ها مي باشد. البته باز هم تأكيد مي كنم كه عفونت هاي سطحي مثانه كه شايع ترين حالت عفونت ادراري است هيچ اثر سوئي روي كليه ها ندارد ولي توصيه مي كنم با ديدن هر علامتي از عفونت ادراري به پزشك متخصص مراجعه كنيد و با انجام آزمايش ادرار و حداكثر سونوگرافي، در صورت تشخيص عفونت يا ساير بيماري هاي كليه، با درمان كامل از عارضه هاي بعدي جلوگيري كنيد

* آشنايي با تعدادي از اين بيماريها :

اغلب خانمها حداقل يك بار در طول عمر خود عفونت مهبل را تجربه مي كنند . واژينيت يك بيماري بسيار شايع مي باشد ولي نه هميشه به فرم بسيار جدي نمي باشد . علل و به تبع آن درمانهاي متفاوتي براي اين بيماري وجود دارد .

* واژينيت چيست ؟

واژينيت يك التهاب داخل مهبل ( vagina ) بوده كه علائم آن شامل خارش – و سوزش مجرا است . يك مهبل طبيعي به طور دائم داراي ترشحاتي روشن و حتي كدر و داراي بوي خاص مي باشد كه خارش و سوزش ندارد . در مهبل طبيعي تعادلي از ارگانيسمهاي متفاوت وجود دارد مثل باكتري ها و قارچها . هنگاميكه شخص داراي مهبل سالم مي باشد اين باكتريهاي غيربيماريزا و جريان ترشحات طبيعي مهبل را در مقابل عفونتها محافظت مي كنند ، اگر اين محيط مناسب به هم بخورد يا باكتريهاي بيماريزا وارد مهبل شوند ممكن است مهبل طبيعي به سمت عفوني شدن و التهاب پيش رود . هنگاميكه مهبل عفوني شود افزايش ترشحات غليظ به همراه بوي نامطبوع و خارش و سوزش و تورم مشاهده مي شود .

علل زير مي توانند محيط طبيعي دفاعي مهبل را تغييردهند :

? – آنتي بيوتيكها

? – تغيير در سطوح طبيعي هورمونهاي بدن كه در حاملگي ، شيردهي و يائسگي رخ مي دهد .

? – شستشوي مهبل ، دئودورانتهاي مهبل و صابونها

? – مواد اسپرم كش

? – نزديكي جنسي

? – بيماريهاي منتقله از طريق جنسي

? – تحريك

? – مواد خارجي مثل نوارهاي بهداشتي

* علائم :

هر خانمي نماي خاصي از ترشح طبيعي مهبل براي خودش دارد و تغيير در آن بايستي شخص را متوجه واژينيت كند . ولي نبايستي شخصاً تشخيص واژينيت را بگذاريد چون ممكن است علامتي از يك بيماري بسيار جدي و خطرناك مثل سوزاك باشد .

تستها و تشخيص : در هنگام معاينه پزشك شرح حال شما را بررسي مي كند . سپس نياز به معاينه مهبل و اندامهاي تناسلي شما بوده و پس از آن از ترشحات مهبل شما نمونه جمع آوري كرده و جهت بررسي ميكروسكوپي به آزمايشگاه مي فرستند . به خاطر داشته باشيد 2 روز قبل از معاينه دوش واژن يا اسپري مهبل و هر درمان مهبلي بايستي قطع شده و هيچگونه دستكاري طي دو روز نبايستي انجام پذيرد .

* انواع واژينيت

سه نوع واژينيت خانمها را درگير مي كند :

? – قارچي : افزايش رشد قارجها در مهبل به علت تغييرات هورموني يا قند خون بالا يا كاهش مقاومت در مقابل بيماري اتفاق مي افتد كه علائم آن شامل :

الف – سوزش و خارش حتي هنگام ادرار كردن يا مقاربت

ب – ترشحات سفيد متراكم

ج – بوي خفيف

بوده و درمان آن شامل كرمها يا شيافهاي مهبلي ضدقارج مي باشد .

? – تريكوموناسي : تريكومونا نوعي انگل تك ياخته اي كه از طريق مقاربت جنسي از شخصي به شخص ديگر منتقل مي شود علائم آن شامل :

الف – خارش و سوزش و تورم شديد مهبل

ب – ترشحات كف آلود خاكستري يا زرد – سبز

ج – بوي نامطبوع ماهي

د – درد حين ادرار كردن يا مقاربت جنسي

بوده و براي درمان آن نياز به تجويز آنتي بيوتيك خوراكي وجود دارد . اغلب بيماران با يك دوز دارو درمان مي شوند . همسر شخص مبتلا هم بايستي درمان شود و تا درمان وي بايستي از مقاربت اجتناب شود چون باعث آلودگي مجدد مي شود .

?- باكتريايي : كه باعث واژينوز باكتريايي مي شوند كه ناشي از رشد شديد باكتريها در مهبل مي باشد كه مي تواند با علت ناشناخته باشد يا از طريق مقاربت جنسي انتقال يابد . علائم آن شامل :

? – خارش ، سوزش و تورم مهبل

? – ترشحات آبكي خاكستري

? – بوي نامطبوع ماهي

? – درد حين ادرار كردن يا مقاربت

درمان آن شامل آنتي بيوتيك خوراكي يا روشهاي ديگر مي باشد. همسر بيمار هم بايستي همزمان درمان شود . تا پايان درمان از مقاربت اجتناب شود .

* پيشگيري : بستگي به تغيير در عادات و پوشش و سبك زندگي دارد :

? – از صابونهاي ملايم استفاده كنيد و هنگام حمام كردن از تحريك مهبل اجتناب نمائيد .

? – سطح خارجي مهبل را روزانه شستشو داده و خشك نمائيد .

? – هنگام شستشو پس از اجابت مزاج سطح خارجي مهبل را از سمت جلو به طرف عقب شستشو نمائيد تا ميكروبهاي مدفوع به سمت مهبل رانده نشوند .

? – از دوش مهبلي و اسپري مهبلي و مواد مانند آنها اجتناب نمائيد .

? – در طي دوره قاعدگي مرتباً نوارهاي بهداشتي خود را عوض نمائيد .

? – هنگام استفاده از مواد يا سواپهاي اسپرم كش دقت لازم را مبذول داريد تا عفونتي را به مهبل انتقال ندهيد .

? – از لباس زير مرطوب استفاده نكنيد .

? – از لباسهاي زير غيركتاني استفاده نكنيد .

? – رعايت مسائل اخلاقي واجتناب از ارتباطهاي نامشروع

??- اگر چاق هستيد وزن خود را كاهش دهيد

?? – خواب و استراحت كافي داشته باشيد .

?? – به اندازه كافي ورزش نموده و از استرسها پرهيز كنيد .

* vaginitis candidal واژينيت‌ كانديدياني‌
واژينيت‌ كانديدياني‌ عبارت‌ است‌ از عفونت‌ يا التهاب‌ مهبل‌ به‌وسيله‌ قارچي‌ مخمري‌شكل‌ (معمولاً كانديدا آلبيكنس‌ ).

علايم‌ شايع‌ .........

شدت‌ علايم‌ بين‌ زنان‌ مختلف‌ و از زماني‌ تا زماني‌ ديگر در يك‌ زن‌ فرق‌ مي‌كند.
ترشح‌ سفيد و شيري‌رنگ‌ از مهبل‌ (شبيه‌ تكه‌هاي‌ پنير). بوي‌ آن‌ ممكن‌ است‌ نامطبوع‌ باشد ولي‌ چركين‌ نيست‌.
تورم‌، قرمزي‌، حساسيت‌ به‌ لمس‌ و خارش‌ لب‌هاي‌ مهبل‌ و پوست‌ اطراف‌ آن‌
سوزش‌ در هنگام‌ ادرار كردن‌
تغيير رنگ‌ مهبل‌ از صورتي‌ كم‌رنگ‌ به‌ قرمز
درد در حين‌ مقاربت‌ جنسي‌ (ديس‌پاروني‌)

علل‌

قارچ‌ كانديدا به‌ تعداد كم‌ در مهبل‌، مقعد و دهان‌ سالم‌ زندگي‌ مي‌كند. وقتي‌ تعادل‌ هورموني‌ و pH مهبل‌ مختل‌ شود، ارگانيسم‌ها تكثير يافته‌، باعث‌ ايجاد عفونت‌ مي‌گردند. واژينيت‌ تمايل‌ دارد كه‌ قبل‌ از دوره‌هاي‌ قاعدگي‌ ظاهر شود و با شروع‌ دوره‌ها فروكش‌ مي‌كند.

عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر ................

بارداري‌
ديابت‌ شيرين‌
درمان‌ با آنتي‌بيوتيك‌
قرص‌ ضد بارداري‌ خوراكي‌ (احتمالاً)
مصرف‌ كربوهيدرات‌ فراوان‌ به‌ويژه‌ شكر و الكل‌
آب‌ و هواي‌ داغ‌ و يا لباس‌هاي‌ بدون‌ تهويه‌ كه‌ رطوبت‌، گرمي‌، تاريكي‌ و رشد قارچ‌ را افزايش‌ مي‌دهند.
سركوب‌ ايمني‌ ناشي‌ از داروها يا بيماري‌

پيشگيري‌

ناحيه‌ تناسلي‌ را تميز نگه‌ داريد.
از صابون‌ ساده‌ بدون‌ بو استفاده‌ كنيد.
از زيرشلواري‌هاي‌ نخي‌ يا جوراب‌ شلواري‌هاي‌ داراي‌ فاق‌ نخي‌ استفاده‌ كنيد.
با لباس‌ مرطوب‌ به‌ويژه‌ حوله‌ حمام‌ مرطوب‌ ننشينيد.
از دوش‌ مهبل‌، خوشبوكننده‌ مهبل‌، خوشبوكننده‌ حمام‌ و كاغذ توالت‌ رنگي‌ يا معطر پرهيز كنيد.
مصرف‌ شيريني‌ را محدود كنيد.
بعد از ادرار كردن‌ يا اجابت‌ مزاج‌، با خشك‌ كردن‌ يا شستن‌ از جلو تا عقب‌ (مهبل‌ تا مقعد) خود را پاك‌ كنيد.
اگر چاق‌ هستيد، وزن‌ خود را كم‌ كنيد.
اگر ديابت‌ داريد، به‌ برنامه‌ درماني‌ خود كاملاً پايبند باشيد.
مگر در صورت‌ تجويز از طرف‌ پزشك‌، از مصرف‌ آنتي‌بيوتيك‌ها پرهيز كنيد.

عواقب‌ مورد انتظار

معمولاً پس‌ از 1 تا 2 هفته‌ درمان‌ (گاهي‌ كمتر) علاج‌ مي‌گردد.
عوارض‌ احتمالي‌
عفونت‌هاي‌ باكتريايي‌ ثانويه‌ مهبل‌ و ساير اعضاي‌ لگن‌
در برخي‌ موارد، واژينيت‌ مزمن‌ مي‌شود.

درمان‌

اصول‌ كلي‌

آزمون‌هاي‌ تشخيصي‌ مي‌توانند شامل‌ بررسي‌هاي‌ آزمايشگاهي‌ ترشحات‌ مهبل‌، پاپ‌اسمير و معاينه‌ لگن‌ باشند.
دارودرماني‌ متوجه‌ ارگانيسم‌ خاص‌ خواهد بود. ممكن‌ است‌ درمان‌ براي‌ همسر شما نيز توصيه‌ گردد. تا زمان‌ مشخص‌ شدن‌ علت‌ اختصاصي‌ بهتر است‌ براي‌ اين‌ اختلال‌ مراقبت‌ توسط‌ خود شخص‌ انجام‌ نگيرد.
از دوش‌ مهبل‌ استفاده‌ نكنيد مگر براي‌ شما تجويز شده‌ باشد.
اگر ادرار كردن‌ باعث‌ سوزش‌ مي‌شود، از طريق‌ يك‌ دستگاه‌ لوله‌اي‌ مثل‌ رول‌ كاغذ توالت‌ يا فنجان‌ پلاستيكي‌ بدون‌ ته‌ ادرار كنيد يا در هنگام‌ ادرار كردن‌ يك‌ فنجان‌ آب‌ گرم‌ روي‌ ناحيه‌ تناسلي‌ بريزيد.

داروها

ممكن‌ است‌ داروهاي‌ ضد قارچ‌ چه‌ از نوع‌ خوراكي‌ (به‌ ندرت‌) و چه‌ از نوع‌ كرم‌ يا شياف‌ مهبل‌ (معمولاً) تجويز شوند. كرم‌ يا شياف‌ را در يخچال‌ نگه‌ داريد. بعد از درمان‌ مي‌توانيد مقداري‌ داروي‌ اضافي‌ نگه‌ داريد تا بتوانيد در صورت‌ عود عفونت‌، درمان‌ را فوراً شروع‌ كنيد. از دستورالعمل‌ها به‌ دقت‌ پيروي‌ كنيد.

فعاليت‌

از فعاليت‌ بيش‌ از حد، گرما و تعريق‌ بيش‌ از حد پرهيز كنيد. تا زمان‌ رفع‌ علايم‌، روابط‌ جنسي‌ را به‌ تأخير بيندازيد.

رژيم‌ غذايي‌

مصرف‌ ماست‌، كره‌ يا خامه‌ ترش‌ را افزايش‌ دهيد. از مصرف‌ شكر بكاهيد.
در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
اگر خود يا عضوي‌ از خانواده‌تان‌ علايم‌ واژينيت‌ كانديديايي‌ را داشته‌ باشد.
اگر علي‌رغم‌ درمان‌، علايم‌ بدتر شوند يا بيش‌ از يك‌ هفته‌ باقي‌ بمانند.
اگر خونريزي‌ يا تورم‌ غيرطبيعي‌ مهبل‌ ايجاد گردد.
اگر پس‌ از درمان‌ علايم‌ عود كنند

* سوزاك ................

سوزاك‌ عبارت‌ است‌ از يك‌ بيماري‌ عفوني‌ در دستگاه‌ تناسلي‌ كه‌ از راه‌ آميزشي‌ منتقل‌ مي‌شود. در مردان‌، اين‌ عفونت‌ در پيشابراه‌ رخ‌ مي‌دهد، در زنان‌، در پيشابراه‌ (مجرايي‌ كه‌ ادرار را از مثانه‌ به‌ بيرون‌ هدايت‌ مي‌كند) و نيز دستگاه‌ توليد مثل‌، و در هر دو جنس‌ ممكن‌ است‌ راست‌روده‌، گلو، مفاصل‌، يا چشم‌ها نيز درگير شوند. اين‌ عفونت‌ در تمام‌ سنين‌ رخ‌ دهد (حتي‌ كودكان‌ كم‌ سن‌ و سن‌ سال‌ كه‌ مورد تجاوز قرار مي‌گيرند). حداكثر شيوع‌ اين‌ عفونت‌ بين‌ 30-20 سالگي‌ است‌. دوره‌ كمون‌ بيماري‌ (از زمان‌ ورود ميكرب‌ تا بروز علايم‌) 2 تا 10 روز است‌.

علايم‌ شايع‌

زنان‌ معمولاً علايم‌ كمي‌ دارند يا اصلاً علامتي‌ ندارند. اما علايم‌ در مردان‌ معمولاً برجسته‌تر هستند.
سوزش‌ به‌ هنگام‌ ادرار
ترشحات‌ ضخيم‌ به‌ رنگ‌ سبز ـ زرد از آلت‌ تناسلي‌ مردان‌ يا مجراي‌ تناسلي‌ زنان‌
تب‌ خفيف‌ يا بدون‌ تب‌
گاهي‌ درد به‌ هنگام‌ مقاربت‌
درد مفاصل‌
بثورات‌، خصوصاً روي‌ كف‌ دست‌
گاهي‌ گلو درد خفيف‌

علل‌ ...................

عفونت‌ ناشي‌ از باكتري‌هاي‌ گنوكك‌ كه‌ در بافت‌ نرم‌ و مرطوب‌ به‌ خوبي‌ رشد مي‌كنند. باكتري‌ها معمولاً از راه‌ آميزشي‌ انتقال‌ مي‌يابند، اما در بعضي‌ از موارد منشأ عفونت‌ مشخص‌ نيست‌. در صورت‌ مقاربت‌هاي‌ غيرطبيعي‌، ممكن‌ است‌ راست‌روده‌ يا دهان‌ نيز دچار عفونت‌ شوند.
عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر
داشتن‌ شركاي‌ جنسي‌ متعدد
خودفروشي‌
سوءاستفاده‌ جنسي‌ از كودكان‌
عبور نوزاد از كانال‌ زايماني‌ مادري‌ كه‌ دچار عفونت‌ است‌.

پيشگيري .................

از بي‌بند و باري‌ جنسي‌ خودداري‌ كنيد.
از كاندوم‌ استفاده‌ كنيد.
موارد اين‌ عفونت‌ بايد گزارش‌ شود تا از گسترش‌ آن‌ جلوگيري‌ شود. اين‌ عفونت‌ گاهي‌ همزمان‌ با سيفليس‌ و عفونت‌ كلاميديايي‌ رخ‌ مي‌دهد. توجه‌ داشته‌ باشيد كه‌ همكاري‌ مناسب‌ اهميت‌ زيادي‌ دارد و مطمئن‌ باشيد كه‌ هويت‌ محرمانه‌ خواهد ماند.

عواقب‌ مورد انتظار

با درمان‌ معمولاً در 1 تا 2 هفته‌ خوب‌ مي‌شود.

عوارض‌ احتمالي‌

عفونت‌ گنوككي‌ چشم‌. اين‌ عفونت‌ مي‌تواند باعث‌ نابينايي‌ در كودكان‌ شود.
مسموميت‌ خون‌ (سپتي‌ سمي‌ گنوككي‌)
آرتريت‌ عفوني‌ (عفونت‌ مفصل‌)
بيماري‌ التهابي‌ لگن‌ (منظور عفونت‌ احشاي‌ تناسلي‌ در زنان‌)
آندوكارديت‌
در صورت‌ عدم‌ درمان‌، گاهي‌ در مردان‌ ناتواني‌ جنسي‌ رخ‌ مي‌دهد.
ناباروري‌ در زنان‌

درمان‌

اصول‌ كلي‌

آزمايش‌هاي‌ تشخيصي‌ ممكن‌ است‌ عبارت‌ باشند از: آزمايش‌ خون‌، كشت‌ ترشحات‌ يا خون‌، و تجزيه‌ و تحليل‌ ميكروسكپي‌ ترشحات‌ دستگاه‌ تناسلي‌، راست‌ روده‌، يا گلو
درمان‌ با آنتي‌بيوتيك‌ است‌. در كشت‌هاي‌ بعدي‌ بهبودي‌ تأييد خواهد شد.
بيماران‌ حتماً بايد از نظر ساير بيماري‌هاي‌ آميزشي‌ مورد آزمايش‌ قرار گيرند.
به‌ هنگام‌ درمان‌ از ملحفه‌ و روانداز مجزا يا در صورت‌ لزوم‌، از قاشق‌ و چنگال‌ مجزا استفاده‌ شود.
دستان‌ خود را مرتباً بشوييد، خصوصاً پس‌ از ادرار و اجابت‌ مزاج‌
به‌ چشمان‌ خود دست‌ نزنيد.

داروها

آنتي‌بيوتيك‌ها براي‌ مبارزه‌ با عفونت‌
براي‌ تخفيف‌ ناراحتي‌ و درد مي‌توان‌ از استامينوفن‌ يا آسپيرين‌ استفاده‌ كرد اما اين‌ داروها جاي‌ آنتي‌بيوتيك‌ را نمي‌گيرند. درمان‌هاي‌ خانگي‌ يا سنتي‌ نيز تأثيري‌ ندارند.

فعاليت‌

محدوديتي‌ براي‌ آن‌ وجود ندارد، تنها بايد از مقاربت‌ تا زماني‌ كه‌ در كشت‌ مشخص‌ شود كه‌ عفونت‌ معالجه‌ شده‌ است‌ خودداري‌ شود. توجه‌ داشته‌ باشيد كه‌ گاهي‌ ممكن‌ است‌ درمان‌ با شكست‌ مواجه‌ شود يا مقاومت‌ به‌ آنتي‌بيوتيك‌ها به‌ وجود آيد.
رژيم‌ غذايي‌
رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود.
در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده تان‌ علايم‌ سوزاك‌ را داريد.
اگر قبل‌ از درمان‌ يا به‌ هنگام‌ درمان‌، مشكلاتي‌ چون‌ تب‌ و لرز، درد شكمي‌، زخ‌ در ناحيه‌ تناسلي‌ يا درد مفاصل‌ به‌ وجود آيند.
اگر دچار علايم‌ جديد و غيرقابل توجيه شده ايد‌. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند .................................
باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/7/27 - 1:55 عصر


ناباروري در زنان ........................
دستگاه تناسلي از دو قسمت اصلي ، يكي دستگاه تناسلي خارجي و ديگري تناسلي داخلي تشكيل شده است .

دستگاه تناسلي خارجي ، شامل فرج و مهبل است .

دستگاه تناسلي داخلي ، ‌شامل رحم ، لوله هاي رحمي و تخمدانها است .

كار دستگاه تناسلي ، توليد مثل و فراهم آوردن موجبات قاعدگي است . اين اعمال تحت تأثير ترشح موادي از بعضي غدد ،‌ از جمله هيپوفيز و تيروئيد و هم چنين تخمدانها انجام مي شود .

* نكات زير در بررسي ناباروري زنان اهميت دارند .

سن

مدت ازدواج

مدت نازائي

سابقه ازدواج هاي قبلي

سابقه بيماريها در خود و خانواده ، ابتلا به بيماريهاي غدد داخلي مانند تيروئيد و يا ديابت

سابقه سقط

وضعيت قاعدگي ( كيفيت و كميت خون قاعدگي ، درد در موقع قاعدگي ) ‌

تعداد مقاربت در هفته

نحوه مقاربت

وجود نازائي در بستگان .

عوامل ياد شده در بالا مي توانند در ناباروري زن نقش داشته باشند .

قاعدگي مرتب نشان دهنده وضعيت سلامت هورمونهاي داخلي و بخصوص انجام تخمك گذاري است . اين علامت از هر آزمايش گران قيمت ديگري بهتر است .

بالا بودن سن بيمار و طول مدت نازائي ، احتمال درمان موفقيت آميز را كمتر مي كند . زيرا پير شدن دستگاه توليد مثل ، بخصوص تخمدانها ،‌ نقش عمده اي در ناباروري دارد . به علاوه افزايش سن خطر سقط را هم افزايش مي دهد . اكثريت سقط هاي اوليه خودبخودي ، پس از 35 سالگي و به علت اختلال ژنتيكي اتفاق مي افتند . بطوري كه خطر سقط هاي خودبخودي در سنين كمتر از 30، كمتر از 10 درصد است ، ولي اين رقم در سنين بالاي 40 ، به34 درصد مي رسد .‌ مطالعات نشان داده است كه تخمك هاي زنان مسن قدرت باروري كمتري دارند و با افزايش سن ، احتمال افزايش بعضي از بيماريها كه سبب ناباروري مي شوند هم بيشتر است . همچنين احتمال ابتلا دستگاه تناسلي به عفونت هاي تناسلي و احتمال صدمه خوردن تخمدانها و ولوله هاي رحمي در زناني كه در محيط شغلي با مواد سمي سروكار دارند ، بيشتر است .

سيگار كشيدن روي حاملگي تأثير سوء دارد و قدرت باروري را هم در زن و هم در مرد كاهش مي دهد . خطرات مصرف دخانيات با افزايش سن بيشتر مي شود . بين تعداد سيگار مصرفي و نازائي رابطه مستقيم وجود دارد .

حشيش سبب مهار هورمونهاي توليد مثل مي شود و توليد مثل را هم در زن و هم در مرد كاهش مي دهد . كافئين - كه در قهوه و چاي وجود دارد - اثرات سوء روي باروري دارد و مصرف زياد آن حاملگي را به تعويق مي اندازد .

زوجها بايد بدانند كه وقوع حاملگي نياز به زمان دارد و در هر دوره تخمك گذاري 30 درصد شانس حاملگي وجود دارد .

رابطه مدت زمان مقاربت مكرر و شانس وقوع حاملگي در زوج ها به شرح زير است :

اگر زمان تماس 3 ماه باشد ، شانس حاملگي57 درصد است .

اگر زمان تماس5 ماه باشد ، شانس حاملگي 72درصد است .

اگر زمان تماس 1 سال باشد ، شانس حاملگي 85 درصد است .

اگر زمان تماس 2 سال باشد ،‌ شانس حاملگي 93 درصد است .

همانطور كه گفته شد دستگاه تناسلي داخلي زن چهار قسمت اصلي به شرح زير دارد كه نازائي در زنها عمدتاً ممكن است مربوط به اختلال كار يك يا چند تا از آنها باشد .

تخمدانها

لوله هاي رحمي

جسم رحم

دهانه رحم

* تخمدانها :

نيمي از موارد نازائي به علت اختلال در كار تخمك گذاري تخمدانها است . اگر زن به طور منظم قاعده شود ، دليل بر تخمك گذاري مناسب است و اگر قاعدگي او نامرتب باشد ، تخمك گذاري مناسبي وجود ندارد كه بايد علت آن بررسي شود . فقط حاملگي نشان قطعيت تخمك گذاري است ، اما علائم ديگر به شرح زير است :

بالا رفتن درجه حرارت بدن : بعد از تخمك گذاري درجه حرارت بدن حدود نيم درجه بالا مي رود . براي اندازه گيري ، بيمار هر روز صبح از روز اول قاعدگي تا شروع قاعدگي بعدي ، بعد از بيدار شدن از خواب و قبل از هر گونه فعاليت بدني ، درجه حرارت بدن خود را از راه دهان مي گيرد و ثبت مي كند . بالا رفتن درجه حرارت از روز پانزدهم قاعدگي به مقدار نيم درجه و بالا ماندن آن تا موقع قاعدگي بعدي ، علامت تخمك گذاري است .

بررسي ترشحات گردن رحم :‌ ترشحات گردن رحم در موقع تخمك گذاري فوق العاده زياد است ، ولي پس از تخمك گذاري كاهش مي يابد .

نمونه برداري : نمونه برداري از لايه داخلي رحم و بعضي آزمايشهاي تخصصي هم به تشخيص تخمك گذاري كمك مي كنند .

در مواردي كه نازائي مربوط به توقف تخمك گذاري است ، از داروهاي تحريك كننده تخمك گذاري از جمله هورمونهاي زنانه ( استروژن و پروژسترون بصورت تنها و يا تركيبي ) استفاده مي شود . تحريك تخمك گذاري با اين روش حداقل به مدت 4 تا 6 ماه طول مي كشد .

از بعضي داروها و آمپولها هم براي تحريك تخمك گذاري استفاده مي شود . با مصرف آمپولها ممكن است چند قلوزائي پيش بيايد .

* لوله هاي رحمي

اختلال در كار و شكل لوله هاي رحمي هم سبب ناباروري مي شود . بايد بدانيم كه باز بودن لوله شرط لازم براي حاملگي است ولي شرط كافي نيست . زيرا لوله هاي رحمي داراي چندين عمل به شرح زير هستند :

باعث انتقال اسپرم از رحم به سمت تخمك آزاد شده از تخمدان ، ( در ظرف چند ثانيه ) مي شوند .

تخم بارور شده را به داخل رحم منتقل مي كنند .

بسته بودن لوله ها در هر نقطه از طول لوله و خوب عمل نكردن آن در هر يك از موارد ياد شده در بالا سبب نازائي مي شود كه بايد درمان شود .

* حفره و جسم رحم

با آزمايشات تخصصي حفره و جسم رحم مورد بررسي قرار مي گيرد و موانع موجود براي بارداري مشخص مي شوند . از جمله اين موانع فيبروم ( نوعي تومور خوش خيم ) رحم و يا زائده هاي داخل رحم است .

شكلهاي غيرعادي رحم اصولاً باعث نازائي نمي شوند ، ولي باعث سقط هاي مكرر مي شوند كه اين مطلب هم جزء ناباروري محسوب مي شود ،‌ به هر حال اين موارد بايد توسط پزشك تشخيص داده شده ، درمان شوند .

* دهانه رحم

دهانه رحم علاوه بر اينكه محل عبور اسپرم است ، مانند لوله هاي رحمي داراي چند فعاليت ديگر هم هست . با اين تفاوت كه كارش چندين برابر لوله هاي رحمي است .

وقتي سلولهاي متحرك اسپرم از محيط خود ، يعني مايع مني ، وارد محيط مهبل - كه حالت اسيدي دارد - مي شوند ، ترشحات دهانه رحم همچون مادري از آنها موظبت كرده ،‌ سپس آنها را راهي رحم و لوله هاي رحمي مي كند .

بنابراين دهانه رحم يك عامل مهم در باروري است و مشكلات ساختماني و تغييرات فيزيكي و شيميايي محيط آن در نازائي نقش بسيار عمده دارند . دهانه رحم از طريق معاينه ارزيابي مي شود . در معاينه پزشك ، وجود عفونت و ترشحات غيرعادي و وجود كيست هاي چركي معلوم مي شود . وجود مواد ضد اسپرم در ترشحات دهانه يكي از علل نازائي است كه باعث بي حركت شدن اسپرم ها و جلوگيري از انتقال آنها به قسمت بالايي رحم مي شود . به هر حال در هر مورد با نظر پزشك متخصص ، تشخيص ودرمان لازم انجام مي گيرد .

علاوه بر عواملي كه در بالا در مورد علل نازائي زنان بيان شد ، ابتلا به بيماريهاي زير نيز در ناباروري زنان نقش مهم و اساسي دارد :

بيماريهاي التهابي لگن و بيماريهاي مقاربتي

اندومتريوز ( وجود نسج ديواره داخلي رحم در خارج از رحم )

تخمدان پلي كيستيك ( وجود كيست هاي ريز فراوان در تخمدانها ) ............................

باباي پسرم پست ها : 3054عضویت:1386/10/4
1389/7/27 - 2:19 عصر
ابعاد روان شناختي دوران بارداري ....................................................................


دوره بارداري ،يكي از حساس ترين مراحل زندگي يك زن است .مرحله اي كه درآن يك زن قدم به قدم به نه ماه مراقبت بي وقفه ازكودك و مهمان تازه وارد خويش مشغول است.
اهميت ابعاد روان شناختي و حالات هيجاني موثر دراين دوران كه مي تواند رشد فيزيكي و رواني جنين رادرطول ماه هاي بارداري و حتي بعد ازتولد تحت تاثيرقراردهد. سبب شده است حالات رواني مادر باردار يكي ازمهم ترين مباحث روز مراكز علمي و روان شناختي باشد. زنان باردار دراين دوران دچارتغييرات روان شناختي مي شوند. نگرش آنان درمورد بارداري بازتاب باورهاي عميق آنان درمورد تمامي جنبه هاي بچه دارشدن است .زناني كه از لحاظ رواني سالم هستند؛اغلب بارداري را وسيله اي براي خودشكوفايي مي دانند. بسياري اززنان اظهارمي كنند حامله شدن نيازي بنيادي را برآورده مي كند.درساير زنان بارداري سبب مي شود ترديد درمورد زنانگي خويش را كاهش دهند يامطمئن شوند كه مي توانند دربنيادي ترين شكل به عنوان يك زن عمل كنند برخي نيزنگرش منفي در مورد بارداري دارند اين افراد ازتولد كودك مي ترسند يا در مورد وظيفه مادري احساس بي كفايتي مي كنند. يكي از اولين اموري كه بايد دررابطه با استرس هاي اين دوران مورد توجه قراربگيرد، هويت مستقل مادراست زنان درمراحل اوليه رشد خودبايد جدايي ازمادررا تجربه كنند و هويت مستقلي داشته باشند. اين تجربه بعداً برموفقيت آنها درمادربودن اثرگذاراست. اگر مادرالگوي ضعيفي باشد ، احساس فرزند در مورد كفايت خوددرمادر بودن ممكن است مختل شود و پيش و بعد از تولد كودك احساس كمبود اعتماد به نفس كند .تخيلات و ترسهاي ناخودآگاه زنان دراوايل بارداري اغلب حول محور انديشه شباهت بامادرشان است. دلبستگي روان شناختي به كودك از دوران جنيني و زندگي داخل رحمي آغاز مي شود و با شروع 3 ماهه دوم اكثر زنان تصوير ذهني از كودكشان دارند. حتي پيش ازتولد جنين موجود مجزايي مي شود كه داراي شخصيتي مختص به خود است. تا جايي كه بسياري ازمادران با جنين خود صحبت مي كنند. شواهد اخيرحاكي است كه گفت و گوي هيجاني با جنين نه تنها با پيوند اوليه مادر نوزاد ارتباط دارد. بلكه با كوشش هاي مادر براي داشتن يك بارداري سالم و مثلاً از طريق كنارگذاشتن سيگار و كافئين مرتبط است. بادرنظرگرفتن احساسات يك زن براي مادري بايد به نظرات و احساسات باقي اعضاي خانواده نيز نگاهي دقيق و موشكافانه داشت. به عنوان مثال مادر و پدر بعد از اين بايد درنقش هاي جنسيتي خود به عنوان يك زوج و يك فرد تجديد نظركنند .آنها نيازمند سازگاري مجدد درروابط با دوستان و بستگان خودهستند و بايد با مسئوليت هاي جديدي نظير مراقبت از يك ديگر و برآورده كردن نيازهاي نوزاد جديد و كودك درحال رشد كناربيايند. هم پدرو هم مادر ممكن است درمورد كفايت خود به عنوان پدرو يا مادراحساس اضطراب كنند يك يا هر دووالد ممكن است آگاهانه ياناخودآگاه درمورد ورود كودك به خانواده و اثر آن برروابط دونفره خود مردد باشند. بنابراين شناسايي و مقابله با اين افكاربسيارمهم است .

چگونه عواطف و هيجانات مادر روي جنين اثر مي گذارد؟


با وجود عدم ارتباط مستقيم دستگاه عصبي جنين با مادرحالت هاي هيجاني مادراز قبيل :خشم ، ترس و اضطراب مي تواند درعكس العملها و رشد جنين تاثيربگذارد. زيرا اين حالت هاي هيجاني مواد شيميايي راايجاد مي كنند كه مي تواند از طريق جفت وارد بدن جنين شود. علاوه براين در اين شرايط غدد داخلي بدن مادر ،هورمونهايي ترشح مي كند كه موجب تغييراتي درسوخت و ساز بدن و همچنين تركيبات خون مي شود. برخي از اين مواد شيميايي كه براثر تحريكات عصبي به وجود مي آيند عبارتند ازاستيل كولين و اپي نفرين، دراين شرايط غدد اندوكرين (درون ريز)مخصوصاً غده آدرنال (فوق كليوي )هورمونهاي مختلفي ازخود ترشح مي كنند .همان گونه كه اشاره شد ترشح اين هورمون ها كه مقدار آن هم كم نيست از طريق جفت درجنين اثر مي گذارد و حركات بدني جنين را افزايش مي دهد كه نتايج بدي روي نوزاد خواهد داشت. فشارهاي عاطفي مختلفي كه مادر دردوران بارداري به علل گوناگون دارد عبارتند از:ابهامات درنقش مادري ،كودك ناخواسته ،حوادث زندگي ،مشكلات و ... درزندگي نوزادهم موثراست.اين قبيل نوزادان كه از مادران غمگين ،هيجان زده ياعصباني متولد مي شوند ممكن است نارس ،بي قرار و داراي وزن كم باشند و مشكلاتي ازقبيل بي نظمي درغذا خوردن ،اختلالات دستگاه گوارشي و بي خوابي درآنها به وجودآيد.
حفظ آرامش در دوران بارداري باعث مي شود كه نوزادتان هم آرام باشد .بهتراست هيجانات عصبي را دردوران حاملگي به حداقل برسانيد تا نوزادي سالم ازنظر رواني داشته باشيد.

چه بايد كرد؟


ازآنجا كه به خصوص دربارداري هاي اوليه،تمام زنان به طور طبيعي دچاراسترس و هيجانات گفته شده مي شوند.به تمام مادران توصيه مي شود براي كاهش اثرات منفي حالت هاي روحي و رواني نامطلوب خود دراين دوران دركنار رعايت كردن اصول بهداشتي و پزشكي و همراهي يك پزشك مجرب از مشاوران رواني هم كمك بگيرند تا بتوانند هرچه بيشتر سلامت روحي و جسمي نوزاد خود را تضمين كنند.
صفحه 7 از 56 اول قبلی  2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12  بعدی آخر صفحه
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: