2726
عنوان

هفته ای نیم کیلو تا یک کیلو میتونیم لاغر شیم...کی پایه اس؟

| مشاهده متن کامل بحث + 11288 بازدید | 299 پست
فصل اول: چاقی و اضافه وزن

بهترین شرایط جهت وزن کردن:
صبح ها قبل از خوردن صبحانه، بعد از تخلیه مثانه و روده، بدون لباس و یا با لباس منزل می باشد.

علل چاقی:
تعریف : چاقی زمانی ایجاد می شود که کالری موجود در مواد غذایی خورده شده در شبانه روز بیش از میزان کالری مورد نیاز جهت فعالیت های شبانه روز و متابولیسم پایه بدن باشد.
(به مقدار انرژی که با فعالیت دستگاه های داخلی بدن حتی در زمان استراحت مصرف می شود متابولیسم پایه می گویند.)

عوامل:
1.پرخوری 2. بدخوری 3. خرده خوری 4.کاهش فعالیت بدنی

عواملی که باعث کاهش متابولیسم پایه بدن و به دنبال آن چاقی می گردد:
1.ارث
2.بیماری ها مثل:
- کم کاری غده تیروئید
- بیماری هایی که باعث اختلال در عملکرد هورمون های جنسی در بدن می گردند(مثل نبود و برداشت بیضه در آقایان و یا تخمدان در خانم ها )
- سندرم تخمدان پلی کیستیک
3.داروها مثل:
- داروهای هورمونی به ویژه داروهای جلوگیری از حاملگی
- داروهایی که در درمان بیماری های روانی و عصبی کاربرد دارند مثل ضد اضطراب و ضد افسردگی
- داروهای کورتیکو استروئید یا حاوی کورتن.

علل چاقی بیشتر در زنان نسبت به مردان:
- حاملگی و عدم شیردهی کامل به نوزاد
- حضور بیشتر در آشپزخانه و خرده خوری
- به اندازه شوهر غذا خوردن
- فعالیت فیزیکی کم تر در خانم ها
- تغییرات هورمونی در سنین یائسگی

عوارض چاقی:
- بیماری های استخوانی
- بیماری های قلب و عروق
- بیماری های معده و روده
- بیماری آسم
- افسردگی و اضطراب
- افزایش خطر اغما در بیهوشی و عفونت پس ازعمل و فتق پس از عمل جراحی
- افزایش ایجاد سنگ صفرا و بیماری های کبد چرب غیر الکلی
- افزایش ناباروری و مشکلات زمان حاملگی و زایمان

*** یکی از مهم ترین علل ناباروری چاقی است ***

*** چاقی به حدی در سلامت و به دنبال آن طول عمر فرد موثر شناخته شده که می گویند طول دور کمر با طول عمر نسبت معکوس دارد ***

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

فصل دوم: تغذیه و رژیم درمانی
آب:
حداقل مصرف آب توصیه شده روزانه 8 لیوان میباشد.
خانم های گرامی لطفا موضوع آب رو جدی بگیرید، شما که الان در حال کاهش وزن هستین پوستتون در معرض آسیب دیدنه و اگه آب رو به مقدار لازم بنوشین خیلی پیشگیری میکنه و پوستتون شاداب می مونه.

فیبرها:
به ترکیبات غذایی گفته می شود که در دستگاه گوارش انسان قابل هضم نیستند.
دوستان گرامی من که یه دوره رژیم گرفتم واقعا تاثیر این فیبرو دیدم.خیلی توی رژیم مصرفش مهمه چون علاوه بر این که زمان جویدن رو طولانی می کنه معده رو هم بیشتر پر میکنه واسه همین زودتر احساس سیری می کنین.همین طور باعث میشه که یبوست نگیرید. البته فیبرها به شرطی از یبوست جلوگیری می کنن که آب کافی هم مصرف کرده باشین. اگه رژیم غذاییتون با مصرف فیبر باشه امکان بازگشت چاقی کمتره.
منابع غنی فیبر: نخود لپه پخته، سبوس غلات، مغزها، سیب زمینی پخته، سیب پخته، لوبیا قرمز پخته، انجیر خشک
- آلو خشک، کلم و هویج، جزو منابع خوب فیبرند.
- هندوانه، خربزه، طالبی جزو منابع ضعیف فیبرند.
- خیار، کاهو و پیاز جزو منابع فقیر فیبرند.

ویتامین ها:
مواد آلی هستند و وجود آن ها جهت انجام بسیاری از فعالیت های حیاتی بدن ضروری ست. ویتامین ها نمی سوزند و ایجاد کالری نمی کنند پس باعث افزایش وزن نمی شود.
اگه فک می کنین ممکنه تمام ویتامین ها رو از رژیم غذایی دریافت نکنید یک روز در میون مولتی ویتامین مصرف کنید.

پروتئین ها:
منابع حیوانی اسید آمینه های ضروری را بهتر تامین می کنند ولی منابع گیاهی از این نظر ناقص اند.
میزان نیاز روزانه بالغین به پروتئین 0.8 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.
لطفا طبق وزنتون پروتئین مورد نیازتون رو حساب کنید و حتما در برنامه غذایی قرار بدید.
البته سویا هم به عنوان منبع خوب پروتئین معرفی میشه و حتما لازم نیست هر روز گوشت بخورید.

فصل سوم: نکاتی که هممون باید رعایت کنیم

- مصرف صبحانه بسیار بسیار مهمه. اگه صبحانه نخورید مقدار زیادی ناهار میخورید و همین باعث چاقیه. صبحانه رو صبح زود مصرف کنید و دیرتر از ساعت 8 نشه.به جای مربا و کره و کلا چیزای پر کالری، نون و پنیر با هرچیزی که دوست دارید بخورید مثل خیار، گوجه، 2 عدد گردو
- مصرف میان وعده خیلی خیلی اهمیت داره. شما که صبحانه میخورید اگه میان وعده مصرف نکنید تا ظهر خیلی گشنتون میشه و باعث میشه ناهارو زیاد بخورید اما وقتی میان وعده میخورید از گرسنگیتون کم میشه.از صبح تا ظهر یک میان وعده و از ظهر تا شب هم یک میان وعده مصرف کنید. میان وعده میتونه میوه یا انواع مغزها یا کشک و شیر و دوغ باشه.
- شام رو زود بخورید نهایتا تا ساعت 9. قبل از خواب هم حتما یه چیزی باید بخورید مثل یه میوه یا یه هویج یا کلم یا اصلا یه بشقاب سالاد. چون شما که شامو زود میخورید معمولا 12 یا شاید دیرتر بخوابید، در طول خواب هم بدن باید انرژی لازم رو داشته باشه.
- نونی که با آرد سفید تهیه شده رو مصرف نکنید فقط چاق میکنه. نونتون حتما سبوس دار باشه.
- مواد لبنی رو حتما کم چربش رو بخریم.
- کره و خامه و سر شیر رو به هیچ وجه نخوریم
- همراه غذا مایعات مصرف نکنیم
- با غذامون حتما یک بشقاب سالاد هم مصرف کنیم تا هم احساس سیری کنیم و هم غذای کمی خورده باشیم. البته نباید به سالاد سس بزنید و به جاش با آبلیمو یا آبغوره یا هر چاشنی که دوست دارین مصرف کنید. سس ممنوع.
- ماست رو با غذاهایی که آهن زیاد دارن مصرف نکنیم چون مانع جذب آهن میشه.
- هر لقمه رو که در دهان می ذاریم قاشق و چنگال رو تو بشقاب بذاریم و خوب بجویم.
نکته: خانما این تجربه ی شخصیمه که خیلی جواب داده، یک ربع تا بیست دقیقه طول میکشه تا پیام سیری به مغز مخابره شه پس اگه شما تند تند غذا بخورید حجم زیادی رو وارد معده کردید و باید اون تایم بگذره تا احساس سیری بهتون دست بده و چون تند میخورید باید غذای زیادی رو مصرف کنید حالا برای این مقدار کمی رو در مدت زیاد بخورید بهتون توصیه می کنم که هر لقمه رو که میذارید توی دهنتون تا 40 شماره بشمرید و بجوید اینجوری هم غذاتونو جویدین هم با مصرف غذای کم احساس سیری می کنید.
- مصرف 8 لیوان آب روزانه
- فقط دو حبه قند رو روزانه اجازه دارین مصرف کنید و اگه همون رو هم حذف کنید عالی میشه. من خودم چند ساله که با چایی قند نمیخورم و معمولا خالی میخورم. صبح ها هم شکر به چاییم نمیزنم. حداقل اگه الان تاثیرشو نبینیم توی پیری خیلی خوب فایدشو می بینیم.
- برنجی رو که روزانه میخورید رو بشمرید و ببینید چند تا قاشقه برای مثال هر کفگیر معادل 9 قاشقه اگه به این صورت تغییرش بدین خیلی عالیه که به جای 9 قاشق برنج، 6 قاشق برنج بریزین و 3 قاشق باقی مونده رو ماش پخته شده یا عدس پخته شده اضافه کنید. میشه هم کلا ماش پلو یا عدس پلو بپزید اما من خودم مواقعی که خورش داریم شاید شوهرم دلش پلوی ساده بخواد منم 6 تا برنج ساده میریزم برا خودم بعد 3 قاشق هم ماش اضافه میکنم. اینجوری هم حجم برنج زیاد شده هم مقدار خوبی از فیبرو مصرف کردین.
- اگه خیلی کم غذا خوردن براتون سخته با قاشق مربا خوری بخورید تا طولانی بشه و احساس سیری کنید.
- برای این که منابع خوبی از ویتامین و فیبرو مصرف کنید جوانه ماش یا عدس رو آماده کنید و همراه با ماست یا سالادتون بخورید هم خوشمزس هم سیر می شید.
- وقتی پلو و خورش دارید برای خودتون تو یه کاسه ی ماست خوری خورش بریزید تا بیشتر از اون خورش نخورید.
- اگر پلو با خورش بود لازم نیست روغن به پلو بزنید چون چربیش با خورش تامین میشه. میتونید کلا پلو رو بدون روغن بپزید و روغن زیتون یا روغن سبوس برنج یا هر روغن دیگه ای رو بیارید سر سفره تا بقیه اعضا ازون استفاده کنن. هر چند که بهتره همه ی اعضا عادت کنن که بدون روغن بخورن. من و شوهرم هر دو بدون روغن عادت کردیم پلو رو بخوریم.
- یادتون باشه برای سرخ کردن فقط اجازه دارید به ازای هر نفر یک قاشق غذاخوری روغن سرخ کردنی مصرف کنید حالا میتونید این یه قاشق روغن رو بریزید روی برنجتون یا باهاش کوکو سبزی سرخ کنید، بقیه ی غذاهای سرخ شده چون روغن زیادی می برن پس استفاده شون نکنید مثل کوکو سیب زمینی و بادمجون و ...
- برای تامین پروتئین مورد نیاز به جای این که مصرف گوشت قرمز رو بالا ببرید گوشت سفید خصوصا ماهی رو بیشتر مصرف کنید.
2728
رز جان بهترین راه کار اینه که وقتی جایی میری مهمونی مقدار برنجتو که کم میکشی کنار بشقابتو پر از سالاد بکن که هم یهو یکی برات ناغافلی برنج نکشه هم این که غذا خوردنت طول بکشه.

دوستان برای این که هی بهتون گیر ندن تو مهمونی غذاتونو سریع تموم نکنید، انقد طولش بدین تا با جمع از غذا دست بکشید. اگه زود برید کنار همه حواسشون به شماست.

مامان نخودی به نکته خوبی اشاره کردی، نباید بذاریم طولانی مدت گرسنه بمونیم.
مصرف میان وعده که انقد تاکید کردم به خاطر همینه.

آوین جان انشاالله نکات رژیم برای ماه رمضون رو هم میگم.
امروز دختر خییییلییییی خوبی بودم
صبح پاشدم بعد نمازم رفتم نان سنگک گرفتم با آقامون اینا نشستیم صبحانه تپل خوردیم

ناهار که مهمون بودیم ولی خداییش کم خورئم
من که اصولا آخر همه از سر سفره پا میشم انقد آروم میخورم
2706