موضوع: آی وی اف در خراسان رضوی + اظهار نظر

صفحه 1 از 1572  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  بعدی آخر صفحه
کاربران حاضر: 0 کاربر و 3 مهمان
الي بلا پست ها : 3916عضویت:1391/9/30
1392/2/31 - 11:41 عصر
با سلام من این تاپیک رو ایجاد کردم تا همه ی اونایی که در خراسان رضوی به دنبال درمان ناباروری و آی وی اف هستند جمع شویم و از تجربیات هم استفاده کنیم.از همه دوستان دعوت میکنم اینجا بیان و از سابقه ، مدت و دکتر ناباروریشون برا بقیه بگن.با توجه به این که اکثر شهرهای استان مراکز ناباروری ندارن و بیشتر دوستان در مشهد به دنبال رفع مشکلشون هستند میتونیم یه انجمن خیلی عالی داشته باشیم با دوستان با تجربه.
لطفا سن و بیماری و سابقه درمان و دکتر و مرکز درمانی خد را بنویسید.

چون این تاپیک آفلاینه برای اینکه راحت تر ارتباط داشته باشیم یه ساعتی رو تعیین کنیم برای آنلاین بودن یعنی راس همون ساعت هر کس تونست بیاد تو تاپیک.
پیشنهاد من:
قرار آنلاین ما ساعت 9 و 30 دقیقه شب و 11صبح.اگه کسی راجع به ساعت قرار مشکلی داره بگه عوضش کنیم.

و اما ما یه قرار معنوی هم داریم:

صلوات- سوره ی کوثر- امن یجیب به دلخواهیکی از این موارد( یکی به نیت الله-3 تا چون عدد معنویه تو دعاها-5 تا به نیت 5 تن-7 تا چون عدد خوبیه واسه دعاها-14 تا به نیت 14 معصوم)- صلوات
موقع اذان مغرب

موقع شنیدن الله اکبر اذون دوستان هر جا بودیم شروع کنیم .

نیت هم تقاضا از امام رضا به حق پسرشون امام جواد و نظر لطفشون که خوب می دونن بچه دار نشدن خیلی سخته...
انشالله به ما لطف کننن
امین یا رب العالمین

خدایا به داده ات و نداده ات شکر که داده ات نعمت است و نداده ات حکمتتتتتتتتتت...
1392/2/31 - 11:50 عصر
مراکز درمان ناباروری در مشهد
مرکز نوین-8833888-
مشهد ، بولوار وکیل آباد ، بولوار کوثر ، کوثر 8
مرکز منتصریه
مرکز درمان ناباروری بیمارستان رضوی

لیست پزشکان متخصص ناباروری در مشهد:
دکتر مینو نایبی.مطب:بلوار سجاد-مقابل میلاد-بیمارستان رضوی،مهر و پاستور-تلفن:7648115-7670999
دکتر مهناز منصوری:مطب:کلاهدوز-مرکز نوین
دکتر نیره خادم:مطب:احمدآباد-عارف2-پلاک 30-ساختمان مهر-تلفن:8401674
دکتر نزهت موسوی فر:مطب:کلاهدوز 11-پلاک 59-مرکز منتصریه-تلفن:8461948-8461949
دکتر سهیلا بخشی-مطب:چمران-ساختمان شفا-بیمارستان رضوی-تلفن:8512425
دکتر مهدی ترک زاده:مطب:سناباد-مقابل انتقال خون-بیمارستان مهر و رضوی-تلفن:8408397
دکتر مهدی یغمایی:مطب:احمد آباد-پاستور2-تلفن:8410041
دکتر رضا توکل زاده:مطب:بین بزرگمهر 3 و5-بیمارستان پاستور
دکتر رویا نصیری:تلفن:8451404-عارف یک ساختمان111-طبقه اول-مرکز نوین
دکتر زهرا زارع:بیمارستان رضوی
دکتر فاطمه افتخار زاده:مطب: شهرک غرب میدان حجاب مجتمع پزشکان غرب مشهد طبقه اول -تلفن:6224284

هزینه های آی وی اف در مراکز مختلف مشهد:
هزینه پانکچر و انتقال در بیمارستان رضوی :2 میلیون و 70 هزار تومان
فریز دقیق معلوم نیست چون بسته به تعداد جنین داره ولی حدودا هر بسته بین60 تا 70 تومن میشه و عموما کسی بیشتر ازسه یا 4 بسته فریز نداره
دوستان اگه اطلاعات بیشتری دارن بذارن لطفا
1392/2/31 - 11:53 عصر
لیست اعضا

1-الی بلا....28 ساله......کمی و کم تحرکی اسپرم و بسته بودن لوله چپ.......یک iui و یک ivf ناموفق...بیمارستان رضوی
3-نازدونه.....26 ساله.....ناراحتی قلبی.....دکتر نصیری......مرکز نوین ...
4-رشی جون........30 ساله.......پری با دارو و مشکل شوشو.............یک میکرو ناموفق در تهران
5-هامان.....25 ساله.... 4 سال ناباروری....واریکوسل و نمونه برداری از بیضه....عمل واریکوسل و نمونه برداری از بیضه
6-مامانی محمد صائم....29ساله.....8 سال ناباروری.....کم تحرکی اسپرم...
7-سارانان.....27ساله......یک لوله بسته و مشکل هورمونی..........یک سال و نیم ناباروری؟ مامان شد
8-مامان ریحانه جون....23 ساله. 7ماهه اقدامم.شوشو فعلا کم تحرکی . تعداد کم اسپرم داره.احتمالا تنبلی تخمدان دارم
9-تبسم 63....28 ساله....یک سال و سه ماه ناباروری...بسته بودن لوله ها...در سیکل لاپاراسکوپی...مرکز نوین .
مامان شد
10-چیچک....35 ساله....پریود نامنظم و پلی کیستیک و پرولاکتین بالا...مامان شده
11-امید نفس...4سال ناباروری...بسته بودن لوله ها و واریکوسل.....یک آی یو آی ناموفق ...در سیکل آی وی اف....مرکز منتصریه . مامان شد
12-ستاره آسمانی...3سال ناباروری...یک آی یو آی ناموفق.... مامان شد
13-هارولین......25ساله......1 سال و 7 ماه اقدام........ تنبلی تخمدان...... دکتر نایبی. مامان شد
14-missingstar....سی و یکساله....2 سال ناباروری....مشکل اسپرم و تخمک
15-نی نی جیگر.....35 ساله-نازائی 5سال- کلینیک نوین دکتر منصوری یک ساله اقدام کردیم- مشکل خودم تعداد تخمکهام کم هستن و مشکل شوهرم تعداد اسپرمها کم و کم تحرک
16-یاس....29 سالمه_مدت نازایی 3 سال_مشکلم پی سی تی_سا بار ای یو ای ناموفق
17-عسل بانووووو...2سال ناباروری...25 ساله ....PCO و اولیگو اسپرم.....یک آی یو آی منجر به سقط / دو سیکل آی یو آی کنسل شده ...از مهر شروع سیکل آی وی اف....مرکز منتصریه . مامان شد
18-مامان مبینا جون.....28 ساله.....بسته بودن لوله ها..... 1 سال ناباروری......دکتر نایبی.....مامان شد
19-عشق نی نی کوچولو(مرضیه ) 29 سال چسبندگی لوله چپ و نیمه بسته بودن لوله راست و تنبلی تخمدان .....دکترم بهاری
20-محیا منتظر....سی و چند ساله!....4سال ناباروری....بی تحرکی اسپرم و pco....لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی......دو مرتبه میکروی ناموفق.....مرکز باروری و ناباروری اصفهان...6 تا جنین فربز دارم

21-پونیا....35 ساله...یک سال نازایی....
علت نازایی هنوز مشخص نیست سونو وعکس رنگی و رحم سالم و آز شوشو خوب....دکتر احمری نبش پاستور

22-باران...30ساله.....8 سال نازایی.....کم تحرکی اسپرم......یه بار 2سال پیش آی یو آی کردم ناموفق بود

23-جاری ساران جون......6 سال اقدام
24-منتظر....22سال........3سال نازایی..........دو بار آی یوآی ناموفق یه بار منتصریه یه بار هم مطب.........هما اسکوییان.........نتبلی تخمدان..... شوشو هم کمی ضعیفه
25-اوا .....29سال.... یه ای یو ای و یه ای وی اف ناموفق و یه سبکل کنسل شده ......مشکل ضعیف بودن تخمدان....دکتر خادم ..نصیری
26-ماریا...... 31 ساله .....2 تا ای یو ای ناموفق از اردیبهشت تو سیکل ای وی آف بیمارستان رضوی .....کم تحرکی اسپرم....دکتر نایبی

27-گلناز....33ساله ...5ساله اقدام به بارداری کردم خودم خداروشکر سالمم و همسرم تعداد تحرک و نرمال اسپرمش کمه....کلینیک نوین مشهد در سیکل آی وی اف هستم
28-مهري ....29 ساله......کم تحرکی اسپرم .......دكتر رويا نصيري - 1سال اقدام بي نتيجه - 14 مرداد عكس رنگي
1392/3/1 - 9:39 صبح
تجربیات درمانی دوستانی که آزمایششون مثبت شده:

ساران جون:دکتر معالجم : رویا نصیری ، ازش خیلی راضیم تو مطب معطلی داره ولی نهایت دو نفر میرن داخل که یکی واسه سونو هست و یکی روبروش میشینه و ادم معذب نیست، اخلاقش خوبه ولی خب سرشم شلوغ هست ولی اگه سوال داشته باشی حتما جواب میده و عنق نیست

مرکز درمانی : بیمارستان رضوی که خیلی راضی بودم و پرستارا مهربون بودن و دکتر هم قبل پانکچر و هم قبل انتقال شخصا باهام صحبت کرد و جنین شناس هم موقع انتقال بالا سرم بود و کلی امید داد...تعداد بیمارا زیاد نیست و رسیدگی خوبه...فقط روز انتقال موقع تغییر شیفت یکمی دیر رسیدگی کردن که خب فکر کنم طبیعیه تو اکثرا بیمارستانا گرچه درستش اینه که این طوری نباشه ولی اون یک ربع قابل اغماضه

مشکل خودم : لوله ی بسته هیدرو سالپنکس (عفونت مکرری که باعث پوسیدگی لوله و جمع شدن اب عفونی در اون میشه و این لوله قابل باز شدن نیست) سمت چپ و نیمه باز بودن لوله سمت راست

مشکل همسرم : همه چیز نرمال بود

اقدامات قبل شروع سیکل : ازمایشهای هورمونی و عفونی و عکس رنگی که قیمت دقیق ندارم چون جاهای مختلف دادم ولی فکر کنم حدود 600 برای من و 200 برای همسرم شد...چندین سونو هم بود که هر دکتری می رفتم خودش سونو میکرد دیگه

اقدامات سیکل ای واف من : یک ماه قرص ال دی از روز 5 پریودی و بعد قطع قرص 5 روز بعد پریود شدم و سیکل اصلی شروع شد و داروهام به شرح زیر

امپول گونال اف : که خودکاری بود از روز سوم تا دهم (8 بار) روزی 150 واحد تزریق دور ناف و روز یازدهم صبح یک 75 واحدی که پن نبود و کلینیک زدم...این امپول رو نوع پن رو خودم زدم و درد نداشت و خیلی راحت بود...نوع غیر پن و معمولیش کمی درد داشت

امپول ستروئید : 5 بار از روز 7 تا 11 عصرا به بازو و زیر جلدی...این یکمی بعد تزریق می سوخت و یکساعتی جاش سنگین بود ولی دردش بد نبود راحت بود و این رو هم من خودم تزریق می کردم

امپول مریونال : سه تا روز 10 و یازده که روز یازده رو دوتا باهم زدم

انتی بیوتیک سفکسیم : از روز سوم تا روز ششم یا هفتم روزی دوتا

قرص فولیک اسید و اسپرین : هر شب یکی کلا از زمان الی دی به بعد، البته قبلا هم می خوردم فولیک اسید رو

امپول دکاپتیل : 3 تا شب یازدهم سیکل رو بازو و زیر جلدی به دو بازو...کلینیک انجام دادم یکمی سوزش داشت و بعدش یکمی بی حس شده بود ولی در کل سخت نبود

پانکچر : روز 13 سیکل
تعداد تخمک : 18 عدد
تعداد جنین : 15 یا 16 عدد الان دقیقش یادم رفته
جنین انتقالی : 3 تا جنین سه روزه
جنین فریز : 3 بسته
انتقال : روز 16 سیکل

داروهای بعد انتقال

امپول اچ سی جی : روز پانکچر و انتقال هر دو رو بیمارستان زدن

امپول سلگزان : 60 میلی از روز پانکچر هر یک شب در میان...خودم میزنم به پهلو...سوزنش باریکه ولی موقع تزریق سوزش بدی داره ولی بعد 5 دقیقه دیگه حس نمی کنم و راحتم...من مشکلی باهاش ندارم و کبود نمیشه

امپول پروژسترون : از روز پانکچر هر روز ...روزی دو تا 50 میلش، که من تا روز 8 انتقال استفاده کردم چون به شدت بهشون حساسیت داشتم و درد شدید 5 ساعت بعد تزریقش باعث میشد نتونم پام رو تکون بدم و خیلی موقع نشست و برخاست اذیت بودم و حتی از درد دوبار گریه کردم که دکتر گفت با این همه اذیت لازم نیست بزنی

شیاف سیکلوژیست : از روز پانکچر تا روز 8 انتقال شبی یکی ولی با قطع امپول پروژسترون شد روزی سه تا

قرص دافاستون : از روز 8 انتقال با قطع امپول روزی دوتا رو شروع کردم

قرص استرادیول : از روز پانکچر تا تقریبا روز 18 یا 19 انتقال روزی دو تا

قرص ترینتال یا پنتوکسی فیلین : احتمالا انتی بیوتیک باشه از روز پانکچر تا روز 13 انتقال شبی یکی

انتی بیوتیک سفکسیم : از روز پانکچر تا 7 روز بعد انتقال، هر 12 ساعت

قرص اسپرین و اسید فولیک : شبی یکی

بی بی چک : شب 13 انتقال دو خطی شد که خط بارداری خیلی کمرنگ بود
ازمایش : روز 14 انتقال بتا 324

بعد مثبت شدن ازمایش استرادیول تمدید نشد...انتی بیوتیک ها که کلا تموم شده بودن و لازم نبود...شیاف روزی یکی کم شد...البته من لکه بینی هم نداشتم شکر خدا

رژیم غذایی قبل انتقال : کلا رژیم خاصی نداشتم ولی مدت هاست رب و کنسروی نمی خورم...نوشابه و سس هارو نمی خورم و کلا فست فود فقط پیتزا خیلی هوس کرده بودم یکماه قبلش خوردم و گرنه دیگه هیچی فست فودی نخوردم
روزای سیکلم سعی کردم گرمی بیشتر بخورم

رژیم بعد انتقال : ملین و مایعات بیشتر خوردم...خیلی زیاد میوه می خورم حداقل روزی 5-6 واحد میوه...ابمیوه یک لیوان....نشاسته هم فقط روز 4 ام خوردم نمی دونستم در موردش...

به هیچ وجه لب به فست فود و سس و هیچ ماده کارخونه ای نزدم غیر لبنیات پاستوریزه که تازه اونم خیلی کم اکثرا شیر محلی میگیریم میجوشونیم... عسل و زعفرون که طب سنتی شدیدا نهی میکنه لب نزدم... گرمیجات خیلی نمی خورم و سردیجات رو هم معتدل میکنم می خورم

علایم بارداری قبل ازمایش : علامت خاصی وجود نداره غیر دل درد و کمر دردای شبیه پریودی خصوصا اگه سابقه ندارید که قبل پریود چند روز قبلش درد داشته باشین... البته روز اول و دوم و سوم بعد انتقال هم درد داشت زیر دلم ولی فرق میکرد انگاری از داخل درد میکرد ولی از روزای جایگزینی به بعد روز 6 اینا کم کم دردای کشنده به سمت کشاله ران و زیر دلم زیاد داشتم و کلا این تنها علامت زودرس بارداری هست و به دلیل انقباضات و تغییرات دیواره رحم برای امادگی بارداری هست...این دردا تو ادمای مختلف شدتش فرق میکنه و تا مدت متفاوتی طول میکشه و عموما ماه دوم تموم میشه ولی گاهی تا 5-6 ماه هم هست...اکثرا این دردارو دارن کم یا زیاد

علامت دیگه این بود که شکمم سفت شده بود، اوایلش یعنی تقریبا از 6-7 روز به بعد احساس می کردم مثل وقتی که نفخ داری هستی ولی بعد دیدم نفخ نیست چون ادامه دار بود و عملا تو دلم باد نمی پیچید....یک جورایی مثل روز قبل پانکچر که قسمت تخمدان ها سفت میشه و کلا شکم بزرگتر میشه شبیه اون حالت

تجربه پانکچرم : خیلی راحت بود و قبل بیهوشی دکترم باهام صحبت کرد و بعد بیهوشم کردن...یک ساعت بعد کاملا هوشیار بودم و درد هم نداشتم خیلی خفیف مثل وقتی که تازه علایم پریود شروع مشه و خفیفه...اونم از داخل دلم...ولی خب شبش یکمی نشست و برخاستم با احتیاط بود و خیلی هم حوصله نداشتم ولی درد نه مشکل خاصی نبود

تجربه انتقالم : خیلی خیلی راحت بود فقط وقتی دستگاه رو دهانه رحم گذاشتن و یکمی فشار دادن حس کردم یک چیزی هل داده شد همین اصلا و ابدا درد نداشت و موقعی که جنین رو گذاشتن که اصلا نفهمیدم کی بود که گفتن تموم و پرده رو برداتشن! البته اگه کسی دهانه رحمش اذیتش بکنه اینجا هم بیهوش میکنن ولی بیهوشیش کمه 10 مین بعد به هوش میای
نظر خاص در مورد دکترم : من خیلی خوشحالم که انتخابش کردم چون با وجود لوله هیدروسالپنکس شانس ای وی افم بدون عمل جراحی واسه بستن و یا برداشتن لوله عفونی خیلی بالا نبود ...گرچه هنوز اثبات نشده که این اب عفونی مانع جایگزینی میشه یا نه؟ ولی دکترم به دلیل شرایط خاص لوله و چسبندگیش به روده ریسک لاپرا رو واسم نخواست و من بعد مشورت با دو دکتر حضوری و 2 تا انلاین تصمیم گرفتم قبل ای وی اف جراحی باز نداشته باشم که واسم خطرناکه و دکترم موقع پانکچر اب عفونی لوله که واکنش نشون داده بود و زیاد شده بود رو هم کشید
گالری
تجربیات امید نفس
مرکز درمانی : بیمارستان منتصریه که نسبتا راضی بودم. مزیت منتصریه اینه که همه پزشکها اساتید دانشگاه هستن و در این زمینه خبره هستن. اما ایرادشم اینه که دکترا هر روز یکی میشینه و دکتر مشخصی نداری اما من خیالم راحت بود که بازم همشون خبره ان. البته من بیشتر با دکتر امیریان بودم.

مشکل خودم : لوله هام بسته بودن البته نه کامل اما در نهایت برام آی وی اف در نظر گرفته شد.

مشکل همسرم : فعلا همه چیز نرمال بود اما قبلا واریکوسل عمل کرده بود و شکرخدا آزمایشاش خیلی خوب شده بود.

اقدامات قبل شروع سیکل : آزمایشهای هورمونی و عفونی و عکس رنگی که فکر کنم جمعا حدود 400000 تومان شد. سونوها هم توی خود مرکز انجام می شد که هر بار 16000 تومان بود.

اقدامات سیکل آی وی اف من: یک ماه قرص ال دی از روز 4 پریودی و بعد قطع قرص 4 روز بعد پریود شدم. همزمان با شروع ال دی، قرص آسپرین و فولیک اسید هم خوردم. بعد شروع پریود دوم، آزیترومایسین 250 خوردیم، هم من و هم همسرم، نفری 6 تا. داروهای تزریقی ام هم شامل سوپرفکت، گونال اف، منوپیور و اویترل بودن که به نوبت توضیحشون میدم.

آمپول سوپرفکت: از روز 21 پریود اول هر روز 50 واحد زیرجلدی میزدم. با سرنگ انسولین و روی بازوهام که میشه گفت اصلا درد نداشت. هر ویال رو هم 80000 تومن خریدم که آلمانی بود. البته فقط یک ویال استفاده شد.

پریود دومم که شروع شد روز سوم رفتم سونو و برام آزمایش استرادیول و ال اچ نوشتن. مقدار استرادیول باید زیر 50 باشه وگرنه ممکنه سیکل کنسل بشه چون اگر بالاتر از 50 باشه نشونه اینه که یک فولیکول نهفته وجود داره و ممکنه در سیکل اختلال ایجاد کنه. استرادیول من 74 بود و مرکز گفت 100 واحد سوپرفکت تزریق کنم و دو ساعت برم تکرار مجدد اگر اومده بود پایین که ادامه بدم اگرنه کنسل میشه. در آزمایش مجدد هم مقدارش به 58 رسید که دکتر آزمایشگاه گفت به نظر من ادامه بده اونقدر قابل تامل نیست مقدارش و من با توکل به خدا پیش رفتم...

آمپول گونال اف و منوپیور: از روز 5 پریود شروع شدند. برای گونال اف هر روز دو تا پودر رو توی یکی از محلولهاش حل میکردم و زیر جلدی بازم روی بازو تزریق میکردم. هر ویال 51000 تومان بود. همزمان منوپیور یا همون اچ ام جی هم میزدم که گمونم هر ویال رو حدود 60000 تومان خریدم. منوپیور عضلانی بود و یه خورده درد داشت. البته من همه تزریقها رو توی خونه انجام دادم. پزشک دارم اطرافم. زیرجلدیها رو هم همسرم میزد برام.
با شروع گونال و منوپیور سوپرفکت رو کم کردن و هر روز 25 واحد میزدم.

قرار بود تزریقها از روز 5 تا روز 9 باشه یعنی 5 روز که روز 10 برم واسه سونو. سونو که رفتم فولیکولها انگاری خوب رشد نکرده بودن و مدل تزریقها تغییر کرد یعنی گفتن تا دو روز بعد هر روز 1 گونال بزنم و دو تا منوپیور. دوباره رفتم سونو و این روند تا دو روز بعد ادامه پیدا کرد. البته من اینطوری بودم. بعضی ها هم بودن که با همون 5 روز تزریق وارد سیکل تخمک کشی میشدن. سوپرفکت هم همون 25 واحد بود روزانه.

بالاخره بعد از 9 روز تزریق قرار شد فردا شبش یعنی روز 14 پری ساعت 9 شب یک عدد آمپول اویترل یا همون اچ سی جی بازم زیرجلدی تزریق کنم که این یکی رو خودم زدم! چون کشیک حرم بودم و چاره ای نبود!!! آمپول اویترل رو 90000 تومان خریدم.
شربت منیزیم هم تجویز شد که برای حل مشکلات معده است. قرص آسپرین هم تا روز انتقال جنین قطع شد.

پانکچر : روز 16 پریود
تعداد تخمک : 7 عدد
تعداد جنین : 4 عدد
جنین انتقالی : 2 تا جنین سه روزه با کیفیت 81 درصد که البته گرید a و b بودند.
جنین فریز : 1 بسته
انتقال : روز 19 پریود

داروهای روز پانکچر
سرم مترونیدازول و یک سوم، دو سوم و این چیزا که مال اتاق عمل بود. بعد از پانکچر تا روز انتقال هر روز دو تا شیاف پروژسترون به صورت رکتال (مقعدی) استفاده کردم.

داروهای بعد انتقال

شیاف پروژسترون : روزی دو تا 400 میلی گرم، بصورت واژینال. ترجیحا هر 12 ساعت. که من سیکلوژست استفاده کردم که اسم خارجیشه! هر بسته 15 تایی هم 42000 تومان بود.
قرص اسپرین و اسید فولیک : روزانه از هرکدوم یکی که فولیک اسید رو نیمساعت قبل غذا می خوردم و آسپرین رو بعد غذا.

بی بی چک : روز 13 انتقال دو خطی شد که خط بارداری کاملا شاخص بود

آزمایش : روز 16 انتقال که بتام بالای 200بود و دقیق مشخص نشد مقدارش. اما روز 18 انتقال تیتراژ انجام دادم و بتام 8180 بود.

بعد مثبت شدن آزمایش داروها به همین طریق ادامه پیدا کرد.. البته من لکه بینی هم نداشتم شکر خدا

رژیم غذایی قبل انتقال: کلا رژیم خاصی نداشتم. سعی میکردم جوانه گندم بخورم و لبنیات. البته خیلی دقیق نبودم روش. شیر و عسل همراه با عسل ملکه هم میخوردم. همسرم هم قاووت کرمانی میخورد که شنیدم خیلی روی کیفیت اسپرم تاثیرگذاره.

رژیم بعد انتقال : ملین و مایعات بیشتر خوردم...میوه تقریبا زیاد میخورم حداقل روزی 5-6 واحد میوه...محلول نشاسته و عسل رو از روز انتقال تا 4 روز خوردم. 4 قاشق غذاخوری نشاسته رو توی آب سرد حل میکردم و با عسل شیرین میکردم.

فست فود و سس و هیچ ماده کارخونه ای نخوردم. زعفرون و گلاب هم نخوردم. شیر پاستوریزه هم زیاد خوردم که البته خیلی تاثیری در لانه گزینی نداره گمونم!

علایم بارداری قبل آزمایش : علامت خاصی نداشت غیر از اینکه یه خورده گاهی اوقات زیر دلم تیر می کشید. روز 7 انتقال دردای شبیه پریودی داشتم که انگاری مربوط به لانه گزینی بودن چون دقیقا روز بعدش یک لکه خیلی کوچیک دیدم و بعدم دردهام برطرف شد.

تجربه پانکچرم : خوب بود اما نمیدونم چرا وقتی به هوش اومدم گریه میکردم با اینکه دردش گریه آور نبود! کل عمل یک ربع طول کشید. بعد یک ساعت هم گفتن بلند شیم و بریم دستشویی که ببینن سرگیجه داریم یا نه. بعدم یه نوشیدنی خوردیم و اومدیم خونه. تا شب یه خورده دردهای خفیف داشتم که البته خیلی اذیت کننده نبود.

تجربه انتقالم : خیلی راحت بود فقط چون مثانه پر بود یه خورده اذیت شدم. البته نمیدونم انگاری جنینها راهشونو راحت پیدا نمیکردن و یه خورده طول کشید تا کارم تموم بشه و موقعی که جنین ها رو گذاشتن که اصلا نفهمیدم کی بود بعدم آروم رفتم روی تخت بغل و نیمساعت دراز کشیدم و بعدم لباس پوشیدم و رفتم خونه. یک تجربه خوب که باعث شد بلافاصله نخوام برم دستشویی این بود که با خودم ایزی لایف برده بودم و بعد انتقال استفاده کردم. حس خوبی نبود اما بالاخره بلند نشدم دیگه. تا خونه هم دراز کشیدم عقب ماشین.

استراحت بعد انتقال: تا روز سوم انتقال استراحت نسبی داشتم بعدشم خودم کارامو کردم فقط جاروبرقی رو همسرم می کشید اما آشپزی کلا با خودم بود. حتی از یک هفته بعد رانندگی هم کردم!

جواب آزمایشمو که بردم مرکز، دکتر گفت حتما دوقلون که بتات بالاست و سونو کرد و شکر خدا دو تا کنجد کوچولو تو دلم بود که دقیقا پنج هفته سنشون بود.

گردو و ماهی هم برای هوش بچه خوردم. شیافها تا هفته 15 ادامه پیدا می کنن که البته آخرا کمتر میشن و بعد هم قطع کامل انشاالله.

به طور کلی هزینه داروهام حدود 2200000 تومان شد ( با احتساب شیافهای بعد مثبت شدن) + هزینه پانکچر که 1100000 تومان بود + هزینه انتقال که 600000 تومان بود و 6 بار هم سونو که جمعا شد 96000 تومان. آزمایشهای سیکل هم حدودا 80000 تومان.
1392/3/1 - 9:48 صبح
تقویت رحم
1- جوانه ی گندم ( هروز یک قاشق غذا وری +شیر گرم محلی) در صبحانه میل
شود

2-حتما حلیم با گوشت گوسفند در هفته سه روز مصرف شود .

3- به جای آب نوشیدنی ، مردان(عرق یونجه+عرق خارخاسک) مصرف کنند. زنان (عرق یونجه+خارخاسک+رازیانه) مصرف کنند .

4- داخل چای حتما ( دارچین +زنجفیل+قولنجان) اضافه شود .

5-با غذا حتما سبزی نعناع و تره مصرف شود .

6-روزانه یک هویج خورده شود .

7-خوردن ترب و شلغم در طول درمان الزامی است .

8-حتما به عنوان یک میان وعده (نخود+لوبیا+باقالی) پخته شده و مصرف شود
.

9-سبزی کرفس و تخم کرفس بسیار موثر است .

10-(کنجد +عسل+شیره ی انگور) به عنوان صبحانه میل شود .

11-خردل حتما در خورشتها اضافه شود .

12-زیره باید به حد اعتدال مصرف شود .

13-مصرف گلاب باید به کمترین مقدار برسد .

14- خوردن سیر ، و پیاز ، برای افرادی که ناراحتی چشمی ندارند ، بسیار موثر است .

15-مصرف مرغ خانگی منی را افزایش میدهد .

16- خوردن روزانه دو عدد کندر با دندان جلو بسیار موثر است .

17- حتما میخک را با شیر دم کرده مصرف کنید .

18-خوردن خاکشیر روزانه دو لیوان هرگز فراموش نشود .

19- هنگام طبخ غذا حتما از ادویه ی (فلفل +دارفلفل) استفاده شود .

20-دو مشت انجیر را به مدت سه الی چهار شبانه روز در آب بخیسانید ، تا آب قوت انجیر را بگیرد . آب آن را صاف کرده با عسل و دارچین و زنجفیل قوام آورید . تا به صورت شربت در آید . از این شربت در طول روز مصرف کنید .

21- فندوق ، پسته، بادام حتما به عنوان تنقلات مصرف شود .

22-همراه غذا زیتون خورده شود .

23- موادی را که اشاره میشود اگر زیاد مصرف شود نطفه ها را از بین میبرد ( زیره - رازیانه(برای مصرف مردان)- عدس- سنجد-ترشی- سرکه- میوه های ترش و نارس-کافور – استفاده از عطرهای با بوی سرد )

24-چای با خرما مصرف شود .

25- در بعضی از موارد احتیاج به بادکش ، زالو ، یا حجامت نیزمیباشد .
که حتما باید اصولی و در زمان مشخصی انجام شود .

چون هیچ عاملی مانند استرس و عصبی شدن روند درمان را به هم نمیزند . حتما از دم کرده ی ( گاوزبان+بادرنجبویه+ریشه ایرسا) به عنوان چای مصرف شود .

مواد غذایی مفید برای تقویت رحم :
1- خوردن به و فراوده های آن مانع انداختن جنین زنها میشود.(باعث تقویت رحم می شود)خوردن به بصورت خام خوب نیست و مضر می باشد زیرا به خام رگهای بدن را مسدود می سازد و چون گرم است برای کسانیکه گرم مزاجند خوب نیست .
2-لوبیاى سبز براى تقویت رحم و جلوگیرى از سقط جنین همتا ندارد
3- در چین ، ژاپن و کشورهای خاور دور از ترکیب عسل و دارچین برای تقویت رحم در زنانی که باردار نمی شوند استفاده می شود. . کمی پودر دارچین را با نصف قاشق چایخوری عسل خمیر کرده و آن را در در طول روز به طور مکرر برروی لثه ها می گذارند تا به آهستگی با بزاق دهان مخلوط شده و وارد بدن شود.
4-ستاخینس گرم و خشک و لطیف دم کرده معطر، مقوی اعصاب ، مفید برای خانمهای نازا در جهت تقویت رحم و تخمدانها
شش قسمت صبح یا شب سه استکان آب مثل چای دم کرده و میل نمائید .
5-میخک برای تقویت نیروی جنسی سرد مزاجان مفید است.برای درمان غذایی و تقویت رحم باید از 4 گرم میخک، هر روز به طور مرتب استفاده نمود.
?- کاسنی در ازدیاد نطفه و زیبایی چهره کودک تازه متولد مفید است.کاسنی رحم را به وظیفه طبیعی خود وا می دارد.
برگ کاسنی، دارای مقداری ویتامین(ث) است و لذا در حفظ جوانی مؤثر است.کاسنی، توان و نیروهای بدنی را تجدید می کند.

منبع : ترفندهای مادرانه

خوراکی‌هایی برای افزایش باروری***

*****مواد غذایی مثل حبوبات، اسفناج، پرتقال، بروکلی، اسیدهای چرب امگا 3، شیر، پنیر، گوشت قرمز کم چرب و ... شانس بچه دار شدن تان را بالا می برند.*****-

داشتن فرزند سالم آرزوی خیلی از زوج‌ها است. باید بگوییم بعضی از مواد مغذی کلیدی که در غذاها وجود دارد می‌تواند باعث افزایش باروری شود. در واقع قصد داریم در این مطلب شما را با غذاهایی آشنا کنیم که شانس بچه‌دار شدن‌تان را افزایش می‌دهد.

مواد غذایی مثل حبوبات، اسفناج، پرتقال، بروکلی، اسیدهای چرب امگا 3، شیر، پنیر، گوشت قرمز کم چرب و ... اگر می‌خواهید با این قبیل مواد غذایی و خواص آن‌ها آشنا شوید مطالعه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

پرتقال، فلفل دلمه‌ای و بروکلی

نتایج پژوهشی که روی نزدیک به 150 زن نابارور انجام شده است نشان می‌دهد مصرف زیاد ویتامین C به افزایش قدرت باروری آن‌ها کمک می‌کند. در این پژوهش زنان شرکت کننده را به دو گروه تقسیم کردند. گروه اول شامل زنانی بودند که ویتامینC زیادی مصرف می‌کردند و گروه دوم از این ویتامین محروم بودند. در پایان شش ماه نتایج بررسی‌ها نشان داد میزان باروری در بین زنانی که ویتامین C زیادی مصرف کرده بودند 25 درصد و در گروه دوم این میزان فقط 11 درصد بود. همچنین میزان ترشح هورمون پروژسترون در گروه اول به طور قابل ملاحظه‌ای بالا بود.

میزان مصرف: برای افزایش قدرت باروری جذب روزانه 750 میلی‌گرم ویتامین C لازم است. احتمالاً لازم می‌شود که یک مکمل غذایی نیز مصرف کنید، زیرا مصرف یک فنجان بروکلی فقط 100 میلی‌گرم و مصرف یک فنجان پرتقال 124 میلی‌گرم از نیاز روزانه را تأمین می‌کند.

حبوبات و اسفناج

این دو ماده‌ی غذایی مفید سرشار از فولات یا همان اسیدفولیک است. معمولاً به زنان توصیه می‌شود زمانی که قصد باردار شدن دارند مکمل اسیدفولیک نیز مصرف کنند زیرا اسیدفولیک قادر است از بروز ناهنجاری‌های مادرزادی پیشگیری کند.
نتایج پژوهش‌های دیگر حاکی از این است که در طول آخرین لحظات پیش از بارورسازی، میزان کلسیم در اسپرم افزایش می‌یابد و همین امر انرژی و قدرت لازم اسپرماتوزوئیدها برای ورود به تخمک را فراهم می‌سازد

این ماده‌ی مغذی باعث می‌شود که در مردان نیز میزان و غلظت اسپرم افزایش یابد. زمانی که مواد غذایی سرشار از فولات مثل حبوبات و اسفناج و ... مصرف می‌کنید که همان اسیدفولیک طبیعی محسوب می‌شوند به نیازهای بدنتان پاسخ داده و قدرت باروری خودتان را بالا می‌برید.

میزان مصرف: روزانه یک فنجان عدس پخته و یک فنجان اسفناج پخته توصیه می‌شود.

اسیدهای چرب امگا 3

بدن از اسیدهای چرب استفاده کرده و هورمون‌هایی تولید می‌کند که خون بیشتری به رحم می‌رسانند. در این صورت شانس باردار شدن بسیار بالا می‌رود و رشد جنین نیز بیشتر و راحت‌تر می‌شود. این اسیدهای چرب که به میزان فراوانی در ماهی، میگو، گردو و تخم کتان وجود دارد احتمال زایمان پیش از موعد و نیز تولد نوزادان کم وزن را کاهش می‌دهد.

میزان مصرف: متخصصان توصیه می‌کنند روزانه مصرف یک وعده ماهی آزاد، یک چهارم فنجان گردو و همچنین یک قاشق سوپ‌خوری تخم کتان برای افزایش باروری لازم است.
گوشت

گوشت قرمز کم چرب

زمانی که میزان ?روی? بدن کم باشد میزان اسپرم و اسپرماتوزوئیدها و نیز تحرک اسپرماتوزوئیدها کاهش یافته و میزان ناباروری بالا می‌رود.

البته باید بگوییم که کمبود ?روی? در زنان نیز روی باروری آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد. در واقع کمبود ?روی? باعث می‌شود که مدت عادت ماهیانه‌ی آن‌ها بیشتر شود و این مسئله به تخمک گذاری کمتر منجر می‌شود.

میزان مصرف: زن‌ها روزانه به 8 میلی‌گرم روی نیاز دارند و این میزان برای مردان روزانه 11 میلی‌گرم است. باید بدانید که یک وعده‌ی غذایی حاوی 100 میلی‌گرم گوشت گاو، 8.6 میلی‌گرم روی، برای بدن تأمین می‌کند.

شیر، پنیر و ماست

مواد غذایی سرشار از کلسیم و ویتامین D برای حفظ سلامت بدن همه‌ی ما لازم و ضروری است.

نتایج پژوهشی که محققان دانشگاه Wisconsin روی موش‌های نر انجام دادند نشان می‌دهد که یک دوره‌ی درمانی با کلسیم و ویتامین D می‌تواند قدرت باروری را احیا کند.

نتایج پژوهش‌های دیگر حاکی از این است که در طول آخرین لحظات پیش از بارورسازی، میزان کلسیم در اسپرم افزایش می‌یابد و همین امر انرژی و قدرت لازم اسپرماتوزوئیدها برای ورود به تخمک را فراهم می‌سازد.

محققان دانشگاه کلمبیا نیز مطالعاتی روی زن‌ها انجام داده و دریافته‌اند ویتامین D و کلسیم در آن دسته از زنانی که از سندرم پیش از قاعدگی ( PCOS) رنج می‌برند، باعث تنظیم و ایجاد عادت ماهیانه‌ی نرمال می‌شوند.

میزان مصرف: دو یا سه وعده در روز.
1392/3/1 - 10:43 عصر
اطلاعاتی راجع به تخمک اهدایی و رحم جایگزین
آوا جان ساروگیت یعنی رحم جایگزین تو این روش که از ivf استفاده میشه تمام مراحل تخمک کشی و تشکیل جنین توسط پدرومادر ژنتیکی بچه انجام میشه اما به جای انتقال به بدن مادر ژنتیکی جنین به رحم زن دیگه یی منتقل میشه و اونجا رشد میکنه این روش برای کسانی که نارسایی رحم دارن یا مثل من بارداری برای مادر خطرناکه استفاده میشه و اولین بچه یی که به این طریق متولد شده الان سی و شیش سالشه
دونر یا اهدا کننده تخمک تو این روش هم از ivfاستفاده میشه و برعکس بالا هست مراحل یعنی هورمون ها رو دونر میگیره و بعد از تخمک کشی تخمک با اسپرم مرد لقاح داده میشه و به بدن مادر منتقل میشه گاهی که هم اسپرم مشکل داره هم تخمک از جنین اهدایی استفاده میشه اگه فقط اسپرم مشکل داشته باشه باز هم از جنین اهدایی استفاده میشه حتی اگه زن هیچ مشکلی نداشته باشه!!!!!! چرا؟ چون بعضی از فقها میگن که حتی اگه تو آزمایشگاه اسپرم زن و مرد نامحرم لقاح پیدا کنه حرامه البته آیت الله خامنه یی و چند تا فقیه دیگه اسپرم اهدایی رو جایز دونستن ولی عملا این اتفاق نمی افته یا اگه باشه من بی اطلاعم
خوب حالا بخش حقوقی و شرعی:
باید بدونی کلا قوانین رحم جایگزین و تخمک اهدایی تو مشهد سخت ترو پیچیده تره چرا؟ چونکه همین اولم بگم که آخرین باری که من نوین بودم گفتن دیگه تو این مرکز این کار انجام نمیشه و همه اهدایی ها باید برن رویان البته تا جایی که من خبر دارم رضوی هنوز انجام میده اینم از این
از نظر حقوقی بچه یی که از طریق رحم جایگزین دنیا میاد کاملا متعلق به پدرومادرشه و مادرمیانجی هیچ حقی نداره و اون خانم میتونه شوهر داشته باشه یا مطلقه باشه ولی حتما باید یه بچه سالم دنیا آورده باشه سنش هم زیر سی و پنج سال باید باشه تو این روش نیازی به محرم شدن اون خانم و شوهر شما نیس اما به نظر منکه حدود یک سال دنبال ساروگیت گشتم و همه جور آدمی دیدم اگه طرف شوهر داشته باشه خعلی بهتره چراکه میدونی طرف از نظر اخلاقی تضمین شده اس و هر دیقه نگران مشکلات و مسایل مالی و اخلاقیش نیستی البته تو این روش مبلغ قابل توجه چند میلیونی به مادر میانجی بابت این نه ماه داده میشه و هزینه ایاب و ذهاب و خورد خوراکش در حد متعارف با پدرومادر ژنتیکیه بعضیا غیر از اون مبلغ کلی که بهتره تو چند قسط پرداخت شه و بیشترش برای بعد از زایمان باشه مبلغی رو به عنوان ماهیانه در نظر میگیرن که به جای پول خوردوخوراکه ولی بهتره خودتون هرماه مقداری گوشت و مواد مغذی دیگه بخرید تا اینطوری از رشد بچه هم خیالتون راحت باشه چراکه این بندگان خدا ممکنه پول ماهانه رو به زخم دیگه یی بزنن و لی گوشت و مرغ و لبنیات رو حتما مصرف میکنن

-اما دونر
از نظر مشهد حتما باید زنی باشه بیوه یا مطلقه چراکه موقع لقاح گویا صیغه چند ساعته بین اون خانم و شوهر شما خونده میشه تا بچه حلال باشه البته تو تهران این خبرا نیست و میتونید حتی دونر شوهردار داشته باشید این خانم باید صاحب فرزند سالم باشه و سنش هم هرچی کمتر باشه به نفعتونه قبل از انتقال قراردادی از طرف اون مرکز بین شما و اون خانم بسته میشه که مشخص میکنه اونا هیچ حقی در قبال بچه ندارن و نمیتونن حتی تقاضای دیدن بچه رو داشته باشن اینه که خیالتون راحت باشه از جهت حق و حقوق و چون تو رحم شما بزرگ شده بهتونم محرمه و دونر مبلغی هم به عنوان حق زحمه دریافت میکنه که حدود یکی دو تومنه بسته به توافق شما داره البته تمام داروها و هزینه ها با شماس و اون خانم اگه یه تخمک داشته باشه شانس شماس اگه سی تا هم داشته باشه بازم شانس شماس پس حتما اول ببریدش پیش دکتر و از وضعیت تخمداناش مطلع بشید بعد قرارداد ببندین
برای رحم جایگزین تو مشهد باید به دادگاه مراجعه کنی تا نامه یی بهت بدن که نشون بده این خانم رحمه شماس دوندگی زیاد داره اما خیالت راحته که طرف نمیزنه زیرش و همه کارا جنبه قانونی پیدا میکنه اما برای تخمک اهدایی نمیدونم که این روند قانونی رو داره یا نه
دیگه اینکه متاسفانه تو مشهد هیچ واسطه یی وجود نداره و اگه بخوای تو شهر خودت دنبال ساروگیت و دونر بگردی باید یه کفش آهنی بپوشی و بیافتی دنبالش شنیدم رضوی لیست انتظار داره میتونی بری تو نوبت البته فقط برای جنین اهدایی یا تخمک ، رحم که اصن رضوی قبول نمیکنه
1392/3/5 - 11:46 صبح

لیست داروخانه هایی که داروهای آی وی اف رو در مشهد دارند
داروخونه هلال احمر:میدان 10 دی
داروخونه 22 بهمن:خ دانشگاه
داروخانه امام:بیمارستان امام رضا
داروخانه بیمارستان رضوی
داروخونه دکتر نوری فرد:میدان امام رضا(ع)
داروخونه حضرت رسول(ص):وکیل آباد-میدان دانش آموز-مرکز بهداشت-نبش فرهنگ

داروخونه آذر کیوان تهران با اولین پرواز دارو میفرسته به هر جا که بخوای
1392/3/6 - 12:15 عصر
قبل از شروع سیکل آی وی اف
- کاهش استرس با انجام ورزش یوگا، پیاده روی روزانه نیم ساعت و انجام هر کاری که به شما آرامش بدهد.
- استفاده از مکمل ها و ویتامین های E، امگا 3,6,9 ، کو کیوتن قرمز، دی اچ ای اٍی، ویتامین دی و همچنین فولیک اسید و آسپرین از چند ماه قبل از اینداکشن توصیه می شود ( هیچ کدام را سرخود مصرف نکرده و برای اطمینان از مصرف این ویتامین ها و دوز مصرفی با پزشک معالج خود هماهنگ کنید)
- حذف شیرینی جات و چربیهای غیراشباع و فست فود و....
- استفاده از روغن زیتون در پخت غذا
- مصرف روزانه جوانه گندم که می گویند احتمال لانه گزینی جنین را افزایش میدهد
- اگر امکانش رو دارید چند بار طب سوزنی انجام دهید. بر اساس شنیده ها انجام طب سوزنی موجب گردش خون بهتر در رحم شده و امکان لانه گزینی رو افزایش میدهد.

پس از انتقال جنین
- خوردن روزی یک لیوان نشاسته حل شده در آب سرد تا سه چهار روز
- خوردن غذاهای نشاسته دار مثل ماکارونی و سیب زمینی
- خوردن غذاهای ملین و سالاد کاهو با روغن زیتون جهت جلوگیری از یبوست
- خوردن به به صورت مربا یا پخته شده. در بعضی منابع نوشته اند که خوردن به خام چون قابض هست برای لانه گزینی مضر است.
- نزدیکی تا روز آزمایش و سپس اجازه دکتر ممنوع است
- توصیه می شود که از توالت فرنگی استفاده شود

زمان زدن آمپولها و آماده شدن برای پانکچر
- تا می توانید آب بنوشید. آب نباید خیلی سرد بوده و حتی الامکان در دمای اتاق باشد
- اگر مزاج شما سرد ( اعم از سرد و خشک یا سرد و تر ) است ، تا می توانید از غذاهای گرم استفاده کنید. جدول خوراکی های مربوط به هر مزاج را در پست بعدی مشاهده کنید. خوردن روزانه عسل و دارچین به صورت ناشتا توصیه می شود. همچین از سایر خوراکی های گرم مثل خرما، کشمش، آجیل خام، زنجبیل، رازیانه کوبیده، سیاه دانه و ... استفاده کنید.
- غذاهای پر پروتئین و مقوی مانند آبگوشت با گوشت گوسفند، سمنو، حلیم، جوانه گندم و ... را بیشتر مصرف کنید.
- در یک پژوهش دیده شده که مصرف روغن زیتون و آووکادو در بهبود کیفیت تخمک ها نقش زیادی دارد و شانس موفقیت آی وی اف را تا سه برابر افزایش میدهد
http://www.medindia.net/news/avocado-olive-oil-triple-chances-of-ivf-success-103665-1.htm
- میوه های قرمز بخورید

روز قبل و بعد از پانکچر(تخمک کشی یا pick up)

- برای پانکچر سعی کنید از هشت شب به بعد هیچی نخورید تا معده کاملا خالی باشه که فرداش دچار حالت تهوع نشید
- بعد از پانکچر مایعات و سوپ بخورید. از خوردن غذاهای سنگین و نفاخ خودداری کنید.

پس از انتقال جنین
- خوردن روزی یک لیوان نشاسته حل شده در آب سرد تا سه چهار روز
- خوردن غذاهای نشاسته دار مثل ماکارونی و سیب زمینی
- خوردن غذاهای ملین و سالاد کاهو با روغن زیتون جهت جلوگیری از یبوست
- خوردن به به صورت مربا یا پخته شده. در بعضی منابع نوشته اند که خوردن به خام چون قابض هست برای لانه گزینی مضر است.
- نزدیکی تا روز آزمایش و سپس اجازه دکتر ممنوع است
- توصیه می شود که از توالت فرنگی استفاده شود

فرزانه پست ها : 4020عضویت:1392/1/3
1392/3/10 - 10:58 عصر
سلام الی جان خوبی؟نمیدونی برای تقویت اسپرم چی خوبه؟گیاهی
1392/3/10 - 11:04 عصر
راستش من سری قبل رفتم عطاری تا برا تقویت اس شوشو دارو بگیرم گفت باید آ شوشو باشه.هنوز موفق نشدم دوباره برم
صفحه 1 از 1572  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  بعدی آخر صفحه
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: