2703
2716
سلام دوستان
گفتم اگه ما آمنوره های ثانویه که مشکلمون یکیه بیایم اینجا و به هم امید بدیم و تجربیاتمونو واسه بچه دار شدن بگیم خیلی بهتره تا هر کدوممون تو تاپیکای مختلف پرسه بزنیم. و هی دنبال آشنا بگردیم
غریبه های آشنا زودی بیاین به هم کمک کنیم......
بچه های آمنوره ثانویه میدونن آمنوره چیه...
خدارو شکر شما این مشکلو ندارین
آمنوره یعنی نبود قاعدگی، حالا اولیش میشه اونایی که اصلا پری نشدن و بدنشون رشد بلوغی هم نداشته و از اول با دارو هورمون گرفتن و پری شدن. ثانویش میشه اونایی که پری میشدن و طبیعی بودن بعد حالا به علل متفاوت یهو پریشون قطع شده و حالا دیگه فقط با قرص پری میشن
امیدوارم همیشه سلامت باشین
اینم واسه توضیح بیشتر:
آمنوره ثانویه یعنی اینکه اگه قرص نخوریم پرید نمیشیم
آمنوره به طور کلی یعنی نبود قاعدگی که چند تا دلیل داره یا طرف حاملس یا اینکه بلوغ براش اتفاق نیفتاده و دیگه هم نمیوفته یعنی هیچ وقت به طور طبیعی پری نمیشه برا همین بهشون میگن آمنوره اولیه.
ما هم که اول طبیعی بودیم و پری میشدیم حالا پری قهر کرده و رفته میشم آمنوره ثانویه

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش

ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

نام...سن...FSH...LH...AMH...قبلا بارداری داشتید..وضعیت همسر.. نوع درمان فعلی مدت ازدواج...مدت اقدام...
دلیل ناباروری...اقدامات درمانی تاکنون...,وضعیت رحم........نام دکتر و مرکز درمانی جاری شهر محل درمان

سالی/ 33 سالمه/0.1 / / FSH =97 ، Lh=67. / شوشو سالم / دارو مصرف نمیکنم/ 3 ساله ادواج کردم/ 3 ساله یائسه شدم/ ذخیره تخمدان کم-پری هم نمیشم / گیاهی/ تحت درمان دکتر کریمی

تپل مپل/30سالمه/3/20/20/یک ماه و نیم بعد از ای وی اف سقط/شوشو سالم خداروشکر/درمان با استروژن و پروژسترون واسه واسه تشریف فرمایی پری خانم / 3 ساله مزدوج/ 2 ساله اقدام/آمنوره ثانویه،10 ساله تخمدانام کار نمیکنن و فقط با دارو پری میاد/یک ای وی اف نا موفق و 6 سیکل کنسلی ای وی اف به دلیل نازک بودن اندومتر رحم،یه بسته اسکیمو دارم/ نازک بودن اندومتر(حالا یکم نرمال شده)/ دکتر طاهری پناه و رویان/تهران

نارگل/amh ندادم/26/64بارداری نداشتم/سالم/درمان سنتی میخوام شروع کنم/با قرص پریود میشم/10ساله ثانویه ام

نازنین بانو/ 21 ساله/ / / / / / درمان با پروژسترون واسه تشریف فرمایی پری خانم/ 11 ماهه ازدواج کرده/ 11 ماه/ آمنوره ثانویه 2 ساله که پری نمیاد، تخمدان هم پلی کیستیک، اندومتر نازک/نازک بودن اندومتر/ / زنجان

فوزی/29 سالمه/ / / fsh: بالای 50/ فعلا با داروی گیاهی/ 2.5 ساله مشکلمو فهمیدم/ فقط با استروژن و پرژسترون و آمپول هاش سی جی روز 12 و 14پری تشریف میاره/ این درمانو خانم دکتر سلیمانپور تو اصفهان گفته/ ولی الان تحت نظر خانم کریمی ویتاگنوس شیاف و پیاده روی میکنم/ پری به جز یه بار دیگه با داروی گیاهی نیومد/

سلنا/32 ساله/ یائسگی زودرس/5ساله ازدواج/4.5 ساله اقدام/ثانویه/درمان قبلی با ویتاگنوس پری میومده/ای وی اف با تخمک اهدایی/درمان فعلی با مدروکس و استرو/دکتر عارفی/انتقال خرداد

آبتین آراد/ 26ساله..3سال ازدواج..2سال اقدام...فقط با دارو پریود میشم..یک ای وی اف(icsi)ناموفق در بهمن ماه...3تافریز در صارم...اقدام بعدی انتقال در تیر ماه به امید خدا
اطلاعات جدید
آبتین آراد..26ساله..3سال ازدواج..2ساله نی نی میخوام..از7سال پیش فقط بادارو پری میشم..1 ivf و یک انتقال جنین ناموفق در صارم

پریناز...34ساله... 1/4...10...13...خیر...کم تحرکی اسپرم... 4سال...2سال...یائسگی زودرس...iui...نرمال... دکتر کوهسار نبوی بیمارستان صارم

آیتن (1391 )/34/بالا/بالا/0.1/قبلا بارداری نداشتم /همسرم سالم/ 5 سال ازدواج / 2 سال اقدام/ 1 سال متوجه مشکل شدم/ دکترم اقصی و فردا می رم رویان / فعلا درمان گیاهی دارم

ﺳﺎﺭﺳﺎﺭﻙ/ 31 ﺳﺎﻝ/ fsh ﻭ lh ﺑﺎﻻ /ﺫﺧﻴﺮﻩ ﺗﺨﻤﺪﺍﻥ ﺁﺯ ﻧﺪﺍﺩﻡ/ ﻫﻤﺴﺮﻡ ﺳﺎﻟﻢ/ ivf ﻭ zift ﭼﻨﺪ ﺑﺎﺭ/ ﻳﻚ ﺑﺎﺭ ﺑﺎﺭﺩﺍﺭﻱ ﺑﺎ ﺗﺨﻤﻚ ﺍﻫﺪﺍﻳﻲ ﻛﻪ ﺳﻘﻂ ﺷﺪ/ ﻓﻌﻼ ﺩﻛﺘﺮ ﺑﻴﺘﻚ ﻃﺮﺍﺯﻱ ﻭ ﺭﻭﻳﺎﻥ ﻭ ﺍﻧﺴﺘﻴﺘﻮ ﻧﻮﻳﺪ

مریم/32 ساله هستم 5 ساله ازدواج کردم چند سال با قرص پری می شم دکترا بهم گفتند فقط اهدایی. تا الان هیچ اقدامی نکردم مامان شد

ناز نیازی/ یائسگی زودرس/ fsh: 140 بوده که الان 15 شده/ amh: 0.1 / در مان با ویتاگنوس fsh رو پایین آورده.

مامان مهدیار نازنازی/ 29 ساله/ 3.5 ساله ازدواج کرده/ پریود نا منظم ولی بدون دارو هم میشه که از فروردین تا حالا دیگه نشده/ fsh: بالا بوده 67 بوده الان شده 10/ شوشو کم تحرکی/ پیشنهاد تخمک اهدایی/ استفاده از داروهای گیاهی هورمونارو نرمال کرده که الانم درمان گیاهی قطع شده

فرزی ۳۱ ساله / بالا / بالا / تا حالا بارداری نداشتم / ۶ ساله ازدواج کردم /۶ ساله یایسگی زودرس / شوشو واریکوسل داشت ولی الان آزش نرمال شده / یکبار اهدایی ناموفق داشتم ابن سینا

عسلک / 34 ساله/ ذخیره تخمدان کم/ بادارو پری میشدم/شوشوسالم/ مرکز رویش/ دکترم دکتر زهرا حیدر /بعد از 15 سال بالاخره مامانی شدم ........... خداروشکر داره مامان میشه

لاله ۳۳/اول ۵۰ -۱۰۳ الان ۲۵- ۲۶/ ده سال/دو سال/ پریود منظم داشتم از ۱۲ سالگی /ده سالی جلوگیری خوردم مثل یاسمین/اب اوردن رحم عفونت زیاد/ناراحتی اعصاب / بعد از قطع کرن قرصها پریودم نامنظم شد سه ماه با خوردن مدروکسی پریودم منظم شداما قرص نخوردم دیگه ۹ماه که نشدم میگن یایسه ام. اف اس اچ بین ۲۵ تا ۱۰۳در نوسانه/یه دختر ۷ ساله دارم دوساله اقدام /فقط کمی قرص خوردم و الان گیاهی درمان میکنم. ظاهرا سالم /درمان گیاهی
/ضخامت اندومتر 5

سارینا/ 27 سالمه ...اف اس اچم 80 ...ال اچم 65.. ای ام اچم 1.9/خدارو شکر همسرم مشکلی نداره /7 ساله ازدواج کردم/4ساله که اقدام کردیم /درمان هم درمانهای معمولی کردم

ملوچ......28 ساله.....7 سال ازدواج کردم.....4 ساله تو اقدام.....حاملگی خارج از رحم...لاپارسکوپی واسه کیست..یه آی وی اف نا موفق.....منتظرم آندومتر بره بالا واسه انتقال اسکیموها.....الان هم همیو پاتی میرم....

سلما/26 ساله/از 16 سالگی آمنوره ثانویه /سایز رحم و تخمدانم بدون دارو خیلی کوچیکه /2 سال ازدواج کردم/یک سال و نیم تحت درمان/بیمارستان صارم دکتر فرح اکبریان/اغاز پری 14 سالگی فقط یه دوره پری داشتم قطع شد و فقط استروژن وپروژسترون دادن نخوردم و هیچ درمانی نکردم تا 25 سالگی -رحم و تخمدان بدون دارو نمای جنینی دارد /کیست هم شکر خدا ندارم /هنوز صارم تشخیص بیماری رو ندادن /کیست ندارم /خدارو شکریایسگی هم در پیش ندارم /ضخامت اندومتر کمه روی 3mm /دارو بغیر از دارو های بالا متفورمین هم داده/این ماه دارو هامو کم کردم دارم گیاهی هم میخورم /حاملگی هم نداشتم/فولیکول هم ندارم فعلا /کمی هم پوکی دارم
در تاریخ 91/10/20 شرح حالم
l.L:6.0 F.S.H:8.0 ESTRSDIO:25

آسمان...32 سال....یائسگی زودرس(اف اس اچ 124)...

ابزارهای

فاطیما...........27 ساله...........تنبلی تخمدان یا آمنوره ای.........از اول پری نامنظم و باتاخیرهای طولانی.........2 ماهه اقدام جدی برای بارداری خداروشکر داره مامان یه پسملی میشه

مریم/32 ساله هستم 5 ساله ازدواج کردم چند سال با قرص پری می شم دکترا بهم گفتند فقط اهدایی. تا الان هیچ اقدامی نکردم، خداروشکر داره مامان میشه.

عسلک / 34 ساله/ ذخیره تخمدان کم/ بادارو پری میشدم/شوشوسالم/ مرکز رویش/ دکترم دکتر زهرا حیدر /بعد از 15 سال بالاخره مامانی شدم ........... خداروشکر داره مامان میشه

ابزارهای
ابزارهای
2456
سارسارک
ﺭﻭﺯ 21 ﭘﺮﻱ(ﺑﺎ ﻗﺮﺹ ﻳﺎ ﺑﻲ ﻗﺮﺹ) ﺁﻣﭙﻮﻝ ﺩﻳﻔﺮﻟﻴﻦ ﺗﺰﺭﻳﻖ ﺷﻮﺩ .ﻛﻪ ﺗﺎ ﺍﻻﻥ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﻦ ﺩﻛﺘﺮﻱ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻧﺪﺍﺩﻩ.

ﺭﻭﺯ ﭼﻬﺎﺭﻡ ﺑﻌﺪ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺗﺰﺭﻳﻖ ﺁﻣﭙﻮﻝ hcg ﻛﻪ ﺩﺭﺻﺪ ﻻﻧﻪ ﮔﺰﻳﻨﻲ ﺭﺍ ﺑﺎﻻ ﺑﺒﺮﺩ.

ﺧﻮﺭﺩﻥ ﻗﺮﺹ ﺁﺭﺍﻣﺒﺨﺶ ﻣﺜﻞ ﭘﺮﺍﭘﺮﺍﻧﻮﻝ ﻭ ﻛﻠﺮﻭﭘﻮﻛﺴﺎﻳﺪ.

ﺧﻮﺭﺩﻥ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ e ﻭ ﺍﻣﮕﺎ3 ﮊﻝ ﺭﻭﻳﺎﻝ

ﺁﻣﭙﻮﻝ ﭘﺮﻭﻟﻮﺗﻮﻥ ﻗﺒﻞ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ،

ﺣﺎﻻ ﺷﻤﺎ ﺍﺯ ﻛﺎﺭﻫﺎﺗﻮﻥ ﻗﺒﻞ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺑﮕﻴﺪ ﺗﺎ ﺑﺸﻪ ﻳﻚ ﺗﺤﻠﻴﻠﻲ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﻢ

تپل مپل
قبل از انتقال:
دی اچ ای آ
استروژن یا استرادیول
سیلدنافیل
آسپرین
سلنیم پلاس
پنتوکسی فیلین
ویتامین ای
ب کمپلکس
فولیک اسید
خوردنی ها: میخک دارچین و عسل به پخته بادام خوردن چیزای جون دار.
بعد از انتقال:
همینا با هفته ای یه دونه ویتامین دی و شیاف سایکولوژیست و آمپول هاش سی جی. آمپول سلکزان هم میزدم
یه چیز دیگه هم که یه بار شبنم بهم گفت قرص ویاگرا بود که میگن فکر کنم دکتر اقصی واسه آمادگی رحم میده شایدم دکتر پاکروش درست یادم نیستش. اهان دکتر پاکروش میده که یه قرص خوردنیه ولی واژینال مصرف میکنن....
شب قبل از انتقال نزدیکی داشته باشین.
خوردنی ها: به پخته مثلا به صورت مربا. فرنی نشاسته. گرمیجات کمتر بخورین زیاد هم استرس اینکه ای وای مثلا یادم نبود و یکم برنج زعفرانی خوردم رو نداشته باشین چون اثر اون استرسه بیشتره.

خراش اندو هم یه روشیه که تازگی بهم پیشنهاد شده حالا اول باس برم مشاوره بینم چیچی میگن.
http://www.clinicalmedicine.ir/post-4370.aspx

آبتین آراد
قبل از انتقال:
فولیک اسید.امگا.کلسیم د3.ویتامین ای.مولتی کمپلت میخورم+گرمی جات موز و زعفرون و...
+ورزش..اینا رو باید قبل از انتقال رعایت کرد
بعداز انتقال:
خوردن روغن زیتون.روزانه نشاسته باآب.ژله وغذاهای نشاسته دار.سفیده تخم مرغ.روزی یک تکه آناناس
اینهارو هم رعایت کنین
درضمن دکی برام بعدانتقال آمپول سلکسان تجویز کرده که شانس لانه گزینی رو بالا میبره
قبل انتقال که همونایی کهگفتم وارد کردی و اکویین روزی شش عدد فولیک اسید آسپرین
الانم پردنیزولون و هپارین میزنم
ایشالله تو همین تاپیک هممون مامان میشیم و تاپیک رو میترکونیم
خلاصه ماجرای من

جونم واستون بگه دکترا به من یه مدت ال دی دادن که میخوردم. هی میرفتم سونو میگفتن کیست داری واسه همین پریت نامنظم شده باید ال دی بخوری تا کیست رفع بشه یه دوره میخوردم بعد که میرفتم میگفتن خوبه باز تا یه دوماهی اکی بود باز سر از نو.
این دفعه رفتم پیش دکتر غدد سینه های درشتمم یکمی آب و شل شده بود
دکتره بهم گفت نارسایی تخمدان پیدا کردی و تخمدانات کمکار شدن یه سری آز هورمونی واسم نوشت
معلوم شد که
دستور اول ترشح هورمون از هیپوفیزه. هیپوفیز با ترشح ال اچ و اف اس اچ به تخمدان دستور ترشح استروژن و پرژسترون رو میده اونم که تنبل شده و تولید نمیکنه از اونجایی که هیپوفیزه سالمه تمام زورش رو میزنه بلکه هم تخمدانه حرف گوش بده
ولی هر چی فولیکول تولید میشه همش پوچ و بی ارزشه
به خاطر همین ما آمنوره ها تو آزمایش اول هورمونامون یعنی lh و fsh خیلی بالاس. دکتره بهم اچ دی داد گفت بهتره سری بعد که رفتم استروژن و پرژسترون داد گفت باید هر ماه بخورم ولی من که حرسم گرفته بود عشقی میخوردم و مرتب نمیخوردم
دکتره گفت اگه یه مدت هورمونارو درست مصرف کنی در واقع سر هیپوفیزو کلاه میذاریو دیگه هیپوفیزه زور نمیزنه طفلی فکر میکنه تخمدان سر عقل اومده.
خلاصه از همون 20 سالگی فهمیدم که دیگه با تخمک خودم باردار نمیشم
تا اینکه رفتم تو سیکل ای وی اف از اونجایی که مرض های متعدد دارم بعد از سیکل همه بدنم یه تیکه جوش شد نمیدونم اثر شیلافای سایکولوؤیست بود یا نه آخه بعضیا به پرژسترون حساسیت دارن
بعدشم یه غده زیر لبم یکی هم زیر بغلم دراومد که هر دو بعد از 3 ماه بعد از سیکل رفع شد اما حالا دوباره بعد از یک سال و نیم از اون سیکل و هوار تا سیکل کنسل شده بعد از اون دوباره سر و کله غده هه پیدا شده این دفعه امونم رو بریده از بس که درد میکنه
سیکلای کنسلی هم دلیلش یه غوز بالا غوز دیگه بود اونم این بود که رحمم به استروژن و استرادیول جواب نمیداد و قبل از سیکل که دارو میدادن تا رحمم ضخیم بشه ضخیم نمیشد
آخرین باری که رفتم سونو انگار وضع رحمم بهتر شده بود
حالا یه بسته جنین فریز دارم میترسم انتقال بدم و از دستشون بدم خیلی ریسکش بالاس
دیگه هم پول ندارم که بخوام برم دنبال تخمک اهدایی تازه میگن داروهاشم کمیاب شده.....
خلاصه سرتونو درد آوردم و خودمم خسته شدم
علی رغم اینکه شوشو میگه تو خیلی مریضی یهو واسه بچه دار شدن خودتم به خطر میندازی (مخصوصا از وقتی این غده هه اومده) و میگه سالماشم به زور نه ماه رو میگذرونن تو نمیتونی و از این حرفا، من خیلی امیدوارم و میگم من بالاخره مامان میشم البته از بس گفته بعضی وقتا باورم میشه که راس میگه من اگه آزم مثبت شه موندن بچه هه خیلی بعیده وای یعنی چی میشه
مخصوصا از وقتی شکر خدا جواب آز غریبه جون مثبت شده امیدوار ترم شدم......
2714
دوستان یه مطلب خیلی جالب و امیدوار کننده واسه رفع یکی از دغدغه هامون
به لحاظ بیولوژیکی، 50درصد کروموزوم های جنین متعلق به فرد صاحب تخمک است، اما وقتی تخمک یک زن در رحم زن دیگری قرار می گیرد، رفتار ژن در محیط کاملا تغییر پیدا می کند. به عبارتی طی 9 ماه بارداری که جنین در رحم زن قرار می گیرد، ولو آنکه او صاحب تخمک نباشد، ژن های جنین تغییر رفتار داده، بیشتر به طرف مادری که جنین را در رحم دارد و خصوصیات او گرایش پیدا می کند. این مطلب از نظر علمی به اثبات رسیده و مقالات زیادی با مستندات به دست آمده در مجلات معتبر علمی به چاپ رسیده است. این مساله در حوزه " اپی ژنتیک" مطرح است که به صرف وجود کروموزوم نمی توان گفت، تمام ویژگی های فرد صاحب کروموزوم، از طریق تخمک هایش منتقل می شود، بلکه باید شرایط محیطی رشد جنین را نیز مدنظر قرار داد. این مساله در مورد شبیه سازی هم صادق است. نمی توان گفت به صرف گرفتن DNA از فردی و قراردادن آن در محیط رحم می توان همان فرد را با همان ویژگی ها دوباره متولد کرد. چون محیط رشد جنین به تغییر بیان ژن ها کمک می کند. برخلاف باورهای عمومی، امروزه دانشمندان عقیده دارند، تربیت کودک نه از زمان تولد که از موقع لقاح آغاز می شود. بر اساس تحقیقات مبتنی بر شواهد، استخوان بندی شخصیت کودک از زمان جنینی و در رحم مادر آغاز می شود.
کسایی که می خوان برن تو سیکل و کسایی که مشکل تخمک گذاری و پرولاکتین دارند یا مشکل رحم دارن بخونن حتما :

ویتاگنوس را گیاه زنان می نامند . اولین مورد گزارش شده از مصرف آن توسط بقراط بوده که از خوابانده آن در شراب در جهت کنترل خونریزی بعد از زایمان استفاده کرده است.پنج انگشت در پیشگیری از اختلالات قاعدگی ،پریود دردناک ،قطع غیر طبیعی پریود ،اختلال در زمان و مقدار خونریزی ، نارسایی زودرس تخمدان وعوارض حین یایسگی موثر می باشد.

میوه این گیاه قابض است و به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می کند. افرادی که دچار بواسیر یا شقاق باشند می توانند از اثرات درمانی آن سود بجویند و در جوشانده این گیاه بنشینند تا عارضه برطرف شود. ضماد میوه و برگ آن ادرار را افزایش می دهد و مقدار زیاد آن برای کلیه مضر است. این گیاه در درمان سر درد هم مفید است. این دارو جهت رفع اختلالات قاعدگی و یائسگی به کار می‌رود. پنج انگشت، گیاه بسیار مؤثری برای درمان اختلالات قاعدگی است. از گیاه پنچ انگشت، داروهایی به نامهای ویتاگنوس ( VITAGNUS ) و آگنوگل(Agnugol) تهیه کرده اند که عصاره خشک این گیاه می‌باشد. میوه این گیاه اثرات درمانی زیادی برای رحم دارد. قاعدگی را تنظیم می‌کند و برگ این گیاه ورم‌های رحمی را بهبود می بخشد و عفونت را پاک می سازد. فواید آن به قدری زیاد است که از این گیاه در قرص‌های گیاهی مورداستفاده برای تنظیم قاعدگی و کاهش خونریزی استفاده می شود
مکانیسم دقیق اثر این گیاه مشخص نیست ولی مطالعات نشان داده است که این گیاه تحریک کننده(agonist) گیرنده‌های دوپامین نوع دوم(D2) است و باعث کاهش ترشح پرولاکتین می شود.[۳][۴] به نظرمی‌رسد گیاه پنج انگشت با اثر بر محور هیپوتالاموس ـ هیپوفیز اثر خود را اعمال می‌کند. این گیاه باعث کاهش آزاد شدن FSH* و افزایش آزاد شدن LH** و پرولاکتین از هیپوفیز می‌گردد. هورمون‌های FSH و LH در تولید استروژن ( هورمون جنسی زنانه ) از تخمدان‌ها و دوره تخمک گذاری در خانم‌ها موثرند. مطالعات نشان داده است که گیاه پنج‌انگشت حاوی ترکیبات استروژنیک نمی‌باشد و مستقیماً بر روی تخمدان‌ها تاثیر نمی‌گذارد.[۱] برخی مطالعات هم اثر این گیاه بر گیرنده‌های اوپیوئیدی را نشان داده اند

خواص:

با تاثیرگذاری بر محور مرکزی ترشح هورمون در بدن یعنی هیپوتالاموس-هیپوفیز با افزایش LH و کاهش FSH تاثیرات خود را اعمال میکند .

تنظیم پریود: با افزایش ترشح پروژسترون به استروژن باعث بهبود عملکرد تخمدان می گردد . لذا اختلالات پریود را کاهش می دهد.

تنظیم ترشح پرولاکتین: در افزایش ترشح پرولاکتین با اتصال مستقیم بر روی گیرنده های دوپامینی منجر به کاهش ترشح پرولاکتین می شود.از اختلالات پستان حین پریود جلوگیری کرده باعث افزایش ترشح شیر از پستان شده ومنجر به افزایش سایز پستان می شود.

کاهش علایم یایسگی: با بهبود ترشحات هورمونی از میزان عوارض حین یایسگی کم می کند و علی الخصوص از گرگرفتگی می کاهد.

مهار فیبروم رحم: از رشد فیبروم در جدار رحم جلوگیری می کند.

موارد مصرف:

پیشگیری

قاعدگی دردناک: با تنظیم هورمونهای زنانه از بروز پریود دردناک پیشگیری می کند.{(خوراکی) کمکی}

اختلالات پریود: بواسطه تعدیل نسبت پروژسترون به استروژن از بوز اختلالات پریود جلوگیری می کند.{ (خوراکی) کمکی}

درمان

نارسایی تخمدان(Corpus Luteum insufficiency): در مواردی که تخمدان قادر به تخمک گذاری نمی باشد با اصلاح نسبت پروژسترون به استروژن باعث افزایش عملکرد تخمدان و بهبود تخمک گذاری می شود. {(خوراکی) کمکی}

پریود دردناک: با مکانیسم فوق از درد پستانها ورم ودرد بدن در حین پریود می کاهد. {(خوراکی) معادل}

اختلالات پریود: باعث درمان قطع شدن غیر طبیعی پریود/ افزایش یا کاهش میزان خونریزی / واختلال زمان بروز پریود می شود. {(خوراکی) کمکی}

افزایش ترشح پرولاکتین: مخصوصا" اگر توام با اختلال پریود باشد موثر است.{( خوراکی) کمکی}

اندومتریوز: در موارد خفیف اندومتریوز اثرات مثبت ان گزارش شده است. {(خوراکی) کمکی}

- گرگرفتگی و عوارض یایسگی: باعث کاهش علایم یایسگی بخصوص گرگرفتگی می شود. {(خوراکی) معادل و کمکی }
آی.وی.اف چیست؟ و فرق آن با سایر روشهای کمک باروری از قبیل میکرو اینجکشن، زیفت و گیفت چیست؟
امروزه روش‌های کمک باروری در درمان نازایی تحولی ایجاد کرده است. هر ساله هزاران کودک در نتیجه روش‌های کمک باروری به‌دنیا می‌آیند. پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی آن زوج‌های زیادی را قادر ساخته‌اند که کودک خود را به‌دنیا بیاورند. به‌طور متوسط از هر 5 زوجی که از روش‌های کمک باروری استفاده می‌کنند، یک زوج بچه‌دار می‌شود.
1) شایع‌ترین روش کمک باروری IVF یا <تلقیح آزمایشگاهی> است. این روش قدیمی‌ترین و موثرترین روش از میان روش‌های کمک باروری است. >IVF< مخفف >In Vitro Fertilization< بوده و اصطلاح لاتین >In vitro< به معنی <داخل شیشه> است. چرا که پیش از این در ظرف‌های شیشه‌ای در آزمایشگاه باروری انجام می‌گرفت. امروزه در لوله‌های پلاستیکی نیز این کار انجام می‌گیرد. از آنجا که احتمال به هم رسیدن و ترکیب سلول جنسی نر (اسپرم) و سلول جنسی ماده (تخمک) در داخل لوله آزمایش بیشتر از محیط شانسی محفظه شکم است، از این ایده برای باروری استفاده می‌شود. بدین صورت که تخمک‌های رسیده از زن گرفته شده و در ظرفی داخل آزمایشگاه با اسپرم ترکیب می‌شود. تخم حاصل پس از گذشت 3 تا 5 روز از لقاح (امبریو) در داخل رحم قرار داده می‌شود.
روش‌های دیگر کمک باروری عبارتند از ICSI ،GIFT ،ZIFT و اهداء تخمک یا جنین که به‌طور مختصر آنها را بررسی می‌کنیم:
2) میکرواینجکشن: (ICSI : Intra cytoplasmic sperm Injection) تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک: در این روش تخمک تنها با یک اسپرم مرد در ظرفی در آزمایشگاه ترکیب می‌شود. بعد از باروری، جنین حاصل در رحم زن قرار داده می‌شود.
3) گیفت: (GIFT : Gamete Intrafallopian Transfer) تخمک و اسپرم در آزمایشگاه ترکیب شده و سپس از طریق جراحی به وسیله لاپاروسکوپ به داخل لوله رحمی تزریق می‌گردد. ‌باروری در داخل بدن رخ می‌دهد و جنین به‌طور طبیعی در رحم لانه‌گزینی می‌کند.
4) زیفت: (ZIFT : Zygote Intra fallopian Transfer) در این روش مانند GIFT تخمک زن و اسپرم مرد در آزمایشگاه ترکیب شده و به روش جراحی در لوله رحمی قرار داده می‌شود اما مانند IVF پزشک بعد از باروری آزمایشگاهی جنین را در داخل شکم قرار می‌دهد.
5) اهداء تخمک یا جنین: اگر خانمی قادر به استفاده از تخمک‌های خود برای بارداری نباشد، تخمک اهداء شده توسط زنی دیگر با اسپرم شوهر او ترکیب شده و جنین حاصل در رحم زن اول قرار داده می‌شود.

روند درمان در ‌آی.وی.اف
نزدیک به شروع دوره ماهانه مادر، داروهای باروری برای او تجویز می‌شود تا تخمدان جهت آزاد کردن چندین تخمک رسیده، تحریک شود (به‌طور معمول یک تخمک در هر ماه آزاد می‌شود) گاهی ممکن است برای جلوگیری از آزاد شدن زودرس تخمک‌ها، مجبور به استفاده از هورمون‌های مصنوعی شوند. مادر باید برای اندازه‌گیری سطح خونی هورمون‌ها به‌طور مرتب به پزشک خود مراجعه کند تا بررسی شود که چه زمانی تخمک‌هایش رسیده شده‌اند. به محض رسیده و کامل شدن تخمک‌ها، پزشک به‌وسیله سوزن باریکی که از دیواره مهبل وارد تخمدان می‌کند (تحت بیهوشی)؛ تخمک‌ها را خارج می‌کند. (ممکن است برای مشخص شدن محل تخمک‌ها سونوگرافی انجام شود) سپس پزشک تخمک‌ها را با اسپرم‌های همسر درون ظرفی در آزمایشگاه ترکیب می‌کند.
2 تا 5 روز بعد هر کدام از تخم‌های بارور شده به شکل توپی از سلول‌ها درمی‌آیند که <امبریو> یا جنین نام دارد. سپس پزشک 2 الی 4 عدد از این جنین‌ها را به‌وسیله کاتتر باریکی از طریق گردن رحم به داخل رحم می‌کند. (اگر جنین‌های بیشتری تشکیل شده باشد، فریز می‌شود تا در صورت عدم موفقیت این دوره‌ آی.وی.اف در دوره‌های بعدی به‌کار برده شود). اگر درمان موفقیت‌آمیز باشد، جنین در داخل دیواره رحم لانه‌گزینی می‌کند و به رشد خود ادامه می‌دهد تا نوزاد متولد شود. در 20 تا40 درصد حاملگی‌های ناشی از‌آی.وی.اف بیش از یک جنین لانه‌گزینی کرده و چندقلو زائیده می‌شوند. پس از 2 هفته از زمان قرار گرفتن جنین‌ها در رحم، مادر می‌تواند با انجام تست خون حاملگی از موفقیت لانه‌گزینی اطمینان پیدا کند.

چه موقع‌ آی.وی.اف انجام می‌گیرد؟
آی.وی.اف معمولا به‌عنوان اولین خط درمان و بهترین روش درمانی در انسداد دوطرفه لوله‌های تخمدان به کار می‌رود. این روش در شرایط دیگر نیز به‌کار می‌رود از جمله اندومتریوز، ناباروری به علت مشکلات گردن رحم، نازایی با علت مردانه،‌اختلالات تخمک‌گذاری و ناباروری با علت نامشخص. اگر مشکلات تخمک‌گذاری و یا مسدود بودن لوله‌های رحمی وجود دارد، یا اگر شوهر تعداد اسپرم کمی دارد و اگر سایر روش‌های درمان نازایی ناموفق بوده است، می‌توان از‌آی.وی.اف کمک گرفت.

طول درمان درآی.وی.اف
حدود 4 تا 6 هفته طول می‌کشد تا یک دوره‌آی.وی.اف کامل شود. باید چند هفته صبر کرد تا تخمک‌ها رسیده شود. حدود نصف روز طول می‌کشد تا تخمک و اسپرم گرفته و در آزمایشگاه تلقیح شود. 2 تا 5 روز دیگر هم باید صبر کرد تا جنین را به داخل رحم مادر وارد کنند، البته همان روز مادر مرخص شده و می‌تواند به منزل برود. پیامد آی.وی.اف به نوع مشکل نازایی زوج‌ها و سن آنان بستگی دارد. معمولا خانم‌های جوان‌تر تخمک‌های سالم‌تری دارند و میزان موفقیت‌آی.وی.اف در آنها بیشتر است. به‌طور متوسط 53 درصد شانس حامله شدن و 92 درصد امکان زایمان سالم در هر دوره از درمان برای آنها وجود دارد. البته در مورد هر بیمار احتمال حاملگی قابل پیش‌بینی نیست چرا که به عوامل مختلفی چون: سن وسلامت دستگاه‌های تولیدمثل در دو جنس بستگی دارد.

مزیت‌های آی.وی.اف
آی.وی.اف قدیمی‌ترین روش کمک باروری است و به همین دلیل پژوهش‌های متعددی برای افزایش سلامت این روش و کودکان حاصل از آن انجام شده است و تاکنون عارضه‌ای در اثر‌آی.وی.افبدست نیامده است. علاوه بر این، پژوهش‌های اخیر ‌(مطالعه بین سال‌های 1989 تا 1999) نشان می‌دهد که داروهای باروری میزان ابتلا به سرطان تخمدان را (حتی اگر بیش از یک‌سال مصرف شود) افزایش نمی‌دهد. در ضمن پژوهشگران در حال انجام مطالعاتی برای تکامل و بهبود‌ آی.وی.اف در آینده هستند.

عوارض و معایب آی.وی.اف
بارور کردن تخمک‌ها در خارج از بدن مادر نیاز به کارآزمایشگاهی گران قیمتی دارد. علاوه بر این از آنجائی که معمولا بیش از یک جنین در رحم کاشته می‌شود، معمولا شانس دو یا چند قلویی 02 تا 04 درصد افزایش می‌یابد البته پژوهش‌هایی در حال انجام است تا به روشی از چند قلویی در‌آی.وی.اف جلوگیری کنند.
آی.وی.اف مانند بقیه روش‌های کمک باروری، احتمال حاملگی خارج رحمی زیادی دارد. این حالت وقتی رخ می‌دهد که جنین به داخل لوله‌های رحمی یا محفظه شکم رفته و به جای رحم در آنجا لانه‌گزینی کند. در این صورت پزشک شما به‌وسیله دارو یا جراحی جنین را خارج می‌کند تا در حین رشد جنین آسیبی به بدن شما وارد نکند.
زنانی که داروهای باروری دریافت می‌کنند گاهی دچار نشانگان بیش تحریکی تخمدان (هایپر استیمولشن) می‌شوند. اگر تخمدان خانمی بیش از حد تحریک شود، بزرگ شده و ایجاد ناراحتی می‌کند و اصطلاحا می گویند که هایپر شده است. افزایش وزن، احساس شناوری و پرشدن، تنفس کوتاه، سرگیجه، دردلگن، تهوع و استفراغ از علایم این حالت است
به‌طور معمول این حالت خودبه‌خود یا با مراقبت‌های دقیق پزشک شما برطرف می‌گردد. اما در موارد نادر ممکن است زندگی را به خطر افکند. عوامل خطرزا در ایجاد این عارضه عبارتند از: سن‌کم، کاهش توده بدن، سابقه عدم تخمک‌گذاری و حاملگی.
مانند تمام مداخلات تهاجمی خطر خونریزی و عفونت نیز در‌آی.وی.اف وجود دارد.
پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد، کودکانی که به کمک روش‌های درمانی با تکنولوژی بالا مانند آی.وی.اف به‌دنیا می‌آیند اغلب وزن تولد کمی دارند. البته بیشترین میزان کمبود وزن تولد در اثر چند قلویی است.
برخی معتقدند نقص عضو نوزادان حین استفاده از روش‌های کمک باروری افزایش می‌یابد. البته عده‌ای از متخصصان این عارضه را مربوط به فاکتورهای دیگر در نازایی مثل سن می‌دانند. برای اثبات این یافته‌ها پژوهش‌های بیشتری مورد نیاز است. اما واضح است که پیشرفت درمان ناباروری در آینده پزشک را قادر خواهد ساخت تا جنین‌های ناسالم را قبل از انتقال به رحم مادر حذف کنند.
در نهایت در کنار این عوارض، مزیت مهم‌ آی.وی.اف را در نظر داشته باشید که در درمان نازایی موفق‌ترین نوع آن است که تا امروز در دسترس بیشتر قرار گرفته است.

پرسش و پاسخ درباره آی.وی.اف

آیا‌ آی.وی.اف به تخمدان‌ صدمه نخواهد زد؟
شواهدی مبنی بر تخریب تخمدان به دنبال لاپاروسکپی یا خارج کردن تخمک از تخمدان همراه با سونوگرافی در دست نیست. در عوض گزارش‌هایی نشان داده است که به دنبال بیوپسی تخمدان، در زوج‌هایی که مدت طولانی نازا بوده‌اند، حاملگی رخ داده است.
آیا وجود بافت اسکار اطراف تخمدان‌ها باعث می‌شود که نتوان تخمک را از تخمدان خارج کرد؟
نه، به‌طور معمول. اما جراح باید بتواند برای ورود سوزن در محل مناسب برای خروج تخمک، به‌وسیله سونوگرافی یا روش‌های جراحی، فولیکول را ببیند.
اگر قبل از خارج کردن تخمک، تخمک‌گذاری در تخمدان‌ رخ دهد چه می‌شود؟
در این صورت امکان خارج کردن تخمک از تخمدان وجود نخواهد داشت و به همین علت است که در طول دوره ‌آی.وی.اف تیم پزشکی با بررسی سطح خونی هورمون‌ها به طور دقیق از تخمک گذاری زودرس جلوگیری می‌کنند.
آیا لکه بینی بعد از خارج کردن تخمک از تخمدان طبیعی است؟
بله، معمولا به‌دلیل زخمی که در نتیجه سوراخ کردن دیواره مهبل توسط سوزنی که فولیکول را خارج می‌کند، ایجاد می‌شود؛ لکه‌بینی بعد از خروج تخمک رخ می‌دهد. لکه‌بینی به‌صورت خون روشن از مهبل 42تا 84 ساعت پس از خروج تخمک رخ می‌دهد. اگر خونریزی به حدی باشد که بتواند نوار بهداشتی را آغشته به خون کند، باید فورا به پزشک مراجعه شود.
بعد از انتقال جنین چه مراقبت‌هایی لازم است؟
بهتر است در این مورد از پزشک سئوال شود اما معمولا مراقبت‌های زیر توسط اکثر پزشکان توصیه می‌شود:
الف) پرهیز از مصرف سیگار، قهوه، الکل و داروها.
ب) خودداری از بلند کردن وسایل سنگین.
ج) اجتناب از کار سنگین خانه‌(حتی کار با جاروبرقی) و فعالیت‌های شدید.
د) خودداری از فعالیت‌های ورزشی چون شنا، اسب‌سواری و ائروبیک.
ه) استفاده نکردن از حمام آفتاب، سونای گرم، وان آب داغ و جکوزی.
و) خودداری از مقاربت جنسی وارگاسم.
اگر‌آی.وی.اف ناموفق انجام گرفت با چه فاصله زمانی برای بار دوم قابل تکرار است؟‌
این امر به شخص بستگی دارد. اولین دلیل برای به تاخیر انداختن آن، ارائه فرصتی به بیمار برای بازگشت دوره ماهانه طبیعی است که حدود 2 تا 3 دوره ماهانه طول می‌کشد.
تا چندبار امکان تکرار‌آی.وی.اف برای هر زوج وجود دارد؟
تعداد مشخص و محدودیت خاصی وجود ندارد. این مسئله به تصمیم زوج و پزشک آنها بستگی دارد.
آیا در فاصله دو هفته‌ای که از شروع ‌آی.وی.اف تا خارج کردن تخمک از تخمدان باقی است نزدیکی (مقاربت) اشکال دارد؟
پیشنهاد ما این است که مرد حداقل 84 ساعت قبل از زمان خارج کردن سلول‌های جنسی از انزال خودداری کند (اما نه بیش از 5 تا 6 روز)! این احتیاط سبب می‌شود که نمونه مایع منی گرفته شده برایآی.وی.اف، بیشترین تعداد اسپرم سالم و متحرک را داشته باشد.
چه مدت بعد از انجام‌آی.وی.اف می‌توان مقاربت جنسی داشت؟
با وجود اینکه زمان پرهیز از مقاربت جنسی برای پیشگیری از تخریب سلول جنینی تعیین نشده اغلب پزشکان حداقل 2 تا 3 هفته پرهیز از مقاربت را پیشنهاد می‌کنند. از نظر تئوریک، انقباضات رحم که به دنبال اوج لذت جنسی (ارگاسم) رخ می‌دهد، می‌تواند برای مراحل اول لانه‌گزینی جنین در رحم مزاحمت ایجاد کند. با این وجود نزدیکی در شب قبل از انتقال جنین توصیه می‌شود چرا که بعضی پزشکان معتقدند این‌کار شانس حاملگی را افزایش می‌دهد.
چه زمانی بعد از انتقال جنین می‌توان بقیه فعالیت‌های روزانه را انجام داد؟‌
تیم ‌آی.وی.اف توصیه می‌کنند حدود 42 ساعت بعد از انتقال جنین به رحم، زن کاملا بی‌حرکت باقی بماند. از ورزش‌های شدید مانند دویدن، اسب سواری و شناو ... تا زمان تثبیت حاملگی باید خودداری کرد. اما انجام سایر فعالیت‌های روزانه منعی ندارد.
آیا لکه‌بینی بعد از انتقال جنین و قبل از تست حاملگی طبیعی است؟
در 2 هفته‌ای که بعد از انتقال جنین، مادر در انتظار رسیدن وقت تثبیت حاملگی است، لکه‌بینی می‌تواند به چند معنی باشد: اول اینکه جنین لانه‌گزینی کرده است. دوم اینکه یکی از جنین‌ها لانه‌گزینی کرده در حالی‌که دیگری جدا شده است. سوم اینکه زمان خونریزی ماهانه رسیده و مادر حامله نیست.
همیشه و در هر سه حالت در هنگام لکه‌بینی باید به پزشک اطلاع داد. حتی زمانی‌که لکه‌بینی شدید است، لازم است تست حاملگی انجام شود.
چه زمانی فرد متوجه می شود که باردار است؟
حاملگی با هیچ‌گونه علامت خاصی از جمله تهوع، علایم مشابه عادت ماهانه و... ثابت نمی‌شود. بلکه باید تست حاملگی انجام گیرد. تست خون حدود 31 روز بعد از آسپیراسیون و انتقال جنین و سونوگرافی 03 تا 04 روز بعد از آسپراسیون، حاملگی را اثبات می‌کند.
آیا احتمال چند قلویی در‌آی.وی.اف وجود دارد؟
بله، 52 درصد حاملگی‌ها به‌دنبال‌آی.وی.اف دوقلو هستند (به‌طور طبیعی در جامعه این مقدار یک هشتادم است) در مورد سه‌قلوها احتمال 2تا3درصد است.
چه تعداد جنین به رحم انتقال داده می‌شود؟
این سوِال سختی است که تصمیم‌گیری راجع به آن به مسایل زیادی بستگی دارد از جمله: سن، تعداد آی.وی.اف‌های انجام شده، درصد چندقلویی در مرکز پزشکی مورد نظر، ... و در نهایت احساس فرد راجع به این تعداد. در بعضی کلینیک‌ها اجازه انتقال بیش از 3 جنین را نمی‌دهند چرا که در این صورت عوارض حاملگی زیاد و احتمال حاملگی سالم و تولد نوزاد کامل کمتر خواهد شد. ‌اما بعضی‌ها در مورد زنان بالای 53 سال و آنهایی که آی.وی.اف‌های ناموفق زیادی داشته‌اند؛ انتقال بیش از 3 جنین را توصیه می‌کنند.
برای جنین‌های اضافی چه اتفاقی می‌افتد؟
جنین‌های اضافی در صورت لزوم قابل فریز شدن هستند تا در دوره‌های بعدی ‌آی.وی.اف (بعد از‌آی.وی.اف ناموفق و یا فرزندهای بعدی) مورد استفاده قرار گیرند.

منبع :هفته نامه سلامت
پرسش و پاسخ با دکتر مهشید چایچی
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

یافته های جدید

مطالعات نشان می دهد که آی.وی. اف ریسک سرطان های مربوط به زنان همچون سرطان سینه و رحم را افزایش نمی دهد.
تاریخ خبر: 27 فوریه 2013
http://news.yahoo.com/study-says-ivf-does-not-increase-cancer-risk-000433328.html

تعداد جنین های انتقال داده شده تاثیری در نتیجه آی وی اف نداره و حتی بهتره که هر دفعه یک جنین انتقال داده بشه
تاریخ خبر: 4 ژانویه2013
http://www.guardian.co.uk/society/2013/jan/04/ivf-single-embryo-report

در مطالعه ای بر روی سبک زندگی87 زن که آی وی اف کرده اند، نشان داد که کسانی که در سالهای قبل از IVF فعالیت فیزیکی داشته و به انجام کارهایی از قبیل گردگیری، جارو کردن و نظافت و یا باغبانی مشغول بوده اند نسبت به کسانی که ساعات بیشتری را روی صندلی می نشینند موفقیت بیشتری داشته اند.

http://in.lifestyle.yahoo.com/doing-housework-chores-boost-ivf-success-095351781.html

دو برابر شدن شانس موفقیت آی وی اف با خراش دادن آندومتر
http://www.clinicalmedicine.ir/post-4370.aspx

‎مصرف روغن زیتون و آووکادو در بهبود کیفیت تخمک ها نقش زیادی دارد و شانس موفقیت آی وی اف را تا سه برابر افزایش میدهد
http://www.medindia.net/news/avocado-olive-oil-triple-chances-of-ivf-success-103665-1.htm

آلودگی هوا در موفقیت آی وی اف تاثیرگذار است. بنابر مطالعه انجام شده بر روی 7400 زن امریکایی که عمل آی وی اف انجام داده اند، درصد موفقیت انتقال جنین در زنانی که بیشتر در معرض آلودگیهای ناشی از افزایش NO2 قرار می گیرند کمتر است. اما عجیب آنکه هر گاه در زمان تخمک گذاری، گاز سمی ازون افزایش یافته است، تعداد سیکل های موفق افزایش یافته است! هنوز علت این امر مشخص نیست اما احتمال می رود که علت سیکل موفق در زمان افزایش ازون به این دلیل است که در این زمان، گاز NO2 کاهش می یابد.
http://www.mnn.com/health/fitness-well-being/stories/air-pollution-linked-to-odds-of-ivf-success

مصرف اسید های چرب غیراشباع به ویژه اسیدهای چرب امگا-3 موجب بهبود شاخص های متابولیکی در زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک می شود.
http://vista.ir/news/7530805/%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%AE%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D9%84%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF

تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که استفاده از سونا، جکوزی و وان آب داغ موجب کاهش باروری مردان می شود. چرا که حرارت و دمای بالا تعداد و کیفیت اسپرم ها را تحت تاثیر قرار می دهد، به همین دلیل است که بیضه ها که تولید کننده اسپرم هستند در خارج از بدن و در دمایی کمتر از 37 درجه سانتی گراد قرار گرفته اند. بررسی مردان نابارور نشان داد که حتی 30 دقیقه قرار گرفتن در جکوزی و وان آب داغ موجب کاهش تعداد و همچنین تحرک اسپرم ها می شود.

بالا بودن هورمون تستوسترون در زنان موجب رویش موی زائد و غیرطبیعی بر روی شکم، سینه، صورت و گردن می شود. در حال حاضر برای درمان و کنترل موهای زائد در زنان از قرص های ضدبارداری و داروهای مهار کننده هورمون های مردانه استفاده می شود.
به عقیده پژوهشگران، نعناع دارای پتانسیل استفاده به عنوان یک درمان مفید و طبیعی برای هیرسوتیسم (رویش موی زائد) در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است. مطالعات محققان در ترکیه نشان داد که نوشیدن چای نعناع به کاهش رشد غیرطبیعی مو در زنان کمک می‌کند.
http://www.etafrih.com/category/pezeshki

‎-شانس آی وی اف در فصل بهار بویژه اردیبهشت و خرداد به خاطر طولانی بودن طول روز و استفاده از نور خورشید و در نتیجه بالا رفتن مقدار ویتامین دی در بدن بیشتر است.
http://www.ivf.net/ivf/fertility-treatment-success-may-depend-on-season-o5386.html
*******************************************************************************************

بایدها و نبایدهای سیکل آی وی اف

قبل از شروع سیکل آی وی اف
- کاهش استرس با انجام ورزش یوگا، پیاده روی روزانه نیم ساعت و انجام هر کاری که به شما آرامش بدهد.
- استفاده از مکمل ها و ویتامین های E، امگا 3,6,9 ، کو کیوتن قرمز، دی اچ ای اٍی، ویتامین دی و همچنین فولیک اسید و آسپرین از چند ماه قبل از اینداکشن توصیه می شود ( هیچ کدام را سرخود مصرف نکرده و برای اطمینان از مصرف این ویتامین ها و دوز مصرفی با پزشک معالج خود هماهنگ کنید)
- حذف شیرینی جات و چربیهای غیراشباع و فست فود و....
- استفاده از روغن زیتون در پخت غذا
- مصرف روزانه جوانه گندم که می گویند احتمال لانه گزینی جنین را افزایش میدهد
- اگر امکانش رو دارید چند بار طب سوزنی انجام دهید. بر اساس شنیده ها انجام طب سوزنی موجب گردش خون بهتر در رحم شده و امکان لانه گزینی رو افزایش میدهد.

نکاتی که برای آقایان قبل از شروع سیکل باید به آن توجه شود:
- کیفیت اسپرم می تواند تحت تاثیر تب یا بیماریهای تب آور باشد. مردانی که یک بیماری تب آور یا تب در 2-1 ماه قبل از فرایند IVF دارند بهتر است به پزشک خود اطلاع دهند.
- اجتناب از وان داغ و سونا
- پرهیز از پوشیدن لباس زیر تنگ
- پرهیز از مواد مخدر، الکل و سیگار برای سه ماه قبل از درمان و در طی سیکل IVF
- پرهیز از ورزش مفرط
- پرهیز از نزدیکی کمتر از سه و بیشتر از 7 روز قبل از روز پانکچر
- نگذاشتن لپ تاب بطور مستقیم روى پاها
- خوردن میوه های قرمز رنگ و هویج توسط دکتر توصیه شده است

زمان زدن آمپولها و آماده شدن برای پانکچر
- تا می توانید آب بنوشید. آب نباید خیلی سرد بوده و حتی الامکان در دمای اتاق باشد
- اگر مزاج شما سرد ( اعم از سرد و خشک یا سرد و تر ) است ، تا می توانید از غذاهای گرم استفاده کنید. جدول خوراکی های مربوط به هر مزاج را در پست بعدی مشاهده کنید. خوردن روزانه عسل و دارچین به صورت ناشتا توصیه می شود. همچین از سایر خوراکی های گرم مثل خرما، کشمش، آجیل خام، زنجبیل، رازیانه کوبیده، سیاه دانه و ... استفاده کنید.
- غذاهای پر پروتئین و مقوی مانند آبگوشت با گوشت گوسفند، سمنو، حلیم، جوانه گندم و ... را بیشتر مصرف کنید.
- در یک پژوهش دیده شده که مصرف روغن زیتون و آووکادو در بهبود کیفیت تخمک ها نقش زیادی دارد و شانس موفقیت آی وی اف را تا سه برابر افزایش میدهد
http://www.medindia.net/news/avocado-olive-oil-triple-chances-of-ivf-success-103665-1.htm
- میوه های قرمز بخورید

نکات تزریق آمپول ها
- قبل از آمپول سوپر فکت بازو تون رو کمپرس یخ بکنید
- قبل از تزریق پروژسترون، آمپول رو ١٠ ثانیه بزارید تو آب گرم تا کمى شل بشه و بهتر جذب بشه چون روغنیه
- تزریق پرژسترون باید در عمق عضله انجام پذیرد و بهتر است از سوزن بلند تر استفاده کنند تا تزریق در عمق عضله انجام گردد ضمنا پرژسترون و ترکیباتی از این قبیل بعلت جذب تاخیری و غلیظ بودن آنها بطور طبیعی دردناک می باشد و چاره ای جز تحمل وجود ندارد. استفاده از کیسه آب گرم توصیه می شود ولی مالیدن محل تزریق توصیه نمی شود. البته گرم کردن بیش از حد باعت گشاد شدن عروق محل و تورم هم می گردد لذا در حد معمول استفاده شود و نه بیشتر. تزریق توسط فرد وارد به تزریقات (نرس=لیسانس پرستاری) و با سوزن بلندتر و در عمق عضله صورت پذیرد.

روز قبل و بعد از پانکچر(تخمک کشی یا pick up)

- برای پانکچر سعی کنید از هشت شب به بعد هیچی نخورید تا معده کاملا خالی باشه که فرداش دچار حالت تهوع نشید
- بعد از پانکچر مایعات و سوپ بخورید. از خوردن غذاهای سنگین و نفاخ خودداری کنید.

پس از انتقال جنین
- خوردن روزی یک لیوان نشاسته حل شده در آب سرد تا سه چهار روز
- خوردن غذاهای نشاسته دار مثل ماکارونی و سیب زمینی
- خوردن غذاهای ملین و سالاد کاهو با روغن زیتون جهت جلوگیری از یبوست
- خوردن به به صورت مربا یا پخته شده. در بعضی منابع نوشته اند که خوردن به خام چون قابض هست برای لانه گزینی مضر است.
- نزدیکی تا روز آزمایش و سپس اجازه دکتر ممنوع است
- توصیه می شود که از توالت فرنگی استفاده شود

قبل از انتقال جنین فریز
- توصیه می شود که شب قبل از انتقال نزدیکی صورت گیرد:
http://forums.fertilitycommunity.com/vitro-fertilization-ivf/278440-sex-night-before-transfer.html
وجود مایع باعث می شود که بدن لانه گزینی را به صورت یک علامت طبیعی تلقی کند!

آزمایش بارداری
بهتر است در طی روزهای انتقال از گذاشتن بی بی چک خودداری شود. چون معمولا به دلیل زدن آمپول هاش سی جی در انتقال جنین تازه امکان اشتباه و مثبت کاذب شدن در آن زیاد است.
بهترین گزینه برای فهمیدن این که بارداری اتفاق افتاده یا نه دادن آزمایش خون معمولا 14روز بعد از انتقال است. جواب میتونه مثبت یا منفی کاذب باشد. داروها به هیچ عنوان قطع نمیشود
48 ساعت بعد از آزمایش اول، دوباره ازمایش خون تکرار می گردد
اگر ازمایش اولی مثبت بود دومی باید حدود 2 برابر شده باشد که بارداری اعلام گردد
اگر اولی منفی بود دومی باید حدود عدد 1 باشد که بگویند نتیجه عمل منفی شده است
اگر مشکوک باشد 48 ساعت بعد دوباره ازمایش تکرار میشود
اگر مثبت باشد 2 هفته بعد سونوگرافی به منظور بررسی این که جنین قلب دارد یا حاملگی پوچ است انجام می شود.

****************************************************************************************
این مطلب در مورد پس از انتقال جنین از یک سایت انگلیسی هست.
با تشکر از نی نی نگار که زحمت کشیده این صفحه رو ترجمه کرده و تو سایت گذاشته.
دوستای گلم
از اونجایی که می دونم همه ی خانم هایی که آی وی اف و میکرو می کنن دوست دارن بدونن در هر روز بعد از انتقال چه اتفاقاتی باید قاعدتا در رحم و جنین رخ داده باشه تصمیم گرفتم مطالبی که از سایت یک کلینیک ناباروری آمریکا پیدا کردم رو براتون ترجمه کنم و اینجا بگذارم
امیدوارم به دردتون بخوره و کمک کنه کمی از استرستون توی 2 هفته انتظارتون کم بشه
فقط به این نکته توجه کنید که ممکنه بدن آدم های مختلف کمی با هم فرق کنه و این روزها کمی پس و پیش بشه ... مثلا توی انتقال جنین سه روزه ، حداقل می دونیم توی ایران می گن روز 14 انتقال آزمایش بدین اما خب توی این سایت نوشته از روز یازدهم هم می شه BHCG رو توی خون پیدا کردن ( که خب مسلما مقدارش خیلی هم کمه)

این لینک اصلی سایت : http://www.nyufertilitycenter.org/ivf/embryo_transfer

این هم ترجمه اش برای خانم های گل منتظر که امیدوارم هرچه زودتر مامان بشن :

روزهای بعد از انتقال جنین سه روزه :
1.جنین به رشد ادامه می دهد و از مرحله 6-8 سلولی به مرحله 16 سلولی به نام مورولا می رسد
2.تقسیم سلولی ادامه دارد و جنین از مرحله مورولا به مرحله ی بلاستوسیست (حدودا100) سلولی می رسد.
3.بلاستوسیست شروع به خروج از پوسته ی خود می کند که به این کار هچینگ می گویند.
4.مرحله ی هچینگ ادامه دارد و جنین شروع به چسبیدن به دیواره رحم می کند.
5.چسبندگی بلاستوسیست به دیواره رحم عمیق تر می شود و لانه گزینی شروع می شود.
6.لانه گزینی در دیواره رحم ادامه می یابد.
7.لانه گزینی کامل می شود، تمایز جفت و جنین شروع می شود.
8.هورمون BHCG شروع به ترشح به خون می کند.
9.تداوم رشد جنین و تداوم ترشح BHCG به خون.
10.تداوم ر شد جنین و تداوم ترشح BHCG به خون.
11. مقدار BHCG در خون به حدی میرسد که با آزمایش خون قابل شناسایی باشد.

روزهای بعد از انتقال جنین پنج روزه :
1. بلاستوسیست شروع به خروج از پوسته ی خود می کند که به این کار هچینگ می گویند.
2. مرحله ی هچینگ ادامه دارد و جنین شروع به چسبیدن به دیواره رحم می کند.
3.چسبندگی بلاستوسیست به دیواره رحم عمیق تر می شود و لانه گزینی شروع می شود.
4.لانه گزینی در دیواره رحم ادامه می یابد.
5.لانه گزینی کامل می شود، تمایز جفت و جنین شروع می شود.
6.هورمون BHCG شروع به ترشح به خون می کند.
7.تداوم رشد جنین و تداوم ترشح BHCG به خون.
8.تداوم ر شد جنین و تداوم ترشح BHCG به خون.
9. مقدار BHCG در خون به حدی میرسد که با آزمایش خون قابل شناسایی باشد.

جدول خوراکی های مربوط به مزاجهای مختلف

*******************************************************************************************
دستورات رژیم غذایی سالم از استاد خدادادی

1_ خوردن شیرینیجات غیر طبیعی ممنوع(شیرینی قنادی و هر شیرینی که با شکر درست شود) به جای آن از خرما توت خشک و انجیر خشک استفاده کنید
2- خوردن چای ممنوع به جای آن از دمنوش های گیاهی استفاده کنید البته زیاده روی نکنید
3- خوردن غذاهای سرخ کردنی فست فود و غیره ممنوع به جای روغن های مایع و سرخ کردنی از روغن زیتون (که خدا درقرآن به آن قسم خورده) و کنجد و غیره استفاده کنید البته روغن کنجد و در زمان بارداری مصرف نشود
4- خوردن لبنیانت صنعتی ممنوع و سعی کنید از لبنیات محلی مطمئن استفاده کنید
5- خوردن ماست ممنوع چون اسید لاکتیک بالا دارد و به کبد آسیب می رساند .
6- گوشت کمتر مصرف شود چون انسان به مرور زمان خوی انسانی می گیرد و عامل بیماری هپاتیت می باشد.
7- یک وعده غذای پخته در طی روز مصرف شود.
8- استفاده از سالاد کاهو و روغن زیتون در یک وعده غذایی، اگر می خواهد با غذا میل کنید حتما قبل از غذا مصرف کنید
9- استفاده از غذاهای فریزری ممنوع و سعی کنید سبزیجات را خشک و در فریزر قرار ندهید چون عامل بیماری است
10- استفاده از مایکروفر و زود پز و هر وسیله ای که باعث می شود غذا زود پخته شود ممنوع
11- استفاده روزانه از عسل و گنجاندن آن در برنامه غذایی روزمره (عسل به عنوان درمان تمام بیماریها یاد شده)
12- استفاده از 4مغز با عسل در طی روز که بسیار مفید می باشد
13- کسانی که همسرانشان مشکل اسپرم دارند شبها کشمش و مویز مصرف کنند کشمش و مویز غذای اسپرم است و آنها را تقویت می کنند.
14- روزانه سیب مصرف کنید با پوست هسته آن هسته میوها ضدانگل هستند و بسیار مفیدند
15- پنیر حتما با گردو مصرف شود و سعی کنید شب استفاده کنید.
16- لیمو ترش روزانه استفاده شود بهتر است و بسیار فایده دارد.
17- عدم استفاده از انواع سس های گوجه و مایونز و غیره ( دستور سس و بعدا براتون میزارم گیاهی هست)
18- ماکارونی پیتزا و سوسیس و کالباس ممنوع
19- ایشان دیپلم افتخار درمان بیماری آندومتریوز را دارند و بسیاری از خانم های بیمار را درمان کردند
سعی کنید غذاهاتون و سرخ نکنید و همه و آبپز کنید فقط زمان بیشتری واسه پخت می خواد که خیلی بهتره
فعلا همینها یادم هست بعد که کتابها به دستم رسید اگر دوست داشتید براتون می نویسم در ضمن دستور آشپزی هم دارند که حتما براتون می نویسم خودم چند تاش و پختم خوشمزه بوده یک رژیم 15 روزه هم دارن که خیلی سخته من که فکر نکنم بتونم انجام بدم فقط باید غذای خام مصرف کنید توی این رژیم من فعلا دارم این غذاهایی و که گفتن نمی خورم تا ببینم چی میشه میتونم رژیم بگیرم یا نه
تا یادم نرفته ایشون خیلی تاکید می کنند نباید دچار یبوست بشید چون یبوست و سرما خوردگی ام الامراض هستند. آدرس ایمیل ایشون jamshid_khodadadi@yahoo.com

آدرس طب سنتی تو مشهد، طرقبه، صاحب الزمان 29 ، دارو گیاهی حکمت
صبح ساعت 4:30 باید اونجا باشی
البته نگارجون از طریق سوپر کنارش وقت گرفته 15 تومان داده بود اون هم براش وقت گرفته بود روزی 50 نفر و میبینه رفتی اونجا شرح بیماری چیزی ننویسی با گرفتن نبضت همه چیزو بهت میگه

تپل مپل جون ایشالا هر چی زودتر یه راهی برای حل مشکلت پیدا میکنی عزیزم. من هیچ تجربه ای در این زمینه ندارم.
خدایا، حکمت قدم هایی را که برایم بر می داری بر من آشکار کن، تا درهایی را که به سویم می گشایی، ندانسته نبندم
و درهایی که به رویم می بندی ، به اصرار نگشایم
Lilypie Maternity tickers
تپلی جون ازروز دوم پری استروژن شروع میکنی یا روز پنجم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اونایی که هورموناشون بهم ریخته هستش باید استروژن بخورن گلم اگه فقط پرو رو بخورن پری نمیشن........... باید هردو رو بخوریم تا پری شیم................
فرشته ام زمینی شد خدارو صدهزار مرتبه شکررررررررررررررررر
2706