2703
2553
عنوان

کسی سبزه خرفه منداب ریخته؟مسئلتون!!!!!!

| مشاهده متن کامل بحث + 41988 بازدید | 47 پست

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥 

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود و حتی توی تعطیلی های عید هم هستن. 

بیا اینم لینکش ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

غمم گرفت اما زهرایی امضات خیلی باحاله شادم کرد
باشه میرم میگیرم ممنون دوستان گل
چه کسی می گوید که گرانی شده است ؟ چه شرافت ارزان، تن عریان ارزان، آبرو قیمت یک تکه نان ،وچه تخفیف بزرگی خورده قیمت یک انسان...

2456

سبزه های نوروزی

سلام دوستان دیگه کم کم داریم به عید نوروز نزدیک میشیم درست کردن سبزه یکی از کارهای مختص این مراسم زیباست من سعی می کنم طریقه سبز کردن سبزه به شکل های جدید را به مرور براتون بگم تا بتونید امسال سبزه ای متفاوت داشته باشید.

وسائل و موادی که لازم داریم عبارتند از :

بذر شاهی و خرفه و خاکشیر

یک سبد پلاستیکی

تخم مرغ پلاستیکی

تنظیف

پنبه

کمی سیم

عکس خرفه و سیاه دانه را براتون میذارم که یک وقت اشتباه سیاه دانه را بجای خرفه نخرید .

سیاه دانه

خرفه

مقداری بذر خرفه را در یک ظرف جدا خیس می کنیم .بذر خاکشیر را هم در یک ظرف جدا خیس می کنیم و وقتی لعاب پیدا کرد بذر خرفه را بهش اضافه می کنیم .

بذر خرفه بدلیل اینکه لعابی نداره به تنهائی قابل استفاده نیست و بذر خاکشیر کمکش می کنه که روی کار بمونه سه واحد بذر خرفه باید با یک واحد بذر خاکشیر مخلوط بشه .

پنبه ها معمولا دو لایه هستند اون را یک لایه می کنیم و دور سبد را کاملا با پنبه می پوشونیم.

روی آن را آب اسپری می کنیم و یک تنظیف روی آن می کشیم لبه های تنظیف باید طوری باشه که بشه بعد بردش زیر کار برای زیبائی .

دور تخم مرغ پلاستیکی هم به همین ترتیب پنبه و تنظیف می کشیم یک سیم هم وارد حفره ته تخم مرغ می کنیم که بهتره ضخیم باشه که محکم بمونه و تنظیف را دور اون سیم با نخ محکم کرده و اضافات تنظیف را قیچی می کنیم .

بذر آماده و لعاب انداخته شاهی را با دست برداشته و روی تنظیف می کشیم باید بدونید که فقط یک لایه بذر باید روی کار باشه اگر بیشتر باشه یا سبز نمیشه یا موقع سبز شدن حالت زشتی به خودش می گیره پس دستون را با کمی آب خیس کنید و روی کار بکشید بذرهای اضافی لیز می خورند و در جای خالی روی تنظیف می چسبند.

تخم مرغ پلاستیکی را که یک سیم بهش وصل هست روی سبد سوار کنید و سر سیم را از سبد عبور بدید که روی کار بمونه .

مقداری بذر خرفه و خاکشیر را با دست برداشته و روی تخم مرغ پلاستیکی را پوشش بدید بازم باید یک لایه روی کار بکشید نه بیشتر دستون را خیس کنید و روی کار را صاف کنید این مرحله یک مقدار وقت گیر هست چون قدرت چسبندگیش کمتره .

نگران کثیف کاری نباشید چون بعد از رشد بذرها پوشش پیدا میکنه .

نسبت به بزرگی یا کوچکی سبدتون تخم مرغ پلاستیکی بیشتر یا کمتری استفاده میشه .اگر میخواین گلهای وسط کارتون درشت تر باشه دور تخم مرغ های پلاستیکی را پنبه بیشتری بکشید تا به اندازه دلخواهتون در بیاد.

برای مدل دار کردن این سبزه میتونید مقداری از بذر شاهی را با کمک یک قاشق مرباخوری بردارید و شکل های مورد نظر را روی آن پیاده کنید بعد جاهای خالی را با بذر خرفه و خاکشیر بپوشونید .

بعد از اتمام کار لبه های تنظیف را به زیر کار ببرید در ظرف مورد نظرتون بذارید و روی کار را حسابی آب اسپری کنید .یک نایلون بزرگ را چند تا سوراخ کنید و روی کار بکشید مواظب باشید نایلون روی کارتون نچسبه .روزی چند بار نایلون را برداشته و روی بذرها را آب اسپری کنید تا زمانی که یک رنگ سبز را ببینید که بذرها جوانه زدن نایلون را بردارید و الان اگر زیر کار را نگاه کنید می بینید که کارتون ریشه زده وقتی ریشه ها را کامل دیدید میتونید برای سیراب کردنش روزی یک بار از پشت کار بگیرینش زیر شیر آب .

خب سبزه شما آماده است که میتونید هر طور که مایلید تزئینش کنید .

موضوعات مرتبط: نوروز (18)

نوشته شده در چهارشنبه چهاردهم بهمن 1388ساعت 17:35 توسط شاپرک| آرشیو نظرات

2714
اینم تجربیات من از پارسال که سبزه خرفه و منداب گذاشتم:

بذر خرفه رو با خاکشیر مخلوط کنید تا لعاب بده . فقط میزانش 2 برابر خرفه 1 برابرخاکشیر

خیساندن:مقدار مناسب بذر را پس از یکبار شستن به مدت 4 ساعت با آب لازم بخیسانید(میزان آب لازم برای بذر شاهی 5 برابر و بذر منداب 5/2 برابر مقدار بذر است

بایدباآب خیلی ولرم این کارروبکنین

روی سطحی را که می خواهیدسبزه سبز کنید را با آب فشان خیس کنیدبعد یکایه پنبه با ضخامت 1 سانتی متر روی ماکت قرار دهیدبه طوری که همه جای ماکت را بپوشاند.روی پنبه یک لایه پارچه تنظیف بکشید و سطح ماکت را با آب فشان کاملا خیس کنید و بذرهای خیس خورده را روی ماکت بمالید.
دقت کنید فقط یک لایه بذر روی تنطیف بمالید و پس از اتمام کارسطح ماکت را خیس کنید

در این مرحله یک نایلون شفاف را که دو نقطه آن را سوراخ هایی به اندازه 3*3 ایجاد کردید روی کار و بافاصله قرار دهید(نایلون به سطح ماکت نچسبد) اضافه های نایلون را زیر ماکت جمع نمایید.

روز اول و دوم سبزه شما به روزی 3 بار آبدهی با آب پاش نیاز دارد.از روز سوم که بذرها جوانه زد و به رنگ سبز کم رنگ در آمد دیگر احتیاجی به روکش ندارد و در این مرحله باید سبزه ها را روزی 2 بار سیراب کنبد

دو سه روزی که سبزه چوشش نایلونی دارد سبزه را در محیط معمولی و به دور از نور آفتاب قرار دهید وقتی نالون را بر داشتید یک روز دیگر هم در همان محیط قرار دهید ولی در روزهای بعد سبزه رو روزی چند ساعت در هوای آزاد بگذارید البته در معرض باد نباشد.در این مرحله سبزه نیاز به روزی یکبار آب دهی دارد

.مقدار خاکشیر رو 2برابر خرفه بریزید و 5برابر مقدار خاکشیر آب مخلوط کنید

رشد خرفه از منداب بالاتره در نتیجه بلندتر می شه اگه بخوای همسطح بشه باید یه روز زودتر منداب و گذاشت و فرداش خرفرو اضافه کرد...

قرار دادن فقط یک لایه روی تنظیف خیلی سخته اما مهمه پس عجله نکنید.با دقت کارتونو انجام بدین تا سرانجام کار خوبی بشه ...

پس باید خرفه بیشتر از خاکشیر باشه که رنگ قرمزش غالب بشه. پس این که باید میزان خرفه از خاکشیر بیشتر باشه قطعی قطعیه شک نکن نسبتش هم قانون نداره من انقدر خاکشیر می ریزم که چسبش کافی بشه.

فقط همینو به من گیج بگین سبزه منداب قرمزه یا سبز ؟
خاکشیر و خرفه اگه خاکشیر بیشتر باشه سبز وگرنه قرمز درست گفتم؟
چه کسی می گوید که گرانی شده است ؟ چه شرافت ارزان، تن عریان ارزان، آبرو قیمت یک تکه نان ،وچه تخفیف بزرگی خورده قیمت یک انسان...

وای مرسی خیلی گلی مامان آرشام وفاطی جون ایشالا به شادی جبران کنم ایشالا سبز سبزوندن عروسی بچه هاتونبوووووووووووووووووووووووووووووس

2706