2703
2553
دوستان خوبم سلام
الان وارد ماه چهارم شدم
میخواستم بدونم برای جلوگیری از زردی و یرقان کودک در بدو تولد چه چیزهایی باید بخورم؟

در مورد تغذیه در دوران بارداری هم اگر میتونید کمکم کنید...
نمیدونم باید چه نوع غذاهایی رو مصرف کنم که مقوی و خوب باشه که بتونه به رشد نی نی کمک کنه

راستی یک سوال دیگه.........
به نظر شما ماءالشعیر لازمه.... و اگرلازمه چه نوع ماء الشعیری باید خورد؟
ممنونم
سلام

من تو هفته 38 هستم و به امید خدا پسرم هفته دیگه به دنیا میاد منم مثل تو خیلی نگران این مساله هستم ولی شنیدم زردی نوزاد هنوز علت دقیقی نداره. خوردن خاک شیر و هندوانه رو همه تجویز کردن و اینکه در روزهای اول تولد نوزاد زیاد بهش شیر بدیم

البته تو یه سایت خوندم اگر مادر با گروه خونی O باشه حتما نوزاد دچار زردی میشه

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

سلام
منم با سولماز موافقم چون خودم گروه خونیمo+ هست و هر دو تا بچه هام که یکیش الان 29 روزهست زردی گرفتن و منم دو ماه اخر بارداری فقط سردی میخوردم ولی تاثیر نداشت. امیدوارم که نینیت زردی نگیره.
2456
سلام خانوما

من و اطرافیانم اینو تجربه کردیم و به همه هم میگم این کارو انجام بدن ، ضرری که نداره پس شما هم این کارو کنید

از ماه 4 به بعد هفته ای 3-4 شب و از ماه هفت به بعد هر شب یه لیوان "عرق کاسنی" ( بذارش توی یخچال و بعد با چندتا قند شیرینش کن ، مثل شربت میشه) هم واسه پوست خودت خوبه و هم نی نی

لیمو شیرین ، الان هم که هندونه هست

ماه آخر هم "خرما" ، "موز" ، "گردو" و چیزای گرم بخور

اگر هم فشار و ورم نداشتی "دوغ" هم خوبه
همه توصیه هایی که بهت میشه رو انجام بده ولی زردی نوزاد چند تا دلیل مشخص داره که هیچ کدوم ربطی به تغذیه مادر نداره.
1- عدم تطابق گروه خونی مادر و نوزاد(مادر هایی با ار-هاش منفی که نوزادان ار-هاش مثبت دارن، حتی با وجود زدن آمپول رگام یا مادران گروه خونی او که نوزادانی با گروه خونی متفاوت دارن)
2- زردی معمول نوزادی که به دلیل کامل نشدن آنزیم های کبدی برای دفع بیلی روبین هست و با زیاد شیر دادن به بچه حل میشه (البته اگه خیلی بالا بره در این مورد هم فوتوتراپی لازمه)
3- زردی شیر مادر که بچه هر چی شیر می خوره زردی بالاتر میره. معمولا ً برای 48ساعت شیر مادر قطع میشه و بجه شیر خشک می خوره. بعد از اون باوجود خوردن شیر مادر دیگه زردی خیلی بالا نمیره و با بزرگتر شدن نوزاد از بین میره.
4- زردی هایی که به دلیل عفونت ادراری نوزاد هست.
5- زردی به دلیل هایپوتیروییدی یا کم کاری تیرویید که این هم با گرفتن داروهای مخصوص کم کاری تیرویید حل میشه.
در هر صورت اگه بچه زردی داشت(که خیلی چیز طبیعیه و 50درصد نوزادان معمولی و 80درصد اونایی که زود بدنیا میان بالاخره یه درصدی از زردی رو دارن)، به همه توصیه های شیرخشتی و ترنجبینی و بیلی ناستری اطرافیانت گوش کن اما... اما حتماً حتماً حتماً با دکتر نوزادان مشورت کن و نظر اون رو ارجحیت بده.
مادر با گروه خونی O و کم خونی مادر و خوردن غذاهای گرم باعث افزایش احتمال زردی میشه . ولی با نبود اینها هم باز زردی از 5 روز بعد تولد شروع میشه . که به خاطر آغوز و غلظت اون و گلبولهای قرمز جنینی نوزاد هست که باید به تدریج تکامل پیدا کنن . چیزی نیست . همه بچه ها میگیرن .
2714
زردی ناشی از ناسازگاری‏های خون است و در صورت تطابق نداشتن گروه خونی مادر و نوزاد این نوع زردی به وجود می‏آید. به طور معمول در مادرانی که گروه خونی O دارند، اگر نوزادشان گروه خونی A یا B داشته باشد، احتمال این نوع زردی وجود دارد. البته این حالت در تمامی مادران که گروه خونی O دارند اتفاق نمی‏افتد. این نوع زردی شدید بوده و حتما از سوی متخصص اطفال نیاز به بستری و درمان دارد.البته در موارد دیگر نیز زردی ناشی از RH است یعنی در صورتی که RH مادر (فاکتور موجود در گلبول قرمز خون) منفی و RH نوزاد مثبت باشد، احتمال ایجاد این نوع زردی وجود دارد. هم‌اکنون با تزریق آمپول «روگام» از ایجاد این نوع زردی در حاملگی بعدی جلوگیری می‏کنند.