جلوگيري از زردي نوزاد بعد از تولد - صفحه 1

موضوع: جلوگيري از زردي نوزاد بعد از تولد + اظهار نظر

مامان ني ني جان پست ها : 124عضویت:1389/1/4
1389/4/16 - 11:51 عصر
سلام

چه جوري ميشه از زردي نوزاد بعد از تولد جلوگيري كرد؟؟؟

ميگن اگه در ماههاي آخر بارداري غذاها يا چيزهايي كه طبع گرم دارند يا شيرين هستن استفاده بشه احتمال زردي نوزاد بعد از تولد زياده ، راسته؟؟؟
لطفا اگه اطلاعات دارين كمكم كنيد ، خيلي فكرمو مشغول كرده....
فقط با عشقه دخترم زنده ام
مامان آرمين پست ها : 2781عضویت:1389/3/3
1389/4/17 - 12:18 صبح
سلام خانمي
من از اول حاملگيم تا آخرش فقط چيزهاي شيرين خوردم ولي خوشبختانه پسرم زردي نگرفت البته ما از همون روزي كه بچه را آورديم خونه بهش ترنجبين داديم كه خيلي مؤثر بود
diana پست ها : 8230عضویت:1388/3/18
1389/4/17 - 1:30 صبح
منم از دكتر پرسيدم گفت ربطي به تغذيه مادر نداره و به گروه خوني مربوط ميشه. و اينكه بعد از تولد ني ني خوب شير بخوره.
چرا ساكتي صلوات بفرســت
mami_aria پست ها : 392عضویت:1389/3/10
1389/4/17 - 2:04 صبح
عزيزم اين مطلب رو من قبلا گذاشته بودم دوباره برات ميدم دليلشو و چيزهايي كه ميخواهي از توش پيدا كني.
mami_aria پست ها : 392عضویت:1389/3/10
1389/4/17 - 2:04 صبح
زردي نوزادان چقدر شايع است؟
معمولا 60 درصد نوزادان سالم پس از تولد دچار زردي مي‌شوند و در مواردي كه نوزاد نارس باشد اين مورد به 80 درصد مي‌رسد. البته اينها مواردي است كه زردي ظاهر مي‌شود، ولي در مواردي هم، از آنجا كه زردي كم است، نمي‌توان آن را تشخيص داد و فقط با آزمايش مي‌توان فهميد كه بيلي‌روبين نوزاد در حد عادي است كه اين مورد رايج و عادي است.

علل عمده بروز زردي چيست؟
بروز زردي علل مختلفي دارد. گاهي گلبول‌‌هاي قرمز خون خرد مي‌شوند و اين باعث مي‌شود نوزاد پس از مدتي مثلا چند هفته كم‌ خون شود. گاهي ناسازگاري خون مادر و نوزاد (مادر با گروه خوني o، نوزاد با گروه خوني a يا b كه به آن ناسازگاري abo گفته مي‌شود) يا ناسازگاري Rh (Rh منفي مادر و Rh مثبت نوزاد) يا وجود گروه‌هاي خون فرعي (اختلاف بين گروه خوني مادر و نوزاد كه شيوع كمتري دارد) همچنين فاويسم كه در كشور ما شايع است مي‌تواند باعث بروز زردي شود. تمامي اين مسايل مي‌توانند سبب بروز كم‌خوني در آينده شوند. به همين علت پزشك بايد كاملا هوشيار بوده و كم‌خوني را زير نظر بگيرد. همچنين در اثر شرايط ممكن است زردي به سرعت بالا برود و به همين جهت مراجعه سريع بسيار اهميت پيدا مي‌كند.
گاهي اوقات زردي به دليل خوب شير نخوردن نوزاد پيش مي‌آيد. اين خوب شير نخوردن مي‌تواند به دليل آموزش نديدن صحيح و كامل مادر باشد. در اين شرايط مادر پستان را خوب در دهان نوزاد نمي‌گذارد و نوزاد هم خوب شير نمي‌خورد. اين حالت خود در نهايت مي‌تواند سبب بروز زردي و ديگر مشكلات شود.

زردي را چگونه مي‌توان تشخيص داد؟
زردي تنها يك علامت دارد و آن زرد شدن سفيدي چشم، بدن و مخاط‌ها است و بايد نسبت به آن كمي حساس بود. گاهي والدين و حتي پزشكان و پرستاران نيز در ارزيابي زردي دچار اشكال مي‌شوند. البته راهنمايي‌هايي وجود دارد. مثلا اگر تنها سر و صورت مبتلا به زردي باشد و سينه و شكم و اندام‌ها زرد نباشد يعني عدد زردي بالا نيست اما هرچه زردي پايين‌تر بيايد حاكي از آن است كه ميزان زردي در حال افزايش است و هرچه به پاها برسد يعني عدد زردي بالاتر و نگران‌كننده‌تر است.

در بسياري از موارد ارزيابي چشمي كافي نبوده و پزشكان با دادن آزمايش خون مقدار زردي و نوع زردي را تعيين مي‌كنند. زردي به 2 نوع تقسيم مي‌شود: زردي مستقيم و غيرمستقيم. آنچه اغلب در نوزادان اتفاق مي‌افتد زردي غيرمستقيم است كه مي‌تواند به بافت مغزي خسارت بزند. زردي مستقيم چندان مشكل‌ساز نيست مگر اينكه نوزاد مبتلا به عفونت يا ناراحتي كبدي باشد.

البته هميشه زردي تنها علامت نيست. اگر در كنار زردي علايم ديگري مانند بي‌حالي يا شير خوب نخوردن يا بالا و پايين بودن درجه حرارت بدن وجود داشت احتمال خطر بالاتر است و مراجعه به پزشك بايد با سرعت بيشتري صورت بگيرد.


زردي ناراحتي حادي است كه جاي نگراني دارد يا به سادگي برطرف مي‌شود؟
زردي به مقدار كمي براي نوزادان نه تنها مضر نيست بلكه مفيد هم هست. بنابراين نبايد در اين مورد نگراني وجود داشته باشد مگر اينكه زردي بيش از حد زود شروع بشود يا مقدار آن خيلي بالا برود. ممكن است در نوزادي، زردي به ماه دوم يا سوم بكشد و دوره بهبودي طولاني‌تر شود كه اگر آزمايش انجام شود و نشان دهد كه نوزاد مشكلات مربوطه را ندارد دليلي بر ناراحتي نيست مشروط به اينكه آزمايش‌هاي لازم صورت گرفته باشد.
در اكثر نوزاداني كه دچار زردي مي‌شوند حتي آن دسته كه زردي آنها از مرحله فيزيولوژيك مي‌گذرد و اعداد زردي در آنها بالاست، بيماري نگران‌كننده نيست. هر چند لازم است با پزشك مشورت شود. اگر عدد خيلي بالا نباشد و نوزاد چند روز از عمرش گذشته باشد ولي سالم باشد به مادر و پدر توصيه مي‌شود درمان به جاي بيمارستان در منزل و زير دستگاه فوتوتراپي صورت پذيرد.


در صورتي كه زردي درمان نشود چه عوارضي خواهد داشت؟
اگر شدت زردي بالا باشد و عدد آن به سرعت افزايش يابد و والدين نوزاد را سريع به پزشك ارجاع ندهند ممكن است زردي سبب بروز مشكلات مغزي در نوزاد شود. زردي مي‌تواند در برخي مناطق مغز نفوذ كرده و انواع مشكلات مغزي، فلج مغزي يا ديگر مشكلات را پيش آورد. زردي در عين حال كه مشكل شايعي است و براي تعداد زيادي از نوزادان رخ مي‌دهد و اگر به موقع درمان شود مشكلي ايجاد نمي‌كند، چنانچه به موقع درمان نشود، مي‌تواند در درصد پاييني مشكل‌ساز شود.


زردي چه موقع غيرطبيعي تلقي مي‌شود؟
اگر زردي در نوزاداني كه رسيده هستند سير طبيعي خود را طي كند در روز پنجم يا ششم ناراحتي برطرف مي‌شود. منتها در نوزاداني كه نارس هستند اين زردي ممكن است ديرتر ظاهر شده و بهبود ديرتر حاصل شود. به عبارت ديگر زردي ممكن است در كودكان نارس به جاي 5 روز از 10 روز تا 2 هفته طول بكشد تا برطرف شود. در نوزادان رسيده ممكن است عدد زردي به 12 برسد و باز هم موردي طبيعي باشد اما در كودكان نارس اگر اين عدد به 14 برسد طبيعي خوانده مي‌شود. چه در نوزادان نارس چه رسيده اگر زردي خيلي زود ظاهر شود يعني به جاي روز اول و دوم از همان ساعات نخستين بعد از تولد خود را نشان دهد يا دير از بين برود يا اعداد بالا برود مدت آن طولاني شود، فيزيولوژيك يا طبيعي خوانده نمي‌شود.

در چه شرايطي به تعويض خون نياز است؟
مقدار زردي و شدتي كه در آن نياز به تعويض خون پيدا مي‌شود با توجه به سن بچه و نارس يا رسيده بودن او مختلف است. اگر زردي به اعداد 20، 25 يا 30 برسد اين نوزادان در معرض احتمال تعويض خون قرار مي‌گيرند و در بيمارستان بستري مي‌شوند. حتي اگر اين عدد از يك حد خاصي بالا رفت يا سرعت افزايش زردي خيلي سريع بود يا زمينه بيماري در نوزاد وجود داشت نياز به تعويض خون پيش مي آيد. اگر بچه سالم باشد اعداد بالاي زردي را مي‌تواند تحمل كند و مشكلي براي او به وجود نمي‌آيد، اما اگر نوزاد دچار عفونت باشد، نارس باشد يا تعادل اسيد و باز خون او به هم خورده باشد يا اكسيژن خون در او ناكافي باشد و... نياز به تعويض خون پيش مي‌آيد. به هر حال در شرايطي كه نوزاد بيمار است بايد سريع‌تر با زردي او برخورد كرد.


زردي را در خانه هم مي‌شود درمان كرد؟
اگر عدد زردي خيلي بالا نباشد و نوزاد چند روزه سالم باشد والدين مي‌توانند درمان را در خانه زير دستگاه فوتوتراپي انجام دهند. تاكيد مي‌كنم دستگاه فوتوتراپي، نه هر لامپي. دستگاه فوتوتراپي لامپ مخصوص و ويژگي‌هاي مخصوصي دارد كه بايد آن را از مكان‌هاي معتبر و مطمئن تهيه كرد. اين دستگاه‌ها بايد استاندارد بوده و لامپ‌هاي آن به موقع تعويض شود. كاركرد بيش از 2 هزار ساعت اين لامپ‌ها در كاهش زردي نقش نخواهد داشت. توجه به فاصله اين لامپ‌ها از بدن نوزاد و اينكه لامپ محافظ داشته باشد ضروري است تا در صورتي كه شكسته شد، پوست نوزاد را دچار سوختگي يا ديگر عوارض نكند. در اين شرايط به توصيه پزشك آزمايش خون نوزاد در فواصل مختلف تكرار مي‌شود تا ميزان زردي تعيين شود. اگر حال نوزاد مناسب نباشد يا عدد زردي بالا باشد بهتر است درمان در بيمارستان انجام پذيرد.


آيا دادن آب قند به نوزاد براي رفع زردي، درست است؟
نه! يك اشتباهي كه گاهي پزشكان مي‌كنند اين است كه به مادران توصيه مي‌كنند به نوزادشان آب قند يا سرم قندي بدهند. اين كار بسيار مضر است و آب قند مي‌تواند سبب بالا بردن ميزان زردي شود. دادن هرچيز غير از شير مادر به نوزاد هيچ كمكي به رفع زردي نكرده و حتي مي‌تواند مضر باشد. هر چه نوزاد شير بيشتري بخورد زردي او سريع‌تر برطرف مي‌شود.

مامان ني ني جان پست ها : 124عضویت:1389/1/4
1389/4/25 - 11:10 عصر
مرسي دوستان
ديانا جان منظورت از گروه خوني چيه؟مي شه بيشتر توضيح بذي

گروه خوني من آ مثبت و شوهرم ب مثبت احتمالا گروه خوني بچه ام آ ب ميشه
فقط با عشقه دخترم زنده ام
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: