2733
2734
عنوان

تجربه ای از عمل بینی

448420 بازدید | 222 پست
سلام
دوستان من خواستم یه لیستی از کارای قبل و بعد از عمل تهیه کنم که کسانی که عمل دارن راحت تر باشن و استرسشون تا حدی کمتر شه (مثه خودم)
خواستم از تجربه های همه تون استفاده کنم :)
مراقبت های بعد از عمل بینی
1.روز اول, استراحت کامل داشته باشید. حتی الامکان به حالت نشسته استراحت کنید. کیسه یخ روی چشمان خود قرار دهید.
2.روز اول بلافاصله پس از هوشیاری کامل می توانید خوردن مایعات (ترجیحا سرد) را شروع کنید. روز دوم غذای نرم و از روز سوم می توانید غذای عادی میل کنید.
3.به مدت سه روز در موقع خواب و استراحت دو بالش زیر سر بگذارید.
4.تا یک هفته استراحت نسبی داشته باشید و از فعالیت جسمانی زیاد خودداری کنید. با شروع هفته دوم به تدریج فعالیتتان را افزایش دهید و تا پایان هفته سوم به فعالیت عادی برگردید.
5.داروهای تجویز شده را مرتب مصرف کنید و از مصرف داروهای اضافه خودداری فرمایید.
6.از فین کردن خودداری نمایید. در صورت نیاز پره ها و ابتدای سوراخ بینی را با سرم نمکی و گوش پاک کن و یا دستمال کاغذی (لوله شده) تمیز کنید و گوش پاک کن را آغشته به پماد تتراسیکلین نموده و داخل بینی را تا جایی که به راحتی وارد می شود چرب نمایید.
7.از صحبت کردن طولانی و نیز مکالمه تلفنی طولانی به مدت دو هفته خودداری فرمایید.
8.حتما سیگار نکشید.اطراف بیمار نیز کسی سیگار نکشد.
9.در شستشو دقت کنید که پانسمان وچسب ها خیس نشوند. می توانید برای حمام کردن از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن (از گردن به پایین) استفاده کنید. فرد دیگری می تواند موهای شما را در حالتی که سر به عقب برگردانده شده است بشوید. از دوش گرفتن خودداری کنید. زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار اجتناب نمایید زیرا موجب تورم بیشتر بینی و خیس شدن پانسمان ها خواهد شد.
10.ورم و کبودی در اطراف چشم ها ممکن است ایجاد شود که تا روز دوم و سوم تشدید خواهد شد. در طول این مدت می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. قسمت اعظم این ورم و کبودی ظرف یک هفته تا ده روز از بین می رود. لکه های خونمردگی در سفیدی چشم به تدریج از بین خواهد رفت.
11.در موقع عطسه کردن سعی کنید با دهان باز عطسه کنید.
12.حداقل ده روز از لبخند زدن و گریه کردن و حرکات صورت خودداری نمایید.
13.دندان ها را با یک مسواک نرم و با ملایمت مسواک کنید. این کار را از همان روز اول شروع کنید. از دستکاری لب بالا و بینی خودداری فرمایید تا بینی دچار جابجایی نشود.
14.حداقل یک هفته از پوشیدن پیراهن هایی که دکمه ندارند (تی شرت) خودداری نمایید. لباسهایی بپوشید که در جلو و یا عقب دکمه های کاملی دارند و نیاز به عبور دادن سر از آنها نیست.
15.حداقل هشت هفته از آفتاب و نورهای قوی اجتناب کنید. از گرما نیز اجتناب کنید زیرا موجب تورم بافت ها می شود. اگر مجبورید برای مدت طولانی زیر آفتاب بمانید از کلاه یا کرم ضدآفتاب و یا از هر دو استفاده کنید.
16.حداقل شش هفته از شنا کردن بپرهیزید و از فعالیت شدید از قبیل بلند کردن اشیای سنگین و خم شدن و انجام حرکات ورزشی خودداری نمایید. 17ـ تا شش ماه از ضربه خوردن به بینی جدا خودداری گردد.
17.حداقل دو ماه از عینک استفاده نکنید. در صورتی که عینکی هستید از عینک که با چسب به پیشانی متصل شده استفاده کنید. از لنزهای تماسی پس از کاهش ورم به اندازه کافی (حدود روز پنجم) می توانید استفاده کنید.
18.آرایش صورت در صورتی که به گچ و چسب ها لطمه ای نزند , بلامانع است. پس از برداشتن گچ می توانید بینی را با صابون بشویید و آرایش کنید. اگر پوست خشک باشد می توانید از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.
19.گچ بینی روز هفتم پس از عمل برداشته خواهد شد. پس از آن ممکن است تورم یا تغییر رنگی در بینی , چشم ها و لب بالا دیده شود. بینی در این زمان متورم و سربالا است. این موارد به تدریج برطرف می شود. البته در برخی از بیماران ممکن است رفع کامل آن تا شش ماه طول بکشد.
20.غضروف ها را در شیشه ای به شما می دهند. آنها را در دو کیسه فریزر مشکی رنگ قرار دهید و به مدت یک سال در فریزر نگه دارید.
21.هر مساله ای را که به نظرتان می رسد یادداشت کنید و در ویزیت های پس از عمل سوال بفرمایید . در صورت بروز هر مشکلی حتما و سریع با جراح تماس بگیرید.
دوستانی که میخان عمل کنن چند نکته رو مد نظر داشته باشید!
1اگر بینیتون ایراد قابل توجهی نداره بهتره عمل نکنید
2حالا که تو آیینه نگا کردید و ایراد رو پیدا کردین تازه مشکلاتون شروع شده!
3میاین تو اینترنت سرچ میکنین بعد نی نی سایتو پیدا میکنین !حالا بماند که معتاد سایت میشین .....
4چند تا تاپیک بینی هستش اولش خیلی خوشتون میاد چون در مورد همه ی دکترا نظر دادن و با خودتون میگید محاله اینجا نتیجه نگیرم!
5میاید تو آخرین صفحه پست میزارین که من تازه اومدم میخام مماخمو عمل کنم شما چه دکتری پیشنهاد میدین؟
اولین جواب.......عزیزم صفحات قبل تاپیکو بخون شاید به نتیجه برسی....بعضیا یکم بیشتر حوصله دارن میگن عکس بزار و اینا............حالا بریم سر اصل مطلب
6بعد از یه مدت سردر گمی (یک ما تا یک سال)بالاخره به سلامتی دکترتو پیدا میکنی.
7از نکته ی 7 به بعد خیلی مهمه چون وقتی دکترتو پیدا کردی باید چند بار بری مطبش بشینی و کاراشو ببینی بعد تصمیم بگیری
8 کارای یه دکتر خیلی به دلت میشینه باهاش اوکی میکنی و میری از مماخت که از الان به بعد مث یه تیکه گوشت بی مصرف نگاش میکنی عکس میگیری بعدآزمایش خون و اینا.....بعضیا از صدقه سر عمل مماخ به وجود امراض دیگه مث تیروئید,کم خونی,سینوس,ایدز !!!و .....هم پی میبرن!
خلاصه روز عمل تعیین میشه و شما با یه دنیا استرس میرین اتاق عمل و با یه درد خفیف بیدار میشین واحتمالا مث من با خودتون آیینه میبرین!و اونجا وقتی خودتونو مشاهده میکنین دوباره به حالت اغما و بیهوشی میرید

دوستان این پست کمی تا حدودی جنبه ی شوخی داشت دیگه از اینجا به بعد قضیه جدی میشه که در پست های بعدی مینویسم !

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

2728
دوستانی که میخان عمل کنن توجه داشته باشید که خود عمل بینی خیلی سخت نیست و برای بعضیا از جمله خود من خیلی راحته که بستگی به جراح و حتی کلینیکی که توش عمل میکنین هم داره.اما مراقبتهای بعد از عمل خیلی خیلی مهمه پس اگه سرکار میرین و یا یچه ی کوچیک دارین یه زمان مناسب رو برای عمل در نظر بگیرین که خیلی اذیت نشین.

چند روز قبل از عمل از خوردن دارو مگر با مشورت دکترتون خودداری کنید .من شنیدم که خوردن آب هویج و کرفس میتونه موثر باشه کلا سعی کنین خودتونو تقویت کنید.
یعد از عمل تا چند ساعت چیزی نخورید و بعد با مایعات شروع کنید .البته خیلیا به محض اینکه بهوش میان بالا میارن که یا به مواد بیهوشی حساسیت داشتن یا اینکه شب قبل عمل از ترس اینکه فردا گشنه میمونن غذای بیشتر و سنگین میخورن.
خلاصه تا چند روز باید طاق باز بخابید و غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد ندارن مصرف بفرمایید.در ضمن آبمیوه ی طبیعی بخورید.کمپرس یخ حتما حتما بزارید تا صورتتون کبود نشه.

در مورد شکل بینی اصلا نظر ندید خواهشا(البته اصلا دست خودت نیست میدونم!)چون هر روز به اندازه ی تمام روزای زندگی سورپرایزت میکنه و هر روز یکی از جلوه های زیباییشو بهت نشون میده!
سعی کنید هر چند ساعت یکبار با سرم شستشو بدید من از گوش پاک کن هم خیلی با ملایمت استفاده میکردم که دکتر ممنوع کرد!!!
و در آخر:کم تو آیینه نگا کن عزیزم
چیزای دیگه م که یادم اومد میگم
مائده عزیزم اینا برای کاهش ورم و کبودی خوبه
مائده این پکای یخو که مامی ساشا گفت داروخونه ها دارن منم گرفتم ولی به نظر من خودت تو خونه یخو تو دو تا کیسه کنی بهتره چون این عینکا یکم به قالب بینی فشار میاره

جینجر به نظر من کسایی پشیمون میشن که از اولم بینیشون مشکل زیادی نداشته یا اینکه دکتره دیگه واقعا ناشی بوده و زده بینیشونو داغون کرده
2738
دوستای عزیز خیلی قسمت خوبی رو درست کردین فقط بهتره قانون بذارین که اینجا هم پر از اسپم نشه منم عمل کردم دکترمو از همینجا پیدا کردم . تجربیاتمو نوشتمو اینجا براتون میذارم
درد من حصار برکه نیست، درد من زیستن با ماهی هایی ست که فکر دریا به ذهنشان خطور نمیکند
انتخاب پزشک
دوستای عزیزم 1برای انتخاب دکترتون حتما تحقیق کنید با توجه به بیس بینی ای که دارید باید بدونید که اون دکتر آیا تو عمل نوع بینیتون تبحر داره یا نه. مثلا گوشتی بودن و یا انحراف داشتن دوتا مسئله خیلی مهمه اینکه دکتری اگه نتونه انحراف بینی رو بگیره حتی اگه خیلی کم باشه بعد از عمل که بینی کوچیک میشه حتما برای تنفس ایجاد مشکل میکنه، پس راجع به این مسائل حسابی از بیمارایی که تو مطب هستن پرس و جو کنید و 2از نظر زیبایی هم به شکل بینی هایی دقت کنین که حداقل یک ماه و خورده ای از عملشون گذشته باشه چون من کسایی رو دیدم که بعداز خوابیدن ورم اولیه ، بینی شون خیلی تغییر کرد بااینکه تا 18 ماه طول میکشه که ورم کاملا بره ولی حداقل قبل از یک ماه به هیچ عنوان نمیشه نظر داد، ممکنه بینی کج بشه یا سوراخا نا متقارن بشه ولی واقعا تغییر میکنه، و3 اینکه به بینی کسایی دقت کنید که پرسیده باشین بیس بینیشون مثل شما باشه این خیلی مسئله ی مهمیه چون یه بینی بزرگ با پوست کلفت طبیعتا نتیجه نهاییش از یه بینی کمکار، به چشم ضعیف تره؛ ولی چه بسا تغیرات مثبت تر و بیشتری نسبت به قبلش کرده باشه تا اون بینی کمکار که مشکلات کمتر و ظاهر بهتری داشته.
4 یه نکته مهم دیگه اینکه خیلی کمال گرا نباشید تصور آرمانی داشتن از عمل ممکنه واقعا بعدا باعث افسردگی باشه و 5اینکه اصلا دنبال دکتری نگردین که همه ی کاراش خوب باشه من گشتم نبود این توقع اشتباهیه. چون یه دکتر خدا نیست و ممکنه درصدی خطا تو کارش باشه اگه دیدین کفه ی ترازوی کارای خوبش سنگین تره به خدا توکل کنید و به دکترتون اعتماد.
اینطوری وقتتونم تلف نمیشه خودم اگه اینترنتم قطع نمیشد شاید تا الان عمل نمیکردم چون اینجا با کلی نظرات مختلف که ناشی از سلیقه های متفاوته روبرو بودم و خیلی وسواسی شده بودم. 3بار مطب دکتر کامیابی رفتم از نظر من درصد کارای خوبش بیشتر دکترای دیگه بود ولی این کاملا سلیقه ایه. البته بینی های گوشتیش سربالا بودن که دوست نداشتم اما بینی های استخوانیش خیلی خوب بودن بعضی ها نیمه فانتزی و بعضی ها واقعا طبیعی ولی شیک بودن. به اونایی که میپرسیدم تازه عمل کرده بودن اصلا دقت نمیکردم که رایم بیخود زده نشه و اونارو امروز که میبینم خیلی بهتر شدن تازه فرم بینیشون معلوم شده.
خود دکتر کامیابی کلا خیلی مهربونه ولی کاملا ناگهانی تغییر میکنه و بداخلاق میشه و زود جوش میاره ولی ازوناییه که چیزی تو دلش نیست، 400 تومان هم تخفیف داد حینش بداخلاقی هم کرد. یکی از آشناهامون که فهمید میخوام با کامیابی عمل کنم بهم گفت شک نکنم چندتا از فامیلاشون پیش کامیابی عمل کردنو راضی بودن خودشم 6 سال پیش عمل کرده و با اینکه توپ به بینیش خورده بینیش آخ نگفته دیگه منم دل رو زدم به دریا

درد من حصار برکه نیست، درد من زیستن با ماهی هایی ست که فکر دریا به ذهنشان خطور نمیکند
روز عمل
تو کیلینیک پویا عمل کردم 30 دی ساعت 8 صبح. میگن صبح بهتره چون دکتر خسته نیست. پرسنل اونجا خیلی عجله داشتن دست منو گرفته بود و تغریبا میدویدیم! 40 تومان هم اونجا پول لباس دادم. قبل از عمل اصلا استرس نداشتم انگار میخواستم برم آرایشگاه چون به خدا توکل کردم و از انتخاب دکترم هم مطمئن بودم میدونستم اگه خوب نشم ، بدهم نمیشم. دکتر که اومد بالاسرم خیلی مهربون شده بود و کلی بهم روحیه داد از بینیم هم چندتا عکس گرفت و من مجبور نبودم قبل عمل پول طب نگار بدم. دکتر بیهوشیم تا دولا شد رو دستم من بیهوش شدم اصلا نفهمیدم چی گفت! خیلی هم دیر بهوش اومدم روی تخت تو بخش بودم و مامانم خیلی صدام کرد تا تونستم چشمامو باز کنم ولی فقط از نزدیک میدمشون ، یعنی ته بی جنبگی! همشم میخواستم بخوابم نمیذاشتن ولی تنها چیزی که خوب حس میکردم درد تیغه بینیم بود خیلی درد داشتم دارو تو سرمم زدن یه پرستار اومد گفت بهش آب بدین و رفت بعد یکی دیگه بلافاصله اومد گفت 2،3 لیوان آب میوه بدین به زور پرستارا میخوردم و ناگهان خیلی ببخشید حالم بد شد و کلی گلاب بروتون خون برگردوندم ولی انگار تمام گیجی داروی بیهوشی پرید و مسکن هم اثر کرده بود و کلی حالم خوب شد و شنگول شدم دیگه بیناییم هم کامل برگشت. دوتا سرم بهم زدن و تمام مدت یخ رو رو صورتم تحمل کردم و خیلی کم مامانم برش میداشت تا برم خونه اصلا کبود نبودم اما تو ماشین تا خونه پشت چشمم یه کم سیاه شد تو خونه هم دو روز کامل همش یخ میذاشتم حتی شبا که هر دو سه ساعت بیدار میشدم و خواهرم برام یخ میذاشت کبودیام اصلا بیشتر نشد و در عرض یه روز صورتی شد. اگه میتونید تو ماشین هم یخ بذارین. از وقتی تو کیلینیک حالم بد شد دائم خونریزی داشتم گاز زیر بینیمو تند تند عوض میکردم خیلی بد بود . راستی تا یه هفته اول تا میتونید مایعات بخورین تا داروی بیهوشی سریع از بدنتون خارج شه.

روز کشیدن تامپون
تامپون تامپون که میگن همون گاز معمولیه که لوله میکننو نمیدونم چه جوری حدود فکر کنم 30،40 سانتی تو بینی جا میکنن! هرچی دستیار دکتر تامپونرو میکشید تموم نمیشد من فقط جیغ میزدم ، یه پسره برام اونجا برام آب قند درست کرد! یکی آب میوه برام گرفت! کلی خجالت کشیدم خواهرم که خودش پارسال عمل کرده و عذاب وجدان گرفته بود میگفت نمیدونستم درد داره وگرنه برات اب میوه میگرفتم! ولی بچه ها به خدا خیلی بد بود نمیدونم چرا همه میگن درد نداره
تا دو روز بعد تامپون بازم یه کم خونریزی داشتمو تو بینیم هم قرمزو متورم بود و نفس نداشتم کلی غصه میخوردم. اما اما روز پنجم بعد عمل تورم داخلیم محو شده بود و منم با سرمی که گرم میکردم داخل بینیمو میشستم تونستم بعد از عمری زندگی از سمت چپم هم که قبلا انحراف داخلی داشت نفس بکشم. هنوزم باورتون نمیشه با لذت نفس میکشم مخصوصا وقتی شبا بیدار میشم و میبینم دیگه مثل گذشته ها دهنم باز نمیمونه کلی ذوق میکنم .
برای پاک کردن صورتم از محلول Sibum H2O مارک بیودرما استفاده کردم که نیاز به شستشو با آب نداره

روز برداشتن قالب
دوستای عزیزم من روزای سختی داشتم همش درد داشتمو مسکن میخوردم . چسبای روی قالب برام مثل یه لباس کثیف بود که باید تحمل میکردم. البته قبل برداشتن تامپون دو بار حموم کردم مامانم با دوش دستی سرمو که به عقب خم کرده بودمو آروم میشست منم حوله رو رو پیشونیم نگه میداشتم تا آب به صورتم نفوذ نکنه و بعدشم از گردن به پایین سریع دوش میگرفتم که زیاد بخار تو حموم چسبمو شل نکنه. شبا نشسته خوابیدن هم سخته حتما یه با چیزی زیر گودی کمرتون رو پر کنید که کمر درد نگیرین من یه ملافه هم تا میکردمو دور سرم میذاشتم که سرم به چپ و راست نیفته . برای خوب شدن زودتر ورم هنوزم نیمه نشسته میخوابم. تا دو هفته کاملا غذای آبکیومیکس شده خوردم چون دندونام و سق بالاییم خیلی درد میگرفت الانم از ترسم چیزای سفت نمیخورم مثلا سیبو رنده میکنم. روزی 3لیوان آب کرفس خوردم برای بهتر شدن مزه ش میتونیید با اب هویج درستش کنید خوشمزه میشه.خلاصه روز برداشتن قالب حموم کردمو حسابی چسبارو خیس کردم البته خودشون کثیف و شل شده بودن خواهرم که خاطره خوبی ازبرداشتن قالب و کشیدن بخیه نداشت برام دو تا آب میوه گرفت! ولی قالبو که برداشت فکر کردم چسبو برداشت اصلا درد نداشت بخیه هم همینطور. کلا من برعکس دیگران بودم! تو این زمان تغییرات بینیتون معلوم میشه بعد از برداشتن قالب شروع میکنه به ورم کردن. من اینو میدونستم آیینه برده بودم و شکل بینیمو خیلی دوس داشتم خود دستیار دکتر هم که خیلی صبوره برعکس خوده دکتر، گفت یکی از کارای شیک دکتر شده. منم الان صبوری میکنم که ورمش بره چون شکل اصل بینیمو دیدم . بخیه هامو خیلی ظریف زده دستش درد نکنه زیاد جاش معلوم نیست 35 تومان هم پول ژل دادم. ولی تا بالای بینیم بخیه داره 6 ماه یا 9 ماه دیگه نمیدونم ،باید برم بکشم ولی خواهرم میگفت نداشته. گفتم تا دو هفته هم درد داشتم ولی تغییرات مثبت ظاهریم و حل شدن مشکل تنفسیم میارزید به همه درد و خونریزی که داشتم. راستی پوستم زیرچسب قالب داغون شده بود اول با لیف لایه بردار با کرم شستشوی ملایم شستم و تا چندشب کرم سی گلAHA 10% میزدم تا دوباره پوستم شفاف شد ولی زیر چشمام حالت چروک پیدا کرده خیلی ناراحتم میکنه به نظرتون میره؟
الانم یه روز در میون تا دوماه رایگان دستیار دکتر چسبمو عوض میکنه البته این بیشتر برای تبلیغاته که هروقت کسی میاد مشاوره کلی نمونه میبینه. منشی دکتر هم یه خانوم میانساله ولی خیلی باحاله همیشه یه جو صمیمی تو مطب هست. برای تخفیفم همین خانوم بالایی دکترو راضی کرد.
ببخشید که زیاد حرف زدم امیدوارم تجربه هام براتون مفید باشه وکسایی که دکتر کامیابی تو گزینه هاشونه، بد و خوبه کارشو بدونن سعی کردم صادقانه همه چیو بگم
موخلی:
راستی بچه هایی که زیر چشمشون کبود شده سیب زمینی تازه رو حلقه حلقه کنن بزارن روی کبودی ...نشاسته سیب زمینی خیلی مفیده برای کبودی و خون مردگی ...بعدشم صورتتونو با دستمال مرگوب آرایشی راحت پا کک کنین....اینو از تو یه سایت پزشکی خارجی خوندم که کلی تعریف کرده بود
مامان نونو :
در زمان ترخیص برای شما مسکن،آنتی بیوتیک و آنتی هیستامین نسخه میشود.
در هر زمان می توانید با پزشک خود تماس بگیرید.
رزیم غذایی در ابتدا به صورت مایعات و از روز بعد معمولی میشود. به مدت 2 هفته از مصرف خوردنیهایی که مستلزم حرکت زیاد لبها باشد (مثل سیب )پرهیز نمائید.
سر شما در زمان استراحت باید کمی بالا تر از بدن بدن باشد.
کمپرس سرد (کیسه حاوی یخ) روی چشمها به مدت 48 ساعت باعث کاهش ورم خواهد شد. میزان ورم در ظرف 72 ساعت به حداکثر می رسد.
ترشح از بینی تا 72 ساعت طبیعی است ودر صورت لزوم گاز کوچک جلوی بینی را تعویض نمائید.
گچ بعد از 10-7 روز برداشته میشود. در طی این مدت می توانید بدون خیس شدن گچ استحمام کنید.
شل شدن چسبها در طی 5 روز اول طبیعی است.
داخل بینی را می توانید با گوش پاک کن به آرامی تمیز کنید.
کبودی بعد از عمل طبیعی بوده وظرف 2 هفته از بین می رود.
بعد از بر داشتن گچ تغییرات عمده مشهود است ولی تغییرات تدر یجی در طی 12-6 کامل میشود.
بعد از برداشتن گچ تا 3 هفته حق استفاده از عینک را ندارید و از آن پس به مدت 3 هفته باید با چسب عینک را به پیشانی بچسبانید .
تا سه هفته از فین کردن از طریق بینی باید اجتناب شود و در صورت بروز عطسه باید با دهان باز باشد.
از فعالیت و ورزشهای سنگین مانند ائروبیک ،وزنه برداری ،خم شدن طولانی مدت برای 3 هفته پرهیز شود. ورزشهای تماسی مانند کشتی ، فوتبال ، رزمی و غیره تا 3 ماه ممنوع است.
بخیه های خارجی در روز پنجم کشیده شده و بخیه های داخلی خودبخود جذب می شوند.
پوست بینی شما بعد از جراحی نسبت به نور خورشید حساس است، بنابراین تا 8 هفته در مهرض آفتاب طولانی مدت قرار نگیرید یا از کرمهای ضد آفتاب استفاده نمائید.
حس نوک بینی شما بعد از جراحی کاهش یافته ولی در ظرف چندین هفته به حالت طبیعی برمی گردد.

در 24 ساعت اول پس از عمل بهتر است در جهت کاهش تورم دور چشم از کیسه یخ بر روی چشم ها استفاده شود. ساده ترین راه این است که دو عدد دستکش از جنس لاتکس با سه تا چهار قطعه مکعبی یخ در هر کدام پرشود و سپس دو دستکش به یکدیگر گره زده شده و بر روی چشم های بیمار قرار گیرد. در صورت آب شدن کامل یخ ها، لازم است این کار تکرار شود.

در مواردی که پس از عمل جراحی، در داخل بینی بیمار پانسمان قرار داده شده باشد، این پانسمان ها در روز اول تا سوم پس از عمل توسط جراح خارج می شوند.

در انتهای عمل جراحی بر روی بینی بیمار قالبی از جنس پلیمر سبک (به جای گچ که سابقا استفاده می شد) گذاشته می شود. این قالب بین روز چهارم تا هفتم توسط جراح از روی بینی برداشته می شود. در طی این مدت لازم است از وارد شدن هر ضربه و نیز از دست زدن به آن اجتناب شود. در همان روز برداشتن قالب بیمار می تواند قبل از مراجعه به مطب به طور کامل به حمام برود و سر و صورت خود را بشوید. در این حالت چسب ها شل می شود و برداشتن قالب را تسهیل می کند.

معمولا هیچ برش و یا بخیه ای بر روی پوست بینی وجود ندارد. در تعدادی از بیماران که بخیه دارند، بین روز چهارم تا هفتم توسط جراح بخیه بینی برداشته می شود.

پس از برداشتن قالب، با استفاده از چسب های ضدحساسیت بر روی بینی، سعی می شود تا ثبات بیشتری برای بینی در روند ترمیمی تامین گردد. مدت زمان استفاده از این چسب ها در بیماران مختلف متفاوت است.

در مواردی که توام با جراحی پلاستیک بینی، جراحی انحراف تیغه بینی نیز انجام شده باشد، در بسیاری از این موارد ورقه هایی از جنس سیلیکون به طور موقت در دو طرف تیغه بینی قرار داده می شود تا از چسبندگی و عود انحراف جلوگیری شود. این ورقه ها معمولا بین هفته اول تا سوم توسط جراح از داخل بینی بیرون آورده می شوند.

در طی این چند هفته پس از عمل به علت جمع شدن و خشک شدن ترشحات در داخل بینی ممکن است تنفس مشکل شود. برای رفع این مساله بیمار می تواند روزانه در چند نوبت محلول سرم نمکی نرمال را با استفاده از یک سرنگ 20 سی سی بدون سوزن در حالی که در دستشویی ایستاده است، در بینی خود بریزد، به طوری که بدون خیس شدن چسب ها، مقداری از ترشحات بینی شستشو داده شود و خارج گردد.

تا دو هفته پس از عمل سعی شود از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری شود.

در بعضی از بیماران در هفته های اول پس از عمل ممکن است لب بالا مقداری بیحس باشد. این حالت ظرف چند هفته از بین می رود.

در افراد شاغل معمولا یک هفته مرخصی برای انجام این عمل و دوران پس از آن کافی است. این زمان بسته به وضعیت و تمایل بیمار قابل تمدید است. رفتن به مسافرت نیز بعد از 5 تا 7 روز بعد از عمل بلامانع است.

در هفته های اول پس از عمل لازم است از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری شود. اشعه آفتاب موجب افزلیش ورم بینی می شود. همچنین لازم است از قرار گرفتن در معرض وسایل حرارت زا مانند اجاق گاز خودداری شود.

در طی روزهای اول پس از عمل از هر گونه ضربه به بینی باید پرهیز شود. به عنوان مثال در هنگام خواب باید طاق باز خوابید و در هنگام پوشیدن و درآوردن لباس از لباس های دگمه دار یا زیپ دار استفاده کرد تا ضربه ای به بینی وارد نشود.

در هنگام خوابیدن سعی شود نیم تنه بالاتر از پاها قرار گیرد تا ورم کمتری در ناحیه صورت ایجاد شود. می توان در منزل با گذاشتن بالش هایی در زیر تشک، شیب حدود 30 درجه را ایجاد کرد. نشستن یا ایستاده بودن در روز اول نه تنها مانعی ندارد بلکه بهتر از این است که بیمار درازکش باشد چرا که این حالت عمودی به کاهش ورم کمک می کند.

در هفته های اول پس از عمل لازم است از فعالیت های بدنی شدید و ورزش های سنگین اجتناب شود، بویژه ورزش هایی که موجب برافروخته شدن صورت می شوند. از ورزش های رزمی و یا ورزش هایی که با احتمال ضربات توپ به بینی همراهند مدت زمان بیشتری باید اجتناب شود.

هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد بجز آن که از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی نیاز دارند، مانند استیک، کباب برگ، ساندویچ و امثال آنها در هفته های اول باید پرهیز شود. در طی روزهای اول پس از جراحی بهتر است گوشت و مواد مغذی دیگر ابتدا در مخلوط کن نرم شود تا جویدن کمتری لازم باشد. همچنین از خوردن چای و قهوه داغ در این روزها اجتناب شود. نوشیدن مایعات کافی مانند آب میوه و سوپ در رفع خشکی دهان کمک می کند.

در هفته اول پس از عمل سعی شود عطسه با داهان باز انجام شود و از حرکات شدید صورت در هنگام خنده و و نیز ازگریه اجتناب شود.

می توان با استفاده از مسواک نرم دندان ها را مسواک رد به شرطی که از دستکاری لب بالا اجتناب شود.

شستن صورت یا حمام کردن به شرطی که پانسمان روی بینی خیس نشود بلامانع است.

به مدت یک ماه پس از عمل از شنا کردن، آفتاب گرفتن و سونا خودداری شود. شیرجه به مدت دو ماه و اسکی روی آب به مدت سه ماه باید کنارگذاشته شود.

از گذاشتن عینک طبی یا آفتابی به مدت یکماه خودداری شود. در صورتی که با استفاده از چسب ضد حساسیت عینک به پیشانی متصل شود، از همان روز اول می توان از عینک استفاده نمود.

استفاده از لنزهای تماسی چشم روز بعد از عمل بلامانع است.

استفاده از مواد آرایشی بلامانع است.

بخاطر اثر چسب های بینی بعضی از بیماران ممکن است تصور نمایند که بینی ایشان بیش از حد بالا برده شده است، اما پس از برداشتن چسب ها نوک بینی به تدریج در وضعیت طبیعی خود قرار می گیرد.

حدود 70 درصد ورم در دو هفته اول پس از عمل می خوابد. 15 درصد ظرف دو ماه، 10 درصد ظرف یک سال و باقی ورم به تدریج ظرف دو سال فروکش می کند. تصاویر1، 2 و 3 به ترتیب یک بیمار عمل شده توسط مولف را پیش از عمل، یک ماه پس از عمل، و یک سال پس از عمل نشان می دهد. تفاوت بینی یک ماه و یک سال پس از جراحی کاملا مشهود است. معمولا نوک بینی آخرین جایی است که ورم آن می خوابد.

اکثر بیماران درد مهمی پس از عمل ندارند. گاهی به علت پانسمان داخل بینی احساس سنگینی و درد خفیف در ناحیه صورت و پیشانی وجود دارد و با مسکن های ساده مانند استامینوفن قابل رفع است. از خوردن مسکن هایی مانند آسپیرین یا بروفن، قبل و بعد از عمل باید خودداری شود زیرا با کاهش انعقادپذیری خون، تمایل به خونریزی را افزایش می دهند.

به علت چسب هایی که پس از عمل برروی بینی زده می شود، ممکن است در ماه های اول پس از عمل پوست بینی چرب تر باشد و نیز در افراد مستعد جوش های صورت بیشتر شود که در این موارد توسط پزشک داروهای مناسب تجویز می شود.

در روزهای اول پس از عمل گاهی حالت افسردگی برای بیمار ایجاد می شود . استرس پیش از عمل، تورم صورت و چشم ها، شکل جدید بینی و تغییراتی که برای اولین بار توسط بیمار مشاهده می شود و ممکن است برای او غیر منتظره باشد از عوامل موثر در این نگرانی زودگذر هستند. گاهی همراهان بیمار با اظهار نظرهای پی در پی که مبتنی بر دید هندسی و درشت نمایی تلسکوپیک است، دید لوله تفنگی با زاویه ای بسیار باریک را در نگاه به بینی به بیمار القا می کنند و موجب تشدید وسواس و نگرانی بیمار می شوند.

پس از هفته های اول در تعدادی از بیماران ممکن است نوک بینی ورم زیادی داشته باشد. به خصوص در بینی های گوشتی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا ورم بینی فروکش نماید و در طی این مدت موقتا بینی بزرگ جلوه می کند به طوری که حتی برخی از اطرافیان که تصویر چهره قبلی بیمار را دست خود ندارند تصور می نمایند که بینی حتی بزرگتر هم شده است. بدیهی است که اگر بینی گوشتی با وجود ورم زیاد کوچک باشد، پس از فروکش کردن ورم یک بینی غیرطبیعی خواهد شد.

دست کم دو سال برای اظهار نظر نهایی در مورد نتیجه عمل باید صبر کرد. بسیاری از بیماران چند هفته پس از عمل درحالیکه هنوز ورم بینی بطور کامل فروکش نکرده است با نگاهی موشکافانه درجلوی آینه ساعتها به نظاره بینی خود می نشینند. این نگاه موشکافانه که تنها به بینی معطوف بوده و به سایر اعضا صورت توجهی ندارد، موجب می شود که از یک سو بسیاری از عدم تقارنهای طبیعی، به صورت عیب جلوه کند واز سویی دیگر زیبایی وتناسب ایجاد شده بینی با دیگر اجزای صورت، تحت الشعاع نگاه محدود به بینی قرارگیرد.
2706