موضوع: دغدغه این روزهای ما (مامانای خرداد 91) + اظهار نظر

صفحه 1 از 30  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  بعدی آخر
کاربران حاضر: 0 کاربر و 1 مهمان
زهره جون پست ها : 3614عضویت:1387/2/9
1391/10/16 - 4:14 عصر
بسم الله الرحمن الرحيم

ماماناي ارديبهشت وخرداد 91 بفرمايين اينجا پرسش و پاسخ داشته باشيم . لطفا همه همكاري كنن
"شما به عمل کردن به آن چه مي دانيد مستحق تريد تا دانستن آن چه نمي دانيد" امام علي (ع)
1391/10/16 - 4:18 عصر
هر سوالی که مطرح شد ب ه همراه پاسخهاش من شماره صفحه هاشونو میزارم تو این قسمت صفحه اول تا هر کس سوال مشابه داره راحت جوابشو پیدا کنه

اینجا هم برای نی نی های خرداد و اردیبهشتیمونه که آلرژی دارن
http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=332741&PageNumber=1

====================

با اجازه همگی من تاپیک رو مرتب و دسته بندی کردم ...

موضوع ................ صفحه
بازی ...................(1)
ایمنی کودک...........(1)
دندان ................. (1)
خانه داری .............(1)
یبوست................ (1)
تعویض پوشک ........(1)
تغذیه6 و 7 ماهگی...(1)
خواب ................. (1)
شیر و شیر دهی.... (1)
مشکلات رفتاری .... (1)
آلرژی..................(1)
عفونت ادراری .......(1)
مکملها...............(1)
تب....................(1)
وزن گیری............(1)
بیماریها...............(2)
والدین................(2)
اسهال...............(2)
پیشرفت و تکامل...(2)
حمام کردن .........(2)
آشپزی.............(2)
تغذیه 8 ماهگی....(2)
مدفوع.............(2 )
خواب 8 ماهگی...(2)
جشن دندونی ...(2)
شعر .............(2)
دور سر ...........(2)
بیماریهای چشم ..(2)
بازگشت به شیردهی(3)
شیرینی پزی.....(3)
کیک پزی.........(3)
نظم در خانه.....(3)
کتاب های مفید..(3)
کودک و سفر.....(3)
اضطراب جدایی..(3)
تغذیه 9 ماهگی..(4)
پیشرفت و تکامل 9 ماهگی(4)
خطرات و آسیب ها(4)
رفتارهای کودک....(4)

**********************************************************************************
از این به بعد هر مطلبی مینویسید به مطالب مرتب شده اضافه میشه

فقط یه لطفی بکنید برای سهولت مرتب سازی مطالب جواب هر سوال رو توی یه پست جداگانه بدید. چون تفکیکشون خیلی وقت گیر بود ..خودتون موضوعی پاسخ بدید و توی یه پست در مورد چند تا موضوع نظر ندید هر پست یه موضوع باشه فقط ..

در مورد گفت و گوهای معمولی هم لطفا تو کلوپ صحبت کنید تا اینجا بمونه برای پرسش و پاسخ ..

ممنونتون میشم
**********************************************************************************

ازتون خواهش میکنم اینجا مقاله نزارید باعث شلوغی تاپیک میشه
من خودم به شخصه اصلا حوصله نمیکنم و اذیت میشم ..
لطفا فقط ادرس مقاله رو بزارید به همراه موضوع تا هرکس خواست مراجعه کنه و بخونه .. تا اینجا هم شلوغ نشه و مامانا راحت جواب سوالشونو پیدا کنن ..
ممنونم از همراهیتون
"شما به عمل کردن به آن چه مي دانيد مستحق تريد تا دانستن آن چه نمي دانيد" امام علي (ع)
1391/10/16 - 4:21 عصر
بازي

آپلود عكس كوچولوهاي فارسي

زهره جون:

براي بازي هم الان بازيهاي زيادي تو كتابا و سايتاي مختلف هست كه كمك ميكنه به بچه ها . بستگي به سن بچه داره و اينكه تو چه مهارتهايي ضعيف باشه ... مثلا بچه هايي كه هنوز بدنشون سفت نشده: بچه رو بغل كنيد و به حالت ايستاده تو بغلتون نگهش دارين و سعي كنيد به چپ و راست بچرخونيدش از سمت پهلو .. اينجوري اگه هنوز بدن و گردنش سفت نشده باعث ميشه كه سفت بشه و ماهيچه هاش قوي بشن ...

شهرزاد مامان آروين :
د ر مورد بازيهاي مناسب اين سن بچه ها :
دالي بازي.
در آوردن صداي حيوانات و معرفي اونا.
مكهب هاي رنگي بريزيم جلوش براي افزايش مهارت هاي دستي.
خوندن شعر و رقصيدن و دست زدن.
پسر من عاشق اينه كه ايستاده بگيرمش و مثل فنر بالا پايين بپره.
من گاهي به پشت دراز ميكشم پاهام رو ميارم توي شكمم و آروين رو ميذارم روي ساق پام و محكم ميگيرمش و پاهام رو بالا و پايين ميآرم. آروين هم كيف ميكنه.
شوت كردن توپ رو هم خيلي دوست داره.
گاهي با يه جعبه ساده هم كه تپ تپ بزنه روش كلي سرگرم ميشه.
و هميشه هم براش حرف ميزنيم و چيزي تعريف ميكنيم. مثلا باباش ميبرش پشت پنجره و آسمون و خورشيد و ابر و درخت و خونه و در و .... براش تعريف ميكنه و بهش نشون ميده. آروين هم خيلي خوب گوش ميده.

مامان ليليا: نم با ليليا اين بازي هارو انجام ميدم:

اول بگم كه دالي بازي تو اين رده سني بازي مهميه كه ميتونه كمك زيادي به رشد ذهن و بالا بردن هوش بچه بشه

ميتونيد يه حوله بندازيد رو سرتون وهمزمان با برداشتن حوله از صورتتان و نشان دادن صورتتان به او بگيد دابي موشه كه هر چي بيشتر بازي كنيد باهاش بازي با مزه تر ميشه. ميتونيد اين بار حوله رو بندازيد رو سر ني ني گوگولو تا ببينيد اون چه مي كنه. يادتون باشه هر بار كه حوله رو بر مي داريد بگيد دالي موشه.
با دهنتون صداهاي مختلف در بياريد و بهتره كه دستشو بذاريد روي دهنتون و
وزوز زنبور
فرفركردن
هوا را از لپ خارج كردن
سوت زدن
سرفه كردن تظاهر به عطسه كردن
انجام بديد.

به همين سادگي
به همين شيريني

تشويقش كنيد تا چيزي رو به شما بده و بعد بهش برش گردونيد ......... براي مهارت دستاي كوچولوشون.

اونو بغل كنيد و براش اواز بخونيد و در اوازتان از كلمه هوا استفاده كنيد وتا به اين كلمه رسيديد او را به هوا بلند كنيد سپس پايين بياوريد و او را بوسيد.
كتاب هم خيلي براش مي خونم بيشتر كتاب شعر
با دهنم براش اهنگ ميزنم و بيت بيت شعر كتاباشو ميخونم
خيلي دوست داره

روزي 30 دقيقه يا بيشتر هم براش موسيقي كودكانه ميذارم با صداي بلند
رقص هم كه ديگه نگو عاشقشه

مامان فندوقچه: نم با پسرم دالي بازي ميكنم.براش مرتب شعر ميخونم.خيلي باهاش صحبت ميكنم.هر چقدر تعداد كلماتي كه ميشنوه بيشتر باشه تو رشد مغزش تاثير داره.صداي حيوانات مختلف رو براش درميارم كه خيلي دوست داره.باهاش توپ باري ميكنم
پسر من عاشق دالي بازيه و جديدا ياد گرفته يه چيزي رو كه دم دستش باشه بگيره جلوي صورتش و بعدش ميزنه كنار و تا من ميگم دالي غش ميكنه از خنده.
توپ بازي هم كه بازي مورد علاقه بچه هاست.من توپهاي كوچيك رو ميدمش دست آروين و ازش ميخوام كه بهم برگردونه.تو سر توپ بزرگش هم با دستم ضربه ميزنم كه ميخوره زمين و بالا مياد.اروين هم به تقليد از من دستاشو محكم ميكوبه رو سر توپه تا تكون بخوره.
هر روز كتاب ميخونيم،تكونش ميديم تا صدا بده بعش پاره ميكنيم و در نهايت هم مثل بقيه چياز ميخوريمش.
راستي از اونجايي كه آهنگ تو رشد ذهني بچه ها خيلي موثره من اكثر ا حرفامو به صورت شعر در ميارم و برا ميخونم.بعلاوه آهنگهاي ديگه هم براش ميخونم و حتما در طول روز براش موسيقي ميذارم.اونم قشنگ باهاش ميرقصه.عاشق رقصيدنه پسرم.
يكي ديگه از سرگرميهاش درآوردن و گذاشتن اسباب بازيهاش داخل يه سبد كوچولوئه كه از سر و صداي اينكار خوشش مياد.
تو روروئك هم خوب بازي ميكنه.همه جا ميره و مخصوصا تو آشپزخونه همه جا سرك ميكشه.عاشق اينه كه ماشين لباسشويي كار كنه و جلوي اون وايسه و تماشاش كنه يا اينكه كشوها رو بكشه بيرون يا روميزي رو بكشه.
از اونجايي كه تنها بازي كردن براي رشد خلاقيت بچه ها لازمه تو طول روز 1،2 بار ميذارمش تو اتاق خودش رو تختش.ياد گرفته كه با تكون دادن خودش گهوارشو تكون ميده و بازي ميكنه.اسباب بازي هم ميدم دستش كه باهاش كلي ورميره.
از اين اسباب بازيهاي آموزشي هم داره كه كليدهاشو ميزنه و صداي حيوانات پخش ميشه و ذوق ميكنه.
اگر حوصله داشته باشه دمر ميشه و كمي سينه خيز ميره و با هر چيزي كه رو زمينه بازي ميكنه.اما بعضي وقتا فقط دوست داره بغلش كني و باهاش حرف بزني و بخندي و حتما در طول روز چندين بار براش اينكارو ميكنم.
.
.
اگر از 1 ماهگي بازي با كودك خود را شروع كنيد كودك در 6،7 ماهگي قادر خواهد بود سينه خيز برود.در 8 تا 9 ماهگي ميتواند از پله ها بالا برود و 2 ماه بعد ميتواند بايستد و راه برود.چنين كودكي اشتهاي خوبي خواهد داشت،خوب وزن ميگيرد،كمتر گريه ميكند و خواب او منظم خواهد بود.چنين كودكاني زودتر صحبت خواهند كرد .
براي بازي كردن با كودك واكنش او را در نظر بگيريد.اگر واكنش او رضايت بخش بود بازي را ادامه دهيد در غير اينصورت بازي را متوقف كنيد.
.
.
بازيهاي مناسب كودك در سنين 7 تا 9 ماهگي:
سينه خيز رفتن:سينه خيز رفتن به رشد عضلات گردن و كمر كودك كمك ميكند و براي ايجاد تناسب اندام ضرورت دارد.
سينه خيز رفتن به روي شكم پدر و مادر
سينه خيز رفتن به كمك پارچه
تمرين براي آموختن نشستن
تمرين براي آموختن ايستادن
تمرين براي ياد گرفتن حركات ظريف با دست
درآوردن و انداختن اشيا داخل جعبه
كف زدن با دست
آموختن كلمه و معني بله و خير

Vivol,mahtisa: منم با ماه ني ني ام دالي بازي ميكنم . يه پتوي لطيف و نازك داره اون رو ميكشم روي صورتش و باز ميكنم و تا پيدا ميشه ميگم دالييييييييي! مدتيه كه خودش ياد گرفته و پتوشو خودش ميبره روي صورتش و قايم ميشه من ميگم ماه تيسا كجاست ماه تيسا رفته؟ بعد يهو خودش پتو رو با هيجان از روي صورتش باز ميكنه و من ميگم دالييييييييييي و اون خنده ماه و عسلش رو تقديم من ميكنه و باز تكرار و تكرار... سرعتشم تو اين كار گاهي خيلي زياده تا من بگم دالي اون دوباره رفته زير پتو قايم شده و من عقب ميمونم هههههههههههه

هر وقت ميخوام باهاش بازي كنم يا بخوابونمش براش شعر ميخونم خيلي وقتا شعرهايي كه اتفاقي همون موقع توسط خودم سروده ميشه و خودم هم تعجب ميكنم كه چطور خود به خود اينهمه بيت رو پشت هم چيدم.

صداي حيوانات رو هم با آواهاي مختلف و با حركات در ميارم ماه تيسا خيلي دوست داره مثلا" ميگم هاپو چي؟ ميگه هاپ هاپ هاپ هاپ و با صداي هاپو از دور كم كم صورتمو به صورتش نزديك ميكنم و خيلي هيجان زده ميشه

من براي ماه تيسا حلقه هاي رنگي با اندازه هاي بزرگ تا كوچيك كه دور يك ميله ايستاده قرار ميگيرن خريدم. شايد زود باشه ولي سعي ميكنم باهاش اسم رنگها مفهوم كوچيك و بزرگ و انداختن حلقه ها با دستش دور اون ميله ايستاده رو تمرين كنم. حلقه ها رو يكي يكي با گفتن اسم رنگاشون و اينكه كدوم بزرگتره و اول اين بعدا" اون يكي (براي ياد گرفتن مفهوم نوبت و ترتيب) از بزرگ تا كوچيك ميندازم دور ميله بعد ميريزم زمين و اين بار نوبت ماه تيساست. يكي يكي حلقه ها رو ميدم دستش رنگش رو ميگم و ميگم ماه تيسا بندازش اينجا و اشاره به ميله ميكنم اونم دستشو نزديك ميله ميكنه و البته بيشتر وقتها دلش ميخواد حلقه رو نگه داره يا به جاي انداختن دور ميله بكوبتش به ميله منم اجازه ميدم لذت ببره بعد هر وقت بندازه دور ميله كلي تشويقش ميكنم.

با باباشم بيشتر موشك بازي ميكنه باباش ميخوابه روي زمين و ماه تيسا رو رو به خودش ميبره بالا. ماه تيسا شكل موشك صاف ميشه باباش نزديك صورتش ميكنه و ميگه قام قام قام قام و ماه تيسا قهقهه ميزنه دوباره ميبره بالا و چپ و راست و دايره اي تو هوا شكل موشك حركتش ميده اونم غش ميكنه از خنده ....

ماه تيسا عاشق آينه و نگاه كردن به خودش و جلو عقب كردنش روبروي آينه و ... ما هم چند بار جلوي آينه در روز باهاش بازي ميكنيم.

فهيمه( مامان فرناز ناز): منم شعر و كتاب مي خونم و گاهي نازنازم با من همراهي مي كنه و صدا درمياره بعدم حمله ور ميشه سمت كتاب و تلاش مي كنه ورقاشو پاره كنه...
دالي بازي هم خيلي دوست داره ... با هم ورزش مي كنيم و مي رقصيم جديدا تا مي گم نيناي نيناي يا بشكن مي زنم دست راستشو مياره بالا از مچ مي چرخونه ....
تو پ بازي هم خيليييييي دوست داره و تا باباش مياد زير بغلشو مي گيره اونم تند تند ثدم بر ميداره تا به توپ شوت بزنه ، گاهي هم من و شوشو روبروي هم مي شينيم و توپ رو به سمت هم غل مي ديم جوجو هم كللللللي ذوق مي كنه اين بازي واسه هماهنگي چشم و دست و پا خيلي موثره.....
يه بازي پيدا و پنهانم مي كنيم يه چيزي كه دوست داره مي زارم جلوش تا مي خواد بگيره يه پارچه ميندازم روش مي گم "نيست!" اونم سعي مي كنه پارچه رو بزنه كنار ... وقتي ديد مي گم " پيدا شد اينجاست" يا يه سطل مي زارم مكعب هاي رنگي مي ريزم جلوش و با همديگه مي ريزيم تو سطل ضمن انجام اين كار ميشمورم و رنگاشم بهش مي گم ....
مي برم جلوي آينه صورتشو نشون مي دم و صورت خودمو توضيح مي دم الان ياد گرفته دماغمو مي گيره بوق مي زنم يا مي گم دستو بده بخورم...دستشو مياره بالا مي بره سمت دهنم.
يه اسباب بازي صدا دار يا دسته كليد مي گيرم پشتم و تكونش مي دم اونم دنبالش مي گرده منم هي مي گم " كجاست .... پشتت نيست؟.... اين طرف .... اون طرف .... اين زير .... اون بالا .... " بعد كمكش مي كنم پيداش كنه تا مي بينتش غش غش مي خنده .....
با يه عروسك يا با دستم به سمت صورتش مي برم و مي گم " اومد ... اومد ... اومــــد....فرناز بخورههههههه" اونم سعي مي كنه بگيره منم هر دفه يه جاشو غلعلكش مي دم و اسمشو مي گم مثلا مي گم "شكمشو بخوره"

يه سري اسباب بازي داره براي آموزش عمل و عكس العمل خوبه مثل لاكي جون كه خيلي دوسش داره و موقع غذا خوردن كمك مفيدي هست ... يه لاك پشته مي زنه روش صداهاي مختلف مي ده ، رو يه پاش مي زنه اعداد لاتين رو مي گه ... يه پاي ديگه صداي بچه در مياره ... يه پاش خروف لاتين مي گه ... يه پاشم را مي ره كه اين حركت لاكپشته خيلي خوبه واسه خزيدن ميره هي دنبالش ...
يه حالت گيتارم داره كه روش عكس حيوانات داره هر كدوم رو مي زنه صداي اون حيوون مياد كه از صداي سگ و اردك و گربه خيلي خوشش مياد... يه سري عروسك انگشتي حيواناتم گرفتم باهاشون صدا درميارم

گاهي هم قاشق مي دم دستش يه بشثابم مي زارم جلوش اونم ضربه مي زنه و ذوق مي كنه

بازي الاكلنگم كه شهزادجون گفت انجام مي دم (گذاشتن جوجو رو ساق پا)

مامان حسنا جون : منم با حسنا بازي زياد ميكنم. از جمله شعر خوني كه خيلي دوست داره و زل ميزنع به من تا شعرم تموم شه
با هر بيت هم يه حركت از خودم در ميارم كه ثابته

مامان سلما: من از دو ماهگي برا سلما كتاب مي خونم. به خاطر همين خيلي عادت داره. يعني بعضي وقتا كه گريه اش با هيچي آروم نمي شه با كتاب آروم ميشه. كتاب ها رو هم با احساس و تغيير صدا و شكلك مي خونم.
ماماناي خوب بياييد ما نسلي رو تربيت كنيم كه با كتاب دمخور باشن. بياييد كتاب رو به جزيي از زندگي بچه هامون تبديل كنيم. متاسفانه نسل ما اصلا كتاب نمي خونن. من خودم خوره كتابم و مي خوام سلما هم اينجوري باشه.
الان خودش كتاب ميده دستم كه براش بخونم

ركسانا(مامان آرنيكا) :
بازي هاي آرنيكا:
هروز حداقل 3 تا كتاب واسش مي خونم
بازي با اسباب بازي هاش روزي حدود دو ساعت مخصوصا وقتي من تلوزيون مي بينم اون با اسباب بازيهاش سرگرمه
بازي با ماماني و باباييش يعالمهههه
دالي موشه و پنهان كردن وسايل و آينه بازي هم داريم هميشه
كمد بازي هم دوست داره....عاشق اينه بره توي كمدهاي خونه بشينه و جيغ بكشه و روزي حدود نيم ساعت در كمد و كابينت و زير ميز به سر مي بره...كلا لونه دوست داره

اسباب بازي هاي آرنيكا عبارتست از : انواع جغجغه...طبل اسباب بازي...مكعب هاي رنگي... استوانه هوش...انواع اندازه هاي توپ ...عروسك كوچولو... و شيشه هاي نوشابه و آب كوچولو كه توشون حبوبات و كاغذ رنگي ريختم
هربار هم يك سريشو در اختيارش قرار مي دم تا واسش جذابيت داشته باشه
**** مكعب هاي هوشش رو هم با تقليد از تقويت شنوايي هر رنگي رو با اندازه هاي خاص از يك نوع حبوبات يا برنج پر كردم و تكون دادن و مقايسه تفاوت صداها واسش جالبه و هربار دونه دونه رو برميداره و تكون ميده

ضمنا ازونجايي كه خونه پدر و مادرم زندگي مي كنيم آزادي كامل داره از طرف ماماني و باباييش به هرچيزي از وسايل آشپزخونه گرفته تا كتاب و وسايل كار باباييش دست بزنه و هربار سر يك كمد يا كشو يا يه قسمت خونه مشغول اكتشافه

1391/10/16 - 4:26 عصر
ايمني كودك

خانم آبي: پسر وروجكم رو چطور مواظبت كنم ؟

زهره جون:
منظورتون رو از سوال اول متوجه نشدم يعني خيلي كلي پرسيدين .

اگه منظورت ايمني محيطش هست چون بچه ها الان راه افتادن يه سري مسائل رو بايد يادمون باشه ..
روميزي ها خيلي خطرناكن چون بچه رو خيلي كنجكاو ميكنن و بچه ميكشتشون و هر چي رو ميز باشه ميريزه روي سرش .. پس بايد روميزي ها جمع بشه قسمت هاي آويزش ... يا اگه مهموني ميريم حواسمون به بچه باشه كه سمت رو ميزي نره
الان بچه ها هنوز توي نشستن مهارت ندارن و هر چقدرم حرفه اي باشن بازم تا چند ماه ديگه هنوز كنترل كاملي رو نشستنشون ندارن و ممكنه از پش سر سقوط كنن پس هميشه سعي كنيم نزديك به پله ها و ميزها و وسايل لبه دار نباشن و پشتشون رو با بالش حمايت كنيم ..
بچه ها الان به تسبيح خيلي علاقه دارن و من خيلي ميبينم كه دستشون ميدن ولي اگه اين تسبيح نخش پوسيده باشه خيلي خطرناكه ..
غذاها و نوشيدنيهاي داغ هم خيلي خطرناكن بچه ها خيلي سريع خودشونو ميرسونن بهشون و دست ميزنن پس هميشه مواظب باشين مخصوصا اگر بچه با شما هم سفره ميشه
الان بچه ها هر چيزي رو ببينن تو دهنشون ميزارن پس بايد مواظب خرده ريزاي كف خونه باشيم و دائم جارو كنيم كه چيزي رو دهنش نزاره ...
براي غذا خوردن هم چيزاي مثل نون و بيسكوييت و موز و سيب خيلي راحت كنده ميشن و ميچسبن به حلق بچه . پس سعي كنيد اينجور چيزا رو تيكه هاي كوچولو كنيم و خودمون دهنش بزاريم نه اينكه يه تيكه بزرگ بديم دستش .. اسباب بازيهايي هم كه قطعات ريز دارن براي بچه ها تو اين سن مناسب نيستن .. همچنين عروسكاي پوليشي چون بچه تو دهنش ميكنه اصلا براشون خويب نيست و حساسيت زا هستند
گلدونها و وسايل دكوري بزرگ و سنگين هم خيلي خطرناكن اگه بچه بكشتشون يا هلشون بده ميفتن روش ..

1391/10/18 - 3:19 عصر
دندان

آپلود عکس کوچولوهاي فارسي

زهره جون:
راههايي که من بلدم يکي پيازه .. پياز خيلي روي تسکين درد دندون اثر ميزاره .. يه تيکه پياز رو بکشين رو لثه اش تا دردش کمتر بشه ..
يه راه ديگه استفاده از ژل مخصوص دندون هست که تو داروخونه ها دارن و اسمشو خانم دکترمون مياد ميگه من اسمشو نميدونم ...
و يه راه ديگه که دکتر بچه هاي من ميگفت استفاده از شربت هيدروکسي زين .. که با مشورت پزشک کودکتون ميتونيد بهش بديد ..

مامان آروين:
سم ژل دندون kin baby هست. براي آروم کردن درد دندون در اوردن بچه ها. همچنن ميتونين يه ذره شربت ديفن هيدرامين به لثه هاش بمالين.
اگر هويچ به بچه ميدين يه دونه هويچ سرد که از يخچال در آوردين رو پوست بکنين و بدين دستش تا به لثه هاش بکشه.

مامان فندوقچه:
براي تسکين درد لثه هاي بچه ها ميگن ماليدن يه کم آبليموي تازه هم مفيده.

مامان سلما :
سلما هم مثل همه ني ني ها هرچي مياد دستش ميذاره دهنش، آيا اين کار به اين معنيه که لثه هاش اذيته؟ بذاريد يه جور ديگه بپرسم، شما که ميگيد لثه ني ني تون خيلي اذيته، چه علائمي ديديد که اين حرفو ميزنيد؟ صرف اينکه هرچيزي رو به دهن ببرن يعني درد دارن و ما بايد براي تسکين درد کاري بکنيم ؟
خيلي بد پرسيدم ! ببخشيد !
***********************-
مرضيه جون دهن گذاشتن وسايل به خاطر درد دندون نيست ..
درد دندون بچه رو بي قرار ميکنه اگه انگشت بکشي به لثه اش محکم گاز ميگيره و البته همزمان گريه ميکنه ..
نميتونه خوب بخوابه مخصوصا شبها دائم بيدار ميشه و بي قراري ميکنه . مبيناي من سعي ميکرد با شير خوردن خودشو اروم کنه براي همين تا صبح يه پشت شير ميخورد همين که از دهنش درمياوردم ميزد زير گريه .
بعضي بچه ها هم لثه اشون سفيد يا متورم ميشه .
بزاق دهان زياد ميشه .
بچه غذا نميخوره و بي اشتها ميشه (مبينا براي هر ددندون تا يک هفته هيچي به جز شير نميخورد و تو همون هفته يه دندون جديد درميومد .)
ولي اگه سلما خانم حالش خوبه و فقط وسايل رو تو دهنش ميزاره مشکلي نييست . ميگن بچه اينجوري ميخواد محيط اطرافشو بشناسه
***********************-
مامان سلما:
زهره جون سلما تقريبا همينجوره که گفتي : شبها بيقراره، همش ميخواد سينه دهنش باشه و غذا هم نميخوره. تا حالا هيچ دندوني درنياورده.
اميدوارم همه اين مسايل با دندون درآوردن حل بشه.

مامان_فرزين :
شماژل بي حس کننده براي لثه گرفتين خوبه يانه ضررنداره بچه من خيلي گريه ميکنه
***********************************-
زهره جون :
مامان آروين دکتر داروساز هستن و ژل رو براي لثه پيشنهاد دادن

1391/10/18 - 3:23 عصر
خانه داری

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

مامان آروین:
همه مون میدونیم که با اومدن این فسقلی های شیطون و قلقلی حسابی گرفتار شدیم و خیلی از امورات خونه و زندگی از دستمون خارج شده. گاهی کلافه میشیم از اینکه هر چی میدویم باز هم نظم نمیگیره خونه! بیاین به هم راهکار بدیم برای همیشه مرتب بودن زندگی که منجر میشه به آرامش بیشتر خودمون. من فکر میکنم این خودش باعث میشه رابطمون با همسرمحترم هم بهتر بشه .

خب خود من شروع میکنم!

من مدتیه شبها قبل از خواب همه کارهای آشپزخونه رو تموم میکنم. یعنی همه ظرفهای کثیف رو میشورم و جمع میکنم. و کابینتا رو دستمال میکشم. برای صبحانه آروین مقدماتش رو آماده میکنم. و برای ناهار فردا تصمیم گیری میکنم و مقدماتشو آماده میکنم. طوری که صبح که بیدار میشم از نظمش ارامش بگیرم.
قبلا ظرفا رو جمع میکردم یه دفعه ای میشستم الان اصلا نمیذارم چیزی کثیف بمونه یا مستقیم میره تو ماشین ظرفشویی یا همون جا سریع میشورم. و بلافاصله سینک رو خشک میکنم هر وقت میبینم سینک تمیز و خالیه کیف میکنم! هههههههههههه
سعی میکنم بعد از هر بار آشپزی گاز رو تمیز کنم خیلی راحت تر و بهتره. (البته همیشه فرصت نمیشه)
جمعه ها که همسرم خونه است و میتونه آروین رو نگه داره مقدار زیادی پیاز داغ درست میکنم. و تا آخر هفته راحتم برای غذا پختن.
هفته ای یک بار 4 ساعت کارگرم میاد خونه رو یه دستی میکشه. دسشویی و حمام و جارو ی کلی خونه. و این باعث شده خیلی خونه ام نظمش بیشتر بشه و همیشه تمیز باشه. قبلا اگر کسی یه دفعه میومد خونه ام باید از خجالت میرفتم تو زمین.ولی الان سعی میکنم جوری مرتب باشه که انگار قراره مهمون بیاد. هر چند زیاد کسی نمیاد خونه مون اما برای خودمون خیلی خوبه.

دیگه اینکه تازگیها کمی بیشتر جلوی آینه به خودم نگاه میکنم! و سعی میکنم ظاهرم مرتب باشه. چون خیلی توی روحیه خودم تاثیرمیذاره.

Vivol ,Mah tisa :
شهرزاد جونم من که واقعا" خونمون اکثر موقعها بازار شامه نمی دونم چرا تمیز نمی مونه خودمم خیلی آرامشم بهم میریزه خونه رو اینطور میبینم.

من ساعت کاریم زیاده و حدود 4 عصر میرم خونه. باید برای روز بعد دخملی حریره بادام و سوپ درست کنم و واسه پرستارش ناهار شام خودمون رو هم اکثرا" شوشو زحمت میکشه. در کنار اینا خوب شیر دادن غذا دادن بازی کردن با نی نی که کل روز منو ندیده لازمه. تا اون نیم ساعت یک ساعتی میخوابه باید برم آشپزخونه و آشپزی کنم واقعا" به کار خونه فقط آخر هفته ها زوری میرسم. تو شهر ما یه موسسه خیریه است که تحت نظارت بهداشت غذا و سبزی و پیاز سرخ کرده و .... داره که هم تمیز هم سالم و اصولی آماده میکنه. من پیاز سرخ کرده و سبزیهای خام رو از اونا آماده میخرم (میدونم برای کدبانوها این معنی نداره ولی باز کمکم میکنه). شب هم جسد متحرکم میره روی تخت تا نی نی باقالی رو بخوابونه و فردا صبح زود باید بیدار شم بند و بساط رو برای پرستار نی نی آماده کنم. شاید من بی تجربه ام ولی واقعا" نمی دونم تو این وقت کم چیکار دیگه میتونم بکنم.

فهیمه( مامان فرناز ناز):
در مورد کارای خونه من چون سرکارم می رم خیلیییییییی وقتم کمتره .... از سرکار می یام با یه عالمه خستگی اول باید یکم به جوجو برسم و باهاش بازی کنم تا بخوابه ... بعد برم سراع نظافت و شام و .... منم سعی می کنم همه کارامو با تمام خستگی شب انجام بدم حتی شیشه شیرم که می خوام صبح بدوشم می جوشونم و دم دست می زارم ... حتی گاهی صبجونه هم حاضر می ذارم و لباسامم اتو می کنم و دم دست می زارم ، وسایل غذای نازنازمم ـ فرنی برای صبحانه و سوپ برای ناهار - آماده می زارم تا صبح معطل نشم. در کل هم سعی می کنم کاری برای بعدا نمونه و تا جایی که می تونم همون لحظه انجام می دم.
چون یکم وسواس دارم و شسشتو واسم وقت گیره چندین دست لباس + 2 تا تشک تعویض گرفتم و 3 تا بالش و تشک درست کردم تا اگه وقتم کم بود اسیر نشم و شب که شوشو اومد زخمتشو بکشه
واسه نظافت کلی هم(جارو برقی ـ شستن دستشویی و حمام و گردگیری و ...) روزهای تعطیل از شوشو کمک می گیرم.
البته با همه اینا در کل 5 یا 6 ساعت بیشتر نمی خوابم اونم هر 1 ساعت بیدار می شم و شیر می دم

زهره جون:
شهرزاد جون بهترین روش برای تمیز نگه داشتن خونه همونیه که گفتی .
هر وسیله ای بعد از استفاده باید حتما همون موقع بره سرجاش و هر کثیفی و لکه ای هم همون موقع تمیز بشه . و شب هم همه کارا تمام بشه و چیزی برای صبح فردا نمونه ... البته اگه یه فسقلی 3 سال و نیمه بزاره !
فهیمه مامان فرناز ناز:
من سرکار می رم ولی مرتب قطره آهن می دم (با رعایت فاصله بین شیردهی) ویتامین آد می دم تازه 2 نوبت هم زادیتن واسه آلرژیش می دم .
سوپش رو هم هر روز تازه درست می کنم چون همینجوری هم گوشت فریز شده ارزش غذاییش پایین تر هست دیگه بپزی دوباره فریز کنی هیچی (البته فقط 1 هفته فریز می کنم) .
صبح که واسه نماز پا میشم سوپشو م می زارم فرنی هم که نیم ساعته آماده میشه....
کلی هم با جوجو بازی های مختلف می کنم و کتاب می خونم....
کارهای خونه هم هست هر شبم شام می درستم ....
از شوشو هم خیلی کمک می گیرم ولی گاهی اونم تا دیروقت سرکار هست و وقتی هم میاد اینقدر خسته هست دلم نیماد کاری ازش بخوام.
می دونم خیلییییییییییی سخته ولی مادر یعنی ازخود گذشتگی و حالا که پذیرفتیم مادر باشیم باید شرایط رو هم بپذیریم. منم گاهی 4 یا 5 ساعت بیشتر نمی خوابم و هر 1 یا 2 ساعتم شیر می دم ولی خوب لذتهایی که مادر بودن داره خیلییییییییییییی بیشتر از سختیهاش هست.
********************-

مامان سلما
-سلام دوستای خوبم
می خوام چند تا از راهکارهایی که بعد از ازدواج برای جلوگیری از اسراف انجام میدم رو باهاتون درمیون بذارم، امیدورام شما هم تجربه ها تون رو که باعث راحت ترشدن کار خونه میشه، با بقیه درمیون بذارید. مثل ایده کشوهای زهره. من اجرا کردم و کیف می کنم!

- وقتی برنج سفید از مهمونی اضافه میاد، ازش دو تا استفاده می کنم. یا با ماست و تخم مرغ و زعفرون ته چین درست میکنم که یه تنوعی باشه یا باهاش شفته درست میکنم. شفته یه غذای اراکیه. گوشت چرخ کرده و برنج و پیاز داغ و تخم مرغ و سبزی معطر رو ورز میدم و بعد کوفته های کوچولو درست میکنم و توی آب و رب میپزم. طعمش بی نظیره.

-اگر مرغ از مهمونی بمونه، با کمی لوبیا سبز و سیب زمینی و هویج، یه خوراک خوشمزه میپزم که از مرغ تنها بهتره

- گوجه هایی که تو یخچال مونده و داره خراب میشه رو میریزم تو میکسر و بعد میذارم چند تا قل بزنه تا آبش کمتر بشه و بعد هم فریز میکنم . برای املت فوری و گوجه بادمجان و هر چیزی که رب داره معرکه است. یه رب خونگی دم دستی.

- همیشه هم ته قوری چایی رو میریزم پای گلدون. هم برای گلدونام مفیده هم تفاله چایی های سمج تو سبد ظرفشویی نمیچسبن!

- موقع آب پز کردن سیب زمینی برای کتلت، الویه یا کوکو ، سیب زمینی رو درسته و با پوست آب پزنمی کنم چون خیلی طول میکشه. من سیب زمینی رو پوست میگیرم و نگینی خرد می کنم و با آب خیلی کم می پزم. آبش باید کم باشه که آخر کار آبشو دور نریزیم. اینجوری حداکثر 10 دقیقه ای کلی سیب زمینی می پزم.
1391/10/19 - 7:04 صبح
یبوست

چون الینا 3-4 روزی درگیر یبوست بود راهکارهای دوستان رو برای درمان یبوست اینجا میزارم ...

اول از همه باید غذای بچه رو چربتر کرد با روغن زیتون .. دادن یک قاشق مربا خوری روغن زیتون خیلی موثره در ابتدای امر.

دادن یک قاشق مربا خوری روغن زیتون +کمی خاکشیر

دادن غذاهای ملین
وقتی که بچه زور میزنه پوشکشو باز کنید و پاهاشو توی شکمش جمع کنید

سرپا گرفتن بچه توی وان آب گرم

دادن آب فراوون به بچه (که اثر این رو من خیلی خوب دیدم)

یک گوش پاک کن رو با روغن زیتون چرب کنید و آروم داخل مقعد ش بزارید تا روده تحریک بشه برای فعالیت .

شربت انجیر 2.5 سی سی یکبار در روز که میتونید از داروخانه ها تهیه کنید و باید با آب و مایعات فراوون همراه باشه .

استفاده از شیاف گلیسیرین

و چیزی که باعث شد مشکل دختر من برطرف بشه سوپ آلو بود ... یه سوپ که شامل گوشت مرغ + 4 عدد آلو + کدو + کمی برنج بود رو براش درست کردم و دو ساعت بعد از خوردن اون سوپ شکمش بعد 4 روز کار کرد و بچم راحت شد

********************-
فرشته مهربون:
دوستای خوبم نی نی من چند روزه شکمش خیلی خیلی سفت کار می کنه و خیلی اذیت میشه موقع دفع - توی سوپش روغن زیتون هم می ریزم ولی فایده ای نداره - آلو خورشتی میشه تو سوپ بچه 7 ماهه ریخت؟
***********************-
زهره جون:
سلام فرشته مهربون ... آلو اشکالی نداره یه سوپ آلو براش درست کن انشاالله که خوب میشه .. اگه چند روزه سریعتر یه اقدامی بکن هر چی طول بکشه بدتر میشه و دردناکتر
**********************-
مامان سلما:
فرشته جون. من از دکتر سلما همین سوالو پرسیدم. گفت هم آلو میشه داد هم انجیر خشک رو خیس کن و آبشو بده. دروغ چرا من هیچوقت چنین چیزایی به بچه نمیدم. اگه سلما یه روزی یبوست بشه بهش آب و شیر فراوون میدم احتمالا
***********************-
زهره جون:
مرضیه جون انشاالله سلما خانم و هیچ بچه دیگه ای تو دنیا هیچ وقت به هیچ بیماری مبتلا نشن ولی وقتی آدم بچشو میبینه که داره زجر میکشه و نمیتونه کاری براش بکنه دربدر دنبال یه راه نجات براش میگرده .و فقط میخواد آرامش رو به بچش برگردونه . من به الینا خیلی زیاد آب دادم و تونست کمی به اندازه یه تیله پی پی کنه ولی خوب نشد و تنها چیزی که براش جواب داد سوپ آلو بود .. اگر به فرض آلو ذره ای هم ضرر داشته باشه که نداره من فکر میکنم وقتی تنها راه درمانه باید این کارو کرد مثل وقتی مریض میشیم همه داروها ضرر و عوارض خاص خودشون رو دارن ولی ضرر اون بیماری ما خیلی بیشتر از داروه درسته ؟

مامان_فرزين
مامانا ببخشید پی پی های پسر من خیلی سفته گاهی تا دوسه روز شکمش کار نمیکنه دکترش گفت قطره اهنش وعوض

کن خارجی بگیر خوب میشه این کارو کردم خوب هم بود اما ازوقتی غذا میخوره دوباره شکمش سفت شده دهنش هم یه

کم انگار بومیده باید چه کار کنم

یه سوال دیگه من پسرم بعضی از شبها نصف شب بیدار میشه خیلی گریه میکنه همش جیغ میزنه هر کارش میکنم اروم نمیشه نمیدونم گوشش دردمیکنه یاشکمش یا مشکل دیگه ای داره نی نی های شماهم نصف شب بیدار میشن گریه کنن
****************-
مامان سجاد
در مورد یبوست بچتون هم من 2 تا راهکار دارم که در مورد سجاد خوب جواب داده تا حالا...
اولا اینکه در طول روز آب بهش زیاد بده(من توی شیشه شیر سجاد آب میریزم و در طول روز چندین بار شیشه رو میدم دستش و اونم یکی در میک میزنه(حدودا نصفه شیشه تا شب میخوره))

ثانیا اینکه توی غذاها و سوپ هاش به جای کره روغن زیتون بریز........روغن زیتون ملین تره

در ضمن من قطره آهن رو هر روز بهش نمیدم......به عقیده خودم هر هر 2-3 روز یه بار کافیه.......بالاخره غذاهایه سالمی که بهش میدم هم آهن داره دیگه
1391/10/19 - 12:17 عصر
مامان سلما جون اگه زحمتی نیست یه خلاصه ای از مقالاتی که میخونید رو اینجا هم بگید تا ماهم استفاده کنیم البته به همراه منبعش . ممنون میشم
مامان سلما پست ها : 435عضویت:1391/10/17
1391/10/19 - 1:16 عصر
سلام خانما. خدا قوت
زهره جون این دو تا لینکی که میذارم دو تا سایتی هست که من عضوم و خودشون جدیدترین مقالاتشون رو برام می فرستن. اولی انجمن بارداری آمریکا و دومی سایت خواب بچه ها. اولی که در اعتبارش شکی نیست و یه سایت مرجعه. دومی هم توسط نیکول جانسون اداره میشه که مشاور ارشد خواب کودکانه. به غیر از این دوتا اگه سوالی داشته باشم سرچ می کنم و مطالبی که میاد رو میخونم. معمولا هم اسم نویسنده مقاله رو سرچ می کنم تا ببینم کیه و چه کارست و آیا میشه بهش اعتماد کرد یا نه.
یه کار دیگه هم که برا سوالام می کنم، پرسیدن سوالم تو yahoo answer هست که مامانای سراسر دنیا میان و از تجربه هاشون می گن. در مورد خواب سلما تو یاهو انسر کلی آدم خارجکی جوابم رو دادن اما شما مامانای مهربون هموطن اصلا جواب نداید. بگذریم ...
یه سوال : شما با مواد فریزری که برا نی نی ها غذا نمی پزید ؟ یعنی هی باید بچه رو بزنیم به بغل و بریم سبزیجات تازه بخریم؟
http://www.babysleepsite.com/
http://www.americanpregnancy.org/
مامان سلما پست ها : 435عضویت:1391/10/17
1391/10/19 - 1:17 عصر
راستی عضو circle of moms هم هستم که مثل نی نی سایت خودمونه. اما خعلی گسترده تر و علمی تر.
1391/10/21 - 8:06 صبح
تعويض پوشك

Vivol ,Mah tisa :

ميشه بگيد شما (مخصوصا" اونايي كه ني ني دختر دارند چون حساستر هستند) چطور؟ چند ساعت يكبار؟ پوشك ني ني هاتونو عوض ميكنيد؟ از چه كرمهايي هر دفعه زمان تعويض استفاده ميكنيد؟ آيا هر بار ني ني رو ميشوريد و با كهنه خشك ميكنيد؟

مامان سام خوشكله:
سلام ويول جون. من سه ساعت يه بار سام رو عوض ميكنم. و هر دفعه هم نميشورمش فقط وقتي پي پي ميكنه ميشورمش يا وقتي پاش سوخته باشه ميشورم و بعد كرم ميزنم. كرمي هم كه استفاده ميكنم كرم روغن ماهي هست. اما كرم هم هميشه نميزنم فقط به باسنش هميشه ميزنم و جلوش دو دفعه يا سه دفعه كه عوضش ميكنم. البته من يه موقعي هم ويتامين آ ميزنم. چون خيلي چربه.
اميدوارم راهنماييم بهت كمك كنه.

مامان ليليا:
من هم وقتي پي پي ميكنه ميشورمش و با گوش پاك كن اگر ترشحات داشته باشه نازشو پاك مي كنم و زياد كرم نمي زنم مگر هفته اي 1 يا 2 بار با كرم سوختگي (كالاندولا) خيلي هم خوبه و مي دونم كه مارك ماستلا زياد با كيفيت نيست و چينيه. بهتر ه استفاده نكنيم..... هر بار هم كه بشورمش كامل خشكش ميكنم چون رطوبت باعث قارچ پوستي ميشه.

مامان سلما:
من هربار دخترم رو مي شورم. در طول روز هم حداقل 5 ساعت بدون پوشكه. البته پدرم در مياد اما برا بچه بهتره. هر شب هم حمومش مي كنم. اما در هفته فقط يه بار صابون و شامپو مي زنم چون پوستش ارثي خشكه ( دكتر پوستش گفت حالت اگزما داره و اگه مواظب نباشم بدجور مي سوزه)
هر بار هم چرب مي كنم با كالاندولا، كبد ماهي و بيشتر از همه روغن بادوم.
خدا رو شكر با اينكه پوستش خشك و حساسه تا حالا اصلا نه قرمز شده و نه سوخته.
ني ني هاي شما اگه پوست نرمالي دارن خيلي لازم نيست حساس باشيد.

مامان آروين :
ماشالله خيلي با حوصله اي كه 5 ساعت باز ميذاري دخترت رو. و هر شب حمومش ميكني. افرين
ويول براي سوختگي هم كرم كالاندولا خوبه. اگر قرمزيش زياده كرمي هست به اسم egoderm خيلي خوب جواب ميده براي سوختگي. عاليييييييه. اگر بتوني اونو بگيري بزني بعد از يكي دوبار استفاده اثرشو ميبيني ولي براي پيشگيري از سوختگي همون كالاندولا. يا كرم سوختگي پاي كودكان آردن يا ناتل. اينا خوبن.

فهيمه( مامان فرناز ناز):
نازنازمم تند تند عوض مي كنم تا هم پاش نسوزه و هم يه وقت نم نزنه كارمو بيشتر كنه
روزي 2 يا 3 بارم مي شورمش و كاملا خشكش مي كنم و يكم باز مي زارم تا هوا بخوره
با اينكه پوستش خيلي حساسه ولي خداروشششششششكر از وقتي رژيم گرفتم و مرتب عوضش مي كنم ديگه اصلا پوستش نمي سوزه (بجز موارد خاص مثل سرماخوردگي و اسهال) منم هيچي نمي زنم ولي قبلا كالاندولا مي زدم يا هيدروكسي زين خيلي خوب بود
چون دخملي اوايل يكم چسبندگي داشت و كلا دخمليا ممكنه ادرار نازشون رو بسوزنه و چسبندگي ايجاد بشه گاهي شبا داخل نازشو با جنيتكس چرب مي كنم.

زهره جون:
من الينا رو هر دفعه ميشورم دخترا خيلي حساسن و زود عفونت ادرار ميگيرن ولي هر دفعه كرم نميزنم اگه احساس كنم پوستش كمي داره ملتهب ميشه پماد ايپانتن ميزنم براش و اگرم بسوزه كالاندولا . ولي حتي بعد از جيش هم ميشورمش ... و حتما كاملا خشكش ميكنم
مامان سجاد:
راستي مامانا.......من يه تجربه خوب ديگه هم دارم...........اونم اينكه وقتي ميخاين پوشك ني ني رو عوض كنين...وقتي بردين شستينش و خواستين پوشك جديد ببندين...حتما قبلش با سشوار ()درجه كم)خشكش كنين

خيلي روي نسوختن پاش تاثير داره
1391/10/21 - 8:06 صبح
تغذيه 6و7 ماهگي

رکسانا(مامان آرنيکا):
طرز تهيه عصاره گوشت

من تو شيشه در فلزي گوشت ماهيچه با استخون رو ميندازم...درشو کيپ مي بندم و ميزارمش تو يک قابلمه آب جوش.حدود سه ساعت تا چهار ساعت عصاره گوشت در مياد ...خيلي مهمه درش کيپ باشه و آب توش نره
زهره جون :
من اين کارو براي عصاره گوشت انجام دادم ولي شيشه ترکيد . ظاهرا آب نبايد از همون اول جوش باشه بايد شيشه و آب هم دما باشن و با شعله کم به جوش بياد ...و راه ديگه اي که پري جون گفتن اينه که يه وسيله چوبي مثل زير قابلمه اي رو کف ظرف قرار بديم تا شيشه با قابلمه در تماس نباشه و در قابلمه رو هم ميزارن . به هر حال مواظب ترکيدن شيشه هم باشيد
**************************-
مامان سام خوشکله:
شما توي سوپتون چه چيزهايي ميريزيد؟ با توجه به اينکه ني نيا تو هفت ماه هستند و همه سوپ مرغ و برنجو دادن.

مامان ليليا:
من در هفته هم از ماهيچه و هم از فيله مرغ استفاده مي کنم تا تنوع غذايي رعايت بشه . بهتره از ران مرغ استفاده نکنيد چون به ران مرغ امپول مي زنن قبل از کشتنش .

جو پرک + گوشت مرغ يا ماهيچه + هويج + سيب زميني + کدو سبز+کره+جعفري يا گشنيز

برنج + چند تا از مواد بالا يا همشون

دکتر هم گفته اگر مي خواي خوب وزن بگيره مي توني 2 تا 3 قاشق در روز ماست شيرين پر چرب بدي

و گاهي هم که سوپش يا فرني نمي خوره با کمک خرما بهش ميدم

زرده هم شروع کردم با پوره سيب يا گلابي ميدم دوست داره

Vivol ,Mah tisa :

در مورد سوپ که يکي از مامانا پرسيده بود من اينها رو ميريزم:
ماهيچه گوسفند+سيب زميني+هويج+برنج+گاهي چند تا دونه ماکاروني يا کمي رشته فرنگي+ گشنيز (گاهي تنها گاهي همراه جعفري)+ کره (چون ني ني من کم وزنه)

لوبيا سبز هم گاهي به همين ترکيب اضافه ميکنم. گاهي سينه مرغ استفاده ميکنم گاهي هم کمي سينه کمي ماهيچه.

کرفس ميريختم چون دوستام گفتن لاغر ميکنه مدتيه نميريزم و دلم ميخواد کدو حلوايي بريزم اما چون ملينه و ني ني من چند وقتيه کمي شل شکمش کار ميکنه فعلا" نريختم.

چند روزيه که سيب زميني رو با پوست و همينطور هويج بدون پوست ميزارم توي بخار پز آخر از همه بعد از خاموش کردن سوپش بهش اضافه ميکنم و البته آخر با گوشت کوب برقي ميکس ميکنم. شنيدم در مورد سيب زميني بهتره گوشت کوب برقي نباشه ولي يکبار اومدم با دستي له کنم کلي کثافت کاري شد و خوب له نشد و مجبور شدم صاف کنم کلي از مواد مفيد هم بره و .... به خاطر همين ديگه هميشه ميکس ميکنم

مامان امير علي
من سوپ رو با ماهيچه و سيب زميني و هويج و برنج و عدس درست مي کنم و ميکس مي کنم
چند روزي هم هست بيسکويين مادر رو با آب مخلوط مي کنم و مي دم به عنوان عصرانه

مامان سلما: ماماناي خوب مي دونم خودتون بهتر از من مي دونيد اما محض يادآوري ميگم که ني ني ها نبايد تا يکسالگي شکر بخورن. فکر نمي کنيد بيسکويت مادر يه کم زوده ؟
اگه از الان ذائقه شون شيرين بشه بعدا همش مي خوان هله هوله بخورن. من اين مطلب رو توي سري کتابهاي جانسون خوندم. باز اگه فکر مي کنيد اشتباه مي کنم حتما بهم بگيد

فرشته مهربون:
مامان سلما جون درست ميگي که بچه ها نبايد شيريني بخورن ولي توي کارت بهداشت ني ني ها بيسکويت ساده رو نوشته که ميتونيد بديد

يه سوال ديگه: آيا کره يبوست زاست؟

مامان سلما:
فرشته مهربون، من تصميم گرفتم ني ني رو با متدهاي جديد بزرگ کنم. نمي دونم چي ميشه اما باور کن از حرفاي قديمي هيچ خيري نديدم. مطمئن باش دکترهاي ايراني يه دونه مقاله جديد هم در مورد بچه داري نمي خونن. به خدا من تا حالا چند بار سر اين چيزا با دکتر سلما جر و بحث کردم. فکر مي کنن همون چيزاي صد سال پيش هنوز هم درسته. ناراحت نشي که اينجوري حرف ميزنم. از دست دکترا دلم خوووونه. منم نمي گم که همه چي رو مي دونم اما هر روز هر روز ميرم جديدترين مقالات رو مي خونم. شايد اشتباه مي کنم اما بذار ببينيم چي ميشه ! ايشالله ني ني تو هم هميشه تپل مپل و سلامت باشه مامان مهربون.

مامان آروين:
مامان سلما درست ميگه شکر و نمک رو تا يک سالگي بهتره نديم. اگر بچه اي بد غذاست و فرني اش رو نميخوره کمي با شکر مخلوط کنيم. ولي پسر من همين طوري ميخوره فرني رو و من اصلا شکرتا به حال بهش ندادم.
غذاهاي صنعتي و کارخونه اي هم مثل سرلاک و بيسکوييت خيلي خيلي بهتره نديم و ر مواقع اضطرار بديم. چون اصلا بهشون اعتمادي نيست. چه بهتر که همه چيز طبيعي و توي خونه و از مواد اوليه سالم تهيه بشه. توي بيسکوييت هاي کارخونه اي اصلا معلوم نيست چي هست و چه بلايي سر روده هاي بچه هاي ما مياره.
فرشته مهربون کره ملين هست و يبوست زا نيستش!
يه چيز ديگه کرفس فوق العاده خاصيت داره. و اصلا کالري نداره براي همين ميگن لاغر کننده است در صورتي که خيلي مصرف بشه. اما يه پر توي سوپ بچه ريختن هم خوش طعمش ميکنه هم سرشار از ويتامينه. پيشنهاد ميدم گاهي بدين به بچه هاتون. و مطمئنباشين لاغرشون نميکنه.
دعا کنين پسرمن و بقيه بچه هاي حساسيتي هم بتونن به زودي خيلي از غذا ها رو بخورن. ( مثل بادام . تخم مرغ) و انشالله يه روزي ماست و خامه و شيرررررررررگاو. انشالله.
در مورد تغذيه بچه ها پيشنهاد ميدم اين سايت رو مطالع کنين. خيلي راهنمايي ميکنه

http://www.professorsoltanzadeh.com/new/food/maintxt.htm#aa

mamane Arshida :
به عنوان غذا سوپ. پوره سيب زميني و بعضي وقتا زرده تخم مرغ ميدم. و فرني ميدادم که دکترش گفت به جاي فرني سرلاک برنج بدم.

ياسي(مامي ارغوان ) :
سلام من به دختر آب هويج زقيق شده با آب جوشيده دادم از ديروز بعد هم آب سيب مي خوام بدم شامش هم چند روزه به جاي فرني بهش پوره سيب زميني ميدم که اون رو هم با آب جوشيده نرمش ميکنم
اين طور که من فهميدم براي ماه هفتم صبحها ميشه بهشون زرده تخم مرغ داد و همراه غذاشون ماست و به سوپشون هم ميشه عدس و ماش اضافه کرد
آب ميوه و پوره ميوه هم ميوه هم ميتونن بخورن به جز مرکبات
اگر درسته ماماناي با تجربه بهم بگين
بعد هم لطفا بگين نون و پنير رو چه طوري بايد داد به بچه ها آحه تو کارت رشدشون نوشته ميتونن تو ابن ماه نون و پنيز بخورن بهتره حه نوني بهشون بديم ؟

فهيمه( مامان فرناز ناز):
به نظر من اين کارت رشد نمي تونه مرجع خوبي باشه چون اولا بچه ها با هم فرق مي کنن بعدم اين کارت مال سالها پيشه و اصلاح نشده !

لااقل ما که 4 کلاس درس خونديم و به اينترنت و مطالب جديد دسترسي داريم بهتر يکم مطالعه کنيم و از علم روز استفاده کنيم تجربه بزرگترا گاها بسيــــار مفيده و من هم استفاده هاي زيادي کردم ولي يه جاهايي هم بايد به پيشرفت علم اعتماد کنيم

ياسي جون در مورد حبوبات چون سنگينه بهتره از جوانش شروع کني مثلا جوانه ماش يا جوانه عدس
من فعلا صبح فرني مي دم آرد برنج + آب + شير خشک آپتاميل (بدون پروتئين گاوي)

ناهار متفاوت مي دم تا طعم هاي مختلف رو بچشه و همه رو يه جا قاطي نمي کنم و بهش اسمشم مي گم در مورد موادش هم توصيح مي دم تا گنجينه کلماتش هم اضافه بشه مثلا

هويچ پلو : برنج + هويچ + مرغ + سيب زميني

سوپ: گوشت بره + رشته فرنگي + هويچ يا سيب زميني + جعفري يا گشنيز يا کرفس يا کدو

گوشت پلو : گوشت بره + برنج + به

آش آلو: گوشت + رشته فرنگي + سيب زميني + هويچ + آلو

عصرونه هم گاهي آب سيب مي دم

هر کدوم هم که تمايل نداشت چند قطره ليموي تازه مي ريزم اونم با لذت مي خوره چون طعم ترش رو خيلي دوست داره!

در کل وقت زياد مي ذارم براي عذا خوردنش اصلا اصرار نمي کنم تو زمان خاصي باشه يه ذره مي دم اگه تمايل نداشت به زور نمي دم دوباره 10 دقيقه بعد امتحان مي کنم .
سعي مي کنم موقع عذا خوردن با يه چيزي سرگرمش کنم تا خسته نشه و غذا خوردن واسش تفريح و بازي باشه حتي يه آينه مي زارم جلوش مي گم" ببين ني ني دهنش بازه مي خواد به به بخوره "....
بسم الله را بلند مي گم و آخرشم مي گم "الحمدلله بگو خدارو شکر من سير شدم به اونايي هم که گرسنه هستن هم عذا بده " .... شايد الان نفهمه ولي هر چي تکرار بشه مؤثرتره

مامان آروين:
. فهيمه جون منم هميشه بعد از غذا دادن ب آروين الهي شکر رو بلند ميگم. تا از الان ياد بگيره.
راستي پيشنهاد اينه خيلي خوب بود از اين به بعد امتحان ميکنم براي غذا خوردنش. تازگيا آروين وقتي قاشق رو ميبرم سمت دهنش ميخواد با دست بگيره و تا نگيره آروم نميشه منم ميدم دستش و يه قاشق ديگ برميدارم اما بازم ميخواد خودش بکنه تو دهنش و حسابي کثيف کاري ميکنه و نميتونم راحت سوپش رو دهنش کنم. البته ميذارم تا ميخواد کثيف کنه! گاهي سوپ رو ميريزه رو ميز صندلي غذاش و با دستش شلپ و شلوپ ميزنه روش !!! و اون دستشو به همه جا ميزنه. ههههههههههههههههه

ياسي جان بهتره نون رو از 8 ماهگي بديم به کوچولوها. و فکر ميکنم نون و پنير هم هنوز خيلي زوده براي بچه هاي ما که دندون ندارن و غذاي اونقدر جامد رو نميتونن بخورن. ميشه به جاش به سوپشون تنوع داد.

زهره جون:
الينا معمولا غذاشو خوب ميخوره ولي خب بعضي اوقات هم سرگرمي به نام مبينا ميتونه خيلي کمک کننده باشه من تا زماني که با ديدن قاشق دهنشو باز کنه بهش غذا ميدم ولي به محض اينکه دهنشو قفل کنه تمامش ميکنم و اگر يه وعده اشو کامل نخورده باشه يه کم باهاش بازي ميکنم و چند دقيقه بعد دوباره امتحان ميکنم ... به هيچ وجه نبايد به زور به بچه غذا داد چون به کل زده ميشه از غذا ... تنوع مزه ها و مواد هم بايد توي غذا رعايت بشه ..
من معمولا غذاهاي الينا رو با غذاهاي خودمون هماهنگ ميکنم مثلا اگه قرمه سبزي داريم براي نهار براي الينا سوپ کرفس ميزارم يا به جاي کرفس جعفري و گشنيز ميزارم يعني سبزي + گوشت گوسفند +سيب زميني +کمي آبليمو
و همينجوري سعي ميکنم غذاي خودمون هر چي باشه موادشو که براي الينا مجاز باشه براش استفاده ميکنم تا با مزه غذاها هم آشنا بشه و بعد از يکسالگي راحت با سفره خودمون کنار بياد از طرفي هم از غذاي تکراري زده نميشه . بعضي روزا هم يه سوپ همه چي در هم براش ميزارم ..

فرشته مهربون:
ممنون مامان آروين -
لپهاي پسر منم قرمز شده - يعني بخاطر حريره بادام اينطوري شده؟
راستي من صبحانه حريره بادام - ناهار سوپ - عصرونه فرني و براي شام سوپ ميدم شما چي ميديد؟
فهيمه جون ايده هاي خوبي از شما گرفتم ممنون
من فرني رو با شير جوشيده درست مي کنم بايد با آب قاطي کنم ؟-

زهره جون:
فرشته جون اگه آلرژي نداره بچتون با شير وگرنه که بايد با آب درست کنيد ...

مامان سلما:
نون و ساير گندميان هم تا يکسالگي بهتره به ني ني نديد.چون يه مساله اي هست به اسم " عدم تحمل مواد غذايي" که در مورد گندميان هم خيلي شايعه و اگه يه ماده غذايي رو زود شروع کنيد و اين مساله پيش بيايد، بچه ديگه نمي تونه هيچ وقت اون ماده رو بخوره. ( دور از جون همه ني ني هاي دنيا)
اين مورد بيماري محسوب نميشه فقط بستگي به زمان شروع يه ماده غذايي داره.
بعضي وقتا که چيزايي از اين قبيل رو به بزرگتراي فاميل ميگم ميگن : " برو بابا ما اين چيزا را رعايت نکرديم هيچي هم نشد"
به نظرتون لازمه بهشون بگم که نسل ما همه يا مشکلات گوارشي داريم، يا چاقيم يا حساسيت داريم يا پوستمون افتضاحه يا هزار تا مشکل ريز و درشت ديگه !!!!!!!!!

فهيمه( مامان فرناز ناز):
من سبزيجات 3 روز يه بار تو راه برگشت خونه مي خرم گوشت رو هم نهايت 1 هفته تو فريزر مي زارم . با قصابي محلمون صحبت کردم هر 2 يا 3 روز 200 گرم گوشت تازه مي گيرم بقيشو خودمون مي خوريم.
فرشته مهربون با اين همه غذايي که به ني ني مي دي شير خودتم مي خوره؟؟؟!!
چون تا يکسالگي اولويت با شير مادر هست من عصر و شب شير خودمو مي دم.

hamraz (مامان ايليا)
چه کدويي براي بچه ها استفاده کنيم؟و چقدر؟
کدو سبز (کدو خورشتي ) و کدو حلوايي

فرشته مهربون:
فهيمه جون چون پسرم يک کم کندي رشد داشت مرکز بهداشت گفت بايد وعده هاي غذاييش رو زياد کني که خداروشکر کمبود وزنش جبران شد
راستي جوابمو نداديد آيا بادام حساسيت زاست يا قرمزي صورت پسرم بخاطر چيز ديگه اي هست؟

Vivol ,Mah tisa
من گشنيز و جعفري خشک استفاده ميکنم. لوبيا سبز و کرفس و هويج تازه نه فريزري گوشت رو هم کمي بيشتر از فهيمه جون تو فريزر نگه ميدارم.
فرشته مهربون بادوم با همه فوايدش در مورد بعضي از بچه ها حساسيت زاست. منم دارم براي سوختن ماه تيسا حذف کردن بادوم رو چند روزي امتحان ميکنم. مي خواي شما هم چند روزي امتحان کن ببين مشکل ني ني حل ميشه يا نه

يه سوال هم از شما دارم (فرشته مهربون) نينيتون شير خشک ميخوره؟ براي رفع کندي رشد تو اين 4 دفعه هر بار چند قاشق چايخوري (اندازه قاشق ني ني ها) بهش سوپ يا فرني داديد؟ و علاوه بر اين چهار وعده در 24 ساعت چند سي سي شير ميخوره؟

فرشته مهربون:
مامان ماه تيسا ني ني من شير خودمو مي خوره
الان از مرکز بهداشت ميام براي 7 ماهگي پسرمو برده بودم براي قد و وزن - خيلي ناراحتم چون وزنش تغيير نکرده بود با اينکه روزي 3 يا 4 وعده غذا ميخوره - به من گفتند از حالا به بعد 5 وعده غذا بده - تو روخدا بهم بگيد چه چيزايي بهش بدم يا تو سوپش چي بريزم که وزنش رو ببره بالا- بهم کمک کنيد

مامان حسنا جون:
فرشته جون بادوم رو وزن گيري خيلي تاثير داره توي ماست پر چرب بزن و بهش بده

از طرفي تو سوپش حتما اب قلم بريز
قلم رو جداگانه بجوشون و بسته هاي کوچيک کن و هربار سوپ ميپزي تو بريز

بعد از اينکه سوپ رو از حرارت برداشتي 2 پيمونه شيرخشک بهش بزن و بده نيني بخوره

بهش موز له شده بده که با شير خشک رقيق شده باشه

مامان سلما:
فرشته مهربون من توي کتاب تغذيه جانسون ( فارسيه پس احتمالا تاييد شده است ) خوندم که بادوم به نسبت ساير تنقلات کمترين ميزان حساسيت زايي رو داره. به هرحال بد نيست يه چند روزي قطعش کني.
با اجازه تون يه مطلب مفيد در مورد حساسيت بگم البته شما خودتون استاديد :
توي همين کتاب نوشته بود بهتره هيچ وقت بيشتر از يک ماده غذايي جديد رو به غذاي ني ني اضافه نکنيد تا اگر علائمي مثل حساسيت نشون داد بدونيد از چي بوده.
اگر هم ني ني به يه ماده حساسيت نشون داد، 2-3 روز قطعش کنيد اما دوباره بديد. اگر باز هم حساسيت نشون داد حدود دو هفته قطع کنيد اما باز هم بديد .... در اکثر موارد بعد از اين مدت حساسيت برطرف ميشه ... اما اگه باز هم ادامه پيدا کرد با دکتر مشورت کنيد

فرشته مهربون:
ممنون مامان حسنا جون و مامان سلما جون از راهنماييهاتون
امتحان ميکنم اين موارد رو - ولي موز رو مگه ميشه الان داد؟
آب ميوه چي ميديد به ني ني ؟

مامان سلما
فرشته خانم مهربون موز و سيب و گلابي رو ميشه شروع کرد. اصلا موز تا يکسالگي به عنوان شيرين کننده غذاي ني ني هاست. موز له شده به جاي شکر. فقط حواست باشه زياد ندي. چون هم سيب هم موز يبوست مياره.
من که آب ميوه نمي دم هنوز. چون غذاي کمکي در اين سن بيشتر از خاصيتش به خاطر اينه که ني ني ها با مواد جامد آشنا بشن و ياد بگيرن با زبونشون کار کنن. آب ميوه فعلا لازم نيست.
مامان ليليا:
بهترين گزينه براي ظرفي که مي خوايم توش غذا بپزيم واسه ني ني چيه؟
روحي الومينيوم مسي لعابي

2. شما شام هم به تي ني مي ديد؟

3. در هر وعده چند تا قاشق به ني ني غذا مي ديد؟
فهيمه( مامان فرناز ناز):
در مورد ظرف غذا بهتره از تفلون و مخصوصاااااا روحي استفاده نشه چون روحي از الومينيوم هست و خيلي مضره
من از ظرق مسي استفاده مي کنم علاوه بر اينکه خطري نداره مفيد هم هست

من قبلا هم گفتم ليلا جون من شام به جوجو نمي دم چون اولويت با شير مادر تا يکسالگي اگه عذا بخوره ديگه شير کم مي خوره
مقدارشم هر چقدر ميل داشته باشه مي دم
رکسانا(مامان آرنيکا) :
بچه ها من به آرنيکا روزي چهار وعده غذا ميدم...هربار حدود شش تا ده قاشق کوچيک مي خوره
صبحانه .... فرني با آرد برنج يا نشاسته به اضافه نصف تخم مرغ
ناهار ....سوپ & عصاره گوشت & آبميوه
عصرونه....سوپ & عصاره
شام ....سوپ سبک & عصاره & آبميوه
.قبل غذا حتما با شير خودم سيرش مي کنم
. بعد از غذا حدود دو قاشق آب ميدم البته با فاصله
. روزي حدود چهل تا پنجاه سي سي عصاره گوشت مي خوره
. سوپش يا رون مرغ هست يا ماهيچه بره ....و ساير مواد تشکيل دهنده عبارت است از : هويج . برنج. کدو سبز. کدو حلوايي . کرفس. ماش . عدس. جو پرک . ماکاروني . رشته سوپي و سبزيجات مثل جعفري و شيويد
براي تنوع هربار مواد کم و زياد ميشه
. جوانه ماش و گندم و عدس رو خشک کردم و تبديل به پودر کردم و توي تموم غذاهاش ميريزم
اينم از خوراک آرنيکا خانوم ما ولي غذاي اصلي شير خودمه
با اين برنامه غذايي دختر من وزن اضافه نکرده در دو هفته ...گريههههه
*********************-
زهره جون:
رکسانا جون من فکر ميکنم شما خيلي داري به آرنيکا غذا ميدي !!! من معمولا روزي سه وعده به الينا سوپ ميدم که وعده شام بعضي اوقات پيش مياد که حذف ميشه يا وعده نهار ولي اکثرا سه وعده بهش ميدم نه بيشتر .. ميان وعده و آب ميوه و بيسکوييت و سرلاک و ... هم بهش نميدم به همون دليلي که دوستان گفتن ..
زير يکسال واقعا وزن گيري بچه با شيره بعد از يکسالگي برعکس ميشه .. البته غذا هم تاثير داره ولي بچه هايي که خوب وزن نميگيرن رو اگه بيشتر بهشون شير بديم ميبينيم که خيلي بهتر وزن ميگيرن ... غذا زير يکسال بايد تو حجم کم ولي مقوي باشه ... اگه رفتي دکتر و مشخص شد که عفونت ادراري نداره انشاالله سعي کن بيشتر رو شيرش متمرکز بشي ببين وزنش بهتر ميشه يا نه
***********************************-

رکسانا(مامان آرنيکا) :
زهره جون شير خودمم خيلي ميدم ولي يجورايي انگار سيري ناپذير شده....که همين زياد خوردنش باعث شد در ده روز چهارصد گرم اضافه کنه وقتي دارو خورد ...
ولي مشکل من ديگه کندي رشد نيست. کاملا استپ ميشه..يعني روي يک وزن ثابت ميمونه و هيچ فرقي نمي کنه
الان دقيقا قبل و بعد غذا شيرمو مي خوره...شبا هر دو ساعت بيداره
اوايل فکر مي کردم شيرم کمه ولي هربار ميدوشم حدود صد سي سي حداقل شير ميدوشم

ولي به نظر خودمم بايد يه چکاپ جدي تر بشه ....راستي من قسمت چربي آخر شيرمم مي دوشم که همون روزي صد و بيست سي سي ميشه حداقل و به خوردش ميدم
دعا کنين کاريش نباشه بچم
راستي اون برنامه غذايي زير نظر دکترشه
آخه من بدون مجوز دکترش آب هم بهش نميدم
****************************-
مامان ليليا:
منم ليليا با شير خودم بهتر وزن مي گيره تا با غذا .بهتره که با شير خودمون زير 1 سال سير بشن تا غذا.
به قول قديمي ها بچه که به نون بابا بيفته لاغر ميشه.
************************-
مامان سجاد:
چيزي که در خوندن مطالب اين تايپيکها نظر منو به خودش جلب کرد و برام جالب بود اين بود که به نظرم اومد که بعضي مادرها انگار خيلي به بچه هاشون غذا ميدن
من خودم به شخصه خيلي زياد به سجاد غذا نميدم.......يعني هم دفعاتش خيلي زياد نيست(حدود 2 بار در روز)
و هم حجمش زياد نيست.......و بيشتر تاکيدم بر شير خودمه.........غاهاي ديگه رو بيشتر از باب آشنا شدن معدش و عادت کردن به غذاها بهش ميدم......
تازگي هام کشف کردم که براي اينکه شب ها سجاد بهتر بخوابه......کمي غذا قبل خواب بهش ميدم
وزن و قدش هم خوبه..(آخرين باري که وزن کرديم حدود 2 هفته پيش بود)
وزنش الان احتمالا حدود 9 کيلو و قدش حدود 72
2 تا دندون کوشمولو هم در آورده........
*****************************-
رکسانا(مامان آرنيکا) :
بچه ها چرا به نظرتون غذا دادن من زياد اومده ؟ آرنيکا از چهار ماهگيش داره غذا مي خوره و يک دوماهي از بچه هاي شما از نظر آشنايي با خوراکي ها جلوتره ....ولي طبق کتاب سلطان زاده هم غذايي که من ميدم طبيعيست
هر وعده نهايت شش تا قاشق کوچولو اونم نه سرپر سوپ ميدم ....اين زياده ؟
يعني يچيزي کمتر از نصف استکان ميشه ....عصاره هم که مثل آب مي مونه
درکل تعداد وعده هاش واس اين زياده چون رفلاکس داره و اصلا نمي‌تونم شيکمش رو پر کنم و بايد کم بدم تو هر وعده
شايد موادي که ميريزم به نظرتون زياده ...اره ؟

ولي اولويت اول تغذيش شير خودمه
******************************-
مامان قندک:
سانيار متولد 29 خرداد
ني ني منم غذا زياد نميخوره و بيشتر شير ميخوره
من کارمندم ولي شيرم رو ميدوشم براش ميذارم

وزن پسرم خوبه ماشاله الان که تو خونه خودم وزنش ميکنم 10.300 تا 10.400 نشون ميده

من تقريبا همه چيز به ني ني ميدم! زياد سوپ و حريره و فرني و سرلاک رو دوست نداره براي همينه که من بقيه غذا ها رو هم درموردش امتحان ميکنم! نون رو از هر چيزي بيشتر دوست داره و البته ميوه رو هم
yasaman:
پسر من شير خوب ميخوره اما عاشق غذاست .يعني وقتي بشقابش رو ميبينه داره از خوشحالي بال در مياره.چون رفلاکس هم داره از 4 ماه و نيمگي غذا رو براش شروع کرديم.الان هم براي صبحانه حدود 4 قاشق غذاخوري حريره بادوم ميخوره و براي ناهار ...عصرانه و شام هم هر کدوم بسته به ميل خودش تفريبا 3 تا 4 قاشق غذاخوري سوپ ميخوره.
آها يک سوال مهم داشتم.چون از چه ميوه يا آب ميوه اي براي بچه هاتون شروع کردين؟
مامان سلما:
اسمن عزيز براي شروع آب ميوه اصلا عجله نکن بخصوص که از وزن آقا پسري هم راضي نيستي. چون همونطور که دوستان گفتن قند موجود در آب ميوه سيري کاذب مياره و ممکنه شير و غذا کمتر بخوره. در اين سن آبميوه اصلا مهم نيست.
من سيب و هويج ميدادم دست سلما که لثه هاشو تسکين بده اما چون ديگه ميتونه با دندون خردشون کنه، ميترسم بپره گلوش و ديگه نميدم.
موز هم براي شيرين کردن غذاها خوبه.
رکسانا(مامان آرنيکا) :
ياسمن جون من آب سيب ميدم دو قاشق کوچولو....بعد ناهارش بعضي وقتا...صبح ها هم با امپرازول آب سيب ميدم
بچه ها چرا به نظرتون غذا دادن من زياد اومده ؟ آرنيکا از چهار ماهگيش داره غذا مي خوره و يک دوماهي از بچه هاي شما از نظر آشنايي با خوراکي ها جلوتره ....ولي طبق کتاب سلطان زاده هم غذايي که من ميدم طبيعيست
هر وعده نهايت شش تا قاشق کوچولو اونم نه سرپر سوپ ميدم ....اين زياده ؟
يعني يچيزي کمتر از نصف استکان ميشه ....عصاره هم که مثل آب مي مونه
درکل تعداد وعده هاش واس اين زياده چون رفلاکس داره و اصلا نمي‌تونم شيکمش رو پر کنم و بايد کم بدم تو هر وعده
شايد موادي که ميريزم به نظرتون زياده ...اره ؟

ولي اولويت اول تغذيش شير خودمه

فرشته مهربون:
از وقتي بهش غذاي کمکي ميدم شير خودمو خيلي کم مي خوره بيشتر شبا شيرمو مي خوره انقدر گريه مي کنه تا براش يه غذايي ببرم وزنش هم بالا نرفته درصورتيکه خودم دوست دارم شيرمو بيشتر بخوره بنظرتون چکار کنم؟
hamraz (مامان ايليا) :
سلام به همه

دوستاي خوبم پسر من سوپ نميخوره چيکارکنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟هرکاري هم فکرکنيد کردما توش آب ليموي تازه ريختم. ظرفشو عوض کردم. حتي شير خشکشو يه مقدار توش ريختم. جعفري ريختم. گرسنه گرسنه که بود بهش دادم. ويديوي مورد علاقه شو با گوشي براش گذاشتم که بخوره. بازي کردم. تشويقش کردم.وعده هاشو تغيير دادم يعني گاهي صبح دادم گاهي عصر گاهي شب...........ديگه يادم نمياد چيکارا کردم.و واقعا ديگه نميدونم چيکارکنم.سوپ ماهيچه رو يکي 2قاشق ميخورد البته اونم زياد نميخورد و معلوم بود دوست نداره اما ازديروز که سوپ مرغ گذاشتم حتي يه قاشق هم نميخوره.فرنيشو تا حدي ميخوره.نه خيلي زياد ولي خيلي بيشتر از سوپ.در کل تو همه روز شايد سر جمع 7،8قاشق غذا بخوره.به گفته پرفسور سلطانزاده هم که گفته بود صبرکنيد بعد يه مدت ميگيره تا امروز صبر کردم اما فايده نداره.امروز يه عالمه آب ليمو ترش ريختم تو سوپش بلکه ترش تر بشه و بخوره اما باز نخورد.چيکارکنم؟يه راه اساسي بديد.
الآن دوباره رفتم سوپشو بهش بدم آخه يه جا خوندم زهره جون نوشته بود وقتي اليناجون نميخورخ ده ديقه بعد امتحان ميکنه و ميخوره.قاشق رو که ديد دهنشو بازکرد اما تا بردم جلو قاشق رو دهنشو سفت کرد و روشو برگردوند.از صبح هم هيچي نخورده.خيلي داغون ميشم من اينطوري.کمکم کنيد
*********************-
رکسانا(مامان آرنيکا) :
همراز با عصاره گوشت امتحان کن ببين مي خوره ...طعم غالب عصاره باشه
hamraz (مامان ايليا) :
رکسانا تا ديروز بهش عصاره ماهيچه ميدادم همراه سوپش.يعني ميريختم تو سوپش.اونم زياد نميخورد
*****************-
مامان ليليا:
همراز منم همين مشکل رو با ليليا داشتم . اول که فرني مي دادم مي خورد تا به سوپ رسيد 2 بار خورد اما بعد از اون تا قاشق رو مي ديد روشو بر مي گردونو به دکترش که سماعي اسمش هست گفتم . گفت تا 1 هفته هيچي به جز شير خودت نده .منم هين کاررو کردم بعد به سوپش 1 الو زدم تا خوش طعم تر شه . الان قاشق رو قورت مي ده انگار ديگه تو دنيا هيچ غمي نيست وقتي غذا مي خوره . به فرني شم موز يا خرما ميزنم بدون شکر 10 تا قاشق مي خوره. ماست و خرما هم بهش ميدم
چون سوپ بوي گوشت ميده اولش يه ذره مقاومت ميکنن اما بعدش ديگه دست ماست حقه هاشو ياد بگي ريم .
***************-
hamraz (مامان ايليا) :

دوستاي گلم ديگه راهکاري نداريد؟توروخدا راهنماييم کنيد خيلي ذهنم مشغولشه.دغدغه اين روزهاي منم شده اين موضوع و سرماخوردگي پسرم.حالا يه چندروزي ميخوام به توصيه ليلا جون هم عمل کنم و چيزي ندم فردا ازدکترش هم ميپرسم
******************-
زهره جون :
همراز جون ماست رو امتحان کردي؟؟؟ بعضي بچه ها ماست رو با غذا خيلي دوست دارن و به بهانه ماست ميشه يک در ميون غذا داد ... البته ايليا جونم الان مريضه و بچه ها تو مريضي خيلي تغيير ميکنن . فقط شير ميخورن و زياد حوصله ندارن و مثل خودمون بي اشتهان .. سعي کن غذاهاي مقوي در حجم کم بدي .. يعني حجم کم با بيشترين کالري . اميدوارم زودتر حالش خوب شه

ياسي(مامان ارغوان ):
ببخشيد اگر ميشه درباره تغذيه تو ماه هفتم هم صحتب کنيد من الان روزي 3 باز به دخترم غذا ميدم صبح بهش حريره بادوم ميدم ناهار هم سوپ به سوپ دختر م جوانه عدس و ماش اضافه کردم يه روز درميون هم بعد از ظهرها بهش خيلي کم زرده تخم مرغ که با آب ج.شيده رقيق شده ميدم آب سيب و هويج و ليموشيرين هم هر روز عصر يکيش رو بهش ميدم
شبها هم يک شب درميون شام بهش فرني و پوره سيب زميني ميدم که سيب زميني رو با شير خودم ميريزم تو مخلوط کن تا آماده بشه خيلي خوش مزه ميشه
قطره آهن هم 1 سي سي دکبر گفته بود بدم حالا که 7 ماهش شده مفدار قطره آهن بيشتر ميشه؟؟؟
ديگه چه چيزهايي مجازه که به بچه ها بديم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

******************-
مامان عسلي:
سلام به ني ني ها از کي مي تونيم حليم بديم ؟

زهره جون :
مامان عسلي جون پروفسور سلطانزاده معتقدن که از هفته دوم ماه هشتم به بعد ميشه حليم داد

*********************-
مهربان بانو (مامان هليا)
دوستان کمي هم از غذاي کمکي بگيد چيا مي ديد و کي؟
من دخترم شيرخشکيه از اين هفته براش زرده تخم مرغ رو شروع کرد عاشق سوپ گوشته..
هنوز بهش پوره ندادم..
********************-
زهره جون:
. پوره ميتوني بدي .. بعد از فرني و حريره ميشه پوره داد

مامان سجاد:
راستي من الان اومدم يه تجربه جديدم رو بگم و برم: امروز زرده تخمم مرغ سجاد رو حل کردم توي سوپش....خيلي مزه سوپش بهتر شد.....يه نفس همشو خورد

بتي(مامان کيان ):
نحوه شروع وادامه غذاي کمکي :
غذاهاي کمکي در پايان 6 ماهگي ( 180 روزگي ) شروع مي شود ، همزمان با شروع غذاي کمکي تغذيه با شير مادر بايد همچنان مکرر وبر حسب ميل وتقاضاي شير خوار ادامه داشته وحتي دفعات تغذيه با شير مادر افزايش مي يابد .
- نحوه تغذيه تکميلي کودک در هفته اول ماه هفتم :

شروع غذاي کمکي با فرني آرد برنج است که روز اول از يک قاشق مربا خوري يک بار در روز ( ظهر) شروع شده وکم کم به مقدار ودفعات آن اضافه مي شود بطوري که روز دوم به دو قاشق مربا خوري ( يک قاشق ظهر ويک قاشق عصر ) ، روز سوم به سه قاشق مربا خوري ( ظهر وعصر وشب هر بار يک قاشق ) ، روز چهارم به 4 قاشق مربا خوري ( صبح ، ظهر، عصر وشب هر بار يک قاشق ) ، روز پنجم به 8 قاشق مربا خوري ( صبح ، ظهر ، عصر وشب هر بار 2 قاشق ) وروز ششم وهفتم به 12 قاشق مربا خوري ( صبح ، ظهر ، عصر وشب هر بار سه قاشق ) مي رسد .
- غذاي کمکي در هفته دوم ماه هفتم :
درين هفته مي توان حريره بادام را رژيم غذايي کودک اضافه نمود . شروع آن نيز مانند فرني از يک قاشق مربا خوري يک بار در روز است تا روز ششم وهفتم به 12 قاشق مربا خوري در روز برسد . فراموش نشود که در اين هفته بتدريج که مقدار ودفعات تغذيه با حريره بادام افزايش مي يابد مقدار ودفعات تغذيه با فرني کم مي شود بنابراين در هر وعده ويا در تمام دفعات مي توان حريره بادام را جايگزين فرني نمود .
- نحوه تغذيه تکميلي کودک دردو هفته آخر ماه هفتم :

ضمن ادامه تغذيه با شير مادر قبل هر وعده غذاي کمکي ، در اين دو هفته شيرخوار با غذاي جديدي آشنا شده وسوپ به رژيم غذايي او اضافه مي شود . بدين ترتيب که روز اول ، صبح وعصر وشب هر بار از سه قاشق مربا خوري فرني ياحريره بادام استفاده مي کند و ظهر علاوه برفرني وحريره بادام ، يک قاشق مربا خوري سوپ هم مي خورد . به اين ترتيب ، هر روز يک قاشق مربا خوري به سوپ ظهر وشب اضافه ولي از فرني ياحريره بادام کم مي شود تا بر حسب اشتهاي کودک مقدار سوپ به 3 تا 6 قاشق مربا خوري در هر وعده برسد .
چند نکته مهم در تهيه سوپ براي کودک :

1- هر سه روز يک بار يک نوع سبزي به سوپ اضافه کنيد مانند جعفري ، گشنيز ، لوبيا سبز ،کدوسبز،کرفس ،هويج، گوجه فرنگي ، سيب زميني ، کدو حلوايي .
2- به سوپ کودک نبايد نمک ، شکر يا چاشني اضافه کرد .
3-بهتر است کدو ، کرفس ، لوبياسبز را اول پخته وبعد به سوپ کودک اضافه نمود .
4-سبزيها بايد در آخرين لحظات پخت سوپ اضافه شود .در ظرف نيز بايد بسته باشد تا ويتامين هاي آن از بين نرود .
5- استفاده از اسفناج تا يک سالگي مجاز نبوده ونبايد به سوپ شير خوار اضافه شود .
6- سيب زميني راهم مي توانيد به سوپ کودک اضافه کنيد .براي اينکار ، ابتدا سيب زميني را بشوييد وبا پوست آنرا بپزيد .سپس پوست آنرا جدا کرده وسيب زميني پخته شده را به سوپ کودک اضافه کنيد دقت کنيد اگر بعد از پوست کندن سيب زميني ، بخش از آن سبز رنگ بود بايد آنرا جدا کرده ودور بريزيد .
7-همراه با سوپ مي توانيد به کودک ماست بدهيد . بهتر است ماست با سوپ مخلوط نشود تا کودک با طعم ماست آشنا شود .ولي اگر کودک مخلوط ماست با سوپ را دوست دارد اين کار بلامانع است .
8- براي تنوع بخشيدن به سوپ کودک ، مي توانيد هر بار يک ماده غذايي جديد مثل جو بلغور گندم ويا رشته فرنگي را که قبلا" پخته ونرم شده است به اندازه يک قاشق مربا خوري به سوپ اضافه کنيد .
- نحوه تغذيه تکميلي در دو هفته اول ماه هشتم :
در اين دو هفته ضمن دادن سوپ ، فرني يا حرير بادام ، زرده تخم مرغ هم به رژيم غذايي شيرخوار اضافه مي شود .بنا براين در اين سن به کودک بايد 5 وعده غذا داده شود . بدين ترتيب که صبح زرده تخم مرغ ، ساعت 10 صبح ( بين صبحانه وناهار ) 3 قاشق مربا خوري فرني يا حريره بادام ،ظهر 3 تا 6 قاشق مربا خوري سوپ ، عصر مجددا" 3 قاشق مربا خوري فرني يا حريره ودر شب دوباره 3 تا 6 قاشق مربا خوري سوپ به کودک داده شود . در اين زمان مي توانيد کم کم از سبزيهاي نشاسته اي مثل سيب زميني ، کدو حلوايي ونخود فرنگي (نخود سبز) به فاصله هر 3 روز به سوپ اضافه کنيد . ضمنا" غلظت سوپ بايد مانند حليم با شد.
زرده تخم مرغ را از چه زمان وچگونه به کودک داد ؟

زرده تخم مرغ ار 8 ماهگي به رژيم غذايي کودک اضافه مي شود.براي دادن زرده تخم مرغ به کودک ، ابتدا بايد تخم مرغ را به مدت 20 دقيقه در آب بجوشانيد تا کاملا" سفت شود . سپس زرده سفت شده را از سفيده آن جدا نموده و روز اول به اندازه يک نخود از زرده تخم مرغ را در کمي آب جوشيده يا شير مادر نرم وحل کرده ، سپس به شير خوار بدهيد .

هر روز صبح همراه با فرني به تدريج بر مقدار زرده تخم مرغ اضافه کنيد تا ظرف 10 روز به يک زرده کامل برسد . از آن به بعد يا هر روز نصف زرده تخم مرغ را همراه با 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره به کودک بدهيد ويا يک روز يک زرده کامل تخم مرغ وروز بعد 5 تا 6 قاشق مرباخوري فرني يا حريره بادام به کودک بدهيد و اين کار را به صورت يک روز در ميان تکرار کنيد .
اگر کودک صبح ها زرده تخم مرغ پخته شده را نمي خورد، آن را با کمي کره وآب مرغ مخلوط ونرم کنيد و به او بدهيد ويا به سوپ او اضافه کنيد . زرده تخم مرغ را مي توانيد رنده کرده يا با پشت قاشق له کنيد وداخل سوپ ويا پوره ( هر نوع پوره اي که درست مي کنيد ) بريزيد .
- نحوه تغذيه کودک در دو هفته دوم ماه هشتم :
براي تنوع بخشيدن به غذاي کودک بايد هر چند روز يک بار مواد تشکيل دهنده سوپ را تغيير داد. هر سه روز يک بار مي توان جو ، بلغور گندم ، رشته فرنگي را که قبلا" پخته ونرم شده است به اندازه يک قاشق مرباخوري به سوپ اضافه کرد . بعد از اضافه کردن جو ، گندم و... بهتر است به اندازه يک قاشق مرباخوري کره يا روغن مايع به سوپ اضافه نمود . افزودن کره يا روغن مايع به غذاي شير خوار به ويژه شيرخواراني که رشد کافي ندارد به رشد آنان کمک مي کند .
از چه زماني مي توانيد به کودک خود پوره سبزيها را بدهيد ؟
از اواسط ماه هشتم مي توانيد به کودک پوره سبزيجات هم بدهيد . از سبزيهاي نشاسته اي ( مثل سيب زميني وکدو حلوايي ) ويا ساير سبژيها ( مانند هويج ) مي توان پوره تهيه کرد وبه جاي يک وعده فرني صبح يا عصر به کودک پوره سبزي داد . براي تهيه پوره سيب زميني ، ابتدا آنرا شسته وبا پوست بپزيد وبعد از پخته شدن پوست آنرا جدا کرده وهمراه با يک قاشق مرباخوري کره يا روغن مايع نرم کرده وکم کم به آن شير پاستوريزه جوشيده شده اضافه کنيد تا به نرمي وغلظت دلخواه برسد .
- نحوه تغذيه تکميلي در دو هفته اول ماه نهم :
از 9 ماهگي مي توان حبوبات را نيز به سوپ کودک اضافه کرد . معمولا" از عدس وماش که هضم آسانتري دارند شروع کنيد . در صورت امکان مي توان از جوانه عدس ياماش در تهيه سوپ استفاده کرد . در مورد ساير حبوبات مثل لوبيا چيتي ، لوبيا قرمز و... بهتر است قبلا" آنها را خيس کرده وپوستشان را جدا نموده وبعد از پختن به سوپ کودک اضافه کرد .
- نحوه تغذيه در دو هفته دوم ماه نهم :

در اين سن با استفاده از ميوه هاي فصل آب ميوه تازه تهيه کنيد وبه کودک بدهيد . ابتدا از يک قاشق مرباخوري در روز همراه با يک قاشق مرباخوري آب جوشيده وسرد شده شروع کنيد تا کم کم به 6 قاشق مرباخوري آب ميوه خالص برسد . آب ميوه را مي توان بعد از فرني يا حريره ساعت 10 صبح داد.
- نحوه تغذيه تکميلي در دو هفته اول ماه دهم :

از ماه دهم مي توان به جاي آب ميوه ، خود ميوه را به کودک داد . براي اينکار بايد از يک قاشق مرباخوري ميوه هاي فصل ( هلو، سيب ، موز ، گلابي ، . . . ) شروع نمود ومقدار آنرا به سه قاشق مرباخوري رساند . ميوه مورد نظر بايد کاملا" رسيده وشسته باشد وبعد از جدا کردن پوست وهسته آن ، ميوه را با پشت قاشق کاملا" نرم کرده وسپس به کودک بدهيد . مقدار ميوه را به تدريج زياد کرده و به 5 تا 6 قاشق مرباخوري در روز برسانيد . در اين زمان کم کم بر حسب اشتهاي کودک به مقدار سوپ او به ميزان حداکثر 10=6 قاشق مرباخوري در ظهر وشب بيافزاييد . همچنين کودک را با غذاهايي که مي تواند به دهان ببرد مانند نان ، بيسکوئيت ساده ، ماکاروني پخته ، تکه هاي سيب زميني پخته ، کوفته قلقلي و. . . آشنا کنيد .
-نحوه تغذيه تکميلي در دو هفته دوم ماه دهم :
در اين زمان علاوه بر تنوع بخشيدن بر سوپ کودک مي توان از کته نرم که در آبگوشت يا آب مرغ پخته مي شود همراه با خود گوشت استفاده کرد . همچنين از گوشت ماهي که تيغ هاي آن کاملا" گرفته شده باشد وهمراه با کته نرم وسبزي پخته شده باشد مي توان به کودک داد .
- نحوه تغذيه تکميلي در ماه يازدهم ودوازدهم:
تنوع غذاي کودک را رعايت کنيد با توجه به اشتهاي کودک بر مقدار غذاي هر وعده او اضافه نماييد همچنان براي کودک غذاي جداگانه تهيه کنيد واز دادن غذاي سفره خانواده به کودک بدليل علت داشتن نمک و چاشني اجتناب نماييد .
-يک نکته مهم در تغذيه کودک زير يکسال :
از پايان 6 ماهگي وهمزمان با شروع غذاي کمکي تا پايان 12 ماهگي غذاي اصلي شيرخوار هنوز شير مادر است لذا به تغذيه با شير مادر به طور مکرر وبر حسب تقاضا وتمايل شيرخوار در تمام مدت شب وروز به ويژه قبل هر وعده غذاي کمکي بايد توجه شود . معده کوچک کودک را با غذاها پر نکنيد . چه اين امر سبب مي شود که کودک براي مدت طولاني تر سير بماند ودر نتيجه کمتر پستان مادر را بمکد . در نتيجه هم شير کمتر به او مي رسد وهم حجم کلي شيري که مادر توليد مي کتد کاهش خوهد يافت .
-چه مواد غذايي را به کودک زير يکسال نبايد داد ؟
بطور کلي تا يکسالگي عسل غير پاستوريزه ، پنير ، سفيده تخم مرغ ، شکلات ، بادام زميني ، ميگو ، فلفل وادويه جات ، ترشي ها ، نمک ، نوشابه هاي گاز دار ، آب ميوه هاي صنعتي ، از ميوه ها ، خربزه ، کيوي ، انواع توت ( توت سفيد ، توت فرنگي ، تمشک ) ، آلبالو، گيلاس ، از حبوبات ، نخود ولپه واز گروه سبزيها اسفناج وکلم توصيه نمي شود . توجه داشته باشيد استفاده از شير گاو در تهيه فرني بلامانع است . زيرا با جوشانيدن شير مقدار مواد حساسيت زاي آن کمتر مي شود .
در تغذيه کودکان زير يکسال همواره به اين نکات توجه کنيد :
دادن آب ميوه به مقدار زياد ويا شيريني قبل از غذا ، سبب کم شدن اشتها مي شود ورشد کودک را به خطر مي اندازد . بنابراين آب ميوه ويا ميوه رسيده ونرم را که با پشت قاشق له کرده ايد دوبار در روز بعد از غذاي وسط روز وبا حجم کم به کودک بدهيد ، ويتامين هاي مورد نياز کودک به ويژه ويتامين ث از راه شير مادر تامين مي شود .
از چه زماني بايد به کودک از غذاي خانواده داد ؟
بعد از يکسالگي بايد بطور تدريجي کودک را با انواع غذاهايي که افراد خانواده مصرف مي کنند آشنا کرد . از اين زمان بايد کودک از چهار گروه غذايي اصلي يعني گروه نان وغلات ، گروه شير ولبنيات ، گروه گوشت وتخم مرغ وحبوبات و گروه ميوه ها وسبزيها استفاده کند . بطور کلي از سال دوم زندگي ذائقه کودک با غذاي خانواده شکل مي گيرد بنابراين بهتر است از تهيه غذاهاي شور وپر ادويه خودداري کنيد و سعي کنيد از سرخ کردن غذا بويژه با حرارت زياد وبه مدت طولاني پرهيز کنيد . مصرف غذاي خانواده براي کودک بايد تدريجي باشد بطوري که بعد از گذشت مدت زماني نياز به تهيه غذاي مخصوص وجداگانه براي کودک نباشد .
در سال دوم زندگي روزانه چند بار بايد به کودک غذا داد ؟
گنجايش معده کودک در مقايسه با افراد بزرگسال کمتر و با مقدار خيلي کمي غذا سير مي شود . از طرف ديگر کودک در حال رشد است ومعمولا"دائما" در حال فعاليت ومشغول بازي است پس نياز او به انرژي ومواد غذايي زياد است . در سال دوم زندگي هنوز شير مادر منبع عمده تامين انرژي وساير مواد مغذي کودک است . نبايد انتظار داشته باشيد که کودکان مانند بزرگسالان فقط صبحانه ، ناهار وشام بخورند بلکه بايد بخصوص بعد از سال اول زندگي حتي تا 5 سالگي حداقل روزانه 5 وعده غذا بخورند .
مصرف نمک را در غذاي کودک محدود کنيد :

به منظور پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي قلبي ، عروقي توصيه مي شود که در تمام دوران زندگي به ويژه دوران کودکي ونوجواني از مقادير بسيار کم نمک آن هم هنگام طبخ غذا استفاده شود واز افزودن نمک به غذا در سر ميز يا سفره جدا " خودداري گردد . براي کودکان زير يکسال که خوب رشد مي کنند بهتر است به غذايشان نمک اضافه نکنيد ولي براي کودکاني که دچار ايست يا افت وزني هستند وغذاي کاملا" بي نمک خود را نمي خورند هنگام تهيه وطبخ غذا از مقدار بسيار کمي نمک يددار استفاده نماييد .
3-برنامه غذايي کودکان بالاتر از يکسال
کودکان 1 تا 5 سال دوران رشد را سپري مي کنند و بنابراين نياز به انرژي وپروتئين وساير مواد مغذي با افزايش سن کودک بيشتر مي شود . براي تامين کليه مواد مغذي مورد نياز کودکان ، برنامه غذايي آنها بايد شامل تر کيبي از غذاهاي مختلف در گروههاي اصلي غذايي باشد .
گروههاي اصلي غذايي عبارتند از گروه نان وغلات که انرژي ومقدار پروتئين مورد نياز کودک را تامين مي کند . گروه شير ولبنيات که کلسيم ، فسفر وپروتئين را تامين مي کند وبراي رشد اسکلت واستحکام استخوانهاو دندانها لازمند . گروه گوشت ، حبوبات وتخم مرغ که پروتئين و سايرمواد مغذي مورد نياز کودک را تامين مي کند وبراي رشد او لازمند وگروه سبزيها وميوه ها که ويتامين ها واملاح مورد نياز کودک را تامين مي کنند .
در تغذيه کودکان 5-1 سال چه نکاتي را بايد رعايت کرد ؟
در تغذيه کودک از ظرف وقاشق تميز ( قاشق مرباخوري براي کوچکترها وقاشق غذاخوري براي کودکان بزرگتر ) استفاده کنيد .
- قبل از غذا دادن به کودک دستها وصورت کودک را بشوئيد .
-آب ومايعات را با فنجان يا ليوان تميز به کودک بدهيد .
-در غذا دادن به کودک صبور باشيد وآرام آرام به کودک غذا بدهيد .
- در صورتيکه کودک تمايلي براي غذا خوردن ندارد هرگز اورا مجبور به غذا خوردن نکنيد وسعي کنيد با تغيير مزه ونحوه طبخ آنرا مجددا" به کودک بدهيد و در صورتيکه بازهم علاقه اي به خوردن آن غذا نشان نداد ، چند روزي از دادن آن غذا صرف نظر کرده ومجددا" به برنامه غذايي کودک اضافه کنيد .
-هنگام غذا دادن به کودک با او به آرامش ومحبت صحبت کنيد تا زمان غذا خوردن برا يکودک خوشايند باشد و خاطره خوشي از غذا خوردن در ذهن کودک ايجاد شود .
-مقدار غذاي هر وعده کودک را با افزايش سن کودک بيشتر کنيد .
-بمقدار غذايي که کودک مي خورد توجه کنيد ، براي هر کودک يک بشقاب جداگانه در نظر بگيريد .
-با افزايش سن کودک براي غذاخوردن به کودک استفلال بدهيد وفقط مقدار ونحوه غذا خوردن کودک را نظارت واورا به خوردن ترغيب کنيد .
-براي غذاخوردن کودک به او جايزه ندهيد بلکه براي ترغيب او به غذا خوردن از طعم غذا تعريف کنيد .
- به کودک اجازه دهيد غذاخوردن را خودش تجربه کند حتي اگر مقداري غذاهم هنگام خوردن ريخته شود و يا دست ولباسهاي خود را کثيف کند .
-از دادن تنقلات بي ارزش قبل از غذا وبين وعده ها به کودک خودداري کنيد .

آيا مي دانيد مصرف زياد هله هوله چه مضراتي براي کودک بدنبال دارد ؟

اگر کودک بخصوص در 2 سال اول زندگي که بدن او به سرعت در رشد است به خوردن هله هوله هايي که معمولا" ارزش غذايي زيادي ندارند عادت کند ، از مواد مغذي غذاهاي مختلف که برا ي رشد به آن نياز دارد محروم مي شود .
هله هوله هايي مثل پفک ونوشابه فقط معده کودک را پر مي کنند و موجب احساس سيري مي شوند ودر نتيجه کودک ديگر اشتهايي برايخوردن غذاهاي اصلي ومغذي ندارد . بنابراين سعي کنيد کودک را به خوردن اين هله هوله ها عادت ندهيد واز تنقلات مغذي وسنتي مثل نخودچي وکشمش ، برگه ميوه ها ميوه هاي فصل براي کودکان 2تا 5 سال خود استفاده کنيد .
نکاتي که در تغذيه کودکان 5-3 سال بايد رعايت نمود .
نکته مهم در تغذيه کودکان 5-3 سال دادن حداقل 5 وعده غذا شامل سه وعده کامل صبحانه ، ناهار وشام و2 ميان وعده در ساعات 10 صبح و5 بعداز ظهر ونهايتا" يک ليوان شير قبل از خواب است . غذاهايي مثل شير وبيسکوئيت ، نان وخرما، نان وپنير ، کيک ، کلوچه ها ، ميوه يا آب ميوه ويا انواع شربت هاي خانگي ، انواع خشکبار مثل بادام ، گردو ، پسته ، کشمش ، برگه ، توت خشک بعنوان ميان وعده براي کودکان بسيار مناسب هستند .

چند پيشنهاد براي خوردن تخم مرغ

چنانچه کودک زير ? سال داريد و به تخم مرغ هم علاقه مند است حتما خبر و توصيه زير را بخوانيد.
اگر توصيه انجمن قلب امريکا در مورد مصرف تخم مرغ براي بزرگسالان حداکثر ? تا ? عدد در هفته است در عين حال توصيه رسمي براي خوردن تخم مرغ در کودکان وجود ندارد اما بهتر است چندان از رژيم بالغين دور نباشد.
گفته مي شود هر عدد تخم مرغ به طور متوسط ??? ميلي گرم کلسترول دارد و توصيه متخصصان تغذيه نيز مبني بر مصرف همين اندازه است يعني به عبارتي هر روز يک تخم مرغ نه بيشتر و گاه که کوکو يا کيک در منزل پخته مي شود بايد اين تعداد را از حد ? تا ? عدد خوردن تخم مرغ هفتگي کم کرد.

مسوولان بهداشتي جامعه معتقدند مشکل کوتاه قدي کودکان بيشتر ناشي از کمبود روي است و يکي از راه هاي درمان گنجاندن تخم مرغ در برنامه غذايي بچه هاست. روي در رشد، بلوغ جنسي، سلامت و شادابي پوست و مو تاثير قابل توجهي دارد
به اعتقاد وي تخم مرغ در شمار نخستين موادي است که بايد در رژيم کودک لحاظ شود و دليل اين امر را غني بودن تخم مرغ از پروتيين، چربي، روي، آهن، فسفر، سلنيوم، پتاسيم و انواع ديگر ويتامين ها مي داند.
1391/10/21 - 8:07 صبح
خواب

مامان سلما :
دختر من سلما، 13 خرداد 91 به دنيا اومده. خيلي دختر خوبيه. اما در مورد خوابش يه كم مشكل داريم. مي تونم اينجا سوالمو بپرسم ؟
البته خيلي در اين مورد مطالعه كردم و عضو سايت baby sleep site هم هستم كه خيلي عاليه و به همه پيشنهاد مي كنم يه سري بهش بزنيد. اما دوست دارم از تجربيات شما هم استفاده كنم.
سلما هرشب حدود 8-8:30 مي خوابه تا 10 . از 10 به بعد هر يكي دو ساعت بيدار ميشه و فقط با سينه گرفتن مي خوابه. مي دونم گرسنه نيست. متاسفانه عادت داره با سينه بخوابه. اين باعث ميشه شير زيادي بخوره و آروغ و دل درد و باقي ماجرا ...
بعضي وقتا نزديكاي صبح از خستگي زياد خودمو راحت مي كنم و ميارمش تو تخت خودمون و سينه مو ميزارم دهنش تا بتونم بخوابم. مي دونم اين كار اشتباهه و در واقع از چاله به چاه افتادنه. چون اگه عادت كنه پيشم بخوابه ديگه رسما بدبخت شدم ! شايد به نظرتون دارم اغراق مي كنم اما باور كنيد خيلي سخته .طولاني ترين خواب شب من شده يك ساعت . در طول روز هم نمي تونم بخوابم .
از اون سايتي كه گفتم يه مقاله در اين مورد گرفتم كه مي گفت تقصير خودمو كه به سينه عادت داره ... مي گفت بچه بايد ياد بگيره خودش بخوابه. هر وقت هم سعي مي كنم بدون سينه گرفتن بخوابونمش انقدر گريه مي كنه و خودشو ميلرزونه كه جيگرم كباب مي شه و تسليم ميشم.
به من بگوييد چه كنم ؟

فرشته مهربون:
منم مشكل خواب دارم با پسرم شبا هر 2 ساعت يكبار بيدار ميشه شير ميخواد نميدونم ايا واقعا گرسنه اش ميشه يا عادته

مامان ليليا:
مامان سلما منم مثل شما بودم اما پستونك به دادم رسيد با اينكه مخالف بودم اما وقتي ديدم ارامشش تو خواب بيشتر ميشه بهش دادم
امتحان كن

مامان آروين:
پسر من هم هر دو ساعت و گاهي اول خوابش هر نيم ساعت بيدار ميشه و شير ميخوره.
من جاي خواب آروين رو جدا كردم. توي اتاق خودش ميخوابه از 6 ماهگي.

فرشته مهربون:
شير خودمو ميدم به ني ني پيش خودمم ميخوابونمش شما جاي خواب ني ني رو از خودتون جدا كرديد يا زوده؟

مامان سلما:
من از اول سلما رو جدا مي خوابوندم. يعني يه تخت سبك داره كه ميذاريم تو اتاق خودمون. مواظب باش، چند وقت ديگه كه بزرگ ميشه ديگه نميره تو جاي خودش. چي بهتر از بغل گرم و نرم مامان ؟!

فهيمه( مامان فرناز ناز):
در مورد خواب هم جوجوي منم شبا هر 1 ساعت بيدار ميشه من تو تخت خودمون مي خوابوندم ولي الان تو اتاق خودش رو زمين مي خوابونم خودم هم كنارش مي خوابم گاهي مي رم تو اتاق خودمون تا حداقل به اتاقش عادت كنه تا كم كم بتونه تنها بخوابه... در مورد شير خوردن تا يكسالگي نبايد نگران باشيم و اصرار داشته باشيم تو خواب بي خيال سينه مادر بشن اگه خيلي سخته ميشه پستونك استفاده كرد ولي ترك پستونك به مراتب سخت تر خواهد بود!

Vivol ,Mah tisa
مرضيه جون اميدوارم ما هم بتونيم اينجا از نتيجه مقاله هايي كه مي خوني استفاده كنيم. حقيقتش بي خوابي بچه ها دلايل متفاوتي داره و از يه بچه تا بچه ديگه فرق داره و به قول دكتر دخترم بيماري نيست عادت رفتاري بچه است و البته با امتحان راه حلهاي مختلف ميشه درستش كرد. دختر من به دنيا كه اومده بود حدود 20 روز 99 درصد شبانه روز رو خواب بود بعد كم كم برنامه خوابش تغيير كرد و تا حدود2.5 ماهگي 24 ساعت بيدار بود 24 ساعت بعدش خواب باورتون ميشه ببينيد من چي ميكشيدم!!! بعد خوابش تنظيم شد دكترش شربت هيدروكسي زين رو پيشنهاد داد كه 3 تا 5 شب متوالي راس يك ساعت مشخص مقداري كه تجويز كرده بود بدم معمولا" يك ساعت و در مورد دختر من 1.5 ساعت طول ميكشيد تا بخوابه بعد خوابش تنظيم ميشد رو حول و حوش همون ساعت. من شديدا" مخالف دارو و خواب آور و مسكن و ... هستم و حداقل مقدار ممكن رو تو 7 ماه گذشته به ني نيم دادم ولي گاهي لازمه. بالاخره خواب دخترم تنظيم شد و يهو توي چهار ماهگيش يه دو هفته اي راس ساعت 2 شب بيدار ميشد تا 5 تا 6 بيدار بود دوباره ميخوابيد كه خيلي عذاب آور بود و جهنمي! دوباره دكترش هيدروكسي زين رو خواستش تكرار كنم منم كردم ولي به نظرم خوابش دوباره خود به خود تنظيم شد.
شما هم مرضيه جون بهتره با دكتر دخترتون هماهنگ باشيد و مطمئن باشيد با توصيه هاي اون اين دوران هم ميگذره. شايد توصيه مناسبي نباشه ولي همينطور كه يكي ديگه از دوستامون گفته بودن دختر من هم از دو ماهگي پستونك (فقط خواب به خواب نه وقتهايي كه بيداره) ميمكه و از وقتي استفاده كرده هم خودش هم من كلي آرامش پيدا كرديم صلاح دونستي البته به صورت محدود استفاده كن من شبها هم كه گاهي تو خواب گريه ميكنه و وقت زيادي از شير خوردنش نميگذره پستونكش رو ميذارم دهنش اونم آروم ميشه دوباره ميخوابه.
درسته پستونك چيز خوبي نيست ولي به نظر من بايد مزايا و معايب هر كاري رو هر نفر خودش با شرايط خودش سبك و سنگين كنه و انتخاب كنه! شايد ضرر يه مامان خسته و عصبي و خوابالو و در حال تحليل رفتن از نظر روحي و بدني براي يه بچه خيلي بيشتر از پستونك باشه يا حتي تكرر شير خوردن خود بچه تو طول شب
ضمنا" ني ني ها متوجه همه چي ميشن و ميدونن شما كنارشون هستيد يا نه. ولي مفهوم ترس از تنهايي يا تاريكي رو دير ميفهمن به خاطر همينه كه ميگن بهتره تا 6 ماهگي اتاقاشون رو جدا كرد

مامان سلما:
در مورد پستونك : يافته هاي جديد همگي مفيد بودن پستونك رو تاييد مي كنن. چند ماه پيش چند تا مقاله در اين مورد خوندم اما متاسفانه لينكشون رو ندارم. مي گفت پستونك اگر بيشتر از 2 سال طول نكشه اصلا ضرر نداره. بيشتر از 2 سال هم اثرات مخرب رواني داره و هم براي شكل گيري لثه ها مضره.
اما تا 2 سال هم باعث آرامش بچه ميشه، هم بهش احساس امنيت ميده ( مكيدن به ني ني ها احساس امنيت ميده) هم براي به خواب رفتن خيلي مناسبه و از همه مهمتر براي ني ني هاي دل دردي خوبه چون نفخشون رو ميگيره.
من خيلي سعي كردم به سلما پستونك بدم اما نميگيره. در مورد صحت اين مطالب هم مطمئن ام چون همونطور كه گفتم تا ته و توي يه مطلب رو درنيارم باور نمي كنم.
*********************-
زهره جون:
ديشب الينا منو ديوانه كرد .. كاملا منو با پستونك اشتباه گرفته بود .. از ساعت 11.30 تا يه ربع به 2 سينه من تو دهنش بود داشتم ميمردم ديگه از درد پهلو . بدنم خشك شده بود همينكه از دهنش در مياوردم ميزد زير گريه يعني اصلا خوابش عميق نميشد منم كه اصلا دوست ندارم بچه رو بد عادت كنم سينمو از دهنش دراوردم و گذاشتم گريه كنه به ذهنم رسيد تكونش بدم ولي اروم نشد منم گذاشتم تو كرير و تكونش دادم يه كم مقاومت كرد ولي اروم اروم خوابش برد و بعدش از خودم دورش كردم به يه فاصله 1 متري از خودم خوابوندمش كه بو ي من هوسش نندازه و خدا رو شكر تا صبح خوابيد(البته يكبار بيدار شد شير خورد و سريع خوابيد . حالا ديگه راه حلشو پيدا كردم. تكون دادن كرير خيلي راحت تر از شير دادنه !!! زودتر هم جواب ميده .
الينا پسوتنك رو تو خواب نميگيره ميندازه بيرون پس راه حل پستونك براي من جواب نداد
فرشته مهربون:
هره جون نكنه ني ني تون در طول روز زياد خوابيده بوده كه شب خوابش نميومده و عميق نمي شده
چون يه بار ني ني منم اينطوري شده بود هر چي شير مي خورد خوابش نمي برد ميذاشتمش زمين بيدار مي شد فهميدم كه روز زياد خوابيده بوده
*************************-
مامان سلما:
فرشته جون baby sleep site ميگه هرچقدر خواب روزانه ني ني ها بهتر و عميق تر باشه خواب شبشون هم بهتره و احتمال بيدار شدنشون كمتره.

برگرفته از baby sleep site
براي خواب ني ني هاي هفت ماهه چنين برنامه اي پيشنهاد شده كه در واقع برنامه ايده آله، لزومي نداره كه همه دقيقا اينجوري باشن:
7 صبح : بيدار شدن و شير خوردن
8:15 صبحانه
9: خواب ( حداقل يك ساعت)
10 : شير خوردن
12:30: شير خوردن
1: خواب ( حداقل يك ساعت)
3: شير خوردن
4:خواب اختياري ( نيم ساعت تا 45 دقيقه)
4:30 يا 5 : شام
6:15 : آغاز كردن روتين خواب
7: شير خوردن و خواب
بعلاوه يك يا دو بار شير خوردن نيمه شب
http://www.babysleepsite.com/schedules/7-month-old-baby-schedule/

منظور از روتين خواب برنامه ايه كه به كودك ميفهمونه الان موقع خوابه. روتيني كه من براي سلما اجرا ميكنم و عالي جواب ميده اينه:
حمام
ماساژ با روغن
خواندن دو كتاب كوتاه
شير خوردن در حين گوش كردن به موسيقي كلاسيك
من به اين صورت تونستم ساعت خواب سلما رو از 10:30 و حتي ديرتر به 8 برسونم و كم كم ساعت 7:30 ميخوابونمش.
البته متاسفانه سلما فقط با سينه ميخوابه به خاطر همين مجبورم قسمت آخر روتين رو شير دادن بذارم ( كه ميدونم كار اشتباهيه)
درستش اينه كه بعد از اجراي روتين ني ني رو توي تختش بذاريد و ببوسيدش و اتاق رو ترك كنيد تا خودش بخوابه. اگه ني ني شما اين جوري ميخوابه شما واقعا خوشبختيد
من امروز كلي مقاله جديد براي خواب گرفتم كه هنوز نخوندم. بعدا قسمت هاي مهم رو براتون مينويسم. فقط يه نكته جالب:
براي بچه هايي كه مثل سلماي من نيمه شب دائما بيدار ميشن و تا سينه رو نگيرن نميخوابن بايد از وسيله جايگزين استفاده كرد. به اين وسيله ميگن lovie مثلا يك پتو يا عروسك پشمالو كه ني ني با بغل كردن اون خودشو آروم كنه. چند روز موقع خوابوندن ني ني اين وسيله رو در ديدرس ني ني بذاريد. بعد كم كم اونو توي بغلش بذاريد. مي تونيد چند قطره از شيرتون رو روش بچكونيد يا اونو به بدنتون بماليد چون حس بويايي ني ني ها خيلي قويه.
يه نگاه سرسري انداختم كه فقط همينو گفتم بعدا كاملش رو ميگم. البته اگه به درد كسي ميخوره
روش tough love براي اينكه بچه ها خودشون بخوابن بزودي در اين محل نصب خواهد شد!

*******************************-
مامان سجاد:
سلام....يه سوال داشتم......پسر من كه الان 7 ماه و نيمشه....در طول روز مقدار خوابش معمولا كمه

مثلا از صبح تا شب هر 2-3 ساعت يه بار بايد بخوابه..اما هر بار حدودا 45 دقيقه يا فوقش يه ساعت ميخوابه

به نظ ر شما طبيعيه؟؟؟
البته معولا خواب شبش پيوسته و خوبه.حدودا ساعت 12 كه بخوابه.....فردا ساعت 9-10 بيدار ميشه(البته تا صبح چندين بار شير ميخوره ها).......

آخه جايي خوندم كه خواب بچه كمتر از يه ساعت نبايد باش
ياسي(مامي ارغوان )

مامان سجاد دختره منم دقيقا همين طوريه كه شما ميگي تازه خوابش نيم ساغته نه 45 دقيقه
مامان ليليا:
دخملي منم شب خوب مي خوابه و روز هر 3 ساعت بايد خوابه هر بار هم تو روز يا 45 ديقه يا 1 ساعت مي خوابه . ايرادي نداره زير 1 باشه و طبيعيه البته دخترم با پستونك كه بخواه خوبش بيشتر ميشه
مامان سلما:
مامان سجاد عاشق روحيه مثبتت ام. عزيزم ني ني تو اين سن بايد شب ها 11-12 ساعت بخوابه. منظور ازخواب پيوسته هم اينه كه حداكثر دو بار براي شير بيدار بشه. معلومه واقعا مامان مهربون و صبوري هستي كه سجاد جون شبا دير ميخوابه و چندين بار هم تا صبح بيدار ميشه اما تو راضي هستي. خدا برا هم حفظتون كنه
من همش دارم غر ميزنم كه چرا سلما شبا بيدار ميشه !!!!!
********************************-

ركسانا(مامان آرنيكا)
آرنيكا ده صبح بيدار ميشه ...دوازده تا يك ...سه تا شش .....هشت تا نه ....و ساعت يازده مي خوابه تا
روز بعد

قبلا شب زياد بيدار مي شد الان نهايت دوبار ....و كلا با شير مي خوابه يا روي پا
صبح ها هم از حدود ساعت شش يك بند شير مي خوره تا ديگه رضايت بده چشماشو باز كنه

pari9858 :
پسر من از همون نوزاديش خيلي واسه خوابيدن اذيت مي كرد. اون اوايل كه همش كوليك داشت فقط تو پتو مي كرديم تابش ميداديم تا بخوابه ديگه واسش ننو درست كردم.حالا بعد اينهمه پروژه خيلي ميخوابيد 20 دقيقه بود.الان هم كه بايد يكم بغلش كنم راه ببرمش يكم آروم شه بعد شير بدمش تا بخوابه. تازه وقتي هم كه مي خوابه همش بايد حواسم بهش باشه تكون مي خوره سريع سينه رو بدم دهنش وگرنه ببينه من نيستم سريع غلت ميزنه و بعد خواب زده مي شه و گريه مي كنه. با اينهمه تفاسير خيلي بخوابه نيم ساعته. ولي از اول شبا خوب مي خوابيد الان1 يا 2 بار واسه شير بيدار ميشه.چيكارش كنم راحت بخوابه؟؟؟؟
*********************************-
زهره جون:
پري جون وقتي پسر ميخوابه و ميخواي از پيشش بري يه لباسي كه تنت بوده و بوي تو رو ميده بزار پيشش و بعد برو .. ببين اينجوري ارومتر نميخوابه ؟
ياسي(مامي ارغوان )
زهره جون درباره خواب من ماماني رو ميشناسم كه به بچش هر شب ديفن هيدرامين ميده و بچش تا صبح ميخوابه البته به قوله خودش ديكه خوابش بچش تنظيم شده و بهش نميده !!!!!!!!!!!!!
اكر كسي دلش مياد اينكارو كنه اينم يه روش براي تا صبح خوابيدن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
زهره جون:
واقعا اين جور مادرا جواب خدا رو چي ميدن ؟؟ بچه آدم مريض بشه سختيشو خودش ميبينه ... من كه الينا هم بيدار نشه خودم عادت كردم بيدار ميشم هي ساعت رو چك ميكنم ...
واقعا مسئوليت پذيري هم چيز خوبيه ... تنظيم كردن خواب بچه خيلي راحته ... هر كاري راه خودشو داره كه متاسفانه بعضيا اسونترين راه براي خودشون رو انتخاب ميكنن حاضر نيستن كمي به خودشون سختي بدن ...
ركسانا(مامان آرنيكا) :
زهره من رفته بودم يك مراسم ختم ...آرنيكا همش بيدار بود و شيطوني مي كرد...يك بچه اي همسن آرنيكا همش خواب بود
مامانش گفت من واس اينكه راحت باشم و بچم بخوابه تو مراسم بهش ديفن هيدرامين دادم...گفتم چه اصراري كه بياي؟؟؟!!!!!!!
ديفن هيدرامين با دوز نامناسب دچار ايست قلبي ميكنه بچرو

بهم گفت توهم بده راحت شو...گفتم من بچمو آوردم فقط واس اينكه وارد اجتماع شه و آدم ببينه
(اينم بگم كه مراسم يك پيرزن بود و از گريه و زاري خبري نبود و داخل يك روستا خوش آب و هوا بود و بيشتر واس من و دخترم تفريح بود تا يه مراسم ختم )
ولي بديش اين بود كه بچش تو سوم و هفتم و چهلم هم خواب خواب بود
مهربان بانو (مامان هليا) :
واييي ركسانا باور نمي كنم واسه يه ختم به بچه اش ديفن هيدرامين داده؟؟؟؟؟؟
**********************************-
مامان فندوقچه :خدا رو شكر خواب شب پسرم جديدا خيلي خوب شده.قبلا به خاطر الرژي اش شبا خيلي بيقرار و بدخواب بود و من رسما خواب نداشتم.تا ميخواست بخوابم بيدار ميشد و گريه ميكرد و حتما بايد ميرفت زير سينه.اما الان معمولا 9-10 شب ميخوابه تا 8-9 صبح و 2 بار براي شير بيدار ميشه.اما خواب روزش خوب نيست.صبحها نيم الي 1 ساعت ميخوابه.بعد از ظهر يا حدود 2 ساعت ميخوابه و ديگه بيداره تا شب يا اينكه 2 بار با خيلي كوتاه ميخوابه.نميدونم براي تنظيم خواب روزانه اش چيكار كنم.
پسر من هم شديدا معتاد به سينه است و پستونك نميخوره.اما جديدا نزديك ساعت خوابش كلي باهاش باي ميكنم و خسته اش ميكنم.اگر احساس كنم كه سير شده و داره با سينه بازي ميكنه يا ميذارمش رو پام و براش موسيقي ميذارم يا ميذارمش تو تختش و تكونش ميدم تا خوابش ببره.نصف شب هم اگر بلافاصله بعد از سير خوردنش بيدار بشه بغلش نميكنم و فقط تختشو تكون ميدم.
آروين الان تو اتاق ما ميخوابه اما تو تخت پارك.به نظرم وقتي رو تخت خودمون باشه همه اش دوست داره زير سينه باشه اما وقتي ازم دوره راحت تر ميخوابه.
1391/10/21 - 8:19 صبح
شیر و شیردهی

مامان حسنا جون:
سلام به همگی من متاسفانه ناخواسته باردار شدم و الان هفته 8 هستم. شیرم یکدفعه خیلی کم شد طوری که حسنا که همیشه به زور شیر میخورد مدام اویزونم بود و با حرص ساعتها سینه مو میک میزد !!! و بعدش هم میزد زیر گریه.
و چون اصلا شیشه از بچگی نمیگرفت مجبور شدم کلن شیرم رو ازش بگیرم تا مجبور شه شیر خشک بخوره

چندتا شیرخشک رو هم امتحان کردم که اوایل تا مزه شو متوجه میشد اوغ میزد و ...ببلاک رو بهتر گرفت ولی از وقتی بهش دادم شکمش شل شده از طرفی دندون هم داره در میاره و من نمیدوونم بخاطره شیره یا دندون

درکل اصلا خوب شیرخشک نمیخوره و همه میگن لاغر شده اگه کسی راهکاری داره لطفا راهنمایی کنه. ممنون

مامان سلما:
مامان حسنا جون مبارکه ... به سلامتی ایشالله ... میدونم حتما برات خیلی سخته اما میگن دو تا بچه با هم بزرگ بشن بعدا راحت تری. قدمش پربرکت باشه براتون .
عزیزم حسابی به خودت برس و حسنا جون رو از شیر نگیر. تا سه ماهه سوم، شیردهی نه برا حسنا مشکلی داره نه برای نی نی تو دلت . فقط به شرطی که خیلی به خودت برسی .

مامان آروین:
مامان حسنا (اسمتو نمیدونم) به سلامتی باشه انشالله قدم کوچولوت. میدونم خیلی سخته اما در بزرگسالیشون برای جفتشون بهتره. من و برادرم هم 13 ماه با هم فاصله داریم و مامانم تا وقتی من 11 ماهه بودم بهم شیر داده. اگر هنوزشیر داری و میتونی خودتو تقویت کنی شیر بده ولی اگر نمیتونی شیر خشک آپتامیل جزو شیرهای خوشمزه است میتونی امتحانش کنی.اگر شیر خشک رو سخت میخوره چند روز اول یه کم شیرینش کن و بعد کم کم مقدار شکرشو کم کن تا به طعمش عادت کنه.
مامان سجاد اینکه میگن شب اگه بچه گریه کرد شیر خواست کم کم عادتش بدین که خودش بخوابه...........یعنی نباید بدیم دیگه!!! خوب بچه گشنه می مونه که!!!
یعنی این همه شیر رو از روی عادت میخوره؟؟ًً!!

شما خودتون این کار رو کردین؟؟
اگه بخوایم این کارو بکنیم(شبها شیر ندیم) واقعا چطور میشه این مسئله رو عملی کرد!!!(آخه راه حل هایی که توی اینترنت خوندم به نظرم عملی نمیاد)
********************-
زهره جون:
من فکر نمیکنم بچه ای باشه که شب تا صبح رو یکسره بخوابه !! حالا اگه کسی هست بیاد و توضیح بده راهکارشو ...
من شبا شیر میدم و حداقل تا صبح دو بار بیدار میشه .
رکسانا(مامان آرنیکا)
مامان سجاد اثبات شده که کسایی که بچشون رو طبق اصول و کتاب بزرگ می کنن...بچه هاشون دچار دلبستگی نا ایمن میشن
نویسنده های این مطالب یا بچه ندارن یا مرد هستن ... ضمنا نظریه پردازان روانشناسی همیشه نظریات همو زیر سوال می برن
یکی میگه تا یک سالگی بچه پیشتون باشه یکی میگه تا سه سالگی یکی میگه از شش ماهگی جداش کنین
به نظر من بهترین کار اینه که به غریزه مادریمون اعتماد کنیم و فقط از مقالات و کتاب ها کمک بخوایم نه اینکه مو به مو اجرا کنیم
من هروقت آرنیکا شیر بخواد در خدمتشم. ولی بعضی وقتا شبا بیدار میشه شیر می خوره ولی بازم بیدار می مونه کاریش ندارم تا خوابش بره دوباره...البته اگه نق بزنه بغلش می کنم ولی اصولا نق نق نمی کنه
راستی چون وزن گیری بچه ها در شب بیشتره شیر دادن باعث میشه بهتر رشد کنن مخصوصا از نظر قدی
***************************-
مهربان بانو (مامان هلیا) :
واسه شیر شب دختر من که بیدار میشه یعنی من از خدامه چون تو روز درست شیر نمی خوره همون ترجیه می دم شب شیر بخوره ...
این حرف جدیدا در اومده مگه ما چه جوری بزرگ شدیم؟..
مامان_فرزین :
من بچم دیگه سینه خودمونمیگیره تاالان هم بیشترموقع هامیدوختم بهش میدادم شیرم خیلی کم بودالان شیرخشک نان میدمش به نظرشما مامانابهترین شیرخشک چیه؟
***********************-
زهره جون
مامان فرزین جون دکتر ما که از نان راضی بود و آپتامیل .smaهم خوبه ... البته مامانای شیرخشکی باید بگن و بهترین شیر خشک هم اونیه که به بچت بسازه و بچه هم دوسش داشته باشه دیگه
مامان سلما
اگر نی نی شما هم موقع شیر خوردن سینه را گاز میگیرد
- قاطع و محکم به او بگویید نه . البته داد نزنید
- به هیچ وجه نخندید تا او برای انجام دوباره این کار تشویق نشود.
- سینه را از او بگیرید تا هم یاد بگیرد که در زندگی محدودیت هایی خواهد داشت و هم با مفهوم نتیجه یک کار بد آشنا شود
برگرفته از سایت womens health عضو دپارتمان انسان و سلامت آمریکا

Vivol ,Mah tisa
سلام دوستای گلم

دخمل من شیر خشک میخوره قبلا" توی خواب نسبتا" خوب شیر میخورد و من شب تا صبح که بیدار بشه حدود 270 سی سی براش (توی سه مرحله ) شیر درست میکردم و میدادم. الان 4-5 شبه که از وقتی خوابش میبره اعتصاب شیر میکنه و جالبه که توی خواب شیشه شیر رو از خودش دور میکنه و حداکثر تا صبح 90-100 سی سی شیر میخوره نمی دونم دلیلش چیه اندازه شام و شیر روزش هم مثل همیشه بهش میدم یعنی سیرتر از قبل نیست. اگه تو روز خوب شیر میخورد نگران نبودم ولی چون تو بیداری حداکثر 500-600 سی سی میشه بهش شیر داد میترسم وزن گیریش کم بشه. کسی تجربه ای داشته؟ فکر نکنم دندون جدید در راه باشه. نگرانم . یه ماهی بود شکر خدا رشدش خوب شده بود میترسم دوباره تاخیر بیفته اگه نظری دارید ممنون میشم راهنمایی کنید که دلیل این اعتصاب شیر شبانه چی میتونه باشه؟!
**********************-
ركسانا(مامان آرنيكا)
ویوول جون بچه ها تو این سن ترجیح میدن شب رو کامل بخوابن و معدشون غذارو بیشتر نگه میداره ....اگه میل نداره بزور بهش نده و خوابشو بهم نزن
********************-
مامان_فرزين
سلام ویوول چه اسم سختی داری راستش منم زیادتجربه ای ندارم منم به پسرم شیرخشک میدم اماشیرخودم هم میدم دفعات شیر خشک بیشتره به نظر من نگران نباش شاید سیره چن شبی کمتر بهش بده شاید بهتر شد من شباهر دوساعتی سه درجه براش درست میکنم میخوره بیشتر باشه نمیخوره شاید سرپسونکش گشاد شده نمیتونه بخوره ولی خوب بچه ها این چیزا رو دارن گاهی خوب میخورن گاهی نه زیادنگران نباش
*****************-
Vivol ,Mah tisa
مرسی دوستای خوبم از نظراتتون (مامان فرزین جون اسم من ویداست سختت بود اینطور صدام کن راحتتره) منم هر 2.5 ساعت براش سه تا درست میکردم تا تهش میخورد یهو اینطوری شده و البته فقط هم شب تا صبح. دیشب شام هم نداده بودم بهش ولی باز دوست نداشت شیر بخوره!!
توکل به خدا ان شاا... که دوره ایه و رفع بشه بره چون شیر شب توی رشد موثره (هر چند معایب هم داره)
*****************-
Vivol ,Mah tisa
بچه ها شکر خدا مشکل شیر نخوردن شبانه دخملم همونطور که خود به خود و ناگهانی شروع شده بود خود به خود هم درست شد و الان باز شکر خدا شبا شیرشو میخوره .گفتم بیام اینجا بگم اگه خدای نکرده برای نی نی های شما هم ناگهانی این اتفاق افتاد کمی صبر کنید و زیاد نگران نباشید تا ان شاا... خودش درست بشه.
1391/10/21 - 8:20 صبح
مشكلات رفتاري

مامان حسنا جون:
در كل 2 هفته است (از وقتي اولين دندونش بيرون زد) حسنا خيلي جيغ ميكشه. هم براي اعتراض هم براي درخواسته چيزي. حتا صداي معمولي اغون هم كه در مياورد الان با جيغه. خيلي نگرانشم. كسي ميتونه كمك كنه

اخه اصلا ما با صداي بلند حرف نميزنيم. حسنا طوري بود كه اگر يه صداي بلند ميشنيد ميزد زير گريه نميدونم چرا اينطوري شده؟///

مامان آروين:
مامان حسنا جون نگران نباش. بچه ها توي اين سن همه احساساتشون رو با جي نشون ميدن. چه خوشحالي چه ناراحتي و عصبانيت رو. كاملا طبيعيه. سعي كن حساس نشي به اين مساله و حساسيت نشون ندي كه لج نكنه تو اين مورد.
1391/10/21 - 8:21 صبح
آلرژی

Vivol ,Mah tisa
من یه مدتیه که هر دفعه دخترم رو میشورم و خشک میکنم و هم به مقعد هم به جی جی هر بار کالاندولا میزنم. میترسم با این کارم بیشتر باعث خدای نکرده عفونت بشم. دختر من تا 4 ماهگی اصلا" نسوخته بود الان دو ماهی هست که قرمزیهایی شبیه جوش زده راههای مختلف رو امتحان کردم هی خوب میشه دوباره زود همونطور جی جیش قرمز جوش جوشی میشه و دور مقعدش هم قرمز میشه. اومدم پوشکش رو عوض کردم ولی فرقی نکرد و دیگه کم کم به این نتیجه دارم میرسم که به یه غذایی داره حساسیت میده. اما تنش هیچی نداره فقط منطقه پوشکه اولین چیزی هم که بهش دادم و تقریبا" از همون زمانا این مشکل شروع شد حریره بادوم بود ممکنه حساسیت به بادوم باعث این مسئله بشه؟ من هر روز یه وعده واسه صبح نی نی حریره بادوم که توش شیر خشک و آرد برنج داره میدم. به نظرتون ممکنه حساسیت به بادوم این شکلی خودش رو نشون بده یا این توهم منه؟

مامان سلما:
mah tisa جون ممکنه قرمزی پاش به خاطر دندون درآوردن باشه. چون ادرار و مدفوع تو این سن کمی اسیدی میشه. به نظرم بهتره بعد از هر جیش بشوریش و اگرم میتونی بین هر بار پوشک کردن باز بذارش که این قرمزی ها خدای نکرده قارچی نشه.

مامان آروین:
ویول من فکرمیکنم اون جوشهای دخترت از حساسیته. به نظرمن یه مدت کلا بهش بادام نده. بادام خیلی حساسیت زاست. امتحان کن و بادام بهش نده. صبحانه فرنی بده یا پوره بده. ببین چی میشه.

فهیمه( مامان فرناز ناز):
در مورد مه تیسا جونم منم احتمال می دم مال بادوم باشه چون من یه بار به نازنازم دادم به شددت پوستش سوخت دیگه بی خیالش شدم

فرشته مهربون:
پهای پسر منم قرمز شده - یعنی بخاطر حریره بادام اینطوری شده؟

Vivol ,Mah tisa
فرشته مهربون بادوم با همه فوایدش در مورد بعضی از بچه ها حساسیت زاست. منم دارم برای سوختن ماه تیسا حذف کردن بادوم رو چند روزی امتحان میکنم. می خوای شما هم چند روزی امتحان کن ببین مشکل نی نی حل میشه یا نه

مامان سلما:
فرشته مهربون من توی کتاب تغذیه جانسون ( فارسیه پس احتمالا تایید شده است ) خوندم که بادوم به نسبت سایر تنقلات کمترین میزان حساسیت زایی رو داره. به هرحال بد نیست یه چند روزی قطعش کنی.
با اجازه تون یه مطلب مفید در مورد حساسیت بگم البته شما خودتون استادید :
توی همین کتاب نوشته بود بهتره هیچ وقت بیشتر از یک ماده غذایی جدید رو به غذای نی نی اضافه نکنید تا اگر علائمی مثل حساسیت نشون داد بدونید از چی بوده.
اگر هم نی نی به یه ماده حساسیت نشون داد، 2-3 روز قطعش کنید اما دوباره بدید. اگر باز هم حساسیت نشون داد حدود دو هفته قطع کنید اما باز هم بدید .... در اکثر موارد بعد از این مدت حساسیت برطرف میشه ... اما اگه باز هم ادامه پیدا کرد با دکتر مشورت کنی
******************-

مامان سلما:
سلما هم خشکی شدید پوست و اگزمای ارثی داره و من هم هفته ای فقط یک یا دوبار شامپو و صابون استفاده میکنم و بقیه اوقات فقط با آب بازی میکنیم و البته هر روز و هر شب کل بدنش رو با روغن (مخصوصا روغن بادوم شیرین) ماساژ میدم
***************************-
مامان لیلیا:
پی پی بلغمی نشونه چیه؟
باید در موردش نگران بود؟
فهیمه (مامان فرناز ناز) :
لیلا جون پی پی بلغمی اگه همراه با علائمی مثل قرمزی مقعد، خارش صورت، زبر شدن پوست ،جوش های پوستی ،خس خس سینه و گرفتگی بینی (در صورتی که سرما نخورده باشه) و .... همراه باشه می تونه نشانه حساسیت به مواد عذایی باشه!
مامان لیلیا:
مرسی فهیمه جان. از وقتی کمکی می دم اینطوریه. وای . البته ابریزش نداره اما لپاش سرخ شدن و کمی زبر. حالا باید بفهمم به چی حساسیت داره
Vivol ,Mah tisa :
مامانای گل میشه یکی خوب توضیح بده پی پی بلغمی یعنی چه شکلی؟
مامان لیلیا:
vivlol پی پی بلغمی یعنی سفیدی تو پی پی که مثل سفیده تخم مرغ می مونه. که نشونه چساسیت به مواد غذایی از جمله شیر گاو هستش البته اگر با رگه های خونی ابریزش بینی و قرمزی مقعد باشه باید با دکترش در جریان بذاری.لیلیا هم بلغمی شده پی پی ش اما علایم دیگه نداره و امروز ه ببرمش دکتر بهش می گم و جوابشو می ذارم
رکسانا(مامان آرنیکا) :
مامان لیلیا بلغم نباید سفید باشه
اگه تو سفید میبینی حتما حتما زودی نی نی رو ببر دکتر
بلغم جنسش شبیه سفیده است ولی رنگ خود پی پی هست...اصولا سبز
**********************-
مامان لیلیا:
وای راست می گی رکسانا اما به من گفتن سفیده. ترسیدم
******************-
رکسانا(مامان آرنیکا) :
نه عزیزم.....پی پی سفید خیلی خطرناکه ....نشونه مشکل کبدی هست

بلغم خیلی شناختنش سخته ....یعنی اگه یکم پی پی شل و چسبناک بود زود نگین بلغمه
حساسیت اینقدر واضح و اذیت کننده است که مادر کاملا متوجه اوضاع بد میشه ...یعنی فقط بلغم نیست...واس همینم با اینکه دکترا میگن طبیعیه مامانای کلوپ حساسیت اینقدر وسواس گرفتن
دلدرد
گاز معده زیاد
اگزما
پی پی اسهالی
دفع خون
بلغم همراه با درد
قرمزی شدید معقد
اصولا وزنگیری کم
اینا علائم هستش
****************-
مامان لیلیا:
نه رکسانا لیلیا این علایم رو به غیر از قرمزی مقعد که همیشگی نیست داره.من منظورم رنگ بلغم بود که رو به کرم میره
*****************-
زهره جون:
با عرض معذرت این تصویر جناب پی پی بلغمی میباشد . از یابنده تقاضا میشود با ما تماس بگیرد و خانواده ای را از نگرانی برهاند ..

یعنی حالم به هم خورد تا سرچش کردم و ریسایزش کردم و آپلود !!! فقط به خاطر دوستای گلم و رفع شبهات !!!!!!!!!

این قسمت لزج و براق بلغم هستش
مامان لیلیا:
ووییییییییییییییی زهره جووننننن
اما خیلی کمکمون کردی مرسی از اشتباه درم اوردی من یه چیز دیگه فکر می کردم

Vivol ,Mah tisa :
دیروز دخملی رو بردم دکتر برای سوختگیش گفت احتمالا" از دندون در آوردنه. گفتم آخه 2.5 ماهه هی میره میاد تازه داره دندون در میاره گفت همینطور میشه از قبل شروع میشه و تا وقتی دندون کامل در بیاد ادامه پیدا میکنه نگران نباش از غذا و اینا نیست
مامان سلما
اگه اشتباه نکنم چند تا از نی نی های اینجا حساسیت دارن. میشه لطفا علایم حساسیت رو بگید؟ سلما بیشتر وقتا دماغ و چشمش رو میخارونه. آیا این به تنهایی نشونه حساسیته ؟
********************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
مامان سلما دختر من حساسیت داره
علائم الانش خارش صورت و کشیدن گوش و تعرق زیاده
ولی قبلا اوضاعش افتضاح تر بود
دفع خون و بلغم...یا اسهال بود یا یبوست...دونه های قرمز و خشکی شدید پوست . آبریزش دهن
خیلی از علائم رو تو تاپیک آلرژی بچه های خرداد گفتیم
hamraz (مامان ايليا)
متاسفانه ایلیا هم آلرزی داره.من تو تایپیک آلرژی هم سوالامو نوشتم اما کسی نبود جواب بده بیزحمت اگه میدونید بگید.مرسی

میگم اگه چیزی بخوره که بهش آلرژی داشته باشه چقدر بعدش معلوم میشه؟اولین مدفوع بعد؟دیشب دوباره به ایلیا کدو دادم خودمم فقط پرتقال و سیب خوردم و البته چون خیلی سرم گیج میرفت یه کم کمپوت گلابی.صبح مدفوعش عادی بود انگار اما الآن بلغمی بود.
امروز هم ایلیا همش گرمه و همشم خوابش میاد و همش هم غر میزنه
آهان راستی مولتی ویتامین بیبی جویس هم دیشب واسه اولین بار خورده و شربت سیتریزین.
و امروز هم همون مولتی رو خورده.دیشب و امروز قطره آ.د هم خورده.قبلا مولتی معمولی میخورد.امروز که لب به غذا نزد.فقط یه قاشق سوپ که توش مرغ و هویج و سیب زمینی و کره گوسفندی بود.
خودمم خورش مرغ خوردم.صبح هم 2تا دونه شیرینی خشک خوردم که فکرمیکنم توش شیر نبوده نمیدونم درست.

حالا بیزحمت نظرتون رو بگید.کدوم اینا خوب نبوده؟و اینکه چقدر بعد خوردن یه چیز حساسیت بهش معلوم میشه؟

راستی یه سوال دیگه ایلیا امروز همش گرمه بدنش اما درجه که میذارم تب نداره یا اگه داره کم تب داره ولی تنش داغه.به نظرتون چرا؟ربطی به آلرژی داره آیا؟درجه هم از این جیوه ای معمولیاست.مثلا الآن سرش داغه ولی رو درجه 36.8 نشون میده.2تا درجه رو هم امتحان کردم.
*****************-

فارساني
سلام
میشه درمورد آلرژی به غدا بیشتر بگید
آیا تخم مرغ یا کره آلژی میاره .بدن سانای خیلی عرق می‌کنه و بدنش هم دونه های ریز قرمز زده و گوشش رو هم البته موقعی که خوابش میاد می‌کشه .
اگه ممکنه منو راهنمایی کنید.
yasaman
فارسانی عزیز بد نیست یک سر به اینجا بزنی

http://www.ninisite.com/clubs/detail.asp?clubID=18464

1391/10/23 - 8:25 عصر
عفونت ادراري

ركسانا(مامان آرنيكا):
سوال اول من...آرنيكا دوماه كندي رشد داشت....فهميدم عفونت ادراري داره...آنتي بيوتيك خورد ده روز و تو اين ده روز چهارصد گرم اضافه كرد....عفونتش هم خوب شد.....باز دوباره وزنش دقيقا رو وزني كه داروش تموم شد مونده
كسي تجربه اي داره ؟ دوشنبه ميبرمش دكتر ولي استرس گرفتم نكنه مشكل عفونت ادراريش جدي باشه
*******************-
زهره جون :
ركسانا جو ن يكي از دلايل عفونت ادراري رفلاكس ادرار هست كه باعث عفونتهاي مكرر ميشه حتما يه چكاپ كلي انجام بده كه مطمئن بشي دليل عفونت ادراريش چيه . عفونت ادراري يه دليلي داره كه حتما بايد مشخص و رفع بشه وگرنه بعد از قطع دارو دوباره تكرار ميشه .. حتما برو پيش دكترش و خيالتو راحت كن ..
ركسانا جون نميشه زودتر ببريش دكتر ؟؟؟ يه دكتر برو تا براش آز بنويسه جوابشو دوشنبه ببر به دكتر خودش نشون بده
********************-
ركسانا(مامان آرنيكا):
اوپسسسس..رفتم سرچ كردم. تموم علائم عفونت ادراري رو داره
خواب ناآروم شبونه
وزن نگرفتن
اسهال

واي خدا استرس گرفتم.....من تا دوشنبه چكار كنم ؟
حس مي كنم يچي داره گلومو فشار ميده و حس خفگي دارم
زهره جون فكر كنم بايد اينبار سونوگرافي بده ...تو فكرم از يه دكتر مجاري ادرار و كليه كودكان وقت بگيرم
مشكل من از لاغريش گذشته ...قد و دور سرش هم استپ شده
همش نق ميزنه . بداخلاقه. خوابش مياد ولي خواباش سبك و كوتاهه

*********************-
ركسانا:
دخملي رو بردم فوق تخصص كليه و مجاري ادرار ...آزمايش هاي قبليشم بردم
خوشبختانه وزنش نه و صد وپنجاه بود...كه دكتر گفت اضافه وزن هم داره
قدش 75 ...معاينه كرد و اونجاشو كامل باز كرد و گفت خيليييييي قرمز و ملتهبه ولي چون سفيكسيم خورده ديگه درمان خوراكي خوب نيس...يك پماد واژينال داد كه بايد تا يك سانت به اونجاش بزنم ..و ده روز ديگه ببرمش
اسم پمادش استرومارين
سونوگرافي هم داد كه فردا ميرم
گفتم همش شير مي خوره و گشنست و غذاهم اينجوري ميدم ...گفت با عفونتي كه داره آفرين به مراقبتت كه وزن كم نكرده

1391/10/23 - 8:30 عصر
مكملها

مامان ليليا:
قطره اهن بايد بعد از غذا داده شود يا با فاصله ؟

من بعد از غذا با اب ليمو شيرين ميدم تا جذبش بالاتر بره
مامان عسلي:
سوالم اينه كه به ني ني هاتون چه ويتامينهايي مي ديد من تا الان آد مي دادم و آهن و زينك ولي بردمش پيش پروفسور سلطان زاده بي بي جويس و آهن فقط گفت بده و بقيه رو قطع كرد ضمنا گفت براي دل دردش ديگه نبايد هربال ميكسچر بدم چون بيش فعالي مي آره به جاش بهش دايمتين داد. ممنون مي شم جوابم رو بديد
فهيمه (مامان فرناز ناز) :
قطره آهن بهتره بين 2 وعده شير خوردن باشه يعني حداقل نيم ساعت قبل و بعدش شير نخوره تا جذبش خوب باشه

ويتامين هم من فعلا فروكيدز مي دم + آد چون آلرژي داره گفتن مولتي ندم.
***********************-
مامان ليليا:
دايمتيكون عاليه من هم از اون استفاده مي كنم
مولتي هم الحاوي ميدم
***********************-
فرشته مهربون:
قطره آهن خارجي چه ماركي بهتره بگيرم؟
********************-
زهره جون:
من هم آهن ميدم + آد .. البته دكتر مولتي داد كه الينا اصلا دوسش نداره و تا جايي كه من شنيدم ويتامين آد ارجحيت داره به مولتي ويتامين .. البته دوستان بهتر ميدونن ..
براي قطره آهن هم قطره ميم خيلي خوبه البته اگه الان گير بياد چون مدتيه كمياب شده
براي نفخ هم دايميتيكون خيلي خوبه
*****************-
مامان سلما:
من به سلما قطره آيرويت ميدم كه ادعا ميكنه همه بچه ها طعمش رو دوست دارن، اما سلما اينم نمي خوره! در كل دكترا ميگن قطره ايراني ارجحيت داره.
سلما مولتي ويتامين هم نخورد و آد ميخوره.

بتي مامان كيان :
چند پيشنهاد براي خوردن قطره آهن
? كودكتان با قطره آهن مشكل دارد؟
فقر آهن هنوز هم در كشور ما شايع است و به همين علت بايد آهن اضافي را به صورت قطره هاي خوراكي به كودك داد، تا نياز وي به آهن برطرف شود. نوزاد تا حدود ? ماهگي از ذخيره هاي آهن بدن خود استفاده مي كند اما بعد از اين نياز دارد تا آهن را به طور اضافي دريافت كند، به ويژه كودكاني كه شير مادر مي خورند در معرض خطر فقر آهن هستند چون به اعتقاد متخصصان تغذيه شير مادر آهن كافي براي كودك تامين نمي كند اما بيشتر شير خشك ها با آهن غني شده اند و در حد برطرف كردن نياز آهن كودك هستند.
? مشكل كجاست؟
بزرگ ترين مشكل والدين در استفاده از قطره آهن، بروز تغيير رنگ هاي دندان در كودكان است. دندان هاي كودكان يك ساله به هنگام خوردن قطره آهن، سياه يا قهوه اي مي شوند و همين موضوع سبب مي شود بسياري از والدين مصرف قطره را قطع كنند.
? پنج توصيه مهم:

اول ) اين كه قطره آهن را به كمك قطره چكان تا حد امكان در انتهاي دهان كودك بريزيد تا كمترين تماس را با دندان هاي او داشته باشد.
دوم) براي كودكان بزرگ تر مي توان قطره آهن را با آب سيب مخلوط كرد و به كودك آموزش داد تا آن را با كمك ني بنوشد. در اين صورت دندان ها تماس كمتري با آهن خواهند داشت.
سوم) بعد از خوردن قطره آهن، دندان هاي كودك را بلافاصله با آب يا مسواك هاي انگشتي كوچك تميز كنيد.
چهارم) گفته مي شود ويتامين C باعث جذب بيشتر آهن مي شود و لبنيات و چاي جذب آهن را كاهش مي دهد.بنابراين سعي كنيد خوردن اين دو همزمان نباشد.
پنجم) بهتر است از شير دادن به كودك بلافاصله پس از خوردن قطره آهن پرهيز شود.
متخصصان توصيه مي كنند مصرف قطره آهن تا حدود دو سالگي ادامه يابد و پس از آن هم در برنامه غذايي كودكان غذاهاي حاوي آهن را بگنجانيم تا نياز آنها به اين عنصر ضروري تامين شود

با مصرف مواد غذايي همچون سبزي هاي تيره مانند اسفناج، حبوباتي نظير لوبيا و عدس، تخم مرغ، زردآلود و انجير خشك و گوشت قرمز و ماهي مي توان تا حد زيادي از خطر فقر آهن در كودكان و بزرگسالان، پيشگيري كرد

1391/10/24 - 10:41 صبح
تب

رکسانا(مامان آرنيکا)
بچه ها دماسنج ديجيتالي رو بايد به اضافه شش دهم کنيم ؟
دماي 37 يعني تب داره ؟
آخه بدنش داغه پاهاش يخ ....لپاش هم قرمز شده
******************-
hamraz (مامان ايليا)
دماي زيربغل بايد36.5 باشه اما 37 هم تب حساب نميشه.بايد دماي زيربغل رو به اضافه 6دهم کرد.
37 بخاطر گرماي محيط يا گرم بودن لباس يا فعاليت زياد بچه است.محيط رو خنک تر کنيد يا لباسشو نازکترکنيد احتمالا کمتر ميشه.البته هردو رو يهو باهم انجام نديد که سرمابخوره ها.يه ربع بعد مجدد چک کنيد.هربار شک به تب داشتيد هر يه ربع چک کنيد.اگه کمتر شده بود که هيچ اما اگه بيشتر شد خدانکرده سريعا بهش قطره استامينوفن بديد و سريع به دکتر مراجعه کنيد.تب رو حتما جدي بگيريد و سرخود به پاي دندون درآوردن و...نذاريد.نهايتا ميريد دکتر و ميگه چيزي نيست.اما جدي بگيريد.ولي بازم ميگم که 37 تب حساب نميشه و معمولا با کارايي که گفتم بهتر ميشه.
هيچ درجه اي هم مطمئن تر ازهمين جيوه اي معموليا نيست.البته اولش بايد تکونش بديد تا جيوه ش بياد زير 35 و بعد حداقل 3دقيقه زير بغل نگه داريد.من معمولا 5دقيقه نگه ميدارم.هربار بايد همينکارهارو انجام بديد.

براي پاشويه هيچوقت دستمال روي پيشوني نذاريد چون خدانکرده باعث سينوزيت ميشه.با آب ولرم پاشويه کنيد چون آب سرد شوک وارد ميکنه.توي يه محيط با دماي مناسب يعني بين 21 تا 26 درجه بچه رو لخت کنيد.21 بيشتر براي بچه هاي بزرگتره.بعد با دستمال نمدار توي آب ولرم زير بغل کشاله ران زير گردن و روي شکم رو پاشويه کنيد.يعني دستمال رو بزنيد تو آب ولرم و آبشو بگيريد و بذاريد روي اين قسمتها

بعضي وقتا همراه با تب لرز هم هست.توي مرحله لرز حتما بچه رو بپوشونيد حتي اگه هنوز تب داره و بذاريد مرحله لرز بگذره و مجددا لختش کنيد و پاشويه کنيد.زود به زود هم دماش رو چک کنيد.حداکثر هر يه ربع

داروهايي رو که توش استامينوفن دارن همزمان نديد چون خطرناکه و مسموميت مياره.استامينوفن رو هم نهايت ميتونيد هر4ساعت بديد.حتي اگه تبش شديده نميتونيد هر3ساعتش کنيد.يا 4ساعت يا 6ساعت يا 8ساعت.قطره و شياف رو همزمان نديد.به همون دليلي که گفتم.واسه بچه هايي که اسهال دارن شياف نذاريد چون اسهال رو بيشتر ميکنه

اگه تب خيلي شديده ميتونيد با نظر دکتر هر6ساعت پروفن بديد و اگه بازهم قطع نشد ميتونيد از استامينوفن هم استفاده کنيد.مثلا هر6ساعت پروفن و هر 4ساعت استامينوفن.البته با نظر دکتر.

براي تب حتما حتما مراجعه به پزشک ضروريه.تب رو جدي بگيريد.تشنج برخلاف تصور توي اولين ساعات بروز تب پيش مياد.تا رسيدن به دکتر هم حتما از قطره يا شياف استامينوفن براي کم شدن تب استفاده کنيد.لزومي نداره که موقع ويزيت دکتر حتما تب داشته باشه و دکتر با تب ببيندش.بهش بگيد تبش چقدر بوده کافيه

استفاده از شياف استامينوفن که همه مي دون و براي پاشويه از دم کرده گل ختمي و آب ولرم استفاده کردم البته فقط دستمال رو مرطوب کردم و روي دست و پا که داغ بود گذاشتم خيلييييي موثر بود . ان شاللله هيج ني ني تب نکنه
*******************-
مامان ليليا:
دستگاه بخور دايم روشن باشه يا بايد در فواصل منظم خاموش شه؟
******************-

نيم ساعت استفاده متناوب بخور سرد کافيه نبايد دائم روشن باشه

نکته مهم!
تميز نگه داشتن دستگاه بخور هم مهمه. هر قدر رطوبت بيشتر و طولاني تر باشه، زمينه براي رشد باکتري ها و قارچ ها بيشتر فراهم ميشه.
*****************-
مامان عسلي:
يه تجربه براي پايين آوردن تب اينکه پاشويه نبايد از پا باشه چون حرارت رو از پا به سر مي بره که منجر به تشنج مي شه پس بهتره پاشويه از کشاله ران و زير بغل انجام بشه .
دستگاه بخور سرد بايد تو خونه روشن باشه نه گرم
مامان ليليا:
ب در کودکان 0 تا 12 ماه

در صورت وقوع تشنج ناشي از تب چکار بايد کرد؟

بالا رفتن ناگهاني تب (مثلاً از 38.9 به 40.5 درجه سانتي گراد) ممکن است سبب تشنج شود. در بيشتر موارد، "تشنج ناشي از تب" بي خطر است ولي اين از اهميت موضوع کم نمي کند و بايد به آن توجه کافي کرد. در صورتيکه کودک به چنين تشنجي دچار شد (تنفس کودک سنگين مي شود، آب دهانش راه مي افتد، سياهي چشم هايش بالا مي رود، و يا دست و پايش بشدت تکان مي خورد)، بلافاصله او را به پشت يا به پهلو و دور از اجسام سخت و تيز بخوابانيد. سر کودک را به آرامي به يک طرف برگردانيد تا استفراغ يا بزاق براحتي از دهانش خارج شود. مطمئن شويد چيزي در دهانش نيست و تا زماني هم که در حال تشنج است چيزي در دهانش نگذاريد. سعي کنيد مدت زمان طول کشيدن تشنج را بخاطر بسپاريد. اين نوع تشنج ها معمولاً بين ده ثانيه تا سه يا چهار دقيقه طول مي کشند.

وقتي تشنج تمام شد سعي کنيد درجه حرارت بدن کودک را پايين بياوريد تا مانع بروز تشنج هاي بعدي شويد. اگر کودک هوشيار است مي توانيد به او استامينوفن کودکان يا -در صورتيکه بزرگتر از 6 ماه است- ايبوپروفن کودکان بدهيد. لباس هاي کودک را در آوريد و او را با آب ولرم پاشويه کنيد. اگر کودک هوشيار است و ميتواند چيزي بخورد به او شير سينه يا شير خشک بدهيد.

حتي اگر تشنج خفيف باشد يا فقط چند ثانيه طول کشيده باشد با پزشک خود تماس بگيريد و در صورت لزوم کودک را نزد او ببريد. اگر در زمان تشنج رنگ کودک به آبي متمايل شد، بيشتر از چند دقيقه تکان هاي شديد داشت، بعد از تشنج در نفس کشيدن مشکل داشت، و يا يک ساعت بعد از تشنج هنوز هم بي حال و خواب آلوده بود به اورژانس مراجعه کنيد.
yasaman :
بچه ها من يک تجربه اي رو پريشب داشتم که البته اگر اشتباه نکرده باشم اينطور بوده.همونطور که بهتون گفتم پسر من با اينکه داره آنتي بيوتيک ميخوره پريشب دوباره 1 درجه تب داشت.اما ديروز با همفکري مامانم فهميديم که تب شب قبلش به خاطر کم آبي بوده.ميدونين چند روزي هست که به خاطر دندونش درست شير نميخوره(منظورم از سينه هست) و فقط اگر توي شيشه باشه ميخوره.
آنتي بيوتيک هم که ميخورد و خوب طبيعتا آب بدن کم ميشد و اين بود که از رنگ ادرارش و اينکه با خوردن مقدار بيشتري آب دماي بدنش دوباره متعادل شد ما به اين نتيجه رسيديم که از کم آبي بوده.
1391/10/25 - 12:58 عصر
وزن گيري:

بتي(مامان کيان) :

نحوه محاسبه وزن و قد متناسب با سن متوسط شيرخواران و کودکان طبيعي

وزن کيلوگرم پوند
هنگام تولد 25/3 7
12ـ3 ماهگي 9 + سن به ماه
2 11 + سن به ماه
6ـ1 سالگي 8 + 2 X سن به سال 17 + 5 X سن به سال
12ـ7 سالگي 5ـ7 X سن به سال
2 5 + 7 X سن به سال
قد سانتي متر اينچ
هنگام تولد 50 20
در يک سالگي 75 30
12ـ2 سالگي 77 + 6 X سن به سال 30 + 5/2 X سن به سال

حد متوسط افزايش‌ وزن‌ دردوران‌ شيرخوارگي‌:
صفر تا ? ماهگي‌ ?? گرم‌ در روز (???گرم‌ در هفته‌)
? تا ? ماهگي‌ ?? گرم‌ در روز (???گرم‌ در هفته‌)
? تا ? ماهگي‌ ?? گرم‌ در روز (???گرم‌ در هفته‌)
?? تا?? ماهگي‌ ?? گرم‌ در روز (??گرم‌ در هفته‌)
در شش‌ ماه‌ اول‌ تولد افزايش‌ وزن‌ زياداست‌ و سپس‌ کاهش‌ مي‌يابد بعد از سن‌?? ماهگي‌ به‌ صورت‌ طبيعي‌ اشتهاي‌کودک‌ کم‌ مي‌شود و در نتيجه‌ سرعت‌افزايش‌ وزن‌ او کم‌ خواهد شد

مامان سلما:
سلما الان که هفت ماهشه، 10 کيلو و 200 گرمه و اصلا هم غذاي کمکي نميخوره. رکسانا جون همونطور که زهره گفت تا يکسالگي شير براي وزن گيري مهم تر از غذاست. که البته شما ميگي شيرتو خوب ميخوره، غذا هم که هزار ماشالله ميخوره، پس احتمالا يه مشکل کوچولو بايد باشه. ني ني همينه ديگه !!!!
راستي مامانا من همونطور که قبلا گفتم سلما رو از حدود 40 روزگي هر شب حموم ميکنم و بعد با روغن ماساژ ميدم، اين يکي از دلايل خوب وزن گرفتنشه. چون حموم کردن و ماساژ گردش خون رو تقويت ميکنه و در افزايش وزن خيلي موثره.
جالبه که اين مطلب هم مورد تاييد محققين خارجيه هم ابوعلي سينا گفته !
***********************-
رکسانا(مامان آرنيکا):
مامان سلما حموم خيلي عاليه ولي هم من هم آرنيکا خشکي پوست داريم و هفته اي دوبار بيشتر نبايد بريم
آرنيکا الان هشتو نهصده ...يک ماه حدودا رو هشت و نيم مونده بود...بعد سفيکسيم خورد و در عرض ده رو چهارصد گرم اضافه کرد ... اين يعني مشکل تغذيه نيست ...دقيقا روزي که سفيکسيم قطع شد هشت و نهصد و شصت بود و روي همين وزن موند يعني دو هفته است حدودا مونده ...من خيلي نگرانم
شبا مثل نوزادي هر دوساعت دارم شير ميدم....روزا همش زير سينمه ....حتي اضافه شيرمم مي دوشمو مي خوره ...ولي انگار نه انگار ....عصاره جوانه ماش و گندم و عدس هرچي هم بگي تقويتي ميدم بهش ولي هيچي به هيچي
*********************-
مامان سلما:
رکسانا جون الهي که بري دکتر و دکتر بگه "خانم اين بچه که از منم سالمتره" !
سلما هم خشکي شديد پوست و اگزماي ارثي داره و من هم هفته اي فقط يک يا دوبار شامپو و صابون استفاده ميکنم و بقيه اوقات فقط با آب بازي ميکنيم و البته هر روز و هر شب کل بدنش رو با روغن (مخصوصا روغن بادوم شيرين) ماساژ ميدم
********************-
مامان ليليا:
منم ليليا با شير خودم بهتر وزن مي گيره تا با غذا .بهتره که با شير خودمون زير 1 سال سير بشن تا غذا.
به قول قديمي ها بچه که به نون بابا بيفته لاغر ميشه.
*****************-
yasaman :
بچه ها با ديدين وزن بچه هاي شما راستش افسردگي کرفتم....چون پسر من الان حدود 7500 وزنش هست و قدش 72... متولد 8 خرداد هم هستش.اما بايد بگم که از 6 ماهگي به اينور فقط 500 گرم اضافه کرده چون 2 بار خروسک گرفته و الان هم 3 روزه که يک ويروس خيلي بد رو داداشش از مدرسه برامون هديه آورده گرفته.2 شب تب بالا داشته و الان هم سرفه و گرفتگي بيني شديد و ناله هاي زياد.

پسر من شير خوب ميخوره اما عاشق غذاست .يعني وقتي بشقابش رو ميبينه داره از خوشحالي بال در مياره.چون رفلاکس هم داره از 4 ماه و نيمگي غذا رو براش شروع کرديم.الان هم براي صبحانه حدود 4 قاشق غذاخوري حريره بادوم ميخوره و براي ناهار ...عصرانه و شام هم هر کدوم بسته به ميل خودش تفريبا 3 تا 4 قاشق غذاخوري سوپ ميخوره.
مامان سلما: ياسمن جون وقتي پسرکت هم خوب شير ميخوره هم غذا دوست داره، نگران نباش. همونطور که گفتي مريض بوده که وزن اضافه نکرده. پس کم کم وزنش ميره بالا. اصلا همه ني ني ها که تپل نيستن.

مامان_فرزين
مامان سانيارماشه الله پسرنازي داري زنده باشه توهفت ماه وزن وقدودورسرش چندبوده منم دوست دارم پسرم توپل بشه ولي خيلي بدارومه غذا نميخوره چي خوبه
***************-
مامان قندک
مرسي مامان فرزين جون پسرم 7 ماه و سه روزشه ديروز مرکز بهداشت برديمش وزنش 10.600 بود ماشاله و قدش 72 سانت! البته من ميگم قدش بيشتره اونا همش کم ميگيرن نميدونم چرا!

من سر کار بودم مامان شوشو ني ني منو برده مرکز بهداشت !خانومه گفته ني ني کمي تپلتر از نرماله!

من کارمندم شيرم رو ميدوشم ميذارمش براش از 7 صبح تا 4 عصر سرکارم
ني ني غذا زياد نميخوره! يعني غذاهاي مفيد مثل سوپ و فرني و .. رو خوب نميخوره ! سيب و نون و کره و موز رو خوب ميخوره ماشاله
مامان 65
پسر من 2760 تولدش با 49 سانت قد

7 ماهگي 7200 با 69 سانت قد

صفحه 1 از 30  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  بعدی آخر
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: