2410
2716
من الان یه چند ماهی می شه که مشغول جمع آوری آزمایشاتی هستم که پزشک های مختلف برای چکاپ های روتین حاملگی و مسئله نازایی ( عدم لانه گزینی جنین و یا سقط مکرر ) می نویسن
این آزمایشات شامل آزمایشهایی هستن که دکتر واسه خودم نوشت ، آزمایش های چند تا از دوستای گلم ، آزمایشهای بچه های تاپیک سقط مکرر و همین طوراز تاپیک بیمارهای دکتر پاکروش .....لیست بلند بالایی هم شده...که فکر کنم انجام همه اش حدود یک میلیون هزینه برداره !!! بعد هم کلی سرچ کردم توی اینترنت و دسته بندی شون کردم که هر کدوم واسه چیه
البته مسلما لزومی نداره که هرکسی همه اش رو انجام بده .... و قطعا آزمایشات تخصصی زیاد دیگه ای هم هست که شاید اینجا ذکر نشده

ولی در کل چون این لیست رو تهیه کرده بودم ، گفتم بذارم شاید به درد کسی بخوره

از بالای لیست اول آزمایشات مربوط به چکاپ های روتینه و تا آخر لیست به تدریج آزمایشات تخصصی تر می شن

انجام پاپ اسمیر
انجام معاینه سینه نزد پزشک زنان
تزریق واکسن کزاز
بررسی از نظر ایمنی به سرخجه و در صورت عدم ایمنی ، تزریق واکسن سرخجه

آزمایشات و چکاپ روتین:
CBC , BG , Rh ( غلظت خون ، گروه خون )
FBS ( قند )
Chol, LDL , HDL , TG ( چربی )
BUN, Cr ( وضعیت کلیه )
ALK, ALT , AST ( وضعیت کبد )
TSH , T3 , T4 ( تست تیروئید )
ESR , CRP ( آزمایشات التهابی )
U/A ( آزمایش ادرار )

آزمایشات ویروسی و عفونت ها :
HBS Ag , HBS Ab ( ابتلا و یا ایمنی به هپاتیت بی )
HCV Ab ( هپاتیت سی )
HIV Ab ( ایدز )
Toxo Ab ( IgM , IgG) ( عفونت توکسو عامل سقط )
CMV Ab ( IgM , IgG) ( عفونت سایتومگال عامل سقط)
HSV Ab ( IgM , IgG) ( عفونت هرپس عامل سقط)
Rubella Ab (Ig G) ( عفونت سرخجه عامل سقط و ناهنجاری جنین )
Listeria Ab (IgM, IgG) ( عفونت لیستریا عامل سقط و ناهنجاری جنین )
RPR ( عفونت تناسلی سفلیس )

آزمایشات هورمونی و ذخیره تخمدان :
FSH , LH , Estradiol ( هورمون استروژن و بررسی وضعیت تخمک گذاری )
PRL(LTH) ( پرولاکتین )
AMH , Inhibin B ( ذخیره تخمدان )

آزمایشات انعقادی ( مربوط به سقط مکرر یا عدم موفقیت در آی وی اف به صورت مکرر ) :
PT , PTT , INR
Pro C , Pro S
Anti thrombin III , ACL (IgG , IgM) , APL ( IgG,IgM), Lopus Anti Cuagulant ( LAC)
Anti TPO , Anti thyroglobulin
PAI -1 (PCR )
Factor V leiden ( PCR)
MTHFR (PCR )
APCA ( patial cell antibody) : این آزمایش اگه مختل باشه معمولا یه سرمی می دن به اسم IVIG که توی بیمارستان و در طی چند ساعت تزریق می شه و بهتره تزریقش هم چند هفته قبل از تخمک گیری باشه
Factor II mutation: PG20210A (PCR)
DNA
Vit D 25 OH
Insulin

آزمایشات مربوط به سیستم ایمنی ( برای سقط مکرر و عدم موفقیت مکرر در آی وی اف ) :

B-Lymphoid Myeloid
cd 10 cd 45
cd 19 cd 13
cd 20 cd 14
cd 22 cd 33
cd 23 cd 117
cd 25 cMPO
cd 79acyk cd 64
s.Kappa Tdt
s.Lambda cd11 b
HLA-DR cd15
TdT cd 16
cd 34 cd 34
cd 103 cd41
FMC7 cd 42b
cd11c cd 44
cd 235a

T-Cell
cd 1a
cd 2
cd 3
cCd3
cd 56
cd4
cd5
cd7
cd8

Plasma Cell dyscrasia
cd138
cd38
K/L

LGL Leukemia
cd56
cd57

خصوصا این چند تا تست : ANA - APCA
و این یکی ها : CD16 CD56 که مارکرهای اختصاصی سلولهایی به نام NKcell هستن(NKa( K562 target cell
CD 57 ,CD19 هم مهم هستن

بچه ها این لینک ها رو نگاه کنید ، خیلی به نظرم جالبن .... یکی از کاربرهای قدیمی نی نی سایت به اسم آفتاب زیبا به علت مشکل اسپرم همسرش طبق گفته خودش هشت بار میکرو کرده ! نهایتا نتیجه گرفته بوده و بعد از یک زایمان زودرس خدا بهش یک دختر داده.. از اونجایی که توی این هشت بار میکرو با مطالعه آزادی که داشته می شه گفت خودش یه پا متخصص نازایی شده !! یه مدت طولانی هر روز میومده توی سایت و جواب سوالهای بچه ها رو می داده

نکته جالبش اینه که ایشون علیرغم نرمال بودن همه چیز و جنین های خوب میکروهاش منفی می شده.... دکتر براش یک سری آزمایش نوشته بوده که توی لینک زیر می تونید ببینید و اگه دقت کنید ، می بینید که تقریبا بیشترش رو توی اون لینک آزمایشاتی که اول تاپیک گذاشتم ، نوشتم...همون آزمایش های دکتر طرازی و دکتر پاکروش هستن بیشترشون
http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=40803&postID=4680192#4680192

http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=38418&PageNumber=3

همونطور که خود ایشون هم نوشته ،با وجود نرمال بودن همه چیز، توی همین آزمایشاتش متوجه شدن که مشکل انعقادی داره و به همین خاطر هم آسپرین و هپارین مصرف می کرده و یه آزمایش دیگه اش هم مشکل داشته که به خاطرش فولیک اسید استفاده کرده ... ضمنا متیل پردنیزولون (کورتون) هم استفاده کرده و نی نی دار شده

گفتم این مطالب رو اینجا بنویسم و لینکش رو بذارم تا شاید نور امیدی باشه برای خود من و دوستای دیگه ای که علیرغم نرمال بودن ظاهری همه چیز و نرمال بودن آزمایشات معمولی ، همچنان انتقال های ناموفق داشتن و حالا رفتن آزمایش های ایمنی و انعقادی انجام دادن و متوجه شدن که مشکلات ایمنی یا انعقادی دارن. بچه ها ، آفتاب زیبا هم همین طوری بوده ، و با درمان جواب گرفته ، امیدوار باشین و امیدوار باشیم :)

تاپیک های بسیار جالب و آموزنده ای هستن .... ایشون به قول خودش سیزده تا برگه آزمایش بتای منفی داشته !! هفت یا هشت بار هم میکرو کرده !! .... خدا رو شکر نتیجه پشتکارش رو هم گرفته
نکته جالبش واسه من اینه که پشتکار داشته ، اما هدفمند کار می کرده ، یعنی وقتی نتیجه نگرفته رفته کلی دنبال علت گشته ...آزمایش داده ..... بعد فهمیده مشکل از کجاست ( همین مشکل انعقادی ) مشکل رو بعد از کلی زحمت پیدا کرده و حلش کرده و نی نی دار شده :)

من خیلی توی اینترنت سرچ کردم و دیدم بیشتر جاها نوشته که علت اصلی عدم موفقیت آی وی اف یا آی یو آی و یا سقط مکرر یا مشکلات ایمنی هست یا مشکلات انعقادی (غلظت خون و اینها ) .... و البته درمان های مختلفی دارن که بعضی درمان هاش هم بسیار ساده است

برای غلظت خون ( همون مشکل افزایش انعقاد پذیری خون ) قرص آسپرین و آمپول هپارین یا آمپول سلکسان می دن
برای ایمنی (همون cd ها ) قرص پردنیزولون و یا سرم اینترالیپید یا سرم IVIG می دن

لیست خلاصه ای از آزمایشهای ایمنی و انعقادی و چکاپ کلی که معمولا دکتر بیتک طرازی و دکتر سهیلا عارفی برای مریض هاشون انجام می دن :

آزمایش مربوط به کم خونی : CBC

آزمایشهای قند : FBS و HBA1C و Insulin

سطح ویتامین دی : Vit D3

آزمایشهای تیروئید : T3 وT4 و TSH

آزمایش پرولاکتین : PRL

AMH , Inhibin B ( ذخیره تخمدان )

FSH , LH , Estradiol ( هورمون استروژن و بررسی وضعیت تخمک گذاری )

*** این دو گروه آخر رو باید روز اول تا سوم عادت ماهانه انجام بدین **

آزمایش های ایمنی و التهابی (مربوط به ناباروری ) شامل لیست زیر :
ESR
homocystein
Anti TPO
Anti thyroglobulin یا همان Anti Tg
Anti ds-DNA
Beta 2 Glycoprotein-IgG
ANA

آزمایش های مربوط به سیستم انعقادی و لخته شدن خون :

protein C
protein S
Anti thrombin III
Lupus Anti Coagulant یا همان LAC
Factor V leiden
PAI-1
MTHFR

*** از یک هفته قبل از انجام آزمایش های انعقادی نباید آسپرین یا هر داروی ضد انعقادی مثل هپارین مصرف کرده باشین **

ضمنا یکسری هم آزمایشات پیشرفته ی ایمونولوژی هست که وقتی همه چی نرمال باشه اونها رو هم می دن شامل این ها :
CD20
CD5
CD16
CD19
CD56

باید جای من باشی تا حس کنی....چقدر سخته عشقت بلرزه صداش //// ببینی چطور حاضری جونتو....بدی تا یه رویا بسازی براش

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

خواهش می کنم دوستای گلم
المیرا جون من دیدم که بچه های تاپیک سقط مکرر می گفتن که آزمایش کاریوتایپ هم برای سقط مکرر می نویسن .....می تونی از دکترت بخوای و یا اصرار کنی ... یا حداقل ازش بپرسی چرا نمی نویسه .... البته بعضی دکترها بیشتر از سه تا سقط رو می گن مکرر
باید جای من باشی تا حس کنی....چقدر سخته عشقت بلرزه صداش //// ببینی چطور حاضری جونتو....بدی تا یه رویا بسازی براش
2456
سلام

نی نی نگار جون دستت درد نکنه

منم سه بار سقط داشتم :
1- بارداری اول پوچ
2- بارداری دوم سقط زود رس
3- بارداری سوم خارج از رحم

ولی دکتر تو سری اول دوم اهمیت نداده اما این سری دکترم را عوض کردم گفته بعد از خونریزی بیا تا دلیل سقط را پیگیری کنم
اونم حتما همین آزمایشها را می ده ؟ خیلی دلم می خواد دلیلش را بدونم
فَاللّهُ خَیْرٌ حَافِظًا وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ دختر گلم قدمت مبارک
حنا جون آزمایش های بالا همه اش برای سقط مکرر نیست ... بعضی هاش هم برای چکاپ و اینهاست .... ولی فکر کنم اون قسمت آزمایشات ایمونولوژیک و انعقاد خون رو برای اغلب افرادی که سقط مکرر دارن و یا انتقال جنینشون موفق نیست می نویسن.... یعنی من که دیدم برای اغلب بچه ها نوشته بودن

اسحاق جون انتقال جنین فکر کنم روش های مختلف داره اما من مال خودم رو یادمه که یک ماه ال دی خوردم ، سه چهار تا مونده بود تموم شه رفتم سونو کردم و یه آمپول دیفرلین زدم ....بعدش هم که ال دی ها تموم شد و پری شدم ، برای روزی دوتا استرادیول نوشته بود و بعد روزهای نه و فکر کنم یازده رفتم سونو که مطمئن شه ضخامت اندومترم خوبه ....که باید بالای شش یا شش و نیم باشه ، بعد گفت دو سه روز شیاف پروژسترون بذارم ، بعدش هم رفتم برای انتقال جنین ...انتقال هم مثل معاینه ی زنان می مونه ، بعد از انتقال یه کم دراز می کشی و بعدش پا می شی می ری خونه
سلام نگار جون خوبی منم سوال داشتم جنین اول 6 هفته سقط
جنی دوم تا 9هفته نرمال بعد تبدیل به مول ناقص شده
حالا دکتر قرص اسپرین و فولیک 5 برام نوشته و ازمایشاتم نرمال بوده به جز ani tpoکه 1880 بوده میدونی چیه ؟ لطفا
خدا جون امسال دلمونو شاد کن وحاجتمو براورده.دوستان میشه یه صلوات برای رفع مشکلاتم بفرستید
2714
سلام دوستان
ممنون از تایپیک مفیدتون
من یه سوال داشتم
منم سه بار سقط داشتم که دوتای اول تو هفته 5 بوده و آخری تو هفته شش
دکترم برام یه سری از آزمایشهای بالا رو نوشته ولی نه همشونو
میخواستم بدونم همه اینا تو یه روز قابل انجامه؟ و اینکه باید ناشتا باشیم برای آزمایشها؟
ممنون بابت جوابهاتون
بهار جون اون آزمایش مربوط به تیروئید هست .... به نظرم جای شکرش باقیه که علت مشکلت پیدا شده ، انشاله درمان می شه

مهسا جون هرکدوم از این آزمایش ها شرایط خاصی دارن ، بعضی ها ناشتایی می خوان و بعضی ها مثل پرولاکتین شرایط دیگه ای هم دارن ( مثلا شب قبل نزدیکی نشده باشه ، روز قبل و همون روز آزمایش تحریک پستان رخ نداده باشه ) به نظرم بهتره قبل از انجام آزمایشها ، مثلا یک روز قبل، یک بار آزمایش هات رو ببری آزمایشگاه و شرایط انجامشون رو بپرسی چون اینها آزمایش های گرونی هستن ، یه موقع نکنه بری و به خاطر عدم رعایت شرایط مجبور به تکرار بشی
lمهسا جون و حنا جون خدا رو خیلی شکر که شما باردار شدین. براتون آرزو می کنم که بارداری بی دردسر و عاقبت به خیری داشته باشین.
من هم دو بار در هفته 6 و 7 سقط کردم. الان تازه دارم می رم دکتر برای چکاپ و اینکه ببینم مشکلم چی بوده.
میشه لطف کنین اسم دکترتون و تشخیصش رو بهم بگین.
من شهرستانم و اسنجا دکتر درست و حسابی نیست ولی بعد دو بار مشکل دیگه می خوام برم مشهد یا تهران. دیگه نمی تونم تحمل کنم شکست روحی بعد از سقط رو.
نگار جونم رفتم دکتر و یکسری از این آزمایشها رو برام نوشت.جواب آزمایش 12 روز طول می کشه تا آماده بشه. مال شما هم همینطور بوده؟ مال من اینا بود که شد 312 تومن.
FBS - BUN- CBC-ANA- PL.ab-G - pl.ab-m - a.ca-g -
tox-m
tox-g
t3- t4 - tsh - prolactin - vacuum -
PAI PCR
فعلا دکتر فقط گفت آسپرین مصرف کنم تا تکلیفم معلوم شه.
2706