2733
2734
عنوان

بهترین کتابهایی که خوندیم ...

201374 بازدید | 5964 پست
بچه ها بیاین بهترین کتابهایی که تا حالا خوندیم بخصوص رمان و داستان کوتاه رو به همدیگه معرفی کنیم. البته می تونیم در زمینه های دیگه مثل تاریخ و روانشناسی و ... هم کتاب معرفی کنیم. اما سعی کنیم بیشتر تمرکزمون روی داستان باشه، و نکته دیگه اینکه از معرفی رمان های بازاری خودداری کنیم.
کمی بعد از راه اندازی تاپیک قرار بر این شد که با مشورت و صلاحدید جمع کتابی برای خوندن انتخاب بشه و بعد از اینکه همه دوستان کتاب رو خوندن درباره ش با هم تبادل نظر کنند. این باعث میشه شما یک داستان رو از دریچه چشم دیگران هم ببینید و اگر براتون نکته ای یا ابهامی وجود داشته باشه به کمک سایرین رفع بشه. از همه شما دوستانی که برای اولین بار این تاپیک رو می بینید خواهش میکنم به جمع ما اضافه بشید. کسیکه کتاب بیستم رو همراه ما بخونه با کسی که از روز اول همراه بوده هیچ فرقی نداره. پس تردید نکنید و به جمع ما بپیوندید. به امید روزی که همه زنان سرزمین ما به جای دیدن سریالهای ترکیه ای و کره ای وقت گرانبهاشون رو با خوندن کتاب بگذرونند.
اینجا هم شماره صفحه هایی که توش درباره کتاب خاصی بحث شده رو میذاریم:

- چراغها را من خاموش میکنم، زویا پیرزاد، نشر مرکز. ص 15 به بعد.
- خرده جنایت های زناشوهری، اریک امانوئل اشمیت، ترجمه شهلا حائری، نشر قطره. صص 21 تا 25.
- کیمیا خاتون (داستانی از شبستان مولانا) ، سعیده قدس. نشر چشمه. صص 25 و 26.
- زمانی برای گریستن نیست، جوی فیلدینگ، ترجمه شادان مهران مقدم، انتشارات شادان. ص 29 به بعد.
- مرگ کسب و کار من است، روبر مرل، ترجمه احمد شاملو، انتشارات نگاه، ص 55 به بعد.
- فریدون سه پسر داشت، عباس معروفی، نشر دنا (هلند)، ص 71 به بعد. لینک دانلود کتاب:
http://fereydoon.malakut.org/fereydoon.pdf
- مترجم دردها، جومپا لاهیری، ترجمه امیر مهدی حقیقت، نشر ماهی، ص 78 به بعد.
- بیشعوری، خاویر کرمنت، ترجمه محمود فرجامی. (در حال خوانش) لینکهای دانلود:
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=28843
http://www.4shared.com/document/sdIMAiz9/assholism-3rded.html
http://ketabfarsi.blogspot.de/2013/03/blog-post_1072.html

بقیه به تدریج و با شروع بحثها اضافه میشه.
***********************************************************************************
دوستان با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری نمایشگاه کتاب و به پیشنهاد بهاره جون با نگاهی به کتابخونه م تعدادی از کتابها رو لیست کردم. از این لیست تعدادیش رو خوندم و تعدادی رو نه. شما هم لطفا پیشنهاد بدید.

* عباس معروفی: سال بلوا، سمفونی مردگان، پیکر فرهاد، دریاروندگان جزیره آبی تر، آونگ خاطره های ما(همه از نشر ققنوس)
* ساموئل بکت: در انتظار گودو، ترجمه علی اکبر علیزاد، نشر بیدگل
* اریک امانوئل اشمیت: خرده جنایتهای زناشوهری، مهمانسرای دو دنیا، عشق لرزه، نوای اسرارآمیز: مترجم شهلا حائری، نشر قطره؛ زمانی که یک اثر هنری بودم: مترجمان فرامرز ویسی، آسیه حیدری، نشر افراز. گلهای معرفت: مترجم سروش حبیبی، نشر مرکز.
* منیرو روانی پور: کولی کنار آتش (نشر مرکز)، اهل غرق( نشر قصه)
* ژان پل سارتر: تهوع، مترجم امیر جلال الدین اعلم، نشر نیلوفر؛ اگزیستانسیالیسم و اصالت بشر ( رمان نیست، ولی به نظرم از اون کتابهایی که حتما باید خوند)، ترجمه مصطفی رحیمی، نشر نیلوفر.
* میخائیل بولگاکف: مرشد و مارگریتا، ترجمه عباس میلانی، فرهنگ نشر نو.
* رومن گاری: خداحافظ گاری کوپر، ترجمه سروش حبیبی، نشر نیلوفر.
* جی. دی. سلینجر: ناتور دشت، ترجمه احمد کریمی (فروشنده می گفت این ترجمه یه کم ثقیل تره، من ترجمه دیگه ای نخوندم که باهاش مقایسه کنم)، نشر ققنوس؛ فرنی و زویی، ترجمه امید نیک فرجام، نشر نیلا؛ تیرهای سقف را بالاتر بگذارید نجاران، ترجمه امید نیک فرجام، نشر ققنوس.
* هاینریش بل: عقاید یک دلقک، ترجمه شریف لنکرانی، نشر جامی؛ آبروی از دست رفته کاترینا بلوم، ترجمه حسن نقره چی، نشر نیلوفر؛ سیمای زنی در میان جمع، ترجمه مرتضی کلانتریان، نشر آگه؛ نان سالهای جوانی، ترجمه محمد اسماعیل زاده، نشر چشمه.
* ژوزه ساراماگو: کوری، ترجمه مهدی غبرایی، نشر مرکز؛ بینایی، ترجمه کیومرث پارسای، نشر شیرین؛ دخمه، ترجمه کیومرث پارسای، نشر روزگار؛ بلم سنگی، ترجمه مهدی غبرایی، انتشارات هاشمی؛ مرد تکثیر شده، مترجم عبدالرضا روزخوش، نشر روزگار؛ همه نامها، ترجمه عباس پژمان، انتشارات هاشمی.
* چیستا یثربی: من آنا کارنینا نیستم، نشر قطره و نامیرا؛ اسرار انجمن ارواح، نشر نامیرا.
* گابریل گارسیا مارکز: صد سال تنهایی، مترجم بهمن فرزانه، نشر امیرکبیر و همچنین ترجمه کیومرث پارسای، نشر آریابان؛ پاییز پدر سالار، ترجمه کیومرث پارسای، نشر آریابان؛ عشق سالهای وبا، مترجم کیومرث پارسای، نشر آریابان؛ کسی به سرهنگ نامه نمی نویسد، ترجمه جهانبخش نورائی، نشر آریابان؛ وقایع لحظه به لحظه یک قتل از قبل اعلام شده، ترجمه اسماعیل قهرمانی پور، نشر روزگار؛ ساعت شوم، مترجم کیومرث پارسای، نشر آریابان؛ از عشق و دیگر اهریمنان، ترجمه احمد گلشیری، نشر آفرینگان؛ خاطره دلبرکان غمگین من (که متاسفانه چاپش ممنوع شد، ولی محشره)
* اوریانا فالاچی: نامه به کودکی که هرگز زاده نشد، ترجمه یغما گلرویی، نشر دارینوش؛ جنس ضعیف، ترجمه یغما گلرویی، نشر نگاه؛ زندگی، جنگ و دیگر هیچ، ترجمه لیلی گلستان، نشر امیرکبیر؛ یک مرد، ترجمه یغما گلرویی، نشر دارینوش (این دوتای آخر رو من پیدا نکردم)
* آلبر کامو: بیگانه، ترجمه امیر جلال الدین اعلم، نشر نیلوفر؛ سقوط، ترجمه شورانگیز فرخ، نشر نیلوفر؛ طاعون، ترجمه سیدرضا حسینی، نشر نیلوفر.
* وودی آلن: حالا بی حساب شدیم، ترجمه نگار شاطریان، نشر بیدگل؛ عوارض جانبی، ترجمه لادن نژاد حسینی، نشر بیدگل.
* ویرجینیا وولف: خانم دالاوی، ترجمه خجسته کیهان، نشر نگاه؛ به سوی فانوس دریایی، ترجمه صالح حسینی، نشر نیلوفر؛ اتاقی از آن خود، ترجمه صفورا نوربخش، نشر نیلوفر؛ موجها، ترجمه مهدی غبرایی، نشر افق.
* ویلیام فاکنر: خشم و هیاهو، صالح حسینی، نشر نیلوفر؛ گور به گور، نجف دریابندری، نشر چشمه.
* شرمن الکسی: خاطرات صد در صد واقعی یک سرخپوست پاره وقت، ترجمه رضی هیرمندی، نشر افق.
* آنا گاوالدا: دوست داشتم کسی جایی منتظرم باشد، ترجمه الهام دارچینیان، نشر قطره؛ من او را دوست داشتم، ترجمه الهام دارچینیان، نشر قطره.
* محمود دولت آبادی: جای خالی سلوچ، نشر چشمه؛ سلوک، نشر چشمه؛ روزگار سپری شده مردم سالخورده، چشمه؛ آوسنه بابا سبحان، نشر نگاه.
* هوشنگ گلشیری: شازده احتجاب، نشر نیلوفر؛ آینه های در دار، نشر نیلوفر.
* رضا امیرخانی، منِ او، نشر افق؛ از به، نشر نیستان؛ قیدار، نشر افق.
* رضا قاسمی: همنوایی شبانۀ ارکستر چوبها، نشر نیلوفر.
* سارا سالار: احتمالا گم شده ام، نشر چشمه.
کتابهای زیر رمان نیستن. ولی خوندنشون رو به خانوما توصیه میکنم:
* سیمای زن در فرهنگ ایران، جلال ستاری، نشر مرکز.
* زن در ایران باستان، مریم عنبرسوز، انتشارات روشنگران و مطالعات زنان.
* ریشه های زن ستیزی در ادبیات کلاسیک فارسی، مریم حسینی، نشر چشمه.
ممنون نیکا جون. یه پیشنهاد دیگه هم دارم. خیلی مفید و مختصر موضوع کتاب رو بگیم. مثلا اینکه رمان یا داستانی که خوندیم اجتماعیه، سیاسیه، عاشقانه است یا چیز دیگه.
نیکاجون سالهای ابری یکی از کتابهاییه که توی لیست کتابهای نخونده م دارم. مرسی.
45108054019147855757.jpg

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

خداوند الموت
سلام عزیزان با فروش انواع کتابهای درسی،کمک درسی،کودک، تخصصی و...با ۲۰ درصد تخفیف در خدمتتون هستم.لطفا هر درخواستی که دارید توی تاپیکم  اعلام کنید در مورد کتابهای درسی سال و رشته تون رو بفرمایید.✨🌱
2731
در زمینه شعر انتخاب همیشگی من دیوان حافظه. البته نه به این معنی که شاعر خوب دیگه ای نداریم ولی این یکی معرکه است.زرنگ و باهوش و در یک کلام رنده.
بین کتاب های شعر معاصر هم بیشتر از همه شاملو می خونم و فروغ. از شعرای موج نوی جدید سر در نمیارم همونا که یه سری واژه عجیب و غریب و بی ربط پشت سر هم می چینن و اسمشو میذارن شعر.

درباره داستان و رمان هم باید بگم برعکس اون چیزی که میگن کتاب های خوب زیاد داریم. از قدیمی تر ها کتابهای جلال آل احمد و سیمین دانشور و صادق هدایت تا جدیدترها مثل هوشنگ گلشیری و عباس معروفی و ... که خوندن کتابهاشون یه دنیا ارزش داره.

رمان خارجی هم معرفی کنید لطفا.
مرسی نوشین جان. یکی از بهترین کتابهای تاریخی که تا حالا دیدم خداوند الموته. بچه هایی که میخواین در زمینه حسن صباح و فرقه اسماعیلیه اطلاعات کسب کنید میتونید این کتاب عالی رو بخونید. در اصل یه داستان تاریخیه.

55178892559595295370.jpg
و کتابی که سالهاست ازم جدا نشده و تا حالا شاید 30 بار خونده باشمش "شازده کوچولو" که حتما کارتونش رو یادتون هست به اسم مسافر کوچولو پخش می شد. ولی خود کتاب کجا و اون کارتون کجا. با تمام ارادتی که به شاملو دارم ترجمه محمد قاضی رو بیشتر می پسندم:
81391614064933594964.jpg
55935926783373871438.jpg
2738
بلندی های بادگیر(امیلی برونته)

چراغها را من خاموش میکنم سه کتاب عادت میکنیم(زویا پیرزاد)

یک مرد و جنس ضعیف(اوریانا فالاچی فقط و فقط با ترجمه یغما گلرویی)

جنایت و مکافات(فئودور داستایفسکی)

تزویر و رمز داوینچی (دن براون)

قلعه حیوانات(جورج اورول)

فعلا همینا یادم میاد که خیییییییییییییلی عالی اند همه شون هم رمان هستند

نامه به کودکی که... مهتاب جون گفت اونم قشنگه
شکر خدا که هر چه طلب کردم از خدای/بر منتهای همت خود کامران شدم
مرسی بهین جون. "چراغها را من خاموش میکنم" خیلی عالیه. خوندنش رو به همه خانوما توصیه میکنم. نثر کتاب و دغدغه های شخصیت اصلیِ زنِ کتاب طوریه که آدم کاملا باهاش همذات پنداری میکنه و توی خیلی از صحنه ها کاملا احساس اون زن رو درک میکنیم چون همه مون تجربه هایی کمابیش مشابه با اون زن داشتیم.
39732482688086366478.jpg

ممنون بهین جان. همه کتابهایی که معرفی کردی عالین

بچه های کتابخون، یه پیشنهاد دیگه هم دارم که البته از طرف مهناز جون ارائه شده. میتونیم یه کتاب رو انتخاب کنیم و با هم بخونیم (ترجیحا رمان یا داستان بلند نباشه) و بعد راجع بهش بحث کنیم. اگه کسی موافقه اعلام کنه.
ویکی پدیا:

عطر سنبل، عطر کاج، نام کتابی است نوشتهٔ فیروزه جزایری دوما.

این کتاب، نخست به زبان انگلیسی در آمریکا با نام Funny in Farsi:Memoires of Growing Up Iranian in America منتشر شد و به وسیلهٔ محمد سلیمانی‌نیا به فارسی ترجمه شد و با نام عطر سنبل، عطر کاج در ایران منتشر شد.

این کتاب، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمریکا در چند سال اخیر بوده‌است. همچنین این کتاب، یکی از ۳ نامزد نهایی جایزهٔ تربر در سال ۲۰۰۵ و همچنین نامزد جایزهٔ پن در بخش آثار خلاقهٔ غیرتخیلی شد.این کتاب توسط محمد سلیمانی‌نیا و با عنوان عطر سنبل، عطر کاج (عطر سنبل نماد نوروز و عطر کاج نماد کریستمس) به فارسی برگردانده شده‌است.

http://adinebook.com/gp/product/9645776627/ref=sr_1_1000_1/314-8396522-1558997
2706