2703
2553
سلام دوستان گلم
اطلاعات هر کس با بعد به دنیا اومدن نی نی خیلی کامل تر می شه امید وارم هر کی دوست داشت بیاد و تجربیاتشو بگه شاید به درد کسی خورد
من قبلا تجربیاتم رو توی کلوپ دیگه می گذاشتم دوستان پیشنهاد دادن که یه تاپیک جدید بزنم
مطالب قبلی رو هم دوباره اینجا می گذارم

فهرست.....................................................................صفحه
شیر دادن.......................................................................1
ناف..............................................................................1
پوشک کردن....................................................................1
خوابوندن........................................................................1
زردی............................................................................1
کولیک...........................................................................2
واکسن 2 ماهگی..............................................................2
افزاینده های شیر...............................................................2
سوختگی گردن.................................................................3
مشکلات پوستی...............................................................4
تغذیه در چهار ماهگی..........................................................4
تغذیه در 5 ماهگی..............................................................4
تغذیه در 6 ماهگی.............................................................4
تغذیه در 7 ماهگی.............................................................4
تغذیه در 8 ماهگی.............................................................4
تغذیه در 9 ماهگی.............................................................4
توصیه برای لاغری بعد از بارداری.............................................5
تغذیه نوزادان مادران شاغل...................................................5
افسردگی بعد از زایمان.......................................................5
ترک شکم دوران بارداری......................................................6
LilySlim Weight loss tickers
این نکته رو از یاد نبرید که چون نوزادان تفاوت خاص فردی خودش رو دارند حتما نباید مثه هم باشند
مهمترین تجربه ای که با به دنیا آمدن نی نی نازتون بدست میارید شیر دادنه

سعی کنید از همون اول خوب شیر دادن رو یاد بگیرید چون در اون وضعیت حتی بغل کردن نی نی خودش کلی کاره اگه من بر می گشتم به زمان قبل زایمان یه یه ماهی وقت می ذاشتم و نحوه بغل کردن و شیر دادن رو تمرین می کردم البته اگه هم با عروسک دارید تمرین می کنید باید عروسک هم اندازه و وزن تقریبی نی نی شما باشه .
گذاشتن کل هاله سینه در دهان نی نی از همون روز اول مهمه چون هم خودش یاد می گیره این کار رو انجام بده و هم در این صورت هست که غدد شیر دهی مادر فعال می شه و زاویه دهن نی نی با سینه مادر باید موازی باشه و کج و کوله نی نی رو بغل نگیرید
روز های اول نگران کم بودن شیرتون رو نداشته باشید در هر وعده 15 سی سی شیر آغوز مادر سیرش می کنه و غریزه ی نی نی بهش یاد می ده گشنه باشه دنبال سینه بگرده و اگه پیدا نکرد گریه کنه
مورد بعدی اینکه از اول سعی کنید از هر دو تا سینه بهش شیر بدید و الا بعدا براتون دردسر می شه بعضی ها مثه خود من یه سینه اشون سر نداره دخترم من کلی تقلا می کرد که سینه ام رو بگیره بعدش چون سر نداشت از دهنش درمیومد ولی من کلی سعی و تلاش کردم تا در 20 روزگی سر سینه ام در اومد و خدا رو شکر از هر دو تونستم شیر بدم
البته وقتی می گم تلاش باید خیلی بیشتر ش رو فکر کنید (با کلی اعصاب خردکنی و خستگی و گریه و ....)
دختر من چون کم وزن بود از سه روزگی دکتر پیشنهاد کرد شیر کمکی هم بهش بدم با اینکه مادر شوهرم اینا خیلی مخالف بودند ولی چون می دیدم دخترم گرسنه می مونه یواشکی هر شب دو بار 30 سی سی بهش کمکی دادم و هر موقع کمکی می خورد شب رو خوب می خوابید البته من با شیشه شیر ناک بهش شیر کمکی دادم که شبیه سر سینه هست شیر دادم و باعث شد هم شیر خودم رو خورد و هم کمکی از یک ماهگی هم در طول روز دوبار 60 سی سی کمکی می دادم که بتونم برای چند ساعت برم بیرون و به کارام برسم و الان هم که تقریبا 4 ماهشه روزی سه بار 60 سی سی می خوره
یه نکته مهم که یادتون نره اینه که شیر مادر بچه رو زودتر سر وزن میاره تا شیر خشک
ولی روی شیر مادر خیلی تعصب نداشته باشید اگه شیرتون کم بود به نی نی کمکی بدید گناه داره گشنه بمونه

برای زیاد کردن شیر هم مهمترین عامل مک زدن نی نی و بعد غذاهای مقوی که نفاخ نباشند هر چقدر نی نی مک بزنه شیرتون زیاد تر می شه مایعات یادتون نره مهم و موثره
اگه بازم در مورد شیر خوردن نی نی چیزی یادم اومد براتون می نویسم
یه نکته برای مادرانی که نی نی اشون رو با سزارین بدنیا میارن و تقریبا سه روز طول می کشه که شیرشون زیاد بشه قطره شیر افزا خیلی موثره - حوله گرم روی سینه یا ماساژ با روغن زیتون به شرطی که روغن به سر سینه نزنید که واسه نی نی خوب نیست
کلا هم باید مواظب بهداشت سر سینه اتون باشید که خدای نکرده زخم نشه که واقعا مصیبتیه اگه نینی کل هاله سینه تو دهنش باشه و فقط باسر سینه مک نزنه هرگز زخم نمی شه اگه هم بنا به دلایلی زخم شد یه قطره از شیرتون رو بمالید سرش و بزارید خشک بشه خود شیرتون مرهمه

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش

ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

ما چون سر برادرم چشمون ترسیده بود ( اخه موقع شب شیر برمی گرده تو دهنش و می پره تو گلوش و داشته خفه می شه که با کلی استرس درست می شه)
مامانم تقریبا تا یک ماهگی اش هر شب پیشمون خوابید و خیلی حواسش جمع بود که طوری نشه
بنابراین ما اکثرا به پهلو می کردیم یه پتوی نوزادی رو لوله می کردیم تکیه می دادیم به پشتش و این باعث می شد که نه خیلی پهلو بشه و نه کاملا صاف ( این روش رو از بیمارستانش یاد گرفتیم)
البته بعد شیر خوردن حتما حتما آروغش رو بگیر خیلی مهمه خیلییییییییییییییی
بعد 40 روزگی احساس کردم دائما شیر میاد تو دهنش نگران شدم که ریفلاکس نداشته باشه با دکترش مشورت کردم و اون گفت هر بار که شیر می دی 20 دقیقهسرپا نگه دار بعدشم زیر سرش بایدحدود 30 درجه بلند تر باشه تا سه ماهگی همیشه تو حالت شیب 30 درجه می خوابید
خلاصه همین باعث شدخدا رو شکر شیر برنمی گردوند

2720
قطره رازیانه رو اگه طبیعی باشی اشکال نداره از روز قبل بخوریولی اگه سزارین ریسکش بالاست امکان داره باعث درد سزارین بشه بهتره بعد از عمل بخوری
من هم قطره شیر افزا می خوردم هم عرق رازیانه به نظرم عرق رازیانه بهتر بود
***البته حواستون باشه در مورد استفاده از هر دو نوعش زیاده روی نکنید که باعث می شه خونریزیتون حالا حالا قطع نشه و بیشتر از مقدار طبیعی باشه که خودش باعث کمخونی مادر و در نتیجه کم شدن شیر می شه
روزهای اول هر وعده شیر دهی از نیم ساعت بگیر تا دوساعت!!!!!!!!!!!!!

من خودم از 10 روزگی تا حدودا 40 روزگی اش صبح که می شد و بیدارمی شدم دیگه شروع می کردم به شیر دادن تا 9 شب از 9 شب تا صبح هم دوبار 60 سی سی بهش شیر خشک می دادم و یه بار هم خودم

بعد دوماهگی چون فکش قوی شد و خوب مک میزد از هر 2 ساعت 20 دقیقه

نگران نباش اگه کل هاله سینه رو بزاری تو دهنش اصلا احساس نمی کنی و کلی هم بهت حال میده و خودت آرامش می گیری ولی اگه فقط نوک سینه ات رو مک بزنه بعد دو سه بار دردناک می شه و بعد زخم که دیگه وحشتناکه.........

تجربیاتم در مورد ناف نی نی
ناف نی نی ها از 7 روز تا 10 یا شاید هم تا 20 روز طول می کشه بیوفته

روزهای اول چون هنوز خشک نشده خوبه و نی نی رو اذیت نمی کنه و بعد که شروع می شه به خشک شدن با هر بار تکون خوردن نی نی اذیت می شه
البته باید حواستون باشه که ناف و گیره اش به هیچ عنوان داخل پوشک نباشه که عفونت بکنه قدیم تر ها بهش الکل و بتادین می زدن ولی الان دکترها تاکید می کنن چیزی نزنیم
نباید ترشح داشته باشه اگه داشت با دکترش مشورت کنید
بعد اینکه ناف خشک شد و افتاد احتمال کمی ترشح وجود داره که باید در چند روز خوب بشه اگه نشد باز با دکتر مشورت کنید چون اگه سوراخ ناف بسته نشه بهش می گن فتق ناف که احتمالا اگه تا سه سالگی بسته نشد باید جراحی بشه
ما خودمون بعد اینکه ناف افتاد یه گاز استریل رو چهار لا می کردیم و می گذاشتیم رو ناف و با ناف بند بهداشتی یه بار مصرف می بستیم البته ناف بند بهداشتی مثله کمربند پوشونده می شه تا وقتی بستیم که دیگه ترشح نداشت
باید حواستون باشه که جیش یا پی پی نی نی به نافش نخوره
تجربیاتم در مورد پوشک و پوشک کردن
دخترم وقتی به دنیا آمد 2760 گرم بود شنیده بودم تو پوشک ها پمپرز آلمان عالیه ولی به خاطر تحریم پیدا نکردیم و الان با خودم می گم چقدر اشتباه کردم که پمپرز ترکیه نخریدم با کلی پرس وجو گفتن جان ب ب ترکیه خوبه البته انصافا خوب بود تا وقتی پمپرز ترکیه (پریما) گرفتم و فهمیدم چقدر سرمون کلاه رفته هههههههههه

چون دخترم وزنش کم بود نیو برن جان ب ب گرفتم که بعدا فهمیدم اگه 2-5 کیلوی جان ب ب می گرفتم بهتر بوده البته شاید نه نمی دونم آخه نیو برن اصلا پودر جاذب نداره مثه پوشکی می مونه که می شه بست بنابراین هر موقع کمی زیاد پیفو می کرد می زد بیرون و دیگه باید می بردیمش حموم
یه نکته مهم هم اینه که جان ب ب نسبت به اون چیزی که روش نوشته کوچیکه مثلا من سایز 2-5 کیلو رو تا وقتی آرنیکا 4 بود به زور پوشوندم کوچیک بود باید سایز بزرگ می پوشید سایز بعدی اش رو هم که 3-6 بود تا 4/5 کیلو پوشید کشش پاشو می برید خلاصه من تصمیم گرفتم پوشکشو عوض کنم رفتم سراغ مولفیکس چشتون روز بد نبینه اندازه اش خوب بود ولی بعد دو روز همچین حساسیت داد و پاهاش سوخت که نگو از لحاظ جاذب بودنش هم قدرتش نصف جان ب ب بود یعنی با یه بار جیش خیس می موندو بعدش کلی خودمو سرزنش کردم و پریما خریدم وقتی بسته رو باز کردم در برابر مولفیکس انگار ژیان به مرسدس بنز بود ههههههههه در ضمن اگه نی نی 12 ساعت هم توش بمونه هنوز انگار خشکه من بعضی روزها تو 24 ساعت فقط از دوتاش استفاده می کنم و بعضی روزها هم سه تا در حالی که مولفیکس باید از هر 4-5 ساعت عوض می شد و جان ب ب هم روزها از هر 6 ساعت و شبها از هر 8 ساعت من حساب کتاب کردم دیدم پریما از همه اش به صرفه تر بوده
تو ماه و روز های اول مجبورید از هر 3-4 ساعت عوض کنید و همچنین نی نی پیفوش شبیه قیر می مونه در واقع باقی مونده آب آمینیوتیک هستش
من خودم هر موقع پیفو می کنه می برم و با آب خالی می شورمش ولی جیش کنه با دستمال مرطوب تمیزش می کنم
حواستون باشه واسه شستن از صابون استفاده نکنید پوستش خشک میشه
هر بار هم که عوضش می کنم پماد بریر ماستلا استفاده می کنم که نمی زاره نی نی بسوزه ولی اگه سوخت چاره اش فقط کالاندولاست تازگی ها هم دکتر پماد ایگوزایت داده اونم خوبه ولی به ماستلا نمی رسه
اگه دیدید در 4-5 ساعت نی نی خوب پوشکش رو خیس نکرده و چند بار هم تکرار شدبدونید خوب شیر نمی خوره و سیر نمی شه
هر نی نی هم که شیر مادر می خوره از روزی یکبار پیفو کنه طبیعیه تا 8 بار و حتی اگه باز تا 3 روز هم پیفو نکرد طبیعیه ولی من هر موقع تو روز پیفو نمی کرد سه قاشق مربا خوری بهش آب جوشیده شده سرد شده می دادم تا دو ساعته کارش رو می کرد و خلاص ونمی گذاشتم بمونه بعدا دردسر بشه
واسه خشک کردنش من از پارچه خشک کن استفاده می کنم که انصافا آبگیریش خوبه دوتا داشته باشید که روزهای اول که زیاد پیفو می کنه و هی باید بشورینش یکس خیس شد خشک داشته باشید
زیر انداز هم من از این یهبار مصرفای جان ب ب استفاده می کنم اگه نی نی توش جیش نکنه تا دو ماه هم می شه ازش استفاده کرد
تو زیر انداز پلاستیکی اگه نی نی جیش کنه چون جذب نمی شه راه میفته پشتش و باعث می شه لباساشم خیس بشه
2714
اگه نی نی پیفو کنه که حتما بشور مگه اینکه بیرون باشی و امکانات نداشته باشی اونوقت با دستمال پاک کن بعد رفتی خونه سریع بشورش

واسه جیش هم سلیقه ایه من خودم با دستمال پاک می کنم و یا اگه ببینم کمی تحریک شده می شورمش

در کل دستمال مرطوب به درد می خوره
دستمال پمپرز عالیه ولی کمی از لحاظ قیمت بالاست من evy baby ترکیه و نینو ایرانی استفاده کردم هر دوشون خوبن فقط نینو از لحاظ تعداد به صرفه نیست
جان ب ب هم گرفتم اصلا راضی نبودم
تا بچه تا بخواد رو نظم بیاد تقریبا سه ماه طول می کشه بنابراین مثه من خیلی حرص نخورید

با این حال سعی کنید یه سری کارها رو نظم بدید ولی اگه دیدید نمی شه اونروز بیخیال بشید و انعطاف پذیر باشید و فردا دوباره از نو شروع کنید
ما همیشه فکر می کنیم که نی نی باید با برنامه ما تنظیم بشه ولی نی نی می خواد ما بابرنامه اون تنظیم بشیم

تا قبل دوماه چون اکثر کارهای نی نی غیر ارادیه بنابراین شما نمی تونید عادات غیر اردی نی نی نازتون رو کنترل کنید وشاید کمی عصبی بشید ولی صبر و تحمل همه چی رو درست می کنه نی نی وقتی سه ماه شد می تونید کم کم نظم رو بهش یاد بدید
در مورد تربیت بچه ها هر چقدر صبور و انعطاف پذیر باشید زودتر به بهترین نتیجه می رسید
خوابوندن نی نی
نوزاد تا تقریبا 40 روزگی مخصوصا دو هفته اول دوست داره تو جای گرم و نرم همش بخوابه (از بغل گرفتن نی نی نترسید تا دو ماهگی نی نی بغلی نمی شه) در این مورد زیاد به حرف قدیمی تر ها توجه نکنید!
نی نی فقط تو بغل مادرش اونم با صدای قلب مادر احساس امنیت می کنه این احساس قشنگ رو از خودتون و نی نیتون دریغ نکنید که بعدا پشیمون می شید!
من خودم تا دوماهگی دخترم رو با یه پتوی دورپیچ قنداق می کردم البته فکر نکنید مثه قدیما ها فقط طوری می بستم که حرکات نا ارادی دست و پاهاش از خواب نپرونه و خودش هم اینطوری احساس رضایت می کرد و بغل کردنش هم خیلی راحت تر بود
اگه نی نی تون در فصل گرم به دنیا میاد می تونید به جای پتوی دور پیچ از ملافه پنبه ای یا نخی استفاده کنید ضرر نمی کنید!
اینطوری نی نی عمیق تر می خوابه
خلاصه در مورد خوابوندن بچه ها با هم فرق می کنن بچه ای پیدا می شه که بدون اینکه باهاش کار داشته باشی خودش می خوابه
یه بچه ای رو باید رو پا تکونش داد
یکی دیگه موقع شیر خوردن می خوابه (این بچه ها اوایل اگه بزاری زمین بیدار می شن هههههههههه ولی بعدا از 3 ماه بعد اگه بخوابه دیگه خوابیده)
گروهی هم باید سرپا تابش بدی که بچه های کولیکی اکثرا زمان دلدردشون باید سر پا تابشون داد
از این چند گزینه سخت ترینش سرپاییه
ولی نگران نباشید درد کولیکی که نموم شد اگه به روی پا خوابوندن عادت بدید همونطور می خوابه

توجه کنید که بعد سه ماهگی به یکی از این روش ها عادتش بدید به اون روش عادت می کنه فقط باید خیلی خیلی صبور باشید
شاید چند روز سختی تحمل کنید ولی بعدش راحتید
تا 10 روز اول خیلی سخته چون نی نی اصلا معنی شب و روز رو نمی دونه
ولی بعدش حتما معنی شب رو بهش بفهمونید (یعنی از ساعت8 یا9 شب بساط خوابیدنش رو آماده کنید از حموم کردن گرفته تا نهایت خوابوندن اویل خیلی کم موفق می شید دلسرد نباشید شما به کار خودتون ادامه بدید )
یه اتاقی رو انتخاب کنید که در نهایت اونجا می خواد بخوابه نه جلوی تی وی نور اتاق رو کم کنید ترجیحا فقط چراغ خواب روشن باشه
سر و صدا نباشه
اگه می دونید نی نی ساعت 11 می خوابه از ساعت 9 نباید خیلی هیجان زده اش کنید چون هورمون کورتیزولش رو می برید بالا و اون باعث می شه بی خواب بشه
زیاد تو چشاش نگاه نکنید
به هیچ عنوان بعد 11 شب باهاش بازی نکنید
حموم کردن خیلی تو خوابوندن کمکتون می کنه

تو روز لازم نیست همه این کارها رو بکنید ترجیحا عادتش بدید تو سر وصدا بتونه بخوابه تا اذیت نشید مثه صدای موسیقی یا رادیو
هرگز برای خوابوندن نی نی از داروهای خواب آور استفاده نکنید

هرگز هرگز
لبته بیاد داشته باشید نی نی شبها چند بار برای شیر بیدار می شه ولی یادتون باشه فقط شیر بخوره وآروغ بگیرید دیگه باهاش بازی نکنید

اویل هم مجبورید جاشو عوض کنیدولی بعد 2 ماه زیاد شب جیش نمی کنه که لازم باشه بزارید راحت بخوابه

2706