طرز تهيه حليم بادمجان+عكس - صفحه 1
نی نی سایت > تبادل نظر > متفرقه > عمومي > طرز تهيه حليم بادمجان+عكس

موضوع: طرز تهيه حليم بادمجان+عكس + اظهار نظر

fafajon پست ها : 308عضویت:1390/3/31
1391/5/2 - 2:18 صبح
سلام
من اين طرز تهيه رو دارم ميخوام اگه جاييش اشتباهه يا جور ديگه اي ياد دارين رو بهم بگيد
حليم بادمجان (غذايي اصفهاني):

مواد لازم براي 4 نفر:

بادمجان ............... 2.5 كيلو

برنج ...................... 100 گرم (1 پيمانه)

5 تا 6 پيمانه آب براي برنج

گوشت گردن ........... 350 گرم

پياز .......................3 عدد

دارچين ................... 1/2 قاشق چايخوري (و يا 1 عدد چوب دارچين)

نعناع خشك ............ 2 قاشق غذاخوري

روغن ..................... به ميزان لازم

زعفران .................... 1/2 قاشق چايخوري (به همراه كمي نيز براي تزيين)

پودر سير .................. 1/2 قاشق چايخوري

نمك و فلفل سياه ..... به ميزان لازم

كشك ..................... 1 پيمانه (بسته به ذائقه مي توان ميزان آن را تغيير داد)

كشك زعفراني، سير و پودر گردو براي تزييننحوه تهيه :

1- ابتدا بادمجان ها را آماده كنيد: براي اين كار آن ها را پوست كنده، برش زده، شسته و درون آبكش گذاشته تا آب اضافي آن ها خارج شود و سپس كمي نمك زده و حدود 1 ساعت به همان حال قرار دهيد. چون سرخ كردن اين ميزان بادمجان روغن زيادي مصرف مي كنه و در نتيجه غذاتون بسيار پرچرب ميشه بهتره كه نيمي از بادمجان ها را در روغن سرخ كنيد (البته در اواسط سرخ كردن هم در قابلمه را ببنديد تا روغن كمتري جذب كند) و سپس روي كاغذ آشپزخانه قرار دهيد تا روغن اضافي آن گرفته شود. نيمي ديگر از بادمجان ها را با كمي روغن آغشته و در فر 180 درجه سانتي گراد قرار دهيد تا زماني كه وسط آن بپزد و يا درون يك قابلمه نصف ليوان آب ريخته و بادمجان ها را در آن بپزيد. به اين ترتيب با روغن كمتر تونستيد غذاي سالم تري تهيه كنيد. سپس تمام بادمجان ها را با هم مخلوط كرده و با گوشكوب برقي و يا دستي حسابي له كنيد و در كناري قرار دهيد.

2- حال نوبت به آماده كردن برنج مي رسد: برنج را از قبل كمي بخيسانيد و با ميزان آب گفته شده درون قابلمه مناسب ريخته و روي حرارت گذاشته تا حسابي بپزد و آب آن تبخير شده و غليظ شود درست مانند زماني كه براي شله زرد، برنج تهيه مي كنيد. زماني كه برنج شروع به جوشيدن كرد تا زماني كه كاملا" پخته نشده نبايد برنج را هم زد زيرا در اين صورت برنج ته گرفته و بايد مدام هم بزنيد. پس از اينكه برنج له شده آماده شد، آن را هم با گوشكوب برقي يا دستي باز هم له كنيد و با بادمجان ها مخلوط كنيد و كناري قرار دهيد.

3- 1 عدد پياز پوست كنده و چهار قاچ شده را همراه با گوشت درون قابلمه يا زودپز ريخته و دارچين (يا چوب دارچين) و زردچوبه و فلفل هم اضافه كنيد و كمي مواد را تفت دهيد تا عطر آن بلند شود. 2 پيمانه آب ريخته و اجازه دهيد تا گوشت كاملا" بپزد (حدود 2 تا 3 ساعت). در اواخر پخت كمي نمك اضافه كنيد (نيازي به افزودن زياد نمك نيست زيرا اين غذا با كشك سرو مي شود كه حاوي نمك هست). دقت كنيد كه چنانچه از چوب دارچين استفاده مي كنيد پس از پخت گوشت آن را خارج كنيد. سپس گوشت را از قابلمه خارج كرده و پس از اينكه كمي از حرارت افتاد آن را با دست رشته رشته كنيد اين روش براي گوشت بهتر است نسبت به آنكه با گوشكوب له شود. آب گوشت را صاف كنيد ولي دور نريزيد و آن را براي ادامه ي كار نگه داريد. گوشت رشته رشته شده را به بادمجان و برنج له شده افزوده و در كناري قرار دهيد.

4- باقي مانده ي پيازها را سرخ كرده و ½ قاشق چايخوري زردچوبه هنگام سرخ شدن به آن اضافه كنيد و نصف پيازها را براي تزيين نگهداشته و بقيه را به مخلوط موادتان اضافه كنيد. مي توانيد از نعناع داغ هم براي داخل حليم بادمجان استفاده كنيد كه براي اين كار، 2 قاشق غذاخوري روغن را داغ كرده و نعناع را همراه با ½ قاشق غذاخوري زردچوبه و پودر سير به روغن اضافه كنيد تا كمي سرخ شود دقت كنيد كه نعناع به سرعت مي سوزد و تلخ مي شود. نيمي از نعناع داغ را داخل مواد ريخته و نيمي را براي تزيين نگهداريد. كشك را به همراه ½ پيمانه از آب گوشت كه بايد داغ باشد، مخلوط كرده تا كمي كشك حالت شل پيدا كند و به راحتي با مواد مخلوط شود براي اين كار مي توانيد كشك را حدود 10 دقيقه روي حرارت قرار دهيد.

5- حال در قابلمه اي تمام مواد را مخلوط كنيد كه شامل: بادمجان ها و برنج له شده، گوشت رشته شده، پياز سرخ شده و نعناع داغ مي باشد. اگر موادتان يكدست نيست با گوشكوب برقي يا دستي مواد را يكدست كنيد و چنانچه موادتان خيلي سفت بود حدود ½ پيمانه و يا كمتر آب گوشت بيفزاييد. سپس اجازه دهيد تا مواد روي حرارت ملايم به مدت نيم ساعت بماند تا جا بيفتد. سپس زعفران را كه در كمي آب جوش حل كرده ايد افزوده و مواد را هم بزنيد تا مواد با هم مخلوط شده و يكي دو جوش بخورد در اواخر پخت نيز كشك را بيفزاييد. در اين حين بايد حدود 10 تا 15 دقيقه مواد را حسابي هم زد تا ته نگيرد و پس از آن نمك و فلفل حليم بادمجان را اندازه كنيد تا مطابق ذائقه تان باشد. من به شخصه حدود 1 قاشق غذاخوري گردوي خورد شده هم براي داخل آن استفاده مي كنم كه بسته به ذائقه شما دارد.

6- حليم بادجان آماده شده را درون ظرف مناسبي براي سرو كشيده و روي آن را با پشت قاشق صاف كنيد. سپس با نعناع داغ، پياز داغ، گردوي پودر شده و كشك زعفراني تزيين كنيد من كمي هم سير داغ براي تزيين روي آن استفاده كردم (زياد سير داغ استفاده نكنيد تا طعم كشك و بادمجان نگيرد). براي تهيه ي كشك زعفراني: كمي از كشك را در ظرف كوچكي ريخته و ½ قاشق چايخوري زعفران را با 3 قاشق غذاخوري آب جوش مخلوط كرده و در آن را بگذاريد تا دم بكشد سپس با كشك مخلوط كرده بايد كشكتان سفت باشد تا در قيف حاوي ماسوره حالت بگيرد. سپس كشك را در قيف حاوي ماسوره ستاره دار ريخته و روي حليم بادمجان را تزيين كنيد. در اين حالت بهتر است كه حليم بادجان زياد داغ نباشد و كمي از حرارت افتاده باشد تا كشك سريع حالتش را از دست ندهد. اين غذا هنگام سرو بايد كش بيايد و يكي از نشانه هاي خوب پخته شدن اين غذا كش آمدن آن است كه در نتيجه ي استفاده از گوشت گردن مي باشد. همان طور كه مي دانيد اين غذا با نان تازه سرو مي شود.
http://sobhsepid.persiangig.com/image/PC17CC3D0.jpg

پوریای من در تاریخ 2 اردیبهشت 93 به دنیا اومد دردهایت شش دانگ به نام من به جان خریدمشان
fateme پست ها : 3754عضویت:1391/2/9
1391/5/2 - 2:21 صبح
ممنون گلم ولي ما به جاي برنج عدس ميريزيم
عاشقتم مامانی       مبارک باشه :)
fafajon پست ها : 308عضویت:1390/3/31
1391/5/2 - 2:22 صبح
فاطمه جون چند جا با عدس و لوبيا سفيد هم طرز تهيه داده بود اما نوشته بود با عدس رنگش تيره ميشه و لوبيا سفيد هم خوش طعمش نمي كنه
پوریای من در تاریخ 2 اردیبهشت 93 به دنیا اومد دردهایت شش دانگ به نام من به جان خریدمشان
fateme پست ها : 3754عضویت:1391/2/9
1391/5/2 - 2:30 صبح
تيره نميشه ها حالا يه بارم با برنج ميدرستم عزيزم
عاشقتم مامانی       مبارک باشه :)
fafajon پست ها : 308عضویت:1390/3/31
1391/5/2 - 2:37 صبح
من مامانم با برنج درست كرد خيلي خوب شد
الان ميخوام برنامه افطاري بزارم برا اون ميخوام

به نظرت برا افطاري چطوره؟
پوریای من در تاریخ 2 اردیبهشت 93 به دنیا اومد دردهایت شش دانگ به نام من به جان خریدمشان
بهـ ـ ـ ـ ـاري پست ها : 10946عضویت:1391/1/26
1391/5/2 - 2:54 صبح
سلام فافا ما هم برنج ميزيم هم لوبيا سفيد عالييييييييييي ميشه
واي دلم خواست
زهره پست ها : 2608عضویت:1389/4/1
1391/5/2 - 2:58 صبح
ما كه مثل همين درست مي كنيم، فقط بادمجون ها رو سرخ نمي كنيم، با يه كم آب مي پزيم... خوشمزه ميشه... به به!!!
fateme پست ها : 3754عضویت:1391/2/9
1391/5/2 - 3:06 صبح
خيلي خوشمزه ميشه فقط بادمجونات رو حتما كبابي كن
عاشقتم مامانی       مبارک باشه :)
سيب سرخ پست ها : 75عضویت:1391/2/12
1391/5/2 - 7:03 صبح
ممنون از دستورت من بلد نبودم برست ميكنم
دينا پست ها : 1778عضویت:1390/11/19
1391/5/2 - 3:22 عصر
مرسي دوستان.عالي بود.البته طرز تهيش.
باران پست ها : 13716عضویت:1390/8/11
1391/5/2 - 3:26 عصر
ما غير از برنج عدس يا لوبيا سفيد هم ميريزيم
"الما" پست ها : 7810عضویت:1390/3/31
1391/5/2 - 4:29 عصر
من اصفهاني هستم و حليم بادمجون شيرازيها و مشهديها رو هم خوردم ولي راستش فكر ميكنم اصفهانيا اين غذا را بهتر و خوشمزه تر درست ميكنن
اين طرز پختي كه گذاشتيد يه جورايي سخت و پر كاره ...ما خيلي راحت تر درست ميكنيم ....
1- اصلا بادمجون رو سرخ يا كبابي نميكنيم
2-فقط از برنج استفاده ميكنيم نه عدس و لوبيا
3-اول گوشت رو ميپزيم و گوشت كه نيم پز شد برنج و بادمجون خام رو بهش اضافه ميكنيم تا با هم بپزه
4- حتما با گوشت كوب ميكوبيم مواد رو و به خصوص گوشت رو...چون كوبيدن باعث ميشه حليم بادمجون كش بياد و خوشمزه و جا افتاده تر بشه...پس گوشت رو اصلا ريش ريش نكنيد
5-وقتي مواد خوب پخت و آب غذامون خيلي كم شد مواد رو ميكوبيم و كشك و نعنا و زعفرون رو اضافه ميكنيم و دوباره ميذاريم روي اجاق يك كم كه قل خورد و رنگ زعفرون رو به خودش گرفت غذا آماده اس
به اینستاگرامم سر بزنید خیلی چیزای خوشگلی واسه نینی هاتون و تزیین سیسمونیشون هست Http://instagram.com/beautybabyroom
دختر گلم عاشقتم ...       مبارک باشه :)
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: