2733
2734
سلام من رفتم یه مهد رو دیدم تو ی محله خودمون
یه سئوال دارم از مامانایی که می رن بازدید از نهد ها کلاس بچه های 2 تا 3 ساله چه جوری باید باشه
این جا یه ساختمون قدیمیه کفش سنگ بود و نیمکت های یک نفره داشتن
به نظرم برای پسره من اون نیمکت ها می تونه خطرناک باشه
مهدهایی که شما دیدید کلاساش چه جوریه ؟
میناز جون واقعیتشو بخواهی اصلا نباید میزو نیمکت بشه. میزو نیمکت از 2 سالگی اصلا معنی نمیده. یک زمین کف فوم تمیز و وسایل بازی مرتب و هدفمند..در راه قدرت ادراک بچه.یعنی انقدر بازی کنه که از بازی مفاهیمو درک کنه. به نظر من این ایده آلشه..حالا ستاره منظورش اینه که اگر اینا رو میخواهی هرجا میری ازشون بخواهی که داشته باشند یا خیلی از ایده آلهای دیگه ات که دوست داری.

بچه ها باورتون میشه!!!

دیروز جاریمو بعد مدت ها دیدم انقدر لاغر شده بود از خواهر شوهرم پرسیدم چطور انقدر لاغر شده، بهم گفت از اپلیکیشن زیره رژیم گرفته، من که از کافه بازار دانلود کردم و شروع کردم لینکشو میزارم شمام شروع کنید تا الان که راضی بودم.

2728
میناز جان مهمترین معیار انتخاب مهد کودک ایمن بودن برای بچه هاست. که انتظار می ره حداقل اینو همشون داشته باشن.

من تا اینجا هر مهدی دیدم( به جز دلوان که خیلی هم به نظرم اومد) لا اقل کفپوش رو داشتند. تازه برای بچه های زیر 3 سال که حتما فوم باید باشه.
میناز جان مهمترین معیار انتخاب مهد کودک ایمن بودن برای بچه هاست. که انتظار می ره حداقل اینو همشون داشته باشن.

من تا اینجا هر مهدی دیدم( به جز دلوان که خیلی هم به نظرم اومد) لا اقل کفپوش رو داشتند. تازه برای بچه های زیر 3 سال که حتما فوم باید باشه.

دوره پیش از دبستان (زیر 6 سال )دوره‌ای طلایی برای کودکان است.
خانواده‌ها و مهد‌ها باید برای این دوران برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند.
در مورد مهدهای‌کودک بندهایی وجود دارد که این مهدها باید خود را ملزم به اجرای آنها کنند.
این بند‌ها عبارتند از: پرورش فعالیت‌های جسمی حرکتی کودکان،
پرورش روحیه و رفتار عاطفی مثل محبت کردن و صفات اخلاقی ،
پرورش مهارت‌های ذهنی کودکان که ارتقا مهارت‌های پرسشگری و زندگی است.
2738
این هم معیارهای انتخاب مهد از زبان کتاب
�همه کودکان تیزهوشند اگر ......�
نویسنده : دکتر میریام استاپرد
مترجم : دکتر سهراب سوری

اگر فکر میکنید بایستی کودکتان وارد مهد کودک یا آمادگی شود غیر از تحقیق در مورد روش تعلیم و تربیت و رسمیت هر گروه ، مسئولیت سنگینی نیز از نظر پرس و جو در مورد موسسات موجود و معلمین آنها بر عهده شماست. برای این امر لازم است حداقل یک بار بعنوان بازدید کننده ، مهد کودک را از نزدیک ببینید و با مدیر و یا مربیان یا هر دو گفتگو کنید تا تصوری از محیط و سبک اداره آن به دست آورید. از آنجا که قبل از انتخاب کردن بایستی از چند جای مختلف بازدید کنید از فهرست زیر به عنوان راهنمائی برای آنچه باید به دنبال آن باشید، استفاده کنید.

مربیان
•چند مربی دارد؟
•آیا به نظر میرسد مربیان کودکان را دوست دارند؟
•مربیان چه مقاصد، اهداف و غایتهائی را برای کودکان در نظر گرفته اند؟
•تحصیلات آموزشی مربیان چگونه است؟
•آیا مربیان تجربه مادر بودن را دارند؟
•اگر دارند آیا بچه هایشان به همان مهد یا آمادگی می آیند؟
•ایا با مربیان رابطه دوستی یا عاطفی دارید؟
•ایا از اینکه کودک خود را به دست مهد کودک و مربیان آن بسپارید احساس خوشحالی میکنید؟

محیط و جو کلی
•چند کودک در آنجا وجود دارد؟
•محیط آن چگونه است؟
•آیا جو آرام به نظر می رسد یا شلوغ و آشفته است؟
•آیا بی خطر به نظر می رسد؟
•آیا سیستم گرم کننده مناسب است؟
•آیا تلاشی برای جذابیت بخشیدن به مهد یا آمادگی و پیرامون آن به عمل آمده است؟
•برنامه آموزشی آن چگونه است،آیا دارای نظم خاصی است و چهارچوبی را مهیا می کند که در آن امکان مقداری آزادی عمل همراه با برخی فعالیتهای رسمی تر وجود داشته باشد؟
•آیا نشانه هایی از اینکه کودکان از آموزش خواندن، کار کلاسی و کتابهای تمرین برخوردار خواهند بود به چشم می خورد؟
•آیا فکر می کنید آنها با بازیها و اسباب بازیهای تخیلی موافقند و آن را تشویق میکنند؟
•آیا کودکان هر روز امکان بازی کردن در محیط خارج را پیدا می کنند؟
•تجهیزات محیط خارج از مهد یا آمادگی چگونه است؟
•آیا اثری از تلویزیون (که نکته منفی محسوب میشود) به چشم میخورد؟
•آیا کامپیوتر ساده دارند؟(بهتر است در مورد کودکان خردسال از آن استفاده نکنند.)
•آیا فعالیتهای هنری مثل وسایل ساده موسیقی، نقاشی، بازی با شن ، وسایل آب بازی و لباسهای نمایشی(برای دکتربازی و غیره ) انجام میشود؟
•در طول روز چه مقدار از موسیقی استفاده می شود؟
•کودک تا چه اندازه امکان گوش دادن به موسیقی از روی نوار یا دیسک را دارد؟
•آیا بازیهای خواندنی و حرکتی انجام میشود؟
ستاره جون من هم قبلا یه تاپیکی با عنوان "مهدکودک ها باید تغییر کنند "زده بودم و یه عدهایی از دوستان هم نظر داده بودند . لینکش رو اینجا می گذارم.
http://ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=154534&PostID=7168944#7168944
سلام دوستان چند روز پیش از شما عزیزان درباره دو مهد کودک به نام های ساحل بهشت و ستارگان کوچک در محدوده سعادت آباد و مهد سایه در جردن نظرخواهی کرده بودم که خوب گویا دوستان خیلی با این مهد ها آشنایی نداشتند. خلاصه در طول جستجو های من برای مهد پسر 21 ماهه ام به نتایج زیر دست یافتم که به اطلاع شما عزیزان می رسانم باشد که مفید فایده باشد
- مهد کودک ساحل بهشت : از نظر فضا خیلی به نظر خوب نمی آمد، یه طوری مخصوصا کلاس 5/1 سال تا 2 سال فضا خفه و دم کرده بود ولی مربی به نظر مهربون میآمد ولی تمام مهد از سرویس بهداشتی گرفته تا آشپزخانه و... تمیز بود. چیزی که خیلی من را به بردن پسرم به آن مهد راغب نمی کرد این موضوع بود که وقتی کلاس 2 تا 3 سال را دیدم برایم بسیار تعجب آور بود که بچه ها همه شان خوابیده بودند !!!! ( ساعت حدودا 5/2 بعد ازظهر بود) و حتی دو سه تا از بچه ها که بیدار بودن ملحفه را روی سرشان کشیده بودن یا زیر چشمی نگاه می کردند مربی هم داخل کلاس نبود!!! با خودم گفتم که به این بچه ها چی گفتند که همه شان با این سن کم اینطور خوابیده اند؟؟!! وقتی از مدیر داخلی پرسیدم گفتند این ها عادت کرده اند!!!!!!!!!!! شهریه مهد هم 230 تومان بود.
-مهد کودک ستارگان کوچک : بسیار مهد کثیف و بی برنامه واییییییییییییییی اصلا موندم چطور به این مهد پروانه داده اند اصلا هیچی نگم بهتره!!!!!!!! شهریه مهد هم 290 تومان بود.
- مهد کودک کلبه امید : وارد مهد که شدیم مدیر مهد خیلی خوش برخورد بود کلی برای ما صحبت کرد و از برنامه ها و... گفت بعد از کلی صحبت کردن ایشان قرار شد به طبقه بالا برویم و کلاس بچه های نوپا را ببینیم وقتی وارد کلاس شدیم فقط این حس به من دست داد که وارد یتیم خانه شدم 5-6 تا بچه حدودا 5/1 تا 2 سال کنار دیوار ردیف نشسته غمگین با سر و روی آشفته ( گفتند تازه از خواب بیدار شدند) یک مربی که به نظر من اعصاب خودش را هم نداشت و یک کمک مربی چند تا اسباب بازی داغون. در همین حین که من و همسرم از کلاس دیدن میکردیم یک دختر کوچولوی لاغر و نحیف که از بدو ورود ما رویش را به سمت دیوار چرخانده بود چنان گریه سوزناکی سر داد که کم مانده بود من هم پا به پای او گریه کنم !!!!!!!! نمی دونم ما رو که دید یاد پدر مادرش افتاد یا غریبی کرد ؟؟؟؟!!!!! آخه طفلکی ها با هیچی بازی نمی کردند و همین جور کنار دیوار کز کرده بودند. اصلا از روز یکشنبه تا حالا حالم گرفته است. وقتی دوباره پایین اومدیم هم یه پسر بچه ی 4-5 ساله از کلاسش اومده بود بیرون و یه اسباب بازی دستش بود که پسرم از او میخواست که اسباب بازیش را به او هم بدهد که او به پسرم گفت: برو نمی دم تعصاب ندارما ااا !!! خلاصه به نظرم بچه ها در اونجا بسیار عصبی بودن و محیط مهد هم خیلی جالب نبود. شهریه هم 230 تومان بود.
- مهد کودک شادلین : ساختمان بزرگی بود که تماما دراختیار مهد بود تازه تاسیس و بسیار تمیز و مدرن کلاسها دارای تهویه و بخور سرد هر بچه یک تخت و پارک که بالای سرشان عکسشان زده شده مربی های جوان وشاداب و پر انرژی مدیر بسیار خوش برخورد و کارشناس روانشناسی کودکان استٍثنایی تمام مهد دارای دوربین مدار بسته که ما همه جا را از پایین داخل مانیتور نگاه می کردیم ( البته موقعی که پسرم بالا بود) محیط بسیار شاد طوری که وقتی ما وارد کلاس ها می شدیم به قدری بچه ها سرگرم بودند که اصلا به ما توجه نمی کردند و پسرم هم به محض ورود چنان جذب آنها شد که من و همسرم به مدت 1 ساعت آمدیم پایین و بعد از آن هم به درخواست خود ما پارسا را آوردند پایین و هنگام رفتن هم با مربی اش خداحافظی کرد و برایش بوس فرستاد امروز هم به صورت آزمایشی بردمش که یک ساعت در مهد باشد که چون خوب با آن محیط کنار آمده بود امروز دوساعت آنجا بود جایش را تعویض کرده بودند کمی صبحانه خورده بودو بازی کرده بود البته باید بگویم روش این مهد به اینصورت است که بچه را روز اول یک ساعت نگه میدارند و مادر پایین می نشیند البته اگر بچه بی تابی کند مادر هم با او به کلاس می رود روز دوم 2 ساعت وروز سوم اگر بچه با محیط انس گرفته باشد از صبح تا ظهر ساعت 12 می ماند (در غیر اینصورت همچنان باید مادر با مهد همکاری داشته باشد تا بچه به محیط عادت کند) و از روز سوم به بعد با توجه به روحیه بچه تمام وقت می ماند. من پسرم را در این مهد ثبت نام کردن شهریه هم 300 تومان بود.
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست
هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته بجاست
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد/.
سلام مامانای گل
ستاره جون از مطالب جدیدی که گذاشتی ممنون دوست خوب... واقعا مفید بود
رها جون خیلی ممنون از اطلاعاتی که گذاشتی... عزیزم کلاس 3-4 سال شادلین رو هم دیدی... نظرت چی بود؟ با تعریفی که کردی من هم حتما شادلین رو می بینم...
رها جون اگه توی این مدتی که پسر گلت رو شادلین می ذاری ویژگیهای این مهد رو با معیارهای گفته شده در این تاپیک مقایسه کنی و به اطلاع سایر مامانا هم برسونی عالی می شه البته ای کاش همه مامانایی که کوچولوی مهدی دارند این کارو بکنند عالی می شه...
توصیـه‌های بین‌المللی برای مدیران و مربیان مهدکودک :

یک مدیر خوب باید بچه‌ها را براساس تفاوت سنی‌شان در مهد کلاس‌بندی کند تا بچه‌های کوچک‌تر، حوصله بزرگ‌ترها را سر نبرند یا بزرگ‌ترها آسیبی به کوچک‌ترها نرسانند....

• یک معیار کلی در مهدکودک‌های سراسر دنیا وجود دارد و آن اینکه بچه‌ها باید پس از اتمام یک دوره یک‌ساله، اعداد را یاد بگیرند و بتوانند حروف الفبا را به‌صورت شعر بیان کنند. مهارت نقاشی کشیدن آنها هم باید تقویت شود و همچنین رفتارهای اجتماعی مناسبی مانند سلام و احوالپرسی‌کردن با بزرگ‌ترها را هم بدون خجالت کشیدن و پنهان شدن پشت والدینشان بیاموزند.

• مربیان باید وسایل مورد نیاز برای درست کردن کاردستی را در دفترچه یادداشت بچه‌ها بنویسند و از بزرگ‌ترها بخواهند که چیزی غیر از آنها به‌خصوص اگر وسیله خطرناک باشد، تهیه نکنند.

• اگر یک بچه بیش‌فعال یا شلوغ در کلاس است به‌عنوان یک مربی حق پرخاش کردن به او را ندارید. این‌گونه بچه‌ها بهتر است به‌عنوان نماینده و کمک‌دست شما انتخاب شوند چون بسیار مسوولیت‌پذیر هستند.

• بهتر است مربیان برای تقویت روابط اجتماعی و کم کردن حس خودخواهی بچه‌ها آنها را گروه‌بندی کنند و از آنها بخواهند که همه کارها را به صورت گروهی انجام دهند.

• از بچه‌ها بخواهید که اگر شعر یا کار دستی ساده‌ای بلد هستند آن را به دیگران و شما هم یاد بدهند و این‌طوری متوجه شوند که برای دیگران مهم هستند.

• اگر بچه‌ای حرف بدی زد یا کار بدی کرد، نیم ساعت از همه بچه‌ها بخواهید که با او حرف نزنند تا او و دیگران متوجه بشوند و دیگر آن را تکرار نکنند. حواستان باشد که بعد از نیم ساعت همه چیز به حالت اولیه‌اش برگردد تا آن بچه دچار نوعی سرخوردگی نشود.

• اگر بچه‌ای نکته‌ای را دیر فهمید یا اصلا آن را نفهمید، به هیچ‌وجه او را سرزنش نکنید و با آرامش و به زبانی ساده‌تر آن را برایش توضیح دهید تا اعتمادبه‌نفسش را از دست ندهد.

•توقع نداشته باشید که بچه‌ها بتوانند ساعت‌های زیادی را بنشینند و به حرف‌های شما گوش بدهند. پس هریک ساعت یک بار آنها را به محوطه بازی ببرید یا از آنها بخواهید که بایستند و یک شعر گروهی بخوانند یا 10 دقیقه با هم ورزش کنید.

• هیچ‌وقت همه حواستان را به یکی از بچه‌های کلاس معطوف نکنید. با این کار بقیه بچه‌ها از او متنفر می‌شوند.

• شما به‌عنوان مربی مهدکودک وظیفه دارید که �نه� گفتن را به بچه‌ها بیاموزید و از آنها بخواهید که اگر کسی یا حتی والدین‌شان آنها را اذیت کرد حتما به شما اطلاع دهند.

• به هیچ عنوان، بچه‌ها را هنگام درست کردن کاردستی، بازی یا خوردن ناهار با هم تنها نگذارید. بچه‌ها می‌توانند سر کوچک‌ترین مساله‌ای خیلی سریع به هم آسیب برسانند.

• برای رفع تکلیف خودتان، نوزادان یا شیرخواران را به بچه‌های بزرگ‌تر نسپارید. به هر حال، آنها هم بچه هستند و ممکن است دردسرساز شوند.

• همیشه به بچه‌ها اجازه بدهید که در کلاس اظهارنظر کنند و به این ترتیب اعتماد به نفس آنها را بالا ببرید.

• به بچه‌ها بیاموزید که تمام آفریده‌های خدا قابل احترام هستند و اگر یکی از همکلاسی‌هایشان مشکل جسمی یا ذهنی داشت او را مسخره نکنند.

منبع:

International kindergarten methods
چطور از مشکلات مهد کودک باخبر شویم؟

مهدکودک‌ها ممکن است منبع اصلی آرامش برای والدین شاغل باشند.
اما گاهی علائم هشداردهنده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد کودک شما باید از یک مهد کودک برداشته شود و به جای دیگری برده شود.

از جمله علائم هشداردهنده‌‌ای که نشان می‌دهد وضعیت مهدکودکی که فرزند شما به آن می‌رود، خوب نیست:

کارکنان مهد کودک به سوالات شما پاسخ نمی‌دهند یا نگرانی‌های شما را برطرف نمی‌کنند.
کارکنان به والدین اجازه نمی‌دهند که در فعالیت‌های روزمره در مهد شرکت کنند.
از فرزندانتان در مورد مشکلات در مهد کودک چیزهایی بشنوید، یا کودک شما از بودن در آنجا خوشحال به نظر نمی‌رسد.
حوداثی به طور مکرر در مهد کودک اتفاق می‌افتد که بدون توضیح باقی نمی‌ماند.
کارکنان مهد کودک به طور مکرر تغییر می‌کنند.
سایر والدین به شما در مورد مشکلاتی که با آنها مواجه شده‌اند، با شما صحبت کنند.
HealthDay News,16 June, 2008
ساره جان عزیزم سلام، امروز روز دومی است که پارسا را به مهد شادلین برده ام امروز قرار است تا ساعت 12:15 در مهد باشد و ناهار را با بچه ها بخورد. صبح که بردم مثل اینکه کمی بی تابی کرده بود البته با کمک مربی رفت بالا و ساعت 8 که مربی خودش آمد آرام شد و من از مانیتور می دیدمش که بغل مربی اش بود و داشت تخت پارکش را برایش مرتب می کرد. من هم آمدم اداره، الان که زنگ زدم گفتند پارسا ببخشید پی پی کرده و تعویض شده، صبحانه اش را هم خورده و حالا داره روی دیوار نقاشی می کشه ( البته روی یک قسمت از دیوار را با کاغذ پوشانده اند و بچه ها با مداد شمعی روی آن نقاشی می کشند) و ساعت یک ربع به ده عمو موسیقی می آید تا ساعت یک ربع به یازده. عزیزم من دقیقا کلاس 3-4 ساله ها رو ندیدم ولیکن موقع بازدید از آشپزخانه (موقع بازدید از آشپزخانه یک جعبه بود که داخلش نایلون بود که با فشار پا اون نایلون دور کفش را می گرفت مثل اتاق ICU و با آن وارد آشپزخانه شدم) که در طبقه اول (کلاس بچه های بزرگتر) بود دیدم که در دشتشویی این کلاس یک روشویی کوچک وجود دارد که بچه ها خودشان دست هایشان رابشویند، و کلاس ها بسیار تمیز بود و مثل اینکه برای بچه های بزرگتر کلاس های آموزش زبان انگلیسی و فرانسه هم وجود دارد البته برای گروه سنی نوپا نیز آموزش زبان از طریق صحبت کردن وجود دارد مربی پارسا به من گفت که مثلا به بچه ها با صحبت می گویی حالا doore (در) را می بندیم . به این طریق آموزش داده می شود. عزیزم من سعی می کنم طی روز های آتی با رفتن پارسا به مهد شرایط اونجا را برای شما توضیح دهم. امیدوارم تا آخر همچنان از این مهد راضی باشم و خدایی نکرده یهو وسط کار از رفتن پارسا به اونجا پشیمان نشم. فعلا که همه چیز خوب بوده!!!
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست
هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته بجاست
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد/.
2706