مصرف قرص فيفول - فوليك اسيد - صفحه 1

موضوع: مصرف قرص فيفول - فوليك اسيد + اظهار نظر

کاربران حاضر: 0 کاربر و 0 مهمان
shadi پست ها : 1عضویت:1391/2/8
1391/2/8 - 11:47 صبح
سلام دوستان ...من تو هفته اول بارداريم هستم ....چند جا خوندم كه قبل از بارداري بايد فوليك اسيد مصرف كنم ..من حدود شش ماهه كه دارم قرص فيفول ميخورم (هر شب يك عدد) ...البته دارم ادامه ميدم ..مصرف فيفول بجاي فوليك اسيد كه هر دوي اونا قرص اهن هستن اشكال نداره؟
مونا(مامان النا) پست ها : 2366عضویت:1390/8/3
1391/2/8 - 11:49 صبح
فيفول و معمولا از ماه 3 يا 4 به بعد مي دن تو ماههاي اول فوليك اسيد ميدن
سعي نکن به يک خوک آواز خواندن ياد بدهي. هم وقت خودت رو تلف مي‌کني و هم خوک را اذيت مي‌کني.
سونيا پست ها : 2031عضویت:1389/9/14
1391/2/8 - 11:52 صبح
shadi جان بايد همه اين واقعيت رو به هم يادآوري كنيم كه سوالات تخصصي رو بايد از پزشك پرسيد نه از اين و اون.
من موفق خواهم شد و به همه اهدافم حتما خواهم رسيد...
       مبارک باشه :)
hamideh پست ها : 606عضویت:1389/2/17
1391/2/8 - 12:07 عصر
شادي جان دكتر تا آخر ماه 3 به من فوليك اسيد داد و بعد از اون تا پايان بارداري فيفول
نفس پست ها : 1704عضویت:1390/7/11
1391/2/8 - 12:09 عصر
شادي جون بهتره از دكتر بپرسي
اما من اينو مي دونم كه مصرف فيفول توي سه ماهه اول بارداري ممنوع هست... چون واسه سيستم عصبي جنين ضرر داره...
سه ماه اول فقط مي توني فوليك اسيد بخوري...
1391/2/8 - 12:13 عصر
سونيا جان

شادي نوشته كه تو هفته اول بارداري هست . پس مطمئناٌ هنوز دكتر نرفته و الان براش سوال پيش اومده .
اگه تا بحال باردار شده باشي مي توني درك كني استرس و هزار تا سوال داشتن آدم رو اذيت مي كنه .

پس بهتره اگه نظر كارشناسانه اي هم نداريم . تجربيات خودمون را انتقال بديم و صادقانه بگيم كه نظر دكترها با هم متفاوته .

شادي جون ميتوني با تماس تلفني با مطب دكتر هم سوالت را بپرسي .
1391/2/8 - 12:26 عصر
hamideh جان

مساله دقيقا اينه. تجربيات ما مهم نيست. شوخي هم نداره. ما در قبال نظراتي كه مي ديم مسئوليم. وقتي پاي سلامتي بچه و مادر در ميونه نظر من و شما و بقيه چه اهميتي داره وقتي كه بايد همه به پزشك متخصص مراجعه كنيم و از اون نظر بخوايم. كسي كه حداقل 7 سال طبابت و علم و هزار كتاب و مطلب علمي رو خونده نه ما كه صحبت از تجربه هاي شخصي مي كنيم.

اتفاقا همه پزشك ها و همكاران من هم چون قضيه هر مريض با مريض ديگه فرق مي كنه بايد از نزديك بيمار رو ببينن و نظر پزشكي شون رو بدن والا از دور نظر دادن خيلي كار شختي نيست و همه مي تونيم و بلديم.
مانلي پست ها : 8502عضویت:1389/12/7
1391/2/8 - 12:44 عصر
هههههههه دكترام خيلي نظرياتشون قابل اعتماد نيست اتفاقا تجربه خيلي بهتره
ثريا پست ها : 2850عضویت:1389/8/8
1391/2/8 - 12:53 عصر
من خودم از دكترم پرسيدم گفت بهتره قرص اهن در 4ماه اول بارداري مصرف نشه چون هم باعث ميشه حالت تهوع مادر بيشتر شه هم خيلي كم عوارض بد براي جنين داره بخاطر همين ريسك نميكنن و ميگن قرص اهن مصرف نشه
كم خودم كم خوني داشتم ولي 4 ماه اول فقط اسيد فوليك مصرف كردم
إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَيْئًا أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ ???? چون به چيزى اراده فرمايد كارش اين بس كه مى‏گويد باش پس [بى‏درنگ] موجود مى‏شود (??)
       فقط 2 هفته و 2 روز به تولد محمد حسن جونم باقی مونده !
1391/2/8 - 1:05 عصر
سونيا جان

با حرفات موافقم .

اگه تمام نظرات رو خونده باشي ، همه توصيه كرده اند كه از پزشك بپرسه . پس به فكر همه مي رسه !

چون هر كس كه تجربه بارداري را داشته اومده و نظر داده . منظور من تجربه شخصي نبود ، بلكه تجربه علمي بود .

ولي مي دوني چي مهمه ؟ اينه كه درك هم وجود داشته باشه كه چرا شخصي مياد و تو اين محيط مجازي سوالش رو مي پرسه !

الي مامان پست ها : 94عضویت:1390/6/23
1391/2/8 - 3:13 عصر
تا حالا نديده بودم كسي توهفته اول بارداري باشه! از كجا مطمئني؟
1391/2/8 - 4:50 عصر
خانم hamideh
خوشحالم كه درك مي كني و به گفته خودت با صحبتاي من موافقي

ولي من با شما موافق نيستم.

افرادي كه اينجا نظر مي دن �تجربيات شخصي� مربوط به بارداري شون رو مي نويسن نه تجربه علمي - كه البته قطعا از سر دلسوزي هستش- چون قرار نيست كه همه متخصص باشن و كتاب هاي علمي مربوط به 7 سال طبابت رو خونده باشن اينجاست كه به دانسته هاي خودشون مراجعه مي كنن. البته بايد اضافه كنم كه ني ني سايت افراد تحصيل كرده هم فراوون داره كه دقيقا مطالعات و رشته تحصيلي شون همين مسائل مربوط به زنان هست. ببين همدردي و دلسوزي يه بحثه و نسخه پيچيدن بر اساس تجربه شخصي بارداري و ... يه بحث ديگه . از كجا معلوم كه شما دلسوز تر از من باشي يا برعكس ؟ كاري كه من انجام دادم اين بود كه پزشك خودم رو به shadi براي رفع مشكلش معرفي كردم.

و در آخر اينكه شايد نبايد پست قبلي رو اصلا ارسال مي كردم چون اساسا مخاطبم shadi بود از اول نه شما (به ساعت ارسال پست من و خودت نگاه كن)
1391/2/8 - 9:48 عصر
خانم سونيا

اگه يه بار ديگه متن پست منو بخوني منظورم رو متوجه ميشي . سريع احساساتي نشو .

فكر نكن شما فقط نظرت اينه كه بايد به متخصص مراجعه بشه . همه همين نظر را داشتند !!!!!!

منظورم اينه كه در كنار راهنمايي كه ميكنيم كه بايد به دكتر مراجعه كنه بايد دركش كنيم كه چرا سوالش را اينجا مطرح كرده .
نه اينكه بگيم چرا مطرح كرده !!!!!!!!!
به پشت اولت نگاه كن . من با هيچكدام از پستات كار ندارم . پست اولت نشون از عدم درك است . خيلي بهتر ميتونستي مطرح كني همينجوري كه بقيه اومدند و عين حرف تو رو زدند و ادعايي نداشتند .

1391/2/8 - 9:58 عصر
جالب اينه كه وقتي سوال ميشه كه تو هفته هاي اول بارداري به جاي فوليك اسيد فيفول مصرف بشه ، كي ميتونه اينجا نظريه شخصي بده ؟ مطمئناٌ هر كس كه باردار بوده مياد ميگه ابتدا چي مصرف كرده . خودسر هم كه كسي تو بارداري دارويي مصرف نميكنه . مطمئنا همون متخصصهايي كه 7 سال كتاب خوندند گفتند چي بايد مصرف بشه .

يه ذره منطقي باش . بحث و صحبت تو جاش اينجا نبود .
1391/2/8 - 9:59 عصر
بازم ميگم اينقدر شعور دوستامون بالا بود كه همه گفتند از دكتر بپرسه . ولي گويا شما احساس كردي كه فقط خودت اين نظر رو داشتي ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
1391/2/8 - 10:20 عصر
شادي عزيز

معذرت ميخوام كه اين جوري جواب داديم . اميدوارم هر چه سريعتر به پزشك مراجعه كني و سوالت رو بپرسي .

به يكي از دكترهاي اقواممون زنگ زدم كه متخصص زنان و زايمان است ( دكتر ماندانا عبداللهي در شهرستان اليگودرز كه داره دوره پس از تخصصش رو ميگذرونه ) و موضوع رو پرسيدم . گفت تو سه تا 4ماه اول بارداري بسته به نظر پزشك فوليك اسيد و سپس فيفول تجويز ميشه. البته توضيح داد معمولاٌ پزشك اول فوليك اسيد رو تجويز ميكنه تا ازمايش خون مادر باردار آماده بشه . بعد از روي آمايش خون ادامه روند را تجويز ميكنه .

راستي بارداريت هم تبريك ميگم .
مهتا پست ها : 2عضویت:1391/3/13
1391/4/3 - 11:27 عصر
سلام.
سئوال شما كلا يه ايراد داره و اون هم اينه كه فيفول و اسيد فوليك هر دو قرص آهن نيستند. كمبود اسيد فوليك (كه همون ويتامين B9 هست) و كمبود آهن هر دو باعث كم خوني ميشن. و هر دو بصورت مكمل جدا وجود دارن (آهن بصورت فروس سولفات و اسيد فوليك هم به همون اسم خودش) ... ولي فيفول يك كپسول تركيبي هست كه هر دو ماده رو داره.

حالا اگه پزشك شما هم اسيدفوليك و هم فروس سولفات تجويز كرده شما مي تونين فيفول رو جايگزين هر دو كنين. البته اگه اين دارو هارو به خاطر كم خوني به شما داده باشن.

موضوع اينه كه دليل اصلي تجويز اسيدفوليك در سه ماه اول بارداري اصلا رفع كم خوني نيست بلكه كمبود اسيد فوليك باعث نقص لوله هاي عصبي در جنين و سقط جنين ميشه و حتي اگه جنين بمونه هم دچار NTD خواهد بود و عقب مانده ميشه. دوز اسيد فوليك موجود در فيفول به اندازه رفع كم خوني هستش نه به اندازه اي كه از اين نقص جلوگيري كنه .
پس اگه پزشك اسيد فوليك رو به خاطر بارداري تجويز كرده نمي تونين اون رو با فيفول جايگزين كنين.

ضمنا اينو بگم كه من كارشناس تغذيه هستم و فكر مي كنم حداقل در مورد انواع مكمل ها مي تونم اظهارنظر كنم .. اينو به خاطر كسايي كه مخالف نظر دادن و راهنمايي از سايت هستن يادآوري كردم.
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: