جنين اهدايي آري ...اسپرم يا تخمك اهدايي خير....؟ - صفحه 1

موضوع: جنين اهدايي آري ...اسپرم يا تخمك اهدايي خير....؟ + اظهار نظر

1   2   3   4   5   6  
کاربران حاضر: 0 کاربر و 0 مهمان
پورمند پست ها : 21عضویت:1388/8/3
1388/8/3 - 1:16 عصر
سلام به دوستان عزيز
من ميخواهم كه بحثي رو مطرح كنم شايد با صحبت واظهار نظر در اين مورد بتونيم به نيجه بهتر برسيم گرچه كه قوانين دست ما نيستن ولي ميتونيم حداقل با بالا بردن سطح آگاهي عمومي از بوجود آمدن برخي مشكلات جلوگيري كنيم.
طي سالهاي اخير ظاهرا با پيشرفت علم وتكنولوژي اهداي اسپرم يا تخمك به راه حلي براي ناباروري تبديل شده و كساني كه دنبال كسب درامد از اين مقوله هستن چه دكترها چه اهدا كننده ها شديدا از اين روش درماني طرفداري ميكنن ولي هرگز و در هيچ جايي عواقب طولاني مدت اون مورد بررسي قرار نگرفته و آيا هر كسي "تكرار ميكنم " هركسي و در هر شرايطي ميتونه بگه كه اين مساله در آينده براي خود نوزاد يا پدر يا مادر مشكلي رو بوجود نخواهد آورد؟ وقتي زن وشوهري در فشار واسترس ناشي از ناباروري قرار ميگيرن و به هر دري ميزنن كه چاره اي پيدا كنن طبيعتا وقتي چنين راه حلي رو ميبينن براي خلاصي از فشار ناباروري با يه مدت كوتاه فكر كردن وحرف زدن در موردش مساله رو بين خودشون زن وشوهري حل ميكنن و از هم قول ميگيرن كه در اينده به رو هم نيارن و به كسي نگن كه چي كار كردن و لي....
ولي آيا ميشه گفت كه آدما هرگز تغيير نخواهند كرد؟ومردي كه الان داره از اسپرم اهدايي استفاده ميكنه و اظهار رضايت ميكنه ... اگه يه روزي سلامتيش رو به دست بياره يا به هر دليلي شرايط زندگيش فرق بكنه باز هم احساس پدرانه نسبت به اون بچه خواهد داشت؟
ايا به سرنوشت اون بچه فكر ميكنيم كه اگه يه روزي بفهمه كه پدر و مادر واقعيش هيچ نسبتي با هم نداشتن وهيچ وقت حتي براي ساعتي هم كه شده با هم محرم نبودن چه احساسي پيدا خواهد كرد!!!. درسته كه زوج و زوجه با سرپوش گذاشتن رو مساله بين خودشون با اين كار كنار ميان ولي آيا همه اين چند صد هزار نفري كه دارن به لطف پولهايي كه به جيب دكترها ميره اين كار رو انجام ميدن ، همشون تا آخر عمر با مساله كنار ميان واين موضوع هيچ وقت در آينده به مشكلي تبديل نخواهد شد؟
درسته كه از نظر اماري ميگن كه اونقدر تعداد كمه واهدا كننده ها متغيركه قطعا ازدواجهاي آينده بين خواهر وبرادرها نخواهد بود ولي رشد روز افزون اهداي اسپرم وتخمك واقعا كنترل ميشه يا داريم ميبينيم كه يواش يواش دكتراي زنان زايمان دارن اينو ميكنن برا خودشون يه بازار.البته الحق و الانصاف همه بدون مجوز اين كار رو نميكنن ولي آيا اوني هم كه مجوز داره مجوزش رو كي امضا كرده ؟يه كسي كه مثل ما كه انسانه و خودش هم هنور ار عواقب كار كاملا مطمين نيست.
زمان قديم فرزند خواندگي يه راه حل براي اين جور نازايي ها بود والان ميشه با اهداي جنين اين نازايي رو درمان كرد كه چند تا حسن داره :اول كه لازم نيست به همه بگين كه بچه مال شما نيست چون زوجه حامله ميشه وبچه رو به دنيا مياره همه قبول ميكنن كه بچه خودشونه .دوم اين كه در آينده هيچ كدام از والدين نميتونن كه اظهار عدم همكاري كنن براي پدر يا مادر بودن چون اين بچه همون قدر كه مال هيچ كدومشون نيست مال هر دوي اونها هست وسهمشون تو بچه مساويه و سوم اينكه اگه يه روزي بچه بفهمه حداقل ميدونه كه پدر ومادر واقعيش با هم محرم وزن وشوهر بودن.
اينها نظرات من بود ودوست دارم كه همه نظر بدن تا مساله مو شكافي بشه شايد خيلي ها از اسپرم يا تخمك اهدايي استفاده نكن و از جنين اهدايي استفاده كنن .
من ساعت كاريم جوريه كه هميشه به اينترنت دسترسي ندارم ولي حتما ميام وجواب ميدم وپستها رو ميخونم.از هر كسي كه فكر ميكنه كه من اشتباه ميكنم ونظر منطقي داره خواهش ميكنم كه بنويسه.
asa پست ها : 5697عضویت:1388/6/3
1388/8/3 - 1:54 عصر
سر پرستي كودكان ديگر يه بحثه .اين يه بحث ديگه. به اين موضوع فكر كن كه خيلي ها به خاطر بچه از هم جدا مي شن. اين دردناك تره
صنم پست ها : 2997عضویت:1387/12/11
1388/8/3 - 2:10 عصر
جناب آقاي پورمند
از بحث جالبتون ممنون
من كاملا با شما موافقم و معتقدم در نهايت كار براي زوجهايي كه به هر دليل دچار ناباروري هستند استفاده از جنين اهدايي به مراتب بهتر و معقول تر از اسپرم يا تخمك اهدايي است.چون به هر حال ماها انسانيم و انسان هم موجودي ست غير قابل پيش بيني............
كسي كه همسرش مشكل داره و بچه دار نميشه و با اصرار و رضايت همون همسر تن به استفاده از اسپرم اهدايي ميده، براش چه تضميني وجود داره كه همين همسر فداكار چند وقت ديگه شاكي نشه و صداي اعتراضش بلند نشه..
همه ميدونيم كه آقايون يه كم حسود و حساس هستن(خدايي نكرده قصد توهين ندارم.....سو تفاهم نشه).............طوري كه حتي به توجه همسرشون به بچه خودشون حسادت مي كنن .........حالا كافيه كه اين توجه بيش از حد به بچه حاصل از اسپرم اهدايي باشه اونوقته كه............

به هرحال نظرات متفاوته و به تعداد همه آدماي كره زمين نظر و عقيده وجود داره..........و البته نظر و عقيده همه محترم.............
نظر منم اين بود.
مليكا پست ها : 668عضویت:1388/3/13
1388/8/3 - 2:19 عصر
با شما كاملا مخالفم .
همونطور كه يارا جون گفت اهداي اسپرم و يا تخمك ربطي به حلال و حرام و اين حرفا نداره . خواهش ميكنم اين لغت حلال و حرامو دست استفاده كنين چون متاسفانه تو مملكت ما بد جوري داره همه چيزو به غلط تحت شعاع خودش قرار ميده و...
اهداي اسپرم ، تخمك و يا جنين تنها يه راه درمانيه و حتما مورد تاييد خالق انسانهاست . به نظر من كاري كه براي رضاي خدا و بنده اون انجام بشه مشكلي نداره كما اينكه روش استفاده شده تو اين درمانها هيچ منافاتي با اصل اسلام نداره . مطمئنا مي دونيد كه تحكيم بنيان خانواده در اسلام مورد توجه و احترامه پس چه شبهه اي است ؟

جناب پورمند ،‌ در اعلام نظرتان جايي به تغيير رفتار پدر و مادر بعد از سالها پس از درمان اشاره كرديد كه از نظر من به غير از ساير موارد ،قابل توجه است و مصداق دارد .
Arghavan پست ها : 1090عضویت:1388/3/20
1388/8/3 - 3:01 عصر
جناب پورمند
من هم با موارد عنوان شده توسط دوستان كاملا موافقم. ولي در خصوص احساس پدر مادر بعد از سالها بايد بگم، با توجه به اينكه اين جنين به هر حال در بطن مادر رشد خواهد كرد من فكر نمي كنم هرگز از مهر مادري مادر كاسته شود اين رو ميگم جون من هم يك مادرم. ولي در مورد آقايون و پدرها نمي تونم نظري بدم. ضمن اينكه پدرها هم قاعدتا نبايد تغيير رويه قابل ملاحظه اي داشته باشند چون اولين تجربه پدر شدن يا مادر شدن براي هر پدر و مادري بسيار شيرين و لذت بخشه و هيچ وقت با چيز ديگه اي جايگزين نميشه ضمن اينكه تا شخصي خودش با مشكل مواجه نشده باشه نمي تونه نظر قطعي و درست بده . من هم از دوستاني كه اين تجربه رو دارند خواهش ميكنم كه در بحث شركت كنند و نظرشونو بگن.
خواهش ميكنم اگر ممكنه نتيجه اين بحث رو فردا براي مطالعه همه دوستان مجددا در تاپيكي عنوان كنيد.
مامان مريم پست ها : 1422عضویت:1388/5/21
1388/8/3 - 4:24 عصر
اقاي پورمند من هم از اين نظر كه در اينده خواهر ها و برادرهايي وجود خواهند داشت كه روحشون هم از اين قضيه خبر نداره كاملا با شما موافقم.
در ضمن اين مطلب هنوز در بين علما جاي اختلاف داره و موضوع حل شده اي نيست چون عواقب اون مثل همين موردي كه ذكر كردم قابل پيشگيري نيست.چون از يك طرف اهدا كننده نبايد با زوج نابارور رو در رو و اشنا بشه از طرف ديگه با رشد اين نوع درمان تعداد خواهر برادرايي كه هيچ كس از خواهر برادر بودنشون اطلاعي نداره افزايش پيدا ميكنه و هيچ كس هم نمي تونه تضمين كنه هيچ يك از اين خواهر برادرها در شرايط ازدواج با هم قرار نگيرن.
از دوستان خواهش ميكنم بااين قضيه منطقي برخورد كنيد نه اينكه بياين و بگين اگه خودتون مشكل داشتين اين حرفو نمي زديد و از اين جور حرفا.....
حوريثا پست ها : 1907عضویت:1387/11/12
1388/8/3 - 4:37 عصر
من با كمي احتياط با اقاي پورمند موافقم
مضاف بر اينكه در ايجاد نسل صرف جسمانيت مطرح نيست.
يارا جان
من مطمئنم كه همون مراجع محترم فقط حكم شرعي رو اعلام كردند و نه اخلاقي. در شرع بعضي موارد جايزه ولي تقيد اخلاقي مانع انجام اونهاست مثل ازدواج مجدد. در واقع در اين موارد نبايد قدم براي ترويج جلو گذاشت و فقط در حين اضطرار بايد سراغشون رفت. تازه احتمال ازدواج محارم حتي اگر يك درصد باشه باز هم شدنيه. تو غرب در ازاي پول به بانك اسپرم اسپرم اهدا مي كنند و حدس فاجعه اي كه ممكنه رخ بوده خيلي دشوار نيست.
اينكه اين والدين مشتاق تا چه حد مضطر هستند و آيا از رحمت خدا قطع اميد كردند يا نه هم مطرحه.در قران دو نمونه حضرت زكريا و ابراهيم رو داريم . اينها فقط قصه نيست. من زن و شوهري رو مي شناسم كه بعد از 15 سال صاحب فرزند شدند.
ايا اگر خدا نخواسته كه ما صاحب فرزند شيم بايد يه هر روشي متوسل شيم؟ يابايد بريم دنبالروشي كه او مي پسنده؟
فكر كنم همه ما قبل از اون كه اقدام به بارداري كنيم اين احتمال رو تو ذهن داشتيم كه ممكنه فرزندي نصيب ما نشه. پس زياد هم با اين ترس و احساس بيگانه نيستيم.
از سوي ديگه ما در ازدواجمون فقط براي تضمين ارامش اينده مون دقت به خرج نداديم. حواسمون جمع اين هم بود كه پدر فرزند اينده مون چه خصوصياتي رو به فرزند ما منتقل خواهد كرد. خصوصياتي كه روي ژن اون ثبته. حالا اسپرم يا تخمك يك ادم كه نميشناسيمش ريسك خيلي خيلي بزرگيه .
فشار رواني اي كه پدر فاقد اسپرم در آينده متحمل خواهد شد اصلا هم بحث حسادت نيست. و من يقين دارم هر كسي نمي تونه راحت اين مورد رو هضم كنه.
1388/8/3 - 9:28 عصر
يارا جان
اگر اسپرم متعلق به يك آدم دايم الخمر باشه چي؟اثرات اخلاقيش رو روي جنين هم در نظر نگيريم احتمال هزار و يك بيماري رو در آينده بايد داد.
اگر اسپرم يك نزولخوار بود چي؟هسته هستي بچه از حرامه. اون رو چه ميشه كرد دوست من؟
1388/8/4 - 1:24 صبح
از همه ممنون
چه كساني كه نظر دادن و چه كساني كه فقط خوندن .
شخصا عقيده دارم كه بهتره وارد بحثهاي حاشيه اي نشوم و به نظرات موافق ومخالف جواب بدهم.

----نداشتن مشكل باروري بنده حقير

من فكر نميكنم كه مساله اهدا اينقدر شخصي باشه كه نشه در موردش اظهار نظر كرد و مساله اي كه مربوط به جامعه هم هست. احتياط بنده يا عدم مشكل باروري من هيچ حقيقت يا واقعيتي رو در مورد اين موضوع از بين نميبره يا اضافه نميكنه من عضو كوچكي از جامعه هستم وشايد تاثيرم رو زندگي شما در حد صفر باشه. هدف شنيدن عقايد موافق و مخالف و رسيدن به نتيجه بهتر هست.در نهايت صلاح مملكت خويش خسروان دانند.

---در مورد اهداي اسپرم وتخمك مثل اهداي عضو:

هرانسان زنده اي قادر به اهداي كليه ، خون و مغز استخوان وجديدا سلولهاي بنيادي ميباشد و در صورت مرگ مغزي يك انسان بعضي از اندام هاي او كه حياتي هستند قابل اهدا هستند تا جان يك نفر ديگر رو نجات بدن ...ولي اسپرم وتخمك عضو نيستند وطبق تعريف اوليه عضو ، عضو اندامي از بدن هست كه مجموعه اي از سلولها باشد در حاليكه اسپرم وتخمك يك سلول هستند كه در صورت پيوند DNAهاي داخل آنها انسان جديدي ساخته خواهد شد ودر اينجاست كه فرق اهداي عضو واهداي اسپرم يا تخمك معلوم ميشود.برخي از مراجع بدليل ناشناس ماندن دهنده مانعي براي اين كار نميبينند تا بتوانند برخي از زندگيها رو از متلاشي شدن نجات بدهند.....البته از هم پاشيدن زندگيها به دليل عدم باروري خود بحث جداگانه اي هست و اينگونه ناهنجاريها ريشه رفتاري واخلاقي يا رواني دارند وعدم باروري بهانه اي بيش نيست.و چه بسا زوجيني كه با وجود ناباروري زندگي شيرين وآرامي دارند.
عدم نزديكي در مساله باروري با اسپرم يا تخمك اهدايي يه بخش كوچكي از مساله هست وبخش بااهميت وبزرگ مساله يك عمر زندگي شما با اون بچه و همسرتون هست كه با عدم شباهت ظاهري و ارثي و شايد رفتاري چگونه كنار خواهيد آمد؟ واگر باهمسرتون اختلاف پيدا كرديد آيا همين موضوع اهدا به بهانه اي براي تند تر شدن اتش دعوا تبديل نخواهد شد؟ و اگر پشيمان شديد چه؟با زندگي اون بچه بيگناه چه خواهيد كرد؟ حتي اگر همسرتون چيزي به زبان نياره شما مطمئن هستيد كه اون قلبا راضيه؟ و احساس خوشبختي ميكنه؟
در بسياري از موارد اين حس فداكاريه كه فرد نابارور رو وادار ميكنه كه به نفع فرد سالم كنار بره واون رو اصطلاحا به اتش خودش نسوزونه و اجازه بده كه تو بچه سهمي داشته باشه ولي رضايت عميق قلبي وجودنداره و چه بسا باعث افسردگي فرد هم بشه .

-----مساله شرع واخلاق:

همانطور كه سركار خانم حوريثا نوشتند شرع هميشه مرز رو مشخص ميكنه و لزومي نداره كه شما روي خط مرز حركت كنين مثل ازدواج مجدد كه من به جرات ميگم كه هيچ زني فكرنميكنم كه از اين موضوع راضي باشه وبا وجود باز بودن راه شرعي و قانوني مردان زيادي هستند كه به خاطر قبح كار از انجامش خودداري ميكنند ....پس استفاده از اسپرم يا تخمك اهدايي هم همين حالت رو داره و وجدان وتقيد اخلاقي مانع خوبي براي اون ميتونه باشه.

-----شرع وخلاف شرع

نويسنده اي كه از خلاف شرع نبودن موضوع صحبت ميكنند اگر روزي متوجه شوند كه همسر واگر مجرد هستند پدرشون همسر ديگه اي رو اختيار كرده ...آيا اون موقع هم اخلاقيات رو به راحتي كنار ميزنن تا بگن كه خلاف شرعي صورت نگرفته واخلاق اصولا يه مساله شخصيه؟!!!

-----حلال وحرام وتاييد خالق انسانها حل مشكل از طرق شرعي

خالق انسانها هم تو كتابش نوشته كه " وقتي سخني رو ميشنويد بهترين اون رو تبعيت كنيد".
وقتي براي مشكلي انواع راه حلها وجود داره چرا بهترينش رو انتخاب نكنيم كه كمترين عواقب رو داره؟؟

واما نظرات موافق:

----نااميدي از لطف خدا

چه صحبت جالبي .
توكتابش گفته كه فقط كفار از رحمت وبخشش من نااميد ميشوند.
چه بسا كه با پيشرفت علم با همين سلولهاي بنيادي مردان عقيم هم بارور بشوند.
ويا زنان نابارور بتوانند باردار شوند.

-----فشار رواني پدر فاقد اسپرم

يك مساله بسيار مهمي هست.مردان درست برعكس خانمها عادت ندارن كه به هرچيزي كه فكر ميكنن به زبان بيارند و خيلي چيزها فقط احساس ميشه وگفته نميشه.

---- ازدواج بين محارم
احتمالش خيلي كمه ولي ممكنه
1388/8/4 - 2:13 صبح
علت آشنايي من با اين سايت دوست صميميم بود كه يك ساله كه فهميده نميتونه پدر بشه و براي خوشحال كردن خانمش ميخواد كه از اسپرم اهدايي استفاده كنه و خانمش تو اين سايت دنبال مركز درماني يا دكتراي ميخصص اين كار ميگرده ومشورت ميكنه.
اون خيلي ناراحته ولي براي اينكه خانمش پا سوز اون نشه داره اين كار رو ميكنه.
با يكي از افراد فاميل كه متخصص زنان هست در موردش صحبت كردم وبه من گفت كه "اين كار خيلي رايجه و اكثر قريب به اتفاق اهدا كننده ها برا پول اين كار رو ميكنن"
من هم تصميم گرفتم كه بيام واين سايت رو از نزديك ببينم .ظاهرا خانمها در مورد مسائل بارداري و بچه با هم صحبت ميكنن و من چند روزي جهت آشنايي با سايت فقط خواننده بودم تا راه وچاه تاپيك نوشتن رو فهميدم وبا خوندن تاپيك هاي مربوط به ناباروري فهميدم كه
چقدر احساس خانمها برا مادر شدن قوي هست والبته كه اين يه چيز ذاتي هست واگه اينجور نباشه كه مادر نميتونه اين همه مشقت فرزندداري رو تحمل كنه ولي بهتر اينه كه كمي هم با قضيه منطقي برخورد بشه وتمام اين احساس به يك مرد نابارور منتقل نشه چون باعث احساس كمبود وسرخوردگي تو اون مرد ميشه. ومن اين رو در دوستم ديدم و هدفم از اين تاپيك اين بود كه شايد خانم دوستم اون رو بخونه وبيشتر به عمق قضيه پي ببره.
و مهمتر اين كه مساله موشكافي بشه تا حتي اگه كسي هم كه داره اين كار رو ميكنه بدونه كه چي كار داره ميكنه
خلاصه از همه ميخوام كه تو بحث شركت كنن خصوصا كساني كه تو اين زمينه درگيرهستند يا تخربه اي دارند.
به من فرموده بوديد كه خلاصه بحث رو بعنوان تاپيك جديد فردا مطرح كنم ولي من تازه كارم ومنظورتون رو نفهميدم.راهنمايي بفرماييد.
يارا پست ها : 536عضویت:1388/7/1
1388/8/4 - 9:43 صبح
آقاي پورمند

تقريبا بيشتر صحبتهاي شما را قبول ندارم. و نظري نمي تونم بدم.

فقط يه چيزو ميگم. شما كه اينقدر نگران عدم شباهت فرزند به والدين و يا دوست نداشتن آن بچه از طرف يكي يا هر دو والد ميزنيد . تعجب ميكنم!!! چون اين اتفاق در مورد جنين اهدايي و يا حتي بيشتر از آن در مورد فرزند خواندگي هم پيش مياد . چون ديگه اون بچه هيچ ربطي به والدين خودش نداره. ( چون انوجور كه من فهميدم شما با جنين اهدائي موافقيد)

ولي در موردي كه حوريثا جان گفتند:

در مورد دائم الخمر بودن يا هر چيز ديگه . ببين عزيزم تا جايي كه من ميدونم اين افراد از كساني اهدا ميگيرند كه آنها را ميشناسند و يا مدارك سلامتشان در بيمارستانها موجود است. اين افراد حتي سيگاري هم نبايد باشند. در ضمن زماني كه زوج نابارور براي اين موضوع مراجعه ميكنند در قدم اول همه جا ازآنها خواسته ميشود كه كسي را كه ميشناسند و از سلامت آن باخبرند معرفي كنند. كه در اين صورت خيال آنها راحت تر است.

حالا مي خوام نظرت رو بدونم. يعني شما با تخمك و اسپرم مشكل داري و با جنين و فرزند خواندگي نه؟ خب اگر اينطور باشه كه ممكن هست اون فرزند خوانده بچه اي حرامزاده باشه يا هر چيز ديگه ....

يا اين مشكلاتي كه گفتي ممكن در مورد جنين اهدائي هم پيش بياد. تازه در اون صورت بايد نگران سلامتيه هم پدر و هم مادر او ن جنين باشه كه .

ضمنا يك مورد كه به همتون بايد بگم. سلولهاي بنيادي هر شخص براي خود او ، پدر، مادر و خواهر و برادرش ( در مواردي خاص) قابل استفاده است، نه كس ديگه . و اينكه هنوز اين موضوع در مشكل ناباروري فقط در حد آزمايش است. بر فرض كه بشود از اين سلولها به زوديه زود استفاده كرد، اونوقت تكليف كساني كه الان مشكل دارند چي ميشه؟ چون مثلا كسي كه الان 30 سالشه و مشكل نا باروري داره كه وقتي 30 سال قبل بدنيا اومد ه بانك بند نافي نبوده كه الان بدردش بخوره. ضمن اينكه هنوز بشر نتوانسته از اين سلولها بيشتر از 20 سال نگهداري كند . ( مي توانيد از مركز رويان بپرسيد)

ببينيد اين مشكل و راههاي درمان آن بسيار پيچيده تر از آنست كه بشود به اين سادگي در مورد آن بحث كرد. احتياج به افراد عالم و كارشناس دارد كه سالها در اين مورد بررسي و مطالعه كرده باشند. پس بهتر است تا همين جا به همين علم بشر كه توانسته بدست بياره احترام بذاريم و خدا رو شكر كنيم كه علمشو به بشر داده تا بتونند هر روز بيشتر پيشرفت كنه.

1388/8/4 - 9:46 صبح
من فكر ميكنم كه تنها موضوعي كه واقعا براي اينكار جاي شك ميذاره مساله روحي و رواني شخص نابارور است كه البته عكس العمل و ديدگاه و عقيده هر شخصي در اين مورد منحصر به خودش است و هيچ دو نفري حس مشابهي در اين مورد ندارند.

بعضي ها از صميم قلب قبول مي كنن. بعضي ها بعد از يه مدتي پشيمون ميشن. بعضي ها هم كلا قبول نمي كنن. ....

1388/8/4 - 9:53 صبح
در مورد شرع و اخلاقيات هم بايد بگم ، در اين مورد وقتي مساله اخلاقيات بين زوجين حل ميشود اونها به دنبال شرع ميروند و بعد دست به اينكار ميزنند . يعني قلا مساله اخلاقيات را حل كرده اند . حالا اگر بعدا يكي پشيمان شد اشكال از عدم ثبات اوست . يا اينكه اگر پشيمان شوند بدليل دروغگويي است كه فقط بخاطر حل مشكل خودشان را موافق نشان داده بودند. كه اين واقعا عمل زشتي است.

همچنين اگر كسي بخواهد همسر دوم و سوم داشته باشد ، و اين موضوع را با همسر اولش مطرح كند و او هم موافقت كند ، شرع هم كه مشكلي ندارد. پس در اين صورت اگر بازهم همسر آن مرد در بين راه پشيمان شود ازعدم ثبات او و روراست نبودنش با خودش است.

در اين موارد كه اخلاقيات و شرع وجود دارند ، در همه موارد بايد رضايت دو طرف باشد ( اگر شرع مشكلي نداشته باشد) و پشيمان شدن يكي از طرفين در بين راه اصلا دليل منطقي ندارد. . فقط به دليل عدم توانايي در تصميم گيري درست و بجا و عدم ثبات در تصميمات اوست. به نظر من اصلا نميشه رو اين افراد حساب كرد.

كسي امروز بگويد من مشكلي ندارم فردا بگويد دارم .... اين اصلا منطقي نيست.

ببينيد من اگر همسرم بخواهد همسر دوم داشته باشد از اول مخافت ميكنم . نه اينكه براي دل او و اينكه خوشش بياد اول بگم باشه بعدش كه ازدواج كرد بگم نه پشيمون شدم حالا طلاقش بده .

ياسي 2 پست ها : 168عضویت:1387/11/8
1388/8/4 - 10:07 صبح
عزيزان از نظرخواهر برادرشدنشون در آينده
درمورد جنين اهدايي هم صدق مي كند
كسيكه جنين اهداء مي كنه به چند نفر اهداء ميكنه كه اينا در آينده خواهر برادرند
1388/8/4 - 1:28 عصر
يارا جان
من يا همسرم اگر نابارور بوديم سراغ جنين اهدايي هم نمي رفتيم. براي همين گفتم با احتياط با اقاي پورمند موافقم. من تنها دو راه رو در نظر مي گرفتم. صبر و يا فرزند خواندگي. هرچند مورد دوم هم مي تواند بغرنج باشد اما مساله مهم اين است كه ما در تولد اين بچه با هر سابقه اي كه والدينش داشته اند نقشي نداشته ايم و فقط مسوول تربيت او هستيم كه اگر نيتمان درست باشد آن خدايي كه بدي را بدل به خوبي مي كند قادر است كه هر نا بساماني و بدي را هم از سرشت او بردارد. حتي اگر اين طور هم نشود و خبث طينتي از او ظاهر شود اگر ما كوتاهي در تربيت نكرده باشيم مسوول نيستيم و در هر صورت كار درستي در سرپرستي يتيم كرده ايم.
اما اسپرم يا تخمك يا جنين حتي... من هرگز تصور اينكه اسپرم يكي غير از همسرم با خون و جسم من ممزوج شود تا بچه دار شوم را نمي توانم بكنم. گذشته از دفع احساسي و اخلاقي اين كار يعني من هم در تولد اين بچه موثر هستم . هر ايرادي كه از اسپرم به وجود بچه منتقل شود باعثش در واقع منم و هوس مادر شدنم. اينجا واقعا اين ميل مقدس انساني شكل هوس به خود مي گيرد
1388/8/4 - 1:45 عصر
حوريثا جان من به نظر شخصي شما كاملا احترام ميذارم
asa پست ها : 5697عضویت:1388/6/3
1388/8/4 - 2:53 عصر
من از ديروزه كه دارم به اين مساله فكر مي كنم و فهميدم كه حاضر نيستم اسپرم يا تخمك اي را در وجود خودم پرورش بدم .ميرم فرزند خونده مي گيرم. كار اشتباهيه
مارال پست ها : 576عضویت:1386/10/27
1388/8/4 - 8:55 عصر
اقاي پورمند با شما كاملا مخالفم انساني كه نتونه فرزنديه بچه اي رو كه حداقل ميدونه يه طرفش از همسرش هست و قبول كنه چطور ميتونه فرزندي بچه اي رو قبول بكنه كه اصلا پدرو مادرشو نميشناسه به نظر من اين مسله خيلي خود خواهي هست كه كسي كه مشكل نداره تا اخر عمر به اتيش طرف مقابلش بسوزه
مونس پست ها : 304عضویت:1388/2/26
1388/8/4 - 9:45 عصر
دوستان من قبلا هم راجع به اين موضوع با توجه به مساله اي كه دوستم داشت صحبت كردم.
مسايلي كه خودم 100% مطمئنم يكي درمورد نفس عمل اهدا اسپرم هست كه از نظر شرعي منعي نداره. فرزند دختري كه متولد ميشه به پدرش و تمامي محارمش محرم هست. همچنين فرزند پسر به تمامي محارم شرعي محرم هست.
اگر در آينده خواهر و برادري (طبق يك اتفاق نادر) با هم ازدواج كنند اشكالي نداره چون بعنوان دو نامحرم با هم ازدواج ميكنند نه دو خواهر و برادر (راجع به اين مورد اگر بيشتر فكر كنيد متوجه ميشيد با توجه به فساد اخلاقي بسياري كه در جامعه رواج داره شايد از اون طريق خواهر و برادرهاي بيشتري بوجود بياد تا اهداي اسپرم) اصلا از كجا اطمينان داريد كه تا الآن هيچ خواهر و برادري با هم ازدواج نكردن؟!!

دوستي كه گفتند اسپرم مرد دايم الخمر و ... دوست عزيز كسي كه براي اهدا اسپرم يا تخمك مراجعه ميكنه ابتدا آزمايشات كامل ازش گرفته ميشه و تمام سوابق فاميلي و ژنتيكي و ارثيش مورد تحقيق قرار ميگيره و ميزان سواد و فرهنگش بررسي ميشه. اكثر اهدا كنندگان از قشر دانشجو و تمامي اهدا كنندگان تحصيلكرده هستند. (خود من يكبار كه در يكي از مراكز درماني بودم خانواده اي رو ديدم كه براي اهداي تخمك اومده بودند و معلوم بود سطح فرهنگ بسيار پاييني دارند و مسوولين مركز هم پذيراي اونها نشدند.
نميدونم اصلا هدف از مطرح كردن اين موضوع چيه؟!! فقط ميدونم انساني كه درحال غرق شدنه حتي به يك ريسمان پاره هم متوسل ميشه...
banooye farvardin پست ها : 3176عضویت:1387/9/20
1388/8/4 - 9:45 عصر
بچه‌ها بهتره با نظرات غير كارشناسي كسائي كه مشكل دارنو و از روشهايي مثل اسپرم تخمك جنين فرزند خونده ......... استفاده ميكننو اذيت نكنيم

اين مساله به اندازه كافي‌ مهم و بزرگ هست

الهي به لطف پروردگار همه? مشكلشون حل شه

و هر كسي‌ مختار از هر روشي‌ كه ميخواد استفاده كنه

لطفا با حرفامون اونارو بيشتر عذاب نديم

هر كسي‌ دوست نداره ميتونه از اهداي استفاده نكنه هر كسي‌ هم انتخاب كرد براشون دعاي خيرو سلامتي و خوشبختي‌ كنيم زيباتر و دلنشين تره

قطعاً كسي‌ كه از ....اهداي استفاده مي‌كنه به همه چي‌ فكر كرده و ماها جاي اون خونواده نيستيم كه نظر بديم

1   2   3   4   5   6  
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: