2737
2739
عنوان

دعا برای جلوگیری از سقط

142432 بازدید | 23 پست
پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرمود: هر که سورة حجرات را بخواند، برای حفظ جنینش از خطرها و سقط، موثر است.

ماه اول

روزهای پنج شنبه و جمعه سوره یس و الصافات بخواند وبه شکم بدمد .و روزهای جمعه از قبل از صبحانه انار میل کند و قبل از طلوع آفتاب ،و هر روز بر 2 عدد خرما سوره قدر بخواند و آن را ناشتا بخورد .
ماه دوم

روزهای پنج شنبه و جمعه سوره الملک بخواند. روز پنجشنبه 140 مرتبه و روز جمعه صد مرتبه صلوات با عجل فرجهم بگوید .هر روز 2 عدد عناب سوره توحید بخواند و آن را ناشتا بخورد.
ماه سوم

روزهای پنج شنبه و جمعه سوره آل عمران بخواند. هر روز بعد از نمازها 140 مرتبه صلوات بفرستد. هر روز بر 1 عدد سیب آیه الکرسی بخواند و آن را ناشتا بخورد .
ماه چهارم

روزهای پنج شنبه و جمعه سوره الدهر بخواند در تمام نمازها در یک رکعت سوره قدر تلاوت کند و هر روز بر دو انجیر سوره والتین بخواند و آن را ناشتا بخورد.
ماه پنجم

روزهای پنج شنبه و جمعه سوره الفتح را تلاوت کند . و در یک نماز سوره النصر بخواند.

و هر روز یک عدد تخم مرغ سوره حمد بخواندو آن را ناشتا بخورد.
ماه ششم

روزهای پنج شنبه و جمعه سوره واقعه بخواند . شب‌ها در یک نماز سوره التین تلاوت کند.

و هر روز بر یک انار را پس از خواندن سوره فتح ناشتا بخورد.
ماه هفتم

روزهای پنج شنبه و جمعه سوره یس و تبارک بخواند. روزی 140 مرتبه صلوات بفرستد.

و هر روز بر یک عدد به سوره یس بخواند و آن را ناشتا بخورد.
ماه نهم برای سلامتی امام زمان (عج) گوسفندی ذبح کرده، و از آن بخورد. در نماز ظهر یا عصر سوره «والعصر» و «الزاریات» بخواند. در روزهای پنج شنبه سوره «حج» و در روزهای جمعه سوره «فاطر» را تلاوت کند. هر روز بر مقداری شیر و خرما سوره «دهر» بخواند و آن را ناشتا بخورد.(کتاب ریحانه بهشتی )

ماه هشتم

روزهای شنبه بعد از نماز صبح سوره قدر ، ده مرتبه.

روزهای یک شنبه بعد از نماز صبح سوره والتین ، دو مرتبه.

روزهای دوشنبه سوره یس.

روزهای سه شنبه سوره فرقان.

روزهای چهار شنبه سوره دهر.

روزهای پنجشنبه سوره محمد.

روزهای دوشنبه سوره الصافات.
ماه نهم

برای سلامتی امام زمان(عج) گوسفندی ذبح کرده، و از آن بخورد. در نماز ظهر یا عصر سوره «والعصر» و «الزاریات» بخواند. در روزهای پنج شنبه سوره «حج» و در روزهای جمعه سوره «فاطر» را تلاوت کند.

هر روز بر مقداری شیر و خرما سوره «دهر» بخواند و آن را ناشتا بخورد.(کتاب ریحانه بهشتی )

سوره های مؤثر برای مادر باردار و کودکش

1. سوره مبارکه ذاریات: پیامبر اکرم‌فرمود:اگر سورة ذاریات همراه زن حامله باشد، در آسان وضع حمل نمودن، موثر است.(1) همچنین فرمود:اگر سورة ذاریات، بر زن حامله خوانده شود، حملش آسان می‌شود.(2)

2. سورة مبارکه فجر: پیامبر اکرم‌فرمود:اگر زن حامله، این سوره را بخواند، خداوند فرزند مبارکی به او عطا می‌کند.

3. سوره مبارکه حجرات: پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرمود: هر که سورة حجرات را بخواند، برای حفظ جنینش از خطرها و سقط، موثر است. (3)

4. در برخی از نوشته‌ها و جزوه‌ها درباره سفارش به زنان باردار آمده که تا چهار ماهگی 40 مرتبه سوره یس را بخوانید و کندور بخورید که برای هوش مفید است، مشهور است که کندور در زیاد شدن هوش کودک مؤثر است.

پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ می‌فرماید: به زنان باردار خود کندور بخورانید که فرزند شما چون در شکم مادر با کندور تغذیه شود عقلش محکم می‌شود و اگر پسر باشد شجاع می‌شود. (4)

پی نوشت ها :

1- القرآن ثوابه و خواصه، محمدرضا حکیمی، ص 94، دارالبیان العربی.و علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 7، ص 25.

2- همان ص 124.و علامه بحرانی، البرهان فی تفسیر القرآن، مؤسسه مطبوعاتی اسماعیلیان،ج 4، ص 457.

3- القرآن ثوابه و خواصه، محمدرضا حکیمی، ص 93.

4- محمد محمدی ری‌شهری، میزان الحکمه، ترجمه: حمیدرضا شیخی، ج 14، ص 7079.

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

مامی جون اینو گذاشتم تو لیست مباحث مورد علاقه لطفا نترکونش ممنون
من 2 تا سقط داشتم می خوام این دفعه اینهایی که نوشتی تا جایی که می تونم رعایت کنم
ممنون
گـاهی اوقـات چـیزی نـمیگویند... چـون بـه نـظرشان لازم نـیست کـه چـیزی گـفته شـود... بـا نـگاهشان حـرف مـیزنند، بـه انـدازه یـک دنـیا حـرف مـیزنند... هـرگز نـباید از چـشمان هـیچ زنـی سـاده گـذشت...
2728
ممنون مامی جون
منم خواهش میکنم تاپیکو نترکون...منم دو تا سقط داشتم واگر اجازه بدی این مطالب رو تو وبلاگم ثبت کنم.
منم خیلی ها رو که نوشته بودی رعایت کردم (ازکتاب ریحانه بهشتی)ولی سوره حجرات وچند مورد دیگه رو نمی دونستم.ممنونم ازت
خدا داره نگات میکنه!بهش لبخند بزن!
ممنون مامی جون
منم خواهش میکنم تاپیکو نترکون...منم دو تا سقط داشتم واگر اجازه بدی این مطالب رو تو وبلاگم ثبت کنم.
منم خیلی ها رو که نوشته بودی رعایت کردم (ازکتاب ریحانه بهشتی)ولی سوره حجرات وچند مورد دیگه رو نمی دونستم.ممنونم ازت
خدا داره نگات میکنه!بهش لبخند بزن!
2738
من از روز اولی که فهمیدم باردارم همش سوره حجرات و محمد و قلم و یاسین خوندم اما خدا نخواست که واسم بمونه
خدایا همه توکلم و امیدم به تو هست( ب حق ... لا اله الّا انت سُبحانَکَ اِنّی کُنتُ مِنَ الظّالِمین ...) فالله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین
سلام منم دوتا سقط داشتم. اولیش ماه رمضان پارسال بود. روزی یک جزء خوندم. روز عید فطر که قرآنمو تموم کردم شبش خونریزی کردم یکی دیگه هم هنوز اولایی بود که شروع کردم به قرآن خوندن و خونریزی کردم و جنین نموند.
سوره ها و دعاهایی که در دوران بارداری باید خوانده شود: اگر زنی که باردار است طبق این دعاها عمل نماید خداوند فرزندی با تقوی و شایسته که مایه افتخار پدر و مادر و دوستان باشد به او عطا فرماید. سوره هایی که در این دوره باید خوانده شود عبارتند از:(جلالی-نعیمه سادات-در جستجوی گل بهشتی) 1. سوره بنی اسراییل 2. سوره مریم 3. سوره قدر 4. سوره توحید 5. روزی 50 بار استغفرالله ربی و اتوب الیه 6. روزی 140 بار صلوات 7. دعای 25 صحیفه سجادیه 8. 40 روز دعای عهد 9. زیارت عاشورا 10. پنج سوره که با سَبَح شروع می شود 4. در برخی از نوشته‌ها و جزوه‌ها درباره سفارش به زنان باردار آمده که تا چهار ماهگی 40 مرتبه سوره یس را بخوانید و کندور بخورید که برای هوش مفید است، مشهور است که کندور در زیاد شدن هوش کودک مؤثر است. سورة مبارکه فجر: پیامبر اکرم‌فرمود:اگر زن حامله، این سوره را بخواند، خداوند فرزند مبارکی به او عطا می‌کند. . کلینی آورده است: از محمد بن اسماعیل یا غیر او، روایت شده که گفت: به امام جواد علیه السلام عرض کردم: فدایت شوم! مردی برای زن حامله دعا می کند که خدای متعال فرزندی را که در شکم دارد، پسر سالم و بی عیب قرار دهد. حضرت فرمود: از بسته شدن نطفه، تا چهار ماه دعا می کند؛ چه اینکه جنین، چهل روز نطفه و چهل روز، خون بسته شده و چهل روز، پاره گوشت است و این مدت، چهار ماه کامل می باشد؛ سپس خدای متعال دو فرشته خلاق و آفریننده را، بر می انگیزد و آن دو می گویند: پروردگارا! چه موجودی بیافرینیم، پسر یا دختر؟ بدبخت یا خوشبخت؟ پس دستور لازم داده می شود و آن دو اظهار می دارند: پروردگارا! روزی او، چگونه؟ زمان مرگش، کی؟ و مدت عمرش، چه مقدار است؟ و بیان مقتضی، ارائه می گردد و از این پس پیمان او (پیمان با خداوند در اطاعت نکردن شیطان)، میان دو چشمش قرار می گیرد و او، در آن می نگرد و همواره در شکم مادرش، راست قامت و سر بلند و سر به بالا است تا وقتی زمان خروجش نزدیک شود، خدای متعال فرشته ای را بر می انگیزد؛ پس او کودک را با شدت هر چه بیشتر به خروجی رحم می راند و کودک متولد می شود و پیمان مورد نظر، از یادش می رود. [1] . برای جلوگیری از سقط,چهل شب،یک قاشق غذاخوری نشاسته بریزید توو یک لیوان و بعد آب سرد بریزید رووش بذارید توو یخچال و فردا صبح ناشتا,آب روش رو بریزید دور و جوری بریزید که نشاسته ها باهاش نره.دوباره آب بریزید روش(ترجیحا آب گرم) و حل کنید نشاسته رو و سر بکشید خیلی عالیه *هر که سوره حجرات را بخواند جنین حفظ وسقط نمیشود *برای جلوگیری از سقط سوره کهف ایه 26 و 25 را نوشته ودر گردن بیاویزید *نخی به اندازه قامت زن بگیرند و10 گره به ان بزنند وبه هر گره 3 مرتبه سوره قدر را بخوانند وبعداز ان صلوات بفرستند وان نخ را به کمر زن حامله ببندند رفع سقط جنین زنیکه همیشه جنینش نمیماند، رشته به اندازه قد زن بگیرد و نه گره زند در هر گره هفت بار این دعا را خوانده و بدمد و به گردن زن ببندد ، انشاءالله فایده یابد: وَاصْبِرْ وَمَاصَبْرُکَ إِلَّابِاللَّهِ وَلاَ تَحْزَنْ عَلَیْهِمْ وَلاَتَکُ فِی ضَیْقٍ مِّمَّایَمْکُرُونَ ط إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذِینَ اتَّقَوْاوَالَّذِینَ هُم مُحْسِنُونَ اِنَّ اللَّهَ یُمْسِکُ السَّماوَاتِ وَالْأَرْضَ أَن تَزُولَا قُلْ یَاأَیُّهَا الْکَافِرُونَ ج لاَ أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ لا وَلاَ أَنتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ ج لَکُمْ دِینُکُمْ وَلِیَ دِینِ پیامبر(ص) فرمود:هر که سورة حجرات را بخواند، برای حفظ جنینش از خطرها و سقط، موثر است‌.1 با توجه به اثر فوق العاده ی ذکر بسم الله الرحمن الرحیم نیز در بعضی کنب به موثر بودن این ذکر برای جلوگیری از سقط جنین اشاره شده است.هرگاه زنی حمل خود را سقط میکند و نمیتواند تا پایان نه ماه نگه دارد باید یکصد و شش (۱۰۶) مرتبه ((بسم الله الرحمن الرحیم)) را نوشته و هراه خود نگه دارد. در طب الائمه نیز اشاره شده است که برای جلوگیری از سقط، زنان آیات 25 و26 سوره کهف را نوشته و در گردن بیاویزند. البته مطالعه کتاب ریحانه بهشتی نیز توصیه می شود.چراکه برای هر ماه از بارداری خواندن سوره هایی از قران در ان کتاب بیان شده است
خداوندامن درکلبه حقیرانه خودچیزی رادارم که تو درعرشه کبریایی خودنداری!من خدای چون تو دارم و تو چون خودی نداری!
..............[smiley]s/sm_50.gif[/smiley] [smiley]s/sm06.gif[/smiley] [smiley]l/l_27.gif [/smiley]
چشم زخم چشم نظر این نوشته بهمراه مقداری اسپنددرمنزل اویزان شود بسم الله الرحمن الرحیم اعوذبکلمات التامه من شرکل شیطان وهاغه وعین لامة نهضت بحق الف الف لاحول ولاقوة الا بالله العلی العظیم یابدوح یاغفورانه من سلیمان ابن داوودیاغوث یااهیا اشراهیا فی خالداومخلداوباسمه درکات بعون الله فی کل شفاوعلیهم حافظ یاالله یاالله یاالله برحمتک یاارحم الرحمن اللهم احفظ هذاالبیت من الجن وانس والعیون ومن شرماخلق یاارحم الراحمین بحق محمدوال الطاهرین رفع چشم زخم رفع چشم زخم مطلبی راجع به چشم زدن و چشم زخم و رفع آن : در احادیث وارد شده است که چشم زخم انسانها را در قبر و شتران را در دیگ قرار میدهد و متاسفانه انسانهای زیادی حتی از نزدیکان ادم ها و جود دارند که نمیتواننید خوشی ها و نکات مثبت را ببینند و معمولا بسیاری از مسائل و گرفتاری ها از همین طریق برایمان پیدا میشود لذا به چند نکته نظرتون را جلب میکنم اگر از چیزی خوشتان امد حتما الله اکبر بگویید و در بعضی روایات امده است بسم الله الرحمن الرحیم بگویید حضزت امام جعفر صادق علیه السلام میفرمایند اگر کسی از چشم زخم کسی میترسد سه مرتبه بگوید: ماشاء الله لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم و سوره فلق و ناس را بخواند تا چشم بد در او اثر نکند هم چنین گفته شده که آیه وان یکاد را بنویسید و با خود همراه داشته باشید دعای مخصوص رفع چشم زخم دعای مخصوص رفع چشم زخم «ابن عباس» روایت کرده است: رسول اکرم (ص) پیوسته امام حسن و امام حسین (ع) را به وسیله دعا در امان و پناه خداوند قرار می داد و می گفت: «اعیذ کما بکلمات الله التامه و اسمائه الحسنی عامه من شر السامه و الهامه، و من شر عین لامه و من شر حاسد اذا حسد» «شما را در پناه کلمات تامه الهی و اسمای نیکویش قرار می دهم، از شر هر چیز زهردار و حیوانات و حشرات سمی، از شر چشم بد، و از شر هر حسد کننده زمانی که حسد ورزد.» «ابن عباس» گوید: آنگاه پیامبر (ص) روی به ما کرد و فرمود: اینگونه حضرت ابراهیم خلیل الرحمان (ع) برای اسحاق و اسماعیل دعا می کرد و پناهشان می داد. نظر مراجع تقلید درباره چشم زخم تأثیر چشم زخم از دیر زمان مورد توجه بوده است، تجربیات روزمره و نقلهای تاریخی و دینی این اعتقاد را تقویت کرده اما در این میان خرافاتی هم شکل گرفته که باید برای رفع آنها تلاش کرد. به گزارش مهر، بر اساس استفتاء انجام شده از دفتر آیت الله موسوی اردبیلی آخرین آیات مبارکه سوره قلم که می فرماید "و آنان که کافر شدند چون قرآن را شنیدند چیزى نمانده بود که تو را چشم بزنند و مى‏گفتند او واقعا دیوانه‏اى است" به پیغمبر نازل شد تا از چشم زخم در امان باشد و استفاده از این آیه برای در امان ماندن از چشم زخم کاربردی است. در استفتاء از دفتر آیت الله جعفر سبحانی نیز استفاده از برخی آیات قرآن چون آیه 51 سوره قلم و آیة الکرسی برای استفاده علیه چشم زخم مورد تأیید قرار گرفت و طی آن به کاربرد دعاهایی چون تعویذ و شرف الشمس که در مفاتیح نیز ذکر شده اشاره شد. دفتر آیت الله نوری همدانی در پاسخ به استفتاءدر رابطه با استفاده از مهره های آبی رنگ به عنوان دستبند، گردنبند یا آویز در منازل تأکید کرد که این مهره ها دارای هیچ مستند شرعی نیست. ممکن است بتوان برای برخی سنگها چون عقیق خواصی را برشمرد اما درباره مهره های آبی رنگ مستند شرعی وجود ندارد، در رابطه با جلوگیری از چشم زخم خواندن "و ان یکاد ( آیه 51 سوره قلم)"، آیة الکرسی و یا چهارقل در روایات آمده است. در این استفتاء همچنین تأکید شده است که دعای شرف الشمس و تعویذ از دعاهای مستند در این رابطه هستند. در تفسیر نمونه در رابطه با آیه 51 سوره قلم آمده است: بسیارى از مفسران گفته اند: منظور این است که دشمنان به هنگامى که آیات با عظمت قرآن را از تو مى شنوند، به قدرى خشمگین و ناراحت مى شوند و با عداوت به تو نگاه مى کنند که گویى مى خواهند تو را با چشمهاى خود بر زمین افکنند و نابود کنند! و در توضیح این معنى جمعى افزوده اند که آنها مى خواهند از طریق چشم زدن که بسیارى از مردم به آن عقیده دارند و مى گویند در بعضى از چشمها اثر مرموزى نهفته است که با یک نگاه مخصوص ممکن است طرف را بیمار یا هلاک کند، تو را از بین ببرند. تفسیر نمونه در ادامه آورده است: بعضى دیگر گفته اند که این کنایه از نگاههاى بسیار غضب آلود است. تفسیر دیگرى براى این آیه به نظر مى رسد که شاید از تفسیرهاى بالا نزدیکتر باشد و آن اینکه قرآن مى خواهد تضاد عجیبى را که در میان گفته هاى دشمنان اسلام وجود داشت با این بیان ظاهر سازد و آن این است که آنها وقتى آیات قرآن را مى شنوند آنقدر مجذوب مى شوند و در برابر آن اعجاب مى کنند که مى خواهند تو را چشم بزنند. از رسول گرامی اسلام روایت شده که روزی آن حضرت از قبرستان بقیع می‌گذشت و فرمودند: به خدا قسم بیشتر اهل این قبرستان به سبب چشم زخم در اینجا آرمیده‌اند. از امام صادق (ع) روایت شده است: اگر این قبرها شکافته شود هر آیینه می‌بینید که بیشتر مردگان به سبب چشم زخم مرده‌اند، زیرا چشم زخم حق است. آگاه باشید که پیامبر اکرم(ص) فرمودند:‌ چشم زخم حق است پس هر کس از سیرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شد، خدا را یاد کند، زیرا وقتی خداوند را به یاد آورد، ضرری به برادر مؤمنش نمی‌رسد. از امام صادق(ع) روایت شده که فرمود: کسی که چیزی از برادرش او را متعجب ساخت، بگوید: «تَبارکَ اللّه اَحسَن الخالقین» زیرا چشم زخم حق است. از رسول خدا (ص) روایت شده است: چشم زخم حق است، وقتی یکی از شماها به انسان یا حیوانی یا اشیاء دیگری که زیبا است بنگرد و تعجب نماید، بگوید: «آمنتُ بالله و صلی الله علی محمد و آله» پس از آن، اثر چشمش خنثی می‌شود.
خداوندامن درکلبه حقیرانه خودچیزی رادارم که تو درعرشه کبریایی خودنداری!من خدای چون تو دارم و تو چون خودی نداری!
..............[smiley]s/sm_50.gif[/smiley] [smiley]s/sm06.gif[/smiley] [smiley]l/l_27.gif [/smiley]
موارد موثر در زیبایی جنین (636 بازدید) موارد موثر در زیبایی : - قبل از بارداری : خوردن سیب،به ،گلابی (پدر بیشتر )،انار ،نیم ساعت قبل از صبحانه و به صورت ناشتا، در زیبایی موثر است همچننین معجون شیر ،گردو و خرما تاثیر زیادی بر زیبایی دارد مغز بادام و مغز تخمه خربزه قوای جنسی مرد را تقویت و بر زیبایی فرزند موثر است - دوران بارداری : ختم قران سوره یوسف سوره یس سوره محمد سوره والعصر (برا ی صبور شدن بچه ) (خواص یه سری از سوره‌های قرآن: آل عمران: سهولت زایمان ابراهیم: جلوگیری از گریه و و حشت کودک - گرفته شدن از شیر مادر - رفع ناراحتی کودکان حجر: ازدیاد شیر زنان اسراء: به سخن آمدن کودک مریم: به دست آوردن ثروت و فرزند یاسین: ازدیاد شیر در زنان جاثیه: نگهدار کودک خواهد بود احقاف: سالم ماندن در برابر بیماری‌های کودکانه - آرامش یافتن از زمان کودکی حجرات: فزونی یافتن شیر مادر ق: ازدیاد شیر مادر ذاریات: سهولت زایمان قلم: حفظ جنین - هوش و حافظه‌ی کودک انشقاق: آسان شدن زایمان بروج: گرفتن از شیر بر کودک آسان شدن غاشیه: آرام شدن گریه نوزاد فجر:‌فرزند پسر بلد: در امان ماندن کودک از بیماری - در امان بودن گریه کودک - دفع درد بینی در کودک بینه: سود بخشیدن به زن باردار فلق: در امان بودن از بیماری کودک ناس: در امان بودن از بیماری کودک) سیب سرخ (سوره یوسف به سیب خوانده شود به خصوص در ماه 8 ) گلابی (صبح ناشتا ) انار(بعضی ها گفتن انار بچه رو تیره می کنه !!!) رب انار (دادن چند قطره آب انار شیرین سبب خوش صدا شدن نوزاد می شود ) به هلو خربزه پیازچه انگور سبزیجات آناناس (صدای بچه را قشنگ می کنه ) پرتقال (قد بچه را بلند می کنه ) روغن زیتون (روزی یک قاشق )(پوست بچه را روشن می کند) خرما (برای آرام و صبور بودن ) رازیانه و بادیان (برای داشتن نوزادی با چشمان زیبا ) عرق کاسنی (در صورت در دسترس نبودن گرفتن ریشه ی کاسنی و کوبیدنش و خوردنش با عسل) انواع مربا به خصوص مربای شقاقل (در استخوان بندی جنین موثر است ) شنبلیله خام یا پخته (جنین را گیسو بلند و پر مو می کند ) کلا ویتامین cو e چیزایی که برای کبد خوب هستن (روغن زیتون،روغن ماهی ،کره ،خیار ،کاهو ،کاسنی ،کنگر ،هویج ،شیر خشت ، زرشک ،گزانگبین ،عناب ،نعناع ) غذا های تازه اشعه آفتاب (برای داشتن موی مشکی ) ............................................................................................................................. - موارد موثر در هوش : کندر (سه ماه اول ) مویز قاووت کنجد ............................................................................................................................. - موارد منع شده : تند غذا خوردن ( موجب ایجاد لک های صورت در مادر و فرزند ) غذا های مونده رنگ بچه را تیره می کند فلفل ادویه های تند مانند خردل ،دارچین ،نعناع به صورت زیاد خیارشور سوسیس و کالباس انواع سس ها نوشابه کنسرو ها چای و قهوه سرکه مصرف زیاد گوجه فرنگی (سبب ناقص الخلقه شدن میشود) مصرف زیاد سیب زمینی (سبب پیدایش "اسپینا بیفیدا " میشود ) مصرف زیاد نمک (بخصوص در سه ماه آخر ) مصرف زیاد شیرینی های خامه دار مصرف زیاد حبوبات (بچه را کودن می کند ) مصرف زیاد ویتامین A وK مضر است ............................................................................................................................. - این موارد کم مصرف شوند : زعفران جعفری غوره آبغوره مارچوبه انسیون زیره دارچین
2706