2737
2734
عنوان

برنامه ریزی برای آموزش.... هم آموزی

4447 بازدید | 74 پست
شاید بشه از این تعداد بالای کاربر در این سایت یه نفع علمی آموزشی هم برد و صرفا به ترویج افسردگی و فروش روتختیه دست دوم محدودش نکرد. لذا من تصمیم گرفتم اینجا شرح بدم و البته بعدا میفهمید.

و اما بعد...
مثل خودم مخصوصا قدیما مطمئنا خیلیا هستند که شاید برنامه نمیتونند بریزند یا اگه میریزند اجراش براشون ممکن نیست و نشدنی جلوه میکنه. من کاری به برنامه ریزی ندارم متن زیر هم صرفا مجموعه کامنتها خودمه توی همین نی نی سایت به عنوان یه مقدمه برای برنامه ریزی بخونیدش اما هدفم توی پست اول میذارم براتون. مرسی
===
سوال یه خانم این بوده: سلام خانوما
اگه کسی برای هرروز و هفته و ماه برنامه ریزی می کنه یه کم توضیح بده
چه سیاستهایی رو برای انجام کارهاتون به کار می برین
فکر می کنم این موضوع به درد همه خانومای شاغل بخوره
آخه من به امورات زندگیم نمی رسم
همیشه سر درگمم.
- و پست های من:
من قبلا مشکلم این بود که ده درصد هم نمیتونستم اجرا کنم بعد که تحقیق کردم دیدم برنامه هام آرمانیه و اصلا به قول مدیرا عملیاتی نیست. حالا کاری که میکنم و برای دوستام هم اینطوری برنامه ریزی میکنم و خیلی کم استرس اجرا میشه این مراحلو انجام میدم.

یک) چندتا کاغذ بر میدارم یه هدف بلند مدت روش مینویسم حداکثر 2تا. این هدف برای مثلا یه برهه ی 3 4 سالست نه دورتر
-
دو) روی یه برگه ی دیگه یه کاری که باید طی حداکثر یک سال انجام بشه تا مرحله یک محقق بشه مینویسم حداکثر دو تا کار
-
سه) برنامه های عملیاتی از این مرحله شروع میشه. به این صورت که دوباره برنامه هایی خوردتر مینویسم تا برسه به روزانه
مثال میزنم بهتره
-
یک) مثلا من میخواهم تا 3سال دیگه کارشناسی ارشد قبول بشم و همچنین زبان فرانسه رو تکمیل کنم
دو) برای رسیدن به هدف یک باید اینکارارو انجام بدم ائل) کلاس زبان فرانسه برم دوم)با توجه به اینکه رشته ای که میخواهم شرکت کنم مثلا هزرو ویست صفحه مطلب داره حساب میکنم میبینم هشت ماه فعالیت می خواهد. پس باید کلاس زبان فرانسه پیدا کنم(با توجه به کارم مثلا هفته ای 3روز یا 2 روز) و کلاس آمادگی ارشد
سه) خوب برای اینکه 2 رو به دست بیارم باید از این هفته کلاس فرانسه رو که در مرحله دو پیدا کردم و کلاس ارشد رو حضوری برم. حالا توی برنامه ی روزانم مینویسم که تا مثلن 8ماه روزهای فرد و زوج از مثلا 6 تا 8.30 پرشد.
چهار) حالا دیگه برنامه ی روزانه که مینویسم خیلی واقع بینانست و روی هوا نیست و خودکار اجرا میشه
اما این قسمت مهمه که daily report بذارید برای خودتون. یعنی گزارش روزانه بدید. خیلی بهتر میشه اگه به یه دوست بگید که بازخواستتون کنه. توی گزارش معلوم میشه که ضعف کجاست.
===
اولش این روش شاید سخت باشه اما واقعا جواب میده
من قسمتهاییشو از برایان تریسی گرفتم قسمتهاییشم از برنامه ریزی رشته مدیریت و قسمتهاییشم تجربه ی خودمه
تا حالا خیلی از دوستان جواب گرفتند یکیشون 25سالش بود افسرده هم بود با این کار الان توی 2 سال تقریبا زبان انگلیسیشو فول کرده و ترم 4 لیسانسه و یه کار پاره وقت پیدا کرده.
====
بار اوئل اگه حتی 20%شو اجرا کنید خیلی خوبه و کم کم راندمان میره بالا
=====
توی برنامه های روزانه نزنید از مثلا 9صبح تا ده برم باشگاه و از ده تا یازده برم خونه فلانی
چون اگه یکیش تاخیر بگیره همه میریزه به هم و در نتیجه اعصابتون بهم میریزه
بهترین راهش اینه که بگید" از صبح تا ساعت 4: باشگاه میرم و مثلا یه سر به مادرم میزنم. از 4 تا 8 شب کلاسامو میرم
یعنی برهه ی بلند بنویسید توی روز نه ساعت ریز
======
خوب وقتی شاغلید باید برنامتونو یکم سبکتر ببندید
اگه به طور مداوم یکسال روزی یک ساعت و نیم بخونید برای هیچ امتحانی وقت کم نمیاد
صرفا سعی کنید برنامه ریزی روزانتون ناشی از یه هدف بلن مدت باشه نه اینکه صبح پاشید تو تاکسی برنامه بریزید که امروز چیکار کنم
====
نکاتش خیلی زیاد نیست
مهمترینش همون بود که گفتم اصلا ساعتارو تنگ هم نچینید برهه تعیین کنید.
حتما گزارش روزانه به کسی بدید
اگه ظرفیت 5ساعت درس در روز دارید برای 4 ساعت بیشتر برنامه نریزید(کمتر از ایده ال)
====
سعی کنید از کارتون و هدفتون تصویر عینی بسازید
یعنی مثلا میخواهید نقاشی یادبگیرید و قبلا همیشه بعد از یه مدت رها میکردید
حالا تصویر سازی یعنی اینکه مثلا من خودمو میناسم ادم لجبازیم خوب از این خصوصیت که خیلیم خوب نیست باید توی برنامه استفاده کنم.
میام از نقاشی توی ذهنم یه ادم درست میکنم که دارم باهاش لجبازی میکنم اون میگه نمیشه من میگم حالا ببین:)
شرمنده این تجربه شخصیه ولی بعد از یه مدت میبینید اااا کاراییو که همیشه نیمه کاره رها میکردی حالا تا تهش میرید جلو.
======
مثلا توی درس بهترین کار اینه که تمام صفحاتی که قرار خونده بشه رو جمع بزنید و به صورت نرمال توزیع کنید توی زمانتون
شما که کارمندید خوب روزی یک ساعتو نیم کافیه
به طور نرمال باید توی یه ساعتو نیم مثلا دوارده صفحه(بسته به خودتون) بخونید برای اینجور کارا که توی روز انجام میشه ساعت رومیزی بذارید
یعنی بالای صفحه ی کتاب بنویسید مثلا 9:45 بعد ساعت بذارید و تا ی=ساعت ده . 45 باید برسید به دوازده صفحه جلوتر
======
اینا بعضیاش علمیه و بعضیاشم صرفا تجربه ی منه لذا آیه ی قرآن نیست.
Dont Trust Anybody (DTA )
هدفم شروع یه هم آموزی برای زبان انگلیسی هست. هم اموزی اصطلاحیه ککه خوودم براش به کار میبرم ممکنه از لحاظ علم امووزش درست هم نباشه. خلاصه در مورد فرآیندشم مطلب زیر رو بخوندی:
.
.
.
حالا اینجا بیشتر بحث برنامه ریزی روزانه و کلا داشتن برنامه مطرح بود اما برای درس خوندن یا تحقیق و خیلی کارای دیگه team work مجازی خیلی خوبه مخصوصا برای یادگیری.
5سال پیش به یکی از این گروه ها که صرفا گروه کتابخونی بود دعوت شدم و نرفتم فکر میکرردم میخواند الکی وقت پرکنند اما از اون گروه یازده نفره چیزی حدود 9تاشون الان کانادا دارند توی بهترین دانشگاه ا درس میخونند.
خلاصه میشه اینجا با توجه به اینکه اکثر کاربرا به درس و یادگیری علاقه دارند از این دست گروه های کاری راه انداخت (به نظرم حداق بهتر از این حجم تاپیکای مربوط به ترویج خرافاته).
==== مثال
مثلا یه گروه میشیم 7نفره برای زبان-
اول) لیست تمام مطالبی که باید یادبگیریمو در میاریم حالا به کمک کارشناس یا توی نت سرچ میکنیم
دوم)بعد از تمین محتوی و فهرست اینجور تقسیم کار میکنیم که هر کس یه مبحث از گرامر را باید بخونه و یه خلاصه ی روان بنویسه همراه با مثال و هرچی که به یادگیری کمک کنه(نباید حجمش زیاد بشه)
سوم.) این خلاصه ها رو با هم به اشتراک میذاریم(در روش حضوری بچه ها برای هم کنفرانس میدادند تا افراد دیگه موضوع تحقیق اونارو یادبگیرند) اما در روش مجازی فابلها رو به هم ایمیل میکنیم.
چهارم) بسته به حجم یا دشواری موضوع و مشورت اعضا بعضی از اوقات سرفصل هایی که دست بچه ها بوده برای تحقیق رو عوض میکنیم. مثلا هفته ی قبل من نوبتم بوده که حال استمراری رو برای بچه ها به صورت یه جزوه بنویسم با تمرینای حل شده، حالا این هفته این موضوع را میدهیم مثلا به کاوه و من موضوع یه نفر دیگه رو که هفته ی قبل روش کار هم کرده و مطلب داده رو باز تحقیق میکنم اینجوری مطالب خورد خورد جلو میره و راندمان یادگیری میره بالاتر اما سرعت میاد پاایین تر
پنجم) تمام مطالبی که جمع اوری شده به صورت یه فایل در میاد و میشه یه جزوه ی فوق العاده کامل. من خودم 3تا از این جزوه ها نوشتم واقعا هم خوب یادگرفتم (طوری که وقتی اون مطلب رو درس میدادم همه احساس میکردن مسلطم) هم جزوه هام بینظیر بودند.
این روشو میشه با ایده های دیگه هم اجرا کرد اما خاصیت اصلیش اینه که چون هدف گربوه یک چیزه و شما هم عضو هستید اجازه تنبلی کم میشه و شما هم احساس جبر میکنید و با گروه همرنگ میشید (میدونید که ما ایرانیا تا مجبور نشیم کاری نمیکنیم) خلاصه سیستم تنبیه و تشویق و .... براش میشه طراحی کرد که بسته به نوع موضوع اعضا وئ... متفاووته
منتظر نظراتون هستم
و در آخر: تورو خدا تورو پیغمبر تورو به اوراح خاک رفتگانت و یا جان زنده گانت اگه موافق نیستی نیا اینجا با زخم زبون چیزی بگو که منم جوابتو بدم. نقد اگر به روش کار دااری که از خدامه بهم بگید اما نیا بنویس( برو بابااااا احمق و ال و بل. یا اینجا زنونست به شما چه و از این جور خزعبلات) مرسی از قبل

حالا هرکی اعلام امادگی کنه میتونیم شروع کنیم.

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

2728
2738
2706