در مدت بارداري چه چيزهايي بخوريم(شماره ي 2) - صفحه 1
نی نی سایت > تبادل نظر > دوران بارداري > آگاهي از بارداري و خوش خبري! > در مدت بارداري چه چيزهايي بخوريم(شماره ي 2)

موضوع: در مدت بارداري چه چيزهايي بخوريم(شماره ي 2) + اظهار نظر

زن دايي محمد حسين پست ها : 1422عضویت:1390/7/26
1390/8/25 - 1:10 عصر
اينم يه هديه ي ديگه از طرف زندايي به مامان هاي سايت. البته اين متن رو از دوستم زهره جون گرفتم كه از مامان هاي خرداد 91 هستش. دستش درد نكنه...
لينك تاپيك قبلي ( چي بخوريم و چي نخوريم در ايام بارداري) : http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=140649
***************************************************************************************

رشد و نمو كامل جنين، رابطه تنگاتنگي با تغذيه مادر دارد و تغذيه درست مادر تنها راه برآوردن نيازهاي كودكي است كه در حال شكل‌گيري است.
وقتي جواب آزمايش را از آزمايشگاه گرفت و مطمئن شد باردار است خيلي خوشحال شد. با خودش فكر كرد از اين پس بايد بيشتر به خودش و كودكي كه او را مي‌پروراند، توجه كند. درست است كه سعي كرده بود وزنش را به حد طبيعي بر گرداند و به خاطر اضافه وزني كه داشت مجبور بود رژيم غذايي اش را تعديل كند و كمتر غذا بخورد اما حالا كه ديگر وزنش نسبتا طبيعي بود و مخصوصا اينكه باردار هم شده بود، ديگر نبايد رژيم مي‌گرفت. اين را دكتر به او گفته بود و تاكيد هم كرده بود كه در دوران بارداري بدنش به غذاهاي مقوي نياز دارد تا هم خودش سالم باشد و هم نوزاد سالمي به دنيا بياورد.
داشتن تغذيه صحيح و مناسب در دوران باروري يكي از مهمترين نكات براي داشتن يك بارداري سالم و بالطبع يك نوزاد سالم است. همان‌طور كه ابتلاي مادر به برخي بيماري‌ها ممكن است بر جنين تاثير بگذارد، در صورتي كه مادر غذاي كامل و مناسب مصرف نكند نيز ممكن است نوزادي كوچك، كم‌وزن و ضعيف به دنيا بياورد. البته تعدادي از زنان تصور مي‌كنند اگر در اين دوران غذاي زياد و پرحجم و به اصطلاح مقوي بخورند نوزادي تپل و سالم خواهند داشت، درصورتي كه اين ايده غلط است. غذا در دوران بارداري به دليل رشد و شكل‌گيري بدن نوزاد بايد كمي بيشتر از معمول باشد.
عده‌اي هم تصور مي‌كنند نبايد زياد غذا بخورند چون ممكن است جنين بيش از حد بزرگ شده، زايمان را سخت و دشوار كند. در صورتي كه اگر تغذيه مادر خوب و كافي باشد مادر و نوزاد هر دو سالم و قوي خواهند بود و زايمان هم راحت‌ انجام مي‌شود.
? چه بخورم؟
براي ساخته شدن بافت‌ها و قسمت‌هاي مختلف بدن جنين مانند استخوان‌ها، خون، ماهيچه‌ها و... نياز به غذاهاي خاصي است. بنابراين چنانچه زن باردار غذاي كافي مصرف نكند، نوزادش ضعيف و كم وزن مي‌شود. زن باردار بايد به غذاي خود توجه داشته باشد و از رژيم گرفتن بپرهيزد. او به يك رژيم غذايي پركالري و در عين حال متنوع نياز دارد و بايد غذا را به دفعات بيشتر ولي با حجم كمتر مصرف كند. انرژي مورد نياز زن باردار بيش از دوران قبل از بارداري است و در دوران شيردهي نيز مقدار آن نسبت به دوران بارداري افزايش مي‌يابد.
رشد و نمو كامل جنين رابطه تنگاتنگي با تغذيه مادر دارد و تامين نيازهاي مادر تنها راه برآوردن نيازهاي كودكي است كه در حال شكل‌گيري است. زيرا موادمغذي به واسطه جفت به جنين مي‌رسد. براي تامين كالري مورد نياز بدن مي‌توان از حبوبات (لوبيا و نخود) و غلات (گندم و جو) و سيب زميني استفاده كرد.
الف) سبزيجات و ويتامين‌ها
يك خانم باردار بايد روزانه حدود ??? گرم ميوه و سبزي در انواع مختلف مصرف كند و بهتر است ميوه و سبزي طبيعي باشد و داراي اسانس و يا به صورت آب‌ميوه، همراه شكر نباشد. ميوه و سبزيجات، سرشار از ويتامين‌هاي ضروري براي رشد و نمو جنين است.
سبزيجات مي‌توانند ويتامين A و C و مواد معدني و فيبر بدن را فراهم كنند. از آنجايي كه يكي از مشكلات خانم‌هاي باردار يبوست است، خوردن سبزي مي‌تواند مانع آن شود. نياز به مصرف ويتامين C در بارداري بيشتر است. رژيم معمولي اي‌كه خانم‌ها قبل از بارداري دارند، نمي‌تواند نياز به ويتامين C را برطرف كند.
كلم، گل كلم، كلم قرمز و لوبيا، اسفناج و گوجه‌فرنگي و كاهو همگي منابع خوبي براي تامين ويتامين B? ، منگنز و ويتامينC هستند. گندم و جو نيز سرشار از ويتامين‌هاي گروه B و روي است.
ويتامين B?? در غذاهاي حيواني و فراورده‌هاي سويا يافت مي‌شود. اين ويتامين در تخم‌مرغ بيشتر بوده و در شير، پنير، ماهي و جگر و قلوه هم يافت مي‌شود.
سبزيجات سبز تيره و زرد مانند هويج و سيب‌زميني، فلفل سبز و كلم بروكلي سرشار از ويتامين A هستند كه براي رشد جنين لازم است.
ميوه‌هايي مانند پرتقال، نارنگي و ليمو و انگور نيز منبع خوبي از ويتامين C هستند.
ب) دانه‌ها و آجيل
آجيل‌ها و دانه‌ها مانند بادام زميني و بادام و گردو و پسته سرشار از ويتامين و براي زن باردار لازم است. حدود ?? گرم كشمش داراي ? گرم فيبر است و مي‌تواند تا ? درصد ميزان آهن توصيه شده و يك گرم پروتئين را در بارداري فراهم كند.
ج) شير و لبنيات
ماست و لبنيات و شير، مواد بسيار مهم و مغذي براي دوران بارداري است. لبنيات و ماست ?? درصد از نياز به كلسيم و پروتئين و فيبر و موادمعدني و ويتامين‌ها را تامين مي‌كند.
محصولات لبني ميزان زيادي از احتياجات غذايي را برآورده مي‌كند، به خصوص كلسيم و پروتئين كه در بدن مادر ذخيره مي‌شود، براي استخوان سازي بدن جنين لازم است. كلسيم ماده اصلي تشكيل دهنده استخوان و دندان است و در صورتي كه كلسيم مادر كافي نباشد جنين از كلسيم استخوان‌هاي مادر استفاده مي‌كند كه باعث مي‌شود مادر در آينده دچار پوكي استخوان شود.
هر زن باردار حداقل روزانه بايد يك ليوان شير بخورد و در صورتي كه از مزه شير راضي نيست مي‌تواند به صورت شير كاكائو و يا با ريختن در سوپ يا هر روش ديگر آن را مصرف كند.
آن دسته از مادراني كه مشكل گوارشي دارند و شير برايشان قابل تحمل نيست، مي‌توانند معادل آن يعني يك فنجان، ماست يا پنير مصرف كنند.
بستني هم به علت داشتن شير منبع خوبي از كلسيم است اما از آنجايي كه زن باردار بايد معادل يك فنجان و نيم از آن را مصرف كند و بستني سرشار از شكر است براي سلامت مادر ضرر دارد و بايد توجه داشت زياد از اندازه مصرف نشود.
د) شكر
زنان باردار بايد سعي كنند ميزان شكر و قند مصرفي را در چاي و قهوه و كيك كم كرده، به جاي قهوه يا چاي شيرين از آب‌ميوه استفاده كنند. ميوه‌هاي تازه، آجيل و بيسكويت به عنوان نيز وعده‌هاي غذايي خوبي به جاي چاي و شكر هستند.
و) چربي و روغن ممنوع
يكي از مهمترين تغييرات رژيم غذايي دوران بارداري تغيير در نوع چربي مصرفي است. در غذاهايي مانند پنير، ماهي، آجيل و گوشت مقدار زيادي چربي وجود دارد. بنابراين اگر از روغن استفاده مي‌كنيد لازم است ميزان اين ماده در برنامه غذايي كاهش يابد.
بهتر است از خوردن كنسرو و غذاهاي آماده پر از سس و سرخ شده پرهيز كنيد. زيرا اين غذاها اكثرا مواد معدني و مغذي خود را از دست داده‌اند. از آب سبزيجات براي پختن سوپ استفاده كنيد.
هـ) پروتئين
حداكثر رشد و نمو اعصاب در دوران بارداري و در سال اول زندگي صورت مي‌گيرد و كمبود پروتئين در اين دوره سبب ايجاد ضايعاتي در مغز مي‌شود. مطالعات نشان مي‌دهد كمبود پروتئين در دوران بارداري موجب اختلال رشد مغزي جنين مي‌شود. مغز جنين موش‌هايي كه مادران آنها در دوران بارداري تحت رژيم كم پروتئين بوده‌اند از نظر كمي و كيفي با مغز جنين موش‌هايي كه مادرانشان در اين دوران از پروتئين كافي بهره‌مند بوده‌اند متفاوت است و سلول‌هاي مغز آنها كاهش مي‌يابد.
پروتئين را مي‌توان از منابع حيواني و گياهي تامين كرد. پروتئين گياهي در غلات و حبوبات و پروتئين حيواني در شير، پنير، تخم‌مرغ، ماهي، مغز، جگر، گوشت و مرغ يافت مي‌شود.
مادران باردار بايد حداقل هفته‌اي يك بار ماهي، جگر و تخم‌مرغ و جوجه مصرف كنند.
پروتئين مورد نياز زنان باردار از لبنيات و پنير نيز تامين مي‌شود.
ي) مواد معدني و ويتامين‌ها
مواد معدني مهم مورد نياز بدن عبارتند از: كلسيم، سديم، پتاسيم، آهن، روي، مس، منگنز، كبالت، فسفر، فلوئورويد. در دوران بارداري با توجه به اينكه استخوان‌هاي جنين در حال شكل‌گيري است نياز مادر به كلسيم بيشتر است و در انتهاي بارداري، حداكثر كلسيم مصرفي مادر، صرف جنين مي‌شود.
در دوران بارداري نياز به آهن به دليل رشد جنين و جفت و افزايش گلبول‌هاي قرمز بيشتر مي‌شود. همچنين در بارداري دوقلويي، اواخر دوران بارداري و در زن بارداري جثه درشت و كم خوني ناشي از كمبود آهن دارد، نياز به اين مواد بيشتر مي‌شود. همانطور كه گفتيم كمبود ويتامين‌ها در رژيم غذايي مادر سبب بروز ناهنجاري‌هايي چون نارس بودن جنين، سقط جنين و نرمي استخوان مي‌شود. ويتامين C براي رشد جنين ضروري است.
? چه مقدار آب لازم است؟
لازم است زنان باردار ? تا ? ليوان آب روزانه بنوشند و در صورتي كه فعاليت فيزيكي دارند بايد مقداري بيشتر آب بنوشند - آب ميوه‌ها هم مي‌توانند جايگزين آب شوند اما بايد به خاطر داشت كه آب ميوه‌ داراي كالري بيشتري است.
آب نقش مهمي در بارداري سالم دارد. آب عاملي است كه در هضم و جذب غذا و رساندن موادمغذي و دفع سموم از بدن نقش اساسي دارد - همچنين نوشيدن آب مانع از عفونت مثانه مي‌شود. عفونتي كه مي‌تواند در حاملگي بسيار خطرناك باشد. همچنين نوشيدن آب و مايعات مي‌تواند از يبوست و كم‌آبي بدن زن باردار جلوگيري كند.
? پرهيزهاي بارداري
در دوران بارداري لازم است برخي غذاها از برنامه غذايي زن باردار حذف شود،‌ مانند:
? غذاهايي كه حاوي مواد افزودني باشد.
? از نوشيدن الكل، كافئين و شكر در صورتي كه زياد مصرف شود بايد اجتناب كرد.
? انواع گوشت‌هاي ادويه زده شده، همبرگر، سس، كالباس و سوسيس بهتر است از رژيم غذايي حذف شود.
? غذاهايي كه حاوي مواد رنگي است نبايد خورده شود.
? بهتر است شيريني‌هاي مصنوعي نوشابه حذف شود و به جاي آن خرما و عسل كه داراي كالري فراواني است مصرف شود.
? خوردن نمك به مقدار زياد براي زنان باردار مضر است همچنين بهتر است مواد نشاسته‌اي مانند چيپس، كه داراي نمك فراوان است مصرف نشود.
? رژيم پر نمك منجر به تجمع مايعات در بافت‌هاي بدن شده و منجر به افزايش فشارخون مي‌گردد.
? گوشت‌هاي پرچربي، سرخ‌كردني‌ها، خامه، پيراشكي نيز بهتر است مصرف نشود.
محمدم شنبه ساعت هفت صبح به دنيا اومد... 9/9/92
       مبارک باشه :)
ويلي پست ها : 402عضویت:1390/4/13
1390/8/25 - 1:19 عصر
مرسي عالي بودددددددد.
زن دايي محمد حسين پست ها : 1422عضویت:1390/7/26
1390/8/25 - 1:25 عصر
قابل مامان هاي خوب سايت رو نداره!
مواظب ني ني هاتون باشين
محمدم شنبه ساعت هفت صبح به دنيا اومد... 9/9/92
       مبارک باشه :)
همراز پست ها : 4717عضویت:1390/1/11
1390/8/25 - 1:36 عصر
مرسي زن دايي ... ذخيره كردم ايشالا ني ني دار بشم ازشون استفاده كنم بوووووووس
بي تو من با بدن لخت خيابان چه کنم ؟ با غم انگيزترين حالت تهران چه کنم؟ بي تو پتياره پاييز مرا ميشکند ..... اين شب وسوسه انگيز مرا ميشکند...
زن دايي محمد حسين پست ها : 1422عضویت:1390/7/26
1390/8/25 - 1:38 عصر
ايشالا... بچه ها براي زندايي هم دعا كنيد كه اين ماه ني ني دار بشه....
محمدم شنبه ساعت هفت صبح به دنيا اومد... 9/9/92
       مبارک باشه :)
**تارا** پست ها : 526عضویت:1389/7/27
1390/8/25 - 2:13 عصر
مرسي عزيزم عالي بود
زن دايي محمد حسين پست ها : 1422عضویت:1390/7/26
1390/9/20 - 11:25 صبح
...
محمدم شنبه ساعت هفت صبح به دنيا اومد... 9/9/92
       مبارک باشه :)
ایدنام پست ها : 7217عضویت:1391/12/19
1392/2/9 - 6:08 عصر
مرسی عزیزم خیلی خوب بود
خدایا شکرت. پسر و دخترمو خودت حفظ کن
خدایات شکرت منم دخترمو بغل گرفتم       مبارک باشه :)
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: