همه آزمايشهاي غربالگري لازم در بارداري بدرد ماماناي باردار ميخوره بخونين حتمااااااااااااا - صفحه 1 - bacheha esme englisie in azmayesh chie,,
نی نی سایت > تبادل نظر > دوران بارداري > سلامت عمومي، ورزش، تغذيه، تناسب اندام، زيبايي و آراستگي در بارداري > همه آزمايشهاي غربالگري لازم در بارداري بدرد ماماناي باردار ميخوره بخونين حتمااااااااااااا

موضوع: همه آزمايشهاي غربالگري لازم در بارداري بدرد ماماناي باردار ميخوره بخونين حتمااااااااااااا + اظهار نظر

هانيه پست ها : 1338عضویت:1389/3/25
1390/8/25 - 1:02 عصر
همه آزمايش‌هاي غربالگري حياتي

همه آزمايش‌هاي غربالگري حياتي

دانشمندان تحقيقات زيادي درباره سلامت مادر و جنين در طول بارداري انجام داده‌اند. امروزه مي‌توان با بررسي‌هاي لازم از بخش قابل توجهي از بيماري‌هاي مادرزادي جلوگيري كرد. اين عمل با آزمايش‌هايي با عنوان آزمايش‌هاي غربالگري امكان‌پذير است. تعداد و انواع اين آزمايش‌ها زياد است و تمام خانواده‌‌ها توانايي مالي پرداخت هزينه‌هاي اين آزمايش‌ها را ندارند اما تعدادي از اين آزمايش‌ها حياتي هستند و متخصصان كشور توصيه مي‌كنند مادران حتما آنها را انجام دهند. دكتر مريم تقوي صفا، اين آزمايش‌هاي بحراني را براي‌مان توضيح داده است. ما هم چند مورد ديگر از آزمايش‌هاي غربالگري را براي‌تان معرفي مي‌كنيم. هدف از انجام آزمايش‌هاي غربالگري تشخيص به موقع بيماري يا وضعيتي حاد قبل از آن است ‌كه سلامت مادر يا جنين به خطر بيفتد. نتيجه آزمايش‌هاي غربالگري بيشتر خانم‌هاي باردار نگران‌كننده نيست اما برخي از آنها هم جواب‌هاي غير طبيعي را نشان مي‌دهند كه بايد براي‌شان بررسي‌هاي دقيق‌تري انجام شود. براي آگاهي دقيق‌تر از اين‌كه كدام تست‌ها براي‌تان حياتي است و كدام‌‌ها را عقل حكم مي‌كند انجام دهيد مي‌توانيد با متخصص زنان معالج‌تان مشاوره‌اي داشته باشيد.

2 تا 3 درصد نوزادان به نقايص مادرزادي مبتلا مي‌شوند كه مي‌توان به سندرم داون (مونگوليسم)، نقايص لوله عصبي و سندرم تريزومي‌۱۸ اشاره كرد. اين بيماري‌ها معمولا در فرزندان خانواده‌هايي كه سابقه نقايص مادرزادي ندارند، ايجاد مي‌شوند. بنابراين انجام اين آزمايش‌ها را به تمام زوجين توصيه مي‌كنم. اين آزمايش‌ها بيماري‌هاي مادرزادي را به پزشك ثابت نمي‌كنند و زوجين در صورت نگران‌كننده بودن جواب آزمايش‌شان بايد آزمايش‌هاي تكميلي را انجام دهند.

غربالگري سه ماهه اول:

زمان انجام: بين هفته‌هاي ۱۱-۱۳ بارداري
هدف از انجام: بررسي احتمال خطر سندرم داون و تريزومي ‌۱۸

نوع آزمايش:

•آزمايش خون: سنجش ميزان دو پروتئين خاص وابسته به بارداري در خون مادر
•سونوگرافي: به كمك سونوگرافي تجمع مايع پشت گردن جنين اندازه‌گيري مي‌شود. تجمع اين مايع پشت گردن جنين طبيعي است اما اگر اين مايع از حد معيني بيشتر باشد و در عين حال آزمايش خون فوق هم نتيجه غيرطبيعي داشته باشد، احتمالا اين جنين در خطر افزايش نقايص مادرزادي و اختلالات كروموزومي (سندرم داون و تريزيومي‌۱۸) است.
اگر جواب دو آزمايش فوق نگران‌كننده بود مادر بايد از پرز‌هاي جفت نمونه‌گيري كند.

غربالگري سه ماهه دوم:

زمان انجام آزمايش: بين هفته‌هاي ۱۴-۲۲ بارداري

آزمايش خون: بررسي چند نوع پروتئين در خون كه به طور طبيعي در خون مادر باردار وجود ندارند. مثلا اگر در بدن جنين يك پروتئين به خصوص ساخته شود و از طريق خون او به مايع آمنيوتيك رحم وارد شود و از آنجا به خون مادر بريزد، پزشك با بررسي ميزان اين پروتئين مي‌‌فهمد جنين بيماري خاصي دارد يا خير. اگر جواب آزمايش‌هاي خون غيرطبيعي بود، مادر بايد روش تكميلي سونوگرافي را انجام دهد.

سونوگرافي: تشخيص بيماري‌هاي سندرم داون، باز بودن لوله عصبي جنين و تريزومي‌۱۸. اگر بيماري در نتيجه سونوگرافي احتمال خطر را نشان دهد بايد آزمايش‌هاي تشخيص قطعي را هم انجام دهد، مثلا نمونه برداري از مايع آمنيوتيك كه طي آن ميزان هورمون‌ها و سلول‌هاي جنين بررسي مي‌شوند.

سوابق پزشكي

پس از انتخاب يك متخصص زنان باتجربه و قابل اعتماد و سپردن روند بارداري و زايمان‌تان به او حتما سوابق پزشكي‌تان را به او بگويد، ناراحتي كليوي، مغزي، عصبي، قلبي، روماتوئيدي، ديابت و.... اگر قبلا سابقه زايمان داشته‌ايد پزشك معالج‌تان را مطلع كنيد. به خصوص اگر در اين بارداري‌ها، بيماري و مشكلات مرتبط با بارداري را متحمل شده‌ايد. داشتن اين اطلاعات به متخصص زنان معالج كمك مي‌كند تا با ديد وسيع‌تري مراقب شما باشد و اگر نياز به توجه ويژه‌اي داريد آن را از شما دريغ نكند. مثلا اگر در بارداري قبلي خود سابقه پري‌اكلامپسي (فشار خون) يا ديابت داشته‌ايد، متخصص بايد بيشتر از يك فرد معمولي مراقب وضعيت سلامت شما و فرزندتان باشد.

معاينات معمول

۱. وزن و قد مادر: در اولين مراحل بارداري متخصص بايد وزن و قد شما را اندازه بگيرد تا اگر دچار اضافه وزن يا كمبود وزن هستيد، توصيه‌هاي لازم را بكند.

۲. ارزيابي رشد جنين: ماما يا متخصص زناني كه مسئوليت شما را در طول دوران بارداري برعهده گرفته با فواصل زماني مشخص نرخ رشد جنين‌تان را بررسي مي‌كند تا اگر احيانا تاخيري در آن پيش آمد اقدامات لازم را انجام دهد.

۳. فشار خون: فشار خون مادر در طول بارداري بايد به طور معمول اندازه‌گيري شود تا خطر ابتلاي مادر به پري‌اكلامپسي به واقعيت تبديل نشود.

۴. بررسي موقعيت جنين: در صورت امكان بهتر است وضعيت رحم و موقعيت قرار گرفتن جنين در رحم مادر در هر ۳۷ هفته بارداري بررسي شود.

آزمايش ادرار

با آزمايش ادرار مي‌توان از موارد زير مطلع شد:

۱. نوعي پروتئين در ادرار كه نشان‌دهنده بيماري پري‌اكلامپسي است. به اين ترتيب مي‌توان بيماري را در مراحل ابتدايي تشخيص داد.

۲. عفونت: در طول بارداري ممكن است به عفونت بدون علامت مبتلا شويد كه مي‌تواند شما را گرفتار مشكلات ديگري از جمله زايمان زودرس كند. اين عفونت‌‌ها با انواع به خصوص آنتي‌بيوتيك قابل درمان هستند.


آزمايش براي تشخيص جفت سرراهي

جفت سر راهي يا پلاسنتا پريويا حالتي است كه جفت يا بندناف روي دهانه باز رحم قرار مي‌گيرد كه براي زايمان مادر خطرناك است. براي تشخيص اين مشكل متخصص زنان از روش سونوگرافي استفاده مي‌كند.

سندرم تريزومي ‌۱۸: ناشي از تقسيم سلولي معيوب است و سبب معلوليت‌هاي ذهني و جسمي‌زيادي مي‌شود.

نقايص لوله عصبي: در اين حالت ستون فقرات، نخاع و مغز درست تكامل نيافته‌اند و به دنبال آن اندام‌‌ها حياتي و حركتي جنين فلج مي‌شوند. جنين مبتلا به اين نقص بعد از تولد زنده نمي‌ماند.

آزمايش خون

آزمايش خون در طول بارداري اطلاعات مفيدي را به متخصص معالج‌تان مي‌دهد.

۱. كم خوني: اگر در طول بارداري دچار كم‌خوني شويد متخصص براي‌تان مكمل آهن تجويز مي‌كند.

۲. گروه‌خوني: اگر گروه خوني شما مثبت و گروه خون فرزندتان منفي باشد، پادتن‌هايي در خون شما ريخته مي‌شود. اين پادتن‌ها در اولين بارداري خطري ندارند اما در بارداري دوم به سلول‌هاي خوني جنين حمله مي‌كنند.

۳. آزمايش سرخجه: اين آزمايش پادتن‌هايي را كه بدن در مواجهه با ويروس سرخجه ترشح كرده نشان مي‌‌دهد. اگر آزمايش نشان دهد پادتن‌هاي سرخجه در بدن‌تان وجود دارد يعني نسبت به اين عفونت مصون هستيد. در غير اين صورت بايد از تماس و معاشرت با بيماري سرخجه خودداري كنيد، زيرا ابتلا به بيماري سرخجه در طول بارداري سبب آسيب جدي به مغز در حال شكل‌گيري جنين مي‌شود. بنابراين بهتر است قبل از اقدام به بارداري وضعيت خوني خود را نسبت به بيماري سرخجه بررسي كنيد.

۴. عفونت خاص: برخي عفونت‌هاي غير معمول اما مهم دوران بارداري عبارتند از:

i. ايدز: ممكن است سال‌ها قبل بدون اين‌كه متوجه شويد به اين ويروس آلوده شده باشيد. اگر قبل از بارداري يك آزمايش تشخيصي نسبت به ويروس ايدز انجام دهيد مي‌توانيد با اقدامات كنترلي و سزارين شدن از انتقال اين ويروس به فرزندتان پيشگيري كنيد.

ii. هپاتيت B: ممكن است ويروس هپاتيت B در بدن‌تان نهفته باشد اما هنوز علائم بيماري را نشان نداده باشيد. اين ويروس به كبد آسيب مي‌رساند و با تشخيص وجود آن در ابتداي بيماري مي‌‌توان از خطرات آن براي نوزاد كاست.

iii. سفليس: عفونت باكتريايي سفليس شايع نيست اما اگر شما به آن مبتلا باشيد مي‌توانيد آن را به فرزندتان منتقل كنيد. پس بهتر است قبل از بارداري آزمايش لازم را بدهيد.


سونوگرافي:

سونوگرافي يك روش تشخيصي بي‌درد و بي‌خطر است كه با تهيه عكس از ساختمان داخلي رحم وضعيت جنين را به شما و پزشك معالج‌تان نشان مي‌دهد. امواج ممكن است بر ماده ژنتيك سلول‌هاي در حال نمو جنين اثر بگذارند. بنابراين انجام تنها چند عدد سونوگرافي در طول بارداري كافي است:

۱. ابتداي بارداري: براي اطمينان از بارداري

۲. هفته ۱۲: براي تشخيص شكل‌گيري صحيح اندام‌ها، تعداد قل، زمان زايمان و تشخيص سلامت جنين

۳. هفته ۲۲: تشخيص ناهنجاري‌هاي فيزيكي احتمالي

۴. هفته ۳۲: بررسي مغز جنين

5. آزمايش غربالگري براي سندرم داون: سندرم داون ناشي از اختلالات تقسيم سلولي و ايجاد ۴۷ كرومزوم به جاي ۴۶ كرومزوم است. همين يك كروموزوم اضافه مي‌تواند تمام عملكرد و رشد بدن را از‌‌ همان ابتداي تشكيل سلول تخم در بدن مادر تحت تاثير قرار دهد. نوزادي كه با اختلال كروموزومي ‌داون به دنيا بيايد دچار حالات غير عادي روحي و جسمي‌ است و مراحل رشد رواني و جسمي ‌را با تاخيرهاي زياد طي مي‌كند، مثلا نمي‌تواند تا سال‌ها راه برود و صحبت كند. براي تشخيص اين سندرم در طول بارداري از شما نوعي آزمايش خون وسونوگرافي مي‌گيرند.
0
اللـــهم عجل لولـــيک الفـــرج و العــــــافيه و النـــــــصر
سارا(مامان جانان) پست ها : 11339عضویت:1389/10/15
1390/8/25 - 1:43 عصر
ممنون
خدایا کمکم کن اونقد بزرگ شم که دنیا دیگه جامو نداشته باشه …
روياا پست ها : 2986عضویت:1390/7/15
1390/8/25 - 3:01 عصر
Merc azizam kheyli mofid bood,man vaghean vase anjame azmayeshe gharbalgari sare 2rahi moonde bboodam
گر نگه دار من ان است كه من ميدانم شيشه را در بغل سنگ نگه ميدارد.(خدايا خودت نگهدار اين هديه كوچيكت باش)
آقا نيكان عشق مامان و بابا❤️       مبارک باشه :)
پسررر مامان پست ها : 9772عضویت:1390/8/25
1390/8/25 - 4:38 عصر
مرسي عزيزم خيلي مفيد بود
به اميداينكه همه بچه سالم داشته باشن
پيشاپيش شاد باش وشکر گزار چرا که خداوند نه به قدر روياها بلکه به اندازه ايمان واطمينان توست که ميبخشد.
خداجونم شکرت       مبارک باشه :)
فاطمه مامان سارا خانمي پست ها : 2744عضویت:1390/3/10
1390/8/25 - 6:18 عصر
ممنونم خيلي عالي بود
خدايا آني وكمتر از آني ما را به خومان وا مگذار
(يه مامان) پست ها : 19944عضویت:1387/11/13
1390/8/25 - 9:45 عصر
ممنون من همشو سيو كردم برا آينده و بچه دوم
دختر و پسر نازم همه ی زندگی من
asal پست ها : 1148عضویت:1390/5/24
1390/8/29 - 2:52 صبح
bacheha esme englisie in azmayesh chie,,,,,,,,,,,,,,man iran nisam,,,merc
١١ بار. اي ير اي منفي. سه بار با داري طبيعي منجر به سقط. دوبار انتقال منفي در سيكل نجرال مشكل ايمني و انعقادي و تنبلي،همسرم سالم، انتقال سوم به لطف خدا باردار شدم، دعام كنيد
aysoo پست ها : 3عضویت:1391/2/28
1391/2/28 - 1:12 عصر
با سلام. من 28سالمه هفته 16 بارداريم امروز جواب ازمايش خون غربالگري رو گرفتم اما نگرانم تا شنبه كه برم پيش دكترم طاقت ندارم ميشه راهنماييم بكنين ممنونم
ms-afp 40.7;1.30
ue3 1.13;1.31
hcg 66.721;2.59
inhibin a 643;2.97
screen negative
risk of down 1 in 6700
risk of ntd 1in 6500
risk of pre-eclampsia 1 in 13
aysoo پست ها : 3عضویت:1391/2/28
1391/2/28 - 1:51 عصر
با سلام. من 28سالمه هفته 16 بارداريم امروز جواب ازمايش خون غربالگري رو گرفتم اما نگرانم تا شنبه كه برم پيش دكترم طاقت ندارم ميشه راهنماييم بكنين ممنونم
ms-afp 40.7;1.30
ue3 1.13;1.31
hcg 66.721;2.59
inhibin a 643;2.97
screen negative
risk of down 1 in 6700
risk of ntd 1in 6500
risk of pre-eclampsia 1 in 13
فاطمه پست ها : 621عضویت:1391/2/25
1391/2/30 - 2:16 عصر
منم هفته بعد ميرم آزمايش غربالگري

دعا كنيد همه چي طبيعي باشه
خيلي نگرانم
ايمان دو نيمه دارد: نيمي صبر است و نيمي شكر
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: