موضوع: دوران بارداري + اظهار نظر

1   2  
کاربران حاضر: 0 کاربر و 0 مهمان
الي پست ها : 723عضویت:1389/11/11
1390/6/12 - 3:46 عصر
ارسال: #1هفت نكته براي خانم هاي باردار

.بارداري همچون سفر در يك مسيري است كه خيلي تحت كنترل شما نيست، ولي همچنان كه به تولد نوزاد خود نزديك مي شويد، گويي در مسير كوه از قله به سرازيري و در آخر به زمين هموار مي رسيد. با تحمل زمان اين شيب تند و رعايت بعضي راهكارهاي ساده، مي توانيد وضع حمل خود را از نظر روحي تداوم بخشيد. در اينجا به هفت نكته از اين راهكارها اشاره مي كنيم:

1- براي هر زن، تولد نوزاد بزرگترين تحول در زندگي او است .

به ياد داشته باشيد تولد فرزند يك تكامل نيست بلكه مرحله اي از زندگي يك زن به عنوان مادر است، مسلما" هيچ وقت وقوع اتقافات مهم و كــسب موفقيت هاي دلخواه در زندگي بدون درد و سختي نبوده است، همانطور كه شما در كار گروهي با دوستان يا در محيط كار خود با گذراندن سختي هاي كار به موفقيت ها نائل مي شويد، براي رسيدن به لبخند شيرين كودك خود نيز بايد سختي هاي آن را هم تحمل كنيد.

2- سعي كنيد چگونگي وضع حمل را خود انتخاب كنيد.

حتي المقدور سعي كنيد نوع وضع حمل را خود انتخاب كنيد؛ طبيعي، سزارين، زايمان بدون درد و ...

3- با احساسات منفي خود بجنگيد.

بايد همواره محيطي آرام و بدون استرس را براي دوران بارداري داشته باشيد تا به هنگام وضع حمل، زايماني آسان و بدون ضربه ي روحي را تجربه كنيد و اين تنها به افراد و محيط شما بستگي دارد و خود به خود نيست.

4- تشويق همسر و اطرافيان همواره انگيزه ي شما را بر اين امر خارق العاده بالا مي برد.

چگونگي حمايت و اهميت از جانب همسر شما است كه به منفي يا مثبت بودن اثرات دوران بارداري تأثير مي گذارد و در صورت مثبت بودن، انگيزه شما را افزايش مي دهد.

5- ياري و حمايت مثبت اطرافيان به شجاعت زن باردار كمك مي كند

زماني كه در دوران بارداري كلافه و نگران هستيد، حمايت و كمك همسر و اطرافيان مي تواند شما را از آن حالت در آورد و به جاي اينكه ساعتها به دنبال پاسخ هاي سوالهاي مانده بي شمار در ذهن خود باشيد، مي توانيد از آنها كمك بگيريد. اين شما را بسوي يافتن نيازهاي خود سوق مي دهد.

6- قبول كنيد كه برخي مسائل در حيطه ي كنترل شما نيستند.

با تسيلم شدن در برابر تقدير و طبيعت انسان، مي توانيد بر ترسهاي خود غلبه كنيد. حقيقت اين است كه شما قادر نيستيد بهترين باشيد و فقط در حد مسائل علمي مي توانيد بر مراحل رشد جنين خود كنترل كنيد نه بيشتر. اما با نزديك شدن به زمان تولد نوزاد، بايد تحت نظارت پزشك و مراقبتهاي خاص آن دوران باشيد.

7- به دنيا آوردن بچه توسط شما امري است خارق العاده اما از طرف خداوند

اين نعمت موهبتي است با اراده ي خداوند، براستي هيچ مادري نمي تواند دقيقا" به اينكه فرزندش چه شكلي مي شود و چه قدر رشد دارد واقف باشد. تولد يك نوزاد امري است اختياري ولي تنها از اين نظر كه مي توانيد با رعايت نكات لازم رشد كودك خود را از نظر علمي كنترل كنيد، نه اينكه بهترين انسان را از هر نظر كامل به دنيا آوريد!

اما همواره به ياد داشته باشيد، از نظر طبيعي، عملي و پزشكي، شما به عنوان مادر در گردش تولد يك انسان نقشي با شكوه و بزرگ را ايفا مي كنيد و در اين تحول شگفت انگيز، حكم اساسي را بر عهده داريد، به همين دليل، هميشه و همه جا در جايگاه مادر قابل تقدير هستيد و از اين بابت به شما تبريك مي گوييم
گاهي نفس به تيزي شمشير ميشود*** از هرچه زندگيست دلت سير ميشود*** کاري ندارم از که ،کجايي،چه ميکني*** بي عشق سر مکن که دلت پير ميشود***
1390/6/12 - 3:47 عصر
ارسال: #1استرس مادر در دوران بارداري

استرس مادر در دوران بارداري عامل ابتلاي كودك به مشكلات رواني و رفتاري است
جديدترين پژوهش انجام گرفته در انگليس توسط پروفسورويوت گلدوراز كالج ايمپريال لندن نشان مي‌دهد: استرسي كه در حين بارداري بويژه از جانب همسر به مادر وارد مي‌شود در اين زمينه آسيب رسان و زيان آور است.
كارشناسان در اين باره معتقدند: مقادير بالاي هورمون استرس موسوم به كورتيزول مي‌تواند از جفت عبور كرده و به جنين برسد.
پروفسورگلووردرمطالعات خود دريافته است؛ وجود كورتيزول زياد در مايع آمينوتيكي كه جنين در داخل رحم در اين مايع نگهداري مي‌شود، با بروز اين آسيب‌هاي رواني هماهنگي دارد.
بررسي‌ها نشان مي‌دهد: كودكاني كه در طول مدت رشد جنيني در رحم مادر در تماس با هورمون كورتيزول زياد قرار داشته‌اند در ۱۸ ماه نخست اول زندگي، ضريب هوشي پايين تري دارند.
اين استاد هم چنين در كنفرانسي با حضور روانشناسان كالج سلطنتي اظهار داشت: همين كودكان به علاوه بيشتر در معرض ابتلا به اختلالاتي چون اضطراب و نگراني و ترس زياد هستند.
وي در اين كنفرانس گفت: ما در اين پژوهش به اين موضوع پرداخته ايم كه چه نوع استرس‌هايي بيشتر آسيب مي‌رسانند و دريافتيم زناني كه همسران خشن و پرخاشگر دارند در طول دوران بارداري بيشترين استرس را به جنين خود منتقل مي‌كنند و به اين ترتيب بيشترين آسيب به روند رشد كودك در آينده وارد مي‌شود.
به گفته اين متخصص، روحيه و شخصيت همسر نقش بسيار مهمي در اين زمينه ايفا مي‌كند.
بر اساس آمار ارائه شده در اين كنفرانس، حدود يك ميليون كودك در انگليس مبتلا به مشكلات رشد عصبي هستند كه اضطراب و كندي درك از جمله آنهاست.
گاهي نفس به تيزي شمشير ميشود*** از هرچه زندگيست دلت سير ميشود*** کاري ندارم از که ،کجايي،چه ميکني*** بي عشق سر مکن که دلت پير ميشود***
1390/6/12 - 3:49 عصر
تغييرات مادر و جنين در سه ماه دوم حاملگي تغييرات مربوط به مادر در سه ماهۀ دوم

با ورود به سه ماهۀ دوم بارداري ، حاملگي خانمها مشخص تر مي شود چون جنين رشد كرده و شكم برجسته مي شود .
در اين مرحله احتمالاً بدن زنان به افزايش سطح هورمونها عادت كرده ، بنابراين دوباره انرژي قبلي خودشان را پيدا مي كنيد ، تهوع و استفراغ ها از بين مي روند و همچنين با وجودي كه پستانها باز هم بزرگ مي شوند ولي ديگر حساس نيستند
از آنجايي كه از اين زمان دندانهاي شيري و دائمي جنين شروع به ساخته شدن و كلسيفيه شدن ( جمع شدن كلسيم در آنها و سفت شدن آنها ) مي كنند و استخوانها نيز آهكي مي شوند ، مصرف روزانه ۴-۳ ليوان شير و ساير لبنيات توسط مادر نقش بسزايي در اين امر مهم بازي مي كند .

البته اگر هم مادر لبنيات را مصرف نكند ، معمولاً براي جنين اتفاقي نمي افتد ، چرا كه او كلسيم مورد احتياج استخوانها و دندانهايش را از كلسيم ذخيره شده در استخوانهاي مادر تأمين مي كند و احتمال دارد بعد ها مادر دچار پوكي و مشكلات استخواني شود .

با بزرگ شدن رحم ، احتمالاً متوجه مي شويد كه مركز ثقل بدنتان به طرف جلو متمايل شده بنابراين ممكن است با افزايش انحناي كمر ، از كمر درد شكايت داشته باشيد ، پس بايد مواظب وضعيت بدن خود مخصوصاً موقع نشستن و بلند كردن اشياء باشيد و دستورات زير را براي رفع كمر درد بكار ببريد :
❀براي مدت زيادي روي پاهايتان نايستيد .
❀هنگام ايستادن بهتر است چهار پايۀ كوچكي زير يك پا بگذاريد و مرتب پاها را عوض كنيد .
❀از برداشتن اشياء سنگين خودداري نماييد و توازن بار را در دو دستتان برقرار كنيد ( يك بار سنگين را دو قسمت كنيد و با دو دست نگه داريد ).
❀كفش پاشنه كوتاه بپوشيد .
❀گن يا شكم بند حاملگي در رفع كمر درد ناشي از حاملگي بسيار مؤثر است .
❀با دستور ماما يا پزشكتان ورزش كنيد .
❀هنگام بغل كردن كودك سعي كنيد بيشتر بنشينيد و كمتر بايستيد .
❀سعي كنيد از يبوست دوري كنيد .
❀مصرف استامينيفون ضرري ندارد . اما اگر درد طولاني شد و با وجود دستورات قبلي و يا مصرف استامينيفون فرقي پيدا نشد حتماً به ماما يا پزشكتان مراجعه كنيد .
❀هنگام خوابيدن روي پهلوي چپتان بخوابيد ( باعث افزايش جريان خون به رحم مي شود ) و پاهايتان را خم كنيد . يك بالش پشت كمرتان ، يكي بين پاهايتان و يكي هم زير شكمتان قرار دهيد . اين حالت در رفع كمر درد بسيار مؤثر است .
❀كمپرس گرم و يا حوله گرم روي كمرتان قرار دهيد ( البته مواظب باشيد دماي آن خيلي بالا نباشد و يا مدت استفاده طولاني نشود چون مي تواند باعث برخي ناهنجاريهاي جنيني شود ) .
❀مصرف كلسيم را فراموش نكنيد . كمبود كلسيم مي تواند باعث گرفتگي عضلات شود .
❀به صورت چهار دست و پا قرار گيريد ( زانوها و دستها روي زمين ) ، سعي كنيد سر و لگنتان در يك محور باشند وسط كمرتان را به طرف بالا بلند كنيد و انحنا دهيد . سپس به آرامي آنرا پايين بياوريد تا صاف شود . با بلند كردن انحناء كمر سرتان را به پايين رها كنيد سپس هنگامي كه كمرتان را صاف مي نماييد سرتان را نيز بالا بياوريد .
❀هنگامي كه از روي زمين مي خواهيد چيزي را بلند كنيد ، به صورت سر پا بنشينيد و آنرا بلند كنيد نه آنكه روي كمرتان خم شويد .
در اين حين پاهاي شما هم ممكن است دچار مشكل شوند ، هر چه باشد آنها هستند كه افزايش وزن شما ، جنين در حال رشد و طرز راه رفتن جديدتان ( كه گاهي خنده دار هم مي شود ) را تحمل مي كنند . براي آسايش بيشتر پاها در حاملگي بهتر است نكات زير را رعايت كنيد :
❀از پوشيدن شلوارهاي ركابدار اجتناب كنيد ( ورم ممكن است باعث فرو رفتن ركاب به كف پاهايتان شود و باعث تحريك گردد ) .
❀كفش هايي بپوشيد كه كاملاً اندازه و راحت هستند .
❀كفشهايتان را چند بار در روز عوض كنيد .
❀كمي ورزش كنيد
❀پاهايتان را مدتي بالا نگه داريد .
❀هرگاه فرصت داريد ، كفشهايتان را در آوريد و انگشتان پاهايتان را تكان دهيد تا جريان خون پاها افزايش يابد .
❀از ايستادن براي مدت طولاني جداً خودداري كنيد .
❀بهترين كفش براي خانم هاي باردار داراي پاشنۀ ۲ سانتيمتر هستند . گودي پا را به خوبي پر مي كنند و بند و سگك قابل تغيير دارند .

يكي از علايم ناراحت كننده در برخي از خانم هاي حامله سوزش و درد مچ دست و انگشتان مي باشد . حدود ۲۵ درصد از زنان حامله از چنين مشكلي شكايت دارند و معمولاً با حركات تكراري دست به وجود مي آيد . در طي حاملگي تغييرات هورموني و افزايش وزن مي تواند عصبي را كه به شصت و سه انگشت اوّل مي رود تحريك كند و سوزش و درد در آنها به وجود آورد . افرادي كه ماشين نويسي مي كنند و يا بيشتر رانندگي مي كنند و يا هر كاري كه بيشتر با دستهايشان ارتباط دارد انجام مي دهند ، بيشتر در معرض چنين حالتي قرار دارند . براي كاهش و يا از بين بردن چنين علائمي بهتر است به نكات زير توجه شود :
❀وضعيت نشستن و يا ايستادن مناسبي را حفظ كنيد .
❀در بين كارها استراحت كافي داشته باشيد ، دستهايتان را به طرف جلو بكشيد ، آنها را باز كنيد و سپس مشت كنيد و به طرف بالا ببريد و به آرامي مشتتان را بچرخانيد .
❀از خم نگه داشتن مچتان به مدت طولاني جلوگيري كنيد ( مثلاً دستتان را براي مدت زيادي زير چانه تان تكيه ندهيد و يا زير بالش خم نكنيد و از اين قبيل مسائل ) .
در صورتي كه اين نكات به شما كمكي نكرد ، حتماً به ماما يا پزشكتان اطلاع دهيد ، ممكن است براي دست شما آتل تجويز كند و يا ممكن است احتياج به فيزيوتراپي داشته باشيد .

از سه ماهۀ دوم حاملگي ، برخي از خانمها متوجه افزايش ترشحات واژينال يا رحمي مي شوند . تغيير اسيديتۀ واژن در حاملگي ، بروز بيماريهاي قارچي واژن را تشديد مي كند . شستشو با كمي جوش شيرين در آب مي تواند تا حدودي آنرا بهبود بخشد . رعايت بهداشت ، خشك نگه داشتن لباس زير ، تعويض روزانۀ آن ، شستشوي مرتب لباس زير و خشك كردن ان در معرض آفتاب بسيار اهميت دارد . با وجود همۀ اين مسائل ، در صورتي كه براي شما چنين مشكلي پيش آمد حتماً به ماما يا پزشكتان مرتجعه نماييد تا آنرا درمان كند .

برخي خانم هاي باردار از گرفتگي ماهيچۀ ساق پا مخصوصاً در شب شكايت دارند . اين حالت تا حدودي طبيعي است ولي حتماً آنرا به ماما يا پزشكتان اطلاع دهيد تا در صورت لزوم درمان كند . قبلاً گرفتگي پا را فقط به كمبود كلسيم نسبت ميدادند ولي تحقيقات جديد كمبود منيزيم را نيز مؤثر مي دانند . معمولاً با مصرف تقويتهاي دوران بارداري مقدار مورد نيازتان تأمين مي شود .
سعي كنيد شصت پاهايتان را به طرف جلو خيلي نكشيد ( به حالت اشاره ) و قبل از خوابيدن مدتي پاهايتان را صاف و كشيده قرار دهيد . در صورتي كه انقباض در عضلات پاهايتان رخ داد با ماساژ دادن و يا گشيدن حوله گرم بر روي آن از شدت انقباض بكاهيد . ايستادن بر روي يك سطح سرد هم گاهي مؤثر واقع مي شود البته درد مدام ساق پا ، مخصوصاً اگر همراه با واريس باشد مسألۀجدي است و حتي مي تواند خطرناك باشد . در صورت بروز چنين حالتي به هيچ وجه نبايد آنرا ماساژ دهيد چرا كه مي تواند باعث عبور لخته خون گردد . حتماً چنين وضعيتي را به ماما يا پزشكتان گزارش دهيد .

برخي خانمهاي باردار از گرفتگي گوشها و احتقان و پر خوني بيني و حتي خون دماغ شدن مكرر شكايت دارند بايد بدانيد كه اين مسأله هم طبيعي است ( البته بيشتر در زمستان رخ مي دهد ) در صورتي كه اين مشكل براي شما بروز كرد مطوئن باشيد آب وو مايعات كافي دريافت مي كنيد . سعي كنيد هواي خانه را مرطوب نگه داريد ( از بخور استفاده كنيد ) ، مي توانيد داخل بيني تان را با كمي وازلين چرب كنيد و ميوه هاي غني از ويتامين C مصرف كنيد مصرف لبنيات در اين مواقع شرايط را بدتر مي كند .

بنابراين مصرف آنها را محدود كنيد و كلسيم مورد نيازتان را از ساير منابع تأمين نماييد مانند بادام ، كنجد و روغن آن ، فندق و … مي توانيد حوله اي را با آب گرم مرطوب كنيد و روي بيني ، گونه و پيشاني خود قرار دهيد . با اين كه اين درد امري طبيعي است ، با اين حال آنرا به ماما يا پزشكتان اطلاع دهيد .

تعدادي از خانم هاي حامله ( مخصوصاً شكم اوّلها ) از درد زير دل و ناحيۀ تناسلي شكايت دارند . اين درد به علت كشيدگي رباطهايي است كه رحم را نگه مي دارند و همچنين آماده شدن استخوانهاي تناسلي يا شرمگاهي براي زايمان . اما با اين حال در صورت بروز چنين دردهايي حتماً به ماما يا پزشكتان مراجعه نماييد ، چرا كه ممكن است علامت مسائل خطرناكي مانند حاملگي خارج رحمي ، انقباضات زايماني ، آپانديسيت ، كيستهاي تخمداني ، التهاب لگني و … باشد .

تغييرات مربوط به جنين

ماه چهارم : آغاز رويش مو
رشد قفسه سينه در اين ماه چشمگير است و سر جنين نسبت به بالا تنه كوچك و بي قواره بنظر مي رسد . پوست جنين بعلت نازكي بيش از حد ، تمام مويرگها را به نمايش ميگذارد ، جريان خون با شدت در بدن جنين در حركت است . روي پوست را پوششي از پرزهاي نازك فرا ميگيرد . غدد چربي و عرق شروع بكار مي كنند . طپش قلب جنين شديد است و دو برابر طپش قلب مادر مي باشد . كبد همراه با ساير قسمت هاي گوارشي كار خود را آغاز مي كند و اولين موها روي جمجمه پديدار مي شوند .
طول جنين ۵/۱۶ سانتيمتر و وزن آن ۱۴۴ گرم است . در اواخر اين ماه گاهي مادر احساس تپش ضعيفي مينمايد ولي معمولاً اين تپش تا ماه پنجم محسوس نيست .
ماه پنجم : حركت احساس مي شود
ماه پنجم براي مادر خاطره مخصوصي به همراه دارد . در اين ماهاست كه او زندگي جنين را در بطن خود حس مي كند . حركت طفل گاهي در ابتداي ماه پنجم حاملگي و گاهي در اواسط آن انجام مي گيرد . در ابتدا تكان ها بسيار نرم و محتاطانه مي باشند ولي پس از مدتي بصورت تكان دادن دست و يا پا كاملاً محسوس مي شوند .
در اين ماه ، پوست طفل همچنان چروكيده است زيرا هنوز از وجود چربي در زير پوست خبري نمي باشد . موهاي زيادتري روي جمجمه به چشم ميخورد . ناخن ها در بالاي انگشتان پديدار مي شوند . در انتهاي بيستمين هفته بارداري ، جنين قادر است صداهاي شديد را بشنود . همانطور كه ميدانيد دنياي جنين در دوران بارداري را ميتوان به دنياي صدا تشبيه كرد ، در اين دوران دائماً جنين صداي طپش قلب مادر ، صداي خود مادر ، صداي پدر و بسياري از صداهاي ديگر را مي شنود ، البته شنيدن اين صداها بعد از گذشتن از مايع رحمي كه جنين در آن شناور است به اصطلاح تصفيه شده و از شدت آن كاسته شده و سپس به سمع جنين مي رسد . اهميت اين صداها به حدي است كه مثلاً براي آرامش طفل زود رس ، ضبط صداي طپش قلب مادر را پخش مي كنند با شناسائي آن آرام مي گيرد .
همچنين در اين ماه رشد شش ها قابل ملاحظه است ولي آنقدر كارآيي ندارد در صورت تولد طفل را زنده نگاهدارد .
اندازه جنين حالا ۲۵ سانتيمتر است ، يعني صد برابر اندازۀ او در چهار ماهگي . مهمترين دوران رشد قد كودك در ماه پنجم حاملگي پايان مي پذيرد . از اين ماه قد او تا هنگام تولد فقط دو برابر خواهد شد . ولي برعكس وزن او كه ۵۰۰ گرم مي باشد تا هنگام تولد ۳ كيلو و ۳۰۰ گرم بطور متوسط بالغ مي شود .
ماه ششم : ماه عضلات
در اين ماه بيشترين تلاش طفل روي عضلاتش انجام ميگيرد و بهمين جهت حركت هاي بيشتري نيز در بطن مادر خواهد داشت .رشد مغز در اين ماه قابل توجه است . خطوط چهره ظرافت بيشتري مي يابند ، ابروها كاملاً مشخص مي شوند ، بيني به خود شكل مي گيرد ، گوشها بزرگتر ميشوند و گردن با سر تمايز بيشتري مي يابد . طفل مي خوابد و بيدار مي شود . قد جنين ۳۱ سانتي متر و وزنش ۱ كيلو بالغ مي شود . او حالا براي زندگي مجهز است ولي اگر بدنيا بيايد شانس زنده ماندنش كم است .

معاينات ماهيانه
در اين ملاقات ها احتمالاً بايد انتظار موارد زير را داشته باشيد :
❀كنترل صداي قلب جنين ، در حوالي بيستمين هفته ، قلب طفل با دستگاه استتوسكوپ قابل شنيدن مي شود . در صورتي كه ماما يا پزشك مجهز به دستگاه سونيكيد باشد مي تواند در ۴ ماهگي صداي قلب جنين را بشنود ( در برخي موارد حتي ۳ ماهگي ) و البته شما و همسرتان هم مي توانيد بشنويد و اوّلين صداي قلب او را حتي ضبط كنيد .
❀بررسي آزمايش خون و ادرار ، كنترل فشار خون و وزن ( افزايش متوسط وزن در اين سه ماهه حدود ۶ كيلوگرم است ) . او همچنين قادر است بوسيله اندازه گيري هورمونها از سلامت جنين اطلاع حاصل كند .
❀پزشك در اين ماه به معاينه زن باردار مي پردازد تا از رشد متناسب رحم مطمئن شود . با لمس شكم پزشك مادر ، پزشك محل سر ، شانه و پشت جنين را معين مي كند .

نوشته شده در تاريخ يكشنبه ۱٢ مهر ۱۳۸۸ توسط مامان فائزهنظرات ( 1 )پاي صحبت يك جنين تا 9 ماهگيسلام

سه ماهه اول
در اين دوره رعايت يك برنامه غذايي مناسب و متعادل براي ترميم و تكامل بافت هاي مادر كه عهده دار تغذيه و رشد جنين است بسيار مهم مي باشد.

هفته 4 تا 8

من اينجا هستم، به من نگاه كنيد. اسم من رويان است. گرچه هنوز به اندازه سر سنجاق هم نيستم ولي همه توانايي هايم را از جفت مي گيرم و براي اينكه تكامل پيدا كنم به شدت تلاش مي كنم.
تازه كار من شروع شده است و به كمك مواد مغذي كه از طريق جفت دريافت مي كنم بايد چشم ها، . . . اووه!…..چقدر كار دارم.

هفته 8 تا 12

حالا نام من جنين است. وزنم 15 گرم و قدم 6 سانتي متر است. دست ها و انگشتانم دارند شكل مي گيرند و اندام هاي داخلي ام مثل كبد، كليه ها و ريه ها يم مشخص شده اند و قلبم به طپش درآمده است.

هفته 12 تا 16

مامان، كلسيم، كلسيم را به من برسان، خواهش مي كنم بيشتر شيريا ماست بخور چون دندانهايم دارند شكل مي گيرند. من خيلي رشد كرده ام حالا 17 سانتيمتر طول دارم و وزنم 28 گرم شده است ولي هنوز خيلي كوچكم آنقدر كه فقط در كف دست شما جاي مي گيرم.
سر، بازوها و پنجه هايم دارند شكل مي گيرند و خيلي آرام مي توانم حركت كنم.

سه ماهه دوم

هفته 16 تا 20

حالا وزنم 105 گرم شده و 25 سانتيمتر طول دارم. بزودي حركات و جنبش هاي مرا حس خواهي كرد. عظلات قلبم به خوبي دستگاه گوارشم در حال تكامل است.كليه هايم در جاي خود قرار گرفته اند و چند چين روي پوستم ظاهر شده است.

هفته 20 تا 24

پاهايم بلندتر شده است كم كم حركات مرا حس خواهي كرد. آخر من ورزش كردن را دوست دارم. وزنم به 640 گرم رسيده و قدم 25 سانتيمتر است. دست هايم تكيه گاه منند. استخوان ها و دندان هايم را ساخته ام. مغزم هنوز در حال تكامل است. من به شير بيشتري نياز دارم.

هفته 24 تا 28

نگاه كن مادر، من در يك مرحله بحراني از تكامل مغزم هستم، هر چيز را كه بخوري منهم دريافت مي كنم هنوز هم دارم رشد مي كنم وزنم 910 گرم شده.

سه ماهه سوم
اندازه جنين دوبرابر شده، مواد غذايي با كيفيت خوب و به مقدار كافي همان قدر كه در وزن گرفتن او موثر هستند براي تكامل فيزيكي و مغز او نيز ضروري اند. به علاوه، يك رژيم متعادل، ذخيره هاي بدن مادر را نيز حفظ مي كند. در اين زمان جنين، آهن مورد نياز براي مصرف ماه هاي بعد از تولدش را در كبد ذخيره مي كند.

هفته 28 تا 32

دارم چربي ذخيره مي كنم تا مرا بعد از تولد در برابر سرما محافظت كند. الان 5/1 كيلوگرم وزن دارم. چشم ها و ريه هايم تكامل يافته اند و ناخن هاي انگشتانم دارند خودشان را نشان ميدهند.من حالا مي توانم به طرف پايين بچرخم.

هفته 32 تا 36

وزنم به سرعت دارد زياد مي شود حالا 3/2 كيلوگرم وزن دارم. مواد غذايي انرژي زا مثل نان، برنج و روغن كه مي خوري من بهتر وزن مي گيرم.
ميوه ها هم سرشار از ويتامين هستند و وقتي مي خوري من بهتر رشد مي كنم و مقاوم تر مي شوم. استخوان انگشت ها و پنجه هايم محكم تر شده اند در حالي كه دندان هايم هنوزبه تكامل خود ادامه مي دهند. هنوز هم احتياج دارم كه روزي 4 ليوان شير بخوري ضمنا مشغول ذخيره كردن آهن در كبدم هستم.اين كار مرا از كم خوني نجات مي دهد.اين كار مرا با خوردن گوشت و يا جانشين هاي آن، قرص آهن، سبزي هاي سبز و نان سبوس دار تامين كن. من حالا مزه ها را هم تشخيص مي دهم رفلكس هم دارم و رفتارهايم نيز مشخص شده است.

هفته 36 تا 40

روز بزرگي در پيش است. بنابر اين بايد غذاي بيشتري به من برسد. همه اعضاء بدنم، ريه ها، اعضاء جنسي و به خصوص مغزم تقريبا كامل شده اند.
دارم خودم را زيبا مي كنم. چين ها و قرمزي پوستم كمتر شده اند. هنوز هم دارم وزن مي گيرم تا به كلي چين هاي پوستم را از بين ببرم بنابراين غذاهاي انرژي زا، آهن دار و ميوه، يادت نرود. وزن من موقع تولد حدود 7/2 تا 5/3 كيلوگرم خواهد بود.
مادر جان، مراقب باش، من به زودي خواهم آمد.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ٢ مهر ۱۳۸۸ توسط مامان فائزهنظرات ( 6 )توصيه‌هاي عبادي ماه نهم بارداريبه نام خدا
سلام به همه مامان‌هايي كه دوست دارن فرزنداني با سيرت نيكو داشته باشن بزرگان توصيه‌هاي با ارزشي مي‌كنند كه برخي از اون ها در كتاب ريحانه بهشتي جمع شده. حالا براي اطلاع شما به برخي از بهترين‌هاش اشاره مي‌كنم. اميدوارم با عمل به اين دستورات و رعايت ساير توصيه‌هاي بهداشتي و تغذيه‌اي و عبادي دوران خوب و خاطراتي بارداري رو پشت سر بگذاريم و فرزنداني سالم و صالح داشته باشيم:

ماه نهم:

ديگه انتظار داره به سر مي‌رسه و يواش يواش صداي پاي مسافر كوچولو مياد.

* سوره والعصر و الذاريات رو تو نماز ظهر و عصر فراموش نكنيم.

* پنج‌شنبه‌ها سوره حج

* جمعه‌ها سوره فاطر

قدم نو رسيده مبارك

نوشته شده در تاريخ شنبه ٢۸ شهريور ۱۳۸۸ توسط مامان فائزهنظرات ( 1 )توصيه‌هاي‌عبادي ماه‌هشت بارداريبه نام خدا
سلام به همه مامان‌هايي كه دوست دارن فرزنداني با سيرت نيكو داشته باشن بزرگان توصيه‌هاي با ارزشي مي‌كنند كه برخي از اون ها در كتاب ريحانه بهشتي جمع شده. حالا براي اطلاع شما به برخي از بهترين‌هاش اشاره مي‌كنم. اميدوارم با عمل به اين دستورات و رعايت ساير توصيه‌هاي بهداشتي و تغذيه‌اي و عبادي دوران خوب و خاطراتي بارداري رو پشت سر بگذاريم و فرزنداني سالم و صالح داشته باشيم:

ماه هشتم:

برنامه هفتگي خاصي براي ماه هشتم بارداري توصيه شده كه با توجه به سنگين شدن مادر ممكنه كمي سخت باشه. اشكالي نداره اگر واقعا اعتقادتون به انجام يك سري كارهاي عبادي در اين ماه براي استفاده هرچه بيشتر از بركات اونه تا جايي كه مي‌توانيد و خسته نمي‌شويد انجام دهيد.
التماس دعا

* شنبه: 10 مرتبه سوره قدر بعد از نماز صبح

* يكشنبه: 2 مرتبه سوره تين بعد از نماز صبح

* دوشنبه: سوره يس

* سه‌شنبه: سوره فرقان

* چهارشنبه: سوره دهر

* پنج‌شنبه: سوره محمد

* جمعه: سوره صافات

نوشته شده در تاريخ شنبه ٢۸ شهريور ۱۳۸۸ توسط مامان فائزهنظرات ( 0 )توصيه‌هاي عبادي ماه سوم بارداريبه نام خدا

ماه سوم:

* پنج‌شنبه و جمعه هر هفته سوره "آل عمران" رو قرائت كنيم. معاني و مطالب بسيار قشنگي تو اين سوره هست كه بي مناسبت هم به مامان‌هاي باردار نيست. تا ميشه معناش رو هم بخونيم.

* روزي ١۴٠ تا صلوات كامل فراموش نشه.

* ناشتا هم يك سيب شيرين رو با خوندن " آيه الكرسي" بخوريم.

* كمي كندور هم ناشتا توصيه شده. برا هوش ني ني.

نوشته شده در تاريخ شنبه ٢۸ شهريور ۱۳۸۸ توسط مامان فائزهنظرات ( 0 )توصيه‌هاي عبادي ماه اول بارداريبه نام خدا

ماه اول:

* روزهاي پنج‌شنبه و جمعه از قرائت سوره "يس" و " صافات" غافل نشويم.

* سعي كنيم روزهاي جمعه اگر فصل انار بود ناشتا يك دونه انار رو بخوريم يا يك دونه سيب شيرين.

* قبل از صبحانه ٢ تا خرما رو سوره قدر بخونيم و بخوريم ناشتا بهتره.

* سعي كنيم از همين اول بارداري نازهاي يوميه مون رو با اذان و اقامه در حالي كه دستمون رو رو شكممون گذاشتيم سر وقت بجا بياريم تا برامون عادت خوبي از اين دوران بمونه.

اين هم تصوير ني ني تو ماه اول
هنوز خيلي كوچولوتر از اوني كه فكرش رو بكني. نه؟

نوشته شده در تاريخ شنبه ٢۸ شهريور ۱۳۸۸ توسط مامان فائزهنظرات ( 0 )هفته 10 بارداري منپس از پشت سر گذاشتن فراز و نشيب هفته‌هاي اوليه بارداري اون هم با سابقه اي كه از بارداري قبلي ام داشتم و مراقبت هاي شديدي تا حد استراحت مطلق حالا كمي حالم بهتره.
محمد هم خيلي نگرانم بود. بيشتر از بچه مون نگران روحيه من. دوست نداشتيم خاطرات بارداري ناموفق قبلم دوباره تكرار بشن.
البته استراحت اين فرصت رو فراهم كرد كه هم به خودم و زندگيم خوب فكر كنم و هم از ماه رمضان علي‌رغم اين كه توفيق روزه‌داري رو از دست دادم استفاده كنم و هم قرآن بخونم و هم كتاب‌هايي كه مدت‌ها بود دنبال فرصت مطالعه شون بودم رو تموم كنم.
ديروز براي كنترل دوباره رفتم دكتر (البته با احتياط كامل تو راه رفتن و پله‌ها) دكتر انصاري هم بعد كلي نصيحت مادرانه در مورد حساس نبودن و وسواس نداشتن دوباره تصوير ني‌ني رو تو مانيتور دستگاه سونوگرافي نشونم داد.
خدا رو شكر.
اين شب‌ها، شب‌هاي قدر رو هم گذرانديم. براي همه مادرهاي مهربون عالم دعا مي كنم. شما هم براي من دعا كنيد

1390/6/12 - 3:50 عصر
آموزش جنين در دوران بارداري و افزايش هوش و يادگيري

ليست غذا هايي كه جهت رشد مغز جنين لازم هست.
1.آنتي اكسييدان هابه همراه ويتامين A/ E/ C براي شكل گيري مغز ضروري است آنها در ميوه هاي تازه و سبزيجات تازه يافت ميشوند خرفه داراي بيشترين آنهاست همين طور مغر خشكبار حبوبات دانه ها بادام /گردو /فندق
2.امگا 3 و اسيدهاي چرب در روغن زيتون ماهي آبهاي سرد مثل سالامون و تن (ولي در مصرف ماهي بايد مواظب جيوه باشيد)روغن سويا و ماست
3.نان جو يا نان هاي سبوس دار مثل سنگك
4.قند هاي اصلي مثل فروكتوز در پرتقال /سيب / انگور
5.بروتيين در گوشت قرمز/ميگو/ماهي/تخم مرغ
6.فيبر در غلات /ذرت/سبزيجات مخصوصا اسفناج كلم بروكلي و هويج
7.ويتامين در دانه هاي روغني /خشكبار ميوه هاي تازه /برنج قهوه اي

آمينو اسيد ها ساختار نرون ها رو شكل ميدهند (نرون ها انتقال دهنده ييام هاي عصبي هستند)چربي هاي ضروري و امگا3 قدرت حافظه و تفكر را بالا ميبرند و ويتامين ها عملكرد سيستم عصبي را افزايش ميدهند و قند هاي اصلي غذاي سيستم عصبي و سلول هاي مغز هستند.

1390/6/12 - 3:53 عصر

حتما در مورد تاثير دعا بر روي خوراكيها و حتي آب شنيديد. يكي از مهمترين زمانهايي كه مخصوصا خانمها بايد به اين مساله توجه كنن دوران بارداريشونه. چون علاوه بر تمام اعمال و رفتار و حتي ذهنيات مادر كه روي بچه اثر مي ذاره خوراكيها هم تاثير زيادي دارند. من سعي كردم اينجا به صورت خلاصه چيزهايي كه بدست آوردمو براتون بذارم تا هم من و هم شما بدونيم كه كي چي بخوريم و چطوري بخوريم كه بهترين نتيجه رو بگيريم ان شالله:
برنامه ماهانه:
ماه اول هر روز يك يا دو عدد رطب با سوره قدر
ماه دوم هر روز عناب با سوره توحيد
ماه سوم هر روز سيب با آيت الكرسي
ماه چهارم هر روز انجير با سوره تين
ماه پنجم هر روز تخم مرغ با سوره حمد
ماه ششم هر روز انار با سوره فتح
ماه هفتم هر روز به با سوره يس
ماه هشتم هر روز كباب با زعفران با سوره نصر (از آغاز اين ماه چهل بار سوره انعام بخونيد)
ماه نهم هر روز شير و خرما با سوره دهر يا انسان
(تمام موارد بالا مطابق خواندن دعا بر ميوه ها انجام بشه)
در طول اين دوره و از زماني كه متوجه مي شين كه باردار هستين تا پايان بارداري فرصت دارين كه كارهاي زير را انجام بديد:
سوره توحيد 50 مرتبه
قدر 50 مرتبه
صلوات هر روز 120 بار
استغفار هر روز
40 شب تسبيحات اربعه قبل از خواب
ختم قرآن براي سلامتي امام زمان(عج)
40 بار زيارت جامعه كبيره
نماز شب
دعاي توسل
حديث كسا
زيارت امام زمان(عج)
40 بار دعاي مجير بعد از نماز
در شبانه روز 10 ساعت استراحت ، 10 بار چهارقل
40 غسل جمعه
4۰ روز ناشتا 12 مويز با 12 بسم الله بخوريد
موقع خواب ابتدا طاق باز بخوابين و بعد 6 بار قل هوالله احد و بعد به پهلوي چپ بخوابيد.
مداومت بر صدقه دادن و بيمه امام زمان (عج) در اين دوران فراموش نشه.
از ماه هفت به بعد هر روز 5 سوره بخوانيد كه با تسبيح خدا شروع شود (صف، حديد، جمعه، حشر، تغابن)
قبل از چهار ماهگي هر روز صبح ناشتا 10 كندر بخوريد اين كار براي بالا بردن هوش توصيه شده.
از آغاز حاملگي تا پايان چهار ماه و ده روزگي 40 انار با سوره يس و 40 سيب با سوره يوسف بخوريد. يعني هر روز يك انار برداريد و بذاريد جلوتون و سوره يس رو بخونيد. همين كار را هم با سوره يوسف و سيب انجام بديد. بعد كه خونديد و خواندن سوره تمام شد ميوه رو بخوريد.
- خوردن ميوه جات و سبزيجات و لبنيات ضروري روحيه بچه را آرام مي كند
-سعي كنيددر تعقيبات هر نماز و يا شب موقع خواب زيارت عاشورا با صد لعن و صد سلام بخونيد. در صورت امكان در طول حاملگي دعاي علقمه هم تاثيرات خيلي خوبي خواهد داشت.
-لحظات زايمان را مي توان لحظه لقا الله واقعي براي هر زني دانست زيرا در آن شرايط انسان به راستي با كمال و اخلاص احساس مي نمايد كه هيچكس جز خداي مهربان يار او نيست. براي آساني وضع حمل(زمر،يوسف؛ يس، واقعه، زخرف) را بر كندر مي خوانيم و تا چهل روز ناشتا به اندازه ماش مي خوريد(40 روز با شير) يا 4 ماهگي به بعد كندر ها را قطعه قطعه كرده به اندازه يك ماش اين سوره ها را بخواند و به كندر بدمد و از چهل روزگي هر روز يك دانه از آنها را تناول كنيد و حتي شب نيز فراموش نشود. بچه بسيار باهوش و خوش سليقه و گويا مي شود

فرشته پست ها : 1275عضویت:1390/5/12
1390/6/12 - 3:53 عصر
مرسي عالي بود
برای سلامتی پدرم یه صلوات می فرستین... ممنون
1390/6/12 - 3:56 عصر

حاملگي با تركيب سلول جنسي مرد و زن شروع مي شود.

عموم مردم مدت حاملگي را به ماه حساب كرده و آنرا 9 ماه مي دانند ولي پزشكان ،ماماها و ساير كاركنان بهداشتي اين مدت را به هفته بيان مي كنند.مدت يك بارداري طبيعي حدود 38 هفته از زمان شروع حاملگي تا تولد نوزاد است. از آنجايي كه اغلب خانمها از زمان عمل لقاح و شروع بارداري خود آگاهي ندارند ولي تاريخ آخرين خونريزي ماهانه( قاعدگي) خود را به ياد مي آورند لذا پزشكان براي تعيين مدت حاملگي و زمان زايمان، تاريخ آخرين خونريزي ماهانه را مبداء قرار داده و بطور قرار دادي حاملگي را از اولين روز آخرين قاعدگي زن در نظر مي گيرند، يعني زماني كه خانم واقعاً حامله نيست. بر اين اساس چون لقاح معمولاً‌ زماني اتفاق مي افتد كه دو هفته از قاعدگي زن گذشته باشد بنابراين دو هفته به 38 هفته اضافه شده و حاملگي به مدت 40 هفته از شروع آخرين دوره خونريزي ماهانه خانم محاسبه مي شود.

شما مي توانيد براي تعيين تقريبي زمان تولد فرزندتان از محاسبه زير استفاده كنيد.

ابتدا اولين روز آخرين قاعدگي خود را يادداشت كنيد

روز..../ماه..../سال....

7 روز به آن اضافه (روز..../ماه..../سال....)

و سه ماه از آن كم كنيد (روز..../ماه..../سال....)

حال اگر به اين تاريخ يكسال اضافه نمائيد، تاريخ زايمان شما بدست مي آيد.

روز..../ماه..../سال....

فراموش نكنيد كه تاريخ فوق قطعي نيست و انجام زايمان از سه هفته قبل از اين تاريخ طبيعي است. درصورتي كه زايمان در زمان تعيين شده، انجام نشود جهت ادامه يا ختم حاملگي بايد با پزشك يا ماما مشورت شود.

تمامي دوران حاملگي از ابتدا تا پايان آن مهم است، زيرا در هر مرحله از اين دوران در بدن مادر و جنين تغييرات خاصي ايجاد مي شود، در اين مرحله احتمال بروز مشكلات، ناراحتي ها و خطرات خاصي وجود دارد و در هر مرحله بايد مراقبتهاي مشخصي از خانم باردار بعمل آيد. با مراقبت هاي دوران بارداري و پس از زايمان، مي توان خطرات و بيماريهايي كه سلامت مادر و جنين را تهديد مي كند به موقع تشخيص داده و درمان مناسب براي رفع آنها انجام داد. بعضي بيماريها چنانچه در طول بارداري تشخيص داده نشود يا اگر دير مشخص شود، ممكن است عوارض جدي و حتي دائمي براي يا جنين ايجاد كند.پس به محض شك به حاملگي به كاركنان بهداشتي اعم از پزشك يا ماما مراجعه كنيد. اين افراد بعد از معاينه، شما را نسبت به وضعيت سلامتي خود و جنين آگاه كرده و تاريخ مراجعه شما را براي مراقبت تعيين مي كنند.

مراجعات معمول در يك حاملگي طبيعي براي مراقبت زن باردار مطابق جدول زير است:

6 ماه اول بارداري

3 تا 6 بار با نظر پزشك يا ماما

ماه هفتم و هشتم

هر 15 روز يكبار

ماه نهم

هفته اي يكبار

در اين ملاقات ها متناسب با سن بارداري، مراقبت هاي زير از خانم باردار بعمل مي آيد:

- تشكيل پرونده و معاينه كامل خانم باردار از جمله معاينه قلب و ريه،

- اندازه گيري و كنترل منظم وزن و فشارخون،

- اندازه گيري ارتفاع رحم و تعيين ميزان رشد جنين

- تعيين وضعيت قرار گرفتن جنين در رحم در هفته هاي آخر بارداري

- بررسي وجود علايم خطر در مادر،

- گوش دادن به صداي قلب جنين،

- انجام آزمايش هاي مورد نياز در بارداري

- معاينه دهان و دندان و ساير معاينات مورد نياز

- تزريق واكسن كزاز و ديفتري با در نظر گرفتن سابقه واكسيناسيون مادر

- آموزش نكات بهداشتي در مورد تغذيه، استراحت، بهداشت فردي، علايم خطر و ...

پدر محترم؛ همسرتان را تشويق كنيد كه بطور منظم به پزشك، ماما يا ساير كاركنان بهداشتي مراجعه و به توصيه هاي آنان عمل كند. سعي كنيد تا حد امكان در اين ملاقات ها او را همراهي كرده و از سلامت او و جنين آگاه شويد.

تغييرات بدن مادر در بارداري

با توجه به اينكه افراد خصوصيات جسمي و رواني متفاوتي دارند، تغييرات ناشي از بارداري نيز در خانمها فرق مي كند. مهمترين اين تغييرات عبارتند از:

رحم و افزايش وزن مادر: رحم كه يك كيسه عضلاني و در حالت عادي به شكل يك گلابي است، در حاملگي با رشد جنين به تدريج بزرگتر مي شود تا حدي كه جنين، جفت و كيسه آب را در خود جاي مي دهد. در پايان سه ماهه اول بارداري، رحم به اندازه اي بزرگ است كه در معاينه توسط ماما يا پزشك ، لبه آن در پائين شكم لمس مي شود. در اين مدت وزن برخي از خانم ها ممكن است بعلت تهوع و استفراغ شديد اضافه نشده، حتي كاهش هم داشته باشد كه بعدها با تغذيه مناسب جبران مي شود به تدريج در سه ماهه دوم، با پيشرفت بارداري و بزرگ شدن رحم حاملگي براي اطرافيان نيز نمايان مي شود. در اواخر اين دوره رحم به قدري بزرگ است كه قسمت فوقاني آن را مي توان در بالاي ناف حس كرد. وزن اغلب خانمها در سه ماهه دوم 5-4 كيلوگرم و در سه ماهه سوم6-5 كيلوگرم(حدود500 گرم در هفته) اضافه مي شود.در پايان حاملگي بطور متوسط مادر حدود 13-9 كيلوگرم اضافه وزن خواهد داشت.

خانم عزيز؛ در هر بار مراجعه به كاركنان بهداشتي تاريخ و وزن خود را در اين جدول يادداشت كنيد و در صورتي كه وزن گيري مناسب نداريد با كاركنان بهداشتي مشورت نموده و به توصيه هاي آنان عمل كنيد.

سن حاملگي

تاريخ

وزن

سن حاملگي

تاريخ

وزن

ماه اول تا پايان ماه ششم

ماه هفتم

ماه هشتم

ماه نهم

ماه هفتم

پستان ها: در بارداري پستان ها به تدريج بزرگ و دردناك شده و برآمدگي هاي كوچك اطراف نوك پستان برجسته و هاله اطراف آن تيره رنگ مي شود و با رشد غدد شيري، پستان ها براي شيردهي آماده مي شود، از ماه پنجم به بعد ممكن است ماده زرد و شفافي از پستان خانم باردار ترشح شود. دراين موارد بايد فقط با آب ولرم نوك پستان را شستشو داد.

خلق وخوي: در اوايل دوران بارداري همراه با شروع تغييرات ناشي از حاملگي، معمولاً تغييراتي در خلق وخوي و احساسات برخي از خانمها ديده مي شود كه امري طبيعي است. سه ماهه دوم كه بدن مادر به تغييرات ايجاد شده عادت مي كند، حالت تهوع صبحگاهي و ويار از بين رفته و مادر در وضعيت متعادلي قرار مي گيرد. از آنجائيكه حركات جنين نيز از سه ماهه دوم( حدود ماه پنجم) احساس مي شود اين دوره لذت بخش ترين مرحله حاملگي براي مادر است.

در اواخر حاملگي مادر معمولاً‌ بي حوصله و عجول است و زن و شوهر، هر دو در مورد زايمان و سلامت نوزاد نگران هستند.در اين دوره مادر و پدر مي توانند با متوجه كردن افكار خود به تهيه مقدمات تولد نوزاد اين نگراني ها راكاهش دهند.

پوست: در حاملگي خطوط تيره رنگي روي شكم خصوصاً‌ از ناحيه ناف بطرف پائين تركهائي در پوست شكم وگاهي پستان و رانها ظاهر مي شود كه بعلت تغييرات هورموني در بارداري بوده و طبيعي است. چرب نگهداشتن اين نواحي تا حدي از زياد شدن ترك هاي حاملگي جلوگيري مي كند. همچنين در صورت برخي خانمها، لكه هاي قهوه اي رنگ نامنظم ظاهر مي شود كه آنرا ماسك حاملگي مي گويند.معمولاً بعد از زايمان اين لكه ها ناپديد يا بسيار كم رنگ مي شود.

ماه اول:

تخمك در رحم كاشته مي‌شود.

سلولهاي تخمك براي نقشهاي مختلف متمايز مي‌شوند.

مغز و ستون فقرات شكل ميگي رد.

با پايان ماه اول تخمك به اندازه يك دانه برنج است.

در مادر تغيير خاصي به وجود نيامده است.
ماه دوم:

مادر :

بزرگ شدن و حساس شدن سينه ها.

تكرر ادرار به علت فشار رحم به مثانه.

افزايش ترشحات واژن.

كودك :

تخمك به اندازه 2.5 سانتي متر طول دارد.

مغز و ستون فقرات تقريبا كامل مي‌شود.

اندامهاي بدن به صورت جوانه هايي شروع به رشد مي‌كند.
ماه سوم:

مادر :

تهوع بامدادي ممكن است بوجود بيايد.

اشتها افزايش مي‌يابد.

ممكن ايت بي‌حوصله شود.

شكم احساس سنگيني مي‌كند.

كودك :

هم اكنون تخمك ديگر نام جنين به خود مي‌گيرد.

جنين حدود 7 سانتي متر طول دارد.

ممكن است به صداها پاسخ دهد.

ضربان قلب جنين ممكن است با دستگاه شنيده شود.

ماه چهارم:

مادر :

شكم برجسته مي‌گردد.

آغاز احساس اولين لگدهاي كودك.

بيشترين ميزان تغذيه به كودك منتقل مي‌شود.

در طول اين ماه استفاده از دارو و دخانيات بيشترين خطر را دارد.

كودك :

ممكن است حركت كند و لگد بزند.

گسترش ورنيكس (ماده اي كه بر روي پوست جنين براي محافظت از آن بوجود مي‌آيد.)

بند ناف ضخيم مي‌شود.

جنسيت جنين قابل تشخيص است.
ماه پنجم:

مادر :

پر انرژي تر از قبل مي‌گردد.

در طول روز به استراحت بيشتري نياز دارد.

رحم سنگين مي‌گردد.

ممكن است در طول شب گرفتگي ساق پا ايجاد شود.

كودك :

جنين حدود 30 سانتيمتر طول دارد.

دوره افزايش فعاليت

تنفس و دفع ادرار آغاز مي‌شود.

ماه ششم:

مادر :

به علت فشار به معده احساس ناراحتي مي‌كند.

ورزش به كاهش كمردرد كمك مي‌كند.

اشتها هنوز بيش از حد معمول است.

كودك :

پوست كودك حالت چروكيده دارد.

اگر الان متولد شود نياز به مراقبت و احتياط فراوان دارد.

حركات كودك شديدتر مي‌شود.

به صداها پاسخ مي‌دهد.
ماه هفتم:

مادر :

با افزايش وزن در حين ايستادن مراقب تعادل خود باشد.

دردهاي كاذب آغاز مي شود.

خطوط تيره روي شكم و سينه ها پر رنگ تر مي شود.(ماساژ دادن با روغن هاي مخصوص ممكن است به كم شدن آنها كمك كند)

كودك :

حدود 1.250 كيلو گرم وزن دارد.

اثر انگشت و بقيه اعضا شكل مي‌گيرد.

حركات كمتر مي‌شود.

اگر به دنيا بيايد بسيار نارس است.
ماه هشتم:

مادر :

افزايش دفع ادرار.

به خاطرفشارهاي كودك تنفس سخت مي شود.

سريع خسته مي شود.

به استراحت بيشتر نياز دارد.

كودك :

كودك كامل شكل گرفته.

تغيير وضعيت مي دهد. سر و ته مي شود موهاي نرم كاهش مي يابد.

در صورت تولد احتمال زنده ماندن وجود دارد.

ماه نهم :

مادر :

مادر از لحاظ روحي آمادگي زايمان را دارد.

افزايش دفع ادرار.

بيشتر بايد استراحت كند.

دكتر بايد در جريان همه انقباضات قرار گيرد.

كودك :

داشتن شرايط كامل براي تولد.

ريه ها براي اينكه خودشان عمل دم و بازدم را انجام دهند آماده مي شوند.

چربي بدن حرارت را تنظيم ميكند.

سيستم ايمني براي مبارزه با عفونت آماده ميشود.

1390/6/12 - 4:05 عصر
سوالي داشتم من الان هفته 17 هستم و به خاطر ويار شديدم كندوررادر ماه سوم فقط به مدت 10 روز مصرف كردم, شما فرمودين كندور را از 4 ماهگي به بعد و يا از چهل روزگي مصرف كنيد ,من متوجه منظورتان نشدم منظور شما بعد ازبارداريه يا زمان بارداري؟
1390/6/12 - 4:07 عصر
در زمان بارداري توصيه مي كنند
1390/6/12 - 4:09 عصر
سوالي داشتم من الان هفته 17 هستم و به خاطر ويار شديدم كندوررادر ماه سوم فقط به مدت 10 روز مصرف كردم, شما فرمودين كندور را از 4 ماهگي به بعد و يا از چهل روزگي مصرف كنيد ,من متوجه منظورتان نشدم منظور شما بعد ازبارداريه يا زمان بارداري؟
1390/6/12 - 4:09 عصر
نكاتي مهم در مورد خوراكيها در دوران بارداري

مصرف غذاهاي غني از پروتيين در رشد و نمو بدن جنين و مناسب نگهداشتن عمل جفت بسيار مهم است. علاوه بر پروتيين كافي مقدار زيادي كالري بايد به صورت كربوهيدرات‌هاي پيچيده مانند برنج، نان وحبوبات به بدن برسد.

غذاها نقش اساسي در ساختار و رشد و نمو مغز و سيستم عصبي جنين دارند و يك رژيم عاري از چربي در بارداري اصلا مناسب نيست و اصلا رژيم گرفتن در بارداري به زنان توصيه نمي‌شود.

مادران باردار نبايد از خوردن مواد مغذي كه براي بدنشان ضروري است سرباز بزنند اما لازم است از خوردن بعضي غذاها در اين دوران اجتناب كنند. زماني كه خانمي باردار است، هوس بسياري از غذاها را مي‌كند كه به اصطلاح مي‌گويند ويار كرده اما ممكن است بعضي از اين غذاها براي او و كودكش ضرر داشته باشد.

زنان باردار بهتر است از خوردن غذاهاي زير اجتناب كنند:

ماهي‌هاي رودخانه‌اي يا ماهي‌هايي كه از درياچه‌ها گرفته مي‌شوند.

اين ماهي‌ها ممكن است با باكتري‌ها يا مواد شيميايي آلوده شده باشد قبل از خريد ماهي از فروشگاه‌ها از سلامت آن تعيين پيدا كنيد و ماهي‌ را از جاهاي مطمئن كه مراكز بهداشتي بر سلامت آنها نظارت دارد تهيه كنيد.

ازخوردن گوشت‌هاي خام بپرهيزيد.

زنان باردار بايد از خوردن تخم‌مرغ خام و يا غذاهاي دريايي و مرغ و گوشت نپخته پرهيز كنند. غذاهاي گوشتي نپخته ممكن است با انواع باكتري‌ها يا ويروس‌ها آلوده شده باشد. هميشه براي اطمينان از پخت كامل غذا از يك دماسنج استفاده كنيد.

از خوردن غذاهايي مانند هات‌داگ و گوشت‌هاي فرآيند شده مانند سوسيس و كالباس بپرهيزيد.

اين غذاها هم ممكن است آلوده به ماده بيماري‌زاي به نام ليستريا مونوسيتوژن باشد كه ممكن است بيماري به نام ليستوريوزيس را ايجاد كند. در نتيجه ابتلاي زن باردار به اين عامل بيماري‌زا ممكن است سقط و مرده‌زايي را ايجاد كند.

توكسوپلاسموز نوعي عفونت انگلي است كه براي جنين مشكل ساز است.

در دوران بارداري، از خوردن گوشت خام و دست زدن به مدفوع گربه جدا خودداري كنيد. براي كارهاي باغباني نيز حتما از دستكش استفاده كنيد.

استفاده از الكل و كافئين در دوران بارداري مضر است.

نشانگان مرگ الكل عارضه‌اي است كه نشانه‌هاي آن تاخير رشد جنين در رحم، نقص ساختماني اجزاي صورت و دستگاه عصبي مركزي در جنين است.مصرف قهوه، شكلات و چاي نيز كه حاوي كافئين هستند بايد محدود شود.

اگر از رژيم غذايي درستي پيروي كنيد، مواد غذايي مورد نياز بدن خود و جنين را تأمين خواهيد كرد. وعده‌هاي غذايي زن باردار بايد شامل هر پنج گروه ماده غذايي اصلي باشد. رژيم غذايي روزانه شما بايد شامل حبوبات سبزي، ميوه، شير و لبنيات و مواد پروتييني باشد كه بهترين رژيم غذايي داراي ميزان چربي پايين و ميزان فيبر بالاست.

تا مي‌توانيد آب بياشاميد.

مصرف زياد مايعات در طول بارداري به بدن شما در تحمل افزايش حجم خونِ در گردش كمك مي‌كند. حداقل روزي ۶ تا ۸ ليوان آب، آب‌ميوه يا شير بنوشيد. يكي از نشانه‌هاي مصرف كافي مايعات، رنگ ادرار است. ادرار زن باردار بايد بيرنگ يا به رنگ زرد بسيار كمرنگ باشد.

از مصرف غذاهاي غير پاستوريزه مانند شير و پنير و آب ميوه بپرهيزيد.

مواد لبني غير پاستوريزه ممكن است با باكتري‌هاي بيماري‌زا آلوده باشند. همچنين اين زنان بايد از مصرف غذاهاي آلرژي‌زا پرهيز كنند. بر اساس تاريخچه خانوادگي مثبت از آلرژي‌ها، كودك شما هم ممكن است در معرض خطر آلرژن‌ها قرار گيرد. بنابراين اگر فردي را در خانواده داريد كه به غذاي خاصي حساسيت دارد شما هم از خوردن آن غذا اجتناب كنيد. غذاهايي مانند بادام‌زميني و باقلا در دوران بارداري ممكن است موجب حساسيت در شما و فرزندتان شود

استرس مادران باعث بيش فعالي ( هيپراكتيوتيي ) نوزادان ميشود

قد و هوش :

امروزه اين مسئله مورد توجه و علاقه شديد والدين قرار گرفته است. در يك تحقيق كه در موسسه كارولينا در سوئد انجام گرفت و 1400 نفر فرد متولد 1970 مورد بررسي قرار گرفتند و ميزان قد اين افراد در سنين 22 ماهگي و 5 سالگي اندازه گيري و از تمام آنها در سن 10 سالگي آزمون ادراكي استاندارد گرفته شد و مشخص شد كودكاني كه قد كوتاهتري دارند در آزمونهاي هوش نمرات كمتري از همسالان قد بلندتر خود بدست مي آورند. پزشكان متعتقدند استرس و فشار رواني مي تواند روي رشد مناطقي از مغز كه نقش بيشتري در حافظه و يادگيري دارند تاثير منفي بگذارد.

استرس مادران باعث بيش فعالي ( هيپراكتيوتيي ) نوزادان ميشود :

تحقيقات نشان داده مادران پراسترس ، بررفتارهاي كودكان خود بيش از حد حساس مي شوند. استرس والدين ، مشكلات روحي و رواني و ساير خصوصيات شخصيتي ، بلافاصله بعد از تولد روي رفتار و هيجانات كودك ، تاثير زيادي دارد.

از فوايد ديگر تغذيه كودكان با شير مادر :

پزشكان بيمارستان كودكان " بوت هال " منچستر طي مطالعه اي كه شامل شش تحقيق بين سالهاي 1996 تا 2004 انجام گرفته بود دريافتند كودكاني كه به هنگام شروع مصرف مواد غذايي حاول گلوتن ، شير مادر نيز مي خورند ، 52 درصد كمتر به بيماري سلياك مبتلا مي شوند. احتمالاً شير مادر جذب گلوتن را در بدن كودكان محدود مي كند.

غذاي كمكي براي كودك شيرخوار

بهترين سن شروع غذاي كمكي پس از پايان ماه ششم زندگي كودك است زيرا بعد از اين زمان نيازهاي غذايي كودك فقط با شير مادر تامين نمي شود و دستگاه گوارش شيرخوار توانايي هضم و جذب غذاهاي نيمه جامد را پيدا مي كند.

غذاي كمكي مناسب براي كودك بايد تميز و بهداشتي تهيه شود، نرمي آن متناسب با سن كودك تغيير كند، حتي الامكان به طور تازه تهيه شود و مقوي و مغذي باشد.موادي كه انرژي غذا را بيشتر مي كنند: �روغن �ها داراي انرژي هستند و افزودن مقدار كمي روغن به غذاي كودك به خصوص كودكي كه آهسته رشد مي كند توصيه مي شود چون انرژي روغن نسبت به موادغذايي ديگر بيشتر است و روغن ها مثل كره، روغن زيتون و روغن مايع بدون اضافه كردن حجم غذا، انرژي غذا را بيشتر مي كنند ضمن اين كه روغن باعث نرم شدن غذا مي شود و خوردن آن را براي شيرخوار راحت تر مي كند.

�قند و شكر� هم انرژي زا هستند ولي مصرف آن براي شيرخوار زير يك سال توصيه نمي شود چون ذائقه او به طعم شيرين عادت مي كند و زمينه براي بروز مشكلاتي نظير چاقي در بزرگسالي فراهم مي شود.

موادي كه علاوه بر انرژي، پروتئين غذا را بيشتر مي كنند:

براي افزايش پروتئين غذا حتي الامكان كمي گوشت به غذاي شيرخوار اضافه كنيد مي توانيد انواع حبوبات مانند نخود، لوبيا و عدس را به طور كامل پخته و بعد از ماه هشتم به غذاي شيرخوار اضافه كنيد.به غذاي شيرخوار تخم مرغ اضافه كنيد به طور مثال تخم مرغ آب پز را داخل سوپ پس از طبخ بريزيد و يا آن را با كمي شير مخلوط و نرم كنيد و به شيرخوار بدهيد (تا قبل از يك سالگي از دادن سفيده تخم مرغ خودداري كنيد).مواردي كه ويتامين ها (A و C) و املاح آهن، روي و كلسيم غذا را بيشتر مي كند:

انواع سبزي هاي با برگ سبز مانند جعفري، شويد و گشنيز را كه داراي ويتامين A، C و آهن هستند به غذاي شيرخوار اضافه كنيد.از انواع سبزي هاي زرد و نارنجي رنگ مانند هويج و كدو كه داراي ويتامين A هستند در غذاي شيرخوار استفاده كنيد.جوانه غلات و حبوبات داراي انرژي، پروتئين، ويتامين و املاح هستند. از قبل جوانه گندم، ماش يا عدس را تهيه و پودر كنيد و در انتهاي طبخ داخل غذا بريزيد هم چنين مي توانيد جوانه تازه را له و پس از خشك كردن جوانه آن را پودر و به غذاي شيرخوار اضافه كنيد.

به نوزاد آب قند ندهيد
محققان توصيه مي كنند حتي اگر كودكتان دل درد داشت نيز به او آب قند ندهيد،چرا؟
آب قند در افزايش وزن نوزاد نقشي ندارد؛ اگرچه ممكن است موقتاً جلوي گريه نوزاد گرسنه را بگيرد. نوزاداني كه فقط شير مادر مي‌خورند افزايش وزن بهتري نسبت به نوزاداني كه همراه شيرمادر آب قند هم مي‌خورند، دارند.

اگر به مدت طولاني به نوزاد خود آب‌قند بدهيد چهره نوزاد شما به ظاهر، اصطلاحاً �تپل� مي‌شود. اما اين گونه‌هاي پف‌آلود نه تنها دليل سلامت نوزاد نيست بلكه نشان از سوءتغذيه او دارد و همچنين اين نوزادان معمولاً در قسمت سرين و پاها دچار سوختگي مي‌شوند.

آب قند به دليل شيريني جلوي اشتهاي نوزاد را مي‌گيرد و ممكن است نوزاد شيريني آب قند را به شيريني شير مادر ترجيح داده و از خوردن شيرمادر امتناع كند.

علاوه بر اين چون آب قند معمولاً با شيشه و پستانك به نوزاد داده مي‌شود، ممكن است نوزاد راحت‌طلب سرپستانك را به زحمت مكيدن سينه مادر ترجيح دهد. نيز برخلاف تصور برخي، آب قند هم باعث افزايش زردي نوزاد زرد و هم باعث افزايش نفخ و دل درد او خواهد شد.

آيا فرزند دختر مي خواهيد؟

پژوهشگران مي‌گويند: اگر مي‌خواهيد صاحب فرزند دختر بشويد مصرف نمك و موز را ترك كنيد و در عوض به رژيم غذايي خود لوبيا و پنير سفت را اضافه كنيد.

محققان دانشگاه ماستريچ در هلند در اين پژوهش دريافته‌اند: زناني كه قصد بارداري دارند و ترجيح مي‌دهند فرزندشان دختر باشد بايد مصرف مواد غذايي غني از سديم و پتاسيم مثل زيتون‌ها، ماهي دودي، پنير آبي، سيب زميني، گوشتهاي فرآوري شده، نان و پاستا را كاهش داده و در عوض روي مواد غذايي غني از كلسيم و منزيم متمركز شوند.

به گزارش روزنامه ديلي ميل، مواد غذايي حاوي مقادير بالاي كلسيم شامل ماست، پنير سفت، ماهي آزاد كنسروي، اسفناج، بادام،‌ جو، كلم بروكلي و پرتقال هستند. همچنين حبوبات مثل لوبيا و غلات سبوس‌دار حاوي مقادير زيادي منيزيم هستند.

اين محققان تاكيد كردند كه رژيم غذايي پدر هيچ تاثيري روي جنسيت كودك ندارد.

پژوهشگران در اين تحقيق ۵ ساله ۱۷۲ زن اروپاي غربي از ۲۳ ساله تا ۴۲ ساله را تحت مطالعه و بررسي قرار دادند و به اين نتايج علمي دست يافته‌اند.

يك بارداري چند بار سونوگرافي مي خواهد؟

●يكي از پزشكان در اين باره مي گويد:

سونوگرافي هاي افراطي به سلامت جنين لطمه مي زند براي يك خانم باردار، هيچ چيزيلذت بخش تراز ديدن و شنيدن صداي قلب جنيني كه در رحم اش در حال رشد است، نيست. خيلي از مادران باردار دوست دارند در فواصل كوتاه، عكس جنين خود را بر صفحه مانيتور ببينند و از سلامت او مطمئن شوند....

حتي گاهي اين امر به سرگرمي تجملاتي تبديل مي شود و خانم هاي باردار هر ماه با مراجعه به پزشك مي خواهند عكسي از فرزندشان تهيه كنند و آن را قبل از آغاز عكس هاي نوزادي در آلبوم بگذارند و تاريخ بزنند تا در آينده فرزندشان بتواند عكس هاي دوران جنيني خود را هم ببيند.

با اين همه، بايد گفت گرچه با پيشرفت علم، سونوگرافي اين امكان را ايجاد كرده كه پزشك بتواند جنين را ديده و از سلامت او آگاهي كسب كند، اما انجام غير ضروري و بيش از حد آن نيز مي تواند مشكلاتي براي جنين پيش آورد. براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد تعداد دفعات لازم سونوگرافي در دوران بارداري و مضرات انجام بيش از حد آن گفتگويي با دكتر آزيتا صفارزاده، متخصص زنان و زايمان، انجام داده ايم.

▪ انجام چند بار سونوگرافي در طول دوران بارداري الزامي است؟

ـ چهار مرتبه.

بار اول در ابتداي بارداري براي آنكه مشخص شود بارداري در داخل رحم است يا خارج از آن. بار دوم در هفته ۱۲ است؛ بار سوم در هفته ۲۲ و بار چهارم در هفته ۳۲.

▪ در هر سونوگرافي چه مسايلي بررسي مي شود؟

ـ اين بستگي به سن جنين دارد. در سونوگرافي كه در ابتداي بارداري انجام مي شود پزشك مي خواهد مطمئن شود بارداري در داخل رحم اتفاق افتاده يا خارج از رحم است. در هفته ۱۲ جنين بسيار شبيه به نوزاد است و پزشك، اندام هاي متفاوتي مانند پشت گردن، بيني، معده، مثانه، شكل و فرم سر و متقارن بودن اعضا را چك مي كند.

در اين هفته به وضوح صداي قلب جنين شنيده مي شود. آنچه براي پزشك بيش از هر چيز ديگري مهم است اندازه گيري قد جنين از نوك سر تا پايين باسن است تا بتواند سن دقيق بارداري را اعلام كند.

نكته بعدي اندازه گيري عرض گردن است كه اگر بالاتر يا مساوي با ۳ ميلي ليتر باشد، پزشك آزمايش آمنيوسنتز (نمونه برداري از پرزهاي جنيني شناور درون مايع آمنيون) تجويز مي كند تا احتمال وجود هرگونه آنرمالي كروموزمي شناخته شود. در هفته بيست و دوم بارداري جنين از بالا تا پايين چك مي شود. آنچه بيش از هر چيز ديگري مورد توجه پزشك است، مشاهده اندام هاي داخلي به ويژه قلب و سر است.

پزشك همچنين ميزان رشد جنين و كيفيت تبادلات بين مادر و جنين به كمك بند ناف و جفت و مايع آمنيوني را هم چك مي كند. در اين هفته آنچه بر صفحه مانيتور مشخص مي شود، جنيني است كه مدام حركت مي كند و تمام اندام هاي او شكل گرفته است. همچنين زمان ايده آلي براي فهم اين موضوع است كه جنين شما دختر است يا پسر. در هفته ۳۲ بارداري بررسي اندام هاي مغزي اهميت زيادي پيدا مي كند و اينكه رشد جنين در حد طبيعي است يا خير. در واقع در اين هفته جنين شما بزرگ شده و جاي كمتري براي حركت دارد. به همين دليل آنچه شما در صفحه مانيتور مشاهده مي كنيد، چندان قابل تشخيص از هم نيست چون اندام هاي جنين در هم جمع شده است.

▪ در چه شرايطي بيش از اين ۴ مرتبه سونوگرافي تجويز مي شود؟

ـ در صورتي كه مشكلي در سونوگرافي ديده شود يا خانم باردار مبتلا به فشار خون يا ديابت يا بيماري هاي ديگر باشد يا احتمال كوچك بودن جنين داده شود يا بارداري چندقلو باشد، لازم است تعداد سونوگرافي ها بيشتر شود.

▪ در اين شرايط معمولا در كدام هفته ها تعداد سونوگرافي ها بيشتر مي شود؟

ـ معمولا در سنين بالاتر بارداري و نزديك به پايان بارداري (بين ۲۸ تا ۳۶ هفتگي) احتمال تكرار سونوگرافي به فاصله ۲ تا ۳ هفته بسيار زياد است.

▪ آيا انجام بيش از حد سونوگرافي هم مي تواند مضر باشد؟

ـ بله؛ نبايد اين را فراموش كرد كه سونوگرافي به هر حال از جنس امواج است و مي تواند جنين را گرم كند و در صورتي كه به دلايلي پزشك تعداد سونوگرافي بيشتري تجويز كند، انجام سونوگرافي دوبعدي بلااشكال است اما به ويژه سونوگرافي سه بعدي و چهاربعدي كه در آن از چند جهت به جنين اشعه تابانده مي شود، مي تواند سبب بالا رفتن درجه حرارت جنين شود و در سنين پايين بارداري انجام آن اصلا توصيه نمي شود؛ چون سبب داغ شدن قلب جنين خواهد شد. سونوگرافي نوعي تكنولوژي است كه فقط در شرايط لازم بايد مورد استفاده قرار بگيرد.

نكاتي در مورد رانندگي در دوران بارداري

اين روزها اگر تعداد رانندگان خانم بيشتر از آقايان نباشد، كمتر هم نيست. بيشتر خانم ‌ها ترجيح مي ‌دهند ماشين شخصي داشته باشند و حتي در دوران بارداري هم خودشان رانندگي كنند؛ اما اين كار بر خلاف نظر پزشكاني است كه اعتقاد دارند خانم‌ها بايد در دوران بارداري، دور رانندگي را مخصوصا در سه ماهه سوم حاملگي خط بكشند.

در هر صورت، اگر شرايط زندگي‌تان به نحوي است كه مجبوريد خودتان در زمان بارداري رانندگي كنيد، بد نيست با مرور اين متن سعي كنيد رانندگي را براي خودتان و جنين‌تان كم‌ خطرتر كنيد.

كمربند ايمني را حتما ببنديد

يك خانم باردار به هيچ عنوان نبايد از بستن كمربند ايمني به بهانه بزرگ بودن شكم يا فشار آمدن به جنين خودداري كند. شما چه راننده باشيد و چه روي صندلي كنار راننده نشسته باشيد، بايد براي محافظت از جان خود و فرزندتان هنگام ترمزهاي ناگهاني و حتي تصادف‌ها، كمربند ايمني‌تان را ببنديد.
همچنين استفاده از كمربند ايمني سبب مي‌شود كه يك فاصله معقول بين شكم مادر باردار و فرمان ماشين به وجود آيد و وقتي كمربند بسته باشد، ديگر راننده نمي‌تواند بيش از اندازه بدن‌اش را به سمت جلو متمايل كند و باعث شود كه فرمان بيش از حد به شكم‌اش فشار بياورد.

راستي، حواس‌تان باشد كه در طول مدت بارداري شما فقط مسوول حفظ سلامت خودتان نيستيد، بنابراين براي حفظ سلامت خود و جنين‌تان، حتي اگر روي صندلي‌ عقب ماشين هم نشسته ايد، از بستن كمربند ايمني غافل نشويد.

بهترين حالت بستن كمربند ايمني براي يك خانم باردار اين است كه بخش پاييني كمربند را زير شكم و روي استخوان‌هاي لگن و بخش بالايي آن را هم بين سينه‌هايش قرار دهد و از بستن بخش پاييني رو و بالاي شكم و بخش بالايي روي گردن و زير بازوها خودداري كند. اگر هم احساس كرديد كه بخش پاييني كمربند اذيت‌تان مي‌كند، يك بالشتك نازك پنبه‌اي تهيه كنيد و آن را بين كمربند و بدن‌تان قرار دهيد.

استفاده از كيسه هوا هم ضروري است

يكي از خطاهاي رايج در دوران بارداري،‌ از كار انداختن سيستم خودكار باز شدن كيسه هوا هنگام تصادفات رانندگي است. اما بهتر است بدانيد كه استفاده از كيسه هوا هم به اندازه كمربند ايمني ضروري و مهم است. فقط كافي است كه در استفاده از آن يك نكته كوچك را رعايت كنيد.

در دوران بارداري چه خودتان رانندگي كنيد و چه در صندلي كنار راننده بنشينيد، بهتر است صندلي‌تان را جوري تنظيم كنيد كه بيشترين فاصله را نسبت به داشبورد داشته باشيد، اين طوري هنگام تصادف و ضربه‌هاي ناگهاني وقتي كيسه هوا باز مي‌شود، باعث حفاظت از سلامت شما و فرزندتان مي‌گردد، نه فشار آمدن به جنين و به دردسر افتادن شما.

در ماه‌هاي آخر بارداري رانندگي نكنيد
حتي اگر شما هيچ مشكل خاصي هم در طول دوران بارداري نداشتيد، بهتر است از رانندگي كردن در سه ماهه آخر بارداري خودداري كنيد. احساس خستگي و خواب‌آلودگي در ماه‌هاي آخر بارداري به خاطر افزايش دماي بدن يكي از دلايل توصيه به عدم رانندگي در اين ماه‌ها است. يكي ديگر از دلايلي كه سبب مي‌شود پزشكان، رانندگي را در سه ماهه سوم بارداري ممنوع كنند اين است كه قرار گرفتن پاها در يك حالت خاص سبب گرفتگي عضلاني و ورم كردن آنها مي‌شود. بنابراين ممكن است شما ساعت‌ها در ترافيك بمانيد و پاهاي‌تان با ثابت ماندن دچار گرفتگي شوند و در نتيجه به راحتي نتوانيد در مواقع ضروري از كلاچ و ترمز استفاده كنيد و به دردسر بيفتيد.

اگر مي‌خواهيد در دوران بارداري رانندگي كنيد …

اگر به هر دليلي مجبور به رانندگي در دوران بارداري هستيد، اين نكات را رعايت كنيد:

* شب‌ها رانندگي نكنيد.

* وقتي پشت چراغ قرمز يا در ترافيك گير كرديد، پاها و زانوهايتان را تكان دهيد و بچرخانيد.

* اگر مسيرتان طولاني است، هر نيم ساعت يك بار ماشين را نگه داريد، پياده شويد و ۵ دقيقه راه برويد و حركات كششي انجام دهيد.

* از صحبت كردن با تلفن همراه حتي با هندزفري و سر و كله زدن با راديوپخش حين رانندگي خودداري كنيد.

* اگر فرزند ديگري داريد و او هنگام رانندگي شما، در حال غرغر كردن ست، يا سر به سرش نگذاريد يا كناري پارك كنيد و بعد از حل شدن مشكل‌تان به رانندگي ادامه دهيد.

* به هيچ عنوان در ده روز آخر بارداري رانندگي نكنيد.

* يبوست يكي از عوارض رانندگي‌هاي مداوم و هر روزه در دوران بارداري است. بنابراين هميشه يك بطري آب و چند ميوه ي آب‌دار در ماشين بگذاريد و حين رانندگي از خوردن‌ آنها غافل نمانيد.

* در طول دوران بارداري، از روز اول تا آخر، تنها و با ماشين شخصي‌تان به مسافرت نرويد.

* اگر مدام تهوع و سرگيجه داريد، رانندگي نكنيد.

* اگر كمردرد ناشي از بارداري داريد، دور رانندگي را خط بكشيد.

* هنگام رانندگي به سمت جلو متمايل نشويد و كاملا صاف به صندلي تكيه دهيد.

* صندلي‌تان را تا جايي كه مي‌توانيد از فرمان ماشين دور كنيد.

* هميشه تلفن همراه‌تان كنارتان باشد تا بتوانيد در مواقع ضروري از افراد خانواده يا اورژانس كمك بگيريد.
* اگر قرار است به روش سزارين زايمان كنيد، يك هفته قبل از زايمان رانندگي نكنيد.

* براي جلوگيري از كمردرد، يك بالشتك كوچك پنبه‌اي پشت كمرتان قرار دهيد.

* اگر سابقه سقط جنين داريد، به هيچ عنوان رانندگي نكنيد.

* اگر از هر نوع مشكلي در دوران بارداري رنج مي‌بريد، بهتر است قبل از اقدام به رانندگي با پزشك خود مشورت كنيد.

* سعي كنيد كارت خون و كارت ويزيت پزشك‌تان را هميشه همراه داشته باشيد تا اگر اتفاقي افتاد، ديگران بتوانند بهتر به شما كمك كنند.

* اگر تصادف كرديد، حتما به پزشك مراجعه كنيد، زيرا ممكن است در اثر تكان‌هاي شديد حين تصادف، جفت از رحم جدا شده باشد و شما مجبور به زايمان زودرس شويد.

چه سني براي باردار شدن مناسب است

بهترين شرايط براي بچه دار شدن، زماني است كه هر دو نفر كاملاً راغب باشند و شرايط زندگي شان ثابت و پايدار باشد. اما اگر بخواهند مدت زيادي صبر كنند تا اين شرايط فراهم شود، ممكن است با مشكلات ديگري از جمله عدم باروري روبه رو شوند.

براي بچه دار شدن برنامه ريزي مي كنيد:
اين برنامه ريزي را با يك مشاوره پيش از بارداري شروع كنيد.

من بچه مي خواهم: چگونه فرصت ها را براي فرزندانتان افزايش مي دهيد

بارداري و راه حل ها: خطرهايي كه جنين را تهديد مي كند

" زمان مناسب" كاملاً نسبي است
سن بچه دار شدن براي زنان اهميت دارد و بهتر است تا قبل از 35 سالگي بچه دار شوند زيرا علم نمي تواند براي همه چيز چاره اي داشته باشد!

همچنين، كاهش قدرت باروري حقيقتي است كه حتي زنان كاملاً سالم را قبل از 35 سالگي هم غافلگير مي كند. حتي اگر تمامي شرايط مناسب باشد، شانس بچه دار شدن هيچ وقت 100 درصد نيست.

متخصصان معتقدند كه در بهترين شرايط ( زوج جوان و سالم با رابطه اي مناسب) احتمال بارداري تا قبل از 25 سالگي 25 درصد، تا 35 سالگي 21درصد و تا چهل سالگي 6 درصد است.

با افزايش سن، قدرت باروري زنان و همچنين تمايل شان به بچه دار شدن كاهش مي يابد. زايمان زنان بالاي چهل سال به بيش از 3 درصد نمي رسد. ( زنان بالاي چهل و سه سال 6 درصد و بالاي چهل و شش سال 1 درصد)

تخمدان ها عمر زيادي ندارند!
در سن چهل سالگي همچنان مي توان احساس جواني داشت كه دور از حقيقت هم نيست ولي اين موضوع براي تخمدان ها صدق نمي كند.

زيرا در اين سن تخمدان ها تقريباً روزهاي آخر عمرشان را به سر مي برند. مطمئناً، برخي زنان در زمينه قدرت باروري خوش شانس تر از بقيه اند: هرگاه بخواهند بچه دار مي شوند ( كافيست كه اقدامات پيشگيرانۀ بارداري را متوقف كنند) و حتي در چهل سالگي هم تخمدان هايشان به خوبي فعاليت دارند. اما فريب دادن خود، بيهوده است، اين روندِ طبيعي نيست.
و هر زني دورۀ خاصي را براي تخمك گذاري به نحو مطلوب دارد. زنان سيگاري شانس بسيار كمتري براي بارداري دارند زيرا سيگار دشمن شناخته شدۀ تخمدان ها و بارداري است.

اختلافات بسيار در قدرت باروري
زناني كه در چهل سالگي براي اولين بار بچه دار مي شوند تجربه اي غم انگيز را پشت سر مي گذارند: در واقع به هيچ وجه نمي توان گفت كه زنان در 25 سالگي اين ناراحتي ها را براي باردار شدن ندارند ولي تفاوتي وجود دارد: اگر آنها در 25 سالگي با اين مشكلات روبه رو شوند "روش هاي كمكي پزشكي زايمان" احتمال موفقيت بيشتري نسبت به 15 سال ديرتر خواهد داشت.

آمارها نيز روشن اند: يك زن 30 تا 35 ساله كه از "روش هاي كمكي پزشكي زايمان" استفاده مي كند، 50 درصد احتمال باردار شدن در يك دوره معين را دارد. اما بعد از 40 سالگي احتمال موفقيت در اين روش ها به حد زيادي پايين مي آيد.

برخي " شاهكارهاي پزشكي" براي مادراني كه سن مادربزرگ ها را دارند باعث مي شود كه عكس اين مطلب را بيانديشيم. نبايد فراموش كرد كه اين مادران يائسه كه تيتر خبرها و مجلات مي شوند، فقط به لطف تخمك هاي يك زن بسيار جوان تر موفق به اين كار شده اند. در واقع آنها از تخمك هاي خود استفاده نكرده اند!

تصور كردن اين كه كه ديگر زمان زيادي براي مادر شدن وجود ندارد و توانايي هاي علم پزشكي هم نا محدودند تؤام با رفتن به استقبال يك بارداري همراه با دلسردي و نااميدي خواهد بود.

اگر اين زنان و همسرانشان اين واقعيت ناخوشايند را مي دانستند، احتمالا بچه دار شدن را به تعويق نمي انداختند. متخصصان باروري حقيقت ناراحت كننده اي را آشكار مي كنند: آنها در مي يابند كه اين زوج هاي نااميد از بچه دار شدن كه سال هاست دارند با هم زندگي مي كنند، به دليل عدم اطلاع كافي، زمان بچه دار شدن شان را به تعويق انداخته اند.

اين نوشيدني براي خانوم هاي باردار ممنوع است

محققان در يك پژوهش جديد تاكيد كردند: زنان باردار بايد از مصرف نوشيدني‌هاي رژيمي خودداري كنند.

كارشناسان اعلام كرده‌اند كه اين نوشيدني‌ها ممكن است حاوي شيرين كننده‌هاي مصنوعي باشند كه مصرف آنها احتمال زايمان زودرس و پيش از موعد را افزايش مي‌دهد.

اين تحقيق كه روي 60 هزار زن باردار در دانمارك انجام گرفته، نشان داده است: زناني كه از نوشيدني‌هاي رژيمي و بدون الكل استفاده مي‌كنند بيشتر در معرض زايمان زودرس هستند.

به گزارش هلت دي نيوز، ‌اين تحقيق حاكيست، احتمال زايمان پيش از موعد در زنان بارداري كه يك وعده در روز از اين نوشيدني‌ها استفاده مي‌كنند، 38 درصد و در زناني كه چهار وعده در روز از اين نوشابه‌ها مي‌نوشند، 78 درصد بيشتراست.
محققان مي‌گويند: احتمالا شيرين كننده مصنوعي در بدن تجزيه شده و تبديل به مواد شيميايي مي‌شوند كه ممكن است رحم را تغيير دهند.

1390/6/12 - 4:10 عصر
چه كار كنيم تا جنين زيبا شود؟

.چه عواملي در رنگ مو ، پوست و چشم نوزاد اثر دارد؟ ***

بسياري از صفات جسمي و روحي كودك وراثتي مي باشد اما استفاده بعضي از ميوه ها ، سبزي ها و غذاها مي تواند در بعضي از صفات كودك اثر گذارد .

به گزارش ايونا ، رنگ پوست نوزاد ، بهترين معرف كبد و غدد داخلي مادر است .
بنابراين براي اين كه فرزندانتان رنگ و روي خوبي داشته باشد و كبدش هم سلامت باشد در هنگام آبستني به سراغ دوستان كبد برويد بهترين دوست كبد ، روغن زيتون است .

غير از روغن زيتون ، روغن ماهي ، كره ، روغنهاي نباتي ، خيار ، كاهو ، كاسني ، هويج زرشك ، عناب و نعناي دم كرده براي خوش آب و رنگ شدن نوزاد فوق العاده موثر است .

خوردن ميوه و سبزي هايي كه ويتامين ث دارند در رنگ طفل موثر است و آنان را زيبا مي كند .

رنگ خفه و تيره
خوردن غذاهاي مانده و فاسد ، مخصوصا گوشتي كه توليد مسموميت مي نمايد ، رنگ نوزاد را تيره و مايل به زرد مي كند .
پر خوري و علاقه به خوردن غذاهاي يكنواخت رنگ كودك را تيره و خفه و مايل به زردي مي نمايد .
استنشاق دود زغال ، سيگار كشيدن و حتي در اتاقهاي پر جمعيت نيز در تيرگي رنگ نوزاد دخالت دارد .
رنگ مو

1)براي آن كه نوزاد موي مشكي داشته باشد :
براي مشكي شدن موي سر نوزاد ويتامين د لازم است .
بنابراين استفاده از حرارت آفتاب در حد متعادل و خوراكي هاي كه ويتامين هاي آن را دارند مي تواند در مشكي شدن موي اثر بگذارد و نيز استفاده از غذاهايي كه داراي مواد گوگردي هستند .
خوشبختانه گوگرد در اغلب غذاها مخصوصا پياز ، سفيده تخم مرغ ، كلم ، خيار ، ترب به مقدار كافي موجود است ، افراط در خوردن شنبليله نيز مو را مشكي مي كند .

1) براي خرمايي شدن موي نوزاد :
وقتي مادر ويتامين به قدر زياد داشته باشد و از ويتامين آ به مقدار زياد استفاده كند موي نوزادش خرمايي مي شود .
خوردن روغن ماهي هنگام حاملگي به اين موضوع كمك مي كند .

3)براي اين كه نوزاد سرخ مو شود :
وقتي آفتاب به سر و بدن مادر نرسد و مصرف ويتامين ها علي الخصوص ويتامين د كم باشد موي نوزاد سرخ خواهد شد پوست اين اطفال چربي كمتري دارد .

2) بور شدن موي سر نوزاد :
وقتي به علل زير ويتامين د به جنين نرسد موي او بور مي شود
- مادر زياد استحمام نمايد
- مادر به قدر كافي از نور آفتاب استفاده نكند
- نطفه كمي عليل بوده يا متعلق به يك مرد الكلي باشد و يا آميزش به هنگام مستي پدر باشد و يا مادر الكلي باشد .
- نطفه متعلق به يك مرد پير بوده يا اساسا نيروي ج * ن * س * ي كافي نباشد .
پارسي طب
1390/6/12 - 4:10 عصر

.چه عواملي در رنگ مو ، پوست و چشم نوزاد اثر دارد؟ ***

بسياري از صفات جسمي و روحي كودك وراثتي مي باشد اما استفاده بعضي از ميوه ها ، سبزي ها و غذاها مي تواند در بعضي از صفات كودك اثر گذارد .

به گزارش ايونا ، رنگ پوست نوزاد ، بهترين معرف كبد و غدد داخلي مادر است .
بنابراين براي اين كه فرزندانتان رنگ و روي خوبي داشته باشد و كبدش هم سلامت باشد در هنگام آبستني به سراغ دوستان كبد برويد بهترين دوست كبد ، روغن زيتون است .

غير از روغن زيتون ، روغن ماهي ، كره ، روغنهاي نباتي ، خيار ، كاهو ، كاسني ، هويج زرشك ، عناب و نعناي دم كرده براي خوش آب و رنگ شدن نوزاد فوق العاده موثر است .

خوردن ميوه و سبزي هايي كه ويتامين ث دارند در رنگ طفل موثر است و آنان را زيبا مي كند .

رنگ خفه و تيره
خوردن غذاهاي مانده و فاسد ، مخصوصا گوشتي كه توليد مسموميت مي نمايد ، رنگ نوزاد را تيره و مايل به زرد مي كند .
پر خوري و علاقه به خوردن غذاهاي يكنواخت رنگ كودك را تيره و خفه و مايل به زردي مي نمايد .
استنشاق دود زغال ، سيگار كشيدن و حتي در اتاقهاي پر جمعيت نيز در تيرگي رنگ نوزاد دخالت دارد .
رنگ مو

1)براي آن كه نوزاد موي مشكي داشته باشد :
براي مشكي شدن موي سر نوزاد ويتامين د لازم است .
بنابراين استفاده از حرارت آفتاب در حد متعادل و خوراكي هاي كه ويتامين هاي آن را دارند مي تواند در مشكي شدن موي اثر بگذارد و نيز استفاده از غذاهايي كه داراي مواد گوگردي هستند .
خوشبختانه گوگرد در اغلب غذاها مخصوصا پياز ، سفيده تخم مرغ ، كلم ، خيار ، ترب به مقدار كافي موجود است ، افراط در خوردن شنبليله نيز مو را مشكي مي كند .

1) براي خرمايي شدن موي نوزاد :
وقتي مادر ويتامين به قدر زياد داشته باشد و از ويتامين آ به مقدار زياد استفاده كند موي نوزادش خرمايي مي شود .
خوردن روغن ماهي هنگام حاملگي به اين موضوع كمك مي كند .

3)براي اين كه نوزاد سرخ مو شود :
وقتي آفتاب به سر و بدن مادر نرسد و مصرف ويتامين ها علي الخصوص ويتامين د كم باشد موي نوزاد سرخ خواهد شد پوست اين اطفال چربي كمتري دارد .

2) بور شدن موي سر نوزاد :
وقتي به علل زير ويتامين د به جنين نرسد موي او بور مي شود
- مادر زياد استحمام نمايد
- مادر به قدر كافي از نور آفتاب استفاده نكند
- نطفه كمي عليل بوده يا متعلق به يك مرد الكلي باشد و يا آميزش به هنگام مستي پدر باشد و يا مادر الكلي باشد .
- نطفه متعلق به يك مرد پير بوده يا اساسا نيروي ج * ن * س * ي كافي نباشد .
پارسي طب
1390/6/12 - 4:12 عصر
پيامبر اسلام " ( ص ) فرمودند :

" زنان آبستن در آخرين ماههاي بارداري خرما بخورند تا فرزاندانشان خوش اخلاق و بردبار شوند "(1)

و همچنين فرمودند : " به زنان آبستن سفارش كنيد به بخورند تا فرزاندانشان خوش اخلاق شوند ."(2)

" امام رضا " ( ع ) فرمودند :

" خوردن به عقل و هوش را زياد مي كند " (3)

پيامبر اسلام فرمودند:

" هر زن آبستني كه خربزه بخورد بچه اش زيبا و خوش اخلاق مي گردد . " (4)

" امام صادق " ( ع ) فرمودند :

" به زنان خويش دردوران نفاس شان خرماي برني بخورانيد تا اولاد شما خوب وزيبا شوند . "(5)

و فرمودند زن بارداري كه به بخورد فرزندش خوشبو و سپيدرو مي گردد.(6)

"امام رضا " ( ع ) مي فرمايند :

" به زنان حامله كندر بخورانيد تا فرزندي كه در بطن دارند اگر پسر است با هوش و دانا و شجاع و اگر دختر است خوش قيافه و خوش اخلاق و ... گردد " (1)

پيامبر اسلام ( ص ) مي فرمايند :

" بانوان را در ماهي كه وضع حمل مي كنند خرما بخورانيد تا فرزاندانشان حليم و پرهيزگار گردند .

1390/6/12 - 4:13 عصر
از لحظه اي كه باروري انجام مي گيرد يعني اسپرم مرد با تخمك زن تماس پيدا مي كند و باهم يكي

مي شوند، موجود تازه اي بوجود مي آيد . در هنگام آميزش جنسي حدود سيصد و پنجاه ميليون اسپرم كه در مايع مني مرد وجود دارد در عمق دستگاه تناسلي رفته و رها مي شود.

اسپرم ها از مسير دهانه رحم به طرف رحم و از آنجا به طرف لوله هاي شيپوري پيش تاز در اين حركت بيشتر آنها از بين مي روند و فقط ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ عدد آنها پس از داخل شدن در رحم به لوله هاي شيپوري مي رسند. از طرف ديگر در زن ، از زمان بلوغ تا زمان يائسگي به هر ماه در حدود روز چهاردهم قاعدگي يك تخمك آزاد شده كه آماده باروري است از مسير لوله شيپوري به طرف رحم مي رود. اين عمل را كه هر ماه يك بار انجام مي گيرد و تخمگذاري مي نامند.

اگر تخمگذاري در همان زماني انجام گيرد كه اسپرم ها در دستگاه تناسلي زن ها رها شده است و تخمك در لوله شيپوري آماده باشد، اسپرم مرد با تخمك زن تماس پيدا مي كند، بدين صورت كه سر اسپرم به تخمك نفوذ مي كند و هسته با آن يكي مي شود و دم اسپرم از سر آن جدا مي گردد اگر در آن زمان ، تخمك وجود نداشته باشد، اسپرم ها ممكن است در حدود ۷۲ ساعت به انتظار ورود تخمك زنده بمانند زماني كه تخمك بارور شد، جدار خارجي آن سخت مي شود و در نتيجه اسپرم هاي ديگر ، نمي توانند در آن نفوذ كنند.

● تقسيم بندي

دوران بارداري دوران بارداري طبيعي معمولا در حدود ۲۸۰ روز است كه روز اول آخرين قاعدگي حساب مي شود. دوران ۹ ماهه بارداري به سه قسمت تقسيم مي شود كه آنها را سه ماهه اول و دوم و سوم مي نامند. اين تقسيم بندي از اين نظر اهميت دارد كه در هر قسمت از اين سه دوره حاملگي امكان دارد مادر يا جنين در معرض مخاطرات و بيماريها قرار گيرند و سرانجام هر دوره متفاوت است بنابراين هم پزشك و هم مادر باردار بايد از زمان شروع بارداري اطلاع داشته باشند كه بتوانند تا آنجايي كه امكان دارد از مخاطرات جلوگيري كنند.

▪ رشد جنين در درون رحم در دوران بارداري

جنين در طول بارداري از راه تبادل با خون مادر تغذيه مي كند، بنابراين رشد جنين كاملا تابع مادر است. رژيم غذايي ، سلامتي ، بيماري و ميزان استراحتي كه مادر دوران بارداري دارد، رشد جنين موثر است. مادر باردار بايد تحت نظر مواظبتهاي پزشكي قرار گيرد.

▪ جفت

جفت ، بندناف و مايع آمنيوتيك ، جنين را در دوران داخل رحمي حفظ مي كنند و در رشد و نمو آن دخالت دارند جفت يك شبكه عروقي خوني است كه به ديواره رحم چسبيده است و بوسيله بندناف به جنين متصل است. اين شبكه خوني با شبكه ديواره رحم (بدون اينكه خون مادر و جنين با يكديگر مخلوط شود) مرتبط است و از اين طريق، جنين مواد غذايي لازم براي رشد خود را از ما مي گيرد و مواد زايد خود را نيز از اين راه دفع مي كند. در حقيقت جفت كار كليه و كبد و دستگاه گوارش و ريه را براي جنين انجام مي دهد و همچنين جفت جنين را از ابتلا به بعضي عفونتهايي كه مادر اتفاقا بدان مبتلا مي شود، حفظ مي كند.

▪ كيسه آمينيوتيك

كيسه مايعي است كه دور تا دور جنين را احاطه كرده است. هر چه وزن جنين زيادتر مي شود، حجم مايع نيز افزايش مي يابد. منشا مايع آمنيوتيك در اواسط دوران بارداري ، ادرار جنين مي باشد. در اواخر دوران بارداري قسمتي از مايع آمينوتيك بوسيله جنين بلعيده مي شود مايع آمينيوتيك با درجه حرارت ثابت ، جنين را از ضربات و فشارهايي كه ممكن است در دوران داخل رحمي براي او پديد آيد، حفظ مي كند. زيرا در آن غوطه ور است.

قلب جنين در پايان هفته چهارم ضربان نسبي دارد و خون را به تمام قسمتهاي جنين مي رساند. در اين زمان ، چشم ، بيني و گوش خارجي هنوز تشكيل نشده و ديده نمي شود. تشكيل دستگاه گوارش آغاز مي شود و جوانه هاي كوچكي كه در آينده دست و پاها را تشكيل مي دهند در اين موقع ديده مي شوند. در اين زمان اندازه جنين ۶ تا ۱۰ ميليمتر مي باشد. يعني به اندازه يك تخم سيب درختي.

▪ جنين در پايان هفته هشتم

وزن جنين در حدود يك گرم و طول قد او در حدود ۲.۵ سانتيمتر است. اندامها شروع به مشخص شدن كرده اند، بازو ، آرنج ، ساعد ، دستها ، ران ، ساق پاها كم و بيش ديده مي شوند. در اين موقع قسمتي كه قبلا به شكل دم ديده مي شد، از بين مي رود.

▪ جنين در پايان هفته دوازدهم

وزن جنين ۳۰ گرم و طول قد او ۷.۵ تا ۹ مي باشد، اندامها كاملا تشكيل شده است. بازوها ، انگشتان ، دستها و پاها كاملا مشخص شده و تشكيل بافتها آغاز مي گردد. گوش خارجي ديده مي شود، چشم تقريبا كامل شده ولي پلكها هنوز بسته است. ضربان قلب جنين را با وسايل مخصوص و دقيق اولتراسوند تشخيص داد.

▪ سه ماهه دوم دوران بارداري

سه ماهه اول دوران بارداري زماني است كه انحصار و اندامهاي جنين تشكيل مي شوند، در صورتي كه در سه ماه دوم اعضا و اندامهاي تشكيل شده نمو كرده و به تدريج تكامل مي يابند. در پايان شش ماهگي ، طول قد جنين در حدود ۲۷.۵ تا ۳۰ سانتيمتر وزن آن در حدود ۶۰۰ تا ۷۲۰ گرم مي رسد.

پوست بدن جنين در ماههاي پنجم و ششم تقريبا رنگ قرمز دارد و در اين زمان است كه به تدريج غدد چربي پوست ، ترشح چربي كرده و با سلولهاي مرده پوست تشكيل ماده سفيد رنگي (پنيري شكل) را مي دهد كه پوست جنين را مي پوشاند و عمل حفاظت پوست را خواهد داشت در اين موقع پلكها از هم جدا شده و مژه هاي جنين نيز تشكيل گرديده است.

در ششمين ماه دوران بارداري ، رحم مادر بقدري بزرگ مي شود كه انتهاي فوقاني آن را در بالاي ناف او مي توان لمس كرد در اين زمان مادر حركات جنين خود را حس مي كند. ولي حركاتي را كه قبل از اين زمان حس مي كرده است بيشتر مربوط به حركات دستگاه گوارش خود او بوده و مربوط به حركات جنين نبوده است. اغلب از اواخر پنجمين ماه بارداري است كه مادر ممكن است وزن اضافه نمايد و حتي در هر هفته در حدود ۵۰۰ گرم بر وزنش اضافه شود. در اين زمان است كه او بايد مواظب باشد كه بيش از معمول اضافه نگردد.

▪ سه ماهه آخر دوران بارداري

در خلال سه ماهه آخر دوران بارداري وزن مادر نبايد بيش از معمول زياد شود. اضافه وزن مادر در تمام دوران حاملگي نبايد از ۱۱ كيلوگرم زيادتر گردد كه ۳.۵ كيلو گرم آن خود جنين است. در اين دوران است كه انقباضهاي رحم زيادتر خواهد شد و اين انقباضات معمولا بدون درد است و سبب مي شود كه رحم گشاد شود. تا جنين در حال رشد را در خود جا مي دهد. در حدود ۱۰ تا ۱۴ روز قبل از زايمان سر جنين به داخل لكن نزول پيدا مي كند و اين تغيير وضع سبب راحتي مادر مي گردد زيرا ديگر رحم به پرده ديافراگم و ريه مادر فشار نخواهد آورد.

در اين زمان گه گاه دردهايي شبيه درد زايمان ولي نه چندان شديد احساس مي كند. در سه ماه آخر دوران بارداري ، جنين از مادر خود ، از راه جريان خون جفت ، ماده اي به نام پادتن دريافت مي دارد. كه نوزاد را براي مدتي در مقابل بعضي از بيماريها مانند سرخك ، سرخچه ، مخملك ، آنفولانزا و حتي بيماريهاي ويروسي مثل سرماخوردگي محفوظ و مصون مي دارد.

اگر مادري در ماههاي آخر دوران بارداري در مقابل بعضي از بيماريها واكسينه شود، مصونيت نسبي در نوزاد بوجود آمد. پادتن نيز از راه آغوز و حتي از طريق شير مادر نيز به كودك مي رسد. و اين مصونيت نسبي در كودك وجود دارد تا زماني كه به كودك واكسن زده شود.
1390/6/12 - 4:13 عصر
انتظارات جنين از مادر باردار
آمادگي براي بچه دار شدن چيست و براي اينكه بچه ي خوب و سالمي داشته باشيم، چه بايد كرد؟
خوب است بدانيم كه بچه دار شدن تنها باردار شدن و به دنيا آوردن بچه نيست. كودكي كه پا به اين دنيا مي گذارد، حقوقي دارد كه بايد رعايت شود. وظيفه ي پدر و مادر است كه محيطي سرشار از مهر و محبت برايش فراهم كنند، از نظر اقتصادي در سطحي باشند تا امكانات اوليه را تهيه كنند و از همه مهم تر، خودشان از سلامت كافي برخوردار باشند، تا بتوانند يك كودك را در كمال آرامش و سلامت پرورش بدهند. در اين مقاله مي خواهيم شما را با رژيم غذايي سالمي كه تاثير به سزايي روي سلامت جنين دارد، آشنا كنيم.

يك مادر براي اينكه فرزندي سالم به دنيا آورد، در درجه ي اول خودش بايد در شرايط روحي و جسمي مناسبي باشد. تعديل وزن، كاهش استرس، تنظيم رژيم غذايي متعادل و مناسب و ورزش، از مهم ترين نكاتي است كه يك خانم قبل از بارداري بايد رعايت كند. داشتن پدر و مادري سالم، يكي از بزرگ ترين حقوق كودك است و پدر و مادر بايد قبل از تصميم گيري براي بچه دار شدن، به اين فكر باشند.

چند نكته ي غذايي براي داشتن يك بارداري سالم

رژيم غذايي را به وضع بهتري تغيير دهيد:

اگر عادت به خوردن غذاهاي ناسالم داريد، هر چه زودتر اين عادات را ترك كنيد. ممكن است خيلي از غذاهاي چرب و چاق كننده و ناسالم را دوست داشته باشيد، اما اين خودخواهي است. اگر بعد از باردار شدن نيز به همان شيوه ي نادرست غذا بخوريد، مطمئنا روي سلامتي كودكتان تاثير بدي خواهد گذاشت.

بايد بدانيد هر چيزي كه مي خوريد، روي رشد و سلامت جنين تان هم اثر مي گذارد و ممكن است، برايش ضرر داشته باشد. همچنان كه ساختار بدن جنين در حال شكل گيري است، سلول هاي مغزي او نيز در حال رشد و تكثير هستند و استخوان هاي بدن او نيز در حال تركيب بندي است. نياز مادر هم به مواد مغذي، در اين شرايط چند برابر مي شود. بنابراين قبل از اقدام به باردار شدن، حتما روي رژيم غذايي تان دقت داشته باشيد.
مادر باردار بايد از مصرف گوشت و ماهي فرآيند شده، دودي و نمك سود شده در تمام دوران بارداري و سه ماه قبل از آن خودداري كند.

چه براي مرد و چه براي زن، غذا و بارداري اهميت زيادي دارد. براي اينكه شانس باروري افزايش پيدا كند و براي داشتن يك نوزاد سالم، رژيم غذايي نقش بسيار مهمي دارد.

از اين رو محققان توصيه مي كنند كه روزانه چند وعده ميوه، سبزي و حبوبات بخوريد. غذاهاي سرشار از كلسيم مثل ماست و دوغ و پنير و مخصوصا شير ضروري است.

ويتامين C ، اسيد فوليك، ويتامين E و روي براي شكل گيري اسپرم هاي سالم بسيار مهم است. دريافت نكردن مواد غذايي كافي مي تواند روي زمان قاعدگي شما تاثير بگذارد. اگر وزنتان زياد است يا چاق هستيد، قبل از تصميم گيري براي بچه دار شدن، وزنتان را به حد ايده آل برسانيد.

از اين چند مورد اجتناب كنيد:

- اگر عادت به خوردن چيپس، پفك، غذاهاي آماده و گوشت هاي فرآيند شده مثل سوسيس، كالباس، سس و غذاهاي چرب و شور داريد، اين عادات را كنار بگذاريد.

- به هيچ عنوان الكل مصرف نكنيد.

- سر خود دارو نخوريد و اگر سيگار مي كشيد، سيگارتان را ترك كنيد.

- زياد قهوه ننوشيد. در صورتي كه به چاي علاقه داريد، سعي كنيد چاي كم رنگ مصرف كنيد. مقدار كم قهوه ممكن است ضرري نداشته باشد، اما مصرف بيش از دو فنجان آن در روز، روي قدرت باروري تاثير مي گذارد.

- اگر چه ماهي هميشه به مادران باردار و زناني كه در دوران باروري هستند توصيه شده است، اما در نظر داشته باشيد كه نوع خوب و مرغوب آن را انتخاب كنيد، چون بعضي از انواع ماهي ها حاوي جيوه ي زيادي است و اين مي تواند براي جنين خطرناك باشد. جيوه مي تواند در بدن تجمع پيدا كند و حتي تا يك سال در بدن بماند. بهتر است، هفته اي دو بار ماهي، آن هم از نوع بي ضرر مثل سالمون و قزل آلا استفاده كنيد.

- بايد از مصرف گوشت و ماهي فرآيند شده، دودي و نمك سود شده در تمام دوران بارداري و سه ماه قبل از آن خودداري كنيد.
1390/6/12 - 4:15 عصر

هلو به دليل داشتن ويتامين C,Aدر درمان عوارض ناشي از كمبود اين ويتامين Cنقش موثري دارد . به دليل فعاليت آنتي اكسيداني ويتامي موجود در هلو،اين ميوه مي تواند در درمان انواع سرطان ها و التهاب مجاري تنفسي موثر باشد .

به گزارش سلامت نيوزهلو به صورت پخته در درمان التهاب حاد معده مفيد است . هلو زود هضم است و از معده و روده سريع عبور مي كند. هلو تشنگي و بوي بد دهان را از بين مي برد.
هلو به دليل داشتن ويتامين C,Aدر درمان عوارض ناشي از كمبود اين ويتامين Cنقش موثري دارد . به دليل فعاليت آنتي اكسيداني ويتامي موجود در هلو،اين ميوه مي تواند در درمان انواع سرطان ها و التهاب مجاري تنفسي موثر باشد .
استفاده از هلو در افرادي كه دچار بيماري لثه هستند نيز مي تواند مفيد باشد زيرا كه نرمي لثه از عوارض كمبود ويتامين Cاست .
هلو يكي از ميوه هاي پرپتاسيم محسوب مي شود و ميوه اي مناسب براي بيماران مبتلا به فشار خون بالا به شمار مي آيد .
همچنين به دليل داشتن فيبر باعث كاهش كلسترول و قند خون مي شود. پوست درخت هلو و ريشه آن حاوي فلوروتين است كه نوعي آنتي بيوتيك محسوب مي شود و روي باكتري هاي گرم مثبت و منفي اثر دارد. آب هلو را با شكر،صبح ناشتا ميل كنيد كه جهت از بين بردن صفرا مفيد است .
گل و برگ هلو ملين بوده و ادرار را زياد مي كند. جوشانده گل هلو پوست را نرم و بوي بد آن را از بين مي برد.
زنان باردار اگر مي خواهند بچه اي زيبا داشته باشند بايد هلو ميل كنند. خوردن هلو سموم را از بدن دفع مي كند همچنين براي كم كردن وزن بهتر است هلو بخوريد.
ارزش تغذيه اي يك عدد هلو :
يك عدد هلوي متوسط تازه
(حدود ۱۰۰ گرم ) = ۴۲ كالري
۱۴ گرم هلوي خشك = ۳۱ كالري

۱۰۰گرم هلوي تازه داراي ۵/۱ گرم فيبر خوراكي و ۱۱/۰ گرم كربوهيدرات است به همين دليل يك ميلين نيز محسوب مي شود . هلو ۵ ميلي گرم كلسيم و ۱۹۶ ميلي گرم پتاسيم دارد ، سديم و چربي ندارد و مقدار اندكي ويتامينc,A در آن موجود است .
مهسا (مامان برديا) پست ها : 1473عضویت:1389/8/17
1390/6/12 - 6:55 عصر
عالي بود ممنون
گاهي بايد نباشي...تا بفهمي نبودنت واسه كي مهمه...؟! اونوقته كه ميفهمي بايد هميشه با كي باشي
*نازگل* پست ها : 6233عضویت:1389/11/8
1390/6/12 - 7:15 عصر
واييييييييييييييييي عالييييييييييييييي بود.عالييييييييييييييييييييييييييييي ممنونم.
تو آمدي و خدا خواست پسرم باشي، وبهترين غزلِ توي دفترم باشي، تو آمدي وخدا خواست از همان اول، تمامِ دلخوشي روزِ آخرم باشي، تمامِ زندگي من و همنفسم 7 آبان 92 چشممون و روشن كرد، خدايا شكرتتتتت
گل نرگس(مانيا*) پست ها : 499عضویت:1389/5/20
1390/6/12 - 11:27 عصر
الهام عزيز مرسي از تاپيك مفيدت..
گرچه شب تاريک است دل قوي دارسحرنزديک است…..
1   2  
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: