قد و وزن - صفحه 1

موضوع: قد و وزن + اظهار نظر

کاربران حاضر: 0 کاربر و 1 مهمان
maryamsh پست ها : 133عضویت:1389/3/15
1390/6/3 - 9:49 عصر
با عرض سلام خدمت دوستان و ماماناي گل؛ با آروزي قبولي طاعات و عباداتتون
پسرم امروز 6 ماهش تموم شده، امروز كه بردمش مركز بهداشت بهم گفت كه وزن وقد بچت كمه، وزنش 6700 و قدش 63 است. من خيلي ناراحتم، همش فكر وخيال ميكنم و به بچم افتادم طوري كه اصلا نميتونم شير بدوشم، نه اين كه نخواسته باشم، اصلا شير نمياد، پسرم نه شير خشك نه شير خودم رو درست و حسابي نميخوره، خيلي خسته ام چيكار كنم؟همش غصه ميخورم و فكر ميكنم قدش كوتاهه و وزنش كمه؟از فكر و خيال دارم ديونه ميشم و اعتماد به نفسم رو از دست دادم؟ چييييييييييييييييييييييييييييكار كنم؟گريييييييييييييه
bernadet پست ها : 2297عضویت:1389/11/9
1390/6/3 - 9:52 عصر
عزيزم قد و وزن هنگام تولد چقدر بوده؟
1390/6/3 - 9:56 عصر
وزنش 3200 و قدش 51
shakiba پست ها : 192عضویت:1389/10/2
1390/6/3 - 10:01 عصر
چر÷ا خودتو باختي؟ خب غذاي كمكي شروع كن. بچه همينه ديگه. فرني درست كن و توش كره بنداز. البته نه از روز اول. پسر من بيست و دو ماهشه و شايد باورت نشه بعضي وقتا نود دقيقه طول ميكشه غذا بخوره. از بس ورجه وورجه ميكنه ولي چاره اي ندارم
1390/6/3 - 10:03 عصر
عزيزم من هر بار براي واكسن ميبرم اين درمانگاه ها بهم چيز هاي عجيب و غريبي ميگن .پريروز دخترم رو بردم براي واكسن ۱ سالگي به من گفت هم بچت لاغره هم كم خون .در حالي كه من چون حساس هستم از بدو تولد هر ماه پيش دكتر خودش چك اپ بردم .ديروز هم كه بردم دكتر كلي عصباني شد از حرف اونا و گفت كه همه چي بسيار خوب و اصلا مشكلي نيست .
1390/6/3 - 10:04 عصر
رشد و تكامل مجموعه تغييرات كمي و كيفي است كه در طي زمان كودك نوزاد را به يك بزرگسال بالغ تبديل ميكند و به عنوان مهمترين معيار تندرستي كودك شناخته ميشود . رشد همان تغييرات فيزيكي در اندازه هاي بدن است و تكامل تغييرات در كار از نظر كيفي مي باشد كه هرچند مستقيما قابل اندازه گيري نيست ولي روشهاي كلي بررسي آن هم وجود دارد .

رشد و تكامل حتي در كودكان سالم و طبيعي بسيار با يكديگر متفاوت است و شايد بتوان گفت هر كودكي براي خود رشد و تكامل ويژه اي دارد كه اين اختلاف صرفنظر از عوامل غيرطبيعي و بيماري زا به ژنتيك ، نژاد و محيط بستگي دارد .

يكي از رايج ترين روشها براي سنجش تكامل و مخصوصا رشد ، روش "صدك" يا "درصد" يا "پرسنتايل" مي باشد. در اين روش معيار بر 100 قرار دارد بدين معني كه فرض ميشود اگر جمع كل تعداد افراد نمودار 100 نفر باشد شخص مورد نظر با كداميك از افراد شباهت دارد و يا روي كدام منحني است و درنتيجه چه تعدادي از افراد در رده پايين تر و چه تعداد در رده بالاتر قرار دارند . مثلا اگر نمودار وزن را در نظر بگيريم و كودك مورد نظر روي منحني 25 پرسنتايل باشد نتيجه ميشود از هر 100 كودك 24 نفر وزن كمتر و 75 نفر داراي وزن بيشتر از كودك مورد نظر دارند .

كودك با رشد نرمال كودكي است كه پرسنتايل خود را در طول دوره رشد حفظ كند البته تا حدودي افت يا افزايش ناگهاني پرسنتايل نداشته باشد.

رشد

مهمترين معيارهايي كه درمورد رشد بكار ميروند شامل وزن ، قد و اندازه دور سر هستند.

1- وزن : وزن كودك نوزاد طبيعي بطور متوسط 4/3 كيلوگرم و حدود آن در منحني هاي 5 تا 95 درصد تقريبا 5/2 تا 4 كيلوگرم مي باشد . وزن پسر هنگام تولد مختصري بيشتر از دختر و فرزند اول معمولا كمتر از فرزندان بعدي مي باشد . در چند روز اول پس از تولد ، نوزاد مختصري وزن خود را از دست ميدهد و سپس شروع به افزايش وزن ميكند بطوريكه در روزهاي هفتم تا دهم تقريبا برابر وزن هنگام تولد ميگردد . پس از آن رشد نوزاد سريع ميشود بطوريكه در هفته هاي اول روزانه 30 گرم و در 5 ماه اول بطور متوسط روزانه 20 گرم افزايش وزن پيدا ميكند و در سن حدودا 4 ماه، تمام وزنش تقريبا دو برابر وزن هنگام تولد ميگردد . پس از ماه پنجم تا سال اول بطور متوسط كودك حدود 15 گرم در روز افزايش وزن دارد و در يكسالگي وزن وي تقريبا 3 برابر وزن هنگام تولد ميشود . در طي سالهاي اول پسرها مختصري بيش از دخترها افزايش وزن پيدا ميكنند.

سرعت افزايش وزن پس از سال اول به نسبت كاهش مي يابد و كودك كم و بيش حالت چاقي ماههاي اول عمر خود را از دست ميدهد و در طي سال دوم كودك بطور متوسط 5/2 تا 3 كيلوگرم افزايش وزن داشته و در پايان دو سالگي وزن وي حدودا 4 برابر وزن هنگام تولد ميگردد.

در طي سالهاي سوم تا پنجم سالانه حدود 2 كيلوگرم به وزن كودك اضافه ميشود و برخلاف سال اول در اين سالها دخترها وزن بيشتري اضافه ميكنند بطوريكه در 7 سالگي اندكي بيشتر از وزن پسرها ميشود.

در سالهاي دبستان كودك سالانه حدود 3 تا 5/3 كيلوگرم افزايش وزن دارد كه وزنش در حدود 8 سالگي حدودا 7 برابر وزن هنگام تولد ميگردد . در طي اين سالها كودك در پاييز بيشتر و در بهار كمتر رشد ميكند. پس از سالهاي دبستان و شروع دوره بلوغ، رشد وزني ، سريع ميشود كه اين دوره در دخترها زودتر و حدود سنين 10 تا 12 سالگي و در پسرها 12 تا 14 سالگيست.

روشي كه در بالا گفته شد روش سنجش وزن نسبت به وزن هنگام تولد است كه امروزه بسياري از متخصصين وزن اوليه كودك را معيار سنجش در نظر نميگيرند. هرچند كه خيلي ها معتقدند براي سنجش و بررسي رشد وزني كودك بايد هر دو روش بالا و روشي كه الان ذكر ميكنيم را بررسي نمود.

روش بعدي روش فرمولي است كه از روابط زير پيروي ميكند :

وزن به كيلوگرم در 3 تا 12 ماهگي = (سن به ماه + 9 ) / 2

وزن به كيلوگرم در 1 تا 6 سالگي = (سن به سال * 2 ) + 8

وزن به كيلوگرم در 6 تا 12 سالگي =( (سن به سال * 7 ) – 5 ) / 2

"فرمولها از سمت راست نوشته شده اند."

"علامت * همان ضربدر است."

2- قد : قد نوزاد بطور متوسط 50 سانتيمتر و در نمودار صدك 5 تا 95 تقريبا 46 تا 54 سانتيمتر است . قد پسر كمي بلندتر از دختر است.

رشد قدي در ماههاي اول به نسبت زياد بوده و قد كودك در 6 ماه اول حدود 15 سانتيمتر و در 6 ماه دوم سال اول حدود 10 سانتيمتر افزايش مي يابد كه باز هم در پسرها اندكي بيشتر از دخترهاست . در يك سالگي قد كودك حدود 75 سانتيمتر مي باشد. در طي سال دوم افزايش قد حدود 10 تا 12 سانتيمتر و از سالهاي سوم تا ششم ساليانه حدود 6 تا 8 سانتيمتر است و قد در 4 سالگي حدود 2 برابر هنگام تولد ميگردد . تا حدود سن 5 تا 6 سالگي قد كودك معمولا بطور خوابيده اندازه گيري ميشود و پس از آن به صورت ايستاده . قد درحالت خوابيده مختصري از ايستاده بيشتر است.

در سالهاي دبستاني رشد قدي حدود 6 سانتيمتر در سال بوده و در سن 13 سالگي قد تقريبا 3 برابر هنگام تولد ميشود . در دوران بلوغ قد هم سريعتر رشد ميكند كه در دخترها زودتر از پسرها اين اتفاق مي افتد. پسرها معمولا در انتها قد بلندتري از دخترها دارند.

مانند وزن قد هم از فرمولهايي تبعيت ميكند.

قد به سانتيمتر در 2 تا 12 سال = (سن به سال * 6 ) +77

فرمولهاي بالاتر از 3 سال در دخترها و پسرها متفاوتند .

بايد توجه داشت از نظر رشد طولي قسمتهاي مختلف به يك نسبت رشد نميكنند . در هنگام تولد اندامها كوتاهترند و پس از چند ماه اول اندامها رشد طولي بيشتري نسبت به تنه پيدا ميكنند.

3- دور سر : سر كودك هنگام تولد نسبت به بقيه بدن بزرگتر است زيرا سر 75 درصد رشد خود را انجام داده درصورتيكه ساير قسمتها فقط حدود يك دهم رشد خود را به پايان رسانده اند. دور سر يعني اندازه پيرامون سر كه در هنگام اندازه گيري با متر در جلو از ناحيه پيشاني و در عقب از ناحيه برجستگي پشت سر ميگذرد . اين اندازه هنگام تولد بطور متوسط حدود 35 سانتيمتر و حدود اندازه در صدك 5 تا 95 تقريبا 32 تا 37 سانتيمتر مي باشد . طول سر حدود يك چهارم قد در هنگام تولد است ولي در بزرگسالي يك هشتم طول بدن را تشكيل ميدهد. در ماههاي اول بعد از تولد رشد سر به نسبت زياد است و در شش ماه اول حدود 8 تا 10 سانتيمتر افزايش مي يابد و در 6 ماه دوم افزايش حدود 3 سانتيمتر بوده و دور سر در يك سالگي حدود 47 سانتيمتر ميگردد . افزايش دور سر در سال دوم حدود 2 سانتيمتر و در سالهاي بعد از اين هم كمتر مي باشد بطوريكه در 5 تا 12 سالگي جمعا 2 تا 3 سانتيمتر به اندازه دور سر اضافه ميشود . فرمول زير براي كودكان شيرخوار بكار برده ميشود:

اندازه دور سر به سانتيمتر در شيرخواران = ( قد به سانتيمتر / 2 ) + 10

1390/6/3 - 10:13 عصر
يعني نگران نباشم، آخه وقتي هم حامله بودم دكتر سونو خيلي بهم استرس وارد كرد، ميگفت كه رشد سرش با دست و پاهاش نميخونه و بچتون دوارفيسم داره، باورتون نميشه تا وقتي كه به دنيا اومد من چي كشيدم .تازه بعد تولدش شبها وقتي كه محمد صادق ميخوابه همش فكرو خيال ميكنم كه اگه دست وپاش كوچيك باشه چيكار كنم،خودم كه اصلا خواب ندارم و همش محمد صادق رو با بچه هاي ديگه مقايسه ميكنم. زندگي رو براي خودم و بچم وشوهرم جهنم كردم، روزي نيست كه از پدرش نپرسم بچمون سالمه يا نه،ديگه خسته شدم ،نميدونم چه جوري اين افكار مزاحم رو پاك كنم، كمكم كنيد
مامي سيد مرتضي پست ها : 1016عضویت:1389/11/4
1390/6/3 - 10:33 عصر
عزيزم استرس نداشته باش .
واسه شيرت خوب نيست. بهداشت واسه خودش همه چيز ميگه.
ولي غذاي كمكي بهش بده
آدم بد را هر طور که هست تحمل ميکنم.صبرم از آدم هايي لبريز است که با ادعاي خوب بودن بدي ميکنند .
ديناز (مامان ديانا) پست ها : 5276عضویت:1389/5/31
1390/6/3 - 10:36 عصر
شايد خودتون هم لاغرين . قدش كه خوبه . غذا شروع كني جون ميگيره . غذاهاي خوب بده كه قد بكشه . والا چاقي هم كه هنر نيست .
ديناز (مامان ديانا) پست ها : 5276عضویت:1389/5/31
1390/6/3 - 10:39 عصر
يعني تا حالا هيجي غذا ندادي ؟ بچه اي كه مادرش كم شيره بايد كمكيشو از 4-5 ماهگي شروع كني . من اينجا يه دكتر عالي ميشناسم به اسم مهرداد شكيبا كه گفت ميشه بعضي چيزا رو از 4 ماهگي شروع كرد
asemane 223 پست ها : 4894عضویت:1389/10/16
1390/6/3 - 11:08 عصر
غذايه كمكي هم بهش بده ايشاا.. وزنش خوب ميشه..........

روي هر پله اي كه باشي خدا يك پله بالا ترست نه به خاطر اين كه خداست به خاطر اين كه دست تو را بگيرد.
الي پست ها : 15361عضویت:1389/3/26
1390/6/4 - 12:43 صبح
مريم جان اولا وزن بچه شما كاملا رو نموداره ..وزن بچه در پايان 6 ماهگي بايد 2 برابر وزن تولد باشه ..يعني 6400 ...كه نيني شما 6700 است و نرماله.....
اين بهداشت ببخشيدا زر ميزنه...هر كي رو ميبينه ميگه وزنش كمه..........در ضمن دخترمنم تا 5 ماهگي شير خودمو ميخورد و وزنش هم بد نبود ولي احساس ميكردم ديگه با شير سير نميشه و نياز بدنش بيشتره البته دكترش ميگفت خيلي خوبه ولي كلا اعتقاد داشت بايد كمكي از 5 ماهگي تو همه بچه ها شروع بشه ......دختر من وزن تولدش 3450 بود و 5 ماهگي 7400 بود ......تو اين 2 هفته كه كمكي رو شروع كردم و فرني و حريره ميدم و به گفته دكتر با شير خشك درست ميكنم جون گرفته ......دختر منم شير خشك نميخوره و من تو غذاهاش ميريزم........
واسه وزن گيري دخترت يكم شيره بادام و شير خشك رو قاطي كن و غليظ درست كن روزي 2-3 بار بعد از شير بهش بده خيلي خوبه دختر من چون شيشه نميگيره من اينجور بهش ميدم البته......تو اين 2 هفته تو خونه وزنش كردم بين 7900-8 كيلو شده بود ............
آدمي است ديگر ...گاهي دلش ميگيرد
الي پست ها : 15361عضویت:1389/3/26
1390/6/4 - 12:45 صبح
البته من هر بار فقط 20-30 سي سي ميدم البته يكم غليظ درست ميكنم.......بعدش روش آب بهش ميدم شيره بادام خودش خيلي خوبه كه من با شير خشك قاطي اش ميكنم...............
آدمي است ديگر ...گاهي دلش ميگيرد
مامان مريم پست ها : 550عضویت:1388/8/25
1390/6/4 - 11:19 عصر
http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=116438
ممنون ميشم كمك كنيد
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: