2726
عنوان

دل بندگی و بندگی دل

| مشاهده متن کامل بحث + 45251 بازدید | 205 پست
اوضاع عجیبیست، اقتصادمان سخت بیمار است
سیاستمان سرطان دارد، فرهنگمان را تومور بدخیم بی اصالتی از پا در آورده
و هنوز نتوانسته ایم یک الگوی تمام اسلامی
برای جامعه و رفاه مردممان صادر کنیم

گفته ی نا بحقیست اگر بگوییم، فقط سینما و رسانه امان فاسد است

برای شمایی مینویسم که شاید مدتها بعد خواننده باشی
این روزها فساد سینما بحث داغیست
چند روزی بیشتر نیست که فیلمی ایرانی در گلدن گلابز افتخار می آفریند
و زنی ایرانی تن به برهنگی تمدن و فرهنگش میسپارد

شاید در زمان شما که سالها بعد میخوانی،
مجله ی فیگارو عکس خیلی های دیگر را هم بر مجله اش زده باشد
شاید زمان شما یک فیگارو هم در ایران داشته باشیم
شاید هم منجی آمده است و به هنر و هنرمند اصالت بخشیده است

هر چه هست از قلم و هنر خودم میترسم
میترسم که نتوانم رسالت واقعی هنر را ادا کنم
ایکاش آیندگان هم میتوانستند برای گذشتگان دعا کنند که خطا نکنند ...
تقدیم به انار :

انار من،
دانه ی شیرین دل مادر، تمام دار و ندار پدر
دل ها بر تب و تاب دوریت پر درد، چشمها سرخ، لب ها سرد سکوت

اگر پیش خدا رفتی، این تن رنجور پدر مادرت را آغوش باش
که دانه دانه ی اشکهای دل سوخته اشان، مرهم تن سوخته ات بود
کمی صبر کن تا با هم به بهشت آرزوهایت قدم بگذاریم
که بهشت خود غرق نگاه معصوم توست ...

در قیامت حتی جنین سقط شده، با حالتی غضب آلود که از تاخیری ناراحت باشد، بر درب بهشت می ایستد. خداوند به او میگوید داخل شو، میگوید خیر، مگر اینکه پدر مادرم زودتر از من داخل شوند.
و درخواست او را خدا میپذیرد ...
(الکافی ج5/ص334)

http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=169773&PageNumber=1

باز برای شمایی که مدتها بعد میخوانی میگویم
انار کودکی بود برای ساختن آینده ی ایرانی آباد
در این روزها خیلی ها در سایت برای این کودک گریستند
ولی آن روز که خبر شهادت ناجوانمردانه ی دانشمند کشورشان را شنیدند
نه تنها نگریستند بلکه برخی بازی را سیاسی هم دانستند
ایکاش میتوانستی برای بیداری وجدان گذشتگانت دعا کنی ...

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

چیزی ندارم بگم جز تشکر و تایید مطالبتون ........................ یا همون لایک !!!! به قول دوستان نی نی سایتی.........

و آمین به دعاهای شما......................و به ای کاش هاااااااا.......
دور از این هیـــــاهو
دلــــــم کـــویـــر می خواهد
و تنهــایی و سکوت
و آغوش ِ سرد ِ شبی که آتشم را فرو نشاند...
2728
حمله از راست - بخش آخر

قضاوت نادرست :

تو یه وبلاگ دیدم که یه نفر برای نقد نیچه (فیلسوف غربی) یک جمله از اون رو نقل کرده بود
و با همون یک جمله به نقد نیچه و افکار اون پرداخته بود.(جمله ی معروف هروقت به سراغ زن ...)

ظهر یک تاپیک زدم و همون جملات وبلاگ رو زدم تا نشون بدم این نوع قضاوت صحیح نیست
هرچند به لطف کاربران عزیز، کمی زود قضاوت شد و سوء تفاهم شد و دو تاپیک بنده پرید !!!

ما برای اثبات نظرات خودمان و نقد نظرات دیگران نباید فقط به یک حرف و یا جمله از کسی بسنده کنیم
بلکه تموم جملات اون فرد رو باید در کنار هم ببینیم و قضاوت کنیم
به ویژه اگه اون فرد یک متفکر بزرگ باشه
بعضی وقتا پیش اومده صرف پست یک نفر در یک تاپیک در مورد اون فرد قضاوت میکنیم،این درست نیست

(داخل پرانتز به کسانی که در مورد اسلام و احکام اسلامی نقد مینویسند همین نکته رو بگم
که با یه حکم خاص و یا روایت خاص نباید به نقد کل اسلام در مورد زن بپردازند)
نمونه دیگه، من خودم سالهاست در مورد مسائل دینی به تبادل نظر و مناظره مشغولم
اما یه چیزی رو سعی کردم دقت داشته باشم
نباید به این راحتی مطلبی رو به اسلام نسبت بدیم

اگر از روایت دیدیم بگیم روایت میگه
بگیم قران گفته، یا علما گفتن، یا مثلا عقل میگه
سالها باید مطالعه کنیم و آیات قرآن و روایات و نظرات فقهای گذشته و حال و مطالب عقلی رو در کنار هم قرار بدیم
تا بتونیم جرأت کنیم بگیم اسلام چنین گفته
پس برای دفاع از یک نظریه نباید مستقیم به اسلام نسبت بدیم

نمونه دیگه ، از قضاوتهای نادرست وقتی هست که از عمل افراد در مورد اون ها میکنیم
مثلا به یه نفر بی حجاب گفته میشه بی عفت، این درست نیست
چون تلازمی بین عفت و حجاب لزوما وجود نداره، بله حجاب میتونه یکی از نشانه های عفت اجتماعی باشه
و یا از همین جور مثالها که کم نیست ...

یه نمونه دیگه از قضاوت های نادرست بین ما اهالی مذهب
اینه که خیلی سریع دست به مرزبندی میزنیم
و آدمها رو به با اعتقاد و بی اعتقاد تقسیم میکنیم
و یا با ایمان و بی ایمان ، خودی و غیر خودی
مثلا فردی به برخی احکام پایبند نیست، نباید به او برچسب بی دین و بی ایمان بزنیم
بدتر از اینها اینست که به جای خداوند در منصب قضاوت بشینیم و نظر بدیم

یه نمونه دیگه از آفتهای ما اهالی مذهب اینه که
به جای اصرار بر نقاط وحدت بین خودمون، دائما بر نکات اختلافی پافشاری میکنیم
همه ی ما دارای 90 درصد نقطه ی مشترک هستیم
و نسبت به دین و مذهبمان دغدغه داریم
اما روی 10 درصد از اختلافمان طوری پافشاری میکنیم که همدلی و دوستیمان کمرنگ میشود

http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=172876
یه توضیح کوچولو :

به خاطر نوع نوشته هایی که در حمله از راست داشتم
یه عذر خواهی به دوستداران مذهب و به عزیزانی که دغدغه مذهب و دین دارن بدهکارم

وقتی تصمیم گرفتم که از منابع اسلامی در این سایت مطلب بذارم
ابتدا فکر کردم بهتر اینه که خود مسلمونم رو از اشتباه و خطا نجات بدم
تا خدایی نکرده کسی از اسلام خاطره بد نداشته باشه

برا همین اول از نقد و بیان آفات خودمون شروع کردم
تا تذکری جدی برای خودم باشد
اگر خدایی ناکرده موجب رنجش خاطر یکی از شما عزیزان دین دار و دین دوست شدم
عذر خواسته و التماس دعا در بازماندن از خطا را دارم .
سید و عرب و فارس واقعی :

مُحَمَّدِ بْنِ عُمَارَةَ عَنْ أَبِیهِ قَالَ سَمِعْتُ الصَّادِقَ جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّدٍ ع یَقُولُ‏

الْمُؤْمِنُ عَلَوِیٌّ لِأَنَّهُ عَلَا فِی الْمَعْرِفَةِ

وَ الْمُؤْمِنُ هَاشِمِیٌّ لِأَنَّهُ هَشَمَ الضَّلَالَةَ وَ الْمُؤْمِنُ قُرَشِیٌّ لِأَنَّهُ أَقَرَّ بِالشَّیْ‏ءِ الْمَأْخُوذِ عَنَّا وَ

الْمُؤْمِنُ عَجَمِیٌّ لِأَنَّهُ اسْتَعْجَمَ عَلَیْهِ أَبْوَابُ الشَّرِّ

وَ الْمُؤْمِنُ عَرَبِیٌّ لِأَنَّ نَبِیَّهُ ص عَرَبِیٌّ وَ کِتَابُهُ الْمُنْزَلُ‏ بِلِسانٍ عَرَبِیٍّ مُبِینٍ‏

وَ الْمُؤْمِنُ نَبَطِیٌّ لِأَنَّهُ اسْتَنْبَطَ الْعِلْمَ

وَ الْمُؤْمِنُ مُهَاجِرِیٌّ لِأَنَّهُ هَجَرَ السَّیِّئَاتِ

وَ الْمُؤْمِنُ أَنْصَارِیٌّ لِأَنَّهُ نَصَرَ رَسُولَهُ وَ أَهْلَ بَیْتِ رَسُولِ اللَّهِ

وَ الْمُؤْمِنُ مُجَاهِدٌ لِأَنَّهُ یُجَاهِدُ أَعْدَاءَ اللَّهِ تَعَالَى فِی دَوْلَةِ الْبَاطِلِ بِالتَّقِیَّةِ وَ فِی دَوْلَةِ الْحَقِّ بِالسَّیْف‏

از حضرت صادق علیه السّلام شنیدم که مى‏فرمودند:
مؤمن علوى است، زیرا در معرفت مقام عالى و بلندى دارد.
مؤمن هاشمى است، زیرا ضلالت و گمراهى را شکست مى‏دهد.
مؤمن قرشى است، زیرا به شیئى که از ما اخذ شده اقرار دارد.
مؤمن عجمى است، زیرا ابواب شرّ بر او بسته است.
مؤمن عربى است، زیرا پیامبرش صلى اللَّه علیه و آله عربى بوده و کتابش به زبان عربى آشکار مى‏باشد.
مؤمن نبطى است، زیرا علم را درک نموده و فهمیده است.
مؤمن مهاجرى است، زیرا از گناهان و زشتى‏ها دورى گزیده است.
مؤمن انصارى است، زیرا رسول و اهل بیت او را نصر و یارى کرده است.
مؤمن مجاهد است زیرا با دشمنان خدا جهاد مى‏کند به این نحو که در زمان دولت باطل تقیّه نموده و در عصر دولت حقّه با شمشیر با آنها کارزار مى‏نماید.

الإختصاص / النص / 143 / خلق الإنسان ..... ص : 14 و علل الشرائع / ج‏2 / 467 / 222 باب النوادر ..... ص : 460
خود عقل که این مطلب رو میفهمه هیچ ، این حدیث هم اشاره داره که سید نسبی بودن یا نبودن در پیشگاه خدا یک ارزش تام نیست

مهم محرم حضرت فاطمه بودن نیست ، مهم محرم معارف و اسرار فاطمه بودنه

برا همین سلمان و مقداد و عمار هم میشن از اهل بیت ...

و أین عمّار ....

آغاز ولایت و امامت امام زمان (عج) بر شما مبارکباد
پس از 33 سال :

آرى! آن دسته از برادرانى که در جنگ صفّین خونشان ریخت، هیچ زیانى نکرده‏اند، گر چه امروز نیستند تا خوراکشان غم و غصّه، و نوشیدنى آنها خونابه دل باشد. به خدا سوگند، آنها خدا را ملاقات کردند، که پاداش آنها را داد و پس از دوران ترس، آنها را در سراى امن خود جایگزین فرمود.

کجا هستند برادران من که بر راه حق رفتند، و با حق در گذشتند؟ کجاست عمّار؟ و کجاست پسر تیهان؟ و کجاست ذو الشّهادتین؟ کجایند همانند آنان از برادرانشان که پیمان جانبازى بستند، و سرهایشان را براى ستمگران فرستادند؟
(پس دست به ریش مبارک گرفت و زمانى طولانى گریست و فرمود)

دریغا! از برادرانم که قرآن را خواندند، و بر اساس آن قضاوت کردند، در واجبات الهى اندیشه کرده و آنها را بر پاداشتند، سنّت‏هاى الهى را زنده و بدعت‏ها را نابود کردند ، دعوت جهاد را پذیرفته و به رهبر خود اطمینان داشته و از او پیروى کردند.

(سپس با بانگ بلند فرمود) جهاد! جهاد! بندگان خدا! من امروز لشکر آماده مى‏کنم، کسى که مى‏خواهد به سوى خدا رود همراه ما خارج شود.
(نوف گفت: براى حسین علیه السّلام ده هزار سپاه ، و براى قیس بن سعد ده هزار سپاه، و براى ابو ایّوب‏ ده هزار سپاه قرار داد، و براى دیگر فرماندهان نیز سپاهى معیّن کرد، و آماده بازگشت به صفّین بود که قبل از جمعه، ابن ملجم ملعون به امام ضربت و لشکریان به خانه‏ها باز گشتند، و ما چون گوسفندانى بودیم که شبان خود را از دست داده و گرگ‏ها از هر سو براى آنان دهان گشوده بودند)
نهج البلاغة / ترجمه دشتى 351

و پس از 33 سال هنوز بانگ جهاد! جهاد! ...
دهه فجر، یادآور روزهای حماسه، مبارکباد
سلمان مردی از سرزمین علی :

روزى رسول خدا ص باصحابش فرمود کدام شما همه عمر روزه میدارد؟ سلمان عرضکرد من یا رسول اللَّه، رسول خدا فرمود کدام شما همه را شب زنده‏دار است سلمان گفت من یا رسول اللَّه فرمود کدام شما هر شب قرآن را ختم میکند؟ سلمان گفت من یا رسول اللَّه یکى از اصحاب آن حضرت خشم کرد و گفت یا رسول اللَّه سلمان مردى عجمى است و میخواهد بما قریش ببالد

فرمودى کدام شما همه عمرش روزه میدارد گفت من با اینکه بیشتر روزها را غذا میخورد و فرمودى کدام شما همه شب بیدار است گفت من با اینکه بیشتر شبها خوابست و فرمودى کدام شما هر روز یک ختم قرآن میخواند گفت من با اینکه بیشتر روزها خاموش است پیغمبر فرمود خاموش باش اى فلانى تو کجا و لقمان حکیم؟ از او بپرس تا بتو خبر دهد

آن مرد بسلمان گفت اى ابا عبد اللَّه تو نگفتى همه روز روزه‏اى گفت چرا گفت من دیدم بیشتر روزها غذا میخورى؟ گفت چنان هست که تو گمان بردى، من در هر ماه سه روز روزه میدارم و خداى عز و جل فرماید هر که یک حسنه آرد ده برابر آن دارد و روزه شعبان را بماه رمضان وصل میکنم و این روزه عمرانه مى‏شود

گفت تو گمان نکردى که همه شب بیدارى؟ گفت‏ چرا، گفت تو بیشتر شبها در خوابى گفت چنان نیست که گمان بردى ولى من از دوستم رسول خدا ص شنیدم میفرمود هر که با وضوء بخوابد گویا همه شب را احیاء کرده است و من همیشه با وضوء میخوابم

گفت گمان نکردى که هر روز همه قرآن را میخوانى؟ گفت چرا، گفت تو بیشتر روز را خاموشى گفت چنان نیست که تو فهمیدى ولى من از دوستم رسول خدا شنیدم بعلى ع میفرمود اى ابا الحسن مثل تو در امتم مثل‏ قُلْ هُوَ اللَّهُ‏ است هر که یک بارش بخواند ثلث قرآن را خوانده و هر که دو بارش بخواند دو ثلث قرآن را خوانده و هر که سه بارش بخواند همه قرآن را خوانده

(اى على) هر که تو را بزبانش دوست دارد ثلث ایمان را دارد و هر که بزبان و دلش دوستت دارد دو ثلث ایمان دارد و هر که بزبان و دل دوستت دارد و با دست خود یاریت کند ایمانش کاملست سوگند بدان که مرا به حق فرستاده اى على اگر همه اهل زمین تو را دوست داشتند چنان که اهل آسمانت دوست دارند خدا احدى را بدوزخ عذاب نمیکرد

من هر روز سه بار قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ میخوانم آن مرد معترض برخاست و گویا سنگى در دهانش افکنده بود.(کنایه عرب از زبان بند شدن)

الأمالی (للصدوق) / ترجمه کمره‏اى متن 33 مجلس نهم
http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=178296&PageNumber=1

و وای بر من

اگر این قرآن را بر کوهى فرومى‏فرستادیم، یقیناً آن [کوه‏] را از بیم خدا فروتن [و] از هم پاشیده مى‏دیدى.

و این مَثَلها را براى مردم مى‏زنیم، باشد که آنان بیندیشند (حشر آیه 21)

که آیا من از سنگ سخت ترم :

سپس دل‏هاى شما پس از آن سخت گردید و مانند سنگ‏پاره‏ها یا سخت‏تر شد،

زیرا پاره‏اى از سنگ‏ها هست که از آنها نهرها مى‏جوشد

و پاره‏اى از آنها مى‏شکافد و آب از آن مى‏تراود و پاره‏اى از آنها از ترس خدا (از کوه‏ها) فرو مى‏ریزد

و خدا از آنچه انجام مى‏دهید غافل نیست (بقره آیه 74)

2706