2410
2553
عنوان

معرفی کتاب‌های کلاسیک و جذاب

2862 بازدید | 44 پست
کتاب خواندن هم می‌تواند بسیار شیرین باشد و دنیای آدم را تغییر دهد و هم می‌تواند تاثیرات مثبتی روی کارکرد مغز داشته باشد. امروز می‌خواهم لیستی از کتاب‌هایی را معرفی کنم که آنقدر کوتاه هستند که به سادگی برای خواندن‌شان وقت پیدا خواهید کرد. این داستا‌ن‌های کوتاه، نووِلاها (novella) برای خواندن بسیار مناسب هستند. نووِلا به داستان‌هایی می‌گویند که از داستان کوتاه، بلندتر و از رمان، کوتاه‌تر هستند. بحث‌هایی در این مورد هست که رمان کدام است و نووِلا کدام، اما این‌جا تنها می‌خواهم یک لیست خوب را معرفی کنم. از آن‌جا که بیشتر ما بسیار گرفتار هستیم و وقت کمی برای خواندن پیدا می‌کنیم، این لیست شامل رمان‌ها و یا نووِلاهای کلاسیک است که همگی کم‌تر از دویست صفحه دارند. The Stranger by Albert Camus بیگانه، نوشته‌ی آلبر کامو: رمان کلاسیک کامو در مورد مردی تلخ و تنها است که کسی را می‌کشد و باید با نتیجه‌ی کارش روبرو شود. آپلود عکس Frankenstein by Mary Shelley فرانکشتاین، نوشته‌ی مری شلی: داستان یک دانشمند جاه‌طلب است که دست به یک آزمایش باورنکردنی می‌زند و یک هیولا می‌آفریند. آپلود عکس The Metamorphosis by Franz Kafka مسخ، نوشته‌ی فرانتس کافکا: این داستان را نباید از دست داد. داستان مردی که یک روز صبح بیدار می‌شود و می‌فهمد تبدیل به یک سوسک بزرگ شده است. Animal Farm by George Orwell مزرعه‌ی حیوانات، نوشته‌ی جرج اورول: داستانی جالب و خواندنی درباره‌ی انقلاب روسیه. البته این داستان با حرف‌های خوک‌ها، گوسفند‌ها و اسب‌ها پیش می‌رود و اورول در این قالب نظرش را می‌گوید. آپلود عکس Breakfast at Tiffany’s by Truman Capote صبحانه در تیفانی، نوشته‌ی ترومن کاپُت: این داستان بسیار با فیلمی که از آن ساخته شده تفاوت دارد. کاپُت نثر درخشانی دارد، برای همین حتی اگر فیلمش را دیده‌اید ارزش دارد این داستان را نیز بخوانید. Silas Marner by George Eliot سیلاس مارنر، نوشته‌ی جورج الیوت: در این داستان سیلاس مارنر عضو یک گروه مذهبی است که متهم به دزدی از کلیسا می‌شود. ادامه‌ی داستان در مورد اتفا‌ق‌هایی است که بعد از طرد شدن او می‌افتد. The Sorrows of Young Werther by Johann Wolfgang von Goethe رنج‌های ورتر جوان، نوشته‌ی گوته: این داستانِ غمگین درباره‌ی عشقی یک طرفه است. ورتر عاشق دختری می‌شود که با کسی دیگر نامزد کرده است. او با هر دوی آن‌ها دوستی می‌کند و شرایط آشفته‌ای پیش می‌آید. The Great Gatsby by F. Scott Fitzgerald گتسبی بزرگ، نوشته سکات فیتزجرالد: این داستان یکی از مهم‌ترین نووِلاهای امریکایی است. داستان عشقِ گتسبی به زنی به نام دِیزی و مهمانی‌های عجیب و غریبی که این مرد برای جلب توجه دِیزی می‌گیرد. این داستان در دوران رشد اقتصادی امریکا اتفاق می‌افتد. آپلود عکس Heart of Darkness by Joseph Conrad دل تاریکی، نوشته‌ی جوزف کنراد: این داستان کلاسیک در مورد سفر سخت و عجیب مردی به منطقه‌ای دور افتاده در آفریقا است و اتفاق‌های عجیبی که آن‌جا می‌افتد. The Big Sleep by Raymond Chandler خواب بزرگ، نوشته‌ی ریموند چندلر: شخصیت معروف این رمانِ جنایی فیلیپ مالرو است. مالرو به استخدام مردی پیر و بیمار در می‌آید تا مشکلاتی که برای او پیش آمده را متوقف کند. The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde by Robert Louis Stevenson ماجرای عجیب دکتر جکیل و مستر هاید، نوشته‌ی روبرت لوییس استیونسون: این داستان در مورد دو شخصیت متضاد است، یک شخصیت خوب و یک شخصیت بد، که هر دو درون یک مرد با هم می‌جنگند. این داستان در واقع می‌خواهد به طبیعت دوگانه‌ی انسان بپردازد. آپلود عکس The Picture of Dorian Gray by Oscar Wilde تصویر دوریان گری، نوشته‌ی اسکار وایلد: مرد جوان و خوش‌قیافه‌ای روحش را می‌فروشد تا برای همیشه زیبا و جوان بماند. او هیچ وقت پیر نمی‌شود و به جای آن تصویر نقاشی شده‌اش پیر می‌شود. برخلاف صورت زیبایش او آدم بدجنسی است و قلب ندارد. آپلود عکس War of the Worlds by H.G. Wells جنگ دنیاها، نوشته‌ی اچ. جی. وِلز: این رمان علمی-تخیلی درباره‌ی یک حمله‌ی بسیار عجیب است که کتاب‌های بد زیادی ایده‌ی آن را گرفته‌اند. فیلم آن را نبینید به جای آن این کتاب را بخوانید. Billy Budd, Sailor by Herman Melville بیلی بادِ ملوان، نوشته‌ی هرمان ملویل: بیلی در یک کشتی نظامی کار می‌کند و در آن‌جا محکوم به سرپیچی کردن از مافوقش می‌شود. این اتهام نادرست است ولی بیلی به خاطر این که لکنت دارد نمی‌تواند از خودش دفاع کند. او با کسی که این اتهام را به او زده دعوایش می‌شود و به طور اتفاقی او را می‌کشد. داستان به ماجراهای پس از این اتفاق می‌پردازد. گر انگلیسی می‌خوانید، می‌توانید کتاب‌ها را از سایت نسک‌آور (فروش آن‌لاین کتاب خارجی) بخرید. اما اگر خواستید ترجمه‌ی این کتاب‌ها را بخوانید و از یک کتاب چند ترجمه بود، می‌توانید یک پاراگراف خاص را در نظر بگیرید و در ترجمه‌های مختلف، آن را بررسی کنید تا ببینید کدام ترجمه بهتر است. البته می‌توانید از دوستانی که این کتاب‌ها را خوانده‌اند نیز کمک بگیرید. در پایان امیدوارم این لیست به شما کمک کند و از کتاب خواندن لذت ببرید. منبع: Huffington Post http://online.naskavar.com/search
 👈 من مادر یک کودک اتیسم هستم توجه کنید از این بعد در تاپیک های متفرقه ام به سوالات در مورد اختلال اتیسم هست پاسخ نمیدهم لطفا در تاپیک هایی که موضوع شون و عنوان شون اتیسم هست سوال خودتان بپرسید ممنونم که رعایت میکنید منم یک انسانم گاهی دوست دارم از دنیای اتیسم دور باشم و تاپیک های غیر اتیسم بزنم 😊
خواهش میکنم عزیزم قابلی نداشت امیدوارم شما هم سال خوبی داشته باشی
 👈 من مادر یک کودک اتیسم هستم توجه کنید از این بعد در تاپیک های متفرقه ام به سوالات در مورد اختلال اتیسم هست پاسخ نمیدهم لطفا در تاپیک هایی که موضوع شون و عنوان شون اتیسم هست سوال خودتان بپرسید ممنونم که رعایت میکنید منم یک انسانم گاهی دوست دارم از دنیای اتیسم دور باشم و تاپیک های غیر اتیسم بزنم 😊

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

2456
ممنون خانمی
فکر نمیکنم کسی باشه که این کتاب خونده باشه و ازش به سادگی رد شده باشه البته با ترجمه شاملو آپلود عکس
بعد از اینکه متوجه شدم پسر خودم درگیر اتیسم است کتابی را خوندم که بسیار جالب بود توصیه میکنم این کتاب زیبا را از دست ندید مخصوصا اگه به داستان های پلیسی علاقه دارید: ماجرای عجیب سگی در شب مارک هادون شیلا ساسانی نیا انتشارات افق کریستوفر پسری مبتلا به سندرم اتیسم می باشد . او به علت داشتن این بیماری از درک مسائل ساده زندگی عاجز است اما در عین حال هوش ریاضی او فوق العاده می باشد . سگ همسایه کریستوفر کشته می شود و کریستوفر سعی می کند قاتل را پیدا کند و به همین ترتیب وارد یک سری مسائل دیگر می شود . کریستوفر به علت بیماریش تصورات و توانایی های خاصی داره مثلا واسه تمرکز کردن خیلی راحت شروع می کنه و ۲ را به توان ۴۵ می رسونه ... مسائل مربوط به خدا و بهشت و جهنم را با دیدگاه ساده و زیبایی توضیح می ده ..... اگه کسی بهش دست بزنه جیغ می کشه همین طور وقتی وارد جای شلوغی می شه چون همه چیز جدیده و نمی تونه به همه جزئیات توجه کنه مثل یک کامپیوتر هنگ می کنه و جیغ می کشه کتاب از زبان کریستوفر بیان می شود و فوق العاده قشنگ و دقیق نوشته شده . انگار واقعا یک اتیسم اون رو نوشته . عالیه . یکی از کتاب های فوق العاده ای که خوندم . کتاب برنده جایزه بهترین کتاب داستانی سال ویت برد ، برنده جایزه گاردین و جایزه ساوت بانک شو هم بوده . کتاب یک سال بعد از نوشتنش برنده ۱۶ جایزه شده . هادون نویسنده این کتاب هم یک انگلیسی گیاه خوار است در مورد بیماری اوتیسم هم بهتره ذکر بشه که نوعی اختلال هست که علت قطعیش هنوز کشف نشده و در پسران بیش از دختران مشاهده می شه . افراد مبتلا به اوتیسم در ارتباطات کلامی و تعاملات اجتماعی با مشکل رو به رو هستند قسمت های زیبایی از کتاب اعداد اول اعدادی هستند که پس از بیرون کشیدن همه آن اعداد به دست می آیند و من فکر می کنم اعداد اول درست مثل زندگی هستند . آن ها خیلی منطقی هستند اما هیچ وقت نمی توانید فرمولشان را کشف کنید حتی اگر وقت خود را با فکر کردن به ان سپری کنید . بهترین حالت این است که آدم از اتفاقات خوبی که قرار است بیفتد با خبر شود ، درست مثل موقعی که مردم می دانند قرار است در یک روز به خصوص خسوف اتفاق بیفتد یا کسی بداند که قرار است برای کریسمس به او میکروسکوپ هدیه بدهند . و از طرفی بدترین حالت هم این است که آدم از اتفاق بدی که قرار است بیفتد با خبر باشد ، درست مثل موقعی که آدم می داند قرار است در یک روز به خصوص برای پر کردن دندانش به دندان پزشکی برود یا قرار است برای تعطیلات به فرانسه برود . اما من فکر می کنم از همه بدتر این حالت است که آدم نداند اتفاقی که قرار است بیفتد خوب است یا بد . آپلود عکس
این هم یکی از کتاب هایی که در عین سادگی خیلی با مفهوم بود : آپلود عکس
2714
یکی دیگر از بهترین کتای هایی که خواندم: آپلود عکس این کتاب شامل سه بخش : باران رویای پاییز ، پنج نامه از ساحل چمخاله به ستاره آباد و پایان باران رویا است که می توان عاشقانه ترین بخش آن را باران رویای پاییز دانست.این کتاب در کنار کتاب ” یک عاشقانه آرام ” از زمره عاشقانه ترین کتاب های نادر ابراهیمی است که با توجه به حجم کمی (۱۱۰صفحه) که دارد از تاثیرگذاری چشمگیری برخوردار است.بار دیگر شهری که دوست می داشتم ، داستان عاشقی پسر مردی کشاورز است که سخت دلباخته دختر خان شده است و هنگامی این داستان را روایت می کند که عشقش (هلیا) پس از گذر روزها از فرارشان از شهری که در آن کودکی خود را به دست جوانی سپرده بودند ، او را تنها رها کرده و به خانه بازگشته بود.مرد عاشق به شهری باز می گردد که روزگاری به خاطر عشقش از آن گریخته بود و از آن طرد شده بود.به شهری که دوستش می داشت…و می گوید هیچ عشقی ماندگارتر از عشق به خاک نیست…حتی عشقی که برایش از خاکت بگذری ! هر چند مضمون این کتاب دست مایه فیلم های فارسی و داستان های بیشماری بوده است ، با این همه این بار نادر ابراهیمی با نثری متفاوت ، لطیف و سرشار از احساس آن را به رشته تحریر درآورده است.این کتاب کوچک ، تنها داستان گلایه ها و واگویه های مرد عاشقی نیست که محبوبش رهایش کرده…نویسنده با دقت و ظرافت در پس پرده دلتنگی عاشقی تنها ، بسیاری از عادات ، معضلات و نکات اجتماعی و حتی سیاسی را در چارچوب یک جامعه کوچک مورد اشاره قرار داده است.نادر ابراهیمی در این کتاب خواننده را با جریانی آرام وارد دنیایی از تضاد ها و تناقض های جامعه می کند که افکار پوسیده حاکم بر آن معصومیت کودکی را به بی وفایی ، عشق را به نفرت و زندگی را به زنده مانی تبدیل کرده است و هنگامی که عاشق تنها رها شده به شهری که روزگاری دوستش می داشت…در آن به دنیا آمده بود و با هر نفس عشق را در دل پرورانده بود…بازمی گردد ، هر چند پدران این شهر از دنیا رفته اند اما رسوم و عادات کهنه آنان همچون تار عنکبوتی ، هر زنده و جانداری را به بند می کشد؛ عنکبوت پیر مرده اما تارها هنوز پابرجا مانده است. هر چند داستان بار دیگر شهری که دوست می داشتم ، انباری از جملاتی لطیف و عمیق با مفاهیمی زیبا و تاثیرگذار است اما گاهی به نظر می رسد این کتاب ، یک کتاب داستان نیست ؛ گویی این جملات ، حرف دل نویسنده ای است که روی کاغذ فریاد کشیده است تا بالاخره خوانده شود.
آپلود عکس "عادت می کنیم " شرح زندگی روزمره و عادی یک زن است که با فراز و نشیب زندگی به خوبی توصیف شده است و روایتی است از داستان زندگی یک زن مطلقه به نام " آرزو صارم " که بعد از فوت پدرش اداره آژانس ملکی پدرش را به عهده گرفته است و مسئولیت تامین زنگی مادرش " ماه منیر " و دخترش " آیه " را بر عهده دارد و دوستش "شیرین " همکار و همدردش است. معرفی شصیت ها : 1-آرزو صارم ( شخصیت اصلی ) 2-ماه منیر ( مادر آرزو) 3-آیه (دختر آرزو) 4-شیرین ( دوست و همکار آرزو) 5-حمید ( همسر سابق آرزو ) 6- اسفندیار( نامزد شیرین که سال ها از او بی خبر مانده بود) 7- سهراب زرجو(ابتدا مشتری آژانس و بعدها خواهان ازدواج با آرزو) زمان داستان را با توجه به برخی معادل ها در داستان می توان فهمید مثل پخش سریال پزشک دهکده . تنش و تضاد بن سنت و مدرنیته در طول داستان به چشم می خورد. آرزو بر خلاف جامعه مرد سالار حاکم، شغلی را به اقتضای موقعیت خود بر می گزیندکه شغلی مردانه است و "بنگاه معاملات ملکی صارم و پسر" که پدر آرزو قبل از تولد آرزو این نام را نهاده بود و خود نیز شغل را جایگاهی مردانه می دانست. با این که تمام مسئولیت خانواده و تامن مالی مادرش و دخترش به عهده آرزو است.باز هم " آیه " در حین صحبت ، از پدرش و کمک ها( وعده های کمک ها ) او حرف می زند ، هر چندکه خود نیز طبق آنچه در وبلاگش نوشته به حرف های پدر اعماد نداردو مطمئن هست که دروغ می گوید. شیرین دوست صمیمی آرزو و خانواده اوست. در ابتدای داستان به شدت از " ازدواج و مرد"متنفر است ولی در طول داستان و حضور زرجو ،وی به اسفندیار فکر می کند و از او صحبت می کندو در پیایان داستان علیرغم مخالفتی که با ارزو دارد تا با رزجو ازدواج نکند ،از تلفن اسفندیار به گریه می افتد (آرزو هیچ وقت گریه شیرین را ندیده است ) در کل داستان به نظر من زن ها بدون در نظر گرفتن پایگاه جتماعی و اقتصادی خود دو دسته اند: یک دسته که طالب نگاه سنتی به زن هستند و دسته دیگر که خواهان تغییر نگرش به این جایگاه اند ولی با فشار نظام اجتماعی و فرهنگی جامعه ،نقش سنتی خود را پذیرفته و حفظ کرده اند. این وضع فقط مربوط به ایران نبوده و در هنگام اقامت آرزو و حمید در پاریس شاهد این نوع رفتار که بیشتر از سوی خود زنان تأیید شده است، هستیم. زنی که در پاریس با شوهرش نانوایی داشت و در هنگام درددل کردن به آرزو گفته بود که خسته است و تاصبح نخوابیده ولی از شوهرش کمک نمی گیرد چون اوتمام شب را کار کرده است ؛ در حالی که کار خود را نادیده می گیرد. آرزو این زن را احمق می داند ولی خود نیز همان گونه بوده،هنگامی که آیه کوچک بود حمید شب ها به اتاق دیگری می رفته تا صدای " زر زر بچه " را نشود ،چون فردا باید به دانشگاه برود و آرزو نیز دانشجو بود و نقش والدینی فقط برای آرزو بود نه حمید. زرجو کسی است که جهت فکری آرزو را عوض می کندو به او آرامش می دهد . آرزو در این سرگردانی بین سنت و مدرنیته ،تغییر وضع موجود را پیش می گیرد؛ آرزو هم چنین در سرگردانی بین انتخاب دونقش ؛ نتخب نقش قبلی خود که مقبول خانواده و دوستش شیرین است و یا انتخاب نقشی جدید که باازدواج با زجو شکل می گیرد و مقبول خودش و زرجوست. وی زرجو را این گونه معرفی می کند : "شبیه هیچ کدام از مردهایی که تا حالا دیدم نیست ، اصلاً شیه مردها نیست و در ضمن هست ..." .زرجو در اصل یک فرد نیست بلکه یک تیپ ایده آل است از مرد . شیرین در جایی از داستان می گوید : " از آلاسکا تا منجیل زن ها عاشق یک چیزند " و این "یک چیز " ، همان تیپ ایده آل است .زرجو در موقعیت های گوناگون ، متناسب با "بافت اجتماعی " و بافت شخص مخاطب و به ویژه روابط نقشی و پایگاه آنان رفتار می کند . ماه منیر نیز یک تیپ ایده آل است از یک زن با نقش سنتی خود. آرزو در طول داستان و با ورود زرجو ، شخصیت بدون " فردیت " که بعد به شخصتی با فردیت تبدیل می شود و جایی در جواب آیه می گوید:" برای اولین بار توی زندگیم تصمیم گرفته ام چزی را برای خودم نگه دارم . روشن شد؟ " و اینجا یعنی رشد فردیت و قسمت I شخصیت آرزو . آرزویی که تا قبل از این مانند پدرش فقط به راضی کردن و راضی نگه داشتن مادرش و دخترش فکر می کرد و در ضمن می پرسید چرا پدر می خواست همیشه راضی باشیم. دراین داستان به تغییر ساخت خانواده نیز اشاره شده است و تغییر در ارزش ها .آیه از این که مادرش با مردی دوست باشد،ناراحت نیست و آن را کاملاً قبول دارد ولی وقتی آرزو تصمیم می گیرد با زرجو ازدواج کند ،هم آیه و هم ماه منیر به شدت مخالفت می کنند. تفاوت بین طبقات در صحنه هایی از داستان نمایان است.در حالی که آیه لباس اسکی جدید می خواهد ، ماه منیر به فکر مهمانی های باشکوه است و از این که برای سفره امام حسن گل سبز درست شده خوشحال است ، زنی که با بچه اش سوار اتوبوس می شود از کوپن ، کار بیرون از خانه و کار ِ خانه صحبت می کند. در داستان به نگرش هایی که به زن در جامعه می شود ، اشاره شده است . ابتدای در صحنه شروع داستان که بر سر پارک کردن اتومبیل است و نمونه دیگر بنایی است کهدر خانه پدری آرزو کار م کندوفقط حرف آقای مهندس را قبول دارد و می گوید :" آخر عمری باید از دو تا ضعیفه فرمون ببریم " در حالی که زرجو در انتخاب وسایل خانه ، رنگ دیوار و ... نظر آرزو را می پرسد. شکاف نسلی به معنی وجود تفاوت‏های دانشی، گرایشی، و رفتاری مابین دو نسل با وجود پیوستگی‏های کلان متأثر از ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و تاریخی است. آیه در مقایسه با آرزو و شیرین که یک نسل قبل از او هستند وبا وجود این که در یک فضای فرهنگی زندگی می ‏کنند، اطلاعات، گرایش‏ها و رفتارهای متفاوت دارد. در این رمان تفاوت بین نسل آرزو و آیه به دلیل وجود جنگ و انقلاب به چشم می خورد علیرغم این که آرزو و یا شیرین اصلا از جنگ یا انقلاب صحبتی نمی کنند و فقط تنها از طریق سهراب- برادر تهمینه - خیلی کوتاه به جنگ اشاره می شود . اما به نا به سامانی و تنش های این دو پدیده مهم در حول داستان وتغییرات ناشی ازآنها به صورت غیر مستقیم اشاره می شود مثل احراز یک شغل مردانه توسط آرزو که قبل از این دوره نوعی هنجار شکنی بود ولی بعد از انقلاب و جنگ به دلیل تغییر نگرش در جایگاه اجتماعی و اقتصادی زنان دیگر آن گونه نبود و آرزو برای امرار معاش این شغل را انتخاب می کند. شاید بتوان گفت آنچه در این رمان به عنوان تفاوت بین این دو نسل (آرزو و آیه ) بیان می شود ناشی از جریان تقابل‏های سیاسی - اجتماعی در جامعه است. دنیای آرزو و دخترش تفاوت دارد، آیه ازنظرحرف زدن ،نوع تفریح ،نحوه ی برقراری ارتباط با هم گروه های خود و غیره بسیار متفاوت از آرزو عمل می کند نوع برقراری ارتباط آیه با دوستان خود (دختر یا پسر ) با دیدگاه های آرزو فرق دارد و دنیای ارتباطی این دو به گونه ای جدای از هم است. ارتباط آیه با همسالان خود بسیار متفاوت از نحوه ی برقراری ارتباط آرزو با همسالان خود بود ، در داستان به ورود کامپیوتر و ارتباطات شبکه ای بسیار گسترده اشاره شده که با ارتباطات چهره به چهره نسل آرزو فرق دارد. در جایی ازداستان آیه انتقاد مادرش و شیرین را از محاوره ای نوشتن خود بیان می کند . اما این واحدهای نسلی به رغم تجربیات متفاوت، در کلیت فرهنگی اجتماعی به تعامل می‏پردازند،با یکدیگر در تماس و ارتباط هستند و تعارضی بین این دو نسل وجود ندارد. اما تفاوت بین نسل ماه منیر و آیه علیرغم وجود تفاوت سنی زیاد کمتر به چشم می خورد زیرا هر دو نسل در یک سیر معوملی و متعادل تر از لحاظ تنش های سیاسی و اجتماعی زندگی کرده اند و کمتر درگیر این چنین مسائلی بوده اند . با اینکه آیه با دخالت ماه منیر در زندگی آرزو مخالف است وبه مادرش انتقاد می کند که نباید این قدر به حرف ماه منیر گوش دهد ولی از جهت بسیاری با مادر بزرگش هم عقیده است مثل مهمانی ها ، خرید لباس ،نحوه ی آرایش و نوع پوشش ، نقش سنتی زن و ... . در داستان به برخی تفاوت های فرهنگی و زبانی و نسل ( آرزو و آیه ) نیز نمایان است . از لحاظ افکار ، طرز زندگی ، محاوره ای نوشتن آیه در وبلاگ ها آرزو چندان با آیه موافق نیست. دیگر نه کسی به نوشتن خاطره می پردازد و نه سبک ادبی چندان رواج دارد بلکه نوع جدیدی از مکالمه و ارتباط در حال شکل گیری است. هم چنین در داستان به برخی مسائل اجتماعی جامعه اشاره کرده است مثل بازپروری معتادان ، فقر ، ورود کامپیوتر و ارتباط اینترنتی و هم چنین زندگی شاهزاده های قاجاری.
در رمان «چراغها را من خاموش می کنم» با یک داستان خطی و کلاسیک طرف هستیم. زویا پیرزاد به خوبی توانسته است حس یک رمان زنانه را به خواننده انتقال دهد و القا کند. اشاراتی که در طول رمان به جزئیات شده است و توصیفات ریز و دقیقی که تنها از یک ذهن زنانه می توان انتظار چنین توجهی را داشت، این مسأله را تایید می کند. زویا پیرزاد در این رمان بیشتر توجه خود را به یک زن-مادر و خصوصیات و رفتارهای این طیف از زنان معطوف داشته است؛ زنانی که عاشق خانواده هستند و آنقدر خود را غرق در مسائل خانواده کرده اند که در آن ذوب شده و خود را به کل فراموش کرده اند. زنانی که بعد از مدتی یادشان می رود که اصلا خودی هم وجود دارد و احساسات، تمایلات، خواسته ها و ارضای نیازهای خانواده بیشتر از شخص زن-مادر مهم می شود. آپلود عکس
اگر هنوز این کتاب را نخواندید پیشنهاد میکنم بخوانید آپلود عکس چه کسی باور می کند رستم روح انگیز شریفیان انتشارات مروارید دختر داستان دختری است که چند اسم دارد پرتو شیرین شورا شوریده و هر اسم داستانی دارد . پدر او داروساز است و آنها نزدیک خاله ها و پدربزرگ و مادربزرگ مادری اش زندگی می کنند . رستم پسر بچه فقیر و دهاتی است که در خانه پدربزرگ کار می کند و شورا با او هم بازی است و احساس عمیقی بین آنها جریان دارد تا اینکه شورا عاشق جهان می شود با او ازدواج می کند و از ایران می رود .... اکنون شورا زن میان سالی است در قطار در کنار جهان و در حال مروری شوریدگی و عاشقی اش نسبت به جهان نسبت به وطن نسبت به عشق .... فوق العاده زیبا بود واقعا دوستش داشتم لحنش شدیدا شاعرانه و زیبا بود و خیلی خیلی زیاد منو تحت تاثیر قرار داد و این برام بزرگ ترین حسن داستان بود . در عین حال طرزر بیان روانی داشت و چنین داستانی را مبتذل نکرده بود مایه های بزرگی از درد از دست دادن را از روان شناسی را دورن خودش داشت . خیلی به دلم نشست . این کتاب برنده جایزه بهترین کتاب اول جایزه ادبی گلشیری شده و بد نیست بگیم خانم شریفیان تحصیلاتشون در زمینه روان شناسی هست و کتاب هایی در اون زمینه هم دارند . قسمت های زیبایی از کتاب بزرگترها هیچ گاه نمی دانند چه چیزی برای بچه ها مهم و حیاتی است ، مخصوصا بچه هایی که نه پدر داشته باشند نه مادر . یک مرد می تواند بی آن که عقیده ای در موردی ابراز کند ، تو را از کاری که در پیش داری منصرف کند . سخت ترین نوع زندگی ، زندگی در ظاهر چنان آراسته ای است که حتی خودت هم ندانی از چه چیز می توانی ناراضی باشی . با مرور زمان آدم جراتش را از دست می دهد . آن کسی که روزی خدا را بنده نبود دیگر خودش را هم نمی شناسد . بدتر از همه این است که طوری به این چشم پوشی عادت می کنی که خودت هم نمی فهمی چطور در دام افتاده ای . یک روز چشم باز می کنیم و می بینیم برای هر چیزی دیر شده . اعتماد مانند سلامتی است از دست که رفت دیگر به زحمت باز می گردد . دردناک تر این که مجبوری به زندگی ادامه دهی در حالی که می دانی هیچ چیز مطلقا هیچ چیز تو را پای بند نمی کند . رفتن آدم ها چه قدر سخت است . تا آخرین لحظه هم باور نمی کنی که داری از دستشان می دهی . دیدن ناتوانی کسی که روزی برایمان مثل قهرمان بود ، دردناک ترین حادثه زندگی است . نمی توانم درک کنم که چطور انسان زمانی کسی را بیشتر از جانش دوست داشته باشد و نتواند بدون او زندگی و خوشبختی را باور کند . بعد روزی به زحمت بتواند آن همه شیفتگی را به یاد بیاورد .
این کتاب هم برای من خیلی ملموس بود چون پسر من هم تا همین اکنون که 3 و نیم سال و کمی بیشتر دارد هنوز صحبت نمیکند: آپلود عکس خلاصه کتاب:داستان روایت پسری به نام شهاب است که روز جشن تولد بیست سالگی، بچگی اش را به خاطر می آورد. شهاب می گوید که از بچگی او را خنگ می دانستند. زنی که در خردسالی شهاب وظیفه مراقبت ازاو را در غیاب مادر به عهده گرفته بود به زبانی غیر از زبان مادری اش صحبت می کرد و شهاب گیج شده بود که به چه زبانی حرف بزند و چون به نتیجه ای نرسیده بود زبان باز نکرده بود. پسرعمویش، خسرو اولین کسی بوده که نام خنگ بر او گذاشته است. دختر عمویش، فرشته این صفت را تایید کرده، و از آن به بعد اسم خنگ روی شهاب مانده است. در ابتدا، شهاب باور نمی کرده که خنگ بودن چیز بدی است، حتی فکر می کرده که خنگی صفت خوبی است و باعث محبوبیت آدم می شود. اینقدر در مورد خنگی شهاب حرف زدند که شهاب باور کرد خنگ است. شهاب در بچگی عاشق درختی در خانه شان است. این درخت در فصل بهار که آنها از سفر جنوب برمی گردند شکوفه می دهد. او بر این باور است که درخت به خاطر آمدن آنها به گل می نشیند. شهاب عاشق ماه است چون ماه تابع قاعده و قانون نیست و هر وقت دلش بخواهد می آید و می رود. ماه جلوه ای از خود شهاب است. از دید شهاب برادرش آرش مثل خورشید است که سر وقت می آید و می رود. او همیشه درس خوان و زرنگ است. مادر شهاب، به خاطر دانشگاه رفتن مرتبا مورد حسادت فتانه خانم، زن عموی شهاب است. خسرو پسرعموی شهاب بچه درس خوانی نیست و از شهاب استفاده می کند تا به دوستانش نشان دهد که او خنگ است و از آنها امتیاز بگیرد. داستان گاهی از زبان شهاب و گاهی از زبان مادرش، مریم است. ناصر پدر شهاب، حسین عمو و شهین عمه شهاب، خیلی هواخواه یکدیگر هستند. مریم به خاطر طرفداری از پسرش شهاب مرتب با آنها درگیر است. شهاب که می بیند دیگران او را تحقیر میکنند اقدام به خرابکاری می کند. مثلا روی کاغذ دیواری آرش جوهر می ریزد، روی ماشین پدرش نقاشی می کشد، آجر روی سر مادربزرگش (مادر پدرش) می اندازد. او شیرینی انتقام را دوست دارد و پدرش او را تنبیه می کند. مادر به خاطر دفاع از شهاب بارها دروغ می گوید و این باعث خوشحالی شهاب می شود. شهاب دو دوست خیالی به نامهای اسی و ببی دارد. اسی نشان دهنده نفس سرکش او و ببی روحیه مهرطلبی اوست. شهاب در خلوت تنهایی اش مرتب با آنها حرف می زند. شادی خواهر آرش و شهاب بسیار شیرین زبان است. مادر بعد از تولد شادی دیگر سر کار نمی رود. مریم و ناصر با شادی عادی رفتار کرده اند و او عادی بزرگ شده است ولی از آرش خواسته اند که ایده آل باشد لذا او همیشه جدی و درس خوان است و متعاقبا خسته. بچگی شهاب با سر کار رفتن مادر و کمبود وقت مادر همراه بوده و به همین دلیل شهاب کمبودهایی دارد و بقیه او را لال و عقب افتاده می دانند. مادر شادی را شادی زندگی اش می داند ولذا شهاب فکر می کند غصه زندگی مادرش است. پدر آرش برای تامین مخارج زندگی چند جا کار می کند و به همین دلیل همیشه خسته است. تمایل و تظاهر به عشق و محبت در او بسیار ضعیف است. او نگاهش به آرش با افتخار است و نگاهش به شادی با لذت است اما همیشه به شهاب با اخم نگاه می کند و به او سرکوفت می زند. شهاب دوست دارد فحش دادن یاد بگیرد و به بقیه فحش بدهد تا دلش خنک شود. شهاب ناراحت است که پدرش او را به اسم صدا نمی کند و همیشه او را "این" خطاب می کند. برای عمه شهین خواستگاری پیدا می شود و قرار است ازدواج کند. مریم لباس عروسی برای شهین می دوزد و شهاب لباس را کثیف و پاره می کند. مادرش لباس را ترمیم می کند. مادر در حال ترمیم لباس صادقانه از شهاب می خواهد که برای یک بار هم شده حرف بزند و او را مامان صدا کند. شهاب خواست او را برآورده می کند. مادر این خبر را به گوش همه می رساند و شهاب از اینکه مادرش راز او را برملا کرده ناراحت می شود و دوباره به بی زبانی امن خود فرو می رود. فرشته دخترعموی شهاب با پسری به نام رامین دوست می شود. ....
"سهم من" نوشته پرینوش صنیعی رمان خوبی بود که علاوه بر جاذبه ی زیادش، به نظر من ارزش خواندن را داشت. آپلود عکس
آپلود عکس جهان مملو از کسانی ست که می خواهند به نوعی به انسان ضربه بزنند. در مقابل هر رویاپرداز، باید دست کم ده عیب جو وجود داشته باشد. اما اگر بزرگانی چون ادیسون، کریستف کلمب، گالیله و دیگر پیشگامان بزرگ، به این انتقادها گوش کرده بودند، ما الان کجا بودیم؟ لابد هنوز در غارهایمان نشسته بودیم و به ناف هایمان فکر می کردیم! آیا هیچوقت دیده اید که مجسمه ای از یک عیبجوی منتقد برپا شده باشد؟ من مجسمه بسیاری از پیشگامان بزرگ را دیده ام و مجسمه کسانی را که زندگی خود را سخاوتمندانه وقف جامعه خود کرده اند یا در زمان جنگ در راه پاسداری از میهن خود جان فدا کرده اند. من مجسمه دانشمندان، مخترعان و حتی مجسمه یک سگ را دیده ام اما هرگز مجسمه ای از یک عیبجوی منتقد ندیده ام! توماس ادیسون، ضبط صوت، لوکوموتیو برقی، میکروفون، روشی برای ساخت ساختمانهای بتونی، وسیله ای برای تولید صفحات فلزی، جعبه علایم تلگرافی و البته، لامپ برق را اختراع کرد اما جالب است بدانید که اعضای خانواده او سعی کردند به خاطر وسواس اختراعات جدید، او را در یک آسایشگاه روانی بستری کنند. استقامت ادیسون زبانزد همگان است. کتاب زندگی کنیم یا فقط زنده باشیم، مترجم: وحید افضلی راد
2706