2410
2716
عنوان

انجمن زنان موفق و سخت کوش آی وی افی

1592133 بازدید | 17786 پست
به نام خدا آغاز می کنیم که آغاز است و هستی بخش

سلام دوستان عزیز خوش امدید

این تاپیک محل گردهمایی زنان سخت کوشی است که در مراحل انجام آی وی اف هستند و می خواهند این دوره رو با همراهی دیگر دوستان طی کنند. ما اینجا از تجارب همدیگر استفاده می کنیم، اطلاعاتمون رو با هم مبادله می کنیم و به هم دلگرمی و امید میدیم.

لطفا قبل از ارسال پست در این انجمن قوانین این تاپیک رو ملاحظه بفرمایید.

۱) قبل از طرح هر سوالی به این صفحه (صفحه اول تاپیک) مراجعه کنید و مطمین باشید سوالی که می پرسید تکراری نیست. اطلاعات این صفحه به صورت هفتگی آپدیت می شود و بنابراین می توانید مطمین باشید که اطلاعات همگی به روز هستند. برای صرفه جویی در وقت می توانید کلیدهای ctrl و f را همزمان فشار داده و کلمه کلیدی سوال خود را جستجو کنید.

۲) این تاپیک یک تاپیک تبادل نظر آفلاین است و اعضای این انجمن معمولا هر چند روز یک بار به آن سر میزنند و با هم تبادل اطلاعات می کنند. پس انتظار نداشته باشید که به محض اینکه سوالی را پرسیدید جواب آن را به سرعت دریافت کنید. صبور باشید و منتظر بمانید تا اعضایی که جواب سوال شما را می دانند آنلاین شوند و به آن پاسخ گویند. چنانچه مایل به دریافت اطلاعات بسیار فوری می باشید، برای مشورت و تبادل نظر آنلاین به کلوبهای زیر مراجعه فرمایید.
http://www.ninisite.com/clubs/detail.asp?clubID=19992
http://www.ninisite.com/clubs/detail.asp?clubID=5230

۳) لطفا از فضای این تاپیک جهت احوالپرسی و گفتگوهای دو نفره چت گونه استفاده نکرده و در صورتی که مایل به گفتگوی آنلاین می باشید، وارد کلوب های فوق شوید. همچنین از گذاشتن هر نوع پست تکراری، پست های بیهوده حاوی نقطه و سلام و خداحافظی و پست هایی از قبیل "کسی هست؟" و "کسی نیست؟" و "کمککککککک " و "هیچ کسی منو دوست نداره!! " ... برای جلب توجه خودداری کنید. هنگامی که پستی را ارسال می کنید یکی دو دقیقه مکث کنید و مطمین شوید که پست را بیش از یک بار ارسال ننموده باشید. در غیر این صورت از ابزار حذف برای از بین بردن پست های تکراری استفاده کنید.

۴) سعی کنید تمام حرفهای خود را تا جایی که امکان دارد در یک پست بزنید و پست های متعدد در یک روز ارسال نکنید. ابزار ویرایش که در سمت چپ نوار صورتی قرار دارد این امکان را به شما می دهد که مرتب مطالب جدیدی را به انتهای پست قبلی اضافه کنید.

۵) تمام هدف این تاپیک آن است که برای اعضا، خوانندگان خاموش و اعضای جدید مفید باشد. پس چنانچه پستی بر جای گذاشتید که به نظر خودتان مفید نبوده با استفاده از ابزار ویرایش پست آن را حذف کنید. در موارد لازم این نکته را به افراد غیرعضو تذکر دهید.

۶)چنانچه عضو جدید می باشید در تعامل با بقیه اعضای انجمن صبوری به خرج دهید. بسیاری از اعضا این انجمن مشغولیات زیادی در خصوص زندگی، شغل، تحصیل، تفریح و درمان خود دارند و به همین دلیل در پست های محدود و کوتاه خود فرصت خوش و بش با همه اعضا مخصوصا اعضای جدید را ندارند. این رفتار را به منزله نادیده گرفته شدن از طرف آنان تلقی نکنید و انتظار نداشته باشید که در مدت چند روز همه اعضا در خدمت شما باشند!

۷) ارسال پست و اظهار نظر در مسایلی غیر از آی وی اف به شرط آن که در بالا بردن روحیه عمومی اعضا موثر باشد مجاز است.

به امید موفقیت و مامان شدن همه بانوان صبور، سخت کوش و موفقی که قراره با آی. وی . اف نی نی دار بشن.

تقویم ماهانه انجمن
www.google.com/calendar/render?tab%3Dwc&followup=https://www.google.com/calendar/render?tab%3Dwc&scc=1

کسانی که داروهای ناباروری اضافی دارند و میخواهند در اختیار بقیه دوستان قرار بدن
http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=620379

دعاهای دسته جمعی ما برای دوستانی که در سیکل قرار دارند
http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=618489&PostID=24227152#24227152

محاسبه سن بارداری به شیوه آی وی اف در انتقال جنین سه روزه
http://www.ivf.ca/fet3dayduedate.php
محاسبه سن بارداری در موارد انتقال جنین پنج روزه
http://www.ivf.ca/fet5dayduedate.php

تاپیک مامان های شاد نی نی های خواستنی آی وی افی
http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=583625&PageNumber=1
‎پروردگارا مادرشدن را قسمت تمام دوستان سخت کوشم قرار بده که با وجود مشکلات دلی پرامید دارند به وسعت دریاها و به محکمی کوه و به نرمی نسیم و به لطافت باران... آفریدگارا بهترین های آسمان را نصیبشان کن
Lilypie Pregnancy tickers
لیست دوستانی که می خوان با آی وی اف مامان بشن
دوستانی که تو لیست نیستین لطفا اطلاعاتتون رو بذارین تا وارد بشه..ممنون

نام..سن...مدت ازدواج...مدت اقدام...دلیل ناباروری...اقدامات درمانی تاکنون...نام دکتر و مرکز درمانی جاری

1- نازنینا .... 35 ساله ..... 5 سال ... مشکل اسپرم .... شش بار آی وی اف ... یک بار سقط در ماه چهارم ... دکتر عارفی
2- شبنم.. ?? ساله... مشکل رحم ... یک بار پانکچر و یک بسته نی نی فریز .... کلینیک نوین
3-عسل بانو...34 ساله...6 سال...3سال....بدون دلیل...یک باردارى طبیعى ( ماه سوم سقط) ،2بار iui در مرکز ابن سینا, سه بار ivf که اولی به علت بالا نرفتن بتا تو هفته 6 سقط شد( دکتر اشرف معینى) ،یکبار هیسترو تشخیصى
4-آوا ...؟ ساله...13 سال...12 سال .دو بار ای یو ای یکبار میکرو زیفت . یکبار حاملگی خارج از رحم لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی به دلیل سپتوم (دیواره) . تا الان همش ناموفق . یک بار انتقال از فریز. خودم بدون مشکل نیستم ولی مشکل اصلی از همسر ...
5-مانا...؟ساله...5 سال...5/1 سال...آندومتریوز پیشرفته،کم تحرکی اسپرم...لاپراسکوپی وهیستروسکوپی انجام دادم یه بار ای یو ای ناموفق داشتم واسفند قراره ای وی اف انجام بدم
6-آلاله..28 ساله..6سال...2/5سال...مشکل اسپرم... 2 بار ای یو ای کردم نشده ومی خوام ای وی اف کنم.
7-رزا..27 ساله..2 سال..1 سال..؟؟...،6 تا جنین دارم ولی انتقال ندادم ...کلینیک مشتاق اصفهان
8-یاسی...... 3.سال......2.5سال.....ازو اسپرمی......مشهد....به اصرار خانواده هامون میخوام جنین اهدایی بگیرم ولی برای فرزند خوانده هم اقدام کردم و 3 ماهه تو نوبتم
9-ستایش91 ..؟ساله...5سال..3سال...؟؟...دو بار ای یو ای و یک بار زیفت مامان شد اولین مامان
10-سیم چوب..34 ساله..8 سال...3سال...کم تحرکی اسپرم .. اولین میکرو دکتر ربابه طاهری پناه بیمارستان پارسیان مامان شد دومین مامان
11-چیستا91...30 ساله..7سال..؟سال..از 20 سالگی یائسه شدم. باید تخمک اهدایی بگیرم
12-آرام..29 ساله..5سال..4سال..کمی تعداد و کم تحرکی اسپرم..2 بار میکرو کردم بار دوم دوقلو باردار شدم که تو هفته 22 از دستشون دادم...2 تا جنین فریز دارم...دکتر عارفی بیمارستان عرفان مامان شد بیست و یکمین مامان
13-‎سادات جون...30 ساله....10 سال...9 سال....تنبلی تخمدان شدید و نداشتن تخمک باکیفیت....7 بار ای یو ای+2 بار ای وی اف+ 2 بار لاپارا و هیستروسکوپی....دکتر ساغر صالحپور و مرکز شایامهر
14- آسمان......34 ساله.....6سال....4سال....تنبلی تخمدان.... بیتحرکی اسپرم..... ا بار ‎میکرو منفی...دکتر محمد زاده ...ابن سینا مامان شد چهل و یکمین مامان
15-افسانه..31 ساله..2 سال اقدام..چسبندگی لگنی و همسرم کم تحرکی و مورفولوژی بد...دکتر طرازی بیمارستان آبان با لطف خدا طبیعی مامان شد هشتمین مامان
16-الناز.... 34سال... 3/5 سال ... تنبلی تخمدان و کم تحرکی واسپرم آبنرمال... 3بار ای یو ای و در مراحل ای وی اف هستم مامان شد دهمین مامان
17- هدیه .... 29 ساله 3ساله ازدواج کردم 1.5 ساله که نینی می خوام. مشکل هم کمبود و کم تحرکی اسپرم دکترمهناز منصوری کلینیک نوین مامان شد سی و یکمین مامان
18- مهشید 26ساله 5ساله ازدواج کردم 4ساله بچه میخوام دلیل نازایی ناشناخته.. 2 تا ای یو ای ناموفق یه میکرو ناموفق تو ابن سینا ... یک انتقال از فریز ناموفق .. 1بسته هم جنین دارم با لطف خدا طبیعی مامان شد دوازدهمین مامان
19- ‎مهشید.......28سال.......6سال ........کم تحرکی اسپرم وتعداد کم البته نوسان داره گاهی هم خوبه ..........4بارای یو ای 1بار میکرو ناموفق 2بسته جنین فریز......اریا اهواز
20- هیوا 28 ساله 6 سال 3 سال احتمالا pco هستم 4 بار iui و یه بار هم ivf (با ivf باردار شدم اما جنینم رشد نکرد و سقط شد) دوباره ivf شدم و دو بسته فریز دارم دکتر مهناز منصوری کلینیک نوین مامان شد نهمین مامان
21- ثمره 29 ساله -5 سال اقدام - شوهرم آزو خودم pco و هیستروسکپی کردم - یکبار میکرو 87 که منفی شد -در حال حاضراقدام با جنین اهدایی- موسسه مهر رشت مامان شد سومین مامان
22- انتظار92، سی ساله- 6سال ازدواج - 3سال اقدام -2بار سقط-آندومتریوز-دو بار ای یو ای ناموفق- اقدام برای ای وی اف مامان شد بیست و هفتمین مامان
23- ملیسا... 31 ساله ... 3 سال ... 1 سال ... مشکل رحم ... 2 بار آی یو آی ... دکتر صارم ... بیمارستان صارم
مامان شد بیست و ششمین مامان
‎24- بادوم 24 سالمه 4 ساله منتظرم و شوهرم آزو هستش تو مرکز ابن سینا درمان میرم خودم مشکلی ندارم
25- نگین 30 سال 11 سال دیگه پریود نمیشم وباید از تخمک اهدایی استفاده کنم اقدام خاصی نکردم دکتر پاکروش بیمارستان آبان
‎26- مروارید...... 28 ساله ...... سال5 اقدام ............دوبار سقط تو هفته 12 ........ یک بار میکرو پی جی دی ..منفی شد.
27- متینه...27 ساله...6..4..کم تحرکى اسپرم....یه بار میکرو نا موفق...انتقال دوم از جنیناى فریز..دکتر ساغر صالحپور..کلینیک شایامهر مامان شد پنجمین مامان
28- اوچولو...27...1.5...1.5....کم تحرکی و تعداد کم اسپرم .... عمل واریکوسل و اقدام برای ivf ....دکتر بهار شاکریان کلینیک ناباروری اصفهان مامان شد هفتمین مامان
29- آزی ... مامان شد چهارمین مامان
30- مامان سما..25 ساله....1سال....مشکل تنبلی تخمدان .....یکبار Ivf ناموفق، مشکل تخمک گذاری. در مرحله اقدام براى انتقال از فریز.
31- ندا .. 3سال ازدواج 2.5 ساله اقدامم همسرم واریکوسل عمل کرده حالا مشکلی نداره خودم تنبلی تخمدان خفیف دارم برای ماه اینده اماده میشم که برم تو سیکل ای وی اف مامان شد سی و سومین مامان
32- فینگلی 27 ساله دو بار میکرو ... یک بار انتقال از فریز مامان شد ششمین مامان
33- فاطمه.....22 ساله....3 ساله ازدواج...2.5ساله منتظر...مشکل کمی و کم تحرکی اسپرم.... اواخر اردیبهشت وارد سیکل ای وی اف میشم نوین مشهد مامان شد سی و ششمین مامان
34- آزی کانادا ...33 ساله .. سه بار ای وی اف
35- آرمینه 31 ساله 4 ساله ازدواج کردم 5/2 ساله اقدام کردم طبق لاپاراسکوپی دکتر کریم زاده بیمارستان مادر یزد که25دیماه انجام دادم مشخص شد لوله هام بسته هست و ابسه چرکی تخمدون سمت راست داشتم کورتاژ کامل رحم انجام دادم و بدین ترتیب شدم عضو انجمن سخت کوشان !
36- محیا.. 33 ساله . 3 سال ازدواج - 2 سال اقدام - لاپراسکوپی و هیستروسکوپی - دکتر قوامی(پزشک اصلی) و اشرف معینی(پزشک مشاور) - بیمارستان آبان
37- مهتا60......31ساله........ 6.5مزدوجم.......4سال اقدام.......تنبلی تخمدان وکمی pco........شوشو سالم.......1بار لاپارا........1بار iui (دکتر میردامادی).......الان تو سیکل ivf(کلینیک امید دکتر اقا حسینی)
38- elif دکترم طرازی .ابن سینا. 27سالمه.5بارمیکرو کردم.چسبندگی لوله
39- هالان -27 ساله..8 سال...7 سال...سال 87 دوبار آی وی اف کردم که منفی شدن..اردیبهشت 92 هم جنینای فریز شدمو انتقال دادم که بازم منفی شد...مشکل از شوهر..تعداد و تحرک کم اسپرم
40- هانیکو ...ساله ... ۶ ساله ازدواج کردم... مشکل ازشوهر... یکبار میکرو ناموفق و یک بار انتقال از فریز ناموفق در مرکزناباروری اصفهان
41- الی بلا... 28 ساله- 1سال- کمی و کم تحرکی اسپرم و بسته بودن یکی از لوله ها-یک آی یو آی ناموفق-اولین بار آی وی اف- دکتر نایبی-بیمارستان رضوی مشهد
42- ترانه باران ... ساله ... 10 ساله ازدواج کردم. هردو سالم هستیم... نازایی با عوامل ناشناخته ... 6 بار ای یو ای. یه بار زیفت یه بار هم بهمن 91 میکرو که همشون منفی بودن
43- آنا... ٣٤ سالمه 2 سال در اقدام هستم مشکل کم تحرکی اسپرم داره خودم مشکلی ندارم سوئد هستم مامان شد چهاردهمین مامان
44- نی نی ناز...؟ساله..5 سال...3سال....به دلیل برداشتن لوله ها طبیعی باردار نمیشم...،1بار میکرو در مرکز رویان, دو بار ivf با دکتر مهناز اشرفی ...و دوبار دکتر طرازی و بیمارستان ابان که اولی به علت بالا نداشتن قلب نینی تو هفته8 با دارو سقط شد و دومین بار فریز منفی ،یکبار هیسترو ، دو بار عمل بر اثر هایپر دکتر طرازی. هشتمین میکرو با دکتر قوامی عادل مامان شد سی اُمین مامان
45- غریبه 30 ساله 4 سال 2 سال یائسگی زود رس اقصی دریافت اهدایی اواخر اردیبهشت مامان شد سیزدهمین مامان
46-پریسا 30 سال 5 سال 3 سال تقریبا آزو اسپرمی..1 بار زیفت 1بار میکرو (جنین فریز)..لاپراسکوپی..دکتر تیزرو مامان شد یازدهمین مامان
47- آبتین آراد.... دوسال ونیم ازدواج کردم.یک سال ونیم اقدام.مشکل تخمدان پلی کیستیک همسرم مشکل اسپرم یک بار ای وی اف ناموفق در بهمن ماه.یک بسته فریز در بیمارستان صارم.دکتر اشتری
48-Rasha - ٢٤ سالمه_دوسال ونیمه ازدواج_ آندومتریوز دارم_همسرم هم کم تحرکی اسپرم_دوبار لاپراشدم_یه بارتو دوران مجردی_باتشخیص یه کیست خیلی بزرگ توتخمدان چپم_یه بار هم تابستون90(توکلینیک نوید_دکترکشاف)_که یه کیست توتخمدان راستم داشتم
49- ‎کانیا 30 ساله - 8 سال ازدواج -کم تحرکی و کمی اسپرم -1 میکرو منفی در رویان. در ضمن شوهرم به خاطر پیوند مغز و استخوان اسپرماش لطمه دیده
50- ماماماری 29 ساله 6 و نیم سال مزدوج 4 ساله نی نی میخوام خودم پلی کیستیک شدید همسر سالم هر عملی که باشه انجام دادم 2بار d&c یک بار لاپروسکوپی 1بار هیستروسکپی 1 بار ای یو ای 1 بار میکرو 3 بار انتقال دومین انتقال باردار شدم 8 هفته ختم حاملگی اعلام شد. مامان شد بیست و هشتمین مامان
51-مامانی محمد صائم... 29 سالمه.8 سال تو اقدام خودم مشکل ندارم شوشو کم تحرکی اسی داره یکبار سال 86 ای وی اف کردم نوین مشهدکه منفی شد سال 91 میکرو کردم رویان که بتا تو عدد24 موند و بالا نرفت
52-ترنم.۱۳۵۹... ٢ سال انتظار...شوهرم واریکوسل عمل کرده ولی هنوز تحرک اسپرماش خوب نشده... خودم چسبندگی لوله های رحم... دکترم خانم مژده ذنوبی مامان شد شانزدهمین مامان
53-‎سلدا 30 ساله سه ساله ازدواج کردم خودم مشکلی ندارم همسرم واریکوسل داشته عمل کرده یک سال است تعداد اسی و تحرکش کمه آذر 91 یک نی نی 2 ماه سقط کردم. مامان شد نوزدهمین مامان. متاسفانه فرشته اش تو ماه دوم برگشت پیش خدا
54- درتینا ، 29 سال ، 5 سال که ازدواج کردم ، همسرم واریکوسل گرید 3 داشت عمل کرد که زیاد نتیجه نداد و تحرک اسپرم بسیار کم هست خودم خدا رو شکر مشکلی ندارم
55- سادات۷۰ - 22 سالمه.شوشو31. 2سال ازدواج.2سال اقدام.شوهرم تقریبا همه چیش صفره. مرکز رویان میرم مامان شد هفدهمین مامان
56- فرشته... ‎6 ساله ازدواج کردیم... همسرم اسپرمش در حد صفر و صد درصد غیر نرماله دو بار میکرو شدم منفی و هیستروسکپی شدم والان در سیکل درمانم برای سومین میکرو مامان شد چهل و دومین مامان
57- لیلیان... 31 سال... 2سالو 10 ماه....ناشناخته...4 بار آی یو آی کردم پیش دکتر بهرام وندی که دفعه آخر مثبت شد اما تو هفته 5 با خونریزی دفع شد بکبار هم اسفند 91 میکرو زیفت کردم پیش دکتر قوامی عادل که اونم مثبت شد اما بازم اینبار هفته 6 خونریزی و ... الان هم تحت نظر خانوم دکتر قوامی عادل مامان شد پانزدهمین مامان
58- عسل اس....30سالمه.... 12ساله ازدواج کردم..... 3بار ای یو ای کردم .....با یک لاپاراسکوپی ....مشکلم pcos....دکترم حاجی شفیعها -یک بار آی وی اف منفی
59- محیا ناز 29 ساله 5 سال ازدواج یکبار حاملگی بوچ یکبار میکروی نا موفق الان دوباره میکرو کردم با جنین فریزی
60- ‎پرناز 37 ساله 9 سال ازدواج 8 ماه اقدام 2بار میکرو - دکتر اقصی تنبلی تخمدان کم تحرکی اسپرم
61- نیلا57 ... 34 سالمه.6سال ازدواج کردیم.2ساله منتظریم.شوهری واریکوسل داشت که عید91 عمل کرد.‪ یک بار آی یو آی. ‬ با دکتر فرناز محمدیان iui کردم. میکرو با دکتر طرازی..6 تا تخمک داشتم که فریز شد چون همون روز اسی ها غیب شدند
62- منوش 28 ساله 6 ساله مزدوجم 5ساله منتظرم یه بارداری پوچ پارسال داشتم. همسرم کم تحرکی اسپرم داره خودم pco . اردیبهشت پانکچر شدم 19 تا تخمک 5 تا جنین هایپر شدم. مامان شد بیستمین مامان
63- روشاک .... 10ساله ازدواج کردم یک بار طبیعی باردارشدم ولی هفته هشت سقط شد ... ناباروی بی دلیل. یک بار آی یو آی کردم و در ماه آینده پروسه آی وی اف را طی میکنم
64- نازدونه 26 ساله ... هفت ساله ازدواج کردم. مشکلمم ناراحتی قلبی بود و رحم جایگزین استفاده کردم دفعه اول بود ivf کردم جنین فریز انتقال دادم و مشهد خانم دکتر نصیری مامان شد هجدهمین مامان. متاسفانه فرشته اش تو ماه دوم برگشت پیش خدا
65- الی.....30 ساله ، 6سال اقدام جدى،همسرم ازو هستش، خودم amh پایین، 7بار سابقه میکرو در مراکز مختلف،یکبار هیستروسکوپى شدم، خانم دکتر طرازى مامان شد بیست و دومین مامان
66-‎نسیم بهشتی...... 26 سالمه...... 6 ساله ازدواج کردم ..... 3 ساله اقدام کردم ....... مشکل کم تحرکی............ 3 بار iui ناموفق داشتم ....... میکرو مرداد بیمارستان صارم 7 جنین .......... 3 جنین 20 مرداد انتقال دادم منفی شد .........انتقال دوم مهرماه منفی. با لطف خدا طبیعی مامان شد سی و نهمین مامان
67-‎عسل بانووووووو....25سالمه ...2سال و نیمه ازددواج کردیم و 2ساله تو اقدامیم...PCO و اولیگواسپرم.. یه iui منجر به سقط و دو iui کنسل شده ...مرکز منتصریه مشهد مامان شد سی و پنجمین مامان
68- شوقینه 10سال ازدواج کرده ام مشکل آزو اسپرمی شوهر ، دوبارر آی وی اف ناموفق بیمارستان مهر دکتر اقصی مامان شد چهلمین مامان
69- نینا ٢٨ ساله ،٥ سال ازدواج، حدود ٣ سال اقدام، pco، شوشو عمل واریکوسل ولی خوب نشده ، مورفولوژی نرمال و تحرک پایین ، یکبار iui منفی اردیبهشت ماه ، تغییر روش درمان به میکرو ، عمل پانکچر در مردادماه ، ١١ تخمک ولی ٤ تاجنین تشکیل شد ، هایپر شدم و انتقالم افتاده ابان ماه ، تحت درمان در مرکز ناباروری رویان
70-‎دیبا ... ٣٠ سال ... ٥ سال ازدواج ... ٧ ماه اقدام .. تحرک اسی شوشو صفر ... تحت نظر دکتر پویان و آل یاسین
‎71- طلا جون 34 ساله 7 سال ازدواج مدت اقدام 6 سال کم تحرکی و کم بودن اسپرم +چسبندگی هر دو لوله 3 بار میکرو ناموفق
72- وانیا...... ٦ سال ....٢٢ ماه .... pcos و کمی هم مشکل اسی که بعد از دوبار انتقال منفی لاپاراسکوپی کردم و آندو کشف و درمان شد .یک بار آی وی اف و سه بار ترانسفر. مامان شد بیست و چهارمین مامان
73- صحبا.....30 .....4 .......2.5.....تعداد و حرکت اسپرم......یک بار IUI ناموفق در بهمن 91 .....IVF شروع سیکل 22 مرداد...دوره کوتاه مدت....15 تخمک....5 جنین....20 شهریور بتا 124 .....23 شهریور بتا 735 .....دکتر حاجی شفیعی ها بیمارستان کوثر ارومیه مامان شد بیست و پنجمین مامان
74-‎نازبانو .... 36 ساله .... 6 سال انتظار .... همسر کم تحرکی اسپرم .... خودم ذخیره تخمدان خیلی پایین ....لاپاراسکوپی و از بین بردن چسبندگی های لگنی .... 4 بار IUI در بیمارستان صارم و 3 بار ورود به سیکلIVF هر 3 بار سیکل بدلیل فقدان تخمک کنسل شدند ....... 1 بارداری طبیعی رشد جنین تا هفته 6 و سقط بوسیله دارو .... و حالا دارم تخمک اهدایی میگیرم .( دکتر زهرا حیدر _ بیمارستان آبان) مامان شد بیست و نهمین مامان
75- عسلک ... 15 ساله ازدواج کردم... 13 ساله اقدام... با دارو پری میشدم. ذخیره تخمدان خیلی کم دارم. شوشو سالم. دکترم زهرا حیدر در مرکز رویش کرج مامان شد سی و دومین مامان
‎76-عسل بانو2... 28 سالمه 5 ساله ازدواج کردم سه ساله در مان میکنم شوهرم سالمه خودم کم کاری تیرویئد و عدم تخمک گذاری دارم دو بار ای یو ای ناموفق دداشتم
77- ‎آیدا – سن : 34ـ مدت ازدواج : 9 سال - مدت اقدام : 3 سال ـ تحرک کم اسپرم همسر و مورفولوزی غیر نرمال بالا ـ عمل واریکوسل همسر ( که متاسفانه بعد عمل وضعیت اسپرمها بهتر نشد ) و 2مرتبه ای یو ای نا موفق و یک بار ای وی اف نا موفق – دکتر نصیری ـ بیمارستان رضوی
78- محیا منتظر....سی و چند ساله!....4سال ناباروری....بی تحرکی اسپرم و pco....لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی......دو مرتبه میکروی ناموفق.....مرکز باروری و ناباروری اصفهان...6 تا جنین فربز دارم
79- معجزه 28 ساله-6سال ازدواج کردم نزدیکه 2ساله نی نی میخوام مشکل خاصی نداریم اما تحرک اسپرم تقریبا کمه دکترم ماریا راستگو یه بار iui یه بارمivf نا موفق
80- پارادایز-....ساله -مشکل آزو اسپرمی-درسیکل درمان برای گرفتن جنین اهدایی/دکتر اوج بیمارستان پارسیان
81- نارین...29ساله...6سال...2سال...مشکل مورفولوژی و تحرک/چسبندگی یکی از لوله ها...دو بار iui و یکبار پانکچر ناموفق
82- دنیا 37 ساله 4 سال ازدواج کردم و 3 ساله که نی نی می خوایم کم تحرکی و کمبود اسپرم سالم و ظرفیت تخمدان کم ، یکبار زیفت و یکبار ivf ناموفق ، اطریش
83- باران...29...2سال و نیم اقدام...3بار آی یو آی ناموفق...یک بار انتقال فرش که منفی شد...اینماه باید هیسترو بشم
84- شامپونى ٣٤ساله ،٨ساله که مزدوجم ،٤ساله که پیگیر نازایى هستم همه مراحل رو انجام دادم تاکنون علت رو تشخیص ندادن دو بار اى وى ناموفق داشتم الان به مدت ٩ماه تحت نظر دکتر پاکروش هستم و منتظر جواب ازمایش ژنتیک هستم.
85- شیما 25ساله دوبار ایوی اف ناموفق.باید برم لاپاراسکوپی کیست اندومتریوز دارم.ذخیره کم
86- پژوهش 28 ساله....4 سال ونیم جلوگیری 4 سال ونیم نی نی میخوام. دوبارپانکچر انتقال فرش ویه بار فریزی دوبار منفی وبار سوم مثبت ولی بعد چند وقت بتا اومد پایین. پزشکم دکتر پاکروش
87- مامان دو فرشته 25 سالمه. 3ساله عروس شدم 2 ساله نى نى میخوام . تخمک ندارم به طور مادر زاد. دارم اهدای میگیرم دکترم پاکروش الانم دارم امپولارو میزنم واسه ای وی اف مامان شد سی و هفتمین مامان
88- شادی 31ساله ... 3سال ازدواج کردم. مشکل کمی اسپرم...2بارای وی اف فرش و یکبار هم فریزی. دکترم انصاری الانم باید برم لاپرا و هیستروسکوپی می خوام برم پیش دکتر پاکروش
89- ماه لی لی 30 ساله ،3 ساله تو اقدامم 2 بار iuiناموفق ؛مشکل pcoو اینکه همسرم هم ضعیفه
الان هم روز 10 انتقالم. تو ابن سینا میکرو کردم
90- نکیسا. 31 سال. مشکل: کم تحرکی اسپرم و پایین بودن مورفولوژی. 6 سال ازدواج کردم. 1/5 ساله اقدام برای بارداری. 1 بار آی یو آی و یک بار هم میکرو ناموفق. رویان میرفتم. الان میخوام برم کلینیک دی پیش تیم پزشکی دکتر اقصی. ولی دکترم نصر هست الان با لطف خدا طبیعی مامان شد سی و هشتمین مامان
91- سارا ۳۴ سال ۷ ساله نی نی می خوام ۲ تا سقط یه بار ای وی اف موفق که در ۱۲ هفتگی ختم بارداری الان هم ۸ اذر انتقال داشتم دوتا امبریو دلیل ناباروری نامشخص مامان شد سی و چهارمین مامان
92- فاطیما ...25ساله...6ساله نینی میخوام ...مشکل کم تحرکی وتعداد کم اسپرم شوشو و تنبلی تخمدان ...مرکز ناباروری اصفهان
93- مروارید 27 ساله 6 ساله ازدواج کردم اسال اقدام طبیعی داشتم الان تو سیکلم مشکل : کم تحرکی و تعداد کم اسپرم شوهرم . دکتر خانم زهرا زارعیان
94- ارانلار 26 سال سن-2.5 سال ازدواج-2.5 سال اقدام-تخمدان ها pcoو بسه بودن لوله ها -2بار iuiناموفق 1بار لاپراسکوپی
95- صبا جان .....10 سال ازدواج............1.5 سال اقدام.........مشکلی ندارم اما ذخیره ناچیز....... تو سیکل آی وی اف هستم........دکتر مهناز اشرفی با لطف خدا طبیعی مامان شد چهل و سومین مامان
96- کیان....30ساله....نزدیک به 2 سال... بدون مشکل ( کیست درمویید دارم)... 2بار آی یو آی ناموفق در ابن سینا...دکتر طرازی
97- میموهه.... ۳۴ ساله..... ۳ ساله ازدواج......... یک و نیم ساله اقدام........ مشکل اسپرم......... هفته گذشته لاپاراسکوپی شدم (بدون دلیل).......... دکتر تیزرو..... کلینیک دکتر تیزرو
*******************************************************************************************
امار مامانایی که در تاپیک قبلی مامان شدند.

1. الهه.......اولینivf...مشکل شکل ظاهر اسپرم.....25 سال.....تهران......دکتر زارعیان بیمارستان پارسیان
2. افسانه...اولینivf ...چسبندگی لوله ها بسته بودن یکی از اونها و کم تحرکی و تعداد کم اسپرم...30سال تهران...دکتر ال یاسین کلینیک امید
3. بیتا .......دومینivf ...... مشکل اسپرم.........31سال... رویان اسفند 90میکرو(دوقلو)
4. لیندا......چهارمینivf....مشکل اسپرم.......37 ساله.......کلینیک شایامهر (2 بار ivf و 2بار انتقال از فریز)
5. مریلا......اولین میکرو.......کمی وکم تحرکی اسپرم..........27...........خوزستان..........رویان تهران(دوقلو)
6. آلما.......اولین میکرو....بدون مشکل.......29 سال........کیلینیک شایا مهر(دوقلو)
7. آیناز.... اولین ivf ( سومین بار انتقال)... مشکل اسپرم ...31ساله ..... مشهد...مرکز ناباروری منتصریه
8. رزماری.....اولین میکرو.......کم تحرکی و کمی اسپرم شوشو......30.......رشت....دکتر مهرافزا
9. رنگین کمان...اولین میکرو....یایسگی زودرس و اسپرم آبنرمال......34 سال....کلینیک امید.....دکتر ال یاسین
10. ملودی..اولین میکرو...کم تحرکی اسپرم...32 سال..مرکز درمان ناباروری شایامهر (دکتر صالحپور) لاپاراسکوپی به دلیل بسته بودن لوله چپ و آندمتریوز خفیف
elma11 ....اولین میکرو.... مشکل..عدم تخمک گذاری فقط بادارو تخمدان تحریک شد... 34 سال ...دکترطرازی
12. گلابتون ..بارداری دوم ..اولین میکرو (سومین انتقال)(با تخمک اهدایی) .یائسگی زودرس .. 34 سال..اصفهان دکتر کلانتر (دوقلو)
13. مامی یاسی..... اولین میکرو.......23 سال .........خودم انسداد لوله و تحرک اسپرم شوشو 0 ..
14. الا... اولین میکرو..شوشو مورفولوژی نرمالش کم بود..30 ساله..دکتر بیتک طرازی. بیمارستان آبان (دوقلو)
15. ثمره زندگیم....... اولین میکرو... مشکل اسپرم.........33 سال........... دکترعارفی- بیمارستان بهمن
16. شیدا جون...اولین میکرو . چسبندگی هر دو لوله خودم و ابنرمال مورفولوژی شوشو ...28 سال ..کلینیک رویان
17. نهال........اولین ای وی اف(دومین انتقال)........تخمک گذاری ضعیف.........28 سال ...تهران.....مرکز ابن سینا
18. مهربان....اولین ای وی اف...... تخمک گذاری بسار ضعیف......33سال......دکتر رئوفی ....... بیمارستان دی
19. مریم بانو .... اولین IVF(دومین انتقال ) ....ناباروری بدون دلیل...... 31 سال.....کلینیک امید (دکتر اقاحسینی)
20. نیکتا.......اولین IVF (دومین انتقال).....تقریبا آزو اسپرم........... خارج از ایران
21. سوگل .. اولین میکرو (دومین انتقال) .. کم تحریکی و تعداد کم اسپرم.....مرکز باروری و ناباروری اصفهان
‎پروردگارا مادرشدن را قسمت تمام دوستان سخت کوشم قرار بده که با وجود مشکلات دلی پرامید دارند به وسعت دریاها و به محکمی کوه و به نرمی نسیم و به لطافت باران... آفریدگارا بهترین های آسمان را نصیبشان کن
آی.وی.اف چیست؟ و فرق آن با سایر روشهای کمک باروری از قبیل میکرو اینجکشن، زیفت و گیفت چیست؟
امروزه روش‌های کمک باروری در درمان نازایی تحولی ایجاد کرده است. هر ساله هزاران کودک در نتیجه روش‌های کمک باروری به‌دنیا می‌آیند. پیشhttps://s1.ninifile.com/statics/smileys/icons-shadow.jpgرفت علم پزشکی و تکنولوژی آن زوج‌های زیادی را قادر ساخته‌اند که کودک خود را به‌دنیا بیاورند. به‌طور متوسط از هر 5 زوجی که از روش‌های کمک باروری استفاده می‌کنند، یک زوج بچه‌دار می‌شود.
1) شایع‌ترین روش کمک باروری IVF یا <تلقیح آزمایشگاهی> است. این روش قدیمی‌ترین و موثرترین روش از میان روش‌های کمک باروری است. >IVF< مخفف >In Vitro Fertilization< بوده و اصطلاح لاتین >In vitro< به معنی <داخل شیشه> است. چرا که پیش از این در ظرف‌های شیشه‌ای در آزمایشگاه باروری انجام می‌گرفت. امروزه در لوله‌های پلاستیکی نیز این کار انجام می‌گیرد. از آنجا که احتمال به هم رسیدن و ترکیب سلول جنسی نر (اسپرم) و سلول جنسی ماده (تخمک) در داخل لوله آزمایش بیشتر از محیط شانسی محفظه شکم است، از این ایده برای باروری استفاده می‌شود. بدین صورت که تخمک‌های رسیده از زن گرفته شده و در ظرفی داخل آزمایشگاه با اسپرم ترکیب می‌شود. تخم حاصل پس از گذشت 3 تا 5 روز از لقاح (امبریو) در داخل رحم قرار داده می‌شود.
روش‌های دیگر کمک باروری عبارتند از ICSI ،GIFT ،ZIFT و اهداء تخمک یا جنین که به‌طور مختصر آنها را بررسی می‌کنیم:
2) میکرواینجکشن: (ICSI : Intra cytoplasmic sperm Injection) تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک: در این روش تخمک تنها با یک اسپرم مرد در ظرفی در آزمایشگاه ترکیب می‌شود. بعد از باروری، جنین حاصل در رحم زن قرار داده می‌شود.
3) گیفت: (GIFT : Gamete Intrafallopian Transfer) تخمک و اسپرم در آزمایشگاه ترکیب شده و سپس از طریق جراحی به وسیله لاپاروسکوپ به داخل لوله رحمی تزریق می‌گردد. ‌باروری در داخل بدن رخ می‌دهد و جنین به‌طور طبیعی در رحم لانه‌گزینی می‌کند.
4) زیفت: (ZIFT : Zygote Intra fallopian Transfer) در این روش مانند GIFT تخمک زن و اسپرم مرد در آزمایشگاه ترکیب شده و به روش جراحی در لوله رحمی قرار داده می‌شود اما مانند IVF پزشک بعد از باروری آزمایشگاهی جنین را در داخل شکم قرار می‌دهد.
5) اهداء تخمک یا جنین: اگر خانمی قادر به استفاده از تخمک‌های خود برای بارداری نباشد، تخمک اهداء شده توسط زنی دیگر با اسپرم شوهر او ترکیب شده و جنین حاصل در رحم زن اول قرار داده می‌شود.

روند درمان در ‌آی.وی.اف
نزدیک به شروع دوره ماهانه مادر، داروهای باروری برای او تجویز می‌شود تا تخمدان جهت آزاد کردن چندین تخمک رسیده، تحریک شود (به‌طور معمول یک تخمک در هر ماه آزاد می‌شود) گاهی ممکن است برای جلوگیری از آزاد شدن زودرس تخمک‌ها، مجبور به استفاده از هورمون‌های مصنوعی شوند. مادر باید برای اندازه‌گیری سطح خونی هورمون‌ها به‌طور مرتب به پزشک خود مراجعه کند تا بررسی شود که چه زمانی تخمک‌هایش رسیده شده‌اند. به محض رسیده و کامل شدن تخمک‌ها، پزشک به‌وسیله سوزن باریکی که از دیواره مهبل وارد تخمدان می‌کند (تحت بیهوشی)؛ تخمک‌ها را خارج می‌کند. (ممکن است برای مشخص شدن محل تخمک‌ها سونوگرافی انجام شود) سپس پزشک تخمک‌ها را با اسپرم‌های همسر درون ظرفی در آزمایشگاه ترکیب می‌کند.
2 تا 5 روز بعد هر کدام از تخم‌های بارور شده به شکل توپی از سلول‌ها درمی‌آیند که <امبریو> یا جنین نام دارد. سپس پزشک 2 الی 4 عدد از این جنین‌ها را به‌وسیله کاتتر باریکی از طریق گردن رحم به داخل رحم می‌کند. (اگر جنین‌های بیشتری تشکیل شده باشد، فریز می‌شود تا در صورت عدم موفقیت این دوره‌ آی.وی.اف در دوره‌های بعدی به‌کار برده شود). اگر درمان موفقیت‌آمیز باشد، جنین در داخل دیواره رحم لانه‌گزینی می‌کند و به رشد خود ادامه می‌دهد تا نوزاد متولد شود. در 20 تا40 درصد حاملگی‌های ناشی از‌آی.وی.اف بیش از یک جنین لانه‌گزینی کرده و چندقلو زائیده می‌شوند. پس از 2 هفته از زمان قرار گرفتن جنین‌ها در رحم، مادر می‌تواند با انجام تست خون حاملگی از موفقیت لانه‌گزینی اطمینان پیدا کند.

چه موقع‌ آی.وی.اف انجام می‌گیرد؟
آی.وی.اف معمولا به‌عنوان اولین خط درمان و بهترین روش درمانی در انسداد دوطرفه لوله‌های تخمدان به کار می‌رود. این روش در شرایط دیگر نیز به‌کار می‌رود از جمله اندومتریوز، ناباروری به علت مشکلات گردن رحم، نازایی با علت مردانه،‌اختلالات تخمک‌گذاری و ناباروری با علت نامشخص. اگر مشکلات تخمک‌گذاری و یا مسدود بودن لوله‌های رحمی وجود دارد، یا اگر شوهر تعداد اسپرم کمی دارد و اگر سایر روش‌های درمان نازایی ناموفق بوده است، می‌توان از‌آی.وی.اف کمک گرفت.

طول درمان درآی.وی.اف
حدود 4 تا 6 هفته طول می‌کشد تا یک دوره‌آی.وی.اف کامل شود. باید چند هفته صبر کرد تا تخمک‌ها رسیده شود. حدود نصف روز طول می‌کشد تا تخمک و اسپرم گرفته و در آزمایشگاه تلقیح شود. 2 تا 5 روز دیگر هم باید صبر کرد تا جنین را به داخل رحم مادر وارد کنند، البته همان روز مادر مرخص شده و می‌تواند به منزل برود. پیامد آی.وی.اف به نوع مشکل نازایی زوج‌ها و سن آنان بستگی دارد. معمولا خانم‌های جوان‌تر تخمک‌های سالم‌تری دارند و میزان موفقیت‌آی.وی.اف در آنها بیشتر است. به‌طور متوسط 53 درصد شانس حامله شدن و 92 درصد امکان زایمان سالم در هر دوره از درمان برای آنها وجود دارد. البته در مورد هر بیمار احتمال حاملگی قابل پیش‌بینی نیست چرا که به عوامل مختلفی چون: سن وسلامت دستگاه‌های تولیدمثل در دو جنس بستگی دارد.

مزیت‌های آی.وی.اف
آی.وی.اف قدیمی‌ترین روش کمک باروری است و به همین دلیل پژوهش‌های متعددی برای افزایش سلامت این روش و کودکان حاصل از آن انجام شده است و تاکنون عارضه‌ای در اثر‌آی.وی.افبدست نیامده است. علاوه بر این، پژوهش‌های اخیر ‌(مطالعه بین سال‌های 1989 تا 1999) نشان می‌دهد که داروهای باروری میزان ابتلا به سرطان تخمدان را (حتی اگر بیش از یک‌سال مصرف شود) افزایش نمی‌دهد. در ضمن پژوهشگران در حال انجام مطالعاتی برای تکامل و بهبود‌ آی.وی.اف در آینده هستند.

عوارض و معایب آی.وی.اف
بارور کردن تخمک‌ها در خارج از بدن مادر نیاز به کارآزمایشگاهی گران قیمتی دارد. علاوه بر این از آنجائی که معمولا بیش از یک جنین در رحم کاشته می‌شود، معمولا شانس دو یا چند قلویی 02 تا 04 درصد افزایش می‌یابد البته پژوهش‌هایی در حال انجام است تا به روشی از چند قلویی در‌آی.وی.اف جلوگیری کنند.
آی.وی.اف مانند بقیه روش‌های کمک باروری، احتمال حاملگی خارج رحمی زیادی دارد. این حالت وقتی رخ می‌دهد که جنین به داخل لوله‌های رحمی یا محفظه شکم رفته و به جای رحم در آنجا لانه‌گزینی کند. در این صورت پزشک شما به‌وسیله دارو یا جراحی جنین را خارج می‌کند تا در حین رشد جنین آسیبی به بدن شما وارد نکند.
زنانی که داروهای باروری دریافت می‌کنند گاهی دچار نشانگان بیش تحریکی تخمدان (هایپر استیمولشن) می‌شوند. اگر تخمدان خانمی بیش از حد تحریک شود، بزرگ شده و ایجاد ناراحتی می‌کند و اصطلاحا می گویند که هایپر شده است. افزایش وزن، احساس شناوری و پرشدن، تنفس کوتاه، سرگیجه، دردلگن، تهوع و استفراغ از علایم این حالت است
به‌طور معمول این حالت خودبه‌خود یا با مراقبت‌های دقیق پزشک شما برطرف می‌گردد. اما در موارد نادر ممکن است زندگی را به خطر افکند. عوامل خطرزا در ایجاد این عارضه عبارتند از: سن‌کم، کاهش توده بدن، سابقه عدم تخمک‌گذاری و حاملگی.
مانند تمام مداخلات تهاجمی خطر خونریزی و عفونت نیز در‌آی.وی.اف وجود دارد.
پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد، کودکانی که به کمک روش‌های درمانی با تکنولوژی بالا مانند آی.وی.اف به‌دنیا می‌آیند اغلب وزن تولد کمی دارند. البته بیشترین میزان کمبود وزن تولد در اثر چند قلویی است.
برخی معتقدند نقص عضو نوزادان حین استفاده از روش‌های کمک باروری افزایش می‌یابد. البته عده‌ای از متخصصان این عارضه را مربوط به فاکتورهای دیگر در نازایی مثل سن می‌دانند. برای اثبات این یافته‌ها پژوهش‌های بیشتری مورد نیاز است. اما واضح است که پیشرفت درمان ناباروری در آینده پزشک را قادر خواهد ساخت تا جنین‌های ناسالم را قبل از انتقال به رحم مادر حذف کنند.
در نهایت در کنار این عوارض، مزیت مهم‌ آی.وی.اف را در نظر داشته باشید که در درمان نازایی موفق‌ترین نوع آن است که تا امروز در دسترس بیشتر قرار گرفته است.

پرسش و پاسخ درباره آی.وی.اف

آیا‌ آی.وی.اف به تخمدان‌ صدمه نخواهد زد؟
شواهدی مبنی بر تخریب تخمدان به دنبال لاپاروسکپی یا خارج کردن تخمک از تخمدان همراه با سونوگرافی در دست نیست. در عوض گزارش‌هایی نشان داده است که به دنبال بیوپسی تخمدان، در زوج‌هایی که مدت طولانی نازا بوده‌اند، حاملگی رخ داده است.
آیا وجود بافت اسکار اطراف تخمدان‌ها باعث می‌شود که نتوان تخمک را از تخمدان خارج کرد؟
نه، به‌طور معمول. اما جراح باید بتواند برای ورود سوزن در محل مناسب برای خروج تخمک، به‌وسیله سونوگرافی یا روش‌های جراحی، فولیکول را ببیند.
اگر قبل از خارج کردن تخمک، تخمک‌گذاری در تخمدان‌ رخ دهد چه می‌شود؟
در این صورت امکان خارج کردن تخمک از تخمدان وجود نخواهد داشت و به همین علت است که در طول دوره ‌آی.وی.اف تیم پزشکی با بررسی سطح خونی هورمون‌ها به طور دقیق از تخمک گذاری زودرس جلوگیری می‌کنند.
آیا لکه بینی بعد از خارج کردن تخمک از تخمدان طبیعی است؟
بله، معمولا به‌دلیل زخمی که در نتیجه سوراخ کردن دیواره مهبل توسط سوزنی که فولیکول را خارج می‌کند، ایجاد می‌شود؛ لکه‌بینی بعد از خروج تخمک رخ می‌دهد. لکه‌بینی به‌صورت خون روشن از مهبل 42تا 84 ساعت پس از خروج تخمک رخ می‌دهد. اگر خونریزی به حدی باشد که بتواند نوار بهداشتی را آغشته به خون کند، باید فورا به پزشک مراجعه شود.
بعد از انتقال جنین چه مراقبت‌هایی لازم است؟
بهتر است در این مورد از پزشک سئوال شود اما معمولا مراقبت‌های زیر توسط اکثر پزشکان توصیه می‌شود:
الف) پرهیز از مصرف سیگار، قهوه، الکل و داروها.
ب) خودداری از بلند کردن وسایل سنگین.
ج) اجتناب از کار سنگین خانه‌(حتی کار با جاروبرقی) و فعالیت‌های شدید.
د) خودداری از فعالیت‌های ورزشی چون شنا، اسب‌سواری و ائروبیک.
ه) استفاده نکردن از حمام آفتاب، سونای گرم، وان آب داغ و جکوزی.
و) خودداری از مقاربت جنسی وارگاسم.
اگر‌آی.وی.اف ناموفق انجام گرفت با چه فاصله زمانی برای بار دوم قابل تکرار است؟‌
این امر به شخص بستگی دارد. اولین دلیل برای به تاخیر انداختن آن، ارائه فرصتی به بیمار برای بازگشت دوره ماهانه طبیعی است که حدود 2 تا 3 دوره ماهانه طول می‌کشد.
تا چندبار امکان تکرار‌آی.وی.اف برای هر زوج وجود دارد؟
تعداد مشخص و محدودیت خاصی وجود ندارد. این مسئله به تصمیم زوج و پزشک آنها بستگی دارد.
آیا در فاصله دو هفته‌ای که از شروع ‌آی.وی.اف تا خارج کردن تخمک از تخمدان باقی است نزدیکی (مقاربت) اشکال دارد؟
پیشنهاد ما این است که مرد حداقل 84 ساعت قبل از زمان خارج کردن سلول‌های جنسی از انزال خودداری کند (اما نه بیش از 5 تا 6 روز)! این احتیاط سبب می‌شود که نمونه مایع منی گرفته شده برایآی.وی.اف، بیشترین تعداد اسپرم سالم و متحرک را داشته باشد.
چه مدت بعد از انجام‌آی.وی.اف می‌توان مقاربت جنسی داشت؟
با وجود اینکه زمان پرهیز از مقاربت جنسی برای پیشگیری از تخریب سلول جنینی تعیین نشده اغلب پزشکان حداقل 2 تا 3 هفته پرهیز از مقاربت را پیشنهاد می‌کنند. از نظر تئوریک، انقباضات رحم که به دنبال اوج لذت جنسی (ارگاسم) رخ می‌دهد، می‌تواند برای مراحل اول لانه‌گزینی جنین در رحم مزاحمت ایجاد کند. با این وجود نزدیکی در شب قبل از انتقال جنین توصیه می‌شود چرا که بعضی پزشکان معتقدند این‌کار شانس حاملگی را افزایش می‌دهد.
چه زمانی بعد از انتقال جنین می‌توان بقیه فعالیت‌های روزانه را انجام داد؟‌
تیم ‌آی.وی.اف توصیه می‌کنند حدود 42 ساعت بعد از انتقال جنین به رحم، زن کاملا بی‌حرکت باقی بماند. از ورزش‌های شدید مانند دویدن، اسب سواری و شناو ... تا زمان تثبیت حاملگی باید خودداری کرد. اما انجام سایر فعالیت‌های روزانه منعی ندارد.
آیا لکه‌بینی بعد از انتقال جنین و قبل از تست حاملگی طبیعی است؟
در 2 هفته‌ای که بعد از انتقال جنین، مادر در انتظار رسیدن وقت تثبیت حاملگی است، لکه‌بینی می‌تواند به چند معنی باشد: اول اینکه جنین لانه‌گزینی کرده است. دوم اینکه یکی از جنین‌ها لانه‌گزینی کرده در حالی‌که دیگری جدا شده است. سوم اینکه زمان خونریزی ماهانه رسیده و مادر حامله نیست.
همیشه و در هر سه حالت در هنگام لکه‌بینی باید به پزشک اطلاع داد. حتی زمانی‌که لکه‌بینی شدید است، لازم است تست حاملگی انجام شود.
چه زمانی فرد متوجه می شود که باردار است؟
حاملگی با هیچ‌گونه علامت خاصی از جمله تهوع، علایم مشابه عادت ماهانه و... ثابت نمی‌شود. بلکه باید تست حاملگی انجام گیرد. تست خون حدود 31 روز بعد از آسپیراسیون و انتقال جنین و سونوگرافی 03 تا 04 روز بعد از آسپراسیون، حاملگی را اثبات می‌کند.
آیا احتمال چند قلویی در‌آی.وی.اف وجود دارد؟
بله، 52 درصد حاملگی‌ها به‌دنبال‌آی.وی.اف دوقلو هستند (به‌طور طبیعی در جامعه این مقدار یک هشتادم است) در مورد سه‌قلوها احتمال 2تا3درصد است.
چه تعداد جنین به رحم انتقال داده می‌شود؟
این سوِال سختی است که تصمیم‌گیری راجع به آن به مسایل زیادی بستگی دارد از جمله: سن، تعداد آی.وی.اف‌های انجام شده، درصد چندقلویی در مرکز پزشکی مورد نظر، ... و در نهایت احساس فرد راجع به این تعداد. در بعضی کلینیک‌ها اجازه انتقال بیش از 3 جنین را نمی‌دهند چرا که در این صورت عوارض حاملگی زیاد و احتمال حاملگی سالم و تولد نوزاد کامل کمتر خواهد شد. ‌اما بعضی‌ها در مورد زنان بالای 53 سال و آنهایی که آی.وی.اف‌های ناموفق زیادی داشته‌اند؛ انتقال بیش از 3 جنین را توصیه می‌کنند.
برای جنین‌های اضافی چه اتفاقی می‌افتد؟
جنین‌های اضافی در صورت لزوم قابل فریز شدن هستند تا در دوره‌های بعدی ‌آی.وی.اف (بعد از‌آی.وی.اف ناموفق و یا فرزندهای بعدی) مورد استفاده قرار گیرند.

منبع :هفته نامه سلامت
پرسش و پاسخ با دکتر مهشید چایچی
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

یافته های جدید

‎اثر تزریق سرم اینترالیپید در نتیجه آی وی اف
‎در یه تحقیق متشکل از ٩٦ خانم که میانگین سنى ٣٧ سال داشتن و ٦ ivf ناموفق داشتن ، به دو گروه تقسیم شدن به یک گروه قبل از انتقال سرم اینترالیپید زدن و به گروه دوم نزدن . نتیجه : ٥٠ ٪ از گروه آزمایش بتاشون مثبت شد درحالى که کمتر از ٩٪ از گروه کنترل مثبت شدن
‎حتى این سرم به جاى ivig هم استفاده میشه و گفتن هزینه خیلى کمترى داره و هم عوارض جانبى نداره. ٧ تا ١٤ روز قبل از انتقال باید زده بشه و بعد از مثبت شدن هم ماهى یکى تا هفته ٢٠ باید زده بشه
http://www.carefertility.com/ivf/viewtopic.php?t=39200
http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/8229386/IVF-women-given-fresh-hope-by-new-fertility-treatment.html
با تشکر از عسل بانو برای پیدا کردن مطلب فوق

خوابیدن در تخت بعد از انتقال دادن جنین، به هیچ وجه شانس لانه گزینی جنین رو افزایش نمیدهد!!
تاریخ خبر: ژوئن 2013
http://www.reuters.com/article/2013/06/28/us-bed-rest-after-ivf-idUSBRE95R10620130628
این پژوهش بر روی دو گروه ۱۲۰ نفره از زنان انجام گرفته. از زنان گروه اول خواسته شد بعد از انتقال ده دقیقه در تختخواب دراز بکشند و به زنان گروه دوم گفته شد که بلافاصله از تخت بلند شده و راه بروند. تعداد زنانی که بعد از دو هفته باردار شدند در هر دو گروه تقریبا مساوی بود.
اما در نهایت ۵۰ زن از گروه اول در مقابل ۶۸ زن از گروه دوم موفق شدند که به سلامتی بچه های خود را به دنیا بیاورند. نرخ سقط جنین در زنان گروه اول ۲۷.۵ درصد و در زنان گروه دوم فقط ۱۸ درصد بود. البته شاید آمار بالای سقط جنین در بین زنان گروه اول در این بررسی تصادفی باشد اما این که در هر دو گروه نسبت بارداری تقریبا مشابه بوده است را نمی توان انکار کرد.

زنانی که مقدار ویتامین دی در بدن آنها کافی بوده نسبت به زنانی که این ویتامین در بدنشان ناکافی بوده است، آی وی اف موفق تری داشته اند.
http://www.medicalnewstoday.com/articles/262679.php

در یک تحقیق جدیدی ثابت شده که کافی بودن سطح ویتامین دی بدن، از بروز فیبروم جلوگیری می کند. در این تحقیق به موش هایی که فیبروم داشتند ویتامین دی خورانده شد و دیده شد که با بالا رفتن مقدار این ویتامین در بدن حتی فیبروم ها کمی کوچکتر شدند!
تاریخ خبر: ژوئن 2013
http://blog.doctoroz.com/in-the-news/vitamin-d-may-reduce-your-risk-for-fibroids
گفته شده که عفونت واژن در دوران بارداری و همین طور سندرم پیش از پریود هم با کمبود ویتامین دی رابطه داره

مطالعات نشان می دهد که آی.وی. اف ریسک سرطان های مربوط به زنان همچون سرطان سینه و رحم را افزایش نمی دهد.
تاریخ خبر: 27 فوریه 2013
http://news.yahoo.com/study-says-ivf-does-not-increase-cancer-risk-000433328.html

تعداد جنین های انتقال داده شده تاثیری در نتیجه آی وی اف نداره و حتی بهتره که هر دفعه یک جنین انتقال داده بشه
تاریخ خبر: 4 ژانویه2013
http://www.guardian.co.uk/society/2013/jan/04/ivf-single-embryo-report

در مطالعه ای بر روی سبک زندگی87 زن که آی وی اف کرده اند، نشان داد که کسانی که در سالهای قبل از IVF فعالیت فیزیکی داشته و به انجام کارهایی از قبیل گردگیری، جارو کردن و نظافت و یا باغبانی مشغول بوده اند نسبت به کسانی که ساعات بیشتری را روی صندلی می نشینند موفقیت بیشتری داشته اند.

http://in.lifestyle.yahoo.com/doing-housework-chores-boost-ivf-success-095351781.html

دو برابر شدن شانس موفقیت آی وی اف با خراش دادن آندومتر
http://www.clinicalmedicine.ir/post-4370.aspx

‎مصرف روغن زیتون و آووکادو در بهبود کیفیت تخمک ها نقش زیادی دارد و شانس موفقیت آی وی اف را تا سه برابر افزایش میدهد
http://www.medindia.net/news/avocado-olive-oil-triple-chances-of-ivf-success-103665-1.htm

آلودگی هوا در موفقیت آی وی اف تاثیرگذار است. بنابر مطالعه انجام شده بر روی 7400 زن امریکایی که عمل آی وی اف انجام داده اند، درصد موفقیت انتقال جنین در زنانی که بیشتر در معرض آلودگیهای ناشی از افزایش NO2 قرار می گیرند کمتر است. اما عجیب آنکه هر گاه در زمان تخمک گذاری، گاز سمی ازون افزایش یافته است، تعداد سیکل های موفق افزایش یافته است! هنوز علت این امر مشخص نیست اما احتمال می رود که علت سیکل موفق در زمان افزایش ازون به این دلیل است که در این زمان، گاز NO2 کاهش می یابد.
http://www.mnn.com/health/fitness-well-being/stories/air-pollution-linked-to-odds-of-ivf-success

مصرف اسید های چرب غیراشباع به ویژه اسیدهای چرب امگا-3 موجب بهبود شاخص های متابولیکی در زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک می شود.
http://vista.ir/news/7530805/%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%AE%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D9%84%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF

تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که استفاده از سونا، جکوزی و وان آب داغ موجب کاهش باروری مردان می شود. چرا که حرارت و دمای بالا تعداد و کیفیت اسپرم ها را تحت تاثیر قرار می دهد، به همین دلیل است که بیضه ها که تولید کننده اسپرم هستند در خارج از بدن و در دمایی کمتر از 37 درجه سانتی گراد قرار گرفته اند. بررسی مردان نابارور نشان داد که حتی 30 دقیقه قرار گرفتن در جکوزی و وان آب داغ موجب کاهش تعداد و همچنین تحرک اسپرم ها می شود.

بالا بودن هورمون تستوسترون در زنان موجب رویش موی زائد و غیرطبیعی بر روی شکم، سینه، صورت و گردن می شود. در حال حاضر برای درمان و کنترل موهای زائد در زنان از قرص های ضدبارداری و داروهای مهار کننده هورمون های مردانه استفاده می شود.
به عقیده پژوهشگران، نعناع دارای پتانسیل استفاده به عنوان یک درمان مفید و طبیعی برای هیرسوتیسم (رویش موی زائد) در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است. مطالعات محققان در ترکیه نشان داد که نوشیدن چای نعناع به کاهش رشد غیرطبیعی مو در زنان کمک می‌کند.
http://www.etafrih.com/category/pezeshki

‎-شانس آی وی اف در فصل بهار بویژه اردیبهشت و خرداد به خاطر طولانی بودن طول روز و استفاده از نور خورشید و در نتیجه بالا رفتن مقدار ویتامین دی در بدن بیشتر است.
http://www.ivf.net/ivf/fertility-treatment-success-may-depend-on-season-o5386.html
*******************************************************************************************

بایدها و نبایدهای سیکل آی وی اف

قبل از شروع سیکل آی وی اف
- کاهش استرس با انجام ورزش یوگا، پیاده روی روزانه نیم ساعت و انجام هر کاری که به شما آرامش بدهد.
- استفاده از مکمل ها و ویتامین های E، امگا 3,6,9 ، کو کیوتن قرمز، دی اچ ای اٍی، ویتامین دی و همچنین فولیک اسید و آسپرین از چند ماه قبل از اینداکشن توصیه می شود ( هیچ کدام را سرخود مصرف نکرده و برای اطمینان از مصرف این ویتامین ها و دوز مصرفی با پزشک معالج خود هماهنگ کنید)
- حذف شیرینی جات و چربیهای غیراشباع و فست فود و....
- استفاده از روغن زیتون در پخت غذا
- مصرف روزانه جوانه گندم که می گویند احتمال لانه گزینی جنین را افزایش میدهد
- اگر امکانش رو دارید چند بار طب سوزنی انجام دهید. بر اساس شنیده ها انجام طب سوزنی موجب گردش خون بهتر در رحم شده و امکان لانه گزینی رو افزایش میدهد.

نکاتی که برای آقایان قبل از شروع سیکل باید به آن توجه شود:
- کیفیت اسپرم می تواند تحت تاثیر تب یا بیماریهای تب آور باشد. مردانی که یک بیماری تب آور یا تب در 2-1 ماه قبل از فرایند IVF دارند بهتر است به پزشک خود اطلاع دهند.
- اجتناب از وان داغ و سونا
- پرهیز از پوشیدن لباس زیر تنگ
- پرهیز از مواد مخدر، الکل و سیگار برای سه ماه قبل از درمان و در طی سیکل IVF
- پرهیز از ورزش مفرط
- پرهیز از نزدیکی کمتر از سه و بیشتر از 7 روز قبل از روز پانکچر
- نگذاشتن لپ تاب بطور مستقیم روى پاها
- خوردن میوه های قرمز رنگ و هویج توسط دکتر توصیه شده است

زمان زدن آمپولها و آماده شدن برای پانکچر
- تا می توانید آب بنوشید. آب نباید خیلی سرد بوده و حتی الامکان در دمای اتاق باشد
- اگر مزاج شما سرد ( اعم از سرد و خشک یا سرد و تر ) است ، تا می توانید از غذاهای گرم استفاده کنید. جدول خوراکی های مربوط به هر مزاج را در پست بعدی مشاهده کنید. خوردن روزانه عسل و دارچین به صورت ناشتا توصیه می شود. همچین از سایر خوراکی های گرم مثل خرما، کشمش، آجیل خام، زنجبیل، رازیانه کوبیده، سیاه دانه و ... استفاده کنید.
- غذاهای پر پروتئین و مقوی مانند آبگوشت با گوشت گوسفند، سمنو، حلیم، جوانه گندم و ... را بیشتر مصرف کنید.
- در یک پژوهش دیده شده که مصرف روغن زیتون و آووکادو در بهبود کیفیت تخمک ها نقش زیادی دارد و شانس موفقیت آی وی اف را تا سه برابر افزایش میدهد
http://www.medindia.net/news/avocado-olive-oil-triple-chances-of-ivf-success-103665-1.htm
- میوه های قرمز بخورید

نکات تزریق آمپول ها
- قبل از آمپول سوپر فکت بازو تون رو کمپرس یخ بکنید

نکات تزریق آمپول پروژسترون
- قبل از تزریق پروژسترون، آمپول رو ١٠ ثانیه بزارید تو آب گرم تا کمى شل بشه و بهتر جذب بشه چون روغنیه (شبنم: من این رو از دکتر پرسیدم و گفتند چون ترکیب پروژسترون در اثر آب داغ عوض میشه بهتره این کار انجام نشه)
- تزریق پرژسترون باید در عمق عضله انجام پذیرد و بهتر است از سوزن بلند تر استفاده کنند تا تزریق در عمق عضله انجام گردد ضمنا پرژسترون و ترکیباتی از این قبیل بعلت جذب تاخیری و غلیظ بودن آنها بطور طبیعی دردناک می باشد و چاره ای جز تحمل وجود ندارد. استفاده از کیسه آب گرم توصیه می شود ولی مالیدن محل تزریق توصیه نمی شود. البته گرم کردن بیش از حد باعت گشاد شدن عروق محل و تورم هم می گردد لذا در حد معمول استفاده شود و نه بیشتر. تزریق توسط فرد وارد به تزریقات (نرس=لیسانس پرستاری) و با سوزن بلندتر و در عمق عضله صورت پذیرد.
این مطلب بسیار مفید رو یکی از دوستان منتظر که خواننده خاموش هستند برامون فرستاده اند. به امید این که خدا بهترین ها را برای این دوست عزیز رقم بزنه

اول : قبل از تزریق حتما موضع تزریق تمیز باشه و خوب ضدعفونی شه
دوم :آمپول پروژسترون رو نباید با سوزن های عادی تزریق کرد ، اگه دقت کرده باشی روش نوشته تزریق عمیق عضلانی ( تزریق عادی نه !! ) که این تزریق یه سوزن هایی داره با این مشخصات :
طولش حدودا 4 سانتی متر هست و روش نوشته : 23G * 11.2 (0.6 *38mm
این سوزن ها رو اگه بچه ها از داروخانه بخوان ( تحت عنوان اینکه ، سوزن خارجی می خوام واسه تزریق عمیق عضلانی ) بهشون می دن، خوبیش اینه که دارو توی عضلات عمقی وارد می شه و تورمش کمتره
سوم : بعد از تزریق و اومدن به خونه ، حتما به مدت ده دقیقه و حتی بیشتر ، حوله رو مدام با اتو داغ کنن و روی موضع بذارن
چهارم : هر روز روی یک باسن تزریق انجام بشه

نکات تزریق آمپول گونال اف
مطلب زیر رو محیا جون نوشته در مورد این که چه جوری خودمون گونال تزریق کنیم. با تشکر ویژه از محیا جون الهی که به زودی مامان بشه
‎این نحوه تزریق گونال اف هست ستروتاید هم تقریبا همینه:
‎ابتدا سرنگ را که داخلش آب مقطر هست بر میداریم و درش رو آروم از روش جدا میکنیم. بعد سوزن صورتی رنگ رو روش میذاریم. درب پودر گونال رو آروم با ناخن باز میکنیم. بعدش هم سرنگ رو که حاوی آب مقطر هست و روش سوزن صورتی رو گذاشتیم داخل شیشه پودر قرار میدیم و آروم آب مقطر رو تزریق میکنیم داخلش. بعد شیشه رو در حالی که سوزن داخلشه تکون میدیم تا خوب حل بشه. دوباره مایع رو که حالا ترکیب آب مقطر و پودر گونال هست داخل سرنگ میکشیم. اگه باید دو تا پودر استفاده کنی، همین مایع رو دوباره وارد یک پودر میکنی و دوباره میکشی توی سرنگ بعد از اون سوزن رو عوض میکنیم و سوزن کوتاه رو میزنیم. سرنگ رو هواگیری میکنیم. یعنی با ناخن چند تا ضربه میزنیم تا هوا بیاد روی سطح مایع و بعدش هم کمی سرنگ رو فشار میدیم تا کاملا هوای اون گرفته بشه. بعد محل تزریق رو که برای من دور ناف بود، با دو تا انگشت می‌گیریم و یه کم پوستش رو جمع میکنیم. مثل لپی که میخوای بکشی!!! ابتدا الکل میزنیم (من تعدادی پد الکلی از داروخانه تهیه کردم) و با دست دیگه سوزن رو که با زاویه 45 تا 90 قرار داره توی پوست فرو میکنیم. سوزن حدود یک سانت و نیمه و کاملا باید داخل پوست فرو بره. بعدش آروم آروم تزریق رو انجام میدیم.

نکات تزریق آمپول هپارین
مطلب زیر رو نی نی نگار جون نوشته در مورد این که چه جوری خودمون هپارین تزریق کنیم. با تشکر ویژه از نگار جون الهی که به زودی مامان بشه
چی کار کنیم که موقع تزریق آمپول هپارین جای کبودی کمتر بشه و درد کمتری ایجاد شه ؟
این روشی که من اینجا نوشتم ، در واقع چکیده ای است که با سرچ توی اینترنت و کمک گرفتن از مقالات علمی و همین طور تجربه ی دوستان نی نی سایتی که دکترهاشون بهشون گفتن به دست آوردم ، خودم که بهش عمل کردم واقعا سایز کبودی ها به طور معنی داری کم شد ، امیدوارم به درد شما هم بخوره
یکی از منابعی که استفاده کردم اینه http://jssu.ssu.ac.ir/browse.php?a_id=1376&sid=1&slc_lang=fa
1) حتما سرنگ انسولین خارجی با این مشخصات سایز سوزن استفاده کنید :
0.25mm(31G) * 8mm البته اگه 30 یا 32 هم بود خوبه ، هپارین رو داخل سرنگ بکشید و درش رو ببندید.
2) از داروخانه یخ خشک تهیه کنید داخل فریزر نگهداری کنید قبل از تزریق یخ خشک رو داخل یک پارچه تمیز نازک بپیجید و به مدت 3 تا 4 دقیقه روی محلی که می خواهید تزریق کنید قرار بدید .
3) محل تزریق رو با پنبه الکلی استریل کنید
4) با زاویه ی تقریبا عمودی ( یه ذره مایل باشه اشکال نداره ) سوزن رو وارد کنید و خیلی آهسته شروع به تزریق کنید ، مدت تزریق باید 30 ثانیه طول بکشه ( یعنی آهسته شروع به شمردن کنیداز یک تا30 ، خالی شدن هر درجه ی سرنگ انسولین حدودا سه شماره طول می کشه.) توجه کنید که اگه سوزن های با طول بلند تر باشن زاویه تزریق تغییر می کنه مثلا می شه 45 درجه اما شما همین سایز سوزن رو استفاده کنید که نازکه و عالی .
5) وقتی تزریق تموم شد 15 ثانیه سوزن رو در همون حال نگه دارید و بعد از 15 ثانیه خارج کنید
6) با یک پنبه ی تمیز روی محل تزریق روبه مدت 2 دقیقه فشار بدید، فشار باید عمودی باشه ، اصلا مالش ندید که کبود می شه ضمنا فشار نباید خیلی شدید باشه ، در حدی باشه که درد نگیره .
7) بعد می تونید پنبه رو بردارید و حالا دوباره یخ رو که لای دستمال پیچیدید روی محل تزریق بگذارید و به مدت 5 تا 10 دقیقه صبر کنید
8) ضمنا بعد از این کارها بهتره از اون عضوی که تزریق داخلش انجام شده ، تا چند ساعت کار سنگین نکشید

راهنمای قدم به قدم تزریق آمپول سلکسان clexan
سلکسان نام تجاری هپارین می باشد که عملکردش سبب جلوگیری از ایجاد لخته و انعقاد خون می گردد . در ضمن این آمپول به صورت آماده به کار عرضه می شود و نیازی به هواگیری و هیچ گونه دستکاری نداشته همانند (سرنگ های تزریق انسولین).
سلکسان را باید کجا تزریق کرد؟
آمپول سلکسان نیازمند تزریق در بافت زیر جلد بصورت عمیق می باشد (نیدل باید تا انتها در ناحیه تزریق فرو رود). بافت زیر جلد یا همان subcutaneous tissue بافتی است چربی دار که بین پوست و ماهیچه قرار دارد. توجه کنید که تزریق سلکسان در ماهیچه (تزریق عضلانی) ممنوع می باشد. پس بهترین محل برای تزریق کنارهای قدامی و تحتانی شکم به علت دارا بودن بافت زیر جلد ازاد می باشد اگرچه در سایر نقاط نیز می توان تزریق را انجام داد مثلا در عضله بازو اما کناره های سطح شکم به علت جذب سریع دارو محل مناسبی برای تزریق می باشند.
ناحیه تزریق ایده ال می تواند حدود شش اینچ (سیزده سانت) در هر طرف ناف انتخاب شود که روزانه باید جای تزریق به تناوب عوض شود (یعنی اگر دیروز در سمت راست شکم تزریق انجام شد امروز باید در سمت چپ تزریق صورت بگیرد و همی نطور به تناوب ادامه می یابد.
چطور باید سلکسان را تزریق کرد؟
a- اول از همه دستان خود را با آب و صابون خوب بشویید.
b- سرنگ را در دست خود گرفته و غلاف پلاستیکی آن را با دقت بیرون بکشید (دقت کنید که نیدل سوزن) استریل به جایی برخورد نکند.
c- مطمئن شوید که حباب هوای سرنگ در موقعیت پایین نزدیک نیدل قرار دارد (نگاه کنید)
d- سرنگ را بگونه ای در بین انگشت شست و سبابه خود بگیرید که انگار قلم در دست دارید.
- یک قسمت از پوست تمیز ناحیه شکم را با دست دیگر خود (به کمک انگشت شست و سبابه) نیشگون مانند بالا بیاورید (فشار ملایم وارد کنید تا فقط یک پشته ایجاد شود).
سپس سرنگ را در حالت 90 درجه تا آخر وارد محل برجسته کنید.
- همانطور که محل برجسته در دست شماست تزریق را به آرامی و با دقت انجام دهید تا جایی که تمام سلکسان موجود در سرنگ خالی شود.
- همانطور که محل برجسته در دست شماست سرنگ را به آرامی و مستقیم بیرون بکشید و سپس ناحیه تزریق را آزاد کنید.
پس از تزریق:
این امکان وجود دارد که تا حدود 20 دقیقه بعد از تزریق در محل تزریق احساس سوزش و گزگز کنید, این مسئله طبیعی بوده و جای هیچ نگرانی را در بر ندارد. فقط ناحیه تزریق را نخارانید و با دست ان را سایش ندهید چرا که بعدا در اطراف محل تزریق شاهد کبودی خواهید.
پس از اتمام تزریق سرنگ و نیدل را با دقت در غلافش بگذارید و آن را در جای مناسبی دور بریزید و دفعش کنید (بهترین کار سوزاندن است).
اگر یک دوز از سلکسان را فراموش کردید چه باید کرد؟
به محض اینکه این موضوع را بخاطر آوردید هر چه سریع تر آن دوز را تزریق کرده و دوز بعدی را با فاصله 21 تا 24 ساعت بعد دریافت کنید.
توجه ویژه:
شاید برای عده ای این سوال مطرح شود که تزریقات زیر جلدی با زاویه 90 درجه انجام نمی شوند پس چرا در تزریق سلکسان (clexan) این کار با زاویه 90 درجه صورت گرفت؟
چون ما محل تزریق مناسب برای جذب بهتر دارو را ناحیه شکم انتخاب کردیم و چونکه ناحیه شکم دارای بافت زیر جلد فراخ تر و همچنین عمیق تری نسبت به سایر اندام ها می باشد در تزریق این نوع امپول بهتر است بجای زاویه 45 درجه که مناسب برای تزریقات زیر جلدی می باشد با زاویه 90 درجه که موقعیتی بهتر برای تزریق و حرکت دارو در بافت زیر جلد شکم را فراهم می کند انجام دهیم اما اگر احیانا تزریق سلکسان بجای شکم در ناحیه دلتویید بازو صورت گرفت باید این عمل با زاویه 45 درجه صورت بگیرد زیرا بافت زیر جلد بازو بسیار کمتر از شکم بوده و در تزریق 90 درجه احتمال ورود دارو به عضله وجود دارد که ممنوع می باشد.
منبع: http://jouybari.blogfa.com/post/8271

روز قبل و بعد از پانکچر(تخمک کشی یا pick up)

- برای پانکچر سعی کنید از هشت شب به بعد هیچی نخورید تا معده کاملا خالی باشه که فرداش دچار حالت تهوع نشید
- بعد از پانکچر مایعات و سوپ بخورید. از خوردن غذاهای سنگین و نفاخ خودداری کنید.

پس از انتقال جنین
- خوردن روزی یک لیوان نشاسته حل شده در آب سرد تا سه چهار روز
- خوردن غذاهای نشاسته دار مثل ماکارونی و سیب زمینی
- خوردن غذاهای ملین و سالاد کاهو با روغن زیتون جهت جلوگیری از یبوست
- خوردن به به صورت مربا یا پخته شده. در بعضی منابع نوشته اند که خوردن به خام چون قابض هست برای لانه گزینی مضر است.
- نزدیکی تا روز آزمایش و سپس اجازه دکتر ممنوع است
- توصیه می شود که از توالت فرنگی استفاده شود

قبل از انتقال جنین فریز
- توصیه می شود که شب قبل از انتقال نزدیکی صورت گیرد:
http://forums.fertilitycommunity.com/vitro-fertilization-ivf/278440-sex-night-before-transfer.html
وجود مایع باعث می شود که بدن لانه گزینی را به صورت یک علامت طبیعی تلقی کند!

آزمایش بارداری
بهتر است در طی روزهای انتقال از گذاشتن بی بی چک خودداری شود. چون معمولا به دلیل زدن آمپول هاش سی جی در انتقال جنین تازه امکان اشتباه و مثبت کاذب شدن در آن زیاد است.
بهترین گزینه برای فهمیدن این که بارداری اتفاق افتاده یا نه دادن آزمایش خون معمولا 14روز بعد از انتقال است. جواب میتونه مثبت یا منفی کاذب باشد. داروها به هیچ عنوان قطع نمیشود
48 ساعت بعد از آزمایش اول، دوباره ازمایش خون تکرار می گردد
اگر ازمایش اولی مثبت بود دومی باید حدود 2 برابر شده باشد که بارداری اعلام گردد
اگر اولی منفی بود دومی باید حدود عدد 1 باشد که بگویند نتیجه عمل منفی شده است
اگر مشکوک باشد 48 ساعت بعد دوباره ازمایش تکرار میشود
اگر مثبت باشد 2 هفته بعد سونوگرافی به منظور بررسی این که جنین قلب دارد یا حاملگی پوچ است انجام می شود.

****************************************************************************************
استفاده از بی بی چک
از نی نی نگار جون

بچه ها یه چیزی می خوام بگم راجع به بیبی چک ، قبلا یکی از کاربرای نی نی سایت به اسم تیفانی ، نوشته بود، به خاطر اینکه به دلیل مشکل مول ، مدام بتاش رو چک می کرده ، بی بی چک های متعددی رو امتحان کرده و تجربه ی دقیقی راجع به اونها داره و از بین تمام بی بی چک ها ، فقط مارک wondfo دقیقه ، در حدی که ی بی چک wondfo بتا بالا تر از 2 بشه یه حاله خیلی کم رنگ که به سختی میشه دید رو نشون میده / بالاتر از 5 رو یه خط مشخص اما محو / بالاتر از 10 که به وضوح مشخص میشه
من هم بر همین اساس رفتم این مارک رو خریدم ، دفعه ی قبل که انتقال داشتم ، روز دوازدهم انتقال جنین های پنج روزه ام ، یه هاله ی کمرنگ افتاد و دو روز بعدش که آزمایش دادم بتام شده بود 21 و البته دو روز بعد متاسفانه بتام 0.1 شد ...... اما کلا گفتم که اگه می خواهید بی بی چک بگیرید ، wondfo رو بخرید که قطره چکانی هم هست و بسیار دقیقه اما حواستون باشه که تفسیرش رو طبق اونچه گفتم ( که از نوشته های تیفانی جون هست ) انجام بدین یعنی :
هاله های محو که کاملا همرنگ خط کنترل نیستن عدد های بتای پایین هست فقط اگه خیلی پر رنگ شد بتا های مثلا 100 و اینها هست

****************************************************************************************
این مطلب در مورد پس از انتقال جنین از یک سایت انگلیسی هست.
با تشکر از نی نی نگار که زحمت کشیده این صفحه رو ترجمه کرده و تو سایت گذاشته.
دوستای گلم
از اونجایی که می دونم همه ی خانم هایی که آی وی اف و میکرو می کنن دوست دارن بدونن در هر روز بعد از انتقال چه اتفاقاتی باید قاعدتا در رحم و جنین رخ داده باشه تصمیم گرفتم مطالبی که از سایت یک کلینیک ناباروری آمریکا پیدا کردم رو براتون ترجمه کنم و اینجا بگذارم
امیدوارم به دردتون بخوره و کمک کنه کمی از استرستون توی 2 هفته انتظارتون کم بشه
فقط به این نکته توجه کنید که ممکنه بدن آدم های مختلف کمی با هم فرق کنه و این روزها کمی پس و پیش بشه ... مثلا توی انتقال جنین سه روزه ، حداقل می دونیم توی ایران می گن روز 14 انتقال آزمایش بدین اما خب توی این سایت نوشته از روز یازدهم هم می شه BHCG رو توی خون پیدا کردن ( که خب مسلما مقدارش خیلی هم کمه)

این لینک اصلی سایت : http://www.nyufertilitycenter.org/ivf/embryo_transfer

این هم ترجمه اش برای خانم های گل منتظر که امیدوارم هرچه زودتر مامان بشن :

روزهای بعد از انتقال جنین سه روزه :
1.جنین به رشد ادامه می دهد و از مرحله 6-8 سلولی به مرحله 16 سلولی به نام مورولا می رسد
2.تقسیم سلولی ادامه دارد و جنین از مرحله مورولا به مرحله ی بلاستوسیست (حدودا100) سلولی می رسد.
3.بلاستوسیست شروع به خروج از پوسته ی خود می کند که به این کار هچینگ می گویند.
4.مرحله ی هچینگ ادامه دارد و جنین شروع به چسبیدن به دیواره رحم می کند.
5.چسبندگی بلاستوسیست به دیواره رحم عمیق تر می شود و لانه گزینی شروع می شود.
6.لانه گزینی در دیواره رحم ادامه می یابد.
7.لانه گزینی کامل می شود، تمایز جفت و جنین شروع می شود.
8.هورمون BHCG شروع به ترشح به خون می کند.
9.تداوم رشد جنین و تداوم ترشح BHCG به خون.
10.تداوم ر شد جنین و تداوم ترشح BHCG به خون.
11. مقدار BHCG در خون به حدی میرسد که با آزمایش خون قابل شناسایی باشد.

روزهای بعد از انتقال جنین پنج روزه :
1. بلاستوسیست شروع به خروج از پوسته ی خود می کند که به این کار هچینگ می گویند.
2. مرحله ی هچینگ ادامه دارد و جنین شروع به چسبیدن به دیواره رحم می کند.
3.چسبندگی بلاستوسیست به دیواره رحم عمیق تر می شود و لانه گزینی شروع می شود.
4.لانه گزینی در دیواره رحم ادامه می یابد.
5.لانه گزینی کامل می شود، تمایز جفت و جنین شروع می شود.
6.هورمون BHCG شروع به ترشح به خون می کند.
7.تداوم رشد جنین و تداوم ترشح BHCG به خون.
8.تداوم ر شد جنین و تداوم ترشح BHCG به خون.
9. مقدار BHCG در خون به حدی میرسد که با آزمایش خون قابل شناسایی باشد.

جدول خوراکی های مربوط به مزاجهای مختلف

برای استفاده از جدول فوق ابتدا توسط یک پزشک طب سنتی از مزاج خود آگاه شوید. سپس بر اساس این جدول خوراکی هایی را مصرف کنید که برای مزاج خوب شما خوب و تا حد امکان از خوردن خوراکی هایی که برای مزاج شما بد است خودداری کنید.
برای مثال اگر مزاج کسی سرد و خشک (یعنی سودایی مزاج) است، باید از خوردن خوراکی هایی که در جلوی مزاج سرد و خشک نوشته اجتناب کند. خوراکیهای مزاج سرد و تر هم برای این فرد مناسب نیست و تا حد امکان از آنها هم دوری کند. اما بهترین خوراکیها برای این فرد آنهایی است که در مقابل مزاج گرم و تر نوشته شده است. همچنین خوراکیهایی که مزاج گرم و خشک دارند را هم می تواند در برنامه غذایی خود استفاده کند.
دستورات رژیم غذایی سالم از استاد خدادادی

1_ خوردن شیرینیجات غیر طبیعی ممنوع(شیرینی قنادی و هر شیرینی که با شکر درست شود) به جای آن از خرما توت خشک و انجیر خشک استفاده کنید
2- خوردن چای ممنوع به جای آن از دمنوش های گیاهی استفاده کنید البته زیاده روی نکنید
3- خوردن غذاهای سرخ کردنی فست فود و غیره ممنوع به جای روغن های مایع و سرخ کردنی از روغن زیتون (که خدا درقرآن به آن قسم خورده) و کنجد و غیره استفاده کنید البته روغن کنجد و در زمان بارداری مصرف نشود
4- خوردن لبنیانت صنعتی ممنوع و سعی کنید از لبنیات محلی مطمئن استفاده کنید
5- خوردن ماست ممنوع چون اسید لاکتیک بالا دارد و به کبد آسیب می رساند .
6- گوشت کمتر مصرف شود چون انسان به مرور زمان خوی انسانی می گیرد و عامل بیماری هپاتیت می باشد.
7- یک وعده غذای پخته در طی روز مصرف شود.
8- استفاده از سالاد کاهو و روغن زیتون در یک وعده غذایی، اگر می خواهد با غذا میل کنید حتما قبل از غذا مصرف کنید
9- استفاده از غذاهای فریزری ممنوع و سعی کنید سبزیجات را خشک و در فریزر قرار ندهید چون عامل بیماری است
10- استفاده از مایکروفر و زود پز و هر وسیله ای که باعث می شود غذا زود پخته شود ممنوع
11- استفاده روزانه از عسل و گنجاندن آن در برنامه غذایی روزمره (عسل به عنوان درمان تمام بیماریها یاد شده)
12- استفاده از 4مغز با عسل در طی روز که بسیار مفید می باشد
13- کسانی که همسرانشان مشکل اسپرم دارند شبها کشمش و مویز مصرف کنند کشمش و مویز غذای اسپرم است و آنها را تقویت می کنند.
14- روزانه سیب مصرف کنید با پوست هسته آن هسته میوها ضدانگل هستند و بسیار مفیدند
15- پنیر حتما با گردو مصرف شود و سعی کنید شب استفاده کنید.
16- لیمو ترش روزانه استفاده شود بهتر است و بسیار فایده دارد.
17- عدم استفاده از انواع سس های گوجه و مایونز و غیره ( دستور سس و بعدا براتون میزارم گیاهی هست)
18- ماکارونی پیتزا و سوسیس و کالباس ممنوع
19- ایشان دیپلم افتخار درمان بیماری آندومتریوز را دارند و بسیاری از خانم های بیمار را درمان کردند
سعی کنید غذاهاتون و سرخ نکنید و همه و آبپز کنید فقط زمان بیشتری واسه پخت می خواد که خیلی بهتره
فعلا همینها یادم هست بعد که کتابها به دستم رسید اگر دوست داشتید براتون می نویسم در ضمن دستور آشپزی هم دارند که حتما براتون می نویسم خودم چند تاش و پختم خوشمزه بوده یک رژیم 15 روزه هم دارن که خیلی سخته من که فکر نکنم بتونم انجام بدم فقط باید غذای خام مصرف کنید توی این رژیم من فعلا دارم این غذاهایی و که گفتن نمی خورم تا ببینم چی میشه میتونم رژیم بگیرم یا نه
تا یادم نرفته ایشون خیلی تاکید می کنند نباید دچار یبوست بشید چون یبوست و سرما خوردگی ام الامراض هستند. آدرس ایمیل ایشون jamshid_khodadadi@yahoo.com

آدرس طب سنتی تو مشهد، طرقبه، صاحب الزمان 29 ، دارو گیاهی حکمت
صبح ساعت 4:30 باید اونجا باشی
البته نگارجون از طریق سوپر کنارش وقت گرفته 15 تومان داده بود اون هم براش وقت گرفته بود روزی 50 نفر و میبینه رفتی اونجا شرح بیماری چیزی ننویسی با گرفتن نبضت همه چیزو بهت میگه
*** با تشکر از هدیه جون که مطالب فوق رو نوشته ****

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش

ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

آدرس و شماره تلفن داروخانه ها و دکترها

‎فوریت هاى دارویى ٨٢٤٠٦
‎اطلاعات دارویى ٦٩٦٣٨٦٠

‎اگه دنبال داروی خاصی میگردین فقط کافیه اسم کامل دارو رو به انگلیسی اس ام اس کنین به شماره 201490 . اونوقت اسم داروخانه هایی که اون دارو رو دارن با شماره تماسشون براتون ارسال میشه .
‎مثلا
piroxicam یا
piroxicam*20*ampool یا
‎اگه توی شهرخاصی دنبال دارو میگردین به شکل زیر بنویسید
Tehran*piroxicam

*********** داروخانه هایی که داروهای ناباروری دارند ****************
داروخانه های نهران

‎داروخانه فرد شریعتى نبش خ یخچال ٢٢٠٠٠٤٠٢
‎داروخانه آذرکیوان نزدیک مرکز رویان ٢٢٣١٧٠٧١
‎داروخانه پارسین ولیعصر بالاتر از ظفر کوچه ناصرى ٨٨٢٠٨٧٦٦
‎داروخانه بیمارستان بهمن ٨٨٥٧٥٩٠١
داروخانه قلب تهران - خ ولیعصر خ توانیر ١٥ -٨٨٨٨٠٧١٤
داروخانه دکتر کلکتى - خ شریعتى ابتداى ظفر ساختمان سبز ٢٢٢٦٢٠٣٠
داروخانه پرشین - خ افریقا( جردن) خ آرش ١٥-٨٨٦٧٣٨١٤
داروخانه متولی - ستارخان روبه روی برق آلستوم
داروخانه قائمیه - ضلع شمالى میدان بنى هاشم ٢٢٥٢٦٢٣٠
داروخانه محمدی - ستارخان ، بین چهار راه اسدی و چهار راه خسرو ، جنب درمانگاه صفائیان 44229793
(البته مثل اینکه اسمش الان عوض شده )
دکتر بابک کاویان منش
پزشک عمومی، تغذیه و طب سنتی
هر روز هست اما تلفنی وقت نمیده باید ساعت یک بری حضوری اسم بنویسی بعد که دکتر اومد به ترتیب میفرسته داخل. ادرسش خیابان شریعتی - بعد از پل سیدخندان - ابتدای خواجه عبدالله. تلفن 22881880

متخصصین و کلینیک های ناباروری تهران
تجربیات انتخاب دکتر
++++++++++++++
تجربه شبنم
‎از تجربه خودم تو کلینیک نوین مشهد که تیمی کار می کنند و از تجارب دوستانم میگم که بهتره تحت نظر یک دکتر باشی تا این که هر دفعه بری کلینیک و ببینی یک دکتر جدید اونجاست. درسته که یک دکتر ثابت هم همیشه تمام مریض هاش یادش نمی مونه و اونم باید پرونده بیمار رو بخونه تا یادش بیاد دفعه قبل چی بهش گفته ولی بعضی ها مثل من که ارتباط برقرارکردن با دکتر براشون مهمه و این باعث اعتماد بیشترشون میشه از این قضیه خیلی ضربه می خورند. البته اینم بگم که خواست خدا هم خیلی مهمه. دوست ما نهال که تو همین ابن سینا که اینقدر ازش بد میگن با جنین فریز مامان شد.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++
تجربه ثمره زندگیم
‎هیچکس بهت نمی تونه بگه که بهترین مرکز کجاست اما به نظر من اگه تهران هستی برو پیش یه دکتر که فقط زیر نظر خودش باشی معمولا مراکز کار تیمی انجام میدن اما مهمتر از نظر من نظر خودته برو پیش یه دکتر که بهش اعتماد داشته باشی. نگران نباش میکرو و آی وی اف هیچ فرقی نداره فقط تو مراحل آزمایشگاهیش مختلفه که اونم به جنین شناس مربوط میشه ممکنه اگه ببینه برای شما آی وی اف امکان پذیره اون رو انجام بده. از نظر ناهنجاریهایی که توی بچه ایجاد بشه والله من چند تا بچه آی وی افی تو دوستان و همکارام دیدم اما خدا رو شکر همه سالم و ماشالا خوب بودن بقیه اش هم با خداست. درمورد بچه هاى اى وى افى خیالت راحت باشه از باردارى طبیعى هم خیلى بهتره چون تو آزمایشگاه بهترین تخمک و بهترین اسى رو جدا میکنن و لقاح میدن
+++++++++++++++++++++++++++++++++
تجربه (ملودی) از کلینیک شایامهر و دکتر ساغر صالح پور

دوست جونایی که در مورد دکتر صالح پور پرسیدین فقط جلسه اول دکتر معاینه و ویزیت میکنه و بعدش بیشتر با مشاورها سر و کار دارید. البته میتونید با دکتر هم در ارتباط باشید اما معمولا بعد از جلسه اول دکتر فقط سونو میکنه و وضعیت بررسی می کنه دیگه با مریض زیاد حرف نمیزنه همش مشاورها باهاتون در ارتباطند.
دو تا دکتر معروف اونجا دکتر تهرانی نژاد هست و دکتر صالحپور که سر تهرانی نژاد بسیار شلوغ تره من که اول آشنایی نداشتم خود منشی بهم وقت داد با صالح پور. اما راضی بودم زیاد فرق نداره پیش کدوم بری. مثلا اکثر سونو های منو دکتر تهرانی انجام داد اما دکتر تهرانی خوش اخلاق تره و مهربان تر میگن دستش خوبه. دکتر صالحپور بعد از اینکه جواب آز مثبت شد تا دو ماه میرفتم پیشش به نظرم خیلی ماهر بود مطبش چون زعفرانیه بود من دیگه نرفتم پیشش. اونجا هم واسه سونو 7-8 نفرو میفرستم تو یه جایی که به اندازه نهایتا 3 نفر آدمه و باید لباستو عوض کنی و برای سونو مدام هولت می کنن اما من دیگه عادت کرده بودم . روزهای اول خیلی ناراحت بودم چون توی صارم هر کس توی یه رختکن لباسهاشو عوض می کرد و ........ اما اینجا از این خبرها نیست اما من در مجموع از کارشون راضی بودم مشاورها خوب بودند منشی خوب بود و جنین شناس هم خوب بود. داروخانه و آزمایشگاه و همه چیز هم داشت. البته برای یه سری آزمایشات منو فرستاند آزمایشگاه سهند از همه مهمتر اینکه قیمتهاشون هم خوب بود و پرت نبود دکتر افلاطونی از اینجا خیلی گرونتر میگیره من خیلی مریض میدیدم مثل رویان از کشورهای خارجی میومدن با مترجم

دکتر سهیلا عارفی
متخصص زنان و نازایی و فوق تخصص سقط مکرر
روزهاى 1 و 3 شنبه عصر و 4 شنبه صبح مطب هست 22019727. روزهاى 2 شنبه و 5 شنبه صبح بخش آی وی اف بیمارستان عرفان 9-22358435و 3-22356950، روزهاى 3 شنبه صبح هم بیمارستان بهمن10-88575901

دکتر بیتک طرازی
آدرس مطب : بزرگراه رسالت خ شهید همایی (16متری اول )پلاک18ساختمان پردیس واحد4
تلفن: 22322744 - 22315955 - 22322741
بیمارستان آبان 83838

‎دکترپاک روش
شماره مطب 88890501 و 88902361
ادرس کریم خان - خ ویلا، خ سپند
معمولا منشی هاجواب تلفن رو نمیدن. باید از یه دکتر متخصص معرفی نامه ببری و از شب قبل بری اسم بنویسی. دکتر دوشنبه و پنجشنبه نیست

دکتر بزرگ علوی
آدرس:شریعتی روبروی بیمارستان ایرانمهر.بالای سفره خانه سوگلی تلفن: 22264786
روز 7 پری حتما برو چون هر موقعی بری میگه برو 7 پری بیا.3 تا تست روت انجام میده بعد نظرشو میگه که چیکار باید بکنی

‎دکتر افسانه محمد زاده
هم تو شایامهره و هم ابن سینا
مطبشون ولی عصره نوبت دهیشون هم خوبه و خیلی دیر نیست. تلفن :88202101

‎کلینیک نوید
‎شهرک غرب بلوار دریا خ.گلها پ.113

دکتر مرضیه آقاحسینی
‎روزهای حضور در مطب : یکشنبه - سه شنبه
‎ساعت حضور در مطب : 13 تا 17
‎آدرس مطب : تهران ، دروازه شمیران، فخرآباد، خیابان شهید مشکی، جنب سفارت رومانی، کلینیک امید
‎تلفن مطب : 77509055، 77509059

دکتر ملک منصور اقصی
‎برای پذیرش بیمار جدید سالی 2 بار (یکبار فروردین، یکبار هم مهر) یه روز رو مشخص می کنن و نوبت می دن. فکر کنم با معرفی نامه هم بتونید نوبت بگیرید.
‎88884844و 88884846 آدرس: تهران خیابان ولیعصر سه راه توانیر ساختمان پزشکان دی طبقه 11

دکتر هدیه قوامی عادل
ایشون روزانه ویزیت میکنن از شنبه تا چهارشنبه یعنی هر روزی که میخوایی بری باید ساعت یک دم مطب باشی اسم بنویسی و ویزیت بشی
تلفن مطب:٨٨٠٩٣٨٤٧ آدرس: شهرک غرب . بلوار دادمان. روبروی اورژانس بیمارستان آتیه. پلاک ١٤٢

متخصصین شهرستان
مشهد
مرکز ناباروری نوین {تیمی کار می کند}
بلوار وکیل آباد، کوثر 3 . تلفن 8833888

$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ هزینه های IVF $$$$$$$$$$$$$$$$$$$
‎هزینه های آی وی اف بسته به مراکز مختلف و داروها که اون هم به مشکل ناباروری ربط داره حدود 4 میلیون میشه و اگه بخواهی با پی جی دی تعیین جنسیت هم کنی حدود دو تا دو و نیم میلیون بیشتر باید هزینه کنی
‎هزینه تعیین جنسیت از یک تا دو تومان میشه بستگى به دکترت و مرکزى که میرى داره تمام مراحلش هم مثل ivf هست البته هزینه ivf جداست، اینم در نظر بگیر که امکان داره تمام جنین هات از یک نوع باشه من خانمى رو دیدم تو مطب دکتر عارفى که ٨تا جنین براش تشکیل شده بود ولى همه پسر بودن و اون خانم یه پسر داشت و دختر میخواست ، به هر حال علم در خدمت بشرِ امیدوارم به خواستت برسى و دلت شاد بشه . ارزون ترین جایى که pgd انجام میده بیمارستان میرزاکوچک خان یا همون زنان هست، دولتیه و اردیبهشت ۹۱ pgd براى تعیین جنسیت رو ٨٠٠ تومان میگرفت

$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
متینه جون - پاییز و زمستان 91- کلینیک شایامهر تهران -دکتر صالحپور
1 میلیون هیستروسکوپى
حدود ١میلیون داروها
١میلیون و 800 هزار تومن عمل پانکچر و انتقال اول و فریز
490هزار تومن انتقال دوم
شیافها و سونو وویزیتها هم که بماند
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
هیوا - زمستان 91 - کلینیک نوین مشهد
هزینه داروهام حدود 700
1.710 برا تخمک کشی و380 هم برا انتقال
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
عسل بانو - زمستان 91 - بیمارستان بهمن دکتر عارفی
‎پانکچر 1.550.000، انتقال جنین تازه 300.000
انتقال از فریز600.000، هچینگ 100.000
سونو و ویزیت 30.000
-
عسل بانو - بهار 92 - بیمارستان عرفان دکتر عارفی
‎پانکچر و انتقال جنین تازه ٢٥٠٠٠٠٠
‎هچینگ ٢٨٠٠٠٠
هدیه خراسانی - زمستان 91 -کلینیک نوین مشهد
پانکچر 1.710.000 تومان
داروها تقریبا1.000.000
هزینه فریز برای هر بسته 100.000
شبنم- سال ۹۱ و ۹۲ - کلینیک نوین مشهد
پانکچر 1.430,000 خرداد ۹۱
داروها 520.000
هیستروسکپی شهریور ۹۱ 520.000
هیستروسکپی اردیبهشت ۹۲ 620.000
انتقال جنین فریز شهریور ۹۲ 725000
هزینه بیهوشی برای انتقال 200000
غریبه - اردیبهشت ۹۲ - دکتر اقصی
800 تومن دستمزد پزشک
یک میلیون و دویست هزار تومان هزینه بیمارستان
300 هزار تومان هزینه فریز
سونو هم 57 تومن
یک میلیون هزینه دارو
‎سلدا - مرکز ابن سینا - تابستان 92
عمل کلا 1831000 تومان
هزینه فریز 370000 تومان
هزینه داروها حدود 1500000تومان
هر بار ویزیت و سونو 45 هزار تومان
‎$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
نینا - مرکز رویان - تابستان 92
پانکچر با دارو و سونو و هزینه فریز جنین حدود ٣/٥٠٠
شوقینه - بیمارستان مهر - دکتر اقصی - تابستان 92
هزینه بار اول دارو یک میلیون تومان
بیمارستان یک میلیون و دویست هزار تومان
دکتر هشتصد هزار تومان
هزینه بار دوم 3200000 تومان
بیمارستان 1270000 تومان
دکتر 800000 تومان
ذوب کردن اسپرم فریزی 400000تومان
بیهوشی انتقال 100000 تومان
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
عسل بانو- دکتر اقصى آبان ٩٢
دستمزد دکتر ١٢٠٠٠٠٠
هزینه بیمارستان ١٢٧٠٠٠٠
فریز جنین ٣٠٠٠٠٠
سونوى اول ١٥٠٠٠٠
سونوى فولیکولگرام ١٠٠٠٠٠
ویزیت ٣٠٠٠٠
2456
تجربیات شخصی اونایی که مامان شدند

اطلاعات مربوط به کسانی که در سال 90 و 91 مامان شدند را در این وبلاگ بخوانید.
http://mamana90.blogfa.com
دست نویسنده اش آرام جون درد نکنه و انشالله به زودی اسم خودش رو تو جدول این مامان ها بنویسه

توصیه های ثمره زندگیم

‎شب قبل از پانکچر باید ناشتا باشی و هیچ کاری نیاز نیست بکنی الا داشتن آرامش. شب قبل از انتقال من یه قاشق نشاسته رو تو آب سرد ریختم خوردم شما هم می تونی اینکار رو بکنی اما اگه بگم تو موفقیت در این راه 80 درصد آرامش و توکل و اعتماد به دکتر هست دروغ نیست 20 درصد بعدی هم برای مواظبتهای خودت مثل تغذیه و استراحت
توصیه های (ملودی)

‎برای انتقال جنین فریز من خودم دوماه قبلش کلاس ایروبیک می رفتم چون می گفتن ورزش باعث میشه خونرسانی به رحم بیشتر بشه و پیاده روی زیاد انجام دادم امگا 3 و یتامین e هر روز و ویتامین d هم هفته ای یک بار می خوردم می گن تو لانه گزینی خیلی تاثیر داره
‎راستی یادمه تو صارم دکتر مسرور می گفت قرص پنتوکسی فیلین خونرسانی به رحم بیشتر میکنه و خیلی خوبه البته باد دکترت واست تجویز کنه من به خاطر آندومتریوز دکترم بهم داده بود واسه کم تحرکی اسپرم هم به اقایوناین قرص میدن اما عوارضش زیاده قرص زیاد جالبی نیست. من نشاسته و از این حرفا نخوردم فقط یه بار روز سه انتقال بود خوردم. میوه به هم نخوردم چون اون موقع نبود. خیلی هم استراحت مطلق نبودم. تنها بودم و خودم همه کارهامو باید انجام میدادم. فقط گرمی نخوردم و خیلی حرکاتم آروم بود مثل مورچه. پس از انتقال من از بی بی چک استفاده نکردم به خاطر اینکه استرس داشتم و اینقدر قبلش منفیشو دیده بودم که کلا نسبت بهش حساس شده بودم. شوهرم هم نزاشت استفاده کنم. باور کن بعد از جواب از هم جرات استفاده ازشو ندیده بودم. خلاصه من تا به حال بی بی چک مثبت ندیدم. ببین چقدر ترسو هستم. فقط دعا کن و مراقب خودت باش.
من هیچ علائمی نداشتم حتی یک هفته از جواب از هم گذشته بود اما نه تهوع نه علایم پری هیچی پس خواهشا دنبال علائم هم نباش فقط بر خدا توکل کن. اما میگن یکی از علائم بارداری همین احساس پری هست واسه همین یه روز نشستم کلی گریه کردم که چرا هیچ علائمی ندارم اما هر کسی یه جوریه خیلی ها می گفتن ما همش احساس می کردیم الانه پری بشیم

‎بارالها، پروردگارم، من بنده سرا پا تقصیرُ گناه کار توام، یا لطیف، یا عزیز، یا رحمان، یا رحیم، یا قادر، یا ستار العیوب
‎خدایا جز تو هیچ کس، هیچ چیز نمی تواند به من کمک کند
‎خدایا من به خاطر تو، برای تو، تمام سعیم را می کنم، اما خدایم نتیجه همان است که تو میخواهی، خدایا برای من بخواه
‎خدایا بگو باشد، بگو باشد ،" رب هَب لی من لدنک ذُریة ً طیبةً اِنک سمیعُ الدعا ء ، رب لا تَذَرنی فرداً وأنت خیرُ الوارثین "

‎من این دعا رو زیاد می خوندم همین الان هم همیشه سر قنوت های نمازم می خونم و همچنین سوره مومنون و سوره یاسین و موقع سه ایه آخرش دستمو میزاشتم رو شکمم و می خوندم
‎سه ایه آخر سوره یاسین مفهومش اینه که اگر خواست خدا بر کاری قرار بگیره و بگه موجود باش اون امر
‎سریعا اتفاق میوفته من خودم خیلی بهش اعتقاد دارم همش دستمو میزاشتم رو شکمم و می خوندم و ازش می خواستم کلمه کن فیکون برای جنین من بگه من سه تا جنین برام انتقال دادن یکیش گرفت
‎سوره مومنون تو مکه بعد از کلی دعا و گریه و ... روبروی کعبه استخاره گرفتم برای همین موضوع نی نی.... اول سوره مومنون اومد من تا قبل ازاون این سوره نخونده بودم ختم قران خیلی سال پیش انجام داده بودم اما یادم نمی اومد ....13 آیه اول سوره مومنون در مورد چگونگی تشکیل جنین در رحم هست و آیه معروف و تبارک الله احسن الخالقین
توصیه های متینه جون

من از آبان ماه بعد از انتقال ناموفقم از داروخونه مولتى کمپلت گرفتم و روزى یه دونه خوردم. تا می تونستم هم گرمیجات خوردم ... خرما و عسل و...(تا قبل از انتقال). از روز قبل انتقال هم آب و نشاسته رو شروع کردم
کلا پنج روز خوردم. روز قبل انتقال یه فسنجون مشتى درست کردمو خوردیم... جاتون خالى
شب هم یه معجون حسابى خوردم و بعدش سیاه دونه آسیاب شده که از عطاریها میتونى تهیه کنى رو به اندازه ى 4تا قاشق پر غذاخورى با عسل اصل مخلوط کردم که زیاد شل باشه نه سفت بعد از زیر نافم تا بالاى .... به همین مقیاس دور تا دورکمرمو دلم و مالیدم بعدش روشو پلاستیک کشیدمو شالم دورم بستمو که پس نده. بعدش رفتم زیر پتو و دوساعت دراز کشیدم. بعد دوساعت هم که رفتم حمام و غسل و آمادگى برا فرداش
از روز انتقال هم مولتى کمپلت رو قطع کردم و فقط فولیک اسید میخورم. گرمى اصلا نخوردم. آب و آلو و روغن زیتون رو هر روز خوردم و روغن زیتونم هنوز ادامه داره. هر روز مرباى به میخورم که شنیدم خیلى تأثیر داره. بعدشم فقط توکلم به خدا بود و فقط دست خودش سپردم. همه کاره اون بالاییه. ما هیچکاره ایم
توصیه های دکتر پاکروش به نازنینا

‎دکتر پاکروش هیچ کار خاصی واسه من که نکرد، البته داروهام رو بگم شاید چیز جدیدی توش باشه: اسید فولیک، روزی سه تا متفورمین ، 3 تا استرادیول که گفت بعدا افزایش میده، یه نصفه پردنیزولون 50، ویاگرا شبی یکی واژینال، هپارین روزی یکی، هر چهار روز یه دونه هاش سی جی، البته هنوز شروع نکردما.
‎این دفعه بعد معاینه داشت میرفت از مطب بیرون گفتم دکتر توصیه خاصی ، تغذیه خاصی چیزی بهم توصیه نمیکنین؟ انگار منتظر این سوال بود گفت بیا بشین. ببین هیچ تغذیه یا هیچ کاری باعث نمیشه که احتمال لانه گزینی بیشتر بشه فقط دو تا هورمون هست که از مغز ترشح میشه و این دو تا تنها عامل هستن که باعث میشن رحم جنین رو پس بزنه و فقط و فقط ازامش باعث میشه که جواب + بشه ، فقط و فقط بهش فکر نکنین همه کارهاتون رو که قبلا میکردین بکنین مثل اینکه اتفاقی نیافتاده اونوقت اصلا مغزتون این هورمونها رو ترشح نمیکنه. اما اینکه با یه سری کارها مثلا سعی میکنین اوضاع رو بهتر کنین ناخوداگاه دایم دارین فکر میکنین و همیشه هم که فکر مثبت نمیاد تو ذهنتون پس همین که من انتقالت رو انجام دادم به هیچ کس چیزی نگو تا کسی نخواد هیچ مراقبتی ازت بکنه . خودت هم هر کاری که روتین زندگیت بود انجام بده فقط چیز سنگین بلند نکن، نه به+ شدن و نه به - شدن موضوع هم فک نکن تا روز ازمایش.
توصیه های الناز

‎ اقداماتم در این روزهای بعد از انتقال :
‎روز اول حدود 2 ساعت بعد از انتقال با ماشین 150 کیلومتر راه اومدم تا رسیدم خونه . سه روز بعد رو استراحت کردم کمی هم تو اتاق آروم قدم زدم نمازم رو نشسته میخونم. از روز چهارم رفتم سر کار و لی زیاد سرپا نمی ایستادم و به خودم فشار نیاوردم توی خونه هم زیاد استراحت نکردم ولی غذاها رو شوهرم درست میکرد و بقیه کارا رو من فقط کارای سبک انجام دادم . خونه ما دوبلکسه و حمام بالاست روز سوم خیلی آروم رفتم بالا و سرپایی یه حموم کوتاه با آب ولرم تقریبا سرد کردم و هنوزم همین کار رو میکنم
‎غذا رو معمولی خوردم و آلو ، انجیر و مربای به و نشاسته هم استفاده کردم
‎هیچ علائمی هم ندارم جز ایکنه شبا زیر دلم یه تیر کوچولو میکشه و بدنم داغه داغه ولی دست و پاهام سرده . امیدوارم چیزایی که گفتم برا اونایی که انتقال دارن مفید باشه
توصیه های مامان زینب

بچه ها من به توصیه چندتا از خانومایی که تو مرکز بودن و بار اول نتیجه نگرفته بودن ، دو هفته رو کاملا استراحت کردم و بجز روز 12 برای از بیرون نرفتم، البته دکترها و ماماهای اونجا گفته بودن اصللللللللا استراحت مطلق نکنید ، ولی من تجربه دیگران رو بیشتر از حرف اونها قبول کردم.
‎بعد انتقال تا 3 روز اب و نشاسته و شهد مربای به خوردم روزی 3 لیوان. نماز نشسته خوندم. دستشویی فرنگی رفتم . از صبح تا شب هم دراز کشیده بودم .عزیزان به نظر من ریسک نکنید و استراحت رو داشته باشید تا بعدا خدای نکرده خودتون رو سرزنش نکنید.
‎بچه ها سوره حجرات برای حفاظت از جنین هست، از روز اول بخونید.
‎همچنین اگه سوره حاقه رو زن باردار همراه خودش داشته باشه جنینش حفظ میشه، از روی صفحه قران کپی کنید و روز انتقال تا اوردنتون توی بخش دستتون بگیرید، من که این کارو کردم.
‎همچنین سوره های بینه و حجرات رو کپی بگیرید و یه پارچ اب از روش رد کنید و اون اب رو هر روز یه کمی بخورید، برای حفاظت از جنین هست .من که هنوز هم همه اینها رو انجام می دم .منبعش هم کتاب دارالشفای قران هستش
توصیه های هیوا

‎از اول پری که قرصای استرادیولو شروع کردم روز درمیون ویتامین ای و دو روز در میون ویتامین دی3 خوردم از شب قبل از انتقال نشاسته تا 5 روز خوردم واینکه سیاه دونه تف دادم بعد اسیاب کردم و با عسل مخلوط کردم و زیر شکم و کمرم زدم وخوابیدم تا صبح . بیدار که شدم دوش گرفتم و رفتم برا انتقال
‎قبل از انتقال هم باید مثانه پر باشه (برا من که انقدر پر بود که داشتم میترکیدم) اما دکتر منصوری از پر بودن مثانم خیلی راضی بود میگفت تا الان هر کی اومده مثانش خالی بوده هیچی دیده نمیشده انتقالم یه کم درد داشت تا ساعت 12.5 اونجا بودم. یه روز مشهد موندم روز بعد 120 کیلومتر راه با ماشین رفتیم 5 روز خونه مامانم بودم بعد دوباره با ماشین 120 کیلومتر دیگه اومدیم تا خونم (مارکوپولو) . کار نمیکردم اما زیاد هم دراز نمیکشیدم
‎دوست جونا فکر میکنم بیشتر از اینا همه ارامش ونداشتن استرس موثره (من کلا ادم بیخیال و آرومیم). راستی یادم رفت بگم شب قبل از انتقال ن ز د ی ک ی هم داشتم
توصیه های مفیدی که افسانه جمع آوری کرده

من یه سری مطلب جمع کردم از تو تایپیکا و گوگل براتون می ذارم ولی حتما خودتون هم راجع بهش تحقیق کنید:
تجربه های قبل عمل:
- من از دو 3 ماه قبل از ای وی اف ورزش رو شروع کرده بودم که بعد فهمیدم خیلی موثر بوده چون خون رسانی روی توی بدن بالاتر می بره و این به اماده سازی رحم خیلی کمک می کنه
- از روزی که قرص ال دی رو شروع کردم یک شب ویتامین ای خودم و یکی هم به شوهرم می دادم و شب دیگه هم روی و امگا 3 می خوردیم.
- انواع مغزها بصورت بو نداده (پسته بادام فندق) هر روز صبح هم خودم و شوهرم استفاده می کردیم
- فسف فود و انواع سویس و کالباس ممنوع
- موز و کلا میوه ها رو زیاد مصرف می کردیم
- کنجد یا حلوای کنجدی
من اینجا از روز 6 پریود دو روز یکبار می رفتم پیش دکتر سونو تا وضعیت تخمک ها رو چک کنه.
- خوردن میوه به یا عصاره اون قبل از عمل پانکچر
- مالیدن این مخلوط به کمر روزهای قبل از انتقال: سیاه دونه رو بو داده وبا عسل مخلوط میکنیم... وبه مدت دو ساعت روی کمر میمالیم.
- استراحت کردن و خسته نشدن یکی دو روز قبل از عمل.
- خوردن غذاهای ملین ..مثل: سوپ آلو، برگه زرد آلو، انجیر خشک و ... ، یکی دو روز قبل از عمل
- قبل از عمل حتما اجابت مزاج داشته باشید. تا بعد از عمل نیاز به این کار نباشد.

خوب حالا بریم سر کارهایی که بعد از عمل باید بکنیم یا نکینم:
- بعد از عمل معمولا توی بیمارستان میگن برین دستشویی.. اما من بار اول رفتم(که کلا منفی شد).. بار دوم نرفتم (که مثبت شد
- مسیر بیمارستان تا خونه رو سعی کنید خوابیده باشید.. یعنی کمر وپاها در یک راستا باشن. هم سطح باشن
- اگه خونه تون پله داره و آسانسور هم نداره.. پله ها رو خیلی خیلی با حوصله بالا برید.( یاد دو سالگیتون بیوفتید.. اشکال نداره ..تازه نوستالژی هم داره....).
- توی خونه هم هوس لی لی و طناب بازی و احیانا کمد جابه جا کردن به سرتون نزنه.. تا دو روز از توی تختتون پایین نیاید... البته اگه مثل من حوصله تون توی اتاق سر میره.. یه تخت تاشو بذارید توی هال تا حالشو ببرید!!
- رسیدید خونه شروع نکنید به پر خوری که یک ساعت بعد آویزون دستشویی باشید!!!( به اندازه بخورید..." اذا بلغت الحلقوم" نخورید!!!!)
- نشاسته شیرینی پزی رو بگیرید و در همون ساعات اولیه بعد ا ز عمل توی آب حل کرده ونوش جان کنید..( به گفته بسیاری از بچه های میکرویی در تسریع لانه گزینی موثره)..
- خواهشن هی پرتقال و فلفل(انواع واقسام.... سبز و سیاه وقرمز و دلمه ای) و زعفرون و نعنا( چه عرق ..چه خودش).. زیره ( و کلا هر ادویه بو دار) هوس نکنید.. این دو هفته رو دندون روی جیگر بذارید ودور این خوراکی ها رو قلم بگیرید.( این غذا ها باعث جلوگیری از لانه گزینی میشه
- توی این ایام هی فرت وفرت از بیبی چک استفاده نکنید میزان بتای ادرارتون از هشت صبح تا ده صبح هیچ فرقی نمیکنه!!! ;D به همون آزمایش بتا اچ سی جی که دکتر براتون نوشته رضایت بدین..
- بازم میگم "به" بخورید .. هر جوریکه دوست دارین ..).
- دو روز بعد از عمل هم میتونید کاراتون رو بکنید .. اما با طمانینه و حوصله .. چیز سنگین بلند نکنید.. بدو بدو و پله بالا پایین رفتن... و از همه مهمتر "استرس" نداشته باشید..
- از شبی که عمل کردم و تخمک ها را در اوردن هم دو شب یکبار شروع کردم به خوردن ویتامین دی. توی سایت خارجی خواندم برای لانه گزینی موثر هست اما چون زیادی اون برای بدن خوب نیست 5 تاش رو توی 10 شب خوردم.
-سفیده تخم مرغ ، دوغ ، شیر سویا ، نشاسته ، آلو، آب سیب ، به( خام نباشه) ، و آبمیوه طبیعى زیاد بخور بجز آب هویج

بعد از انتقال
- تا 3 روز استراحت مطلق
- استفاده از توالت فرنگی
- اصلا از غذاهایی که گرمی هستند استفاده نکن
- به بصورت خام یا شربت
- خیس کردن انجیر در اب و خوردن ابش برای رفع یبوست
- تا سه روز یک قاشق غذا خوری نشاسته روی توی یک لیوان اب حل کردم و خوردم .... من نشاسته رو توی یک لیوان اب سرد می ریختم بعد از یک ساعت هم می زدم و می خوردم. میگن خامش بهتر از پخته شده هست. دکتر من گفت هر اتفاقی که بخواهد بیافته توی 3 روز اول هست. برای همین 72 ساعت استراحت.اما می گفت بلند شو و خیلی ارام راه برو. تا جریان خون توی رحم و بدن افزایش پیدا کنه این به لانه گزینی خیلی کمک می کنه. من دیدم توی خونه باشم هی می رم توی فکر و خیال برای همین امدم سر کار تا کمتر بهش فکر کنم. اما توی خونه اصلا کارهای سنگین و خسته کننده انجام نمی دادم.

تجریبات و توصیه های قاصدک من

قبل از پانکچر تا می تونستیم با خوراکی های گرم و مقوی خودمون رو آماده کردیم بعد از پانچر برای هایپر نشدن دوغ و سفیده تخم مرغ زیادی خوردم .با اینکه تعداد تخمکهام زیاد نبود همه مسائل را رعایت کردم از هشت تا تخمک موجود سه جنین تشکیل ودو تای انها در مرحله بلاستوسیت منتقل شدند .روز انتقال کاملا آرامش داشتم توی اتاق عمل خانم دکتر اشرفی با آرامش تمام برامون صحبت کرد .و زمان انتقال صدای آرامش بخش قرآن بیشتر آرومم کرد و موقع انتقال برعکس زمانی که تو صارم انتقال داشتم هیچ دردی احساس نکردم خلاصه یک ساعت بصورت دراز کش تو موسسه موندم بعد با تاکسی به محل اقامت که نزدیک بود رفتیم . تا روز بعد به جز برای دستشویی از جام بلند نشدم بعدازظهر روز بعد با همان تاکسی روز قبل که همسرم تذکرات لازم را در خصوص رانندگی بسیار آرام به اوداده بود به فرودگاه رفتیم و به خونه برگشتیم. تو خونه هم تا دو روز استراحت کامل کردم. به توصیه دوستان تو این مدت مرتبا (به پخته) و (نشاسته حل شده در آب) و (انار) می خوردم. در حالت عادی بعضی کارها و خوراکی ها باعث پریود زود هنگام من میشوند تو این مدت ازاین موارد پرهیز کردم از جمله از خوردن گل گاو زبون و آویشن و ادویه های تند و و کلا گرمیجات پرهیز کردم تا یک هفته حموم نرفتم و بعد از اون دوش آب ولرم گرفتم. اصلا از پله بالا نرفتم توالت فرنگی استفاده کردم. از روز چهار بعد از انتقال رفتم سر کارم ولی چون الکی گفته بودم کمر درد دارم خیلی اروم راه می رفتم و خم و راست نمی شدم و خلاصه حسابی مراعات می کردم تو تمام این مدت بار خونه به عهده شوشو بود هر روز دعای معراج و توسل خوندم و معتقدم هر کاری که باعث آرامشتون بشه و استرس را از شما دور کنه مفیده.سعی کنید اطرافیان در جریان نباشند تا استرس کمتری وارد کنند.
‎روز نه انتقال یک لک قهوه ای خیلی کوچک دیدم که باتوجه به مطالب شما دوستان در سایت زیاد نگران نشدم ولی وقتی روز دهم و یازدهم لکه بینی شدید شد فکر کردم همه چی تموم شده برای همین بدون اطلاع شوشو یک آزمایش بتا دادم که جواب 58.4 شد این مسئله امیدوارم کرد. روز سیزده انتقال بیبی چک گذاشتم که یک خط کمرنگ افتاد و بالا خره روز 16 انتقال نتیجه آزمایش بتا 1500 بود یک ماه پس از انتقال قلب بچه را در سونوگرافی دیدیم .الان توی هفته پانزدهم هستم و یک هفته پیش دچار خونریزی شدید و دفع لخته شدم و دوباره ناامید شدم. ولی باز خدا کمک کرد با سونو مشخص شد که نی نی سالمه ولی در طول این هفته در استراحت مطلق هستم و تمام امیدم به فضل و رحمت خداوند است .
‎ببخشید که توضیحات زیاد شد ولی دوست داشتم تجربیات خودم را برای تشکر از شما و دست اندرکاران سایت بنویسم من در تمام این مدت با شادیهایتان شاد شدم و با منفی شدن آزمایشتون اشک ریختم .دوستان عزیز آرامش مهمترین عامل مثبت شدن آزمایش است البته شما با سن کمتون شانس بیشتری دارین .درسته که حرف مردم، داروهای زیاد، معطلی های زیاد تو مطبها و هزینه های سرسام آور درمان آدم رو کلافه می کنه ولی استقامت وناامید نشدن تو این راه رمز موفقیته به امید مامان شدن همتون منو هم دعا کنید. خدانگهدارتون (همیشه سخترین نقشها به بهترین بازیگر تعلق دارد شاکی سختیهای دنیا نباش شاید تو بهترین بازیگر خدایی)
توصیه ها و تجربیات پریسا
‎من چون دفعه قبل هایپر شدم ایندفعه از ترسم برا تقویت تخمک هیچ کاری نکردم یعنی قبل از پانکچر به جز سوپرفکت و گونال و منوگون هیچ دارویی مصرف نکردم از روز پانکچر پروژسترون و فولیک اسید و آسپرین مصرف کردم روز چهارم بعد پانکچر رفتم برا انتقال بعد انتقال 2 ساعت تو مرکز استراحت کردم و بلند شدم رفتم دستشویی که ببخشید یه کم ترشح خونی داشتم بعد رو صندلی جلو ماشین نشستم و فقط یه کم صندلی رو خوابوندم و حدود 150 کیلومتر راه تا خونمون اومدیم. 3 روز اولو تقریبا استراحت کردم البته بلند میشدم تو خونه راه میرفتم نماز میخوندم ولی به کار خونه کاری نداشتم. از روز چهارم رفتم سر کار البته اینم بگم تاروز سوم لکه بینی در حد رنگ قهوه ای که در اثر انتقال بود داشتم که از روز سوم بهتر شدم. از روز پنجم عوارض پانکچر که هنوز باهام بود بهتر شد. دیگه کلا توکل به خدا بود و بیخیالی ولی رو هفتم خیلی نگران شدم و شروع کردم به گریه کردن ولی ناامید نبودم. از روز هشتم دردای شدید پری سراغم اومد و گاهی هم زیر دلم درد میکرد مخصوصا وقتبی به پهلو میخوابیدم بیشتر میشد ترشحم من چون همیشه ترشح دارم بهش توجه نکردم چون چیز متفاوتی نداشتم. روز دوازدهم علیرغم قولی که به خودم و همسری داده بودم نتونستم طاقت نیاوردمو بی بی چک گذاشتم که یه خط کم رنگ افتاد از اون روز استراحت من بیشتر شده یعنی قبلا علاوه بر کار بیرون کار خونه هم تا حدودی انجام میدادم که الان به لطف همسری کلا کار خونه تعطیل شده. ولی روی هم رفته به جز سه روز اول من استراحت نکردم کار منم طوریه که از ساعت 5/7 تا 2 همش با ارباب رجوع سرو کار دارم.
‎مشکل همسری هم تقریبا آزو بود با بیوپسی ازش اسپرم گرفتن روز انتقال رفتم از جنین شناس وضعیت جنینارو بپرسم رو وایت بورد وضعیت اسپرم همسری رو ضعیف نوشته بود ولی خدارو شکر 5 تا جنین خوب تشکیل شده بود که برام انتقال دادند.
توصیه ها و تجربیات لیلیان
من مریض دکتر قوامی هستم دفعه پیش میکرو زیفت کردم که مثبت شد اما خب خیلی زود به خونریزی افتادم و نی نی رو از دست دادم این بار برام 4 تا جنین داخل رحم گذاشتند و اینکه خواستم انتقالم با بیهوشی باشه چون خیلی می ترسیدم نیم ساعت کمتر بیهوش بودم بعد که هوش اومدم آوردنم تو بخش فکر کنم ساعت 10 بود تا 2 نگهم داشتن و اصلا اجازه ندادند از تخت بیام پائین بعدشم تا دم ماشین با ویلچیر اومدم و تو ماشینم صندلی رو خوابوندم تا رسیدم خونه بعدشم چون خونمون طبقه سومه و آسانسور نداریم پله ها رو یواش یواش اومدم بالا و تا دوهفته تو خونه زندانی بودم توی این مدتم تقریبا 3 4 روز اول رو کامل استراحت کردم هر روز نشاسته تو آب حل میکردم و می خوردم مربای به هم برای صبحانه می خوردم دیگه بعدش کم کم تو خونه راه می رفتم و قدم میزدم ولی خب غذا اینا درست نکردم یا همسریم درست می کرد یا مامان می اومد و زحمتشو میکشید برام .
داروهام هم روزی 5 تا استرادیول 2 میلی، 1 دونه آ اس آ، 50 میل پروژسترون صبحا و 25 میل شبا تزریقی، و روزی یکی آمپول هپارین زیر جلدی بود.
توی این مدت هم سبزی و کاهو خیلی خوردم تا یبوست نگیرم و البته گاهی شیر منیزیم. ولی مهم ترین چیز آرامشی بود که داشتم هرچند روزا خیلی دیر میگذشت اما خودمو با مجله و کتاب سرگرم می کردم.
روز 12 بیبی چکم مثبت شد اما منکه باورم نمیشد امروز آزمایش دادم بتام 1650 بود رفتم دکتر گفت حداقل دوتا جنین دارم حالا هفته دیگه برم سونو کنه ببینم چند تا جوجه توپولی دارم.
حالت های بدنم هم تقریبا مثل روزای قبل پری بود یعنی زیر دلم گاهی درد میگیره که به پاهام میزنه و سینم هم دردناکه که تقریا از فردای انتقال اینجوری بود.
توصیه ها و تجربیات وانیا

‎من این دفعه کار خاصی نکردم دو روز اول بیشتر یا عمودی بودم یا نشسته بودم از روز بعد هم کارهای معمولی و سبک انجام میدادم کلی هم رانندگی کردم ولی یه هفته بدلیل تنبلی سر کار نرفتم راستش چیزی که فکر کنم این دفعه موثر بود این بود که ٦ روز (البته بجز ٢ روز اول) همش بیرون بودم و برنامه ام پر بود واسه همین آروم بودم و استرس نداشتم البته بگذریم از روز ٧ که لک داشتم خل شدم تا جواب آزمایش اومد که بعد فهمیدم از عوارض ژل پروژسترون هست و تا الان هم هر دفعه استفاده میکنم دفعه بعد که میرم دستشویی لک دارم.
‎برای تغذیه هم چیز خاصی نخوردم فقط روز اول ماکارونی و از فرداش همون غذاهای هر روز نه نشاسته خوردم نه آناناس ولی توی مقالات خوندم آناناس خیلی خوبه بخصوص وسطش رو تکه تکه کنین و چند دقیقه مثل آدامس بجویید.
‎برای علایم که فکر میکنم این دو هفته هنوز خیلی زود باشه که چیز خاصی احساس بشه من ٥-٦ روز اول که هیچی احساس نکردم از روز ٦ زیر دلم یکم درد میکرد که بعد بیشتر شد از روز ٧ هم اون لکهای مسخره شروع شد ولی از روز ٩ به بعد دلم مثل قبل از پری درد میکرد هنوز هم ادامه داره و همش احساس میکردم یا پری اومده یا داره میاد. از دو روز هم قبل از آزمایش دهنم همش خشک و بد مزه بود که هنوزم هست آها یک نفخ بدی هم داشتم از روز ١١ که داشتم منفجر میشدم و تا زیر دنده هام درد میکرد الان هم شبا بخصوص نفخ میکنم البته با شروع پروژسترون نفخ هم شروع شده بود ولی نه اینجوری کلا هم من همیشه بادکنک بودم ؛) حالت تهوع خفیف و حساس شدن سینه هم از شروع داروها داشتم الان هم مثل قبل هست بیشتر نشده نوک سینه هم میگن تیره میشه بزرگ میشه من که تغییری نداشتم . کلا عوارض دارو با علایم اولیه حاملگی خیلی مشابه هست و سخت میشه تشخیص داد و از شانس با علایم قبل پری هم مشترکه
توصیه ها و تجربیات شبنم

انتقال من به درخواست خودم زیربیهوشی انجام شد. از همون روز هم آمپول های پروژسترون شروع شد. از سه چهار روز جلوتر هم روزی یکی قرص آسپرین و آمپول کلگزان و شیاف پروژسترون به دستور دکتر مصرف می کردم و به تجویز خودم روزی یک قرص پره ناتال هم می خوردم که تا امروز هم داروهام همین هاست. البته آمپول ها به خاطر حساسیتم به پروژسترون از سیزدهم انتقال قطع شده.
روز انتقال وقتی به هوش آومدم و به بخش آوردن تا نیم ساعتی خوب بودم اما بعدش دستشویی شدید داشتم که اجازه ندادند برم و برام از لگن استفاده کردند. حدود دو ساعت بعد از انتقال اومدند گفتند دکترت گفته باید آروم راه بری و بعدش تا عصر که مرخص بشم دیگه خودم دستشویی می رفتم که فرنگی بود و البته تا امروز هم تو خونه یا بیرون فقط از دستشویی فرنگی استفاده کردم.
از قبل با خانمی هماهنگ کرده بودم که چهار روز بیاد خونه مون و آمپول های من رو بزنه اما نیومد و بعدش هم که من زنگ زدم بهانه کرد که دخترم همین الان داره میزاد! الله اعلم! دیگه داشت خیلی دیر میشد و منم از زنگ زدن به خدمات پرستاری دیگر منصرف شدم و از همون روز اول برای آمپول زدن با ماشین ده دقیقه ای مسیر خونه تا درمانگاهی که پله نداشته باشه رو طی کردیم.
تا روز سوم به جز برای آمپول بیرون نرفتم اما تو خونه خیلی آروم راه رفتم، آشپزی سبک کردم و موهام رو هم شستم. ناگفته نماند که به خاطر اثر پروژسترون سه روز اول من خیلی خوابم میومد، گیج و منگ بودم، حالت تهوع داشتم و تقریبا کل بعدازظهر و شب رو خواب بودم. شب دوم انتقال تب و لرز کردم و شب سوم تا ظهر روز چهارم طرف چپ بدنم درست زیر گودی کمر خیلی تیر می کشید که همراه با درد زیادی بود که تا فردا ظهرش کلا رفع شد.
روز چهارم و پنجم علاوه بر آمپول زدن، برای خرید کوتاه هم با همسرم رفتم که البته همه بسته های خرید رو ایشون حمل و نقل کرد و من فقط نظارت کردم. آرام راه می رفتم و صندلی گیرم میومد می نشستم.
روز ششم تا یازدهم انتقال خانواده ام دیدنمون اومدند که باعث شدند من کلا یادم بره که انتقال جنین داشتم.. تو خونه زیاد کار سنگین نمی کردم و فقط غذا می پختم. جمع و جور کردن و شستن ظرفها و کلا کارای دیگه رو همسرم و مادرم انجام می دادند و نمیزاشتند من زیاد خسته بشم ولی بیرون زیاد رفتیم از حرم امام رضا و جاهای زیارتی دیگه بگیرین تا توس و شاندیز و طرقبه همه جا رفتیم.
روز یازدهم و دوازدهم فقط برای آمپول بیرون رفتم و بیشتر وقتم رو به جمع و جور کردن خونه و کارای خیلی سبک اختصاص دادم که البته چون محل تزریق پروژسترون ها شدیدا آبسه کرده بود و خیلی درد می کرد، اگه می خواستم هم بیش از این نمی تونستم کاری کنم.روز یازدهم یک رگه صورتی، روز دوازدهم چند تا لک زرد کم رنگ و روز سیزدهم همون روزی که آزمایش مثبت گرفتم دو سه ساعت بعدش دو بار خونریزی خیلی خفیف (لک نه هاااا کاملا خونریزی) داشتم ولی خیلی نگران نشدم و گفتم اگه از حالا قرار باشه نی نی اینقدر ضعیف باشه که خوب نچسبه تا آخر خوب پیش نخواهد رفت‫.‬ دیگه خدا رو شکر تا امروز که روز بیست انتقال هست لکه بینی نداشتم‫.‬
روز سیزدهم انتقال بی بی گذاشتم که مثبت شد اما درد باسن و تنگی نفس شدید امونم رو برید که با مراجعه به دکتر متوجه حساسیتم به پروژسترون و عفونت شدید در بدنم شدم که ناچار آمپول هام رو قطع کردم. از روز سیزدهم تا امروز که بیستمه تو خونه بستری شدم و هر روز سرم بهم می زنن و آنتی بیوتیک قوی داخل سرم میریزن تا عفونت برطرف بشه و کار به جراحی باسن نکشه
تجربه من از انتقال این بوده که کلا استراحت مطلق لازم نیست و حتی میشه از فردای انتقال از خونه بیرون رفت و کارای سبک انجام داد. مهمونی رفتن و مهمونی دادن به شرط این که کارا سبک باشه و آدم خسته نشه خیلی تو روحیه موثره و استرس و هیجان مربوط به نتیجه رو از آدم دور می کنه
من تو این مدت غذاهای معمولی خوردم و بیشتر سعی کردم کم بخورم و غذاهای سنگین و نفاخ هم نخوردم. سه روز اول با توجه به تجربه دوستان از آناناس، نشاسته حل شده در آب سرد و مربای به هم استفاده کردم. آب میوه های خانگی مخصوصا آب انگور و سیب و هندوانه و آب آناناس هم روزای اول زیاد خوردم.
به امید اینکه همه دوستان منتظر به زودی نی نی دار بشن

تجریبات و توصیه های صحبا
دو ماه قبل از شروع سیکل
1- یوگا 2- مصرف اسید فولیک یا فیفول(مدتی از هر کدوم) - امگا3 یا ویتامین E - هفته ای یک ویتامین D
3- مصرف میوه و سبزیجات تازه و جوانه گندم و مخصوصا گلابی 4-همسرم: اسپیرولینا(روزی 4 عدد) و امگا 3(روزی یک)
از روز شروع سیکل ( دوم پریود)
1 - سوپ قلم گوساله (عصاره قلم+جوانه گندم+کدو+سیر) - روزی حتما یک بشقاب از این سوپ میخوردیم
2- ادامه یوگا و مدیتیشن و مصرف اسید فولیک یا فیفول- امگا3 یا ویتامین E - هفته ای یک ویتامین D
عصر روز پانکچر و روز بعدش
1- کاچی به توصیه یک دوست که فوق العاده سریع درد شکمم خوب شد. 2- 5 عدد سفیده تخم مرغ و 2 بطری نوشابه خانواده به توصیه دکتر چون مشکوک به هایپر بودم

روز انتقال: خاطره خیلی شیرین از اون روز دارم بیمارستان بودم و خیلی ضعیف شده بودم . همسرم نشاسته رو در آب کمپوت آناناس حل کرد و داد خوردم-با اینکه یکی از بدترین طعم های ممکن بود با لذت تمام میخوردم- خیلی به کوچولوهای تو شکمم علاقه پیدا کرده بودم و حس عشق عجیبی داشتم. اون روز صبحانه نخورده بودم نهار هم نخوردم و فقط واسه شام از همون سوپی که گفتم خوردم- باور کنید خیلی قویه و تا مغز استخوان نفوذ میکنه-البته من قبلا آب قلم رو غلیظ کرده بودم. اون شب بیمارستان موندم و صبح مرخص شدم.
غذاهایی که بعد از انتقال خوردم: 1- ماکارونی 2- سوپ مذکور به عنوان میان وعده!3- کمپوت آناناس و گلابی تازه4- دوغ فراوان5-روزی دو تا تخم مرغ آب پز6-ماهیچه 7-نشاسته حل شده در آب تا 4 روز
بعد از انتقال به تجویز دکتر اسید فولیک و آسپرین مصرف کردم.
هفته اول انتقال مثل خرس خوابیدم ولی هفته دوم تب و لرز شدید دارم که به هیچ وجه حتی شبها نمیتونم بخوابم. در تمام عمرم اینقدر دوغ نخورده بودم که تو این چند روز خوردم!!!!
توصیه ها و تجربیات مریم

چیزایی که رعایت کردم:
از یه ماه قبلش گرمیجات ( بومادران -دارچین- کنجد- رازیانه- عسل - سیاهدونه- حلواو...) زیاد خوردم
من پارسال یه پانکچر با 8 تا تخمک داشتم که 6 تا جنین شد و یه انتقال فرش منفی. امسال اخر شهریور انتقال 2 تا فریز داشتم.
مشکل از شوهرم بود. جوانه گندم تازه از تهران خریدم و می خوردم با روغن زیتون. یه کم ورزش و پیاده روی کردم. از 10 روز قبل انتقال هر روز 4 گرم میخک رو دم میکردم و میخوردم برا تقویت رحم خوبه . روز 11 پری برام انتقال دادن. بعد انتقال کمپوت اناناس هم خوردم و ماکارانی و برنج تا چند روز. چند هفته قبل انتقال لوبیا سبز پخته و مربای به و نشاسته رو می خوردم. دو شب قبل انتقال و شب قبل انتقال زیر دلم رو عسل و دارچین و سیاهدونه مالیدم و شب خوابیدم و صبح شستم. حمام خیلی کم حمام می رفتم و الان هم کم میرم. شب قبل انتقال ن ز د ی ک ی داشتم. دو روز بعد انتقال تهران استراحت کردم و بعدش 1000 کیلومتر عقب ماشین دراز کشیدم تا به خونه م رسیدم. ۶۰ تا پله ی خونه م رو اروم بالا رفتم. ۴ روز بعد انتقال رفتم سر کار که اونجا هم 30 تا پله داره. هزینه م حدود 2 تومن پول دارو و عمل شد ولی هزینه های اضافی مث کرایه و هتل ..... داروهام فقط اسیدفولیک و استرادیول و پروژسترون که هنوز ادامه داره. امگا 3 و ویتامین ای و اهن و روی رو هم یکی در میون می خوردم به مدت یه ماه. دکترم برا سونو تو ابن سینا طرازی بود و دکتر خوبی بود البته بنظر من. بهش پیشنهاد دادم برام خراش رحم و سرم اینترالیپید و ویتامین دی تجویز کنه که زیر بار نرفت و فقط دو تا امپول ویتامین دی داد که به فاصله 20 روز از هم تزریق کردم یکیش روز 4 پریودی و یکیش 24 پریودی. شب قبل انتقال نشاسته خوردم و بعد انتقال هم چند روز همینطور . یادم نیس ناشتا بودم یا نه؟
توکل به خدا و التماس و نذر و قران خوندن و که دیگه همه تون بلدید.....روز 19 یا 21 ماه رمضون گفته بودن ایه 49 و 50 سوره شوری را بنویس با صدقه لای قران بزار منم گذاشتم. استرس زیاد داشتم ولی نه برای انتقال بلکه برای کارم چون بهم مرخصی نمیدادن. اصلا امیدی به انتقالم نداشتم و بیخیال بودم. ضمنا هیچکس غیر من و شوهرم از درمان و مشکلمون خبر نداره پس استرس پرسیدن دیگران از اینکه جواب چی شد رو نداشتم. از 3 تا فریز 2 تاش سالم دراومد و من 2 تا فریز انتقال دادم.
من امپول پروژسترون زدم ولی شوهرم برام می زد و اصلا بخاطر امپول بیرون نرفتم و شنیدم صبح ها بزنی بهتره . منم 6 صبح زدم. روز انتقال مثانه م نیمه پر بود. دکتر عمق رحمم رو گفت 8 هست و چک کرد که جنین رو کجا ازاد کنه . از روز انتقال تا حالا از توالت فرنگی استفاده کردم و نمازم را نشسته می خونم. از روز انتقال تا حالا سرما خوردم و بشدت سرفه می کنم ولی سعی کردم به دونه بخورم و دارو نخورم .
توصیه ها و تجربیات نازبانو

از حدود 3 ماه قبل از عمل دکی برای همسرم قرص پنتوکسی فیلین تجویز کرده بود که هر 12 ساعت یکی میخورد به همراه توصیه هایی که دکتر کاویانمنش بهش کرده بود که مطمئنم رعایت این موارد خیلی بهمون کمک کرد تا از اون 3 تا تخمک هر 3 به جنینهای با کیفیت تبدیل بشن
خودم هم از همون موقع هر روز امگا 3 / کلسیوم دی / فولیک اسید / زینک . میخوردم تغذیه خاصی تو رژیم غذاییم هم نبود بجز لبنیات که 2/3 ماهی بود اصلا لب نزدم خیلی هم دلم تنگ شده که یه دل سیر نو و پنیر بخورم. البته از میوه و سبزی تازه هم غافل نبودم و نیستم
استارت سیکل من از 23 شهریور بوده یعنی درست 1 ماه پیش روزی که پریود شدم. دونرم هم با من همون روز پری شد و از روز 3 شروع کرد به استفاده از داروهای محرک تخمدان. از 1 ماه قبلش هم ال دی میخورد و سوپر فکت هم میزد. منم از همون روز استرادیول هر روز 1 عدد از روز 4 شد 2 تا و از پانکچر تا الان روزی 3 تا شده. از روز 2 پری یه روز درمیون پردنیزولون که اینو دکی بخاطر آنتی تی پی او بالام بهم داده 5 درصد هم هست. روز 2 پری یه امپول ویتامین د3 و بکمپلکس. از روز اول پری هر روز 1 عدد آسپرین آ.اس.آ 80. شب قبل از پانکچر یه آمپول دگزامتازون. از بعد از پانکچر همون روز 1 آمپول 50 میلی گرمی پروژسترون زدم / فردا و پس فرداش هم از همون امپول روزی 2 تا زدم. شب قبل از انتقال یه آمپول HCG + یه آمپول هیوسین که همزمان باید تزریقشون میکردم . صبحش هم دوباره یه آمپول ویتامین د3 به همراه ب کمپلکس. همینطور شب قبل از انتقال قرص آزیترومایسین 250 هم 4 عدد داشتم که اینو 4 تا کپسول و باید طی نیم ساعت میخوردم این واسه عفونت احتمالی بوده. نزدیکی شب قبل از انتقال البته با کاندوم به توصیه دکترم برای پیشگیری از آلوده شدن محیط رحم. انتقالم 3 روز بعد از پانکچر بود. ساعت 8 صبح انجام شد و حدود 3 ساعت بعدش منو اروم از رو تخت بلند کردن و آرون قدم زدم رفتم لباسامو پوشیدمو بعدش با ویلچر بردن تا جلو ماشین . به راننده توصیه کردیم که خیلی آروم حرکت کنه انصافا خیلی رعایت کرد اصلا متوجه دست اندازها و هیچی هم نشدم .
داروهایی که از بعد از انتقالم اضافه شدن هر 12 ساعت یه شیاف 400 پروژسترون و هر روز صبح یه آمپول سلکسان زیر جلدی. خونه ام طبقه دومه پله ها رو آروم آروم رفتم بالا و تا 3 روز فعالیت زیادی نداشتم فقط برای دسشویی که اونم از فرنگی استفاده کردم تا امروز و غذا خوردنم بلند میشدم . دولا راست نمیشدم یکم کارهای ایستاده مثل شستن ظرفهای غذا رو هم خودم انجام میدادم. نشاسته از روز پانکچر تا 4 روز بعد از انتقال هر روز میخوردم . مربای به هم چند روزی خوردم . همینطور کمپوت آناناس. یه هفته اول هر روز یه وعده سوپ داشتم به همراه یه غذای سبک و آبدار که خدارو شکر اصلا یبوست هم نداشتم
از هفته دوم هم خودم همه کارای خونه رو انجام میدادم حتی آروم طی هم میکشیدم ولی چیز سنگین بلند نکردم و همچمنان تو دولا راست شدنم رعایت میکردم که به رحمم فشار نیاد. علائم تا امروز هیچ چیز خاصی و متوجه نشدم جز اینکه الان 2/3 شبه موقع خواب کمرم خیلی درد میگیره یعنی شکمم مثل یه وزنه سنگین میشه و به کمرم خیلی فشار میاره هر طرفی هم میچرخم که بتونم بخوابم باز اذیت میکنه
توصیه ها و تجربیات عسلک
من کارایی رو که قبل از انتقالم انجام دادم اینه که سه ماه قبلش مرزش کردم رفتم ایروبیک بعدش زیاد چایی نخوردم بیشتر چای میخکی خوردم یه دمنوشی هم از همین سایت دیدمش یه خانومه باردار شده بود ازش استفاده کردم هر روز صبح و عصر ازش میخوردم. چیزای فست فودی و لبنیات زیاد مصرف نکردم بیشتر مواد غذایی گرمی میخوردم مثل خرما گردو و کنجد.
دکترم هم دکتر زهرا حیدر بود خیلی بهش معتقد بودم خیلی دوستش میدارم من اولین بار 30 شهریور پیشش رفتم و ویزیت شدم خیلی دکتر ماههیه ازش خوشم اومد .. دیگه ولش نکردم کارامو زودتر جلو برد و در عرض 40روز همه کارام تموم شد .... من رویان هم رفتم ولی اه اه اه اینقدر از مرکزش بدم اومد که نگووووو اون اخرین باری که رفته بودم و باچشمای خیسانی که از رویان اومدم بیرون هیچ وقت فراموش نمیکنم اونروزارو.با اون مشاور احمق و نادونش که چه چیزهایی رو بهم نگفته بود ..
حالا که باراول انتقالم گرفت واقعا بر حکمت خدای خوبم قادرهستم که میتونم بگم دوستان خوبم هیچ وقت امیدتونو از دست ندین خدا گفته دیر میدم ولی گشنه نمیذارم. پس پیش بسوی امیدواری و موفق بودن .امروز کمی استرس گرفته بودم شوشو که همش میگفت خانم من میدونم تو حامله ای خودم هم میدونستم ولی بازم به منفی شدن هم فکر میکردم ... مادرم هم پیشم بود خود اقای دکتر از مایشگاه که دوست شویم بود زنگ زد و گفت مبارکهههه داری پدر میشی .. از خوشحالی گریه ام گرفته مامانم از من بدتر بودددد ....خیلی ذوق زده شده بوود بیچاره همش ارزو میکرد که من حامله شم همش میگفت دختر من ....حامله شده اونم بعد 15 سال
روز پانکچر رفتم وضو گرفتم تسبیح هم دستم بود همش صلوات میفرستادم و 7بار ایت الکرسی رو خوندم دکترم هم با بسم الله شرو ع کرد به انتقال دادن منم در حال خوندن صلوات بودم و نزدیک 5ساعت در اتاق عمل بودم بعدش مرخص شدم بعد باشوشو رفتیم هتلمون تا سه روز استراحت مطلق بودم طفلی شوشو همه کارارو میکرد 10روز مرخصی گرفت روز 4 انتقالم با سواری خودمون برگشتیم به شهرمون 12 ساعت توراه بودیم طفلی شوشو شده بود کارگر من همش جیش میکردم توراه همش وایمیستاد تا جیش منو بگیره بعد دوباره راه میفتاد....... تا ساعت 8شب رسیدم خونه خودم ...... چونکه خونم پلکان داشت شوشومیترسد گفت ما میخوام بلندت کنم گفتم خودم میخوام برم ولی بازم نذاششتنم با صندلی منو بردن بالا داداشم با شوشوم .... خلاصه الان هم نمیذاره دست به سیاه و سفید بزنم همه کارارو خودش انجام میده حتی غذا هم میپزه بعضی موقعا مامانم میاد کمکم میکنه ..... این بود از داستان من ......

تمرین آرامش در فشارهای عصبی از آبتین آراد

به حالت نیمه دراز کش با یک نفس کاملا عمیق ریه ها رو پراز هوا میکنیم,به مدت 5ثانیه نفس را حبس,سپس آرام آرام بیرون میدهیم. 1ثانیه مکث کرده و سپس 10 بار این حرکت را انجام میدهیم.
تجربیات مربوط به هایپر شدن
لطفا هر کدوم از دوستان تجربه ای در مورد هایپر شدن داره بنویسه تا اینجا به دوستان دیگه کمک بشه

‎وقتی تخمدان ها در اثر داروهای تحریک تخمدان وادار به فعالیت زیاد میشن بزرگتر از حد معمول میشن.معمولا کسایی که تخمدانهاشون بزرگ شده یا تخمک زیاد تولید کرده هایپر میشن که علائمش بزرگ شدن و سفت شدن شکم، حالت تهوع، تنگی نفس و درد درناحیه شکم وتخمدانهاست. فکر نکنم بشه ازش ‎پیشگیری کرد ولی خوردن رژیم غذایی پرنمک و پر پروتئین و دوغ فراوان وسفیده تخم مرغ روزی چندتا میتونه درکاهش علائم یا رفع اون مؤثر باشه. نگران نباش قارچ، مرغ و دوغ پرنمک زیادبخور

تجربه الناز
منم هایپر شده بودم باید رژیم غذاییت خوش نمک باشه تا شکمت کمتر آب بیاره. دوغ فراوان و سفیده تخم مرغ هم زیاد بخور خودت رو زیاد خسته نکن کارای سنگین انجام نده هر روز تو خونه کمی راه برو سوپهای پر پروتئین خوش نمک هم مفیده برات امیدوارم زودتر خووب شی و کارت به بستری شدن نکشه.

تجربه ارمیتا
افرادی که تخمک های زیادی تولید می کنن،مشکوکن به هایپر شدن ، علائمی که دوستمون گفتن همگی درسته .
در مورد من سفت شدن شکم و حساس شدن تخمدان هام بود، + اینکه یه رژیم غلطی که ماما بهم داد باعث شد من بعد از عمل دچار یک حالت بیهوشی بشم که کلا برای چند دقیقه دچار افت فشار مغزی شدم ،و اونم این بود که به من گفت دیگه به هیچ عنوان نمک نخور ...
خوووو من دو روز رژیم غذایی بی نمک داشتم ، و بعد اون اتفاق برام افتاد،و این باعث شد که بیشتر از هم اتاقی هام بستری باشم تو بیمارستان که دیگه واقعا حوصله ام سر رفته بود
ولی بعدش تا دو سه روز ،روزی سه چهار تا تخم مرغ می خوردم که البته سفیده تخم مرغ مهمتره به خاطر مقادیر فراوانی آلبومین یا یه همچین چیزی ،درست خاطرم نیست .البته بهم گفته بودن نباید غذاهای نفاخ بخورم و بهتره چند روز سوپ بخورم،و چون من این سه روز رو خونه خاله ام بودم ،همه چی خوردم ، و البته آب فراوان که خیلی مهمه و واقعا می تونم بهتون بگم که خوردن تخم مرغ ،آب فراوان ،+ ایمان و اراده قوی برای زود خوب شدن باعث شد من سر شش روز به طور کامل خوب بشم .

تجربه وانیا
منم دکتر گفته بود احتمالا هایپر بشم گفت برای جلوگیری تا میتونم از نوشیدنی ورزشکارا (sport drinks) که electrolyt داره بخورم با دکترت چک کن فکر کنم همون مایعی هست که به بچه ها وقتی گلاب بروتون اسهال میشن میدن ولی برای ورزشکارا طعم داره و گفت روزی یکی دو تا پروتیین بار بخورم ولی کلا غذاهای پروتیین دار بخوری خیلی خوبه

تجربیات مربوط به عمل سرکلاژ
لطفا هر کدوم از دوستان تجربه ای در مورد سرکلاژ شدن داره بنویسه تا اینجا به دوستان دیگه کمک بشه

تجربه ثمره زندگیم
1-عمل سرکلاژ برای کسانی انجام میشه که سرویسکس پایینی داشته باشن یا شکل رحمشون قیفی شده باشه که برای من مورد دوم بود.
2- بعد از عمل سرکلاژ باید یک هفته تا 15 روز خیلی مراقب بود و من فقط برای نماز، غذا و دستشویی بلند می شدم. نماز رو هم نشسته می خوندم اما مراقبت تا دو ماه ادامه داشت و دوماه سرکار نرفتم
3-خود عمل خیلی کوتاه است و راحت. برای من از وقتی رفتم تو اتاق عمل تا بهوش اومدنم 20 دقیقه طول کشید. بعد از عمل چون تو قسمت آی وی اف بیمارستان بهمن انجام دادم تا ظهر استراحت کردم و بعدش مرخص شدم پله ها رو خیلی آروم اومدم بالا و تا دو هفته از خونه بیرون نرفتم.
4- حواستون باشه که دکتر براتون آنتی بیوتیک رو به اندازه بنویسه. استفاده از آنتی بیوتیک در بارداری هیچ مشکلی نداره اما اگه خدای نکرده بخیه عفونت کنه بد میشه.
5-من هفته 17 سرکلاژ شدم طبق تحقیقات خودم شنیدم که تا هفته 25 هم به صورت اورژانسی سرکلاژ می کنن اما بهترین موقع برای عمل سرکلاژ بین هفته های 13 تا 16 هست.
6- روز بعد عمل یه مقدار لکه بینی داشتم که گفتن طبیعیه و جای نگرانی نداره.

تجربیات مربوط به مشکل یبوست

انتظار92 ‪:‬ آلوبخارا ... انجیر هم خوبه خیس کنی ناشتا بخوری
هیوا: کمپوت گلابی
آوا: قرص سیلاکس و چند روز سوپ رقیق بخوری
شبنم: خوردن یک قاشق خاکشیر و عسل حل شده در یک لیوان آب جوش نیم ساعت قبل از صبحانه
آسمان: خوردن روزی سه قاشق شربت MOM به توصیه کلینیک ابن سینا
عسل بانو: من هر وقت این مشکل برام پیش میاد سوربیتول میخورم یه پودر سفید رنگه که مزه آب قند میده براى من خیلى موثره و دل پیچه هم نداره
صبایی: اگه صبح قبل از بیرون اومدن از رختخواب یه لیوان آب نیم گرم بخوری هم بد نیست . در ضمن مزاج آدما با هم فرق میکنه من با استرس این مشکل برام پیش میاد ....قبل و بعد عمل حواسم هست که غذای خشک نخورم مثلا حتما پلو را با سالاد بخورم بعد انتقال هم با سوپ شروع میکنم ...و هر روز کلی میوه میخورم
سادات جون: سوپ و سالاد با روغن زیتون فراوون ...خاکشیر و الوی خیسانده
هالان: من سالها بود با یبوست دست پنجه نرم میکردم. حتی فیشر عمل کردم و با هیچ داروویی خوب نمیشدم. تا اینکه داروی گیاهی گرفتم به جز دارویی گیاهی در مورد من هیچی جواب نداد.ولی نمیدونم اسمش چیه
فاطمه: قبل انتقال و مواقع معمولی (توجه داشتید باشید که استفاده از این دستور در زمان بارداری و پس از انتقال جنین ممنوعه چون موجب سقط جنین میشه): فلوس و تاجریزی و سنا و به نسبت مساوی آسیاب کن و کپسول خالی هم از داروخانه بگیر و روزی 9 تا کپسول 3 تا بعد هر غذا خودت پر کن و بخور. بعد انتقال هم صبح ناشتا 1 قاشق غذاخوری خاکشیر و کمی عسل بریز توی 1 لیوان و آب جوش بریز روش و یه نعلبکی چیزی بزار روش تا هم خنک بشه و هم دم بکشه.خنک که شد هم بزن و بخور.خنک که میگم نه این که بزاری سرد بشه...مثل وقتی که چایی میخوری
آزمایش های ژنتیک مربوط به سقط

‎آزمایش ژنتیک رو فقط چند تا آزمایشگاه خاص انجام میدن و حتما باید دکتر متخصص برات بنویسه یعنى مثل آزمایش هاى دیگه اینطورى نیست که خودت برى و بگى این آزمایش ها رو میخوام انجام بدم
‎دکترهام معمولا
‎تا ٣ یا ٤ تا سقط نداشته باشى آزمایش هارو نمیدن منم خودم از دکترم خواستم برام بنویسه و نظرش این بود که نیازى نیست و این آزمایش ها هزینه زیادى داره ولى به نظر من هزینش در مقابل تکرار میکرو و آسیبى که نظر روحى و جسمى به آدم وارد میشه هیچه . مال من تابستان 91 کلا شد ٦٠٠ تومان آزمایشگاه بهار تو خ امیرآباد رفتم و آزمایش کاریوتایپ ( کشت کروموزمى) سازمان انتقال خون رفتم که نسبت به جاهاى دیگه خیلى ارزونتر بود همه جا میگفتن نفرى ١٢٥ تومان من نفرى ٥٠ تومان دادم کاریوتایپ رو همسرت هم باید انجام بده اما این آزمایش هارو حتما باید دکتر برات بنویسه، آزمایش ها اینا بود
Anti-cardiolipin IgM , Anti-phospholipid IgM , Homocystein , F.A.N.A , Anti-ds DNA , Anti-Cardiolipin IgG , Anti-Phospholipid IgG , Protein C , protein S , p-Anti Thrombin III , Activated Protein C Resistance , Lupus Anti-Coagulant , BS/Insulin Ratio , Factor FXIII , Prothrombin G20210

B-Lymphoid Myeloid
cd 10 cd 45
cd 19 cd 13
cd 20 cd 14
cd 22 cd 33
cd 23 cd 117
cd 25 cMPO
cd 79acyk cd 64
s.Kappa Tdt
s.Lambda cd11 b
HLA-DR cd15
TdT cd 16
cd 34 cd 34
cd 103 cd41
FMC7 cd 42b
cd11c cd 44
cd 235a

T-Cell
cd 1a
cd 2
cd 3
cCd3
cd 56
cd4
cd5
cd7
cd8

Plasma Cell dyscrasia
cd138
cd38
K/L

LGL Leukemia
cd56
cd57
خونریزی در دوران بارداری

لکه بینی یاخونریزی در زمان بارداری به خصوص در سه ماهه اول امری عادی است و معمولا هم دلیل خاصی ندارد.اما به دلیل اینکه در بعضی مواقع این خونریزیها شدید ویا با دلایلی همراه است بنابراین شناخت این دلایل و مراجعه به پزشک در حفظ سلامت مادر و جنین ضروری به نظر می رسد.

خونریزی در سه ماهه اول
حدود 20% از بانوان در طول سه ماهه اول بارداری و در طول 12 هفته اول نشانه هایی از لکه بینی مشاهده می کنند که دلایل مختلف دارد:
خونریزی به دلیل وجود جنین:
در طول 12 روز بعد از آبستنی ممکن است که شخص لکه هایی را مشاهده کند و فکر کند که همانند لکه های دوران پریود است در واقع آنها هنوز متوجه بارداری نشده است.این خونریزی به دلیل جایگزینی جنین اولیه در رحم است که به صورت لکه بینی بوده و بیشتر از چند روز یا چند ساعت دوام نخواهد داشت.
سقط جنین:
بیشترین دلیل نگرانی مادران باردار از خونریزی در طول 12 هفته اول دوران بارداری برمی گردد به سقط جنین مکرر در این دوره زمانی.حدود نیمی از بانوان که در این زمان خونریزی داشته اند نهایتا جنینشان را سقط می کنند اما دلیل نمی شود که در هر لکه بینی ناچیزی شخص دچار نگرانی شود.مخصوصا اگر علائم دیگری نداشته باشد.
بارداری خارج رحمی:
در بارداری خارج رحمی جنین در خارج از رحم یا زهدان که در اکثر مواقع در لوله رحمی است رشد می کند.اگر جنین در همین وضعیت به رشد خود ادامه دهد در نهایت منجر به ترکیدن لوله رحمی می شود که برای مادر بسیار خطرناک می باشد.اگر چه این نوع بارداری خیلی خطرناک است اما تنها در 2% از بانوان اتفاق می افتد.یکی دیگر از علائم بارداری خارج رحمی درد شدید زیر شکم همراه با گیجی شدید است.
بارداری توده ای(مول):
در شرایط بسیار نادر توده ای در درون رحم به جای جنین شروع به رشد می کند.و در شرایط بسیار نادر نیز این توده می تواند سرطانی شده و به قسمتهای دیگر بدن گسترش یابد. یکی دیگر از علائم بارداری توده ای حالت تهوع و استفراغ شدید و بزرگ شدن سریع اندازه رحم می باشد.

دلایل دیگر خونریزی در دوران اولیه بارداری شامل:
تغییرات در گردن رحم:
در طول زمان بارداری جریان خون زیادی به سمت گردن رحم وجود دارد در نتیجه داشتن رابطه جنسی در این دوران و یا تستهای رحمی باعث ایجاد لکه بینی می شود.این لکه بینی نگرانی در پی نخواهد داشت.
عفونت:
هر گونه عفونت در فضای درونی رحم یا دستگاه تناسلی و یا عفونت ناشی از روابط جنسی (کلامدیا، سوزاک،تبخال) می تواند باعث بروز لکه بینی یا خونریزی،در سه ماهه اول بارداری شود.
خونریزی در سه ماهه دوم و پایانی بارداری:
خونریزیهای غیر عادی در اواخر بارداری را باید جدی گرفت،زیرا احتمال وجود ناراحتی در مادر یا جنین باشد. اگر در طول این دوران خونریزی مشاهده کردید،به پزشک خود حتماً مراجعه نمایید.
دلایل احتمالی خونریزی در اواخر دوران بارداری:

جفت سر راهی:
این شرایط زمانی پیش می آید که جفت به سمت پایین متمایل شده و یا جلوی کانال زایمان را می گیرد.البته این اتفاق بسیار نادر است و در حدود 1 در 200 نفر این اتفاق می افتد اما اگر هم این اتفاق بیافتد،باید سریعاً اقدامات مراقبتی انجام گیرد.این نوع خونریزی بدون درد و علامت اتفاق می افتد.
جدا شدگی جفت:
در حدود 1% از بارداریها ، در زمان قبل یا طول زایمان جفت از دیواره رحم جدا می شود که برای مادر و جنین خطرناک می باشد. از دیگر علائم جدا شدن جفت،وجود درد در ناحیه زیر شکم و وجود لخته خون در مجرای تناسلی و درد کمر می باشد.
پارگی رحم:
ممکن است به دلیل پاره شدن زخمهای دوخته شده در سزارین بارداری قبلی اتفاق بیافتد که بسیار خطرناک است و نیاز به عمل سزارین فوری می باشد.از دیگر علائم احساس درد و فشار در ناحیه زیر شکم می باشد.
رگهای سر راهی:
در مواقع بسیار نادر در اثر افزایش رگهای خونی در بند ناف و جفت در طول مسیر کانال زایمان،این مسیر را مسدود می کند که برای جنین خطرناک است زیرا در اثر خونریزی زیاد از جفت و بند ناف ممکن است جنین دچار کمبود اکسیژن شده و خفه شود.از دیگر علائم،ضربان غیر طبیعی قلب جنین و خونریزی شدید است.
زایمان زود هنگام:
خونریزی در اواخر دوران بارداری شاید دلیل این باشد که جنین شما آماده به دنیا آمدن است.چند روز یا چند هفته قبل از زایمان توده مخاطی که همراه با لکه می باشد از رحم خارج می شود.اگر این علائم قبل از هفته 37 اتفاق بیافتد،فوراً به پزشک مراجعه کنید زیرا در حال زایمان زود رس هستید.از دیگر علائم می توان به تغییرات مجاری تناسلی، فشارهای زیر شکمی و درد در ناحیه زیر کمر می باشد.
از دیگر دلایل خونریزی در اواخر بارداری:
آسیب در ناحیه گردنی رحم و مجرای تناسلی.پولیپ خونی.سرطان.
اگر در اواخر بارداری دچار خونریزی غیر عادی شدید،چه باید بکنید؟
به دلیل اینکه هر گونه خونریزی در درون رحم علامتی از وجود یک مشکل میباشد،بنابراین سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.از یک دستمال برای اینکه میزان خونریزی را مشخص کنید،استفاده نمایید.نوع خونریزی( رنگ صورتی،قهوه ای،قرمز و یا اینکه خونتان دارای لخته بوده و یا روان بوده ) را مشخص نمایید.هر گونه بافتی که از بدن خارج شده را به پزشک نشان داده و در طول دوران خونریزی از نزدیکی و استفاده از پارچه یا پوشک خودداری کنید.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر به اورژانس مراجعه کنید:

* هر نوع درد یا پیچش در ناحیه زیر شکم .
* خونریزی چه با درد و چه بی درد.
* خارج شدن بافت از درون رحم.
* سرگیجه یا ضعف و غش.
* تب بالای 38درجه
+++++++++++++++++++++++++++++ با تشکر از آسمان که این مطلب رو برامون پیدا کرده

داروهای مورد استفاده در آی. وی. اف

استروژن ( استرادیول والرات , استروژن کونژوگه ): برای آماده سازی آندومتر در سیکل های انتقال رویان های منجمد شده و نیز در زمانی که تخمک های اهدایی انتقال داده شدند ، مورد استفاده قرار می گیرد .
پروژسترون: در تکمیل سیکل های درمانی جهت فراهم نمودن هورمون پروژسترون بیشتر برای تقویت رشد رویان در درون رحم و پس از تخمک گذاری تجویز می شود. پزشک ممکن است پروژسترون را برای حصول اطمینان از رشد کافی پوشش داخلی رحم تجویز نماید . پروژسترون هورمونی است که به صورت طبیعی توسط جسم زرد تولید و ترشح می شود . جسم زرد هورمون پروژسترون و استروژن را تولید نموده ، این هورمونها مخاط رحم را برای پذیرش تخمک بارور شده آماده می سازند . کمبود پروژسترون ممکن است پس از تخمک گذاری ایجاد گردد ، که به آن نقص فاز لوتئال می گویند و می تواند موجب عدم موفقیت حاملگی شود .
وجود جسم زرد برای استمرار حاملگی حیاتی است و تا هفته دهم پروژسترون ترشح می کند . پس از هفته دهم ، جفت می تواند پروژسترون کافی تولید نماید. امروزه پروژسترون بصورت شیاف واژینال یا تزریقات عضلانی مورد استفاده قرارمی گیرد .
آمپولهای پروژسترون به صورت 50 و 25 میلی گرمی در دسترس می باشد که معمولا با دوز 50 میلی گرمی یا 100 میلی گرمی در روز بنا به توصیه مشاورین بصورت عضلانی تزریق می شود . شیاف ها باید در یخچال نگهداری شوند ، هر شب یک عدد شیاف ، درست قبل از خواب باید در واژن قرار داده شود . در صورتی که قرار باشد فعالیت جنسی در شب انجام شود ، لازم است شیاف پس از انجام فعالیت جنسی در واژن قرارداده شود.
مشاورین درمانی مرکز اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی قرار دادن شیاف در داخل واژن ارائه خواهند نمود . مصرف شیاف ها را نباید قطع نمود مگر اینکه توسط مشاورین درمانی توصیه شود . البته این در صورتی است که بیمار خونریزی ، لکه های خونی یا شکم درد نداشته باشد . چنانچه هر کدام از موارد فوق در بیمار ملاحظه شد حتما باید گزارش شود .

HCG (پرگنیل , پروفازی ):
(( گونادو تروپین کور یونیک انسانی )), برای القاء تخمک گذاری پس از تجویز گونادوتروپین ها در سیکل های تحریک تخمک گذاری مورد استفاده قرار می گیرد . این داروها تخمدان را دقیقا 36 ساعت پس از تجویز وادار به تخمک گذاری می نمایند . به دلیل این پدیده ، بین 35 – 34 ساعت پس از تجویز HCG تخمک گذاری انجام می شود . تلقیح داخل رحمی اسپرم ( IUI (نیز طبق زمان بندی معینی همزمان با تخمک گذاری انجام می گیرد .

سوپرفکت : یک داروی آگونیست هورمون آزاد کننده گونادو تروپین(GNRH) می باشد که اغلب در اواخر سیکل قاعدگی قبل از تحریک تخمدان تجویز می گردد . سوپر فاکت , سیستم تولید مثل بیماررا " غیر فعال " می کند ، به این صورت که آنرا قادر می سازد که به داروهای تولید مثل مثل FSH اگزوژن پاسخ مثبت نشان می دهد . سوپرفاکت بصورت تزریق زیر جلدی یا اسپری داخل بینی عرضه شده است . سوپر فاکت ترشح زودرس هورمون "LH " را نیز کاهش می دهد ، این امر یک رویداد هورمونی است که حاکی از تخمک گذاری زودرس می باشد و اغلب باعث کنسل شدن سیکل درمانی می شود . در موارد انتخابی, سوپر فاکت به مقدار کم قبل از سیکل تجویز می گردد ( روش میکروفلیر ) تا اینکه به بیمار در تولید تخمک کمک نماید . با مصرف سوپرفاکت ,متخصصین کنترل بیشتری بر (( فعالیت های اندو کرین )) که در زمان سیکل تحریک تخمدان صورت می گیرند دارند ، بنابراین شانس موفقیت تخمک گذاری و نهایتا حاملگی افزایش پیدا می کند .جالب است بدانیم که ، کاربرد اولیه سوپر فاکت در درمان آندومتریوز می باشد ، بطوری که این دارو میزان گردش استروژن را کاهش می دهد و این عمل برای مهار رشد بافت اندومتر مورد نیاز می باشد.

گونادوتروپین ها (مترودین ، پرگونال، منوگان ، مریونال ، منوپور ، گونال اف) : هورمون های محرک رشد فولیکول ( FSH ) حاوی ترکیباتی هستند که بطور مستقیم تخمدان ها را تحریک می کنند تا چند تخمک تولید نمایند. این داروها باید فقط توسط متخصصینی که در این زمینه تخصص کامل داشته و آموزش کافی دیده اند، تجویز گردند.
هورمون محرک رشد فولیکول ( FSH ) تقریبا در همه سیکل های تکنولوژی تولید مثل کمکی برای رشد تعداد زیاد تخمک ها مورد استفاده قرار می گیرد .
دوزاژ هورمون محرک رشد فولیکول ( FSH ) تا حد زیادی به پاسخ هر بیمار بستگی دارد و غالبا در حین سیکل دستخوش تغییر می گردد . رشد فولیکول بصورت دوره ای از طریق اولترا سوند و اندازه گیری سطوح استرادیول تحت کنترل قرار می گیرد .تعداد و اندازه فولیکولها از طریق اولتراسوند قابل مشاهده می باشند و افزایش میزان استروژن حاکی از رشد طبیعی فولیکول میباشد. استروژن به نسبت افزایش تعداد و اندازه فولیکول ها افزایش پیدا می کند و اندازه گیری آن ما را قادر می سازد تا بتوانیم به دوزاژ مطلوب برای هر بیمار دست یابیم.
دوزاژ دارو وپاسخ بیمار باید در جهت کاهش احتمال عوارض جانبی ، مثل تحریک بیش از حد و حصول اطمینان از رشد کافی فولیکول ، توسط یک نفر متخصص بیماریهای زنان مورد ارزیابی قرار گیرد .

متفورمین : درمان رایج "سندرم تخمدان پلی کیستیک" PCOD) (القاء تخمک گذاری است که از کلومیفن سیترات به عنوان اولین داروی انتخابی استفاده می شود. با توجه به ارتباط بین افزایش میزان انسولین و مقاومت انسولین، استفاده از داروهای حساس به انسولین مثل متفورمین برای وادار کردن تخمدان به تخمک گذاری اخیرا مورد بررسی قرار گرفته که حاکی از نتایج مثبت است. داروهای کاهش دهنده انسولین برای القاء تخمک گذاری در زنانی که به تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند ، به دلیل کم هزینه بودن، عوارض جانبی کمتر، و کمترین خطر چند قلویی در مقایسه با داروهای دیگر، ارجح می باشند.

************** با تشکر از ترانه باران برای آماده کردن این مطلب
2714
خیلی خوش اومدی افسانه جون

این اسم رو یکی از دوستان من (ملودی) گذاشته برای جمعی از ما خانمهایی که برای باردار شدن ناگزیر به آی وی اف هستیم. تعدادی از این جمع در ماههای گذشته مامان شدند و تعدادی هنوز در مرحله گذراندن مراحل هستند.

قراره باز هم اینجا جمع بشیم و مبادله اطلاعات کنیم و به هم امید و دلگرمی بدیم

من سه چهار پست اول رو خالی گذاشتم که بعدا اطلاعات به درد بخور رو اونجا بذارم.
سلامممممممممممممم شبنم جونم... خوبیییییییییییییییییییی عزیز؟؟؟

اگه بدونی چقدر دلم واست تنگیده بود...

خیلی خیلی خوشحالم که این تایپیک رو زدی

چه خبرا گلم؟؟؟
و چقدر دیر می فهمیم

که زندگی , همین روزهاست که منتظر گذشتنش هستیم . . .
سلااااااااام شبنم جون
تاپیک جدید مبارک . گفته بودن 21 دسامبر به بعد تحولات جدیدى در دنیا رخ میده..... اینم اولیش حالا دیدین درست بود

شبنم جون چقدر خوشحالم که این تاپیک رو زدى تا در طول درمان همه کنار هم باشیم و از تجربه ها و اطلاعات هم استفاده کنیم و شما هم تند تند بیاى به ما انرژى بدى

سلام به همه دوستان جدید و قدیمى
من 6 ساله ازدواج کردم، 2 ساله اقدام ، یک باردارى طبیعى ( ماه سوم سقط) ،2بار iui در مرکز ابن سینا, یک ivf که به علت بالا نرفتن بتا تو هفته 6 سقط شد( دکتر اشرف معینى) ،یکبار هیسترو تشخیصى، الانم دوباره پانکچر کردم 4 تا جنین دارم که به امید خدا آخرهاى این ماه انتقال میدم دکترم سهیلا عارفى هست

یه بوس براى همه بانوان سخت کوش و موفق اى وى افى
دوستان مهربونم میشه " هر چندتا صلوات که دوست دارین " به نیت مامان شدنم بفرستین
توسل جون من بار اوله که دوشنبه می خوام برم پیش دکتر طرازی.رویان می رفتم ولی خیلی شلوغه و روندش طولانیه.جواب آز ها رو دوشنبه می برم پیشش ببینم نظرش چیه

تو کلوب میکرو بچه ها خیلی ازش راضی بودن.

CafeMom Tickers
2706