از 3 ماهگی به بعد

نوشته:
1393/06/03 بازدید13999
 از 3 ماهگی به بعد

پس ازگذشت 3 ماه از سن کودک، او دیگر یک نوزاد محسوب نمی شود. اکنون می تواند سر خود را محکم نگه دارد و با شنیدن صدای شما سرش را برگرداند. وقتی به هیجان می آید. دستهایش را مشت کرده و تکان می دهد و پاهایش را به جلو پرتاپ می کند. او حتی ممکن است به شکل جذابی تمام بدن خود را به حرکت در بیاورد که نشانه احساس شعف اوست. از خنده های ریز ریز، دهن کجی، آواز خواندن، قان قان کردن، یا گریه استفاده می کند تا خوشحالی یا ناراحتی خود را نشان دهد.

 
سه ماه دوم زندگی شروع حس کنترل او بر دنیای اطرافش است. هرچند این کنترل ابتدایی باشد. او دیگر یک نوزاد گنگ نیست. بلکه قوی تر و فعال تر شده و می تواند با دراز کردن دستش به سمت اشیاء مختلف آنها را به دنیای خود بکشد، واژگون کند، بریزد، تکان بدهد و گاهی به قصد کشف، آنها را به دهان خود بگذارد. این فعالیت ها تنها نقش سرگرم کننده برای کودک ندارند بلکه تجربیاتی هستند که موجب یادگیری او می شوند که هم زمان با تقویت مهارتهایش، به کشف خود نیز می پردازد. 
 
شما نیز به عنوان پدر و مادر احساس تسلط بیشتری می کنید. احتمالا خواب شب کودک کمی بیشتر شده است. یعنی شما هم کمی بیشتر می خوابید با حالات، وضعیت و صداهای او بیشتر آشنا شده اید و در توانایی خود برای مراقبت از کودک، اعتماد بیشتری حس می کنید. همانطور که می بینید کارهایی که شما انجام می دهید( یک سلام با شوخی و بازی با یک خنده حسابی) او را می خنداند، سپس از شادی ذوق می کند. سپس شما احساس می کنید با نقش خود ( پدر و مادر بودن) و این فعالیت پر رمز و راز  یعنی بازی کردن بیشتر سازگار شده اید.
 
کودک ممکن است همچنین کمی از جایش بلند شود. یا هنگامیکه دراز کشیده است تکان بخورد یا مسافتی را غلت بزند، که برای سلامتی او بسیار مشکل زا می باشد. او از قبل به شما خبر نمی دهد که می خواهد حرکت کند و شما هرگز از زمان غلت خوردن او باخبر نخواهید شد.
 
در این دوران می توانید بازیهای کاملا جدیدی را انجا دهید. اکنون که کودک کمی قوی تر شده است از آهنگ هایی که با حرکت دست و بدن همراه می شود، تکان دادن اسباب بازیها و جغجغه ها، سواری روی زانو و بازیهای غلغلکی، بسیار لذت خواهد برد. بازیهایی که تمام بدن او را به حرکت درآورد !
 
در این ماهها، پاداشی که در ازای بازی کردن با کودکتان می گیرید، این است که شاهد خوشحالی و لذت بردن او باشید و این معجزه ایجاد تعامل است. او با تولید انواع صداها، لذت درونی خود را از غلغلک ها، شعرها، شکلکها، اسباب بازی هایی با رنگهای روشن و از همه عزیزتر، دیدن چهره پر از عشق شما، ابراز می کند.
 

ارسال نظر شما

login captcha
خیلی ممنون عالی بود
ناشناس جان...وجود بادهایی در شکم هم تولید حرکت میکنه شاید حس نکنی که این هواست...اما واقعا هواست
وای هستی من از یکماهگی این کارا رو میکرد ... خدایا شکرت