متفورمین به زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک می‌کند؟

ترجمه:
2 هفته پیش بازدید1973
متفورمین به زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک می‌کند؟
مطمئناً شما تنها فرد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در دنیا نیستید. به گفته مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی امریکا این اختلال هورمونی در بین ۵ تا ۱۵ درصد زنان در این کشور رایج است.
در سندرم تخمدان پلی کیستیک، کیست‌ها در تخمدان رشد می‌کنند و این فعالیت منجر به این می‌گردد که بدن هورمون‌های اضافی به نام آندروژن تولید کند که باعث نامنظم شدن چرخه قاعدگی می‌گردد. درنتیجه این فرایند، تخمک‌گذاری غیرقابل‌پیش‌بینی و بارداری چالش‌برانگیز می‌شود.

متفورمین و افزایش احتمال باردار شدن

کری، مادری که مبتلا به این سندروم است می‌گوید از دوران بلوغ هر زمان که چرخه قاعدگی‌ام را محاسبه می‌کردم همیشه با خودم فکر می‌کردم که آیا می‌توانم روزی باردار شوم؟
کری چندین بار برای بارداری اقدام نمود ولی ازآنجاکه قادر به تخمک‌گذاری نبود تلاش‌هایش هر بار بی‌ثمر باقی می‌ماند. پزشک متخصصی که کری از او مشاوره می‌گرفت پس از بررسی عملکرد خون، برای کمک به متعادل کردن هورمون‌ها جهت تخمک‌گذاری به کری توصیه کرد تا از داروی کلومید یا متفورمین استفاده کند.
کری می‌گوید:« ازآنجاکه اختلال ناچیزی در هورمون‌های من دیده می‌شد دکترم به من پیشنهاد داد که قبل از مصرف کلومید، ابتدا متفورمین مصرف کنم. این خبر برای منی که داستان‌های ترسناکی درباره مصرف کلومید شنیده بودم بسیار خوشایند بود.»
متفورمین دارویی است که برای بیماران مبتلا به دیابت تجویز می‌شود اما ازآنجاکه با متعادل شدن سطح انسولین، هورمون‌ها نیز تنظیم می‌شوند گاهی این دارو برای زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. مصرف این دارو همچنین به قاعدگی و چرخه تخمک‌گذاری منظم‌تر کمک می‌کند.
کری یک ماه بعد از مصرف متفورمین، باردار شد.
اما متأسفانه همه مبتلایان با این سندروم به پایان خوشی همانند آنچه برای کری اتفاق افتاد نمی‌رسند. متخصصان می‌گویند هنوز نیاز به شواهد بیشتری دارند تا ثابت کند که متفورمین می‌تواند به این دسته از بیماران کمک کند.
دکتر جوآن استون از بیمارستان مونت ساینای نیویورک در این خصوص می‌گوید: « وقتی تمام داده‌ها و مشاهدات را کنار هم می‌گذاریم به این نتیجه می‌رسیم که در مقایسه با مصرف متفورمین، درمان‌هایی که با کلومید صورت گرفته‌اند از نتایج بهتری در میزان بارداری برخوردارند.»
البته دکتر استون می‌گوید حتی اگر متفورمین منجر به بارداری برخی بیماران شده باشد به این معنا نیست روی همه افراد موثر باشد.

متفورمین و احتمال سقط جنین

با توجه به داده‌های انجمن بارداری آمریکا، زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در معرض خطر سقط‌جنین هم قرار دارند.
مطالعات زیادی در مورد اینکه آیا متفورمین می‌تواند میزان سقط‌جنین را در این زنان کاهش دهد، صورت گرفته است. دکتر سوزان کاویک مدیر بخش غدد درون‌ریز و ناباروری دانشگاه لویولا شیکاگو در خصوص مصرف این دارو صرفاً به منظور کاهش خطر سقط‌جنین هشدار می‌دهد.
وی اذعان می‌کند که درمان معمول متفورمین در دوران بارداری برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک توصیه نمی‌شود و در مشاهدات و آزمایش‌های صورت گرفته هیچ تفاوتی در میزان سقط‌جنین در بیمارانی که از این دارو استفاده می‌کنند دیده نشده است.

متفورمین و میزان شیردهی

یک انجمن تحقیقاتی در استرالیا که بر روی میزان شیردهی مادران تمرکز دارد می‌گوید، مادرانی که به این سندروم مبتلا هستند میزان ذخیره شیرشان به دلیل اختلالات هورمونی ناشی از این بیماری، کمتر از سایر مادران است. پیشنهادشده است که مصرف متفورمین می‌تواند این نوع از اختلالات هورمونی را بهبود بخشیده و شیردهی را افزایش دهد؛ اما دکتر کریستین مولین متخصص ناباروری در نیویورک با این نظر مخالف است و می‌گوید هیچ شواهدی در خصوص اینکه متفورمین بتواند باعث بهبود وضعیت شیر مادرانی که به این بیماری مبتلا هستند بشود، وجود ندارد.

ارسال نظر شما

login captcha
zayn
zayn
3 روز پیش

سلام

كسي ميدونه كه سرفه مزمن يا آسم ميتونه باعث افتادگي رحم بشه يا نه؟ 

عفونت دارم چیکار کنم؟

باسلام خانومای گل اگه دوره پریود شما بیشتر از بیست و هشت روزه پس شما هم مثل من هفته ی سوم تخمکگذاری دارید


من با مصرف شش ماه قرص متفورمین هگزال ومصرف لتروزول باردار شدم فقط نکته این بود که چون دوره های پریود من سی و چهار روزه بود روز بیستم از پریودم تخمک گذاری داشتم


یعنی من و همسرم تا روز شانزدهم فقط به تغذیه مون رسیدیم با پسته و انجیر و اصلا نزدیکی نداشتیم و خودمونو الکی خسته نکردیم و فقط روز شانزدهم هجدهم و بیستم نزدیکی داشتیم


بعد هم به مدت یک هفته نزدیکی نداشتم تا فرصت لانه گزینی به تخمک بارور شده داده باشم


مصرف دارو


متفورمین هگزال روزی دو عدد


لتروزول از شب سوم پریود تا شب هفتم، شبی دو عدد


درضمن من از روزی که پریود میشدم تا چهارده روز روزی دو قاشق چایخوری سیاهدانه و دو قاشق چایخوری دارچین میخوردم


برای جلوگیری از بارداری پوچ که قبلا تجربه کرده بودم هم از روزی که بی بی چک مثبت شد شروع کنید به خوردن روزانه یک عدد آسپرین هشتاد و در ضمن اصلا متفورمین هگزال رو تا سه ماهگی جنین قطع نکنین و تازه بعد از سه ماهگی هم کم کم باید قطع بشه   موفق باشید

yashgin
yashgin
1 هفته پیش

با سلام و خسته نباشید .من pco هستم و ۲۳ دارم و ۳ ماه ازدواج کردم یک ماه بعد از ازدواج اقدام به بارداری کرده ام و نتیجه نگرفتم آیا درصد بارداری من ضعیف است؟

ایا سندروم تخمدان پلی کیستیک همان تنبلی تخمدانه یا ایندو با هم متفاوته؟؟

@farnoosh88

دوست عزیز بیماری تخمدان پلی کیستیک باعث تنبلی تخمدان میشود ویکی از علائم آن تنبلی تخمدان و تاخیر در پریودی ویا عدم تخمک گذاری است

annahita
annahita
2 هفته پیش

کسی هست ب من جواب بده من الان 4 روز از پریودیم میگذره ولی پریود نشدم. دو هفته پیش نزدیکی داشتم .بیبی چک و ازمایش بتا دادم جواب مثبت شد ولی سونو گرافی جواب منفی شده ک باردار نیستم من چکار کنم من امادگیشو ندارم 

@annahita

دوست عزیز بارداری با تست بیبی چک ویا تست بتا مشخص میشود  درهفته های اول بارداری انجام سونوگرافی توصیه نمی شود زیرا در هفته های اول ممکن است ساک بارداری دیده نشود