هفته 39 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 كودك شما آماده است تا به دنیا قدم بگذارد! او به ساختن یك لایه چربی جهت كنترل دمای بدن پس از تولد ادامه خواهد داد؛ اما اكنون حدود 60 سانتی متر طول و 3150 گرم وزن دارد (پسرها معمولا كمی سنگین تر از دخترها هستند). اندامهای بدن كودك شما كاملا رشد كرده و در محل نهایی خود قرار گرفته اند و با شكل گرفتن یك لایه جدید از پوست زیر لایه خارجی فعلی به تدریج پوست جدید جایگزین پوست قدیمی می شود.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 پزشك یا ماما در هر نوبت مراقبت های بارداری، با معاینه دقیق شكم شما وضعیت رشد و حالت قرار گرفتن جنین را بررسی می كند. وی ممكن است معاینه داخلی هم انجام دهد تا مشخص شود كه آیا افاسمان (نازك شدن بافت دهانه رحم) یا دیلاتاسیون (باز شدن دهانه رحم) رخ داده است یا خیر. اگر با گذشت هفته های متوالی كودك شما سرسختانه در جای خودش نشسته است وحشت زده نشوید! تنها 5% كودكان در سر موعد مقرر به دنیا می آیند. مطمئن باشید كه نوزادتان نمی تواند شما را تا ابد منتظر بگذارد! اگر كودك شما تا زمان مقرر متولد نشود پزشك یا ماما از شما خواهد خواست تا پس از پایان هفته چهلم یك سونوگرافی انجام دهید تا از بی خطر بودن ادامه حاملگی اطمینان حاصل كند. اگر یك یا دوهفته از زمان مقرر (پایان چهل هفته) بگذرد و درد زایمان به طور طبیعی رخ ندهد اكثر پزشكان از اینداكشن (القای درد زایمان به بدن با استفاده از سرم ) استفاده می كنند.

ممكن است شنیده باشید كه كیسه آب خانم حامله بدون بروز درد زایمان در یك محل شلوغ پاره می شود! اگر این اتفاق برای شما هم رخ بدهد نگران نشوید؛ پوسته كیسه آب در 15% موارد پیش از بروز درد زایمان پاره می شود. در چنین حالتی معمولا یك جریان تند آب دیده نمی شود بلكه یك ریزش آرام و یا مقداری ترشح آبكی مشاهده می شود. در هر حال اگر كیسه آب شما پاره شد (یا حتی شك كردید كه ممكن است ترشحاتی دیده باشید) به سرعت به پزشك یا مامای خود اطلاع دهید اما خونسردی خود را حفظ كنید زیرا ممكن است تا بروز درد زایمان چند ساعت باقی مانده باشد. بهتر است در این مورد قبلا با ماما یا پزشك خود مشورت كنید، ممكن است به شما گفته شود تا منظم شدن انقباضات و كم شدن فواصل آنها در خانه صبر كنید یا به بیمارستان بروید تا آنتی بیوتیك به شما تزریق شود. در صورتی كه بعد از پاره شدن كیسه آب انقباضات زایمانی شروع نشود ممكن است از القای زایمان استفاده شود. همچنین اگر مشاهده كردید كه فعالیت جنین كند یا كم شده است حتی اگر ترشح مایع نداشتید به سرعت به پزشك خود اطلاع دهید.
نشانه های دیگری هم هستند كه بیانگر نزدیك بودن حاملگی بوده و از پاره شدن كیسه آب معمول تر می باشند. شما ممكن است مقداری مخاط متراكم و ضخیم صورتی رنگ یا خونی را در لباس زیر خود یا هنگام رفتن به توالت مشاهده كنید، به این وضعیت "نمایش خونی" گفته می شود و علامت قریب الوقوع بودن شروع زایمان است و معمولا درد زایمان یك یا دو روز بعد از مشاهده نمایش خونی رخ می دهد (در صورت مشاهده لكه خونی واضح یا خونریزی از واژن در هر حالت به سرعت با پزشك خود تماس بگیرید). نشانه دیگر زایمان می تواند انقباضات متناوبی باشد كه فاصله بروز آنها دائما كمتر می شود. در صورتی كه قبلا انقباضهای براكستون- هیكس را تجربه كرده باشید اكنون خواهید فهمید كه آن انقباضها تنها یك تمرین ساده بوده اند! پزشك یا ماما به شما خواهد گفت كه چه زمانی با او تماس بگیرید اما هنگامی كه انقباضاتی شروع شدند كه هر كدام بیشتر از یك دقیقه طول بكشند، هر 5 دقیقه یكبار رخ بدهند و حداقل یك ساعت به طور مداوم بروز كنند، احتمالا وقت آن رسیده است كه آماده رفتن به بیمارستان شوید. فاصله زمانی بین هر انقباض تا انقباض بعدی را اندازه بگیرید. اگر شك دارید كه درد زایمان فرا رسیده است یا نه، با پزشك خود تماس بگیرید.
ممكن است پزشك از شما خواسته باشد تا حركات كودك را بشمارید. حتی اگر او از شما نخواسته است كه تعداد حركات جنین را بشمارید، در صورت مشاهده افزایش شدید یا كاهش در فعالیت جنین به سرعت با پزشك خود تماس بگیرید. كودك شما باید تا زمان به دنیا آمدن فعال باشد و كاهش فعالیت او می تواند نشانه بروز یك مشكل باشد؛ شاید لازم باشد زایمان به سرعت انجام شود.

یك سوتین شیردهی بخرید: یك سوتین شیردهی بخرید و با خود به بیمارستان ببرید. شما بلافاصله پس از زایمان به آن نیاز خواهید داشت و مسلما دوست ندارید كه پدربزرگ را دنبال این كار بفرستید! پستانهای شما بزرگتر از قبل شده اند و احتمالا اندازه آنها در دوران شیردهی كمی بزرگتر خواهد شد. اگر دستمال یا پد مخصوص دوران شیردهی را درون سوتین خود قرار دهید به شما كمك خواهد كرد تا از ترشح شیر و كثیف شدن لباسهایتان جلوگیری كند. 

 قبل از رفتن به بیمارستان سعی کنید با خوردن تنقلات سبک مثل میوه، نان تست، بیسکویت یا سوپ، انرژی کسب کنید. زمانی که به بیمارستان می روید، خوردن غذا ممنوع خواهد بود. در آن حالت به دلیل تهوع خودتان هم میلی به خوردن نخواهید داشت، حتی ممکن است بالا بیاورید و این خود دلیلی محکم برای دوری از میان وعده ها در بیمارستان است. زمان شروع درد، نوشیدن مایعات مفید خواهد بود.

 شما خصوصا در هفته های آخر بارداری خلق و خوی متغیری خواهید داشت و حالات روحی تان به راحتی تغییر می کند. اکثر خانم ها در این زمان بی صبرانه منتظر خاتمه بارداری و زایمان هستند. خیال پردازی های زیاد در رابطه با بچه و اضطراب در رابطه با نزدیک شدن موعد زایمان کاملا طبیعی است. همچنین امکان دیدن خواب های پریشان در رابطه با زایمان و نوزاد نیز وجود دارد که طبیعی بوده و دلیل بر اتفاق خاصی نیست.

 برای کاهش درد زایمان پیامبر اسلام فرموده اند : "اگر سوره انشقاق را نوشته و همراه زنی که زایمان برای او سخت است بگردانند و یا این سوره را آن زن بخواند، فرزندش به آسانی و به سرعت به دنیا می آید." از دیگر توصیه ها نشستن در آب مطبوخ  جوشانده برگ و دانه تخم شنبلیله است که سبب آسانی زایمان خواهد شد. رازیانه هم در روزهای آخر بارداری برای زایمان آسان مفید است و سبب زیاد شدن شیر مادر می شود.

 هر چه قدر که احساس ورم در بدنتان می کنید یا هر قدر که زیاد به دستشویی می روید تا مثانه خود را تخلیه کنید، باز هم به نوشیدن آب ادامه دهید. آب زیاد نوشیدن در پایان بارداری امری ضروری است. وجود آب فراوان در بدن شما به هنگام زایمان، انرژی و آرامش شما را در تحمل درد افزایش می دهد و بر عکس این امر زمانی اتفاق می افتد که بدن شما از آب محروم باشد. اگر به میزان کافی آب دریافت کرده باشید، شاید به سرم وریدی نیاز کمتری داشته باشید. از نوشیدنی هایی مانند آب، شیر، قهوه بدون کافئین، آبمیوه، تکه های یخ یا میوه های یخ زده، یخ در بهشت، میوه های پر آب مانند هندوانه، انگور و هر چیزی که به میزان 8 لیوان آب و مایعات وارد بدن شما می کند، استفاده کنید.

 در گذشته پزشکان تنقیه کردن را به منظور تخلیه روده های خانم های در حال زایمان پیش از ورود بچه به درون مجرای تولد مفید میدانستند و انجام می دادند. آن ها معتقد بودند با این کار بچه در محیطی تمیزتر متولد خواهد شد و مادران نیز اعتراضی نداشتند، زیرا تولد نوزاد با دفع مدفوع همراه است، اما این اتفاق پیش از شروع درد رخ خواهد داد و حین تولد روده ها تخلیه شده خواهند بود. در نتیجه باعث تولد بچه در محیط تمیزتر با سهولت بیشتر را تضمین نمی کند. 


بدايه      ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
پاسخ

سلام. در مورد قد بچه در این هفته، نوشته اید 60 سانتی متر، در صورتی که در اندازه های هفته ی 38 هم قد حدود 50 سانتی متر نوشته شده است. چطور ممکن است که در یک هفته 10 سانتی متر به قد بچه اضافه شود؟!!لطفا به این مورد رسیدگی کنید.

شکر جون      ۱۳۹۳/۱۱/۸
پاسخ

من فکر میکنم این عدد 60 اشتباه باشه چونم غالبا بچه هایی که به دنیا میان به شکل میانگین 48 تا 52 سانتی مترن

*شیدا بانو *      ۱۳۹۳/۱۱/۱۷
پاسخ

ممنون مطالبتون عالیه

fafar119      ۱۳۹۴/۱۰/۵
پاسخ

خدارو شکر وارد هفته 39 شدم دکترم گفته زایمانم خیلی نزدیکه منم منتظرم 😃

فافا      ۱۳۹۴/۱۱/۹
پاسخ

تو 38 هفته نوشتین وزنش تا 3400 اونوقت اینجا که هفته 39 هست وزنو نوشتین 3150 قدشم که اگه اینجا 60باشه که تا اخر 40 یه چیزی حدود 63 میشه فک کنم اشتباه باشه

بهار      ۱۳۹۵/۶/۱۱
پاسخ

منمخداروشکر وارد 39 شدم من از اول زایمان سزارین میخواستم دکترم نمیذاره میگه قانون عوض شده من میترسممممممممممممممم

صنعم      ۱۳۹۵/۶/۳۱
پاسخ

خدايا شكرت منم وارد هفته ٣٩ شدم

صدف      ۱۳۹۵/۷/۶
پاسخ

من فردا وارد هفته 39 میشم. مرسی خدا جونم

سارا      ۱۳۹۵/۷/۱۱
پاسخ

هفته ۳۹ هستم. سه روز دیگه سزارین میشم .دلهره دارم. سرماهم خوردم. ققط خدا کنه تا روز عمل خوب باشم.

zohreh      ۱۳۹۵/۹/۱۴
پاسخ

خداروشکر منم این هفته سی و نه تموم میشم ان شاالله همه زایمان راحت داشته باشن برامنم دعاکنید

فاطیما      ۱۳۹۵/۹/۲۴
پاسخ

بالاخره سامیارعزیزم تو 39 هفته و 1 روز زمینی شد....خدایا هزارمرتبه شکرت بابت سالم بودنش,خدایا هیشکی رو تو حسرت مامان شدن نزار

محدثه      ۱۳۹۵/۱۰/۱
پاسخ

امروز 2 دی 95 خداروشکر تو هفته ی 39 هستم خداکنه همین هفته پسرم بیاد بغلم

توپ توپی      ۱۳۹۵/۱۰/۸
پاسخ

منم میخواستم همین قدو بگم اشتباهه دزستش کنین

دخمل مخملی      ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
پاسخ

سلام خداروشکر علیرضا کوچولوی من هم دنیا اومد

هدي 64      ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
پاسخ

امروز23 بهمن 95.... 38 هفته کامل شد ...و فردا وارد هفته 39 میشم ...4 روز دیگه دخملم میاد بغلم بامید خدا......خدای بزرگم شکررررررت


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.